Kolegové živnostníci, zdražujme! - zpět na článek

Počet komentářů: 191

  1. Milý živnostníče, mám to stejně a asi sto mých kolegů, které pravidelně potkávám či si telefonujeme atd. to má také stejně.
    Ano, zdražovat se bude, a ne málo. U mne třeba až o 50%, tak jsem šel lidem (zákazníkům, ale i svým obchodním partnerům) „na ruku“. S tím je konec. Jednak budu dělat, co půjde, sám (nechám si odměnu i za práci pro sebe), jednak si porychtuji technologie (přikoupím a promítnu do ceny), jednak nebudu zaměstnávat lidi (nahradím si to technologií a vlastní šikobností). Výsledek bude dvojí – někteří lidé přijdou o práci (ti, které jsem občas zaměstnal) a někteří lidé (zákazníci) to budou mít drahé.

    1. Ja jsem tohle dilema uz resil pred mnoha lety, kdy jsem jeste zamestnaval par desitek zamestnancu. Nekonecne kontroly na MSSZ a VZP uz mne tak sraly, ze jsem zamestnance zminimalizoval a radeji nasel subdodavatele v Cine. Par let trvala selekce, ale dneska jsem spokojenej. To, co drive zivilo cesky lidi, zivi dneska Cinany a zadny urad uz mne tolik neotravuje. Scvrklo se to na uplne minimum a mam tim padem v praci vice radosti a volneho casu, nez jsem mel drive.

      A az mne to uplne nasere, vystehuju celou firmu mimo EU. Uz to bylo na spadnuti, ale zatim jsme vzdy vymekl. Jednou si holt dam toho Ferneta a nevymeknu.

      1. Ty jsi zřejmě „trošku větší“, já se dokážu uživit sám – včetně vymýšlení, výroby i prodeje. Když přestanu dávat práci lidem a když zdražím (což mohu, mé věci a můj prodejní um to unesou), jsem na svém. Jen se to zhorší pro druhé. Já rád něco vyrábím, rád dělám rukama. Tož si to nechám jen a jen pro sebe, max. pro dva. Budu bohatší a povedu vlastně lepší život, méně stresu. Rozhodně nic nikam přenášet nebudu. Ještě by se dalo „vyjebat“ s účetnictvím tak, že vůbec nebudu mít sídlo zde. Kolega, se kterým se potkávám o víkendech (při prodeji), má sídlo v Británii. Je prostě nějaké Ltd. v London. A včíl sa, Babiši, ukaž.

  2. Ve sve podstate je to logicke, kdyz muze byt trh dokurven dotacemi, tak proc ne kartelem? Ja s tim nemam problem. Otazka je, jestli prave na tohle neceka Bures, aby pak zase koupil nejakou dalsi fabricku, ktera tim padem ziska vetsi cenovy prostor pro sekani sracek ve velkym, cimz ty vase ceny uspesne podleze.

    1. ano, presne to se stane. pripadne se stane to, ze co cesti Lojzove nekoupi u Babise, to si koupi u Cinana z Aliexpresu, coz je pomalu dalsi narodni sport.

      Znam spoustu lidi ve svem okoli, co kupuji z Aliexpresu krom jidla prakticky vsecko ostatni.

      1. Nojo, kdyz je nekdo socka (bez jakehokoli pejorativniho nadechu), tak moc nema volby.
        Ja ted nedavno potreboval takovej min obvyklej kablik; micro USB – malej jack.
        Normalni prodejny ho moc nevedou, ale muzete si ho objednat. Vydejni mista snad vsech odbchodu, co jsem tehdy videl, byly pro me prilis daleko. Cena cca 49 – 99 Kc. Postovny dalsich… kolik… sedesat?
        Na Alibabovi to maj za 77 centu, postovny neplatite, poslou to zvlast, takze DPH a clo taky ne. Jen si proste mesic pockate, no.

  3. No, nejspíš o to Babišovi jde – nahnat zákazníky od drobných podnikatelů (v tomto konkrétním případě od malých prodejců) do superhyper, kde má ty věci tak nějak pod kontrolou a kde to zboží bude i levnější.
    No uvidíme, kdo vydrží déle. V tomhle svinském systému ale vítězem nebude nejspíš nikdo…

    1. Taky to tak vidim. Babis mel pred svou politickou karierou nejake pradnasky o podnikani a tam jednoznacne razil to, ze nema smysl podporovat male podnikani, ale jen to nejvetsi (protoze ti mali akorat kazi ten spravny velky business). Videa z Internetu zmizela a zacal myslenku realizovat…

      3 mouchy jednou ranou:
      – zmizi mu konkurence kterou nema pod kontrolou a se kterou se z principu nemuze dohodnout
      – bude vic penez v prerozdelovanem pytli
      – jeste hloubeji klesne zakaznikem pozadovana kvalita potravin (globalne), protoze lide na drazsi veci v mnoha pripadech nebudou mit. Takze masicko nebude od reznika, ale nejaka ulezela mrtvola z marketu.

      Nejake dohody mezi zivnostniky na tom nic nezmuzou, podle me do pul roku autor zjisti, ze zustala jen cast zakazniku a bude se resit problem co dal.

      1. – jeste hloubeji klesne zakaznikem pozadovana kvalita potravin (globalne), protoze lide na drazsi veci v mnoha pripadech nebudou mit. Takze masicko nebude od reznika, ale nejaka ulezela mrtvola z marketu.
        Dokud budou nejprodávanějšá vozidla u nás značky Škoda, tak je evidentně peněž mezi lidmi dost.

        1. Nemyslim, ze koupe Skodovky je diagnostickym kriteriem. Spousta lidi je presvedcena o tom, ze si kupuje kvalitni automobil s dobrym pomerem cena/vykon. Takovych veci je, ktere se jevi jako vyhodne a nejsou…

          Jako extrem znam treba zenskou, ktera nema prachy na vubec nic, ale musi mit iPhone. U ni to samozrejme je spis to, ze si sama sebe moc nevazi, a pokousi se to navenek dohnat tim telefonem.

          1. Jsou taci. Ale to clovek nikdy nevi, jestli se jedna o cloveka, co podobnou vec skutecne plne vyuzije a je s ni spokojen, nebo jestli se jedna o peer pressure, jestli dotycny skutecne trpi nedostatkem a dre prescasy, aby si na to vydelal, nebo proste ma tak malou osobni spotrebu, ze se ty penize proste vzdycky najdou.

            Spousta lidi zije na hrane, pravidelne kazdy mesic spotrebuje vsechno, co vyprodukuje. Nekteri dokonce mnohem vic. Ale pak jsou taci, co bez ohledu na vysi prijmu maji svoji utratu nastavenou tak, ze jim proste penize zbydou, jen v beznem zivote si neporidi veci, ktere by s jejich prijmem kupovali lidi v jejich okoli (bentley, dovolenou v karibiku, veceri v restauraci…) a okomentuji to slovy, ze na to penize nemaji. Ja to taky tak rikam. Ne, ze bych ty penize nemel (s vyjimkou toho bentley, na to snad nikdo normalni nebude drzet penize, ani kdybu je mel, radsi koupi neco, co vydelava), ale nemam je na tohle, nikdy na to urcene nebyly a pravdepodobne taky nebudou. Mozna sem tam na tu restauraci.

            1. Jste clovek, ktery se na spotrebu diva pres to kolik ho to stalo usili a pak si reknete: opravdu mi ten iPhone stoji za 7 (14) dnu prace? Odpoved je pak obvykle, ze NE. Pry je takto nastaveno cca 50% populace a jsou to ti, kterym prachy zbyvaji. Druha pulka na to kouka pres uzitek. Koupim si deset rohliku, nebo jeden kolacek? A uz neresi, zda na kolacek vydelavaji 10 minut nebo hodinu. Takze pak kdyz zrovna nejsou na nule nebo v minusu muze iPhone saturovat potrebu byt free-cool-in a tech 20k se muze jevit jako dobra „investice“ do sveho ega. A pak tu je samozrejme skupina, ktera to nema vubec pod kontrolou a jejich majetek si potom kupuje v drazbach zejmena ta prvni skupina ;-).

              1. No, ja se na utratu divam tim, co mi prinese nejvetsi poteseni za nejmene namahy. Takze preference maji takove veci jako zdravi, bydleni, jidlo, pak mam nejake konicky a jinak prakticky za nic, krom dopravy, neutracim. Jim za velmi malo penez, i na ceske pomery byto asi bylo malo.

                Poridil jsem si treba nesmyslne predrazenou vec, kterou jsem nutne nepotreboval, ale slouzi mi uz tak dlouho, ze se zacina vyplacet. Proste jsem tusil, ze mi toprinese vic poteseni, nez kolik bych dostal z jinych veci za stejnou hodnotu. A bylo to tak.

                Penize mi zbyvaji, zbyvaly mi prakticky od te doby, co jsem zacal pracovat. Ted, kvuli vetsim vydajum mi jich zbyva mensi procento vyplaty, ale to bylo dano velmi financne narocnym rokem (auto, byt, svatba, dovolene…)

                1. Jasne, ja to trosku zestrucnil, podstatny je rozdil mezi temi zpusoby uvazovani, ze prvni jde po uzitku i namaze, druhy jen po uzitku (a ma hranici kdyz dochazi prachy) a treti jen „jedem cetelem“.

                  Jinak ja jsem uplny extrem, zjistil jsem, ze nejvetsi radost mi delaji vetsinou velmi levne veci, kde je ale potrebna moje invence (treba je opravit, postavit, apod.).

