Aspon zde na rovinu pisou, o co go. Dosel papir do rotacek, nastoupi virtualni okradani. Radujte se!
kaBrnak
Už jsi viděl ty obří masokombináty, tedy vlastně „červokombináty“ na výrobu umělého či červího masa (které nikdo dobrovolně nechce jíst), které se začínají stavět ?
To mi něco připomíná.
Tak jako jisté obří firmy s nejasným vlastníkem rozjely „úplnou náhodou“ byznys s půjčováním elektrokoloběžek a s rozvážkovými službami těsně před vypuknutím „covidu“ ?
Stejně jako úplnou náhodou KFC i McD rok předtím rovněž zřídily rozvozovou službu a každý si ťukal na čelo, tedy jen do začátku „covidu“ ?
sinuhet
KFC mělo rozvoz už minimálně od roku 2017, spíš ještě dřív. McDonald’s nevím. Tento váš argument je tedy lživý.
Vážně ? Zřejmě vám uniklo že v roce 2016 zkončila po 3 letech testovací fáze „světové pandemie“ v lokálním měřítku, pod názvem „ebola“.
Čili kdo nebyl vohnout jako vy, a měl ještě k tomu další globální informace, ten už tehdy tušil co se chystá, a patřičně se podle toho zařídil.
A již v roce 2019 započala přípravná fáze „pandemické cvičení“ kteréžto lidlový pivní vohnout naprosto nezaregistroval. Zatímco ti chytří a mazaní ano, a tak i ti méně informovanější na poslední chvíli dělali opatření.
Průměrný vohnou samozřejmě nic netušil.
Dtto. uřvaný ufon a jeho alza-boxy které jim zařídili během plandémie obrovskou výhodu a konkurenční firmy zkončily na hranici krachu, když se pokoušeli prodávat svoje výrobky skrze nějaké okýnka a biohazard zaigelitované plenty a průchody.
sinuhet
Nějakou takovou reakci jsem čekal. Přitom rozporuji konkrétně tohle:
„Stejně jako úplnou náhodou KFC i McD rok předtím rovněž zřídily rozvozovou službu a každý si ťukal na čelo, tedy jen do začátku „covidu“ ?“
To je objektivně lež.
A vaše následná argumentace ukazuje na to, že sám před sebou si zjevně dokážete obhájit cokoli, co se vám líbí. A z toho pak můžete i cokoli vyvodit. Takže se nedá na žádné vaše závěry spolehnout.
Víte, on si pak člověk připadá jako debil, když sdílí názory s takovými, jako jste vy a spousta dalších zde diskutujících. Je pak strašně jednoduché člověka onálepkovat a ostrakizovat. Fakt dík.
ktosicelkominy
kaBrnak :
Keby si prečítal články z https://antivirus.22web.org/ , tak by si vedel, že diskutovať zo zombíkmi a s napichancami je totálna strata času a písmeniek. Zombíci majú nulovú kognitívnu schopnosť (ľudovo – hnilé mozgy).
Autor tohoto jinak skvělého webu zjevně zblbnul a pevně věří něčemu co nijak nemůže dokázat. Důkaz opaku je pro mě ten, že jsem pozoroval naprosté zblbnutí a zpitomění původně inteligentních a vnímavých lidí, které jsem znal třeba 25 let od jejich mládí. A ti věděli že „se systémem je něco špatně“, ale pak najednou přepli do opačného módu.
Ono se to má ve skutečnosti tak, že někdo je odolnější zombifikaci a někdo prostě není. Druhá strana mince je ta, že mě to stálo hromadu „potu, krve a slz“ nenechat se zombifikovat.
Cesta do pekel bývá vždy pohodlná.
Na začátku bylo vždy rozhodnutí člověka, že se dá tou pohodlnější cestou. A systém mu to pohodlí nabídne. Ale ve skutečnosti je to smlouva s ďáblem.
Já měl kliku že se se mnou život moc nemazal, takže jsem nezlenivěl a nezdegeneroval v konzumu jako ti druzí.
Nedávno jsem byl na srazu, kde byli převážně mí vrstevníci. A byl jsem podněkud zděšený, když jsem to srovnal se stajným srazem se stajnými lidmi cca 6 let nazpět. Oni byli jako by je někdo vyměnil. Totálně zpitomělí.
Ale někteří nějak tuší, že se děje něco špatného a snaží se zařídit si nějakou soběstačnou usedlost na vysočině apod. Ono je to utrpení co přijde, některé ještě solidně probudí.
Takže žádní „odepsaní zombíci“. To je pitomost. Šanci se probudit měl každý. Že ji nevyužil, to je holt smůla. Přijdou další šance, ale ty budou už o poznání drsnější.
ktosicelkominy
„A byl jsem podněkud zděšený, když jsem to srovnal se stajným srazem se stajnými lidmi cca 6 let nazpět. Oni byli jako by je někdo vyměnil. Totálně zpitomělí.“
– toto, PRESNE toto ja vnímam u prakticky všetkých mojich NAPICHANÝCH známych, pôvodne hodne inteligentmých. Napodiv, u zopár NEnapichaných tzv. primitívnych zmenu nevidím.
ygorek
kaBrnak 24.7.2023 v 13:06
Děkuji za odkaz.
Má ta duševní choroba nějaké jméno?
LWG
Grafománie. Něco napsat musí, ať to má smysl, nebo ne.
Other_user2
„A byl jsem podněkud zděšený, když jsem to srovnal se stajným srazem se stajnými lidmi cca 6 let nazpět. Oni byli jako by je někdo vyměnil. Totálně zpitomělí.“
Ne tos jen nesledoval drive jejich jednani.
Spousta lidi v mem okoli uz od mladi mela sklony k zombi-like mentalite, jenze jaksi system je nechaval byt, takze se to moc neprojevilo. Krom retezovych mailu delajicich si srandu z Paroubka a jeho bradavice.
Potiz nastala, kdy v momente kdy prituhlo, se tito vzdyzombie pouze projevili a ty sis teprve pak uvedomil, wtf co je to vlastne za lidi.
Ja ve svem okoli mam lidi kteri rozklicovali system a presto si nechali dat pigaro a pak i ty co pigaro ne, ale jine casti systemu zhltli.
Potiz je jinde, cela problematika je primis vseobjimajici a sklada se z ruznych podmnozin problemu. Ne kazdy rozklicuje vsechny, ne kazdy ma na to rozklicovat vsechny a ne kazdemu vadi vsechny.
Napriklad, kdyz zakazali kourit v hospodach, velke vetsine lidi to vyhovovalo i tem co jinak jsou proti systemu. Tahle vec jim ale vyhovovala a tak ji nerozklicovali.
Hroch_bahenni
S tou injekcí bych to nebral jako důkaz zombismu. Pokud máte někoho, kdo neočkovanej umřel, a ne, běžná chřipka to nebyla, koukáte na to jinak. Nebo když neočkovanej dostane „chřipečku, co se po ní tři dny smrká“ a má týden čtyřicítky. Viděl jsem obojí. Nebo když máte známou sestřičku na JIPce a když vám dávno není 30. Pak si člověk vyhodnocuje rizika, dokonce i když mu je jasný, že vakcína nebyla odzkoušená a že smlouva je prasárna. Situace byla nejasná a informace o skutečných účincích prostě nebyly. Oni de facto nejsou ani teď, myslím komplexně, máme jen střípky, hlavně z jedné strany.
Zombík je IMHO ten, kterej si MŮŽE dohledat údaje, ale nechce se mu.
Hupert
Podle tvé definice šla za covidu za zombie většina doktorů.
Hroch_bahenni
Jako že doktoři měli informace?
Neměli.
Jasně, věděli, že ta vakcína není pořádně otestovaná. To je právě ten nedostatek informací, neví se, co to dělá. Pak se ten doktor buď rozhodne se dát očkovat, nebo ne. Riskne očkování, nebo riskne neočkování. Většina se dala. Jestli měla většina boost, netuším.
kaBrnak
Já to vidím ani ne jako „vždyzombie“ ale jako cca 10 let plíživé „parchantizace“ kdy tito vyměnili svědomí, morálku a nějaké hodnoty za pohodlí, lenost, prachy a bezstarostnost.
„Proč bych se staral o svoje zdraví, když můžu žrát bůčky, chlastat a hulit krabičku denně, a pak přijde hodná farmaceutická firma se svým vakcínovým zázrakem a vyřeší to za mě, když mám z toho životního stylu imunitu v hajzlu a skolí mě každá chřipečka“
Takže to očkování není příčina jejich stavu, ale už jen důsledek jejich nastavení a hodnot. Ti co byli zodpovědní za svůj život a svoje zdraví, ti se nenechali očkovat šmakuládou.
Ikdyž samozřejmě že zárodky parchantství se u některých z nich daly pozorovat už v jejic 20 letech, jen to člověk nevidě či přehlížel. A souhlasím s tím, že teď se projevil každý jaký je.
Jen mi přijde zajímavé, že dnes už se nedá bavit s některými lidmi, se kterými jsem si ještě před 2 lety v pohodě notoval, jaké jsou mRNA šmakulády zlo, jak tu máme ten Green deal a Great reset, a že systém je prohnilý a je třeba ho změnit a nevěřit státu a korporátním fašistům ni nos mezi očima.
Tohle je druhá věc co mě zarazila. Ta první o rok dřív byla, jaké mám ve svém okolí bezcharakterní parchanty, co tě v případě nějakého ohrožení udají nebo ti vrazí kudlu do zad. A druhá, že i ten zbytek co se zdál rozumný, taky poněkud zblbnul a spolehnout se na ně rovněž nedá.
Other_user2
“”Jen mi přijde zajímavé, že dnes už se nedá bavit s některými lidmi, se kterými jsem si ještě před 2 lety v pohodě notoval, jaké jsou mRNA šmakulády zlo, jak tu máme ten Green deal a Great reset, a že systém je prohnilý a je třeba ho změnit a nevěřit státu a korporátním fašistům ni nos mezi očima.“”
Neda, protoze ted uz jim o neco jde (nezaplest se do neceho). Tehdy jim o nic neslo, takze klido zvatlali o cemkoli.
Ale jak postupuje pomalu utahovani sroubu, zacina se projevovat charakter.
Ale spise je dobre si trochu rict, zda nejsou nahodou oni ti racionalni. (If you cant beat them join them)
Ja si uvedomuju problemy uz nejakou tu dekadu a co se jako stalo? Nic.
Protoze na souboj s nepritelem je nas malo, a nemam zdaleka takovy prostredky. Jak se muzu utkat napriklad s nekym s elit?
Vzdyt uspech je vubec v US kine dokoukat Sound of Freedom – dejou se veci nevidane nejen v kinech.
Takze k cemu je uvedomeni si reality, kdyz realne nikdo nemuze jit a slapnout na krk tem, co skutecne tahaji za nitky?
Hroch_bahenni
JJ.
Nechat se systémem odstřelit jen kvůli silnejm řečem v hospodě/na netu je neproduktivní. Změna není aktuálně možná, i proto, že to spoustě lidí zatím nedochází. Na to, že člověk „probudí davy“, nevěřím. Dá se ale udělat ostrůvek normality ve vlastním okolí.
BTW v Čechách změna nastane, až se změní situace u zahraničního protektora. Jako obvykle.
sinuhet
Jen pro zajímavost, mě považujete za zombíka nebo napíchance?
ModrýKlokan
@ sinuhet
To je zvláštní otázka. Vobojí je v kontextu synonymum, ne? Nebo máš jiné vydání Vodborného slovníku naučného? Tvá otázka nemá smysl. Není jedno, jestli je někdo hloupý nebo tupý?
V poslední době mě fakt fascinuje, jak lidi zcela libovolně používají významy slov. To má nějakou zvláštní hodnotu, když mě ostatní lidi nerozumí, o čem mluvím? Fakt to nechápu.
sinuhet
Synonyma to určitě nejsou. Předpokládám, že tam může být nějaký průnik, a lidi mohou být obojím současně; ale jistě existují lidi, které „ktosicelkominy“ považuje za zombíky, a současně to nejsou napíchanci.
Považuji za dobré ujasnit si v diskuzi využívané termíny, omezí se tím prostor pro nedorozumění.
Forge
sinuhet:
V to vidím taky problém.Ktosi je Slovák a nezná asi lidovou mluvu.Nicméně i u nás jsou občas zmatky.Znám pár inteligentních hlupáků.To jsou tzv. blbci či pitomci.Čeština je pestrá, ale čtveráci se nakonec domluví.Ovšem u stolu.Ve virtuálu to zabere spoustu času.Takže nepraktické (nepropleskneš), a časožroutské (trvá to zbytečně dlouho).
jizlivec
ModrýKlokan 29.7.2023 v 17:44
„V poslední době mě fakt fascinuje, jak lidi zcela libovolně používají významy slov. To má nějakou zvláštní hodnotu, když mě ostatní lidi nerozumí, o čem mluvím?“
Alespoň v některých případech má pro někoho zcela jistě značnou zvláštní hodnotu, pokud se podaří rozblemcáním terminologie znehodnotit každou debatu…
Other_user2
Omfg. Ebola se objevila v Zairu na rece Ebola uz v 70s.
Nasledni s ruznymi outbreaky se stridave vyskytovala i v 90s podle kmene s ruznou smrtnosti od 30-90%.
Nakazliva jen dotykem a nebo telnimi tekutinami.
To vazne nesrovnavej s kovidem. Tohle kdyby uteklo a bylo airborne, tak do toho domaciho koncentraku lezes dobrovolne a skutecne by svet jak ho zname skoncil s to naprosto bez nitneho zasahu elit typu debila sorose, protoze smrtnost 80+% behem up to 10 days je takovy coromoro, ze to nechtej radsi ani diskutovat, natoz zazit.
Znova a pomalu, nynejsi unik z labu ohledne covid games se shoduji i nejvetsi pesimiste na tom, ze byl omyl a ukazka nekompetentnosti cinskeho pracoviste.
A samozrejme jsi zapomnel zminit outbreak behem 2003,4 sars 1 ktery byl rovnez z labu a rovnez utekl ven kvuli pochybeni. Kdyz uz by neco bylo testem na covid games, pak by to byl SARS1.
grg
Ebola je síce slušne smrtná, ale ako vidno z praxe, šíri sa dosť biedne. Takže pre civilizované krajiny, kde sa ľudia nemojkajú s mŕtvymi počas pohrebných rituálov, to predstavuje (na základe aktuálneho poznania) minimálne riziko…
Other_user2
Proto pisu airborne, vzduchem prenosna. Pokud by se sirila vzduchem, je konec.
A naopak, pokud by se kovid nesiril vzduchem, tak zadne kovid games nebyly.
jediný, čím si můžem trochu klidnit vědomí je, že kdyby to zmutovalo až tak výrazně, že by se to začlo šířit vzduchem (je to úplně jinej způsob, než jak hemoragický horečky fungujou dneska), dost pravděpodobně i smrtnost klesla nekam dost pod 20 %
to jenom ve filmech ebola zmutuje na chřipku s 90% vraždomatičností :D
steve2924
jako člověk z oboru ti opět vyvrátím tvoje pitomé konspirace. AlzaBoxy fungují od roku 2015, myšlenka je tady zavést byla inspirace v zahraničí a přišla ještě dřív. Zároveň to byla logická cesta, kterou dneska jde každý velký hráč bez ohledu na to jestli je nebo není pandemie. Protože doručení do boxu je pro zákazníka obvykle nejlepší volba. Nemusí čekat na kurýra, nemusí řešit otevírací dobu výdejního místa. A to v čem Alza ničila konkurenci nebyla pandemie ale v tom, že ty boxy uměla zavézt 2x za den. Takže dost zboží šlo ráno objednat a večer vyzvednout.
Obliba výdejních boxů roste i dávno po pandemii a bude jich přibývat. Vaše dávání do souvislosti to s covidem je jen další důkaz toho, že máte o věcech naprosto nulové znalosti a neumíte si je ani načíst ani se nad tim zamyslet, že to ani časově nesedí.
To samozřejmě platí i pro ty rozvozy jídla. To, že to u nás začalo fungovat v roce 2014 (Dáme jídlo) neznamená, že ve světě ty služby už dávno nebyly zavedené a funkční. On obecně rozvoz jídla je tu s námi desítky let. Jen prostě někoho napadlo do agregovat do jedné aplikace. A světě div se náhodou zrovna v době, kdy už mezi lidmi bylo dost smartphonů s internetem. Čím to asi bude. Stačí myslet.
Other_user2
Moje zubarka pouzivala rousku uz 2013, ta v tom musela jet taky!!!!! /s
Rozvazkove sluzby tu byly samozrejme driv. Covid je proste jen popostrcil, protoze holt nabidka/poptavka. Netreba byt tak paranoidni. Tim spise, ze to vypada cimdal vice, jak unik z labu chybou jedince. Tedy nedodrzenim hygienickych norem. Tedy necekane.
Ten Seznam to je tragédie, takový sračkomet nemají snad ani u Kim Čong-una v Severní Korei.
kaBrnak
Jak to bylo s tím týpkem v pokrokových jůesej, kterému technologická společnost zablokovala celou jeho „smart“ domácnost, pro podezření z rasizmu ?
A on se musel dobývat do vlastního baráku přes okýnko do garáže. protože všude jinde byly hen ty „smart“ zámky zablokované.
Tak vida, ani soud už není potřeba, vše zařídí „umělá inteligence“ která tě vyhodnotí jako závadovou osobu na základě nějakých algoritmů. Stejných algoritmů na základě kterých blokuje a shadowbanuje příspěvky uživatelů na sociálních sítích a youtube.
Jaký krásný lidský systém byl v dystopickém „soudci Dredovi“,kde byl policajt, soudce a popravčí v jedné osobě a to hned na místě „přestupku“. Ale odsoudil vás člověk. Takhle vás třeba popraví „umělá inteligence“ tím že vás na aljašce v mínus 30ti nepustí do vlastního domu. Nebo vám nedovolí zavézt manželku akutně do nemocnice, protože jste vyčerpali limic CO2.
A nebo ta nebohá čínská diabetička, co si ukousla kousek sladké tyčinky v metru, protože na ni šel akutní glykemický šok. A ono je zakázané „jíst“ v metru. Takže má na měsíc zákaz jízdy metrem.
Už není třeba nikoho odsoudit. To proběhne automaticky. A vy se pak měsíce musíte obhajovat že jste něco nespáchali, s nejistým výsledkem.
TO JE TO NEJHORŠÍ, že tento systém zavádi PRESUMPCI VINY !!!
Sysop
Klaus Schwab rika neco ve smyslu, ze lidi je jako sracek, takze i kdyby chybovost te UI byla 80 %, tak to vlastne neni problem.
kaBrnak
Mě už to ani vtipné nepřipadá. V našem lokálním hytlermarketu (supermarketu) nainstalovali výhradně bezhotovostní pokladny.
ČIli stačí nějaká karanténička kdy pokladní zůstanou doma a voila ! Hotovostí tu nic nezaplatíš.
Nicméně Dfens je poněkud nedůsledný v té dystopii.
S digitálními měnami totiž můžeš zavést i to, že budeš mít ve smarfounu třeba 5 druhů měn, přičemž za některé z nich si koupíš jen některé povolené věci. Něco jako tuzexové bony, to byl první experiment s různými měnami. Pro plebs koruna za kterou si koupíš konfekční socialistickou šeď a hněď. A pro vyvolené bony, bez kterých si to luxusní zboží ve speciálních prodejnách nekoupíš.
S tím že „digitální bony“ nebude možné nijak převádět či kupovat. Budou jen pro vyvolené.
(Třeba ten nový „digitální rubl“ nebude možné nijak směnit za klasický rubl, je to přímo v zákoně, že to bude uzavřený oběhový systém.)
A taky další roztomilosti jako „časově omezené peníze“ prostě dostaneš na příděl nebo jako plat určitý druh „time-coinů“ které ti koncem měsíce propadnou když je neutratíš. Ty nebude možně šetřit na horší časy a vytvářet si nějaké rezervy.
Digitální čipový IT koncentrák skýtá takové možnosti, o kterých se tvůrčům předchozích koncentráků ani nesnilo.
Sysop
‚…to by prece neudelali…‘ ;-)
Cele to ma na strane odpurcu jeden problem – vetsina si naivne mysli, ze s tim vymrda.
Bockerer
Stejne jako se spalovakama. Ted si jeste koupim novy diesel a vydrzi mi az do smrti. Hehe, to ani omylem. Digitalni svazaci se postaraji, aby se na nej clovek tak akorat mohl chodit divat do garaze. Mechanismu, jak neco zakazat ci znemoznit je milion. Proto je nutne urcite vysady resit natvrdo a oficialne. Nenechat si kalet na hlavu. Odstoupil Rutte v NL, skoro nikde jsem se v ceskem tisku nedocetl pravy duvod. Te levicacke svoloci se to nehodi do kramu. Sedlaci v NL toho maji dost, priliv afrikancu podporuji krome levice i krestani. Totalni destrukce, nejsou byty, penize, ale ideologie je nad realitou. Takze negrici proudi dal.
Tady to bude stejne, proste se rekne, ze bude jen digitalni mena a hotovo. Realita nikoho netrapi, pouze ideologie.
Misto oba svety skloubit a vyuzivat vyhod obou svetu, budou nepodlnym lidem a firmam vypinat penezovody.
Sysop
Rikal mi v patek sef, ze Nemecko nakonec to ukonceni danove ulevy na hybridech nerealizovalo. Ukoncili jen bonus. Takze i letos lze mit noveho hybrida s danovou slevou. Zda se, ze ani Nemci se do elektroaut moc nehrnou.
Rutte je sebevedomej sulin a jasne pochopil, ze narazil. Radeji vycouval driv, nez by ho mistni sedlaci nabrali na vidle. To takovej Jurecka je vetsi kadr, toho ze Snemovni jednou ponesou nohama napred.
deacon
Odblokovali mu ucet po cca 6 dnech. A pokud mel pouze smart zamky, tak si za takovou kokotinu muze sam. Protoze vypadky proudu v US(a i v Kanade) jsou dost bezne na to, ze se tam doporucuji domaci UPS. Takze pokud se z toho nepoucil …
deacon
A musim jeste dodat, ze navazet vsechny sluzby na jediny ONLINE ucet je taky pekna debilita. Kdyz je nekdo kokot, zaslouzi potrestat.
reality poloviny vovčanů, ta druhá polovina zase sere náhodnejch účtů desítky a po třech minutách neví přístupy…
Cingischan
Zde se musí s D-fens souhlasit. Covidismus byl varování pro všechny.
kaBrnak
Kteréžto varování 99% ovčanů nepochopilo.
Když tady diskutuju na Dfensu ,tak mívám dojem, že alespoň 10% inteligentnějších lidí to pochopilo.
Ale v reálu žádné takové nepotkávám, takže jich skutečně může být to 1%.
Jihočech Honza
Procenta nevím, když si ale vzpomenu na lidi, kteří své děti nechali napíchat pochybnou vakcínou proti nemoci, která je neohrožovala, jen kvůli tomu, aby mohli jet k moři anebo lyžovat…
kaBrnak
Tyhle lidské lumíky prostě nepochopíš.
Teď aktuálně letadly míří do ohnivého pekla na Rhodosu, protože „přece mámo nenehcáme těch 100k propadnout, když cestovka říkala že to stornovat nelza ani kdyby byl celý ostrov v plamenech a lidi skákali do moře, pokoušeje se přeplavat na řeckou pevninu.“
Cingischan :
„Covidismus byl varování pro všechny.“
– nie, nie. Covidteror bol TEST národa. Teraz už politici majú dôkaz, že ľudia sú ochotní jesť aj kravské hovná – pokiaľ im politici sľúbia večný život.
Akýkoľvek teror je BEZ PROBLÉMOV a bez odporu možný.
jungvoj
zdruv
navrhuji, že až se zavede jen digitální plaacení, řekněme do tří let, tak požaduji po vládě, aby případný bartrový obchod, např tři slepice za kozu, deset vajec za litr něčeho co požere spalovák, soulož za kilo krkovičky, a pod, bylo pojato jako falšování peněz a současně jako sabotáž . Pokud by směnný obchod někdo prováděl ve větším měřítku, to jest s dvěma a více osobama, pak by to byl čin pojatý jeko terorismus, neb by ohrožoval vícero slušných nevinných poctivých občanů, s dolní hranicí 25let v kamenolomu o chlebu a vodě, v neděli zostřeno na jen o vodě, horní hranici trestu za tento zločin bych navrhoval napichnutí na kůl, protože trest má nejen oddělit zločince od slušné společnosti, ale i odstrašit ty , co by chtěli žít na ukor slušných,
Sysop
Pockej, to jako ze za grupac svedske trojky za kus boocku na 25 jaru do kamena?
Bockerer
So einfach sicher nicht! Prvni bucek zdanit, pak teprve rozmrdavat kamen…
Bockerer
21 % DPH za bucek tomu jeste 12 % DPH za horizontalni atletiku jako sluzbu.
Sysop
No moment… ale ja jsem nerekl, komu ta cinnost prinasi uspokojeni, ergo kdo je prijemce pozitku one sluzby. Takze pokud damy prodelaji vicenasobny orgac, pak jde 12% DPH za nimi. Token to neda.
netušim vo čem je řeč, je tam nákej dement v ygňoru a pak cosik vo trojkách s bůčkem
Bockerer
V Brne se kdysi dalo mluvit deutsch a ve Vidni cesky. Vite jake bylo druhe nejvetsi ceske mesto na konci 19. stoleti? Brno to vazne nebylo. Mein alter Physiklehrer hat einst gesagt, in Brünn konnte man ja früher deutsch reden und in Wien tschechisch. Heute ist weder das eine noch das andere möglich… und das soll der Vortschritt sein? 🙂
Sysop
No, ono je to dneska tak, ze ve Vidni je echt Rakusaku pry cca tretina. Zbytek Cesi, Slovaci, Madari a Turci a ruzny mix tohoto s Rakusaky.
Stran te vety – to je nejake nareci? Cekal bych misto ‚einst‘ spis ‚mal‘. Nerypu, jen zkoumam.
Bockerer
Einst = damals, früher, seiner Zeit… hrubku jste mi neopravil. Fortschritt
Sysop
Ja chapu smysl, jen to takto neslycham, proto jsem se chtel nechat poucit. Treba to ve Styrsku, nebo Dolnim Rakousku tak rikaji, nevim. Ostatne s videnskym dialektem jsem mel problem uz na gymplu, protoze jsem ho odposlouchal z ORF…
Na hrubkach se netocim. Sam je sekam. Podstatny je obsah, ne forma.
Brno bylo za rakouska asi pátý největší. Druhý největší se stalo až se vznikem ČSR a hlavně Velké Prahy, která pohltila Žižkov a Královské Vinohrady.
gogan
Tvl nejmíň pětatřicet. To je zločinné spolčení v mezinárodní organizované skupině :D
Panek
Vážená předsedkyně, rád bych podotknul, že můj mandant se žádného směnného obchodu za účelem účasti na hromadném sexu nedopustil. K aktu byl přizván bezplatně. V průběhu však poskytl zdravotnickou pomoc účastníkům, kterým hrozila dehydratace a vyčerpání, poskytnutím nápojů a potravin.
Sysop
Pane doktore, vasi pripominku sice chapu, ale jak prosim vysvetlite napis na dverich mistnosti „vstup jen s poradnym masem“? Ostatne mistnim setrenim bylo zjisteno, ze fronta prede dvermi vypadala jako pred masnou za moji blahe pameti, jen s tim rozdilem, ze zde kazdy mel tasku plnou!
LD
Tak dvacet let nazpět jeden se jeden pokrokový kolega rozplýval nad tím, jak si dobrovolně objednal dražší zelenou elektřinu, aby přispěl na „dobrou věc“ … uběhly nějaké roky a extra daň v ceně elektřiny na zelené zrůdnosti platí všichni ať chtějí nebo ne.
Každopádně je dobré si uvědomit, že stát umí dělat opravdu „velké věci“ a být připravený je dělat také, nejen o tom kecat a nedotáhnout k úspěšnému konci … jen to nás může zachránit od „pochodu do sprch“.
Sysop
Ja to mam nastaveny tak, ze ted se odkopat je zbytecny. Fura dobrych napadu, viz treba ruzne riske inovace, nakonec po par letech vyhnily. Materska sice zustala, ale kde je Lebensborn, ze.
Na druhou stranu, pokud k realizaci dojde, pak v ramci zajisteni lepsiho zivota pro moje potomstvo holt pocitam s tim, ze mlaceni hubou na Internetu stacit nebude. Nejsem typ na demenstruace v ulicich, nebo mlaceni se s fizlama. Ani jedno nic neresi. Drak se zabiji od hlavy.
rhol
Tohle mě docela štve na německých průmyslově zpracovaných potravinách. Prakticky žádná z nich není „obyčejná“; vždycky je tam nějaký podvodný cejch typu Bio, Fair Trade, Recycle nebo Rainforest Alliance.
RK
D-FENS už to nějak naznačil. Není to tak dávno, co také v médiiích byly články, jak bude při platbě soc. a zdrav.pojištění v úvahu bráno, jak „pečujete“ o své zdraví. Na první pohled OK. Ovšem přesně tam směřuje to placení kartou. Ale, ale, tady vidíme, že jste si koupil bůček, obyčejné pečivo, okurku nikoliv z BIO produkce a dokonce pivo (alkohol!), no tak tady vám zasíláme datovou schránkou novou sazbu soc. a zdravotního pojištění. Platí ihned. Dlužné pojistné uhraďte do 14 dní. V opačném případě dojde k blokaci vašeho účtu vedeného u banky a to na základě zákona o bezhotovostních platbách a utužování zdraví obyvatel.
