Máselný doom - zpět na článek

Počet komentářů: 192

  1. Tentokrát jste vedla jak ta jedle Dfensi. Tahle situace by zcela určitě nastala i bez EU. Cena mléka je totiž zoufale nízká nejmíň 15 let. Vybíjení červenostrakatého skotu se dělo už tehdy.
    Prostě spotřebitelé podlehli beztukové davové psychóze a nikdo neměl zájem o tučné výrobky. Tak se vybíjel červenostrakatý skot který dojí méně mléka ale zato s větším obsahem tuku. A místo nich se pořizovaly krávy které nadojí podstatně víc, ale s nižším obsahem tuku.

    Takže je to důsledek:

    a) tržní poptávky a nabídky. Protože kdyby se čeští producenti nepřizpůsobili, tak by v zahraniční konkurenci neobstáli a zkrachovali by kvůli nekonkurenceschopné ceně mléka od dražšího červenostrakatého skotu.

    b) geopolitických změn, kdy 3 miliardy číňanů už nechtějí žrát jen suchou rýži a navíc se jejich platy už místy dosahují 12 000 kč, takže za chvíli přeplatí české socky, a dodavatelé na globalizovaném trhu všechno máslo vyvezou tam, takže nám zůstanou akorát babišovo řepkové margaríny, jako za války

    c) Mizerných dotací do českého zemědělství, na rozdíl od všech evropských zemí i USA kde zemědělství dotují masivně jak přímo tak i nepřímo (a přitom mají plnou hubu volného trhu), takže naši zemědělci jsou opět konkurence neschopní a tahají za kratší konec

    A na cenách másla jako takových, se podíli nenažranost obchodních řetězců, kdy na základě blábolů o (nikde neexistujícím) volném trhu nechali politici zemědělce napospas jejich vydírání a astronomickým maržím dosahujícím klidně 60%.
    Za to vše můžeme poděkovat českým tržním komsomolcům.

    1. D-fens to sice pojal typicky – politicky – i když ten „problém“ má skutečně takové podhoubí,
      tady to bude spíše problém psychiatrický…přesněji napsáno PSYCHOTICKÝ:

      Hrr holube teď zrno !
      ——
      ——
      Cigarety do Vánoc zdrahnou na 250 Kč i více za krabičku !!!
      Kuřáci i tak „“postižení““ se ještě teď pořádně prohnou !
      Kouření bude luxus!
      Co dělat, blíží se konec ???
      Jak pěstovat selský tabák ?
      —–
      —–
      Tyhle nadpisy by se jistě skvěle vyjímaly, v Deníku, Právu, Blesku, Frontě, Metru…

      Z českým bulíkem lze cvičit ad libitum, bez omezení, a ještě bulíci se mezi sebou budou hádat a se i pobijou.
      (PS: v jakém nákladu vychází Blesk a všecko se prodá :-))

    2. proc se rozcilujes ? zavedli tu po prevratu Nemcouri prodej margarinu, jak za valky ? Zavedli. Podporili to klamavou reklamou, jak ztuzene rostlinne oleje prospivaji zdravi a snizuji cholesterol ? Podporili. Muzes se s nima soudit, ale asi prohrajes, protoze jejich klamava reklama je dobre udelana (formulace jako „pomaha snizovat hladinu cholesterolu“ a podobne jsou pravne nenapadnutelne, to je jako, kdyz zubi pasty doporucuje 19 stomatologu z dvaceti).

      Jsou rostlinne margariny toxickym odpadem, ktery nezerou ani bakterie ? Jsou. Kazdy si to muze sam vyzkouset v praxi, onehda jsem zapomnel kelimek otevrene Ramy ve vytapene garazi a nasel ho po roce a co bys rekl… krom plisne z vlhkosti nedotcene, ani mysi, ani brouci, ani bakterie se toho netknou. Kdyby s tim nabalzamovali Gottwalda, tak tu je s nama dodnes.

      A takovy sajrajt lidi cele dekady po prevratu zrali a nekteri to zerou doted :)

      Za teto situace je zvysena poptavka po masle a trh reaguje. To je naprosto v poradku a ja na tom nevidim nic spatneho. Stejne jako nevidim nic spatneho na tom, ze kvalitni cokolada s celymi liskovymi orisky stoji 50 korun a Mondelezuv USSA/eurosranec s nalepkou Milka vyrobeny ze soji, drevenych pilin a umelych prichuti stoji necelych 20 Kc.

      Podle meho nazoru by to melo stat 2Kc a jeste by to bylo predrazene, ale ceskemu zakazniku to staci, tak co.

      1. Kdyby byla sleva na plyn tak češi budou stát v Osvětimi frontu !!!

      2. Co mas proti margarinu? Zasadnimi slozkami jsou emulgatory, stabilizatory, konzervanty, barviva, antioxidanty, regulatory kyselosti, diacetyl,… a nejaky ten tuk plus voda. Vzdyt je to basta. Jak vubec muzes zit, pokud si na chleba nenamazes dostatecne tlustou vrstvu stabilizatoru, diacetylu a barviv? Vis vubec, jak moc potrebujes k zivotu treba barviva? No vidis.

        1. :) No hlavne tam jde o hydrogenovani tech chemickych vazeb. Priznam se, ze jsem hovno chemik, takze to radeji odcituji.

          V minulém století se velmi rozšířilo používání margarínů, tedy částečně ztužených tuků vyráběných katalytickou hydrogenací. Měly sloužit jako zdravá náhrada másla, avšak po čase se zjistilo, že v průběhu výroby vznikají trans mastné kyseliny, které mají mnohem horší vliv na vznik srdečně cévních onemocnění než nasycené mastné kyseliny obsažené v másle. Obsah TMK v margarínech a polevách se pohyboval zhruba kolem 20-75 %. Na to, že je nyní nejvyšší tolerovaná dávka TMK na den do 1 % denního příjmu energie, je to docela dost.

          Proste po lopate. Mysi to nezerou, bakterie to nezerou, zizaly to nezerou, hmyz to nezere, takze lidi by to take zrat nemeli :p

          1. To je tezky. Pamatuju se, ze kdysi (<'89) jsme s kamarady na vandru dali do lesniho mraveniste vicka s limonadama, co jsme chlastali. TopTopic sel na dracku, Vinea taky, Kofola jakbysmet, ale cemu se mravenci vyhli obloukem, to byla CocaCola. Ti blbi mravenci netusili, co je zdravi prospesne.

            Podotykam, ze k tomuto pokusu doslo v zoufalstvi pote, co jsme az na osade zjistili, ze to stene, co celou cestu vlakem a pesky s sebou vlacime, je limonadovy. Takze se pak rozjela debata o skodlivosti limonad a doslo i na tento pokus.

          2. Z jedné domácí porážky mi zbyl kyblík čistého kozího loje (zvíře z biochovu) a shodou okolností jsem ho na půdičce nad přípavnou objevil po čtyřech letech.
            Myši ho nežraly, bakterie ho nežraly, hmyz to nežral, plesnivý nebyl.
            Dál jsem ho nezkoumal, manželka na něm smažit odmítla.

            1. Von má ten lůj vysokou teplotu tání proto si s nim hned tak nikdo neporadí, i lidi ho vykálí neporušený. Sežerou ho akorát ptáci, protože mají vyšší teplotu těla. Jinak jsem někde čet, že v americe vědci experimentujou s tím že nahrazují běžné tuky v potravinách tuky s vyšším bodem tání, aby mohli mít amíci mastný brady ale netloustli. Je zřejmý že cíle vědeckého pokroku se neustále mění, kdysi se objevoval měsíc dneska se vymýšlí jak sekundárně vomastit hajzl.

