LIAZ napříč Zeměplochou 2 aneb jak jsem nejel do Gruzie - zpět na článek

Počet komentářů: 57

  1. Akce je totální sračka, může se chytit jen naivka.
    Viz Bužek a HHO…

  2. O charaktere toho chlápka sa čosi spomína aj v tomto rozhovore: https://youtu.be/sIELLEIeymc?t=1325 .

  3. Skvěle napsáno, děkuji. Celou burlesku intenzivně sleduji a zdá se mi zvláštní, že jsme asi jediní dva, kteří mají podezření, že problémy s motorem zavinil generátor bublin… Alespoň o nikom dalším nevím.

    1. guttata:
      „…problémy s motorem zavinil generátor bublin…“
      – – –
      Určitě nezavinil, nemá čím.
      Tím ovšem netvrdím, že ten nesmysl, v tomto případě nazvaný podvodníkem Bužkem „h2i“, je k něčemu dobrý…

      1. Tady (https://www.facebook.com/groups/535840920627045/) je skupina založená mechaniky a dobrovolníky, kteří pomáhali auto stavět. Je tam někde k dohledání i celá debata nad závadou motoru.

        1. M.A.M. Strager:
          Už jsem četl. O bubléru nepíšou ani slovo.
          Ale namontovanej v tý Tatře byl, ještě se podvodník Bužek oháněl, jak je slavnej.
          Když jsem se všiml, že tahle „expedice“ krom nanopřísad do olejů má i HHO-nesmysl, usoudil jsem, že to asi zrovna chytráci nebudou. Takže není divu, že se věc vyvíjí právě takto…

      2. Corona
        …nemá čím…
        Nemění se při vstřikování bublin teplota ve spalovacím prostoru a teplota výfukových plynů?

        1. guttata:
          „… vstřikování bublin…“
          – – –
          A k něčemu takovému snad dochází…???

    2. Som včera prechádzal tú facebook-ovú stránku čo založili oponenti toho pána Havlíčka, ale je tam toho toľko popísaného, že som ani za dve hodiny nedošiel na koniec. Ale tú diskusiu o tom motore som ešte nenašiel – asi treba lepšie či dlhšie hľadať.
      A preliezol som aj oficiálnu stránku toho projektu.
      Ozaj zaujímave sú porovnania výpovedi jednotlivých strán – to je od jedného extrému ku druhému extrému.

  4. Zrovna včera se na Facebooku v jedné cestovatelské skupině objevil dotyčného pána inzerát a shání autoelektrikare na opravu toho jeho stroje aby to někdo dal do kupy, že je to práce tak na týden. Slibuje zaplatit zpáteční letenky do Džibuty a pak cestování asi 3 týdny po okolí…

    1. Už ho poslali asi 50x po sobě někam a smazal to. :D

    2. Docela by mě zajímalo, kolik ten motor má alternátorů navíc a kolik si to veze navíc v kapacitě akumulátorů, když do toho narvali tolik elektroniky. Jak jsem si všiml, tak 230V a USB jsou tam dostupný snad i vzadu u tažného háku. Ono když někdo tu hlavní „místnost“ nazve „ředitelnou“, hned vedle je sprcha jako ve skutečný ředitelně :D a když potom vidíte, jak a čím je to vybavený..No určitě bude chudák ten, co to někdy bude muset opravovat. Některý věci tam jsou udělaný ne jako v autě, ale jako v bytě, tzn. „nafurt“.

      1. servisdok:
        „…kolik ten motor má alternátorů navíc…“
        – – –
        Jen původní, žádnej navíc.

      2. Jsem v této oblasti jen prostým teoretikem, bastličem a amatérem. Něco mi ale říká, že u vozu podobného charakteru a hlavně určení, by bylo dobré důsledně oddělit zdrojovou a nabíjecí soustavu pohonu od zdrojové soustavy nástavby.
        Jinak by se totiž snadno mohlo stát, že po celonoční kalbě, třeba se somálskými ebenovými kráskami v ředitelně, těsně nad ránem ten werk už nenastartuješ. Jak se potom rozední, tak pasáci těch ebenových krásek ti ten nepojízdný a vybitý werk rozeberou na dílčí, jinak použitelné jednotky..