Sysop
Myslim, ze dluh v digitalnim svete vubec nevznikne. Alespon ne vuci statu. Bude ti vse strzeno ihned. Musis zacit uvazovat v rovine, do ktere se to ma dostat. Proste ti nabehne vyplata a hned se z ni skrtne vsechno, co mas kde zaplatit. Nikdo se nebude ptat na nejaky tvuj souhlas. A i kdybys prostredky mel a chtel hned nekde neco koupit, tak stat a vybrane instituce budou mit prednost. Napriklad v Nemecku nemusis davat souhlas k inkasu pro danoveho poradce. On si zobne ze tveho uctu, protoze DP ze zakona muze. A takhle to v digitalnim svete probehne se vsim.
Pochopitelne, pokud se rozhodnes, ze si treba koupis unci zlata a tu nekam zasijes, tak jednak soukrome drzeni zlata bude zrejme zakazano, neco ve stylu USA po roce ’71 a druhak pokud bys chtel treba barterovat zlaty prstynek, pak to bude trestny cin, asi jako nepriznane prase za Protektoratu. Vysledek stejny tehdy, jako nyni. Likvidace vinika. Tehdy fyzicky, dnes socialne. Takze nakonec si nekde sam skoci pod elektrickej vlak.
RK
No vidíte, jak pořád žiju tak nějak po staru. Jsem předpokládal, že budete mít nějakou možnost obrany. Ale lze to i zkrátit.
Na účet napíšem 0 nebu částku v mínusu. Tím pádem vám zablokujeme přístup k digitálním službám. A podání lze podávat pouze elektronicky. Ne aby ta chamraď pořád někoho otravovala osobně. No a je to vyřešeno.
Sysop
Trend komunikace se statem bude, ze se dovolas na nejakeho hlasoveho asaka s UI, kterej s tebou bud postupne vymrda, nebo ti aspon vyluxuje ucet, protoze volani na urad bude zpoplatneno tak a tak. Vsiml jsem si, ze tam, kde se pracovni doba uradu pro plebs behem Cinske chripky zkratila, uz se nevratila z5. Pochopitelne, ze chamrad bude remcat, jakmile se salam dokraji ke spicce. Tou dobou se s ni ale nikdo nebude bavit. Asi tak, jako s tebou komunikuje treba Evropska komise, nebo WEF, ci WHO.
RK
Dovolím si váš nápad ještě vylepšit. UI netřeba. Zavoláte, bude to samozřejmě zpoplatněný hovor, a po celou dobu budete poslouchat: „Nezavěšujte prosím, naši/vaši úředníci vyřizují požadavky občanů, kteří se dovolali před vámi.“
Tím pádem, bude pro všechny instituce stačit jedniné telefonní číslo a jeden hlasový automat.
kaBrnak
Já bych to viděl na povinnou měsíční zálohu na „uhlíkovou daň“ jako součást presumpce viny.
A na konci roku budeš možná mít nějakou vratku, pokud doložíš, že jsi pečlivě omezoval produkci CO2, jezdil na koloběžce a žral brambory se zelím, místo bůčku či kuřete.
Sysop
Brambory jedine s prazenyma mandelinkama. Po zeli se vypousti fuj fuj metan, prece.
kaBrnak
A ty brambory v hlíně beztak taky nenápadně prdí a vypouští metan.
Aspoň podle dokumentu jedné významné banky, která chce v rámci boje s CO2, s masem zakázat i ty brambory a tudíž když už mandelinky, tak jedině s rýží. Tohle je jediné vysvětlení které mě k tomu napadlo.
rhol
Řekl bych, že to půjde ještě dál, přestože to na první pohled bude vypadat a technicky probíhat stejně: Výplata bude občanovi stržena celá a soudruh úředník (případně automat) rozhodne, kolik se z ní občanovi vrátí.
Sysop
Moneta zavedla UI, nejakyho Toma, nebo co. Volal jsem tam skrzeva nahovno fungujici apky a ten umelej srac nakonec pri identifikaci moji osoby skoncil ve slepe ulicce, protoze chtel nejakej trvalej prikaz z uctu a ja tym zadny nemam. Nastesti to pak vzdal a prepnul na zivou pani, se kterou to bylo o vyrazny kus lepsi. Sice se nic nevyresilo, ale aspon se s ni dalo komunikovat.
ModrýKlokan
@ Sysop :-D))))
Vítej v klubu. Podobný zážitek jako při volání do VZP.
Dissenter
Argumenty v článku jsou dobrými argumenty proti moci státu jako takové, proti právu na represi. Existence technologií s tím nemá souvislost vůbec žádnou, naopak poskytuje o něco lepší možnost obrany než bez nich.
Nacistické Německo nebo stalinistické Rusko dokázalo vytvořit nesnesitelný režim bez technologií a s hotovostí.
Dokonce si myslím, že kdyby covidové piškuntálie nebylo možno celkem snadno obejít, zvedl by se hněv občanů mnohem více, a s nějakým výsledkem.
Sysop
Tady jsem vic skepticky. Pokud se to lidem poda, jako supa dupa vyhody, pak budou drzet zobaky a budou radi, ze zatim slapou vodu. Existence technologii umoznuje vse provest jednoduseji a ‚humanneji‘. Nacisticke Nemecko i stalinisticke Rusko nezvladlo peklo pro drtivou vetsinu. Takze se vzdy naslo dost tech, co to omlouvali a chapali.
Dissenter
Jestli to mám chápat tak, že totalita s technologiemi by byla subjektivně vzato mírnější, pak stejné vedení státu by bez technologií vedlo k totalitě surovější a pak jde opět o výhodu.
Možnost obrany od šifrování až někam k bitcoinu a podobným taky není z mého pohledu zanedbatelná, proti době, kdy se šifrovalo leda mřížkou nebo caesarovou šifrou je to velký pokrok.
Každopádně bych se nerad vzdal pohodlí, které mi digitalizace přinesla výměnou za vidinu zhoršené perzekuce státem. Ke které nedochází, ba naopak, síla komerčních subjektů se se silou států začíná dobře měřit, což je imho velká výhoda (firma se chová logicky – zisk, stát chaoticky nebo násilně).
shane
On je trochu problém, že velké korporace jsou schopné nastolit horší totalitu, než státy. Státy jsou aspoň teoreticky kontrolovatelné svými občany (koho si občani zvolej je věc jiná), korporace jejich zaměstnanci nekontrolují ani ve snu. Už Baťa se snaźil zcela ovládnout životy svých zaměstnanců, v jejich firemních domcích museli dodržovat dost důkladná nařízení sahající až k tomu, jaké kytky mohou mìt za okny (estetika, woe), tlačil je do nakupovánì ve firemních prodejnách potravin …
Vůdčími silami v digitálním šmírování nejsou státy, ale soukromé firmy za účelem zisku.
ktosicelkominy
Dissenter :
„Nacistické Německo nebo stalinistické Rusko dokázalo vytvořit nesnesitelný režim bez technologií a s hotovostí “
– jasná chyba v kognitívnom myslení !
Keby mal Hitler k dispozícii digitálne technológie dostupné počas covidTeroru, tak by im neunikol ani jediný Žid, a nemusely by pritom ani hromadne vraždiť a väzniť. Digitálne väzenie pomocou čipu pod kožou je skoro zadarmo, a bez úniku.
Tuším si nemal ísť na druhú ani tretiu dávku….Radšej ani na prvú. Zabíja to nielen imunitu, ale aj kognitívne myslenie
netlife
firmy se chovaji logicky – tak tim se vyvetluje, proc Disney toci woke sracky, na kterych uz prodelal miliony, no protoze je to logicke, tak dik za obveseleni
Other_user2
Firma se chova logicky, pouze dokud plati volna ruka trhu. Ale my uz jsme dale, s narustem zisku korporaci s tim i jejich moci, ted uz jim nejde ciste o zakaznika, tak jako driv. Prednost ma ESG skore.
Protoze pokud ma takova korp ESG vysoke, bohate elity uz se postaraji aby prosperovala.
Proto nas ted velke korporaty vychovavaji skrze svoji marketingovou cinnost. Casto to delaji, aby drzeli sve ESG vysoko a nikoli z vlastniho presvedceni.
DEM
Chtít kodifikovat právo na hotovost je zbytečné. Ačkoliv se teď můžou obě strany zvednout ze židle a jedna chtít karty a druhá hotovost, tak je z dlouhodobého hlediska konec hotovosti zkrátka nevyhnutelný.
U příkladu Farage je vidět, že hotovost by měla své výhody když by bylo legální ji využívat v neomezeném množství, ale domáhat se práva žít jako v době kamený je nesmysl.
Větší smysl mi dává aby restaurace nabízely i platby Bitcoinem, případně podporovaly fintech služby které Bitcoin využívají.
Můžeme platit bezhotovostně a přesto nás nemusí žádný úřad omezovat.
Sysop
Nevyhnutelnost konce hotovosti je pouze hypoteza. Hotovost je porad nejspolehlivejsi platebni prostredek.
Jimmyx
Zlaté a stříbrné mince tu byly stovky let a zdálo se že tu budou na věky. Když Marco Polo vyprávěl v Evropě, že v Číně se mnohem pohodlněji platí drahé věci nějakým papírkem tak se mu v Evropě smáli. A zkuste dnes něco zaplatit nějakou zlatu či stříbrnou mincí. Ostatně zkuste dnes dnešní hotovostí zaplatit nové auto nebo třeba dům či byt. Neuspějete.
Takže hotovost se sice nezruší zítra, ale že tu bude navždy bych se nesázel. On vývoj postupuje směrem k pohodlnějšímu placení. Např. 1 unce zlata stojí aktuálně cca 50 000 Kč, takže ke koupi auta za např. milion by jste potřeboval těch mincí 20 x 31g = 620 g. Tj. potřeboval by jste pořádný měšec. Jo, mohl by jste místo měsce přinést šek, ale už jsme u toho bezhotovostního placení, že ?
Sysop
Ale notak… zlatem zcela bezne zaplatit mohu, namatkou Jizni Amerika, ci stredni Afrika. A kdyz ted vezmu unci a pujdu s ni do zlatnictvi, bezpochyby nejakou hodnotu dostanu. Koupit auto za pul kila zlata take neni problem. Klidne i za dve kila. Ze to neni legalni podle statu, to je vec jina. Ale udelat takovy obchod mohu a zarucene najdu prodejce auta, ktery to akceptuje. Docela dobre si pamatuju, kdyz jsem si v pulce devadesatek koupil Lexuse a platil za nej cihlickou. Nebyl to zadny problem.
Ono je spis potreba si uvedomit, ze vsechno se netoci okolo statu. Stat prikazuje, stat zakazuje. Ale lidi mezi sebou by se beze statu v pohode domluvili a zaplatili si cimkoli jakkoli.
Barn Swallow
Vietnamci pry kdyz zdrhali pred valkou, tak jedina solidni mena ruznym prevoznikum pres reky a hlidacum na hranicich bylo zlato. Americti bojovi piloti si taky vozi zlato sebou, kdyby je nahodou sestrelili, kus zlata je dobry zaklad pro vyjednavani s domorodci na uzemi nepritele… Proto jsem si nakoupil hromadu malych zlatych minci
Jihočech Honza
Klasikou pro tyhle případy je anglický Royal Sovereign.
Sysop
Pochopitelne. Zlate mince se prodavaji i ve valeckach po 10 nebo 20 kusech, neni to nic, co by nesli strcit do kapsy. Onech 620 gramu jsou 2/3 vahy Cizy, co obcas nosim. Rozhodne zadnej ‚mesec‘. Ono zlato je holt tezsi, nez ocel.
Sysop
Mimochodem – mazelka prodavala chatu. Hotove. Jen holt novemu majiteli rozepsala prijimaky na nekolik dni.
DEM
1. Června 1953 se spolehlivost statnich peněz ať už v žirové podobě tak v hotovosti náramně neosvědčila.
Čím víc jste přinesl do banky hotovosti ve starých penězích, tím míň vám dali nových peněz. Možná by nám v takovém případě částečně pomohla absence povinnosti držet občanský průkaz a do banky postupně nosit malé obnosy, nicméně i držení OP už tenkrát bylo povinné a proto i lidé s hotovostí pod matrací měli smůlu.
Hotovost dává spíše jen iluzi spolehlivosti.
Sysop
Tenkrat v nedeli prisel bracha meho dedy za mym dedou a povida „bracho, zitra bude mena“. A protoze muj deda mel pujcku na konich a jeho bracha mel v matraci, sli v nedeli do banky, kde bracha meho dedy pracoval a provedli splaceni dedova dluhu s patecnim datem. Bracha mu rekl, ze by z tech penez druhej den mel beztak hovno a klika byla, ze je mel u sebe a ne zapsany na uctu. Tehda to neslo prepsat sup sem sup tam. Ale vklad ano.
DEM
Příběh informovaných jednotlivců co ve své situaci objevili výhodu. Ale drtivá většina takové štěstí neměla a ani mít nemohla.
Sysop
Bezpochyby. Nicmene, ja take nemam zamestnani, jako vetsina. Nikdy jsem se neridil davem. I kdyz… ano, ridil jsem se davem, kdyz jsem obchodoval futures. Abych ten dav podojil. Jinak ne.
kaBrnak
Obávám se, že tak to bude i teď. Měna padne, úspory se vynulují, ale dluhy a hypotéky zůstanou. (tak jako za Zapotondy)
To kdyby si někdo naivně myslel, že se vymažou i dluhy.
A nebo možná vymažou, až když budou lidi totálně na mizině a švorc kvůli covidu a greendealu a sami budpou volat po oddlužení a klidně přijmou ten „nepodmíněný příjem“ vyplácený v poukázkách na červy a sojové šmakulády, i s uhlíkovou daní a sociálním kreditem.
Tak to bylo zamýšleno.
Ko-za
Tenhle argument miluju ze všeho nejvíc. Je rok 2023, takže musíme tohle… Je přece jednadvacáté století a tam musíme tohleto….
Leda hovno. Právo na hotovost je svoboda. Zrušení hotovosti je doslova a do písmene totální zotročení.
DEM
Já neříkal že „musíme“ já říkal že konec hotovosti je zkrátka nevyhnutelný a ani právo na ní nám dlouhodobě nepomůže.
Ono to z pohledu uživatele vypadá jako že to nic nestojí, ale hotovost je strašně drahá. Ty svozy vkladů a rozvozy po celé ČR do bankomatů stojí hodně peněz. A vůbec, nejdražší na výrobu jsou mince, hlavně ta sandwichová padesátikoruna nebo ty jedno a dvoueurovky. Navíc je při přepravě potřeba i bezpečnostní služba která to chrání před zcizením a to všechno se musí zaplatit.
Sysop
Hotovost muze byt klidne treba i smenka vlastni.
Vyhnutelny ten konec je. Asi tak, jako dnes treba temer nikdo nepouziva prechodniky, ale zakazane nejsou.
DEM
Aby něco ale fungovalo, musí to akceptovat obě strany. Pokud já vaší směnku odmítnu protože vaší směnce nevěřím, tak musíte tu směnku dát rozměnit. Kupříkladu v Paralelní Polis bez kryptoměn nezaplatíte. Tam si musíte fiat směnku rozměnit.
Sysop
No jasne, ale momentalne je mela okolo toho, ze nekdo odmita prijimat karty.
Kdyz budu mit v ruce unci zlata, urcite se driv doberu reseni, nez kdyz nepojede kartovy terminal quli serveru a nebude existovat hotovost.
DEM
Na malé transakce jsou drahé kovy problém, tudíž bez dobře dělitelné měny se neobejdete. Samozřejmě se zlato hodí jako nouzovka k uplacení vojáka nebo převaděče, ale jako měna pro každodenní používání je to nepraktické.
Sysop
Jiste. Ale vyhoda svobody muze nekdy prevazovat. Rohliky bych si takto kupovat nechtel, ale drahou vec klidne ano.
starter25
„Kupříkladu v Paralelní Polis bez kryptoměn nezaplatíte.“
Tak to je vrchol té svobody?
DEM
Tak je to jejich kavárna = jejich pravidla.
servisdok
A platí tohle i u ostatních kaváren, ryze soukromých? Že moje kavárna = moje pravidla?
Lojza
Melo by. Akorat ten uzasnej stat to zakazuje. Je super, ze se tomu alespon nekdo dokaze postavit
Childeater
Kdo a čemu se dokáže postavit?
podotek
Paralelní Polis. Máte tady všichni progresivní paralýzu, tvl? :)
Lojza
V te Paralelni Polis.
Pokud se nepletu, tak prijimat platby v Kc je v CR povinne, ale muzu se plest. Pamatuju si, ze kdyz s tim zacinali, bylo okolo toho velke pozdvizeni, ze se to nesmi, neprijimat Kc.
Childeater
Jo aha, Paralelní Polis.
Já už myslel, že je to něco doopravdy.
Tak nic.
Lojza
JAk to prosim te myslis? Co neni doopravdy?
podotek
E?
Childeater
V Paralelní Polis samozřejmě hotovost normálně přijímají, esi je teda řeč o Bitcoin Coffee. Akorát si tam za hotovost koupíš kartičku a s tou pak zaplatíš na baru. Funguje to jak na každým druhým rockovým fesťáku.
Šaškárna.
podotek
A PP není „ryze soukromá“?
deacon
Ve Svedsku je hotovost prakticky historii a i tak tam neskoncila. Mimojine proto, ze i absolutni debilove chapou, ze obcas ty online systemy maji vypadek. Napriklad kdyz firma, ktera spravuje platebni terminaly, posle update, ktery ty terminaly vyradi z provozu. V te dobe se 92 % transakci praktikovalo bezhotovostne.
Toz tak.
Panek
Švédsko, Norsko a Dánsko jaksi hodilo hotovost přes palubu.
byla ČNB nucena přestat od 12. června 2023 od svých klientů přijímat a také jim poskytovat dánské, norské a švédské bankovky
Sysop
Saria si ve Svedsku pak sama rozhodne, jestli je lepsi si nechat vypnout menu, nebo „zmrazit do USA“.
gofree
„Ono to z pohledu uživatele vypadá jako že to nic nestojí, ale hotovost je strašně drahá.“
Z pohľadu toho, že každá krajina bez hotovosti skončí absolútnou totalitou, je hotovosť extrémne lacná.
starter25
O tomhle básní příznivci kryptoměn roky, ale zatím je ale tisíckrát rozšířenější platba třeba takovým barterem. Tedy nevím proč by to měly restaurace nabízet několika hipsterům z města.
A že by nás úřad neomezoval, o tom se u kryptoměn dalo vzdáleně uvažovat v době, když byly anonymní.
DEM
Stejně tak jako, proč by měli pár „pražským levičákům“ nabízet platby kartou. Že? Jako utíkat do jeskyně můžeme, ale jen se tím znevýhodňujeme. Lepší je spíše v té digitální džungli hledat ty technologie které nám dají co nejvíc benefitů a co nejménê problémů.
Je plno fintech služeb které mohou propojit peněženku s kartou a tak si mnoho zákazníků zaplatí kryptoměnou, ale příjemce dostane fiat. Třeba na Alze mají platební bránu která lidem co si u nich chodili kupovat grafické karty přijala Bitcoin ale obratem ho rozměnila na fiat který si zaúčtovala Alza.
A jen tak mimochodem, Bitcoin nikdy nebyl anonymní, pouze pseudonymní. Když si nainstalujete peněženku, tak jsou tam jen dvě funkce. „přijmout“ a „odeslat“. Žádná autorizace, žádný formulář na osobní údaje. Jen přidělený klíč a seed který je dobré si zazálohovat na papír nebo plech.
Sysop
Ale jo, ale je potreba nezapominat, ze soucasna cesta k totalite vede pres lidskou lenost. Me kdyz se neco vysere na aute, jen zavolam asistencni servis a rovnou budu chtit Ersatzwagen. Vsechno zality sluncem, pokud ovsem nepojedu treba do Lotysska, ze. Jet starym Warbecem, tak bych proste vyhrnul rukavy, vytahl vercajk a sel to resit. U Budejic stejne, jako u Rigy.
Jenze… ja tim starym Warbecem jet proste nechci, protoze pohodli.
DEM
To není ani tak o lenosti, ale spíš o víře. Lidé určitě nepřijímají apriorně informace z ČT a ČRo kvůli lenosti si ověřovat, ale protože je stát prostřednictvím státních škol naučil věřit tomu, že co je státní, to je v pohodě a co je volnotržní, tam buďte opatrní. Je to spíše o nastavení přístupu.
Stejně tak jako v komentářích výše, mi oponent řekne, že hotovost je spolehlivá a já mu uvedu příklad že není, protože riziko měnové reformy které smete i hotovost.
Prostě když od 7 do 18 let vám budou státní školy vtloukat do hlavy, že stát a všechny jeho služby jsou dobré bude těžké se tomu v budoucnu postavit kriticky a neprovádět instantní závěr.
Z mého hlediska vede cesta k totalitě přes slepou víru a poslušnost kterou se nás snaží školy naučit.
Vůbec můj favorit je když někdo mluví o tom jak moc je důležitá svoboda jednotlivce a pak změní téma na to, že by se měla znovu zavést povinná vojenská služba.
Když je x let drezurovan státní propagandou tak je jeho mozek nastaven tak aby ani tady neviděl rozpor, přestože je naprosto zjevný.
Sysop
Lenost a pohodli je v tom zpusobu placeni, ktery samozrejme elektronice nelze odeprit. Ostatne takovato lenost a pohodli jsou prave pricinou toho, proc lidi radeji trpi pod Winblows, nez neco datlovat na Unixu.
Ted jsem chtel poslat prachy a po naklepani prikazu napsalo „nepodarilo se sestavit platbu“ a spadlo. A uz se ani neprihlasim. Zhruba tak pulhodku to bude tuhy. Tuhle hru to dela kazdej tejden. Moc mne to bavi. Moneta do kazde rodiny.
Childeater
Sysop 14:23
To je proto, žes jednou napsal do internetového fóra, že ten Nigel Farage nejni zas takovej blbec.
Já zase z lenosti dělám skoro všechno na Androidu. Nebaví mě neustále zapasit s Windows Update. A na PC je jen málo věcí které mi na tabletu chybí.
turbosele
Ja bych rekl, ze me a vrstevniky v detstvi stat v podobe pozdniho CSSR naucil, ze co je statni, tomu je treba a priori spise neverit a hodne to zkoumat.
Naproti tomu jsem stejne hnusny etatista a myslim, ze stat ma nektere dulezite funkce. Ktere jiste neplni dukladne a v poslednich rekneme 4 letech mozna i nejhur za 20 let. Jednou z hlavnich fci je vytvareni prostredi pravni stability, ktera je nutnou podminkou pro to, aby na uzemi toho statu vubec nekdo chtel neco podnikat. (Ta posledni dobou covidismu a ukrajinismu spolu s dezinformacni zvuli dostava obzvlaste na prdel.)
shane
Mě teda za dětství v ČSSR spíš naučili, že co je státní je všech a teda vlastně ničí, akorát tě nesměj chytit, když si to bereš. Ale je možný, že jste byli uvědomělá rodina a že vám to politicky myslelo. (Čímž nemyslím komunistickou uvědomělost. Jsou i jiné politické směry, žáno)
ygorek
DEM 24.7.2023 v 11:21
„To není ani tak o lenosti, ale spíš o víře.“, zatímco rohlík, rohlík je především o mouce.
Pokud si uvědomím, že ČT ani ČRo není státní, mohu s klidnou myslí přerušit četbu a jít dělat něco užitečnějšího, což tímto činím.
starter25
Proč? Protože je po platbě kartou poptávka, gigantická s porovnáním poptávky po platbě bitcoinem. Proto.
Za fiat si koupím neanonymní bitcoin, abych zaplatil bitcoinem, který se vymění za fiat. To má být ta výhoda?
Kecy o jeskyni tomu váhu nepřidají, spíš naopak.
shane
Hlavní průšvih bitcoinu je jeho volatilita. Na spekulaci OK, ale platit se tím nedá. Nasere i volatilita Eura nebo dolaru a to jde většinou jen o pár desítek halířů sem a tam. Bitcoin lítá jak na horský dráze.
DEM
Volatilita koruny vůči zboží je taky horská dráha v posledních letech. Volatilita ropy —||—
Volatilita elektřiny —||—
Volatilita plynu —||—
Žijeme v nepředvidatelném světě, jistota neexistuje.
starter25
Volatilita bitcoinu je někde na úrovni měn států před bankrotem. Přinášíš stále dětinštější argumenty.
shane
Inflace nasere, ale s bitcoinem by to bylo asi tak, že v sedm ráno stojí rohlík dvě koruny, v poledne 14 korun, ve dvě bůra, v půl pátý 56 korun a v deset před zavíračkou korunu dvacet. Druhej den by otevíral za 3,60, v deset by stál padika (pro nepamětníky – 50 halířů)a ve tři by byl za dvacku, aby skončil na osmi korunách. A tak dál…
Dokud k němu budou uživatelé přistupovat jako ke komoditě na spekulaci, lepší to nebude.
DEM
Teď se dlouho drží okolo 30’000 dolarů.
Ale to je taky tím, že se s tím obchoduje na burze jako s komoditou. Až se s tím bude víc pracovat jako s penězi tak se cena postupně ustálí. Hlavně to nebude cena za koruny, ale cena za zboží. Ostatně stejné je to i u zlata. Lidé to kupují aby to zase prodali, nikoli aby za to kupovali zboží a služby.
Prostě až tím budeme platit tak budeme na trhu smlouvat kolik satoshi za výrobek, ne kolik satoshi za dolar. Ta burza je v podstatě dočasná, nahradí ji trh se zbožím.
starter25
Je zvláštní, že jsi schopen to vidět a dokonce pochopit, ale víra ti brání to přijmout a stejně zopakuješ mantry, které tomu odporují. Z bitcoinu je spekulativní komodita bez fundamentu a měnou se nestala (teda, když nebereme v úvahu výrobce drog). To je fakt.
Místo toho tu vyslovuješ přání, že až se lidi budou k bitcoinu chovat jako k fiatu tak to bude mít vlastnosti fiatu. To je sice pravdivé tvrzení, ale jsou tu dvě překážky. Proč by to ti lidi dělali a smyslem bitcoinu snad nebylo stát se novým fiatem.
DEM
Kupovat nelegální zboží za Bitcoin není rozumné, protože Bitcoin není anonymní, ale pouze pseudonymní měna která po sobě zanechává stopu.
Na zločiny je stále nejpoužívanější americký dolar v hotovosti.
Ve Venezuele mnoho lidí začalo Bitcoin používat, jelikož ve srovnání s jejich bolivarem si Bitcoin vede lépe.
Stejně tak Bitcoin pomáhá ženám v Arabských emirátech, kde ženy nesmí mít bankovní účet bez souhlasu manžela. Pokud si zřídí peněženku do které si budou spořit na cestu pryč, tak se o tom manžel nemusí vůbec dovědět.
Bitcoin se používá hodně, akorát ne moc ve vyspělých zemích kde jsme zhýčkaní blahobytem, kartami a stabilní měnou a praskající skříní plnou kostlivců. Až ta skříň rupne, tak ten Bitcoin možná nebude ani nám připadat tak volatilní, akorát bude otázka, zda ho bude za co koupit. Pak už ho bude možné asi jen vydělávat.
starter25
Klasika. Vyřčená negativa odignoruješ a přidáš mantru.
To jsme tu už měli při ankap envagelizaci.
Panek
Kupovat nelegální zboží za Bitcoin není rozumné, protože Bitcoin není anonymní, ale pouze pseudonymní měna která po sobě zanechává stopu. Na zločiny je stále nejpoužívanější americký dolar v hotovosti.
…
Stejně tak Bitcoin pomáhá ženám v Arabských emirátech, kde ženy nesmí mít bankovní účet bez souhlasu manžela. Pokud si zřídí peněženku do které si budou spořit na cestu pryč, tak se o tom manžel nemusí vůbec dovědět.
Vy máte ADHD, že během jednoho příspěvku stihnete takový kotrmelec?
DEM
Kde je problém? Obojí je možné.
Bitcoin zanechává na velké obnosy stropu, protože velké obnosy nelze provádět přes lightning network. Takže když zaplatí někdo na černém trhu náklaďák kokainu, tak na Blockchainu vznikne stopa kterou může kdykoliv jakýkoli informátor oznámit protidrogové policii.
Zatímco ta žena muže ukládat po malých transakcích přes lightning network který se sleduje dost blbě.
hlavní průser bitkojna je vole moc velká hodnota, ta zlatá cihla je taky na reálný platby nepraktická (na nákup baráka nebo leksusa je to v cajku, ale pro rohliky se slitkama nepudeš), sice se dá drobit na nejaký satoši, ale transakční poplatky ti poměrně k převáděné částce sežerou nesmysl
shane
Tak vono by to šlo rozdělit jako britská libra. Ve středověku byla jedna libra slušnej měsíční příjem, ale zase byla 240 pencí a nejmenší mince byla osmina pence. S 1920 dělitelnejma jednotkama už se prakticky fungovat dalo, i když celou libru dal dohromady málokdo.
Sysop
Normalni clovek nema goldnu jen v cihlickach, ale presne naopak. Zlomky, pak unce a pak cihlicky. Tim padem se s tim da, v pripade potreby, pracovat. Eventualne muze mit stribro, tam je nominalni hodnota minci jeste lepe zpracovatelna. Dokonce ma stribro tu vyhodu, ze je pouzitelne v prumyslu vic, nez zlato. Doba zlatych zubu uz je prece jen fuc.
Forge
Sysop:
My průběžně, když je možnost, kupujeme šperky a mince.S návratem do úplného pravěku nepočítáme.Holt vidle…Ale ty šperky se alespoň zatím dají nosit, než nastane Velké zjednodušení:-)
Sysop
No ja nevim, s tim nosenim, kolegove rikaji, ze jit treba vecer Mnichovem s goldnou na krku je docela odvaha. Vubec nechapu, o cem to mluvi, zeby neco nezvladli?
Childeater
Stříbro je na prd.
To aby toho měl člověk doma metráky. Není to praktický…
DEM
Na malé transakce existují peněženky s Lightning network. Jedna z nejpoužívanějších je peněženka Phoenix která přijímá a odesílá malé transakce přes lightning kanály. Nevýhodou je, že na nich nejde spolehlivě provádět transakce s větším obnosem, ale to v praxi nemusí vadit, jelikož záznam transakce při nákupu auta na Blockchainu se může hodit jako důkaz zaplacené faktury. Ale určitě není dobré aby na Blockchainu byly i transakce za kávy, piva či žvýkačky. Ty se mohou časem zaplatit jednou velkou transakcí která vznikne po uzavření lightning kanálu.
