Jak utahat Václavák - zpět na článek

Počet komentářů: 518

  1. Co dělat, když dřívější tajnosti co si předávali různí konspirační pošuci na svých konspiračních paranoidních webech, dnes už prakticky sledujete v přímém přenosu v hlavních médiích a vidíte to už i v denním životě okolo sebe?
    Nezbývá vám nic jiného než přestat sám se sebou hrát hru na slepou bábu s tím že to co nechci prostě nevidím a neslyším a podívat se skutečné realitě zblízka do tváře.

    Tenhle Dfensův článek je opravdu dobrým způsobem jak to udělat. Psaný velice střízlivě, nezaujatě, přitom nic nezatajuje a v ničem se nechlácholí, tak jak v Mrcasíkovo článcích, které jsou psané zjevně ještě částečně s klapkama na očích.

    Co jiného koneckonců člověku zbývá, pokud chce i s rodinou přežít to co se na nás řítí, než se tomu postavit čelem, a přestat vohnoutsky strkat hlavu do písku, případně se snažít zalézt do něčí prdele, tak jak to činí naše politická jelita.

    1. Ti ještě odpovím tady (taky se to váže k naší výměně o jedno diskuzní vlákno výše):

      „Co jiného koneckonců člověku zbývá, pokud chce i s rodinou přežít to co se na nás řítí, než se tomu postavit čelem“
      Jsem pro diskutovat strategii. Jak možná vyznívá z toho, co jsem napsal… podle mě má efekt se postavit něčemu, kde mám slušnou šanci zvítězit (dejme tomu, aspoň tak pade na pade).

      Bojovat v předem prohraným konfliktu – je to nutně onálepkovatelný jako vohnoutství? No, možná je to jen chybná strategie.
      Mi se líbilo, jak DF ve článku zmiňuje myšlenku, že co kdyby se ti protestující lépe sjednotili (vlastní politická partaj, atd.)

      1. Sjednocení je výborný nápad. Potíž je v tom, že jakmile se začneš sjednocovat, tak se ti tam hned nasáčkují agenti-rozvraceči. A lidi jsou děsně naivní tyhle rozvraceče prostě nevidí. A donekonečna s nimi diskutují a hájí své pozice, myslíc že dotyčný chce diskutovat a něco vyřešit. A on přitom jen vše cíleně vede do slepé uličky aby se to utopilo v nekonečných diskuzích o hovně.

        Koukni se jen zde, jak se tu lidi donekonečna baví s prokazatelnýma trollama, respektive agentama. A myslí si že diskutují a něco řeší. Přitom dotyční jen odvádí pozornost od skutečně konstruktivní debaty která má potenciál něco vyřešit a někam se posunout.
        Jak se tady zuřivě naváží do Ještěrky, a každého kdo má ambice to tu někam posunout a ne jenom žvanit, je prostě výmluvné.

        1. To zní pragmaticky… a ne moc optimisticky, poslyš.

          Rozvracet ti to nebudu, pouze jsem došel na konec svýho pomyslnýho myšlenkovýho provazu. Napadají mě k tomu dva scénáře:

          1) We’re doomed! https://www.youtube.com/watch?v=RWsS2H6tlsE

          2) Nechť těm konfliktním, vrtošivým, hašteřivým, vztahovačným lidským opičákům vládne AI
          Sympaťák AI byl třeba Morpheus – https://www.youtube.com/watch?v=xzDZI8IweOk
          Anebo Shodan :) … https://www.youtube.com/watch?v=fo4VV9WMAI0

        2. A pak jsou tu diskutujici jako ja, kteri vi, ze se hadaji s trollem, ale v nezbytne mire tak cinim protoze verim, ze to ru ctou i ostatni a chteji, potrebuji proti temto smejdum argumenty. A ty se jim snazim dat v co nejjednodussi podobe, bez zbytecneho zabredavani do detailu (kdyz to jde).
          Ono neni vyhra, kdyz v kazde diskuzi budou trollove postovat svoje – proestablishment sracky a nikde u nich nezustane zadna reakce. Je dobre uvadet veci na pravou miru. Jedine co je treba dale nezabredavat do vymen.
          Podle teze Wericha, ze s idiotem se lze hadat jen 5 minut. Protoze pak uz se hadaji dva idioti.

  2. Já mám porád ten zemědělskej majndset. Tisíce let předci makali na konkrétní půdě, klidně celé generace na jedné, a protože to bylo nějakou formou v jejich držení, tak se o to taky pěkně starali, aby půda dávala výnos nejen letos, ale i za deset let. Stejně tak se starám o svoje věci i já. Dokonce je pro mne důležité takové věci mít a moci se o ně starat. Sem může spadat i piplání harantů, proč ne.

