Komoušův plodný týden - zpět na článek

Počet komentářů: 898

Přidat komentář
  1. corona
    corona
    corona
    corona
    corona
    corona
    corona
    corona
    corona
    corona
    corona
    corona

    1. Eště mu dělej reklamu :-)

      1. Jsem si jen dovolil ho předběhnout, vzít mu vítr z plachet a zveřejnit seznam dřív, než to udělá on :D

      2. A zjevně to zafungovalo, protože už tu je a seznam sem nedal :D

    2. Dovolil sis někdy sundat čepici, když byl od tebe major 15 metrů? No a teď mluv! Hrdino!

      xD

    3. tvl dva čuráci se potkali…to tady zas bude nablito…

      1. Ty jsi to ovšem pozvedl.

        1. @ šifty

          Tvoje blitky těžko někdo přebije.

          1. Další v řadě. Vás snad někde pěstujou. Kromě hoven by něco k věci nebylo?

            1. @ šitty

              Tak řeč je o hovně, tak se snažím mluvit k věci. Zase špatně.

            2. @ šifty

              Nebo víš co, dáme si to korektně, jestli myslíš článek.

              Mě nejvíc fascinuje ta příhoda s tou bukvicí Kupkou hnoje. Ty vole co je tohle za systém. Presidenta mistruje nějakej ministrant zkrz helmu. A navíc se to provalí a rozebírají to mééééédyja a presstitutky. Nechápu.

              Je jedno, jestli je president z božího dopuštění ten nejchytřejší pacient z Bohnic, Agent WC 107, podivná chiméra a mutant mezi progresivním liberalistou a oportunistickým komunistou. V normální zemi by měl buzerantské Kupce hnoje za drzost rozmlátit a rozšlapat držku tou helmou a kanadama, následně degradovat a nechat shnít v hradní hladomorně.

              V naší pohádkové zemi je to jinak, prohánějí se tu středověké bytosti, nějací zmrdi šlechticové, soudí se se státem o majetky naloupené ve středověku, politici místo správy země „vládnou“ a nic nedělají, nikdo za nic nemůže, nikdo nic nemůže, nikdo neví kdo co má na zodpovědnost, bordel na ultimo. Taková země podle mě musí jít v dohledný době zcela do prdele.

              1. Pro stromy zřejmě nevidíš les. Další debata s tebou bude zbytečná.
                Počítam, že s Behemotem by jste si asi rozuměli. Tak to zkus tam.

                1. @ šitty

                  Přesně to jsem si původně taky myslel, to se ti ovšem nelíbilo. Normální debaty schopen taky nejsi. Prostě jen potvrzuješ původní dlouho ověřené předpoklady. Dementní jelito s drátkem mezi ušima.

    4. x-f: mě by spíš zajímalo, jak se teď díváte na to, že jste pro něj dobrovolně zvedl ruku.

    5. Ten čtvrtej vod spory je kdo?

  2. Má pravdu, předseda.

  3. Dobrej článek. Trefnej. Je to prostě taková sophiina volba poslední dobou. Mohl tam bejt buď komouš, kterej je křivej, lže, ale jak tu píšou hrabe hlavně pro sebe a tak nějak asi nemá tolik potřebu lidem měnit život. A nebo komouš, kterej jede jasnou západní lajnu a je to taky taková svině. V tomhle mam svědomí čistý, druhý kolo jsem ignoroval. A od teď už opět návrat k malým a nesystémovým stranám. Je to smutné.

    1. shifty: +1 s jednou výjimkou: nemyslím, že Babiš neměl potřebu lidem měnit životy. Za covid games to naopak vypadalo, že nechce nic jinýho. Tj. myslím, že být prezidentem on, nezměnilo by se nic, akorát by místo Fremra nominoval nějakýho jinýho svýho spřízněnce, co by se mu hodil, až by to potřeboval. V tomto on blbej není a sere na politiku, spíš přemýšlí dva-tři tahy do předu z pohledu „businessu“ (v uvozovkách, protože tomu, co provozuje, že business dá říkat jen vzdáleně).

      Že by to byl ale podobnej kádr jako Fremr je jistý, pro obyč lidi by to nic dobrého neznamenalo, jak ostatně komouši nikdy. To se hodilo akorát melouchářům, kádrovákům a dalším různejm křivákům, kteří nemají férové podmínky rádi a neobstojí v nich.

      1. Covid games pravidla se podle mě dělala o pár pater výš než je vláda ČR. Bureš spíš vypadal, že neví, co by měl dělat a řídili si to různí zmrdi z deep state s notičkami od různých vlivových skupin. Bureš si akorát zajistil, aby se mu nesral byznys, takže zavřeli trafiku na rohu, ale ne masokombinát, případně si pak mohl ve výprodeji koupit nové toho času přidušené podniky.
        Různí západní politici, kteří to hrát nechtěli byli těžce pod tlakem, což rozhodně není nic pro oportunistu hledícího vydělat.

        1. Ada: to je klidně možný, ale počítá se výsledek a ten byl takovej, že se Babiš sral do života ve velkém a to brutálně (já si ještě velmi dobře pamatuju, jak jsem se nemohl jít do hospody najíst). Jestli ho k tomu někdo navedl nebo ne je přece jedno, naopak to potvrzuje, co říkám, tedy že za Babiše by líp nebylo ani náhodou, jen by tam figurovala jiná jména a podtext by byl více „businessový“ než ideologický jako za soudruha rozvědčíka.

          1. Fakt je, ze se nam zapadni hodnoty tak pekne zfasizovaly, ze ted uz je uplne fuk, jestli za nejakym svinstvem stoji politika, nebo kapital, bo obe nyni jedno jest.

            1. …to se prolínalo vždycky.
              Politik je jen dělník byznysmenův…

            2. Sysop: přesně tak, toto jsme tu přece měli za covid games: Babiš omezoval a „opozice“ svorně s ním. Když se to jednou nějak nepovedlo Babišovi, přispěchala „opozice“ skrze hejtmany, že jako to by nešlo, nešikanovat lidi a jelo se dál. Takže ač motivace obou stran mohla být jiná, výsledek pro občana byl přesně totožný. A se jmenováním ústavních soudců je to to stejné v bledě modrém.

          2. Já mám v tomhle raději pragmatiky a populisty než nadšence a ideology. Je to otevřenější hra. U pana „byznysmena“ je celkem zřejmé co podporuje a co potlačuje. Populista zase nemůže být vysloveně proti většinovému mínění, alespoň to tak nesmí vypadat. Ideolog klidně zničí i sám sebe spolu se mnou a je mu jedno, že ho podporuje procento voličů. Husiti jsou nebezpečnější než svaz spojených cechů.

            1. nj, jenže u ideologa víš, na čem jseš. Když ti ideolog řekne, že Bruselu podepíše všechno, tak víš, že to podepíše a nemusíš ho volit. Oportunista půjde do voleb, že Bruselu nasere, volby vyhraje a pak jim pragmaticky podepíše všechno, protože je to pro něj přece výhodný a na ostrově v Karibiku ho EU trápit nemusí.

              1. Což je přesně případ toho Babiše. Plná huba keců jak bude bojovat za zájmy ČR a jejích občanů, jak je EU fuj a nakonec jim bez keců podepsal úplně všechno, co mu předložili. I ten blbej Greendeal za nás podepsal Babiš a ANO pro něj hlasovalo.

                1. nezvedali automaticky pazoury pro úplně všecko, na to sou eksperti hlavně ti vod kradlouska a jiná pámbíčkářská svoloč, která se aktivně angažuje i v tvorbě těch nejhorších sraček

                2. To je ale zcela předvídatelné chování, vzhledem k tomu, že jeho byznys závisí na dotacích a má své aktivity i jinde v EU. Přízeň voličů je pochybná, vlídná ruka Brusele je stálá. Stejně tak ministr školství půjde na ruku úředníkům a učitelům, protože s dětmi nebo rodiči nemusí jednat. Pro mě je nejhorší hnus Topolánek, který s ještě euroskeptickou stranou a pozadím za zády vyhrál volby (ods byla to menší zlo, co bude mírnit tlaky z Bruselu víc než socani), aby následně protlačil Lisabonskou smlouvu. Tato tradice prosadit opak svého programu tu pak zůstala až dodnes.

                  1. Tohle je mylný narativ, případně úspěšná dezinformace. Babišovo impérium není založeno na dotacích. Naopak, právě díky tomu, že v českém prostředí před vstupem dotace nebyly, podařilo se mu kumulovat firmy. Prostě ty živořící podniky schramstnul.

                    1. Základem jeho imperia je potravinářství a s tím spojené provozy včetně chemie. Celé odvětví je prolezlé dotacemi a státními zásahy a odbyt je závislý na jednotném evropském trhu. Takže král tohoto impéria asi nikdy nebude chtít vystoupit z EU nebo tam i jen trošku zlobit.

                    2. To určitě ne. Leda by část měl v EU a část mimo EU. To by na tom ještě více zbohatnul.
                      Ale fakt je prostě ten, že dotace pro něj jsou 1,0-1,5% jeho tržeb, takže to hulákání Fora24, MioChvio, Pekarové a dalších, je dle definice dezinformace.

                    3. No nikdo snad netvrdí, že by žil z dotací jako nějaká neziskovka. Koneckonců Penam kupuje mouku a peče z ní chleba. Ale celé odvětví je křivé dotacemi a intervencemi a kdo v tom podniká je minimálně tady a teď závislý na státu i EU.

                    4. Ada
                      8.8.2023 v 15:23

                      což implikuje, že to tak chcou, a že jako bez dotací by nemohli existovat? ti nevim, ale že všecke te pename a další z konglomerátu zásobujou v drtivé většině všecky hytler a suprmárkety se asi nijak nezmění ani dyby dotace byly zrušený

                    5. Panek: Nevim, ekonomicke skoly nemam, ale neni relevantnejsi pomerovat dotace vuci zisku nez obratu? Kuprikladu za r. 2021 mel Agrofert zisk po zdaneni 5,8 mld. pri obratu 185 mld. Takze mrzke procenticko a pul z obratu jsou 2.7 mld, coz je ovsem skoro polovina zisku. To uz zni lip ne?

            2. Ada: záleží kus od kusu. Od kdejaký populista je současně ideolog, který akorát lépe zpracuje veřejné mínění na svou stranu, aby měl podporu, ale to neznamená, že nebude dělat sviňárny. Ergo si prostě myslím, že za Babiše by nebylo líp, stejně jako covid games by nebyly s Fialenkem o nic lepší (pro běžného občana).

              1. To by velmi pravděpodobně nebyli, max v detailech. Covid games byla situace silně nestandardní, s tím žádnej politik neměl zkušenost ani zprostředkovaně, takže to kurvili jak proroci zkázy pískali.
                Hospodářská krize a inflace je naopak situace vcelku standardní, takže lze vcelku odhadnout, jak by se kteří politici chovali. Babiš by chaoticky stropoval (=dotoval) kde co a k tomu rozhazoval peníze plnými hrstmi.

                1. zatímco pjetydemolyca nerozhazuje, ta hrabe pod sebe a zbytkům tzv. střední třídy háže nejaký kurvárenský zelený kosti (jako větráke a slunečníke a další kunďárny, co jenomrozjebávají soustavu, místo aby se už kurva stavěla náhrada Dukovan, pže ty tak za 20-30 let skončijou a souběžně s tím se má eště definitivně zlikvidovat pár GW z uhlí), co eště navíc stejně budou platit všici vostatní

                  esli pak není nakonec lepčí to rozházet nižším vrstvám, který stejně toho hromadu hned protočijou na daních, než to rvát do kdejakejch dotačních zmrdů a jinejch politickejch hrabivců, co si to vyvedou nekam do prdele…a pak stejně sanovat miliardama ty co nejsou s to pomalu zaplatit ani základní živobytí poté, co si hrabivci rozjedou svoje eldorádo (jako třeba teď přes energošmejdy) a lidi přídou pro dávky

                  ve výsledku zatim prakticky nic než holení nižších vrstev, lezení do prdele západním zbrojařům a pučování všude, kde sou eště vochotní neco dát, pjetydemolyca nepředvedla, co dělajou už rok a půl??

              2. Můj odhad je, že by si Fialenko lépe pohlídal mantinely a taky, že by jim soudy šly víc na ruku, takže by to vypadalo víc „legálně“ a mohlo to být i důslednější. Ta banda amatérů, co tu hrála covid games s majitelem v čele neměla tak plnou podporu médií i justice jako má současná parta. Takže to mohlo mnohem více otevřít lidem oči, aby viděli co je to stát a jak funguje. Takže, Andreji, dík i když jsi to tak asi nemyslel.

                1. fakjo? a co teda dělali zkurvenci ve svejch soudních slonovinovejch věžích za stovky tisíc měsíčně, než že to všecko drželi, případně šoupali nohama a odmítali se tím vůbec zabejvat, zatímco na plebs burešova skvadra každej den nakládala nejaký koncentráky apod.? a dyž teda vobčas nekde vydali stanovisko, že teda jako ty koncentráky a že je všecko zavřený jsou jako uznatelná tamta, vomluva…

                  …tak dosavadní soudní praxe v momentě, kdy se na to všecko už „zapomnělo“ je, že si s tím každej ouřadník vytře prdel a oudci to podrží, pže plebs prostě má držet hubu, běhat po počtách a šoupat nohama, kdykoli oruad zavelí, i kdyby snad venku bomby padaly (zatímco ty kurvy taky seděly doma a dělaly hovno, za plný platy), však se vlastně nic nedělo, byla to jenom neškodná rýmička…

                  mám to vole z první ruky na vlastním rozsudku

        2. Řekl bych, že jste to přesně trefil.

    2. V podstate mas pravdu.

      Tady je spousta takovejch jak rikas ty. Ja jsem nikoho nevolil a mam svedomi ciste.

      Pro me je to ale s prominutim alibismus.

      Takhle to v zivote nefunguje. Kdybych v praci a vubec v realnym zivote pristupoval ke vsemu tak, ze pokud me zadny reseni stopro nevoni, tak neudelam nic, tak to nebude fungovat.

      V realnym zivote musim vudy zhodnotit vsechna mozna reseni a pak z nich vybrat mensi zlo.
      Kdybych se k tomu takhle stavel v praci, jako ze me zadny reseni neprijde idealni, tak nebudu delat nic a at to rozhodne nekdo jinej, tak by to stalo za hovno.

      Nechapu, proc by to v politice a vedeni statu melo byt jinak.

      Kdyz mam ma vyber ze dvou, kdy voba stoji za hovno, zak stejne vzdycky bude jeden vo fous vetsi zmrd a ja zvolim toho druhyho.

      Takze nemam problem rict, ze jsem sedivousovi hodil. Proste proto, ze Bures je u me tutove vetsi kurva.

      1. Ja jsem to tehdy Buresovi hodil jen proto, ze jsem s Buresem uz mel zkusenost. Kdyz uz kurvu, tak aspon znamou.

        1. Já jsem nechtěl, aby kladla věnce padlým hrdinům ta slovenská sračka (jinak mám Slováky rád, nic proti) a Bureše po covidu už nikdy.
          Takže Pávka…

          1. Máma říkala, že je to komunistická svině, ale že když vyhraje, bude alespoň ze všech nejlíp vypadat na známkách. A měla pravdu. V tomto parametru porazil rozvědčík stbáka. Teď už ho jen vycpat a někde vystavit.

            1. Ada:
              U nás podobně.Že srdečně pozdravujeme.
              Ty minulé volby byly taky pěknej bizárek.Modrák a moravskej žaponec.Známky by šly do světa a Češi by byli buď za lidojedy nebo číňany.Ne, že by to dopadlo, ale alespoň tam byla bílá tvář:-)

              1. Úkolem prezidenta galaxie je odvádět pozornost od moci ne ji vykonávat. Nejzbytečnější volby tak krásně zaměstnají lidi hádáním a mezitím denně ve sbírce zákonů vycházejí zharmonizované direktivy EK…

                1. No libil se mi Bures, jak breci, ze se z PETek s tema primrdanejma deklikama blbe pije. No, vsak on byl ten kokot, co to podepsal. Ted abych ty posrany dekliky odtrhaval a trnul, ze si o ten ostrej zbytek na hrdle rozfiknu drzku. To je jak za komunismu s pytlikovym mlikem. Taky se z toho pit nedalo. Byly na to spesl plastovy nadoby s uchem, ve kterych to po otevreni stalo. Tak na EUvicka zase bude potreba specialni nozik, aby se to dalo dat doprdele.

      2. Kdyby ti někdo „nabídl“, že ti baseballkou rozbije buď hlavu, nebo koleno a máš si vybrat – také k tomu zaujmeš „reálný životní dospělý postoj“ a vybereš sil, co ti má rozmašírovat? Nenapadne tě, že ho můžeš poslat k šípku a skočit šipku přes plot?

        Nevybrat si ani soudruha Stalina, ani pártysoudruha Hitlera není alibismus, to je naopak znak nezmanipulovanosti falešnými dilematy. NEvolit zlo je stejně platné, jako volit. Kdyby bylo neplatných hlasů řádově stejně, jako dilemaťáků volících „menší zlo“, dejme tomu 30%, už by to mělo i významný politický vliv – přinejmenším na legitimitu.

        1. Jenže v reálném světě to takhle většinou nefunguje a tvůj příklad to jen dokládá.

          V reálním světě tě obstoupí banda gaunerů a řeknout ti „buď nám dáš peněženku a mobil dobrovolně, nebo ti rozbijeme hubu a vezmem si to“.
          A co si myslíš? Že řekneš „ne děkuji, ani jedna varianta se mě nelíbí“ a oni tě nechají odejít?

          „Dobrý den pane Nováku. Máte nádor na mozku. Buď to vyřízneme, ale je to nemalá šance, že skončíte jako slintající dement, nebo nasadíme chemoterapii a dement z vás nebude, ale je tu nemalá šance, že to nebude stačit a nádor vás zabije.“ Ne, díky, ani jedna varianta se mě nelíbí. Nebudu dělat nic a tím pádem nebudu ani slintajíc debil, ani mrtvý…?