        1. Tohle Ty budes zcela urcite znat z vlastni praxe. Ja mam kamose, kterej je velkej fanda do lamp a na Marshally si nenecha sahnout. Ne, ze by nebyly lepsi zesaky, zesaky s jeste mensim zkreslenim a rychlejsim prebehem, ale proste Marshall hraje diky lampam mekce (protoze lampa je proste pomalejsi, nez FET, zaaano), ale hlavne – dva stejny Marshally z fabriky proste hrajou stejne.

          A ten kamarad mi vypravel, ze videl kopii Marshalla, snad nejaka Cina, nebo kterej vychod. Nicmene, vyrobce byl spatnej z toho, ze pouzili stejny lampy, stejny schema,… ale ono to hralo jinak a nahovno. Kamarad mi ukazoval, jakej vliv melo treba jen to, ze nejaky trafo se posunulo nekam jinam v bedne, takze jeho elmag pole najednou uplne jinak ovlivnovalo nejake soucastky, plus draty byly tazene uplne jinudy, takze jejich zareni delalo uplne jine harmonicke, atd… proste stejne schema, stejne komponenty, ale vysledek nahovno.

          Tohle jsem videl behem revoluce, nicmene si myslim, ze toto plati porad. Pokud o necem hovno vim, ale myslim si, jak paradni vec spichnu na kolene bez hlubsich znalosti, hodne si pak pobrecim.

          1. Sysop:
            U full-HD plazmy 50″ stačilo omylem odlišně vyvázat kablíky a fasbrická nastavovací linka ji vyhodila na brum v repro – zdánlivě hloupě a nelogicky vedené delší cestou byly ty vodiče právě z důvodu takových vlivů…

            1. V prosinci jsem delal testaci jednoho vyrobku na EMC. Je to nejakej druh BLDC motoru a ja jsem chtel, aby prototyp mel kovovej obal. Protoze jsem mel strach z vyzarovani a ze neprojdeme pres EMC. Vsechno jsme delali precisne, umisteni FETu, ridici elektroniky, polohovani civek… desny srani. Pak to prislo do EMC laboratore a kolega hlasi „na 86 a 148 MHz jsme nad limit“. Ja koukam, on zapomnel na ten motor dat dekl. Tak rikam „jasne, nasad dekl a bude klid“. Inzenyr v te laboratori na to kouka a povida „no,… kaslete na dekl, zkuste nejprve zkratit ty metrovy vodice k motoru“. My jsme si prinesli trakcni baterii, abychom vyloucili AC/DC zdroj a ta baterka byla tak tezka, ze nesla dat na otocnej stul (stul s merenym vzorkem se otaci, aby se vyzarovani zmerilo ve vsech smerech). Takze jsme u stolu vypli otaceni, baterku dali na nej, zkratili ty dlouhy vodice na nejakych 15 cm a znovu spustili test.

              Jake bylo moje prekvapeni, kdyz jsme najednou byli v limitu. I bez deklu. Pritom konkurencni motory, ktere jsme vzali s sebou jako referenci, bez deklu nemely sanci projit a jeden neprosel ani s deklem (jakpak jen ti Frantici udelali EMC?).

              Takze vzdy je to ducharina.

            2. Tak to budete asi jedni z posledních slušných, kterým ještě EMC trhá žíly.

              Číňan produkuje stamiliónový série výrobků, které nejenže žádný druh zkušebny ani neviděly, ale naprosto programově jsou ojebávané tak, že sice to rušení nepůsobí funkční problém jim samotným, ale o to víc se přenáší jinam, nejčastěji do vzduchu, nebo do sítě.
              Případné interference a nežádoucí interakce s výrobky jiných firem, se dají svést naprosto na cokoliv. Plus k tomu vždy ten zásadní fakt, že bolšán v tomto ohledu není vázán vůbec ničím a nikým.

              Jde to až tak daleko, že bolšán naprosto přesně, zvenčí 1:1 okopíruje nějaký populární, úspěšný druh zařízení, u kterého si Evropan/Američan/Korejec výrobu poctivě hlídá.
              Protože jej ale chce prodávat za polovinu, tak původní design ojebe o všechno, co je k základní funkci nepodstatné. Ta vzhledově identická kopie,následně začne zničehonic způsobovat potíže, poškodí tak původního výrobce hned nadvakrát.
              Poprvé tím, že bolšán prodává desetimilióny pajcovaných kopií za polovinu a podruhý tím, že ty ojebaný kopie, tvářící se zvenčí jako origoše, začnou působit potíže.