                  1. To plne chapu. Vedle stolu mam skrinku plnou rozebrane fototechniky (sedesata leta a starsi), modelovou zeleznici (sedmdesata leta a starsi), sadru, mech, pisek, manzelka ma hromadu knih a veskery nabytek doma nas stal min, nez televize prumerneho chudeho Cecha.

                    Je to o pomeru cena/vykon a ja osobne nechapu vubec existenci urcitych veci. Napriklad ozdobne polstarky, krajkove ubrusy…

          2. Tak vyhodit 20 kKč za blbej telefon je trošku jinej level než si za xxx kKč koupit pojízdnej průser od Škody k tomu ještě s jejich arogatním přístupem. Proto si myslím, že to diagnóza je.

          3. Já iPhone mám a su z toho pičus.

  4. To bude fungovat, pokud kupující budou ochotni přesměrovat větší vydání zrovna do Vašeho sektoru spotřeby. Pokud tedy někdo jiný nezlevní, nebo kupující nezbohatnou. Jednou prostě dojde na konkurenci, třeba mezioborovou a následně vnitrooborovou. Plus konkurence těch, co z šedé půjdou do černé ekonomiky (zrovna v potravinářství mi nepřijde v některých výrobcích úplně nevýznamná).

  5. Živnostničil jsem léta v oboru, který v článku popisované postupy neumožňuje.
    Vyřešil jsem to jednoduše – nechal se zaměstat.
    Mnoho mých kolegů z oboru ale živnostničí dál.
    No, „kolegy“ se rozhodně necítí býti, občas se sejdeme na valné hromadě…

  6. Kolego živnostníků, neskákejte Babisovi na koblihu. EET neudělá nic s černým zaměstnaváním. Vždy se vám vyplatí peníze zdanit jako zisk než z nich odvést odvody za zaměstnance. P.S. A těmi odvody se netrapte i z druhého důvodu. Velká část zaměstnanců žije v přesvědčení že na ně musí vydělat ona. Tak je nechte. Oni to zařídí. :-)

    1. kdyby ty penize nevydelal zamestnanec, tak by bylo jeho zamestnavani ztratove a a zamestnavatel by ho uz davno propustil.

      1. Už jsem se bál že s tímto dementním hojně rozšířeným argumentem nikdo nepřijde. Nejlepší na pochopení jeho nesmyslnosti je někoho začít zaměstnávat. Pak třeba zjistíš, že někteří zaměstnanci z principu své činnost vůbec nevydělávají žádné peníze. Dokonce to od nich nikdo ani neočekává a pro firmu jsou jen nákladem.

        1. Šlo by prosím nějak rozvést, kteří zaměstnanci „z principu své funkce“ nevydělávají? Předpokládám, že nejde o ten dementní hojně rozšířený argument, že v truhlářské firmě vydělává jen truhlář (simplified)?

          1. Baba,kterou prijmu do PP na kontrolu KH,DPH,EET,…

            ;-)

            1. To dělá účetní – co tam máte dál? :-)

              1. no ale dnes mate ucetni 3 a bez KH, DPH a EET by stacili dve

          2. skolitel BOZP?

            1. To dělá externista nebo stávající zaměstnanec – co tam máte dál?

              1. jestli to dela externista nebo stavajici zamestnanec je uplne jedno, ale je to vicenaklad, ktery nema pridanou hodnotu. stejne jako strihani travniku kolem firemniho skladu.
                je tam jisty prinos, ale pro firmu nevydelava

                1. Není to jedno, protože se bavíme o zaměstnancích, jinak jste to vysvětlil – generuje přidanou hodnotu, ale nevydělává. Tzn. ano, je to ten mýtus o vydělávání.

          3. Podle konkrétního segmentu je jich celá řada. Třeba hlídač, uklízečka, účetní… Správně bys podle teorie obyčejného lidu neměl nikoho z nich ani přijmout, protože negenerují žádný zisk. Rád bych se teď vyhnul argumentacím typu: Když ti hlídač hlídá objekt za 5 milionů, tak zisk který ti přinese je několik milionů, protože bez jeho hlídání by ti někdo něco ukradl nebo zničil atd.

            1. Viz odpověď Lakatošovi. Můj pohled na věc je ten, že i štábní útvary slouží k dosažení výnosu / zisku. Tzn. neshodujeme se v tom, co všechno je „vydělávání“.

              1. Nikdo se nepře o tom že ti zaměstnanci jsou potřeba a jsou pro firmu přínosem. Původní tvrzení na které jsem reagoval znělo: Každý zaměstnanec si na svoje odvody a mzdu musí vydělat. A to jsem myslím vyvrátil.

                1. Tak to nezpochybňuju – netvrdím, že si na sebe musí vydělat *každý* zaměstnanec. Jen mě zajímalo, jak kdo vidí typově ty zaměstnance, kteří si na sebe nevydělají. Firmy jsou plné různých trafikantů, přícucek a jiných zmrdů, kteří reálně žádnou přidanou hodnotu negenerují a jsou čistým nákladem (případně ještě škodí). Někdo má tendenci vidět tu „zbytečnost“ (já bych použil výraz zbytnost) i v servisních útvarech, já prostě ne.
                  Nic, než názor, jak říkáme my umírnění fóbové.

            2. ono je to ještě složitější. firma má nějaký obor činnosti a jeho produkty prodává, čili vytváří přidanou hodnotu. to je třeba soustružník u soustruhu. k tomu přísluší velení (někdo to celé vede, třeba ve více úrovních, a někdo veliteli musí dávat informace, třeba účetní, a někdo musí dělat na dlouhodobějších cílech, tj. vývoj), obchodní servis (obchodníci, prodejci), provozní servis (šoféři, ajťáci, uklízečky, kantýnské, noční hlídači). a pak je taková skupina zaměstnanců, co žerou chleba, a neorají naše pole, nejvýstižnější označení je „zdanění obstrukcí“. čili vykonávají práci a jsou za ni placeni, ale firma jejich výrobky jaksi věcně k ničemu nepotřebuje, ale musí je zdarma dodávat „státu“. to jsou ti zajišťovači revizí varných konvic, výrobci lejster, školitelé atakdále. (samozřejmě je úplně jedno jestli jsou kmenoví nebo nakupovaní z exteru).

              před nějakými padesáti lety se v lepším scifi řešil zásadní problém ekonomické a technologické úspěšnosti této civilizace, že v reálném sektoru pracuje čím dál méně lidí a že výhledově zemědělství, potravinářství a průmysl zajištující všechny reálné potřeby obyvatel (planet) zastane mizivé procento práceschopných, a co s těmi ostatními. byla romantická představa o vědě, psaní básní, malování obrazů, volné lásce, dobývání hlubin vesmíru, a ejhle, vono se to zvrtlo. práceschopné obyvatelstvo se úspěšně zaměstnalo buzerací těch skutečně reálně pracujících. a většině to ani nepřipadá divné.

        2. tak si vemte priklad, kdyz je jeden podnikatel co zamestnava jednoho cloveka.
          sef sezene zakazku (hrabani listi – minimalni vstupy) a zamestnanec praci provede.
          zakazka je za 1000kc. zamestnanec pozaduje plat 250kc takze mzdove naklady jsou 500kc.
          500 v hrubem zustava zamestnavateli
          otazka zni: vydelal zamestnanec penize na plat a odvody nebo ne?

          a ti co jsou pro firmu jen nakladem (nepochybuji ze takovy existuji) jsou obvykle zamestnani kvuli nejakemu legislativnimu pozadavku ale vetsinou se to resi outsourcingem.

          1. Ted jsem si vybavil,jak nam tuhle v Obcanske nauce ucitel rekl,ze prumerny inzenyr ma prinos narodnimu hospodarstvi 110000 Kcs rocne,ze to kdosi spocital.Na to jsem se prihlasil a zeptal,ze kdyz tedy muj stryc,prumerny inzenyr ma plat 3500 Kcs mesicne,tak jestli ten rozdil,ta nevyplacena cast mzdy,je ten kapital,o kterem nam vypravel minule.

            Nevim proc, ale dostal jsem tehdy poznamku a rodice pojeb na rodicaku.

            1. Průměrný, nikoliv inženýr, alébrž prostě zaměstnanec, má roční tržbu (přes firmu) cca 1 mega.
              Zkuste to rozdělit na kasičky jednotlivých lidí.

            2. Ještě Vám měl napařit kouli z té občanské nauky, protože ten rozdíl není kapitál, ale nadhodnota! ;-)

  7. Problém je v tom, že vůbec nejde o daně.

    Jde o snížení daňového základu kvůli tzv. pojistnému.
    Soudruh stát nám berena sociálním pojištění zhruba třetinku příjmu.

    Z toho zlomek jde na důchody, zbytek rozfrcá na dávky bubákům, rekvalifikace kámošům do kapsy a líné úředníky.

    Kdyby ta čtvrtina příjmu šla do penzí, neměl bych sebemenší námitky, ale když ti stát léta bere 50 aby ti pak platil 15, je něco špatně.

    1. Důchody jsou absolutně největší výdaj, ty další jsou oproti tomu drobný. Jo, další dáfky jsou sice taky vyhazování, ale důchodců je jak psů, takže když by se to přesměrovalo na důchody rovným dílem všechno, dostane každej navíc stejně tak ~500 Kč měsíčně. Jenom starobních už jsou skoro 3 mega, další kýble jsou invalidních.

      1. „..Jo, další dáfky jsou sice taky vyhazování, ale důchodců je jak psů..“
        = Vysledek socialniho statu od WWII.

