Kakuna je málo marnej - zpět na článek

Počet komentářů: 439

  1. A pak prijde puberta …. :)

    1. No a? Zručnost se nezapomíná… Taky jsem především díky dědovi strávil podstatnou část dětství v dílně a dělal tam věci, za který bych asi byl dnes minimálně v některých částech Evropy státem instantně odebrán a přidělen nějakému transgender homosexuálnímu páru. Někdy před 3. třídou ZŠ jsem měl svojí vrtačku (normální Narexku, ne nějakýho akuchcípáka, mam ji dodnes), svůj soustruh, pájku, laboratorní zdroj do 240V, stojanovou vrtačku a podobný věci, který jsem mohl samostatně bez dozoru používat (úplně na začátku samozřejmě s dozorem a důkladným poučením co všechno si můžu jak zmrzačit a na co si dát pozor), aniž bych si kdy něco vážnýho udělal. Zakázanou jsem měl bez dozoru jen cirkulárku, ale ta mě stejně nelákala. Vlastně když si vzpomenu co všechno jsem mohl dělat a k čemu jsem měl přístup, tak si nejsem jistej jestli budu mít dost odvahy to dopřát i mým dětem.

      Dneska mi z velký části právě zrovna hipsteři platěj něco kolem 1.500Kč za hodinu hodně specializovaný manuální práce (opravy), přestože jsem ten obor nestudoval a přivedla mě k tomu spíš zvědavost a to, že jsem to dělal pro zábavu – když jsem zjistil jak mizerná je konkurence a kolik za to účtuje když už to umí, nešlo odolat. A puberta? No byl jsem vcelku tele jako každej, ale zkoumání jak co funguje, opravování apod. mě neopustilo ani tehdy, ani potom. Ale vzpomínám si na hodiny dílen na ZŠ a později i na SŠ, kde jsem byl vyndanej z toho, že nám nechtěj svěřit pomalu ani kladivo (když jsem o x let dřív dělal běžně na soustruhu). Je ale možný, že coby hipster v nějaký neziskovce bych vydojil víc a taky by za mnou neustále nechodilo tolik lidí, jestli bych nevěděl „co s timhle“ (ať už je „tohle“ notebook, televize, auto, záchod, nebo rozbitá dlaždice). Ale když pak jedu na grilovačku s kamarádama a vidim jak některý panelákový lidi nejsou schopný ani rozdělat oheň když maj v ruce suchý dřevo, noviny a sirky (fakt jsem to viděl na vlastní oči!), tak si myslim, že by to za to stejně nestálo.

      1. oops, asi jsem si vybral špatný job.

        1. Občas je třeba si taky uvědomit, že to že si někdo naúčtuje X za hodinu neznamená, že se z toho dá vyvařit za měsíc X * 172 hodin (popř. jiné číslo pro daný měsíc), že jsou taky nějaké režie, občas náklady a tak dále. Ono právě u těch „drobnějších“ činností tohle hrozivě naskáče.

          1. Přesně tak, navíc nejsem zrovna workoholik a 8h za den pracuju málokdy. 172×1500 měsíčně opravdu nevydělávám ani zdaleka. Ta částka je jen to, co mi zaplatí zákazník za to, že se mu (resp. jeho problému) hodinu věnuju. Neni v tom všechen ten čas utracenej na to, abych to vůbec mohl dělat – tzn. čas ztracenej se státem (věci jako účetnictví, EET, KH, daně, kontroly…), čas na věci okolo jako objednávání dílů, komunikace se zákazníky, úklid pracovny, zkoumání nových věcí abych to mohl dělat i za rok apod. Jednou za čas taky něco nevyjde a třeba při opravě poškodim něco, co pak musim na vlastní náklady nahradit. Ale ne že bych si stěžoval, ve výsledku pořád zbyde dost. Navíc jsem relativně úspornej, auto mam starý 20 let, notebook 10, telefon 5… ne že bych si to všechno nemohl kupovat každou chvíli nový kdybych cejtil tu potřebu, ale nevim co bych z toho měl. Všechno používám dokud to spolehlivě plní funkci a nedovedu pochopit lidi, co vyhazujou každej rok 20 za novej telefon, každý 4 roky 400+ za nový auto apod., ofrňujou se nad staršíma věcma který tu funkci plněj prakticky stejně a jsou v práci od nevidim do nevidim jenom aby si ty píčoviny mohli pořád dokola kupovat. Přitom z vlastních zkušeností mám pocit, že čim víc je někdo „bling bling“, tim spíš je ve skutečnosti holá prdel a má dluhy kam se podíváš…