Hlavní průšvih bitcoinu je, že kombinuje všechny nevýhody státní fiat měny a digitálních plateb.
Narozdíl od dejmetomu zlata nemá BTC absolutně žádnou barterovou ani fyzickou hodnotu. Přesně stejně, jako státní papírové bankovky, je jeho jedinou „hodnotou“ to, že dostatečný počet lidí věří, že si za něj něco koupí. Je to tedy fiat money ve smyslu toho, že sám o sobě nemá hodnotu – hodnotu mají jen očekávání směnitelnosti, která nejsou podložena ničím jiným, než vírou v dostatečný počet potenciálních kupců.
Narozdíl od barteru a hotovosti není peer-to-peer, ale vyžaduje prostředníka a digitální infrastrukturu. Lze sledovat, lze blokovat (stačí když budou Bitcionáři nenažraní a budou vyžadovat vysoký poplatek za zápis do ledgeru), absolutně nefunguje bez internetu atd.
Za mě roztomilá technologická hračka pro geeky, ale „řešení“ plateb z principu ani vzdáleně. Jakákoli důstojná digitální náhrada hotovosti by musela být peer-to-peer bez prostředníků… A to s digitálem nejde.
DEM
1. To není pravda. Má předem určený maximální počet mincí, díky čemuž se stává vzácným. Fiat měny se mohou produkovat v podstatě do nekonečna.
2. Bitcoin má hodnotu platebního nástroje. Navíc oproti zlatu nepotřebuje žádnou instituci která by na menší transakce vydávala směnky a která by mohla své vklady zpronevěřit. Bitcoin se dá dobře dělit.
3. To že že držitel fiatu či Bitcoinu věří tomu, že to bude chtít i někdo po něm platí stejně tak o zlatě. Ne opravdu se nepoužívá v průmyslu zas až tak moc aby se tím mohlo argumentovat. Drtivá většina vytezeného zlata je zavřená v trezorech jako uchovatel hodnoty. To co se používá na šperky a elektroniku je zanedbatelné množství.
4. Právě že Bitcoin je P2P. Ty mince se nikomu nesvěřují. Ten systém je postavený na kryptografii. Nikdo do něj nemůže zasáhnout aniž by ho to stálo většinu výpočetního výkonu na světě a elektřiny. Zásah do systému PoW je ekonomickou sebevraždou. Zatímco u fiat měn centrální banky pořád mění pravidla podle svých představ aniž by je to něco stálo.
5. Lze sledovat blockchainové transakce, ale nelze do transakcí zasahovat.
6. Poplatky si nejde jen tak nadiktovat, poplatky se vyměřují podle vytížení sítě.
7. Bez internetu v dnešní době nefunguje ani zbytek samotného trhu.
Jan Mrcasik
Že Bitcon není a nemůže být P2P ví každý, kdo kdy zkusil bitcoinem platit. Bez třetí strany/prostředníka těžařů, kteří musí milostivě zapsat transakci mezi vámi a prodávajícím do svých ledgerů = Třetí Strany, žádná transakce neexistuje.
Vyžaduje prostředníka => není P2P, tohle prostě nikdo ideologicky neokecá. Povaha prostředníků – že jsou distribuovaní a co údajně nemohou – je irelevantní.
Počet mincí je z hlediska fiatu také irelevantní. Jelikož BTC nemá žádnou materiální hodnotu (Bitcoinu se nikdo nenažere ani z něj nic nevyrobí), je počet bitcoinových digimincí totálně irelevantní a Bitcoin samozřejmě je nekrytá, tedy fiatová, měna:
Fiat money is a type of currency that is not backed by a commodity, such as gold or silver
Stejně jako fiat měny je sám o sobě bezcenný a má jen takovou „hodnotu“, jakou jsou za něj ochotni nabídnout prodejci. Je to jen, pouze a výhradně o davové psychologii a víře v leštěný prd – přesně stejně, jako u papírových státních bankovek.
Jediný rozdíl mezi BTC a Kč je v tom, zda chcete věřit v kult Satoši Nakamota nebo Státní Tiskárny Cenin. Pro první kritickou množinu důvěřivých kavek je to „důkaz vírou“, že nová fiat měna má hodnotu. Ve druhé fázi se na to začnou nabalovat řekněme oportunisté – lidé, kteří by nevěřili v hodnotu fiat měny samotné (lhostejno zda kč nebo BTC nebo DogeCoin nebo MrcasíkCoin). Ale protože vidí dost velkou skupinu naivků/magorů/early adopterů, považují pravděpodobnost, že od nich ten fiat šmejd zase někdo vykoupí a oni za něj dostanou opravdovou materiální hodnotu, za dostatečnou.
To je však jen otázka psychologie. Stačí jediná fáma o měnové reformě nebo krachu kurzu BTC a zbudou zase jen zarytí magoři – early adopteři, kdežto oportunisté pošlou kurz papírových Kč nebo BTC do horoucích pekel jak se jich budou ozlomvaz zbavovat a kupovat cokoli jiného. To se děje pravidelně, u Kč proti tomu intervenuje ČNB na finančních trzích (kde je nadkritické množství oportunistů), BTC zase spoléhá na bubble-burst cyklus že bude pořád růst a oportunisti se zase za chvíli vrátí.
Ano, ČNB si může počet svých fiat money přifouknout, kdežto BTC kult nikoli. IRelevantní – jednoduchý protidůkaz: kdyby vláda uzákonila, že počet fiat money Kč bude fixní stejně, jako je tomu u BTC – stejně bude Kč i nadále fiat money, protože není krytá žádnou materiální hodnotou a tudíž je její cena co? Z části arbitrární a z části stanovená psychologickým vyšinutím davů.
Zbytek telegraficky:
zlato má hodnotu materiální. I kdyby je nikdo jiný nechtěl, mohu si z něj udělat prstýnek, kochat ve vitrínce nebo jím někoho majznout po hlavě. BTC se nikdo nepokochá ani není k ničemu, protože v reálném světě prostě… Není. To i ta papírová fiat money má alespoň fyzický token, kterým se dá zapálit táborák nebo utřít zadek.
Poplatky si nadiktovat samozřejmě lze, zažil jsem to. Podle nastavení poplatku se odvíjí ochota těžařů zapsat transakci do jejich ledgerů a doba, jakou trvá, než je transakce potvrzena dostatečně prostředníky, aby to z pohledu BTC bylo fait accompli. Jasně, to je „dobrovolné“, můžete na uskutečněné transakce čekat měsíc :D :D
Bez internetu funguje jakýkoli barter čímkoli, v čem obě strany transakce vidí hodnotu. Pokud najdu cestovatele nebo numismatika, který bude psychologicky vnímat hodnotu ve fiat money bankovek ze 2. vydání Dostihů a Sázek, nic nám nebrání uzavřít obchod.
DEM
1. To je argumentační klam. Pokud software a kryptografii považujete za prostředníka tak podle vaší definice P2P neexistuje. Chápu. Ale to pak P2P neexistuje ani u zlata. Protože pokud mi nabidnete zlatou cihlu u které já budu pochybovat o její pravosti, tak budete taky potřebovat prostředníka. Instituci disponující znalostmi k posouzení která potvrdí pravost. Navíc musime oba té instituci věřit. A samozřejmě ta instituce to neověří zadarmo. Případně mi můžete nabidnout slitek v krabičce s certifikátem, ale ten certifikát je taky vydán prostředníkem. Takže ne, ani u zlata nelze provést transakci bez prostředníka. Jen není přímo mezi námi.
2. Podle výše poplatku se určí priorita zápisu. To ale neurčuje těžař, to určuje trh a není to kvůli tomu jak se těžař vyspí ale kvůli tomu aby nevznikaly v sítí špičky které by způsobily zamrznutí sítě. Vy jste čekal měsíc, já slyšel příběhy maximálně tak den. Jelikož taková Solana neumí ve špičkách navýšit poplatky a tak uživatel nemá jak zjistit zda síť přetěžuje či nikoliv. Proto tam občas dochází k zamrznutí. Na to vznikl i vtip: „Kolik stojí Solana? Už asi dvě hodiny!“
3. Jakýkoli barter nikoliv, bez internetu si v Praze nedomluvím barter s někým v Brně. Bez internetu funguje jen barter v dosahu kdy se mi vyplatí dohodnout obchod presenčně, což je velmi limitující.
4. Kromě toho, o Bitcoinu mluvíte jako že je bezcenný jako by to byl objektivní fakt. Je voda objektivně cenná?
Tady v zemi kde máme vodovod se nad tím nemáme důvod ani zamýšlet. Ale jak byste v poušti nacenil láhev vody a zlatou minci které vám tam někdo nabídne? Hodnota je subjektivní, a dávají ji lidé věcem podle vlastních preferencí.
A stejně tak to platí o zlatu. Můžu říct, že zlato má vysokou základnu zájemců, zatímco Bitcoin je mladý. Ale nelze říct, zlato má hodnotu, Bitcoin ne. To je jako říct Mercedes má hodnotu, Tesla ne.
5. Fiat je státem vnucená měna a její hodnota je spíše naučená než přirozená. Můžete proti Bitcoinu namítnout El Salvador, ale to je strašně malinkatý stát, který se tím rozhodně nezasloužil o to, že Bitcoin svět ohodnotil na 30’000 USD.
Jan Mrcasik
1) mohu provést BTC transakci pouze já a prodávající se zařízením mým pod mou kontrolou a zařízením prodávajícího pod jeho kontrolou? Ano nebo ne?
To je definice P2P. Že se vám to ideologicky nehodí a zoufale se to snažíte okecat, ohnout a předefinovat je váš problém.
2) neurčuje to ani prodávající, ani kupující, tečka. Jak to nazýváte je jedno, podstatné je, že to určuje třetí strana.
Chováte se jako děcko, které v životě nebylo ani den bez internetu a nedovede si představit, jak jinak by šlo cokoli dělat. FYI, průmyslová civilizace tu byla 200 let před internetem a úplně v klidu by fungovala bez něj.
4) pokud si na zelené louce založím MrcasíkCoin nesvázaný s žádnou materiální hodnotou.
Který si může naprosto z ničeho bez jakékoli produktivní práce vyrobit kdokoli údajným „těžením“, což ovšem není těžení žádné materiální (zlato, obilí) ani informační (sekvence genomů, výpočetní tabulky umožňující konstrukci, 3D render něčeho hezkého), nýbrž naprosto neproduktivními a zbytečnými výpočty i.e. pálením elektřiny v odporu na teplo.
A jasně, je dán fixní počet MrcacíkCoinů, to je fakt úžasné.
Jakou přesně má takový MrcasíkCoin hodnotu? Samozřejmě absolutně nulovou. Pokud v MrcasíkCoinech někdo hodnotu vidí, je to s odpuštěním idiot.
Ale pokud se takových idiotů najde dost, zafunguje davová psychologie a MrcasíkCoin začne mít „tržní“ hodnotu čistě kvůli tomu, že vznikne reálná tržní poptávka poptávka (nejprve od idiotů). Jak na to opatrně začnou přistupovat i oportunisté, poptávka roste a tím roste i tržní hodnota. Což nemění vůbec nic na tom, že je to ukázkový příklad „Extraordinary Popular Delusions and the Madness of Crowds“.
Jaký přesně je rozdíl mezi genezí MrcasíkCoinu a Bitcoinu?
netlife
„Ale nelze říct, zlato má hodnotu, Bitcoin ne. To je jako říct Mercedes má hodnotu, Tesla ne.“ Tohle je naprosty nesmysl. Na jedne strane srovnavate dve auta, na druhe strane hmotny material a virtualni cisilko, naprosto nesrovnatelne veliciny. Velmi lehce se muze stat, ze bude hodnota bitcoinu nula, protoze krome viry neexistuje nic, co by jo podporilo. Na druhou stranu zlato nikdy nebude mit hodnotu nula, protoze porad bude mit minimalne hodnotu materialu pouzivaneho v prumysu IT, space, pro vyrobu sperku atd.
DEM
Pro lidi co nemají rádi elektromobily bude mít pravděpodobně větší hodnotu ten Mercedes a pro lidi co nemají rádi spalováky bude mít pravděpodobně větší hodnotu ta Tesla.
DEM
Kromě toho. Když trh určuje u něčeho hodnotu, nezáleží na tom, zda je to hmotné či nehmotné. Záleží na tom jaké v tom ten hodnotící nalezne využití.
Email taky není hmotný, ale umožní odeslat informace mnohem rychleji a levněji než papírový dopis.
A Bitcoin je na tom podobně. Nahrazuje celý finanční systém. Nahrazuje spoření, placení a v budoucnu i účetnictví. Na jeho provoz mi stačí si nainstalovat aplikaci ve které budu spravovat klíče. Nemusím uzavírat smlouvu s bankou, nemusím bance vysvětlovat proč jsem posílal tak velký obnos, nemusím se podílet na statistikách (konstantní symboly) nemusím používat speciální platební metody (EURO/SEPA/SWIFT)když chci posílat peníze do zahraničí (Bitcoin nezná hranice). Nikdo mi nemůže nic zablokovat. Je to jako zlaťáky v měšci, akorát digitální.
Jan Mrcasik
Účetnictví možná (je to informační systém), placení a spoření nahrazuje jen v rámci „Výjimečných Pomatení Davů“. Bitcoin ani Mrcasíkcoin nemá absolutně žádnou hodnotu, je to absolutně bezcenný „naleštěný prd“ a jen idiot v něm hodnotu vidí.
Jak se se mnou shodujete, pokud je takových idiotů dost, vznikne tržní poptávka po leštěném prdu a tím i tržní cena, která bude nenulová. To je ovšem přesně případ z kategorie „Výjimečného Pomatení Davů“. V Nizozemí se takto svého času prodávaly domy za poukázky na budoucí semínko tulipánu – skoro stejný případ, akorát že i semínko tulipánu má alespoň nějakou objektivní hodnotu.
Oproti tomu libovolný digitální token, který není navázán/podložen něčím materiálním, má z principu hodnotu zcela nulovou.
DEM
1) Ano, můžete. Buďto si stáhnete peněženku a nebo pokud umíte tvořit aplikace, můžete si napsat vlastní. Nemusíte se dožadovat nějaké licence, nemusíte s Bitcoinem dojednávat nějakou spolupráci. Je to software ke kterému se buď připojíte pomocí softwaru od někoho jiného a nebo si můžete udělat vlastní. To je na vás a na vašich schopnostech pro co se rozhodnete.
2) Žádná třetí strana. Ty poplatky určuje algorytmus sítě, podle počtu transakcí za danou dobu, aby to prostě nezamrzlo. Žádný těžař si nemůže upravit cenu podle své vůle. Cenu si může vybrat pouze platící a podle toho určit prioritu své transakce. Když chce levnou transakci, tak to potrvá déle a když chce transakci co nejdřív tak vybere vyšší poplatek. Těžaři si konkurují mezi sebou o ty odměny z těch poplatků které už jsou dávno dané.
3) Telefonní síť mobil i pevná linka už taky běží přes internet. Možná tak satelitní telefon, ale ten většina lidí doma mít nebude.
4) MrcasíkCoin bude mít takovou hodnotu jakou mu dá trh.
MrcasíkCoin bude pravděpodobně mít podobný osud jako většina altcoinů. Ze začátku vyletí nahoru a pak spadne na nulu a už o něj nikdo nezavadí. A to hlavně proto, že na rozdíl od Bitcoinu nemá většina altcoinů využití, většinou nabízí to co už dávno Bitcoin a nebo plno věcí které k ničemu nejsou, altcoiny zanikají protože v zásadě nepřináší nic nového.
DEM
Kromě toho, Česká pošta se bez internetu neobejde. Před deseti lety jsem si na poště chtěl vyzvednout balík a jedna z pracovnic mi už před vstupem řekla, že nefungují. Ptám se co se děje a odpověděla mi. „Spadly nám servery.“
Ano už před deseti lety měla pošta své itineráře a informační systém v cloudu. A jakmile to spadlo, pobočka byla v komatu.
Nemyslíte si doufám, že tam zapisují všechno do úředních knih černým brkem? Nežijeme v šedesátých letech dvacátého století.
grg
„Spadly nám servery.“
To je len príznakom toho, že vedenie nerozmýšľalo nad riešeniami, ktoré by v prípade nedostupnosti umožnili pokračovať iným spôsobom (alebo, a to je pravdepodobnejšie, vyhodnotilo príslušné náklady ako príliš veľké voči ušlému zisku krát riziko).
Pred nejakým časom som bol v hračkárstve (ktoré nemám veľmi rád, lebo majiteľ siete je proruský dezolát, ale až tak nerád, že by som tam nešiel, nie), a tiež mali totálny výpadok (ale už si nepamätám, či elektriny alebo systému). Ale tam boli dámy schopné spísať nákup ručne na papierový paragón, dokonca aj správne zrátať zákaznícku zľavu a predať za hotovosť. I keď neviem, či to bol úplne kóšer postup vzhľadom k slovenskej obdobe EET, čo tu máme.
Jan Mrcasik
1. teď vysloveně lžete. Kdyby to takto fungovalo, prošla by BTC transakce z mého počítače na počítač prodávajícího přes naši uzavřenou lokální síť (nepřipojenou k internetu).
2. CIZÍ ledgery (ani prodávajícího, ani kupujícího) jsou z definice ukázková třetí strana – prostředník. Můžete se zuřivě snažit tvrdit, že když to není člověk ale software, jakože to není třetí strana. To je ovšem velmi průhledný klam.
Protipříklad: VISA a ČNB zavedou, že všechny platby kartou budou podléhat ověřování a odpočtu uhlíkové stopy. Bude to sledovat a vymáhat uzavřený softwarový algoritmus na bázi neuronové sítě, do kterého nikdo nebude mít přístup. Řekne DEM, že „Žádná třetí strana. Ty poplatky určuje algorytmus sítě“? Doufám, že ne :D
3. opravdu jede v ČR služba POTS, resp. síť PSTN/ISDN, výhradně přes DSLAM výhradně přes opravdový internet a telefonní síť byla zcela odpojena? Ústředny PSTN už neexistují? Zdroj?
Podotýkám, že „internet“ není synonymum ani pro libovolnou počítačovou síť, a už vůbec ne pro digitální modulaci dat. Viz Mistr Peterka: https://earchiv.cz/l226/slide.php3?l=19&me=26
Každopádně i kdyby tomu tak nakrásně bylo, nic z vašich případů internet nepotřebuje ke své funkci – pokud jej to používá, pak pouze z důvodu údajné optimalizace ceny (vsadil bych si, že pro Poštu je cloud nevýhodné řešení – nepotřebuje škálovatelnost a stejně si spravuje vlastní systém, takže benefity nula a náklady za outsourcing vysoké). Nikoli však z důvodu technologické nutnosti.
Sysop
Ad 4.) Moje zena ma pro mne cenu zlata. Ma cenu zlata i pro tebe? Podotykam, ze moje zena uz mlada neni.
hellfire
Sysop:
Pokud má pro tebe cenu zlata, tak bys ji byl schopen za příslušný zlatý obnos prodat?
DEM
Ano, přesně tak, hodnota je subjektivní. Pro mě nejspíš vaše žena žádnou hodnotu mít nebude.
Sysop
Spravne. Je rozhodne mene lidi, pro ktere bude mit hodnotu moje zena, nez lidi, pro ktere bude mit hodnotu cihla zlata. Podobne to muzeme brat s virtualni menou vs. hotovost.
Nerikam, ze Bitcoin je bezcenny. Kus platna s obrazkem zenske muze mit pro nekoho velkou hodnotu. Jsou ale veci, ktere maji hodnotu pro mnoho lidi na svete. Dokud to tak je, je spatne to likvidovat. Necht si Bitcoin existuje. A hotovost taky.
DEM
Já neříkám, že je fiat třeba zlikvidovat. Fiat se časem zlikviduje sám. Otázka je co ho nahradí. Bitcoin? Jiný fiat? CBDC? Bitcoin bude asi to jediné co mi nikdo nevnutí, ale pro co se rozhodnu dobrovolně.
fatdwi
DEM: to je docela komické, že si klidně jednu z forem otroctví vyberete sám dobrovolně:-)
Možná by to chtělo více používat mozek a méně víru. I když, ono to pomáhá, tady je nábožnejch dost, tak proč ne bitcoinista. Jen když pak předstíráte racionální diskusi, je to jak s jakýmkoliv jiným věřícím – zbytečné. Ale pro okolojdoucí to může být i zábavné.
DEM
Já se Bitcoinem zabývám mnoho let a prošel jsem si všechna pro a proti a dospěl jsem k přesvědčení že dokonalé to není, ale rozhodně je to odolnější před útoky a podvody než cokoliv jiného. Na zlatu můžu být podveden, na hotovosti taky, bankovní účet mi muže být zablokován.
Když by mi někdo chtěl zaplatit falešným Bitcoinem tak to nepůjde, ta peněženka tu transakci nebude schopná provést. Ten protokol nemůže přijmout nic co do něj nepatří.
Žádný úředník mi nemůže peněženku obstavit. A pokud dodržuji všechny bezpečnostní zásady tak mi to nikdo nemůže ani ukrást.
To já bych nenazýval otroctvím. To já bych nazval svobodou a zodpovědností.
fatdwi
DEM: když budete „víře“ říkat „přesvědčení“, změní se přesně co?
DEM
Přesvědčení je že mám dost podkladů na to abych danou myšlenku uznával.
Víra je apriorně uznávat danou myšlenku aniž bych pro ní měl, hledal či vůbec mohl najít podklady.
fatdwi
DEM: přesvědčení a víra je to stejné, jedno, zda máte podklady nebo ne (i ten věřící „má podklady“, proč ten jeho bůh je ten nejlepší a jedinej správnej).
Váš problém je jednoduše v tom, že si myslíte, že bitcoin má šanci nahradit fiat a to za ceteris paribus. Nemá a nikdy nebude. Jediná situace, ve které bitcoin nahradí fiat bude ta, ve které už to nebude ani tak „svobodné“, jak je to dnes (ani dnes to není, argumenty Vám popsali jiní). Nicméně Vy i tak „se pro to rozhodnete dobrovolně“. To je čistá víra, nic víc. Lézt do bitcoinu ve chvíli, kdy to bude náhrada dnešního fiatu = otroctví stejné, jako jakákoliv jiná náhrada. Jenže právě z důvodu Vaší víry se do toho pustíte dobrovolně. Nevidíte tu hloupost takového uvažování? Asi ne, on takový Jihočech Honza taky nevidí zlo své víry, ale vidí zla všeho možného jiného, ač je to to stejné v bledě modrém. On si své myšlenkové otroctví vybral dobrovolně a tak je to lepší než jiné (facepalm).
grg
„A pokud dodržuji všechny bezpečnostní zásady tak mi to nikdo nemůže ani ukrást.“
„Mladý pane, viděl jste někdy důl? To je díra v zemi, chodby tak a tak. Prosím, peněženku mi můžou vzít, kočár mi můžou vzít. Ale důl? Ten se může zatopit, zasypat, ale nikdo vám ho nemůže vzít.“
DEM
Tak schválně, rozlusti mi tenhle hash. Je to to, co si o tobě myslím. Je to zahashováno na SHA256 stejně jako transakce bitcoinu.
Bitcoiny je taky možné zabavit, stačí provést domovní prohlídku a v rámci ní zabavit veškerou elektroniku a pro jistotu i všechny papírové dokumenty. Máš svou peněženku pojištěnou i proti útokům tohoto typu?
DEM
Seed pro přístup se skládá z 24 náhodných anglických slov. V případě té nejtvrdší totality si je mohu jednoduše zapamatovat. Pokud se dostanu někde jinde k internetu tak se mohu ke svým penězům dostat. Zatímco policie mi zabavila v podstatě jen bezcenný hardware byť se softwarem který ale bez seedu je rovněž k ničemu.
servisdok
Jednoduše si zapamatovat 24 náhodných anglických slov? A vybavit si je v tísni jakéhokoli druhu?
Childeater
servisdok 17:10
zrovna tohle by asi nebyl problém. Zapamatovat si to lze snadno, jen k tomu musíš do mozku zadrátovat vhodnou logickou sekvenci (příběh z těch slov sestavených). Po krátkém tréninku bys zvládl i stovky slov.
Panek
Až budou Číňané chtít, spojí své pooly a budou mít 56-63% výkonu.
starter25
DEM: To je hustý. To, že k tomu potřebuješ síť, kterou kompletně ovládají vlády, je ultimátní fail. Taky se mi líbí tvoje důvěra, že bys to heslo psal do počítače v internetové kavárně (pokud nějaké existují), v knihovně či jiném tobě cizím zařízení nebo se připojoval do veřejně přístupných wifi sítí.
V případě nejtvrdší totality taky můžeš dostat pendrekem do makovice řádnou nakládačku. Na to lidská paměť taky není moc stavěná. Takže bys to heslo ještě rád vyžvanil nebo by ti ho taky dost dobře mohli vymlátit z hlavy.
John Wick vykutal z podlahy garáže zlaté mince, zbraně a pasy. Jason Bourne z bankovní schránky devítku, americké dolary a eura a taky falešné doklady. Dneska je asi jiná doba.
fatdwi
starter25: připomnělo mi to kreslený fór o security manažerech: https://xkcd.com/538/
ygorek
DEM 25.7.2023 v 6:59
Bez internetu jsem žil neuvěřitelně dlouhou dobu a sjednal mnoho barterových transakcí. Vzhledem k tomu, že jsme doma neměli telefonní aparát, uměl jsem (doopravdy, nekecám) sjednat barterový obchod písemně.
Pěkný, původně zřejmě recesistický, pokus provedl tenkrát časopis Mladý svět, první inzerát zněl:„Vyměníme polní lopatku za cokoliv (něco jiného).“ (Podala ho dvojice reaktorů.)
DEM
Kdyby nebylo možné vést barterový obchodu bez internetu, nikdy bychom nerozvinuli trh. Já neříkám, že to nejde. Jenže v dobách kdy šlo obchodovat jen barterově a lokálně, bylo velmi chudo. A to hlavně proto, že někde byly lepší podmínky pro pěstování potravin a jinde zase lepší zdroje pro těžbu nerostu a uhlí. Jaké místo je pak lepší k založení vesnice?
Teprve až organizovaná doprava a posléze komunikace dala možnost nespotřebovatelné přebytky využít sofistikovanou distribucí na místa kde nadbytek vyplnil nedostatek. To vedlo ke zvýšení úrovně a levnějšímu zboží.
Bez internetu a dopravy by nepřišla jen mládež o Tik Tok, ale všichni bychom razantně zchudli. To obilí co v ČR pěstujeme nám na spotřebu stačit nebude. Velká část se importuje.
Zkrátka všichni potřebujeme internet, bez ohledu na to jestli přímo nebo nepřímo. Říkat že se bez něj obejdeme je jako když cyklista říká že se obejdeme bez aut a kamionů. I vy jste toho všeho byl a nadále jste uživatel, ať se vám to líbí nebo ne.
Kilmore
JJ, životní úroveň by byla nižší, ale ne drtivě. Leckdo to tu ještě pamatuje, včetně všemožných výdobytků plánovitého hospodářství, byl nás tu už tehdy zhruba stejný počet a hladem jsme netrpěli.
Hotovost v dnešní podobě nám taky vnutil stát, paradoxně ale teď by rád přešel k ještě drtivější kontrole nad peněžním oběhem, přičemž mu jeho dřívější výtvor překáží. Bitcoin je cosi jako když malý stromek roste příliš blízko velkého, taková pokřivenost. Skutečnou cestou z toho ven je požadavek svobody v oblasti výběru formy plnění (tedy odstranění zákonného platidla), svobody bankovnictví a redukce centrální banky na pouhé clearingové centrum (bez monopolního postavení).
DEM
No, to že se nehladovělo, to bych netvrdil. Mnohem větší problémy ale byly s hygienou a zdravotní péčí. Proto taky naši předkové měli třeba i přes deset dětí, protože se předem počítalo že dvě třetiny potomků se nedožijí deseti let.
Pamatuji si na babičku jak mi vyprávěla z kolika dětí byla její matka. Spotřeba potravin byla v domacnosti přísně organizována a potraviny před dětmi matky dokonce zamykaly. Prostě, žádný svačinky. Do chleba se přidávaly piliny, hodně se kvůli hladu kouřilo všechno možné co nešlo na kompost.
Průjmy či tifus z pití kontaminované vody nebyly výjimečné, proto se taky ve středověku pilo hlavně pivo. Kvasinky měly odstranit bakterie. Bohužel vedlejší účinek, alkohol, takže kromě žloutenky hodně byly problémy s jaterní cirhózou.
Průměrná doba dožití cca 50 let.
Jen díky moderním technologiím ať už v dopravě, komunikaci nebo medicíně či vyšší dostupnosti hygienické péče a informovanosti dnes máme průměrnou dobu dožití téměř dvojnásobnou. Dokonce i bezdomovci nestrádají hladem.
S tím druhým souhlasím, jenže žádný stát se dobrovolně nevzdá moci nad trhem. Spíše bude donekonečna hledat argumenty proč je místo státu v pozici rozhodčího nutné.
Tady vede spíše cesta odspodu, kdy bude třeba aby co nejvíce lidí státní moc nad penězi se nebáli obcházet.
ygorek
DEM 27.7.2023 v 13:30
Pokud srovnám: JJ, životní úroveň by byla nižší, ale ne drtivě. Leckdo to tu ještě pamatuje, včetně všemožných výdobytků plánovitého hospodářství, byl nás tu už tehdy zhruba stejný počet a hladem jsme netrpěli.
s odpovědí obsahující:“Průjmy či tifus z pití kontaminované vody nebyly výjimečné, proto se taky ve středověku pilo hlavně pivo. Kvasinky měly odstranit bakterie. Bohužel vedlejší účinek, alkohol, takže kromě žloutenky hodně byly problémy s jaterní cirhózou.