            2. ygorek: A nešlo by na to jezdit? Jako v té historce o jednom traktoristovi: „Jezdím na sádlo. Našel jsem na půdě hrnec starýho žluklýho sádla, tak jsem to smíchal 1:1 s naftou a teď na to jezdím. Výkon stejnej a když to trochu přišlápnu, voní to jako buchty.“

          3. Margarín se neustále mění, zatímco dříve zachraňoval životy před natíráním chleba vazelínou, tak dnešní úkol je (ostatně je to takový univerzální potravinářský cíl) – jak tam dostat co nejvíc vody – aby mohli lidi hodně žrát a dělat že zdravě. Dneska se to spíš vyrábí z tukové násady která má malý podíl trans izomerů < 1% a z rostlinných olejů a pak se do toho pomocí emulgátorů napere tolik vody co se tam vejde. Že to nemá cenu žrát to je jasný. Ale že by to někomu nějak ubližovalo to bych si netroufl tvrdit. Co se týče tuků tak tam jsou ty výzkumy jak na houpačce (koneckonců jako u vajec, mléka atd.) – nedávno jsem někde slyšel, že se zase přišlo na to, že polynenasycené kyseliny – jsou zase špatně…

            1. JASAN: Sádlo a lůj je prověřeno 2 miliony let pokusů na lidech, máslo zhruba 10 tisíc let pokusů na lidech. Je prakticky vyloučeno že by to někomu ubližovalo.

              To se nedá říci o rostlinných tucích, ty jsou poměrně novodobý vynález, v historii nexistovala možnost ládovat se třeba nutelou nebo margarínem takhle ve velkém.

              1. Souhlasím. Ale třeba současná hysterie kolem lepku, bílého cukru bílé mouky atd. mě pak chtě nechtě přivádí na stranu oponentů.

                1. Zrovna bila mouka a rafinovanej cukr se ve vetsi mire jedi snad jeste kratsi dobu nez ten margarin. V davnejsi minulosti se bily pecivo mimo nobilitu jedlo tak o posviceni a o rafinovanym cukru si mohli nechat tak akorat zdat. Jeste pred valkou sezrala chudina vic margarinu nez bilyho peciva a rafinovanej cukr znali tak z obrazku.
                  Dneska se to rve do vseho a rozhodne to v tomhle mnozstvi nez zdravyho neni. Hlavne spotreba bilyho cukru je strasna. Nechci to nijak zakazovat, ale zrovna zdravy a prospesny to neni.

                2. Zivocisny tuky nejsou spatny, ale nesmi se to s nima prehanet. Jako ostatne se vsim. Kdyz denne sezeru pul kila sadla a flak speku tak pokud nejsem drevorubec vprostred sezony tak me to nejspis za chvili oddela.

                3. Lepek škodí jenom u lidí s alergií na lepek, u valné většiny čechů nezpůsobuje žádné potíže.

                  U bílého cukru škodí nadměrná konzumace, jedná se o dávky vyšší než průměrně 50 g sacharózy denně. Identická látka je v ovoci, které je vyzkoušeno více než 2 miliony let.

                  1. @Neuromancer – nemam alergii na lepek a lepek mi skodi. U velke casti cechu lepek zkracuje zivot pridruzenymi problemy a nasledky nedrzeni diety. Ale problemy s nim ma opravdu jen mizive procento lidi(ostatne nemit geneticke zatizeni a neprodelat diky nim testy, tak jsem na lepkovych jidlech dodnes, zadne problemy mi „nezpusoboval“(realne zpusoboval, ale nebyl jsem si jich vedom))

                    1. deacon: Škodí jak konkrétně? Chci objektivní důvody, ne jedna paní povídala ;-)

                      Lepek u velké části Čechů nezpůsobuje žádné závažné problémy, národ Cechů konzumuje obilí s lepkem více než 1000 let a nic zásadního se neprojevuje.

                    2. Nebál bych se přidat.
                      Pšenice dvouzrnka byla konzumována již 5000 let před Kristem. Zásobu dostávali i nebožtíci na poslední cestu (vykopávky neolitických hrobů u Vídně).

                    3. Je velmi pravděpodobné, že i před zkulturněním obilovin si asi taky nějaký ten paleolitický sběrač nacpal jen tak z hladového plezíru hrst semen do huby.

                    4. Vidíte, a umřel, konečně neboštíci z hrobů u Vídně to mají také za sebou. Takové svinstvo v tom obilí…

                4. Ja soucasnou(resp. uz castecne minulou) hysterii kolem lepku zboznuji. Jako clovek, ktery ma v genetice celiakii(nesnasenlivost lepku), vylozene zboznuju ten rozmach bezlepkovych pokrmu a vyrobku. Jeste pred 10 lety na tom clovek nechal vyplatu a kdyz byl z vesnice, tak byl – doslova – v prdeli, byla to vysada mest(a tim mam na mysli Prahu). Dneska je „zdrava“ vyziva v kdejaky prdeli. Sice to porad stoji hodne, ale je to jiz velice daleko. Ted jeste pockat, az retardovani kuchari vymrou(v bramborovych knedlicich prece neni lepek, anzto jsou z brambor :)) a bude to lepcejsi.

                  Co me sere je, ze vetsina bezlepkovych jidel v restauracich a vykrmnach jsou jidla dietni(soucasne pouze jedno jidlo v dennim menu je bezlepkove, takze kolikrat neni na vyber).

                  BTW paradoxne nejvetsi zlo je asi sul a cukr, oboji silne nahrazuje mizerne chute rozpekaneho peciva, ale tak co, na necu umrit musime xD

  2. Tak vam treba. Mali ste schvalit CETA, mali by ste lacneho masla ako nasrateho :-P

    1. …a mozna by i mluvilo :-)

      1. Másla je dost, jen to správně komerčně podchytit:
        https://www.novinky.cz/koktejl/449084-obri-hora-tuku-ucpala-londynske-stoky-vazi-150-tun.html

        Příští týden v akci za 39,99,- v TESCU, našinci se o to pobijou do krve…

        1. Jako bonus budou v balicku i Pampersky. Na to lidi zaberou.

  3. V HR 75 kc za 250 gr

  4. Coz o to, cenu masla bych jeste jakz-takz chapal (viz zjednoduseny vypocet nize). Ale cemu moc nerozumim je rozdil mezi vykupni a prodejni cenou obycejnyho mleka. Soucasna vykupni cena je okolo 8,5 Kc bez DPH, ale v obchodech se litr cerstveho polotucneho mleka prodava okolo 16,5 Kc bez DPH. Chapu, ze transport, odstredeni casti tuku, zabaleni po litech, distribuce do obchodu a nezbytne marze neco stoji, ale… DVOJNASOBEK? Pri tech obrovskych objemech? Neni tu nejaky insider, ktery by znal skutecne slozeni koncove ceny?

    Co se tyce masla, tak soucasne ceny kupodivu +- odpovidaji cene mlecneho tuku. V CR ma nejvic producentu holstynske kravy, ktere davaji obsah tuku v mleku okolo 3,7%. Kdyz budu pocitat, ze v masle je 85% tuku, tak to vychazi na 85/3,7*8,5=195 Kc bez DPH.

    1. Zkus si spocitat cenu balene vody. To budou pane cisilka… Tak to proste je.

    2. Eh, tech 195 Kc je samozrejme za kilo masla. Ono to neni moc presne (mlecny tuk ma nizsi hustotu nez voda), ale +- to odpovida prodejnim cenam.

    3. Mliko dojizdi na to, ze se rychle kazi, pokud ho okamzite strelhbite nezpracujes na odpovidajici euronormu hygienicky certifikovanem zarizeni, ktere stoji ranec a nikdo si to kvuli svemu stadu nekoupi. Tudiz vykupni cenu drzi jeden Anofert compliant kartel, ktery uz si konkurenci pohlida.