              Třeba takový korejský Samsung, ten by o tom zfleku mohl točit ságy – a zrovna ohledně neodrušených, ojebaných a následně provozně nebezpečných USB zdrojů.
              Tam to šlo dokonce až tak daleko, že bolšán zkopíroval i topologii desky zdroje /neboť řídící IO je na to poněkud háklivý/ a následně vše nepodstatné k funkci buď neosadil, nebo nahradil klemami. A to včetně jištění.
              Tady už agilní asiati přímo podrážejí i jiné agilní asiaty, což je jako skutek na pováženou.
              Že už přes 30 let podrážejí a všemožně omrdávají Evropu s Amerikou, které se ale furt tváří sebevědomě – na tuhle skutečnost si už tak-nějak mnozí zvykli, že.
              Že asiat hustě omrdá jiného asiata a ještě mu pohoršeně vyhlásí obchodní válku, to holt nebývalo běžné.

              1. Tak zrovna Cina-Korea-Japonsko je takovy magicky trojuhelnik, kde se nikdo nesere toho druhyho klidne vykuchat za vseobecneho jasani sveho mancaftu. Dokonce i Cinan v pohode potopi Cinana. A tohle bude zrejme vec tisicilete natury, tipuju.

        2. Predpokladam ze pokial upravcovia neboli uplni amateri, nesnazili sa vynajst uz vynajdene. Ono totiz to co postavili je obytne auto so zvysenou priechodivostou, nic ine. A dielov v tomto markete existuje hafo. Keby som to riesil je, to auto by male presne to iste ako kazde velke Winnebago. Energetiku pohonu a obytnej nadstavby kompletne oddelenu. Nadrz na LPG, ktora by poskytovala palivo pre generator, kurenie a varenie. Separatne baterie pre obytnu cast. Pripojku pre elektrinu zvonka. Nic netreba vymyslat. Vsetko je uz vymyslene, staci kupit a nainstalovat.

          1. V Evrope je trosku problem, kterej Severni Amerika nezna – rozmerovy limity. Takze pro vetsinu bydliku je treba LPG nadrz a soucasne generator s LPG karbecem spis vlhkej sen. Co jsem videl U.S. bydliky, tak tam byla dvojita podlaha jako standard, v Evrope se to vyzdvihuje jako extra „zimni vybava“. Tim padem do toho mezipodlahovyho prostoru vejde meganadrz na sracky (U.S. bydliky nemaji odpadni „kanystr“, ale nadrz, kterou pak nekam vypustej – na to ale v Evrope nemame ani campy, vetsinou je vylevka pro sracky nad zemi a nebo nekde u sprch, kam nedocouves). Dale do toho prostoru vejde hafo vercajku (nezajebe garaz), generator s vlastnim tlumenym vyfukem, atd…

            Ve finale ovsem ta krava ma tri napravy, je bezmala sirsi, nez 2,5 metru a bez C-cka v papirech s ni nikam nevyrazis. V kempech platis 8metrovej plac a o kolik te zkasnou ferriny plus dalnice, skoda mluvit. No a pokud ma 251 centimetru sire, tak pojedes se zatazenou prdeli, kdy te chytne nemeckej, nebo rakouskej fizl a necha te ten kram tak za kilo odvezt na specialnim plataku odvezt pekne az za cesky hranice.

            1. Neviem o com to recnis, pretoze obytnak o ktorom sa bavime ma taky zadny presah ze by sa mu ta tretia naprava zisla, cecko vyzaduje tak ci tak a je dost velky na vsetky systemy co potrebuje.
              A len tak medzi nami, maximalne rozmery vozidla a supravy su stanovene aj v severnej Amerike a striktne su dodrziavane vyrobcami. Maximalna sirka je len o 10cm vacsia ako v europe.
              Jedina vec co tu mame jednodussie je to ze vzhladom na maximalnu hmonost vozidla/supravy s ktorou clovek moze jazdit na zakladny vodicak (11 metrickych ton), na obytne auto s rozmermi autobusu staci normalny vodicak s kurzom na vzduchove brzdy.