          2. Tak, tak. Keby som tak vedel vyfakturovat 60 hodin mesacne, to by bolo fasa. Ale zatial to vyzera velmi vzdialene. A naklady sa kopia…

      2. Ono to asi bylo škola od školy. Z Jilemnice strašně rád vzpomínám na pány učitele (radši bych to psal s velkými písmeny, kdyby to nebylo tak patetické) Bažanta a Hendrycha, kteří nám toho na dílnách dovolili docela dost. Hendrych dokonce pro zájemce obstaral staré lampové televize (pamatuju Mánesy a Kriváně), na kterých nás učil pájet – tedy spíš odpájet součástky tak, aby ještě k něčemu byly. Taky jsme byli na exkurzi v Autobrzdách, v Technolenu a v TOSu. Ale to se bavíme o roce plusmínus 75.

        1. Mohu potvrdit :) Oba pány učitele jsem zažil a nejen, že nám leccos dovolili, ale dokázali nadchnout pro „dílny“ i ty kteří by to jinak brali jen jako oddech od nudné školy. A hlavně nás učili věci, který jsme mohli opravdu někdy v životě potřebovat – od zatloukání hřebíků, přes řezání prkýnek po přesazování kytek.

      3. No jo, je to strašný, dyž vidím teď ty fronty lidí co furt chtěj naprostý píčoviny. Tak sem zavedl kurzy pájení a taky se to moc nehrne, je to líný až běda. A to jak už mě sere to neustálý bušení do země sekerou, tak regulérně uvažuju vo traktoru, jak to bude vypadat potom? :D

  2. To už je ztracený případ, kupte mu CNC.

  3. Já sám jsem spíš antitalent a doslova obdivuji každého člověka který ovládá nějaké řemeslo. Taky jsem vyrostl mezi žhavým železem a různými udělátory a srdce mi zaplesalo když sám Dfens zmínil vůni železa. Na dnešní době je nejhorší to, že jí zkrátka musíme prožít a s jejími specifiky a nástrahami se vyrovnat se zdravým rozumem. Nezbláznit se z toho. Osobně považuji zvláště tyto strojní a konstrukční hrátky za dokonalé činnosti tříbící ducha a představivost. Jako šachy. Defensi, přeji Vam ať je chlapec veselý a zdravý a má radost ze života.

    1. D-F píše ze života a já to zažil mnohokrát stejně, kdy se mě kolegové nevěřícně ptali? Cože? Ty sis vyměnil u auta brdzové destičky? Vyměnil olej? Dokonce u DSG? Už to neříkám, abych zbytečně v jejich očích „neklesal“. Kolegové stejně jako já se živíme hlavou. Největší úchylárna je, že odvezou do servisu i kolo, aby vyměnili plášť, seřídili přehazovačku a vyměnili brzdovou kapalinu.

  4. Já bych to tak černě neviděl.
    Na to jestli je dnes in být neschopnej lempl kálí všechny mé kočky (psa nemám), jestli je Kakuna šikovnej, tak nebude muset řešit shánění řemeslníků a úvahy nad tím, jestli mu to (protože to budou lemplové) nepodělaj. Maximálně si to podělá sám a sám sobě vynadá.
    Předpokládám, že oheň už rozdělat umí, u výměny kola už taky asistoval a brzy to bude umět sám a nakonec se naučí i pokácet strom.
    http://beardstyle.net/wp-content/uploads/2018/03/if-you-look-like-this-but-cannot-change-a-tire-build-a-fire-or-fall-a-tree-shave-funny-beard-memes.jpg

    1. Mě už to kácení všelijakýho zkurvenýho pichlavýho křoví sere, asi pořídím traktor a budu to orat a kolem stromů sekat zavěšenou bubnovkou a bude :D

  5. Ted poradal CVUT v ramci saskarny „Zazit mesto jinak“ par velice slusnych akci. Kamosky Tonik si tam spajel z pripraveneho plosnaku a ledek blikacku na kolo, zkousel svaret COckem, pak se tam delalo neco v arduinu, promitala Ikarie XB1.

