Malý kurs zmrdispeaku

Featured Image

Dnes jsem si otevřel Hospodské noviny a našel jsem další text o Lisabonské smlouvě, který mne velmi zaujal. Slyšte protiargumenty zastánců LS proti tomu, co říkají její odpůrci. Je to opravdu působivé.

Zdroj: http://domaci.ihned.cz/c1-38815380-brusel-ustavni-soud-nas-nezajima-problem-je-klaus-mel-by-sem-prijet

Sedm Klausových výhrad k Lisabonské smlouvě

1. SUVERENITA

Klaus: Česká republika přestane být suverénním, demokratickým a svrchovaným státem. Příliš mnoho pravomocí přesune na Evropskou unii.

Zastánci Lisabonu: Česká republika sice přenese kvůli Lisabonské smlouvě na Evropskou unii některé pravomoci, ale Česká republika jako celek dál zůstane svrchovaným státem, který bude sdílet suverenitu s EU.

Poznámka: sdílení suverenity? What’s the fuck? Má to znamenat, že Československo po 21. srpnu 1968 také sdílelo svoji suverenitu se Sovětským svazem? Nebo Protektorát Böhmen und Mähren s Velkoněmeckou říší? Stát svrchovaný je nebo svrchovaný není. Sdílená suverenita je stejná blbost jako sdílené těhotenství. Nebojovali legionáři před více než devadesáti lety, letci v Anglii ale i vojáci pod velením Ludvíka Svobody na východní frontě a nakonec mnoho lidí v ulicích v osma a v devětašedesátem právě za to, aby nám žádné impérium nekecalo do života?
Klausův argument nevyvrácen, ze zastánců vypadly pouze zmrdí žvásty.

2. FEDERÁLNÍ EVROPA

Klaus: Česko přesune na Evropskou unii tolik pravomocí, že se unie de facto stane federálním státem. Český stát bude moci být nově přehlasován jinými státy v naprosto klíčových oblastech, jako jsou energetika, zahraniční politika nebo obrana.

Zastánci Lisabonu: Česko sice přesune do Bruselu velkou část svých pravomocí, ale o klíčových věcech, jako je výše daní, výše sociálních dávek nebo o svém zdravotnictví si dál bude rozhodovat samo. Federální superstát po Lisabonu nehrozí.

Poznámka: Zastánci Lisabonu skutečně přiznávají, že se ČR vzdá své svrchovanosti v řadě klíčových oblastí. Argument nevyvrácen, pouze zmrdí bláboly.

3. DEMOKRACIE

Klaus: Evropská unie není demokratickou institucí. Po přesunutí pravomocí na evropskou úroveň se tak bude rozhodovat o spoustě věcí, které se týkají českých občanů, bez demokratické kontroly.

Zastánci Lisabonu: Lisabonská smlouva demokracii Evropské unie neoslabí, ale naopak posílí. Lisabon totiž posiluje roli Evropského parlamentu i národních parlamentů.

Poznámka: Ten argument je postaven nevhodně, demokratická kontrola je občas na škodu, nicméně uznává opět fakt, že o žárovkách, skladových zásobách jogurtů, digitální gilotině a mnoha a mnoha dalších záležitostech se bude rozhodovat o nás sice za naší účasti, ale budeme na konečné rozhodnutí mít jen velmi malý vliv.

4. BENEŠOVY DEKRETY

Klaus: Lisabonská smlouva a její Listina základních práv EU otevírá možnost pro soudní přezkum Benešových dekretů u Evropského soudního dvora. Tím hrozí prolomení Benešových dekretů.

Zastánci Lisabonu: Listina základních práv EU, která je součástí Lisabonské smlouvy, nemůže platit zpětně. A proto prolomení Benešových dekretů nehrozí.

Poznámka: V tomhle mají zastánci té hrůzy asi možná pravdu. Což ovšem na podstatě LS nic nemění.

5. ZTRÁTA VLIVU

Klaus: Malé země, jako je Česká republika, přijdou oproti dnešku na Evropské radě o hlasovací práva. Naopak hlas velkých zemí, jako je Francie a Německo, posílí. Ve spojení s tím, že přibude 33 nových oblastí, o kterých se bude hlasovat kvalifikovanou většinou, to omezí výrazně českou suverenitu.

Zastánci Lisabonu: Vliv malých zemí, jako je Česká republika, sice mírně oslabí, ale není to zase tak výrazné, abychom ve spolupráci s menšími zeměmi nemohli dál prosazovat své zájmy.

Poznámka: Není to výrazné? Je to výrazné. Nebudeme mít právo veta a bude nám možné nadiktovat, co musíme implementovat do své legislativy. Pokud odpůrci rozumí prosazováním zájmů lobbování a demonstrace, pak mají pravdu, v tom asi nikomu bráněno nebude, avšak argument to nevyvrací.

6. PŘESUN PRAVOMOCÍ

Klaus: Evropská unie si bude přivlastňovat pravomoci bez souhlasu členských zemí. Což jen dokazuje, že se po schválení Lisabonské smlouvy stane federálním státem.

Zastánci Lisabonu: Evropská unie si nemůže bez souhlasu trvale vzít pravomoci od národních států. Žádné nebezpečí centralizace moci tedy do budoucna nehrozí.

Poznámka: Zápotocký v roce 1953 také říkal, že Měna nebude… Podobných ujištění jsme v našich dějinách zažili už dost. Centralizace moci pochopitelně hrozí, koncentrování moci je jedním z jejích základních příznaků.

7. OBRANA

Klaus: Lisabonská smlouva počítá do budoucna se společnou obranou, což je protiústavní.

Zastánci Lisabonu: Společná obrana, se kterou Lisabonská smlouva počítá, české svrchovanosti neodporuje.

Poznámka: Zastánci vyhýbavě odpovídají na něco jiného, než na Klausův argument. Argument nevyvrácen.

Musím říci, že při čtení těchto bodů jsem se vrátil zpět do druhé poloviny osmdesátých let, do hodin občanské nauky na komunistické základní škole. Podobné neargumenty, postrádající základní logiku, za to se spoustou vzletných blábolů o světlých zítřcích okolo. Na žluté pěticípé hvězdy si také vzpomínám, byť ten hadr pod nimi měl barvu tmavě červenou a nikoli modrou. Když to o nějaký ten rok později prasklo, říkal jsem si, sláva a už nikdy. A máme to tu znova. Jenže tentokrát demokraticky. Ty politiky, co tu zrůdnost podpořili, nám nevnutila Moskva, ty jsme si zvolili sami…

12345 (3x známkováno, průměr: 2,33 z 5)
980x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:59
D-FENS © 2017