          Když se volí prezident a jsou tam dva kokoti a ty nejdeš volit ani jednoho, tak to přeci není třetí možnost. Varianta, že to křeslo zůstane neobsazené neexistuje.

          To co si vykládáš za morální čistotu je jen alibismus. Ty to prezentuješ, jako že jsi našel jakési třetí řešení a vyhnul se tomu dilema, které ze dvou špatných řešení zvolit, ale reálný stav věci je takový, že dojde k aplikaci jednoho z těch dvou špatných řešení. Ta tvá třetí cesta je jen v tvé hlavě, ale do reálného světa se jaksi neaplikuje. Na křeslo usedne jeden ze dvou kandidátů a jiné řešení neexistuje.

          1. pravdu má pan Mrcasik samozřejmě. Vaše příklady mají vždy volbu „seru na vás“ se všemi vyplývajícími důsledky. ale je to volba. Obě varianty jsou zlo, nebudu volit zlo. Navíc vaše příklady jsou o několik levelů tvrdší než výběr mezi Pávkem a Burešem. Zde je úplně jedno kdo z nich je soudruh prezident, tudíž moje nevolba neřešila vůbec nic, stejně tak mi jinej level zla nepřináší.

            1. Prdlajs.

              Obestoupí tě gauneři a dají na výběr – naval peněženku, nebo ti rozbijeme hubu a vezmem si jí.

              Ty jim řekneš „seru na vás“ a tváříš se spokojenej, že jsi z toho vyplul svojí třetí volbou.

              Reálně ti ale frajeři rozbijou hubu a peněženku si vezmou.

              A jsme zpátky u toho co jsem psal Mrcasíkovi. Ta třetí volba je jen v tvé hlavě, ale v reálném světě neexituje. V reálném světě jsi dostal na držku a přišel o peněženku, ale můžeš se tetelit blahem, že ty máš svědomí čisté a nevybral sis to ;)

              1. v reálným světě řekneš „děkuji pánové, nemám zájem“, vytáhneš kvér a zeptáš se jich, jestli ví, co znamená molṑn labé :)

                ajo vlastně, ty seš kripl, tak ty né…

                1. Nazdar Béčko.

                  Tak co? Už ti povyrostlo péro? Nebo na to honění si trika nad ostatníma pořád nemá vliv?

                  Tak ale zase je hezký, že to nevzdáváš. Vytrvej.

                  1. tvl nestrkej ten rypák do toho koksu tak moc…

                    1. Fandím ti! Ještě tak stotisíckrát napiš někomu, že je kokot, čůrák atd. a určitě ti péro nejmíň vo milimetr povyroste. ;)

                    2. x-f
                      8.8.2023 v 12:57

                      seš nákej zadrhlej, máš mikropérko a furt si to potřebuješ léčit? bo ti ho různí strejdové různě nekam strkali, dyžs byl malej, a tetito chybí?

                    3. A jéje. Béčko už je zase u konce s fantazií a zase jen opakuje co jsem řekl já jemu. Zkus vymyslet něco vlastního. Béčko ;)

                2. Behe:
                  V našem reálu psi temně zavrčej a „gauneři“ se nestačí projevit.Zatím se stalo pouze dvakrát, když jsme byli navštívit větev na severu Čech.
                  U nás nejsou, tam co jsme byli předtím taky ne.
                  Asi jde taky o to, kde bydlíš.

                  1. v příkladu teda spíš, kama chodíš…proto je lepčí jezdit :D

          2. „Na křeslo usedne jeden ze dvou kandidátů a jiné řešení neexistuje“
            To je jistě pravda, akorát když k té volbě dorazí 15%skalních fandů tak se pak hradní komouš nemůže zaštitovat tou většinou národa, co stojí za ním. Ve Francii to dávají najevo těmi bílými lístky pro menší zlo. Aby papaláš a média nepropadly falešnému dojmu, že národ stojí neochvějně za vůdcem.

            1. Nedáte-li červený, dejte aspoň bílý, z toho si dělali srandu už v roce 1946.
              A popravdě, taky bych si tehdy nevybral.

              1. To není sranda. To je pobídka volit komouše. Pokud nebudeš volit komunisty (rudý), tak aspoň nevol nikoho jinýho (bílý lístek).

          3. Jsou to podivné analogie a příklady, v případě voleb vás nikdo k ničemu násilím nenutí, takže nevolbou neriskujete žádný postih, nestane se vám nic. Ve vašich příkladech ale i tak stále existuje možnost nezvolit si ani jedno, musíte ovšem zvážit své možnosti a rizika, musíte na to mít.

            Že zůstane neobsazené jako varianta není, ale existuje varianta, možnost, že při dostatečném nezájmu a s mizivou účastí by si nikdo nedovolil předstírat legitimitu takových voleb + finanční ztráta za kampaň.

            1. Že zůstane neobsazené jako varianta není, ale existuje varianta, možnost, že při dostatečném nezájmu a s mizivou účastí by si nikdo nedovolil předstírat legitimitu takových voleb + finanční ztráta za kampaň.

              To je absolutně nerealistická hypotetická situace, která nikdy nenastane. A i kdyby nastala, tak právně nebude mít žádný dopad. Zvolený (ať už prezident či strana) bude mít i v takovém případě naprosto stejné kompetence a tím pádem dopad na tvůj život.

              Já se tu jen celou dobu snažím vysvětlit, že nevolba, kterou tady někteří vydávají za jakousi třetí volbu, kterou jde uniknout z volby jediných dvou (či více) reálně existujících variant je jen jakési placebo, kterým si dotyčný snaží ve své hlavě ospravedlnit, že se nedokáže rozhodnout a že to nemá na reálný stav věcí ve skutečném světe žádný dopad, protože jedna z těch variant z kterých si dotyčný nedokázal vybyrat bude nakonec vybrána i bez něj a ty mě jako argument přinášíš jen další čistě hypotetickou a nereálnou variantu.

              To o čem já celou dobu mluvím je čistě reálný stav věcí, který nastane. Pokud se bavíme o volbách, pak se prostě přístup „nebudu volit nikoho, protože tam nikoho z nich nechci“ naprosto míjí účinkem. Já bych si nedokázal mnout ruce a říkat si, jak jsem se systémem vyjebal, když jsem nevolil ani jednoho z těch co je tam nechci, když stejně jeden z nich do funkce dosedne a jiná varinta není.

              V situaci, kdy si mám vybrat jedno z možných řešení, kdy žádné jiné řešení není možné, protože moje pasivita vždy povede k tomu, že bude některé z těchto řešení vybráno a aplikováno na mé zájmy i tak, prostě nemůžu logicky akceptovat tvrzení, že pasivita a vzdání se možnosti volby je to nejlepší co jsem mohl pro své zájmy udělat.

              To bych mohl tvrdit leda v případě, že by všechny možné volby vedly ke stejnému výsledku, ale to je nereálné a to tady nikdo netvrdí.

              1. Stačí si vzpomenout na Senát, ve druhém kole chodí sotva 20% lidí, a nikomu to nevadí.

              2. Neřekl jsem, že by to mělo právní dopad, jen to, že v případě nezájmu je tu možnost, že by taková volba neprošla. Ani jsem neřekl, že je to realistické, je jasné, že cca 60% lidí bude chodit k volbám dál, protože tak jsou vychováváni a naučeni a jiná možnost je nikdy netrkne. To není placebo, ale regulérní možnost, kterou můžete využít. O nic víc nerealistické a bláhové než vaše chození k volbám v očekávání jiného výsledku. Tohle není o tom jak vyjebat se systémem, tohle je o neúčasti, vy si snad říkáte něco jako „táák, teď jsem volil, rozhodl jsem a bude konečně dobře“?

                Obligátní otázka, Hitler vs. Stalin, vaše volba by byla…?

              3. x-f: chápu, že potřebujete pro svůj postoj takové analogie, ze kterých vyjdete jako ten, co to vlastně udělal dobře. Nicméně ono není potřeba žádných analogií. Ano, bylo zcela jisté, že tam jeden z těch zmrdů bude. Nikdo Vás ale nenutil, abyste jednoho z nich podpořil, to je celé.

                Nicméně, protože analogie jsou fajn a Vy je máte zjevně rád, zopakuji tu, co jsem tady psal u volby Zeman vs. sliz:
                – Přijdou za Vámi, že jdou zmlátit Frantu Vopršálka a druhá parta jde zmlátit Péťu Kádrováka
                – Vy si vyberete, že půjdete zmlátit Vopršálka, ačkoliv Vás nikdo nenutil jít – mohl jste zůstat doma
                – Následně se hájíte tím, že kdybyste Vopršálkovi přes hubu jít nedal, tak by přes ni stejně dostal, že kdo mu nenamlátil, to je alibista a Vy jste ten správňák, co udělal těžký rozhodnutí

                Omyl. Prostě jde se rozhodl špatně. Podpořil jste komunistickýho rozvědčíka a z toho plynoucí radosti. Alibismus je naopak jakákoliv snaha se z toho vykecat. Nikdo Vás do toho totiž nenutil, ani by z absence podpory neplynula pro Vás nějaká nepříjemnost. Omlouvejte si to jak chcete, do toho hovna jste ruku strkat nemusel a když ji tam máte, tvářit se jako ten, co „musel“? Ehm.

                1. Problem je, ze tve prirovnani neodpovida realite a postavil sis ho tak, aby ti potvrdilo tvuj pristup.

                  Stavis to tak, jako bych prehledl treti moznost, ktera ale realne neexistuje.

                  Jinak receno. Existuje jen varianta „A“ vedouci k dusledku „a“ a varianta „B“ vedouci k dusledku „b“.

                  Ty to prezentujes, jako ze jsem prehledl variantu „C“ (nevolit). Jenze tva varianta „C“ nevede k dusledku „c“, ale jen k dusledku „a“, nebo „b“. Tedy realne zadne reseni s dusledkem „c“ neni.

                  Predstav si volby s tremi stranami.

                  Prvni deklaruje, ze zvysi dane. To nechces.
                  Druha deklaruje, ze oseka tva prava. Tonechces. Treti jsou takovy diletanti, ze zhuntuji ekonomiku a tim te take poskodi. Nechces volit ani je a tak k volban nejdes.

                  Znamena to snad, ze jsi nasel nejake jine vychodisko? Jiste ze ne. Jedna z nich se ujme moci i tak a stejne bud projdes o prava, nebo budes ekonomicky poskozen.
                  Jen jsi se pripravil o moznost to ovlivnit.

                  1. x-f: Na jednu stranu říkáte, že volit musíme, že tím ovlivníte důsledky, na druhou stranu tvrdíte, že nevolením k těm důsledkům dojde i tak. Možná byste měl svou argumentaci lépe promyslet.

                    1. Nikde jsem nerekl, ze volit musite.

                      Jen rikam, ze nevolit z principu nemuze navodit zadny jiny dusledek, nez volba nektereho z kandidatu.

                      že tím ovlivníte důsledky ANO

                      nevolením k těm důsledkům dojde i tak SAMOZREJME.

                      Tyto dva vyroky spolu nejsou v logickem rozporu.
                      K dusledkum dojde tak i tak (bude uplatnen program nektere ze stran ucastnicich se voleb). Volbou muzete ovlivnit ktery to bude.

                      Jak vidite, oba vyroky jsou pravdive a nejsou v rozporu.

                    2. Vy jste neřekl, že abyste ovlivnil důsledky, tak se musí volit?

                      Když k tomu stejně dojde, tak jak to může moje volba ovlivnit? Budu volit třeba Nevolte Urza.cz. a díky mé volbě ovlivním výběr programu třeba vítězného SPOLU?

                    3. A prosím odpověď na tu obligátní otázku z 8.8.2023 v 19:41

                    4. Ta otázka, zda bych volil Stalina, nebo Hitlera?

                      Ta otázka je samozřejmě nesmyslná a nastoluje absolutně nereálnou otázku. To není vůbec relevantní analogie k běžným volbám u nás. Stavíte vedle sebe dva diktátory, tyrany a chceme abych z nich volil. V kterém státě asi tak mohou probíhat DEMOKRATICKÉ volby mezi dvěma diktátory? Taková situace přeci z principu nikdy nemůže nastat hned z několika důvodů.

                      Taky si musíte uvědomit, že my už Hitlera a Stalina z historie známe a známe výsledek jejich působení. V době kdy se například Hiter dostával k moci, tak lidi tohle nevěděli.

                      Ale chápu o co vám jde. Chcete mě postavit před takovou volbu, aby obě cesty byly tak špatné, až mě dostanete do situace, kdy i já řeknu, že bych nevolil. Asi jako kdybych si měl vybrat, jestli mě prostřelíte hlavu z leva, nebo z prava.

                      Jenže v reálném světě před takovou volbu postavený obvykle nejste. V reálném světe ty dvě volby obvykle k identickému výsledku nevedenou. Když jdete k volbám, tak těžko můžete říct, že všechny politické strany jsou tam úplně stejná katastrofa, jak kdyby tam bylo deset Hitlerů.
                      A když jde o volbu prezidenta, tak máte ve finále sice na výběr jen ze dvou, ale kandidáti jsou zpravidla dost odlišní.

                    5. x-f: Ano, jde v ní o princip a ověření vašich tvrzení. Že dnes není reálná? No neříkejte! Podle toho, jaké úsilí jste vynaložil na vyhnutí se odpovědi to s vaší filozofií není zas tak horké a v podstatě chápete o co jde a v principu uznáváte další možnost – nevolit. Neměl byste také poukazovat na falešné dilema, když to, co celou dobu říkáte je právě falešné dilema.

                      Na ten předchozí příspěvek jste neodpověděl.

                    6. Neuznávám ;)

                      A ta analogie Hitler vs Stalin je nesmysl, protože jde o volbu mezi dvěma diktátory.
                      Dva diktátoři v jedné zemi je vyloučená varianta. A demokratické volby už taky. je to prost naprostý nesmysl, který nikdy nikde nenastal a nikdy nikde nenastane. Prostě vymyslete něco realistického.

                    7. x-f: V tom případě odpovězte, čeho se bojíte.

                      Ano, jistě, diktátor vzešlý z demokratických voleb je naprostý nemysl, nikdy se to nestalo a nestane.

                    8. Nesmysl je to v tom, že když je lidi volí, tak to ještě nejsou diktátoři. To se z nich stane až následně a to už ten diktátor žádné volby nepotřebuje.

                      Vy mě dáváte na výběr mezi Hitlerem a Stalinem, což jsou oba diktátoři s krví desítek milionů lidí na rukou. Jenže demokratické volby, kde by byl jeden z kandidátů diktátor co nechal zavraždit miliony lidí se nikdy nikde nekonaly a konat nebudou z výše popsaného důvodu.

                      Když lidi volili v roce 1933 Hitlera, tak to ještě nebyl člověk jakého známe my dnes z historie a jakého mě do volby podstrkujete dnes.
                      Uvědomte si, že ty lidi nevěděli co bude následovat.

                      Druhý nesmysl je, že diktátoři zpravidla eliminují veškerou opozici. Je až úsměvné představit si, že v nějakém státě kde se konají demokratické volby je ne jeden, ale hned dva diktátoři a že mezi nimi probíhá férová volba. Nejenom že demokratické volby a diktátor se navzájem vylučují, ale i dva diktátoři na jednom dvorku se navzájem vylučují.

                    9. x-f: Byla to vaše interpretace, na kterou si stěžujete, klidně si je představte jako kandidáty před jejich diktátorskou érou nebo si tu otázku vyložte jako „čí politka se vám líbí“, abyste si nestěžoval, hlavně už ale odpovězte.

                    10. Hele na rovinu diskuse s váma je už delší dobu nuda. Je to stále dokola a za celý den jste nepřišel s ničím novým. Zaseknul jste se na Hitlerovi a nejste schopný vymyslet nějaké realističtější přirovnání a pohnout se z místa.
                      Jestli hodláte dokola jen omílat toto, tak v tom nevidím moc smysl.

                    11. x-f: Vidíte, to bylo řečí, ale je jedno jak otázka stojí, stejně neodpovíte. Netočte se na místě s tím nesmyslným postojem, pak se to třeba pohne.

                  2. x-f: zcela špatně. Já se nepřipravil o možnost to ovlivnit. Já se pouze neuspinil tím, že bych jedno ze svinstev podpořil. Vy ano. Tak si tu teď nehrajte na janicjamuzikanta a přijměte fakt, že toto jste chtěl, aktivně jste pro to zvedl ruku. Jiní ne.

                    Nevěřím, že nevidíte rozdíl mezi „mít rudou knížku“ a „nemít rudou knížku“. Komanci tady byli i pro ty, kteří ji neměli, ale alibismus „stejně tu byl komunismus, tak jsem měl radši knížku“ mi přijde dost chucpe. Vám ne?

                    1. Já nedělám janicmuzikanta. Ano, zvedl jsem ruku. Kde říkám, že ne? Já tady naopak celou dobu říkám, že jedno ze svinstev ochotně podpořím. Podpořím to menší svinstvo, aby nenastalo to větší. Radši si nechám apmutovat ruku, než celou paži. Radši si nechám amputovat celou paži, než chcípnout.

                      Jen mě prosím vysvětlete toto: „Já se nepřipravil o možnost to ovlivnit.“

                      Jsou volby. Mohu volit A, nebo B. Pokud půjdu k volbám, mohu ovlivnit zda to bude A, nebo B. Pokud k volbám nepůjdu, tak to stejně bude A, nebo B, ale ztrácím možnost to ovlivnit.

                      Když tvrdíte, že jste se o možnost ovlivnit výsledek voleb neovlivnil, tak prosím uveďte, jakým způsobem jste ovlivnil či mohl ovlivni, zda vyhraje volby subjekt A či B. Pokud existuje jiný způsob jak ovlivnit který k kandidátů vyhraje volby, než jít volt, tak by mě to zajímalo ;)

                    2. Když se vám to hodí, stěžujete si na falešné dilema, když potřebujete, tak se naopak opíráte právě jen o to falešné dilema a jinou možnost nepřipouštíte. Taková diskuze nemá moc význam.

                    3. Jaké falešné dilema myslíte? To že tvrdím, že ve volbách neexistuje možnost, jak dosáhnout jiného výsledku, než že usedne do funkce jeden z kandidátů?