Průměrná doba dožití cca 50 let.“
nabývám dojmu, že jste počtářsky na úrovni lovce mamutů, kdy číselná řada obsahovala tři numera: mamut – mamuti – mamuti mamuti, ve vašem případě pak rok – roky – dříve.
Omlouvám se, ale v počtech patřím mezi pokročilé a nemíním se Vám přizpůsobovat.
Jan Mrcasik
Internet přišel do ČR pořádně/masově až po roce 2002, s nástupem IDSN a posléze ADSL. Veškerá vyvinutá a bohatá průmyslová společnost 90. let tu fungovala bez něj a zase by bez něj fungovala znova úplně v klidu. Telekomunikace, doprava, dokonce i ty Just-in-Time zásobování začínala Škodovka bez internetu.
Absolutně jediný přínos internetu z hlediska ekonomiky je, že lze snadno automatizovat propojení systémů přes digitální I/O interfacy, namísto aby někde musel v roli I/O interfaců dálkové komunikace sedět člověk u faxu.
Srovnávat cokoli z fyzického světa (kamionovou dopravu) a internet nelze, protože zatímco fyzické zlepšováky (včetně fyzických komunikačních pojítek, lhostejno zda POTS nebo BTS) skutečně něco umožňují, internet je jen takový lehce parazitický zlepšováček, který nic skutečně nového nevytváří, pouze zvyšuje efektivitu a rychlost/propustnost.
Jako SW engineer v nadnárodní enterprise SW korporaci mám dost sebereflexe na to, abych viděl, že by bez nás a bez internetu svět fungoval dál úplně v pohodě, jen o něco pomaleji a s větším overheadem lidské práce. Jsou jedině dvě funkce počítačů, které jsou skutečně nenahraditelné a tedy objektivním přínosem:
1) komplexní matematické výpočty a modelování
2) databáze pro takové objemy dat, že je nešlo udržet na papíře (kusovníky pro extrémně složité stroje, extrémně rozsáhlé kartotéky)
DEM
Internet je mnohem starší, jako inženýr byste měl vědět že internet je především síť propojených počítačů se kterými se pracovalo už v první polovině dvacátého století. Akorát ne komerčně, ale jen ve výzkumných laboratořích. Už tam se rodily nové plány na nové technologie za pomoci internetu. V šedesátých letech začaly internet experimentálně využívat banky. Díky tomu se v USA rozjel systém sítě bankomatů a platební karty (ještě na imprintrech a později na magnetický pásek). Teprve až v devadesátých letech se začal internet v podobě webových stránek na počítači dostávat do menších a středních firem a nakonec domacností. Internet rozhodně nezačínal od roku 2002 a jeho přínos je nevyčíslitelný.
Sysop
Re: DEM27.7.2023 v 13:50
Asi by bylo dobry oddelit hw od sw a na zaklade toho definovat, co rozumime slovem „Internet“. Vrstva TCP/UDP tak, jak ji dneska zname, byla definovana az koncem 70. let. Takze to, ze nekam vede par dratu a po nich se presypavaji informace v nejakem formatu „sviti/nesviti“ bych Internetem fakt nenazyval.
ygorek
DEM
Jakýkoli barter nikoliv, bez internetu si v Praze nedomluvím barter s někým v Brně. Bez internetu funguje jen barter v dosahu kdy se mi vyplatí dohodnout obchod presenčně, což je velmi limitující.
Proč abstrahujete telefonickou nebo písemnou komunikaci, které jsou při domlouvání barteru použitelné, ještě nedávno byly používané běžně a dodnes se používají?
Kdyby nebylo možné vést barterový obchodu bez internetu, nikdy bychom nerozvinuli trh. Já neříkám, že to nejde. Jenže v dobách kdy šlo obchodovat jen barterově a lokálně, bylo velmi chudo. A to hlavně proto, že někde byly lepší podmínky pro pěstování potravin a jinde zase lepší zdroje pro těžbu nerostu a uhlí. Jaké místo je pak lepší k založení vesnice?
Doba, kdy šlo obchodoval jen barterově a lokálně, nepochybně byla. Dokážete ji konkretizovat s přesností na tisíciletí?
Ze života: moje teta tvrdí, že od chvíle, kdy Foiničané vynalezli peníze, je obchodování mnohem snazší…
Máte na skladě ještě jiné stejně kvalitně podložené argumenty jako je import obilí?
Proč?
Protože co se obilí týče, do ČR se ho dováží mnohem méně, než se z ČR vyváží. Například pšenice se z ČR loni vyvezlo asi sedmatřicetkrát víc, než bylo dovezeno (v tunách).
Zdroj: https://www.szif.cz/cs/CmDocument?rid=%2Fapa_anon%2Fcs%2Fzpravy%2Ftis%2Fzpravy_o_trhu%2F05%2F1670328235538.pdf
DEM
Jestli obilí exportujeme v nějakém čase víc než importujeme je jen ukázkou toho, že exportem řešíme nedostatek někde v zahraničí a ze zahraničí můžeme importovat zase něco čeho v nějakém čase máme nedostatek zase naopak my.
Na základě jednoho vzorku se nedá celý systém posuzovat. Je to sofistikovaný systém který se podobá nervové soustavě. Furt se přemisťují různé věci z místa na místo podle v čase měnících se potřeb.
Tohle je takové, vidíte za rok jsme vyprodukovali víc, takže nepotřebujeme obchodovat, ale třeba bychom za ten přebytek mohli mít něco jiného co v tomto čase potřebujeme víc.
To že máme nadbytek něčeho, zkrátka neznamená, že nepotřebujeme světový obchod, natož informace o nabídce a poptávce ve světě.
ygorek
DEM 27.7.2023 v 14:52
Víte, hochu, pokud někdo něco exportuje, tak to znamená přesný opak vašeho:„Tohle je takové, vidíte za rok jsme vyprodukovali víc, takže nepotřebujeme obchodovat…“, navíc jsem nikdy nic takového netvrdil ani náznakem.
Bohužel neznám postup, jak vám to vysvětlit, takže slovy klasika odcházím zdechnout do houští.
starter25
Tahle generace je mrtvá. DEM asi nikdy neslyšel ani o telegrafu nebo obyčejných kouřových signálech.
Taky netuší, že „nutnost“ internetu je prostě jen lenost.
Dneska se na jednu obyčejnou schůzku vyplýtvá několik emailů, potvrzovacích sms zpráv a hovorů. Dříve ses domluvil, že za třičtvrtě roku se potkáš tam a tam v tolik a tolik hodin a představ si, že se tak stalo.
DEM
V dobách kdy se tyhle technologie používaly byla životní úroveň mnohem nižší než dnes. Třídní rozdíl mezi bohatými a chudými byl rovněž větší.
Já třeba díky internetu za rok ušetřím několik desítek ba stovek hodin, které bych jinak strávil v čekárně a cestami na pobočky.
Pokud takové úspory využije firma, tak má víc času na své klienty a tím pádem má každý k dispozici víc služeb a zboží za méně peněz. Ne, není to o lenosti, ale o prostoru k vyšší produktivitě.
JASAN
DEM 27.7.2023 v 15:16
Třeba třídní rozdíly v ČSSR bývaly opravdu obrovské.
DEM
I za ČSSR byly třídní rozdíly, akorát byly státem různě maskované a potírané ale stát to dlouho neudržel až to nakonec padlo.
Za první republiky byly třídní rozdíly ještě větší a na rozdíl od ČSSR, zcela bez obalu.
Dneska máme taky třídní rozdíly, ale ve srovnání s první republikou je to sakra rozdíl. Díky internetu a smartphonům muže být v podstatě každý občan podnikatel. To je vlastně i jeden z důvodu proč máme pořád tak nízkou nezaměstnanost. Každý kdo něco umí, tak už pomalu nehledá zaměstnavatele, ale podniká sám. Internet v podstatě nenásilnou cestou dosáhl toho co chtěli komunisti převýchovou metodou. Rozdělení kapitálu mezi lid.
Hupert
DEM: S rozdělením kapitálu mezi lid jsi trefil hřebík na hlavičku. 1% vlastní 99% všeho.
ygorek
DEM 27.7.2023 v 15:42
Děkuji, opravdu jste mě pobavil.
Jak zpívá Jarek Nohavica:„Proč bych rano vstaval, od pul šeste robil, budu podnikatel, koupil jsem si mobil.“
Občan může podnikat, má-li k tomu schopnosti. Nemá-li je, internety ani smartfouny mu nijak nepomohou.
Znám mnoho lidí, kteří něco umějí opravdu dobře a proto si našli odpovídající zaměstnání.
Internet nedosáhl ničeho stejně, jako ničeho nedosáhla sekera. Něčeho dosáhl jen a pouze člověk, který nástroj použil.
S údaji o podnikatelích jste na tom stejně jako s údaji o dovozu obilí:
Podle statistických údajů za průměr jednotlivých čtvrtletí roku 2019 uvedených na http://www.czso.cz
podniká v České republice 891 tisíc osob.
Celkově mezi roky 2010 a 2019 (tedy před pandemickými zásahy) došlo k nárůstu početního stavu jak zaměstnanců (o 392 tisíc
osob), tak podnikatelů (o 25 tisíc osob). Podnikatelé však vděčí za zvýšené počty pouze ženám. Mužů
podnikatelů totiž ve sledovaném období o cca 11 tisíc ubylo.
Prostor k vyšší produktivitě to je, jen jsi nepochopil, že já psal přesně o tom, že není rozhodně plně využita. Ty seš názorný příklad, máš internet, v ruce informační zdroje z celého světa a pak z tebe padají takové bláboly.
DEM
Každý ať svou produktivitu využívá nejlépe jak uzná za vhodné.
Já nejsem hoden řešit zda lidé svou produktivitu využívají moc nebo málo. Do toho mi nic není.
Internet dává možnosti, volit už musí každý sám za sebe.
ygorek
DEM 27.7.2023 v 16:11
Dobrý den.
Na základě zkušeností z některými entitami účastnivšími se diskusí v nedávno minulé době soudím, že jste robot.
Jsem první, dostanu klíčenku?
ygorek
starter25
Přesně!
ygorek
DEM 27.7.2023 v 15:16
V dobách, kdy se staré technologie používaly, byla moje životní úroveň nižší než dnes, ale z mého pohledu zanedbatelně.
Cestami na pobočky jsem se nezabýval, telefonická banka byla sice nepohodlnější než internetové bankovnictví, ale fungovala z kanceláře.
DEM
Soudit životní úroveň jen podle sebe je hodně neobjektivní. Jde o celkový poměr vůči možnostem na potřeby průměrného člověka. Ale to je jedno, to je vaše věc. Ale jen tak mimochodem k tomu telefonu.
Ten dispečer, když obsluhuje vás, tak nemůže zároveň obsluhovat tisíce dalších klientů. Server na který se ale klienti prostřednictvím webové kanceláře přihlašují může v jednom čase obsloužit tisíce ba miliony klientů. Dispečer u telefonu byl vzhledem k rostoucímu počtu bankovních klientů neudržitelný. Navíc značnou část svého času ztratím tím když budu právě na toho dispečera čekat. Kromě toho, i na telefonní lince vás teď napřed obslouží robot který vás odkáže na živého dispečera až ve chvíli když selžou všechny jeho recepty a číselné vstupní příkazy které je možné na klávesnici telefonu zvolit. Už tady je vidět, že tahle komunikace klienta je drahá a nežádoucí a tak firmy od dispečinku spíše odrazují a co je taky zajímavé, dispečery dokonce outsourcují, tudíž ti dispečeři mohou být třeba v Ostravě a řešit problém s vaší bankou se sídlem v Praze plus nějakou pojišťovnou, plus reklamačním oddělením nějakého elektra… Respektive řeší u počítače přesně to co byste si mohl udělat sám přes tu webovou kancelář. Dispečink je v kostce jedna z těch umělých prací současnosti, přežívá jen proto, že si mnozí myslí, že komunikují přímo s firmou.
Kilmore
Víte, on vám tu nikdo nebere, že internet je supr věc. Bezesporu je, i když na auto nebo splachovací záchod rozhodně nemá. A navíc nabízí i velmi lákavé možnosti, které by snad bylo lépe nemít.
LWG
rozhovor nedávno (setkání lidí z oddílu po více než čtvrt století).
A: „Stejně, jak se ty akce vůbec podařilo zorganizovat bez telefonů a internetu…“
B: „Na nástěnku se napsalo, že v pátek v 16:30 na nádraží, kdy se vrátíme a co s sebou.“
C: „A případne si lidi mezi sebou rozdali nebo hodili do schránky lísteček. Kdo měl telefon, tomu se dalo zavolat a vyřídil to dál.“
A: „A co změny?“
D: „Nebyly.“
C: „Nebo byly a pak to mohl být problém. Takže si člověk sakra rozmyslel, než něco vyhlásil a měnil.“
DEM
To že lidé na emailu nebo na sockách šíří věci bez rozmyslu, za to internet nemůže, to je jako obviňovat elektřinu, že od té doby co máme elektrické světlo si děti hrají s vypínačem.
Ano, snížení transakčních nákladů nám vzalo zábrany v neuváženém jednání, ale podle mě je to přiměřená daň za dostupnost více možností. Než obviňovat nástroje které nám prokazatelně pomáhají, je lepší začít pracovat na vlastní disciplíně a eliminaci zlozvyků. To je cesta k lepšímu a produktivnějšímu já.
I ty děti musí časem pochopit, že ten vypínač není na hraní.
Sysop
Re: DEM28.7.2023 v 7:46
Je to presne naopak. Cim lepsi nastroje BFU dostane, tim vic sracek zacne generovat a efektivita jde uplne do prdele. Viz stovky fotografii na matlafounu, ktere nikoho dal uz nikdy nezajimaji. Podobne redundance informaci na Internetu, protoze „je to voe zadara“, atd.
Kdyby stavba domu byla za korunu, tak nedojde k efektivnimu staveni. Presne naopak. Vsude mozne bude hromada neuveritelne domrdanych staveb.
Clovek je vetsinove hloupy a liny. Sam nic zefektivnovat nebude.
ygorek
Sysop 28.7.2023 v 9:29
Přesně.
JASAN
Sysop
28.7.2023 v 9:29
Tak dřív hlavně chlapík se sekerou a pilou postavil a zároveň naprojektoval celou dřevostavbu a během stavění si mohl tak maximálně zazpívat písničku, zakouřit a podrbat vobčas koule. Dneska sedí projektant dřevostavby u PC a stihne si během stavění přečíst co se děje ve světě, schlídnout pár poren a napsat tuny komentářů do diškuzí. Tady potom slovo efektivita dostává úplně nový obsah.
DEM
JASAN
28.7.2023 v 11:42
Jasně a za to muže internet. Co máme my chudáci lidi s tou svobodnou vůlí dělat? Když jsme neměli nic, bylo to fajn…
/ironie jako reakce na absurdní stížnost/
JASAN
DEM
28.7.2023 v 13:07
Já si na nic neštěžuji. Já jenom komentuji realitu. Člověk už je tak nastavený, aby se chytal všech možných podnětů a snažil se je využít. Takže zákonitě má s přemírou informací vážný problém. Samozřejmě existuje spousta disciplinovaných lidí, ale existuje taky mnohem větší skupina lidí, kteří s tím neumějí pracovat. To máte jak s obezitou: ještě před 100 lety si mohlo dovolit být tlustými pár bohatých lidí – dneska je tlustej kdekdo. A podobný chování najdete i u zvířat: kuna když najde díru do kurníku, tak si taky nebude chodit vobden pro jednu slepici, ale naběhne tam a vymlátí to tam všechno a ani to dokonce nesežere.
Sysop
JASAN28.7.2023 v 11:42
Pochopitelne, protoze zatimco ten tesar byl placenej od metru zpracovaneho dreva, tak ten projektant je placenej hodinove. Ve finale ta drevostavba nestala tolik vyplat, jako ta dnesni stavba. Pokud to prepoctu na prumernej plat.
ygorek
Sysop 28.7.2023 v 13:36
Aktuální způsob odměňování v profesích, jako je vámi zmíněná projekce, je hodinový. Pracovník ale má k vykázání jen zakázkovým oddělením předem sjednaný počet hodin.
Sysop
Re: ygorek28.7.2023 v 13:39
Tomu verim. Nicmene ja si tesare sjednavam od metru podobne, jako obkadace, nebo fasadniky. Pokud se jim to nelibi, bud hledam jinde, nebo si to udelam sam. Chapu, ze hodinovka vede k flakani a metraz k odflaknuti, ale prace se mi lip kontroluje od metru.
Forge
Sysop:
A jak tu sazbu stanovuješ?U tesařiny je velké rozpětí náročnosti.(spoje, úhly atd…)
Já to dělám úplně jinak.Vždy za celkovou práci.Pokud je to větší, dělím na etapy.Zatím spokojenost na obou stranách.
Sysop
Re: Forge28.7.2023 v 20:47
Dohoda. Mrkneme se na vykres, na spoje, rozpony, co se bude hoblovat, co je pohledovy a co ne a pak se cena prepocte podle vycetky metraze. Podani ruky a dal o cene nediskutuju. Dopredu upozornuju, ze preqapka ‚sme nevedeli‘, ‚sme zapomneli‘, ‚tohle bylo narocnejsi‘ apod., nezajem.
Forge
Sysop:
Jj, až budu mít jednou čas, tak poseberu zkušenosti z diskusí na Seznamsmrti.cz a napíšu filmovou povídku v žánru psychohoror či katastrofický.Pracovní název: VÍCEPRÁCE.
DEM
V případě těch fotek je to spíše nezájem z nadbytku než z nedostatečné kvality.
Kromě toho, na YouTube je mnoho obsahu který je kvalitní a dokonce i autorům vydělává. Pochybuji že přeposílač řetězových emailů na tom vydělává. Spíše jen ztrácí svůj čas a příležitosti využít svůj čas jinak, ale to já nejsem hoden řešit.
Kdyby stavba domů byla za korunu? Tak budou levné byty protože jich bude hodně. Kvalitu těch bytů bude zajišťovat konkurence. Vyřešila by se bytová krize. Nicméně tenhle model je zjednodušený. Nemyslím si že by v dohledné době bylo možné postavit dům za korunu. Už jen náklady na úřady vyjdou víc než na korunu.
Other_user2
Jo a stejne to bylo s randenim. Proste se to domluvilo a bud jsi tam prisel/a a nebo ne. Ale kdyz ne, tak se to zase tolerovalo vic nez dnes, protoze se melo za to, ze se mohlo neco nechtene zmenit. A lidi byli dochvilni. Zadny, “nestiham, 10min pls”.
ygorek
Kilmore 28.7.2023 v 0:09
Přesně!
ygorek
DEM 27.7.2023 v 22:58
Napsal jsem: „…telefonická banka byla sice nepohodlnější než internetové bankovnictví, ale fungovala z kanceláře.“ a vy jste napsal odstavec nepotřebných detailů, které můj příspěvek potvrzují. Proč nepotřebných? Protože nepotřebuji popis něčeho, co jsem zažil.
Po dobu používání telefonické banky jsem komunikoval výhradně s robotem (…stiskněte křížek…).
Co se týče vámi vmezeřeného outsourcování, zažil jsem ho, i když jen uvnitř firmy. Pokud jsem měl problém s chodem HW nebo SW, zatelefonoval(!) jsem do Bangalore, popsal právě „volnému“ děvčeti (ano, většina hlasů byla zjevně dívčích) problém, povolil vzdálený přístup a nechal ji vyřešit problém. Byla-li závada v HW, odnesl jsem stroj o patro níž k ajťákům a přítomný kolega mi vyměnil vadný díl.
Dovolím si shrnout celou zbytečnou diskusi s vámi takto: tvrdíte, že bez Internetu by nic nefungovalo, já tvrdím, že všechno, co popisujete, fungovalo i před Internetem, byť někdy nepohodlněji.
DEM
Fungovalo, ale mělo to vyšší nároky na klesající počet zaměstnanců a nižší výkon na rostoucí poptávku. Tudíž je jasný že při současné poptávce už takový model není možný.
A to jak jsem vám to popisoval je právě to, že abyste nevyžil internet vy, tak zavoláte na dispečink aby někdo použil internet za vás. Tím jsem vám chtěl ukázat jaký je telefon dneska nesmysl.
fatdwi
ygorek: já bych řekl, že to není robot, ale je to ještě horší – mileniál:-)
ygorek
DEM 27.7.2023 v 22:58
Separátně se pokusím požádat vás o maličkost.
Dokázal byste větu:„Jde o celkový poměr vůči možnostem na potřeby průměrného člověka.“ Přeložit do češtiny, v kterémžto jazyce se vede tato diskuse, případně v nouzi do jiného evropského jazyka?
DEM
Protože mi uvádíte váš subjektivní zážitek jako objektivní zprávu o možnostech z té doby.
To že jste vy necítil velký rozdíl neznamená že zbytek lidí to vidělo podobně.
ygorek
DEM 28.7.2023 v 9:05
Svůj subjektivní dojem jsem uvedl jako svůj subjektivní dojem.
Je smutné pozorovat, jak moc chcete oponenty přesvědčit o správnosti svého názoru a přitom nevládnete dostatečně jazykem, v kterém to děláte, takže nechápete ani jednoduchá psaná sdělení.
Kilmore
Jeden (vlastně dva, protože já taky) vám tu říká, že zas tak moc horší nebylo, a vy mu tady dáváte lekci z elementární logiky. To by vám taky mohl dát lekci z gramatiky, že zbytek lidí to „vidělo“ stejně, protože tehdy pro ně internet byl ještě mlhavou až nepředstavitelnou budoucností, s níž nemohli dobovou realitu porovnat. Vy byste pak mohl vytáhnout elementární psychologii poukázáním na to, že lidská paměť je klamná. Takhle přeci nemá smysl o něčem mluvit.
Za sebe můžu říct, že nejsem z internetu tak nadšený, jak jsem kdysi býval. Jasně, umožňuje to skvělé věci. Jenže to taky vystavilo lidi ataku systémů navržených důmyslně tak, aby je připravily o čas a současně jim podsunuly spoustu velmi důkladně cenzurovaného obsahu maskovaného za názory a novinky, k tomu taky slušnou porci reklamy. Není divu, že se dneska západem šíří nejistota ohledně počtu pohlaví, nebo se otevřeně slibuje chudoba pod názvem udržitelnost. Předchozí prostředky indoktrinace totiž nebyly ani zdaleka tak vtahující, a veškeré defekty naší společnosti jsou tak znásobeny.
Co se výhod internetu týče, vedle oblasti prodeje a služeb jich zas tolik není. Když si zakážete stovkami regulí vyrábět, načež musíte tuhle část nechat udělat Čínany, tak se nelze divit, že to poté okopírují a nám zůstane znalostní ekonomika a 1% růstu HDP, když se zrovna vyvede dobrý rok.
DEM
Mě se furt zdá, že proklínáte bistro které za 500 Kč nabízí možnost nacpat se jak můžete a vy místo toho abyste se rozhodoval moudře tak si budete raději stěžovat na to, že vám je pořád blbě protože se pokaždé nacpete jak můžete. A říkáte si jak bylo před tím bistrem líp.
A nestačilo by jen začít si dávat rozumné porce?
Internet nabízí cokoliv pro každého. Něco co je dobré pro mě, nemusí být dobré pro vás.
Zároveň vás internet v ničem neomezuje, dává vám absolutní svobodu a zároveň zodpovědnost nad životem. Svoboda a zodpovědnost jdou ruku v ruce. Pokud si prostě neumite poručit, tak holt budete na internetu marnit svůj život. Ale zároveň můžete začít pracovat na sobě a určit si vlastní pravidla. Je to na vás co se sebou uděláte.
Ve fyzickém světě lidé marní život chlastem a kouřením. V tom virtuálním zase sociálníma sítěma.
Internet není ani dobrý, ani špatný. Je to prostě nástroj. Buďto ho využijete k sebezlepšování, produkci, zlepšení životních podmínek a nebo na něm budete pěstovat zlozvyky. To už je vaše volba.
DEM: To pořád nechápete. Nigdo si na to bistro nestěžuje, akorát se vám snažijó vysvětlit že přežrat se bylo možný aj před tem než to bistro vzniklo.
Z mýho pohledu internet nedonesl nic novýho, akorát to co už bylo zrychlíl. Třeba novinář tak nemusí čekat až jeho noviny vypadnó z tiskárny aby si je lidí přečtli druhé deň ráno, ale pošle článek na server a lidí to čtó hneď.
Absolutní svoboda na internetu? Takový detaile jako že u nás zařízli „dezinformační“ weby nesledujete nebo co?
DEM
Zaříznuté byly pouze weby s doménou nejvyššího řádu CZ a jak se ukázalo, bylo to jako bojovat s Hydrou. Tedy, nemělo to smysl.
Pokud jde o můj postoj, neschvaluji cenzuru.
Kilmore
Pokud vám to vyznělo tak, že zpochybňuji lidskou svobodu, nutnost volby a zodpovědnosti za její důsledky, tak je to vaše práce, já nic takového rozhodně neřekl.
Některé nástroje jsou prostě nebezpečné, je třeba je používat s jistou opatrností. Jako nenosím střelnou zbraň tak, abych na někoho mířil, nebo nůž tak, aby na něj někdo z lidí okolo mohl padnout, tak je třeba se vyhnout některým službám na internetu, protože jsou konstruovány odborníky, aby uživateli sežraly nadmíru času. A jako střelné zbraně v rukou státu můžou sloužit masovým vraždám, tak internet v rukou státu je nástrojem odporné mentální kastrace mas a udržování iluzí. To není důvodem zatracovat všechny střelné zbraně, ani zatracovat internet, ale je třeba si toho být vědom. Až když rozumíte účelu a možným následkům použití – libovolné – věci, můžete hovořit o svobodě a zodpovědnosti v jejím užívání.
Stručněji, není třeba být zrovna vojín Jasánek.
DEM
Vy mi napůl uznáváte že problém je v tom, že se lidi nechají stáhnout algoritmy služeb na internetu. Jo, OK.
Ale v čem je problém na straně internetu? Každá služba bude chtít aby nad ní uživatel strávil nejvíc času.
Každý obchodník se bude snažit z vás získat co nejvíc. A je jedno jestli na internetu nebo v obchodním centru. Vůbec obchodní centra jsou stejně navržená jako sociální sítě. Nejlepší zákazník je ten co neví coby.
Takže nebuďte ten co neví coby a máte klid.
Kilmore
Jasně vám říkám, že internet je užitečný nástroj, ale při špatném použití, nebo v rukou špatných lidí, může být nebezpečný. A vy si z toho zas vezmete jen malý kousek, abyste z něj postavil slaměného panáka.
Když se nechcete bavit vážně, tak jděte třeba na idnes.
servisdok
Kilmore, DEM Vám nerozumí, nebo spíš nechce rozumět.
Pro mne jsou Vaše texty pochopitelné a ztotožňuji se s nimi.
Tohle bude o generaci, možná i dvě jinde – a v tom je ten problém. On neví, o čem píšete.
Je to ztráta času a kromě toho je tu jisté podezření na ne snad přímo trolling, ale spíš propagandistickou práci.
DEM
Tak mě to nevadí, já si rozměním. Ale už tahle překážka mi vyvolá otázkou zda vůbec do té kavárny jít abych si něco zapsal a třeba tahle překážka mě přiměje místo kavárny si sednout na lavičku do parku. Takže ublíží si spíš ta kavárna sama sobě.
starter25
„Tak je to jejich kavárna = jejich pravidla.“
DEM
Jo, vždyť, jo. A když pro mě nebudou pohodlná tak se nestanu zákaznikem.
starter25
Ale v tuto chvíli je tvoje volba čistě ideologická. Platba kartou je na tom technicky a prakticky velmi podobně jako bitcoinem, ne? To nás z té jeskyně teda bitcoin moc nevyvedl, ti povim.
DEM
Není, Bitcoin ti žádná instituce nenutí. Fiat ale ze zákona obchodník přijimat musí. Jestli kartou nebo hotově, to je vlastně jedno. Já bych mohl taky platit Bitcoinem v papírové peněžence, krátce se dávaly lidem jako dárky na rozjezd. Akorát nejsou moc bezpečné ani praktické. Ten lísteček měl QRko které načetl terminál který si vzal obnos a vytiskl nový lísteček s aktuálním zůstatkem který si platící schoval na příště. Ale to bylo jen ze začátku, jelikož platba mobilem P2P je jednodušší pro obě strany.
ModrýKlokan
@ DEM
Takže před asi 30 lety, když se začaly u nás zavádět bankovní karty běžných účtů, byl podle tebe konec doby kamenné? A v době kamenné bylo podle tebe používání mincí a bankovek zcela běžné? A zdravíčko ti slouží? Cítíš se dobře, pilulky užíváš pravidelně, nicht wahr?
Co takhle se zamyslet nad pojmy jako anonymita, soukromí, bezpečnost? Bitcoin ti k ničemu nebude, pokud ho stát natvrdo zakáže a odstřihne, stejně tak zlato, cokoliv jinýho. Je to vše naopak, doba kamenná jsou digitální platby, návrat do dětství, kdy rodiče věděli a rozhodovali o každý koruně, kdy a za co ji utratíš.
Vše je naopak, musíme donutit stát, aby natvrdo garantoval anonymizaci plateb, na úrovni každého zařízení a každé firmy i banky, jinak likvidační pokuty a zestátnění.
To ovšem frikulín a uvědomělý progresivní jinoch těžko pochopí, nemá čím, že?
Když pro účel diskuze přistoupím na rétoriku těch ekoteroristů: V nějakém ekoteroristickém pořadu (možná Zpátky pod došky 2005?) prohlásili o jisté občance, že její globální stopa je příliš vysoká a doživotně „nesplatitelná“. Dotyčná totiž kdysi letěla na Nový Zéland (a zpět). Tím vytvořila zářez, který už nikdy nesmaže ani případným celoživotním tříděním 64 položek odpadu, využíváním MHD a Bursík ví, co ještě. Takže ta píča, která se v Tunově pořadu pochlubila leteckou dovčou na Bali, se může jít s ekologií bodnout.