    Ono kdyz se chce, vsecko jde.

    Neschopni panacove byli a budou, predtim v Komsomolu, ted se serou nekam do ANO nebo do neziskovek, zadna zmena.

  6. To už známe, šikovný kluk si udělá průmyslovku, založí živnost nebo s.r.o. a rozjede slušnou firmičku a pak přijdou socani s tvrzením „Živnostníci parazitují“ a STBáci s tvrzením „Všeci kradnú“ a sníží mu paušály, donutí ho do EET, platby DPH, kontrolní hlášení a dalších buzerací, že to stejně zavře a bude zpytovat svědomí, že měl jít rovnou krást tak jako ostatní.

    1. Aktualne jsem presne v takovem dusvenim rozpolozeni. Zivnost povesit na hrebik a nechat se zotrocit v nejakem zasranem korporatu. Uz mam te statni buzerace plne zuby.

      1. JeromeHeretic: Není to ani tak státní buzerace, stát tady buzeruje 30 let a jakž tak se to dalo. Začalo se to zhoršovat jak začal buzerovat STBák Bureš, který se nechal slyšet že Malé firmy jsou na prd.

        1. Tak urcite. Vsechny ty sracky, jako kontrolni hlaseni a tak podobne, to je Buresovina.

      2. Hmmm, a ja sa zasa po 13 rokoch v korporate snazim rozbehnut zivnost…

        1. No, jestli zijes na Slovensku, tak u vas to mozna jeste neni tak totalne dojebany, jako u nas…

          1. Nie, zijem v Kanade. Ale pokial dobre viem, slovenske urady su v buzeracii ties velmi „dobre“
            Momentalne mam skor problem s tym ze som pre niektore firmy bezvyznamny zakaznik. Kupit nejake plyny od Linde ci Praxairu je ako tahanie zubov :-(

            1. To je celkem standardni situace v Cesku.Tady ani blbej acetylen nekoupis,pokud neuzavres nejakou smlouvu,povetsinou s Linde.A ze bys mel svoje flasky?Zapomen.Pekne si je od Linde pronajmi.

              Ja to resim tak,ze pro technicke plyny jezdim do Polska.Tam poslali lobbysty od Linde do prdele,takze technicke plyny prodaji kazdemu,kdo ma opravneni (povetsinou staci OP) a naplni ti flasku,jakou si privezes,pokud ma tlakovou zkousku.

              Takze jsem si vsechny mozne flasky nakoupil v Polsku a kdyz neco dojde,tak si holt udelam vejlet do prvni prdele za caru,kde mi je bud naplni,nebo vymeni.A Linde mi muze polibit prdel.

              1. Zhodou okolnosti by som acetylen mohol kupit bez problemov. Ale ked poviem 99.9999% N2, vsetci sa poseru. 1% O2, zvysok N2 detto.

                1. Dusik jsem nezkousel,pracuju spis se svarecimi plyny. Ale verim tomu, ze bych ho v Polsku koupil. Jen nevim, jestli jako ovcan, nebo jako firma.

                  1. Ako ovcan som to ani len neskusal.

                    1. No šak taky dusík, tak hrozně nebezpečná věc, však taky co byste s tím mohl napáchat, žejo? Třeba nic…go figure :D

    2. Dovolím si Vám (a D-FENSovi :-) poskytnout pohled z perspektivy Kakuna za 30 let.

      To je pochopitelně pouze drzá a provokativní nadsázka žurnalistické tvorby titulku, nicméně si ji dovolím použít s odkazem na očekávanou inteligenci příjemců sdělení, že si z toho vyberou to podstatné.

