Ale chybí mi tam ještě zohlednění toho statického opotřebení (autor popisuje jako entropii). Když se člověk koukne na okresky, kde těžké vozy jezdí málo, tak je třeba je také za 20 let zrekonstruovat.
Povětrnostní vlivy jsou také část statického opotřebení. Např. jedná nesikovná zima tak 5 let zpět udělala z rozvadovské dálnice dobrý tankodrom.
V cesku se ale silnice neopravuji. Da se tam znacka, snizi se na useku 100m rychlost z 90 na 70. A je to
VaclavC
Trochu mimo téma: u těch modulárních reaktorů by mělo dojít k úsporám na základě skutečnosti, že se budou vyrábět sériově ve fabrice. Ne jako unikátní kusy v místech určení. Jak to ale dopadne, to se uvidí.
cool
Argent e – argentum astrum je látka (to víš ne) co se potlačuje anti prekurzory doby jedové. Normálně je jí do 1% v krvi a ostatní živočichové ji nemají, hurá mRNA, fuj. Od 3% skokově naskočí inteligence u 400 je telepatie, telekineze, teleportace a zdá se že ten us kouzelník ji dává. Od 1 200 tvorba realizace představ což tedy lidé, někteří umí ale ne „stvořením a „lup.
To první je od pana Chvátela a to druhé jsem nevím kde chytil, neděleyte KoZa. :-))) https://www.youtube.com/watch?v=TS5andyzhjM
cool
Argent e – argentum astrum je látka (to víš ne) co se potlačuje anti prekurzory doby jedové. Normálně je jí do 1% v krvi a ostatní živočichové ji nemají, hurá mRNA, fuj. Od 3% skokově naskočí inteligence u 400 je telepatie, telekineze, teleportace a zdá se že ten us kouzelník ji dává. Od 1 200 tvorba realizace představ což tedy lidé, někteří umí ale ne „stvořením a „lup.
To první je od pana Chvátela a to druhé jsem nevím kde chytil, neděleyte KoZa. :-))) https://www.youtube.com/watch?v=TS5andyzhjM
cool
Orchestrion čaruje.
Argent
Představ si svět, kde máš kamiony, najednou přijde někdo s tím, že když budeš vyrábět 20x tolik aut než kamionů, tak zlevníš dopravu. Jeden kamion uveze stejně jako 20 aut. Přece když budeš levnějš vyrábět sériově auta, tak bude levnější odvést stejné množství krabic 20 auty než jedním kamionem. Kolik dnes stojí 20 aut a jeden kamion? No samozřejmě se to nevyplatí, protože 20 zařízení je servisně náročnější než 1. Můžeš si lhát do kapsy, že nový reaktory budou vyžadovat stejné množství obsluhy, že 4 reaktory bude obsluhovat celkem stejný počet jako 1 velký reaktor, ale i kd
Vsadím se, že se tenhle debilní nápad chytne i jinde.
Třeba pekárny. Prodají velkou pec a koupí jich 10 menších. Oh wait, na pořízení je to dražší a i na provoz.
Nebo tašky na nákup. Místo jedné velké igelitky budeš mít 5 menších tašek, které je díky lepší sériovosti levnější vyrobit, ale odnesou celkově stejné množství zboží. Oh wait, ale ty nejsou levnější…
Ukaž mi obor, kde tahle modularita funguje, když je za cíl vyrobit stejné množství něčeho na jednom msítě. Nikde. Všude je vždy výhodnější zařízení zvětšit a čím větší mašina, tím efektivnější a levnější výroba a provoz..
Jaderná elektrárna je stavěná na 60 let (20-60), spotřeba elektřiny jen roste. Není důvod stavět malá zařízení, je potřeba stavět velká a nahrazovat uhlí…
Mimochodem v číně tu modularitu zkoušeli. dopadlo to následovně:
Velký skok vpřed, iniciovaný Mao Ce-tungem, byl katastrofální ekonomický a sociální experiment v Číně (1958–1962). Snaha o rychlou industrializaci, včetně budování „zahradních hutí“ na výrobu oceli, vedla k plýtvání zdroji a výrobě nekvalitní oceli. Přesměrování pracovní síly z zemědělství způsobilo masivní hladomor, při kterém zemřely desítky milionů lidí. Tento neúspěch ukazuje, jak nekompetentní plánování a ideologický fanatismus mohou vést k obrovským lidským a ekonomickým tragédiím.
Dachsmeister
@Argent
modulární jaderné reaktory vhodné velikosti pro menší města do 500 000 duší vyráběl Westinghouse od začátku 70. let, A4W, poslední evolucí je A1B.
Menší reaktory S2W vhodné pro středně velké firmy pak od začátku 50. let.
Drobným problémem je jejich cena…
VaclavC
No spíš to srovnání bude vyrábět jeden každý kamion od základu znova v garáži objednatele, nebo místo něj dodat pár dodávek vyrobených sériově ve fabrice.
Jinak jasně, jeden velký zdroj bude na jednotku vyrobené energie efektivnější než hromada malých … ale ne vždy je ta efektivita jediný parametr.
Argent
Jenže i ty velký reaktory by mohly být sériovky, jen by si každej stát v každej jinej rok nesměl diktovat, jak to chce. Zeptej se EDF jak jim to šlo s EPR. Zeptej se jakej je rozdíl mezi jednotlivými 4 bloky v Dukovanech, ani ty nejsou stejné. Oboje je to Fabie, jenže jedna má kožený sedačky, druhá je kombík, třetí má automatickou převodovku… Kecy o sériovosti jsou lži.
Postaví jeden reaktor, předělají design, někdo si objedná dva, znovu předělají design.
Ani zkurvená tesla model S nebo 3 nejsou v letech stejná a kompatibilní…
VaclavC
No ne úplně. Velký reaktor nejde vyrobit ve fabrice a dovézt v kuse na místo. Což je představa u (některých) konceptů těch malých modulárních. Klient si připraví zázemí, a pak tam přijede kamion s velkou „atomovou baterií“ a tu strčí do nějaké připravené šatchy v zemi. Pak to tam třeba 10 let poběží a když se vyčerpá, přijede kamion s novým kusem a ten starý si odveze na recyklaci.
Zatim propálili docela dost prachů a výstup veškerej žádnej, resp. cena za prototypovou elekrárnu o 460 MW měla byt po posledním zvýšení skoro 9,4 G v dolárech. To máš skoro 20G dolárů za GW výkonu.
Rosatom staví egyptskejm čmoudům za 6G dolarů/GW.
Tvl to sou samý jistoty a pozitíva tydle modulární kunďárny X-DDDDDDDDDDDDDD
VaclavC
Na tohle u
VaclavC
Odklepl jsem to d
VaclavC
Pardon, chtělo by to mazání komentářů, 2x jsem si odklepl odeslání …
Na tohle už se reagovat dá … Neříkám, že je to skvělé a zalité Sluncem a že to dopadne. Ale líbí se mi (což, samozřejmě, nic neznamená ;-)
ModrýKlokan
Vaclav
Ten matroš co hulíš je extra třída…
VaclavC
Ne, jenom jsem měl na počítačích přepínaní jazyků namapované na Super+Enter a na jednom jsem to před tím, než jsem sem psal, zrušil. K čemu to vedlo je nasnadě.