      Pod rukou se domaci neodstredene mliko jeste teple zpod kravy, jen prefiltrovane, prodavalo sveho casu za 10 korun za litr a to bylo tak pred 10 lety. Cenu dnes nevim, vzhledem k inflaci bych rekl, ze za dvacku by se prodavat mohlo. Si ochoten dojet si pro nej na ekofarmu, riskovat pokutu od EU, vzit si ho par litru, strcit do lednicky a do 2 dnu ho vsecko vypit nebo zpracovat na domaci syr a maslo ?

      Pokud si odpovis na tuto otazku ano, muzes jit do toho a zacit svuj boj s babisovym Anrofertem a zacvit zvedat vykupni ceny mlika pro zemedelce. Az to udela spolu s tebou dalsich par milionu lidi, tak se Babis a spol mozna chyti za nos a neco s tim zacnou delat…

      1. Mozna se budete divit, ale ja to mliko presne takto kupuju. A prestoze je to celkem mala ekofarma, maji svoje nadrze, chladaky a ja nevim co, dle informace majitele s porizovaci cenou okolo 3 mil. Kc. Jenze – a ted se podrzte – oni to mliko prodavaji taky za 20 Kc, tedy tech 16,5 Kc bez DPH. Proto se ptam jeste jednou – jak je kua mozny, ze mliko z molochu typu Olma stoji stejne, kdyz zpracovavaji nepomerne vetsi objemy?

        Jo a mimochodem, cerstvy mliko vydrzi podstatne dele, nez oficialne udavane 2 dny. Pri 2 st. C (v lednicce pod mrazakem) bezne vydrzi i tyden, tedy pokud zrovna neni nejparnejsi cervenec.

        1. Jenže naprostá většina nekupuje čerstvé mléko, ale pasterizované nebo homogenizované, zabalené a dovezené pod nos do nejbližšího obchodu. Pro mě je spíš záhadou, že stojí jen dvacku.

        2. Pokud to mliko je dojeny automatem (na nejz drtiva vetsina chovatelu dostala dotaci, takze ho maji), pak se ihned po nadojeni zchladi v tanku. Neni sice homogenizovane, takze se na nem v lednici udela skraloup, ale fakt ten tyden bez problemu vydrzi.

          1. toz ja mel mliko od souseda, co mel jednu kravu a dojil rucne a dva dny bylo fakt tak akorat. Vzhledem k tomu, ze bakterie se v teplem mlice strasne rychle mnozi, tak i kdyz to cerstve nadojene jsi dal do lednicky, tak tam chladlo asi prilis pomalu a asi nedostalo ten spravny tepelny sok, ktery dostava na ekofarme na te jejich lince, kde bude taky kapklu jina hygienicka cistota. O pasterizaci ani nemluvim.
            Kazdopadne v obchodu kupujes za dvacku odstredenou vodu, zatimco na farme kupujes za dvacku mliko plne smetany, odtud bych tipl, ze ta cena muze byt stejna, ale produkt se diametralne odlisuje.

            1. Mléko může být plné smetany jen po smísení s touto.
              Smetana je vrstva mléčného tuku na hladině mléka.
              Tradičně se mléko pro spotřebu v domácnosti ošetřovalo svařením.

              1. jenze svareni je vlastne pasterizace a ta je momentalne fuj :-)

                1. No, prevarenie je tak trocha prehnana pasterizacia. Neviem ako to robia v mliekarnach, ale my teda sledujeme priebeh teploty dost starostlivo.

                  1. UHT, neznamená to Ultra High Temperature?
                    Ale jen na chviličku!
                    (Ultra-high temperature processing, ultra-heat treatment, or ultra-pasteurization is a food processing technology that sterilizes liquid food, chiefly milk, by heating it above 135 °C (275 °F) – the temperature required to kill spores in milk – for 1 to 2 seconds.)

                    Svaření byla technologie babiček, měly dost času…
                    (V SSSR bývala v mlékárnách tabulka: Mléko podléhá*) povinnému převaření.)
                    *) Můj překlad, výstižný, ale asi nepřesný.

                    1. Preto som napisal ze neviem ako to robia mliekarne. Klasicka pasteurizacia je ohriatie na cca 60 stupnov. U nas je spray nastaveny na cca 65 stupnov, teplata v cold spote dosahuje cca 62 stupnov a cele sa to nastavuje tak aby sa nepresiahlo 10 PU. (1 PU (pausteurization unit) = 1 minuta pri stupni celzia nad 60 stupnov). Kedze ten obal (pokial to nerobia ako prietokovu pasteurizaciu) ma nejaku tepelnu zotrvacnost, tych pasterizacnych jednotiek tam bude hafo a zarucene sa to prejavi na chuti (nie ze by som o tom nejako vedel, mlieko nepijem)

                    2. Do dneška som si myslel, že pasterizovanie prebieha pri 80°C – zas som sa niečo naučil.

                    3. UHT se standardizovalo páč ten zlomeček času stačí na zabití šmejdu, ale jinak to má mít minimální dopad na živiny v mlíce. Jiný kombinace teploty a času jich údajně znehodnotí víc.

                    4. Satan: Len tak zo srandy som si vytiahol posledny zaznam z jedneho z PU monitorov. Takze, maximalna teplota sprayu 63.14 stupnov, maximalna teplota v baleni 61.14 stupnov, pocet PU 14.39.

                      Behemot: Ako to robia? Prietokovo? V baleni mi to nejako nesedi. Cely proces od vstupu do pasteurizera do ochladenia na cca 20 stupnov trva vyse hodiny (u nas). Keby mali ohriat mlieko v baleni na 135 stupnov co len na sekundu, bolo by dost dlho nad bodom varu. A neviem co by to s tym balenim narobilo. U nas pocas pasteurizacie stupne tlak v plechovke z normalnych cca 30psig na 80 psig.

                    5. Nikdá jsem to neviděl, mám jen z tisku. Podle Wiki se využívá vysokotlaká pára, buď se tryská do mlíka, nebo mlíko do parokomory, případně pak kontaktní metodou se jí ohřívá povrch na kterým je mlíko pod velkým tlakem, aby nevařilo. Následně se pustí do další komory s velice nízkým tlakem, kde rychle zchladne odparem přebytečné vody a nějakých těch těkavějších sloučenin co v mlíce sou.

                      Průtočná metoda se používá pro klasickou pasterizaci vysokou teplotou pro krátký čas (HTST), mezi 71,5-74 °C.

                    6. UHT je ošetření před balením, jak se to pak asepticky balí, to nevím – tam mě nikdy nepustili. A když jsem chodil do školy, tak o něčem takovém ještě nebylo potuchy, alespoň V ČSSR.
                      Jak se to projeví na chuti, nedokáži posoudit, chodil sem jistý mistral, který by to asi dokázal, ale kde je mu konec.

            2. Si nekupuj polotucny v tetrapaku ale kup si cerstvy plnotucny z chladaku. To ma 3.5 procenta tuku a stoji pod dvacku. Kdyz kupujes laciny* sracky tak se nediv kdyz dostanes laciny sracky.

              *nikoliv nutne levny. Laciny sracky vyjdou neprilis prekvapive draz nez kvalitnejsi ekvivalent.

        3. Prodávají ho za tržní cenu. Kdyby v supermárketu stálo mléko 30, tak ho mají taky 30. Tohle je výhodný obchodní model – prodávat za tržní ceny s vyšší kvalitou. Hipstři co se snaží prodávat své „jedinečné“ produkty s příběhem za min. dvojnásobek tržní ceny tohle asi nikdy nepoberou.

  5. Zcela příznačně však žádný z vládců neukázal na jednu z hlavních příčin zdražení mléka a másla: Dotace na neprodukci mléka (tedy nejspíš vybití dojnic):
    https://www.szif.cz/cs/mp-snizeni-produkce-mleka

  6. Jinak co se týče samotné ceny másla tak je to celkem příznivá informace pro včelaře neboť historicky tak nějak platí že cena 1 kg medu = 1 kg másla.