      Svým rodičům vděčím za mnohé, nicméně 2 věci jim dodnes zazlívám: 1. volbu školy a 2. své vychování. Zatímco u prvního zmíněného bych místo všeobecného gymnázia mnohem raději volil nějakou kvalitní průmyslovku (která by mi neuzavřela cestu na vysokou), což je nutno zohlednit k době, kdy se to odehrálo, a že tedy tuto možnost rodiče vlastně neměli, tak u druhého je to mnohem horší. Dodnes se potýkám s následky toho, co sir Humphrey Appleby v Jistě pane ministře/premiére označuje jako „luxusní choutky“: svědomí. Mít možnost se na sebe podívat ráno při holení do zrdcadla a nemuset se při tom odvracet hnusem, ba co více, moci si s klidem pohlédnout sám sobě do očí. Abych toho dosáhnul, musím dnes a denně aplikovat na své jednání a rozhodování četná omezení morálky, etiky, slušnosti, vstřícnosti atp., tedy toho všeho, co mě v rámci (nepřímého) výcviku zmíněného svědomí mí svědomití rodiče vědomě i nevědomky naučili – dle jejich nejlepšího vědomí a svědomí, samozřejmě :-).
      Nemluvě o z toho vyplývajících prioritách, zejména například toho, že prostě trvám na tom, že má práce musí být odvedená kvalitně a tak, jak si zaslouží, i když by to jen křepčení před flipchartem bylo (a i to má své dané QA požadavky, takže pokud už mám křepčit před flipchartem, byť to není obsah mé práce, tak i na toto vystoupení jsem vždy řádně připraven). Záměrně však výše hovořím o omezeních – díky těmto omezením, nad kterými mnozí nechápavě kroutí hlavou, se stávám (a proto tou hlavou mnozí kroutí zcela oprávněně) nekonkurenceschopným. Přesněji špatně konkurence schopným. Kvalita odvedené práce totiž není ve stávajícím žebříčku obchodních (a často ani společenských) hodnot mezi čelními prioritami. A zmíněné pohnutky k tomu vedoucí už vůbec ne! Cesta ven z toho samozřejmě vede – moje práce musí být kvalitativně či spíše přesněji svojí významností na takové úrovni, že nejde opominout a nejde z ní slevit. Co to ovšem dělá s mou pracovní zátěží, stresem a volným časem si lze snadno představit (stačí pohled na moji hlavu, ve 37 letech věku šedí silně prokvetlou). Tedy si lze snadno představit, co to dělá s tím, co je tak trochu na protipólu uvedeného svědomí: mým osobním štěstím. Jak je zakotveno v definici svobody, nelze být šťasten a mít čisté svědomí současně (svoboda každého končí tam kde začíná svoboda druhého => v praktické aplikaci kdy jsou dané „svobody“ navzájem se překrývající je nutno je narušovat, ať už tu svoji či někoho jiného => ač to není samotnou definicí štěstí, jednou z významných příspívajících hodnot je právě tato nenarušená svoboda => narušíme buďto štěstí, nebo si zachováme mj. i tu svobodu nenarušenou, pak ale musí naše svědomí unést, že jsme narušili svobodu někoho jiného).
      Vybral jsem si tuto cestu, nemohu říci, že s plným vědomím, nicméně to plné vědomí následků postupně přichází demonostrováno samo s rostoucími životními zkušenostmi. A půjdu po ní i nadále. To proto, že mi moje svědomí, můj zabudovaný set hodnot, neumožní jinak. A ponesu si ten úděl z toho vyplývající. Byť rozhodnutí samé činím já, a od uvedených hodnot se odchyluji jen velmi vzácně a vždy jen v nouzi nejvyšší, kdy ochraňuji již třeba jen fyzickou integritu své osoby, přesto tak jednám pod určitým dogmatem výchovných predispozic. Proto říkám, že to zatracený vychování svým rodičům zazlívám. Kdyby konali jinak, byl bych vohnout, zmrd a hajzl, ale šťastnej jak blecha, protože bych o tom nevěděl.

