Jsem ruský agent a jsem na to hrdý! - zpět na článek

Počet komentářů: 518

Přidat komentář
 1. Je zajímavé, že Rohlíku vadí prodávat potraviny od někoho, kdo demonstroval a pobírá dotace, ale nevadí mu prodávat potraviny z Číny, což je stát mimo jiné páchající genocidu. To znamená, že systematicky hubí národ. Asi to považuje za menší zlo.

  Nicméně na „Země původu: Čína“ se dá na rohlik.cz zvolit alespoň jako filtr. Taky tam mohl mít filtr „Náš názor na dodavatele: Solidní“, a neměl bych s tím nejmenší problém. Nicméně pokud už se pan Čupr chce politicky angažovat, tak ať to dělá pořádně, a nepodporuje genocidu.

  1. Boycott žil už někdy koncem 19. století, tuším, takže běžná praxe.
   Každopádně si myslím, že pan Rohlík vyhodnotil, že reklama stojí za to a „dezoláti“ nakupují méně než ti, kterým je Jandejskovo vyhrožování nesympatické.
   Čína je too big to boycott. :-)

  2. Stejně tak jim kupodivu nevadí prodávat výrobky z fabrik arciďábla Babiše.

  3. Víte (možná) moc dobře, že ona genocida Ujgurů probíhá úspěšně, protože za deset let se jejich počet zvýšil (podle ročenky) o 25%!
   O genocidách by se dalo hovořit dlouze, třeba nyní jedna probíhá ve východním cípu na pobřeží Středozemí.

   1. To nevím, a už vůbec ne moc dobře, protože jsem si je nepřepočítával; a pokud tomu tak je, bylo by zajímavé jít po tom, kdo to číslo spočítal.
    Každopádně není to jediné, můžeme jmenovat chybějící svobodu slova, svobodu vyznání a mnohé další. Nemám zájem točit se na ujgurské genocidě; šlo mi poukázat na to, že nejde o žádnou zásadovost, jde o prostý marketing.

    1. Ono to bude trochu celé jinak. Vrazi z Volstrýtu (copyright Jasánek) si netroufnou na Říši středu vojensky a tak se zmohou je na : „Svobodu Ujgurům“, tj. rozvrátit ji uvnitř.

     1. berkowitz: je komické, když se tak opovržlivě vyjadřujete zrovna USA vzhledem k Říši středu a tím se vysmíváte Sun C‘, kterého zrovna ti „vrazi z Volstrýtu“ mají zjevně načteného a jedou podle něj:-) Spíš ukazujete, jakej jste mlamoj.

  4. Dal bych mu ochutnat jeho medicínu: „Bojkot až po vyprodání zásob? To jsou pro vás peníze důležitější, než principy? Pokud nevyhodíte všechny zásoby na skladě, tak jste další kapitalistické hovado!“ Když už principy, tak pořádně, ne? :D :D

 2. Zemědělství a spol s Ruskem mají málo společného (zemědělci nemohou za to, že se do jejich protestu navezli sympatizanti ruska) a omezovat (už tak mizernou) obranyschopnost ČR kvůli sociálním jistotám (ať už je to cokoliv, snad ne dáfky) je jednoduše pitomé.

  1. Obranyschopnost země je každému zcela u prdele už několik dekád. Máme hezký expediční sbor na nahánění různých kozomrdů, ale to je tak všechno. Švýcarský nebo Finský model tu nemáme a libovolně drahé hračky bez nějakého systému jsou jen vyhozené prachy. Nemáme žádné zálohy, domobrany, brannou výchovu, plány pro průmysl atd. Až příjdou první ztráty nebo nám sestřelí těch pár letadýlek tak jsme v řiti.

   1. Asi tak. Ještě bych přidal neexistující civilní obranu, minimální hmotné rezervy, problematickou potravinovou soběstačnost.

    A na prvním místě – nemáme stát, který by stálo za to bránit.

    1. Když prezident Československa, nějakej druholigovej dramatik, celkem v klidu a bez reálného důvodu dopustil, aby se mu stát rozpadl pod prdelí, tak ty dva pohrobci Česká rep. a Slovensko už to mají s potenciální obranou složitější, jak jeden proti Polákům, tak druhej proti Maďarům.

     Rus má problém dobýt nějakou díru v západním Rusku (chcete-li na Ukrajině), o který jste ještě před rokem nevěděli, že vůbec existuje. Ano, kvůli dodávkám zbraní ze strany USA a jejich poskoků. Stejně jako Amíci měli ten samý problém ve Vietnamu v opačném gardu, až to tam dokonce zabalili. Ale i kdyby to Rusovi na Donbasu a v okolí šlo líp a rychlejc…

     …tak prostě nemá lidí a ekonomiku na válku s NATO, dobývání byť jen toho blbýho Polska, nota bene na nějakou okupaci, udržování posádek u nás, na Slovači atd. a hlavně za současnýho zajištění pořádku a obranyschopnosti celý tý obrovský země. Když už, tak má jiný problémy, kolem Kavkazu, na Sibiři u čínský hranice a další.

     Armádu potřebujeme i modernizovat jí potřebujeme. Ale ne reálně proti Rusku, nejsme na jejich jídelníčku, ani kdyby se zastavili až v Užhorodu. Všichni naši moudří vládcové to samozřejmě vědí, ale prostě mají jasné zadání, tak ho plní i za cenu poškození svěřené země a jejích obyvatel, proti kterému byly i covidové radovánky sranda. Bohužel lidi už jim to nežerou. A ztenčující se menšina, která čte Fórum 24 nebo se dokáže zasmát obrázkům TMBK i jinak než shovívavě, to nespasí.

     1. Hele, voni jsou hen ten russskej dezolat, nebo co? Voni nechapou, ze zemedelstvi jde srat (zgryndyl), lehkej prumysl jde srat (PingPongova konkurence), tezkej prumysl jde srat (nezavisly energie na Russsku), bakovnictvi jde srat (predluzena Alfa Romeo Fiat mena), automotive jde srat (zase ten PingPong a zgryndyl), ale zbrojari se ted dostali k lizu. Je potreba tam nalejt prachy, ale ne do nejakejch kurva ceskejch fabrik. Havel prece jasne rekl, ze nikdo nepotrebuje cesky zbrojni fabriky. Je potreba nalejt prachy do tech zapadnich zbrojnich fabrik a to pres cesky a evropsky kmotry, aby se to cely vynasobilo spravnym koeficientem.
      Kazdej prece vi, ze je to picovina. Nejsou lidi na obsluhu, neni zazemi, neni nic. Ale straseni Russsakem proste funguje, tak je potreba na te vlne surfnout, dokud vali! a navic lidi aspon nebudou sledovat domaci problemy – koho budou zajimat nejaky migrosi, nebo rostouci dane?

      1. Jo, to je dost přesný. Já psal jen v kostce o armádě a strašení Rusákem – a i tak jsem najednou zjistil, že už z toho začíná bejt slušnej elaborát.

       1. No mne hlavne ponekud znervoznuje to, ze ta stejna parta, co ted vyrvava o stovkach miliard na nejaky zapadni produkty jeste pred dvema lety vykladala, ze Russsko bude do mesice na kolenou. Uz tehda ta jejich rozhodnuti nas staly zbytecny prachy a ted jeste posouvaji desetinnou carku dal.

        1. Halt když je někdo na kolenou, tak to eště neznamená, že přitom někomu jinýmu neklečí na krku…

         1. jo tak ten se fest povedl ;-)

         2. Checht. To pobavilo. :)

        2. Ano. Údajně je ruská armáda druhá nejsilnější na Ukrajině. Rusko nemá zbraně, nemá co jíst, nemá čím střílet, nemá lidi, nemá vozidla. Lipavský se tešil na letní dovolenou na Krymu. A teď nám sgejný lidi vyprávil, že se rusák chystá obsadit celou Evropu a že bude stsřelovat družice z oběžný dráhy, protože už má něco jako Reaganovo SDI.

         1. Nechapu, proc se vlastne pred tema dvema lety vedly ty slinty, jak Rusak je mocnost na hlinenych nohou. To je, de facto, dneska uplne kazdej. Jestli nebylo lepsi tu bububumasirku hned od pocatku vest vic kontinualne a ne az ted otocit a vypadat jako kreten.

          I kdyz chapu, ze ti, co se zivi politikou, maji uplne u prdele, co si lidi mysli, pokud lidi plati. To je to klasicke „zaplat si pivo a mel si co chces“. Akorat, ze tady se plati i bez piva a ne dobrovolne.

          1. ono se míchají dvě věci. je to svět úplně jinoplanetnickej (ostatně, pro jinoplanetnictví a naprostou nekompatibilitu žebříčku hodnot a modu vivendi nemusíme až do ruslandu, úplně stačí třeba ústecké nebo ostravské sídliště nebo městské levicové intelektuálno).

           tedy pravda jsou A i B, jakkoli rusko na první pohled reje držkou v zemi a je na pokraji kolapsu (státního bankrotu), tak může být velmi nebezpečné. a rus není francouz, který vyjde do ulic a svrhne vládu, přijde-li o pár procent sociálních jistot.

           když tedy pomineme úplně magorský scénář použití jaderných zbraní*), potom hlavní nebezpečí válečného hospodářství ruska vidím především v tom, že buď a) budeme mít (faktickou) čínu na polských hranicích, nebo b) na sociálních jistotách zkrácený evropský blb nadaný volebním právem provede vceletoč jakýsi (a žádný politik, který by dokázal slíbit k+p+s není na obzoru).

           *) racionálně už od padesátek nikdo příčetný jádro nepoužije první. jak chruščov tak brežněv byli svého druhu racionálními realisty, je racionálním realistou i putin?

          2. Myslím, źe je. Řekl bych že na rusáka je to poměrně kliďas. Kdyby tam bylo něco jako Stalin, je z Ukrajiny už dva roky kouřící kráter.

          3. to si nejsem úplně jistej. jakési paralely se zimní válkou s finskem tam vidím. rozdíly samozřejmě též.

          4. Lukas B. 26.2.2024 v 14:42
           „jakési paralely se zimní válkou s finskem tam vidím“
           Taky mi to přijde. Finská válka přinesla tehdejšímu vedení SSSR zkušenosti, bez kterých by to v roce 1941 neustáli. On totiž agresívní SSSR do té doby s nikým pořádně nebojoval ve smyslu konfliktu dvou pravidelných armád… aspoň nic rozsáhlejšího, kočkování s Japonci bylo krátké a občanská válka včetně intervence mírumilovných mocností byl jeden velký bordel.

          5. Lukas B. 26.2.2024 v 14:15
           „…jakkoli rusko na první pohled reje držkou v zemi a je na pokraji kolapsu…“
           První pohled odkud? Já český mainstream už dost dlouho nečtu. V anglicky psaném jsem to nějak nezaznamenal.

          6. To H_b:
           Ty tomu nerozumíš.
           Když Lukačovič prostřednictvím Aleksandra Schwammberga napíše, že reje, tak pro fatdwi gang prostě reje a hotovo. O tom se nediskutuje.
           Jasný?

          7. Re: Lukas B.26.2.2024 v 14:15
           Putin je v pohode. Horsi level je Medvedev a uplne nejhorsi jsou ti ruzni lampasaci, co tam sedi jeste od bolsevika.

          8. Sysop 26.2.2024 v 13:43
           „Nechapu, proc se vlastne pred tema dvema lety vedly ty slinty…“
           To je takový eurohodnotový folklór. Připomněl bych památný výrok někdejšího zastánce jednotné Evropy na stejné téma: „Stačí kopnout do dveří a celá ta shnilá stavba se zhroutí.“

          9. Konecne rozumy slovo, proc ne. Staci poslat dobryho fotbalistu do Kremlu. Lipavsky? Cernochova? MPA? Netlacte se, na vsechny se dostane.

          10. Jsem Jana Černochová, minystryně obrany ČR. Dávám vám 12 hodin na vyklizení Kremlu, jinak budete mít Krásnuju plóšaď na cucky!

          11. ? Ja myslel, ze Cernochova je tam spis pres zasobovani – letadylka, tanciky, kabelky a tak…?

          12. To bola onehda Nova Europa.. tradicie sa maju dodrziavat nie?

      2. Já bych udělal celostátní demonstraci. Lidé budou demonstrovat na náměstích, zpívat ruskou hymnu, kalinku a písně Šamana. Aby už konečně bylo normální neplivat na Rusko, a vláda by měla něco dělat kromě hledání proruských dezolátů.

       Možná by to chtělo objednat náklaďáky balalajek, aby to bylo autentičtější.

       1. Tak to se zase uklidníme, Nikitiči. Dnešní mládež nezvládne ani kozáčka. A půlka jich v životě neměla pirohy v hubě.

        1. Kdyby se jim řeklo, že soudruh Šoroš je naučí kozáčka, aby rozeznali rituály nepřítele – budou ho do měsíce umět i batolata.

        2. piróžky sou mražený v lídlu snad furt, dyk co je na tom

        3. Půlka? 90 procent. A z těch 10 jsou většina ti, co si dali pierogi v Polsku, teď je móda tam jezdit.
         To, co je v Lidlu a v ukrajinských prodejnách… nechápu cílovou skupinu. Vyrobit pirohy/pierogi žádnou velkou práci nedá a nemusím žrát polotovar. Navíc z těch ukrajinskejch prodejen to není úplně nejlevnější.

         1. tak nejak mi jdou víc, než plněný šulínky…ber to tak, že je to celkem rychlý v pohodě a teplý jedlo, když chceš neco sladkýho, a za tu cenu, za jakou to bejvá, kdo by se s tím sral…navic né dycky jaksi jsou podmínky k tomu neco takovýho kuchtit (plus dnešní mladí mnohdy ani netuší, co to vaření je, ti jedou jenom na práškovnách)

       2. Tahle zeme je tak profizlovana a zmakla plany CIA/NSA, ze takovouhle akci neudelas vo dostatecne velkym meritku, aby to byl efektivni ddos utok. Mrkni, jak dopadli traktoristi a ze jich bylo par tisic.

        1. Sysop: Česká republika je sice extrémně profázlovaná anglosaskými agenty jako žádná jiná. Ale příčina neúspěchu zemědělců je jinde.

         1) Vidlák alias Sterzik, který se velmi angažoval v jejich pořádání je narcistický sebepoklepávač po ramenou, jak je skvělý, jak má vysokou popularitu, a jak se jeho osoby a článků a činnosti celá česká vláda bojí jak čert svěcené vody. Jeho projevy a články jsou z 99 % sebechvála, jak je skvělý, čtený, nejlepší a jak má respekt na všech ministerstvech. — Jinak řečeno, Sterzik (spolu)organizoval a popularizovat demonstraci stejně jako, Zelenskyj a česká média neustále vítězí nad Rusy co melou z posledního.

         2) Alternativa nemají SERIÓZNÍ média, takže jakékoli akce jsou snadno sestřelitelné. Všichni si chodí pro zprávy na progresivní a provládní média, protože česká alternativa žádné seriózní médium nemá. To rozhoduje. Pak se snadno sestřelují demonstrace pouhým poukazem na proruské dezoláty, apod.

         3) České demonstrace nemají jednoduché úderné heslo – bez toho jsou demonstrace určené k neúspěchu. Lékaři měli úderné heslo „budete umírat“ a dosáhli svého. Kdyby zemědělci měli „budete hladovět“ nebo „vaše děti butou trpět podvýživou“, tak by jejich úspěch akceleroval.

         Prostě bez profesionální strategie je jedno, jestli demonstrujete za práva akvarijních rybiček, nebo za profesionalitu paleontologie, nebo za zemědělce. Hlavní je amatérismus.

         1. Jestli si Coxi myslíš, že je alternativa málo rozesraná, tak pokračuj dál v tomhle sjednocujícím duchu.

          1. Hupert: Kritiku ano, soudruhu, ale jen konstruktivní.

           Česká alternativa, a situace v ČR je rozesraná proto, že se česká alternativa utopila v sebechvále a sebepoplácávání po ramenou. Realita jen ukazuje skutečnou situaci.

           Česká alternativa má kromě toho ještě jedno specifikum. 99 % alternativců se snaží lidi zatáhnout do Aštara Šerana, páté dimenze nebo jiných ezosraček. Souvisí to s tím, že za komoušů byla česká alternativa spíše filozofická a duchovní, a pořád se z těchto blbin ještě nevymanila.

           Vidlák je prostě sebestředný beta samec. Ten bude jen neškodně demonstrovat a činit emocionální projevy. Máme tu řadu lidí, kteří dělají profesionálně – Daniel Vávra a jeho Sdružení na ochranu svobody projevy, nebo zbraňové sdužení. Nebo ten maník, co vrací vodu městům.

          2. @ AlanCox, Hupert

           Moc se do té debaty nechci nepřipraveně vměšovat, na to je docela zásadní a přesně trefená na komoru.

           Takže jen poznámka: Vidlák Sterzik mi přijde, v tom co popisuješ za atributy, chybně zařazený a myslím že nespravedlivě. V tomto nejsou vyloženě nápadní, nikdo z nich, tak se to těžko posuzuje na distanc, ale mi připadají všichni dost podobní, Vidlák, Dan Vávra, Pavel Černý i Radek Novotný.

           Organizují, komunikují s příznivci a partnery, medializují, oslovují. Jak z toho chceš poznat, jestli je alfa nebo beta samec? Je to vůbec nutný? Jestli většina lidí rezignuje a smířeně s osudem půjde zbaběle do prdele, tak s tím nic neudělá ani tlupa alfa samců.

          3. Vidlák byl prostě příliš optimistický. Zapomněl na to, co sám hlásal – nejdřív je třeba vybudovat paralelní strukturu k vládnoucí moci.
           To mimochodem platí i pro alternativní média. Ono máloco jde naráz, bez mravenčí práce. V tomhle směru má vláda výhodu, dělá pro ně spousta profíků odsud a zřejmě i ze zahraničí.
           Ale na druhou stranu je pravda, že už se to posunulo z polohy „všechen lid důvěřuje straně a vládě“ do polohy „naši pracující důrazně odsuzují“.

          4. Alan.Cox:
           Alan.Cox: Tak konstruktivně?
           1. Začneš pro tebe pravděpodobně nejzásadnějším problémem současné alternativy – Vidlákem. Napíšeš tu o něm zjevnou lež: „jeho projevy a články jsou z 99% sebechvála “ a řešíš, jakému písmenu řecké abecedy odpovídají jeho samčí sklony. Máš nějaké jiné než malicherné důvody k nakopnutí potenciálního spojence?
           To bylo k objasnění mé reakce.
           2. Alternativních médií je tolik, že je v přehlceném mediálním prostoru atomizované příp. bublinoidní společnosti lidi nestačí sledovat. Kolik jich asi v zájmu zachování chaosu financuje nealternativa? Nevím, jaká je tvá představa o seriózním alternativním médiu? Kolik zapíchnutých zombie uvěří, že je médium seriózní, když jim zástupci pravé víry vysvětlí, podle čeho se pozná dezolát? Tady se x inteligentů bojí i jen přiznat, že si něco přečetli na Aeronetu. Nedostatek sebevědomí okecávají hesly, co jim řekli na mainstreemu.
           3. Kdo nemá jasno, tomu jsou hesla k hovnu.

          5. Vidlák je imho naprosto v pohodě.
           Jo, občas něco lehce přežene ve stylu „třeba se přání-myšlenka uchytí“, ale nikdy ne tolik, kolik si dneska dovolí „přehánět“, rozuměj lhát, mainstream.
           Mainstream lže kontinuálně a celou dobu, co existuje Seznam jako faktický monopol na český webový rozcestník.
           A kdo tady z těch super-nezávislých draků říká, že jako výchozí stránku rozhodně, ale rozhodně nemá Seznam, tak lže, jen se mu od tlamy kouří.
           Seznam/Novinky lžou v posledních letech velmi nebezpečně – každý, kdo nemá v palici nasráno jako shifty, to musel za chřipečky vidět, jak nebezpečný takový lhaní je.
           Asi se nedá na 100% tvrdit, že alternativní weby nelžou.
           Ale vyslovený lži se na alternativních webech vyskytují asi tak často, jako na mainstreamu pravda – tak to vidím já, proruskej nácek.

          6. servisdok: V porovnání s mainstreamem je Vidlák pravdomluvný. Pokud lže, tak pouze v tom, jak je on a jeho komunita silná a všem to natírají. I totální průser a porážku Vidlák prodá jako totální úspěch. Bohužel přesně proto se nikdy nepoučí, a nikdy to s ním lepší nebude.

          7. Přestože v hodnocení mainstreemu a zvlášť Seznamu jsi nejspíš proklatě blízko pravdě, alespoň jak se jeví i mně, leckdy mi přijdeš přehnaně kategorický. Někdy až tak, že na mě nepůsobí nesmyslně ani to, když se sám představuješ jako proruský nácek. Není v tom ale nic osobního. Seznam jsem neviděl ani nepamatuju a nikdo snad není nucený ho číst. Ovšem, kdo čte i Seznam, může se tu pochlubit, že má informace z více závislých zdrojů, které se mu pro potvrzení nebo vyvrácení jeho pravdy povedlo najít. To já ne, čerpám pravdy jen z mozku.

          8. Hupert:

           Ad 1) A nejsou to sebechvály? Tak si najeď na jeho články, a neustále se tam Vidlák narcisticky chválí. Jak vyhráváme, jak se ho všichni bojí, jak je čtený, jak to chytře vymyslel, atd. Proboha, stačí objektivní a nezaujatý pohled – a s ním začít jeho články číst.

           Ad 2) Alternativních médií je tolik, ale přinášejících seriózní zprávy je limitně skoro nula.

           Ad 3) Naopak: Kdo nemá jasno, pro toho jsou hesla a emoce.

          9. Alan.Cox:
           Ad 1) Zajímá mě jen podstatné, v blbostech se nehodlám rochnit.
           Ad 2) Dotaz zněl, jak si to seriózní alternativní médium představuješ? Jak může v chaosu někoho oslovit.
           Ad 3) No nevím, i Béda s Kárlem raději nejdřív v předstihu vydali ve 48. manifest, aby každého uvedli do obrazu. Oni když se s nějakou vizí lidi ztotožní, bývá je líp slyšet.

          10. Pane jo, klika si to dává i mezi sebou, tak už jen tu kávu pane vrchní.

          11. O rafinovanosti naší strategie víš úplný hovno, mišáku.

          12. Hupert:

           Ad 1) Vidlák říká lidem to, co chtějí slyšet. Je to strategie Casanovů nebo kecalů. Dává lidem emoce, které chtějí v tu chvíli znát. To je všechno. A k tomu se poplácává, jak to zařídil. Hustota informace ve Vidlákových článcích je velmi nízká. Obvykle stačí přečíst první a druhý odstavec, a zbytek je emocionální burcující vata (co chce dav slyšet), nebo narcistická sebechvála Vidláka. To je typický Vidlákův článek – 98 % jeho článků.

           Ad 2) Seriózní médium je takové médium, ze kterého je vidět odbornost a práce. Tedy totální a naprostý opak Vidlákových článků.

           Příklad seriózního alternativního média je zde: (https://www.michalapetr.com/)

           Všimněte si, že oba weby (Vidlák i odkaz výše) napíší každý den článek. Kvantitativně tedy zhruba stejné množství slov. Ale kvalita toho druhého odkazu je asi o tři vesmíru a dvacet řádů výše než plytká vata Vidláka.

          13. Alan.Cox:
           Popravdě, Vidláka sleduji okrajově na to, abych ho mohl dostatečně subjektivně objektivně soudit, ovšem to, že tu jako nejdůležitější věc řešíš jeho údajný narcismus pro mě je malicherné.
           Se Svatošem souhlas, třebaže aktuálně pokrývá především válku na UA.

          14. Hupert: Tak si dej dva měsíce a čti denně články Vidláka – jeho narcismus je naprosto zřejmý.

           Vidlák dokáže strhnout davy, ale prostě jen tím, že umí emocionálně brucovat. Jinak je obsah Vidlákových článků naprosto žalostný, když si člověk odmaže emoce a adrenalin.

           Za Vidlákem jezdí řada lidí na návštěvu. Jeho reportáže s lidmi vypadají tak, že se dozvíte, jestli se Vidlákovi člověk líbil nebo ne a jednu větu. A to je všechno. Takto prázdné informace jsou pro Vidláka typické.