    1. Med je tedy dlouhodobě nad historickými cenami (tč. a tak dva roky zpětně se dá prodat konečnému zákazníkovi v rozmezí 120 – 180 Kč, většinou v dolní polovině rozsahu). Výkupní ceny obchodníků nemám ověřeny, ale údajně jsou mezi 60-80 Kč, tam snad může být podobnost).

      1. Výkup: květový med – 65,-Kč/1kg

  7. S tím máslem mě fakt serou. Při mé spotřebě másla budu muset zaplatit asi o 7kč za rok více než dosud. Jak k tomu poctivý pracující člověk přijde?

    1. Tjn, ono hlavně máslo bylo dlouhodobě „pod cenou“ – okolo 30-40 Kč stálo už mnoho let (co já pamatuju). Je jasné že tahle cena nemohla dlouho vydržet bez pořádných dotací.
      Mám kamaráda zemědělce a ten říkal, že výkupní cena mléka šla poslední 1-2 roky dolů až na okolo 8-8,50/l, to je fakt pod výrobními náklady, bez dotací se to dělat nedá.

  8. Socialistická plánovaná ekonomika už selhává jako za dob mého dětství, komercionalismus je pokroucen do nefunkčna.

    Všude jsou mraky zboží, které nechci. To co chci, není k mání.

    Aktuálně:

    není máslo
    není hovězí (naposled jsem sehnal až v 5. řeznictví, najezdil jsem kvůli tomu asi 20 km)
    není pořádné dubové prkno na krájení do kuchyně, takové to co vydrží půl života, po 2 letech shánění jsem sehnal na nějakém jarmarku od nějaké firmy dělající dřevovýrobky, rozpadlo se za měsíc na jednotlivé špatně sklížené destičky
    není věšák na prádlo na balkon, taková ta lišta s očky co se našroubuje na zeď, poté co na mě v 6 ! hobbymarketech a 4 železářstvích čuměli jak na kokota, nakonec sehnal v oldschoolovém obchůdku – poslední kus v celém okrese, vyrábí nějaký slovenský dědek na koleně kusovou výrobou a dodává pouze do řečeného obhodu
    není benzin bez hoven, z kterého by se na starém japonském motocyklu neusral karburátor tak, že je nutné jej čistit ultrazvukem
    nejsou byty, ceny raketově rostou, protože se sem nastěhuje desítky tisíc poláků, slováků a ukáček ročně ale nestaví se vůbec nic, asi na to nejsou dotace nebo co ….

    zato předschválený úvěr, kreditku, životní pojištění vám nabídne někdo tak 10x za hodinu

    asi už jsem starý nevrlý chuj, ale začíná mi to lézt na nervy, jak píše dfens, co když jednou nebude třeba žádné maso nebo elektrika?

    1. to bude ten nekonecny rust bohatstvi, ekonomicke ozdraveni, boj s deflaci a rekordne nizka nezamestnanost v praxi.
      Lidi sice zamestnani jsou, akorat delaji kokotiny, na ktere berou dotace, penize se tisknou na rotackach a zbozi, ktere je prinosne a zadane, nema kdo delat, nebot se vsecko vozi z Ciny a podle cinskeho vkusu a hen ty nase tradicni balkonove vesaky asi soudruzi z Ciny jeste nestihli okopirovat a i kdyby to stihli okopirovat tak je budou dodavat jako smejdy zkurvene k nepotrebe (pardon, v globalni kvalite).

      Ja se kralovsky bavim. Napriklad tim, jak lidi uz nevi, co by si za ty uvery koupili, posledni modou je investovani miliard do bitcoinu, o kterem se nevi ani, jestli jeste vubec rozhoduje nejaky nezavisly mechanismus, anebo uz dnes vlastni rozhodujici balik overovacich prav nejaka farma superpocitacu v Cine, jelikoz u bitcoinu vse stoji a pada na predpokladu, ze se nikdy nepodari jednotlivci ziskat nadpolovicni vypocetni vykon na decentralizovane (neco jako torrentove) siti.

      Jen investujte, investujte…., jen abyste se pak trochu nedivili.

      1. „šmejdy zkurvené k nepotřebě (globální kvalita)“ to jste mě dostal, pěkně řečeno, to si značím do slovníčku !

    2. neni hovezi? Kde to zijes, proboha? v Indii? Jo takhle teleci nebo jehneci to je jina. Jenze lidi to nezerou protoze ja to pro ne drahy nebo j8m to nechutna.
      Kapitalismus v tomhle neselhava. Neni poptavka, neni nabidka.
      Nebyls to ty kdo rikal ze zijes v polovicnim ghettu plnym chudiny?
      kolik si tak myslis ze si tam lidi koupej hoveziho? vazne si myslis ze se tam nekomu vyplati dovazet drahy maso? Proc, aby ho pak vyhodil? myslis ze kdyby byla velka poptavka po kvalitnich dubovejch prkynkach, ze by ho obchody nemely? Obchodnik provozuje obchod a potrebuje prodavat a ne mit plnej sklad kramu.
      Mimochodem, kdyzs tak touzil po dubovym prkynku nebo drevenym vesaku, procs nesel za truhlarem at ti ho vyrobi? ja jsem ted potreboval vymenit prkna na zahradni lavicce. Kam myslis ze sem pro ne sel? do OBI? Do zelezarstvi? K truhlari jsem sel. k prvnimu co jsem potk. Udelal mi je na miru i s finisem. Ale jsem si jistej ze kdybych obihal hobbymarkety, tak hledam jeste dneska.

    3. tak me napada, ty si vazne podstoupil takovou anabazi kvuli dvema prknum s hacky? Ja ti poradim.
      1) chtels to pridelat sam, tzn. mas vrtacku a vrtaky nebo vis kde si ji pujcis.
      1a) koupis oka a zavrtas je na hmozdinky rovnou do zdi. Je to levnejsi, ale ne tak uhledny a kdyz to zkurvis, blbe se to napravuje.
      1b) koupis v OBI dva dubovy prahy ke dverim a prislusny pocet sroubovacich ocek. Prahy nameris a pripadne upravis na potrebnou delku. srazis hrany a zacistis. Nalakujes. Nameris a navrtas potrebny pocet direk skrz. Male na ocka, vetsi na pripevneni. Nasroubujes ocka do direk. Dirky musi mit mensi prumer nez zavit, jinak ocka nedrzi. Privrtas ke stene, natahnes snury. Hrejes se v obdivu manzelky nad tvou sikovnosti.
      2) S vrtackou neumis a namontovat to mel bracha/kamarad/soused/hodimovy manzel. V tom pripade vezmes papir, namalujes pozadovanou podobu, pridas rozmery, odneses k truhlari. Truhlar vyrobi, pomocnik namontuje. Hrejes se v obdivu manzelky jak rychle a sikovne umis veci zaridit, misto toho abys ztracel cas litanim po pulce kraje zatimco ona susi spodary na topeni.
      3) koupis misto toho susicku.