      A tady máte tu křižovatku, před kterou do jisté míry stojí v článku diskutovaný výchovný problém, dilema, které musí zmíněný rodič volit a které D-FENS zcela správně identifikoval a vy jste identifikoval v poslední části Vaší věty (a mimochodem docela hezky je hyperbolizováno ve filmu „Bílá paní“ (1965) s V. Brodským): mám jej vychovat tak, jak pokládám za správné a jak by to asi mělo být, ač tím riskuji jeho štěstí? Nebo jej mám vychovat tak, že se za něj budu stydět až za hrob, ale on bude šťastný?

  7. Ten pocit, když se do ruky vezme pěkně a poctivě udělaná součástka, znám. A nemusí to být nic komplikovaného, stačí dobře udělaný odlitek nebo třeba kvalitní ložisko. Teď mám na stole rozebraný motor z Mustanga a třeba ty kryty karterů, odlité z hliníku, které mají zevnitř žebrování v podobě žilek v listu, jsou prostě krásné na pohled.
    Dneska děkuju tátovi, že mě držel k takovým činnostem, jako opravování auta, výpomoc při údržbě bytu, topenařině a podobným dalším věcem. Byť si třeba neumím navrhnout topení do puntíku, mám aspoň rámcovou představu o tom, jak to funguje a jsem tudíž schopen na nějaké úrovni komunikovat s topenářem nebo vyjádřit, co vlastně od toho systému chci a zda to je technicky možné. Auta si udržuju sám, motorky taky. Dávám dohromady koupelnu, kuchyň a obývák, takže teď funguju v režimu instalatér / elektrikář / omítkář a baví mě to. Teď jsem dokončil zateplený dřevěný strop v hale, takže jsem si pro změnu hrál se dřevem. Člověk si u toho duševně odpočine a ještě je za ním vidět nějaká práce.
    Jak vždycky s oblibou říkám: když je nářadí, prostor a čas, jde udělat všechno.

    1. [i]a ještě je za ním vidět nějaká práce[/i]

      To je vono. Co mám z vyřizování posranejch e-mailů apod., dyž za tím není nic vidět. No, možná občas prachy, většinou ale spíš bolení hlavy. Tak si člověk vezme nějakej HW, něco s tím udělá, podělá, upgraduje, vylepší…všechno funguje, zase se něco naučil a něco udělal.

      Pak to plácne na net a jak vosy se seběhnou vodevšad vokolo líný závistivý kurvy, jejichž hlavním životním cílem je, aby všem v okruhu sta kilometrů vychcípaly kozy, a začnou vřeštět. Co toto je za dobu…

      1. jo takle, to nejsou tagy fóra :D a ještě je za ním vidět nějaká práce

        1. Jj, tady šlape hardkore html. Ale zas tu fungují utf smajlové 😱 a html <tak>entity</tag>

          1. No jo, já na to dycky zapomenu, že to tady je speciální voprotivá fórům :D

  8. Alespoň má Kakuna dobrýho mentora (a ještě ke všemu tátu v jedný osobě) – já taky miluju všechny mechanický stroje a nástroje a jedna z mejch vysněnejch věcí je věnovat se jednoho dne starejm autům (ve smyslu renovací spíše než sběratelství), nicméně doma se nic podobnýho nikdy nedělalo a v mým sociálním kruhu se taky podobně „mechanicky“ postižení lidé moc nenacházejí – všichni ti Němci v mým okolí mají přesně dle článku na všechno eksperty a sami si neudělají nic. Ironicky přitom dělám v automotive (ale ve vývoji ECU, takže kód a maximálně sem tam osazení nějakýho zkušebního PCB – což stejně dělám většinou já imigrant). :-D

    No a vzhledem k tomu, že žádnou dílnu ani garáž s ponkem nevlastním, tak prozatím musím svoje choutky ventilovat na něčem, co se dá dělat normálně v domácnosti u stolu – takže stavbama různejch drobnejch krávovin od lab. zdroje po 3D tiskárnu a tak.. ale furt to není úplně ono a ten pravej coming out mě, doufám, teprve čeká. :-)