Ale koukám, že tady je teda opravdu vstřícná komunita v diskuzích, jen co je pravda. Asi dělám dobře, že téměř výhradně tady jenom čtu.
ModrýKlokan
@ Vaclav
Zas nepropadej trudnomyslnosti a defétismu. Možná nevíš, že tady není rozhodně žádná homogenní bublina. Pod prapory zde bojujících kohort zuří zásadní ideologické bitvy. Na první pohled nejsou možná vidět.
Zároveň je zde jedna z posledních oáz absolutně nemoderovaného obsahu. Ti, co si toho váží, pravidelně provádí lehký pinq do auditoria, aby jsme nezlenivěli. Oblíbené kódy jsou debil, blbeček. „Slušňáci“ to opisují hustým opovržením. Zkus to taky, prdel musí byt. Na rozdíl od hopsody ti nikdo nemůže vylít pivo na kebuli.
VaclavC
Čtu to tady už hodně dlouho, takže nějakou představu mám. Ale většinou ani nemám potřebu něco psát. Tohle byla výjimka. Číst budu určitě dál.
Hupert
VaclavC: Jen piš, ať rozšíříš portfolio představ. Když tu tím někomu přitakáš, můžeš dostat i pochvalu….a s helmou na hlavě rána do kebule nebolí.
Sysop
Fklidu, nemecti zeleni uz pracuji na odstraneni plynovodu a ropovodu pote, co se jim podarilo demontovat jaderne elektrarny. A zajiste to udelaji s nemeckou duslednosti. A az budou v Nemecku hotovi, zajiste nam poslou nejakou smernici, jak to mame provest u nas, abychom neprisli o dotace.
Marty...
Fklidu, nemecti zeleni uz pracuji
Předpokládám, že běžný městský ekolog obyčejným lidem vysvětlí, že blackouty jsou normální a sám si to zařídí tak, aby měl elektřinu vždy.
Mame ted u nas v baraku kocku, chemicku, co odesla z jednoho nejmenovaneho mesta, kde pracovala na useku recyklace chemikalii a kontroly odpadnich vod. Ja jsem u toho bohuzel(dik) nebyl, ale kolegove rikali, ze co vypravela vesele historky z byvale prace na vanocnim vecirku, tak z toho vsem sla hlava kolem. Ten tlak mesta, zamest vsechno pod Teppich, brutalni.
Chapu dobre, ze ty feny nam snizi poplatek za OZE?
fatdwi
Sysop: snad zvýší, ne? Z něčeho to bude potřeba platit.
Jednou se o téhle době budou naši potomci učit jako o příkladu neuvěřitelné debility – ničení ZPF pěstováním sraček do benzínu. Dotace Číny skrze lití peněz do nesmyslných FVE pro jednotlivce, zatímco lokální centrální výroba instaluje mařiče, to vymyslí jen komanč tohle (facepalm).
Bohužel, jako každá jiná víra, i tohle bude muset narazit do zdi, jinak není jak to změnit. Příliš velká pozitivní zpětná vazba průměrných věřících.
Jako jo, autor VK, takze je se vsim hned hotovej a spiknuti a tak, ale i pokud to nespojim do jednoho retezu, tak je az neuveritelny, jakej Kocourkov tam ti Amici vybudovali. Mame jeste porad rezervy.
Jihočech Honza
Západní debilita má ještě 2. stupeň – levě liberální voliči rozvrátí město, kraj nebo i stát, pak se přestěhují někam, kde pravicoví extrémisté vybudovali snesitelné podmínky, ovšem své debilní politické názory si ponechají a volí stejné poměry, které je vyhnaly z jejich původního bydliště…
A aby v Německu volili „opozici“ v podobě CDU, která za migrační i ekologistický průser může jako nikdo jiný….
Sysop
V Nemecku uz ten chaos nastesti nebude trvat dlouho. Jeste tak dvoje, troje volby a pak uz v tom Chalifa udela Ordnung.
fatdwi
Sysop: ne, že by to nebylo možné, ale ten článek je strašná píčovina v tolika ohledech, že silně pochybuju, že by měl autor jakékoliv argumenty kromě své fantazie.
Jinak nemyslím, že by tam Amíci měli něco extra – pouze se jim důsledky socíku míchají s mnohem větším bohatstvím, než to bylo tady. Protože tady komanči sebrali prakticky všechno, zatímco tam vedle sebe existují s boháči, kteří je podporují (viz podpora Kamaly IQ60 Harrisové od woke pošuků jako Hanks, Clooney, Pacino a mnozí další) a kromě herců tam pořád ještě jede Silicon Valley. Hodně se toho už přesunulo zničit Texas, ale zdaleka ne všechno. Výsledkem je zajímavý mix těch největších pracháčů s tou největší komančskou lůzou.
Nedá se říct, že my máme rezervy, protože tady v první řadě chybí ti pracháči na straně jedné a hromady socek na straně druhé. To mají v UK nebo do určité míry ve Francii, ale tady to není a nebude – i s „výhodným“ migračním paktem toho bude jen půlka, pracháče není kde brát, pár oligarchů to nevytrhne.
Oproti tomu pěstovat řepku, abychom jí zkurvili benzín a dotovat nesmyslné zdroje energie, abychom jejich produkci vzápětí pálili ve fénech, to je prostě leonovina jak kaBrno.
Marty...
by mělo dojít k úsporám na základě skutečnosti, že se budou vyrábět sériově ve fabrice. Ne jako unikátní kusy v místech určení. Jak to ale dopadne, to se uvidí.
Dovolím si předběhnout místního jaderného wiki experta, který zřejmě téma zatím studuje na wikipedii:-)
SMR nikdy nebylo u úspoře. Současná generace jaderníků resuscitovala téma z 50. a 60. let novým názvem…tedy představu předchozí generace jaderníků, která již vymřela, že u každého městečka bude stát jaderný reaktor.
Neprosadilo se to tenkrát a neprosadí se to ani teď, protože je to v součtu ještě dražší než velké bloky.
Jediné, co má trošku šanci to, co plánuje ČEZ…..tedy výstavba menší bloků na místě bývalých uhelných elektráren, ale to není o úspoře, ale o snazším povolení…
ygorek
Marty… 7.1.2025 v 19:10
Nevím, co je o úspoře, ale rohlík, rohlík je o mouce.
Na místě bývalé udelné elektrárny lze jistě nalézt nějaké prvky sítě VN a zdroj vody, pokud bude žádoucí třeba pro výrobu páry.
To sice jo, ale typicky je uhelnej kotel vysokopotenciální zdroj páry, takže nemůžeš použít vysokorychlostní turbínu vod něj.