    Sdílená ekonomika to ale zničí. Zatímco já se budu o konkrétní dočasně zapůjčené votevr starat poctivě, při další iteraci dostanu dojebanej šunt, což je běžná situace třeba při rotaci korporátních vehiklů. A to mě nebaví, takovej život. Tudíž nechápu, co tam má být za to štěstí…

    1. Nadiktované „štěstí“ je povinnost a ne osobní postoj.

  3. Dobrý článek, jako většina od dfense osobně. Nejde o to mít absolutní pravdu, ale postihnout podstatné momenty a položit podstatné otázky. To dfens umí. Všímá si reálných věcí a necedí to ideologickým filtrem. Trochu ubylo humoru, že by frustrace? Není se moc čemu divit, pětizmrdi na trůně, babiš v záloze, vyhlídky mizerné.
    Bláboly o konspiračních teoriích místních prudičů jsou už dost směšné. Dva svetry je tvrdá realita. Stejně jako dvě roušky. A stejně jako tečka za covidem každý rok až do brzké smrti. Tyhle bizarnosti jsou nepřehlédnutelné.

    1. Já vím…

      Trochu na odlehčení: mrzí mě, že na prezidenta nekandiduje Jirka Kajínek. Hodit mu to, byl by z toho dobrý protestní hlas.

  4. No ona ta doba není už moc daleko:
    https://www.youtube.com/watch?v=RCGfCVLofkY
    Jen to chce zmodernizovat.
    A každého nakonec tahle doba dožene, někoho tedy později. I když si teď třeba říká, bydlím ve vlastním, mám pole, vlastmí les atd.

    1. „A každého nakonec tahle doba dožene, někoho tedy později. I když si teď třeba říká, bydlím ve vlastním, mám pole, vlastmí les atd.“

      A vo tom to je! Tyhle dvě věty by si měl každý romantizující mamlas s představama typu „domeček, políčko, králíkárna, slepička, a nějaké great reset mi může políbit zadel“ povinně vylepit někam kde to bude mít stále na očích. A většina „prepperů“ taktéž.
      Lidi jsou zoufane tupí a nedokážou domyslet svoji budoucnost ani 10 let dopředu. Což je docela fail, vzhledem k tomu že o potomstvo se člověk stará klidně 30 let (od početí prvního).

      Oni časem zjistí, že i vtěch svých vytuněných domečcích nakonec nemají zdroj peněz. Už z toho důvodu že není nikdo kdo by jim za ty jejich zemědělské produkty zaplatil.

      Legrace bude až budou krachovat i ti velkopodnikatelé, kteří zavřou továrničku v ceně nějaké té miliardičky a nebude mít kdo to od nich za co koupit. A vybavení prodají do sběru za cenu šrotu.
      Jediné ci jim zbyde bude jejich luxusní vila se 4 koupelnama a extrémními náklady na energie (které nebudou).

      Z tohoto se prostě nikdo nevykecá, ani ti nejbohatší. Možná pár let ještě bude lukrativní rozkrádat státní kasu, kde vláda nabírá půjčky po desítkách miliard. No ale stejně jim ty účty zabaví pro účely sanace krachující eurozóny, takže nebudou mít vůbec nic.
      Kdepak, ten Great reset a deindustrializace byly připraveny velmi dokonale.

      1. Ja bych nepodcenoval to casovy rozlozeni. Ti, kteri prijdou o vsechno jako prvni, se budou chovat tak, jakoby uz nemeli co ztratit. A nemalo z nich neni uplne hloupe, najdou si ty spravne cile.

        1. Ti co přijdou jako první, budou bezmocní – situace ještě nenastane pro útok. Ti, co jako poslední už také mnoho nenadělají, budou jedni z mnoha. Situace určí, kteří v pořadí a ve kterém čase budou nejnebezpečnější pro ty správné cíle.

      2. „Tyhle dvě věty by si měl každý romantizující mamlas s představama typu „domeček, políčko, králíkárna, slepička, a nějaké great reset mi může políbit zadel“ povinně vylepit někam kde to bude mít stále na očích. A většina „prepperů“ taktéž.“
        Však, o tom jsme se bavili – za sebe, říkám, že úplně nevím jak na to.

        Jedno (blbý) řešení je strkat hlavu do písku. Druhý (podobně blbý) řešení je, obrazně či doslovně, vlítnout s bouchačkama na poslaneckou sněmovnu (–> „dezolát“, five minutes of fame).

        Lepší řešení je promyslet tu strategii a taktiku. Jestliže vést konflikt, tak takovým způsobem, ať vyhrajeme a globalisty pošleme do háječku.

        „Lidi jsou zoufale tupí a nedokážou domyslet svoji budoucnost ani 10 let dopředu.“
        Myslíš? Žijeme v tak turbulentní době, že když tu dojde na dominový efekt položení systémů s globálním přesahem, těžko budeme předvídat, co bude za rok!