        I kdyby vsechny duchodce odvezli na nakladaku do lesa, a vratili se s prazdnyma korbama z lesa…
        tak ty penize vyplacene na duchody by se promrdaly jinak, si myslim.
        Staci si precist novy harmonogram na opravu D1, bohajeho!

  8. [i]1. Zaměstnanci. Pokud pracují na černo, je to výhodnější pro ně i pro zákazníka.[/i]
    No hlavně je to výhodné pro tebe. „Zaměstnanec“ i zákazník strkají akorát ruku do průseru.

    Imho celý tenhle výlev mi připomína devadesátá léta, kdy jeden z členů rodiny podnikal a dojel na to, že se snažil fungovat relativně slušně a ojebával systém méně než ostatní. Přesně z tohohle důvodu má EET smysl. Jasně ukáže, že některé subjekty se drží nad vodou jenom za cenu ojebu.

    1. NO jediný důvod toho všeho je, že zdanění práce zaměstnance je celkově šíleně velké pro firmy a ještě více pro zákazníky.

      1. Je naprosto logické, že firmy by si přály, aby všichni pracovali za minimální mzdu a zdanění práce bylo nulové..

        1. Úplně logické to není, protože neseženeš pořádné lidi a firma nepojede. Já osobně ve své živnosti počítám 100 – 200/hod čistého, na ruku, (nebo symbolicky litr na den, proboha, dělá se stejně jen pár hodin, ni?) – pro toho, komu dávám práci.

          1. Pokud je tahle nabídka na trhu práce úspěšná, tak asi není žádný problém…

          2. Za to bych ani nepřešel silnici ty zmrde

            1. Tady v kraji je to nadprůměrná mzda, kterou nemá cca 80% lidí.

              1. Vždycky si kladu otázku, jak to Němci s těma platama dělají. Kvalitativně stejné věci tady stojí jako v Německu. Celkové zdanění práce je taky stejné…

                1. Vždycky si kladu otázku, jak to Němci s těma platama dělají. Kvalitativně stejné věci tady stojí jako v Německu. Celkové zdanění práce je taky stejné…

                  To jako vazne , Marty ?
                  Tak treba modelova situace, koncern VW, my tu montujeme za naproste hovno, vozime drahe polotovary, ty tu s minimem pridane hodnoty smontujem a stoji nas to spoustu investic, casu a energie, nicmene pridana hodnota nula nula nic a prd. Takze i dane nula nula nic a prd. Nasledne se ta auta reexportuji do celeho sveta a tam je (ted uz ovsem matka VW v Nemecku) preprodava se ziskem a danema, ktere ovsem zustanou v Nemecku.

                  Proto Nemci za stejnou praci jako my dostavaji 4x tolik a ceny maji stejne, protoze holt jejich ekonomika ma taky 4x vetsi vykon, ne proto, ze by meli 4x vetsi produktivitu, ale protoze my makame na jejich kapitalu za par drobnych. Jednoduche jak facka.

                  A tz breky zivnostniku mi taky lezou krkem. Nekdo zaiji prase nebo pece pecivo, IQ tykve a ma 30tis cisteho +-. Kdybych to pomeril s IT, kde vsichni mame VS, vsichni umime 2 a vice svetovych jazyku, delame 12ky denne, telefony avoni, kudy chodim, sluzebni cesty, hotely, skoleni atd., porad dokola a co z toho ? 40tis cisteho a to si jeste mysli, kolik to vlastne nemame, kdyz Indove delaji za polovinu.. ale take v indicke kvalite, ze.

                  Kdyby vam umeli Indi na dalku po internetu konkurovat a zabijet prasata a pect kolace, tak mili zivnostnici makate za 5tisic cisteho mesicne, protoze tyhle veci by byli indi ochotni delat za tyhle penize. Jedine vase stesti je, ze EU se dosud branila konkurenci z vychodu, ale s tim je pomalu ale jiste konec, protoze se jejich system dotaci, cel a obchodnich restrikci hrouti jako domek z karet…

                  1. Přesně tak, zrg1. Až si zřídí česká firma pobočku v Německu a dokáže tam zaměstnat lidi (získat je) za 1000,-EUR měsíčně a spolu s režií, matrošem, provozními náklady, pronájmy, energiemi, dopravou a logistikou a daněmi a odvody (to vše musí zainvestovat) a vytvoří čistý zisk 1000,- EUR měsíčně na jednoho zaměstnance, který půjde do ČR, budeme bohatší my. Takto jsou holt bohatší Němci.
                    Na druhou stranu – pokud se tady budou zvedat obecně platy (a měly by se zvedat ty nejnižší a průměrné), pak se rázem zvednou ceny určitých věcí. Benzín asi zůstane, potraviny zhruba také, ty se zdraží jen o trošku, hadry, to samé. Ale ceny nemovitostí poletí třeba o 10% ročně, některých mnohem více, což je darda. A zdraží se nájmy kanclů a výrobních prostor. A další věci.

                  2. neni problem v tom ze kapital patri vetsinove zahranicnim osobam, zisky jsou po danove optimalizaci stahovany do zahranici ? on Marx ve svem kapitalu mel v jistem ohledu asi pravdu ? kdyby ty zisky byly reinvestovany na uzemi CR meli bychom se lepe ? jenze asi nevidi vyhodne investicni prilezitosti v CR tak je stahnou domu …

                    pokud zustanem jako montovna asi neni duvod aby kapitalisti delnikum vyplacely cokoliv nad zakonnou minimalni mzdu. muze byt hur – pracovni trh otevrit asiatum – indum, filipincum, … ale treba i chudym cinanum, neni problem ze se jich sem nahrne milion … pak budou mzdy jeste klesat a nezamesnanost cechu rust protoze za to co bude stacit treba indum, filipincum se cechum nebude chtit delat …

                  3. a jeste k tomu jedna vec, to je nase zdravotnictvi a platy sester a doktoru. To je uplne ta sama story, u nas ma sestra 16 tisic cisteho a to kdovi jestli a v Nemecku 50tisic a ve Svycarsku dokonce 70tisic a vice, s tim, ze dostane i ubytovani a jazykove kurzy k tomu gratis. Samozrejme to je videt na stavu naseho zdravotnictvi, za zubarem dojizdim 50 kilometru, protoze nechcu , aby mi zuby osetroval duchodce, co 10 let presluhuje, tresou se mu ruce a uz na to ani nevidi. A i ten presluhujici duchodce zubar nenabira nove pacienty, protoze jich ma o polovinu vice, nez je schopen obslouzit.
                    A co na to mistr Sobotka ? Ne, lekarum a sestram se platy nezvednou, misto toho se snizi naroky na jejich kvalifikaci.. toto neni spatny vtip…

                    http://www.zdravotnickydenik.cz/2016/03/asociace-snizeni-naroku-na-vzdelavani-nedostatek-sester-nevyresi/

                    1. takze celkove to dopada tak, ze kdyz jsme se vystajlovali do role druhorade montovny s devalvovanou menou a cenou prace, no tak se k nam okoli chova presne timto zpusobem, rozviji se tu koblihovny a repkovny a montovny a veskeri trochu schopni mladi lidi, schopni se naucit jazyky a vystudovat nejaky technicky obor nebo lekarstvi nebo cokoliv, kde CR neumi nabize vic jak 40tis. mesicne, ale zahranici ferove 4x tolik, nam nenavratne mizi.
                      Mame pomalu 30 let po sametu a jedine co se zmenilo je, ze koblihari v ustrani uz sedi v politice naprimo, bez potreby vytvaret fanklub svych lobbistu a veverek.

                    2. Jen dotaz:
                      Nebyly nedávno nároky na vzdělání zdavotních sester zvýšeny, takže sestra musela mít „vysokoškolské“ vzdělání a tím pádem došlo k skokovému snížení jejich počtu?

                    3. Rozhodně se tím zbrzdil nástup nově vyškolených sester do praxe, protože je nešlo zařadit tak brzy. Kolik to bylo v absolutních číslech, těžko říci.

                    4. Práce kolegy zrg1 s fakty je svébytná a pokud pracuje, jak tvrdí, v IT, tak je možná vyškolen přímo v Redmodu.

                    5. nevim jak u vas, ale u nas ma prumerna sestra tak pet let do duchodu, zbytek stahlo Nemecko, Rakousko, Svycarsko a spol. Tezko tvrdit, ze za to mohou vysoke skoly, krom toho, relevantni odkaz pro Ygorka a dlasi Yntelektualy jsem tu napastil hned zkraje, kde to ma vysvetlene primo od asociace sester.
                      http://www.zdravotnickydenik.cz/2016/03/asociace-snizeni-naroku-na-vzdelavani-nedostatek-sester-nevyresi/

                    6. u nas ma prumerna sestra tak pet let do duchodu
                      Tak podle fotografie z dvakrát uvedeného odkazu nepochybně.

                      A dále cituji z odkazu:
                      Cílem novely zákona č. 96/2004 Sb. je však přípravu všeobecných sester zkrátit. Od roku 2004 platí tato pravidla: plnohodnotná kvalifikace vzniká tříletým bakalářským studiem na vysoké škole, nebo tříletým studiem na Vyšší zdravotnické škole. Současné absolventky středních zdravotnických škol, které studují čtyři roky a po maturitě získávají titul zdravotnický asistent, plnou kvalifikaci nemají a mohou pracovat jen pod odborným dohledem. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček navrhuje zásadní změnu: vrátit se do minulosti, kdy základ zdravotnické kvalifikace sester tvořilo středoškolské studium na středních zdravotnických školách; absolventka SZŠ by nově měla titul praktická sestra. A pokud si čtyřleté studium doplní jedním rokem pomaturitního studia na Vyšší zdravotnické škole, získá plnou kvalifikaci k výkonu povolání a titul všeobecná sestra.
                      Možná by bylo dobré, kdy si někteří odkazovatelé materiál alespoň přečetli.