Nekterý vysokoteplotní reaktory 4. generace se blíží, ale pořád tam nejsou. Tak jedni magoři přišli s tím, co sem si myslel, že ti vypatlanci zkusí – lednicu na zvýšení teploty páry na potřebnou úroveň. Jo prostě představ si tvl, budeš zvedat lednicou teplotu páry (příkladmo) ze 300 na 400 °C. V objemech desítek kubíků a jednotek tun za minutu. V principu to jde, ale normální člověk nemá slov pro nápad to fakt realizovat.
ygorek
Behemot 7.1.2025 v 20:13
„Zdroj vody pro výrobu páry“ neznamená zachování turbíny zrušené elektrárny. Z čeho jste usoudil, že navrhuji něco takového?
Marty...
Z čeho jste usoudil, že navrhuji něco takového?
Ona wikipedie už někdy leze na mozek:-)
Z toho, že to je tak čtvrtina celkové investice. Nahrazovat kotel jaderným reaktorem v místě je naprostá hovadina, která nemá absolutně žádnej ekonomickej smysl.
Tak blázni vymejšlí způsoby, jak to zatraktivnit, jeden z nich je právě totok, jenom vyměnit kotel.
Marty...
Z toho, že to je tak čtvrtina celkové investice. Nahrazovat kotel jaderným reaktorem v místě je naprostá hovadina, která nemá absolutně žádnej ekonomickej smysl.
Tak blázni vymejšlí způsoby, jak to zatraktivnit, jeden z nich je právě totok, jenom vyměnit kotel.
Víte…oni také na wikipedii nepíšou úplně všechno….:-)
no šak taky proto máš hovno k věci co kloudně říct vole, se ví
Marty...
Na místě bývalé udelné elektrárny lze jistě nalézt nějaké prvky sítě VN a zdroj vody, pokud bude žádoucí třeba pro výrobu páry.
Ano, máte pravdu. Na to jsem odkazoval, proto je jednodušší získat povolení.
Je to samozřejmě nesmysl, v normální civilizaci reaktory vyrábí specializovaný hutě, co to umí, a to pokud možno co nejmenší paletu modelů. To jenom tady v ojvropě si žabožroutská pakáž hraje na kde co a zadává výrobu reaktorovejch nádob snad polskejm loděnicím nebo komu.
Nicméně todle je víceméně ten nejmenší náklad. Vokolo toho reaktoru je strašnej bambilion systémů a ten tam většinou bude i u většiny malejch (pravda, ne nutně u všech, aspoň to tvrdijou návrháři co eště nepostavili ani hajzlboudu, jak to bude všecko pasivní a kdesicosi; jistě, vysokoteplotní reaktory 4. generace fungujou principiálně trochu jinak, jak tlakovodní, ale to se prostě uvidí). Hlavně tam musí byt velký zabezpečení, ozbrojení hlídači, hasiči, kdoví co všecko. Je to jednou jaderný zařízení a na tom se nezmění vůbec nic. Takže takový ty vlhký sny vo náhradě kdoví čeho jedním malým reaktorem, no jako, jedině snad třeba kvůli chladicí vodě. To ale spíš furt bude jednodušší udělat třeba chlazení vzduchem, než vodparem vody, proti provozu malýho reaktoru.
Jako sem-tam to asi nejaký využití najde, ale nebude to kdovíjaký supr terno. Ale úplnej úlet sou ty hovadiny že jako v obrovským areiálu bude 5, 10, 50 malejch (nebo mikro) reaktorů, místo 1-2 velkejch. Naprostá fraška. Jak bylo už řečeno, to je asi jak dyby pekárna prodala troubu na 100 chlebů a nakoupila 50 domácích troubek na 2 chleby. Úplně pošahaný, že?
CzechDave
Hlavní myšlenka je taková, že každé větší město bude mít svůj malý modulární reaktor. Budějice jeden, Brno jeden, Ústí nad Labem jeden, Praha například tři. Když se jeden reaktor odstaví kvůli údržbě nebo poruše, ostatní reaktory jej zastoupí v rámci přenosové soustavy. Mělo by to znamenat i menší nároky na stav personálu, na obsluhu malého reaktoru stačí – oproti Temelínu například – s trochou nadsázky pár kvalifikovaných lidí, kteří se mohou navíc zastupovat i v rámci sousedních reaktorových lokalit, pokud někdo onemocní nebo odejde. Ohledně servisu může být několik mobilních part s perfektním vybavením, které budou objíždět jeden reaktor za druhým v rámci naplánovaných odstávek a provádět jejich servis.
Prostě taková decentralizace zdrojů elektřiny v rámci přenosové soustavy, které lze navíc řídit odděleně v závislosti na aktuální spotřebě elektřiny. Teoreticky si to představit dokážu, prakticky zatím ne.
Childeater
Zdar.
Já zatím asi ani teoreticky. Postavit malou elektrárnu je skoro stejný, jako postavit velkou, musí mít všechno jako ta velká, je to stejnej voser – jen je to zmenšený. Nikdo mi vlastně nikdy nevysvětlil, v čem ta modularita těch menších elektráren spočívá.
Jedinou úsporu kterou vidím bych možná našel v tom, že bude větší část součástek vyráběná sériově pro více elektráren. Ale to se děje už teď.
CzechDave
Co jsem si to tak po očku studoval a snad i správně pochopil, modulární reaktor by měl být řešen jako all-in-one packet, tedy včetně té elektro-, pneu- a chladicí bižuterie kolem. Takže s nadsázkou řečeno přijede deset kamionů, z nich se vyloží reaktor, všechno se secvaká dohromady a bude to ve výsledku vypadat jako velká krabice od bot s budkou velína a základní údržby u toho, ze které vedou dráty k městské rozvodně. Takový ekvivalent malých vodních elektráren, které v některých městech jsou. Samozřejmě velice zjednodušuji, ale taková je má představa, jakou jsem si z toho zatím odnesl.
To je totiž představa právě magorů, co nigdy nepostavili ani tu civilní hajzlboudu. Proto tak 95 % tady těch dementů skončí jako tragičtí bankrotáři, a ve výsledku přežije pár. A z toho typicky spíš ty větší reaktory (řekněme 300-600 MWe s potenciálem kogenerace) pro menší stády/města/kde je málo chladicí vody.
Vono taky z jednoho pohledu dává smysl sériovka, jenže, všude jsou podmínky trochu jiný. A ve výsledku pokaváď ti nejakej krám byť za větší investicu tak ale přinese o pár desetin procenta vyšší účinnost, s ohledem na absolutní hodnoty výkonů, o kterejch se bavíme, a dobu provozu, to ve výsledku udělá bambiliony peněz potenciálního zisku navíc. Tak se to nakonec dělá.
Další věc jsou ty skutečný životnosti, trochu bytelně udělaný tlakovodní reaktory generace II(+) začínaly na nejakejch 30 letech a už teď první kusy prolamujou hranici 60 let. Ani nedejchám, že se nakonec dočkáme 80. A to průběžnou mdoernizací a vylepšováním a i třeba navyšováním tepelnýho výkonu se zvedl výstupní čistej elektrickej výkon dodávanej do sítě někde i až třeba vo třetinu.