              1. Tech 10 cm je ten problem. Ja jsem chtel pritahnout bydlika z JuEs a ve finale jsem se na to vysral, protoze malokterej vyrobce byl schopen mi rict sirku bez zrcatek. Vetsina to mela „zhruba“, navic v ruznych statech ruzny (nebo zadny) limity, pricemz znam osobne cloveka, kterymu Rakusaci namerili 252 centimetru (holt „do deseti feetu“) a pekve frcel namisto do Kalabrie pekne zpatky do Ceska na podvalu coby „nadmerny naklad“.

                To C-cko jsem nemyslel na tuto konkretni akci, kde je to jasne, ale jako bezny problem v Evrope, pokud si zacnes ten bydlik dovybavovat a ve finale to prestrelis s hmotnosti.

                1. …do 8,5 feetu… sorry jako :-)

                2. Ano, na sirku si treba davat pozor ked si clovek dovaza take cosi. Ale zas keby som chcel zacat s takym niecim v europe, c-cko by bola prva vec za ktorou by som isiel. Tych 3.5 tony nestaci prakticky na nic.
                  Ale zas obytnak na bezne dovolenky je extremne draha sranda. Osobne by som do toho nesiel.

                  1. Jo, tohle platilo pred COVIDem :-). To bys koukal, kolik obytnaku je treba tedka v Zelezne Rude :-D.

        3. Btw, oddeleny soustavy ma kazdej fabrickej bydlik. Presne z Tebou popsanyho doovodu.

        4. servisdok:
          Tak sorry, to se omlouvám – opravdu tam jsou dva menší navíc:

          https://youtu.be/m2PURk0ldTs?t=1123

          1. No však v pohodě. Vypadá to, že aspoň někdo při stavbě toho prasopsa myslel.
            Teoreticky je možné, výkon jednoho alternátoru rozdělit v potřebném poměru do obou akumulací, přičemž obě zůstávají nezávislé. Ale všiml jsem si, že v praxi to nikdo nedělá.

            Z povzdálí jsem v 80.letech sledoval přestavbu Avie na obytný vůz s tím, že se původní akumulace vozu jednak přemístila, jednak znásobila téměř 4x. Byly nataženy delší a předimenzované kabely ke startéru /i kostřicí až na blok/ a byl samozřejmě namontován tehdy nejsilnější dostupný alternátor. Byl to nějaký ne fejkově, ale skutečně stoampérový Lucas. Marno platno – tehdy se, byť úsporně, ale furt svítilo žárovkami, semtam 20W zářivka s měničem o účinnosti asi 70%, lednice na 12V byly spíš výjimka a tehdy běžné měniče 12VDC/230VAC, ať už s tyristory či jiné, měly při vyšších primárních proudech účinnost zhruba 65-68%.
            Ten vůz, za těch tehdejších podmínek, bohužel nešlo na celý víkend zaparkovat někde na kraji lesíka a jen si užívat, aniž by tím nebyl ohrožen pozdější nedělní odjezd. A to se celý ten víkend všelijak možně šetřilo, ale holt lednička jet musela, aby se nezkazilo jídlo, nějaká muzika taky hrála a něčím se večer a v noci svítilo, aby se jeden nepřizabil. Později jsem mu vyrobil pro východoněmecké, opravdu velmi dobře svítící zářivkové trubice, slušné dvojčinné měniče. Dost otravným laborováním s jádry, vinutími i tranzistory, jsem je dostal, při současném bonusu neobtěžujích 22-24kHz, až na nějakých 87% účinnosti.
            Skončilo to ještě o něco později, už po převratu – komplikovanou montáží druhého alternátoru, samostatným akumulátorem pro vůz a samostatnou soustavou pro obytnou část.
            Nic lepšího ke svícení, než kvalitní lineární zářivky tehdy v 80.letech nebylo. Východní Němci, Narva, dělali široký sortiment vážně dobrých trubic už od délky 15cm a 6W, byli v tomto oboru skvělí. Zrovna ty 6W, 8W a 11W tlustší typy, délek od 15cm do 30cm, s tímhle modelem měniče byly skvělé, 6W pak vystačily i na noční svícení venku i uvnitř. Subjektivní množství světla, třeba oproti 5W a 10W sufitové autožárovce, bylo skoro desetinásobné. A to rozhodlo, teplé-neteplé světlo…

            1. Tchan mel v 70kach Trabiho, pricemz na chate mel 6V vychodnarskou televizi (elektrika na chate u rybnika holt tehdy jeste nebyla). Takze, v patek po prijezdu se z Trabiho vyndala baterka, v sobotu se pustil Zeman a v nedeli zase odjezd. Zadne zpravy, Branky-Body, nebo nedejboze nejakej fotbalek. Nic se sledovat nesmelo, jinak se domu slo v nedeli pesky.