        „Oni časem zjistí, že i vtěch svých vytuněných domečcích nakonec nemají zdroj peněz.“
        Tak peníze jsou pouze „fáze 1“, ne? Slouží k tomu, aby sis obstaral to další, prakticky použitelné.
        Peníze, jako tenké papírky, mají dost mizernou výhřevnost, v kamnech.

        „Legrace bude až budou krachovat i ti velkopodnikatelé… Jediné ci jim zbyde bude jejich luxusní vila se 4 koupelnama a extrémními náklady“
        Myslím, že většina z nás nejsou velkopodnikatelé s takovými příjmy. To spíš, jsme nějak, plus mínus, nohama na zemi.

        „Z tohoto se prostě nikdo nevykecá, ani ti nejbohatší. Možná pár let ještě bude lukrativní rozkrádat státní kasu, kde vláda nabírá půjčky po desítkách miliard. No ale stejně jim ty účty zabaví pro účely sanace krachující eurozóny, takže nebudou mít vůbec nic.“
        Tak strýček Putin řekl, že skutečné bohatství bude v komoditách. Já to beru…

        1. KaBrnak tak nejak zapomnel, ze pri urcite mire samostatnosti ty penize v krizove dobe nepotrebujes uz vubec. Takze pak ti s polickem a slepickama budou alespon mit co zrat. System se nebude srat selektivne, protoze lidi maji samozrejme snahu vse co nejdele udrzet v chodu. Az se vysere treba zasobovani pecivem, pak to bude natosup. A v tom okamziku policko s bramborama je furt vic, nez zadny policko.

          Ze Eurozona zchudne, je zrejme. Ale vzdy plati, ze kdyz tlusti budou hubeni, tak hubeni uz budou studeni.

          1. „Takze pak ti s polickem a slepickama budou alespon mit co zrat.“ Nojo, pokud ale ty sracky budou dost hluboky, tak zaroven budou cilem najezdu tech, co ty policka a drubez nemaj, ale zato jich bude vic. Cili jak pise dole Jacq, pokud ho neubranis, tak hovno Majere, hovno mas…

            1. to mne hned napadlo jak asi budu branit sve políčko když krajem potáhne zima a hlad. Spíš si říkám kam až jsou schopni to nechat zajít, protože tohle by asi byl fičák, pokud to nemají vymyšlené aspon s těmi červy… Ale když si vezmu kolik lidi chcipalo hlady kdysi, je nějaký důvod proc by to nemohlo nasta nyní?

              1. Teoretikové společenských kolapsů říkají něco o tom, že máš zalézt na měsíc do svého tajného bunkru s konzervama, počkat, a za ten měsíc nějakých 60% populace umře, vyhladoví. Myslím si, že to ale nebude tak dramatické – spíš jde o něčí fetish (jsme taky hráli Fallouty a dívali se na Mad Maxe, no, a teď jestli se do toho stylizovat).

                Ono, spíš, jestli to nebude tak horký. Jestli se dá něco vyčíst z toho, tak jak probíhala situace s kolapsem ve Venezuele. A jestli většina lidí není krvežíznivá, tak se třeba komunitně semknou, a budou spolupracovat.

                [sarkasmus]
                Fiala je kouzelník. Jak máchá těma rukama, vykouzlí zázrak.
                Stanjura nikoho nenechá padnout.
                Jurečka je… ehm… morálně nezdolný titán, a skutečný odborník na svém místě, co ví, co dělá.
                [/sarkasmus]

                1. Není náhodou ve venezuele drobet tepleji, solidní zásoby ropy, ovoce a třtina rostoucí sama od sebe?
                  To bych moc nesrovnával se zemí kde bez plynu nevyrobíš ani hnojivo, a bez hnojiva ti tam vyroste leda prd, a ještě ti ten prd uschne, či shnije bez patříčných postřiků.

                  To už raději kolaps Argentiny je nám blíž. A tam to bylo fakt hodně špatné.
                  Kdyby vohnouti věděli do jakých sraček se doopravdy řítíme, tak by v počtu nejmíň milionu naklusali do Prahe a tak dlouho by tam řádili, dokud by nad nejmenovaným pražským mostem nebyly v železných koších vazelínou potřené hlavy členů vlády a předsedů některých stran.