A si vem, že generace III+ už počítá 80-100 let v návrhu. V reálu to může běžet klidně 120+. To bude jak bytelný vodní elektrárny, tam to taky klidně frčí staletí…
Marty...
To je totiž představa právě magorů, co nigdy nepostavili ani tu civilní hajzlboudu.
Předem se omlouvám, asi to bude netaktní dotaz……kolik jaderných reaktorů jste postavil vy?:-)
ModrýKlokan
@ Marty
Ty asi nemáš ani šajn vo tom, kolik techniků z celýho státu v Behemotově věku, dělalo na Dukovanech a Temelíně. Jaderný reaktory si nebastlí jeden génius v garáži, ty mamlase. Evidentně vo tom něco ví, na rozdíl od tebe.
A to nemluvím o dalších dvaceti reaktorech, který Škoda JS dodala včetně Slovenska do celýho světa, kam zcela jistě na montáže jezdilo stovky techniků, kteří ještě žijí. V současnosti Škodovka pořád exportuje jaderný technologie. Ty jsi asi myslel, že jsi objevil ameriku, no ni? Máš přezdívku Columbus?
Marty...
Evidentně vo tom něco ví, na rozdíl od tebe.
Ví jenom to, co se namemoroval na wikipedii.
kteří ještě žijí.
V lepším případě jsou v důchodu, v horším případě mrtví.
V současnosti Škodovka pořád exportuje jaderný technologie.
Myslíte ten jejich servis, co dělají……
Možná teoreticky, když nemáš absolutně ani elementární představu (na úrovni návštěvníka informačního centra takovýho provozu), co to vobnáší. Už jenom to vo těch rotujících zaměstnancích a že u jadernýho zařízení (po veškeré té historické hysterii po pár haváriích) bude jako pár členů obsluhy je kokotina, která se nikdy* nestane.
_____________
*řekněme v horizontu tohoto století
Marty...
Možná teoreticky, když nemáš absolutně ani elementární představu (na úrovni návštěvníka informačního centra takovýho provozu), co to vobnáší.
Ale memorování wikipedie nazpaměť již člověk plně kvalifikuje, že?
O tom by vedeli rozpravat francuzski sudruhovia z Arevy, ked dali stavat psonkom hrubu stavbu v Olkiluoto, tak to dojebali, ze sa museli menit kablove rozvody pod reaktorom (ktore uz boli ulozene v stavbe), takze oneskorenie iba kvoli tomu bolo 3-4 roky..ak aj nieco usetrili na smejdovom polskom dodavatelovi, vysoko prerobili na pokutach Fortumu za oneskorenie.. ale to nevadi, francuzsky socializmus to predsa zatiahol vyse dvomi miliardami eur zo statneho EdF (Areva skoro skrachovala na eurohujerskom projekte v Olkiluoto.. boli tam aj dalsie skvele akcie ako kupa udajnej uranovej bane kdesi v Afrike.. a po kupe sa ukazalo, ze tam skoro ziadny uran nie je).
Chápu že kolo je tam spíše pro demonstraci „neškodnosti“, ale tlak na cm^2 je patrně vyšší než u auta, ne? Nevím jak moc ti ničí silnici, ale na měkkém terénu kolo udělá hlubší rýhy než auto.
ModrýKlokan
Karkulka
Asi je potřeba počítat se skutečnými veličinami a hodnotami. Hodnoty těch přenášených sil přece významně závisí i na rychlostech, nejen hmotnosti břemene. Vektory sil vzhledem k horizontálním povrchům se budou také významně lišit.
cool
No hlavně mají přetížené kamióny na nápravách, no a proč by jezdili dvakrát a s velkou slávou vymysleli váhy ale když jim na tom zahamtne byť z 5.km tak tam vzroste zatížení exponenciálně a mohou to hodit do šrotu a s těmi co váží za provozu to vydrží jen tak dlouho než to zjistí kde to je a přidupnou si tam.
ModrýKlokan
Skvělej článek. Čtivej, srozumitelnej i přes částečně velmi od(p)borné téma.
Malej Jarda
Stavět proti křišťálové ideologii / náboženství exaktní fyziku a matematiku, potažmo empirické poznatky, je čítankový případ don Quijote de la Manchismu.
S hentěma vymaštěncema historicky uměli s vysokou efektivitou bojovat jen Husiti, bohužel ale jen toužli nahradit jednu svatou víru jinou, i když poněkud bližší realitě. Cíl pochybný, ale metoda funkční, od té doby nebyla praktikována rychlejší a účinější.
Takže si budeme muset vytrpět evoluci, přímo úměrnou tuposti a lenosti civilizace kriticky myslet a ověřovat předkládaná dogmata reálnými důkazy a argumenty. Dokud se průměrné populační IQ nevymaní ze zóny „takhle vlevo dole“, budeme trpět, a pojednání tohoto typu budou fungovat jen njako drásání hnisavých vředů.
Anebo ty vidle a cepy………..
Dočetl jsem to do půlky, jako vtip dobrý, pak to šlo z kopcea dřív než by mě to unudilo k smrti jsem to přestal číst. Jestli se ti něco nelíbí tak kandiduj a změň to jinak drž píču.
Forge
Autorovi tímto děkuji za odkaz. https://www.electrodad.cz/proc
Jelikož rád děsím kámoše, tak jsem to rozeslal.
To zas bude keců od těch, co mají čas číst tyhle příběhy úchylů…
V češtině pro to máme takový hezký výraz. Medvědí služba.
Forge
Je to od nás hnusný, že si toho děláme prdel.Planeta si pomůže sama, jako zatím vždy, ale co ti chudáci, co to nechápou?Jen jsem to prolít, ale na konci má pomýlenec velký chlubení a taky žádost o podporu.
Už jsem obdržel pár návrhů: Třeba složit se mu na slepeckou hůl, nebo poslat pytel šišek.Samý blbosti samozřejmě, ale alespoň člověk pozná v jaký hnusný zpátečnický bublině žije.
Chce se mi zvracet…
ModrýKlokan
@ Forge
Moc tvůj příspěvek nechápu. Ty jsi uvědomělý progresivec v pokrokové bublině? Asi mi něco uniklo.
Pěkný článek.
Ale chybí mi tam ještě zohlednění toho statického opotřebení (autor popisuje jako entropii). Když se člověk koukne na okresky, kde těžké vozy jezdí málo, tak je třeba je také za 20 let zrekonstruovat.
Povětrnostní vlivy jsou také část statického opotřebení. Např. jedná nesikovná zima tak 5 let zpět udělala z rozvadovské dálnice dobrý tankodrom.
Jak zohlednit statické opotřebení?
V cesku se ale silnice neopravuji. Da se tam znacka, snizi se na useku 100m rychlost z 90 na 70. A je to
Trochu mimo téma: u těch modulárních reaktorů by mělo dojít k úsporám na základě skutečnosti, že se budou vyrábět sériově ve fabrice. Ne jako unikátní kusy v místech určení. Jak to ale dopadne, to se uvidí.