                      No to tady ještě nikdo z vás nezvládl vyvrátit. Jediné co se tu jako jakýsi protiargument objevilo je tvrzení, že ten jiný výsledek, kterého dosáhnete je „snížená legitimita“ zvoleného kandidáta.
                      Ale jak jsem zrovna před chvílí psal Mrcasíkovi, tak v senátu běžně sedí ve funkcích senátoři zvolení ve volbách, kde byla účast 15-16% a zjevně ta mizivá „legitimita“ nikomu nevadí a na nic nemá vliv.

                    4. V tom konkrétním příspěvku jsou to dilemata amputace toho nebo toho, amputace nebo smrt, jinou možnost nepřipouštíte, ale když sám dostanete otázku se dvěma možnostmi, tak se vám to nelíbí.

                    5. Ono je to hlavně o realističnosti a výstižnosti toho přirovnání.

                      Zatímco dilema amputace končetiny vs smrt je věc kterou řešila v historii už spousta lidí (jen na Ukrajině letos prý tak 50 tisíc) a zjevně jiné něž tyhle dvě možnosti neměli, protože si jinak nedokážu vysvětlit, proč by jinak volili tak drastickou variantu, tak například to dilema co nadhodil qwertyz, zda bych volil ve volbách Hitlera, nebo Stalina je zjevně absolutně nereálné a nikdy a nikde taková volba neprobíhala a probíhat nebude.

                    6. x-f:
                      volil … Hitlera, nebo Stalina je zjevně absolutně nereálné
                      Proč? V takové situaci bylo třeba v minulosti Finsko.

                    7. Však Finsko také nějak aktivně netíhlo k Hitlerovi…
                      Akorát Stalin jim v dané situaci připadal horší…

                    8. jizlivec
                      9.8.2023 v 13:39

                      taky proto dopadli, jak dopadli? :o)

                    9. x-f: Výmluvy, o realističnost vám nejde, jinak byste to nestavil jako falešné dilema, ale připustil jiné možnosti. Ad Hitler a Stalin, nikoliv, volba koho z nich tu samozřejmě byla, ale ne v podobě prezidentské volby. Na otázku jste stále neodpověděl. Tipuji, že být to postavené jako volba mezi jedním z nich a třeba Kennedym, tak byste se nebál a bez vytáček odpověděl hned.

                    10. Falešné dilema jste to nazval vy. Podle mě falešné není. Pro mě to dokonce není ani dilema. Já si ve volbách z kandidátů vybrat dokážu, takže to pro mě skutečně není dilema.

                      Dilema je to pro vás, protože si vybrat nedokážete. Proto jsem přišel s termínem dilema. Vy jste pak přišel s tím, že to falešné dilema není, protože máte možnost zvolit třetí možnost – nevolit a tak jste to ten pojem rozšířil a nazval ho falešné dilema.

                      Je to fuk. Je to jen terminologie.

                      Podstatné je, že vy nechcete volit, protože nechcete přijmout program ani jednoho z kandidátů a naivně si myslíte, že tomu programu utečete, když nepůjdete volit.
                      A tvrdošíjně odmítáte pochopit, že budete účastníkem programu některého z kandidátů i tak. Tak přicházíte s teoriemi, jako že jste nevolbou „snížil mandát“ výherce voleb a tím našel jakousi třetí cestu povolebního vývoje.

                      Celé mě to připomíná scénku ze hry dobití severního pólu, kdy tuším Smoljakovi vysvětlují, že celá kra s nimi driftuje na sever on namítá že se mu to nelíbí, že nic takového nedělá a nikdo ho k tomu nedonutí.

                      Je to zkrátka jen takové vzpouzení se reálnému stavu věcí. Bureš vám nevoněl, Pávek taky ne. Tak jste k volbám nešel a tváříte se, jako že jste vyhrál třetí cestu a že se vás to teď netýká. Jenže Pávek tam sedí a podepisuje zákony které se vás týkají, jmenuje ústavní soudce, kteří budou posuzovat zákony které řídí váš život a dělá zahraniční politiku státu v kterém žijete.

                      Ačkoliv se utěšujete svojí třetí volbou, tak reálný dopad voleb na vaši osobu je absolutně do puntíku identický, jako by jste Pávka volil. Svojí nevolbou jste nezměnil absolutně nic a žádné třetí východisko z té situace, kdy vám Bureš ani Pávek nevoněli jste nenašel.

                    11. x-f: Pokud bazírujete jen na určitém počtu možností a odmítáte fakt, že existují další, pak je to falešné dilema.

                      Ne, to mi podsouváte, co volím je nepodílení se na špatných možnostech a zároveň akceptuji realitu, že se vždy najde někdo jiný, kdo to podpoří a na mně nesejde, protože tak to chodí, zatímco vy si myslíte, že to vy rozhodujete a že na vás záleží.

                      Pokud jde o to utíkání, tak jste stále neodpověděl na prosté otázky 8.8.2023 v 22:56 a 8.8.2023 v 19:41

                    12. Ad Urza – vzhledem k tomu, že předem avizoval, že pokud dostanou nějaké křesla, tak se jich vzdají, tak se volba Urzy rovnala nevolbě. Bohužel. Zrovna Urzovi bych to jinak klidně hodil.

                      Na tu kravinu s Hitlerem a Stalinem odpovídat nebudu a už jsem několikrát řekl proč – je to absolutně nerealistický konstrukt, který nikdy nenastane a ani trochu se neblíží realitě.
                      Snažíte se tím vyvolat dojem dvou tak strašně moc špatných řešení, že se mezi nimi nedá volit – asi jako zda si nechám prostřelit levý spánek, nebo pravý.
                      Snažíte se tím ospravedlnit svojí neschopnost rozhodnout se u voleb. Jenže u voleb reálně ty varianty nejsou obě tak strašně moc špatné, aby nebyla jedna lepší.
                      Snažíte se docílit toho, abych já si nebyl schopný vybrat mezi Hitlerem a Stalinem, aby jste mohl ukázat, že je to vlastně to samé, jako když vy si neumíte vybrat mezi Burešem a Pávkem.

                      Asi jako kdybych v práci kritizoval kolegu, že není schopný vybrat optimální technické řešení nějakého projektu a on mě oponoval na svoji obhajobu tím, že já si taky nedokážu vybrat do kterého spánku se mám nechat střelit.
                      Zkrátka na toto mě nenachytáte.

                    13. x-f: Takže volba téhle sranda strany nijak neovlivnila výsledek a stejně vyhrálo SPOLU, takže navzdory tomu co zde píšete, výsledek volbou ovlivněn nebyl, stejně k tomu došlo. Tak co řešíte?

                      Ad Hitler a Stalin. Neodpovíte, protože se vám nelíbila žádná možnost jak odpovědět, tak jste přišel s další – neodpovědět. A takhle jednoduché to je, gratuluji!

                    14. Chápu dobře, že celá vaše argumentace proč jít k volbám nemá smysl stojí na existenci jedné antisystémové strany, která předem avizovala, že pokud bude zvolena, složí mandáty a na chabém konstruktu, že když si já neumím vybrat mezi Stalinem a Hitlerem, tak je to stejné jako když vy si neumíte vybrat mezi Burešem a Pávkem?

                      Upřímně vše argumentace je čím dál úsměvnější. A vaše až obsedantní posedlost tím Hitlerem a Stalinem zase začíná být dost nudná.

                      Mohu vás snad jen politovat, že pokud vám rozhodnutí, zda je menší zlo Pávek, nebo Bureš připadá tak obtížné, jako rozhodnout zda byl menší gauner Hitler, nebo Stalin, tak se opravdu nedivím, že se u voleb neumíte rozhodnout ;)

                    15. x-f: Neutíkejte, jak někdo, kdo volil tuhle sranda stranu nebo klidně nějakou jinou, o které nikdo neslyšel, ovlivnil výsledek? Ovlivněn nebyl, volba problěhla a stejně k tomu došlo, tak co řešíte? Ad hominem není argument, že odmítáte odpovídat na nepohodlné otázky tím nesmažete.

                    16. Na Urzu jsem vam uz odpovidal. Davejte vetsi pozor ;)

                    17. x-f: Nikoliv, opakuji: jak někdo, kdo volil tuhle sranda stranu nebo klidně nějakou jinou, o které nikdo neslyšel, ovlivnil výsledek? Ovlivněn nebyl, volba problěhla a stejně k tomu došlo, tak co řešíte?

                    18. Ještě k těm senátním volbám, ta nízká volební účast a z toho plynoucí dopad se logicky týká toho, na čem lidem záleží a přikládají tomu váhu, což není případ senátu a specifických senátních voleb, jako argument je to slabé. Až bude účast u celostátních voleb do PSP ČR také třeba 15% a méně procent a všem to bude jedno, tak se ozvěte.

                    19. Promintě, ale když já některé analogie odmítnu, jako nevýstižné, zatímco jiné analogie sám přináším, tak mě na to napíšete, že jsem nekonzistentní, protože se v jednu chvíli o falešná dilemata opírám, zatímco jindy se mě nehodí a odmítám je.

                      A vy tady argumentujete sníženou legitimitou prezidenta, protože bude nízká volební účast. A když já napíšu, že senát žádnou sníženou legitimitu nepožívá, ačkoliv tam sedí lidi co dostali funkci na základě voleb s účastí 15%, tak mě napíšete, že je to slabý argument.

                      Nezbývá mě než napsat, že jste v názorech nekonzistentní, protože tou sníženou legitimitou argumentujete jen když se vám to hodí.

                    20. x-f: Ne, napsal jsem vám, že jednou se opíráte o falešné dilema, ale když někdo falešné dilema použije proti vám, máte výmluvy proč neodpovídat. Proto je vaše argumentace nekonzistentní, buď je to přípustné nebo ne, vyberte si.

                      Napsal jsem, že je to slabý argument, protože na senátních volbách lidem moc nezáleží, tudíž lidem logicky nezáleží ani na nízké účasti. Z nízké volební účasti tak nelze vyvodit závěr, že nízká účast u jiných a důležitejších voleb by nevedla k nespokojenosti a k jejich nelegitimitě. Nevidim nekonzistenci, jen tu vaši chybnou logiku.

                    21. Celý váš konstrukt sníženého mandátu na základě nízké účasti stojí na vodě a je to celé absolutně mimo právní rámec. Právně nic takového neexistuje a můžeme důvodně pochybovat, zda něco takového vůbec existuje aspoň v morální rovině. Natož pak úvahy u kterých voleb má pravděpodobně zcela neexistující institut síly mandátu větší či nižší sílu. Je to jako přít se o barvu marťanů, když není prokázána ani jejich existence.

                      Volbu prezidenta (ačkoliv má v našem právním systému asi tak stejnou sílu ovlivnit zákony jako senát) berou u nás lidi mnohem vážnějc, než volbu do senátu. Takový Zeman byl zvolen doslova o chlup, takže by se dalo říct, že měl slabý mandát. Přesto si vytíral prdel se vším a se všema, jako by ho volilo 99% populace. Slabý mandát nemandát.

                      Vlády co se opíraly o chatrnou většinu sněmovny jsme tu už měli. Dokonce i vládu, která nikdy nezískala důvěru. A nikdy jsem si nevšiml, že by někdo pokorně přišel s tím, že má slabý mandát a že by to nějak ovlivňovalo jejich vládu.

                    22. x-f: Podruhé vám na vaše podsunuté tvrzení píšu, že jsem nenapsal, že by to mělo právní dopad, tím je ten komentář celý zbytečný.

                    23. Já už vám podruhé píšu, že nejenom že to nemá absolutně žádný právní význam, ale ani jakýkoliv jiný. A jelikož konstrukt sníženého mandátu je dosud jediné, co jste uvedl jako výsledek nevolby, pak nemáte pro podporu tvrzení, že nevolba má nějaký efekt absolutně nic.

                    24. x-f: Vy mi podruhé píšete, že něco, co jsem nenapsal, nemá význam. Aha. Je to zcela logická úvaha, se kterou nic nezmůžete. Výsledekm je to, že se nepodílíte na volbě toho, co někdo považuje za zlo, což nejste z nějakého důvodu schopen akceptovat a točíte se na tom, že nějaké zlo se podpořit má. Samozřejmě jen do doby, než narazíte zase na své hranice a pak děláte to samé, viz výše a odmítání odpovědět na prostou otázku.

                    25. A už zase to vaše obsedantně kompulzivní nutkání přirovnávat obtížnost volby prezidenta k volbě mezi Hitlerem a Stalinem. :D

                      Opravdu už to pustě z hlavy. Pokud vám tyhle dvě věci příjdou strovnatelné, tak se nemáme o čem bavit a volby opravdu nejsou pro vás. Mohlo by vás to stát zdraví.

                      PS: Kouknete na diagnózy F60.5 a F60.7 ;)

                    26. x-f: Dokud to budete ignorovat, budu vám to připomínat, tím ad hominem to nezmizí. S volbou prezidenta a konkrétními lidmi to srovnáváte vy, ne já, z mé strany vás to mělo jen donutit k zamyšlení nad volbou zel. Že o vhodnosti přirovnání mluvíte zrovna vy s vašimi nesmyslnými amputacemi nebo střelbou do spánků, není vzhledem k vaší celkové nekonzistenci překvapivé.

                    27. Úvahy o nelegitimitě by byly na místě jen tehdy, kdyby lidem někdo volit bránil. Každý má šanci svůj hlas uplatnit a je jen na něm, jestli ji využije.

                    28. Vždy je dobré se podívat na sémantiku. Nebavíme se zde o legitimitě voleb, nýbrž o legitimitě mandátu. Legitimita česky znamená oprávněnost v morálním, filosofickém či politickém pojetí.

                      Někdo, kdo získal hlas = oprávnění od drtivé menšiny občanů s volebním právem, jednoduše nemá oprávnění vládnout jako diktátor té většině, která jej nevolila, a válcovat ji. Má legalitu to dělat, ale nikoli legitimitu – proto se mezi těmito pojmy rozlišuje.

                    29. x-f: :-) tak jo, necháme toho. Vy zjevně vůbec nejste schopen pobrat, že nemít ruce od hovna je pro mě lepší, než se chválit, že jsem se pomatlal tím méně smradlavým ze dvou, co mi nabídli (hint: „méně smradlavé hovno“, aka „menší sviňárna“, je zaprvé stále hovno (sviňárna), za druhé to „menší“ je s velkým otazníkem, který jak můžete vidět v článku, nabývá na důležitosti a možná nakonec to, co jste zvolil, bude ta větší sviňárna).

                      Mrcasik Vám to taky už zkoušel níže neúspěšně vysvětlit, qwertyz výše také, ale Vy prostě toho, čemu se říká „thinking outside the box“, nejste schopen. Tedy výše řečené nemůžete pochopit. Vy byste i v situaci, kdy někdo přijde a řekne „chceš useknout levou nebo pravou nohu?“ pragmaticky zvážil, bez které se Vám bude žít méně špatně místo, abyste řešil, jak si zachovat obě, protože byste přece „žádnou jinou volbu neměl“.

                      Každopádně soudruh rozvědčík je v úřadu půl roku a už je vidět, jaké je to „menší zlo“. Jsem na Vás zvědav další víc jak 3 roky, protože Fremrgate rozhodně není poslední případ „menšího zla“, který nám tu soudruh předvede a Vy budete nucen obhajovat stálě větší sviňárny jako „menší zlo“, což bude komické stejně, jako to bylo u některých jiných, kteří minule volili Zemana. Ti měli hlavně štěstí, že v rámci svého zombie stavu toho nestihl zdaleka tolik a tedy nebylo potřeba si nepříjemné otázky a z nich plynoucí absurdní zdůvodnění klást tak často. Vy to štěstí mít nebudete. Užijte si, jak Vám ruce „smrdí míň“.

                    30. Jistě. Vy si vyberete „třetí cestu“ a nevyberete si ani jedno z dvou nabízených hoven.

                      Ovšem pak příjde někdo jiný, to hovno vybere za vás-bez vás a pomaže vás s ním. Vy pak ale hrdě stojíte spolu s námi ve stejných sračkách a tváříte sem jako že se vás to netýká, protože vy jste si žádné hovno nevybral.

                      Morálně se třebas utěšujete, že vy jste si hovno nezvolil, ale prakticky to jaksi nemělo žádný efekt.

                      Mrcasík se utěšuje tím, že jde k volbám a míst volebního lístku vhodí lístek nesouhlasím.

                      qwertyz se utěšuje tím, že svojí neučastí výherci voleb „snížil mandát“.

                      Vy se utěšujete tím, že jste si neušpinil ruce hovnem.

                      Všichni tři ale stojíte ve stejných sračkách jako všichni ostatní, protože Pávek vám jmenuje ústavní soudce, podepisuje zákony atd., takže jste ničemu neunikli.

                      Pro mě je to alibisus. Nic víc. Kdysi jsem měl babu co niky neřekla jak by věc řešila ona. Když sem se jí zeptal, zda to chce takhle, nebo takhle, tak řekla že neví a nechala rozhodnout mě. Když se jí ale pak nelíbilo jak to dopadlo, tak píčovala že jsem rozhodnul na hovno. „Půjdeme na ten kopec touhle cestou, nebo tou druhou?“ „Nevím, je mě to jedno, vyber ty.“ A za půl hodiny“ „Vybral jsi úplně debilní cestu, měli jsme jít tou druhou.¨
                      A já jí na to vždycky říkal, že buď se bude podílet na rozhodnutí a pak ať si říká co chce, ale v okamžiku kdy dala od rozhodování ruce pryč, tak pak ať nekritizuje výsledek.
                      Bohužel spousta lidí přemýšlí přesně obráceně. Když se řeší jak to udělat, tak dají ruce alibisticky pryč, aby pak mohli píčovat, když to nevyjde ideálně.

                      Nemůžu se zbavit dojmu, že vy děláte to samé. Alibisticky si umejete ruce nad volbou, že vy si špinit ruce nebudete a pak pináte.

                      Holt to máme každý v sobě nastavené jinak. Já to mám položené tak, že kdo nerozhodoval by měl pak držet hubu. Vy to máte nastavené tak, že naopak nezapojení se do rozhodování vám dává kompetenci pak kritizovat výsledek.