Masirka pokracuje:
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-ocima-byznysu-cash-only-jsme-na-prahu-revoluce-jako-s-iphonem-bude-o-penezich-234427
Aspon zde na rovinu pisou, o co go. Dosel papir do rotacek, nastoupi virtualni okradani. Radujte se!
Už jsi viděl ty obří masokombináty, tedy vlastně „červokombináty“ na výrobu umělého či červího masa (které nikdo dobrovolně nechce jíst), které se začínají stavět ?
To mi něco připomíná.
Tak jako jisté obří firmy s nejasným vlastníkem rozjely „úplnou náhodou“ byznys s půjčováním elektrokoloběžek a s rozvážkovými službami těsně před vypuknutím „covidu“ ?
Stejně jako úplnou náhodou KFC i McD rok předtím rovněž zřídily rozvozovou službu a každý si ťukal na čelo, tedy jen do začátku „covidu“ ?
KFC mělo rozvoz už minimálně od roku 2017, spíš ještě dřív. McDonald’s nevím. Tento váš argument je tedy lživý.
Tady archivovaná stránka kfcrozvoz.cz z roku 2016: https://web.archive.org/web/20160908211922/https://kfcrozvoz.cz/
Vážně ? Zřejmě vám uniklo že v roce 2016 zkončila po 3 letech testovací fáze „světové pandemie“ v lokálním měřítku, pod názvem „ebola“.
Čili kdo nebyl vohnout jako vy, a měl ještě k tomu další globální informace, ten už tehdy tušil co se chystá, a patřičně se podle toho zařídil.
A již v roce 2019 započala přípravná fáze „pandemické cvičení“ kteréžto lidlový pivní vohnout naprosto nezaregistroval. Zatímco ti chytří a mazaní ano, a tak i ti méně informovanější na poslední chvíli dělali opatření.
Průměrný vohnou samozřejmě nic netušil.
Dtto. uřvaný ufon a jeho alza-boxy které jim zařídili během plandémie obrovskou výhodu a konkurenční firmy zkončily na hranici krachu, když se pokoušeli prodávat svoje výrobky skrze nějaké okýnka a biohazard zaigelitované plenty a průchody.
Nějakou takovou reakci jsem čekal. Přitom rozporuji konkrétně tohle:
„Stejně jako úplnou náhodou KFC i McD rok předtím rovněž zřídily rozvozovou službu a každý si ťukal na čelo, tedy jen do začátku „covidu“ ?“
To je objektivně lež.
A vaše následná argumentace ukazuje na to, že sám před sebou si zjevně dokážete obhájit cokoli, co se vám líbí. A z toho pak můžete i cokoli vyvodit. Takže se nedá na žádné vaše závěry spolehnout.
Víte, on si pak člověk připadá jako debil, když sdílí názory s takovými, jako jste vy a spousta dalších zde diskutujících. Je pak strašně jednoduché člověka onálepkovat a ostrakizovat. Fakt dík.
kaBrnak :
Keby si prečítal články z https://antivirus.22web.org/ , tak by si vedel, že diskutovať zo zombíkmi a s napichancami je totálna strata času a písmeniek. Zombíci majú nulovú kognitívnu schopnosť (ľudovo – hnilé mozgy).
Myslíš něco takového ?
https://antivirus.22web.org/av/230720-organicky-portaly-zombici-a-psychopati.htm
Autor tohoto jinak skvělého webu zjevně zblbnul a pevně věří něčemu co nijak nemůže dokázat. Důkaz opaku je pro mě ten, že jsem pozoroval naprosté zblbnutí a zpitomění původně inteligentních a vnímavých lidí, které jsem znal třeba 25 let od jejich mládí. A ti věděli že „se systémem je něco špatně“, ale pak najednou přepli do opačného módu.
Ono se to má ve skutečnosti tak, že někdo je odolnější zombifikaci a někdo prostě není. Druhá strana mince je ta, že mě to stálo hromadu „potu, krve a slz“ nenechat se zombifikovat.
Cesta do pekel bývá vždy pohodlná.
Na začátku bylo vždy rozhodnutí člověka, že se dá tou pohodlnější cestou. A systém mu to pohodlí nabídne. Ale ve skutečnosti je to smlouva s ďáblem.
Já měl kliku že se se mnou život moc nemazal, takže jsem nezlenivěl a nezdegeneroval v konzumu jako ti druzí.
Nedávno jsem byl na srazu, kde byli převážně mí vrstevníci. A byl jsem podněkud zděšený, když jsem to srovnal se stajným srazem se stajnými lidmi cca 6 let nazpět. Oni byli jako by je někdo vyměnil. Totálně zpitomělí.
Ale někteří nějak tuší, že se děje něco špatného a snaží se zařídit si nějakou soběstačnou usedlost na vysočině apod. Ono je to utrpení co přijde, některé ještě solidně probudí.
Takže žádní „odepsaní zombíci“. To je pitomost. Šanci se probudit měl každý. Že ji nevyužil, to je holt smůla. Přijdou další šance, ale ty budou už o poznání drsnější.
„A byl jsem podněkud zděšený, když jsem to srovnal se stajným srazem se stajnými lidmi cca 6 let nazpět. Oni byli jako by je někdo vyměnil. Totálně zpitomělí.“
– toto, PRESNE toto ja vnímam u prakticky všetkých mojich NAPICHANÝCH známych, pôvodne hodne inteligentmých. Napodiv, u zopár NEnapichaných tzv. primitívnych zmenu nevidím.
kaBrnak 24.7.2023 v 13:06
Děkuji za odkaz.
Má ta duševní choroba nějaké jméno?
Grafománie. Něco napsat musí, ať to má smysl, nebo ne.
„A byl jsem podněkud zděšený, když jsem to srovnal se stajným srazem se stajnými lidmi cca 6 let nazpět. Oni byli jako by je někdo vyměnil. Totálně zpitomělí.“
Ne tos jen nesledoval drive jejich jednani.
Spousta lidi v mem okoli uz od mladi mela sklony k zombi-like mentalite, jenze jaksi system je nechaval byt, takze se to moc neprojevilo. Krom retezovych mailu delajicich si srandu z Paroubka a jeho bradavice.
Potiz nastala, kdy v momente kdy prituhlo, se tito vzdyzombie pouze projevili a ty sis teprve pak uvedomil, wtf co je to vlastne za lidi.
Ja ve svem okoli mam lidi kteri rozklicovali system a presto si nechali dat pigaro a pak i ty co pigaro ne, ale jine casti systemu zhltli.
Potiz je jinde, cela problematika je primis vseobjimajici a sklada se z ruznych podmnozin problemu. Ne kazdy rozklicuje vsechny, ne kazdy ma na to rozklicovat vsechny a ne kazdemu vadi vsechny.
Napriklad, kdyz zakazali kourit v hospodach, velke vetsine lidi to vyhovovalo i tem co jinak jsou proti systemu. Tahle vec jim ale vyhovovala a tak ji nerozklicovali.
S tou injekcí bych to nebral jako důkaz zombismu. Pokud máte někoho, kdo neočkovanej umřel, a ne, běžná chřipka to nebyla, koukáte na to jinak. Nebo když neočkovanej dostane „chřipečku, co se po ní tři dny smrká“ a má týden čtyřicítky. Viděl jsem obojí. Nebo když máte známou sestřičku na JIPce a když vám dávno není 30. Pak si člověk vyhodnocuje rizika, dokonce i když mu je jasný, že vakcína nebyla odzkoušená a že smlouva je prasárna. Situace byla nejasná a informace o skutečných účincích prostě nebyly. Oni de facto nejsou ani teď, myslím komplexně, máme jen střípky, hlavně z jedné strany.
Zombík je IMHO ten, kterej si MŮŽE dohledat údaje, ale nechce se mu.
Podle tvé definice šla za covidu za zombie většina doktorů.
Jako že doktoři měli informace?
Neměli.
Jasně, věděli, že ta vakcína není pořádně otestovaná. To je právě ten nedostatek informací, neví se, co to dělá. Pak se ten doktor buď rozhodne se dát očkovat, nebo ne. Riskne očkování, nebo riskne neočkování. Většina se dala. Jestli měla většina boost, netuším.
Já to vidím ani ne jako „vždyzombie“ ale jako cca 10 let plíživé „parchantizace“ kdy tito vyměnili svědomí, morálku a nějaké hodnoty za pohodlí, lenost, prachy a bezstarostnost.
„Proč bych se staral o svoje zdraví, když můžu žrát bůčky, chlastat a hulit krabičku denně, a pak přijde hodná farmaceutická firma se svým vakcínovým zázrakem a vyřeší to za mě, když mám z toho životního stylu imunitu v hajzlu a skolí mě každá chřipečka“
Takže to očkování není příčina jejich stavu, ale už jen důsledek jejich nastavení a hodnot. Ti co byli zodpovědní za svůj život a svoje zdraví, ti se nenechali očkovat šmakuládou.
Ikdyž samozřejmě že zárodky parchantství se u některých z nich daly pozorovat už v jejic 20 letech, jen to člověk nevidě či přehlížel. A souhlasím s tím, že teď se projevil každý jaký je.
Jen mi přijde zajímavé, že dnes už se nedá bavit s některými lidmi, se kterými jsem si ještě před 2 lety v pohodě notoval, jaké jsou mRNA šmakulády zlo, jak tu máme ten Green deal a Great reset, a že systém je prohnilý a je třeba ho změnit a nevěřit státu a korporátním fašistům ni nos mezi očima.
Tohle je druhá věc co mě zarazila. Ta první o rok dřív byla, jaké mám ve svém okolí bezcharakterní parchanty, co tě v případě nějakého ohrožení udají nebo ti vrazí kudlu do zad. A druhá, že i ten zbytek co se zdál rozumný, taky poněkud zblbnul a spolehnout se na ně rovněž nedá.
“”Jen mi přijde zajímavé, že dnes už se nedá bavit s některými lidmi, se kterými jsem si ještě před 2 lety v pohodě notoval, jaké jsou mRNA šmakulády zlo, jak tu máme ten Green deal a Great reset, a že systém je prohnilý a je třeba ho změnit a nevěřit státu a korporátním fašistům ni nos mezi očima.“”
Neda, protoze ted uz jim o neco jde (nezaplest se do neceho). Tehdy jim o nic neslo, takze klido zvatlali o cemkoli.
Ale jak postupuje pomalu utahovani sroubu, zacina se projevovat charakter.
Ale spise je dobre si trochu rict, zda nejsou nahodou oni ti racionalni. (If you cant beat them join them)
Ja si uvedomuju problemy uz nejakou tu dekadu a co se jako stalo? Nic.
Protoze na souboj s nepritelem je nas malo, a nemam zdaleka takovy prostredky. Jak se muzu utkat napriklad s nekym s elit?
Vzdyt uspech je vubec v US kine dokoukat Sound of Freedom – dejou se veci nevidane nejen v kinech.
Takze k cemu je uvedomeni si reality, kdyz realne nikdo nemuze jit a slapnout na krk tem, co skutecne tahaji za nitky?
JJ.
Nechat se systémem odstřelit jen kvůli silnejm řečem v hospodě/na netu je neproduktivní. Změna není aktuálně možná, i proto, že to spoustě lidí zatím nedochází. Na to, že člověk „probudí davy“, nevěřím. Dá se ale udělat ostrůvek normality ve vlastním okolí.
BTW v Čechách změna nastane, až se změní situace u zahraničního protektora. Jako obvykle.
Jen pro zajímavost, mě považujete za zombíka nebo napíchance?
@ sinuhet
To je zvláštní otázka. Vobojí je v kontextu synonymum, ne? Nebo máš jiné vydání Vodborného slovníku naučného? Tvá otázka nemá smysl. Není jedno, jestli je někdo hloupý nebo tupý?
V poslední době mě fakt fascinuje, jak lidi zcela libovolně používají významy slov. To má nějakou zvláštní hodnotu, když mě ostatní lidi nerozumí, o čem mluvím? Fakt to nechápu.
Synonyma to určitě nejsou. Předpokládám, že tam může být nějaký průnik, a lidi mohou být obojím současně; ale jistě existují lidi, které „ktosicelkominy“ považuje za zombíky, a současně to nejsou napíchanci.
Považuji za dobré ujasnit si v diskuzi využívané termíny, omezí se tím prostor pro nedorozumění.
sinuhet:
V to vidím taky problém.Ktosi je Slovák a nezná asi lidovou mluvu.Nicméně i u nás jsou občas zmatky.Znám pár inteligentních hlupáků.To jsou tzv. blbci či pitomci.Čeština je pestrá, ale čtveráci se nakonec domluví.Ovšem u stolu.Ve virtuálu to zabere spoustu času.Takže nepraktické (nepropleskneš), a časožroutské (trvá to zbytečně dlouho).
ModrýKlokan 29.7.2023 v 17:44
„V poslední době mě fakt fascinuje, jak lidi zcela libovolně používají významy slov. To má nějakou zvláštní hodnotu, když mě ostatní lidi nerozumí, o čem mluvím?“
Alespoň v některých případech má pro někoho zcela jistě značnou zvláštní hodnotu, pokud se podaří rozblemcáním terminologie znehodnotit každou debatu…
Omfg. Ebola se objevila v Zairu na rece Ebola uz v 70s.
Nasledni s ruznymi outbreaky se stridave vyskytovala i v 90s podle kmene s ruznou smrtnosti od 30-90%.
Nakazliva jen dotykem a nebo telnimi tekutinami.
To vazne nesrovnavej s kovidem. Tohle kdyby uteklo a bylo airborne, tak do toho domaciho koncentraku lezes dobrovolne a skutecne by svet jak ho zname skoncil s to naprosto bez nitneho zasahu elit typu debila sorose, protoze smrtnost 80+% behem up to 10 days je takovy coromoro, ze to nechtej radsi ani diskutovat, natoz zazit.
Znova a pomalu, nynejsi unik z labu ohledne covid games se shoduji i nejvetsi pesimiste na tom, ze byl omyl a ukazka nekompetentnosti cinskeho pracoviste.
A samozrejme jsi zapomnel zminit outbreak behem 2003,4 sars 1 ktery byl rovnez z labu a rovnez utekl ven kvuli pochybeni. Kdyz uz by neco bylo testem na covid games, pak by to byl SARS1.
Ebola je síce slušne smrtná, ale ako vidno z praxe, šíri sa dosť biedne. Takže pre civilizované krajiny, kde sa ľudia nemojkajú s mŕtvymi počas pohrebných rituálov, to predstavuje (na základe aktuálneho poznania) minimálne riziko…
Proto pisu airborne, vzduchem prenosna. Pokud by se sirila vzduchem, je konec.
A naopak, pokud by se kovid nesiril vzduchem, tak zadne kovid games nebyly.
jediný, čím si můžem trochu klidnit vědomí je, že kdyby to zmutovalo až tak výrazně, že by se to začlo šířit vzduchem (je to úplně jinej způsob, než jak hemoragický horečky fungujou dneska), dost pravděpodobně i smrtnost klesla nekam dost pod 20 %
to jenom ve filmech ebola zmutuje na chřipku s 90% vraždomatičností :D
jako člověk z oboru ti opět vyvrátím tvoje pitomé konspirace. AlzaBoxy fungují od roku 2015, myšlenka je tady zavést byla inspirace v zahraničí a přišla ještě dřív. Zároveň to byla logická cesta, kterou dneska jde každý velký hráč bez ohledu na to jestli je nebo není pandemie. Protože doručení do boxu je pro zákazníka obvykle nejlepší volba. Nemusí čekat na kurýra, nemusí řešit otevírací dobu výdejního místa. A to v čem Alza ničila konkurenci nebyla pandemie ale v tom, že ty boxy uměla zavézt 2x za den. Takže dost zboží šlo ráno objednat a večer vyzvednout.
Obliba výdejních boxů roste i dávno po pandemii a bude jich přibývat. Vaše dávání do souvislosti to s covidem je jen další důkaz toho, že máte o věcech naprosto nulové znalosti a neumíte si je ani načíst ani se nad tim zamyslet, že to ani časově nesedí.
To samozřejmě platí i pro ty rozvozy jídla. To, že to u nás začalo fungovat v roce 2014 (Dáme jídlo) neznamená, že ve světě ty služby už dávno nebyly zavedené a funkční. On obecně rozvoz jídla je tu s námi desítky let. Jen prostě někoho napadlo do agregovat do jedné aplikace. A světě div se náhodou zrovna v době, kdy už mezi lidmi bylo dost smartphonů s internetem. Čím to asi bude. Stačí myslet.
Moje zubarka pouzivala rousku uz 2013, ta v tom musela jet taky!!!!! /s
Rozvazkove sluzby tu byly samozrejme driv. Covid je proste jen popostrcil, protoze holt nabidka/poptavka. Netreba byt tak paranoidni. Tim spise, ze to vypada cimdal vice, jak unik z labu chybou jedince. Tedy nedodrzenim hygienickych norem. Tedy necekane.
Myslím, že už je ve věci covidu načase přestat řečnit o nějaké chybě https://bezpressu.news/videa/covid-summit-v-evropskem-parlamentu-proslov-dr-davida-martina/.
Ten Seznam to je tragédie, takový sračkomet nemají snad ani u Kim Čong-una v Severní Korei.
Jak to bylo s tím týpkem v pokrokových jůesej, kterému technologická společnost zablokovala celou jeho „smart“ domácnost, pro podezření z rasizmu ?
A on se musel dobývat do vlastního baráku přes okýnko do garáže. protože všude jinde byly hen ty „smart“ zámky zablokované.
Tak vida, ani soud už není potřeba, vše zařídí „umělá inteligence“ která tě vyhodnotí jako závadovou osobu na základě nějakých algoritmů. Stejných algoritmů na základě kterých blokuje a shadowbanuje příspěvky uživatelů na sociálních sítích a youtube.
Jaký krásný lidský systém byl v dystopickém „soudci Dredovi“,kde byl policajt, soudce a popravčí v jedné osobě a to hned na místě „přestupku“. Ale odsoudil vás člověk. Takhle vás třeba popraví „umělá inteligence“ tím že vás na aljašce v mínus 30ti nepustí do vlastního domu. Nebo vám nedovolí zavézt manželku akutně do nemocnice, protože jste vyčerpali limic CO2.
A nebo ta nebohá čínská diabetička, co si ukousla kousek sladké tyčinky v metru, protože na ni šel akutní glykemický šok. A ono je zakázané „jíst“ v metru. Takže má na měsíc zákaz jízdy metrem.
Už není třeba nikoho odsoudit. To proběhne automaticky. A vy se pak měsíce musíte obhajovat že jste něco nespáchali, s nejistým výsledkem.
TO JE TO NEJHORŠÍ, že tento systém zavádi PRESUMPCI VINY !!!
Klaus Schwab rika neco ve smyslu, ze lidi je jako sracek, takze i kdyby chybovost te UI byla 80 %, tak to vlastne neni problem.
Mě už to ani vtipné nepřipadá. V našem lokálním hytlermarketu (supermarketu) nainstalovali výhradně bezhotovostní pokladny.
ČIli stačí nějaká karanténička kdy pokladní zůstanou doma a voila ! Hotovostí tu nic nezaplatíš.
Nicméně Dfens je poněkud nedůsledný v té dystopii.
S digitálními měnami totiž můžeš zavést i to, že budeš mít ve smarfounu třeba 5 druhů měn, přičemž za některé z nich si koupíš jen některé povolené věci. Něco jako tuzexové bony, to byl první experiment s různými měnami. Pro plebs koruna za kterou si koupíš konfekční socialistickou šeď a hněď. A pro vyvolené bony, bez kterých si to luxusní zboží ve speciálních prodejnách nekoupíš.
S tím že „digitální bony“ nebude možné nijak převádět či kupovat. Budou jen pro vyvolené.
(Třeba ten nový „digitální rubl“ nebude možné nijak směnit za klasický rubl, je to přímo v zákoně, že to bude uzavřený oběhový systém.)
A taky další roztomilosti jako „časově omezené peníze“ prostě dostaneš na příděl nebo jako plat určitý druh „time-coinů“ které ti koncem měsíce propadnou když je neutratíš. Ty nebude možně šetřit na horší časy a vytvářet si nějaké rezervy.
Digitální čipový IT koncentrák skýtá takové možnosti, o kterých se tvůrčům předchozích koncentráků ani nesnilo.
‚…to by prece neudelali…‘ ;-)
Cele to ma na strane odpurcu jeden problem – vetsina si naivne mysli, ze s tim vymrda.
Stejne jako se spalovakama. Ted si jeste koupim novy diesel a vydrzi mi az do smrti. Hehe, to ani omylem. Digitalni svazaci se postaraji, aby se na nej clovek tak akorat mohl chodit divat do garaze. Mechanismu, jak neco zakazat ci znemoznit je milion. Proto je nutne urcite vysady resit natvrdo a oficialne. Nenechat si kalet na hlavu. Odstoupil Rutte v NL, skoro nikde jsem se v ceskem tisku nedocetl pravy duvod. Te levicacke svoloci se to nehodi do kramu. Sedlaci v NL toho maji dost, priliv afrikancu podporuji krome levice i krestani. Totalni destrukce, nejsou byty, penize, ale ideologie je nad realitou. Takze negrici proudi dal.
Tady to bude stejne, proste se rekne, ze bude jen digitalni mena a hotovo. Realita nikoho netrapi, pouze ideologie.
Misto oba svety skloubit a vyuzivat vyhod obou svetu, budou nepodlnym lidem a firmam vypinat penezovody.
Rikal mi v patek sef, ze Nemecko nakonec to ukonceni danove ulevy na hybridech nerealizovalo. Ukoncili jen bonus. Takze i letos lze mit noveho hybrida s danovou slevou. Zda se, ze ani Nemci se do elektroaut moc nehrnou.
Rutte je sebevedomej sulin a jasne pochopil, ze narazil. Radeji vycouval driv, nez by ho mistni sedlaci nabrali na vidle. To takovej Jurecka je vetsi kadr, toho ze Snemovni jednou ponesou nohama napred.
Odblokovali mu ucet po cca 6 dnech. A pokud mel pouze smart zamky, tak si za takovou kokotinu muze sam. Protoze vypadky proudu v US(a i v Kanade) jsou dost bezne na to, ze se tam doporucuji domaci UPS. Takze pokud se z toho nepoucil …
A musim jeste dodat, ze navazet vsechny sluzby na jediny ONLINE ucet je taky pekna debilita. Kdyz je nekdo kokot, zaslouzi potrestat.
reality poloviny vovčanů, ta druhá polovina zase sere náhodnejch účtů desítky a po třech minutách neví přístupy…
Zde se musí s D-fens souhlasit. Covidismus byl varování pro všechny.
Kteréžto varování 99% ovčanů nepochopilo.
Když tady diskutuju na Dfensu ,tak mívám dojem, že alespoň 10% inteligentnějších lidí to pochopilo.
Ale v reálu žádné takové nepotkávám, takže jich skutečně může být to 1%.
Procenta nevím, když si ale vzpomenu na lidi, kteří své děti nechali napíchat pochybnou vakcínou proti nemoci, která je neohrožovala, jen kvůli tomu, aby mohli jet k moři anebo lyžovat…
Tyhle lidské lumíky prostě nepochopíš.
Teď aktuálně letadly míří do ohnivého pekla na Rhodosu, protože „přece mámo nenehcáme těch 100k propadnout, když cestovka říkala že to stornovat nelza ani kdyby byl celý ostrov v plamenech a lidi skákali do moře, pokoušeje se přeplavat na řeckou pevninu.“
Tak to asi tak bude, pravdu díš kámo.
https://www.pokec24.cz/wp-content/uploads/2023/07/George-Bernad-Show-800×445.jpg
Cingischan :
„Covidismus byl varování pro všechny.“
– nie, nie. Covidteror bol TEST národa. Teraz už politici majú dôkaz, že ľudia sú ochotní jesť aj kravské hovná – pokiaľ im politici sľúbia večný život.
Akýkoľvek teror je BEZ PROBLÉMOV a bez odporu možný.
zdruv
navrhuji, že až se zavede jen digitální plaacení, řekněme do tří let, tak požaduji po vládě, aby případný bartrový obchod, např tři slepice za kozu, deset vajec za litr něčeho co požere spalovák, soulož za kilo krkovičky, a pod, bylo pojato jako falšování peněz a současně jako sabotáž . Pokud by směnný obchod někdo prováděl ve větším měřítku, to jest s dvěma a více osobama, pak by to byl čin pojatý jeko terorismus, neb by ohrožoval vícero slušných nevinných poctivých občanů, s dolní hranicí 25let v kamenolomu o chlebu a vodě, v neděli zostřeno na jen o vodě, horní hranici trestu za tento zločin bych navrhoval napichnutí na kůl, protože trest má nejen oddělit zločince od slušné společnosti, ale i odstrašit ty , co by chtěli žít na ukor slušných,
Pockej, to jako ze za grupac svedske trojky za kus boocku na 25 jaru do kamena?
So einfach sicher nicht! Prvni bucek zdanit, pak teprve rozmrdavat kamen…
21 % DPH za bucek tomu jeste 12 % DPH za horizontalni atletiku jako sluzbu.
No moment… ale ja jsem nerekl, komu ta cinnost prinasi uspokojeni, ergo kdo je prijemce pozitku one sluzby. Takze pokud damy prodelaji vicenasobny orgac, pak jde 12% DPH za nimi. Token to neda.
nerozumět jasyk váš kmene
No kudla snad vis, co je v Brne ‚na 25 járů do kameňa‘. Sem si musel spesl dohledat cesky pismenka, Herr Gott…
to eště přelóskám ale to přetím je voľaké zmätené
Psal ‚dve a vice osob‘. Proto jsem dal priklad se Svedskou trojkou. A jako platidlo kus boocku.
netušim vo čem je řeč, je tam nákej dement v ygňoru a pak cosik vo trojkách s bůčkem
V Brne se kdysi dalo mluvit deutsch a ve Vidni cesky. Vite jake bylo druhe nejvetsi ceske mesto na konci 19. stoleti? Brno to vazne nebylo. Mein alter Physiklehrer hat einst gesagt, in Brünn konnte man ja früher deutsch reden und in Wien tschechisch. Heute ist weder das eine noch das andere möglich… und das soll der Vortschritt sein? 🙂
No, ono je to dneska tak, ze ve Vidni je echt Rakusaku pry cca tretina. Zbytek Cesi, Slovaci, Madari a Turci a ruzny mix tohoto s Rakusaky.
Stran te vety – to je nejake nareci? Cekal bych misto ‚einst‘ spis ‚mal‘. Nerypu, jen zkoumam.
Einst = damals, früher, seiner Zeit… hrubku jste mi neopravil. Fortschritt
Ja chapu smysl, jen to takto neslycham, proto jsem se chtel nechat poucit. Treba to ve Styrsku, nebo Dolnim Rakousku tak rikaji, nevim. Ostatne s videnskym dialektem jsem mel problem uz na gymplu, protoze jsem ho odposlouchal z ORF…
Na hrubkach se netocim. Sam je sekam. Podstatny je obsah, ne forma.
co Zlín?
Brno bylo za rakouska asi pátý největší. Druhý největší se stalo až se vznikem ČSR a hlavně Velké Prahy, která pohltila Žižkov a Královské Vinohrady.
Tvl nejmíň pětatřicet. To je zločinné spolčení v mezinárodní organizované skupině :D
Vážená předsedkyně, rád bych podotknul, že můj mandant se žádného směnného obchodu za účelem účasti na hromadném sexu nedopustil. K aktu byl přizván bezplatně. V průběhu však poskytl zdravotnickou pomoc účastníkům, kterým hrozila dehydratace a vyčerpání, poskytnutím nápojů a potravin.
Pane doktore, vasi pripominku sice chapu, ale jak prosim vysvetlite napis na dverich mistnosti „vstup jen s poradnym masem“? Ostatne mistnim setrenim bylo zjisteno, ze fronta prede dvermi vypadala jako pred masnou za moji blahe pameti, jen s tim rozdilem, ze zde kazdy mel tasku plnou!
Tak dvacet let nazpět jeden se jeden pokrokový kolega rozplýval nad tím, jak si dobrovolně objednal dražší zelenou elektřinu, aby přispěl na „dobrou věc“ … uběhly nějaké roky a extra daň v ceně elektřiny na zelené zrůdnosti platí všichni ať chtějí nebo ne.
Každopádně je dobré si uvědomit, že stát umí dělat opravdu „velké věci“ a být připravený je dělat také, nejen o tom kecat a nedotáhnout k úspěšnému konci … jen to nás může zachránit od „pochodu do sprch“.
Ja to mam nastaveny tak, ze ted se odkopat je zbytecny. Fura dobrych napadu, viz treba ruzne riske inovace, nakonec po par letech vyhnily. Materska sice zustala, ale kde je Lebensborn, ze.
Na druhou stranu, pokud k realizaci dojde, pak v ramci zajisteni lepsiho zivota pro moje potomstvo holt pocitam s tim, ze mlaceni hubou na Internetu stacit nebude. Nejsem typ na demenstruace v ulicich, nebo mlaceni se s fizlama. Ani jedno nic neresi. Drak se zabiji od hlavy.
Tohle mě docela štve na německých průmyslově zpracovaných potravinách. Prakticky žádná z nich není „obyčejná“; vždycky je tam nějaký podvodný cejch typu Bio, Fair Trade, Recycle nebo Rainforest Alliance.
D-FENS už to nějak naznačil. Není to tak dávno, co také v médiiích byly články, jak bude při platbě soc. a zdrav.pojištění v úvahu bráno, jak „pečujete“ o své zdraví. Na první pohled OK. Ovšem přesně tam směřuje to placení kartou. Ale, ale, tady vidíme, že jste si koupil bůček, obyčejné pečivo, okurku nikoliv z BIO produkce a dokonce pivo (alkohol!), no tak tady vám zasíláme datovou schránkou novou sazbu soc. a zdravotního pojištění. Platí ihned. Dlužné pojistné uhraďte do 14 dní. V opačném případě dojde k blokaci vašeho účtu vedeného u banky a to na základě zákona o bezhotovostních platbách a utužování zdraví obyvatel.