           Nejsem proti alternativě, ale Vidlák je prostě jen přihřívač polívčičky, který umí lidi ohromit. A tím jeho schopnosti a možnosti končí.

           Kdo chce znát informace a být v obraze, tak je lépe se obrátit na jiné zdroje než Vidlák. Kdo si chce emocionálně zaskandovat a mít pocit, že je ve stejném týmu – pro toho je Vidlák ten pravý.

           To je samozřejmě můj názor. Jsem demokrat, a nikomu nebráním číst cokoli.

          15. Alan.Cox: Viděl jsi někdy zprávy na ČT? Viděl jsi někdy nějakou reklamu? Viděl jsi někdy gaussovu křivku rozdělení inteligence? Četl sis základy percepce informací člověkem a jeho rozhodování? Bavil ses někdy s obchodníky v tvojí firmě a přišlo ti, že jsou taky namyšlení sebestřední kokoti, kteří se rádi poslouchaj?

           Ty Vidláky potřebuješ, aby prodali práci neznámých technokratů jako Petr a Pavel, kteří se hrabou v detailu, ale mají takřka nulový impakt ve společnosti. A prodat to i úplným debilům.
           Nebo myslíš, že Majdan se odstartoval čtením hluboce odborných a detailních analýz?

      3. V čím větší prdeli budou lidi, tím líp pro vládnoucí vrstvu. Chudí a negramotní vládu neohrožují, ti mají starosti sami se sebou.

       1. Jain. Chudej a nasranej primitiv je nevypocitatelnej.

        1. Hlavně nesmí nikdo poslat vlakem dalšího Lenina se zlatem (dnes asi letadle s kreditkou), který nasrané primitivy usměrní dle zadání.

       2. Hroch_bahenni: to platí jen do určité míry, tedy dokud „mají starosti sami se sebou“. Ve chvíli, kdy se ty starosti stanou neřešitelné, má zřízení utrum. Stačí se podívat do historie (Hitler, Rusko, New Deal). Proto se věrchuška i v krizi vždy snaží zajistit, že chléb a (online) hry budou frčet dál. To lidi drží doma a netrajdají po demonstracích, kde by mohli zjistit, že kolaborantská média o nich informují zkresleně nebo rovnou lživě a tím se dále radikalizovat až do bodu, kdy by se mohl objevit nějaký ten spasitel, co jim ukáže světlo na konci tunelu (stejné příklady jako závorka v druhé větě).

        1. fatdwi 26.2.2024 v 9:58
         Tak třeba zrovna Hitler se opřel nejen o otrávené státní zaměstnance, ale i o průmyslníky a podnikatele.
         Ale jinak rozumím. Nepopírám, že otrávení lidé mohou volit nějakýho „spasitele“. Jenže já si nejsem jist, že budou ještě nějaké skutečné volby. Ono stačí zavést korespondenční hlasování… nebo ty volby rovnou zrušit.
         Nedělám si iluze, že by to u brusele neprošlo. Když se to dobře podá a řekne se, že je to dočasné…

         1. Hroch_bahenni: ne otrávení, ale hladoví, krize byla zásadní a většina nacistických zdrojů byla od nižších vrstev. Že si aristokracie a průmyslníci zprvu mylně mysleli, že de facto komanč Hitler je ochrání před komanči z Ruska mu samozřejmě taky pomohlo, o tom žádná. Plus pro spoustu lidí bylo v té době fajn slyšet něco proti Židům a o tom, že porážku z WW1 by nebylo od věci odčinit, zvlášť, když je národ vyvolený.

          Ad volby – otevíráte zajímavou otázku. Dle mého je potřeba se na to dívat přes cíl – tím není „zrušení voleb“, ale zajištění toho správného volebního výsledku. Že by zrušení voleb prošlo je snadné, pokud to v bruseli odhlasují, náš vrchní guru ani nepípne, nakonec přece do těch důležitých otázek nemají nýmandi jako my co mluvit, jak už se nechal slyšet. Ale ono by to možná jen tak neprošlo jinde. Takže si nemyslím, že toto bude cesta. Ta je – jak je vidět z aktivit změny k horšímu – právě v tom korespondečním hlasování plus v klasickém nátlaku „inteligentní a mladí se musí spojit proti důchodců a blbcům z venkova“, mediální ostrakizací opozice a nálepkováním.

          Ani minulí komanči volby přece nezrušili. Podobně jako Putin měli demokraticky plnou podporu celého národa. Všechno jde, když se chce a i zde je spousta takových, co takovou super podporu obdivují.

          1. Tak já myslím, že to provedou skrz korespondenční volbu plus nějaký ten špek těsně před volbama – jak to dělají prakticky pokaždý. Zrušení voleb by bylo, kdyby to fakt už nešlo.
           Plus možná volební právo pro mlaďochy.
           Putina bych do toho nemotal, to je jiné politické prostředí a jiná situace. My jsme přece ZÁPAD!
           Co se týká lakýrníka (taky Západ, hned vedle), režim akcentující etnickou nenávist a Drang Nach Osten tu už máme. To smrdí víc.

          2. Hroch_bahenni: zrušení voleb by byl extrém, vždyť i toho Fica nechali vyhrát. Sice se z toho bolševici z PS můžou posrat, ale volby kvůli tomu nezrušili a myslím, že ani nezruší (mají ale problém s korespondenčními hlasy, protože Fico je nejspíš tlačit nebude, to by byl sám proti sobě).

           Mlaďoši jsou potenciální „level klimatický žal“, ale to je pandořina skříňka, kterou žádný příčetný politik otevírat nechce. Ideální jsou coby jasánci, užiteční idioti a u toho si myslím, že zůstane.

           Putina do toho motám, protože je to nemlich to stejné, co jsme tady měli ještě nedávno, co tady někteří obdivují a současně hysterčí proti tomu, že by podobná věc přišla z brusele. Svou vlastní demenci si samozřejmě neuvědomují.

           Se přiznám, že jsem šifru s lakýrníkem a etnickou nenávistí, současně provozující Drang Nach Osten, nepobral. Můžete pro blbce ještě jednou a trochu méně tajemně?

          3. fatdwi 26.2.2024 v 18:57
           S tím Ficem nerozumím – česká vláda nechala Fica vyhrát?
           Mlaďoši jsou studnice hlasů pro 5K. Jeden názor skoro celá generace. Jak přes kopírák. A ideální materiál pro bojůvky, jako vždy.
           Ten konec – zavedení režimu,“co tu byl ještě nedávno“, není reálné. Není, kdo by jej zavedl, tady ani v zahraničí. Nikdo v dosahu na tom nemá zájem. (Jo, vím, že někdo věří tomu, že v Rusku je komunismus nebo že se Rusko ke komunismu nějak upíná. Nikomu nic vymlouvat nebudu.)
           Co hrozí – zavedení nějaké formy fašismu u nás. Stát+korporace, podřízení ekonomiky politice, Velký Cíl, jemuž je nutné podřídit vše, omezování svobod, fízlování, cenzura, zglajchšaltování médií, volání po válce a směrovaná etnická nenávist, už téměř oficiálně provozovaná státními úředníky/politiky. Jasně, jsou tu odchylky, třeba „český národ“ je sprosté slovo, ale nějaký ekvivalent už taky máme – „mladé a vzdělané“.

          4. Hroch_bahenni: česká vláda ne, ale EU. Nemyslím, že by místní soudruzi něco jako zrušení voleb řešili izolovaně, podle mě makají akorát na tom, jak pochybením jako je Fico zabránit právě těmi korespondenčními hlasy.

           Mlaďoši jsou dnes záloha 5D, ale oni můžou být stejně rychle studnicí i pro jiné plus by taky mohli současně s volebním právem chtít kafrat i do jiných věcí. To si nemyslím, že chtějí politici riskovat.

           V čem ten režim bude jiný? Vždyť jste popsal „ten minulej“. Pravda, přebývá Vám tam slovo „korporace“, ale to je věc pouze na papíře, podobně jako v jiné baště komančů, u Hitlera. Přečtěte si Managerial revolution, tam je vtipné, jak autor v roce 1941 popisuje konvergenci Hitlera se Stalinem a režimů v Německu a Rusku. Proklamace jsou jedna věc, aplikace do praxe druhá. V tom prvním si soudruzi nemohli přijít na jméno, v tom druhém dělali de facto to stejné.

           Nemyslím, že to, k čemu se v Rusku nebo EU upínají je „komunismus“, ale usilují o to stejné. Rusáci jsou o kus dál, přecejen je jednodušší to řešit v jedné zemi než v EU. V Rusku už mají i tu válku, aby obyvatelstvo nezapomnělo, co je důležité a pevně a neochvějně stálo za svým vůdcem. To se mnoha zcela nepokrytě líbí i tady.

           Takže já s Vámi ohledně toho, „co hrozí“, souhlasím.

          5. fatdwi 27.2.2024 v 15:55
           Co se týká cenzury atd., je česká vláda v EU docela na špičce. Dá se předpokládat, že by byla avantgardou pokroku i co se týká voleb.
           Nějak Vám z toho vypadla ta etnická nenávist, což je v poslední době úhelný kámen pětikoaliční politiky. Tu komunismus neměl, jeho nenávist byla třídní.
           Korporace jsou důležité – v komunismu neměl nikdo velké majetky (i ten Husák vlastně žil docela skromně), zde dochází ke koncentraci majetku.
           Jako že v Rusku usilují o kolektivní vlastnictví? Odkdy prosím? A něco, co by na to ukazovalo?
           „usilují o to stejné“ – Teď nerozumím, jako že si Rusko chce taky zlikvidovat průmysl, vzdělanost a rodiny? Že chce, aby lidi měli nouzi? A furt se snaží a snaží a dopadá to naopak, protože tam jsou,jak známo, všichni úplně blbí?

          6. Ještě poznámka – on fakt není rok 1941. Dokonce ani 1971.
           Společnost se prakticky všude mění, někam posouvá.
           Pokud posuzuju druhé lidi/národy na základě informací starých desítky let, může to vést k fatálnímu omylu.

          7. Hroch_bahenni: začnu od konce – asi jsem to špatně napsal, ta kniha byla v roce 1941 napsána. Nešlo tedy o „informace staré desítky let“, naopak, bylo to svědectví doby.

           Ad Česko na špici pokroku – v covidu jsme byli taky best, takže jisté náznaky tam jsou, ale zatím to nevidím tak černě a doufám, že nemáte pravdu. Uvidíme.

           Etnická nebo třídní nenávist je fuk, je to jen průvodní jev, kam se dle aktuální nálady směřuje agresivita davu.

           Komanči udělali majetek státní a přivlastnili si jen požitky, dnešní komanči chtějí mít i ten majetek, ale z pohledu plebsu se nemění nic. Ta kniha, o které jsem psal, to shrnovala pod skupinu „manažerů“, tedy lidi, kteří fakticky řídí společnost a to splňuje bruselská verze komančů do puntíku (skrze nařízení de facto ovládli zemědělství, aniž by museli někomu sebrat půdu). Splňovala to i verze poúnorová, vládnoucí třídou nebyl nikdo z fabriky, ale papaláši, kteří o ní rozhodovali a rozhodovali taky o tom, kdo bude mít nárok na to, co fabrika vyrobí.

           Ne, v Rusku neusilují o kolektivní vlastnictví, to jsem snad nepsal…? O co usilují je mít nad ním kontrolu. Co myslíte, že dá státu nejlepší možnost kontroly nad zdroji dané země? Historie ukazuje, že válka. Takže ten válečný průmysl, který si tady pochvaluje Jihočech Honza, je jen způsob, jak přesunout ještě více zdrojů pod kontrolu těch, kteří tu kontrolu mít mají. Nejsem žádný odborník na poslední dva roky oligarchů v Rusku, ale předpokládám, že se nemají lépe (a měli se ještě lépe před putinovskou konsolidací, kterou zahájilo zatčení Chodorkovského).

           Když to shrnu, tak:
           – podřízení ekonomiky politice – Rusko už má díky válce, EU na tom dělá skrze grýndýl
           – Velký Cíl, jemuž je nutné podřídit vše – Rusko má, EU taky
           – Omezování svobod, fízlování, cenzura, zglajchšaltování médií – Rusko má na mnohem vyšší úrovni než my
           – Volání po válce a směrovaná etnická nenávist – Rusko už má splněno a je o level výš (volání bylo vyslyšeno), EU je v tomhle hodně pozadu, my zatím akorát podporujem tu stranu, kterou Rusák už napadl, ale vlastní válečnou iniciativu nevyvíjíme a nemyslím, že je to na pořadu dne.

          8. Díky za vysvětlení o knize. Věřím, že přesně popisovala rok 1941 a to těsně předtím, věřím, že v lecčems se ty režimy podobaly, ale dnes NEMÁME rok 1941. Vyvozovat z té knihy něco o SOUČASNÉM Německu nebo Rusku mi přijde neaktuální. Prostě je jiná situace. BTW i Čína, Británie nebo USA se dost liší od stejnojmenných zemí v roce 1941.
           Netvrdím, že jste něco psal – však tam říkám, že nerozumím a že se ptám.
           O.K., pro Vás etnická nenávist není důležitá. Pro mne velmi vzhledem k historii rodiny. Pro oba režimy jsme byli nevhodní, ale zatímco bolševik nás jen okradl a jinak nás nechal žít, ti eurohodnotoví by nás zplynovali, kdyby nezasáhla šťastná náhoda. Jedno mi to tudíž být nemůže.
           Společnost se neskládá jen z oligarchů a proletariátu. Ještě jsou malé, střední a větší podniky.
           Tak ještě jeden dotaz – vůči komu je v Rusku „státní“ etnická nenávist? Pro Ukrajincům to být nemůže,když podle Putina jsou s nimi jeden národ.
           Jinak pokud pokud tady řešíte nějaké srovnání aktuální situace s Ruskem, asi došlo k omylu – já nesrovnával míru svobody. Nemám informace, a i kdybych měl, stejně bych to v nevhodném případě nesměl napsat, abych nebyl obviněn z podpory genocidia a uvězněn až na tři léta.
           Jde mi o to, že podle mne u nás nehrozí komunismus, ale nějaká forma fašismu. Proč, vysvětlil jsem.
           Ano, vím, že pro někoho je fašismus/nacismus vlastně komunismus, ale to je takové moderní rozmývání významu, ty režimy jsou prostě odlišné. Stejně jako spála není AIDS, i když obojí stojí za prd.

          9. Ještě mne napadlo, že mohlo dojít k záměně mne s Jihočechem Honzou.
           Věřím, že jinde bijí černochy. Nesrovnával jsem, kde je to horší (možná jsem to napsal blbě, že to tak vyznělo, ale určitě bych si nedovolil zpochybnit nadřazenost evropských hodnot, nechci ztratit práci). Tázal jsem se, zda jsou tu skutečně totožné cíle. Viz můj poslední odstavec komentu ze 17:41.

          10. To H_b:
           Myslím, že na tomhle místě si třepíš hubu zbytečně, ale naprosto zbytečně.
           Maximálně se Ti může povést to, že špalkama odvede téma jinam, například:
           „komunisti jsou fuj, na tom se snad shodneme, ne“ – a pokračovat už bude sám.

          11. Hroch_bahenni: myslím, že si nerozumíme skrze jinou perspektivu. Vy jste v lese a koukáte na stromy, já lítám nad lesem. Takže když přestanu lítat a půjdu za Váma, v podstatě se shodneme. Zkuste naopak naskočit do vrtulníku a podívat se na to shora a myslím, že se shodneme taky.

           Nenávist – rozumím, to jsou ty stromy. Jste-li jedle a někdo Vás a spoustu dalších jedlí označil křížkem, vidíte to osobně. Z toho nelze vyvozovat, že je vedlejší les lepší, když tam nejsou na jedlích křížky – mají je tam smrčky. Tj. Vašemu názoru coby „jedle H_B“ zcela rozumím, ale pro hodnocení celku je potřeba se podívat o úroveň výš, pak uvidíte, že ten cíl je v obou lesech stejný – kácet. Že metody v jednom mají pro Vás horší důsledky na tom cíli nic nemění. To je mimochodem jedna z myšlenek té knihy – že se člověk nemůže zabývat jednotlivostmi, které jsou v každé zemi jiné, ale je důležité vidět cíl, ke kterému na různých místech vedou různé cesty.

           Statní etnická nenávist jede v Rusku přece proti západu. I tady byla spousta odkazů v novinkách, kde se mluvilo o západní zkaženosti a úžasných tradičních hodnotách v Rusku. De facto přesný opak toho, co se tvrdí tady. Satan je támhle, my jsme ti spravedlivý. Být to kreslený vtip, tak na obou stranách zákopů je hromada vojáků (nebo na jedné brusel a na druhé Kreml), ale bublina s textem je uprostřed nad nimi jen jedna a vede k oběma stranám. Možná si teď řeknete „no jo, ale Rusák válčí s Ukrajincem, ne se západem“ – fakticky ano, ale ideologicky bojuje proti náckům a je to tedy v souladu s tím, čemu říkáte „státní etnická nenávist“. Pokud to vidíte jinak, v čem?

           Takže celkově – já nesměšuji „nacismus“, „fašismus“ a „komunismus“ po stránce ideologií (mají své rozdíly, praktické provedení a dařilo se jim různě v různých místech), ale po stránce toho, že vše vede ke stejnému cíly a v důsledku (ne proklamacích) reprezentují to stejné. Slovy Burnhama je to přechod z kapitalismu do „managerial society“. Nechci sem tu knížku přepisovat a jak vidím, smysluplně to zkrátit tak, aby to bylo pochopitelné, se mi nedaří. Doporučím si to přečíst, pak bysme to mohli probrat (nesouhlasím mimochodem se vším, o čem tam píše a je z toho poznat, že to psal za probíhající války a nepočkal si na výsledek, který některé jeho teorie ovlivnil).

          12. fatdwi 28.2.2024 v 9:51
           Abychom neztráceli čas – s tím vrtulníkem to myslíte tak, že Vy jako volič 5K jste chytřejší? Víc toho vidíte, čtete lepší knihy, máte hezčí ženu a vůbec jste všeobecně hodnotnější? Tak nějak jak to popisují kartouzáci?
           Pokud ne, klidně můžete slézt do toho lesa a nemít řeči jako Havel, když nad povodněmi lítal vrtulníkem.
           Prohlašovat šoa za jednotlivost… no, dobrý.
           S tím etnikem – Západ není etnikum. Nesetkal jsem se s tím, že by Rus někým pohrdal proto, že je např. Francouz nebo Rakušan nebo Čech. Naopak v Čechách je pohrdání Rusem na etnické bázi mezi jistou sortou prakticky povinné. Včetně veřejného používání etnické nadávky „Rusák“ – za něco podobného by německý vysoký úředník vyletěl z funkce dřív, než by se ohlédl.
           Co se týká vývoje společností na Západě a v Rusku, už teď je to odlišné např. z hlediska industriální základny. Jaké má která společnost přesně cíle, netuším – já ani nevím, kdo to tady vlastně vede. Vidím jen to, že tu někdo cíleně urví, co může. Specificky v oblasti vzdělávání, což je můj obor, je záměr už několik let očividný.
           Omlouvám se, ale knihu teď číst nebudu, jsem dosti vytížen. Číst to po kouskách na záchodě by asi nemělo valného smyslu.

          13. Hroch_bahenni: prosím? Vy jste vážně nikdy neslyšel, co to je „helicopter view“, česky „změna perspektivy“?
           https://dictionary.cambridge.org/dictionary/english/helicopter-view

           Představa, jak mi na „změnu perspektivy“ při řešení problému začne kolega hysterčit s tím, že jsem prý volič 5D (nejsem, mnohokrát zde diskutováno, dokonce i pod tímto článkem v threadu s karbanem) a začne plácat o Havlovi, to je pro mě natolik nepředstavitelné, že nevím, jak dál pokračovat. Moje aktuální pocity jsou nevíra, co se stalo a nutkání se nad tou představou divoce smát.

           Etnikum: wiki mmj. říká: „Příslušníky etnika spojuje pocit sounáležitosti, víra ve společný původ a dějiny, společné označení sama sebe neboli etnonymum, a kulturní prvky, tradice a mentalita odlišující je od jiných etnik“
           Tedy to, čemu se tady často smějeme pod „západními hodnotami“, tedy „západ“ jako etnikum brát lze, pokud jeho kulturu prohlásíme za společnou. To přesně dělá brusel (pozitivně, jakože to je ta naše super „evropská“ kultura) a proti tomu se přesně coby proti etniku vymezuje rusák (že je to ta hnusná, zkažená fuj kultura, oni jsou ti správní).

           Pokud jde o „cílené kurvení“ akademického vzdělávání, nejsme ve sporu. Zatím ještě vytváření „umělých elit“ pomocí víceletých gymplů, které tímto inkluzi unikají, nezakázali, ale jsem zvědav, zda to dotáhnou.

          14. fatdwi 29.2.2024 v 7:50
           No, sice to konstruování „západní národnosti“ vypadá už trochu účelově, ale musím uznat, že je to originální. Nechcete to zveřejnit? „Národnost: ctitel západních hodnot“, to by se vyjímalo skvěle.
           S elitami jsem nemluvil tam ani tady, ale ohledně LBGT+&/@ se hlavou kroutí nad ideology, nikoli nad obyčejnými lidmi. Řeči o smradlavých, mongoloidních Zápaďanech na tamějších diskuzích fakt nenajdete (na politické diskuze nechodím, ale tady to někdo nacpe do čehokoli). Ve skutečnosti si tamější populace spíš maluje Západ narůžovo – např. nevěří, že „v Jevrópe“ mohou být špatné silnice.
           Nesouhlas s politikou RF je zcela legitimní postoj, já taky nejsem ze všeho nadšen, ale etnická nenávist jejich hnacím motorem opravdu není.

          15. Hroch_bahenni: Polsky by to znělo lépe: Zachódnia rasa

          16. fatdwi, tobě se z toho lítání vrtulníkem nějak zamotala hlava, že plácáš učiněné nesmysly. Od chvíle, kdy ho Němci vyexportovali do světa, je nacismus internacionální stejně jako komunismustická ideologie, takže jestli Rus brojí proti nacismu, není v tom za mák etnicity, zato minimálně v českém, ale spíše i v panevropském antirusizmu je jí tři prdele.

     2. karban: směšujete dvě věci, pak se není co divit, že Vám vychází dort jak pejskovi a kočičce.

      Že Rusák není schopen obsadit v rozumné době ani Ukrajinu víme teď. Ale nevěděli jsme to před dvěma lety a jen náhoda (no dobře, dobrá práce americké rozvědky) zabránila tomu, aby se to stalo (fail na Hostomelu). Navíc ten jejich problém je daný především špatným plánováním, kdyby Hitlerovi nevyšel Blitzkried, válka by taky vypadala jinak. Tj. rozhodně bych – ani s tím, co teď víme – Rusáka nepodceňoval. A co (ne)chtěl mít Putin na jídelníčku předloni bych nemíchal s tím, co si na něj může dát dnes.

      Tyhle řeči, jak Rusák o nás nemá zájem by vypadaly úplně jinak, kdyby už dva roky byla Ukrajina součástí Ruska, protože by 23.2. zavlály nad Kyjevem rudé vlajky jak tenkrát v ’68 u nás. Zelenskij by dostal férovou možnost zůstat loutkovým prezidentem, cintat o potlačení kontrarevoluce, pardon, banderismu a bratrskou invazi uvítat, alternativně kulku do hlavy. Není těžké si představit, co by si vybral (doporučuji Muž, který stál v cestě).

      By mě zajímalo, co byste o tom, jak „nejsme na ruském jídelníčku“ vykládal v takové situaci. Přitom chybělo jen velmi málo a bratia Slováci by hysterčili, že mají Rusáka na hranicích. Kdo ví, třeba by se za pár let ukázalo, že je to v Blavě samej Tisovec, co utlačuje ruskou menšinu a je potřeba jim zatnout tipec, vhodná paralela s historií by se snadno našla a je tedy jen logické, že je to tam samej klerofašoun i dnes (stejně, jako na Ukrajině je to samej banderovec, to je jasný, psali to na aeronetu).

      1. Takže před dvěma roky jsme to nevěděli, ale byli jsme celkem v klidu. Teď to víme, ale zase pro změnu zbrojíme jak o život a k tomu panikaříme. Má to logiku?

       A to s Blavou je blbost, to víme oba.