      1. tak jednak jsem chtěl železo a ne zkurvený posuvný hliník, protože tyto verky vydrží hovno, jakmile je cosi „flei“, je to na hovno (mám ho totiž už v koupelně)
        druhak 2 litry? nejsem zloděj z prahe, nebudu makat 2 dny na sušák, ten klasický mě stál pětikilo a i tak mi to přišlo moc

        ze dřeva bych uměl, ale
        ad 1) vrtačku samozřejmě mám, v bytě dělám sám prakticky všechno
        ad 1a)-b) to je srandička pro někoho, kdo má dílnu a nemusí dělat na kuchyňském stole, a hlavně pro lidi, co mají volný čas. Samozřejmě , že mě tato varianta napadla, ale žena zavrhla dřevěné prvky jako hnusné a za druhé mám 0, slovy nula volného času a dílenského prostoru pro takovou akci. práce a 2 velmi malé děti hrané na obtížnost utra violence (časově náročná práce, bez babiček, tetiček, jakékoli pomoci a bez peněz na služebnictvo) dají zabrat víme. kdo nezažil , asi nepochopí.
        2) nakonec jsem se dmul, bo jsem to trefil hezky na střed a rovně
        3) děti jsou drahé, na pičoviny nejsou prachy

        k tomu předchozímu, objel jsem 5 řezníků po celém městě, až pátý měl, tedy byl jsem i mimo ghetto

        truhlář není, všichni makají ve fabrice, protože podnikání v komunismu stojí za hovno. mám jednoho, objednací doba aby se s ním člověk potkal je tak minimálně půl roku dopředu. na prkénko jsem se ho ptal, říkal že podumá a pak na to zapomněl

        tak jsme si pokecali, tak mi ještě vynadejte jaký jsem kokot za ten zbytek mého příspěvku, jak to ostatně ěláte u všeho co napíšu

        „you must be fun at parties“

        apropo, mám problém, s kterým mi místní parta určitě pomůže

        děti už trochu odrůstají a mimino už spí v pokojíčku se starším, se ženou jsme značně sexuálně frustrovaní a já jsem kurva zjistil, že nemám klíč ke dveřím do ložnice, takový ten klasický dozičák nejprimitivnější verze, zkusil jsem asi 8 jiných klíčů a žádný nepasoval, takže se nemůžeme zamknout a tím pádem to stojí za hovno. Tak mě napadlo, že když tady mají všichni od všeho klíče, jestli někdo nemá ten můj, že by mi ho poslal, dost by mi to pomohlo …..

        1. :) predelat vlozku ve dverich i s novym klicem, anebo primontovat retizek, co se dava na vstupni dvere ? Jinak nevim :p

        2. Ten problém s klíčem jsem řešil dvakrát. Poprvé pilníkem a nějakým jiným klíčem, kterej po úpravě sedl (já se jinak rukama sotva najím). Podruhé jsem odnesl zámek do takového krámku, kde mi k němu udělali klíč. K tomu jsem měl důvod – tobě bych poradil koupit novej zámek. Pokud nic z toho nedáš, raději si ho vyhoň na hajzlu, ať ti nepraskne pytel.

          1. Ještě mě napadá: kér máš zamykací? Jak dlouho asi souložíš? Že bys mohl kindoše vyhodit ven, než to zmáknete. Ono je zatím docela teplo.

          2. „sarkasm , Sheldon !“ :)

            ano, jsem si vědom toho, že vložky se dají měnit a mám to samozřejemě v plánu, ale je hezké, že se někdo chytil

            1. Soucit, dobrý muži. S tím chycením to bude trochu oboustrané, což?

              1. ne, sarkasmus je něco jiného než nadávání, to se musí umět

        3. Vidite, uz se zdalo, ze jste ztracenej pripad a Vy si jen potrebujete zasoulozit. To je samo o sobe dobra zprava, ne?

          Jinak jste me pobavil – kde bydlite? Hovezi maso vede napriklad Globus (ano, chapu, neni vsude) a dokonce ho maji i v Albertu (vim, neb ho tam na polivku vcera koupila draha polovicka). Ma ho i reznik ve vedlejsi dedine (tedy v mestysu, maji tam takovejch obyvatel, ze „vesnice“ uz je na ne malo nobl). V prvnich dvou mistech maji i maslo (nekecam, dokonce vice druhu – vyhodou je, ze co neni babis, je drahe a tim padem se moc neprodava).

          Hlaska „nejsou byty, ceny raketove rostou“ me slusne rozesmala, diky:-)

          Snad tedy pomuze, az na to se zenou vlitnete a prestanete se chovat jako komunistickej vohnout co nadava na kapitalismus, protoze ten muze za to, ze nejste schopnej koupit prkno, zatimco az zavladne poradny socik (jeho vinou – a vinou niceho jineho je tu situace s maslem, vzdyt tem lidem zaplatil za vybiti krav socik z Brusele, ne nejaky kapitalista proboha Pospeci!), tak to teprve bude zase zuzo. Dejte si par facek.

          1. ty voe tady jsou dneska asi všichni negramotní nebo co.

            nenadávám na kapitalismus, alebrž na socialismus a jeho deformaci trhu

            jistě, kdybych si půjčil kulovnici, zastřelil nějakou krávu a vyřezal si z ní potřebný kus, asi bych to hovězí sehnal, mě prostě zarazilo, že v 2017 musím jezdit jak kokot , abych našel řezníka, co nějaké má. Ne globus tu není a v kaufu ani v lidlu nebylo

            cena bytu v našem městě + 40 % za poslední 3 roky, v Praze, brně, olomouci stejný vývoj, to bych řekl není málo. znamená to jediné – šílený převis poptávky

            nebo u vás v pohádkové zemi byty snad zlevňují?

            bydlím ve Frýdku, ale to by jste asi nenašli na mapě

            1. To vite, kdyz nadavate na „komercionalismus“…

              Ale to je prece v poradku, ze kdyz je previs poptavkzy tak jdou ceny nahoru, nebo snad ne? Vy byste jako majitel bytu nechtel, aby se Vam majetek zhodnotil? A pokud ten byt nemate, tak jako co, ti, co ho maji by nemeli zdrazovat, protoze…proc? Co Vas na tom tak stve? Vzdyt je to normalni. Nikdo Vam nebranil pred 3 lety nakoupit a vydelat 40%.

              Frydek jsem na mape uz parkrat nasel a dokonce jsem v nem i byl, kdysi davno i brigadne. Ale jak vidim, sexualni frustrace dokaze i z pekneho mista udelat v podstate peklo na zemi.

              Podle mapy se zda, ze tam mate jak Billu, tak Alberta. Lidl ani Kauf nepouzivam, ac je tu mame, takze k jejich zasobenosti nejsem schopen se vyjadrit.

              1. tak polopaticky – současný socialistický systém deformuje trh prakticky všeho natolik, že se ceny a dostupnost statků vyvíjejí nelogicky a skokově a dokonce dochází k úplným výpadkům dodávek. tradičně bydlení by mělo +- následovat inflaci a ne poskakovat jak střelené, nemovitost je nakonec dlouhodobá investice

                zaráží mě, že z nějakého neznámého důvodu nějaký statek na trhu evidentně chybí (byty) a nikdo nezvyšuje nabídku, resp. elasticita trhu nemovitostí je nulová, což je divné, protože postavit barák trvá rok a tak ceny skáčou hyperskokově

                jako laika mě napadá, že to bude souviset s eurosocialistickým zákony ve stavebním právu, znemožňujícími stavění + vytíženost firem na nekonečných neefektivních opravách D1 a podobných státních projektech. Ale to jen hádám

                1. Co tim myslite, ze „nikdo nezvysuje nabidku“? Developeri ji zvysuji presne tak, jak byste cekal – aby maximalizovali zisk. Cilem developera neni mit na trhu milion bytu, cilem developera je na kazdem bytu maximalne vydelat a dle toho se chova. Nevim, kdo by podle Vas mel tohle resit – ze by stat, skrze nejake kvoty? Pridelovani bytu? Povinne mnozstvi postavenych bytu rocne? Fakt nevim, jak si to predstavujete, zkuste neco nadhodit. Jinak Vam mimo jine nikdo nebrani vyrazit do boje s nizkou cenou a soucasnou neutesenou situaci zmenit. V tomhle placate nesmysly jak kaBrnak, to se na me nezlobte.