Myslim, ze dluh v digitalnim svete vubec nevznikne. Alespon ne vuci statu. Bude ti vse strzeno ihned. Musis zacit uvazovat v rovine, do ktere se to ma dostat. Proste ti nabehne vyplata a hned se z ni skrtne vsechno, co mas kde zaplatit. Nikdo se nebude ptat na nejaky tvuj souhlas. A i kdybys prostredky mel a chtel hned nekde neco koupit, tak stat a vybrane instituce budou mit prednost. Napriklad v Nemecku nemusis davat souhlas k inkasu pro danoveho poradce. On si zobne ze tveho uctu, protoze DP ze zakona muze. A takhle to v digitalnim svete probehne se vsim.
Pochopitelne, pokud se rozhodnes, ze si treba koupis unci zlata a tu nekam zasijes, tak jednak soukrome drzeni zlata bude zrejme zakazano, neco ve stylu USA po roce ’71 a druhak pokud bys chtel treba barterovat zlaty prstynek, pak to bude trestny cin, asi jako nepriznane prase za Protektoratu. Vysledek stejny tehdy, jako nyni. Likvidace vinika. Tehdy fyzicky, dnes socialne. Takze nakonec si nekde sam skoci pod elektrickej vlak.
No vidíte, jak pořád žiju tak nějak po staru. Jsem předpokládal, že budete mít nějakou možnost obrany. Ale lze to i zkrátit.
Na účet napíšem 0 nebu částku v mínusu. Tím pádem vám zablokujeme přístup k digitálním službám. A podání lze podávat pouze elektronicky. Ne aby ta chamraď pořád někoho otravovala osobně. No a je to vyřešeno.
Trend komunikace se statem bude, ze se dovolas na nejakeho hlasoveho asaka s UI, kterej s tebou bud postupne vymrda, nebo ti aspon vyluxuje ucet, protoze volani na urad bude zpoplatneno tak a tak. Vsiml jsem si, ze tam, kde se pracovni doba uradu pro plebs behem Cinske chripky zkratila, uz se nevratila z5. Pochopitelne, ze chamrad bude remcat, jakmile se salam dokraji ke spicce. Tou dobou se s ni ale nikdo nebude bavit. Asi tak, jako s tebou komunikuje treba Evropska komise, nebo WEF, ci WHO.
Dovolím si váš nápad ještě vylepšit. UI netřeba. Zavoláte, bude to samozřejmě zpoplatněný hovor, a po celou dobu budete poslouchat: „Nezavěšujte prosím, naši/vaši úředníci vyřizují požadavky občanů, kteří se dovolali před vámi.“
Tím pádem, bude pro všechny instituce stačit jedniné telefonní číslo a jeden hlasový automat.
Já bych to viděl na povinnou měsíční zálohu na „uhlíkovou daň“ jako součást presumpce viny.
A na konci roku budeš možná mít nějakou vratku, pokud doložíš, že jsi pečlivě omezoval produkci CO2, jezdil na koloběžce a žral brambory se zelím, místo bůčku či kuřete.
Brambory jedine s prazenyma mandelinkama. Po zeli se vypousti fuj fuj metan, prece.
A ty brambory v hlíně beztak taky nenápadně prdí a vypouští metan.
Aspoň podle dokumentu jedné významné banky, která chce v rámci boje s CO2, s masem zakázat i ty brambory a tudíž když už mandelinky, tak jedině s rýží. Tohle je jediné vysvětlení které mě k tomu napadlo.
Řekl bych, že to půjde ještě dál, přestože to na první pohled bude vypadat a technicky probíhat stejně: Výplata bude občanovi stržena celá a soudruh úředník (případně automat) rozhodne, kolik se z ní občanovi vrátí.
Moneta zavedla UI, nejakyho Toma, nebo co. Volal jsem tam skrzeva nahovno fungujici apky a ten umelej srac nakonec pri identifikaci moji osoby skoncil ve slepe ulicce, protoze chtel nejakej trvalej prikaz z uctu a ja tym zadny nemam. Nastesti to pak vzdal a prepnul na zivou pani, se kterou to bylo o vyrazny kus lepsi. Sice se nic nevyresilo, ale aspon se s ni dalo komunikovat.
@ Sysop :-D))))
Vítej v klubu. Podobný zážitek jako při volání do VZP.
Argumenty v článku jsou dobrými argumenty proti moci státu jako takové, proti právu na represi. Existence technologií s tím nemá souvislost vůbec žádnou, naopak poskytuje o něco lepší možnost obrany než bez nich.
Nacistické Německo nebo stalinistické Rusko dokázalo vytvořit nesnesitelný režim bez technologií a s hotovostí.
Dokonce si myslím, že kdyby covidové piškuntálie nebylo možno celkem snadno obejít, zvedl by se hněv občanů mnohem více, a s nějakým výsledkem.
Tady jsem vic skepticky. Pokud se to lidem poda, jako supa dupa vyhody, pak budou drzet zobaky a budou radi, ze zatim slapou vodu. Existence technologii umoznuje vse provest jednoduseji a ‚humanneji‘. Nacisticke Nemecko i stalinisticke Rusko nezvladlo peklo pro drtivou vetsinu. Takze se vzdy naslo dost tech, co to omlouvali a chapali.
Jestli to mám chápat tak, že totalita s technologiemi by byla subjektivně vzato mírnější, pak stejné vedení státu by bez technologií vedlo k totalitě surovější a pak jde opět o výhodu.
Možnost obrany od šifrování až někam k bitcoinu a podobným taky není z mého pohledu zanedbatelná, proti době, kdy se šifrovalo leda mřížkou nebo caesarovou šifrou je to velký pokrok.
Každopádně bych se nerad vzdal pohodlí, které mi digitalizace přinesla výměnou za vidinu zhoršené perzekuce státem. Ke které nedochází, ba naopak, síla komerčních subjektů se se silou států začíná dobře měřit, což je imho velká výhoda (firma se chová logicky – zisk, stát chaoticky nebo násilně).
On je trochu problém, že velké korporace jsou schopné nastolit horší totalitu, než státy. Státy jsou aspoň teoreticky kontrolovatelné svými občany (koho si občani zvolej je věc jiná), korporace jejich zaměstnanci nekontrolují ani ve snu. Už Baťa se snaźil zcela ovládnout životy svých zaměstnanců, v jejich firemních domcích museli dodržovat dost důkladná nařízení sahající až k tomu, jaké kytky mohou mìt za okny (estetika, woe), tlačil je do nakupovánì ve firemních prodejnách potravin …
Vůdčími silami v digitálním šmírování nejsou státy, ale soukromé firmy za účelem zisku.
Dissenter :
„Nacistické Německo nebo stalinistické Rusko dokázalo vytvořit nesnesitelný režim bez technologií a s hotovostí “
– jasná chyba v kognitívnom myslení !
Keby mal Hitler k dispozícii digitálne technológie dostupné počas covidTeroru, tak by im neunikol ani jediný Žid, a nemusely by pritom ani hromadne vraždiť a väzniť. Digitálne väzenie pomocou čipu pod kožou je skoro zadarmo, a bez úniku.
Tuším si nemal ísť na druhú ani tretiu dávku….Radšej ani na prvú. Zabíja to nielen imunitu, ale aj kognitívne myslenie
firmy se chovaji logicky – tak tim se vyvetluje, proc Disney toci woke sracky, na kterych uz prodelal miliony, no protoze je to logicke, tak dik za obveseleni
Firma se chova logicky, pouze dokud plati volna ruka trhu. Ale my uz jsme dale, s narustem zisku korporaci s tim i jejich moci, ted uz jim nejde ciste o zakaznika, tak jako driv. Prednost ma ESG skore.
Protoze pokud ma takova korp ESG vysoke, bohate elity uz se postaraji aby prosperovala.
Proto nas ted velke korporaty vychovavaji skrze svoji marketingovou cinnost. Casto to delaji, aby drzeli sve ESG vysoko a nikoli z vlastniho presvedceni.
Chtít kodifikovat právo na hotovost je zbytečné. Ačkoliv se teď můžou obě strany zvednout ze židle a jedna chtít karty a druhá hotovost, tak je z dlouhodobého hlediska konec hotovosti zkrátka nevyhnutelný.
U příkladu Farage je vidět, že hotovost by měla své výhody když by bylo legální ji využívat v neomezeném množství, ale domáhat se práva žít jako v době kamený je nesmysl.
Větší smysl mi dává aby restaurace nabízely i platby Bitcoinem, případně podporovaly fintech služby které Bitcoin využívají.
Můžeme platit bezhotovostně a přesto nás nemusí žádný úřad omezovat.
Nevyhnutelnost konce hotovosti je pouze hypoteza. Hotovost je porad nejspolehlivejsi platebni prostredek.
Zlaté a stříbrné mince tu byly stovky let a zdálo se že tu budou na věky. Když Marco Polo vyprávěl v Evropě, že v Číně se mnohem pohodlněji platí drahé věci nějakým papírkem tak se mu v Evropě smáli. A zkuste dnes něco zaplatit nějakou zlatu či stříbrnou mincí. Ostatně zkuste dnes dnešní hotovostí zaplatit nové auto nebo třeba dům či byt. Neuspějete.
Takže hotovost se sice nezruší zítra, ale že tu bude navždy bych se nesázel. On vývoj postupuje směrem k pohodlnějšímu placení. Např. 1 unce zlata stojí aktuálně cca 50 000 Kč, takže ke koupi auta za např. milion by jste potřeboval těch mincí 20 x 31g = 620 g. Tj. potřeboval by jste pořádný měšec. Jo, mohl by jste místo měsce přinést šek, ale už jsme u toho bezhotovostního placení, že ?
Ale notak… zlatem zcela bezne zaplatit mohu, namatkou Jizni Amerika, ci stredni Afrika. A kdyz ted vezmu unci a pujdu s ni do zlatnictvi, bezpochyby nejakou hodnotu dostanu. Koupit auto za pul kila zlata take neni problem. Klidne i za dve kila. Ze to neni legalni podle statu, to je vec jina. Ale udelat takovy obchod mohu a zarucene najdu prodejce auta, ktery to akceptuje. Docela dobre si pamatuju, kdyz jsem si v pulce devadesatek koupil Lexuse a platil za nej cihlickou. Nebyl to zadny problem.
Ono je spis potreba si uvedomit, ze vsechno se netoci okolo statu. Stat prikazuje, stat zakazuje. Ale lidi mezi sebou by se beze statu v pohode domluvili a zaplatili si cimkoli jakkoli.
Vietnamci pry kdyz zdrhali pred valkou, tak jedina solidni mena ruznym prevoznikum pres reky a hlidacum na hranicich bylo zlato. Americti bojovi piloti si taky vozi zlato sebou, kdyby je nahodou sestrelili, kus zlata je dobry zaklad pro vyjednavani s domorodci na uzemi nepritele… Proto jsem si nakoupil hromadu malych zlatych minci
Klasikou pro tyhle případy je anglický Royal Sovereign.
Pochopitelne. Zlate mince se prodavaji i ve valeckach po 10 nebo 20 kusech, neni to nic, co by nesli strcit do kapsy. Onech 620 gramu jsou 2/3 vahy Cizy, co obcas nosim. Rozhodne zadnej ‚mesec‘. Ono zlato je holt tezsi, nez ocel.
Mimochodem – mazelka prodavala chatu. Hotove. Jen holt novemu majiteli rozepsala prijimaky na nekolik dni.
1. Června 1953 se spolehlivost statnich peněz ať už v žirové podobě tak v hotovosti náramně neosvědčila.
Čím víc jste přinesl do banky hotovosti ve starých penězích, tím míň vám dali nových peněz. Možná by nám v takovém případě částečně pomohla absence povinnosti držet občanský průkaz a do banky postupně nosit malé obnosy, nicméně i držení OP už tenkrát bylo povinné a proto i lidé s hotovostí pod matrací měli smůlu.
Hotovost dává spíše jen iluzi spolehlivosti.
Tenkrat v nedeli prisel bracha meho dedy za mym dedou a povida „bracho, zitra bude mena“. A protoze muj deda mel pujcku na konich a jeho bracha mel v matraci, sli v nedeli do banky, kde bracha meho dedy pracoval a provedli splaceni dedova dluhu s patecnim datem. Bracha mu rekl, ze by z tech penez druhej den mel beztak hovno a klika byla, ze je mel u sebe a ne zapsany na uctu. Tehda to neslo prepsat sup sem sup tam. Ale vklad ano.
Příběh informovaných jednotlivců co ve své situaci objevili výhodu. Ale drtivá většina takové štěstí neměla a ani mít nemohla.
Bezpochyby. Nicmene, ja take nemam zamestnani, jako vetsina. Nikdy jsem se neridil davem. I kdyz… ano, ridil jsem se davem, kdyz jsem obchodoval futures. Abych ten dav podojil. Jinak ne.
Obávám se, že tak to bude i teď. Měna padne, úspory se vynulují, ale dluhy a hypotéky zůstanou. (tak jako za Zapotondy)
To kdyby si někdo naivně myslel, že se vymažou i dluhy.
A nebo možná vymažou, až když budou lidi totálně na mizině a švorc kvůli covidu a greendealu a sami budpou volat po oddlužení a klidně přijmou ten „nepodmíněný příjem“ vyplácený v poukázkách na červy a sojové šmakulády, i s uhlíkovou daní a sociálním kreditem.
Tak to bylo zamýšleno.
Tenhle argument miluju ze všeho nejvíc. Je rok 2023, takže musíme tohle… Je přece jednadvacáté století a tam musíme tohleto….
Leda hovno. Právo na hotovost je svoboda. Zrušení hotovosti je doslova a do písmene totální zotročení.
Já neříkal že „musíme“ já říkal že konec hotovosti je zkrátka nevyhnutelný a ani právo na ní nám dlouhodobě nepomůže.
Ono to z pohledu uživatele vypadá jako že to nic nestojí, ale hotovost je strašně drahá. Ty svozy vkladů a rozvozy po celé ČR do bankomatů stojí hodně peněz. A vůbec, nejdražší na výrobu jsou mince, hlavně ta sandwichová padesátikoruna nebo ty jedno a dvoueurovky. Navíc je při přepravě potřeba i bezpečnostní služba která to chrání před zcizením a to všechno se musí zaplatit.
Hotovost muze byt klidne treba i smenka vlastni.
Vyhnutelny ten konec je. Asi tak, jako dnes treba temer nikdo nepouziva prechodniky, ale zakazane nejsou.
Aby něco ale fungovalo, musí to akceptovat obě strany. Pokud já vaší směnku odmítnu protože vaší směnce nevěřím, tak musíte tu směnku dát rozměnit. Kupříkladu v Paralelní Polis bez kryptoměn nezaplatíte. Tam si musíte fiat směnku rozměnit.
No jasne, ale momentalne je mela okolo toho, ze nekdo odmita prijimat karty.
Kdyz budu mit v ruce unci zlata, urcite se driv doberu reseni, nez kdyz nepojede kartovy terminal quli serveru a nebude existovat hotovost.
Na malé transakce jsou drahé kovy problém, tudíž bez dobře dělitelné měny se neobejdete. Samozřejmě se zlato hodí jako nouzovka k uplacení vojáka nebo převaděče, ale jako měna pro každodenní používání je to nepraktické.
Jiste. Ale vyhoda svobody muze nekdy prevazovat. Rohliky bych si takto kupovat nechtel, ale drahou vec klidne ano.
„Kupříkladu v Paralelní Polis bez kryptoměn nezaplatíte.“
Tak to je vrchol té svobody?
Tak je to jejich kavárna = jejich pravidla.
A platí tohle i u ostatních kaváren, ryze soukromých? Že moje kavárna = moje pravidla?
Melo by. Akorat ten uzasnej stat to zakazuje. Je super, ze se tomu alespon nekdo dokaze postavit
Kdo a čemu se dokáže postavit?
Paralelní Polis. Máte tady všichni progresivní paralýzu, tvl? :)
V te Paralelni Polis.
Pokud se nepletu, tak prijimat platby v Kc je v CR povinne, ale muzu se plest. Pamatuju si, ze kdyz s tim zacinali, bylo okolo toho velke pozdvizeni, ze se to nesmi, neprijimat Kc.
Jo aha, Paralelní Polis.
Já už myslel, že je to něco doopravdy.
Tak nic.
JAk to prosim te myslis? Co neni doopravdy?
E?
V Paralelní Polis samozřejmě hotovost normálně přijímají, esi je teda řeč o Bitcoin Coffee. Akorát si tam za hotovost koupíš kartičku a s tou pak zaplatíš na baru. Funguje to jak na každým druhým rockovým fesťáku.
Šaškárna.
A PP není „ryze soukromá“?
Ve Svedsku je hotovost prakticky historii a i tak tam neskoncila. Mimojine proto, ze i absolutni debilove chapou, ze obcas ty online systemy maji vypadek. Napriklad kdyz firma, ktera spravuje platebni terminaly, posle update, ktery ty terminaly vyradi z provozu. V te dobe se 92 % transakci praktikovalo bezhotovostne.
Toz tak.
Švédsko, Norsko a Dánsko jaksi hodilo hotovost přes palubu.
Saria si ve Svedsku pak sama rozhodne, jestli je lepsi si nechat vypnout menu, nebo „zmrazit do USA“.
„Ono to z pohledu uživatele vypadá jako že to nic nestojí, ale hotovost je strašně drahá.“
Z pohľadu toho, že každá krajina bez hotovosti skončí absolútnou totalitou, je hotovosť extrémne lacná.
O tomhle básní příznivci kryptoměn roky, ale zatím je ale tisíckrát rozšířenější platba třeba takovým barterem. Tedy nevím proč by to měly restaurace nabízet několika hipsterům z města.
A že by nás úřad neomezoval, o tom se u kryptoměn dalo vzdáleně uvažovat v době, když byly anonymní.
Stejně tak jako, proč by měli pár „pražským levičákům“ nabízet platby kartou. Že? Jako utíkat do jeskyně můžeme, ale jen se tím znevýhodňujeme. Lepší je spíše v té digitální džungli hledat ty technologie které nám dají co nejvíc benefitů a co nejménê problémů.
Je plno fintech služeb které mohou propojit peněženku s kartou a tak si mnoho zákazníků zaplatí kryptoměnou, ale příjemce dostane fiat. Třeba na Alze mají platební bránu která lidem co si u nich chodili kupovat grafické karty přijala Bitcoin ale obratem ho rozměnila na fiat který si zaúčtovala Alza.
A jen tak mimochodem, Bitcoin nikdy nebyl anonymní, pouze pseudonymní. Když si nainstalujete peněženku, tak jsou tam jen dvě funkce. „přijmout“ a „odeslat“. Žádná autorizace, žádný formulář na osobní údaje. Jen přidělený klíč a seed který je dobré si zazálohovat na papír nebo plech.
Ale jo, ale je potreba nezapominat, ze soucasna cesta k totalite vede pres lidskou lenost. Me kdyz se neco vysere na aute, jen zavolam asistencni servis a rovnou budu chtit Ersatzwagen. Vsechno zality sluncem, pokud ovsem nepojedu treba do Lotysska, ze. Jet starym Warbecem, tak bych proste vyhrnul rukavy, vytahl vercajk a sel to resit. U Budejic stejne, jako u Rigy.
Jenze… ja tim starym Warbecem jet proste nechci, protoze pohodli.
To není ani tak o lenosti, ale spíš o víře. Lidé určitě nepřijímají apriorně informace z ČT a ČRo kvůli lenosti si ověřovat, ale protože je stát prostřednictvím státních škol naučil věřit tomu, že co je státní, to je v pohodě a co je volnotržní, tam buďte opatrní. Je to spíše o nastavení přístupu.
Stejně tak jako v komentářích výše, mi oponent řekne, že hotovost je spolehlivá a já mu uvedu příklad že není, protože riziko měnové reformy které smete i hotovost.
Prostě když od 7 do 18 let vám budou státní školy vtloukat do hlavy, že stát a všechny jeho služby jsou dobré bude těžké se tomu v budoucnu postavit kriticky a neprovádět instantní závěr.
Z mého hlediska vede cesta k totalitě přes slepou víru a poslušnost kterou se nás snaží školy naučit.
Vůbec můj favorit je když někdo mluví o tom jak moc je důležitá svoboda jednotlivce a pak změní téma na to, že by se měla znovu zavést povinná vojenská služba.
Když je x let drezurovan státní propagandou tak je jeho mozek nastaven tak aby ani tady neviděl rozpor, přestože je naprosto zjevný.
Lenost a pohodli je v tom zpusobu placeni, ktery samozrejme elektronice nelze odeprit. Ostatne takovato lenost a pohodli jsou prave pricinou toho, proc lidi radeji trpi pod Winblows, nez neco datlovat na Unixu.
nebo než se negde neco domňouká, co? :o)
Ja kocky nemam rad a v sw uz vubec ne.
Ted jsem chtel poslat prachy a po naklepani prikazu napsalo „nepodarilo se sestavit platbu“ a spadlo. A uz se ani neprihlasim. Zhruba tak pulhodku to bude tuhy. Tuhle hru to dela kazdej tejden. Moc mne to bavi. Moneta do kazde rodiny.
Sysop 14:23
To je proto, žes jednou napsal do internetového fóra, že ten Nigel Farage nejni zas takovej blbec.
Fsecko, fsecko videj a slysej…
Dneska budou parky.
uletělo to nekam do prdele, vodpověď tady https://dfens-cz.com/karte-macht-frei/comment-page-3/?show=comments#comment-368794
Já zase z lenosti dělám skoro všechno na Androidu. Nebaví mě neustále zapasit s Windows Update. A na PC je jen málo věcí které mi na tabletu chybí.
Ja bych rekl, ze me a vrstevniky v detstvi stat v podobe pozdniho CSSR naucil, ze co je statni, tomu je treba a priori spise neverit a hodne to zkoumat.
Naproti tomu jsem stejne hnusny etatista a myslim, ze stat ma nektere dulezite funkce. Ktere jiste neplni dukladne a v poslednich rekneme 4 letech mozna i nejhur za 20 let. Jednou z hlavnich fci je vytvareni prostredi pravni stability, ktera je nutnou podminkou pro to, aby na uzemi toho statu vubec nekdo chtel neco podnikat. (Ta posledni dobou covidismu a ukrajinismu spolu s dezinformacni zvuli dostava obzvlaste na prdel.)
Mě teda za dětství v ČSSR spíš naučili, že co je státní je všech a teda vlastně ničí, akorát tě nesměj chytit, když si to bereš. Ale je možný, že jste byli uvědomělá rodina a že vám to politicky myslelo. (Čímž nemyslím komunistickou uvědomělost. Jsou i jiné politické směry, žáno)
DEM 24.7.2023 v 11:21
„To není ani tak o lenosti, ale spíš o víře.“, zatímco rohlík, rohlík je především o mouce.
Pokud si uvědomím, že ČT ani ČRo není státní, mohu s klidnou myslí přerušit četbu a jít dělat něco užitečnějšího, což tímto činím.
Proč? Protože je po platbě kartou poptávka, gigantická s porovnáním poptávky po platbě bitcoinem. Proto.
Za fiat si koupím neanonymní bitcoin, abych zaplatil bitcoinem, který se vymění za fiat. To má být ta výhoda?
Kecy o jeskyni tomu váhu nepřidají, spíš naopak.
Hlavní průšvih bitcoinu je jeho volatilita. Na spekulaci OK, ale platit se tím nedá. Nasere i volatilita Eura nebo dolaru a to jde většinou jen o pár desítek halířů sem a tam. Bitcoin lítá jak na horský dráze.
Volatilita koruny vůči zboží je taky horská dráha v posledních letech. Volatilita ropy —||—
Volatilita elektřiny —||—
Volatilita plynu —||—
Žijeme v nepředvidatelném světě, jistota neexistuje.
Volatilita bitcoinu je někde na úrovni měn států před bankrotem. Přinášíš stále dětinštější argumenty.
Inflace nasere, ale s bitcoinem by to bylo asi tak, že v sedm ráno stojí rohlík dvě koruny, v poledne 14 korun, ve dvě bůra, v půl pátý 56 korun a v deset před zavíračkou korunu dvacet. Druhej den by otevíral za 3,60, v deset by stál padika (pro nepamětníky – 50 halířů)a ve tři by byl za dvacku, aby skončil na osmi korunách. A tak dál…
Dokud k němu budou uživatelé přistupovat jako ke komoditě na spekulaci, lepší to nebude.
Teď se dlouho drží okolo 30’000 dolarů.
Ale to je taky tím, že se s tím obchoduje na burze jako s komoditou. Až se s tím bude víc pracovat jako s penězi tak se cena postupně ustálí. Hlavně to nebude cena za koruny, ale cena za zboží. Ostatně stejné je to i u zlata. Lidé to kupují aby to zase prodali, nikoli aby za to kupovali zboží a služby.
Prostě až tím budeme platit tak budeme na trhu smlouvat kolik satoshi za výrobek, ne kolik satoshi za dolar. Ta burza je v podstatě dočasná, nahradí ji trh se zbožím.
Je zvláštní, že jsi schopen to vidět a dokonce pochopit, ale víra ti brání to přijmout a stejně zopakuješ mantry, které tomu odporují. Z bitcoinu je spekulativní komodita bez fundamentu a měnou se nestala (teda, když nebereme v úvahu výrobce drog). To je fakt.
Místo toho tu vyslovuješ přání, že až se lidi budou k bitcoinu chovat jako k fiatu tak to bude mít vlastnosti fiatu. To je sice pravdivé tvrzení, ale jsou tu dvě překážky. Proč by to ti lidi dělali a smyslem bitcoinu snad nebylo stát se novým fiatem.
Kupovat nelegální zboží za Bitcoin není rozumné, protože Bitcoin není anonymní, ale pouze pseudonymní měna která po sobě zanechává stopu.
Na zločiny je stále nejpoužívanější americký dolar v hotovosti.
Ve Venezuele mnoho lidí začalo Bitcoin používat, jelikož ve srovnání s jejich bolivarem si Bitcoin vede lépe.
Stejně tak Bitcoin pomáhá ženám v Arabských emirátech, kde ženy nesmí mít bankovní účet bez souhlasu manžela. Pokud si zřídí peněženku do které si budou spořit na cestu pryč, tak se o tom manžel nemusí vůbec dovědět.
Bitcoin se používá hodně, akorát ne moc ve vyspělých zemích kde jsme zhýčkaní blahobytem, kartami a stabilní měnou a praskající skříní plnou kostlivců. Až ta skříň rupne, tak ten Bitcoin možná nebude ani nám připadat tak volatilní, akorát bude otázka, zda ho bude za co koupit. Pak už ho bude možné asi jen vydělávat.
Klasika. Vyřčená negativa odignoruješ a přidáš mantru.
To jsme tu už měli při ankap envagelizaci.
Kupovat nelegální zboží za Bitcoin není rozumné, protože Bitcoin není anonymní, ale pouze pseudonymní měna která po sobě zanechává stopu. Na zločiny je stále nejpoužívanější americký dolar v hotovosti.
…
Stejně tak Bitcoin pomáhá ženám v Arabských emirátech, kde ženy nesmí mít bankovní účet bez souhlasu manžela. Pokud si zřídí peněženku do které si budou spořit na cestu pryč, tak se o tom manžel nemusí vůbec dovědět.
Vy máte ADHD, že během jednoho příspěvku stihnete takový kotrmelec?
Kde je problém? Obojí je možné.
Bitcoin zanechává na velké obnosy stropu, protože velké obnosy nelze provádět přes lightning network. Takže když zaplatí někdo na černém trhu náklaďák kokainu, tak na Blockchainu vznikne stopa kterou může kdykoliv jakýkoli informátor oznámit protidrogové policii.
Zatímco ta žena muže ukládat po malých transakcích přes lightning network který se sleduje dost blbě.
hlavní průser bitkojna je vole moc velká hodnota, ta zlatá cihla je taky na reálný platby nepraktická (na nákup baráka nebo leksusa je to v cajku, ale pro rohliky se slitkama nepudeš), sice se dá drobit na nejaký satoši, ale transakční poplatky ti poměrně k převáděné částce sežerou nesmysl
Tak vono by to šlo rozdělit jako britská libra. Ve středověku byla jedna libra slušnej měsíční příjem, ale zase byla 240 pencí a nejmenší mince byla osmina pence. S 1920 dělitelnejma jednotkama už se prakticky fungovat dalo, i když celou libru dal dohromady málokdo.
Normalni clovek nema goldnu jen v cihlickach, ale presne naopak. Zlomky, pak unce a pak cihlicky. Tim padem se s tim da, v pripade potreby, pracovat. Eventualne muze mit stribro, tam je nominalni hodnota minci jeste lepe zpracovatelna. Dokonce ma stribro tu vyhodu, ze je pouzitelne v prumyslu vic, nez zlato. Doba zlatych zubu uz je prece jen fuc.
Sysop:
My průběžně, když je možnost, kupujeme šperky a mince.S návratem do úplného pravěku nepočítáme.Holt vidle…Ale ty šperky se alespoň zatím dají nosit, než nastane Velké zjednodušení:-)
No ja nevim, s tim nosenim, kolegove rikaji, ze jit treba vecer Mnichovem s goldnou na krku je docela odvaha. Vubec nechapu, o cem to mluvi, zeby neco nezvladli?
Stříbro je na prd.