Argent e – argentum astrum je látka (to víš ne) co se potlačuje anti prekurzory doby jedové. Normálně je jí do 1% v krvi a ostatní živočichové ji nemají, hurá mRNA, fuj. Od 3% skokově naskočí inteligence u 400 je telepatie, telekineze, teleportace a zdá se že ten us kouzelník ji dává. Od 1 200 tvorba realizace představ což tedy lidé, někteří umí ale ne „stvořením a „lup.
To první je od pana Chvátela a to druhé jsem nevím kde chytil, neděleyte KoZa. :-)))
https://www.youtube.com/watch?v=TS5andyzhjM
Argent e – argentum astrum je látka (to víš ne) co se potlačuje anti prekurzory doby jedové. Normálně je jí do 1% v krvi a ostatní živočichové ji nemají, hurá mRNA, fuj. Od 3% skokově naskočí inteligence u 400 je telepatie, telekineze, teleportace a zdá se že ten us kouzelník ji dává. Od 1 200 tvorba realizace představ což tedy lidé, někteří umí ale ne „stvořením a „lup.
To první je od pana Chvátela a to druhé jsem nevím kde chytil, neděleyte KoZa. :-)))
https://www.youtube.com/watch?v=TS5andyzhjM
Orchestrion čaruje.
Představ si svět, kde máš kamiony, najednou přijde někdo s tím, že když budeš vyrábět 20x tolik aut než kamionů, tak zlevníš dopravu. Jeden kamion uveze stejně jako 20 aut. Přece když budeš levnějš vyrábět sériově auta, tak bude levnější odvést stejné množství krabic 20 auty než jedním kamionem. Kolik dnes stojí 20 aut a jeden kamion? No samozřejmě se to nevyplatí, protože 20 zařízení je servisně náročnější než 1. Můžeš si lhát do kapsy, že nový reaktory budou vyžadovat stejné množství obsluhy, že 4 reaktory bude obsluhovat celkem stejný počet jako 1 velký reaktor, ale i kd
Vsadím se, že se tenhle debilní nápad chytne i jinde.
Třeba pekárny. Prodají velkou pec a koupí jich 10 menších. Oh wait, na pořízení je to dražší a i na provoz.
Nebo tašky na nákup. Místo jedné velké igelitky budeš mít 5 menších tašek, které je díky lepší sériovosti levnější vyrobit, ale odnesou celkově stejné množství zboží. Oh wait, ale ty nejsou levnější…
Ukaž mi obor, kde tahle modularita funguje, když je za cíl vyrobit stejné množství něčeho na jednom msítě. Nikde. Všude je vždy výhodnější zařízení zvětšit a čím větší mašina, tím efektivnější a levnější výroba a provoz..
Jaderná elektrárna je stavěná na 60 let (20-60), spotřeba elektřiny jen roste. Není důvod stavět malá zařízení, je potřeba stavět velká a nahrazovat uhlí…
Mimochodem v číně tu modularitu zkoušeli. dopadlo to následovně:
Velký skok vpřed, iniciovaný Mao Ce-tungem, byl katastrofální ekonomický a sociální experiment v Číně (1958–1962). Snaha o rychlou industrializaci, včetně budování „zahradních hutí“ na výrobu oceli, vedla k plýtvání zdroji a výrobě nekvalitní oceli. Přesměrování pracovní síly z zemědělství způsobilo masivní hladomor, při kterém zemřely desítky milionů lidí. Tento neúspěch ukazuje, jak nekompetentní plánování a ideologický fanatismus mohou vést k obrovským lidským a ekonomickým tragédiím.
@Argent
modulární jaderné reaktory vhodné velikosti pro menší města do 500 000 duší vyráběl Westinghouse od začátku 70. let, A4W, poslední evolucí je A1B.
Menší reaktory S2W vhodné pro středně velké firmy pak od začátku 50. let.
Drobným problémem je jejich cena…
No spíš to srovnání bude vyrábět jeden každý kamion od základu znova v garáži objednatele, nebo místo něj dodat pár dodávek vyrobených sériově ve fabrice.
Jinak jasně, jeden velký zdroj bude na jednotku vyrobené energie efektivnější než hromada malých … ale ne vždy je ta efektivita jediný parametr.
Jenže i ty velký reaktory by mohly být sériovky, jen by si každej stát v každej jinej rok nesměl diktovat, jak to chce. Zeptej se EDF jak jim to šlo s EPR. Zeptej se jakej je rozdíl mezi jednotlivými 4 bloky v Dukovanech, ani ty nejsou stejné. Oboje je to Fabie, jenže jedna má kožený sedačky, druhá je kombík, třetí má automatickou převodovku… Kecy o sériovosti jsou lži.
Postaví jeden reaktor, předělají design, někdo si objedná dva, znovu předělají design.
Ani zkurvená tesla model S nebo 3 nejsou v letech stejná a kompatibilní…
No ne úplně. Velký reaktor nejde vyrobit ve fabrice a dovézt v kuse na místo. Což je představa u (některých) konceptů těch malých modulárních. Klient si připraví zázemí, a pak tam přijede kamion s velkou „atomovou baterií“ a tu strčí do nějaké připravené šatchy v zemi. Pak to tam třeba 10 let poběží a když se vyčerpá, přijede kamion s novým kusem a ten starý si odveze na recyklaci.
co to proboha meleš člověče nešťastná?
@ Vaclav, Behemot
Není lepší si nejdřív ujasnit, co skutečně znamená termit „modulární“, a jestli je vůbec ten termit podstatnej pro takovouto debatu?
1) Buď je to „malej“ reaktor, „secvakanej“ z několika normovaných „modulů“ na místě instalace, nebo ve výrobní fabrice.
2) Nebo je to sám o sobě „modul“. Společně s ostatními „malými“ reaktory/moduly, tvořící síť zdrojů „modulární“ energetické distribuční sítě.
3) Nebo je to třeba voboje dvoje.
Možná by se pak šlo bavit vo důležitějších aspektech, a ne vo hovnech, jak Holanďan s Eskymákem.
Já měl na mysli něco takovéhoto: https://en.wikipedia.org/wiki/NuScale_Power (ano, je to odkaz na Wikipedii).
Ale asi nemám potřebu o tom tady dále diskutovat.
Zatim propálili docela dost prachů a výstup veškerej žádnej, resp. cena za prototypovou elekrárnu o 460 MW měla byt po posledním zvýšení skoro 9,4 G v dolárech. To máš skoro 20G dolárů za GW výkonu.
Rosatom staví egyptskejm čmoudům za 6G dolarů/GW.
Tvl to sou samý jistoty a pozitíva tydle modulární kunďárny X-DDDDDDDDDDDDDD
Na tohle u
Odklepl jsem to d
Pardon, chtělo by to mazání komentářů, 2x jsem si odklepl odeslání …
Na tohle už se reagovat dá … Neříkám, že je to skvělé a zalité Sluncem a že to dopadne. Ale líbí se mi (což, samozřejmě, nic neznamená ;-)
Vaclav
Ten matroš co hulíš je extra třída…
Ne, jenom jsem měl na počítačích přepínaní jazyků namapované na Super+Enter a na jednom jsem to před tím, než jsem sem psal, zrušil. K čemu to vedlo je nasnadě.