            2. on to už jaksi psal Herbert Spencer před 140 lety, to není nic nového. cituji-li tedy „Žádný člověk nemá nárok na majetek, dokonce ani na ten, který vytvořil v potu své tváře. Uznání jeho majetku pochází od komunity a komunita tedy může toto uznání zrušit, v jakémkoliv rozsahu se jí zdá příhodné“. to platilo vždycky a vždycky bude platit. dokud je komunitě většinově (dejmetomu mocensky udržitelně většinově) teplo a má co jíst a vidí před sebou otevřenou budoucnost (čili zase můžeme opsat ty základní potřeby ku uspokojení třeba z matějčka z jeho „prvních šesti let v ve vývoji a výchově dítěte“, to se totiž netýká dětí ale úplně každého), můžeme si hrát na nějaké katastry nemovitostí, soukromé majetky a právo. v New Orelaens to při Katrině netrvalo ani půldruhého dne bez elektřiny a zásobování obchodů a všechno tohle padlo, bohudík jen dočasně.
              možná by preppeřina mohla fungovat někde na Pitcairnu nebo Śangri-la, ale i o tom se dá pochybovat, a blbě by se tam prepperovi s rodinkou zdrhalo, a rodince by se tam nechtělo natrvalo žít, protože tam není wifina, je tam nuda a škola tam stojí za vyliž.

              1. To nezní jako Herbert Spencer. Není to stejné, jako se Walter Bagehot cituje jako zastánce centrální banky a jejích intervencí?

                1. ono to pokračuje a v konečném vyznění to vyústí v jeden z argumentů proti přerozdělování a sociálnímu státu a placení daní vůbec.

              2. To už raději přístup jisté mezoamerické civilizace. Kdy prostě děti nedědili po rodičích nic. Vše si museli zasloužit prací ve prospěch celku sami.

                Tím se vyhnuli dodnes existujícím neřestem, že společnosti vládnou rozmazlení neschopní potomci bývalých velkozlodějů. Protože po nich zdědili miliardové majetky, funkce, a mocenské postavení.

                Jako příklad je dnešní politická elita ve věku 40-50 let. Víceméně potomci normalizačních komoušských kurev. Fiala, Rakušan nejsou exces, ale spíš špička ledovce, bohužel. Proto ani výměna politiků principiálně nic moc neřeší, ale může nás uchránit od toho nejhoršího, dočasně.

                1. Že by se nějaká rodina dostala k majetku schopnostmi nikoliv zlodějnami, sis soudruhu nepřipustil? Já chápu, že třeba svět biochemiků je většině závistivý lůzy nehezky vzdálenej, ale to víš, každej není ta vyžraná břichatá kurva, jak ze špatný karikatury, jak o tom mnozí nemajetní neschopáci sní. Někdy a ne zas tak málo často, je ten majetek vyprodukován i schopnou rodinou, která logicky zabezpečí i své děti. Fujtajbl…to jsem se zas naštvala.

                  1. Bohužel, drtivá většina těch mialirdářů v ČR se k tomu dostala zločinem.

                    A bohužel, když se na ty zločiny upozorňovalo – tak všichni řvali o závistivé lůze. Což už začíná být dost trapné.

                    1. Prostě každej kdo je bohatej je zloděj a zmrd a chtělo by to udělat pořádnej sociální smír. To napiš rovnou a neser si do huby těma kličkama.

                    2. Každej, kdo je bohatej, nepřišel k bohatství legální cestou. Jenom zmrdové jako je shifty a další mají potřebu všechno natírat na růžovo, a jakoukoli připomínku této skutečnosti vydávat za závist nebo komunismus.

                      „Za každým velkým majetkem se skrývá zločin“ (Homoré de Balzac)

                    3. v podstatě se dostáváš na úroveň dnešních „demokratických“ aktivistů. Gratulky.

                    4. Vy jste se snad zbláznila, sama máte nadpůměrné znalosti z chemie, fyziky a učila jste na univerzitě…Vůbec nepochybuji, že se vám v US daří dobře. A po právu. To snad chcete sama sebe nazvat zlodějkou? Proč?

                    5. A Shiftyho vynechte, je ten poslední, kdo by byl závistivej.

                    6. Slečna Ling: Reaguji na shiftyho co napsal. Závistivej není, ale blbě černobíle fanatickej je až hrůza.

                    7. Slečna Ling: Za mnohým bohatstvím je zločin – to není žádná závist, to je fakt.

                      Vyšetřovat tyto zločiny v Česku zabránilo jednak klausovské „neznám špinavé peníze“, druhak neustálé trapné řvaní o závisti, kdykoli se na zločiny bohatých upozorňovalo.

                      To řvaní o závisti byla dokonalá clona, která ty zločiny v nabývání bohatství umožňovala. Pokud to přestane působit, bude jedině pro všechny (kromě zločinně zbohatnuvších) dobře.

                    8. Jistě, ale nesmíme se dostat do opačného extrému, že jako zloděj bude onálepkován už dopředu každej s větším majetkem. Prostě máte svůj kus pravdy, ale trvám si na tom, že i já mám svůj.