                  Soucasne je nutne chapat veci v souvislostech, napriklad jedna vec je stavba bytu a druha dostupnost levneho financovani. Budou-li uroky na hypoteky 10% a tomu odpovidajici kriteria pro ty, kterym banky pujci, pak takove zvysovani cen nebude, protoze klesne poptavka. Kdyz se ale spoji malo bytu s mnoha hypotekami, dochazi k tomu, co vidite. Nevidim na tom nic sloziteho ani nepochopitelneho. Developeri i banky maximalizuji zisky.

                  Ze postavit barak trva rok je irelevantni, pocet lidi, kteri chteji bydlet sleduje primarne onu dostupnost financovani a vlna se zvysovala tak, jak klesaly urokove sazby. Tem sazbam byla doba stavby domu vite kde. Mam ve stavebnictvi znameho, ten zacal stavet nemovitost na kseft s tim, ze ji proda za 5M, nakonec ji prodal za skoro 6. Nic pro to neudelal, jen vyuzil situace na hypotecnim trhu. Muzete rict, ze skokove zvedl cenu o bezmala 20%, ale proc by to neudelal, kdyz najednou bylo nasobne vic lidi nez pred rokem a pul ochotnych to koupit?

              2. lidl ma hovezi furt. Dokonce ma ve staly nabidce uzraly maso na steaky coz v Cechach 30 let po revoluci porad jeste neni bezny :-(

                1. fakt ten den zrovna nebylo, byl jsem tam. jan kližka a kosti na polívku

                  1. takze ne ze u vas neni hovezi ale ze si prisel v blbou dobu a bylo vyprodany. To je jina. Tady je problem ze je pomerne drahy a malo trvanlivy a kazdej obchodnik si dobre rozmysli kolik toho nakoupi, protoze je pro nej lepsi kdyz odpoledne dojde nez kdyz ho koupi moc a ono se neproda a zkazi a on tak prijde o penize.
                    Za sociku tohle bylo jednodussi protoze se zasobovani potravinama brala jako sluzba obcanum a ne jako obchod a na zisk se az tak nekoukalo. Stejne to bylo statni. Tam byly vypadky proto ze zbozi v dostatecnem mnozstvi proste nebylo.

                    1. Cisto technicky, hovadzina draha je, ale ze by bola malo trvanliva? Skor naopak.

                    2. tak oproti jinejm masum jo, ale na krame v chladicim pultu nejak extra dlouho nevydrzi. Pak to zacne vosychat a buhvi jaky dalsi fujtajbly. Na zráni musej bejt podminky. A stejne se pak musi povrch okrajet.

              3. PS: tady je to vždycky nakonec o tomhle
                http://i.imgur.com/TEctsYl.gif

            2. Pockej, Frydek-Mistek ma nejakejch 56 000 obyvatel, s přívesnicema asi 80 tisic. To mi teda zrovna jako prdel kde nic nesezenes neprijde. Rodice zijou v Kutny Hore, ta ma necelejch 25k a sezenou vsechno co potrebujou.

              1. no a právě proto mě to zaskočilo, o tom tady celou dobu píšu. Jistě , že kdybych nákup daného zboží plánoval týden dopředu a zajistil si potřebné infoormace, kdy se kam co vozí, sehnal bych na první dobrou, ale nenapadlo mě, že se dožiju ve 2017 toho, že budu něco „shánět“, před 10 lety člověk řišel a oni měli, teď už nějak moc ne.

                FM je mimochodem obchodní ráj, protože přestože jsme zkurvená paneláková díra, ležíme na křižovatce mezinárodních cest a plochu obchodu na obyvetele máme jednu z největších v republice.

        4. zena zavrhla drevene prvky jako hnusne proto si shanel dreveny drzak? Jo, to dava smysl.
          Cas nemas, ale litat po vsech certech cas nezabere? ale budiz, trebas to misto jezdeni obvolaval.
          Dilnu ani ponk netreba. Pri vrtani der se da prkynko polozeny na stole pridrzovat rukou. Jinak je dobry poridit si parek šponvinglů (truhlářská svorka? – takovej ten uhelnik se sroubem). Misto to nezabere a na takove to domaci kuteni to uspokojive nahradi sverak. Je dobry i v panelaku mit nejakej zakladni vercajk. Moc to nestoji a dost podstatne to ulehci zivot. A mista to taky moc nezabere.

          1. aby jste to pochopil, já dávám dokupy dřevěnici z roku 1932 v horách už od dětství, neb jsem na chalupě vždy pomáhal, nejsem nemehlo co neví za který konec se drží kladivo. V Anglii jsem na brigádě postavil s kámošem celou dřevostvabu ve 2 lidech. Tedy jsem něco jako „kutil“, a i z toho titulu pravím, že je to v současnosti pro mě neřešitelné. Vy si to nedovete představit, na jedné noze mám 3 leté dítě, na druhé 1 leté a do toho mi nonstop zvoní telefon. Opravdu nemožné sednout si k vrtačce a něco kutit, prostě to nejde, kdybych se posral.

            mou největší vášní je hudba a ke kytaře a ke klavíru jsem se nedostal ani na minutu už asi půl roku, takže tak nějak s časem

            po obchodech se jezdit dá, protože vezmu kluka sebou do auta a on chodí se mnou

      1. Dumyslna vecicka. Ale co je to proti prknu s ockama s vysokym podilem rucni prace exkluzivne zhotovenym na export penzionovanym slovenskym fachmanem ze stare skoly. Navic drzakem poslednim sveho druhu. Az Slovak zemre tak uz to nikdo nebude umet vyrobit.

    4. – Nevim kde žiješ že není hovězí? Já vidím v každém supermarketu v okolí metrák hovězího…:-))
      – Dubový prkno na krájení ti udělá každý truhlář. V obchodech to moc není proč? Protože kvalitní dub je kurva drahej a skoro nikdo by prkýnko za litr nekoupil…

      1. no věřte nebo ne, nemohl jsem sehnat. jasně že v makru by bylo, ale to je 20 km daleko. žádný lokální řezník neměl. samozřejmě to bylo odpoledne, kdy už bylo vykoupeno, bohužel musím chodit do práce a nemám čas v 7 ráno stát někde frontu

        v supráči mají buď na steak za 500-600 Kč/kg nebo kližku na guláš, nicmoc mezi

        mi šlo o to, že jsem byl překvpen, že takovou věc nemůžu sehnat, nikdy by mě to v roce 2017 nenapdalo

        mimochodem asi v životě jsem neviděl na pultě telecí nebo skopové

        s prknem obdobně, jistě že vím, že bych taky mohl třeba jeden dub co máme na chalupě pokácet, nechat ho uschnout a vyřezat si to sám, nebo bych to mohl sehnat nekdě přes net, ale prostě mi to nepřipadalo v roce 2017 adekvátní, čekal jsem to někde v obchodě

        1. U nas v Cieszynie zachodnim (zdravim jungvoje) 25 km od Frydku je situace nasledujici.
          U beznych rezniku, pokud jeste prezili, vpodvecer a sobotu vesmes stran hoveziho vyber zalostny ne-li zadny.
          Lidl tak leda steak a nejake divne kusy zadniho k nicemu.
          Billa jeste horsi.
          Tesco vetsi vyber, ale taky bida.
          Kaufland asi nejvetsi vyber, ale taky se stavalo, ze na polevku maso nebylo.
          Jeste ze 90% spotreby pokryje tento zdroj plny ruznych druhu hoveziho
          http://www.farmadomaslavice.cz/index.php?page=maso
          Kdysi take tchanovi sousedi, ale jeden uz umrel a ten druhy ma male prebytky…
          Posledniho byka tchan zabil pred 8 lety, to byla krasna cista reznicina bez vyrobni linky na vyrobky z prasete jako na zabijacce.
          Cieszyn polski frci na veprovem a kurecim, hovezi taky nic moc.
          Makro jsem naposled vykoupil v patek, 3kg teleciho a jehneci kotletky mimo jine.
          Teleci mivali i u nas na namesti, ale jen v utery a na objednavku.
          Skopove sem tam sezene tchan.
          Drobne kutilske prace me taky serou a loznici zamykam, ale tahat ten zalakovany zamek ze dveri bych nechtel.
          To bych koupil nove dvere…
          Ceny bytu se u nas odrazily ode dna (2+1 250.000,- v panelakovem mestecku 3km od centra) a lehce stoupaji a je jich dost. V mem okoli slusny 3+1 1km od centra za 850.000.
          A par novych se postavilo za cca 40.000 za metr.
          Coz pri cenach okolnich panelaku je samo o sobe zazrak.
          Ne za ty prachy uz je i skromnejsi domek s pozemkem v nelukrativnich castech okresu.