                    31. Jasněže je to alibismus. Jde prostě o ten pocit, že „Já se neúčastním“. Praktický dopad je nulový a pokud si někdo myslí že jo, lže si do kapsy.
                      Ale celá ta debata je o tom, že každej mluvíte o něčem trochu jiným. Není to sice o koze a o voze, ale spíš tak o koze a o ovci.

                    32. Jen ze jdu okolo….vcelku souhlasim s tim, co pises, ale(!!!)
                      Jsou tu mezi nami lide, jako jsem trebas ja, kteri odmitaji jako legitimni vubec ten samotny „system volby“. Ja bych povazoval za tu tvoji „sracku“ naprosto jakehokoliv prezidenta (napriklad, ci vladu, parlament, atd), protoze cely ten system, ktery je nad timhle vsim, povazuji za sracku.
                      Takze trebas ja nechodim volit s vedomim, ze ve 100% pripadu tak jako tak na me dopadne sracka, a je mi naprosto jedno, jaka ta sracka bude. Pro me je to nemoralni cele od zacatku do konce, cely ten system a nechci se jakkoliv ucastnit jeho provozu, mimo pripadu, kdy jsem k tomu opravdu donucen (tedy napriklad nejake ty dane, poplatky a podobne).
                      Priznam se, ze jsem ted po hoooodne dlouhe dobe uvazoval jit to hodit „proti Babisovi“, protoze to je pro me neco TAK MOC spatneho (z lidskeho a moralniho hlediska, nejakej program a podobne jsem neresil), ze jsem rikal, ze bych udelal vyjimku, ale nakonec jsem se na to i tak vykaslal.
                      Tak jen davam vhled do situace z pohledu „antisystemoveho“ cloveka :-)

                    33. Já s tebou víceméně souhlasím. Mě se taky nelíbí jak systém funguje, nelíbí se mě spousta zákonů, nelíbí se mě jaký lid tam sedí. Mám v podstatě výhrady i vůči demokracii jako takové, protože rozhodovací právo mají i lidé co systém jen využívají a dojí atd.

                      Ale nic jiného a lepšího mě nikdo nenabídl. Když to celé trochu odzoomuju a nebudu se soustředit na to koho volit, ale postavím to jako volbu mezi „volit“ nebo „srát na ten zkurvenej systém úplně“, tak mě z toho zase volbou menší sračky vyjde volit, protože ten systém aspoň trochu ovlivním.

                    34. Ja osobne mnohem lepsi veci vidim, ale nenabizi je tento system.
                      No, kdyz nenabizi, tak at si tahne trebas….nekam.
                      Ja na nej seru, on sere na me a vysava me. Ok, vime, na cem jsme. Vic to nejak neresim. Tak nejak tam nevidim zadne „mensi zlo“. Teda z hlediska fungovani statu. Jasne, obcas tam vidim nejakeho cloveka, ktery je pro me „vetsi zlo“, takze bych byl rad, kdyby idealne chcipnul a vubec nebral moje penize, ale to je ciste z hlediska moralniho, nikoliv toho, jak „ridi tento stat“.
                      Z hlediska rizeni statu je podle me ZCELA jedno, kdo tam je. Vysledek bude porad stejnej, vezmou mi zhruba porad stejne penez. Je uplne jedno, kdo, ten objem tech penez se prilis nemeni…

                    35. Lojzo: A jaky system tedy povazujes na dobry, kdyz rikas ze existuje? To by me zajimalo.

                      Na nasi politicke scene neni ani jedna strana (klidne i nejaka mimo snemovnu), ktera by prosazovala byt jen castecne neco co s blizi tvemu idealu a ktera by stala za podporu?

                      Nevadi ze se tam nedostane,nevadi ze to neni presne to co chces. I posouvani Overtonova okna se pocita.

                    36. A tak ja jsem tady docela znamej, ze za spravne povazuji neco, cemu se tak vseobecne rika „ancap“.
                      Obecne si myslim, ze clovek se rodi svobodny, nikdo nema zadne pravo mu „vladnout“ a idealni spolecnost je takova, kde by si lide proste svoje veci zarizovali dle sve vule, nikdo je k nicemu nenutil nasilim a kdo by se s kym na cem domluvil, by byla jejich vec.
                      A uprimne receno, lidstvo jako celek se neustale vyviji, Pred par tisici lety si nikdo neumel predstavit takovou inovaci, jako feudalismus, a ve feudalismu si nikdo neumel predstavit takovou inovaci, jako demokracii…Nebo jen velmi malo filosofu a tak :-)
                      Tak dneska si „nikdo“ neumi predstavit nejaky dalsi vyvoj….Jaky bude, uvidime, teda my uz ne, no :-) Ale jednou to nekdo uvidi…
                      Drive jsem si myslel, ze existuji politicke strany, ktere by se snazili tlacit tenhle smer, neco jako Svobodni a tak…ale po case to vyprchalo a dneska tu nejak nikoho nevidim, kde by to melo smysl se tim zabyvat.

                    37. x-f: „… protože ten systém aspoň trochu ovlivním“
                      – jedním hlasem systém ovlivníš? Obávám se, že nikoli.
                      Myslím že změnit něco v současném „systému“ můžeš jen tak, že nějakým způsobem ovlivníš/přesvědčíš určitou masu lidí, kteří budou volit tak, jak chceš ty. Ten jeden hlas, který máš ty, opravdu nemá v tom množství hlasů ve volbách téměř žádný vliv.

                    38. :zzw30

                      Asi jsi měl správně napsat jeden hlas z 8 milionů voličů, protože jaksi dost záleží kolik je účastníků té volby.

                      No a kdy je jeden hlas málo?
                      Když budete ve firmě dva, tak ještě tvůj hlas rozhoduje ne?
                      Když tři, tak taky rozhoduje ne?
                      A co když je vás 5? Už tvůj hlas nerozhuduje?
                      Má smysl jít na valnou hromadu, když vlastníš jen 10% akcií?
                      Má cenu jít na schůzi SVJ, když je tam 100 majitelů?

                      Když je tvůj hlas jeden z 8 milionů, tak tedy hodnotu nemá?

                      A co když žiješ v nějakém mikrostátě, kde je třeba jen 50 tisíc obyvatel s volebním právem?

                      Kde je ta hranice?

                    39. x-f:
                      Ano, měl jsem napsat, že jeden hlas z toho obrovského množství. To snad dává smysl. Je to právě o tom množství hlasů, čím víc lidí, tím menší hodnota jednoho hlasu, na tom se snad nedá nic rozporovat.

                      Ta hranice je IMHO individuální a každý ji má jinde. Někdo bude věřit, že má šanci něco ovlivnit při volbách prezidenta/voleb do senátu/voleb do PSP, někdo tomu věřit nebude.

                    40. To není žádné ale. Je úplně fuk, jestli ignoruješ/odmítáš konkrétní volby, nebo a priory všechny.

                    41. A priori

                    42. Ono je to tak, ze ja v tom NEVIDIM volbu. Ty trebas vidis, ze je rozdil, jestli bude vladnout ten ci onen.
                      Ja tohle VUBEC nevnimam jako volbu. Proste nekdo bude vladnout, je to sracka. Neni tam zadna volba

                    43. Jistě. Ale v principu je to to samý, jako kdyź někdo jinej nevidí volbu mezi Pavlem a Babišem. Je jedno jestli chcete ancap, Baštu nebo císařpána. Ani jedno není v nabídce.

                    44. Jiste. Me je to proste ZCELA jedno, jestli tam bude Babis nebo Pavel, s jedinou vyjimkou, ze Babise povazuji za tak moc spatneho cloveka, ze je jeste vic spatnej nez vsichni jini lide, co znam (z moralniho hlediska), ze tomu bych to nepral. Ale jinak v principu je mi to ZCELA jedno. Me je vlastne uplne jedno, jestli bude premier Okamura nebo Kalousek. Je mi i vlastne uplne jedno, jestli nam budou nebo nebudou delat v zahranici ostudu – ja se totiz nepocitam mezi ty „nas“. Me je to proste vsechno uplne u prdele.

                    45. Tak taky jde o hovno. Babiš by sice byl mizernej president, stejně jako byl mizernej premiér, ale ve výsledku žádná velká tragédie, stejně jako není žádná tragédie zo, co je tam teď, i když ani to není žádná velká sláva. Neúčastí ve volbách tak člověk vcelku nic neriskuje a klidně může machrovat, že je mu to FUK. By mě ale zajímalo, jestli by ti ten indiferentní postoj vydržel i v situaci, kdy by hrozilo, že tě vítěz voleb pošle někam do pracovního tábora a znárodní to všechen majetek.

                    46. No pokud by to bylo AZ TAK zle, tak bych se samozrejme branil dle moznosti, pravdepodobne i u tech voleb.
                      Nastesti takova situace tu uplne neni, respektive tu je imho takova situace, kdy mi vsichni bez rozdilu tak nejak trosku znarodnujou majetek a neni nikdo, kdo by to nechtel delat. V takove situaci je mi docela jedno, jestli me okrada ten ci onen.
                      jiste, pokud by prisla strana, ktera by rekla neco jako „snizime vydaje statu o 90%, dane taktez a at si lidi zarizujou veci sami, nechavame jenom to nejnutnejsi k chodu statu“, tak bych si rekl, ze tohle uz je asi to mensi zlo, ktere by melo smysl volit.
                      Ale to se asi jen tak nestane :-)

                    47. Nechce něco takovýho Urza?
                      Ale jak jsem psal, ať si každej volí nebo nevolí podle libosti. Ale ať si pak nehraje na svatouška.

                    48. x-f: máte to zase úplně špatně, protože ten příklad s obcházením kopce a tím, co z něj vyvozujete pro původní téma, je mimo. Poznáte to třeba už jen z toho, že s Vámi ve věci toho kopce souhlasím a i moje reakce na podobné lidi jako Vaše ex je více-méně stejná. Nakonec, já s Vámi ve většině věcí, co tady píšete (myšleno v jiných diskusích), souhlasím (toho jste si už asi taky všiml).

                      Nicméně pořád nechápete, že mě nikdo hovnem nepomazal. Smrdí to tady? To zas jo, protože těch hoven je tu fakt hodně a příliš mnoho lidí jako Vy se v nich nadšeně rochní, protože si pak myslí, že mají právo kritizovat. A to je právě ten omyl, kterého se dopouštíte a proč analogie s obcházením kopce nesedí: zkuste se zamyslet nad tím, jestli volič NSDAP je ten, který „má právo kritizovat“ a ten, kdo je nevolil, by teda „měl držet hubu“. Jako fakt to tak vidíte? Nebo Vám jen nedocvakává absurdita toho, čím si obhajujete volbu (údajně menšího) zla a tak jste to postavil zcela na hlavu a myslíte si, že kdo zlo volil, může držkovat a kdo ne, ať je ticho? FAKT to nevidíte?

                    49. Aniž bych se chtěl nadále zapojovat do vaší plodné debaty, tak pokud je ve hře formát typu NSDAP v roce 1933 nebo KSČ v roce 1946, tak ten kdo nevolil vůbec nese podobnou vinu jako ten, kdo ty strany volil, protože svou absencí zvedl váhu voličského hlasu a přispěl tak k jejich vyššímu procentnímu zisku. Mohl a měl volit proti nim.

                    50. Nesouhlasim. To je to same, jako ze si za to ta znasilnena muze sama. Ne, nemuze.

                    51. fatdwi:

                      Myslím, že zásadní rozdíl mezi tím jak to vidím já a jak to vidíte vy (potažmo i Mrcasík a qwertyz) je, že zatímco vy řešíte tu morální část té volby, tak já řeším ty reálné dopady na naše životy, které z voleb vzejdou.

                      Zatímco vy nemáte ty sračky na rukou, protože jste si zvolili jinou cestu u voleb, tak já tam ten lístek hodil a na rukou je mám. Z tohoto vašeho úhlu pohledu vy mát ruce čisté s já na nich mám sračky.

                      Ovšem reálně z těch voleb vzešel kandidát co vám nevoněl. Ten teď podepisuje zákony, které platí pro mě i pro vás, takže v tom stojíme spolu bez rozdílu oba pomazaní sračkama.

                    52. shane: a ten pohled byste měl už tehdy nebo to hodnotíte jako správný pobitevní generál?

                      x-f: a Vám přijde ta morální část nepodstatná? Pak totiž nějakej Fremr může klidně soudcovat a celá diskuse, jakož i článek, jsou zbytečné. Za mě je on tím, kdo si umazal ruce od hoven a to ho diskvalifikovalo z dnešní funkce. Současně je z toho vidět, že ten, kdo si je umazal taky, v tom problém nevidí. Za mě by totiž neměl být ani Pavel prezidentem a přesně tohle se Vám snažím říct a vysvětlit – že Pavka nebo Fremr se neměli umazat a když se umazali, jsou out. Bohužel, nejsou, protože těch x-f, co se umazali a tak jim umazaní nevadí jsou kvanta. A tak jen dále násobí ten smrad tady.

                    53. Co jsou ty strany zač se vědělo už tenkrát. Krom toho, byla spousta jiných možností, zjevně výrazně méně špatných, tzv. Menší zlo. Dokonce ani nemuselo jít o žádné „zlo“.
                      Btw, týká se vaše shovívavost i voličů oněch stran co „Kdybych to byl býval věděl, tak bysem je nevolil?“
                      Holt se smiřte s tím, že i nevolba může mít svoje morální úskalí, stejně jako volba. K vítězství zla stačí aby dobří lidé nedělali nic. A tak podobně, znáte to.

                    54. Jinak si samozřejmě nevolte či volte podle libosti. Jen opatrně s těmi morálními výšinami, když se něco posere, tak se i vás budou ptát „Kde byl Gondor když padly Západní výšiny“ :)

                    55. shane: pokud mi bude „kde byl Gondor“ říkat ten, který zvolil Mordor, pak nějak nevím, jak se to dotkne mých morálních výšin? Nemá to na ně žádný vliv. Oproti tomu ten, který ten Mordor zvolil jako „menší zlo“ by měl podle mě šoupat nohama a být ticho. x-f to má ale holt opačně a Vy zřejmě taky.

                      Btw pěkná a u Vás dost nezvyklá zmatečnost, srov. 12:40 vs. 13:40. Zkuste si příště vyjasnit, co teda bylo vlastně špatně – voliči KPD byli nakonec ti morálně správní, protože volili proti? Nebo byli správní voliči NSDAP, protože volili „menší zlo“? ;-) Nepřipadá Vám, že přesně tento případ jasně ukazuje na zhoubnost volby „menšího zla“? Bylo by teda lepší, kdyby ti, co nevolili, volili co? KPD proti NSDAP nebo NSDAP proti KPD? Mě pořád přijde, že tím, že nevolili ani jedny ty svině, si aspoň zachovali integritu. Na frontě bych možná zařval tak jako tak, ale lepší s čistým svědomím než jako volič Hitlera. Ale klidně to můžete mít s x-f naopak.

                    56. shane: Primární odpovědnost nese ten, kdo se podílí na tom, proti čemu by měli podle vás něco dělat ti dobří lidé, bez toho prvního by logicky nebylo nutné toho druhého. Celé to vyzní o to vtipněji, pokud by na ty dobré lidi apeloval někdo, kdo se na tom prvním sám podílel nebo dokonce sám ignoroval ty dobré lidi, když mu radili, aby to nedělal a on to stejně udělal a teď se diví.

                    57. Ano, primární zodpovědnost za vzestup NSDAP nese Hitler a jeho banda, sekundární voliči NSDAP a terciální ti, co nešli k volbám, i když mohli. Bez viny jsou ti, co volit nemohli a ti, co volili proti.
                      Nicméně to, že někdo někoho volí nebo nevolí ještě neznamená, že je špatný nebo zlý člověk. Ani že je dobrý. Prostě třeba jen neměl mentální kapacitu, aby pochopil, kam to povede. Bavíme se ovšem o vině z filozofického či morálního hlediska, ne o trestněprávní odpovědnosti.

                    58. Ti, co nešli k volbám? Ta ironie, že to byla zrovna NSDAP, která nabrala podporu právě od nevoličů.

                      Ano, to neznamená a může platit to druhé, ale jiní za něj a jeho činy a případné následky odpovědnost nenesou, jejich vina to není.

                    59. x-f 10.8.2023 v 10:47
                      Takže uplatňujete jakýsi princip kolektivní viny v příkladu, ve kterém nekonat v důsledku znamená totéž, co konat. Nabídnu jiný příklad.
                      Jste bachařem v koncentráku a velitel vám nakáže zastřelit vězně s tím, že pokud to neuděláte vy, tak to stejně udělá někdo jiný. Znamená v tomto případě nekonat totéž co konat? V důsledku ano, ale v jiné rovině ne. Totiž v rovině té, že nejste vrah a na vraždě se ani jinak nepodílíte. Je to alibismus?

                    60. hellfire 10.8.2023 v 11:03

                      Otázka je, zda ten koncentrák náhodou není důsledek toho, že v roce 1933 zůstali voliči doma, protože ti co kandidovali proti nějakému malíři pokojů měli taky sračky na rukou a nechtěli se špinit ;)

                      Ano, nekonat někdy znamená v důsledku totéž co konat.

                      Stojíte na mostě a v řece se topí člověk. Vy se rozhodnete nic neudělat. On se utopí. Netvrdím, že jste ho utopil, ale nesete svůj díl viny na tom, že se utopil. Mohl jste konat, ale nekonal.

                    61. Prostě je to připad od případu. Máme zatím štěstí, že jde o hovno a mluvit o větším či menším zlu je momentálně podobně silácké přehánění jako tvrzení, že koprovku bych nežral, ani kdybych umíral hlady.

                    62. x-f: Jste nezmar. Ne, když zastřelí vězně někdo jiný, tak to bude on, kdo ho usmrtil, pokud to uděláte vy, tak jste ho usmrtil vy. Zatímco vězeň bude mrtvý v obou případech, pro vás půjde o zásadní rozdíl, takže důsledek není stejný a nekonat neznamená to samé co konat. Víc polopaticky to už asi vysvětlit nejde.