Ale koukám, že tady je teda opravdu vstřícná komunita v diskuzích, jen co je pravda. Asi dělám dobře, že téměř výhradně tady jenom čtu.
@ Vaclav
Zas nepropadej trudnomyslnosti a defétismu. Možná nevíš, že tady není rozhodně žádná homogenní bublina. Pod prapory zde bojujících kohort zuří zásadní ideologické bitvy. Na první pohled nejsou možná vidět.
Zároveň je zde jedna z posledních oáz absolutně nemoderovaného obsahu. Ti, co si toho váží, pravidelně provádí lehký pinq do auditoria, aby jsme nezlenivěli. Oblíbené kódy jsou debil, blbeček. „Slušňáci“ to opisují hustým opovržením. Zkus to taky, prdel musí byt. Na rozdíl od hopsody ti nikdo nemůže vylít pivo na kebuli.
Čtu to tady už hodně dlouho, takže nějakou představu mám. Ale většinou ani nemám potřebu něco psát. Tohle byla výjimka. Číst budu určitě dál.
VaclavC: Jen piš, ať rozšíříš portfolio představ. Když tu tím někomu přitakáš, můžeš dostat i pochvalu….a s helmou na hlavě rána do kebule nebolí.
Fklidu, nemecti zeleni uz pracuji na odstraneni plynovodu a ropovodu pote, co se jim podarilo demontovat jaderne elektrarny. A zajiste to udelaji s nemeckou duslednosti. A az budou v Nemecku hotovi, zajiste nam poslou nejakou smernici, jak to mame provest u nas, abychom neprisli o dotace.
Fklidu, nemecti zeleni uz pracuji
Předpokládám, že běžný městský ekolog obyčejným lidem vysvětlí, že blackouty jsou normální a sám si to zařídí tak, aby měl elektřinu vždy.
https://www.t-online.de/nachrichten/deutschland/parteien/id_100439128/scholz-und-baerbock-ernten-kritik-flug-trotz-nachtflugverbot-wegen-termin.html
Mame ted u nas v baraku kocku, chemicku, co odesla z jednoho nejmenovaneho mesta, kde pracovala na useku recyklace chemikalii a kontroly odpadnich vod. Ja jsem u toho bohuzel(dik) nebyl, ale kolegove rikali, ze co vypravela vesele historky z byvale prace na vanocnim vecirku, tak z toho vsem sla hlava kolem. Ten tlak mesta, zamest vsechno pod Teppich, brutalni.
Nový, nadějný projekt v energetice:
https://www.irozhlas.cz/ekonomika/v-cesku-maji-vyrust-obri-feny-na-mareni-prebytecne-energie-neco-je-tu-hodne_2501100615_jaf
Chapu dobre, ze ty feny nam snizi poplatek za OZE?
Sysop: snad zvýší, ne? Z něčeho to bude potřeba platit.
Jednou se o téhle době budou naši potomci učit jako o příkladu neuvěřitelné debility – ničení ZPF pěstováním sraček do benzínu. Dotace Číny skrze lití peněz do nesmyslných FVE pro jednotlivce, zatímco lokální centrální výroba instaluje mařiče, to vymyslí jen komanč tohle (facepalm).
Bohužel, jako každá jiná víra, i tohle bude muset narazit do zdi, jinak není jak to změnit. Příliš velká pozitivní zpětná vazba průměrných věřících.
Nevim, jestli je to utecha, ale nejsme v te debilite sami. Ted jsem koukal na tohle: https://cz24.news/obrovsky-pozar-v-luxusnich-ctvrtich-v-los-angeles-muze-byt-spiknutim-s-cilem-pojistovaciho-podvodu-svedek-natocil-zhare-jak-zapaluji-luxusni-rezidence-ve-venice/
Jako jo, autor VK, takze je se vsim hned hotovej a spiknuti a tak, ale i pokud to nespojim do jednoho retezu, tak je az neuveritelny, jakej Kocourkov tam ti Amici vybudovali. Mame jeste porad rezervy.
Západní debilita má ještě 2. stupeň – levě liberální voliči rozvrátí město, kraj nebo i stát, pak se přestěhují někam, kde pravicoví extrémisté vybudovali snesitelné podmínky, ovšem své debilní politické názory si ponechají a volí stejné poměry, které je vyhnaly z jejich původního bydliště…
A aby v Německu volili „opozici“ v podobě CDU, která za migrační i ekologistický průser může jako nikdo jiný….
V Nemecku uz ten chaos nastesti nebude trvat dlouho. Jeste tak dvoje, troje volby a pak uz v tom Chalifa udela Ordnung.
Sysop: ne, že by to nebylo možné, ale ten článek je strašná píčovina v tolika ohledech, že silně pochybuju, že by měl autor jakékoliv argumenty kromě své fantazie.
Jinak nemyslím, že by tam Amíci měli něco extra – pouze se jim důsledky socíku míchají s mnohem větším bohatstvím, než to bylo tady. Protože tady komanči sebrali prakticky všechno, zatímco tam vedle sebe existují s boháči, kteří je podporují (viz podpora Kamaly IQ60 Harrisové od woke pošuků jako Hanks, Clooney, Pacino a mnozí další) a kromě herců tam pořád ještě jede Silicon Valley. Hodně se toho už přesunulo zničit Texas, ale zdaleka ne všechno. Výsledkem je zajímavý mix těch největších pracháčů s tou největší komančskou lůzou.
Nedá se říct, že my máme rezervy, protože tady v první řadě chybí ti pracháči na straně jedné a hromady socek na straně druhé. To mají v UK nebo do určité míry ve Francii, ale tady to není a nebude – i s „výhodným“ migračním paktem toho bude jen půlka, pracháče není kde brát, pár oligarchů to nevytrhne.
Oproti tomu pěstovat řepku, abychom jí zkurvili benzín a dotovat nesmyslné zdroje energie, abychom jejich produkci vzápětí pálili ve fénech, to je prostě leonovina jak kaBrno.
by mělo dojít k úsporám na základě skutečnosti, že se budou vyrábět sériově ve fabrice. Ne jako unikátní kusy v místech určení. Jak to ale dopadne, to se uvidí.
Dovolím si předběhnout místního jaderného wiki experta, který zřejmě téma zatím studuje na wikipedii:-)
SMR nikdy nebylo u úspoře. Současná generace jaderníků resuscitovala téma z 50. a 60. let novým názvem…tedy představu předchozí generace jaderníků, která již vymřela, že u každého městečka bude stát jaderný reaktor.
Neprosadilo se to tenkrát a neprosadí se to ani teď, protože je to v součtu ještě dražší než velké bloky.
Jediné, co má trošku šanci to, co plánuje ČEZ…..tedy výstavba menší bloků na místě bývalých uhelných elektráren, ale to není o úspoře, ale o snazším povolení…
Marty… 7.1.2025 v 19:10
Nevím, co je o úspoře, ale rohlík, rohlík je o mouce.
