Lékárnička na mediokracii - zpět na článek

Počet komentářů: 18

  1. „Učí se na školách něco v tom smyslu, jak rozeznat manipulaci a nesednout manipulátorům na lep?“

    Jakpak by mohlo? Školy svému zřizovateli, státu, slouží účelu přesně opačnému: k včasné indoktrinaci, aby se dítko, až začne užívat daru kritického myšlení, bylo již dostatečně zpracováno, a podrobení podstaty funkce státu kritickému myšlení mu přišlo jako rouhání. Případně, aby daru kritického myšlení nikdy nezačalo užívat.

    Celá tato hra na moudré vládce a loajální poddané stojí na schopnosti poddaných sednout vládcům na lep. Znovu a znovu.

  2. Zrovna poslouchám Jarka Nohavicu, kterak hraje písně Vysockého a Okudžavy a mezi písněmi tam mluví o 80. letech, kdy patřilo k umění publika přijít na koncert, slyšet koncert a vyložit si koncert. A kdo si neuměl vyložit koncert, ten byl okraden o polovinu zážitku.
    Asi si holt budem muset informace, které slyšíme z médií, také začít vykládat. Abychom nebyli okradeni.

  3. Když už ne dřív, tak poslední dobou se snad v každém kterému bylo v roce 89 alespoň dvacet musely probudit zapomenuté instinkty.
    I když dnes se to spíše než okradení týká obohacení.

    1. Trošku fela, patřilo pod PanPredseda 17.1.2016 v 20:24

      1. I mně to v tomhle novým systému komentářů občas ulítne, kam nechci.

    2. Jo, instinkty jeste funguji a zvlast od noveho roku rvou pekne hlasite.
      Jinak tady ani nejde o obohacovani = vyhmatnuti informaci mezi radky nebo vychutnani dvojsmyslu.
      V Nemecku uz to mame i ve vyssim levelu – vysvetlovat detem, ze to co slysi doma, se ve skole ani kamaradum nesmi rikat. A misto rusenych stvavych vysilacek mame cenzurovane weby a promazavane socialni site. A do bazenu nebo o dve ulice dal do telocvicny na atletiku jen v doprovodu.

  4. Já bych to tak dramaticky v tom oblbnutí neviděl. Za 40 let budování lepších zítřků(a Eman Moravců se pár let předtím taky snažil seč mohl) jsme si myslím jako národ vytvořili celkem slušný návyk nevěřit nikomu a ničemu.

    Problémy jsou dle mého soudu dva. První je, že mnozí lidé jsou nasraní…na všechno a všechny a neřešme teď proč…a pokud nějaká restrikce nedopadá přímo a bezprostředně na ně, tak jí tleskají, protože se jim zdá správné, že když se subjektivně na hovno mají oni, tak proč by se sakra tak neměli mít i ostatní. Na nějaké „přej a bude ti přáno“ se tady dávno nehraje, dokonce se nehraje ani na „žít a nechat žít“. Takže tito lidé minimálně podvědomě ví, že ty důvody, jež jim jsou překládány, jsou z valné části vylhané, ale je jim to jedno. Hlavně když sousedovi ta koza chcípne.

    Druhý problém souvisí s tím prvním, resp. je minimálně jednou z jeho příčin. Valná část veřejnost ví, nebo alespoň tuší, že se řítíme do neslušných sraček(ve slušných už jsme), ale nevidí žádný způsob jak to změnit k lepšímu, nebo alespoň zastavit. Nárůst populismu je za takové situace zcela zákonitý.

    Problémem tedy není primárně nějaká mediální zlovolná manipulace, ale nasranost, nepřejícnost a beznaděj.

  5. U counterpropagandy je důležitá rychlost. Když přijde dřív než vlastní propaganda a vytvoří kritické množství obyvatel nenávidějících cíl propagandy, je veškerá další propaganda na hovno. Subjekt, který nenávidí objekt propagandy nelze zmanipulovat a veškeré prachy na propagandu jsou jen vyhozené peníze (z pohledu toho, kde chce přesvědčit, nikoli ovšem z pohledu PR agentur, pro které je to chleba). Internet je na to docela dobré médium.
    Co v takovém případě udělat lze, je polarizovat společnost, protože část elektorátu zůstane k propagandě vnímavá. Situace s migranty je toho následným příkladem. Velmi dobře si toho všimnul ožrala z Hradu, který toho využívá seč může aby dostal druhý termín.

    1. Ano je potřeba překonat propagandu v rychlosti a ostrosti. Jen je tam jisté riziko, že se chvíli bude propaganda a counterpropaganda přetahovat. A výsledkem je ukrajinský scénář. Rozlomení společnosti na přibližně poloviny, bez možnosti zasypat příkop.

      Proto je potřeba myslet dopředu a útočit na věrohodnost nositelů a zadavatelů propagandy. Pak stačí poměrně malá čistka…

  6. Domnívám se, že v nadpisu článku zmíněná lékárnička nebude zavedena jako povinná výbava člověka a nebude kontrolována policií, která její absenci bude tvrdě pokutovat. Teď je otázka jestli „naštěstí“, nebo „bohužel“. Já jsem přeci jen pro to „naštěstí“.

  7. Velice důležitá kniha – doporučuji velmi:
    Nazare-Aga, Isabelle – Nenechte sebou manipulovat

  8. Díky za článek; rozhodně jeden z těch lepších.

    1. Me prijde naopak jako jeden z tech v podstate zbytecnych. Dal by se zkratit na posledni odstavec, ta omacka predtim je uplne na prd.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017