                    7. Vypadá to, že důchodová reforma byla k sestrám neobyčejně příznivá.

                      A teď vážně. Sestru, které bych hádal 55+ občas vidím, ale drtivá většina těch, se kterými jsem se v poslední době potkal, jsou daleko mladší. Předpokldám tedy, že někde musí být rozsáhlý Geront Servis Hospital, ve kterém naopak pracuje 75+ personál.

                    8. Ygorku, tz jsi takovy DEBIL, ze si te davam temporary z ignore, jedn abych ti mohl na ty tve debility vubec odpovedet.

                      Vis ty DEBILE, co to je vubec vyssi odborna skola ? To je stredoskolska forma studia navazujici na predchozi stredoskolske vzdelani a ukoncena absolutoriem.
                      Takze je to neco jako maly bakalar na vysce, akorat ze formou stredoskolskeho studia. Uchazecem jsou v obou pripadech absolventi SŠ s maturitou.

                      Takze dneska ma mit plne kvalifikovana sestra 4 roky na SŠ a k tomu 3 roky na VOŠZ anebo VŠ bakalářské studium. Pokud umím počítat, v obou případech 7 let, nešbo 4+3, pro extremne natvrdle.

                      To, co chce udělat Sobotka a spol. je to zkrátit na 4+1, což je samozřejmě špatně a ti lidé tam i píšou proč…

                      Asociace důrazně odmítá návrat do hluboké minulosti a upozorňuje na vývoj medicíny, který si žádá mnohem kvalifikovanější členy zdravotnického týmu než dřív. Je třeba také počítat s tím, že klesla úroveň středoškolského vzdělání, ale naopak se postupem doby změnilo myšlení pacientů a narostla jejich zdravotní gramotnost, díky níž mají na sestry vyšší nároky. „Kvalitní a bezpečnou ošetřovatelskou péči může zajistit jen osobnostně zralá, vysoce odborně vzdělaná, kriticky myslící a empatická všeobecná sestra,“

                      VMinistr zdravotnictví Svatopluk Němeček navrhuje zásadní změnu: vrátit se do minulosti, kdy základ zdravotnické kvalifikace sester tvořilo středoškolské studium na středních zdravotnických školách; absolventka SZŠ by nově měla titul praktická sestra. A pokud si čtyřleté studium doplní jedním rokem pomaturitního studia na Vyšší zdravotnické škole, získá plnou kvalifikaci k výkonu povolání a titul všeobecná sestra.

                      AVVNZP tzv. systém 4+1 odmítá, návrh nemá ani podporu Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR, České asociace sester – profesní organizace sester a Asociace vyšších odborných škol. Varianta 4+1 nesplňuje ani směrnice Evropské unie pro uznávání kvalifikací. „Tato česká třetí cesta k získání kvalifikace všeobecné sestry není solidním a dlouhodobým řešením velkého nedostatku sester ve zdravotnických zařízeních i v zařízeních sociální péče. Po věcné stránce obsahuje řadu závažných rizik.

                    9. Zrg1, vy jste takový DEBIL, že už ani nepobavíte, nicméně vám na ty vaše debility odpovím.
                      1)Vím, vy DEBILE, co to je vyšší odborná škola. Dcera jednu absolvovala.
                      2)Takže dneska má mít plně kvalifikovaná sestra 4 roky na SŠ a k tomu 3 roky na VOŠZ anebo VŠ bakalářské studium.
                      3)Pokud umím počítat, v obou případech 7 let, tedy o 3 roky více, než absolventka SZŠ.
                      4)Pokud má mít při statisticky stejném počtu studujících.většina z nich z roku na rok o tři roky stejné vzdělání, nastane propad v počtu absolventů odcházejících do praxe a tedy náhlý nedostatek peronálu.
                      5)A o tom se, vy troubo, diskutovalo.

                    10. Hele zrg1, kundo1. Je prvniho prosince. Co ten kolaps?

                    11. No nevim, D-F poslední dva kolabuje slušně…že by? :D

                    12. Jenže „osobnostně zralá, vysoce odborně vzdělaná, kriticky myslící a empatická všeobecná sestra“ je v našich podmínkách téměř oxymóron.
                      Resp. často je to hloupá, nevyrovnaná, neochotná hysterická kráva.

                    13. Sestra s maturitou (tedy nikoliv s Bc.) slouží dvanáctky, v podstatě, s dojížděním, jen spí a maká, a má cca 11.000 čistého.

                    14. Nevim jak je to legislativne (tabulkove platy), ale minimalne v Praze to je vic, sestry s praxi maji treba 17,18, … 20k. No a zavidi doktorum, kdy jsou taci, kteri maji na vyplatni pasce 100k.

                      Sesterska pozice jak mi jako laikovi prijde, je delana spis jako delnicka profese, bez nejakeho rozhodovani. Doktor rozhodne, ze pacient ma dostat to to to a to v tolik a tolik hodin, bez toho aby do toho nejak zasahovala (praxe je ovsem trosku jina, zejmena asi proto, ze sestry jsou bezne prevzdelane na tento druh prace).

                    15. Praxe je taková, že sstra MUSÍ vědět, zda to, co má na lístku napsáno, je správně či ne, také musí rozhodnout o kombinaci, načasování, o tom, zda to je vzhledem ku stavu ležáka, kterého má na starosti, přiměřené atd. Sestra musí musí mít plnou kvalifikaci … a ještě+ k tomu mít schopnost a výdrž to prostě 12 hodin denně, na směny dělat … a neposrat se z toho. Nesmí udělat chybu. Není to obyčejný dělník. Sestra si za chybu půjde sednout do kriminálu!!!

                    16. Pokud se nemýlím, tak původní záměr kdysi byl zvýšit vzdělání sester, aby převzali část úkonů prováděných lékařem, což evidentně nevyšlo. Osobně si myslím, že do toho házeli vidle především lékaři, aby to nepodrývalo jejich autoritu a status výjimečnosti.

                    17. Osobně si to myslíš blbě, protože doktoři do toho nemají vůbec co mluvit, ti o tom nerozhodují. Jde o to, že většina sester (či potenciálních sester), jsou především empatické bytosti, které se prostě chcou starat o lidi, to vzdělání berou jako nutné zlo. Na druhou stranu, samy ocení, když něco vědijó, lépe si zorganizují práci, též jim ubyde stresu z možných následků jejich výkonu. Jen je to pro ně trošku těžké. Bohužel, empatie, velké srdce, pečovatelský pud a podobné stránky charakteru a temperamentu se velmi často snoubí s malou schopností abstrakce, se schopností a chutí analyzovat, přemýšlet, studovat. Ten Bc. je pro mnohé nedostupný.

                    18. Doktor nemá 100k. Nástupka mladého doktora s vysokoškolským diplomem je zhruba na úrovni učitele. Pokud si vydělá víc, je to proto, že slouží třeba 300 hod měsíčně.

                  4. Montování stojí méně investic, času a energie, než výroba dílů, ne?.
                    V Mladé Boleslavi se již nevyrábějí karoserie, které mají vůči dodanému plechu nezanedbatelnou přidanou hodnotu?
                    Vyrobená auta se do celého světa exportují, reexport je něco jiného.
                    Právě Indové vynikají nízkou technologickou kázní, takže jejich konkurence se týká jen výrobků nejnižší třídy (anebo se do Evropy dováží jen specifický segment zboží, to je možné). Prasete zabitého, rozbouraného a skladovaného Indem bych se nejspíš bál (tyy joo, u koláčů si nejsem jist!).
                    Kolegové, kteří vyzkoušeli spolupráci s Indy v oblasti řízení výrobních procesů, montáží a podobně, se konkurence nebojí.

                  5. o jako vazne , Marty ?
                    Tak treba modelova situace, koncern VW, my tu montujeme za naproste hovno,

                    Ano, to vím. Já jsem se bavil o pepíkovi se dvěma obchody na maloměstě, který se vzteká ve článku.

              2. To je kraj čeho, ten kraj tam u vás?

                1. Kraj jako každej druhej… :-P

                  1. Ne ne, to je kraj propasti.

                    1. Nu, kraj propasti je leckterý kraj v Čechách … v Jižních Čechách lidé berou ještě míň než tady ….

    2. Tak to ale není. Pokud vaše konkurence nedaní, nemůžete danit ani Vy. Jinak nemáte šanci. Vím o tom své. Také pracuji na IČO, byť nemám hlášené provozovny.

    3. Je to jako když vy jdete do práce. Všichni pracuji za 20,000 Kč, vy chcete 30,000 Kč. Práci nedostanete. Stejně se chovají i odběratelé/zákazníci. Jdou za nejlevnějším bez posuzování dalších věcí a dlouhodobých dopadů svého chování. Když lidé kupují jen to nejlevnější, s tím že si troufám tvrdit, že většina národa je sociálně na úrovni lidoopů … Když vidím, co jsou lidé schopni předvést před obchoďákem při slevách, dodnes mě mrazí a nesmířil jsem se s tím. Co zbývá živnostníkům jiného ? V Praze si ráno koupit pořádné pečivo už je problém dnes. Oproti polotovarům je moc drahé. Za mých mladších let byla dobrá pekárna všude. Dnes každý přeprodává Penam, protože lidé nic jiného nekupují. Nádherný příklad.