Na místě bývalé udelné elektrárny lze jistě nalézt nějaké prvky sítě VN a zdroj vody, pokud bude žádoucí třeba pro výrobu páry.
To sice jo, ale typicky je uhelnej kotel vysokopotenciální zdroj páry, takže nemůžeš použít vysokorychlostní turbínu vod něj.
Nekterý vysokoteplotní reaktory 4. generace se blíží, ale pořád tam nejsou. Tak jedni magoři přišli s tím, co sem si myslel, že ti vypatlanci zkusí – lednicu na zvýšení teploty páry na potřebnou úroveň. Jo prostě představ si tvl, budeš zvedat lednicou teplotu páry (příkladmo) ze 300 na 400 °C. V objemech desítek kubíků a jednotek tun za minutu. V principu to jde, ale normální člověk nemá slov pro nápad to fakt realizovat.
Behemot 7.1.2025 v 20:13
„Zdroj vody pro výrobu páry“ neznamená zachování turbíny zrušené elektrárny. Z čeho jste usoudil, že navrhuji něco takového?
Z čeho jste usoudil, že navrhuji něco takového?
Ona wikipedie už někdy leze na mozek:-)
jo tak proto seš takovej kretén?
Z toho, že to je tak čtvrtina celkové investice. Nahrazovat kotel jaderným reaktorem v místě je naprostá hovadina, která nemá absolutně žádnej ekonomickej smysl.
Tak blázni vymejšlí způsoby, jak to zatraktivnit, jeden z nich je právě totok, jenom vyměnit kotel.
Z toho, že to je tak čtvrtina celkové investice. Nahrazovat kotel jaderným reaktorem v místě je naprostá hovadina, která nemá absolutně žádnej ekonomickej smysl.
Tak blázni vymejšlí způsoby, jak to zatraktivnit, jeden z nich je právě totok, jenom vyměnit kotel.
Víte…oni také na wikipedii nepíšou úplně všechno….:-)
no šak taky proto máš hovno k věci co kloudně říct vole, se ví
Na místě bývalé udelné elektrárny lze jistě nalézt nějaké prvky sítě VN a zdroj vody, pokud bude žádoucí třeba pro výrobu páry.
Ano, máte pravdu. Na to jsem odkazoval, proto je jednodušší získat povolení.
Je to samozřejmě nesmysl, v normální civilizaci reaktory vyrábí specializovaný hutě, co to umí, a to pokud možno co nejmenší paletu modelů. To jenom tady v ojvropě si žabožroutská pakáž hraje na kde co a zadává výrobu reaktorovejch nádob snad polskejm loděnicím nebo komu.
Nicméně todle je víceméně ten nejmenší náklad. Vokolo toho reaktoru je strašnej bambilion systémů a ten tam většinou bude i u většiny malejch (pravda, ne nutně u všech, aspoň to tvrdijou návrháři co eště nepostavili ani hajzlboudu, jak to bude všecko pasivní a kdesicosi; jistě, vysokoteplotní reaktory 4. generace fungujou principiálně trochu jinak, jak tlakovodní, ale to se prostě uvidí). Hlavně tam musí byt velký zabezpečení, ozbrojení hlídači, hasiči, kdoví co všecko. Je to jednou jaderný zařízení a na tom se nezmění vůbec nic. Takže takový ty vlhký sny vo náhradě kdoví čeho jedním malým reaktorem, no jako, jedině snad třeba kvůli chladicí vodě. To ale spíš furt bude jednodušší udělat třeba chlazení vzduchem, než vodparem vody, proti provozu malýho reaktoru.
Jako sem-tam to asi nejaký využití najde, ale nebude to kdovíjaký supr terno. Ale úplnej úlet sou ty hovadiny že jako v obrovským areiálu bude 5, 10, 50 malejch (nebo mikro) reaktorů, místo 1-2 velkejch. Naprostá fraška. Jak bylo už řečeno, to je asi jak dyby pekárna prodala troubu na 100 chlebů a nakoupila 50 domácích troubek na 2 chleby. Úplně pošahaný, že?
Hlavní myšlenka je taková, že každé větší město bude mít svůj malý modulární reaktor. Budějice jeden, Brno jeden, Ústí nad Labem jeden, Praha například tři. Když se jeden reaktor odstaví kvůli údržbě nebo poruše, ostatní reaktory jej zastoupí v rámci přenosové soustavy. Mělo by to znamenat i menší nároky na stav personálu, na obsluhu malého reaktoru stačí – oproti Temelínu například – s trochou nadsázky pár kvalifikovaných lidí, kteří se mohou navíc zastupovat i v rámci sousedních reaktorových lokalit, pokud někdo onemocní nebo odejde. Ohledně servisu může být několik mobilních part s perfektním vybavením, které budou objíždět jeden reaktor za druhým v rámci naplánovaných odstávek a provádět jejich servis.
Prostě taková decentralizace zdrojů elektřiny v rámci přenosové soustavy, které lze navíc řídit odděleně v závislosti na aktuální spotřebě elektřiny. Teoreticky si to představit dokážu, prakticky zatím ne.
Zdar.
Já zatím asi ani teoreticky. Postavit malou elektrárnu je skoro stejný, jako postavit velkou, musí mít všechno jako ta velká, je to stejnej voser – jen je to zmenšený. Nikdo mi vlastně nikdy nevysvětlil, v čem ta modularita těch menších elektráren spočívá.
Jedinou úsporu kterou vidím bych možná našel v tom, že bude větší část součástek vyráběná sériově pro více elektráren. Ale to se děje už teď.
Co jsem si to tak po očku studoval a snad i správně pochopil, modulární reaktor by měl být řešen jako all-in-one packet, tedy včetně té elektro-, pneu- a chladicí bižuterie kolem. Takže s nadsázkou řečeno přijede deset kamionů, z nich se vyloží reaktor, všechno se secvaká dohromady a bude to ve výsledku vypadat jako velká krabice od bot s budkou velína a základní údržby u toho, ze které vedou dráty k městské rozvodně. Takový ekvivalent malých vodních elektráren, které v některých městech jsou. Samozřejmě velice zjednodušuji, ale taková je má představa, jakou jsem si z toho zatím odnesl.
To je totiž představa právě magorů, co nigdy nepostavili ani tu civilní hajzlboudu. Proto tak 95 % tady těch dementů skončí jako tragičtí bankrotáři, a ve výsledku přežije pár. A z toho typicky spíš ty větší reaktory (řekněme 300-600 MWe s potenciálem kogenerace) pro menší stády/města/kde je málo chladicí vody.
Vono taky z jednoho pohledu dává smysl sériovka, jenže, všude jsou podmínky trochu jiný. A ve výsledku pokaváď ti nejakej krám byť za větší investicu tak ale přinese o pár desetin procenta vyšší účinnost, s ohledem na absolutní hodnoty výkonů, o kterejch se bavíme, a dobu provozu, to ve výsledku udělá bambiliony peněz potenciálního zisku navíc. Tak se to nakonec dělá.