       1. karban: jasně, že jsme byli v klidu. Nebyla totiž válka na Ukrajině. Ta poněkud změnila pohled na to, jestli Rusák zůstane doma nebo se pustí do agrese vůči svým bývalým vazalům. Dnes už máme odpověď i na tohle.

        Blava – co jste o LLR a DLR věděl třeba tak v roce 2010? Napadlo Vás vůbec, že by se něco takového mohlo stát? Proč si myslíte, že se za 15 let nemůže stát něco jiného? Stačí, že někdo začne Kotlebu a podobné dávat dohromady s Tisovci a Slovenským štátem a máte připravenou půdu pro tvrzení, že se Slovensko radikalizuje a je to tam samej klerofašoun. A stoupenců budou mít podobné píčoviny mraky, stačí se podívat tady, jak zabrali „banderovci“. Je potřeba to hodnotit z pohledu těch, kteří o tom ví hovno, tedy když bude nějakej německej servisdok nebo A.C hodnotit Kotlebu tak jako tito zmínění hodnotí „banderovce“.

        Jinak – já si nemyslím, že by (i v případě úspěchu na Ukrajině) bylo Slovensko další na řadě. Rusko už má rozehrané DLR a LLR v Moldavsku skrze Podněstří (stejný modus operandi) a po obsazení Ukrajiny by bylo obsazení Moldavska otázkou chvilky, čímž se otvírá cesta na Balkán. Takže bát by se pak mělo spíš Rumunsko. Slovensko IMHO pro Rusáka není krátko (a asi ani středně)době úplně zajímavé z hlediska zdrojů a případného odporu, který by rozhodně z NATO přišel, protože by se tím hranice posunula příliš blízko Německu. Současně bych ale nepodceňoval bordel, jaký by tady soudruzi začali dělat na pozadí.

        1. DLR a LLR jsem tehdy neřešil, ale současnou situaci považuju za logické vyústění západní politiky vůči Rusku a ukrajinskému státu, a pak samozřejmě ruského imperiálního myšlení za Putina.
         Ohledně Moldávie s Vámi souhlasím, ale narozdíl od Vás s tím nemám zásadní problém. Co znám lidi z Moldávie, tak spousta jich už teď má rumunský pas a ostatní říkají, že za Sovětskýho svazu bylo stejně líp. To je tak chudá země, že v době míru lidi jezdili pracovat na Ukrajinu.

         1. karban: pokud jste to tehdy neřešil, tak si troufám říct, že jste (stejně jako já) v roce 2010 vůbec netušil, že by se tam nějaké takové republiky mohly vyhlásit. Tipuji, že většina místních diskutérů o tom slyšelo až 2014, když se soudruzi najednou, z ničeho nic, samozřejmě, rozhodli vyhlásit nezávislost. Že to bylo současně s anexí Krymu, se stane, no, náhoda. Určitě tomu nepředcházela žádná aktivita vedená z Ruska, prostě si tam uvědomili, že si chtějí vládnout sami, ideálně jako součást Ruska, to je pak ta vlastní vláda hned smysluplnější.

          Jo, to vidím, že s Moldávií nemáte problém. Stejně tak holt někdo jiný nemusí mít problém s námi jako součástí Německa nebo třeba Ruska, že. Já s tím problém mám, protože to, co říkáte, nemůžu potvrdit. Nevím, jaké „lidi z Moldávie“ znáte, ale ti, se kterými jsem tam pracoval já (a kteří žili tam, ne nějací migranti) nic takového neříkali a naopak z Rusáka měli obavy a proto dělali dvě věci: snažili se nacpat do EU a vyřizovali si rumunské pasy. Právě pro případ, kdyby k nim Rusák vtrhnul „zachraňovat krajany v Podněstří“, aby mohli volně zdrhnout.

          Takže podle mě toto máte trochu zmatené – Moldávec, který si dělá rumunský pas si ho nedělá proto, že „za Rusáka bylo líp“, ale proto, že chce mít možnost před touto dobrotou utéct. A pokud jde o „ježdění za prací na Ukrajinu“ – určitě se to někde v pohraničí dít mohlo, nic zásadního to ale nebylo, asi podobně, jako u nás se jezdí makat do rajchu. Chudá země to rozhodně je, to je bez diskuse. Ale byl jste tam někdy?

          1. fatdwi
           Abychom si to ujasnili, tak v první řadě „Moldavané“ jsou Rumuni. Jediná logická varianta pro ně je sjednocení s Rumunskem. To ale nepochopitelně v referendu odmítli. Ovšem začali si vyřizovat rum. pasy. Teď to mají v zásadě tak, jak píšete. Kdo se bojí Ruska, má rum. pas, jiným je to fuk. Osobně bych si v případě, že Rus dojde až tam tipnul: Podněstří k Rusku, zbytek k Rumunsku. Bohužel co píšete výš o otevřené cestě na Rumunsko, je stejně nereálné jako s tou Bratislavou, protože NATO.

          2. karban: tak jsou to „Rumuni“ asi Ukrajinci jsou Rusové. Podobně uvažoval Hitler, Rakušáci byli vlastně taky Němci, že.

           To nijak neimplikuje cokoliv pokud jde o hranice států a proto na referendu nic nepochopitelného není.

           Proč by se měl chtít Moldavec sjednocovat s Rumunskem? Aby se přimkl do náruče většího bratra?

           A pokud jde o „otevřenou cestu“ – klidně bych se vsadil, že i tady pod nějakým starým článkem najdu, že „Rusák Ukrajinu nechce“, „Rusák nikoho přepadávat nebude, proč by to dělal“ a podobné. Přesto se to stalo. A zatímco z ovládnutí zemičky jako je Slovensko jim nic neplyne, Rumunsko už je trochu jiná velikost země. A nezapomínejte na to, že tam vůbec nemusí (a ani nepůjdou, stejna jako na Ukrajinu) s tanky. Nejdřív bude snaha udělat z nich další Bělorusko (podobně, jako se Rusákům dařilo na Ukrajině do Janukovče včetně) a celkově to bude práce na 10-20 let. Ani LLR/DLR/Krym nebylo přes noc, ani válka nebyla přes noc. Takže hodnotit dnešní optikou, na co Rusák (ne)má je dle mého krátkozraké.

           A kdo ví, jak se bude vyvíjet NATO a hlavně Evropa, 10-20 let je dlouhá doba. Kde byl před 20 lety grýndýl a před 10 lety krimigranti? Takže Rumunsko může jednou spadnout do náruče Rusákům celkem snadno, dovedu si to docela dobře představit (stejně jako to, že se to nikdy nestane a pevná a nerozborná jednota EU neumožní Rusákovi na něco takového ani jen pomyslet, ale to přecejen pod tíhou aktuálních událostí vnímám jako méně pravděpodobné než opak).

          3. Tak samozřejmě, že Rakušáci jsou Němci, stejně jako většina Švýcarů. Nebo má někdo pocit, že by se tam mluvilo rakousky a švýcarsky? Nakonec ti Rakušané toho Hitlera tenkrát vítali, že jo. A přesně, Ukrajinci jsou Rusové, stejně jako Moldavané jsou Rumuni – tam se navíc ani nikdo nesnaží vytvořit z nářečí pseudojazyk, který by byl co nejodlišnější od rumunštiny. Pravda je bohužel pravda, ať jí říká archanděl Gabriel nebo Hitler.
           V tomhle případě Sovětský svaz zabral kus Rumunska i s Rumuny, a tak by se měl Rumunsku vrátit. Mimochodem, zajímalo by mě, jak by to referendum dopadlo dneska. Jinak můj pragmatický odhad v případě pokračování tažení ruských sil až k Moldávii je Podněstří Rusku, zbytek Rumunsku – ale pozor, vůbec není jisté, že tam Rus přijde. To záleží na mnoha okolnostech a ne jen na vývoji války.

          4. karban: z čeho usuzujete na to, že Švýcar je Němec (a ne třeba opak, že Němec je Švýcar?). Kam řadíte Švýcary, kteří mluví francouzsky, mezi Francouze a ty italské mezi Italy? Takže vlastně Švýcaři neexistují, jsou to jen Němci, Francouzi a Italové a kdybyste jim dal referendum, bude (zcela jistě) nepochopitelné, pokud by se náhodou nechtěli sloučit s Německem, Francií a Itálií?

           Co USA a GB, jsou to všechno Britové a je jedno, kdo tu „pravdu“ říká?

           Pokud jste se rozhodl slučovat národy dle jazyka, pak snad cítíte, že je to poněkud ošemetné, nechci-li rovnou říct, že je to kravina. Současně možná zkusíte Indům vymluvit, že to nejsou žádní Indové, ale hromada různých národností, které sice sdílí jednu zemi, ale navzájem si z nich velká část vůbec nerozumí a tak na to jdou přes proxy? Možná by se měli povinně rozdělit ;-)

           Pokud jde o Podněstří, pak kvůli těm pár lidem a metrům čtverečním tam Rusák rozhodně celá ta léta nevysírá. Nakonec, i já jsem si naivně myslel, že Rusák chce LLR-DLR a něco k tomu (aby to hezky vypadalo jako jedno území vč. Krymu) a tím válka skončí. A ono ne, oni si ti zmrdi dali do ústavy, že jim to prý patří celé a jedině bezpodmínečná kapitulace celé Ukrajiny je cajk. Hmm…. Tolik k tomu, co si o „Ponděstří nám stačí“ myslím já.

          5. Nikde jsem nepsal, že by se Indové měli rozdělovat. Ani Švýcaři. Jenom to, že většina z nich jsou Němci. Ano, jsou to ti, kteří mluví německy. I když dnešní Švýcarsko je guláš, nejen, že jsou rodiny německo-francouzské apod., ale máte tam Portugalce, Albánce a další, o Afričanech nemluvě. Přesto většina Švýcarů jsou stále ještě Němci.

          6. karban: a z toho, že jsou to podle Vás Němci, tedy plyne co? Nemají nárok žít ve svém státě? Je nepochopitelné, že nechtějí žít v Německu? Je to přece, jak jste zmínil ohledně Moldavců, „jediná logická varianta“. Nebo je to jinak?

          7. fatdwi
           Oni se německy mluvící Švýcaři bojí, že stát, ve kterém žijí, obsadí vojsko nějaké geograficky blízké velké země, např. Francie?
           Pokud ne, tak zřejmě nemají potřebu hledat logické varianty, aby se tak nestalo.

          8. karban: takže logičnost dovozujete z toho, že si myslíte, že když bude Podněstří součástí Rumunska, tak už jim nic hrozit nebude? Protože pro 2x tolik Ukrajinců v 3x větší zemi nebylo LLR-DLR taky žádný problém?

           A kdybysme se teda dneska báli, že sem Rusák vleze (většina to nechce – Vy tam znáte lidi, co jim za Rusáka bylo dobře, já ne, ale věřím že existují – asi jako vidím, že takoví existují i tady), tak „jediným logickým řešením“ bude co, referendum o připojení k Německu?

           Mě přijde, že se v tom motáte a snažíte se obhájit neobhajitelnou pozici. Ergo na tom nic logického není, je to jen Váš pocit.

          9. Mně (tak je to česky – ale chápu možnost překlepu nebo aut. opravy) zase přijde, že se v tom motáte Vy.
           Vedle se podivujete, že lidé kolem Vás jsou médii dokonale zmasírovaní ohledně EU, green dealu a taky Ukrajiny, takže jim nevadí s tím spojené zvyšování cen – čili si uvědomujete, že ty informace úplně neodpovídají realitě, zdravému rozumu a zájmům občanů ČR…
           … ale na druhou stranu se za ukrajinský stát bijete, až se Vám práší od klávesnice.

           Nějaká hrozba je tu samozřejmě vždycky. Ale Rumunsko je v NATO. Česká republika taky. Není tedy důvod, abychom se připojovali k Německu. Nic nelogického na to nevidím.

          10. karban: nezlobte se, ale děláte si srandu, že? Přijde Vám nelogické, že Moldavci nechtěli v roce 1994 do Rumunska a současně tu logiku opíráte o členství Rumunska v NATO, které se datuje od 2004? A říkáte tomu logika? Jako fakt?:-)

          11. Nic takového jsem nenapsal, tak to nemotejte dohromady. Nelogické to odmítnutí samozřejmě bylo, ale tehdy ještě ne kvůli NATO. To snad chápe každý.
           Nezlobím se, ale přestaňte mi podsouvat nesmysly.
           Radši mi teda povězte, co chytřejšího by podle Vás teď měl moldavský stát udělat.

          12. karban: a proč to bylo nelogické?

          13. fatdwi
           Pro: Stejný národ, stejný jazyk, velikost země, vojenská síla, ekonomická totéž, životní úroveň, větší možnosti uplatnění pro jednotlivce, lepší vyjednávací pozice s jinými zeměmi…
           Proti: Samostatnost, aby o nás nerozhodovali „Pražáci“, jinak fakt nevím. Co Vy?
           A co myslíte, udělali tenkrát dobře?

          14. karban: a co tedy na tom nebylo logického? Vždyť jste si sám odpověděl. Slováci taky chtěli samostatnost a tak ji dostali, ač to bylo z mnoha důvodů „nelogické“.

           Jestli udělali dobře těžko hodnotit, z toho, co jsem tam viděl (zatím jste neodpověděl, zda jste tam byl, takže předpokládám, že ne), tak ano. S Rumunskem nikdo „logiku“ nevidí, pouze chtějí jejich pasy, ale to by chtěli kohokoliv jiného, pokud by to bylo tak snadné a měli díky tomu přístup do EU.

           Určitě je netěší korupce a Rusáci na hranicích, se kterými je mnohá korupce svázána. Současně je netěší, že nejsou v EU, což si kdysi dávno od samostatnosti slibovali a s tím i na jedné straně prosperitu a na druhé ochranu právě od Rusáků. Takže z jejich pohledu lézt do Rumunska žádná „logika“ nebyla.

           Současně mnoho z nich se vidí „na západě“ – tak, jako Ukrajinci jezdí makat sem, tak Moldavky jezdily makat do Itálie (ano, primárně ženy). Takže Rumunsko pro ně žádný „západ“ není a v roce 1994 nebyl už tuplem. Holt tehdá nevěděli, že zatímco hromada jiných malých zemí (pobaltí, my atd.) EU i NATO „dají“, po nich štěkne tak akorát Dacia. Neslyšel jsem ale nikoho litovat, že tenkrát nevlezli do Rumunska.

          15. fatdwi
           Ano, znám několik Moldavanek a Moldavanů (ženských víc, to souhlasím, že ve větší míře pracují v zahraničí než chlapi – ale to podle mě platí i třeba na Slovensku) pár jich dělalo v Itálii, asi šest u nás, jedni manželé se vrátili domů a jedni skončili v Německu (na východě). V Moldávii jsem nebyl, v Rumunsku několikrát, i blízko u hranic, ale přímo tam ne. To že za Sov. svazu bylo líp, říkala fakt asi půlka těch mých známých, ale teď jim už je kolem 50, ti mladší spíš naopak, Rusy nesnáší. Rumunský pas mají všichni, pokud vím.

           K tomu Slovensku. Říct, že Slováci chtěli samostatnost, je asi jako říct, že Češi dnes chtějí 30 km/h ve městech. Tak někteří Češi ano, ale jde o to kolik. V té Moldávii aspoň to referendum uspořádali. Dodnes jsem si jistý, že kdyby bylo na tom začátku devadesátých let referendum a je celkem jedno, ve kterém konkrétním roce, nevyhrála by samostatnost ani v ČR ani v SR. Jenže to by Československo nesmělo mít posledního prezidenta vlastizrádce. Ještě, že Masaryk, Beneš a Štefánik neměli na hrobech otáčkoměr.

          16. karban: „záhada“ vysvětlena. Pracoval jsem s firmou, kde nejstaršímu bylo sice cca 50, ale průměrný věk bych odhadoval někde kolem 30. Protože všichni měli slušnou práci v Moldavsku, je i celkem logické, že to viděli jinak. Mimochodem, dtto Ukrajinci – něco jiného říkají místní gastarbajtři ze staveb (které má známý ve firmě) a něco jiného ajťáci z Kyjeva (se kterými jsem pracoval). Ale člověk nemusí nikam daleko, i tady jsou tací, co si to za minulých komančů pochvalovali a to dnes kvůli práci nikam jezdit nemusí.

           Ok, beru, běžný Slovák si myslím po samostatnosti až tak úplně netoužil, běžný Čech už vůbec (proto referendum být nemohlo, protože nás je 2x tolik co Slováků a rozdělení by nezvládla zajistit ani sebevětší mediální masáž). Na straně druhé je dobré si uvědomit, že zatímco nás proti Slovensku ve škole nijak neštvali, Slováky proti nám ano, takže tam ta „národní uvědomělost“ byla větší a pracovalo se na ní (jasně, ještě víc po rozdělení). Například jsem se kdysi dozvěděl, že jsme jim tam rozmrdali zemi těžkým průmyslem, takovej hnus od Čehůnů, tanky v Martině a VSŽ v Košicích a podobných (dez)interpretací bylo víc.

           Z čeho vnímáte Havla jako „vlastizrádce“ a v čem to vidíte ve vztahu k rozdělení? (poněkud se nám téma posunulo, ale nešť)

          17. fatdwi
           O podobě případného referenda se samozřejmě mluvilo, takže takto: Dvě oddělená referenda, jedno v ČR, druhé v SR, v obou otázka Chcete aby se vaše část ČSFR stala samostatným nezávislým státem? Pokud by byť jen v ČR nebo byť jen v SR vyšlo ano, tak konec federace. Kolik je Čechů a kolik Slováků není tím pádem podstatné.

           Havel kandidoval a nechal se zvolit prezidentem Československa. Měl tedy udělat naprosto všechno, aby se stát nerozpadl. Ne jen pár gest a pak to zabalit. Z pozice prezidenta měl rázně trvat na referendu, klidně i vyzvat občany, aby mu vyjádřili podporu ve velkých městech. Těch pár nacionalistických křiklounů, co dělali bordel v Bratislavě, by se např. do Košic ani neodvážilo. Většina lidí jak v ČR, tak v SR byla jasně proti konci federace. Jenže na to Venca Flaška neměl odvahu, nechtěl tomu věnovat tu námahu a čelit výpadům separatistů, možná se smířil s rozpadem státu a možná mu to dokonce přišlo i jako ta lepší varianta. Fajn, pak ovšem měl po selhání na postu nejvyššího představitele ČSFR po jejím konci odejít z politiky. Kandidovat, nechat se zvolit a pokračovat jako prezident České republiky bylo projevem naprosté bezpáteřnosti.

          18. karban: OK, to už jsem dávno zapomněl:-)

           Ad Lahev, pardon Havel: pokud mu rozpad přišel jako lepší varianta, pak na opakovaném prezidentování nic bezpáteřního nevidím. Naopak by mi přišlo logické, že pokud svou roli vnímal jako že se zasadil o samostatný český stát, pak v něm také bude chtít prezidentovat.

           Současně si ale myslím, že alkoholici moc páteře nemají a že to rozhodnutí nebylo jeho. On u toho akorát byl, vůdčí roli sehráli jiní. Obecně Havla nepovažuji za jakýkoliv morální maják a za silnou osobnost už vůbec. Nakonec proto se podle mého hodil, aby mohl cintat ty svoje humanistické a elitářské bláboly o tom, že „nejsme jako oni“ (silný prezident by tak snadný přechod kádrů do businessu nemusel dopustit) a o králíkárnách apod. On byl nad lůzu povznesen a za možnost si čuchnout k moci do ní těm, kteří mu ji přihráli, nijak nekecal.

          19. fatdwi
           Tak na Havla máme podobný názor, i když mě asi sral ještě o trochu víc.

           Stran toho prezidentování ČR po ČSFR:
           On ale nebyl obyčejný občan nebo nějaký český separatista, který by to od počátku hlásal, on byl hlava státu ČSFR.

           Představte si, Vídeň 1918, císař Karel:
           „Tak dámy a pánové, Rakousko – Uhersko k dnešnímu dni končí. Všechny národy mocnářství budou mít své vlastní státy. Tady ve Vídni už se bude vládnout jen Rakousku od Bodensee k Devínu. Rovněž monarchie končí, Rakousko bude republika. Takže jsem vám chtěl oznámit ještě jednu věc, a to svou abdikaci, vzdávám se trůnu.
           Jo a kandiduju na kancléře.“

          20. karban: nic takového si představit nedovedu, hlavně proto, že císaře Karla přinejlepší vůli nedovedu s naším slavným dramatikem jakkoliv smysluplně srovnat. Takže zatímco u císaře by mi „chceme samostatnost!“ – „já nevím, ehm ehm ehm, musím se ehm ehm ehm, zeptat, ehm ehm ehm,…ehm ehm ehm, tak jo“ přišlo nemyslitelné, u lahve mi naprosto nemyslitelné přijde cokoliv chlapského. Představa, jak v TV projevu jebe Mečiara a sjednocuje Čechy a Slováky pevnou rukou po vzoru Bismarcka? Jsem si poprskal monitor:-)))

           Slabošství, plytké moralizování, lezení do zadku a žvásty o hovně, to je to, co je pro mě jeho odkaz (a proto jsem taky vždy letěl striktně „z Ruzyně“). S ním jde ruku v ruce nulová akceschopnost při rozdělení i cokoliv po něm. Co Vás dráždí je pro mě naopak v souladu s jeho osobností a nic jiného bych od něj nečekal.

          21. fatdwi
           Já taky vždycky jen Praha Ruzyně, žádný letiště VH.
           Akorát že hodně podobný názor jako na Havla mám i na současnou vládu a celou pětikoalu.
           Když se tenkrát dostal k moci Babiš, tak jsem byl nasranej, ale pak se ukázalo, že si nevede tak zle – ovšem až do covidu. To mě neuvěřitelně vytáčel tou buzerací. I když to bylo asi všude, možná kromě Švédska. Ale stejně.
           Jenže pětikolka – to je eště jinej level. Nesplnili skoro žádnej volební slib, poslali tuhle zemi a její lidí dost citelně směrem do sraček.
           Babiš by aspoň aktivně nekundil s Ukrajinou jako Lipavskej, Černochová nebo Fiala, jen by se neochotně připojil k tomu, co rozhodnou v Bruselu.
           No jo, ale když se Češi mají relativně slušně, tak si vždycky zvolí nějaký dementy typu Topolánek, Nečas nebo Fiala, za všech to šlo střemhlav zu Grund.

           Jo a Pavel. Podle mě jsou dva Petrové Pavlové. Jeden jezdí na motorce, s vodákama na pramici, udělá mezi lidmi výšlap na kopec – ten je mi snad i sympatickej.
           Druhej vykonává funkci prezidenta. To už je o dost slabší. Bez nějakýho sráče po boku nebo kdovíkoho za prdelí není sám pomalu schopnej nic říct, rozhodnout. Ať byl Zeman jakej chtěl, tak myslel a rozhodoval. A oproti Pavlovi bylo Zemanovo hradní zákulisí ještě v podstatě transparentní. Že nesouhlasím s politikou, kterou reprezentuje, to je snad jasné. A jako bonus Fialovi bez mrknutí podepíše i použitej hajzlpapír.

          22. karban: můj názor na naši vládu je tu všeobecně známý, takže nejsme ve sporu. Spíš se rozcházíme pokud jde o Babiše, protože jsem ho měl za katastrofu už od 2011 a že pak vyhrál díky hlasům ČSSD, které svým zaklekáváním uspokojil více než Sobotka, to byla další katastrofa. Potvrzená právě covidem, kde zase jen myslel na sebe (nedávno tu byl v odkazech pěkný sestřih covidových žvástů, i soudruh premiér dostal slovo).

           Že pětidemolice bude katastrofa jsem tvrdil už cca půl roku před volbami. Do té doby jsem říkal, že nic horšího než Babiš nás potkat nemůže. Když se rozjela volební kampaň a ukázalo se, že nám „spolu“ připravuje „změnu“, bylo mi jasné, že k horšímu a potvrdilo se to téměř okamžitě (jednou z prvních věcí, co udělali, bylo schválení zpřísněné pandy, na tu si myslím ještě dojde a nedošlo na ni hlavně proto, že máme Ukrajinu).