      1. Nu, stále ještě vám Pražákům dokážu na stánku prodat to, co tady pečou malé pekárny se 100% marží navrch. Protože ty věci jsou perfektní, upečené, jak mají být, jsou velmi chutné … a levné. Kdo je vůl, žere Penam a chodí do marketu.

        1. Problém je v tom, že těch volů je tu opravdu hodně. Já jsem původně vesničan a proto dokážu ocenit to, co Vy nabízíte :) I se 100% marží.

          1. Já jsem jen prostý vidlák a když jedudo města, tak zajdu do marketu.
            Onehdá tam měli horkovzdušnou troubu.

        2. Člověk nemusí být volem dobrovolně. Třeba zrovna žije v místě, kde nic jiného, než prefabrikát vydávaný za pečivo, nekoupí. Když narazím na dobré, vezmu víc a mám to v mrazáku. Ale už je to jako sex přes záclonu. Prostě čerstvé pečivo z pekárky v místě nemám. Akorát Albert a jeho rozpékanky. To si raději vyndám chleba z mrazáku.

    4. Re: Marty 29.11.2016 v 1:14

      Když zaměstnanec dělá na černo, v čem spočívá problém pro zákazníka (proč „strká ruku do průseru“). „Zaměstnanci“ jistě může být vypálena pokuta. Nemusí mít nárok na inv. důchod, atd., což je na každém, jestli musí a chce si takovou pojistku platit.

      1. Zákazník strká ruku do průseru například v případě stavebních prací.
        Průser spočívá obvykle v kontrole ze strany úřadu nebo cizinecké policie (to zákazník neřeší, jistě) a následném prodloužení dodací lhůty (což zákazník obvykle řeší).

        Jinak – přesně. Nemusí jít jen o invalidní důchod, stačí nemoc.
        Ošetření zaplatí ovce, které odvody platí, nemocenské dávky pak nikdo, nebo jsou v případě kombinace „minimální mzda + neevidovaná hotovost“ hodně nízké a nemusí pokrýt ani nájemné nebo hypotéku.

        1. Prostě se situace jenom srovnají: zaměstnavatel má business registrován, a jeho zaměstnanci na černotu jsou na tom stejně na hovno, jako on.

          Co blábolíte o ošetření ovšem nechápu, máte ponětí, jak tady funguje zdravotní daň? Pokud nejste na pracáku, což dlouhodobě nejde, pokud u toho opravdu makáte, a máte trvalý pobyt, což má 99,99 % lidí, tak musíte platit aspoň minimum jako OBZP. Většina lidí mladšího věku, případně těch, kteří si z mizernýho žrádla, cigaret, chlastu a lékařskou „péčí“ dosud nepřivodila chronické nemoci, na zdravotní dani brutálně přeplácí i když platí jenom toto nejmenší minimum.

          1. Buďte ujištěn, že na rozdíl od vás jsem jako zaměstnanec i zaměstnavatel pracoval/pracuji dostatečně dlouho na to, abych měl ponětí, jak tady zdravotní daň funguje.

            1. Mám o tom dost silné pochybnosti.

              1. Pochybností bez argumentů si mějte libovolné množství.

      2. Když zaměstnanec dělá na černo, v čem spočívá problém pro zákazníka (proč “strká ruku do průseru”). “Zaměstnanci” jistě může být vypálena pokuta. Nemusí mít nárok na inv. důchod, atd., což je na každém, jestli musí a chce si takovou pojistku platit.

        Zákazník si položí relevatní otázku, že když se zaměstnavatel ze článku takto chová k „zaměstnanci“, tak jak se bude asi chovat k prodávaným potravinám – kvalita surovin, skladování, doba trvanlivosti…atd..

        1. Což třeba po zákazníka, který se jako první ptá, jestli to půjde „bez“ nemusí být problém. Nemám pocit, že by se v šedivce fixlovalo více, než v bílé ekonomice. Dokonce i ti, kdo jedou vysloveně na černotu, dovedou v lecčems odvést solidní práci.

          1. Ano, jistě, je to o morálce. Ale vždyť to je pěkně ukázáno v článku. Uvedený živnostník chce mít své pohodlí (což mu nijak nezazlívám), tak ojebává „zaměstnance“, když mu to stát zakáže, tak sám píše, že se zahojí cenách(což není prímárně špatně, ale idiotský je styl myšlení). Až mu bude tohle znemožněno třeba konkurencí, tak zase začně ojebávat něco jiného, třeba prodávat prošlé potraviny. Dokonce i do článku napsal reálnou příčinu svých problémů – za daných podmínek není jeho podnikání životaschopné, tak to musí nějak ojebat.

            1. Za daných podmínek je životaschopné v poslední době akorát tak to podnikání, které bere dotace.

              Jistě, chyba bude evidentně v podnikateli, jak naznačujete, to dá přece rozum.

              1. Stále to na mě působí jako vztekání se kamioňáka, který pracuje za minimální mzdu, na nějakou normální úroveň příjem koriguje krádežemi nafty a teď mu naistalovali do nádrže hladinové čidlo.

                Za daných podmínek je životaschopné v poslední době akorát tak to podnikání, které bere dotace.
                Asi čtu jiný článek. Autor uvadí, že mu to v nějaké maloměstské prdeli vynáší 60 kKč na dvě osoby. Tedy vysoce nadprůměrný příjem. Po korekci EET to má dávat 17 až 24 kKč, čili to holt uživí jednoho a druhý bude muset do práce. Takže jaká životaschopnost jenom na dotace? Prostě jenom skončil zlatý důl..

                1. Nu, v podstatě máš pravdu, jako živnostník toto podobenství naprosto uznávám.

                2. Jo, akorát že práci dvou, kteří už tak makaj od nevidim do nevidim a z toho velkou část už dneska řeší jenom píčovský papírování pro režim (=výcepráce zadarmo k hovnu), bude muset zastat jeden. A druhej bude muset navalit do práce, kde z něho režim taky sedře další kotel lovů do té stádní černé díry. To je zřejmě zcela v pořádku, však voni doteď makali málo, buržousti jedni! Co si to vůbec dovolujou, že si v pohodě žili, vydělali si na slušný zabezpečení úplně sami a nic moc na nikom nechtěli, nechodili na úřad pro dáfky a tak, žejo Máňo!

                  Nad vaší prudkou logikou smekám. Inu, narazí na realitu, až spousta takovejch zavře, a vohnoutští kreténi si budou moct jít nakoupit tak do prdele. A eště se budou muset podělit vo dáfky…

                  1. Ono je ve finale zbytecny se nad tim rozcilovat (a kurva kolikrat ja jsem lal…) a proste se podle toho zaridit. Lidi jsou stado hovad a ve finale se dostanou nekam, kde stejne budou zase jen nadavat.

                    Co se asi tak stane, pokud se na neco fura zivnostniku vysere? No vznikne dira na trhu, kterou nekdo fofrem zaplni. Jak to bylo s ceskymi textilkami? Sezenete dneska fpohode ceskej mekkej frote rucnik, kterej se da vyprat vice, nez dvakrat? Jo, jeste jsou v Cesku dve fabriky. Zatim. Ale bejvalo lip. Ponozky? Ja jsem dospel do stadia, ze nosim armadni. Protoze se mi v nich nepari nohy a daji se vyprat vic, jak dvakrat. Ale kde je zbytek ceske vyroby? Nojo no, proste diru zaplnily sracky z vychodu. Takze ponozky jsou na trhu stale. Jen se nedaji nosit. Tricka? Boty?… takhle mohu pokracovat do aleluja. Proste ti, co delali enco poctive, se na to postupne vysrali, protoze se smejdem se bojovat neda, kdyz ho lidi chteji a podporuji.

                    Je to porad ta stejna pisen.

                    Do toho stat, kterej svoji administrativu neustale naafukuje (kolikrat uz byly ty kecy, ze snizime pocet statnich zamestnancu? A jak nam ty cisla pekne buji? Od roku 2000 se nam prakticky vynasobil dvema. To uz je stejne, jako cikani! Evidentne cim mene nekdo maka, tim lepe se mnozi. A sere to nekoho? No nesere, protoze kdyby sralo, taxtim neco dela. Ale lidi jen zvani a karavana jede dal.

                    Ja jsem to pojal tak, ze ja se zarizuju sam za sebe. Proste moje rodina se prizpusobuje tak, jak je to pro nas vyhodne a zbytek… at si poradi. Kdyby to vsichni delali jako my, tak se ten system brzy rozlozi. Ale my jsme zrejme vyjimka a proto to cele jede dal.

                    1. Sakra… sorry… chyba. Statnich zamestnancu v roce 2000 bylo 175 514, kdezto v roce 2015 uz 437 291. Takze se timto cikanum omlouvam, statni sprava CR ma genezi vyrazne vyssi.

                  2. Budeš se divit, ale moje logika je celkem hluboká. Pocházím s malého města a občas když tam zavítám, tak se potkávám na společenských akcích, neřekl bych s přáteli, ale spíše se se známým, kteří jsou v cca v pozici pisatele článku. Asi přesněji bych je označil lokální VIP. Většina z nich podniká už od 90. let. Z podnikatelského hlediska jsou to většinou dementi, kteří raději ušetří 100 Kč, aby kvůli tomu prodělali 1000 Kč. Co je drží v nadstandardních přijmech jsou lokální kontakty a ojebávání daní. Imho měli dost let času přetavit tyto nadstandardní příjmy do legalizace podnikání pomocí inovací, orientace na zákazníka..atd. Bohužel většinu času investovali do udržování ojebávacího módu a peníze sypali do aut a dovolených. Holt zlatá léta jsou u konce.

                    vohnoutští kreténi si budou moct jít nakoupit tak do prdele.
                    Takže jako vypukne hladomor?