Další věc jsou ty skutečný životnosti, trochu bytelně udělaný tlakovodní reaktory generace II(+) začínaly na nejakejch 30 letech a už teď první kusy prolamujou hranici 60 let. Ani nedejchám, že se nakonec dočkáme 80. A to průběžnou mdoernizací a vylepšováním a i třeba navyšováním tepelnýho výkonu se zvedl výstupní čistej elektrickej výkon dodávanej do sítě někde i až třeba vo třetinu.
A si vem, že generace III+ už počítá 80-100 let v návrhu. V reálu to může běžet klidně 120+. To bude jak bytelný vodní elektrárny, tam to taky klidně frčí staletí…
To je totiž představa právě magorů, co nigdy nepostavili ani tu civilní hajzlboudu.
Předem se omlouvám, asi to bude netaktní dotaz……kolik jaderných reaktorů jste postavil vy?:-)
@ Marty
Ty asi nemáš ani šajn vo tom, kolik techniků z celýho státu v Behemotově věku, dělalo na Dukovanech a Temelíně. Jaderný reaktory si nebastlí jeden génius v garáži, ty mamlase. Evidentně vo tom něco ví, na rozdíl od tebe.
A to nemluvím o dalších dvaceti reaktorech, který Škoda JS dodala včetně Slovenska do celýho světa, kam zcela jistě na montáže jezdilo stovky techniků, kteří ještě žijí. V současnosti Škodovka pořád exportuje jaderný technologie. Ty jsi asi myslel, že jsi objevil ameriku, no ni? Máš přezdívku Columbus?
Evidentně vo tom něco ví, na rozdíl od tebe.
Ví jenom to, co se namemoroval na wikipedii.
kteří ještě žijí.
V lepším případě jsou v důchodu, v horším případě mrtví.
V současnosti Škodovka pořád exportuje jaderný technologie.
Myslíte ten jejich servis, co dělají……
Možná teoreticky, když nemáš absolutně ani elementární představu (na úrovni návštěvníka informačního centra takovýho provozu), co to vobnáší. Už jenom to vo těch rotujících zaměstnancích a že u jadernýho zařízení (po veškeré té historické hysterii po pár haváriích) bude jako pár členů obsluhy je kokotina, která se nikdy* nestane.
_____________
*řekněme v horizontu tohoto století
Možná teoreticky, když nemáš absolutně ani elementární představu (na úrovni návštěvníka informačního centra takovýho provozu), co to vobnáší.
Ale memorování wikipedie nazpaměť již člověk plně kvalifikuje, že?
zív
seš vole voriginální jak předvčerejší noviny
O tom by vedeli rozpravat francuzski sudruhovia z Arevy, ked dali stavat psonkom hrubu stavbu v Olkiluoto, tak to dojebali, ze sa museli menit kablove rozvody pod reaktorom (ktore uz boli ulozene v stavbe), takze oneskorenie iba kvoli tomu bolo 3-4 roky..ak aj nieco usetrili na smejdovom polskom dodavatelovi, vysoko prerobili na pokutach Fortumu za oneskorenie.. ale to nevadi, francuzsky socializmus to predsa zatiahol vyse dvomi miliardami eur zo statneho EdF (Areva skoro skrachovala na eurohujerskom projekte v Olkiluoto.. boli tam aj dalsie skvele akcie ako kupa udajnej uranovej bane kdesi v Afrike.. a po kupe sa ukazalo, ze tam skoro ziadny uran nie je).
žabožrouti že by v negerstánu neco kupovali? něverím :o)))
Co pak známky :-) ale
https://www.youtube.com/watch?v=fcgceJgGaRQ
Chápu že kolo je tam spíše pro demonstraci „neškodnosti“, ale tlak na cm^2 je patrně vyšší než u auta, ne? Nevím jak moc ti ničí silnici, ale na měkkém terénu kolo udělá hlubší rýhy než auto.
Karkulka
Asi je potřeba počítat se skutečnými veličinami a hodnotami. Hodnoty těch přenášených sil přece významně závisí i na rychlostech, nejen hmotnosti břemene. Vektory sil vzhledem k horizontálním povrchům se budou také významně lišit.
No hlavně mají přetížené kamióny na nápravách, no a proč by jezdili dvakrát a s velkou slávou vymysleli váhy ale když jim na tom zahamtne byť z 5.km tak tam vzroste zatížení exponenciálně a mohou to hodit do šrotu a s těmi co váží za provozu to vydrží jen tak dlouho než to zjistí kde to je a přidupnou si tam.
Skvělej článek. Čtivej, srozumitelnej i přes částečně velmi od(p)borné téma.
Stavět proti křišťálové ideologii / náboženství exaktní fyziku a matematiku, potažmo empirické poznatky, je čítankový případ don Quijote de la Manchismu.
S hentěma vymaštěncema historicky uměli s vysokou efektivitou bojovat jen Husiti, bohužel ale jen toužli nahradit jednu svatou víru jinou, i když poněkud bližší realitě. Cíl pochybný, ale metoda funkční, od té doby nebyla praktikována rychlejší a účinější.
Takže si budeme muset vytrpět evoluci, přímo úměrnou tuposti a lenosti civilizace kriticky myslet a ověřovat předkládaná dogmata reálnými důkazy a argumenty. Dokud se průměrné populační IQ nevymaní ze zóny „takhle vlevo dole“, budeme trpět, a pojednání tohoto typu budou fungovat jen njako drásání hnisavých vředů.
Anebo ty vidle a cepy………..
U těch ukusáků to bude nějak takhle
https://i.postimg.cc/C1tPBFnR/IMG-20250107-154057.jpg
https://i.postimg.cc/pVp32S59/IMG-20250107-154028.jpg
Dočetl jsem to do půlky, jako vtip dobrý, pak to šlo z kopcea dřív než by mě to unudilo k smrti jsem to přestal číst. Jestli se ti něco nelíbí tak kandiduj a změň to jinak drž píču.
Autorovi tímto děkuji za odkaz.
https://www.electrodad.cz/proc
Jelikož rád děsím kámoše, tak jsem to rozeslal.
To zas bude keců od těch, co mají čas číst tyhle příběhy úchylů…
bambiliony CO2, … sužovala silná astmata, nádory, neplodnost nebo potraty Bože, Bárto.
V češtině pro to máme takový hezký výraz. Medvědí služba.
Je to od nás hnusný, že si toho děláme prdel.Planeta si pomůže sama, jako zatím vždy, ale co ti chudáci, co to nechápou?Jen jsem to prolít, ale na konci má pomýlenec velký chlubení a taky žádost o podporu.
Už jsem obdržel pár návrhů: Třeba složit se mu na slepeckou hůl, nebo poslat pytel šišek.Samý blbosti samozřejmě, ale alespoň člověk pozná v jaký hnusný zpátečnický bublině žije.
Chce se mi zvracet…
@ Forge
Moc tvůj příspěvek nechápu. Ty jsi uvědomělý progresivec v pokrokové bublině? Asi mi něco uniklo.