           Co by Babiš (ne)dělal bych byl velmi opatrný a tuhle naději nechovám. Hubou by tady možná mlel, to on umí. Ale poslušně by podepsal vše, co by se po něm chtělo, jako grýndýl. A pokud by bylo nutné, aby i tou hubou mlel něco jiného, tak se zachová jako za covidu, tedy lepší než Fiala nebude. Taky bude lhát a makat pro cizí zájmy a proti vlastním lidem. V tomto mě zajímá, odkud pramení naděje, že by to tak nebylo, když sám o covidu píšete a právě u něj se to ukázalo?

           Pávek je tam podle mě pro svou gumovost a nulové národní cítění. Jeho aktivní potlačování práva veto je pro mě to nejhorší, co tady jakýkoliv prezident udělal, a to vč. Havla. Přijde mi komické, že Pávek by snadno mohl být prezidentem i v případě, kdy by žádný samet neproběhl. Jako režimní panák by udělal službu úplně stejnou a kvalifikaci by na to soudruhu rozvědčík (a posléze jistě velká guma na štábu, tedy de facto jeho současná kariéra, jen s jinými kulisami) měl dokonalou a pro běžného soudruha jistě přijatelnou.

          23. to je úplně mimoběžné tohleto. Havel rozhodně nestál svoji podstatou na myšlence nedělitelného československa. akorát je trošku nepráven spojovanej s vypuštěním džina slovenského kvasiseparatismu z flašky (ono jej nebylo moc potřeba vypouštět, žánop).

           ano, slovensko trošku ignoroval. jako skoro všechny „tváře“ 89. roku*) (ono, upřímně, nebylo na slovensku moc co k neignorování).

           *když tedy pomineme trošku směšného Dubčeka, který se tváří tvář okupaci v 68. stal přes noc z tváře jara tváří kolaborace. a po 89. jeho jediná kvalifikace byla „slovák“ a asi si chudák myslel, že plynule naváže na 68. a stane se prezidentem.

          24. jak mám ke starýmu Klausovi mnoho výhrad, tak jednu zásluhu mu upřít nedovedu – dokázal se rozejít se zcela nekompatibilním Slovenskem*) bez jediného výstřelu a tak, že nevznikla žádná zásadní zášť znemožňující spolupráci.

           *) Slovensko není těch pár stovek Bratislavských intelektuálů. na Slovensku nebylo v 68. žádné téma sovialismu s lidskou tváří, jakož v 89. nebylo téma konec totality a touha po (občanské a ekonomické) svobodě. lidové Slovensko řešilo jen národní emancipaci, a Slovenský venkovan vůbec nechápal, co je na tom husákovském socíku špatné, když se má tak dobře, že se občas houpne nějaká Horáková na provaze, no a co, máme asfaltovou silnici, vepřové máme, auta máme.

          25. Lukas B.
           Nežil som vtedy v Bratislave, ale v menšom stredoslovenskom meste, tak môžem zodpovedne prehlásiť, že o Slovensku tých čias vieš veľké h…, a ani sa nedivím, pár rokov som strávil v Česku, tak trochu myslenie českej „neelity“ poznám. Chlapče, keby nebolo Slovenska, museli by ste si ho asi vytvoriť, aby to zodpovedalo vašim predstavám :)). Dojmy, predstavy a mokré sny (aj na českej strane) spôsobili rozpad Československa. Nie že by mi to bolo zvlášť ľúto, ale chyba pri rozvode je vždy na obidvoch stranách. Stačilo mi prečítať si článok adorovaného Ludvíka Vaculíka v LN (myslím, že z mája roku 1990) „Naša slovenská otázka“ a bolo mi jasné, že s takto uvažujúcou protistranou to môže skončiť jediným spôsobom. Quod factum est…

          26. však jo. Slovensko bylo úplně jinde. nejlepším řešením rozdílných představ je rozvod, a dobrý rozvod končí přátelstvím – a to se sna docela podařilo.

          27. Ja jsem byl vzd nazoru, ze v roce 1918 se udelala velka chyba. Slovaky mam rad, ale podobne jako jine sousedy. Vychazim s nimi velmi dobre, ale do baraku si je necpu.

          28. ostatně Vaculík (považuji jej za jednoho z nejbrilantnějších mozků našeho prostoru 70.-80. let): „mladší slovenský bratříček vyrostl, chce svou postýlku, a starší český bratr má mu ji dát. Ale jak mladšího bratříčka známe, bude v létě chtít tu postýlku u okna a v zimě tu u pece. Žádnou postýlku, bratře, domeček si měj!“

          29. no a Havel – ten se zmýlil v tom., že extrapoloval názory těch pár stovek bratislavských intelektuálů (většina z nich žila v Praze) na celé Slovensko (které bylo mentálně úplně jinde). samozřejmě že to byla chyba.

          30. To karban:
           V článku je to přece definováno.
           Primitivní antirusismus.
           Nic jiného v tom nevězí.

          31. Re: karban 26.2.2024 v 16:07
           Asi bych zacal tim, kteri Nemci jsou Nemci. Napriklad takovy Bavor po par Lagerbier je hrdej Bavor a zadnej Nemec. Zkus se na Stodolni okolo pulnoci v nejakym baru zeptat, kolik je tam Cechu.

           Svycari jsou velmi hrdi a urcite se za Nemce nepovazuji. Nicmene, nemecky mluvici kanton se citi byt vic, nez ten francouzsky, nebo italsky.

          32. „Kam řadíte Švýcary, kteří mluví francouzsky, mezi Francouze a ty italské mezi Italy?“
           No, fakt je, že když člověk přijede z německé části Švýcarska, kde se klidně domluvil anglicky, do Ženevy, tak najednou zjistí, že tam anglicky nikdo nerozumí. Zrovínka jako v Žabožroutově… A když přijede do Lugana, je město plné snědých mladíků, co postávají na nárožích s cigaretou nebo jezdí na skútru po chodníku. V německých kantonech před kulturním obohacením nemyslitelné.

          33. Ad Svycarsko:

           Svycari v Lausanne, Zeneve nebo treba Yverdonu jsou Francouzi jak poleno, se vsim, co k tomu patri (vcetne nemoznosti domluvit se tam normalnim jazykem, cest vyjimkam :)). Na druhou stranu, v Bernu se clovek taky nemecky moc nedomluvi, takze to je takovej kolorit. :) Ale zkuste se zeptat nekoho v miste, jestli by chtel sjednoceni s Francii, Nemeckem atd. Nakopou vas doprdele zatracene svizne. Oni jsou Svycari, a to je mnohem vic, nez narodnost… A cmoudi uz tam maji uplne vsude, vcetne pomerne malejch vesnic; ale slimacky komunity tam byly uz bajvoko pred 20 lety (pravda, vim jen o vetsich mestech a na vlastni kuzi jen v jednom z nich).

        2. Vytrvalo si pletieš Tisovec s tisovcom (správne hlinkovcom – HSĽS, nie TSĽS!) Tisovec je mestečko na Muránskej planine (hneď vedľa povestných sysľov). :))

      2. strašit umíte…. ale mě třeba furt nikdo nevysvětlil, proč by nás (nebo slováky) rusko mělo obsadit? jaký racionální důvod by k tomu mělo a hlavně, kde by vzalo kapacity k udržení území?

       1. Dovedu si představit, že by o jižní Slovensko měli zájem Maďaři, třeba i za podpory Ruska (samotný Rusko ne). Ale Fico není blbej a většinu těch kravin, co nadělala jejich minulá vláda spolu se šmoulinkou na penzi Čaputovou, celkem dokázal vyžehlit a hlavně jsou v tom NATO, že jo.

        1. Slovenko absolutně nedává smysl – zaútočit na člena NATO, který má s dalšími státy NATO společných 1 600 km hranic, přičemž on by to musel zásobovat skrze 100 km hranici z Ukrajiny, a za to vše zisk 49 000 km^2. Naproti tomu zmíněné Rumunsko a Moldavsko…

         Ale ono my jsme možná před dvěma lety lecčemu nevěřili. Naproti tomu Litva, Lotyšsko a Estonsko v klidu nejsou, ti začali trénovat hned jak Ukrajina začala. I Švédové začali řešit, že by u nich mohla být válka, a to mají mezi sebou ještě Finsko.

         1. Svedove muzou udelat nabor v Malmö, usetri furu casu za vycvik se zbranemi.

       2. treb: proč nás obsadili po WW2 a nenechali ani o píď uhnout v ’68? Proč poslali tanky do Maďarska?

        Kapacity by vzali samozřejmě tady, nebo snad máte dojem, že to tady byl samej Rusák? Ne, nebylo to potřeba, komanče jsme si zvolili sami a po únoru to tady rozjely místní kádry, po ’68 taky stačil Gusta s kolegy. Snad není takový problém se do té nedávné historie podívat, ne? To nebyl žádný protektorát, kde byli ve funkcích Němci. To byla naše vlastní ostuda.

        A pokud jde o důvody, už jsem psal výš karbanovi, že si nemyslím, že bychom byli první na ráně (ani druzí). To ale neznamená, že by k tomu časem nemohlo dojít. Považuji za lepší s tím něco dělat dnes než jako Ukrajina až když bylo pozdě (snahy Ukrajiny směřovat na západ považuji za nepovedený jailbreak).

        1. přesně tuhle odpověď jsem čekal, jenže jste jako všichni ostatní vynechal to nejpodstatnější…. a to, že zde byli po válce vítáni, že ve volbách vyhráli komunisti, že v 68 nešlo jen o rusáky, ale o celý východní blok, že i v tom 68 zde byla velká základna pravých bolševiků.
         mimochodem, při pohledu stejnou optikou se nebojíte vpádu Německa (někdy v budoucnu)? Odtud nám hrozilo (historicky) více nebezpečí než z východu

         1. tím chci říct, že u případného dnešního vpádu ruska používáte špatnou analogii

         2. treb 6.2.2024 v 11:48

          Proč jen Německa? Své zde odvedli i Francouzi a Švédové. Ve všech jmenovaných státech navíc panuje jistý přetlak mladých rozhněvaných mužů…

         3. treb: asi nerozumím řeči Vašeho kmene:

          já: „komanče jsme si zvolili sami“

          Vy: „jste jako všichni ostatní vynechal to nejpodstatnější…zde byli po válce vítáni, že ve volbách vyhráli komunisti“

          Že sem v ’68 vlezl „celý východní blok“ není argument, nebýt Rusáků, nevlezl by sem nikdo. Už vidím východní Němce, jak sem jedou na vlastní pěst, bez toho, že by to chtěl Brežněv, tomu snad nevěříte ani Vy.

          A pokud jde o Německo – ne, nebojím se jejich vpádu, proč bych měl? Vždyť oni nás už dávno okupují, ale šli na to holt chytřeji přes ekonomiku. Myslíte, že by sem Bundeswehr přijel s tanky střílet do vlastník fabrik? Proč by to dělal? Co by tím získal? Co získat chtěl, to už má a nemuselo u toho být ani jedno těhotné tankistko se svým ružovým elektrotankem. Naopak se podívejte, máte tady Dissentera a jeho „potraviny nikdy nebyly tak levné“, přestože i soudruh Nutella už přišel na to, že je tady zatraceně draho. Komu tady většina hyper-super patří, komu patří třeba mobilní telekomunikace a kam tečou peníze? Přes koho nakupujeme předraženou elektřinu? Komu patří většina automotive a kam tečou zisky?

          1. takže ještě jednou…. proč by sem rus lezl? Vy zmiňujete ww2 a 1968. On chce Putin šířit socialismus? Ten je v EU a Kanadě, v USA ho zřizují. Takže důvod stejný není. Vliv v evropě? Posiluje jinde, ostatně evropa (jak již kdysi prohlásil Ecclestone) je passé a nic tu není.
           Že by tady byla spousta ochotných pomahačů, to jistě ano. a vsadil bych se, že spousta dnešních křiklounů by přeswitchovala…. to jistě ano, ALE po WW2 a vítězství KSČ zde byla obrovská základna, aby to od SSSR (nikoliv ruska) prošlo. V 1968 to stejné, a mám-li na mysli východní blok tak celý, nikoliv jen rusko. Že v té době byli ti nejvlivnější kurkoši s rusama řekněme půl na půl, to už se zde probíralo kdysi.
           proto mě zajímá dnešní racionální důvod, proč? a druhý, jak by to Putin chěl udržet v chodu? podle mě nesmysl.

          2. treb: však ano, na tom se shodneme, z krátkodobého pohledu není důvod, aby šel Rusák zrovna sem. Vysoké riziko (jak jít se zbraněmi na zemičky jako Slovensko nebo ČR a přitom se ani neotřít o Německo nebo Rakousko, když už ne Maďarsko-Polsko) a prakticky nulový zisk (územně tady není nic zajímavého). Nicméně každé předpolí dobré a hranice vlivu na hranici s Německem by za leccos stála. Ne nutně za ozbrojenou SVO, ale za nějakou tu barevnou revoluci určitě. Co takhle Czexit s lidskou tváří? Za pár let nic nepředstavitelného, povede-li to brusel do takové brusele, jako to zatím vypadá. S čím lepším to spojit než se změnou orientace na Rusáka?

           Ad udržení v chodu – nemám, co bych dodal k tomu, co jsem už napsal 10:58. Můžete s tím nesouhlasit, ale pokud by došlo ke změně, pak podporovačů té změny tady bude (muset) být dost a tedy i kádrů, které ji s menší podporou zvenčí (nebo pár posádkami tady) zvládnou bez toho, že by to nějak zatěžovalo velení v Moskvě.

          3. Pro nás je Rusko perspektivnější partner než Brusel. Mají suroviny a odbytiště, umí stavět jaderné elektrárny, mají půdu…
           Dnešní Západ přináší akorát úřední buzeraci (zbytnělou administrativu, chcete-li), všeobecný rozklad a afroasijskou imigraci.

          4. Jihočech Honza: jasně, podívejte se třeba na Bratři nebo Muž, který stál v cestě, ať si připomenete, za jakou cenu tady stavěli jaderné elektrárny a že přes ploty chtělo víc lidí ven než dovnitř. Trend není dobrý, ale že bych sem nechal nalézt ty, kteří už se ukázali? Ne, díky.

          5. A co takhle Uloupená hranice, Dny zrady nebo Atentát?

          6. JH: díky, že jste (snad?) pochopil. Vaše volání po „Rusku coby perspektivnějším partnerovi“ v době, kdy tito vedou válkou proti svému sousedovi je jako holandské volání po Německu jako „perspektivnějším partnerovi“ v době, kdy Blitzkrieg válcoval Polsko. Určitě někdo takovej v NL byl, o tom si nedělám iluze. Každopádně prostě fajn lidi, ti nácci, budou mít Lebensraum a zdroje, pojďme se radši orientovat na ně. Však nějakej untermensch na východě nás nezajímá, hlavně mít perspektivního partnera.

          7. Jenže Rusko nevede válku proti sousedovi nýbrž krotí psa, kterej ho při krmení kousl do ruky.

          8. Takže Ukrajina vlastne napadla Rusko? Vidíš, tak to som nevedel.

          9. Re: Megaselia 26.2.2024 v 22:59
           Takovej blabol treb nenapsal. Mas dve moznosti – bud si priznas fakta a nebo se dal obelhavej. Pokud b), pak si to dal prekrucuj a prebarvuj.

          10. Sysop:
           A čo teda napísal? Že Rusi museli vojsť do susedovho dvora, lebo jeho pes prestrčil hlavu cez plot a pohrýzol ich do láskavej ruky? Alebo to Rus vošiel do susedovho dvora bez pozvania?

          11. megaselia… nic z toho, co mi s chutí mlátíte o hlavu jsem nenapsal ;-)

          12. Tak ja ti, priateľu, neviem. Ako sa inak dá vysvetliť tvoj príspevok? O nedorozumenie určite nejde, česky na to rozumiem až moc dobre. Čo myslíš tým krotením – nejaké nonono, to sa nerobí, alebo tú špeciálnu operáciu nepovažuješ za útok cez medzinárodne uznané hranice na síce „darebácky“, ale predsa len suverénny štát?. Mne by tiež viac lahodilo, keby Zelenskij označil konnie banderovcov za odsúdeniahodné, vzhľadom na vytvorenú povesť Banderu nechal zrušiť jeho oslavovanie (to je tiež také vachrlaté – Andrej Hlinka bol podobne prehlásený za symbol slovenského klérofašizmu, hoci bol presvedčený federalista a on jeho meno bolo zneužité v dobe, keď pre stareckú senilitu už nechápal, o čo ide – HSĽS a Hlinkova garda). Niečo podobné a je to chucpe, keď asi jedinú svetlú chvíľku v histórii ZSSR, boj proti Nemecku, zneužívajú ruskí dedičia na ospravedlnenie toho istého, čo robil Hitler. Fašisti proti fašistom – pôvabné. Alebo sa to vraždia Rusi medzi sebou? Trochu inkvizičné poňatie, správni Rusi sú rozhodnutí zlikvidovať nehodných Rusov, ktorí nemajú právo na existenciu podľa svojich predstáv. Na pakistanskom webe Frontier Line sa ešte možno nájde prebratý úvodník RT z 23. 2. 2022 od Putinovho dvorného propagandistu, kde popisuje skutočné príčiny ruského vpádu (NATO je tuším až na piatom mieste). Z ruských webov zmizol o dva dni, lebo prehliadka v Kijeve sa nekonala. Tak ako ČSR dávalo zámienku Hitlerovi neplnením dohôd so sudeťákmi (potvrdené misiou lorda Runcimana), tak Ukrajina dráždila Rusov svojím prepiatym nacionalizmom. A to sa šovinistom nerobí… Ale neospravedlňuje to ani Hitlera, ani Putina. Môj názor, tvoj ti neberiem.
           Sorry za tykanie, ja to len zo zvyku v diskusiách, nemyslím to znevažujúco.

          13. Ale prd trebe. Rusák nikoho nekrotí, Rusák se vzdal území Ukrajiny, smluvně mu ho zaručil, že se mu tam nebude srát za to, že se vzdá zbraní, dokonce to podepsal ten stejný zmrd Putin. Ale časem měl choutky, začal to tam rozesírat, zabral Krym (a to dost zmrdsky), pomohl s vyhlášením LLR-DLR (které obratem uznal) a pak začal fňukat, že jako banderovci a musí to tam jít „denacifikovat“, tak to chtěl ukrást celé.

           Otáčení situace tak, že jako Rusák něco „musel“ nebo že je jakkoliv ospravedlnitelná agresivní válka u souseda je ubohost největšího rázu, která od příslušníka národa, který dopadl stejně s Hitlerem (taky musel, chudáčky Sudeťáky jsme tu utlačovali, najděte si jeho projev) a který má velmi podobnou zkušenost i se samotným Rusákem zní hodně ujetě.

          14. Rusák zaručil za určitých podmínek a ty nebyly splněny. Ukáčka provokovala a po čuni dostala. Jako Srbsko 1914.

          15. JH: Ukrajinec si nějaké ty zbraně ponechal? Zdroj by nebyl?

          16. Zbraně si neponechal, ale zavázal se k neutralitě.

          17. JH: čím ji porušil?

          18. fatdwi: nenávist zaslepuje oči a pak je diskuse těžká…. navíc, pokud zaměňujete příčinu a následek. A nějak se mi ani už nechce argumentovat (a prosím neuražte se), protože jsem přesvědčen, že to nikam nepovede.

          19. treb: no jo, zase ta Vaše potřeba hned vše citově ladit u druhých, nyní zcela záměrně: jste ženská nebo co? „Nenávist zaslepující oči“ je sice hezký obrat, v Rudém právu nebo na seznamzpravy.cz své nezastupitelné místo při nálepkování oponentů má, tady je to spíš kaBrnakovina (a v poslední době coxovina).

           Ale zpět k meritu: níže jste psal, že máme fudamentální rozdíl v nazírání na chod světa, s tím souhlasím a tedy nemám důvod se urážet nad tím, že nevidíte smysl v diskusi – já totiž taky ne. Sepsal jsem fakta, Vám se to nelíbí, potřebujete na ně „nazírat“ jinak, abyste měl světonázor bez poskvrnky. Tedy pokračujte. Kdo nesouhlasí, to je jistě jen nenávistný zaslepenec. Losna, nebo Mažňák!

          20. Re: fatdwi 26.2.2024 v 17:01
           No a? USA jsou pro nas v mnoha ohledech strategicky partner i presto, ze vedou mnoho ruznych valek po svete paralelne. Podle mne obchod se nema michat s politikou a valky jsou jen forma politiky.

           Ja osobne jsem v zivote poznal hodne lidi Cibulkova formatu, kteri maji zcela zasadni postoje (a mnohdy i moralne naprosto spravne), kteri tomu obetuji rodinu, svuj zivot, vsechno. Uprimne… chapu je, mozna i trosku obdivuju jejich odhodlani, ale zit tak urcite nechci a nebudu. Kdyz si koupim cinskej vyrobek, je mi u prdele, jak zachazeji s Ujgury, nebo jestli uz napadli Taiwan.

          21. Sysop: opět jsme u těch drobných rozdílů. Záměrně jsem použil analogii z NL-PL-DE, protože když Hitler vyrazil na východ, jistě bylo nemálo těch, kteří si mysleli, že na západě cajk (a nemálo jich taky na úspěch Hitlera vsadilo a proti bolševikům mu ho i přálo). A najednou když Hitler zabírá i jejich zemi, se to „perspektivní partnerství“ nějak zvrtlo či co.

           My samozřejmě nemáme ten „20-20 hindsight“ jako s WW2, ale že bych vnímal Rusáka jako perspektivního partnera? To si může myslet jen naiva. Když už, tak je potřeba uvažovat v intencích perspektivního pána a ne, díky, už tady byli a jak je vidět z Ukrajiny, nenaučili se nic. Pořád jsou to burani z východu, co znají akorát násilí. To ať si nechají u sebe.

          22. Lepší Rusák, než muslim.

          23. JH: tak zrovna pro Vás je určitě lepší muslim. Místo kostela mešita, místo otčenáše koberec, kde je problém? Historie ukazuje, že věřící nedělají s konverzemi cavyky, a to i když se víra přesouvá z určité úrovně duchovna do více materiálna (výměna kostela nikoliv za mešitu, ale za rudou knížku). Byste tady akorát začal velebit korán, dogma jako dogma, stačí uvěřit a s tím jste v pohodě.

           Mimochodem, je klidně možné, že Rusák a muslim bude jedno a totéž, našlápnuto mají lépe než EU, kde jste z toho tak pokakanej.

          24. Proto by bylo dobré posílit slovanský charakter Ruska o Ukrajinu.

          25. JH: tam je to přece samej banderovec, nevím, zda slovanský fašounský muslim je ta správná vládnoucí třída, ale když myslíte, že by to pro Vás byla výhra…

          26. fatdwi 27.2.2024 v 9:40

           Možná byla. Třeba ve srovnání s germánským nacistickým muslimem, odhaduji. Nicméně praktického srovnávání se skutečně nechci dožít.

          27. ygorek: tak samozřejmě, záměrně JH ironizuji, protože jeho uvažování „useknutá ruka lepší než uřezaná ruka“ nesdílím a nerad bych zažil ani jedno z toho. Pro něj ale no problemo, že ruka chybí nevadí, hlavně, že to bylo tím správným způsobem. Holt věřící, v kostele říkali, že bez ruky je to lepší než s rukou, tak to musí být pravda.

          28. Re: fatdwi 27.2.2024 v 9:55
           Mezi nama, ty se dopoustis uplne stejneho srovnani stylem „chcipnout v zajmu zapadniho kravataka je lepsi, nez byt zabit vychodnim smradlavym fasounem“.

          29. Sysop: jsem jasně napsal, že bych nerad chcípal ani z jednoho důvodu a ty mi odpovíš, že jsem napsal pravý opak? Kdes to vyčetl?

          30. Re: fatdwi 10:53

           No vyznelo mi to tak z fatdwi27.2.2024 v 9:43. Ted jsem si ale to vlakno prosel cely, ale zrejme je spatne pochopeni tveho postoje chybou u mne.