                    1. „Ojebávání daní“?!? Aha, už vás mám! To vy jste psal ten komiks o Daňku Krátilovi!

                    2. Ten termín mě nevadí (napadá mě, že dává pojmu „sexuální zážitek“ nový rozměr), ale zajímá mě, jak někdo, kdo ušetří 100,- Kč, prodělá na tom 1.000,- Kč, tak z toho rozdílu (-900,- Kč) potom nezaplatí daně a je zase v plusu? Jak to ten člověk dělá?

                      PS: Zlatá léta u konce nepochybně jsou. Tento stav již nějakou dobu trvá, EET je toho dokladem, nikoliv příčinou a konec zlatých let pociťujeme všichni, tu jedním tu druhým ústrkem.

                    3. Ten termín mě nevadí (napadá mě, že dává pojmu “sexuální zážitek” nový rozměr), ale zajímá mě, jak někdo, kdo ušetří 100,- Kč, prodělá na tom 1.000,- Kč, tak z toho rozdílu (-900,- Kč) potom nezaplatí daně a je zase v plusu? Jak to ten člověk dělá?
                      Nejde o doslovny preklad, ale spise charakterizace stylu podnikani, kde osoba voli pruserova reseni.

                      Jeden priklad. Dana osoba resi nove auto. Z duvodu spolecenske statusu lokalniho VIP musi mit velkem auto. Takze se vymyslel Superb. Jenomze neni na noveho, takze se musi koupit ojety. Musi byt v nafte, protoze je potreba jezdit za 5,03 litru na 100 km a benzin strasne zere. Takze se vymyslel 4 lety naftovy po pry manazerovi. Dale se resi servis. Ten se hleda samozrejme nejlevnejsi a samozrejme garaznik.

                      Takze pojizdny pruser a k tomu stejne rizikovy servis. Cili, aby jezdit za 5,03 v tom necha spoustu penez a hlavne mraky drahoceneho casu a nervu, ktere by mohl investovat do podnikani, kdyby mobilitu resil jinym pristupem.

                    4. Daně jsou loupež ty vole. Že si to organizovaná mafie někam napsala nic nemění na tom, že to je loupež pod pohrůžkou násilí a čím víc lidem se podaří vlastnímu okradení vyhnout, tím líp.

                    5. Spíše vydírání, stran přesné kvalifikace onoho zločinu; samozřejmě na věci to nemění zhola nic.

                  3. *vícepráce, sakra…

  9. Inu, zdražujte, živnostníci, co hrdlo ráčí. Nakonec vy stejně jako Babiš uvidíte, že lidé žádné peníze navíc nemají a že je tudíž z nich nedostanete. Jediný, kdo na této kokotině něco vydělá, budou výrobci pokladen (mmch někdy dost hrozných funkčních vlastností).

    1. Třeba lid konečně pochopí, že je potřeba věci hrnout jiným směrem. Musí se oni snažit, aby vydělávali. Musí tlačit na vlastní cenu, ne pracovat v montovnách za pár šupů. Myslím, že už se to děje. Už tak hezkou hodinku a půl sedím v kanceláři a ráno, když jsem ještě prázdnou Jižní Spojkou frčel směr klient jsem si poslechl tunu reklam na práci. Nikdo už za tu almužnu dělat nechce – protože nemůže. Nakonec nás něco musí donutit. A je to právě zdražení. Myslím, že to funguje přesně opačně. Ono lidem nic jiného, než přitlačit na ceně, nezbyde. A pak třeba pochopí hodnotu peněz a budou se ptát, proč jim stát všechno tak daní. Třeba, možná … bůh ví.

      1. Mimochodem, Amazon zazněl během 5 minut 3x. Už loví zaměstnance odkudkoliv, jen aby je měli. Škoda Auto teď dělá to samé. Měl jsem nabídky práce na IČO přímo pro vývoj pro Škodu. Přitom jim to nikdo dělat nechce. Vývojové oddělení VW nebo BMW kousek vedle platí mnohem více. Nějak zapomínají, že když zejména mladý člověk zvládne technickou VŠ, tak odstěhovat se za lepším zvládne také. Sám to vidím, jak nám studenti houfně utíkají pryč, zpravidla do roka po ukončení studia. Nedávno tu byla aféra s lékaři, kteří utíkají stále, jen to nikdo už moc neřeší.

        Změny se dějí.

        1. Třeba lid konečně pochopí, že je potřeba věci hrnout jiným směrem. Musí se oni snažit, aby vydělávali. Musí tlačit na vlastní cenu, ne pracovat v montovnách za pár šupů. Myslím, že už se to děje. Už tak hezkou hodinku a půl sedím v kanceláři a ráno, když jsem ještě prázdnou Jižní Spojkou frčel směr klient jsem si poslechl tunu reklam na práci. Nikdo už za tu almužnu dělat nechce – protože nemůže. Nakonec nás něco musí donutit. A je to právě zdražení. Myslím, že to funguje přesně opačně. Ono lidem nic jiného, než přitlačit na ceně, nezbyde. A pak třeba pochopí hodnotu peněz a budou se ptát, proč jim stát všechno tak daní. Třeba, možná … bůh ví.

          Uff…konečně měl někdo koule, říci plnou pravdu.

          Mimochodem, Amazon zazněl během 5 minut 3x. Už loví zaměstnance odkudkoliv, jen aby je měli. Škoda Auto teď dělá to samé. Měl jsem nabídky práce na IČO přímo pro vývoj pro Škodu. Přitom jim to nikdo dělat nechce. Vývojové oddělení VW nebo BMW kousek vedle platí mnohem více. Nějak zapomínají, že když zejména mladý člověk zvládne technickou VŠ, tak odstěhovat se za lepším zvládne také. Sám to vidím, jak nám studenti houfně utíkají pryč, zpravidla do roka po ukončení studia. Nedávno tu byla aféra s lékaři, kteří utíkají stále, jen to nikdo už moc neřeší.

          Změny se dějí.

          Ano jsem přesně ve stejné situaci. Buď zůstanu tady v Praze, protože nikde v ČR mi víc nedají, budu brát cca 1000 eur čistého(včetně prémií, které nemusí v budoucnu být), platit s odřenejma ušima hypo na 30 let a v nejlepším případě jezdit v ojetém C-segmentu. Nebo mám na stole nabídku z Německa, že se mám ozvat až odevzdám disertaci a nabízí 2000 až 2500 eur čistého. Teď je otázka, jestli někdo ocení mají charitu, když zůstanu…předpokládam, že ne…

          1. „Nebo mám na stole nabídku z Německa, že se mám ozvat až odevzdám disertaci a nabízí 2000 až 2500 eur čistého.“
            Mno, mne absolutni hodnoty absolutne nezajimaji, jde mi o procenta.
            Tech 2500 ecek cisteho se pak ponizi o 1300-1500 ecek za bydleni, circa 40-50% je bydleni atd…atd.
            Vydelat vic a utratit vic ma smysl, jen tehdy jde-li o vyssi kvalitu – kvantove vyssi orbit –
            lepsi prace, lepsi kolegove/zakaznici/dodavatele, lepsi bydleni/jidlo/klima/kultura, lepsi VSECHNO nez…. ted a tady.
            A ted ten absolutni pohled je treba vymenit za relativni…. vim o inzenyrech, co maji hypoteku na byt za 320 tisic eur
            a sousedi jsou z Maroka – ne jeden soused – cela ctvrt je Afrika-Nord…..

            1. Ja se tuhle dival na ceny najmu v Mnichove. Za priblizne 600 uz jde sehnat kvalitni bydelni pro dva lidi v rozumne ctvrti.

              Ai kdyby dotycny utratil polovinu prijmu za bydleni, skrz hypoteku, nebo zlacena splachovatka na zachode, tak ta druha polovina mu porad dovoli nakup ne za 300 – 500 ojro, ale za vic, nez 1000.

              Pokud utraci za chozeni do hospody, predrazene modni ucesy a prostituty, tak ano, byla by blbost se stehovat. Pokud je to ale extremista, co da penize za auto, potraviny, nejaky ten elektronicky bazmek, dovolenou v Tramtarii, diamant pro svlecnu, nebo nejakou tu knizku, ci horolezeckou vybavu, tak by byl blbej, aby zustaval v CR.

              1. To není možné, protože to je horkotěžko možné i v Praze.

                1. Lide se deli na dve skupiny. Jedna tvrdi, ze neco neni mozne a druha to bezne dela. Tento prispevek a ty predchozi pisu z bytu, ktery stoji asi polovinu toho, co lide bezne predpokladaji, ze by museli platit (a ano, jedna se o plne trzni cenu), jako rozptyleni pri vyvolavani filmu ve vyvojce, pro jejichz kombinaci fabrika, co oboje vyrabi, dava varovani, ze to nebude fungovat.

                  Jak je na tom Praha nevim. Ani do Krkonos jsem nejezdil lyzovat. Alpy vychazely vyrazne levneji.

              2. Mate pravdu, da se sehnat i za min: http://munich.craigslist.de/apa/5890448593.html
                chtelo by to videt i to okoli, popr. parkovani.
                Tak to bychom se dostali k tomu ‚holy grail 30%‘ za bydleni.

                1. To je jeden z tech drazsich. Pokud pujdu po necem okolo 500 ojro primo ve meste, tak na stejne strance mam tohle: http://munich.craigslist.de/apa/5892659854.html Levnejsi pak treba http://munich.craigslist.de/apa/5843499486.html

                  Jen jsem rozklikl prvni odkaz na google, jako ty, nasledne hledal si 5 sekund.