    1. Pořiď si starší barák, to je coming out jako prase. Až to člověka, pokud má v normální práci hodně práce, občas ani nebaví. Hrabání se v autech pak může být dobrou motivací dokončit věci v baráku, aby se třeba uvolnilo místo v garáži, nebo garáž dostavěla apod. (doporučuji ale motorky, je tam lepší poměr než u aut toho zábavného v poměru k nudnému mrdání, a narozdíl od auta, se to dá dělat pohodlně v jednom, což na autech jsou leckdy spousty věcí, kdy je potřeba více jak 2 ruce).

      1. Mluvíte mi z duše :D.

  9. Tak se Dfensi podívejte jak to vypadá v našem svobodném kapitalizmu neviditelné ruky estéb… chtěl jsem říct trhu. Jak si stojí lidi co dělají rukama.
    Jsou na úplném dně společnosti, jak co do respektu, tak především co se financí týče.

    A pravicové vlády zvyšují odchod do důchodu až na hranici úmrtí, přitom v tomhle pracovním nasazení už jsou fyzicky odvaření po padesátce a pracovat by měli až do sedmdesáti aby dostali důchod (tak to brzy bude).
    Zmrd kapitalistický honí staré dělníky před důchodem úplně stejně jako ty mladé třicátníky, žádný respekt. To jsou vyloženě lákavé vyhlídky které motivují rodiče aby děti směřovaly k manuální práci.

    Po letech se úplně každý tluče do hlavy: proč já debil nedostudoval tu vysokou/střední, když vidí jak se na nějakém úřadě tito lidi v klidu dožijí důchodu, zatímco manuálně pracující ve firmě je vyřízenej 15 let před důchodem.
    Teda upřímně řečeno, dnes je stres tak vysoký, že jsou lidi i v kanceláři v 60ti vyčerpaní a jsou rádi že můžou do důchodu.

    A v neposlední řadě, udělejte si vlastní průzkum mezi bezdomovci co potkáte na ulici, jaké že to vzdělání a profesi měli. Vysokoškoláky a středoškoláky mezi nimi prakticky nenajdete.

    1. Urady byly vzdy pro vyvolene a dobre fleky se dedily. Urad prezije kazdy system a obcas se i stava, ze lide na nem vubec nepostrehnou, ze na ulici mezitim probehla revoluce.

      Stran tech manualnich cinnosti… no, nevim nevim. Tady u nas fprdeli je to tak, ze je tady napriklad zamecnicka dilna. Je tam tatik se synem plus par zamestnancu. Opravi a vyrobi vsechno od zeleza, nedelaji seriovky pro Germany, ale vylozene zakazkovky typu – pojizdna brana, opravit tazny, plechova skrin, oprava veskere zemedelske techniky. K tomu maji dva kombajny na obilniny plus rezacku kukurice. Ziji si dobre a spokojene. Penez maji dost.

      Par lidi znam, co jsou vyuceni. Ti, co delaji neco okolo stavebnictvi, se poznaji velmi snadno, protoze bydli v barakach, ktere maji nejaky nemecky nadech. Pracuji totiz povetsinou v Germanii a taxi tamni moresy tahaji i domu. Dojizdeni je trosku nahovno, ale evidentne se jim to vyplati.

      Na ceske strane je docela hlad po obycejnych oborech,prakticky kazda treti firma hleda zamestnance, protoze fura lidi, co neco umeji, to radeji jedou delat do Germanie.Takze kdo chcemakat tady,dostane solidni plat.