                      Podle vaší logiky nesete svůj díl viny za všechno nepěkné o čem víte, že se ve světě děje, mohl jste přece konat, ale nekonal.

                    63. qwertyz 10.8.2023 v 12:08

                      Já tyhle dotazy jak by ses zachoval kdyby… a následuje nějaké hluboké morální dilema nemám rád.
                      Nikdo nemůže předem vědět, jak by se v takový okamžik zachoval, až bude té situaci vystaven.

                      Lidi děsně rádi odpovídají jak by se zachovali morálně a lidsky, ale když na to dojde, tak se 90% i dobrých lidí posere a zachovaj se úplně jinak.

                      Ale to přirovnání s bachařem a zda zastřelím vězně, když to stejně udělá někdo jiný není výstižné.

                      Co takhle. Bachař přivede dva vězně a chce po mě, abych jednoho z nich zastřelil, jinak to udělá on.
                      Ano, nemusíš si špinit ruce volbou, protože obě volby jsou špatné. Ovšem jeden z nich stejně umře.
                      Dáš od toho ruce pryč a bachař jednoho střelí. Máš čisté svědomí.
                      Ale co když jednomu bylo 15 a druhý byl nemocný stařec? A co když ten bachař střelil právě to dítě?
                      Opravdu tě nenapadne, že by bývalo bylo menší zlo, kdyby přežilo dítě, které mělo celý život před sebou a ne stařec?
                      Skutečně ani jedno ze špatných řešení nebylo menší zlo kvůli kterému by stálo za to ušpinit si ruce?
                      Skutečně jsou pro tebe tvé čisté ruce větší priorita, než život dítěte?

                      Nechci po vás odpověď. Sám netuším, jak bych se zachoval. Jen se nad tím zamyslete.

                    64. x-f 10.8.2023 v 12:59

                      Napsat, že tyhle dotazy nemáte rád a pak přijít s dalšími a ještě rozvětvenějšími, to už je trochu moc. Ohledně toho vašeho střílení odkazuji na minulou odpověď, nevidím důvod se opakovat.

                    65. qwertyz 10.8.2023 v 14:17

                      Napsat, že tyhle dotazy nemáte rád a pak přijít s dalšími a ještě rozvětvenějšími,

                      Já ale jasně napsal proč je nemám rád – protože to jak na ně lidi odpovídají většinou neodpovídá tomu, jak se skutečně zachovají.
                      Proto jsem i napsal, že nechci odpověď ;)

                    66. x-f: Ano, nechtěl jste odpověď, chtěl jste, abychom se společně zamysleli nad dotazy, které nemáte rád. Škoda, že jste se takhle nezamyslel dřív nad jinými, mohlo to ušetřit nějaký čas.

                    67. X-f
                      Ano, dostáváme se tak k tomu, že konat i nekonat je volba. Důsledek může být stejný,ale může být odlišný. Někdy znamená nekonat dobrý výsledek,jindy špatný a naopak. Některe volby mají dopad pouze na mne (nezabiju, nezvolim menší zlo) některé mají dopad i na ostatní (nepomohu tonoucímu).
                      V případě s Německem máte pravdu jen z části, jelikož jak jste již dříve správně uvedl, v roce 1933 nikdo moc nevěděl,co nacisti rozpoutají.
                      Pokud jste volil Pavla proti Babišovi, protože se domníváte, že Babiš v Čechách rozpoutá teror, pak vaši volbu chápu.

                    68. Ale not tak, „nikdo moc nevěděl“, přečtěte si program NSDAP + si můžete projít Hitlerovy předvolební projevy.

                    69. Qwertyz:
                      Víte přeci, kolik toho politici nakecaji před volbami:). Že to Áda splní do puntíku i s bonusem, to věděla v 1933 většina oprávněných voličů myslíte? Pokud ano, pak ma xf úplnou pravdu, že v případě Německa nevolit bylo horší než volit menší zlo proti Hitlerovi.

                    70. Řek bych, že většina voličů ho volila právě kvůli tomu, co tvrdil. Jasně, byly tu nedořešené nuance, jako třeba jakým způsobem se těch Židů vlastně zbavit, ale jinak splnil co slíbil. Co asi nikdo z voličů netušil bylo, jak moc se to všechno nakonec posere.

                    71. Btw, většina oprávněných voličů NSDAP nevolila a nevolila ho ani většina zůčastnivších se voličů, dostali něco přes 40 procent hlasů při volební účasti 88 procent, takže lze říct, že majorita věděla, že náckové stojej za vyližprdel.

                    72. Njn, a stejně si dnes o takových číslech můžou strany nechat jen zdát.

                    73. To jo. Ale taky šlo tenkrát o víc, než dnes. K volbám v roce 1946 u nás šlo 94 procent voličů. A jen půl procenta hodilo Bílý lístek (prázdný hlas).
                      V dnešních volbách jde vcelku o hovno, žádný extra změny nejsou v nabídce, tak proč se obtěžovat.

                    74. Přesně, dnešní doba je jiná, každá má svůj kontext. Až bude opravdová krize, tak se nevoliči i současní voliči ještě nakonec potkají u volby toho samého radikálního a rychlého řešení poté, co to voliči svými předchozími volbami dotáhli do té samé krize, z které viní jiné.

                    75. hellfire: Nyní uznáváte, že to tedy věděli, ale volili ho, protože si mysleli, že to nesplní? To nedává moc smysl, že?

                    76. Tím menším zlem proti němu byli socani a komouši, jejichž vládu si leckdo pamatoval nebo viděl v Rusku jak to tam vedou. Tak si možná řekli, že jiný druh socana s trochou patriotismu to dá líp. Něco jako u nás vybírat mezi ano a pětikoalicí.

                    77. Bylo tam i celkem dost jinejch stran, o kterejch toho nic moc nevím, nejsa odborníkem ma výmarskou politickou scénu.
                      Nicméně bych si dovolil řict, že z Moskvy řízená KPD byla VĚTŠÍ zlo než NSDAP, protože spojení komunistického Německa a SSSR pod vedením Stalina by bylo prakticky neporazitelné a je vysoce pravděpodobné, že by komunisté dokázali v poměrně krátké době dobýt a ovládnout celou Evropu. Z tohohle hlediska byli náglové, ač strašnej ksindl, dlouhodobě lepší varianta. Na tohle téma doporučuji povidku Zájem galaxie od Ludvíka Součka. Zachování života poručíka císařské armády Reného Descarta bylo celkově důležitější než stavovské vítězství v bitvě na Bílé hoře a blaho Království Českého.

                    78. qwertyz:
                      Myslím, že shane vám odpověděl suficientně. Jelikož jiná čísla nemám, mohu pouze spekulovat nad tím, kolik voličů Hitlera bylo opravdu přesvědčenými nacisty, kteří nadšeně zvedli pravici pro všechna ta zvěrstva v programu. A dále mohu spekulovat nad tím, kolik tam bylo naivních nebo neználků, kteří šli s bučící většinou a ani program nečetli (ne že bych to třeba neviděl tady ve svém okolí).

                    79. hellfire: Že nikdo moc nevěděl, to jste napsal vy a není to tak, bylo to známé, shane vám to napsal také. Pokud teď říkáte (je to sice v rozporu s realitou, ale dobře), že to podle vás lidé nevěděli, protože program nečetli a projevy neslyšeli a s tím šli volit, tak jste tomu boji za volební systém a voliče udělal tímhle názorem medvědí službu.

                    80. qwertyz:
                      Já jsem napsal, že SHANE vám odpověděl suficientně (ne, že JSEM vám odpověděl suficientně). Navíc, dle toho co SHANE píše je tak trochu jasné, že Hitlera spousta voličů volila přes jeho program jako menší zlo proti komunistům. Víc nemám, co bych k tomu řekl.

                    81. hellfire: A já vám napsal, že ten výrok jste napsal vy, shane s tím nemá co dělat a za vás to neodpověděl, naopak k tomu napsal: „Řek bych, že většina voličů ho volila právě kvůli tomu, co tvrdil“, takže opak vašeho „nikdo moc nevěděl.“ Co se týče odporu vůči bolševikům, tohle nepochybně sehrálo roli na politické scéně, co to má co dělat s vaším tvrzením, nic.

                    82. qwertyz:
                      Shane napsal opak toho co já a já jsem svoji domněnku přehodnotil jako mylnou, protože svoje tvrzení podložil dohledatelnými čísly, zatímco moje tvrzení byla pouze spekulace. Proto jsem psal, že vám odpověděl shane za mě, což jste asi nepochopil, ale nyní již zcela jistě chápete, protože jasně píšu, že moje domněnka byla mylná.
                      Mám se tady někomu omlouvat, nebo co po mě vlastně chcete?

                    83. hellfire: Na základě čísel? Shane napsal, že něco přes 40% volilo NSDAP a účast byla 88%, jak jste z toho vyčetl, zda lidé věděli koho volí, to nevím.

                      Dělejte jak chcete, jen jsem rozporoval váš výrok a jeho podivnou obhajobu, která také nedávala smysl.

                    84. qwertyz
                      Na ja, měl halt jste měl potřebu rozporovat něco, co já neměl potřebu obhajovat. Jo a neviděl jsem od vás odpověď na mojí otázku. Ptal jsem se vás první. Možná jsem tu vaší odpověď jenom přehlédl v tom informačním moullinexu tady přehlédl.

                    85. hellfire: Nj, ale stejně jste měl potřebu to napsat a pak obhajovat. Tak mi připomeňte jaká to byla otázka.

                    86. qwertyz
                      10.8.2023 v 14:11

                      neni to jak neska čtou programy a poslouchajou projevy? ;-)

                    87. fatwi: BTW kritizovat samozřejmě může ten co volil proti NSDAP. Mlčet by měl jen ten co nešel k volbám vůbec.

                      A ještě jedna věc. Píšete, že to tu smrdí, protože hoven je tu fakt hodně a příliš mnoho lidí jako já se v nich rochní (chodí volit).

                      Dobrá. Dejme tedy hypotetickou situaci, že třeba 90% lidí není jako já a naopak volby ignorují jako vy a nechodí tam.
                      To má jako změnit k lepšímu co? Jakým mechanismem to zajistí vyšší kvalitu kandidátů?
                      Nebudou tam náhodou kandidáti ti samí?

                      Já si myslím, že to naopak otevře cestu těm největším gaunerům. Ovlivnit volby nebude tak náročné. Bude stačit nakoupit koblihama/gulášem/pivem/klobásama mnohem menší množství voličů, pro které nejsou volby zdaleka taková morální výzva jako pro vás, ba naopak dají hlas za klobásu komukoliv.

                    88. Skutečnost je ovšem mnohem horší. To, že fadtwimu smrdí všechno ještě neimplikuje, že to musí smrdět všem. Taky to může znamenat, že fadtwi má velmi ostrý čich. Co tak pozoruju, tak většině lidí smrdí akorát to, že nevyhráli „ti naši“. Jinak jsou s nabídkou spokojeni, to svoje tam našli. Většina lidí je totiž toho názoru, že nikdo není dokonalý, perfektní kandidát neexistuje a každý má nějaké mouchy.

                    89. x-f: to samozřejmě opět nedává smysl, ale už se v tom nějak moc motáte furt dokola a přijde mi, že prostě sebereflexi nenajdete a místo ní přesvědčujete hlavně sebe, že když jste to NSDAP volil, tak teď můžete kafrat, a ten, kdo ne, ten kafrat nemůže a musí být ticho. Za mě totální píčovina a ukázka toho, že jinak rozumný člověk, narazí-li jeho morální kodex a hodnoty na realitu, plácá úplně mimo mísu. Připomínáte mi toho kamaráda, co mi vykládal, že vakcíny fungují a za nemocné očkované můžou neočkovaní. Stejný naprostý nesmysl, stejně vážně míněný. Hnout s ním nešlo, s Vámi taky ne. Třeba Vám to časem dojde, třeba ne.

                    90. Fatdwi:

                      Ja jsem psal, ze kdo nebyl u voleb, nema pravo kafrat.

                      Ne ze kafrat muze jen ten, kdo volil nejakou konkretni stranu.

                      Jiste ze vam to nedava smysl, kdyz me vkladate do ust co jsem nerekl.

                    91. x-f: pokud jste volil zlo, kafrat může každý, kdo zlo nevolil. Naopak nedává smysl odlišovat ty, kteří nevolili vůbec a ty, kteří volili něco jiného.

                    92. Fatdwi:

                      Pro me ten kdo se odmita podilet na rozhodovani je proste jen ten co se veze. A kdo se jen veze ma mlcet a soupat nohama, protoze je to clovek, ktery odmita prevzit svou cast zodpovednosti, nechava o svych vecech rozhodovat ostatni a tak rozhodne nema pravo kritizovat pripadne neuspechy.

                      Tohle razim v partnerskem zivote, praci a nevidim duvod, proc by to nemelo platit i u voleb.

                      Ja se nikdy rozhodovani nevyhybal. A pokud se spletu a vysledek stoji za hovno, tak se z toho poucim.

                      Co jsem tak vypozoroval, tak lidi co se vyhybaji rozhodnutim maji obvykle i problem priznat si zodpovednost na neuspech a poucit se z nej. Tyhle tri veci spolu proste souvisi.
                      Proto v soukromem zivote i v praci nemam takove lidi rad.

                    93. x-f:
                      „…pokud se spletu a vysledek stoji za hovno, tak se z toho poucim…“
                      – – –
                      Nikoliv.
                      Volils pakáž, podporovals ji. Její vinou přišly komplikace, kterými trpí většina obyvatel země. Sebereflexi postrádáš, pokračuješ stále ve stejné linii.

                      .

                    94. x-f: chápu, že jsem pro Vás nastavené zrcadlo. Máte ruce od hoven a sere Vás, že jiní nepodlehli. Opět paralela s očkováním, kdy zjevně zastáváte názor, že remcat může jen ten, kdo si vybral z nabízených vakcín, kdo si nevybral, ten má být ticho. Jste očkovanej, že?

                      Nejste prostě schopen uvažovat v přesahu a dokonce volbu zla považujete za správnou věc a ten, kdo zlo nevolil, má podle Vás „mlčet a šoupat nohama“. Naopak, mlčet a šoupat nohama byste měl Vy, když jste toho rozvědčíka pomohl dosadit do funkce. Jste viník, milý x-f. Nikoliv oběť, která má nárok remcat.

                    95. Že vám do toho skáču… fadtwi, když pominu, že argument závistí je jeden z nejblbějších argumentů českého webu, tak tam máš logickou chybu. Pokud je někdo přesvědčen, že jeho činy jsou správné, tak logicky nemá pocit, že by byl od hoven, tudíž nemůže závidět někomu, že taky není od hoven.
                      Jinak bacha, lidi obecně nemají v oblibě ty, co o sobě tvrdí, jak jsou čistí a morální. To není závist, to je historická zkušenost :)

                    96. fatdwi 11.8.2023 v 8:25

                      Ne, opravdu si z vašeho názoru nic nedělám. Upřímně máme oba zjevně dost zásadně jinak nastavené morální hodnoty.

                      To co já považuji za zbabělé a nemorální, to vy považujete za čestné jednání a pravděpodobně to platí i obráceně.
                      Už z toho důvodu je vyloučené, abych se kvůli vašim názorům cítil nějak špatně či zpytoval svědomí.
                      Ty psychoanalýza o kterou jste se pokusil, jako že se teď cítím špatně protože jste mě nastavil zrcadlo atd. je zbytečná a hlavně mimo.
                      Vzhledem k tomu, že jste mě argumentačně nepřesvědčil, nehnul jsem se ze svých názorů ani o píď. Diskuse s vámi, Mrcasíkem a qwertyzem mě umožnila vhled do duše typu lidí, který neznám a trochu mě překvapilo, jak složité konstrukty jste si okolo nevolby vystavěli. Nyní si mám vlastě větší pochopení pro lidi, kteří nevolí a na rovinu řeknou, že je jim to prostě ukradený, než pro vás, kteří to dokonce považujete za čestné jednání.
                      Co mě mrzí nejvíc je váš přístup okolo toho pindání. Přístup dám ruce pryč od rozhodování a pak to budu kritizovat je pro mě morálně to nejhorší na tom co bylo řečeno. Pro mě je to alibismus a řekl bych až podlá vychcanost. S takovým jednáním mám problém na osobní rovině.

                      Asi jste úplně nepochopil jak tohle myslím, protože už jedno či dvakrát jsme mě podsouval cosi s kritikou NSDAP co jsem neřekl a teď to vaše přirovnání s očkováním je zase úplně mimo. Zkusím to ještě jednou, ale víc času tomu věnovat nebudu.

                      Očkovanej samozřejmě nejsem. Toto ovšem na remcání nemá vliv. Tyká se to každého osobně – každý si rozhoduje sám, zda se nechá očkovat. Naštěstí to nedošlo do stavu, kdy by o tom rozhodoval někdo jiný za nás.

                      Mě vadí stav, kdy se někdo vyvlíkne z rozhodování, které se ho týká, hodí rozhodnutí na ostatní, ale když se mu pak výsledek rozhodnutí z kterého se vyvlékl nelíbí, začne ostatní za tu volbu kritizovat. Viz. takové to, je mě jedno kudy půjdem, rozhodni ty a pak po bitvě – vybral jsi debilní cestu.
                      Pokud by se ten člověk podílel na hlasování (přinesl vlastní názor, řešení, nebo aspoň zvedl ruku pro nějakou variantu), ale byl přehlasován a šlo se jinou variantou a výsledek stál za hovno, tak ať si ho klidně kritizuje a může říkat „já to říkal, že to nebude fungovat“.
                      Jinak řečeno, klidně mě kritizuj za mé špatné rozhodnutí, ale jen pokud jsi šel taky s kůží na trh když se rozhodovalo a měl jsi taky názor jak se to má udělat. Pokud jsi stál v rohu a držel hubu když jsme řešili jak to uděláme, tak drž hubu i pak, protože na generála po bitvě nejsem zvědavej.

                      Nemám potřebu se s vámi o tom hádat dál. Jak jste sám napsal, jinak se většinou na všem shodneme. Tady zjevně ne. Vše co mohlo být řečeno již řečeno bylo a nikdo se ze své pozice nehnul ani o píď, takže je zbytečné pokračovat.