To aby toho měl člověk doma metráky. Není to praktický…
Na malé transakce existují peněženky s Lightning network. Jedna z nejpoužívanějších je peněženka Phoenix která přijímá a odesílá malé transakce přes lightning kanály. Nevýhodou je, že na nich nejde spolehlivě provádět transakce s větším obnosem, ale to v praxi nemusí vadit, jelikož záznam transakce při nákupu auta na Blockchainu se může hodit jako důkaz zaplacené faktury. Ale určitě není dobré aby na Blockchainu byly i transakce za kávy, piva či žvýkačky. Ty se mohou časem zaplatit jednou velkou transakcí která vznikne po uzavření lightning kanálu.
bitkojn prostě na reálný použití není, to je ta zlatá cihla, na rohliky sou lepčí onačejší altkojny
Na malé transakce je možné využít síť Lightning network.
tak určiťéééé
Hlavní průšvih bitcoinu je, že kombinuje všechny nevýhody státní fiat měny a digitálních plateb.
Narozdíl od dejmetomu zlata nemá BTC absolutně žádnou barterovou ani fyzickou hodnotu. Přesně stejně, jako státní papírové bankovky, je jeho jedinou „hodnotou“ to, že dostatečný počet lidí věří, že si za něj něco koupí. Je to tedy fiat money ve smyslu toho, že sám o sobě nemá hodnotu – hodnotu mají jen očekávání směnitelnosti, která nejsou podložena ničím jiným, než vírou v dostatečný počet potenciálních kupců.
Narozdíl od barteru a hotovosti není peer-to-peer, ale vyžaduje prostředníka a digitální infrastrukturu. Lze sledovat, lze blokovat (stačí když budou Bitcionáři nenažraní a budou vyžadovat vysoký poplatek za zápis do ledgeru), absolutně nefunguje bez internetu atd.
Za mě roztomilá technologická hračka pro geeky, ale „řešení“ plateb z principu ani vzdáleně. Jakákoli důstojná digitální náhrada hotovosti by musela být peer-to-peer bez prostředníků… A to s digitálem nejde.
1. To není pravda. Má předem určený maximální počet mincí, díky čemuž se stává vzácným. Fiat měny se mohou produkovat v podstatě do nekonečna.
2. Bitcoin má hodnotu platebního nástroje. Navíc oproti zlatu nepotřebuje žádnou instituci která by na menší transakce vydávala směnky a která by mohla své vklady zpronevěřit. Bitcoin se dá dobře dělit.
3. To že že držitel fiatu či Bitcoinu věří tomu, že to bude chtít i někdo po něm platí stejně tak o zlatě. Ne opravdu se nepoužívá v průmyslu zas až tak moc aby se tím mohlo argumentovat. Drtivá většina vytezeného zlata je zavřená v trezorech jako uchovatel hodnoty. To co se používá na šperky a elektroniku je zanedbatelné množství.
4. Právě že Bitcoin je P2P. Ty mince se nikomu nesvěřují. Ten systém je postavený na kryptografii. Nikdo do něj nemůže zasáhnout aniž by ho to stálo většinu výpočetního výkonu na světě a elektřiny. Zásah do systému PoW je ekonomickou sebevraždou. Zatímco u fiat měn centrální banky pořád mění pravidla podle svých představ aniž by je to něco stálo.
5. Lze sledovat blockchainové transakce, ale nelze do transakcí zasahovat.
6. Poplatky si nejde jen tak nadiktovat, poplatky se vyměřují podle vytížení sítě.
7. Bez internetu v dnešní době nefunguje ani zbytek samotného trhu.
Že Bitcon není a nemůže být P2P ví každý, kdo kdy zkusil bitcoinem platit. Bez třetí strany/prostředníka těžařů, kteří musí milostivě zapsat transakci mezi vámi a prodávajícím do svých ledgerů = Třetí Strany, žádná transakce neexistuje.
Vyžaduje prostředníka => není P2P, tohle prostě nikdo ideologicky neokecá. Povaha prostředníků – že jsou distribuovaní a co údajně nemohou – je irelevantní.
Počet mincí je z hlediska fiatu také irelevantní. Jelikož BTC nemá žádnou materiální hodnotu (Bitcoinu se nikdo nenažere ani z něj nic nevyrobí), je počet bitcoinových digimincí totálně irelevantní a Bitcoin samozřejmě je nekrytá, tedy fiatová, měna:
Stejně jako fiat měny je sám o sobě bezcenný a má jen takovou „hodnotu“, jakou jsou za něj ochotni nabídnout prodejci. Je to jen, pouze a výhradně o davové psychologii a víře v leštěný prd – přesně stejně, jako u papírových státních bankovek.
Jediný rozdíl mezi BTC a Kč je v tom, zda chcete věřit v kult Satoši Nakamota nebo Státní Tiskárny Cenin. Pro první kritickou množinu důvěřivých kavek je to „důkaz vírou“, že nová fiat měna má hodnotu. Ve druhé fázi se na to začnou nabalovat řekněme oportunisté – lidé, kteří by nevěřili v hodnotu fiat měny samotné (lhostejno zda kč nebo BTC nebo DogeCoin nebo MrcasíkCoin). Ale protože vidí dost velkou skupinu naivků/magorů/early adopterů, považují pravděpodobnost, že od nich ten fiat šmejd zase někdo vykoupí a oni za něj dostanou opravdovou materiální hodnotu, za dostatečnou.
To je však jen otázka psychologie. Stačí jediná fáma o měnové reformě nebo krachu kurzu BTC a zbudou zase jen zarytí magoři – early adopteři, kdežto oportunisté pošlou kurz papírových Kč nebo BTC do horoucích pekel jak se jich budou ozlomvaz zbavovat a kupovat cokoli jiného. To se děje pravidelně, u Kč proti tomu intervenuje ČNB na finančních trzích (kde je nadkritické množství oportunistů), BTC zase spoléhá na bubble-burst cyklus že bude pořád růst a oportunisti se zase za chvíli vrátí.
Ano, ČNB si může počet svých fiat money přifouknout, kdežto BTC kult nikoli. IRelevantní – jednoduchý protidůkaz: kdyby vláda uzákonila, že počet fiat money Kč bude fixní stejně, jako je tomu u BTC – stejně bude Kč i nadále fiat money, protože není krytá žádnou materiální hodnotou a tudíž je její cena co? Z části arbitrární a z části stanovená psychologickým vyšinutím davů.
Zbytek telegraficky:
zlato má hodnotu materiální. I kdyby je nikdo jiný nechtěl, mohu si z něj udělat prstýnek, kochat ve vitrínce nebo jím někoho majznout po hlavě. BTC se nikdo nepokochá ani není k ničemu, protože v reálném světě prostě… Není. To i ta papírová fiat money má alespoň fyzický token, kterým se dá zapálit táborák nebo utřít zadek.
Poplatky si nadiktovat samozřejmě lze, zažil jsem to. Podle nastavení poplatku se odvíjí ochota těžařů zapsat transakci do jejich ledgerů a doba, jakou trvá, než je transakce potvrzena dostatečně prostředníky, aby to z pohledu BTC bylo fait accompli. Jasně, to je „dobrovolné“, můžete na uskutečněné transakce čekat měsíc :D :D
Bez internetu funguje jakýkoli barter čímkoli, v čem obě strany transakce vidí hodnotu. Pokud najdu cestovatele nebo numismatika, který bude psychologicky vnímat hodnotu ve fiat money bankovek ze 2. vydání Dostihů a Sázek, nic nám nebrání uzavřít obchod.
1. To je argumentační klam. Pokud software a kryptografii považujete za prostředníka tak podle vaší definice P2P neexistuje. Chápu. Ale to pak P2P neexistuje ani u zlata. Protože pokud mi nabidnete zlatou cihlu u které já budu pochybovat o její pravosti, tak budete taky potřebovat prostředníka. Instituci disponující znalostmi k posouzení která potvrdí pravost. Navíc musime oba té instituci věřit. A samozřejmě ta instituce to neověří zadarmo. Případně mi můžete nabidnout slitek v krabičce s certifikátem, ale ten certifikát je taky vydán prostředníkem. Takže ne, ani u zlata nelze provést transakci bez prostředníka. Jen není přímo mezi námi.
2. Podle výše poplatku se určí priorita zápisu. To ale neurčuje těžař, to určuje trh a není to kvůli tomu jak se těžař vyspí ale kvůli tomu aby nevznikaly v sítí špičky které by způsobily zamrznutí sítě. Vy jste čekal měsíc, já slyšel příběhy maximálně tak den. Jelikož taková Solana neumí ve špičkách navýšit poplatky a tak uživatel nemá jak zjistit zda síť přetěžuje či nikoliv. Proto tam občas dochází k zamrznutí. Na to vznikl i vtip: „Kolik stojí Solana? Už asi dvě hodiny!“
3. Jakýkoli barter nikoliv, bez internetu si v Praze nedomluvím barter s někým v Brně. Bez internetu funguje jen barter v dosahu kdy se mi vyplatí dohodnout obchod presenčně, což je velmi limitující.
4. Kromě toho, o Bitcoinu mluvíte jako že je bezcenný jako by to byl objektivní fakt. Je voda objektivně cenná?
Tady v zemi kde máme vodovod se nad tím nemáme důvod ani zamýšlet. Ale jak byste v poušti nacenil láhev vody a zlatou minci které vám tam někdo nabídne? Hodnota je subjektivní, a dávají ji lidé věcem podle vlastních preferencí.
A stejně tak to platí o zlatu. Můžu říct, že zlato má vysokou základnu zájemců, zatímco Bitcoin je mladý. Ale nelze říct, zlato má hodnotu, Bitcoin ne. To je jako říct Mercedes má hodnotu, Tesla ne.
5. Fiat je státem vnucená měna a její hodnota je spíše naučená než přirozená. Můžete proti Bitcoinu namítnout El Salvador, ale to je strašně malinkatý stát, který se tím rozhodně nezasloužil o to, že Bitcoin svět ohodnotil na 30’000 USD.
1) mohu provést BTC transakci pouze já a prodávající se zařízením mým pod mou kontrolou a zařízením prodávajícího pod jeho kontrolou? Ano nebo ne?
To je definice P2P. Že se vám to ideologicky nehodí a zoufale se to snažíte okecat, ohnout a předefinovat je váš problém.
2) neurčuje to ani prodávající, ani kupující, tečka. Jak to nazýváte je jedno, podstatné je, že to určuje třetí strana.
3) telefony neexistují? Dopisy neexistují? Nástěnky prodám-koupím neexistují? Novinová anonce neexistuje?
Chováte se jako děcko, které v životě nebylo ani den bez internetu a nedovede si představit, jak jinak by šlo cokoli dělat. FYI, průmyslová civilizace tu byla 200 let před internetem a úplně v klidu by fungovala bez něj.
4) pokud si na zelené louce založím MrcasíkCoin nesvázaný s žádnou materiální hodnotou.
Který si může naprosto z ničeho bez jakékoli produktivní práce vyrobit kdokoli údajným „těžením“, což ovšem není těžení žádné materiální (zlato, obilí) ani informační (sekvence genomů, výpočetní tabulky umožňující konstrukci, 3D render něčeho hezkého), nýbrž naprosto neproduktivními a zbytečnými výpočty i.e. pálením elektřiny v odporu na teplo.
A jasně, je dán fixní počet MrcacíkCoinů, to je fakt úžasné.
Jakou přesně má takový MrcasíkCoin hodnotu? Samozřejmě absolutně nulovou. Pokud v MrcasíkCoinech někdo hodnotu vidí, je to s odpuštěním idiot.
Ale pokud se takových idiotů najde dost, zafunguje davová psychologie a MrcasíkCoin začne mít „tržní“ hodnotu čistě kvůli tomu, že vznikne reálná tržní poptávka poptávka (nejprve od idiotů). Jak na to opatrně začnou přistupovat i oportunisté, poptávka roste a tím roste i tržní hodnota. Což nemění vůbec nic na tom, že je to ukázkový příklad „Extraordinary Popular Delusions and the Madness of Crowds“.
Jaký přesně je rozdíl mezi genezí MrcasíkCoinu a Bitcoinu?
„Ale nelze říct, zlato má hodnotu, Bitcoin ne. To je jako říct Mercedes má hodnotu, Tesla ne.“ Tohle je naprosty nesmysl. Na jedne strane srovnavate dve auta, na druhe strane hmotny material a virtualni cisilko, naprosto nesrovnatelne veliciny. Velmi lehce se muze stat, ze bude hodnota bitcoinu nula, protoze krome viry neexistuje nic, co by jo podporilo. Na druhou stranu zlato nikdy nebude mit hodnotu nula, protoze porad bude mit minimalne hodnotu materialu pouzivaneho v prumysu IT, space, pro vyrobu sperku atd.
Pro lidi co nemají rádi elektromobily bude mít pravděpodobně větší hodnotu ten Mercedes a pro lidi co nemají rádi spalováky bude mít pravděpodobně větší hodnotu ta Tesla.
Kromě toho. Když trh určuje u něčeho hodnotu, nezáleží na tom, zda je to hmotné či nehmotné. Záleží na tom jaké v tom ten hodnotící nalezne využití.
Email taky není hmotný, ale umožní odeslat informace mnohem rychleji a levněji než papírový dopis.
A Bitcoin je na tom podobně. Nahrazuje celý finanční systém. Nahrazuje spoření, placení a v budoucnu i účetnictví. Na jeho provoz mi stačí si nainstalovat aplikaci ve které budu spravovat klíče. Nemusím uzavírat smlouvu s bankou, nemusím bance vysvětlovat proč jsem posílal tak velký obnos, nemusím se podílet na statistikách (konstantní symboly) nemusím používat speciální platební metody (EURO/SEPA/SWIFT)když chci posílat peníze do zahraničí (Bitcoin nezná hranice). Nikdo mi nemůže nic zablokovat. Je to jako zlaťáky v měšci, akorát digitální.
Účetnictví možná (je to informační systém), placení a spoření nahrazuje jen v rámci „Výjimečných Pomatení Davů“. Bitcoin ani Mrcasíkcoin nemá absolutně žádnou hodnotu, je to absolutně bezcenný „naleštěný prd“ a jen idiot v něm hodnotu vidí.
Jak se se mnou shodujete, pokud je takových idiotů dost, vznikne tržní poptávka po leštěném prdu a tím i tržní cena, která bude nenulová. To je ovšem přesně případ z kategorie „Výjimečného Pomatení Davů“. V Nizozemí se takto svého času prodávaly domy za poukázky na budoucí semínko tulipánu – skoro stejný případ, akorát že i semínko tulipánu má alespoň nějakou objektivní hodnotu.
Oproti tomu libovolný digitální token, který není navázán/podložen něčím materiálním, má z principu hodnotu zcela nulovou.
1) Ano, můžete. Buďto si stáhnete peněženku a nebo pokud umíte tvořit aplikace, můžete si napsat vlastní. Nemusíte se dožadovat nějaké licence, nemusíte s Bitcoinem dojednávat nějakou spolupráci. Je to software ke kterému se buď připojíte pomocí softwaru od někoho jiného a nebo si můžete udělat vlastní. To je na vás a na vašich schopnostech pro co se rozhodnete.
2) Žádná třetí strana. Ty poplatky určuje algorytmus sítě, podle počtu transakcí za danou dobu, aby to prostě nezamrzlo. Žádný těžař si nemůže upravit cenu podle své vůle. Cenu si může vybrat pouze platící a podle toho určit prioritu své transakce. Když chce levnou transakci, tak to potrvá déle a když chce transakci co nejdřív tak vybere vyšší poplatek. Těžaři si konkurují mezi sebou o ty odměny z těch poplatků které už jsou dávno dané.
3) Telefonní síť mobil i pevná linka už taky běží přes internet. Možná tak satelitní telefon, ale ten většina lidí doma mít nebude.
4) MrcasíkCoin bude mít takovou hodnotu jakou mu dá trh.
MrcasíkCoin bude pravděpodobně mít podobný osud jako většina altcoinů. Ze začátku vyletí nahoru a pak spadne na nulu a už o něj nikdo nezavadí. A to hlavně proto, že na rozdíl od Bitcoinu nemá většina altcoinů využití, většinou nabízí to co už dávno Bitcoin a nebo plno věcí které k ničemu nejsou, altcoiny zanikají protože v zásadě nepřináší nic nového.
Kromě toho, Česká pošta se bez internetu neobejde. Před deseti lety jsem si na poště chtěl vyzvednout balík a jedna z pracovnic mi už před vstupem řekla, že nefungují. Ptám se co se děje a odpověděla mi. „Spadly nám servery.“
Ano už před deseti lety měla pošta své itineráře a informační systém v cloudu. A jakmile to spadlo, pobočka byla v komatu.
Nemyslíte si doufám, že tam zapisují všechno do úředních knih černým brkem? Nežijeme v šedesátých letech dvacátého století.
„Spadly nám servery.“
To je len príznakom toho, že vedenie nerozmýšľalo nad riešeniami, ktoré by v prípade nedostupnosti umožnili pokračovať iným spôsobom (alebo, a to je pravdepodobnejšie, vyhodnotilo príslušné náklady ako príliš veľké voči ušlému zisku krát riziko).
Pred nejakým časom som bol v hračkárstve (ktoré nemám veľmi rád, lebo majiteľ siete je proruský dezolát, ale až tak nerád, že by som tam nešiel, nie), a tiež mali totálny výpadok (ale už si nepamätám, či elektriny alebo systému). Ale tam boli dámy schopné spísať nákup ručne na papierový paragón, dokonca aj správne zrátať zákaznícku zľavu a predať za hotovosť. I keď neviem, či to bol úplne kóšer postup vzhľadom k slovenskej obdobe EET, čo tu máme.
1. teď vysloveně lžete. Kdyby to takto fungovalo, prošla by BTC transakce z mého počítače na počítač prodávajícího přes naši uzavřenou lokální síť (nepřipojenou k internetu).
2. CIZÍ ledgery (ani prodávajícího, ani kupujícího) jsou z definice ukázková třetí strana – prostředník. Můžete se zuřivě snažit tvrdit, že když to není člověk ale software, jakože to není třetí strana. To je ovšem velmi průhledný klam.
Protipříklad: VISA a ČNB zavedou, že všechny platby kartou budou podléhat ověřování a odpočtu uhlíkové stopy. Bude to sledovat a vymáhat uzavřený softwarový algoritmus na bázi neuronové sítě, do kterého nikdo nebude mít přístup. Řekne DEM, že „Žádná třetí strana. Ty poplatky určuje algorytmus sítě“? Doufám, že ne :D
3. opravdu jede v ČR služba POTS, resp. síť PSTN/ISDN, výhradně přes DSLAM výhradně přes opravdový internet a telefonní síť byla zcela odpojena? Ústředny PSTN už neexistují? Zdroj?
Podotýkám, že „internet“ není synonymum ani pro libovolnou počítačovou síť, a už vůbec ne pro digitální modulaci dat. Viz Mistr Peterka:
https://earchiv.cz/l226/slide.php3?l=19&me=26
Každopádně i kdyby tomu tak nakrásně bylo, nic z vašich případů internet nepotřebuje ke své funkci – pokud jej to používá, pak pouze z důvodu údajné optimalizace ceny (vsadil bych si, že pro Poštu je cloud nevýhodné řešení – nepotřebuje škálovatelnost a stejně si spravuje vlastní systém, takže benefity nula a náklady za outsourcing vysoké). Nikoli však z důvodu technologické nutnosti.
Ad 4.) Moje zena ma pro mne cenu zlata. Ma cenu zlata i pro tebe? Podotykam, ze moje zena uz mlada neni.
Sysop:
Pokud má pro tebe cenu zlata, tak bys ji byl schopen za příslušný zlatý obnos prodat?
Ano, přesně tak, hodnota je subjektivní. Pro mě nejspíš vaše žena žádnou hodnotu mít nebude.
Spravne. Je rozhodne mene lidi, pro ktere bude mit hodnotu moje zena, nez lidi, pro ktere bude mit hodnotu cihla zlata. Podobne to muzeme brat s virtualni menou vs. hotovost.
Nerikam, ze Bitcoin je bezcenny. Kus platna s obrazkem zenske muze mit pro nekoho velkou hodnotu. Jsou ale veci, ktere maji hodnotu pro mnoho lidi na svete. Dokud to tak je, je spatne to likvidovat. Necht si Bitcoin existuje. A hotovost taky.
Já neříkám, že je fiat třeba zlikvidovat. Fiat se časem zlikviduje sám. Otázka je co ho nahradí. Bitcoin? Jiný fiat? CBDC? Bitcoin bude asi to jediné co mi nikdo nevnutí, ale pro co se rozhodnu dobrovolně.
DEM: to je docela komické, že si klidně jednu z forem otroctví vyberete sám dobrovolně:-)
Možná by to chtělo více používat mozek a méně víru. I když, ono to pomáhá, tady je nábožnejch dost, tak proč ne bitcoinista. Jen když pak předstíráte racionální diskusi, je to jak s jakýmkoliv jiným věřícím – zbytečné. Ale pro okolojdoucí to může být i zábavné.
Já se Bitcoinem zabývám mnoho let a prošel jsem si všechna pro a proti a dospěl jsem k přesvědčení že dokonalé to není, ale rozhodně je to odolnější před útoky a podvody než cokoliv jiného. Na zlatu můžu být podveden, na hotovosti taky, bankovní účet mi muže být zablokován.
Když by mi někdo chtěl zaplatit falešným Bitcoinem tak to nepůjde, ta peněženka tu transakci nebude schopná provést. Ten protokol nemůže přijmout nic co do něj nepatří.
Žádný úředník mi nemůže peněženku obstavit. A pokud dodržuji všechny bezpečnostní zásady tak mi to nikdo nemůže ani ukrást.
To já bych nenazýval otroctvím. To já bych nazval svobodou a zodpovědností.
DEM: když budete „víře“ říkat „přesvědčení“, změní se přesně co?
Přesvědčení je že mám dost podkladů na to abych danou myšlenku uznával.
Víra je apriorně uznávat danou myšlenku aniž bych pro ní měl, hledal či vůbec mohl najít podklady.
DEM: přesvědčení a víra je to stejné, jedno, zda máte podklady nebo ne (i ten věřící „má podklady“, proč ten jeho bůh je ten nejlepší a jedinej správnej).
Váš problém je jednoduše v tom, že si myslíte, že bitcoin má šanci nahradit fiat a to za ceteris paribus. Nemá a nikdy nebude. Jediná situace, ve které bitcoin nahradí fiat bude ta, ve které už to nebude ani tak „svobodné“, jak je to dnes (ani dnes to není, argumenty Vám popsali jiní). Nicméně Vy i tak „se pro to rozhodnete dobrovolně“. To je čistá víra, nic víc. Lézt do bitcoinu ve chvíli, kdy to bude náhrada dnešního fiatu = otroctví stejné, jako jakákoliv jiná náhrada. Jenže právě z důvodu Vaší víry se do toho pustíte dobrovolně. Nevidíte tu hloupost takového uvažování? Asi ne, on takový Jihočech Honza taky nevidí zlo své víry, ale vidí zla všeho možného jiného, ač je to to stejné v bledě modrém. On si své myšlenkové otroctví vybral dobrovolně a tak je to lepší než jiné (facepalm).
„A pokud dodržuji všechny bezpečnostní zásady tak mi to nikdo nemůže ani ukrást.“
„Mladý pane, viděl jste někdy důl? To je díra v zemi, chodby tak a tak. Prosím, peněženku mi můžou vzít, kočár mi můžou vzít. Ale důl? Ten se může zatopit, zasypat, ale nikdo vám ho nemůže vzít.“
Tak schválně, rozlusti mi tenhle hash. Je to to, co si o tobě myslím. Je to zahashováno na SHA256 stejně jako transakce bitcoinu.
241b0e48aa7f05a20e45077ebca7d580db9a60cc27415495c895ea5e46c7fa98
Bitcoiny je taky možné zabavit, stačí provést domovní prohlídku a v rámci ní zabavit veškerou elektroniku a pro jistotu i všechny papírové dokumenty. Máš svou peněženku pojištěnou i proti útokům tohoto typu?
Seed pro přístup se skládá z 24 náhodných anglických slov. V případě té nejtvrdší totality si je mohu jednoduše zapamatovat. Pokud se dostanu někde jinde k internetu tak se mohu ke svým penězům dostat. Zatímco policie mi zabavila v podstatě jen bezcenný hardware byť se softwarem který ale bez seedu je rovněž k ničemu.
Jednoduše si zapamatovat 24 náhodných anglických slov? A vybavit si je v tísni jakéhokoli druhu?
servisdok 17:10
zrovna tohle by asi nebyl problém. Zapamatovat si to lze snadno, jen k tomu musíš do mozku zadrátovat vhodnou logickou sekvenci (příběh z těch slov sestavených). Po krátkém tréninku bys zvládl i stovky slov.
Až budou Číňané chtít, spojí své pooly a budou mít 56-63% výkonu.
DEM: To je hustý. To, že k tomu potřebuješ síť, kterou kompletně ovládají vlády, je ultimátní fail. Taky se mi líbí tvoje důvěra, že bys to heslo psal do počítače v internetové kavárně (pokud nějaké existují), v knihovně či jiném tobě cizím zařízení nebo se připojoval do veřejně přístupných wifi sítí.
V případě nejtvrdší totality taky můžeš dostat pendrekem do makovice řádnou nakládačku. Na to lidská paměť taky není moc stavěná. Takže bys to heslo ještě rád vyžvanil nebo by ti ho taky dost dobře mohli vymlátit z hlavy.
John Wick vykutal z podlahy garáže zlaté mince, zbraně a pasy. Jason Bourne z bankovní schránky devítku, americké dolary a eura a taky falešné doklady. Dneska je asi jiná doba.
starter25: připomnělo mi to kreslený fór o security manažerech: https://xkcd.com/538/
DEM 25.7.2023 v 6:59
Bez internetu jsem žil neuvěřitelně dlouhou dobu a sjednal mnoho barterových transakcí. Vzhledem k tomu, že jsme doma neměli telefonní aparát, uměl jsem (doopravdy, nekecám) sjednat barterový obchod písemně.
Pěkný, původně zřejmě recesistický, pokus provedl tenkrát časopis Mladý svět, první inzerát zněl:„Vyměníme polní lopatku za cokoliv (něco jiného).“ (Podala ho dvojice reaktorů.)
Kdyby nebylo možné vést barterový obchodu bez internetu, nikdy bychom nerozvinuli trh. Já neříkám, že to nejde. Jenže v dobách kdy šlo obchodovat jen barterově a lokálně, bylo velmi chudo. A to hlavně proto, že někde byly lepší podmínky pro pěstování potravin a jinde zase lepší zdroje pro těžbu nerostu a uhlí. Jaké místo je pak lepší k založení vesnice?
Teprve až organizovaná doprava a posléze komunikace dala možnost nespotřebovatelné přebytky využít sofistikovanou distribucí na místa kde nadbytek vyplnil nedostatek. To vedlo ke zvýšení úrovně a levnějšímu zboží.
Bez internetu a dopravy by nepřišla jen mládež o Tik Tok, ale všichni bychom razantně zchudli. To obilí co v ČR pěstujeme nám na spotřebu stačit nebude. Velká část se importuje.
Zkrátka všichni potřebujeme internet, bez ohledu na to jestli přímo nebo nepřímo. Říkat že se bez něj obejdeme je jako když cyklista říká že se obejdeme bez aut a kamionů. I vy jste toho všeho byl a nadále jste uživatel, ať se vám to líbí nebo ne.
JJ, životní úroveň by byla nižší, ale ne drtivě. Leckdo to tu ještě pamatuje, včetně všemožných výdobytků plánovitého hospodářství, byl nás tu už tehdy zhruba stejný počet a hladem jsme netrpěli.
Hotovost v dnešní podobě nám taky vnutil stát, paradoxně ale teď by rád přešel k ještě drtivější kontrole nad peněžním oběhem, přičemž mu jeho dřívější výtvor překáží. Bitcoin je cosi jako když malý stromek roste příliš blízko velkého, taková pokřivenost. Skutečnou cestou z toho ven je požadavek svobody v oblasti výběru formy plnění (tedy odstranění zákonného platidla), svobody bankovnictví a redukce centrální banky na pouhé clearingové centrum (bez monopolního postavení).
No, to že se nehladovělo, to bych netvrdil. Mnohem větší problémy ale byly s hygienou a zdravotní péčí. Proto taky naši předkové měli třeba i přes deset dětí, protože se předem počítalo že dvě třetiny potomků se nedožijí deseti let.
Pamatuji si na babičku jak mi vyprávěla z kolika dětí byla její matka. Spotřeba potravin byla v domacnosti přísně organizována a potraviny před dětmi matky dokonce zamykaly. Prostě, žádný svačinky. Do chleba se přidávaly piliny, hodně se kvůli hladu kouřilo všechno možné co nešlo na kompost.
Průjmy či tifus z pití kontaminované vody nebyly výjimečné, proto se taky ve středověku pilo hlavně pivo. Kvasinky měly odstranit bakterie. Bohužel vedlejší účinek, alkohol, takže kromě žloutenky hodně byly problémy s jaterní cirhózou.
Průměrná doba dožití cca 50 let.
Jen díky moderním technologiím ať už v dopravě, komunikaci nebo medicíně či vyšší dostupnosti hygienické péče a informovanosti dnes máme průměrnou dobu dožití téměř dvojnásobnou. Dokonce i bezdomovci nestrádají hladem.
S tím druhým souhlasím, jenže žádný stát se dobrovolně nevzdá moci nad trhem. Spíše bude donekonečna hledat argumenty proč je místo státu v pozici rozhodčího nutné.
Tady vede spíše cesta odspodu, kdy bude třeba aby co nejvíce lidí státní moc nad penězi se nebáli obcházet.
DEM 27.7.2023 v 13:30
Pokud srovnám:
JJ, životní úroveň by byla nižší, ale ne drtivě. Leckdo to tu ještě pamatuje, včetně všemožných výdobytků plánovitého hospodářství, byl nás tu už tehdy zhruba stejný počet a hladem jsme netrpěli.
s odpovědí obsahující:“Průjmy či tifus z pití kontaminované vody nebyly výjimečné, proto se taky ve středověku pilo hlavně pivo. Kvasinky měly odstranit bakterie. Bohužel vedlejší účinek, alkohol, takže kromě žloutenky hodně byly problémy s jaterní cirhózou.