      3. Nekteri soudruzi si neuvedomuji, ze do auta musi prijit uplne jinej matros, nez nekam do kuchyne. Ono ta specifikace „automotive“ ma dneska v nekterych smerech obcas i tvrdsi parametry, nez ma „military“. U „automotive“ se jde teplotne treba az ke 140 stupnum Celsia plus vibrace. Napriklad ono slavne RoHS neni na nejake klepani a mlaceni stavene. Dale pak superhypermoderni DC/DC menice s krehkymi tlemivkami, elyty,… To je pak diveni, kdyz to nechce jet a uplne nejlepe, kdyz vyrobce prohlasi, ze zaruka pada, protoze…

        Ja jsem se vyskolil nekdy pred 20 lety, kdy jsem mel pujceny Harley a majitel chtel, abych mu ho trosku vytunil. Vysilacka, nejaky blikatka, picovinky. Uplne vsechno z toho postupne bud upadlo, nebo se aspon vysralo. HD se po nastartovani klepe jak drahej pes a ty vibrace povoli i nepovolitelny srouby, uklepou se i hustokrute pajeny spoje. Od te doby vim, ze veci do auta se proste musej vyzkouset, jestli do auta skutecne jdou dat. Postavit cestovatelskej special koukanim do Internetu a vyberem vercajku jak z katalogu pro domacnost, fakt nejde. Vznikne takovej echt cinskej vyrobek – navenek to vypada, jako neco funkcniho, ale po zatezkavacim testu to jde srat.

  5. Jebem na to. Hľadal som na nete o čom je tu v tom článku a diskusii reč, ale nič rozumné som nenašiel. Je to nejaký „reálny“ projekt, alebo je to čistá utópia?????

    1. Jde o reálný projekt, ale zároveň je zřejmě pravda vše to, co autor článku píše a naznačuje. Na netu se dá zjistit skoro vše, reálná jména, odhadnout příjmy pana zakladatele projektu, jeho soudní či jiné spory se společníkem, jeho finanční machinace, jeho prapodivně „upřímné“ chování ….. pozadí financování, schopnost či neschopnost projekt provozovat …..

      1. Tak skúsim vysvetliť moju otázku.
        Že to asi bude nejaký projekt v zmysle, že sa ozaj nejaká Liaz-ka prestavuje na obytný náklaďak som si domyslel. Len mi nebolo jasné, že či projekt-vedúci aj „reálne“ už niekam s Liaz-kou vyrazili, alebo to bol ojeb na kolouškov čo do toho narvali na nejakom „štartovači“ prachy.
        Proste sa neviem na nete dohľadať nejakých oficiálnych stránok daného projektu – či je to mojou momentálnou lokalizáciou (som mimo ČR aj SR), alebo vyhľadávačom (duckduckgo), alebo mojou neschopnosťou…………. Ak by to tu niekto nalinkoval bol by som mu povďačný (a ako poďakovanie mu stiahnem u nás dole v pekle teplotu v hrnci s vriacim olejom – keď k nám raz a navždy zavíta).

        1. Asi som sa už dopátral – je to síce Cesta kolem světa ale diel 2. a navyše na Tatre. Ten pisateľ článku to ozaj riadne celé zakódoval………..

        2. No trochu to zakódoval, ale jde o reálný projekt. Docela obšírný popis použitých technologií i s hromadou fotek – sprcha, „ředitelna“ a další, je to volně k dohledání na iDnes.
          Už tehdy, když jsem to pročítal a prohlížel, jsem si říkal, kdo má tolik volných prachů k dispozici, nebo tak machrujícího sponzora, že si může dovolit, fakticky na klíč, nechat postavit něco takového.

    2. České nákladní vozidlo, které pohání vzduchem chlazený motor, vyjelo na zahraniční neexpedici.