              3. Ano, moje odhady vychází velice podobně. Spolužák tam za byt v centru města o velikosti o trošku víc než Plzeň dá za 70 m2 s výtahem a garáží včetně energíí 800 eur. Já tady v prdeli za Prahou, kde nic není, za 55 m2 bez výtahu, bez garáže platím s energiema asi 390 eur a to jsem měl kurva štěstí, protože jiné nabídky podobného bytu jsou za cca 450 eur, takže mi to přijde velice podobné jako v Německu.

                I kdybych tam pesimisticky nechal za bydlení 1000 nebo i 1200 eur, tak my zbyde minimálně 800. O tom si tady můžu nechat zdát

                1. 1000 EUR má nájemné moje mamka v Praze. Důchod má 500 EUR. Ještěže si dokáže přivydělat a bydlí s dcerou. 800EUR má nájemné a energie kámoška. Ještěže je státní zaměstnanec a bere cca 900 EUR a má nějaké menší (200 EUR) alimenty (stará se stále o dvě děti).
                  Tož, kam?

                  1. Asi jsem nějak mimo, ale nechápu, co mi to má říct. Jako že někdo v důchodu potřebuje v Praze bydlet na tak promimentní adrese, kde platí 1000 eur tedy cca 27 000 Kč měsíčně a kvůli tomu to má těžké? Tak tomu se vůbec nedivím, když bere 500 eur…

                  2. Znovu, ja mam najemne za tripokojovy byt na mensim meste (centrum blizkeho velkomesta je levnejsi) v UK za 450 liber a dalsi poplatky asi za sto padesat. Vcetne takovych veci jako internet. Super bezpecna lokalita, s druhym bytem sdilena zahrada, druha zahradka… Je to turisticky atraktivno oblast a najmy jsou tu jinak vyssi.

                    V centru vetsiho mesta v CR za byt vybiram najemne obvykle v lokalite, ale muj otec ma napriklad v Praze pronajaty jednopokojac (par stanic od centra) a plati za nej asi 300 ojr.

                    Ono to asi chce hledat a domluvit se.

          2. 2000 EUR ti jsou v Německu nanic, budeš mít vyšší náklady, přesně jak píše f451.
            A bydlení je jen jedna z položek. MNoho štětstí.
            Já si dokáži z Německa 2000 EUR přivézt, s tím, že budu bydlet tady, tam si pojedu jen pro prachy. Chystám tento projekt na příští rok.

            1. Kromě toho, že tam pravidelně jezdím na služebky, tak tam moje sestra rok žila, takže mám o nákladech přehled. Samozřejmě trošku se to liší podle lokality (hlavně bydlení), ale věci a služby STEJNÉ kvality stojí velmi podobně v ČR i v Německu.

              1. Hmmm, já si chci za 50.000 EUR postavit barák (to v Česku jde) a bydlet pak už zadarmo, jezdit spolehlivým autem za 500 EUR a mít pivo v hospodě za 1 EUR. Víc ku životu nepotřebuju.

                1. Já ti to neberu, když v tom budeš spokojený. Kolik stojí pivo je mi jedno a nemovitost vlastnit nepotřebuju.

              2. Sestra… Náš nejlepší vývozní artikl: Kurvy.

      2. Nemyslim si, ze nekdo neco pochopi.

        1) zhorseni situace (zdrazeni, krachy) se da vysvetlit vselijak, jde o to to podat spravne. Treba tak, ze ‚vseci kradli‘ no a Andrejko trh vycistil (to, ze to DPH v konecnem dusledku neplati alespon z casti zakaznik uz je dost slozite pochopit, podle me 90% lidi ani nechape jak vlastne DPH v realu funguje). Staci jen spravne zahrat na emoce, treba na frustraci (oni maji neco co nemate Vy, protoze delali neco spatne) a na pocity viny.

        2) Clovek slozite meni svoje postoje. Andrejko za to nemuze, protoze jsem ho volil a moje volba byla spravna (udrzuji si timto bludnym kruhem integritu sve osobnosti). Znam nekolik lidi co sedaji na lep stale dokola. Typicky volic VV, nyni ANO :-).

      3. Tahle uvaha se mi libi.

        „Třeba lid konečně pochopí, že je potřeba věci hrnout jiným směrem. Musí se oni snažit, aby vydělávali. Musí tlačit na vlastní cenu, ne pracovat v montovnách za pár šupů.“

        Pojdme to teda rozebrat ze vsech stran.

        1. Eurozona (a nejen ta) je ekonomicky v pitchi, nebudu se opakovat proc, vsichni me znate a znate muj minimalne pul roku stary nazor, ze do konce listopadu 2016 se svetova ekonomika podela. Na tom par dnu pred koncem listopadu netreba nic menit, svetova ekonomika je zrala na kolaps. Podivejte se na Italii a to je jen spicka ledovce. Outsorcovali jsme svuj prumysl a know how do Ciny? Outsorcovali. Natiskli jsme tuny bezcenych penez a napujcovali je Cinanum na nulove uroky, aby si za par let postavili fabriky, ktere vybudovat v Evrope trvalo stoleti ? Natiskli, napujcovali. Vedeme ted s Cinou obchodni valku ? Vedeme. Tak co chcete.
        2. Babis si uziva svych pet minut slavy, kdy posiluje svou moc a k tomu zarezava slepice (zivnostniky) na maso, misto aby se snazil, aby snasely vejce (dane) do budoucna. Ano, drobni zivnostnici pokrachuji, pokud nebudou drsni a nehodi to hovno, co na ne pada shora, dale dolu, na sve spotrebitele. Inflace 50% u potravin, energii, najmu, PHM atd. je jeste HODNE OPTIMISTICKY scenar. Uvedomte si, ze napr ropa je na 15 letych minimech, ale beznin opet stoji 30 korun. Takze ne benzinu uz tu 50% inflaci spotrebitelskych cen de-facto mame tedka, ze ? Ten zbytek prijde velmi brzo.
        3. Globalni politicka stabilita jde do prdele. Vztahy mezi RUSKEM+CINOU vs USA a jeho devky nebyly nikdy horsi. USA a konkretne Obama a Rothschildi, Sorosi a Rockefelleri za jeho prdeli to tak chteli.
        Sami obvinuji Putina z likvidovani opozice a ejhle, ze zverejnenych mejlu o Podestovi najednou vypadava jedna politicka vrazda za druhou, nejdriv andew breitbart http://www.infowars.com/andrew-breitbarts-chilling-podesta-tweet-from-the-grave/ a ted v souvislosti s Pizzagate Julian Assagne

        Samotna Pizzagate pousti svetlo do toho, co jsme roky tusili, ze znudeni bilionari provozuji satanisticke obrady, pedofilii, ritualni vrazdy…https://www.youtube.com/watch?v=sLgNm_ay4Sk

        4. takze zaveremi… pokud se system posere makroekonomicky, odshora, pokud politicka spicka CR jsou devky Merkelove (Sralbotka) a STBacti oligarchove (Babibs) tak nas ceka to, co se stalo na Ukrajine, majdany, provokace, samozvane milice, soukrome armady, oligarchove vrazdici z nudy a z potreby demonstrovat svou moc… ve srovnani s tim je nejake uskupeni zivnostniku snazici hajit sve zajmy velmi hezka iniciativa, ale zbytecna.

        Musime se sjednotit uplne vsichni, zamestnanci, zivnostnici, majitele firem a udelatr tu neco na zpusob Brexitu, vypadnout z EU, narovnat vztahy s Ruskem a Cinou a byt o krok napred pred zbytkem EU a ostatnich devek USA. Zorientovat se a jit tam, kde je budoucnost a perspektiva, ne tam, kde je jen zvrhlost, lez, bida a utrpeni. Presne tam smeruji USA , EU a jejich zapadni novinarske devky a cela ekonomicka a mocenska sfera vlivu. Kdo tohle neni schopen pochopit, ponese tezke nasledky.

        1. USA a EU tam nepochybně směřují, Čína a Rusko tam už ale dávno jsou. Pokud si myslíte, že v EU/USA je více zvrhlosti, lží, bídy a utrpení než v Rusku a Číně, pak vůbec není o čem diskutovat.

          1. Nevim, jak dlouze se umíte rozepsat o prdeli, ve které se podle Vás Čína nachází a dost pravděpodobně ani nemám ponětí, o jaké prdeli vlastně mluvíte. Z mýho velmi omezenýho pohledu se ne-úplně-pomalu propracovávají k technologický špičce, jako příklad bych od boku střelil mobilní telefony, kde nedavno slušně vypálili rybník Samsungu a Iphonu nebo high-end domácí audio. Sám jsem se velmi podivil, že muj v-daný-cenový-kategorii-to-nejlepší DAC převodník, je nejen vyrobenej, ale dokonce vymyšlenej v Číně. A taky to neni žádnej levnej sráč za litr, což byste si možná mohl myslet, ale bratru 800-1000 eur/kus. A pokud máte víc rozumu než peněz, tak se s podobnými výrobky budete v oblasti high-end audia setkávat velmi často, přičemž souhrnnými vlastnostmi je vesměs excelentní výrobní kvalita a excelentní poměr cena/výkon. Solární panely, který dnes ještě pořád masivně jedou, třebaže už ne v Evropě, se taky vyrábí kde? Myslíte, že to know-how je Evropský? Dávno ne. Mimochodem taky už nějakej pátek staví továrny na hadry v Itálii, protože pro ty bohatý je oblečení ušitý v Itálii znakem luxusu. „Italských“ hadrů mam plnej šatník, ale takových kousků bych tam napočítal spolehlivě pod 10%, kdybyste nevěděl, proč si to u nich jednoduše nekoupí. Tak si tam postaví továrnu, ne? Létající Jarda s CEFC Vám taky unikl? Ale to jsou jen nějaký hudlaři, když se cpou jen do Česka. Volvo? Ještě bych našel. Spíš to vypadá, že celou Evropu za chvilku zkoupí jak ve výprodeji. Protože jsou ti v tý prdeli. Proč o tom mluvim? Jako by nebyla už úplně pravda, že umí vyrábět jen levný šmejdy a kopírky vymyšlenýho. Až (pokud) tohle bude skutečně fakt, tak Evropa bude vážně a stoprocentně v loji, dá se říct. Vůbec asi pominu, že jste tam s největší pravděpodobností nestrávil ani minutu, abyste si mohl udělat obrázek o stavu čínskýho průmyslu, společnosti a politickýho prostředí sám a žijete tak jen z doměnek, který obecně stojí za prd, že?