          31. Banderovci jsou úspěšně demilitarizováni a denacifikováni.

          32. Jihočech Honza: Proto by bylo dobré posílit slovanský charakter Ruska o Ukrajinu
           Možno nie si tak ďaleko od pravdy. Počul som zaujímavý názor, že Rusi, ktorí má podobný problém ako zvyšok Európy, pomaly vymierajú, čo je akútny problém na riešenie. Prírastok obyvateľstva nad 2%-ami zabezpečujú moslimovia. Rusi ich majú okolo 20% (Francia asi 10%), a zatiaľ ich drží na uzde len autokratický režim. Kadyrov už začal vystrkovať rožky a nie je jediný, aj keď si zatiaľ na priame ohrozenie ruských pozícií v Čečensku či Dagestane netrúfa. 40-miliónová Ukrajina by dodala potrebnú „ruskú krv“, vojakov, pocit veľkosti Ruskej ríše, celkom kvalifikované obyvateľstvo, významnú zmenu etnickej štruktúry, strategické vylepšenie postavenia Ruska voči NATO…

          33. rozdíly v nazírání na chod světa jsou mezi námi, domnívám se, fundamentální

          34. bylo na fatdwi

          35. treb: já si holt názory dělám dle faktů, Vy dle přání a těm pak vhodně přizpůsobujete nazírání na fakta tak, aby Vám to vyšlo. Nejste v tom ale zdaleka sám. Třeba takovej Pávek dělá úplně to stejný, jste tedy v dobré společnosti, dokonce té nejvyšší ;-)

          36. ale pendrek…. a překvapil jste mě, že jste se uchýlil k urážení.

          37. treb: pokud Vás moje pozorování urazilo, pak máte důvod se zamyslet nad tím, proč tomu tak je.

          38. nebuďte tak nabubřelý

          39. treb: proč máte potřebu dávat faktům citové zabarvení a to rovnou projektovat do pozorovatele? Nad tím se můžete taky rovnou zamyslet.

          40. 2 treb 10:06 :
           Nápodobně. Jak se to definuje při rozvodech? „Nepřekonatelné rozdíly“, nebo jak?

          41. A co Čečenci? :-))

          42. Ty už jsou ochočení.

          43. Re: fatdwi 27.2.2024 v 9:00
           Ano, Rusak je obchodne a hospodarsky strategicky partner. Tecka.

           Hele, takovej priklad z dnesniho rana. Na celnici v Lipsku nam visi balicek s deskama tistenych spoju, je u toho kovova planzeta pro potisk SMT pastou. Celnici nam napsali, ze musime dodat potvrzeni, ze tato planzeta nebyla vyrobena z ruske nerezi. Samozrejme, ze ji Cinan vyrobil z ruske nerezi. Nevedel jsem, jestli se smat, nebo brecet. Nemecke hospodarstvi jde uplne do prdele a my tady resime kousek plechu 20x20x0,2 mm, jestli neni z ruske nerezi.

           Jak myslis, ze ted funguji dodavatele chemickeho a potravinarskeho prumyslu, kteri z nerezi delaji cele vyrobni celky?

           A az mi nekdo bude vypravet, ze se na to najde nejakej jinej dodavatel… no jasne, ze najde. A dokonce je i mozne, ze ta nerez skutecne nebude ani z ruske zelezne rudy. ALE! Bude to za takovy prachy, ze to nikdo nezaplati, takze ve finale budou lidi v Evrope bez prace. Jen kdyz vidim pokles nekterych objednavek u nas (bavime se o propadu u nekterych produktu na cca 60 % objemu 2023), tak si rikam, jestli tohle frajereni „my levne suroviny nepotrebujeme, hlavni je nechat Rusaka chcipnout“, nakonec nepovede k tomu, ze vychcipeme my.

           Mmchdm, ozval se mi muj davny rusky kamarad, se kterym se znam 45 let. Je v armade, takze ta komunikace neni uplne pravidelna, rekl bych. A zatim to fakt nevypada, ze by se jim to tam nejak hroutilo, lidi meli obavy o praci a tak.

           No, tak uvidime.

          44. JH: Vy fakt vezmete za vděk už úplně vším, aniž byste se namáhal přemýšlet. Lůza zase vypouští balónky na téma okrádání majitelů bytů a Vy to cpete sem…

          45. Sysop: no já ti nevím hele. Tečku bych tam tak vehementně nedával, protože bys ji tam určitě na poradě ohledně zákazníka, co vám dělá necelých 5% tržeb, jistě taky nedal. Strategické je pro nás Německo (20%) a obecně EU (přes 35% bez Německa). Rusko je podobně důležité jako Slovensko (4.2%). Neřekl bych, že je to zanedbatelné, ale slovem „strategický“ bych Slovensko fakt neoznačil. A tedy ani Rusko, ne v této době.

           Názor vojcla na hospodářství země ve válce je jistě hodnotný z pohledu nepreferenčních skupin. Něco jako když by tady Dissenter rozháněl zemědělskou lůzu.

          46. Re: fatdwi 27.2.2024 v 10:52
           S tim procentualnim zastoupenim je to slozite. Kdyz nebudes mit treba procesor, kterej tvori 1% ceny vyrobku, tak ten vyrobek proste nevyrobis. A ano, pokud jde o cenu, tak bys mohl rict „okay, ta vec, ktera se o 300 % zdrazila, dela 5 % ceny vyrobku, tak na ni proste seru“, jenze jako na potvoru mas treba 30 % exportu do zemi mimo EU, kde nejsou zblbli sankcema a kde vyhraje lepsi cenova nabidka bez ohledu na zdroj matrijalu. A mas problem. Preste tento problem mame ted my, protoze jeden z nasich svycasrskych dominantnich zakazniku (A+++) prichazi o trhy mimo EU, protoze nami dodavane komponenty jsou drazsi prave diky sankcim na Rusko. Zatimco Turek mu ty dily ochotne doda. Co myslis, ze ten nas zakaznik udela? Dovolim si tipnout – slusne nam vysvetli, ze proste my musime pochopit jeho a holt nektere veci uz od nas brat nebude. A posle nam mozna par cokolad.

           Takze vubec nejde o primy export na rusky trh. V podstate lze to obejit pres prostrednika. Problem je naopak pouziti matrijalu z ruskeho importu. Ty nepouzijes, mimo-EU producent pouzije. Kdo vyhraje tendr u tveho odberatele?

          47. rusko jako nestrategický partner v době světového obchodu je nesmysl. stačí se mrknout na ropu a plyn. došlo-li by opravdu k uzavření cest například ruské ropy a plynu do západních zemí, tedy i do německa, bude to mít zásadní vliv na naši ekonomiku nebo nikoliv?

          48. Re: treb 27.2.2024 v 11:09
           V Cesku argumentuje tim, ze obchodnim partnerem je Nemecko, tak proc resit Rusko. No jasne, ale Nemec bude zbozi z Ceska brat pouze tehdy, pokud se mu to vyplati. Jakmile ceny z Ceska vyrostou, tak proste poptavka z Nemecka klesne.

           Dneska je kurz CZK/EUR o korunu vys, nez byl nekdy pred pul rokem. Jako jo, ja jsem rad, na vyplate mi ten rozdil dela nakup zradla na dva tydny. Ale exporteri z Ceska uz asi tak nadseni nebudou. A jestli jim do toho jeste vleze pokles objednavek, tak nevim nevim, jak dlouho to nadseni pro protiruske sankce vydrzi.

          49. treb: za 1-9/2023 byl u nás podíl ruského plynu 2%. Letos je to kolem 50-60%. Zima byla i loni, nad tím, jak moc je to „strategické“ lze jistě diskutovat, když to šlo (skoro) rok bez něj. Nebo od listopadu vnímáte nějaké zásadní pozitivní obraty dané zvýšeným podílem ruského plynu? Věděl jste o něm vůbec (já třeba ne, našel jsem si to teď a překvapila mě jak ta pouhá 2% třičtvrtě loňského roku, tak významný nárůst od listopadu)?

          50. jenže v těch 2% není započten podíl ruského plynu z německa. pozitivní obrat pociťuji na cenách

          51. treb: nemáte pravdu. Jedná se o stejnou statistiku, kde zdrojem plynu je místo těžby.

           Vidím, že to nazírání je skutečně fundamentálně odlišné. Proč si opravit názor, když můžete opravit fakta, že? ;-)

          52. https://ekonomickydenik.cz/nejasny-puvod-zemniho-plynu-kupujeme-trzni-smesku-ale-fakticky-se-jedna-o-rusky-plyn/

           díval jsem se do hořáku kotle, ale žádné nálepky o místu těžby plynu jsem tam nenašel :-)

          53. treb: máváte článkem ze začátku roku 2022, zatímco já porovnávám statistiky z let 2023 a 2024. Že píšete o něčem úplně jiném (jiné statistice) je zřejmé už z poslední věty, že Teoreticky by bylo možné přes německé území do Česka dodávat také plyn z Norska nebo z dodávek LNG. Což je přesně to, co se následně stalo.

          54. jde přeci o princip fungování trhu s plynem :-)))

          55. fatdwi: „Teoreticky by bylo možné přes německé území do Česka dodávat také plyn z Norska nebo z dodávek LNG. Což je přesně to, co se následně stalo.“
           mrkněte na moji poslední větu a odkaz, jak funguje trh s plynem, pak se zamyslete :-)))

          56. ale ještě mám trpělivost. V roce 2023 dostala EU 50 mld kubíků plynu z Ruska, 60% v kategorii „others“, což může být přeprodaný ruský plyn (ale taky nemusí, takže ho dál neřeším).
           Je to 1/4 spotřeby EU a v mi chcete tvrdit, že EU si ruský plyn separovala pro sebe a do čr poctivě přepouštěla jen ten politicky čistý? si děláte legraci, že jo :-)

          57. treb: tak ještě jeden článek, ať si to můžete konečně spojit dohromady:
           https://www.irozhlas.cz/ekonomika/plyn-rusko-dovoz_2402081822_gut

           Ten Váš článek byl pravda. Psal o minulosti a o tom, co se dělo v zimě 2022. Vy jste z toho automaticky usoudil, že se nic nezměnilo, nejspíš proto, že se Vám tahle informace líbila a tak jste po novějších neměl důvod pátrat. A hele, ono se přecejen něco změnilo.

           Pokud jde o tu matematickou ekvilibristiku, kterou výše předvádíte a přecházíte z ní na posměšky, které jsou s ní v rozporu, co na to říct. Snad jen, že pokud byla spotřeba EU 200 Mld kubíků a z Ruska dorazilo 50 Mld kubíků, pak už jen toto Vás mělo trknout, že je velká změna oproti článku, kterým se oháníte (tj. podíl klesl na 25%, tedy naprosto dramatický sešup z téměř 100% o dva roky dřív). K tomu se přidává ale i to, kudy a co plyne k nám.

           No a tím se dostáváme k závěru – jako Vám se nelíbí, že ruský plyn „nepotřebujeme“, tak jiným (jak je z obou článků zřejmé) se nelíbí, že ho letos potřebujeme. Zatímco ale Vy máváte dva roky starým a neaktuálním článkem a držíte se ho jak hovno košile, protistrana aspoň uznala, že když k nám něco teče přes Lanžhot, LNG nebo norský plyn to není. Zkuste být aspoň jako oni ;-)

          58. vy jste jak kolovrátek…. píšu o tom, že dokazování, co konkrétně teče do ČR za plyn nejsme pořádně schopni doložit, to co zde uvádíte jsou jen nasmlouvaná čísla, ale to, co sem reálně teče, to je jiná káva. Jediné, na co jsme napojeni krom ruska jsou norské trubky a nikdo do čr neseparuje pouze norský plyn, tedy teče sem stále plyn ruský, ačkoliv ho nakupujeme a deklarujeme jako neruský. je mi u prdele jaký plyn k nám teče, ale rozdělovat plyn na politicky dobrý nebo špatný je hovadina.
           Vy jste si samozřejmě z mnoha příkladů vybral plyn a řádíte tady jak černá ruka. Přitom plyn jsem uvedl jako příklad č. 2, ale i tak by EU jako celek měl problém spotřebu pokrýt. při zapojení mozkového myšlení by vám mohlo docvaknout, že v případě výpadku by byl na trhu plynu nedostatek, tedy dodávky by byly jaké, Halík? no nižší… nižší…. a ceny? vyšší…
           na diskusi s vámi už nemám ani chuť ani náladu, páč to nemá význam. dále si už pište, co vám libo. pěkný večer :-)

          59. treb: jaká „jiná káva“? Fajn, beru argument, že ta 2% si vybájila Vaše opozice proto, aby to vypadalo, že sem z Ruska neteče skoro nic, přestože to není pravda. Ale to, že RU plynu přiteklo do EU jen 25% jste napsal Vy sám, tak nevím, co se čílíte. Já jsem kolovrátek, ale Vy neustále tvrdíte něco, co jste dávno sám popřel, tomu říkáte jak? Konzistence a fakta?

           Tedy reálně tady toho plynu nebyla 2%, ale zhruba 27%. Že v případě plného výpadku by to znamenalo, že plynu bude málo a cena vyšší, to neříkáte nic objevného. Nicméně jsme velmi daleko od Vašeho původního článku o strašlivém množství RU plynu. Zjevně to bez něj šlo docela dobře, jít na 25% (celá EU) je v řádu roku-dvou sakra dobrý výsledek.

           Jinak já si píšu, co mi libo, tak nějak pořád, Vaše výzva se tedy dokonale minula účinkem. Ale pěkný večer i Vám.

          60. a jen tak mimochodem… norsko jako klíčový dodavatel EU dodal v roce 2023 cca 100 mld kubíků plynu, spotřeba EU v témže roce činila okolo 200 mld.

          61. treb: co má spotřeba celé EU společného se spotřebou v ČR? To když LNG nepokryje celou EU, tak nemůže pokrýt celou ČR? Nikdo ale netvrdí, že my máme plyn jen z Norska:
           https://echo24.cz/a/HNHxa/zpravy-domov-podil-ruskeho-plynu-dovazeneho-do-cr-cinil-62-procent

          62. Re: fatdwi 27.2.2024 v 11:26
           A je ta cena plynu stejna, jako byla cena ruskeho plynu z trubek v roce 2021? Pokud ne, pak je to presne to, co pisu. Neni problem sehnat matrijal a zdroje. Problem je, nejaky vyrobek za techto podminek prodat.

           Domacnosti drzi hubu a krok, musi platit, co se jim prikaze.

          63. Sysop: to těžko, ale o tom diskuse nešla. Nějak mám dojem, že se situace od té doby v mnohém změnila, takže chtít, aby vše bylo „jako dřív“ holt není reálné. Kdysi jsem spolupracoval s UA firmou, taky by se mi líbilo, kdyby tam Rusák nevlezl, ale on to udělal a kde-co zničil.

          64. Re: fatdwi 27.2.2024 v 12:29
           Ano, ale my jsme od fronty daleko a naprosta majorita skod, ktere tu mame, vznikly z rozhodnuti Brusele a nasi vlady. Sankce funguji tak, ze Rusakum nijak vyrazne jejich mizernou zivotni uroven nesnizuji, zato u nas to ted frci pekne s kopce.

           Jako driv to samozrejme bzt nemuze, alea iacta est. Ale neni nutne do te prdele frcet dal. Prijde mi to, jako kdyz gambler hazi do automatu dalsi a dalsi prachy a u toho vykrikuje „no ted uz prece nemuzu odejit, kdyz jsem do toho hodne narval“. V drtive vetsine pripadu to ma stejny scenar.

          65. Sysop: určitě jsme mohli dělat, že se nás Ukrajina netýká, dokonce jsme ani nemuseli nikoho posílat na Hostomel a kdo ví, jak by to vypadalo dnes. Možná bysme řešili úplně jiné problémy, možná by Rusák použil svoje dodávky plynu jako páku a třeba i něco lehce přidusil. Není žádná záruka, že bychom se ignorováním války (i.e. nezavedením sankcí) měli lépe.

           Současně tady ale nastupuje jiná otázka a to je co těmi sankcemi chce EU dosáhnout. Mám obavu, že o Rusko jde až v druhé řadě a soudruzi sledují úplně jiné cíle. Kterých by se ale bez války na Ukrajině nevzdali a šli by na to jinak. Svádění věcí na Putina se jim naopak ohromně hodí.

          66. Re: fatdwi 27.2.2024 v 13:34
           Tak zatim Rusak dodava plyn i zemi, se kterou primo valci. Takze tezko rict, jestli zrovna nam by ho utnul. Dost pochybuju, musim rict.

           O zaruky tady nejde. Nikdo mi nezaruci, ze se ja doziju zitrka. Ale urcite to bude pravdepodobnejsi, pokud dnes domu nepojedu 180 km/h. Takze je to hlavne o tom, jak jit a nejit stesticku naproti.

           Podle mne ty sankce vubec nebyly z evropske hlavy. Jen bylo pomerne snadne je do tech evropskych hlav natlouct. Prvni, kdo se na pocatku ozval, byl BASF. Takze neni mozne rict, ze nekdo „nevedel“. Vedel. Ale byly v tom „zajmy“. Ostatne to jsme tu resili, ze hned zjara pred dvema lety spadl obchod EU/RF snad o 30 % nebo kolik, zatimco obchod USA/RF vyskocil o 12 %. Dlouhodoby cil, dostat EU na kolena se zacal rozjizdet.

           Ano, valka na UA byla prilezitost, verim i tomu, ze kdyby nebyla tahle, byla by vytvorena jina. Je to ale jako hadka s babou – vyhrat nemuzes, ale nesmis se na to vysrat. Takze je potreba kopat i proti temto sankcim. Ne kvuli zachrane Ruska. Blbost. Jde o zachranu nas. S tema sankcema se objevi priis mnoho problemu soucasne a moc rychle, takze to pak nebudeme stihat resit. Zahlceni. DDoS.

          67. Sysop: tohle nevyřešíme, protože obojí jsou jen teorie. Rusák určitě ví, proč tam ten plyn pořád teče a protože mu nedělá problém tam vraždit civilisty, tak to nebude z lidumilství. Co by dělal nebo nedělal vůči nám za úplně jiné situace je čistá spekulace, dal jsem tu svou jako zamyšlení nad tím, co by taky mohlo být (přijde mi, že se na to díváš moc za ceteris paribus).

           Hmm, níž jsem psal, že sankce proti Rusku nevnímám jako něco jiného než jiné sankce brusele. Když to teď ale naopak rozdělím, pak proti sankcím na Rusko nic zas tak hrozného nemám a zaměřil bych se na sankce proti vlastním lidem. Právě proto, že se na to, že si Rusák válčí za rohem, nemůžem vykašlat, že jako cajk, když rakety nepadají u nás. Tedy bych síly napřel směrem proti sankcím vnitřním.

           Jinak si nemyslím, že by se vymyslela válka, to zas tak jednoduché není, navíc my jsme nic nevymysleli, vletěl tam Rusák a pokud nechceš uznat, že Putin je jen Bidenovým poskokem, tak tam určitě nelezl pro zlatý voči fonlejna. Vymyslelo by se ale určitě něco jiného, třeba extra uhlíková daň, kterou teď není potřeba řešit, protože ceny šly nahoru i bez ní. Ale prostor tu stále je. A oni ho budou využívat.

          68. Re: fatdwi 27.2.2024 v 13:53
           Rusak tam vletel az na posledni tretinu, to prece vime. Prvni dve tretiny to jelo podle trosku jinych pravidel. Je potreba se na to divat jako na celek. Ale to uz jsme tady rozebrali nekolikrat a nemyslim si, ze nekdo chce Rusko ocistovat a taktez si nemyslim, ze kdokoli soudny vidi chybu jen v Rusku. O to mi ale nejde. Kdyz se zucastneni mlit chteji a kdyz tam mistni chteji umirat, jejich vec. Me je do toho prd.

           Ja resim to, co se mne skutecne tyka. Ne hypoteticky Rus s tankem nekde v Uherskem Hradisti, ale skutecny Bruselista se svou buzeraci, zlodejnou a drzosti. Ten ma na mne vliv denne. Ne Rusak. Ten mel vliv na prvni pulku meho zivota, ted uz ne.

           Jasne, jsme v podobne pozici jako ti bezni Ukri. Oni nechteji umirat za zajmy kohosi kdesi, ale stejne jdou a umrou. My nechceme se nechat okradat a buzerovat, ale stejne se ve finale nechame. Protoze ti, co to ridi, dobre vedi, jak zabu pomalu varit, aby nevyskocila.

           Videl jsem ted ve zpravach (tentokrat stacila propagandisticka CT, neni potreba patrat jinde) to Labuti jezero z Prahy. Tusk s Fialou v milostnem duetu a k tomu Fico s Orbanem jako vyvrhelove evropskych hodnot. A Brusel slavi.

          69. Sysop: ale prdlajs, Rusák z toho chtěl Bělorusko a neklaplo to, tak to šel podle svých obvyklých schopností řešit silou. Je úplně jedno, co tam (ne)dělal Bidet nebo tolikrát omílané Monsanto, Rusák to tam mohl skoupit za Janukovyče úplně stejně. Jenže, proč by to dělal, když to chtěl mít bez peněz a zadarmo? No tak teď tam pálí bojovou techniku, v Bělorusku nemusel, tam mu to dali bez keců.

           Současně je jen a jen Rusákova chyba že Ukrajinec chtěl na západ. Jenže on žádnou lepší alternativu nabídnout neuměl. Nás taky držel za plotem, endéráky za zdí. Nic se nezměnilo.

           Běžný člověk je v pozici běžného člověka vždycky. Jedno, jestli jde o okrádání, umírání nebo jakýkoliv jiný výdobytek vládnoucí třídy. Od okrádání k umírání může být taky velmi krátká cesta, jak je vidět na Ukrajině.

          70. Re: fatdwi 28.2.2024 v 9:06
           Ale jo, s tim nelze nesouhlasit. Zapad je sice sezranej kram, ale porad ma krasnou fasadu a dokud se hraje, tak se tancit bude. Nikdo neresi, co bude za par let. Tak to maji lidi drtivou vetsinou nastaveny. V Rusku sice dluhy nejsou, ale zase bezni lidi ziji v mizernych bytech a nekde na vychode pomalu pod vlnitym plechem. Taky by radi pekny dum a dluhy. To je vecne tema, proti kteremu nelze nic rict. Argumentovat tim, ze jednou dojde na placeni dluhu, nebudu, protoze takhle to nefunguje. Klidne cely zapad pojede dal na dluh a ve finale radeji udela valku, aby veritele utreli. A pak na tom budou vsichni stejne blbe, jenze ti, co si uzili, se meli aspon predtim lip.

           Bezny clovek ma v zivote dost casu na to, aby se z uplne spodiny vyhrabal aspon nekam vys, kdyz uz se nenarodi se zlatou lzickou v hube. Ja jsem se nemel spatne za minule totality a nemam se spatne ani za teto. Jen to chce zvednout prdel a necekat, ze stat neco zaridi. Ergo, kdyby to Rusakum vadilo, jak ziji, tak s tim do urcite mirz neco delat muzou. Ze ale radeji kecaji, valci a chlastaji, je jejich problem.

          71. Sysop: běžný Rusák s tím může udělat asi tolik, co běžný Čech s minulým socíkem. Plus běžný Rusák vidí asi tolik alternativ, co běžný Čech tehdá. To je síla cenzury. Pokud tvrdíš, že „kdyby to Rusakum vadilo, můžou s tím něco udělat“, pak bys ale musel tvrdit totéž o lidech tady. Vlastně ale máš do určité míry pravdu, protože člověk je tvor přizpůsobivý a „mít se dobře“ pojem relativní. Cenzura zajistí, že lidi se snaží o maximum v dané krabici a nad tím, jak se z ní dostat nepřemýšlí, vlastně jsou na tu krabici zvyklý a vyhovuje jim.

           To je ale diametrálně odlišné od myšlenky, že „s tím můžou něco dělat“. Jak bylo vidět i tady, nemůžou. Ti, kteří chtěli, nekončili dobře. Nemyslím, že ti, kteří by v Rusku chtěli něco udělat proti válčení, by dopadli lépe a že je to tedy „jejich problém“.

           A mimochodem – tady v diskusi můžeš názorně vidět, co si o těch, kteří si s tím problémem uměli poradit (a jsou třeba tady díky úplatkům a včasnému zdrhnutí místo aby leželi v zákopech), někteří myslí.

           Ty to nebudeš rád slyšet, ale označovat situaci vojclů za „jejich problém“ je jen elitářská povýšenost daná tím, že jsi zaprvé v úplně jiné situaci a za druhé, kdyby ti hrozila stejná, dokážeš se z ní s vysokou pravděpodobností dostat. Jenže ne každý může být ředitelem za velké peníze a tedy ne každý má stejné možnosti obrany proti státní zvůli, pokud na ni dojde. A co je horšího, než povolávák do dobyvačné války?