      Potkavam se s hodne obycejnyma lidma a troufam si tvrdit, ze tady v prdelakove jich je rozhodne vic, nez tech s tituly, co se honi za melouny. Jaxem tu uz psal, tak typek, co mi obhospodaruje louky, je puvodne blbej fitinkar bez madurydy. Pred dvanacti lety koupil na uver starou halu po JZD a zacal delat mliko. Pak dosahl na dotace, dovybavil se. Dneska ma jen v kolove technice pres dvacet micu, stado cita cca 150 krav, uvery splaceny. Mliko jde do Germanie, jistota odberu (byt cena mlika po sankcich spadla o 1/3). Mesicne mu zbyva stopade cista ruka. Pritom je bezzemek, vsechno pachtuje. Ja vim, hrabe se u krav…

      A takto muzu pokracovat do aleluja. Ono se hlavne musi chtit makat a pak je vsechno. A lze makat i bez megastresu. Zadna prace neni lalac, vsude jsou nejake prusery.

      1. Práce bolí, to je ten základní problém.

        1. Práci tu nikdo nechce dobře zaplatit, a to je ten základní problém.
          Tady si zvykli na to, že zaměstnanec je mukl co bude držet hubu a krok a makat za stravu a byt. Jenže teď už přišla nová sebevědomá generace, co vidí jak se jejich rodiče udřeli a sotva to doklepali do důchodu při budování blahobytu pro šéfa firmy a jeho rodiny. Tuhle chybu nechtějí opakovat. Moc dobře ví, že kvalitních pracantů je na trhu málo a tak si za to nechají královsky zaplatit.

          A pokud má člověk možnost že bude makat jak barevnej od rána do noci ve firmě aby skončil ve 40ti s infarktem, nebo za o chlup menší peníze ve státním sektoru kde je pohoda a dodržují se tam aspoň rámcově pracovní zákony, tak by byl blbej kdyby šel do té firmy.

          1. Každej není taková líná lemra jak ty, takže naštěstí většina řemeslníků začíná na živnostech a ti schopnější končí s firmama, kde pak zaměstnávají další lemry. Není teda nutný aby se dřeli do šusťáku, to už za ně dělají jiní. Život vole není jenom hákovat pro soukromníka, korporát, nebo stád. Dá se i, wait for it, podnikat. Fakt!

          2. Myslim, ze nemas zcela pravdu. Do stadniho sektoru se samozrejme rve kazdej lempl, protoze vi, ze se tam neprerazi a pokud se nebude do niceho srat, tak to tam doklepe az do doochodu. Jen malo opravdu schopnych lidi tam jde nezistne.

            Nikdo nikoho nenuti delat ve firme na nejakeho ceskeho oligarchu. Uplne klidne muze delat na nemeckeho. Ale nesmi se pak divit, ze mu ten oligarcha (je fuk, ktere narodnosti) jednoho dne proste rekne, ze sice chape, ze mu je 40, ale ze uz je pro tento obor vytezeny a ze dvacetiletej kluk to bude uplne stejne mrvit jako on, jen za mensi plat.

            A chyba je kde? No samozrejme v tom lemplovi, ze za 20 let si nevybudovat nejaky kult obtizne nahraditelnosti.

            Pripadne muze jit na soukromo, zakladni ZL stoji litr, to neni zase takova raketa. A muze se klidne zkusit vykoristovat sam.

            On ten zapadni oligarcha k nam leze jen a pouze proto, ze jsme za rohem. Jinak diky rustu nasi zivotni urovne uz davno nejsme tak atraktivni, jako treba Rumun, Moldavec, nebo nekdo jeste dal. Ti lidi tam maji dve ruce a jednu hlavu stejne jako my a u toho CNC se nauci stat taky.

            Dneska uz je (treba tady na jihu ZC) takova, ze platy za manualni praci jsou docela solidni. Prave proto, ze lidi jsou bud na soukromo, nebo delaji venku. Takze kdo chce cloveka tady, musi mu zaplatit. Tim se dostavame do situace, ze Nemec uz nevydelava tolik, jako vydelaval drive a bude se koukat nekam dal. Nekteri nemohou, nebo nechteji, jini chteji a mohou.

            Pokud se nechceme dopracovat na uroven Recka, tak zvedat platy ve statni sfere nepujde moc rychle. Nejak to bude sledovat inflaci, ale zadny zazrak. Jistotka pro lemply to bude vzdy, to ano.