                    9. „každej s větším majetkem“

                      Nez budete dal blabolit vo hovne, tak si definujte co znamena „vetsi majetek“. Diky jistym vecem ktere jsem v zivote delal jsem prisel do styku s urcitym mnozstvim pomerne hodne nerkuli extremne bohatych lidi ve smyslu toho kolik akumulovali materialnich sracek pripadne penez.

                      Pokud to vezmu v CZK, tak „poctivou praci“ (uspechem na volnem trhu) si clovek vydela tak maximalne desitky nebo mozna stovky milionu. Vetsinou ne. Kdo ma vic, tak se k tomu dostal jinou cestou.

                      Ted je zase treba definovat „zlocin“. Bylo vymrdani s Fischerem (cestovni kancelar) zlocin? Ditto Sazka? Ruzny jiny transakce? Je lobbying zlocin? Etc. etc. Neco zlocin je, vetsina je ale legalni.

                      Kdyz se pujde jeste vys, tak tam uz o zlocinu asi nemuze byt rec protoze zakony jsou napsany tak aby to zlocin proste nebyl nebo neni zalobe a tudiz ani soudce – viz covidisticky mrdkoviny, y compris to co provedlo Leyno.

                      Zkuste si kurva do pici idioti nejdriv definovat parametry toho vo cem se hadate, jestli vas teda nerajcuje se hadat vo hovne.

                    10. Každej, kdo je bohatej, nepřišel k bohatství legální cestou. Jenom zmrdové jako je shifty a další mají potřebu všechno natírat na růžovo, a jakoukoli připomínku této skutečnosti vydávat za závist nebo komunismus.

                      „Za každým velkým majetkem se skrývá zločin“ (Homoré de Balzac)

                      A teď – Za mnohým bohatstvím je zločin – to není žádná závist, to je fakt.

                      Hezky to otáčíš, ale do huby už jsi si nasrala. Mimochodem byl to Honoré.

                    11. To je fakt ohavná myšlenka. Kdyby za každým relativním bohatstvím byla zlodějna, tak jsme pořád na stromech, případně o kus dál v jeskyni. Pokrok civilizace je současně pokrokem ke spravedlivějšímu systému odměňování. Pokud vám to dneska nepřipadá jako pohyb vpřed, tak on taky není, a civilizace dopadne podle toho, jak dopadne tohle.

                    12. Slecna Ling
                      8.11.2022 v 16:34

                      nemít se špatně, a mít bambiliardy, je trochu někde jinde, člověk by myslel, že takový drobný nuance bys mohla vnímat :o)

              3. negři po katríně určitě někde vyrabovali aspoň opicejní služebnu a hráli si na nájezdníky z Mad Maxu? nebo navopak jakmile zmerčili, že někdo má kvér, tak se tomu místu vyhejbali hodně dlouhým vobloukem a rabovali všude jinde, jenom ne tam?

                právě přesně na tydle krátký události ty menší zásoby a zbraně jsou naprostá výhra, než tam přijede nějaká ta garda a začne zjednávat pořádek

                1. jak to bylo po katrině je možno dohledat, a mnohé i v jazyku středoevropských opičáků. jedinec (rodina) s kvérem se ubrání tak maximálně desítce rabujících, stovky rabujících nezastaví jedinec ani s mašinkvérem nebo hmoždířem nabitým sekaným olovem.

                  ano, mít doma (na chatě, v autě, na obvyklém pracovišti) dva balíky vody a pár konzerv fazolí (a něco na horečku, něco na sračkobličku a nějaký ten třeba augmentin, čelovku, sirky, svíčku a turistický vařič) je obecně velmi rozumná věc. prepperské zásoby na dva roky včetně semenářské banky – no to je spíš úchylka.

                  1. ty ale nemáš důvod nikoho zastavovat, stačí je odklonit jinam, majou k rabování celý město

                    to platilo vždycky, je mnohem jednodušší sílu usměrnit, než zastavit, a je jedno, esli je to řeka, řeka negrů, nebo letící pěst

            3. Ono to az tak daleko nedojde, to jsem klidnej. Zatim se vzdycky hodne strasi a realita je jina. Viz Cinska chripka.

          2. Dlouho jsem si myslel Sysope, že jsi to docela vychytal. Jenže teď se mi zdá, že jsi to zakládání „rodového statku v bavorech“ trochu podcenil. Zejmína ohledně „kádrových rezerv“. K čemu jsou ti polnosti, když není dost lidí, co by je obdělávali, a co by je hlídali s puškou ve dne v noci, aby v létě neukradli úrodu?

            Bez benzínu, techniky, postřiků, hnojiv je tohle sakra náročné na člověkohodiny. Pak je potřeba spoň 10 aktivních členů domácnosti aby to nějak fungovalo. A tím nemyslím švagry, bratrance apod. kteří se člověku smáli když se snažil být soběstačný, a pak přilezli v době krize aby se přiživili. Ale 10 pracovitých schopnývh lidí na které je spoleh.

