Krnda jezdila autem a to se řekne - zpět na článek

Počet komentářů: 163

  1. MHD, aspoň v Praze, se „kurevsky“ vyplatí, za 10CZK denně můžete jezdit do halelůja a v mnoha případech rychleji než autem. Že cena není tržní je jasný, ale která je, že?:-)

    1. Jenze vetsina lidi nechce jezdit do haleluja, vetsina lidi chce v co nejkratsim case z bodu A do bodu B (C, D atd.). Co se ceny tyce, tak na deset korun se dostanete, pouze kdyz koupite rocni jizdenku. Ja jezdim MHD jenom do hospody, kde jsem byl naposled pred cca dvema mesicema, takze pro me to fakt neplati.

      1. Většina lidí by chtěla z bodu A do bodu B v čase 0s a za 0Kč. To by byl ideální stav, kterého není možné dosáhnout (resp. snad jedině v případě, že člověk pracuje doma, pak vstane z postele a je v práci…). No a tak se všichni snaží k tomuto stavu co nejvíc přiblížit, tzn. volí nejrychlejší nebo nejlevnější způsob dopravy (a klikaři mají obojí).

        Samozřejmě, na občasný ježdění si člověk nebude kupovat krndačku, ale i tak je lístek za 24 korun z kraje Prahy do centra levnější než auto. I když započítám jen benzín.

        1. A pak jsou tu ještě exoti, kteří si rádi připlatí za individuální dopravu už jen proto, že je _individuální_ :-)

          1. Hlavně je docela hodně špatně, že ti, kdo si platí z libovolného jen pro ně samotné podstatného důvodu plnou cenu své vlastní individuální dopravy jsou navíc k tomu mafií přinuceni připlácet těm, kdo využívají MHD.

            To pak není divu, že „je lístek za 24 korun z kraje Prahy do centra levnější než auto”, když jeho skutečná cena je několikanásobné a rozdíl jsou přinuceni doplácet automobilisté, a také ti, kdo jezdí jen na kole nebo nejezdí na ničem, a také ti, kdo MHD v životě neuvidí ani zdálky. To je to pravé svinstvo :(

            1. Tak zase na druhou stranu mi stát postavil silnici, abych měl s tím autem kudy jezdit. Některé silniční stavby jsou kurva drahé, jako „Blanka není tunel“ nebo každý kilometr dálnice v ČR.

              Jestli víc peněz teče do MHD nebo do IAD, to nevím a bylo by na dlouho to rozebírat… jinak z vybudované MHD profitují i lidé, co se dopravují individuálně autem, protože kdyby tu nebyla žádná MHD, tak by automobilová doprava v Praze prostě zkolabovala (a že to ve špičkách není žádná prdel i když tu ta MHD je). Jistě, pravděpodobně by tu byla nějaká soukromá MHD, ale to už se dostáváme úplně jinam a to ke zrušení státu atd.

              1. Stát mi sice postavil silnici, ale poděkovat by za to měl stát mě a ne já jemu :-) Důvod je jednoduchý, ze spotřební daně a dph z phm a dph z automobilů stát inkasoval mnohem víc, než kolik z toho potom nalil do fondu dopravní infrastruktury. Takže tu silnici jsem si („já lid“) nejen bohatě zaplatil, ale přeplatil :-)

              2. A kromě toho, co píše pan pzudk (a co je pravda), je zásadní problém v tom, že — jak jsem výslovně psal — ten rozdíl musí doplácet i ti, kdo se do Prahy jakživo ani nepodívají, takže jim může být tak nějak děsně jedno, zda tam doprava zkolabuje nebo ne.

                Doplňující poznámka: co se mne týká, ať si veškeré silnice stát strčí někam. Mně úplně stačí polňačky; dokonce je preferuji, jezdím po nich raději, a že je to pomalejší, to mi vůbec nevadí, aspoň mám lepší možnost se kochat. A náklady na polňačku fakt nejsou tak horentní :)

            2. Myslím že žádný motorista by si nepřál, aby se zrušila dotace MHD. Kdyby všichni co používají MHD začli jezdit autem, nastal by totální kolaps dopravy ve všech krajských městech, o Praze nemluvě. V Evropě máme stará města a prostě není technicky možné, aby všichni jezdili autem jako např. v Severní Americe.