            Na druhou stranu si myslim, že to tam taky spolehlivě půjde zase do prdele, jen, co se do průmyslu začne srát jejich vláda s podobnejma pičovinama jako je u nás teď EET. Ta má prověřenou vlastnost, že spolehlivě rozesere všechno, do čeho se namontuje a je podle mě jedno, jestli to je USA, Maďarsko, ČR nebo Čína nebo Japonsko.

            1. Ted jsem kupoval v Cine krokovej motor 55 Nm. Je to kompletne cinskej vyvoj. Motor, ktery jsem potreboval,jsem v Evrope nesehnal. Jinde uz jsem to ani nezkousel. Driver k tomu motoru je take kompletne cinsky vyvoj. Ono to s tim kopirovanim zatim jeste leckde plati, ale uz ne moc dlouho. Byl jsem v cinske laboratori, kde delaji CE/FCC a meli tam lepsi vercajk, nez TÜV v Mnichove. A to v te Cine to byla zaplivana prdel.

              Money is oil of business.

              1. “ A to v te Cine to byla zaplivana prdel….Money is oil of business. “

                Taky se rika, ze neni dulezite co umis, ale koho znas, eh?
                Zeme, ktera ztrati kontakt s vyrobou veci… je odsouzena k zaniku.
                Az do 1973 se vedlo Americe tuze dobre…vydelali na vyhrane valce, dovezli si
                know-how z Reichu, zapichli vlajku na Mesici, a pak ….. shhhhhh…to vysumelo…
                a odvezlo se to vsechno do Ciny.
                Bez globalismu, sami o sobe by to nedali.
                Ne, nedali.
                Byla by to nekolikrat vetsi KLDR nebo Kuba. Vic komunistickych zemi uz dnes ani neni, oder?

              2. No, jak co. Jak víš, sháním teď kabely. Tragédie všude, jedna firma mi nabídla ceny 38 a 56 Kč/ks a ani v celé Evropě nemaj dost na původní objednávku (teď to snížili a chtěj abych nabouchal víc v ruce). Tak sem řikal seru na to, beru z fabriky. Teď z nich teprv vypadlo že přece standardní konektory nejsou zlacený! (gold? we don’t need any stinkin‘ gold!) A zlacený už se s poplatkama a vším nepříjemně zdražujou. Navíc bůhví co to je zač, číňan je podle všeho schopnej plácnout zlato na měď. A i když tam dá pod to nikl, tak to třeba kartáčoval místo elektrochemickýho čištění. A co čistota chemickejch lázní, co aktivace…? No vím o tom hovno, můžu vyhodit bohdá kolik a vim piču jestli to i s tlustou vrstvou niklu a zlata taky nesleze za měsíc, za rok…

                Asi zkusim americkou firmu, jejíž zakladatel byl v týmu lidí, kteří ten RJ konektor vymysleli…sice 5 korun kus v nákupce, ale aspoň mám jistotu.

                1. Jistotu… no, pokud to garantuji, pak ano.

                  Konektory beru z Ciny uz leta. Jenze my pouzivame Mil-spec, ktere nam delaji vzdy na zakazku. Tam je technologie dodrzena. A pak nam delaji jedny svorky, take zlacene, ale o5 – technologie se musela odzkouset a schvalit. Bez toho nejede vlak. Cinan je lhar prolhany, ale kdyz se vsechno vyzkousi a domluvime se na tom, tak to funguje. Zatim jsem se nesetkal s tim, ze v prubehu spoluprace by pak neco umyslne ojebavali.

                  Setkal jsem se s tim drive, kdyz jsem jeste vozil zabavnou pyrosku, jenze to take bylo o tom, ze to cele byla (a je) manufaktura, takze qalita je podle pocasi, kvality hliny do spuntu a tisice picovin, ktere se meni podle kalendare. Pokud jde o prumyslovou vyrobu, tam Cinani umi drzet to, co se domluvi.

                  1. Potkal jsem se s člověkem, který měl zkušenost, že musel hlídat na místě. Ne osobně, měl tam člověka. Ale jemu nějaké průmyslové zboží párkrát obrali. Jo a plus další taková zvěst z textilu, to samé.

                    1. Ano, souhlasim, technologii jsem byl resit v Cine. Ale u prumyslove vyrabenych veci uz nemusim prebirat kazdy kontejner. Nicmene… je to jako vsude,na podvodnika narazis.

                  2. No, umí. Je celkem běžný mezi lidma takový ty historky „beru to leta a teď to stálo za hovno, asi šarže“…no, nastoupil mladej aktivní manažér a ten to ojebal. Jaká je jistota, dokud si to tam nezajedeš osobně zkontrolovat, že tě neojebou? Je to docela daleko.

                    Amerikánec se dušuje, že dokonce dodává do každé zásilky CDčko s výsledkama měření každýho kusu…

                    No nicméně docela mě to začíná bavit. Tak sem se tuhle ptal, támhle se dohrabal i k nějakejm specifikacím výrobce. Většina těch levnejch kabelů na trhu nemá zlacení taky a to že VŮBEC. Pak se někdo diví, že toho kvanta stojí za piču a ten zbytek se sere, protože to oxiduje? Gembird se už ani nestydí prodávat patch cordy(!) z hliníku. Ale tak když lídl furt protlačuje ty hliníkový startovací kabely…že za tři kila pro pětilitr motor. No, nastartoval bych s tím vůbec Saaba (2.3i)? Většině lidí se to nejspíš v kufru rozláme dřív, než to budou někdy v životě potřebovat…

                2. Hm, toto sa Vam bude pacit. :)

                  https://imgur.com/a/aSFTC#xfkxpH9

            2. „Ale to jsou jen nějaký hudlaři, když se cpou jen do Česka. Volvo?
              Ještě bych našel.
              Spíš to vypadá, že celou Evropu za chvilku zkoupí jak ve výprodeji.“

              Hmmmm, to uz tady bylo taky circa 80.leta minuleho stoleti: Japonci…
              taky kupovali vsechno co pred nimi neuteklo… https://en.wikipedia.org/wiki/Rising_Sun_(novel)
              no a pak prisla serie krizi a termin „Lost Decade“ (nebo dve) se objevil v kontextu jejich ekonomie.

              Ted jsou na rade Cinane, zni to krasne jak jim to tam perfektne funguje,
              vskutku ‚zeme, kde vcera je zitra‘ nebo neco takoveho podobne komunisticky blbeho….a ze ten komunismus tam furt maji.
              S tim kupovanim Evropy (at to vykoupi cele sakumprask, a priberou i ten Brusel)
              to nebude tak zhave, bo… ‚capital control‘
              –> https://www.bloomberg.com/news/articles/2016-11-21/shih-says-china-faces-yuan-float-if-capital-controls-fail-q-a
              Zadny strom neroste do nebe.
              Obdivuhodne je to, ze jeste pred 40-50 lety tavili v kazde vesnici zelezo, a co maji dnes!
              Cesi jim posilali vtenkrat nove funkcni lokomotivy, a oni se revansovali veprovymi konzervami (lunchmeat).
              Co asi vydrzelo dele?
              Za tech 20-30 let se jim tam naposilalo veci….to by fakt museli byt blbi aby toho globalismu nevyuzili, ne?

        2. kundo1, je prvniho prosince. Kde je ten tvuj kolaps?

          1. shane, zde se oslovujeme nickname, nikoliv komoleninami či projekcemi … jest nějaká netiketa

            1. Tak to ste, vazeny pane, mimo. Kundo z ryby tu bolo bezne oslovenie za cias Hozzu ZZR. A to boli, prosimpekne, casy ked sa este davali niektorym diskuterom banany.

              1. V podstatě zlaté časy bez těchto ruských debilních trollů…. a taky časy kde i s Urzou byla 10x taková sranda než teď…

          2. Pripajam sa k otazke. Tiez by ma velmi zaujimalo ze kde je ten kolaps…

          3. re: shane

            Troufnu si tvrdit, že odpověď je ve smyslu „kolaps už je tady, jen Vy ho nevidíte“. Takto totiž skončila řada důmsajerů k 21.12.2011, nebo tdy to měla být ta apocalypsa. „Začala transformace, všechno je jinak než dřív, musíte si toho brzy všimnout… za chvilku… ještě chvíli….“ a pak ticho.

        3. Takže je tu prvního prosince, nic se nestalo, ty tu stále stejně debilně trollíš no a svět jde dál. Aspoň si o tobě může každej udělat obrázek, jak ty tvoje předpovědi vycházejí a jakej seš skvělej analytik. Prázdnej sud nejvíc duní a o tobě to platí bezezbytku, no já už si to nečtu, neboj :)

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017