      1. Liaz 111.154 je aj podľa stránky liaz.cz vybavený preplňovaným vznetovým šesť-válcom o objeme 11940ccm – viď.: http://liaz.cz/liaz_pro_dakar_1987.php

          1. Protože reálně nejde o LIAZ. Je to pozměněno, jako jména osob.

            1. Kukám, že sa pomaly dostávame k jadru veci…………..
              Takže ak je to ozaj 8-válec a vzduchom chladený, tak mi moje chabé znalosti náklaďakov z ČSSR produkcie dávajú len jedno meno a to je TATRA.

    3. Tatra kolem světa 2

  6. Trochu nechápu to kódování. Hned mi to bylo divné, protože o Liazu jsem nic nikde neslyšel, zato o tatra kolem světa 2 se mluví už roky a běželo to i v televizi.

    Tedy nerozumím, proč mást a kódovat něco takového, kvůli fulltextu?

    Blíže jsem se nezajímal, viděl jsem kousek jednoho dílu v TV a zavrhl to s tím, že je to hrozná nuda, protože jsem zmlsanej Žlutýma Trabantama, Slobodníkovým „Afrika na Pionieri“ a taky nespočtem amaterských gopro cestopisů na youtube, sjíždím věšechno co se týká starých verglů, nejvíc je tam toho od jawařů.

    To všechno jsou cestopisy zábavné a fakt dobrodružné, protože tam jedou na verglech za pět peněz řízci, co sami prachy ani profi TV štáb nemají, zato mají koule a kurva dobrodružnou povahu. A na to se krásně kouká.

    Ono se pak to nebezpečí a dobrodružství těžko věří dokumentům, kde se jezdí na nových motorkách za půl míče s dvacetičlenným štábem okolo.

    1. Pro nezainteresované to bylo asi zakódované moc. Nicméně stačí přečíst libovolný článek o projektu a okamžitě bude jasné, kdo je kdo. Kódovalo se hlavně kvůli svobodě nazývat věci pravými jmény (tedy zmrda zmrdem).

      1. M.A.M. Strager:
        Kdo se trochu zajímá, ten pobral hned, o jakou jde show.
        Ale je fakt, že pro průměrnou veřejnost je kódováno hodně.

        Jakmile jsem brnknul o první zprávu o téhle akci, šel jsem se podívat, co to je za lidi. Čistě proto, že jsem chtěl vidět, KDO SE ZASE CHYTIL NA BLAMÁŽ S BUBLÉREM od podvodníka Bužka.
        M.H. je jasnej – https://www.miluji.se/o_markovi.html
        Spíš antitalent na techniku, 1975, žádnej velkej lumen. Že takovej týpek HHO blamáž sežral, se moc nedivím.
        Jeho kolegu ing. P.H. už jsem viděl jinak. Ten by měl takový šméčko odfiltrovat.

        Každopádně mi bylo jasný, že týhle show fandit nemůžu…

      2. Tohle ovšem nesvědčí o odbornosti ing. P.H.:

        „…„Motor jsme upravili, snížili jsme emise o 37 % a současně zvýšili výkon o 12 %, a to díky částečné přestavbě na vodíkový pohon. Vyrobili jsme tak první hybridní tatru, která během cesty bude mít výrazně nižší uhlíkovou stopu,” prozradil Holeček …“

        orig.:
        https://www.novinky.cz/auto/clanek/druha-expedice-tatra-kolem-sveta-uz-ma-svoje-auto-40301787

        1. Myslím, že odbornost šla trochu vedle a zvítězilo ekobio PR.

          1. M.A.M. Strager:
            V každém případě mě přesvědčili ještě před vyjetím na show-akci, že jsou diletanti…

        1. Jede to furt stejně, ano. :D

          1. M.A.M. Strager:
            U osobního auta to zvýší spotřebu o cca 0,1 – 0,2 litru / 100 km.
            Tahle Tatra to nejspíš na spotřebě nepozná.

    1. M.A.M. Strager:

      V čase 9:54:25 se P.H. zmínil o bubléru. Je silně na omylu. Výfukový ventily ten nesmysl ohrozit nemůže.

      https://program.rozhlas.cz/zaznamy#/radiozurnal/23/2021-01-05

      1. Je možné, že u ventilů šlo o vadu materiálu. Nicméně to MH nijak nezbavuje odpovědnosti za totální ignorování (přes mnoho varování) problému s motorem až do jeho dojebání.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017