Průměrná doba dožití cca 50 let.“
nabývám dojmu, že jste počtářsky na úrovni lovce mamutů, kdy číselná řada obsahovala tři numera: mamut – mamuti – mamuti mamuti, ve vašem případě pak rok – roky – dříve.
Omlouvám se, ale v počtech patřím mezi pokročilé a nemíním se Vám přizpůsobovat.
Internet přišel do ČR pořádně/masově až po roce 2002, s nástupem IDSN a posléze ADSL. Veškerá vyvinutá a bohatá průmyslová společnost 90. let tu fungovala bez něj a zase by bez něj fungovala znova úplně v klidu. Telekomunikace, doprava, dokonce i ty Just-in-Time zásobování začínala Škodovka bez internetu.
Absolutně jediný přínos internetu z hlediska ekonomiky je, že lze snadno automatizovat propojení systémů přes digitální I/O interfacy, namísto aby někde musel v roli I/O interfaců dálkové komunikace sedět člověk u faxu.
Srovnávat cokoli z fyzického světa (kamionovou dopravu) a internet nelze, protože zatímco fyzické zlepšováky (včetně fyzických komunikačních pojítek, lhostejno zda POTS nebo BTS) skutečně něco umožňují, internet je jen takový lehce parazitický zlepšováček, který nic skutečně nového nevytváří, pouze zvyšuje efektivitu a rychlost/propustnost.
Jako SW engineer v nadnárodní enterprise SW korporaci mám dost sebereflexe na to, abych viděl, že by bez nás a bez internetu svět fungoval dál úplně v pohodě, jen o něco pomaleji a s větším overheadem lidské práce. Jsou jedině dvě funkce počítačů, které jsou skutečně nenahraditelné a tedy objektivním přínosem:
1) komplexní matematické výpočty a modelování
2) databáze pro takové objemy dat, že je nešlo udržet na papíře (kusovníky pro extrémně složité stroje, extrémně rozsáhlé kartotéky)
Internet je mnohem starší, jako inženýr byste měl vědět že internet je především síť propojených počítačů se kterými se pracovalo už v první polovině dvacátého století. Akorát ne komerčně, ale jen ve výzkumných laboratořích. Už tam se rodily nové plány na nové technologie za pomoci internetu. V šedesátých letech začaly internet experimentálně využívat banky. Díky tomu se v USA rozjel systém sítě bankomatů a platební karty (ještě na imprintrech a později na magnetický pásek). Teprve až v devadesátých letech se začal internet v podobě webových stránek na počítači dostávat do menších a středních firem a nakonec domacností. Internet rozhodně nezačínal od roku 2002 a jeho přínos je nevyčíslitelný.
Re: DEM27.7.2023 v 13:50
Asi by bylo dobry oddelit hw od sw a na zaklade toho definovat, co rozumime slovem „Internet“. Vrstva TCP/UDP tak, jak ji dneska zname, byla definovana az koncem 70. let. Takze to, ze nekam vede par dratu a po nich se presypavaji informace v nejakem formatu „sviti/nesviti“ bych Internetem fakt nenazyval.
DEM
Jakýkoli barter nikoliv, bez internetu si v Praze nedomluvím barter s někým v Brně. Bez internetu funguje jen barter v dosahu kdy se mi vyplatí dohodnout obchod presenčně, což je velmi limitující.
Proč abstrahujete telefonickou nebo písemnou komunikaci, které jsou při domlouvání barteru použitelné, ještě nedávno byly používané běžně a dodnes se používají?
Kdyby nebylo možné vést barterový obchodu bez internetu, nikdy bychom nerozvinuli trh. Já neříkám, že to nejde. Jenže v dobách kdy šlo obchodovat jen barterově a lokálně, bylo velmi chudo. A to hlavně proto, že někde byly lepší podmínky pro pěstování potravin a jinde zase lepší zdroje pro těžbu nerostu a uhlí. Jaké místo je pak lepší k založení vesnice?
Doba, kdy šlo obchodoval jen barterově a lokálně, nepochybně byla. Dokážete ji konkretizovat s přesností na tisíciletí?
Ze života: moje teta tvrdí, že od chvíle, kdy Foiničané vynalezli peníze, je obchodování mnohem snazší…
Máte na skladě ještě jiné stejně kvalitně podložené argumenty jako je import obilí?
Proč?
Protože co se obilí týče, do ČR se ho dováží mnohem méně, než se z ČR vyváží. Například pšenice se z ČR loni vyvezlo asi sedmatřicetkrát víc, než bylo dovezeno (v tunách).
Zdroj: https://www.szif.cz/cs/CmDocument?rid=%2Fapa_anon%2Fcs%2Fzpravy%2Ftis%2Fzpravy_o_trhu%2F05%2F1670328235538.pdf
Jestli obilí exportujeme v nějakém čase víc než importujeme je jen ukázkou toho, že exportem řešíme nedostatek někde v zahraničí a ze zahraničí můžeme importovat zase něco čeho v nějakém čase máme nedostatek zase naopak my.
Na základě jednoho vzorku se nedá celý systém posuzovat. Je to sofistikovaný systém který se podobá nervové soustavě. Furt se přemisťují různé věci z místa na místo podle v čase měnících se potřeb.
Tohle je takové, vidíte za rok jsme vyprodukovali víc, takže nepotřebujeme obchodovat, ale třeba bychom za ten přebytek mohli mít něco jiného co v tomto čase potřebujeme víc.
To že máme nadbytek něčeho, zkrátka neznamená, že nepotřebujeme světový obchod, natož informace o nabídce a poptávce ve světě.
DEM 27.7.2023 v 14:52
Víte, hochu, pokud někdo něco exportuje, tak to znamená přesný opak vašeho:„Tohle je takové, vidíte za rok jsme vyprodukovali víc, takže nepotřebujeme obchodovat…“, navíc jsem nikdy nic takového netvrdil ani náznakem.
Bohužel neznám postup, jak vám to vysvětlit, takže slovy klasika odcházím zdechnout do houští.
Tahle generace je mrtvá. DEM asi nikdy neslyšel ani o telegrafu nebo obyčejných kouřových signálech.
Taky netuší, že „nutnost“ internetu je prostě jen lenost.
Dneska se na jednu obyčejnou schůzku vyplýtvá několik emailů, potvrzovacích sms zpráv a hovorů. Dříve ses domluvil, že za třičtvrtě roku se potkáš tam a tam v tolik a tolik hodin a představ si, že se tak stalo.
V dobách kdy se tyhle technologie používaly byla životní úroveň mnohem nižší než dnes. Třídní rozdíl mezi bohatými a chudými byl rovněž větší.
Já třeba díky internetu za rok ušetřím několik desítek ba stovek hodin, které bych jinak strávil v čekárně a cestami na pobočky.
Pokud takové úspory využije firma, tak má víc času na své klienty a tím pádem má každý k dispozici víc služeb a zboží za méně peněz. Ne, není to o lenosti, ale o prostoru k vyšší produktivitě.
DEM 27.7.2023 v 15:16
Třeba třídní rozdíly v ČSSR bývaly opravdu obrovské.
I za ČSSR byly třídní rozdíly, akorát byly státem různě maskované a potírané ale stát to dlouho neudržel až to nakonec padlo.
Za první republiky byly třídní rozdíly ještě větší a na rozdíl od ČSSR, zcela bez obalu.
Dneska máme taky třídní rozdíly, ale ve srovnání s první republikou je to sakra rozdíl. Díky internetu a smartphonům muže být v podstatě každý občan podnikatel. To je vlastně i jeden z důvodu proč máme pořád tak nízkou nezaměstnanost. Každý kdo něco umí, tak už pomalu nehledá zaměstnavatele, ale podniká sám. Internet v podstatě nenásilnou cestou dosáhl toho co chtěli komunisti převýchovou metodou. Rozdělení kapitálu mezi lid.
DEM: S rozdělením kapitálu mezi lid jsi trefil hřebík na hlavičku. 1% vlastní 99% všeho.
DEM 27.7.2023 v 15:42
Děkuji, opravdu jste mě pobavil.
Jak zpívá Jarek Nohavica:„Proč bych rano vstaval, od pul šeste robil, budu podnikatel, koupil jsem si mobil.“
Občan může podnikat, má-li k tomu schopnosti. Nemá-li je, internety ani smartfouny mu nijak nepomohou.
Znám mnoho lidí, kteří něco umějí opravdu dobře a proto si našli odpovídající zaměstnání.
Internet nedosáhl ničeho stejně, jako ničeho nedosáhla sekera. Něčeho dosáhl jen a pouze člověk, který nástroj použil.
S údaji o podnikatelích jste na tom stejně jako s údaji o dovozu obilí:
Podle statistických údajů za průměr jednotlivých čtvrtletí roku 2019 uvedených na http://www.czso.cz
podniká v České republice 891 tisíc osob.
Celkově mezi roky 2010 a 2019 (tedy před pandemickými zásahy) došlo k nárůstu početního stavu jak zaměstnanců (o 392 tisíc
osob), tak podnikatelů (o 25 tisíc osob). Podnikatelé však vděčí za zvýšené počty pouze ženám. Mužů
podnikatelů totiž ve sledovaném období o cca 11 tisíc ubylo.
zdroj: https://www.czso.cz/documents/10180/151439704/30000420k04.pdf/55408888-cbdb-4c95-b5d7-b1442bac79d8?
Prostor k vyšší produktivitě to je, jen jsi nepochopil, že já psal přesně o tom, že není rozhodně plně využita. Ty seš názorný příklad, máš internet, v ruce informační zdroje z celého světa a pak z tebe padají takové bláboly.
Každý ať svou produktivitu využívá nejlépe jak uzná za vhodné.
Já nejsem hoden řešit zda lidé svou produktivitu využívají moc nebo málo. Do toho mi nic není.
Internet dává možnosti, volit už musí každý sám za sebe.
DEM 27.7.2023 v 16:11
Dobrý den.
Na základě zkušeností z některými entitami účastnivšími se diskusí v nedávno minulé době soudím, že jste robot.
Jsem první, dostanu klíčenku?
starter25
Přesně!
DEM 27.7.2023 v 15:16
V dobách, kdy se staré technologie používaly, byla moje životní úroveň nižší než dnes, ale z mého pohledu zanedbatelně.
Cestami na pobočky jsem se nezabýval, telefonická banka byla sice nepohodlnější než internetové bankovnictví, ale fungovala z kanceláře.
Soudit životní úroveň jen podle sebe je hodně neobjektivní. Jde o celkový poměr vůči možnostem na potřeby průměrného člověka. Ale to je jedno, to je vaše věc. Ale jen tak mimochodem k tomu telefonu.
Ten dispečer, když obsluhuje vás, tak nemůže zároveň obsluhovat tisíce dalších klientů. Server na který se ale klienti prostřednictvím webové kanceláře přihlašují může v jednom čase obsloužit tisíce ba miliony klientů. Dispečer u telefonu byl vzhledem k rostoucímu počtu bankovních klientů neudržitelný. Navíc značnou část svého času ztratím tím když budu právě na toho dispečera čekat. Kromě toho, i na telefonní lince vás teď napřed obslouží robot který vás odkáže na živého dispečera až ve chvíli když selžou všechny jeho recepty a číselné vstupní příkazy které je možné na klávesnici telefonu zvolit. Už tady je vidět, že tahle komunikace klienta je drahá a nežádoucí a tak firmy od dispečinku spíše odrazují a co je taky zajímavé, dispečery dokonce outsourcují, tudíž ti dispečeři mohou být třeba v Ostravě a řešit problém s vaší bankou se sídlem v Praze plus nějakou pojišťovnou, plus reklamačním oddělením nějakého elektra… Respektive řeší u počítače přesně to co byste si mohl udělat sám přes tu webovou kancelář. Dispečink je v kostce jedna z těch umělých prací současnosti, přežívá jen proto, že si mnozí myslí, že komunikují přímo s firmou.
Víte, on vám tu nikdo nebere, že internet je supr věc. Bezesporu je, i když na auto nebo splachovací záchod rozhodně nemá. A navíc nabízí i velmi lákavé možnosti, které by snad bylo lépe nemít.
rozhovor nedávno (setkání lidí z oddílu po více než čtvrt století).
A: „Stejně, jak se ty akce vůbec podařilo zorganizovat bez telefonů a internetu…“
B: „Na nástěnku se napsalo, že v pátek v 16:30 na nádraží, kdy se vrátíme a co s sebou.“
C: „A případne si lidi mezi sebou rozdali nebo hodili do schránky lísteček. Kdo měl telefon, tomu se dalo zavolat a vyřídil to dál.“
A: „A co změny?“
D: „Nebyly.“
C: „Nebo byly a pak to mohl být problém. Takže si člověk sakra rozmyslel, než něco vyhlásil a měnil.“
To že lidé na emailu nebo na sockách šíří věci bez rozmyslu, za to internet nemůže, to je jako obviňovat elektřinu, že od té doby co máme elektrické světlo si děti hrají s vypínačem.
Ano, snížení transakčních nákladů nám vzalo zábrany v neuváženém jednání, ale podle mě je to přiměřená daň za dostupnost více možností. Než obviňovat nástroje které nám prokazatelně pomáhají, je lepší začít pracovat na vlastní disciplíně a eliminaci zlozvyků. To je cesta k lepšímu a produktivnějšímu já.
I ty děti musí časem pochopit, že ten vypínač není na hraní.
Re: DEM28.7.2023 v 7:46
Je to presne naopak. Cim lepsi nastroje BFU dostane, tim vic sracek zacne generovat a efektivita jde uplne do prdele. Viz stovky fotografii na matlafounu, ktere nikoho dal uz nikdy nezajimaji. Podobne redundance informaci na Internetu, protoze „je to voe zadara“, atd.
Kdyby stavba domu byla za korunu, tak nedojde k efektivnimu staveni. Presne naopak. Vsude mozne bude hromada neuveritelne domrdanych staveb.
Clovek je vetsinove hloupy a liny. Sam nic zefektivnovat nebude.
Sysop 28.7.2023 v 9:29
Přesně.
Sysop
28.7.2023 v 9:29
Tak dřív hlavně chlapík se sekerou a pilou postavil a zároveň naprojektoval celou dřevostavbu a během stavění si mohl tak maximálně zazpívat písničku, zakouřit a podrbat vobčas koule. Dneska sedí projektant dřevostavby u PC a stihne si během stavění přečíst co se děje ve světě, schlídnout pár poren a napsat tuny komentářů do diškuzí. Tady potom slovo efektivita dostává úplně nový obsah.
JASAN
28.7.2023 v 11:42
Jasně a za to muže internet. Co máme my chudáci lidi s tou svobodnou vůlí dělat? Když jsme neměli nic, bylo to fajn…
/ironie jako reakce na absurdní stížnost/
DEM
28.7.2023 v 13:07
Já si na nic neštěžuji. Já jenom komentuji realitu. Člověk už je tak nastavený, aby se chytal všech možných podnětů a snažil se je využít. Takže zákonitě má s přemírou informací vážný problém. Samozřejmě existuje spousta disciplinovaných lidí, ale existuje taky mnohem větší skupina lidí, kteří s tím neumějí pracovat. To máte jak s obezitou: ještě před 100 lety si mohlo dovolit být tlustými pár bohatých lidí – dneska je tlustej kdekdo. A podobný chování najdete i u zvířat: kuna když najde díru do kurníku, tak si taky nebude chodit vobden pro jednu slepici, ale naběhne tam a vymlátí to tam všechno a ani to dokonce nesežere.
JASAN28.7.2023 v 11:42
Pochopitelne, protoze zatimco ten tesar byl placenej od metru zpracovaneho dreva, tak ten projektant je placenej hodinove. Ve finale ta drevostavba nestala tolik vyplat, jako ta dnesni stavba. Pokud to prepoctu na prumernej plat.
Sysop 28.7.2023 v 13:36
Aktuální způsob odměňování v profesích, jako je vámi zmíněná projekce, je hodinový. Pracovník ale má k vykázání jen zakázkovým oddělením předem sjednaný počet hodin.
Re: ygorek28.7.2023 v 13:39
Tomu verim. Nicmene ja si tesare sjednavam od metru podobne, jako obkadace, nebo fasadniky. Pokud se jim to nelibi, bud hledam jinde, nebo si to udelam sam. Chapu, ze hodinovka vede k flakani a metraz k odflaknuti, ale prace se mi lip kontroluje od metru.
Sysop:
A jak tu sazbu stanovuješ?U tesařiny je velké rozpětí náročnosti.(spoje, úhly atd…)
Já to dělám úplně jinak.Vždy za celkovou práci.Pokud je to větší, dělím na etapy.Zatím spokojenost na obou stranách.
Re: Forge28.7.2023 v 20:47
Dohoda. Mrkneme se na vykres, na spoje, rozpony, co se bude hoblovat, co je pohledovy a co ne a pak se cena prepocte podle vycetky metraze. Podani ruky a dal o cene nediskutuju. Dopredu upozornuju, ze preqapka ‚sme nevedeli‘, ‚sme zapomneli‘, ‚tohle bylo narocnejsi‘ apod., nezajem.
Sysop:
Jj, až budu mít jednou čas, tak poseberu zkušenosti z diskusí na Seznamsmrti.cz a napíšu filmovou povídku v žánru psychohoror či katastrofický.Pracovní název: VÍCEPRÁCE.
V případě těch fotek je to spíše nezájem z nadbytku než z nedostatečné kvality.
Kromě toho, na YouTube je mnoho obsahu který je kvalitní a dokonce i autorům vydělává. Pochybuji že přeposílač řetězových emailů na tom vydělává. Spíše jen ztrácí svůj čas a příležitosti využít svůj čas jinak, ale to já nejsem hoden řešit.
Kdyby stavba domů byla za korunu? Tak budou levné byty protože jich bude hodně. Kvalitu těch bytů bude zajišťovat konkurence. Vyřešila by se bytová krize. Nicméně tenhle model je zjednodušený. Nemyslím si že by v dohledné době bylo možné postavit dům za korunu. Už jen náklady na úřady vyjdou víc než na korunu.
Jo a stejne to bylo s randenim. Proste se to domluvilo a bud jsi tam prisel/a a nebo ne. Ale kdyz ne, tak se to zase tolerovalo vic nez dnes, protoze se melo za to, ze se mohlo neco nechtene zmenit. A lidi byli dochvilni. Zadny, “nestiham, 10min pls”.
Kilmore 28.7.2023 v 0:09
Přesně!
DEM 27.7.2023 v 22:58
Napsal jsem: „…telefonická banka byla sice nepohodlnější než internetové bankovnictví, ale fungovala z kanceláře.“ a vy jste napsal odstavec nepotřebných detailů, které můj příspěvek potvrzují. Proč nepotřebných? Protože nepotřebuji popis něčeho, co jsem zažil.
Po dobu používání telefonické banky jsem komunikoval výhradně s robotem (…stiskněte křížek…).
Co se týče vámi vmezeřeného outsourcování, zažil jsem ho, i když jen uvnitř firmy. Pokud jsem měl problém s chodem HW nebo SW, zatelefonoval(!) jsem do Bangalore, popsal právě „volnému“ děvčeti (ano, většina hlasů byla zjevně dívčích) problém, povolil vzdálený přístup a nechal ji vyřešit problém. Byla-li závada v HW, odnesl jsem stroj o patro níž k ajťákům a přítomný kolega mi vyměnil vadný díl.
Dovolím si shrnout celou zbytečnou diskusi s vámi takto: tvrdíte, že bez Internetu by nic nefungovalo, já tvrdím, že všechno, co popisujete, fungovalo i před Internetem, byť někdy nepohodlněji.
Fungovalo, ale mělo to vyšší nároky na klesající počet zaměstnanců a nižší výkon na rostoucí poptávku. Tudíž je jasný že při současné poptávce už takový model není možný.
A to jak jsem vám to popisoval je právě to, že abyste nevyžil internet vy, tak zavoláte na dispečink aby někdo použil internet za vás. Tím jsem vám chtěl ukázat jaký je telefon dneska nesmysl.
ygorek: já bych řekl, že to není robot, ale je to ještě horší – mileniál:-)
DEM 27.7.2023 v 22:58
Separátně se pokusím požádat vás o maličkost.
Dokázal byste větu:„Jde o celkový poměr vůči možnostem na potřeby průměrného člověka.“ Přeložit do češtiny, v kterémžto jazyce se vede tato diskuse, případně v nouzi do jiného evropského jazyka?
Protože mi uvádíte váš subjektivní zážitek jako objektivní zprávu o možnostech z té doby.
To že jste vy necítil velký rozdíl neznamená že zbytek lidí to vidělo podobně.
DEM 28.7.2023 v 9:05
Svůj subjektivní dojem jsem uvedl jako svůj subjektivní dojem.
Je smutné pozorovat, jak moc chcete oponenty přesvědčit o správnosti svého názoru a přitom nevládnete dostatečně jazykem, v kterém to děláte, takže nechápete ani jednoduchá psaná sdělení.
Jeden (vlastně dva, protože já taky) vám tu říká, že zas tak moc horší nebylo, a vy mu tady dáváte lekci z elementární logiky. To by vám taky mohl dát lekci z gramatiky, že zbytek lidí to „vidělo“ stejně, protože tehdy pro ně internet byl ještě mlhavou až nepředstavitelnou budoucností, s níž nemohli dobovou realitu porovnat. Vy byste pak mohl vytáhnout elementární psychologii poukázáním na to, že lidská paměť je klamná. Takhle přeci nemá smysl o něčem mluvit.
Za sebe můžu říct, že nejsem z internetu tak nadšený, jak jsem kdysi býval. Jasně, umožňuje to skvělé věci. Jenže to taky vystavilo lidi ataku systémů navržených důmyslně tak, aby je připravily o čas a současně jim podsunuly spoustu velmi důkladně cenzurovaného obsahu maskovaného za názory a novinky, k tomu taky slušnou porci reklamy. Není divu, že se dneska západem šíří nejistota ohledně počtu pohlaví, nebo se otevřeně slibuje chudoba pod názvem udržitelnost. Předchozí prostředky indoktrinace totiž nebyly ani zdaleka tak vtahující, a veškeré defekty naší společnosti jsou tak znásobeny.
Co se výhod internetu týče, vedle oblasti prodeje a služeb jich zas tolik není. Když si zakážete stovkami regulí vyrábět, načež musíte tuhle část nechat udělat Čínany, tak se nelze divit, že to poté okopírují a nám zůstane znalostní ekonomika a 1% růstu HDP, když se zrovna vyvede dobrý rok.
Mě se furt zdá, že proklínáte bistro které za 500 Kč nabízí možnost nacpat se jak můžete a vy místo toho abyste se rozhodoval moudře tak si budete raději stěžovat na to, že vám je pořád blbě protože se pokaždé nacpete jak můžete. A říkáte si jak bylo před tím bistrem líp.
A nestačilo by jen začít si dávat rozumné porce?
Internet nabízí cokoliv pro každého. Něco co je dobré pro mě, nemusí být dobré pro vás.
Zároveň vás internet v ničem neomezuje, dává vám absolutní svobodu a zároveň zodpovědnost nad životem. Svoboda a zodpovědnost jdou ruku v ruce. Pokud si prostě neumite poručit, tak holt budete na internetu marnit svůj život. Ale zároveň můžete začít pracovat na sobě a určit si vlastní pravidla. Je to na vás co se sebou uděláte.
Ve fyzickém světě lidé marní život chlastem a kouřením. V tom virtuálním zase sociálníma sítěma.
Internet není ani dobrý, ani špatný. Je to prostě nástroj. Buďto ho využijete k sebezlepšování, produkci, zlepšení životních podmínek a nebo na něm budete pěstovat zlozvyky. To už je vaše volba.
DEM: To pořád nechápete. Nigdo si na to bistro nestěžuje, akorát se vám snažijó vysvětlit že přežrat se bylo možný aj před tem než to bistro vzniklo.
Z mýho pohledu internet nedonesl nic novýho, akorát to co už bylo zrychlíl. Třeba novinář tak nemusí čekat až jeho noviny vypadnó z tiskárny aby si je lidí přečtli druhé deň ráno, ale pošle článek na server a lidí to čtó hneď.
Absolutní svoboda na internetu? Takový detaile jako že u nás zařízli „dezinformační“ weby nesledujete nebo co?
Zaříznuté byly pouze weby s doménou nejvyššího řádu CZ a jak se ukázalo, bylo to jako bojovat s Hydrou. Tedy, nemělo to smysl.
Pokud jde o můj postoj, neschvaluji cenzuru.
Pokud vám to vyznělo tak, že zpochybňuji lidskou svobodu, nutnost volby a zodpovědnosti za její důsledky, tak je to vaše práce, já nic takového rozhodně neřekl.
Některé nástroje jsou prostě nebezpečné, je třeba je používat s jistou opatrností. Jako nenosím střelnou zbraň tak, abych na někoho mířil, nebo nůž tak, aby na něj někdo z lidí okolo mohl padnout, tak je třeba se vyhnout některým službám na internetu, protože jsou konstruovány odborníky, aby uživateli sežraly nadmíru času. A jako střelné zbraně v rukou státu můžou sloužit masovým vraždám, tak internet v rukou státu je nástrojem odporné mentální kastrace mas a udržování iluzí. To není důvodem zatracovat všechny střelné zbraně, ani zatracovat internet, ale je třeba si toho být vědom. Až když rozumíte účelu a možným následkům použití – libovolné – věci, můžete hovořit o svobodě a zodpovědnosti v jejím užívání.
Stručněji, není třeba být zrovna vojín Jasánek.
Vy mi napůl uznáváte že problém je v tom, že se lidi nechají stáhnout algoritmy služeb na internetu. Jo, OK.
Ale v čem je problém na straně internetu? Každá služba bude chtít aby nad ní uživatel strávil nejvíc času.
Každý obchodník se bude snažit z vás získat co nejvíc. A je jedno jestli na internetu nebo v obchodním centru. Vůbec obchodní centra jsou stejně navržená jako sociální sítě. Nejlepší zákazník je ten co neví coby.
Takže nebuďte ten co neví coby a máte klid.
Jasně vám říkám, že internet je užitečný nástroj, ale při špatném použití, nebo v rukou špatných lidí, může být nebezpečný. A vy si z toho zas vezmete jen malý kousek, abyste z něj postavil slaměného panáka.
Když se nechcete bavit vážně, tak jděte třeba na idnes.
Kilmore, DEM Vám nerozumí, nebo spíš nechce rozumět.
Pro mne jsou Vaše texty pochopitelné a ztotožňuji se s nimi.
Tohle bude o generaci, možná i dvě jinde – a v tom je ten problém. On neví, o čem píšete.
Je to ztráta času a kromě toho je tu jisté podezření na ne snad přímo trolling, ale spíš propagandistickou práci.
Tak mě to nevadí, já si rozměním. Ale už tahle překážka mi vyvolá otázkou zda vůbec do té kavárny jít abych si něco zapsal a třeba tahle překážka mě přiměje místo kavárny si sednout na lavičku do parku. Takže ublíží si spíš ta kavárna sama sobě.
„Tak je to jejich kavárna = jejich pravidla.“
Jo, vždyť, jo. A když pro mě nebudou pohodlná tak se nestanu zákaznikem.
Ale v tuto chvíli je tvoje volba čistě ideologická. Platba kartou je na tom technicky a prakticky velmi podobně jako bitcoinem, ne? To nás z té jeskyně teda bitcoin moc nevyvedl, ti povim.
Není, Bitcoin ti žádná instituce nenutí. Fiat ale ze zákona obchodník přijimat musí. Jestli kartou nebo hotově, to je vlastně jedno. Já bych mohl taky platit Bitcoinem v papírové peněžence, krátce se dávaly lidem jako dárky na rozjezd. Akorát nejsou moc bezpečné ani praktické. Ten lísteček měl QRko které načetl terminál který si vzal obnos a vytiskl nový lísteček s aktuálním zůstatkem který si platící schoval na příště. Ale to bylo jen ze začátku, jelikož platba mobilem P2P je jednodušší pro obě strany.
@ DEM
Takže před asi 30 lety, když se začaly u nás zavádět bankovní karty běžných účtů, byl podle tebe konec doby kamenné? A v době kamenné bylo podle tebe používání mincí a bankovek zcela běžné? A zdravíčko ti slouží? Cítíš se dobře, pilulky užíváš pravidelně, nicht wahr?
Co takhle se zamyslet nad pojmy jako anonymita, soukromí, bezpečnost? Bitcoin ti k ničemu nebude, pokud ho stát natvrdo zakáže a odstřihne, stejně tak zlato, cokoliv jinýho. Je to vše naopak, doba kamenná jsou digitální platby, návrat do dětství, kdy rodiče věděli a rozhodovali o každý koruně, kdy a za co ji utratíš.
Vše je naopak, musíme donutit stát, aby natvrdo garantoval anonymizaci plateb, na úrovni každého zařízení a každé firmy i banky, jinak likvidační pokuty a zestátnění.
To ovšem frikulín a uvědomělý progresivní jinoch těžko pochopí, nemá čím, že?
už zase má DFENS blbě vodkaz v sekci novinky
Po shlédnutí videa Jana Tuny vám asi nebude líto, že tahle Generace je Poslední.
https://www.youtube.com/watch?v=VYDsIy_Q9gw
začíná se to nák množit, co?
co ten kretén zas vyméšlá, je to vůbec bezpečný vodvírat? nerozpouští to mozek??
Pro tebe Behemote to bezpečný je, ty už máš mozek dávno rozpuštěnej.
dík za pochvalu
Když pro účel diskuze přistoupím na rétoriku těch ekoteroristů: V nějakém ekoteroristickém pořadu (možná Zpátky pod došky 2005?) prohlásili o jisté občance, že její globální stopa je příliš vysoká a doživotně „nesplatitelná“. Dotyčná totiž kdysi letěla na Nový Zéland (a zpět). Tím vytvořila zářez, který už nikdy nesmaže ani případným celoživotním tříděním 64 položek odpadu, využíváním MHD a Bursík ví, co ještě. Takže ta píča, která se v Tunově pořadu pochlubila leteckou dovčou na Bali, se může jít s ekologií bodnout.