            Ne náhodou měly ve středověku slušnou šanci na přežití až takové „zemanské tvrze“ – ovšem i tak jen mimo dobu války, ve válce každý tahal za kratší konec.

            Ona je potřeba i nějaká živočišná výroba pro bílkoviny. Nějaké slepice, krávy, prasátka, to je sakra náročné na lidskou práci.

            A když už člověk má nějakou techniku, tak aby byla opravitelná kladivem a šroubovákem.

            ps: soláry oblepenou střechu už máš? a aspoň e-citigo elektromobil kterým můžeš jezdit i když nebude benzín ani nafta, alespoň půl roku když svítí slunce ?

            1. To novy BMW ma docela slusnej dojezd na elektriku, takze dalsi elektroauto urcite neresim. A stran toho vychytani… nikdy to nemuze byt uplne perfektne vychytany. Kazda priprava na pruser je vzdy jen na urcitej konkretni pruser konkretni velikosti. Ve stodole jeste strasi kramy z padesatych let, kdyz bejvalej majitel obdelaval pole konma. A kone tady v dedine lidi jeste porad maji. Takze tohle by se asi nejak zrealizovalo. Jsme zapadla prdel, ale je odsud pekne videt, kdyz sem nekdo jede. Takze pripadna obrana pole by sla resit nasima psama (perfektne znaji teritorium) a nasledne olovem.

              Konkretne tady, kdyby se to cely nejak posralo, ale rozumne posralo, tak nastane delba prace v ramci vesnice. Kazdej tady neco umi, nebo neco ma, ono by se to poresilo. Hnojiva mam prirodni (pachtyr dodava ulezelej hnuj), postriky nepouzivam. Chce to vic sledovat, co se deje, ale chemii jsem letos nasadit nemusel. Loni modrou skalici, ale te mam par pytlu, to by par let vydrzelo.

              Chystat se vylozene na armageddon nechci a nebudu. Ta hranice, kdy uz bych si pripadal jako kreten, neni az tak vzdalena. Zit zivot preppera s jednou nohou v bunkru fakt nechci a nebudu.

              1. Aha, tak přecejen to máš vychytaný :)
                Když dojde na bunkr, tak už je to hodně špatný, a to už je lepší vzít nohy na ramena, třeba jen s baťůžky.
                Fakt je ten, že mnozí i tu 30letou válku přežili.
                Někteří přitom ještě vandrovali skrz válečnou evropu, jako třeba henten Komenský.

              2. S takovými parametry jsi vítěz, značka ideál. Závidím.

                „Kazda priprava na pruser je vzdy jen na urcitej konkretni pruser konkretni velikosti.“
                Moudré. Zpovykovaný militarista koupí pět tisíc konzerv, a… pak se mu budou slušně zajídat.

                „Zit zivot preppera s jednou nohou v bunkru fakt nechci a nebudu.“
                Jsem se byl nedávno podívat do pohraničí, převálečný bunkry – je to malý, studený, smradlavý, takhle ne.
                Možná jedině jako volnočasový projekt, když víš co děláš – když nebude zatékat, tak rozšířit sklep nebo založit nový podél venkovskýho baráku, vybetonovat. Možná tak na nějaký vakuově zabalený rýže, a bouchačky, pictolky. Pár m2, víc ne.

                „Jsme zapadla prdel“
                Bych se skoro zeptal, z kama jsi. Třeba náznakem.
                V ČR jsou ještě dobré prdele, které mají potenciál, bude-li zle. Broumov, Nové město pod Smrkem, Budějovicko, apod. Co jsem posledně byl kousek na jih od Svitav, taková střední Morava. Lesy, prostor, možná i dneska se tam dá sestěhovat za rozumný peníz.

                1. ale né! v prdelákovech bude hlad. aktuální postapo se shoduje na tom, že je dobré mít k dispozici pár desítek poslušných hrdlořezů a obsadit nejbližší logistický sklad sítě supermarketů. ti chytřejší pak obsadí logistický sklad sítě lékáren (aneb jedno platíčko augmentinu má cenu plného regálu hovězího ve vlastní šťávě a dvou palet špaget nádavkem)

                  1. a abych doplnil – dobrý prepper si nepřipravuje bunkr ze zásobami, ale drží přehled, kdo a jak má ty zásoby připravené, aby je měl komu vzít.
                    a drobné zemědělské komunity se neuživí někde v sudetských horách a podhůřích, tam se to osídlilo až v novověku, předtím tam nebylo co žrát. ty mají šanci někde na černozemi nebo (v tuzemských podmínkách) spíš na sprašových hlínách vhodných pro motykové zemědělství