          72. “ gambler hazi do automatu dalsi a dalsi prachy“

           Přesně tak to bylo s první světovou válkou a nakonec bank sebral Amík.

          73. Stačí porovnat ceny v obchodech, hnojiv, nebo objem průmyslové výroby – půl roku před odstřelem NS a teď.
           Kolik firem zlikvidoval předražený a stejně původem ruský plyn?
           Ropovod Družba ještě jede. Až ho zavřou, skončili jsme s ježděním do práce autem, například.

          74. Sysop: mícháš pohled individuální s pohledem celku. Tos měl na začátku napsat „pro naši firmu je Rusko strategický partner“, pak samozřejmě nemůžu říct ani popel. Ale pokud to píšeš obecně „Rusko je“ bez bližšího vymezení pro koho, tak platí, co jsem napsal já. Jsou firmy, pro které „je strategickým partnerem Čína, tečka“ a firmy, pro které je to zase někdo úplně jiný. Záleží, s kým obchodují a co od koho potřebují.

          75. Re: fatdwi 27.2.2024 v 11:18
           Bohuzel, diky globalizaci je Rusko strategicky obchodni pratner pro celou Evropu. Muzeme na to nadavat, ale to je asi tak vsechno. V konecnem dusledku se propad ekonomiky podepise na kazdem, i kdyz puvodne nema s obchodem vubec nic spolecneho.

          76. Sysop: nevidím to tak černobíle. Propad ekonomiky je mnohem více daný interními sračkami než Ruskem, jehož (ne)strategičnost bledne ve srovnání se soudruhy v bruseli. Kdyby obchod s Ruskem padl na nulu, nějaký vliv to mít jistě bude a určitě budou konkrétní lidé, pro které to bude klidně i existenční průser. Ale pro zemi jako takovou se toho změní jen málo.

           Současně, ať jsou bruselské sračky sebehorší, kdyby padl na nulu obchod s EU, tak jsme skutečně v zadeli a to obrovské.

          77. Re: fatdwi 27.2.2024 v 11:32
           Ano, sracky z Brusele jsou cesta do pekel, ale diky sankcim ty sracky dostaly turbo. Pokud obchod s Ruskem padne na nulu, pak to znamena, ze jsme si nasli drazsi nahrady. Nic jineho. A dusledky z toho vyplyvajici jsou jasne. Obchod s EU asi na nulu nikdy nepadne, protoze jsou odvetvi, ktere toto prilis netrefi a porad se vyplati to vozit sem a tam. Ale jestli tohle je schopne uydrzet ceskou ekonomiku nad vodou, to celkem pochybuju.

           Takze je to hlavne o te rychlosti jizdy do prdele. Samozrejme, cim pomaleji, tim lepe.

          78. Sysop: sankce vnímám jako součást stejných sraček, ne jako něco jiného, je to prostě způsob vládnutí brusele a jeho úředníků, nerozeznatelný od prakticky jakékoliv jiné vlády úředníků.

           Nicméně abych se trochu vrátil k původnímu tématu – JH nepsal o tom, že je Rusko „strategické“, ale „perspektivnější, než brusel“. Což si nemyslím, protože představa, že se to zase otočí zpět k minulému totáči a 50% a víc businessu bude s Ruskem, mám docela dobrou představu, kam to povede (hint: není to jen o dostupnosti levných surovin, ale taky rozumném odbytu pro výrobky z nich).

           Jakou budeme mít životní úroveň bez Rusáků a jakou bychom měli bez EU, primárně s Rusáky je jistě zajímavý námět k diskusi. Fakt si myslíš, že lepší? Já si dovedu vyfabulovat situaci, kdy by to tak bylo (přeměníme většinu průmyslu na zbrojní a pomůžem Rusákům vyklepnout Ukrajinu a případně kohokoliv dalšího, koho si gosudar zamane), ale podívám-li se na to racionálně, tak další minulý totáč nechci a jako „perspektivnější“ to nevidím.

          79. JH mi unikl, protoze stran perspektivy bych si netroufl takto Rusko s EU srovnavat (drzim se toho, ze je Kreml a Brusel, ergo Rusko a EU – at srovnavam srovnatelne).

           Jestli by se vratil minuly totac s Rusama, nebo bez nich, to si netroufam spekulovat. Soucasny system, ktery Rusove maji, je klasicky kapitalismus se vsemi plusy i minusy, jako ten nas tady. Propaganda, potlacovani svobody,… nevidim rozdil. Muzeme se tocit na nejakych drobnych detailech, ktere pro ruzne lidi mohou mit ruznou hodnotu. Ale an bloc je to prast jako uhod, pokud jde o politiku.

           Stran ekonomickeho rozvoje – inu, zcela logicky, pokud zije na tak obrovskem uzemi vyrazne mensi nnozstvi lidi, nez treba v nejake zemi v Evrope, musi se to nutne podepsat na rozvoji te zeme. Pokud je lidi na plochu malo, hodne je toho ladem. Pokud jich je moc, sezerou i nesezratelne. Myslim, ze my jsme na tom prumyslove byli vzdy lip, nez Rusaci a samozrejme, ze obchod se sousedem „za plotem“ musi byt efektivnejsi, nez s nekzm, kdo je tisice kilaku daleko.

           Podstatne ovsem je, jaky druh obchodu to je. Pro odber produktu je pro nas samozrejme Nemecko lepsi, nez Rusko. Nejaka exportni vodka a sem-tam nejakej Glasswerk to nevytrhne. Obracene zase, elektrina z ruskeho jaderneho paliva, nebo plynu by pro nas byla urcite lepsi, nez cokoli koupeneho od Nemce.

          80. …pro rohliky proste chodim k levnemu pekari, ale svoji praci prodavam draze prumyslnikovi. Pokud to budu delat obracene, nebude to fungovat. A pokud nekoho z tech dvou vynecham, budu mit po nejake dobe problem taky.

          81. Sysop: ale no tak. To, k čemu tady soudruzi zatím jen toužebně vzhlíží a snaží se tomu přiblížit už Rusák dávno má. Brutální cenzuru, zatímco tady se to zatím jen rozjíždí. Vládu jedné strany, zatímco tady progresivisti vřeští na Fica, který by tam byl dávno v base. Pokusy o vydírání Orbána dotacemi vs. tanky na Ukrajině. Ne, en bloc to prašť jak uhoď není ani omylem.

          82. Ovšem průmysl si Rusové neničí, anticivilizační (femi/gender/multikulti/LGBT) propaganda ani zákony tam rozhodně nefrčí a osobní svobody budou mít v Rusku taky víc (Bůh je vysoko a car daleko, i když to úsloví má víc významů).

          83. Jihočech Honza: jasně, průmysl se vylepšuje tím, že ho převedete na válečný, svatá prostoto… Osobní svobodou myslíte za cenzury a nemožnosti opozice co? Že můžete svobodně narukovat na frontu dobyvačné války pro Putina? To mi přijde jako ještě o dost horší představa než narukovat za účelem obrany Fialy s Babišem, protože u toho bych mohl aspoň bránit svoji rodinu, zatímco u dobyvačné války jsem akorát za debila.

          84. Ale alespoň nějaký průmysl mají. A rozlišuji mezi politickou svobodou a osobní svobodou.
           Ostatně, jaká je opozice v EU? Co si Komis usmyslela, to si prosadila.

          85. Jihočech Honza: přeměna zdrojů a lidské práce na frontový šrot je „aspoň nějaký průmysl“? Co se tady nedozvím… Běžný Rusák má s každým dalším vyrobeným a zničeným tankem levnější chleba, jasný, taky bysme to tak měli udělat a „mít aspoň něco“. Oh wait, my „aspoň něco“ máme. Zatím, ale máme. Dokážeme prodávat s přidanou hodnotou něco, co si někdo koupí, ne co brusel zničí. Ten rozdíl nevidíte?

           Už jsem se ptal, co tedy je ta „osobní svoboda“?

           Opozice v EU je u nás třeba SPD. Zatím to není nelegální a Okamura může kritizovat Fialu bez toho, že by si šel sednout a bez toho, že by Fiala dostal 90% hlasů ve volbách. Možná tam rozdíl nevidíte, já ano.

          86. O kolik zlevní Evropanu chleba štempl, že daná věc není vyrobena z russsské oceli? Který musel někdo vymyslet, sesumírovat a následně kontrolovat, že ho firma má?

           Osobní svoboda je například to, že mi vláda nebude určovat, co smím jíst a pít, čím smím jezdit a topit anebo jaké zvířata smím chovat.

          87. JH: o nic. Z pohledu zla je to ale marginální ve srovnání s výrobou tanku pro jeho zničení, které tak velebíte. Plus co myslíte, má tam Rusák nějaké bumážky, které musí vyplňovat? Ale ty jsou určitě hodné a přínosné:-) Jako bych slyšel Donutila z Pelíšků: kdybych vedle sebe položil dvě naprosto identické bumážky a o jedné řekl, že je bruselská…:-))

          88. to Jihočech Honza:
           „Osobní svoboda je například to, že mi vláda nebude určovat, co smím jíst a pít, čím smím jezdit a topit anebo jaké zvířata smím chovat.“
           A kterápak vláda na světě toto neurčuje?

          89. Většina asijských, většina afrických, a nějak jsem si nevšiml, že by ruská vláda zakazovala spalovací motory nebo chtěla vybíjet krávy, protože prdí.

          90. to Jihočech Honza:
           Ehm, to je pravda. Nezakazují něco jiného?

           Připomínáte mi starý vtip, jak vláda Somálska odmítla humanitární dávku léků, považujíce to za urážku, neboť na balení se uvádělo „požívat třikrát denně po jídle“.

          91. Jihočech Honza
           27.2.2024 v 15:47

           kolik budeš na dálnicích jezdit, jak pravidelně na technickó, radarový buzerbudky…tam všude už jsou, nebo budou russsssssssssácí svobodnější

          92. to Behemot:
           To v Somálsku taky.
           Somálsko-EU: 2:0
           Je to tak jednoduché, člověk se pořád učí.

          93. Viz militantní Velká Británie, která s velkou slávou dodala 14 (!!!) challengerů. Ale prezentace umí dělat hezké.

          94. tak nějak. k tuzemské situaci a k evropské unii mám asi deset tisíc výhrad, ale v porovnání s územím ovládaným ruskem si žijeme krásně. to tedy rozhodně neznamená, že bychom měli k bruseli nekriticky vzhlížet, ale znamená to, že rusko není rozumná alternativa (no, pro pár všeho schopných oportunistů by se mohla situace změnit k lepšímu, i v protektorátu pár lidí zbohatlo a udělalo svého druhu štěstí)

          95. Lukas B.: asi tak. Rusko by se líbilo stejným lidem, jakým se líbil únorový převrat. Typicky všehoschopným a taky těm méněschopným, ale za to uvědomělým. Taky tady takové v diskusi máme a taky žehrají na vývoj po sametu. Lidovědemokratická moc teplého místečka garantovaná vůdčí úlohou dělnické třídy chutnala líp než nutnost něco umět a prosadit se schopnostmi.

          96. Kopíruju komplet:

           ==========

           fatdwi
           27.2.2024 v 14:14

           Lukas B.: asi tak. Rusko by se líbilo stejným lidem, jakým se líbil únorový převrat. Typicky všehoschopným a taky těm méněschopným, ale za to uvědomělým. Taky tady takové v diskusi máme a taky žehrají na vývoj po sametu. Lidovědemokratická moc teplého místečka garantovaná vůdčí úlohou dělnické třídy chutnala líp než nutnost něco umět a prosadit se schopnostmi.

           ==========

           Tenhle příspěvek je typická ukázka práce tzv. „redaktora“. Vypíchl jsem jej jako vzor, jak taková práce vypadá.

           .

          97. corona: souhlasím, předvedls skvělou práci. Hezky jsi to komplet vykopíroval a nic víc jsi nedokázal, ale to my tady ve straně umíme ocenit. Takové šikovné bonzáky, co hledají nepohodlné názory a zvládnou je dokonce i kopírovat. To je záslužná činnost, ty to někamm dotáhneš. Oh wait, tys to už dotáhnul:-) Tak zase zpátky k seznamům, soudruhu.

           Zakejhal jsi skvěle ;-)

          98. :DDDDDDDD

          99. fatdwi 27.2.2024 v 14:54

           „corona: souhlasím,…“

           – – –
           Těžko bys mohl popírat, že mezi „redaktory“ patříš.

           .

          100. corona: nevím, kdo jsou to „redaktoři“, takže to popírat můžu. Přecejen, není moje chyba, že ses zase nechal médii a řídícím důstojníkem přesvědčit k novému názvosloví a zapomněls, že na těch schůzích slušní lidi nebývají. Tak šup šup, hoď sem definici „redaktora“, ať se poučím, jaký je trend v komančských nadávkách staré gardy z VUMLu.

          101. fatdwi:
           „…nevím, kdo jsou to „redaktoři“…“

           – – –
           Tak nevíš? Nevadí.
           To se vezme příspěvek (vzorový) a porovná se jeho charakteristika s jinými příspěvky jinde. Třeba těmi, co píší „redaktoři“. Tam, na seznam.cz…

           :OD

          102. corona: „redaktor“ vezme příspěvek diskutujícího na D-F, ten soudružsky porovná s tvorbou „redaktora“ na seznamu a pak napíše, že diskutující je taky „redaktor“.

           No, můžu jen říct, že ti uniforma ČSLA musela jít skvěle k mozku:-)

           Předpokládám, že jsi dlužník Venci Lahva, protože bez něj by ses taky mohl houpat na kandelábru, takhle si užíváš důchod a z „práce“, která ti byla koníčkem, už je dnes jen koníček. Happy end jak z Hollywoodu:-)

          103. fatdwi 27.2.2024 v 15:37

           – – –
           Ten „redaktor“ je placen za psaní příspěvků. Tak jich za den naplácá desítky. Další den zas. Celkem stereotyp.
           Myslíš si, že to není poznat, co jsi zač…?

           :OD

          104. corona: myslím, že je hlavně poznat, jaký jsi dement:-)

          105. fatdwi:
           Jsi bez argumentu.

           .

          106. To fatdwi: redaktor, redaktor….to by (samozřejmě kdyby jím byl, chraň bůh, tedy chraň příroda) třeba takovej Sysop bral majlant a nemusel by dřít sorok a více příspěvků denně arbajt nearbajt, děti neděti, grunt negrunt.. a je jich tu více. Být jimi, zvážil bych to.

          107. fatdwi: „…Předpokládám, že jsi dlužník Venci Lahva, protože bez něj by ses taky mohl houpat na kandelábru…“
           To je jako kdybys mu říkal, že má být vděčný bramboře, že díky ní neumřel hlady namísto vděčnosti tomu, kdo jí vypěstoval. Myslím, že kdyby tomu pěstiteli brambora náhodou uhnila, našel by v rezervě nějakou fazoli nebo kukuřici.

          108. Lukas B.
           27.2.2024 v 14:00

           akorát že každej den tady těch sraček je rozumnější variantou pro víc a víc lidí

           kdy hodlají ty vládnoucí kurvy hodit zpátečku, až budou dezolátoři 95 % obyvatel? teď je to asi 85 %… nebo až to bude fakt tak špatný, že vemou do ruk vidle?

          109. to Behemot:
           85%?
           Tyjo, to je ranec, to jsem ani nevěděl. Odkud jsou ta čísla?

          110. Behemot
           27.2.2024 v 21:42

           dědek to vystihl nejlíp:

           Když Churchill potřeboval zmobilizovat prosté Brity do armády na válku s Hitlerem, slíbil jim “znárodnění bank, dolů, železnic a klíčového průmyslu, nasliboval jim důchody, sociální jistoty a zdravotní péči, a svůj slib po válce čestně naplnil. Když Zelenskyj potřebuje zmobilizovat prosté Ukrajince na válku s Putinem, vyhrožuje jim vězením, zabavením majetku a zabráním hotovosti na účtech. Prodává jejich státní půdu, banky, hotely, doly a lukrativní průmyslové podniky západním boháčům, a jejich bankám. Zvyšuje prostým Ukrajincům daně, ceny energií a potravin, snižuje inflací jejich důchody, a zadlužuje je Západním bankám na celá staletí! Obdobně se chová v Česku i Fiala se svými pomocníky. Putin se nyní v Rusku chová, jako se Churchill, či Roosevelt, chovali za války, a zvyšuje životní úroveň prostých občanů, kteří vždy nesou tíhu války. Zelenskyj a Fiala se naopak nyní chovají, jako se chovali Hitlerovi gauleiteři v Polsku, Bělorusku, Holandsku, či na Ukrajině, a snaží se vyždímat z obyčejných občanů poslední korunu, drancují státní finance i majetky, a podepisují dlužní úpisy nesplatitelné do konce světa. A myslí si, že někdo za ně bude bojovat, a nebo obětuje svůj život, a nebo svůj majetek, a nebo se stane doživotním chudákem. Jak říkal Roosevelt, takto hloupí politici jen svou asociální politikou dláždí cestu k moci různým diktátorům, latifundistům, a de-montérům svobody a demokracie!

          111. Behemot: Nevím, od kterého dědka ta citace pochází, ale zní to rozumně. Navíc, lidi, jejichž mizerná situace doznala zlepšení, bývají myslím spokojenější než ti, jejichž dobrá situace se zhoršuje.

          112. Re: fatdwi 27.2.2024 v 13:42
           Jo, to je fakt, ze tentokrat Rusaky dohanime. Ale dozeneme a predezeneme, ja Bruseli verim. Kdyz vidim, co predvadi ten buzerant Trudeau a krasne mu to prochazi, tak to je cenzura a diktatura jako remen. A delaji proti tomu Kanadane snad neco? Nedelaji, takze se jim to libi. Podobny model chce FonLejno s jeji rozlizavackou Jourovou taky zavest. Takze snad nebudeme moc pozadu proti Rusakum.

           Co se vlady jedne strany tyce… Rusove ze 70 % nahazi Putinove partaji Jednotne Rusko. U nas vladne slepenec, ve kterem by se jednotlive strany malem ani nedostaly do snemovny. Fakt nevim, co je lepsi. Jestli ta ruska demokracie, kde prokazatelne vladne vetsina, nebo ta nase demokracie, kde se to nejak poflikuje, poslepuje a pak behem funkcniho obdobi preference spadnou nekam uplne do prdele.

           Tim nerikam, ze ruske hodnoty se mi libi. Jen rikam, ze Rusum se jejich hodnoty zrejme libi, souhlasi s nimi a nadavat na Putina je zbytecne, kdyz zastupuje drtivou vetsinu Rusu. U nas preza hraje sesty housle a predseda vlady ma dneska podporu nekde k 15 %.

          113. Sysop: takže nejlepší byla ta československá lidová demokracie, kde prokazatelně vládla většina, dle výsledku voleb? Ale no tak. V Rusku je to stejné, to je jako super? Kdokoliv má šanci, nekončí dobře a to ještě nemá ani šanci na výhru, jen na to, aby tam seděl a ryl do toho.

           Dtto poslední odstavec, tím přesně operovali minulí komanči – všichni to přece chtěli, všem se to zjevně líbilo a nadávat na Husáka bylo zbytečné, když zastupoval prakticky všechny Čechoslováky.

           To bych od tebe teda nečekal.

          114. Re: fatdwi 28.2.2024 v 8:56
           Jenze ti Rusaci ty volby skutecne nedelaji pod hlavnemi samopalu. Podivej se, kolik hlasu tam dostavaji komuniste. Nase propaganda komunikuje jen s opozici, ale bezni Rusaci to Jednotnemu Rusku skutecne radi hazeji. To se s NF fakt srovnavat neda.

           Ja nevim, je fakt tak tezky si to priznat a uverit tomu?

           Nam Brusel taky planuje pristrihnout kridylka, ostatne nova verze cenzury vstoupila tusim v platnost tento mesic. Znamena to, ze tady mame diktaturu?

          115. Sysop: a za minulého totáče se tady hlasovalo pod samopalem? Ale no tak. Každej dobře věděl, co riskuje, když k těm volbám nepůjde a žádné samopaly nebyly potřeba.

           Dnes se na to jde podobně. Pokud v médiích nedostane opozice prostor, tak de facto neexistuje. Pokud v nich vládne cenzura, tak mají všichni průměrní balící stejný názor. A ten tam není proto, že „Putin má podporu“, ono je to naopak. On ji má, protože od Chodorkovského už se žádný oligarcha do politiky neplete, to je jen a pouze Putinův píseček. Copak to nevidíš? Tak, jako tady byla politika jen věcí NF, tak tam je politika jen věcí Putina.

           De facto bys pak musel hájit i tu cenzuru tady. Věř tomu, že pokud se to skutečně rozjede ve větším, i ten Babiš půjde během dvou-tří voleb úplně do kytek (pokud se nestane součástí NF, což on ale v podstatě je, dle hlasování o důležitých věcech) a pokud bys k tomu přidal Okamuru v kriminálu a jasný postoj brusele, že je to v pořádku, tak už nebude existovat SPD. Pak teda nebudeš mít v parláči slepenec, ale bude to znamenat super podporu vládnoucí straně a tedy přeneseně grýndýlu a všeho dalšího? Bude to tak těžké si přiznat, že to všichni chtějí?

          116. fatdwi, zdá se mi, že se nemůžeš zbavit ideologických brejlí, který ti nasadili havlisti nebo nevím kdo a na rozdíl o Sysopa je ti čistě racionální myšlení stále poněkud cizí.

          117. Hupert: zdání klame.

          118. Sysop 27.2.2024 v 10:31

           Jo, takhle jsem nedavno resil procleni autoklavu z ciny, ze teda opravdu neni z rusky oceli (on ani ocelovej nebyl, ale kdyz to vypada jako ocel, tak to musi bejt ocel, ze). Jsem myslel, ze si delaj prdel. A vono ne :)

           Jedinej, kdo si na tom namasti kapsu, bude ve finale ten Cinan, protoze klidne ve fotosopu vyrobi potvrzeni, ze ocel je cojavim mongolska a jedemedal.

          119. Re: Chramostejl 27.2.2024 v 13:53
           No ja jsem cucel, ze potvrzeni o tom, ze ta ocel neni ruska, nakonec vydal cinsky DHL… jsem rad, ze jsem to videl, nez to nekdo zarazi. Jednou to budu u ohne davat k lepsimu.

          120. Sysop 27.2.2024 v 6:32

           Ale vždyť ho už napadli, domorodce prakticky zlikvidovali a vytvořili vysoce demokratickou společnost, obdivovanou neúspěšnými žebráky z Parlamentu České republiky.

        2. fatdwi 26.2.2024 v 10:58

         Protože se tak s USA a GB dohodli?
         Protože okupační jednotky v NSR také neuhnuly a neuhnuly dosud? Viděl jsem po roce 1698 ve východní Berlíně setkání vojáka SA a US Army (ten americký byl beze zbraně, ve vycházkové uniformě).
         Protože se jednalo o poražený stát?

         1. JFK reagoval na spravu, ze dederoni zacali stavat v Berline mur, slovami – not nice, but the only realistic solution available.

          USA si robili poriadok a chranili zaujimy vo svojej sfere vplyvu na zapadnej pologuli, to iste robil ZSSR, ake prekvapujuce.. a situacia v 1968 nemohla skoncit inak.

       3. Ty nemas premyslet. Ty mas makat a platit.

        Nastesti prumerne IQ klesa, takze jeste tak jedna, dve generace a tyto nemistne uvahy zmizi. Dokonce tou dobou treba nekdo konecne navrhne, ze je potreba volby v ramci udrzitelnosti zrusit a nikdo nebude protestovat.

        Dneska jsem si cetl Markt&Technik a je tam peknej clanek o narku, jak jde do prdele nemecky skolstvi a navic se ukazalo, ze ti studenti, kteri maji nadprumerne vysledky, jsou studenti zahranicni a vice nez polovina se jich pak vraci domu, predevsim do Ciny. Takze dotace do skolstvi ze statu sice tecou, ale vysledek se nedostavuje…

      3. nie je komediant loutkovym prezidentem cele obdobie, co je pri valove? len loutkovodic je spoza velkej mlaky..

       1. quadra: vidím drobný rozdíl mezi Háchou/Svobodou a Havlem/Klausem/Zemanem. Vy ne?