          1. díky, vidím, že je to u vás podobně, mieso wolowinove doprosta nimo, to leda v landronce za olzou mají v igelitu ten tatarák, ten je fajny

            byty těšín se zatím drží nízko, ve FM 3+1 před rekonstrukcí 1,4 mio, po rekonstrukci klidně i 2 mio, holt Hyundai za vraty a „brána beskyd“, „město, kde stojí za to žít“ … nechápu, na hyundaiku to z těšína nakonec není ani tak daleko, takových 17 km?

            no jednou v ČT asi skončím, mám odtama rodinu a ty nakládané rybičky z targowiska, to je luxus

    5. @Pospec: v benzínech se nevyznám – moje karburátorová čtyřkolka na ten současný nějak jezdí. Ten zbytek: děláš kompars na film Úspěchy sovětské vesnice v pětiletce 1975-80, jo? Byty sleduju jen ve své lokalitě a tam to aktuálně nevypadá na raketový růst, nýbrž paraglidingové klesání.

      1. můj zephyr má 4 malé karburátory se synchronizací a podtlakovými membránami. když to stojí přes zimu, babišovy sračky to zaserou, jak to tam schne a hnije. jistě, jako student jsem chodíval do garáže motorku co týden nastartovat a tůrovat dost dlouho na to, aby se benál v karbcích prolil za nový, žel ta doba je pryč a volný čas přestal definitivně existovat, a tak mašina stojí opřená zaprášená se zasranýma karburátorama. no snad bude líp

        1. Jen dotaz: to s nedá na zimu vypustit?
          (Motorovou pilu „garážuji“ suchou, zkušenost byla drahá.)

          1. jo dá, ale musí se celá nádrž. kouhout nemá režim „off“, je tam režim „auto“ , „reserva“ a „pri“ což je plný průtok pro zaplavení karburátorů po dlouhém stání. Proveditelné, ale akce na 2 hodiny, vzhledddem k bordelu a smradu z toho vzniklému. příštěuž to nicméně udělám, teď už to nemá cenu, karbce už jsou v piči

            jinak se musí taky lít čistící aditivum, to trochu pomůže, ale nevyřeší se to tím úplně

            1. To chce na zimu dávat N98, ten je bez biosložek.
              Jinak komické je, že zemědělci, co ty biosračky sklízí, zoufale shání do kombajnů taky něco takového, jen v naftě, protože se jim to přes zimu taky vysráží a zatuhne.

              1. Nebo brát od Ojrojlu, to odprodává otoč ze stádních rezerv a můžou to dávat i bez sraček. Ostatně Ono to údajně taky nakupuje takhle, ale jinde, je to import a sračky tam pak musej dávat.

              2. Nafta existuje bez biopříměsí – „arktická“. Dá se sehnat.

                Benzin bez biopříměsí neexistuje, i v tom N89 jsou. Akorát se v tom N98 jedná o jiné, o něco méně škodlivé biopříměsi. Asi dvě sítě v republice tankovaly bez biopříměsí úplně ty „stooktanové“ benziny, ale to se již zdá být minulostí.

                1. potvrzuji, už jsem googlil, ptal se, debatoval s motorkářema a benzinkářema, sračky jsou ve všem, pouze ve 100 okt. je jich nejmíň a jsou nějaké lepčí

                  to s tím tank ONO jsem slyšel taky, ale nemám potvrzeno z jiných zdrojů

                  oficiální postup je – do starého japonce tankovat pouze 100 okt + aditivum (funguje pouze zelené „super additiv“ v plechovce z auto kelly, to co mají na benzince je na hovno) a na zimu vypouštět.

        2. To nema nic spolocne s babisovymi srackami v benzine. Benzin sa za pol roka jednoducho skazi a robi to uz velmi davno. Na tejto strane velkej mlaky ludia dokonca tvrdia ze volakedy to byvalo s trvanlivostou horsie. Takze sa musite vratit k praxi z mladosti alebo na konci sezony kompletne zbavit motorku benzinu.

          1. neni pravda, první léta po koupi (2005-2009 cca) motorka na jaře startla a jela na půl roku starý benzín úplně v pohodě, bez problému

            měl jsem jednoho fiata 125p 11 let ve stodole na horách, když se mi podařilo po letech rozchodit startér, stroj jel na ten 11 let starý benzín a šlapal jak švýcarské hodinky, nečistil jsem ani karburátor ani svíčky….

            1. Fiat chytá bez problémů,což o to. Používám ho sporadicky – benzín je z února 2016, od tankování najeto 180 km, benzín zakoupen v Lukoilu Pelhřimov.

              1. co máte za fiata? samozřejmě karbec v autě je řádově větší a odolnější než japonský moto Keihin. to je hrozné kurevstvo, jak jsem staromilec, tak království za stříkačku, protože jako laik to je bez šance seřídit a kdzž jsou karbce rozhozené, jede to fakt na pytel.

                v podstatě to došlo do stádia, kdy bych to nejradši střelil a koupil si zpátky třiapulu, na které i po 2 letech stání dofouknu gumy, profouknu trysku a jedu. protože s dětma je pro mě reálné vytáhnout motorku tak 3x do roka max.

                1. Je to Punto 1,2 8 V, karburátor to asi nemá, nedíval jsem se ještě.
                  Je pravda, že baterka ten režim nevydržela, ale stejně nebyla originální.

                  1. to je klasický oldschoolový vstřik, tam není co řešit, tomu to nevadí, to sežere všecko

                2. Tak ten Kawasaki Zephyr sa mi páči – klasický naháč.
                  Kamoš, ktorý mal Yamahu FZR 600 mal to isté stými karburátormi – bol v Yamahe nech mu to zosynchronizujú aby tá motorka šla poriadne ale nedopadlo to celkom podľa jeho gusta. Pri prebierke motorky bežal motor super, ale po pár mesiacoch sa to znova rozsynchronizovalo. Vrchol bol keď mu servisák pri prebierke dal do ruky zopár skrutiek so slovami, že ozaj nevie kam tie skrutky patria….. Poom tú FZR-u strelil druhému kamošovi a ten sa v nej hrabal ako kohút na smetisku. Karburátory mal doma na stole aspoň raz za mesiac – furt bol nejaký problém. Nakoniec to zobral ku známemu a došlo sa nato, že mu nesedia tlaky vo valcoch (teda lepšie napísané – 3 valce OK a jeden mal príliš nízky tlak pri kompresii) a že aj to bude problém toho zlého chodu motora. Nakoniec to strelil nejakému ultra-kutilovi a odvtedy neviem čo je s tou mašinou.
                  Ja mám Yamahu XTZ 660 tam je tiež karburátor – síce len jeden ale je „dvojitý“. No nedá sa komfort štartu, jazdy a údržby porovnať s druhou motorkou so vstrekovaním – proste keď je baterka OK tak prídeš, brnkneš do štartéra a odchádzaš.
                  No a Jawa je samozrejme príbeh sám o sebe – teda 350-tka. No a ešte mám s karburátorom mini-bike z číny a kosačku – ale to sú oproti viac valcovým motorkám ozaj ultra-primitívne záležitosti na servis a nastavenie.