      2. Jestli vono to není o té Germanii. Ukaž mi podobnou prosperitu někde u hranic s Polskem nebo Slovenskem. Pokud si lidi tahají prachy domů z Germánie tak taky logicky v okolních vesnicích uživí spoustu dalších služeb a drobných živnostníků. Když někde na bruntálsku okolo vás žijí rodiny s 50% nezaměstnaností, v podstatě i nezaměstnatelní a umírající důchodci, a tím pádem je pro ně problém dostat za svou práci 50,- protože z podpory a důchodu vám nikdo 500,- nedá, tak to se to pak dost blbě podniká.
        Poznal jsem docela dost lidí z pohraničí a už na přelomu tisíciletí to tam byla těžká bída. Já, co jsem byl v Brně za průměrnou socku, jsem mezi těmi z pohraničí byl zcela za velkého zazobance.

        To je ten důvod proč se všichni stěhují do velkých měst, protože tam jsou prachy a lidi jim tam za práci dobře zaplatí.
        Třeba znojemsko, břeclavsko co sousedí s Rakouskem, tam jsou taky vysmátí, když umí šprechtit, sice ne jak u hranic s Germánii, ale přece jen.

        Lidi co si založili svoji živnost na tom že v devadesátkách se při rozkrádání státu spousta věcí dala sehnat za babku včetně baráků a rozsáhlých pozemků taky vyřazuju ze statistiky. A nebo i ty, kteří chytli vítr do plachet taky za klausova klondajku v zahraničních firmách, kdy byl obrovský hlad po vysokoškolácích a oni nemuseli konkurovat těm desetitisícům absolventů které vysoké školy chrlí dnes. Dnes vám tak 80% vysokoškoláků nepracuje v oboru který vystudovala, ale dělají dýlery pro herbalajf a podobně.

        Mě se ten tvůj optimizmus moc líbí, ale občas je dobré to srovnat s globální realitou, jinak člověk v příliš optimistickém pohledu může při při plánování vzdálenější budoucnosti udělat fatální chybu.
        Věci se totiž v pětiletém horizontu jeví zcela jinak než v patnáctiletém, při střízlivém plánování bez růžových brýlí.

        1. Schopnej a ne úplně blbej člověk se neztratí nikdy. Tak se zařaď, zatím tady jenom skuhráš jak to bylo za bolševika sqělý. No to je dycky v každým režimu, pro ty, co se umí dostat k lizu. Závidíš furt že seš zastydlej bolševik z přesvědčení a na začátku devadesátek tě kovaní soudruzi nechtěli pustit?

        2. Co bude za patnact let, tezko rict. Pouze se jako ateista modlim, aby uz nektere vei radeji nebyly.

          S temi, co vydelavaji v Germanii, to neni tak jednoznacne. Typek v nasi prdeli dela v Germanii na ohybacce. Z Germanie si pritah‘ i auto a taky odtamtud vozi zradlo a hadry. A ani se mu nedivim, moje zena tam jezdi na nakupy taky.

          Studovat VS bez jasneho cile je IMHO ku hovnu. Nicmene ano, je to trend a myslim, ze i drive byl. Jen, holt, drive se vyplacel, protoze absolventu VS nebylo tolik. Dneska, pokud v ruce zmoulas diplom, ale nemas dopredu zabukovanej flek, tak jakobys splach‘ 4 (5) roky do hajzlu. Samozrejme, ze do velkomest jdou lidi predevsim za prachama. Zdrave myslici clovek, ktery neni financne na mestu zavisly, bere kramle. U tech malych mest to tak nutne nemusi byt, nekdo ma proste malomesto rad, ma rad dostupnost sluzeb pri relativne nizkem nepohodli.

          1. Dneska, pokud v ruce zmoulas diplom, ale nemas dopredu zabukovanej flek, tak jakobys splach‘ 4 (5) roky do hajzlu.
            Ono je to taky o tom, že v Germanii se univerzita o uplatnění studentů stará. Tím myslím opravdové a reálné činnosti. Zde ne…

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017