                    1. Lukas B.: pod pojmem „prepper“ si představím právě toho s tunou mouky a hromadou konzerv ve sklepě. Kdo má přehled o prepperech nebude ani tak prepper, jako spíš nadějný budoucí warlord (nebo lord of war), ale nevím, jak bych to řekl česky. Pokud má „k dispozici pár desítek poslušných hrdlořezů“, tak mě napadají termíny jako „oligarcha“ nebo „mafián“, prepper fakt ne. Současně musím smutně a zahanbeně uznat, že touto sílou nedisponujíce, budu na špatné straně potravního řetězce pokud jde o mírovou denacifikaci nejbližšího skladu Kauflandu nebo lékárny. Kde má Max nebo Benu centrální sklady, ať jsem v obraze aspoň geograficky, až tam pojedu pro ten augmentin?

                    2. prepper znamená při otrockém překladu připravenec. připravit se můžeme na jedné straně nakřečkováním zásob a na straně druhé přípravou na zabrání cizích nahromaděných zásob (a to buď ve velkém hned, to je ten distribuční sklad, nebo v malém postupně, a to je to olupování křečků).

                      až to praskne, tak vemte pajcr a honem udělejte nejbližší lékárnu a berte antibiotika první volby a léky na tlak a cukrovku (třeba ty názvy léků co mají na kredenci vaši staří příbuzní)- to co se Vám vejde do baťůžku bude mít týden po řádné apokalypse tržní cenu zásob potravin na rok.

                      a vůbec, čtěme den trifidů a představme si to bez trifidů.

                    3. Já bych preppera definoval i negativně. Člověk co nespoléhá na to že si každý druhý den zajde do supermarketu pro to co potřebuje, nespoléhá na to, že bude mít dobře placenou práci dalších 20 let aby splatil tu 20letou hypotéku, nespoléhá na to že stát mu vše zařídí, že infrastruktura bude fungovat, atd.

                      To spektrum je široké, od lidí co mají potraviny ve špajzu preventivně na 14 dní, přes ty co se snaží nemít dluhy a naopak nějakou finanční rezervu až po paranoiky co si přivařují do dodávky ocelové pláty a ve sklepě mají bedny střeliva.

                    4. Lukas B.: překlad si dokážu odvodit, ale mám s tím spojené určité chování, jaké jsem popsal. Co jste popsal Vy vnímám poněkud jinak, byť v důsledku i to je forma prepperství.

                      Určitě je lepší mít baťůžek léků než holý zadek, ale bohužel v takové džungli by taky člověk mohl být brzy bez baťůžku i bez života. Tj. ti hrdlořezové budou základ, když ne desítky pro útok, tak aspoň pár pro obranu. Zde mám trochu obavu, že ultimátní výhodou nebude být „prepper“, ale někdo s informacemi, kdo dokáže rychle reagovat. Ve finále totiž není ani tak podstatné, co jsem dokázal nashromáždit za krámy nebo jaký mám seznam těch, kteří to udělali za mě, ale kde dokážu rychle zůstat na tepu situace – protože při páčení lékárny je velmi pravděpodobné, že už tam bude ochranka toho, kdo věděl dřív než já, že je potřeba tam vyrazit.

                    5. K tomu snad jeden hezký dialog z reality:

                      Kamarád 1: „Tak já jsem naštěstí kus od chalupy les, takže mám výhodu, až budou mrznout ty, co ho nemají, půjdu přes pole…“

                      Já: „Nebudeš tam sám, až budou mrznou lidi ve velkém, tak bude na zápisy v katastru kálet hud.“

                      Kamarád 1: „Další výhoda, mám brokovnici.“

                      LWG: „Oni také něco mohou mít.“

                      Kamarád 2: „Když jich bude padesát, stačí vidle.“

                      Kamarád 2: „To je výhoda dosti omezená. Když jich bude padesát, tak sta

                    6. tak stačí vidle.“

                    7. LWG: to je problém většiny lidí, že si představují změny za ceteris paribus. Přitom se stačí podívat do historie a je jasně vidět, že těch změn – často ne úplně předvídatelných – se v takové situaci stane mnoho naráz.

                      Když si někdo myslí, že „on má les, a tak bude mít čím topit, zatímco soused, co les nemá bude mrznout“ je řekněme naivní opravdu hodně. O chloupek lépe je na tom ten, kdo chápe, že ten soused rozhodně doma mrznout nebude, zatímco si on vesele tahá klády z lesa a že vyrazí taky. Že to není jeho? Zima vole, chceš sekerou?