                    97. x-f a další, teda co všechno způsobí, že jsem druhý kolo voleb z důvodu pracovního vytížení prospal a napsal to sem… to čumim. Trošku nadhledu hoši :)

                      Vše bylo řečeno, ale za mě může mít dobrej pocit jak ten, co volil menší zlo, tak ten, kterej z Losny ani Mažňáka nevybral.

                    98. shifty 11.8.2023 v 9:50

                      Tak si příště laskavě nastav budíka! :D

                    99. x-f: Správně, akorát je to úplně naopak, kdo do toho šel si těžko může stěžovat, jeho blbost.

                    100. Jde o to, ze kdo je alibista a dava ruce pryc od rozhodovani, nema pak pravo kritizovat vysledek.

                      To umi kazdej vyhnout se zodpovednosti a pak kritizovat, kdyz to nevyjde.

                      Aneb po bitve je kazdy general.

                      Ale umet se problemu postavit celem, nestitit se umazat praci, to je uz neco jineho.

                      Ten kdo se schvalne nepodili na procesu rozhodovani, aby nasledne mohl alibisticky konstatovat, ze on ne, on ma ciste ruce a zkutvil to nekdo jiny, tak takovy clovek je pro me proste alibista. Pri nejmensim.

                    101. Každý má právo kritizovat…
                      Dokonce má právo kritizovat výsledek, ke kterému sám aktivně přispěl…
                      Akorát u toho může právem vypadat jako blbec…

                    102. Naopak. Kritizovat výsledek ke kterému sám aktivně přispěl je to nejlepší.
                      Je to známka toho, že dotyčný je schopný uvědomit si svá špatná rozhodnutí, přijmout jejich důsledek a poučit se z toho pro příště. To je to nejdůležitější.

                      Lidi co se odmítají podílet na rozhodování, ale není jim blbé pak kritizovat výsledek nemám rád. Takoví mají zpravidla největší potřebu hledat viníka a ukazovat na něj prstem. A to i pro svá vlastní pochybení. A kdo si nedokáže přiznat vlastní pochybení, ten se z něj nemůže ani poučit pro příště.

                    103. x-f: Vědomě volíte zlo a zároveň to pak chcete kritizovat a mluvíte o poučení, ačkoliv jste to věděl předem a děláte tu volbu opakovaně. Moc smysl to nedává, logika žádná, ale svou nadřazenost signalizujete výborně stejně jako vynikáte právě v tom obviňování jiných, kteří to vaše zlo nevolili, varovali před ním a odpovědnost za vaši volbu pochopitelně nenesou.

                    104. qwertyz 11.8.2023 v 11:25

                      No hádat se s váma už nebudu. Je to pořád to samé dokola a zjevně tomu pevně věříte.
                      To zlo jak tou říkáte nevolím jen sobě, ale i vám. Hodlám to dělat dál. Normálně bych napsal, že se vám to nemusí líbit, že proti tomu můžete protestovat, ale že je to asi tak všechno co s tím můžete udělat, ale ne.
                      Vy z toho určitě nějakou cestu najdete, protože vždycky je nějaký jiní řešení ;)

                    105. x-f 11.8.2023 v 12:02
                      Volíte zlo, děláte to vědomě, volíte ho i ostatním a ve víře, že vy jste ten, kdo rozhoduje, pak kritizujete co jste si sám vědomě zvolil, pak si z toho berete ponaučení, to vše považujete za charakterové klady, které jiní nemají a narozdíl od vás se jich bojí, obviníte nevoliče za problémy způsobené voliči a pak celý proces opakujete další volbou. Vynechal jsem něco? Jen jsem zopakoval vaše slova, tak nevím proč to vydáváte za moji víru, mně to nepodsouvejte, za vaše komentáře nejsem odpovědný.

                      Tak to dělejte dál, však vás za to nekritizuju jako vy nevoliče, jen poukazuju na vaši chabou argumentaci, klidně jste to mohl podat jinak a byl by klid.

                    106. x-f: Kolik ti je let, prosimtě? Vypadá to, že se na tobě ta socialistická televizní tvorba vyřádila. Mluvíš jak náčelník z Malého pitavala.
                      Když ses začal tak chlápácky rozněžňovat tak jsem čekal, kdy přijde „postavit se čelem“ a „neštítit se práce“.
                      To je komplex některých lidí pracující rukama. Nejsou schopni si představit, že někomu stačí chvíli pozorovat, pak se zamyslet a vymyslet řešení bez toho aniž by si musel špinit ruce. Takový Enstein pro tebe musí být úplné zlo. Pořádně nepracoval, od ničeho si neušpinil ruce, ale kafral do kdečeho.
                      Zapomněl jsi na jednu důležitou věc, a to je fakt, že politiky si tady platí úplně všichni, bez ohledu na to, zda volí mažňáka, bahňáka nebo nikoho.

                    107. Ja rukama nepracuju. Takze vedle.
                      A socik sem zazil jen jako dite.

                    108. Tím hůř.
                      Indoktrinace v dětském věku je právě nejlepší.

                    109. Jojo. V kojeneckym mliku funguje indoktrinace nejlip :D

                      Zatim ses ve sek mimo, tak proc bys mel mit taky v necem pravdu ze? ;)

          4. Samozřejmě, že existuje:
            3) vítězství s celkem 20% hlasů pro kandidáta A, 21% pro vítězného kandidáta B, a 59% neplatných hlasů které jasně ukazují kandidátovi B, že jeho legitimita je takřka nulová a podle toho se má chovat
            4) Pat, kdy se musí volby opakovat (čl. 56 odst. 36 ústavy)

            V reálném světě pokud to necháš zajít tak daleko, že tě obstoupí banda gaunerů – tak to hlavně ukazuje něco ohledně tvé orientace v „reálném světě“.

            Ditto tvůj druhý příklad – namísto chemo a nádorů můžeš například jít do gama centra – aha, to x-f nenapadlo!

            Téměř vždycky existuje třetí cesta. Pokud ne, v 99% zbývajících případů se dá vytvořit třetí cesta. Věřit na dilemata je symptomem rigidního, mechanického a úzkoprsého myšlení.

            1. Ta varianta 3 mě přijde hodně moc nepravděpodobná. Pokud by byla v druhém kole s danými dvěma kandidáty většina hlasů neplatných, tak by zřejmě ti dva kandidáti nemohli vyhrát v kole prvním. Jinak řečeno, pokud nějací dva kandidáti vyhrají v kole prvním, tak v kole druhém většina hlasů nebude neplatných. To by mezi prvním a druhým kolem muselo hodně lidí změnit názor.
              To už mě přijde pravděpodobnější ten pat.

              1. Ale jo, mohli. Jen to předpokládá mizivou účast v prvním kole, případně hodně kandidátů, jejichž voliči by do druhého kola nepřišli. V jednokolových volbách typu Vítěz bere vše může teoreticky absolutně vládnout kandidát s mizivou voličskou podporou, klidně pět – deset procent. Stačí aby bylo hodně kandidátů, co nakonec prohrají třeba jen o jeden hlas.

              2. Pat je naopak ve volbě mezi dvěma kandidáty prakticky vyloučen, situace že by oba dostali NAPROSTO STEJNĚ hlasů je statisticky prakticky vyloučená, go by musela bejt kurva náhoda.
                Pat ve smyslu že žádné parlamentní uskupení stran není schopné získat většinu je něco jiného.

              3. V prvním kole nikdo nezíská půlku a postoupí dvě bezpáteřní svině třeba s 21 a 20%. Ve druhém kole je budou opět volit jen jejich skalní fandové a ostatní namísto volby menšího zla hodí prázdný lístek (Francie) (nebo se na to vyserou – ČR). Vítězná svině pak nemůže mít pocit jak reprezentuje lid a lid takového vůdce nemusí brát příliš vážně.
                V případě prázdných lístků je vzkaz jasný – jsme uvědomnělí, chodíme k volbám, ale tebe tam nechceme. V případě nízké účasti je to vzkaz, že občanům je u prdele celá ta instituce bez ohledu na to, kdo tam bačuje.

            2. JO. Tímhle argumentem, že vysoký počet neplatných hlasů či nízká volební účast ukáže zvolenému kandidátovi že nemá legitimitu tady už někdo vytáhl.

              To ovšem nemá žádný právní dopad. Kandidát na křeslo usedne i tak a jeho kompetence budou naprosto identické. Představa, že pak v úřadu bude ohlížet na jakousi právně neexistující sílu mandátu je zcestná. Účasti v senátních volbách 19%, 16% a 15% to jasně dokazují. Na práci senátorů a to jak ovlivňují naše životy nemá ten mizivý „mandát“ absolutně žádný vliv.

              Takže pokud máte možnost volby A, nebo B, tak sice je tu ještě možnost volit C (variante nevolit), ale ta stejně vede ke stejnému důsledku (vlivu na můj život) jako volba kandidáta A, nebo B.
              Žádná volba, která by vedla k jinému důsledku než jakou napáchá kandidát A, nebo B neexistuje.

              1. Ono není potřeba koukat se na senátní. V posledních parlamentních volbách dostala nejsilnější strana cca 1,5 mio odevzdaných hlasů při účasti cca 60 procent voličů z celkových asi 8 mio. Z toho vyplývá, že NEJSILNĚJŠÍ stranu NEVOLILY skoro 6,5 mio oprávněných voličů, tedy zhruba 82 procent voličů! Nejsilnější stranu v nejnavštěvovanějších volbách. To je mandát jak noha, todleto. A to je 30 procent historicky velmi dobrý výsledek a málokdy ho nějaká strana dosáhne.

                1. Škoda, že se to neobsazuje dle účasti. V parlamentu by bylo 80 židliček prázdných, v senátu pak asi většina. Ty prázdné židle by reprezentovaly ty, kterým je to u prdele nebo to programově nechtějí.

              2. samozřejmě, dyby, mimo jiný šmejdy, zerzavej ksindl místo plantátí hoven a chlastání rači na neco fakt dohlídl, tak tam byla vod prapočátku uvedená minimální účast, a pokud by nebyla dosažená, tak by se volby vopakovaly tak dlouho, dokud by ti voliči nedošli…do té doby by to místo bylo NEVOBSAZENÝ

                1. Ty jsi fakt genius. Lidi nepříjdou k prvním volbám, tak uděláme druhé, třetí, čtvrté… Se ti na ně z vysoka vyserou pak už i ti co byli na těch předtím. A platit to bude kdo?
                  Takhle to funguje v rámci SVJ. Pokud není dostatečná účast, tak není schůze usnášeníschopná a musí se rozpustit a vyhlásit nová.
                  A lidi na to co? Lidi na to srali i pak a to každá schůze stála pár desítek tisíc a platili to přímo majitelé v rámci SVJ.

                  1. no tak daná pozica nebude vobsazená, a pak pro nadbytečnost zrušená

                    je to přece henta bájná, úchvatná kdemohkradcia, a dyž to lidi nezajímá a nehodlají podpořit nikeho, je to přeca taky tamta, volba, žejo? neexistuje žádnej důvod, aby nejaká kurva s podporou nikoho shrábla všecko

                  2. u spolků se to ty debile řeší tak, že se vyhlásí náhradní schůza a tam už stačí věčina přítomnejch

                    LEX to takle provozuje leta letoucí, před obědem je řádná schůza, kde je málo lidí, po obědě je už náhradní schůza a tam je všecko v poržiatek :) za to nemůžu že seš blbej jak štoudev, a vo to víc tě musí byt slyšet

                    1. 1) Náhradní shromáždění bylo zavedeno zákonem v červenci 2020. Má historka se váže ke staršímu datu, ovšem pochybuji, že by se na zodpovědnosti a přístupu lidí něco zásadního změnilo.
                      2) Před rokem 2020 nic takového neexistovalo ty kreténe, takže zjevně lžeš, když tvrdíš, že to tak někdo provozuje „leta letoucí“.
                      3) Zákon stanovuje, že náhradní shromáždění se smí konat nejdříve 15 dní po řádném. Takže ty kretény negramotnej lžeš i v tom, že to někdo dělá v jeden den.
                      4) Zákon stanovuje pro náhradní shromáždění účast 40%, takže to taky není všelék.

                      Zase si se předvedl jak negramotná píča co se snaží kecat absolutně do všeho, ačkoliv rozumíš leda tak velkýmu hovnu.

                      Příště až si zase budeš vymýšlet nějaký historky jenom aby sis na mě mohl honit triko ty malopéráku, tak si nejdřív nastuduj příslušnou legislativu, ať si zase neuřízneš vostudu jako teď ;)

                    2. x-f
                      9.8.2023 v 22:26

                      ty debilní prolhaná zkurvená smradlavá nulo, takle se to řeší prakticky od počátku NOZ, páčto příslušný ustanovení takto je od roku 2012 a NIJAK SE NEMĚNILO, vim to moc dobře pže sem se tay účastnil implementace v nejednom spolku už tehdá před dekádou, takže opakuju, seš debilní polomozek, kretén a sráč, takovou zkurvenou prolhanou svini člověk nepotká pomalu ani ve strakovce tvl

                      ať každej vidí, co seš za zjebanou prolhanou kurvu:
                      § 257
                      Náhradní zasedání členské schůze

                      (1) Není-li členská schůze na svém zasedání schopna usnášet se, může statutární orgán nebo ten, kdo původní zasedání svolal, svolat novou pozvánkou ve lhůtě patnácti dnů od předchozího zasedání členskou schůzi na náhradní zasedání. Z pozvánky musí být zřejmé, že se jedná o náhradní zasedání členské schůze. Náhradní zasedání členské schůze se musí konat nejpozději do šesti týdnů ode dne, na který bylo zasedání členské schůze předtím svoláno.

                      (2) Na náhradním zasedání může členská schůze jednat jen o záležitostech zařazených na pořad předchozího zasedání. Usnesení může přijmout za účasti libovolného počtu členů, ledaže stanovy určí něco jiného.

                      (3) Rozhoduje-li členská schůze na zasedání dílčích členských schůzí nebo rozhoduje-li namísto ní shromáždění delegátů, postupuje se podle odstavců 1 a 2 obdobně.
                      https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2012-89/zneni-0, znění vyhlášený 23. 12. 2012

                    3. Kdybys nebyl takový blbý Béčko ty idiote, tak by sis všiml, že já od začátku mluvil o SVJ, který se řídí §1210 občanskýho zákoníku a ty ses mě pokusil setřít §257, kterej se týká spolků.

                      Cituju Takhle to funguje v rámci SVJ. Pokud není dostatečná účast, tak není schůze usnášeníschopná a musí se rozpustit a vyhlásit nová.

                      Ty jsi mě na to odpověděl, že jsem blbej jak štoudev, protože to jde vyřešit náhradní schůzi ve stejnej den a že to tak řešíte leta letoucí.

                      Takže kdy mluvím o SVJ ty debílku, tak si svý paragrafy § 257 strč do prdele, protože mluvíš o úplně něčem jiným. Ty jsi už takovej geront, že neudržíš krom moči a stolice ani téma. SVJ je něco úplně jinýho než spolek. Snažit se mě setřít že vo tom vím hovno a že to v SVJ děláme blbě, protože vy to ve spolku děláte líp dokazuej jen jakej jsi dement. Zase se snažíš machrovat, když vo tom váš hovno.

                      BTW v tom textu k paragrafu § 257 co jsi sem plácnu je co ty debile? volat novou pozvánkou ve lhůtě patnácti dnů od předchozího zasedání členskou schůzi na náhradní zasedání.

                      Takže to vaše náhradní zasedání v rámci toho vaše spolku se smí konat nejdřív 15 dní od toho předchozí co není usnášeníschopné ty debile, takže jestli ho děláte ve stejnej den, tak je neplatný. Sám ses ubil svejma vlastníma argumentama.

                      Takže přístě až zase budu psát o SVJ, tak si najdi legislativu týkající se SVJ a nemachruj zákonama, který se týkaj spolků ty hovádko zaostalý. Navíc

                    4. konkrétní právní forma je na nich ty debile, SVJ zapsaný jako spolky sem viděl nejednou :D já nemůžu za to, že jste idioti a vyberete si to nejhorší :o)

                    5. Jasně. A teď tu o karkulce. Příště se zas nepouštěj do věcí, kterým nerozumíš a než něco napíšeš, ať se neztrapníš jak teď. Taky chápu, že se nemůžeš dočkat až mě napíšeš, jakej jsem čůrák, ale kdyby sis nejdřív přečet na co reaguješ, byl to pro tebe pak menší trapas ;)

                      A až budete příště dělat zase dvě schůze toho vašeho spolku za jeden den, tak si přečtěte §257, ať to zase nepoděláte ;)

                2. Kvorum funguje u místních referend. U voleb netuším, jaký by mělo mít smysl.

            3. Bod 3 mi něco připoměněl, Fialovo vysílání signálů. Těch 59% je jen číslo na papíře. To by se to muselo přetavit i do další jednání těch lidí. Budou praktikovat občanskou neposlušnost? Budou lidi toho kandidáta B a ty jeho zákony a vyhlášky reálně neposlouchat, když má takřka nulovou legitimitu? Nebo tak jako tak sklapnou budou držet krok?

            4. re: JM

              „a podle toho se má chovat“ – to ovšem chce jiné chování, než na které jsme u věrchušky zvyklí, nicht whar?

              Jinak reakce vítěžného kandidáta za této situace: Je mi líto, jak poklesla důvěra v tento úřad, bla bla, domnívám se že za to můžou moji předchůdci, ostatní politici, bla bla, pokládám za svůj úkol udělat vše proto, abych důvěru úřadu vrátil a bla bla, prosím Vás všechny o pomoc s opětovným nastolení důvěry v demokracii, bla bla, my všichni, pro naše lepší zítřky, bla bla, já jsem ten, co to změní, bla.

              To je jako maturita či státnice – víceméně se nikdo neptá, za kolik to bylo, ale důležité je, že to dostal.

              1. No tak vono taky co má jinýho říct. I Zeman povídal něco o tom, že bude president spodních desetj milionů a že bude spojovat a ne rozdělovat a ve finále se ani nesnažil předstírat, že se to snaží plnit.