        1. samozrejme, Hacha to mal zo vsetkych menovanych najtazsie. ale myslel som Zelenskeho.

         1. quadra: no však ano. Jeho potenciální přerod z Havla/Klause/Zemana na Háchu/Svobodu jsem měl na mysli.

        2. Hacha se Svobodou byli mensi ozralove…?

      4. Výmluvy upravované podle aktuální situace.

     3. karban 25.2.2024 v 22:30

      „Když prezident Československa, nějakej druholigovej dramatik,…“

      – – –

      Václav Havel byl velký škůdce národa. Následky jeho konání doslova pociťuji na každém kroku:

      – opilý ležící bezdomovec v louži moči v podchodu autobusového nádraží,
      – zmateně pobíhající feťák bez bot v přilehlé ulici,
      – partička nepůvodního invazivního druhu s těkajícíma očima, mluvící neevropskou řeší na náměstí,
      – v parku podivná dvě kovová sedátka v úhlu 90° spojená obručí, obepínající okrasný strom,
      – z TV a rádia blebtající šedofousatý primitiv o zavedení prověrek schopnosti sloužit v armádě,
      – 12 cm tlustý kmen břízy vyrůstající z budovy podniku, který v roce 1990 poslal ke dnu,

      – atd.

      .

      1. Pokud jsou pomočení bezdomovci a feťáci kauzálním „následkem konání VH“, potom by logicky muselo platit, že nebyl-li by VH prezidentem (popř. narychlo přifařeným symbolem demonstrací 1989, popř. nepsal básně), nebyli by žádní pomočení bezdomovci a feťáci. Přijde ti to jako rozumný výrok?

       1. Nepodceňoval bych sílu příkladu tak význačné osobnosti.

       2. Jan Mrcasik 27.2.2024 v 22:16

        – – –
        Ti pomočení bezdomovci a feťáci tu byli kdysi v nepatrné míře. Nyní jsou v míře patrné. Zlom nastal s nástupem V.H. na „trůn“.

        Ještě připomenu, že jen jeden z nás dvou může srovnávat, protože jen jeden zažil.

        .

        1. Ano, tomu, co popisuješ teď, se říká korelace.

         Ty jsi však hovořil o kauzalitě*.

         Trváš tedy na tom, že Havel osobně a kauzálně zapříčinil mnohanásobné rozmnožení feťáků a bezdomovců?

         *Předpokládám, že rozdíl ti vysvětlovat nemusím, jsi inženýrskej.

         1. Jan Mrcasik 28.2.2024 v 21:12

          – – –

          Jasně, potřebuješ nějak dokázat, že „morální ztělesnění tohoto světa“ Václav Havel žádnou vinu nenesl, proto vytáhneš tvoje oblíbené korelace a kauzality.

          .

          1. Ne. Mám potřebu dokázat, že máš velké oči a hystericky zveličuješ vliv jedinců. Jedinec nezmůže téměř nikdy téměř nic, reálnou moc mají vždy pouze vysoce organizované skupiny s penězi a mnoha pákami na mnoho dalších peněz a skupin. Samotný jedinec je prostě bezvýznamný a je dobrý maximálně jako nastrčený symbol, který zafunguje jako hromosvod na odvedení pozornosti davů od zájmových skupin. Jako ten Havel.

           Jaký byl reálný vliv Havla na politiku před r. 1989? Nulový, maximálně se hodil jako munice Amnesty International, aby ho předhazovala Praze.
           Jaký byl reálný vliv Havla na demonstrace 1989? Nulový, byl jeden z mnoha řečníků.
           Jaký byl reálný vliv Havla na politiku po 1989? Nulový, byl 100% ve vleku zájmových skupin, které si ho omotaly kolem prstu.

           To jediné, na co Havel reálně měl moc, bylo odklonit si nějaké prachy a restituce. A možná, možná, měl 1/3 podílu na překecání Bushe staršího, aby pustil střední Evropu do NATO společně s Walesou a tím třetím. Ale to jen v případě, že i tohle nebyl jen symbol předhozený médiím a záminka pro to, co chtěla nějaká zájmový skupina.

           Reálně to byl jen symbol asi jako vlajka nebo soška bůžka. Symbol, který jedni uctívají a druzí nenávidí a oběma uniká, že symbol je bezvýznamný.

          2. A přitom mnoho velkých změn dokázali jedinci.

           Jaký byl vliv Stalina na vývoj Sovětského svazu a 2. světové války?

           Jaký byl vliv Castra na situaci na Kubě?

           Jaký byl vliv Putina na vývoj situace v současné Ruské federaci?

           To, že Západ vystrkuje akorát zbabělce, přizdisráče a poslední hnidy, které by jinak skončily někde v zapomnění – to nedává důvod si myslet, že jedinci nemají velmi významný vliv na dění.

          3. Jan Mrcasik: 29.2.2024 v 23:18

           – – –
           Před rokem 1989 byl V. Havel „kretén pěstovanej estébákama“ (© Ctirad Mašín).
           Po roce 1989 sám jako jednotlivec aktivně přispěl např. takto:

           – amnestie lumpů, zvýšení kriminality, vraždy, díky nedostatku pracovní síly v AZNP výrazně zdražený Favorit,
           – oficiální pozvání směšné asijské figurky, tím likvidace lokomotivky a postižení dalších podniků,
           – omluva odsunutým Němcům,
           – osobní aktivní podlézání západu politicky i ekonomicky (vojenský pakt, Procter&Gamble).

           Ano, soška bůžka – proto taky píšu „morální ztělěsnění tohoto světa“, jak ho nazvali kdesi západněji. Hodnotím ho ale podle toho, co reálně udělat mohl a co skutečně konal. Když prohlásil, že bude „phezidentem phozatímním“ a pak nebyl, pak ho neberu jako autoritu.

           .

          4. Inu, Havel byl k moci zvolen jednohlasne, komunisty. Mozna ty komunisticke svine uz tehda vedely, jaka to bude jizda.

          5. – Havel tu amnestii sepsal, nebo jen podepsal?
           – Havel měl pravomoc rozhodovat o zakázkách podniků a podnikatelských plánech?
           – Havel měl pravomoc dosazovat ředitele státních, nebo dokonce privatizovaných podniků?

           Opět – mnohem důležitější byli ti lidé okolo.

          6. Jan Mrcasík: Takže snaha vyvinit Havla? Svést to na někoho bezejmenného?

           Havel byl prezident, nemusel podepisovat amnestii. Ale on ji podepsal. Ještě jednou, podepsal ji Havel. Ne Dežo Lakatoš, ne Jan Mrcasík, ne bezejmenné Andrejko – ale Václav Havel.

           Je zvláštní, že když Jan Mrcasík vydává články, trvá na písemnostech a dokumentech. Jako například to, že ústní slib – viz třeba nerozšiřování nato ani o palec – jsou bezcenné a nemají žádný vliv.

           Ale jakmile jde o Janem Mrcasíkem milovaného Václava Havla, ztrácí Jan Mrcasík soudnost. Najednou písemnost a kdo podepsal amnestii či jiné věci nehrají sebemenší roli. „To ne Václav Havel, to jiní!“ – řve zplna hrdla Jan Mrcasík! Bojuje za očistu Havla, co mu popírání podpisů a dokumentů stačí.

           Dvojí metr a pokrytectví – to se nevyhlo ani Janu Mrcasíkovi.

          7. „Havel měl pravomoc rozhodovat o zakázkách podniků a podnikatelských plánech?“

           1) Temné slušovické nitky prorůstají naším potravinářstvím!

           2) O zničení zbrojního průmyslu po jediném Havlově projevu. (Který se snaží ideologové zamazávat, jako že za to nemůže Havel, stejně jako se snaží zamazávat humanitární havlovo bombardování.)

          8. Jan Mrcasik 1.3.2024 v 17:20

           – – –

           Havel o té amnestii ROZHODL. Bez jeho rozhodnutí by ta pakáž venku z basy nebyla.

           Havel oficiálním pozváním bezvýznamné asijské figurky ty podniky poslal ke dnu. Kdyby to neudělal, lokomotivka mohla přežít kritické období díky nosné zakázce, mohly se udržet i ostatní.

           .

          9. Když jsi dělal v plzeňské škodovce, to jsi se tam nesetkal s metodami zjišťování kauzálního řetězce příčin? Ichikawa/Fishbone, 5 Whys apod.?

          10. Jan Mrcasík: Setkal jsi se někdy s řízením firmy, společnosti, státu? A s tím, kdo má kdo jakou zodpovědnost?

          11. Jan Mrcasik 2.3.2024 v 11:52

           Když jsi dělal v plzeňské škodovce, to jsi se tam nesetkal s metodami zjišťování kauzálního řetězce příčin? Ichikawa/Fishbone, 5 Whys apod.?

           – – –

           Zakázka na 800 ks mašin, první 1990, poslední 2000. 80 ks ročně znamenalo cca 1/3 – 1/2 výrobní kapacity, tedy evidentně nosná zakázka. Padla a s ní i vývoj.

           Proč?
           Protože oficiální pozvání směšné asijské figurky.

           Můžeš blebtat co chceš o nějakých kauzalitách, aby sis Havla ve svých představách držel v roli světce. Nezažils, když propuštění basmani demolovali rychlík.

           .

         2. „…Havel osobně…?“ jo, Mrcasíku, corona tu perlí obstojně, ale proč máš potřebu pokládat takhle debilní otázky?

          1. Hupert: A jak snadno padá tenký nátěr Jana Mrcasíka držící se faktů a dokumentů. Jak málo stačí, a pel je setřen.

          2. Zástupce „Morálního ztělesnění tohoto světa na Zemi“:

           https://www.uschovna.cz/zasilka/ONS5S9BKFJLKP5MP-W6I/

           :OD

   2. Neni ani vystroj, ani vyzbroj, ani kasina, nic. Letadylka to nezachrani. Uvidime, jaxe bude darit tem F-16 na UA.

    1. s vohledem na to, že zas dodajou čtvrt století starý vraždy s drakama ulítanejma xmrti a bez moderních raket, hádej – zas budou mít vobsluhy PVO a piloti novejch stíhaček svičný cíle :D samozřejmě tu a tam to nejakej bordel nadělá, ale za jakou cenu

     1. Nojo, no, tak holt za odmenu namisto Lipanka pojedou na Krym na dovolenou vojaci od PVO.

      Cetl jsem, jak dychtive Russsaci cekaji na Abramsy, pritom je ale na fronte nevideli. U nas se naopak pise, jak se Abramsy prohaneji po UA. Tak bud jsou stealth a slepym Russsakum nakopou prdele, nebo se prohaneji nekde po polygonech daleko od fronty.

      1. Sysop:
       Oryx uvádza jedno potvrdené zničenie Abramsu na Ukrajine, tak ich tam asi pár „očesaných“ behá…

       1. Megaselia 26.2.2024 v 7:45

        „..potvrdené zničenie Abramsu..“

        – – –
        Seš si jist, že šlo o bojový prostředek…?

        .

        1. Potvrdili to dokonca aj Ukrajinci:
         https://t.me/Ukraine_365News/73063

         1. Megaselia 26.2.2024 v 21:16

          – – –
          Vypadá, že ano.
          Byl tam předtím jeden odminovací.

          .

    2. Až odstartují z polska do ukr nebo co to je u ostravy zmizí sakum prdum nejenom letiště. Navíc to avizovali, f35 ten šrot je nechává v klidu který nebere ani vlastní armáda. Někdo si snad myslí že lakují? Jakpak se nám podělali teď ve francii kde jsem to jen četl když se okolo nich Putin proletěl v TU 160. Bombardéry mají i doprovodnou letku. Kolik až 24 250knt? Vůbec na to nemají obrany, prostě plonk. To je demonstrace síly kdy mohou maximálně přihlížet co jako.

  2. Gratuluji ke zvládnutí opapouškování blábolů od svazáků ze Seznamu.

  3. Všimli jste si, jak Dissenter neopomene jakkoli blbou příležitost, jak podpořit rozklad českého zemědělství?

   Teď je to o zemědělství, které ničí Rusko a proruští dezoláti.

   Příště Dissenter utrousí poznámku, že zemdělci nejsou dostatečně LGBTQ friendly.

   Pak se Dissenter zmíní, že zemědělci jsou rasisti, protože mezi českými sedláky je rasisticky málo černochů.

   Já mám dojem, že Dissenter má hluboká traumata ze zemědělců, a teď se na nich mstí. Jakkoli blbá a pitomá záminka si do nich kopnout je pro Dissentera vítaná.

   1. Mozna jeho dedu nejakej kulak behem kolektivizace hodil do rybnika.

   2. tož ba, a taky nechápu, jak f35, nosiče jaderných zbraní, souvisí s obranyschopností.

    1. Snadno. Cim vic jich koupis, tim min penez ti pak zbude na obranu.

 3. „V logice vlády jsem tedy ruský agent, stejně jako 83 procent lidí této země.“.

  Já bych řekl, že jsi jen PAKO.

  1. Vzhledem k odhadům důvěry ve vládu to číslo nebude úplně mimo. Bez ohledu na to jaké pako je zveřejní.

   1. Nevěřit vládě je automacie.

    The most terrifying words in the English language are: I’m from the government and I’m here to help. Ronald Reagan

   2. No, podle volebních průzkumů to zas tak úchvatně nevypadá, pětikolka má zhruba stejně procent jako ANO+SPD. Takže vyšly v podstatě stejně jako předvolební průzkumy v roce 2021. Takže lidi sice na vládu nadávaj, ale na volebních preferencích to prakticky není poznat.
    Ergo – nadávat na cokoliv je českej národní sport, takže nemá cenu z toho vyvozovat žádný dalekosáhlý závěry.

    1. shane: po zkušenostech s průzkumy 2017 a 2021 bych se ptal, kdo je dělal a jaké měl zadání.

     Jasně, že lidi nadávají, ale pak to jako vždy hodí těm stejným, nikdo jiný holt zatím není. Ale to neznamená, že to přecejen nedopadne trochu jinak.

     Babiš má problém, že je z něj druhej Paroubek – tím, že de facto asimiloval voličstvo ČSSD, si současně zavřel vrátka k voličům jiným. Takže má základnu stabilní a oddanou, ale špatně rozšiřitelnou. Podle mě si proto platí různé „anojugend“ jako třeba Šlachtu.

     Na druhé straně mají problém voliči pětidemolice, protože nadávat můžou, ale jsou to inteligentní měštané z hlavního města a jiná buržoazie, nikoliv balíci z venkova a proto to nikde nemůžou hodit Babišovi. SPD je pro ně nepřijatelná úplně stejně. Takže ve finále jim nezbude nic jiného, než to zase hodit těm, na které celou dobu nadávají. Změnit by to mohla jen nějaká nová vějička na chytré a inteligentní občany, jako byly VeVerky, ANO2011 nebo (s)TOP09. Uvidíme, jestli se hozené rukavice chopí nějaký další oligarcha.

     1. Dělal je kde kdo a volby nakonec dopadly zhruba tak, jak průzkumy předpověděly. Zadání si může dát každej jaký chce, ale pokud se ty volební průzkumy různých agentur liší jen málo, tak patrně zfixlovaný nebudou. Alternativu Velkého Jeho co sedí v pozadí, tahá za drátky a úplně všechno a všechny řídí nechám do Matrixu.

     2. Ale jinak souhlasím, vidíme to stejně. Voliči 5k mají ještě jednu možnost, kterou pravděšpodobně dost z nich využuje, a sice to, že to prostě hodí jiné straně z 5k než minule. Takže výslednej součet bude sice stejnej, ale jednotlivý strany budou mít jiný pořadí. Takže se klidně budeme mít za premiéra Bartoše (To najednou Fiala vypadá jako fajn chlápek, co?)
      Babišův problém je i ten, že má vynikající schopnost zmobilizovat nerozhodnuté voliče, akorát že proti sobě. Nebejt v druhým kole presidentských voleb Babiš, tak by Pavel nikdy nedostal 3 miliony hlasů. Babiš nakonec dostal jen hlasy z prvního kola, plus hlasy části „protestních“ kandidátů jako Bašta. V parlamentních volbách ten efekt stopro zafunguje taky, Babiš rozjede kampaň tak, že vyděsí spoustu lidí, kteří to hodí komukoliv, jen aby to nedostal Babiš, ačkoliv by jinak radši jeli na chatu.

      1. shane: neřeším matrix, narážím na už nevím koho, ale případ „je nás víc než se zdá a máme šanci“ tu nedávno byl. Detaily si nepamatuju, ale psalo se o tom i tady. Lidi mají rádi, když jejich kůň má šanci vyhrát. Na to nepotřebuju nikoho, kdo tahá v pozadí za špagáty, na to stačí někdo, kdo dokáže správně vybrat lidi do průzkumu a má jak dostat výsledky do médií.

       K druhému příspěvku: jasně, nejsme ve sporu, jen jsem to nerozebíral tak do detailu – prostě hlasy dostane změna k horšímu, určitě ne Babiš nebo SPD.

       Ad Babiš a mobilizace – jo, to je dobrej pohled na věc:-) Kdejakej pasivní běžel volit, podobně to bylo se Zemanem, Drahoš by totálně propadl, nebýt hysterie mladých a inteligentních, že „důchodci a socky zase zvolí Zemana“ a tak vyrazili volit intelektuála s falešnými brejličkami. Tenkrát to ale ještě nevyšlo, Zeman byl fuj, ale nebyl tak fuj jako Babiš po covid games. Jinak to je podle mě efekt toho voličstva ČSSD, které sice pomohlo Babišovi do vlády, ale teď je přítěží a nikoho jiného už urvat nemůže. S tím měl ale počítat, proti Paroubkovi se taky de facto všichni spojili, akorát tehdy pod vlajkou ODS (dodnes toho blba vidím, jak hysterčí, jeho povolební projev by se měl vyučovat). Teď už je ODS málo, mladí a inteligentní voliči jsou rozstříštěni a proto bylo potřeba se spojit do pětidemolice.

       1. Zeman taky mobilizoval a byl v tom úspěšnější. To jen na doplnění.

        1. shane:
         První kolo Zeman-Drahoš: 1.9 vs. 1.3
         Druhé kolo Zeman-Drahoš: 2.8 vs. 2.7

         Mobilizaci Zemana jsem s ohledem na sociální bublinu nezaznamenal, hysterii proti němu ale velmi, několik lidí v mém okolí (především kolegové a ex-kolegové) mě lanařilo (jako člověka, který se netajil tím, že ani jednomu xichtovi to hodit nepůjdu), že musím změnit názor a musím jít, protože jinak vyhraje Zeman a to bude katastrofa. Nikoho takového, kdo by mě chtěl dostat k volbám za Zemana jsem nepotkal.

         Mimochodem, dtto loni. Hlavní hysterie byla protibabišovská.

         1. Vtipné je, že nic z téhle kavárenské/libtardské hysterie jako vyložená katastrofa nebylo, zatímco ta „jejich“ 108 krytá z Hradu PePou pokazila, na co sáhla.

          1. Jihočech Honza: těžko to nějak hodnotit, každý prezidentuje za jiné situace a těžko říct, jak by jednal někdo jinej. Co je ale neoddiskutovatelné je vlastizrádné jednání PePa (zrušení veto). Přesto jeho voliči jsou spokojení.

           Měl jsem nedávno možnost po delší době mluvit s lidmi, vše velmi inteligentní, úspěšní, nadprůměrně vydělávající až bohatí. Jejich zmasírování televizí ve věcech grýndýlu, Ukrajiny, přistěhovalců nebo bruselského socíku je až neuvěřitelné. Například rozdíly v cenách potravin ČR vs. DE jsou naprosto v pohodě, protože je snad jasný, že v DE se toho prodá víc, tak může být nižší cena. Všichni do jednoho ekonomicky vzdělaní i ekonomicky smýšlející, ne žádní retardi, co neví, co je to rozvaha nebo cash flow.

           Velmi mi to připomíná covid games a moje oblíbené „očkování funguje a za nemocné očkované mohou neočkovaní“. To taky říkali lidi, kteří nejsou žádní blbci. Jestli ono to nebude tím, že lidi jsou pořád jen lidi.

          2. To stima cenama snad nemyslite vazne stima lidma kolem Vas? Nebo jsou tak uspesni,ze Jim je to proste jedno?

          3. IS250-3GR-FSE: tady nejde o to, jestli je jim to jedno (většině ano, jestli manželky utratí za jídlo měsíčně o pár tisíc víc sotva poznají), ale o to, že to berou jako normální věc. Prostě si to díky televizi zracionalizovali, vůbec je to nepohoršuje, naopak mají potřebu poučovat ty, kterým se to nelíbí, že to jako nechápou.

           Proto píšu, že je to stejné, jako s těmi „funkčními vakcínami“. Dtto grýndýl, jasánkovské názory ohledně čistoty elektřiny a fuj fuj spalovacích motorů, že je elektromobil u nás de facto uhlomobil absolutně nechápou, nezapadá jim to do vzorce, který přijali za svůj. Na jedné straně argumentují tím, o kolik se sníží těžba ropy, ale že jinde se z té stejné, stejně vytěžené ropy vyrobí elektřina nebo že se bude muset zvýšit těžba uhlí a plynu? No a? Elektřina z ropy je pořád elektřina a tedy je to „bezemisní zdroj“.

           Dtto uhlomobilní mantra o „90% účinnosti, zatímco spalovací motor má účinnost 40%“. Že se elektřina se stejnou účinností vyrobí v elektrárně z uhlí a k tomu je potřeba připočítat ztráty při vedení, ztráty při nabíjení a pak teprve na tom zbytku je to 90% účinnost, což je úplně to stejné, co ve spalováku (kdybychom počítali účinnost až po spalování, které zanedbáme), to samozřejmě nezájem. To je špatný pohled, takto se na to nedá dívat přece!

         2. Zeman rozhodně mobilizoval. V prvním kole měli antizemani dohromady víc, než Zeman a jemu kompatibilní kandidáti. V kampani před druhým kolem se hysterčilo z obou stran. Zeman byl prostě schopnější, to mu klidně přiznám.

     3. Samozrejme ze zbude. Namisto hlasu parlamentni strane, kde je to jeden za 18 a druhy bez 2 za 20, to mohou hodit strane mimoparlamentni.

      Jsem presvedcen, ze zejmena pote, jak katastrofalni bylo vladnuti teto vlady, jiz nikdo nemuze tvrdit, ze volit mimoparlamentni stranu je „propadly hlas“. Protoze volit tuto vladu je mnohem vice propadly hlas…

      1. Jan Mrcasik: se s Váma klidně vsadím o lahev kvalitní whiskey (nebo rumu/koňaku, preferujete-li), že volič se nijak nezměnil a tedy žádná mimoparlamentní strana se konat nebude. Jedinou výjimku vidím v tom, co jsem již napsal, tedy že mezeru na trhu zaplní a hozenou rukavici zvedne další oligarcha, ať už pod svým xichtem (ANO2011) nebo pod nějakým provařeným, ale přijatelným (STOP09 s Kalouskem). Důvod popsal výše shane – jako již mnohé volby, zvítězí panika mladých, inteligentních a vzdělaných voličů z měst a Prahe především, kteří se semknou ve své volbě proti Babišovi. Zde je ještě jedna možnost, jak by se to celé rozbilo – kdyby třeba Babiš náhodou vypadl z letadla, spadlo na něj Čapí hnízdo nebo tak něco. Pak by to tady bylo „wide open“. Za stávající konstelace ale ne a jsem připraven do toho o tu flašku jít.

       1. Nerikam ze to udelaji, rikam ze muzou a jejich tvrzeni, ze to „museli“ hodit petikoalici je alibismus jiz zcela neudrzitelny.

        Kdo vi, jak to dopadne – kdyz jsem jeste cetl zpravy (nectu od listopadu), na Echu delali nejake analyzy, ze volici 5K jsou minimalne z 1/4 tak zhnuseni, ze premysli zda to dat Babovi, dat 5K se skripenim zubu nebo zustat doma. A mezi zustat doma a hodit mimoparlamentni uz neni rozdil.

        Samozrejme otazka je, komu by to nakonec hodili „shift left“ volici 5K, ono by to take mohlo byt neco vyrazne levicovejsiho, nez 5K samotna.