                  1. jo dokud je karburátor 1, není problém , rozborka zborka, vyčistit trysky i všechny komory, seřídit hladinu, to je brnkačka, ale jak je jich víc, je to v dupě

                    zephyra mám strašně rád, je to krásná motorka, pohodlná, dobré brzdy a podvozek, bohužel ten motor je ve verzi 550 chcípák bez krouťáku a na údržbu je to náročné, není to enduro do nepohody, ale spíš stylovka

                    zatím dávám k ledu, z rodinných důvodů není možné topit čas a peníze v takové hračce, ale prodávat škoda, už roste na hodnotě

                    za cenu servisu co to potřebuje asi koupím radši na ježdění do práce ČZ 175, ať se aspoň někdy projedu na nějaké motorce :)

                    1. ČZ 175 jsem měl (v „agronomické úpravě“)až do třetího výbrusu, ale je opravdu jen na krátké dojíždění – ty vibrace jsou nepříjemné. Pomalá jízda po plních cestách a strništi ovšem bez problémů.

                    2. jj, já bych šel zpátky na jawu 250, co jsem měl kdysi, ale to vyletělo šíleně do ceny a má to nižší výkon, cypaté brzdy a slabé dynamo, cz 175 je na těch 15 km do roboty ideální stroj, lehunké, jednoduché a relativně nové, má to jen 30 let a ne 60 jako dvaapula

                    3. No buď rád že nemáš Hondu F6C Valkyrie (1500ccm, 6 válec boxer, 6 karbecov) – ale samozrejme aj tu sa to dá nastaviť keď má človek vybavenie a jednu ľavú a jednu pravú ruku.
                      Inak na také hrkanie by možno bola lepšia nejaká japonská rozpočtovka – Suzuki GS500 by ti vekom ladila k Zephyru a od roku 2001 by to malo byť aj so vstrekovaním.

                    4. Ze sa tak sprosto pytam, na stare motorky sa nerobia EFI sady? Alebo je to oficialne povazovane za kurvenie?

                    5. GSko se mi nikdy nelíbilo, ty úzké řídítka, celé je to takové mrňavé a rachotí to podivně, vím že je to držák co se nekazí, ale jinak nic moc. momentálně fakt toužím po jednoduchém lehoučkém dvoutaktu ze starých časů + k tomu pošetřit a časem koupit pořádnou mašinu (vidím to tak za 15 let současným tempem….)

                      Valkyrie musí být radost, ale dá se všechno, když se najde správný specialista. Na zephyra mám pána, co tomu rozumí a umí to seřídit špica, ani za to nechce nijak moc

                    6. to MS 20.9.2017 v 11:10
                      Osobne som sa s kitom na prestavbu motorky z karburátora na vstrekovanie nestretol a myslím, že ani nestretnem. A prečo? Rozviniem to na Jawe 350 bo to dobre poznám. Elektrická / elektronická výbava Jawy 350/638 pozostáva z: alternátora, usmerňovača s reglerom, baterky, indukčných cievok a zapaľovacích sviečok, spínacej skrinky, spínačov na riadidlách, nožnej brzde a motore, osvetlenia (predok, zadok, smerovky, palubka), prerušovača smeroviek a odtrhového zapaľovania.
                      Ak by som chcel tento motocykel napratať vstrekovaním potreboval by som: vymeniť odtrhové zapaľovanie za niečo elektronické (so snímačom polohy kľukového hriadeľa), protikus snímača polohy kľukového hriadeľa (nerozlučne spojený s kľukovým hriadeľom), samotné vstrekovače, podávacie čerpadlo paliva pre vstrekovače, riadiacu jednotku pre vstrekovanie. Keďže v Jawe si nerobili svojho času ťažkú hlavu z konštrukcie výfukových kolien (klasické oblé rúry a nie „rezonančný“ zvon ako to má kadejaký iný dvojtakt) a výfukových tlmičov tak by sa zišlo vymeniť aj výfukový systém, aby to vstrekovanie malo zmysel. No ale v takom prípade by za motorom nestíhal ako podvozok tak aj brzdy.
                      A obdobne je to aj u iných motocyklov….

                    7. to satan: No hlavně je jawa dvoutakt. A vstřikování do dvoutaktu není to samé, co do čtyřtaktu. Ne že by to občas někdo nezkusil, ale sériově s tím začala teprve letos KTM v endurech.

                    8. to Pospec 20.9.2017 v 12:14
                      Ja viem, že GS500 je taká sivá myš, ale navrhol som ho s ohľadom na minimálnu údržbu (u teda spojené s 0-vým voľným časom) a účel použitia (hrkálka na cestu do roboty a malý nákup).
                      Inak ja musím oživiť starú Jawu 350/638(369????) a dostať ju do prevádzky…….

                    9. jj, je mi to jasné. Ale co si budem povídat, já mám k těm našim jawáckým strojům vztah, byť s tím bylo občas sraní a tzv. „jawení“, takové ty včně užmoulané lanka, vyklepané objímky, prasklé špice atd., prostě věci, které japonské motorky nedělají, ale opraví se kleštěma a kusem drátu. V dnešním pomalém provoze už pomalu ani nevadí malý výkon a dvoutakt s kickstartem je ideální na provoz 2 měsíce stát, pak týden jezdit, pak zase měsíc stát atd ….

                      638 je buben, 639 kotouč vpředu, jinak totožné stroje, ale je to fuk, bo kamoš to sbírá a má tam jednu 639 s bubnem a jednu 638 s kotoučem, lidová tvořivost no … oživování bývá sranda, ale většinou lehká. u jawy nejhorší klasika je vyrezlá nádrž, ale na to už mám taky fintu

                    10. to Pospec 20.9.2017 v 15:37
                      – hrdzavú kovovú nádrž treba „vypieskovať“ zvnútra – ide to kadečím možným čo prejde hrdlom nádrže.
                      Kamoš mi k tomu „jawení“ povedal zaujímavú vetu: „Jazdci na Jawách sú dobrí jazdci a ešte lepší mechanici“.
                      Inak tá moja asi 639-tka má vpredu kotúč plus veľkú celokapotáž a vzadu brašne plus top-case – cesťák ako vyšitý.

                    11. Nasypou se do nadrze maly maticky, sroubky a podobny sajrajt, nadrz se obali hadrama a hodi do michacky, necha michat par hodin a je to.

                      Paxe da vnitrek nadrze bud vylejt plastem, nebo holt myslet na to, ze nadrz musi byt porad plna.

  9. Nikdo to nepochopí…
    V tom článku je úplně všechno, ale nikdo to nepochopí… Jímá mě hrůza (a to jsem ještě nečetl komentáře). :-(

    1. hele, tak to si jeste vygoogli, ze lidi s kotlikovyma dotacema a eurokotlema nesezenou uhli orech. Protoze mame zregulovanou tezbu a pomalu ale jiste zacina topna sezona a uhelny doom.
      Ale jeste porad muze byt hur. Treba na Ukrajine mistri Porosenko a spol. uvalili sankce na DOnbas, takze od nich uz nebudou brat kvalitni cerne uhli, na ktere je tak nejak bohuzel nastavena jejich energetika a tepelne elektrarny.
      Asi petinu potrebneho uhli doda Polsko, asi petinu doda Jihoafricka Republika , ovsem za vice nez dvojnasobne ceny a nasledne se mistri z Ukrajiny obratili s prosikem na USA.
      A vis jak to dopadlo ? Pokud hadas, ze USA slibilo dodavky, ale jeste nasobne drazsi jak JAR, tak jsi uhodl.
      Ale misto toho uhli jsou jim ochotni dodat zbrane…

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017