        2. Souhlas, je dobré vidět někoho, kdo si uvědomuje, že nevolit je také volba.

      3. x-f:
        a pak z nich vybrat mensi zlo
        Eskymo Welzl spomínál jak dělál névyššího sódce na vysokým severu: „Tresty sme dávali tři. Zastřelit, voběsit a milosť. Gdo dostál milosť mohl si sám vybrat esi zastřelit nebo voběsit.“
        Tolik k volbě menčího zla.

        1. Hm.

          Tady ale právě někteří tvrdí, že když odsouzenec dostane možnost volby, zda chce voběsit, nebo zastřelit, tak že systém přechytračí tím, že si nevybere ani jedno. Jenže takhle to jaksi nefunguje.

          1. Tady ale právě někteří tvrdí

            PICS OR DIDN’T HAPPEN :D

            1. Zase Béčkovej příspěvek :D

              1. že seš vyjebaná kunda už víme dlouho, nemusíš to furt potvrzovat

                a teď sem koukej zas nadřístat tři posty, ve kterejch není slovem zmíněný, co tady lžeš, svině s prdelí místo huby, a nezapomeň si pak výtězoslavně zabušit v kozy, jaks to stejně všecko nejvíc vyhrál…X-D

                1. Muzes se snazit jak chces, ale internetovym vyskakovanim si na ostatni ti to maly pero proste nepovyroste ;)

                  1. kafemlejnek tvl…a mele a mele a mele a mele a mele a mele a mele a mele a mele a mele a mele a mele a mele a mele a mele a mele a mele a mele a mele a mele a mele a mele a mele a mele a mele a mele a mele a mele a mele a mele a mele a mele a mele a mele a mele a mele a mele a mele a mele a mele a mele a mele a mele a mele a mele a mele a mele a mele a mele a mele a mele a mele a mele a mele a mele a mele a mele a mele a mele a mele a mele a mele a mele a mele a mele a mele a mele a mele a mele a mele a mele a mele a mele a mele a mele a mele a mele a mele a mele…zív

                    1. Se nám tady rozmáhá takový nešvar…

                    2. Kdybys nebyl nejtupější tužka v penále kokote, tak by sis už dávno všiml, že já s tebou nikdy rozhovor nezačínám.
                      To ty máš vždy potřebu na mě reagovat a začít si povídat. Já jen reaguji na oslovení.
                      Ignoruj mě jako ignoruju já tebe a budeme mít oba klid. ;)
                      Starej zapšklej dědek jako ty by se měl šetřit, ať ti nerupne nějaká žilka.

                    3. usem ti kriple psal, že dyž budeš vole všude voblízat a slintat si po košili ty svoje lži, tak očekávej, že lidi co pudou kolem a uvidí to, na tebe ty tvoje sračky začnou házet plnejma lopatama zpátky

                      jenom na tédle stránce sis do huby nasral tak, že dostáváš čočku hned od několika lidí najednou :o)

                    4. No zatím to vypadá, že kdykoliv projdeš vokolo mě, tak se ti to tvoje pérko ještě zmenší jakou dostaneš nakládačku geronte.

                      BTW nechtěl by sis najít nějaký doučování češtiny? Pomohlo by ti to ;)

                    5. x-f
                      9.8.2023 v 11:18

                      nedík, eště abych nekoho doučoval ty vole blbej, mám dost co dělat

                      a nauč se kurva voznačkovat na koho zrovna zkoušíš štěkat, ty podvraťáku

                    6. Co bych značkoval? On je tady snad jinej kokot, geront, béčko, kozlí mrdka, nebo chudák s malým kokotem? Je snad jasným že je řeč o tobě ne? :D

                    7. x-f
                      9.8.2023 v 12:02

                      no zatims dokonale popsal sebe, hovne

          2. Dilema je z principu dílem manipulátora, který chce oběti vnutit pouze variantu že bude manipulátorovi po vůli, nebo zaplatí ještě vyšší cenu. Z principu tedy třetí cesta musí jít mimo plány systému.

            Pokud chce např. sovětský systém oběti vnutit volbu mezi oběšením a zastřelením, třetí cesta je nestat se odsouzencem, ale včas emigrovat nebo vyhodit katany z NKVD do vzduchu v okamžiku, kdy vyrazí domovní dveře.

            Pokud chce např. český systém vnutit oběti volbu mezi chemo a smrtí, třetí cesta je jít mimo systém a sehnat prachy na gama centrum.

            Pokud chce lupič vnutit oběti volbu mezi odevzdáním peněženky a zmlácením, třetí cesta znamená být ve střehu a lupiči se vyhnout, nebo mít jednu ruku dlouhou.

            To funguje. Ale opravdu to nikdy nebude fungovat robůtkům, kteří mechanicky sledují koleje, které pro ně vytyčil někdo jiný. To ovšem není synonymum pro „Reálný život“, ale pro… No, já to nijak nálepkovat nebudu.

            1. Dobře.

              Tak jaká je tedy cesta v případě voleb?

              Kandidát A prosazuje volební program, který vám zvýší daně.
              Kandidát B prosazuje volební program, který vám omezí svobody.

              Známe volební systém a ten nevyžaduje minimální volební účast a neumožnuje nevyhlásit výherce. A, nebo B usedne do funkce.

              Podle mě vaše množnosti jsou zvolit si co je menší zlo a podle toho volit kandidáta A, nebo B a tím se pokusit dosadit do úřadu kandidáta podle toho co preferujete, nebo k volbám nejít s tím, že se vám zvýší daně, nebo omezí svobody, ovšem připravíte se o možnost výsledek ovlivnit.

              Nebo snad přehlížím nějakou možnost, jak můžete u voleb docílit stavu, že se vám nezvýší daně, ani neomezí svobody?

              Já nepopírám, že nejít volit není třetí možnost jak se zachovat. Jen tvrdím, že nemůže vést k jinému výsledku, než jaký nabízí některý z kandidátů.

              1. Nikdy jsem neřekl k volbám nejít. Mimosystémová cesta je – jít k volbám, hodit neplatný hlas s popisem že ani jedno, a pak demonstrovat že jak kandidát A, tak kandidát B prosazují řešení proti vůli [% takových neplatných hlasů] nedemokraticky.

                Že takových hlasů nebude dost na to, aby to fungovalo? Jistě – ale jedině vinou různých x-f, kteří pokud si mají vybrat zda jim useknou levou nebo pravou ruku, tak hrají jejich hru podle jejich pravidel a poslušně si vyberou.

                1. Jan Mrcasik:
                  „…hodit neplatný hlas s popisem…“
                  – – –
                  Od neúčasti se liší čím…?

                  .

                2. Jo, to volební komise určitě zasáhne. Uvedomuješ si, že to nikdo nebude číst? Už jen proto, že komise nemá čas luštit nějaký čmáranice.
                  Cywe, že si každej grafoman myslí, že jsou na jeho elaboráty všichni děsně zvědavý.

                3. Presne tak. To je stejny efekt, jako tam nejit. Nikdo to cist nebude, nikdo to nebude nikam reportovat.

                  Toto je jen pro klid vasi duse a zadny jiny efekt to nema.

                  Vy jste ve vsech prispevcich psal, ze vzdycky je nejaka jina moznost. Tohle co jste napsal ale vypada, ze si smazite vytvorit alespon nejakou symbolickou treti moznost v situaci, kdy jsou realne jen dve, aby jste z toho nejak unikl. Tak tam dojte hodit alespon listek, ze nesouhlasite.

                4. Jako chápu jak to myslíte. Pokud by bylo více Mrcasíků a méně x-f, tak by se tam takových vzkazů místo volebních lístků objevovalo více, třeba 10, 20, nebo 50% a toho by si už lidi všimli. Sice by ty lístky stejně nikdo nečetl, ale vědělo by se o tom.

                  Jenže takové lístky se tam v žádném počtu co by stál za všimnutí neobjevují. Buď jsou lidé s kandidáty spokojení, nebo a to spíš je jim to ukradené a nezajímá je to.
                  Zkrátka jste v takovém počínání osamocený.

                  A i kdyby tam takových lístků byly desítky procent, tak co by to vlastně znamenalo? Komu by takový vzkaz byl určený a kdo by s tím měl něco dělat?

                  Máme systém, kdy se do volby jako kandidát může přihlásit kdokoliv a máme, tedy aspoň já tomu věřím svobodné a nemanipulované volby. Kandidáty nikdo neurčuje, tak komu by byl takový hromadný protest vůči kvalitě kandidátů určený? Co by to změnilo?

                  Není komu takový počin adresovat. Na kvalitu kandidátů není komu si stěžovat a není žádný orgán, který by na takový protest mohl reagovat. Tedy pokud nejste věřící a není to prosba bohu, aby seslal lepší matroš.

                  To že tam lepší kandidáti nejsou je jen prostý fakt. Nikdo lepší tu není, nebo nemá o kandidaturu zájem. Pokud by tady takový člověk byl a rozhodl se kandidovat, jistě by nasbíral podpisy a uspěl.

                  1. Přesně tak. Navíc celá tahle diskuse je prostě o naprostém nepochopení toho, jaký je smysl většinové dvoukolové volby. Výběr „méně nepřijatelného“ kandidáta je její imanentní součástí.

                  2. Na takový „vzkaz“ by reagovali minimálně marketéři a předsedové politických stran, protože by to byl zcela jasný signál, že toto procento „obtěžovali se k volbám ale neměli komu to hodit“ jsou hlasy ležící na ulici ke shrábnutí tím, kdo jim vyjde vstříc a nabídne opravdovou alternativu vůči těm nevolitelným.

                    1. Kandidaty na prezidenty nenominuji jen strany. Muze tam jit kdokoliv. Proc tam tedy ti kvalitni kandidati nejsou uz ted?
                      Jak ignorace voleb ovlivni existenci vhodnych kandidatu a jejich motivaci jit do voleb?

                    2. Viz níže – protože T.I.N.A.

                      Tuším Klusák, politický marketér ODS, se výslovně vyjádřil že můžou kašlat na konzervativní voliče ODS, protože ti jim to stejně hodí. Takže těm ukážou prostředník a posunou se doleva k zeleným městským hipsterům.

                      T.I.N.A. je nejhorší a nejsilnější superzbraň unijní/progresivní/woke/levicové/liberální politiky – ale dokonale funguje, a to proto, že je 100% a 1:1 propojená s konceptem „menšího zla“. Jsou to spojené nádoby. Kde jsou lidé tak zblblí, že hromadně volí „menší zlo“ – tam se nevyhnutelně usídlí T.I.N.A. jako vůdčí politický princip.

                      Ta vychytralá kreatůrka Merkelová byla akorát první, kdo to dokázal zneužít na tak šíleně efektivní úrovni, že tím ovládla celý stát a naprosto předělala jeho politickou mapu dle jejího kréda „napravo od zezelenalé CDU nic nesmí existovat“. Ostatní nevyhnutelně musel inspirovat její úspěch.

                    3. *Klusáček, nebo tak nějak.

                    4. Byval jsem taky konzervativni volic ODS.

                      Dnes uz ne. Nehazu to zadne z velkych stran.
                      Rozhodne vidim alternativy mensiho zla mimo hlavni proud velkych stran.

                5. Máte pravdu v tom, že volební komise to nebude číst.
                  Nemáte pravdu v tom, že se to nikam nebude reportovat – počet neplatných hlasů se statisticky vykazuje.

                  Rozdíl je tedy v tom, že nevoliči jsou ve statistikách separé a vládní narativ je – „lemro, které volby ani demokracie nezajímají a neobtěžovalo se dojít k volbám.“

                  Neplatné hlasy jsou ve statistikách separé a nynější narativ je „omyly“.

                  Pokud by neplatných hlasů najednou bylo o řád více, už se to nedá odbýt narativem o omylu ani o lemrech, které volby nezajímají – nešlo by popřít, že se jedná o lidi kteří volit chtějí a k volbám se obtěžují, ale prostě nemají koho.

                  1. No ok. To jsem psal i ja, ze by to neslo poprit a bylo by to videt. Ale co dal?

                    Kdo by s tim mel jako co delat? Tak vsichni vime, ze kandidati stoji za prd a co dal? Komu je ta zprava urcena a co s tim udela?

                    Neni zadny urad, ktery kandidaty dosazuje.
                    Neni hak zvysit kvalitu kandidatu. Vas protest by byl slyset, ale do vetru.

                    1. Jednoduché. Dnešní český politický mainstream je postaven 100% Merkelovsky – na Markelové principu T.I.N.A. neboli „kromě nás není alternativa, takže nám to musí hodit i ti, které jsme zradili, protože jsme přeci menší zlo“.

                      Takhle zcela otevřeně mluví např. ODS i Lidovci, když ukazují prostředník svým konzervativním voličům a prosazují progresivní až woke politiku.

                      V okamžiku, kdy se v libovolných volbách objeví desítky procent neplatných hlasů, systém T.I.N.A. okamžitě zemře – protože je nad slunce jasné, že voličům došla trpělivost a než aby zvolili „menší zlo které nemá alternativu“, jsou empiricky, reálně a statisticky neokecatelně ochotni nevolit nikoho, ačkoli k volbám šli (a tedy se nedá vymlouvat, že jsou to nedemokrati co sedí vožralí na gauči doma).

                      Za mě je nejvyšší čas sprovodit T.I.N.A. ze světa – a to právě kvůli těm vašim „reálným následkům.“ Pokud T.I.N.A. zemře a alespoň část politického mainstreamu bude donucena se posunout doprava – vydělám na tom i já, ačkoli už bych mainstreamovou politickou stranu nevolil.

                      Ovšem tohle stojí a padá s tím, kolik lidí jako vy bude mermomocí dávat za pravdu architektům T.I.N.A., že libovolnou prasárnu a zradu skousnou a stejně jim to hodí protože „menší zlo a alternativa není“ – versus kolik se T.I.N.A. statisticky vykazatelně vzepře.

                    2. Jan Mrcasik 10.8.2023 v 13:06

                      Vy čekáte na nereálnou revoluci, než aby jste se účastnil evoluce, která probíhá neustále.

                      Co je reálnější? Nějaká hromadná vzpoura voličů po které polici procitnou a změní svoje chování?
                      Nebo změna situace po malých krocích tím, že budeme formulovat poptávku volbou menšího zla v každé volbě?

                      Stejně, jako se situace postupně po malých krůčcích posunula víc do stavu „je to na hovno“, stejně tak se z ní můžeme po malých krůčcích dostat.

                      Váš předpoklad, že okamžitě zemře – protože je nad slunce jasné, že voličům došla trpělivost a než aby zvolili „menší zlo které nemá alternativu“ je chybný. I přes mizivou účast budou volby platné a zdroje a moc která tím vítězné straně připadne bude stejná. Zisky a statky plynoucí vládnoucí straně z výhry jsou totiž na volební účasti nezávislé.
                      Není zde žádný mechanismus, který by motivoval politiky zajímat se o volební účast.

                      Volební systém obsahuje jen jediný mechanismus, který politiky zajímá a to je získaný procentuální podíl PLATNÝCH hlasů.

                      Vaše naděje, že z nějakého důvodu začne politiky více zajímat volební účast nad procentuální ziskem hlasů je iracionální. Neexistuje vazba mezi volební účastí a mocenským či materiálním ziskem politika.
                      Zato existuje vazba mezi procentuálním ziskem platných hlasů a mocenským a materiálním ziskem politika.

                      Proto jediné na co politik bude reagovat je ztráta podílu na platných hlasech a nic jiného.

                      Jediné co bude fungovat je opakovaně volit nejmenší zlo. Tady je asi zbytečné psát co – každý máme jiné preference.
                      Strany analyzují výsledky, analyzují co nabízí konkurence a na co volič slyší. Analyzují kam se voliči přesouvají a pokud vycítí že ztrácí, upraví svoji nabídku. Jsou ochotny převzít i program konkurence, pokud vidí že jim tam odtékají voliči atd.

                      Zkrátka je to trh jako jakýkoliv jiný. Je tu poptávka a nabídka. A stejně jako v krámu budou v regálech hnusný párky bez masa, dokud to lidi budou kupovat protože je zajímá jenom cena, tak stejně tady budou i polické strany, které nás budou ojebávat dokud jim to budeme tolerovat.
                      Ale není řešení roky nežrat, dokud nepřestanou žrát i ostatní a v krámu se neobjeví párky co maj 99% masa. Můžu kupovat ty co maj 80% a ignorovat ty nejhorší co maj 50%. Protože je na trhu menší zlo a můžu hlasovat hned. Jako první zkrachuje ten co vyráběl 50% párky. Pak zkrachuje ten co vyráběl 60% párky. Výrobci si všimnou co zákazník preferuje a dojde jim co je to za hru. Sami upraví nabídku.

                      Úplně stejný je to v politice. Všechny strany maj ruce od sraček, ale pokud se voliči vždy odkloní od té co má sraček na rukou nejvíc, ty ostatní brzo pochopí co volič chce a budou mu to chtít sami nabídnout. Ne kvůli volební účasti. Kvůli volebnímu zisku.

                      Náš problém je, že stejně jako tady lidem nevadí že žerou sračky (ikdyž ví že jsou to sračky), tak jim nevadí že volí sračky (ikdyž ví že jsou to sračky). Dokud budeme špatné politiky odměňovat volebním ziskem, nic se nezmění.

                    3. Nojo, ale to by přece pak nevoliči nemohli říkat, že oni jsou ti čistí, protože se na tom marasmu nepodílejí. Nakonec by jim ještě moh někdo vyčítat, že jsou ovce co volí šmejdy.

                    4. Žádní voliči „procitat“ nemusejí, protože podle průzkumů jich „procitnulo“ v tom smyslu, že jim absolutně nevyhovuje Sofiina volba „pětikolka, Babiš nebo SPD“, nejméně 20%.

                      Akorát že i díky lidem, jako vy, nadále hrají do karet T.I.N.A. politickým marketérům a stratégům typu „serem na ně a půjdeme tvrdě proti jejich zájmů – ti blbečci nám to STEJNĚ HODĚJ protože přece mimo nás nemaj alternativu, a my jsme furt jakože menší zlo“.