              1. Všechny (státní) dotace by se samozřejmě měly zrušit.

                Předně z toho neplyne, že by všichni co používají MHD začli jezdit autem; to je prostě pitomost. Jediné, co z toho plyne, je, že by trh našel řešení lepší a mravnější, než je to současné vynucené státem. Jak by přesně vypadalo, to samozřejmě neví nikdo; právě proto je jakékoli centrální plánování (hromadné dopravy přesně stejně jako čehokoli jiného) vždy donebevolající pitomost — podrobně je to rozebráno zde.

                1. Nie ze by som podporoval rozdavanie penazi ulupenych platcom dane, ale cisto technicky na to aby sa velmi vyrazne zneprijemnil zivot vodicov nemusia vsetci prestat pouzivat MHD ani zdaleka. Pocas slavnej SARS epidemie z ktorej sa vsetci po… a ktora si vyziadala menej obati ako kazdorocna chripka, vyuzitie MHD vratane statom dotovaneho primestskeho vlaku Go Train v GTA kleslo priblizne o 20%. To mi predlzilo dochadzku z najzapadnejsej casti Pickeringu do oblasti Lawrence/Victoria Park v North Yorku (cca 22km po dialnici 401) z cca 25 minut na hodinu a stvrt. A opakujem, bol to pokles o 20%.

                  1. To je ale nic neříkající. Pořád uvažujete souběh infrastruktury vedle sebe. Pokud ovšem nebude o socku zájem a současně to stád nebude uměle udržovat, tak je celkem zřejmý, že dojde k omezení infrastruktury pro to, co se nepoužívá. Tím vznikne víc místa pro to, o co zájem je. Takže např. místo kolejí, nádraží apod. silnice a parkoviště.

                    Teda tak by to zhruba nějak vypadalo na svobodném trhu, kdyby někde byl ;-)

                    1. Ale ten subeh infrastruktury tu bol uz davno pred dnesnymi „vseveducimi“ vladami. Zeleznica ako taka a aj konky/elektricky su starsie ako auta. Ked bolo otvorene prve metro na svete, auto bolo este len predstava vtedajsich inovatorov. O povrchovej zeleznici uz ani nehovorim.

                    2. No vidíte, auta ani nebyla. Navíc intenzita byla podstatně menší a bylo ještě víc místa. Tou dobou ještě fungoval trh, o něco pozděj nastoupilo centrální plánování a od té doby je to v prdeli.

                      Nemusím doufám připomínat, jak v prvních pár pětiletkách soudruzi usoudili, že plebs auta nepotřebuje, priorita bude vlak na každý pole. I proto máme stále ještě snad nejhustší železniční síť na planetě. Pozděj jim došlo, že to je píčovina, ale tu ztátu silniční a hlavně dálniční sítě za vyspělým světem jsme nedohnali dodnes.

                    3. A este by som dodal ze boli to prave (velmi casto) statom stavane cesty pristupne kazdemu ktore viedli k tomu ze IAD zlikvidovala sukrome zeleznice…ironicke, ze?

                  2. Nezlobte se, ale to je podobná argumentace, jako … no, jako kdyby třeba šlo o skutečnou epidemii, 30 % lidí zemřelo a 60 % jich nevycházelo z domova, najednou by zbylých 10 % zjistilo, že se jezdí skvěle a zácpy úplně zmizely!

                    1. Toto nie je argumentacia. To je len priklad. Ja si osobne nedovolim tvrdit ze viem ze ako by veci dopadli v oblasti co ma hustotu osidlenia okolo 1000 osob na km stvorcovy keby sa tam stat nesnazil organizovat dopravu. V idealnom pripade – vsetky cesty sukromne stavane s riadnym mytom a vsetkym co k tomu patri, k tomu vsetky pozemky sukrome a obhospodarovane normalnymi podnikatelskymi subjektami by mozno taky paskvil ako GTA ani nevznikol. Bolo by to jednoducho pridrahe. Alebo aj nie a vyzeralo by to ako dnes.
                      Inak, ono to vlastne tak zacinalo. Vsetky mesta su incorporated ako podnikatelske subjekty.