        1. (Pokracovani kdyztak vecer po 10)

         1. Jan Mrcasik: alibismus to byl vždy, stejně jako jakékoliv „volení proti“. Platí to již dlouhá léta, to není vynález posledních voleb, ani těch předposledních. Hysterie „hlavně, aby to nebyl tamten, pojďte, a hoďte to těmhle“ společně s řečmi o „propadlých hlasech“ funguje spolehlivě. Především na inteligetní a mladé voliče z měst.

          Po 10 večer? To jako začnete nadávat tak sprostě, že by to dříve nešlo?:-)

          1. Ne, práce :)

      2. Jasněže to můžou hodit mimoparlamentním. Někteří to i udělají. Ale většina do toho nepůjde. Mj i proto, že ta nabídka tam není objektivně nic moc, alespoň pokud jde o neextremistické strany od středu doprava.

       1. Co je mimoparlamentni neextremisticka pravice? Koruna Ceska? :D

        KS i SSO jsou o svetelna leta lepsi, nez ODS nebo cokoli jineho z parlamentu.

        1. No právě. Umírněný plus mínus středový nebo středopravý strany v alternativě nejsou. Buď jsou tam extremisti z obou směrů, nebo pochybný amatérský pidistrany. Zleva se to vesměs pere o voliče SPD nebo ANO, ale proč chodit ke kováříčkovi, když můžeš ke kováři a od ANO doprava pusto prázdno.

         1. To je ovšem trošku Hlava XXII. Parlamentní strany jsou šmejdi, mimoparlamentní profi strany projekty oligarchů, a ovšem neparlamentní a neoligarchické, to jsou pane zase amatéři. To úplně nemá řešení, ne? :)

          1. Guten Abend, meine Herren. Tak jedno řešení bych mohl nabídnout…

          2. Pokud nehledáš dokonalost, rešení si vždycky najdeš. Můźeš volit Losnu nebo Mažňáka, třeba i Bahňáka, nebo taky nemusíš volit vůbec.
           Volič to klidně hodí mimoparlamentce, ale musí to být alternativa k tomu, co volil předtím, ne negace. Jiní lidé, ale hlásající v zásadě to samé, co ti předtím. Treba jako ANO. V roce 2013 to byla „Jiná, lepší, nezkorumpovaná ODS“, v roce 2017 „Jiná, lepší, schopnější ČSSD“

    2. zajímavý že už tak asi štvrt roku sou pámbičkáři s netop 20xx mimo hranicu a pyjáti se tam šmahem blížijou, ptákům vychází s bídou 15 %, asi tam máš nejaký kouzla tvl

     1. nj, jenže ve volební koalici se počítá celkový výsledek a ne dílčí složky. Takže pokud se ke straně co má osm procent přifaří strana co má tři, tak se do parláče dostanou obě s jedenácti procenty dohromady. Dokonce se může stát, že ta součást koalice co má tři procenta bude mít víc poslanců než ta s osmi, protože kroužkování.
      Takže se moc neutěšuj tím, že nějaká sočaást nějaké koalice má v průzkumech málo.

      1. pyčo tak dohromady majou asi 25, bureš 35, pitomio 15, gde je ten zbytek? hmhm

       1. V posledním průzkumu 5k 40,5 procent, ANO + SPD 42 procent. Zbytek mimoparláč dnes i tehdy.

        1. To asi hodne zalezi na tom pruzkumu ze…:)

  2. A proc teda ten kondicional?

   1. Ten „kondicionál“ je takovej zvyk, kterej lidi používaj, protože to prostě zní jinak „Já řikám že jsi jen pako“. V podobný větě lze tedy tento tvar připočíst našemu folkloru a to že se točíš na něm vypovídá, že vlastně nic konstruktivního nemáš, ale máš hroznou touhu nějak reagovat a tak sis to nemoh odpustit.

    1. Nevypovida to vubec nic, protoze k Tenzorove vyroku o jeho pocitech lze tezko mit neco konstruktivniho. Ze lidi neco pouzivaj, neni duvodem, ani omluvou, ze to pouzil zrovna Tenzor. Lidi maji taky zvyk lhat a krast. Presto je mozne se jich ptat na duvod, namisto omluvy narodnim folklorem. Takze tvoje touha poucovat sice vedla k erupci, ale k puvodnimu vyroku mas taktez uplny hovno, vid…

     1. Zareaguji na tebe ještě naposledy, anžto jsi se transformoval na něco nehezky ruzzoidně zapáchajícího. Takovým lidem občas rád pročechrám peří, ale momentálně mám fofry a užívám svůj čas moudře.

      1) Co jsem zde ukradl? A kdy jsem tady lhal? Nejsou on mišuge?

      2) Ad ona věta u původního příspěvku s kondicionálem. Budiž tvoje palčivá dotěrná zvídavost ukojena. Autor článku se podepsal jako PAKO-. Pana jsem s jistou úrovní pochyb povýšil na PAKO bez mínusu. Proto kondicionál.

      1. Ad 1) To nebylo na tebe, alebrz na Silotona.
       Ad 2) Nepovysil, protoze jsi to nerekl. Pouze jsi konstatoval, ze „bys to rekl“. Kondicional. Taxem se ptal, proc jsi ho tedy pouzil.

       Nenapadlo mne, ze je to tak slozite. To jako fakt nevidis rozdil v „dal bych ti stovku“ a „dam ti stovku“?

       1. a tak zase jste transformoval prý do něčeho ruzzzzzoidního. jste takovej přisluhovač a agent imperialismu a vrahů z volstrýtu (pardon z ruzzzzzka). Ti omezenci si ani neuvědomují, jak moc se podobají bolševikům z 50 let.

        1. No ja jsem vyslech na StB taky absolvoval a tam jsem si, mimo jine, taky vyslechl, ze „jestli nejsem ten napomahac tem imperialistum“. Ale slo o prd, jen mne dusili v ramci proklepavani vetsi skupiny. Nicmene, to skatulkovani, to oni umeli vyborne. Jne o neco hur, nez to aplikuji lidi dneska.

         Takze ja jsem zvyklej, ze se mne porad nekdo snazi nejak nalepkovat a nekam zarazovat. Od nekterych lidi mne to nastve, od vetsiny je mi to u prdele.

        2. Bolsevikum se tu podobaji obe strany uplne stejne, vladni i alternativni:
         – obe nadavaji kazdemu, kdo s nimi nesouhlasi, do agentu (agentu Ruska, agentum CIA, agentum Aspenu)
         – obe sepisuji seznamy svych nepratel
         – obe vyhrozuji, ze kdo je proti nim, s temi zatoci (vlada prokuratorem Strizem, alternativa sibenicemi a popravcimi cetami)
         – obe se tim snazi vyvolat u svych oponentu autocenzuru, aby jim uhli z cesty (nebo si te zapisem a prijde zuctovani)
         – obe se tvari, ze prave a pouze oni jsou ta jedina budoucnost a zachrana naroda pred temi druhymi, a treti cesta neexistuje
         – obe vyzaduji bezvyhradni souhlas s celou sadu svych nazoru a nestrpi odchylku ani v nejmensi veci
         – obe hystericky nenavidi sve oponenty

         Zapomel jsem na neco?

         Velmi pikantni pak je, kdyz si pisatele seznamu stezuji na pisatele seznamu z druhe strany, nebo kdyz si ti, kteri chteji oponenty umlcovat vyhruzkami sibenicemu stezuji na ty, kteri chteji oponenty umlcovat vyhruzkami Strizem. To by bylo k popukani, kdyby jen to nebylo tak tristni.

         1. Jo, zapomel.
          – obe strany povazuji za hrdelni zlocin uz to, co si kdo mysli, rekl nebo napsal na internet, nikoli co kdo skutecne udelal v realnem svete.
          – ergo obe strany fakticky nenavidi a neuznavaji svobodu slova pro nikoho jineho, nez pro sebe, tedy je jejich pojeti „svobody slova“ jen dokonale vyprazdnena floskule a jejich „boj na svobodu slova“ pokrytectvi

          1. Nastesti EU ve spolupraci s CIA a NSA pracuje na tom, aby se z Internetu odstranilo vse, co lidi svobodne rikaji lidi tvrdi v rozporu s oficialnim nazorem.

          2. Jan Mrcasik 26.2.2024 v 13:10

           „.. obe strany ..“

           – – –

           No to je hezké, že kritizuješ obě strany. Ale ke kterépak patříš…? Darmo zkoušet, že k žádné a že jsi nad věcí.
           Horoval jsi pro radar? Horoval.
           Nevykroutíš se…

           !

          3. Ó jak dovedně uhýbáš od pointy.

           Sepisoval jsem někdy nějaké seznamy nepřátel, nebo si na ně dokonce vedl složky?
           Prásknul jsem někoho někdy policii?
           Deanonymizoval jsem kdy někoho?
           Vyhrožoval jsem kdy někomu prokurátorem, soudem nebo šibenicí?

           Hm, vlastně docela chápu, proč raději měníš téma :o)

           Mimochodem, zaregistroval jsi, že ze tvých složek a seznamů byl zcela zhnusen i pan domácí? To jsi nečekal, co?

          4. Jan Mrcasik 26.2.2024 v 23:20

           – – –
           Tohle je asi na mne, takže:

           1.
           Nikam neuhýbám, patříš pevně k jedné straně.

           2.
           Nevím, zda jsi něco sepisoval, ale horovals pro radar. Já byl proti.

           3.
           Nevím, zda jsi někoho prásknul, ale aktivní jsi dost. Já fízlům nikoho nepráskl.

           4.
           Nevím, zda jsi někoho deanonymizoval – já to dělám v nutných případech. Tebe tu vypisovat nebudu, nemám důvod – stačí že vím a basta.

           5.
           Prokurátorem, soudem či šibenicí nevím, zda jsi vyhrožoval. Já pouze soudem, když šlo do tuhého a jednalo se o poškození majetku.

           6.
           Téma neměním – sám jsi napsal STRANY a tebe a ty k jedné patříš.

           7.
           Pan domácí se vyjadřoval k seznamu, o kterém vůbec netušil, co znamená. Nevím, čím by měl být zhnusen – on si také tvoří seznamy, třeba jen v hlavě.
           A nevím, co bych neměl čekat. Je zde sice volný potlach, ale taky vím, že pan domácí již ze strachu nějaké příspěvky smazal…

           :OD

          5. Můj příspěvek byl o konkrétních zavrženíhodných skutcích, kterými se někdo projevuje. Neřešit ani vzdáleně ty skutky, nýbrž zkonstruovat oslí můstek ke „stranám“ je exemplární uhýbání od tématu.

          6. Jo zapomel si, že jedna gruppa je oficiálně povolená a vládne už 20 let /bo tak nejak/ a druhou označují jen virtuálně (zatím). K reálnému označení (osvědčilo se nějakým geometrickým obrazcem s výraznou barvou) nedošlo jen omylem. Nebo už si zapoměl na COVID PUSSY ?

          7. Zajímavá studie Mrcasíku. Zkus to prodat jinde.

          8. Hupert: ty snad mezi šibeničáře, seznamáře, složkaře a denunciátory nepatříš, tak proč se čílíš?

          9. Mrcasík: Protože z tvého pojednání mi vyplývá, že už jsou všude kolem jenom fanatici.

          10. Mrcasík: Pokud je to, jak píšeš, možná se alternativa k nesmiřitelnosti přiklání už jen dík prozření, když „nejsme jako oni“ vedlo jen k tomu, že oni se vrací s ještě větším apetitem.

          11. Huper: aha, sytý hladovému nevěří. Celkem chápu, dokud mě lidé, kteří se mnou z 8/10 stáli na jedné lodi, nezačali častovat šibenicemi a agenty CIA, také jsem měl tendence to přehlížet, šibeničáře bagatelizovat jako agenty-provokatéry a „agentáře“ považovat za naprosto minoritní hrstku vyšinutých paranoiků.

           Jenže tohle je bohužel naopak standard a průměr. Osobně z toho viním sociální sítě (jejichž AI algoritmy si samy našly, že nejvíc vydělá když budou mezi lidmi šířit pobouření, zášť, strach a vztek) a komerční alter-média, která jedou přesně stejný koncept monetizace (vaše denní dávka vzteku, strachu a pobouření).

          12. Mrcasík: Je možné, že si lidi poněkud idealizuji, přestože za koronáče řada z nich ukázala, co dokáže manipulace a následné vyděšení u těch, co mají problém nést odpovědnostpo nějakých letech v důchodu tím, že se stýkám s méně lidmi

          13. , jsem nabyl dojmu, že to není jako v dřevních dobách ranného kapitalismu. Možná se mi tenkrát v 90. letech za něco chtěli pomstít bývalí kolegové (na rozdíl ode mne komunisti), když jsem po sametu zaujal pracovní funkci, kterou předtím zastávali oni. Když člověk poprvé ve sluchátku slyší „Chcípni svině!“ a neví proč, lekne se. Ani zvyknout si na opakování moc nejde, ale pokud to není vážné, přestane to.

          14. Hupert: Za podrazy většiny lidí často stojí jejich manželky a přítelkyně.

           Jakmile se někde začne dařit, tak doma toho svého burcují: „Podívejte se, zasloužil bysis víc než tamten.“ A tak dlouho hučej, až začne dělat podrazy. I když jste předtím byli kamarádi. Zažil jsem to nesčetněkrát.

          15. Hupert: tak ono si stačí pozorně číst diskuse zde na D-F, tady najdeš všechno, o čem jsem mluvil, v míře vyšší než malé… Já jsem tím zcela znechucený a demotivovaný a moje frekvence psaní článků se tím propadla na cca. 1x ročně.

         2. berete-li to pouze hlasem lůzy, pak budiž… ovšem z hlediska médií, vyšší politiky a kulturní fronty je situace naprosto jednoznačná a (slovy Klause) bych významně povytáhl obočí, pokud mi to budete rozporovat.

         3. O agentech Aspenu snad netřeba pochybovat, ti jsou známí https://www.aspeninstitutece.org/people/.

          1. A pak proč asi Čupr rohlíkovi nechutnají Jandejskovi králíci.

          2. Samozřejmě že existují „agenti“ Aspenu (spíše vymytci), stejně jako existují agenti CIA, agenti FSB, agenti čínské rozvědky atd.

           Zádrhel je v tom, když každý kdo s tebou nesouhlasí je automaticky agent [dosaď nepřátelskou organizaci].

          3. …a mel by se do te zeme i odstehovat.

          4. Já bych všechny, kdo se mnou nesouhlasí, nazval agenty Antarktidy a poslal je do té země se odstěhovat.

      2. esli sou nebo nejsou sysopojc mišuge nevim ,ale že ty seš naprosto vylízanej kretén zralej na kazajku je patrný nejpizdějš vod první věty ty debile…:o)

  3. Tenzor: Přesně kvůli takovým lidem jako vy tenhle článek vznikl. Místo argumentu nadávka. Jak za komunistů.

   1. To je to, on ti nenadal. Jen oznamil, ze by to treba, pri splneni nejake nevyjadrene podminky, rekl.

    Je to neco, jako kdyz reknes policajtovi „ja si nemyslim, ze jste curak“ ;-)

   2. PAKO – a ty nejsi PAKO?

    1. není… je PAKO- .. tenzor odebral pomlčku, tedy nick přetvořil v nadávku. je to přeci tak prosté

 4. Je dobry si pamatovat, kdo tuhle obludnou vlastizradu alias „pomoc Ukrajine“ podporuje, i kdyby jen slovne.
  To samy plati o vopichancich experimentalni vakcinou proti chripecce, kteri chteli koncetrakovat a plynovat neockovane. Kdyz se ukazalo, co to bylo za sracku a jak byla vlastne chripecka nebezpecna, drzi hubu a delaji jako ze nic. To same ticho po pesine bude az Zelenskeho zkorumpovany teroristicky rezim konecne padne a vyplave na povrch, kam vlastne uzitecni idioti nacpali prachy sve, a co hur, podporou zasranych vlad jako je ta aktualni c CR i prachy nas ostatnich. Tipuju, ze prunik techhle dvou mnozin krivejch hajzlu bude skoro 100%.

  1. Ti, co ta svinstva podporuji a vymysleji, jsou si prakticky jisti, ze se jim nic nestane. V tom je jadro krysarika.

  2. Pamatovat si, kdo co provedl fungovalo třeba ve třicátých a čtyřicátých letech, například v našem pohraničí. Tam si to pamatování obě strany daly na revanš.

   Dnes kolegu v práci, kterej vehementně zmrdsky v době kovidu práskal, na kandelábr pověsit nemůžeš.

   1. Neni nutne ho veset, zivot se da zneprijemnit i tak. Jen je potreba byt vynalezavy a dusledny.

    1. Třeba se mu vysrat na rohožku.

     1. To ne, takovyho cloveka musis delat ja sekanou. Pekne pomalicku, predehrat a pak dlouho, dlouho nechat ‚delat‘. Nejaka drobnost, ktera nasere a pak mesic klid. Pak zase neco jineho a tri tydny klid. A pak zase nejaka picovina a pak klid. Bavit se zmrdem. I takova zalomena sirka ve vlozce zamku udela spoustu radosti. Obligatni brambora ve vyfuku, apod. Levne, ucinne.

      1. Mmchdm, jeden kolega slavi 40. Jeho kolegove mu pripravili takovej nevinnej darek – nekde koupili nekolik set malinkatejch plastovejch kachnicek a ruzne mu to rozstrkali po kancelari a mistech, kam chodi. Ale tak, ze na prvni pohled nejsou videt. Otevres suplik, kachnicka. Vytahnes sanon, vypadne z nej kacnicka. Zalejvas kytku, cumi tam kachnicka.\

       Ten kolega to prvni den bral jako prdel, druhej den uz zacal lehce nadavat a treti den uz mel tiky.

       1. Jo, tak dodatek, ted jsem se dozvedel, ze tech kachnicek bylo 180. Kolegove je zespodu ocislovali, aby nestastnik si je mohl spocitat a vedel, ze uz je ma vsechny. Jenze… ta cisla jsou umyslne 1-200 a nektera chybi…

        1. Toe hodne zakerny:D

        2. Jsou v těch kachničkách aspoň drogy?

         1. Ne, jsou to takovy 2 cm velky ludry. Nezkusil jsem to cumlat, ale myslim, ze jsou gumovy.

  3. Praetorian:

   To je přesně to, z čeho má pisálek takovou hrůzu a nad čím se stráášně pohoršuje.
   Seznam.
   Kolaborantů, zrádců vlastního národa, koronafašistů, práskačů, tečkařů…
   Přitom nešlo o nic jiného, než seznam nicků.
   Krásně to bylo vidět v tom prvním momentu, kdy tady corona zkušebně vyvěsil „seznam“ – aniž by vůbec uvedl jeho účel, okolnosti jeho vzniku, nebo objasnil jeho smysl.
   Pisálek začal jako úplně první, hýkal jako šílený a za ním celá ta skvadra nohsledů.
   Poslední, ten viditelně nejblbější za nimi, Tenzor, přičinlivě sbírající klacky od transparentů ala „Pryč se seznamy!“, jak je v běhu odhazují.

   Přijde mi to až směšný.

    1. Pokud se Macronovi podari prosadit, ze je potreba poslat kontingenty NATO, tak vyse jmenovani urcite budou stat prvni na nadrazi v plne polni a do televize rikat ‚premluv rodice, partnera‘. Ja vim, ze pujdou vzorem. Maji moji plnou podporu a duveru.

    2. servisdok: seznam, to je základ každého soudruha. Bez seznamu ani ránu!

     Pamatujete tu reklamu, jak byla špína zažraná? Ve vás dvou s coronou je ta minulá totalita i po 30 letech ještě tak o tři řády zažranější, než by špína kdy dokázala. Je dobře, že tu jste, lidi potřebují vědět, co s nimi takový režim udělá. Zvlášť, když nejsou od začátku nic moc a jdou štěstíčku naproti (takže bohužel pro ty dnešní jste zase na oplátku motivací, jak to pěkně funguje, ale na tomto serveru je ta výchovná role důležitější, náborovou byste mohl hrát spíš někde na seznamzpravy, hovinkách nebo lžidnesu, tam byste byli s kompilací seznamů odpůrců režimu jednička).

      1. treb: přesně tak. To jsou ti noví, perspektivní servisdokové. Naučili se to od těch minulých velmi dobře. Režim si rozvracet nedáme!

       1. seznam sám o sobě je samozřejmě neškodný, důležité je, co se s tím seznamem zamýšlí. Takový telefonní seznam nebo seznam válečných zločinců je činnost, u kterého nic soudružského nepozoruji. I ten seznam dezinformačních webů je prospěšný, protože člověk objeví nové zdroje informací. Blbý je, že je to vnitro, kdo si je vede.
        Ale jsem pouze obyčejný člověk, který běhá po lese a nevidí přes stromy les. Vy mi to z vrtulníku jistě vysvětlíte lépe. Děkuji.

        1. treb: nepochopil jsem smysl Vašeho příspěvku. Proč sem taháte telefonní seznam? Mám Vám taky vysvětlovat, že seznam na nákup do sámošky je neškodný dokonce i když si jej vede estébák?

         Jinak mě těší, že mě pečlivě sledujete.

         1. nevim, jak lépe to napsat. Zkuste lépe číst, možná lépe chápat?

      2. „Projekt podpořila nadace Open Society Fund“
       Takže jasná fake news. Sorosova nadace se přece NIKDY, za žádných okolností, takhle nechová! Nikdy by ji nenapadlo se pokoušet cenzurovat nebo vměšovat do domácí politiky. To jsou jen pomluvy, které šíří Kreml.
       Žádám o zařazení stránky neovlivni.cz na seznam dezinformačních prokremelských webů.

       1. Strašíte Sorošem? Tak to jistě věříte v Aštara Šerana a placatou zeměkouli. Takhle obvykle se vyvrací vliv Soroše na politiku státu ;-)

 5. exoftalmik z Kolína. Jak řekl Milan Lasica V jednom dialogu se Satinským: „brilantné, toto použijem vo svojej nedelnej kázni.“

 6. Pro autora clanku: Nechci nejak moc hodnotit uroven myslenek ve clanku, pro me to jsou povetsinou proste dementni blaboly, ale rad bych provedl osvetu, co se tyce toho citatu pana Sladka.
  Doporucuji si vyhledat a pustit ten rozhovor cely, protoze na tomto vyroku je krasne videt, jak lidi, co ho papouskuji, proste prevzali nekde nejakou vec, co se jim libi a neresej, jestli to trebas nebylo uplne jinak.
  Pan Sladek totiz rekl neco jako „ja nejsem jako nekdo jiny, kdo rika, ze….“ a nasledovalo to, co jsi napsal.
  Takze ze slov „ja nesouhlasim s tim a tim“ vzniklo „ja zastavam to a to“ a to proste jednoduchym strihem ve videu.
  To, jestli to puvodni vyjadreni od pana Sladka byl trolling ci neco podobneho, o tom muzem polemizovat. Rozhodne vyrok tak, jak je uvaden, neni pravdivy.

 7. Pako, mate nejaky email, na ktery bych vam mohl napsat? Klidne jednorazovy/docasny…

  1. Jistě pochopíte, že kvůli některým zdejším diskutérům toto neudělám. Ale vím, že redakce Váš mail dokáže přeposlat, požádáte-li ji.

   1. PAKO-: si na email.cz nebo kdekoliv jinde udělejte schránku „pako234@email.cz“ a je to, ne? Pokud ji budete používat pouze ke komunikaci s místními, není čeho se obávat.

 8. Proč se někdo, chlubící se svým pronikavým viděním světa, svou samostatností a inteligencí cítí nucen zařazovat do nějakých skupin? Proč prostě sebevědomě neřekne myslím si to a to a co si o mně myslíte vy je mi u prdele? Už vůbec nechápu, proč se zařazuje do mongolských hord z východu. Nebo počkat- vždyť to vlastně to jeho zařazování srozumitelně vysvětluje. Да здравствует товарищ!

  1. Patrně jste nepochopil smysl článku.

   1. Ale pochopil….vidím mu až do ledvin.

 9. Tak shořel první Abrams…

  https://t.me/s/dva_majors

  1. Vypadá to jak obrázek z nějaký počítačový hry.

   1. Úryvek z filmu „Zpátky na frontě 2“ tentokrát z koprodukce KoZa a Ruska, pokračování úspěšného https://www.csfd.cz/film/252726-zpatky-na-fronte/prehled/.

Napsat komentář

D-FENS © 2017