                      Můj předpoklad si vykládáte zcela nesmyslně a mylně. Nic co mi podsouváte netvrdím. Fakta jsou jednoduchá, viz výše: je zde ca. 20-25% voličů, kterým totálně nevyhovují dnešní strany a jejich hlasy jsou „na chodníku“ k sebráním kýmkoli, kdo by je chtěl. Ale politické strany nemají zapotřebí se těmto voličům podbízet proto, že vědí, že jim to masochisticky stejně hodí i když nechtějí, i když to není v jejich zájmu a i když jim ta strana ukazuje prostředník a pracuje proti jejich zájmům – protože princip T.I.N.A., který zde vy tak horlivě propagujete.

                      V okamžiku, kdy by se těchto 20% konečně přestalo nechat manipulovat vaší/Merkelovou/ODS T.I.N.A. a své hlasy doopravdy dali jako prázdnou obálku – pak T.I.N.A. strany zpanikaří, protože najednou ty hlasy doopravdy budou na chodníku a doopravdy je nedostanou T.I.N.A. strany jdoucí proti zájmům těchto voličů – ale ten, kdo půjde pro zájmy těchto voličů. Třeba proti Green New Dealu, namátkou.

                      A to nechá politickým stranám jen dvě volby:
                      A) vznikne nový politický subjekt, který těch 20% hlasů požere protože bude prosazovat jejich zájmy
                      B) stávající politické strany zastaví posun k zelené levici a vyjdou vstříct těmto 20% voličům a prosazovat jejich zájmy -tedy už nikoli proti jejich zájmům s T.I.N.A.- aby zabránily nástupu takového nového politického subjektu

                      Ale tomu právě vy i T.I.N.A. političtí marketéři bráníte ze všech sil. Hlavně ať každý volí tu stranu, která mu zničí průmysl, zavede zelenou diktaturu, dosadí LGBT Woke soudce, zruší svobodu slova, vygumuje mu úspory inflací – ale je to „menší zlo“ než druhá strana, která dělá přesně totéž ale navíc ještě má v čele toho hnusnýho ksichta!

                    5. Průzkumy dva roky před volbama nemaj absolutně žádnou váhu. Lidi se budou rozhodovat podle situace, jaká bude v tom volebním roce. Tak od půl roku před volbama.
                      Kolik má dnes kdo procent a kdo je jak s kým spokojenej je zcela irelevantní.
                      V USA maj aspoň midterms, u nás je prd.

                    6. Jan Mrcasik 10.8.2023 v 14:28

                      Jenom pro info. Já žádnou z těch velkých stran nevolím. Ani Bureše, ani Okamuru, ani ČSSD ani ODS, TOP, KDU atd. ;)
                      Volím menší zlo ;)

                    7. x-f: volil jste a umazal jste se zbytečně, výsledek jste nezměnil, ale nevoličům vyčítáte, že nevolením výsledek nezmění (aniž by tvrdili, že o to usilují), jen se nechtějí umazat, což se jim narozdíl od někoho povedlo.

                    8. Tak když tomu věříte. Já to tvrdím celou dobu, že jde jen o klid vaší duše ;)

                    9. x-f: Čemu zas věřím? Výborný postřeh, celou dobu vám tu lidé píší, že se na tom nechtějí podílet.

                    10. Proč volit menši zlo? Volte to největší, volte Cthulhu. A jako bonus budete sežráni jako první a nebude se trápit.

                    11. Právě o to jde. Kdo propaguje princip „menšího zla“, ten podporuje Merkelistickou manipulaci T.I.N.A. (resp. „Alternativlos“) a přerovnání kompletní politické mapy tak, že nakonec neexistuje nic vyjma Jednotné Zelené Fronty a v opozici jedné dokonale ostrakizované nahnědlé antipartaje.

                      To chcete?

                    12. Šmarja, přestaňte tapetovat nějaký hysterický zkratky a dejte si nalejvárnu státovědy.

                    13. Jan Mrcasik:
                      „V okamžiku, kdy by se těchto 20% konečně přestalo nechat manipulovat vaší/Merkelovou/ODS T.I.N.A. a své hlasy doopravdy dali jako prázdnou obálku – pak T.I.N.A. strany zpanikaří, protože najednou ty hlasy doopravdy budou na chodníku a doopravdy je nedostanou T.I.N.A. strany jdoucí proti zájmům těchto voličů – ale ten, kdo půjde pro zájmy těchto voličů. Třeba proti Green New Dealu, namátkou.“

                      Ak by takýchto 20 % reálne existovalo, tak predsa môžu voliť nejakého kandidáta/stranu, ktorá pôjde v ich záujme, priamo, nebolo by treba nejaké biele lístky. Aj keby to boli nejakí pošuci.

                      V Nemecku nejaké také percento už požrali AfD, a viedlo to k nejakej sebareflexii tamojších „tradičných“ strán?

  4. Nejtrapnejsi na tom tyjatru je, ze to Pavek nemuze bagatelizovat stylem, no boze dyt se nic moc nestalo, tak jsem jel na parezu na benzinu pro cigara, koho to zajima, starejte se vo sebe. Ale musi si sypat popel na hlavu jak pochybil a udelal strasnou hloupost a klukovinu a kdesi cosi. Pak mu jeste jde domluvit ministr dopravy, obligatni poslani pokuticky besipu a vsechno dobry a vohnouti spokojeny, ze se k tomu „postavil jako chlap“. By se jeden posral. Jo, kdyz by takhle predpisy nedodrzoval fizl nebo nejaka jina existence, ktera je primo vymaha, to je jina, to at si ho pranyrujou, treba se i nejaka dopravnebuzeracni autorita prokecne, ze vlastne ten predpis XY asi bude trochu sracka. Ale u tohohle strejdy? Z toho muze mit halo fakt jen slabodussi jedinec.

    1. tak, taky se mohlo povést, strejda by se vyklopil, vodevřel škatulu vo vobrubník, a byly by dvě muchy jednou ranou…a zas hovno…:D

      1. Myslím, že to bylo píárko. Aneb mikroakce: jak polidštit agenta Pávka subIQ 107. Je jasný, že s ním jela ochranka a ta mu měla říct: přilbu na palici, bílej fouse! Prostě divadýlko pro jeho voliče, hodnej novej „Masaryk“ Pávek udělal maličkej přestupek a vycáloval 2500 do nějakýho fízlího fondu. Halelujuah! Vstal Kristus! Máme zase čestnýho prasidenta, chlapa, co jako chlap uznal chybu a jako chlap zaplatil!

        1. To bude dost blízko realitě, obávám se.

          1. Putin halt lovi amfory a prepere i medveda, nas gauleiter si halt musi vystacit s punkovosti bez zaluda.

            Jen aby nakonec nedopadl jako ten krivej dement z amerikostanu, kdyz to zkousel na kole. Nebo do schodu.

            1. Super

    1. Frémr je out, tohle neustojí, hajzl.

      1. To byl jen takovej testík.

    2. Je to jako s pětikoalicí, ti slibovali, že vyrazí se Střížem dveře a nic. Rozvědčík si zase před volbami cintal pentli jak patříme na západ a teď si chce dosadit komunistického soudce do ÚS.
      Snad už po takové době máme dost zkušených soudců bez komunistického pozadí, abychom mohli těm komunistickým zatnout tipec. To bylo keců, když Klaus nejmenoval některé mladé soudce.

      1. starter25:
        „Rozvědčík si zase před volbami cintal pentli jak patříme na západ a teď si chce dosadit komunistického soudce do ÚS.“

        Mě přijde, že zrovna tohle bohužel není v žádném rozporu, naopak. Patříme na západ, tak musíme mít taky komunistické soudce. Však máme prezidenta rozvědčíka, proč by to mělo na ÚS vypadat jinak?

      2. @ starter

        Nová doba žádá nové člověky. Ale musí být osvědčení. Já bych vám zatnul tipec lumpové, máte štěstí, že tatíček Pávek se s váma tak maže.

  5. Dosadili osvědčeného zmrda, kterému nedělá problém jakékoliv svinstvo, prostě bude dělat jen svoji práci, za každého režimu, kdoví jaké svině jej skutečně vybraly a čert ví co chystají …

    … nevím teda za co chystají tříleté zákazy řízení, ale s takovou se za pár let dočkáme věšení řidičů na mýtné brány, to už bude málem lepší někoho „nechtě“ zabít, to pak má jeden šanci na proces a třeba i jen podmínku, a ne že mu nějaká blbá líná ulhaná kráva na úřadě dokurví život v kooperaci s českou poštou.

  6. V jednom z předchozích D-FENSových článků na téma „Bůh a NATO nám seslali nového prezidenta“, zaznělo něco v tom smyslu, že pan prasezident, kromě toho, že je křivej jak zatáčka do zadku, nejspíš také nebude nejostřejší tužka v penále, a z tohoto vývoje je zřejmé, že tomu tak opravdu je, a navíc že pan prezident má velmi pozitivní vztah k podobně postiženým jedincům. V létě 1988 přednášet u soudu rozhořčené dopisy úderníků? To jako fakt? Já chápu, že to dělal politruk u jednotky, kam byl pan prezident přidělen, ten jaksi neměl jinou možnost. Dobrovolně to mohl dělat nějakej předseda uličního výboru, co v pozici řadového hovna neměl odpovídající informace. Ale v pozici ne úplně bezvýznamného juristy bych čekal, že pan doktor Fremr měl informace, které mu mohly dost jasně napovědět, že bolševik sám sobě dává rok, maximálně dva (co si budeme, přinejmenším tušit se to dalo i bez zákulisních informací). Takže buď je chladnokrevný až flegmatický, anebo debil.

    1. Fremr vstoupil do KSČ v říjnu 1989. Už z toho je vidět, co je to za vola.

      1. Ko-za:
        „..do KSČ v říjnu 1989..“
        – – –
        Prospěchář neznalý situace.

        .

      2. 17.července proběhl Červený Hrádek.
        Myslím, že souběžně s tím (v létě 1989) běželo mezi lidmi Několik vět. A nikdo, včetně místních informátorů estébáků, se tomu šíření ani nesnažil zabránit.
        Po žních ve Slušovicích, už dostával jistý P. Čmolík, nóbl panský kočí a současně předseda kombinátní buňky čočku, ať si ty své bolševické bonzácké psy drží na uzdě, sice některý přijde do masokostní moučky.
        Informací bylo tři prdele i u nás „na dědině“, natož tak v hnízdě havlistů.

      3. Tak za ten vstup v říjnu 89 do KSČ bych se snad styděl víc než za ten rozsudek.

        1. Jo, solidní trapas.

        2. Latimerie podivna:
          „..bych se snad styděl..“
          – – –
          Neměl vedle sebe nikoho, kdo by mu poradil, tak jel postaru. Dobře informovaní to věděli rok předem, třeba v pézetkách, některých složkách StB a tak…

      4. Vstoupil, jakože podal přihlášku, nebo vstoupil, jakože ho přijali za člena? To je dost rozdíl, on ten přijímací proces nějakou dobu trval, klidně i pár let, coby kandidát na členství.

    2. @ Nitus

      To je dilema. Taky jsem nevěděl, zeptal jsem se svýho řídícího důstojníka. Takže je to jistý. Flemra je rafinovanej.

    3. Soudruh Pavek je stramak chlap. To je jeho hlavni deviza. A pak taky… no… je to stramak chlap. Mimo jine, teda. Namatkou treba… nebo….. pripadne…… ale stramak to je, to teda jo.

  7. Náš komouš je lepší než váš komouš. Marně v tom papalášství hledám rozdíl mezi Stosedmičkou a Blábolišem. Snad jen ten jediný, že Stosedmička vypadá líp na známkách.

    1. doom:
      „… hledám rozdíl …
      – – –
      Je tam. Jeden byl jen typickým prospěchářem, kšeftař z „pézetky“. Druhý vyškolený zabiják, ochotný sloužit komukoli a navíc přinejmenším napomáhal válečným zločinům.

      .

      1. Myslíte, že by se takový prospěchář nějak zvlášť zdráhal podpořit nějakou tu intervenci nebo speciální vojenskou operaci, pokud by z toho koukal bakšiš a bylo to dostatečně daleko?

        1. Mira:
          „..zdráhal podpořit..“
          – – –
          Nejspíš podle toho, kolik by z věci koukalo prospěchu. Taky mi napadá, zda by aktivně posílal eroplán pro Zelíče a byl tolik nakloněn podpoře konfliktu…

          .

          1. Kdyby bylo prospěchu dost, tak by poslal eroplán i s červeným kobercem. Tady by ale spíš lavíroval a pak zalezl do prdele vítězi.

            1. Mira:
              Jenže to je porád jen co by kdyby.
              Ale co bylo opravdu, je milio-chvilio a jejich akcičky – proč tak intenzivně? A že jim právě hadrfous nevadí?

              :OD

        2. Bures, at je co je, tak neni uplne blbej. To se, bohuzel, o ostatnich jeho spolusoudruzich v soucasne politice, rict neda. Bures je takovy jednooky kral mezi slepymi.

          1. Viz. prezidentské debaty a následný výsledek voleb, že? Stačilo mluvit jen minimálně jako diplomat a měl to v kapse. Ale tyhle dravci uměj jenom nízký pudy. to bohužel už většině voličů neimponovalo a to ho volej v podstatě všichni důchodci.

            1. Co neimponovalo. Miliony lidí to vyloženě vyděsilo. Proti Burešovi byl Zeman dobrej prezident.

          2. Není král. Je velmi špatný politik, protože vyvolává příliš velké emoce, čímž se dostal do izolace a navíc zlikvidoval svoje koaliční partnery. Co je mu platný ze vyhraje volby, když nesestaví vládu? Akorát zbytečně blokuje 30 procent voličů.
            Pavel je presidentem především díky Babišovi, protože predstava, že by na hradě seděla taková hrůza vyděsil milion voličů, aby v druhým kole zvedli zadek a šli to hodit Pavlovi.
            Kdyby nebyl Bureš nenažranej, tak by ty volby vypadaly dost jinak.

          3. Sysop 7.8. 21:45
            Bureš měl ty prezidentský volby vyhraný.
            Stačilo, kdyby zasáhla parta okolo Máry a zamkla ho během kampaně někam do cely v bezpečnostní divizi Agrofertu.

            Jenže on přišel, otevřel hubu a mluvil, takže to nemohlo dobře dopadnout.

            1. To není pravda. Modely mu sice dávaly 1. kolo, ale 2. prohrával s jakýmkoliv protikandidátem. Myslím, že i Median měl průzkum, že jim voliči přiznali, že na 1. kolo kašlou, ale půjdou určitě k druhému. A nebylo to malé číslo, určitě víc než 5%.

              1. No nevím.
                Průzkumy ano, to je pravda, ale měl jsem dojem, že k volbám lidi definitivně dohnaly ty debaty na konci. Tam blábolil jak retard.

                1. Jo, prohrával. Ale vcelku těsně. Ty debaty z víceméně čestný prohry udělaly příšernej výprask.
                  (Podobný to bylo s Drahuší, tu debaty sundaly z postu jedné z favoritek.)
                  Ono něco jiného je pronášet proslovy sepsané dopředu nejakým merketingovým odborníkem a něco jinýho je mluvit naživo, bez přípravy a s minimem času na reakci.

                    1. Při volební účasti do dvaceti procent se tam nejspíš dostane. Bejt mnohem víc, tak zaručeně pohoří. Tak to dopadá, když se lidi vyserou na volby a přijde tam jen hrstka skalních fandů.
                      A pak si stěžujte, jak nás v Euparláči zastupujou.

                    2. Ty vole, Danuše. Ta byla tak žádná, že působila jako Drahošova vnučka…

                    3. Tetuše Danuše. Vyhodíš jí dveřma a Rakušan jí vrátí oknem…

  8. Nutno do funkce posadit někoho, kdo o své vůli zcela dobrovolně a aktivně sloužil starému režimu – stejně jak zmetek Stříž. Ale čemu se divit, když 42 % oprávněných voličů si za prezidenta zvolí uměle vyrobenou ikonu v podobě primitivního grázla hadrfouse…

    .

    1. Konrad Adenauer by nam jiste vysvetlil, ze minule kadry maji svuj velky potencial.

      1. co Konrád, třeba Hermann se nechal slyšet, že o tom, kde je Žid, rozhoduji já.

      2. Měl pravdu Konrád. Pokud u soudce nebo úředníka hledíme jen na to, že má vykonávat práci dle platných pravidel, pak je zcela v pořádku, že ten, kdo nechal za třetí říše někoho sterilizovat nebo rozvedl podle norimberských zákonů manželství je ok, pokud to bylo dle paragrafů a ve spisech všechno sedí. I Eichmanna dostali za to, že nařídil nějaký pochod smrti proti výslovnému rozkazu svého nadřízeného. Kdyby si to odpustil, mohl dělat kariéru i po válce. Nikomu nezkřivil vlas a ve spisech měl vzorný pořádek.
        Pro spravedlnost se chodí do nebe, k soudu se chodí pro rozsudek.

      3. Adenauer řek něco ve smyslu, že by ty bejvalý nácky s radostí vyhodil, jen mít za ně náhradu. Jak to vypadá když státní správu řídí lidi bez kvalifikace a zkušeností je vidět na postkoloniální Africe. Štípat lístky nebo roznášet dopisy může každej jouda, na poštmistra nebo přednostu už potřebuješ kvalifikovaný lidi, o vyšších úrovních ani nemluvě.

        1. A zrovna Adenauer neměl zrovna důvod mít nacisty v oblibě, náckové ho málem připravili o kejhák. Jenže byl holt pragmatik.

          1. Samozrejme. Vsak ja nerikam, ze to mohl udelat jinak, pokud chtel dosahnout stejneho vysledku. Jen rikam, ze on to umel vysvetlit.

            Kolikrat si rikam, ze nebejt tech megalomanskejch ambici, tak na tom nacismu neco mohlo byt, proto tomu na pocatku podlehlo i hodne chytrych lidi. Lidi radi slysej na socialni jistoty, kdyz vsude oko radi tvrdej kapitalismus.

    2. Kde je seznam STBáku? Jak mám vědět, jestli mám pořád kádrový profil?

Napsat komentář

D-FENS © 2017