                    2. To bohužel není pravda; o spoustě věcí (speciálně sem patří MHD, ale zdaleka nejen ona) se rozhoduje politicky, namísto aby se to nechalo na volném trhu. A podle toho to vypadá :(

                    3. No, v prvom rade, v minulosti by bol takyto stupen granularity neprakticky a vo vacsich rozmeroch nerealizovatelny. Takze ze mesta uctovali rocny poplatok za byvanie v mestach a sluzby poskytovane mestom. Tieto poplatky su zname ako dan z nehnutelnosti a na tejto strane Atlantiku ma velmi daleko od smiesnych sum co moji pribuzni platia na Slovensku.
                      Hore popisaovana granularita by bola dnes mozna bez toho ze by clovek musel stat na mytnici na kazdom rohu. Nutne by vsak viedla k tomu ze niekto by mal v kuse presne info o tom ze kde sa vlastne pohybujem, nakolko by ich zbieral za ucelom vyrubenia myta.
                      Viete co? To nech radsej socialisti rozhadzuju peniaze na idiotstva…

                    4. Jedna věc je, že „mýto na každých 10 m ulice“ by rozhodně vzniknout nemuselo. Druhá, že i kdyby vzniklo, pořád může být bezproblémově anonymní.

        2. Ja jsem tim chtel spis rict, ze je sice fajn, ze si muzu koupit rocni jizdenku a za deset korun denne mit moznost travit zivot ve vozech hromadny dopravy, ale ze to pro me neni atraktivni – spis naopak. Ja chci jet nejkratsi a nejrychlejsi cestou nekam (pripadne zpatky) a idealne sedet doma (nebo nekde jinde) na prdeli. Nejsem kuryr, abych si liboval, jak muzu neustale jezdit.

  2. Problém MHD je v porevolučním bordelu, korupci a územním plánování bangladéšského typu.
    Kde jede metro nebo tramvaj, tam se dá dostat v pohodě. Což neplatí o porevoluční živelné výstavbě, kde se doprava flikuje autobusy, které jezdí po sídlišti sem a tam a trvá 15 minut než se tímto hadovitým pohybem z něj vymotá a konečně zamíří vstříc zácpám do centra města.

    Developer si tu prostě postaví co se mu zlíbí (po podplacení lokálního zastupitelstva) a pak všichni řvou ‚magistráte zařiď mi tu MHD, pokud možno až k mému baráku‘. Metro které končí uprostřed polí je ještě lepším příkladem porevoluční dopravní antikoncepce a korupce. Něco takového mimo náš kocourkov neuvidíte.

    Kdyby se za posledních 20 let narvaly ty stovky miliard do kvalitní MHD místo do tunelů, obchvatů a autostrád vedoucích odnikud nikam, tak by dopravní obslužnost byla mnohem lepší.

    1. Kdyby se narvaly do socky, tak to bude pořád k hovnu. Ale když si ty stovky miliard zaplatíš, tak si klidně stav OHD. Ale to ne, to se akorát šmátrat v peněžence jinejm, a dělat svoje socanský mindráky za jejich prachy, žejo. Protože faktem je, že s bídou polovina toho, co režim ukradne u motoristů, se vůbec vrátí do silnic. Zbytek jde někam na socku a jiný zyklouny.

      1. Tak to jsem „fpoho“, respektive „fplusu“.
        Automobilem najezdím ročně 4 x více než MHD (ovšem včetně příměstských linek).
        Pokud započtu manželku, poměr klesne asi na 2,25 (hodně cest jezdí automobilem se mnou, takže se nepočítají, zatímco u HMD používá jiné linky; to, že automobilem jezdí po silnicích, které jsem již zaplatil já, jsem zanedbal, aby nebyl výpočet přáliš složitý, proto to „asi“).

    2. No mě by spíš zajímalo kde končí metro uprostřed polí. A kde jsou dálnice/obchvaty/tuny co vedou odnikud nikam… :-))

      1. Spazik: Stanice Letňany, za stanicí je normální pole s obilím.

        1. Letňany – stanice „Syslov“ – jediný pozůstatek olympiády, která se naštěstí v Praze nekonala (ke smůle primátora Béma a jeho kámošů).

          Tahle stanice je zajímavá tím, že by vedle ní mohlo být obrovské záchytné parkoviště; vede sem D10, stará Pražská a hned vedle D8 ze severu. Místo toho prd, pár míst vedle silnice a ve stávajícím P+R, místo toho prázdné pole s vojtěškou a kecy nedouka Dolínka a jemu podobných, že se město snaží s P+R n a málo místy k parkování něco udělat.

        2. Myslel jsem, že tam je letiště, alespoň nějaká věž tam pořád ještě trčí.
          A to letiště mělo již teď konkurovat tomu Havlovic.
          Fakticky se to říkalo.

          1. Tam je malinký polní letiště a syslové, co bydlej v přistávvací dráze; letiště Kbely je 800 metrů přes silnici za muzeem letectví. Tady vedle metra Letňany je prázdné pole, dokonce ani to to obilí tam vesměs ani neroste, co vídám. Místo pro větší kapacitu P+R skvělé, a nic… jen politické kecy před volbami.

            1. Co to je 800 metrů cestou z centra? (Plány na přestavbu toho ltištěte jsem neviěl, jenom jsem o tom slyšel. Není něco podobného Veleslavín a rychlodráha do Kladna?)

              Když jsem byl posledně na Výstavišti, rostla tam tuším řepka a nijak zvlášť mizerná nebyla.

              1. ygorek: Nepleteš si to s letištěm Vodochody? (To je ale kus jinde.)

                https://letiste-vodochody.cz/

                Mluvčí letiště Kbely v r. 2012 řekla: „Jsme neveřejné vojenské letiště a není nám známa žádná změna tohoto statusu letiště do budoucna.“

                http://zpravy.e15.cz/byznys/doprava-a-logistika/na-letiste-kbely-se-pry-po-letech-vrati-bezni-cestujici-858913

                1. Když se tak na ty odkazy dívám, tak si to pletu zcela určitě.

                2. Hovoříte o třech letištích: a) vojenské ve Kbelích, b) civilní, sportovní v Letňanech a civilní, tovární (Aero) ve Vodochodech.

                  1. Já vím, o čem tu hovoříme, znám to tam. Pokud někdo při stavbě metra prosadil konečnou stanici tam, kde dnes je, nemohl argumentovat blízkostí letiště, protože:

                    Letiště Letňany je malé sportovní letiště, přistávací dráhy nejsou vhodné pro větší letadla. Není v plánu, že by se to mělo v blízké budoucnosti změnit.
                    Letiště Kbely je vojenské neveřejné letiště a opět není v plánu, že by se to v blízké budoucnosti mělo změnit.
                    Letiště Vodochody je asi 15km daleko. Ale jako jediné z těchto tří má našlápnuto k cíli stát se mezinárodním veřejným letištěm.

            2. V těch končinách je tak nevlídno, že tam loni i shořel kombajn.

          2. No ak si dobre pamätám tak tá veža tam ešte trčala aj tento rok počas koncertu Guns’n’Roses. A veru som sa aj čudoval, že do takej prdele ide metro. A nielen to – aj kopec autobusových spojov tam jazdí. Takže jedno obrovské záchytné parkovisko by tam sedelo „ako riť na šerbeľ“, ale mám neblahý pocit, že tam budú asi developerské veľko-projekty bytov, polyfunkcie či administratívy. Pretože z developerov sa ľahšie nažerú tie hovädá na magistráte ako z nejakého „blbého“ parkoviska.

      2. Metro v polích byl spíš nezamýšlený záblesk geniality s tím jak se teď Praha rozšiřuje. Stačí se podívat na Stodůlky, těmi dlouho metro jen projíždělo a teď jsou tam kancelářské komplexy, novostavby a pěšky je to blíž do nákupáků na druhé straně rozvadovské.
        I na Letňany dojde řada.

        1. Metro Leťnany obsahuje ještě jednu strategickou genialitu – lidi ze sídlišť kousek vedle s ním nemůžou jezdit, protože stanici postavili jinde, než bydlí lidi. Jinak za tím malým letištem na sever jsou průmyslové areály a vojenská ubytovny a naproti je letiště; a směrem na jih je padák do Hloubětína, tam už se toho nikam nic moc nerozšíří, není kam. Stačí se podívat na MAPY, GPS: 50°7’36.215″N, 14°31’51.678″E

          1. Oni to ti lidi mají zakázaný jezdit metrem?
            Já tam vidím výstaviště, prahu 18 s 15k obyvateli a volné pozemky okolo.

        2. Co sa pamatam, zastavka Stodulky nebola v poli uz nejakych 20 rokov. Spominam si na bytovky naokolo a na nejaky zdravotnicky komplex kde sa prazska pobocka mojho vtedajsieho zamestnavatela prestahovala potom ako naz parkovacie zony vyhnali z Prahy 1.

      3. To nevíte, že už je z Phy nějakou tu dekádu metropole? Má metro do pole, ne? :D

    3. Metro v polích aka Letňany je velmi dobře promyšlenej business nějakého pana Ing. Pavla Sehnala (kdo se orientuje ví, ostatní mohou googlit zejména SPGroup – a mnohé další), kterej chytil za pačesy (a nebo spíš vymyslel a předložil jako) „nápad“ Magorátu udělat v Letňanech pražské EXPO výstaviště (Magorát tam má 11%), poplatníci zaplatili metro v polích + musej popojíždět k domovům busem, Tesco okrouhalo – asi nabídlo málo. Takže je to vlastně v rychtiku, a všechno je jak má bejt:-).
      +
      jsou tam ještě kolem nevyužitý pozemky, že?

      1. Nepletu-li se, tak to je geniální vynález Tondy Blaníka. :-)

        1. To se pletete, Tonda Blaník vymyslel zatáčku do Motola.:-)

          1. Vymyslel oboje. Je to ten díl, jak Blaník v retrospektivě přijímá do práce Žížalu.

            Havránek: „Nemocnice Motol? Tam přece lidi jezděj maximálně tak do čtyř do vodpoledne. Půl dne to metro bude jezdit úplně prázdný!“
            Blaník: „Ty vole, já zrovna stavim metro, který končí v poli [Letňany]. To nebude na hovno jenom vodpoledne, to bude na hovno celej den! Ty mně nebudeš řikat, co se dá nebo nedá v týdle zemi postavit za veřejný prachy.“

            Je to v čase 2:20
            https://www.stream.cz/blanik/10005422-motol-konecna-stanice

  3. Jel jsem dneska MHD v Praze. Dopravnímu podniku se podařil zajímavý jev, některé jízdenky z automatu nejdou označit v některém strojku. Už se mi to stalo asi předevčírem, řidič autobusu mi poradil, abych jízdenku otočil, pak to označit šlo. Dneska to samé se strojkem na zastávce vlaku. Ani po několikátém pokusu strojek nereaguje. Strkám lístek obráceně, zabzučelo to a tiskárnička lístek označila na rubové straně. Koukám že to ale natisklo přes nějaký čárový kód, tak to otáčím ještě jednou a značím znovu. Říkám si, že snad aspoň jedno označení bude čitelné.

    Jedu vlakem. Stojím v chodbě u dveří, opřený o stěnu a čtu si knížku. Přišla nějaká slečna a chtěla na WC. Zjišťuju, že se opírám o dveře WC, tak jí uhýbám stranou a čtu si dál. Za nějakou dobu přišla teta průvodčí a chtěla vidět lístek. Vytahuju z kapsy ten svůj 2x označený na rubu a měla nějaké blbé kecy, zpočátku jsem ani nerozumněl, co chce. Vysvětluju, že to z téhle strany nešlo označit, nevím, jestli to úplně pochopila. Problém byl asi, že je lístek označený dvakrát, podezírá mě, že chci na jeden lístek jet víckrát. (Nechápu, jak by to šlo udělat, při kontrole by přece bylo poznat, že je označený pokaždé jindy a v jiném strojku.)

    Čtu si dál a slyším nějaké bouchání. Ozývá se to zevnitř WC. Slečna tam šla sama, tak co se tam děje? Dveře jsou automatické, ovládají se tlačítkem. Mačkám tlačítko, dveře se otvírají a slečna děkuje, protože zevnitř nešly dveře otevřít.

    Tohle při cestování autem nezažiju ;)

    1. To je přece ta hypermoderní socka, co mi o ní všichni vypráví. Má to mít všechny ty wifiny, tlačítka, elektriku…většinou když už to tam je, tak to je rozbitý a jak psal i D-F, když tím člověk jednou za rok potřebuje jet, tak chytne tak akorát nachlazení a ne wifinu, no, ale máme tu moderní socku, prostě…

      1. Jo, dneska se lidi v první řadě zajímaj, jestli je tam wifina. U hospody, u vlaku, u zastávky na autobus, prostě u všecho. Už je to i první věta po příchodu na návštěvu, místo „jak se máte?“ se říká „jaký tady máte heslo na wifinu?“…

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017