                      Pak jsou tu ti, kteří chápou, že se může stát, že aktuální výkonná moc sice už nebude, co bývala, ale zase je z minulosti organizovaná. Takže zjistí, že les nemá dřív, než do něj stihne na to dřevo zajít. Proti tomu se vymýšlí a připravuje obrana velmi špatně, de facto je potřeba rovnou počítat s tím, že o část přijde a být za jedno s oním velením. S určitým rizikem, že to velení v případě jisté konstelace může skončit na lampách, takže možná do toho lesa vůbec nebude muset.

                      Prostě variant je takové množství, že myslet si, že jsem jakkoliv připraven a ostatní mě nechají na pokoji si užívat své připravenosti, zatímco budou pokojně mrznout a umírat, už není ani tak naivní, jako spíš debilní. Tedy že pozdravuji kamaráda 1, ten je hodně na začátku poznání a může děkovat za kamaráda 2, který mu aspoň trochu otvírá oči.

                      Za mě vyhrají insideři, kteří obsadí strategické body (sklady potravin, léků, paliva a elektrárny) a ovládnou zájmové skupiny (armáda, policie – i kdyby jen část). V lokálním měřítku pak dobře organizované skupiny, které budou mít pro tyto případy plány, takže sice nebudou mít pod sebou sklad Globusu, ale jejich lidi budou mít pod palcem místní sámošku a lékárnu (a s těmi, co budou mít Globus budou jednat). Jednotlivci můžou spoléhat akorát tak na štěstí, že se k něčemu dostanou včas tam, kde taková organizovaná síla nebude nebo bude špatně připravená. S pajcrem cestou do lékárny bude takový člověk ideálním kandidátem na nejbližší lampu, pro výstrahu ostatním.

                    8. LWG
                      10.11.2022 v 8:35

                      kde se někde trochu bokem vod města veme padesát lidí s vidlema toho pana chytrýho č. 2 napadlo, nebo na to už nemá?

                    9. Warlord? Bijec prepperů? Oligarcha, mafián…

                      Tetované pracky, zlaté prsteny. Boston accent.
                      „You talkin‘ to me?“
                      „You think I’m funny?? Funny how?? – like a clown???“
                      „Just forget aboooooouuuuuut it“
                      „You better watch your mouth, or you gonna get wacked!“

                      Myslím, že toto je moc černé vidění věcí. Možná až komické…

                      „drobné zemědělské komunity se neuživí někde v sudetských horách a podhůřích, tam se to osídlilo až v novověku“
                      Raný novověk nejsou traktory a fosilní hnojiva, ne? Myslím, že i tam to půjde – a zvláště proto, že to je oblast víc odlehlá, méně dostupná, a méně lukrativní, se to tam potenciálně bude míň řezat.

                      „dobrý prepper… drží přehled, kdo a jak má ty zásoby připravené, aby je měl komu vzít“
                      Nevím. Já si nedělám seznam sousedů, který potenciálně zaříznu.
                      Dělám si podvědomě seznam sousedů, kde kdo něco umí a byl by na něj případně spoleh, vs. kdo je jen nepoužitelnej namachrovanej kretén s prachama.

                    10. ad zemědělské komunity: ono úplně nejde jen o traktory a hnojiva, ale to, že v podhůřích/horách byly sklárny, tkalcovny, železárny (svého času byly největší tuzemské železárny v Hohenelbe), a fungovala nějaká regionální dělba práce (třeba podhůří vysokých sudet kontra polabí – tam se polovina
                      potravin dovážela už krátce po napoleonských válkách). představa jizerských a krkonošských chalupářů, že se jako uchýlí na chalupu a tam je ta kamenitá stráň uživí je spíš úsměvná. jo vono je fajn jak sypu posekanou trávu na kompost, že na tom pěkně rostou cukety a hokaida, ale na uživení to fakt není.

                      samozřejmě si taky nedělám seznam sousedů se zásobami. nicméně uznávám, že je to možná racionální (jakkoli bezskrupulozní)

                    11. Já viděl docela šílený dokument o sudeťácích z krkonoš, jak na svahu 45 stupňů, pomocí speciálního trakaře rozváželi a vylévali močůvku ze chléva, aby jim tam vůbec vyrostla nějaká slušná tráva a měli čím ten dobytek nakrmit.

                      Co se týče těch pohraničních horských germánů, tak oni měli spoustu nám neznámého know-how, jak si zařídit slušné živobytí i v těchto oblastech. Od zemědělských postupů až po stavbu domu. Já se dostal jen ke střípkům tohoto, ale bylo to hodně zajímavé. Prostě tyhle znalosti mezi běžnými čechy a slováky nebyly.

                      I proto tam tehdy přišli, protože měli knowhow jak obývat extrémní nehostinné hornaté prostředí, kam průměrný čech ani nepáchl. Prostě čech tam za těchto podmínek dlouhodobě nedokázal i s rodinou přežít. Na rozdíl od nich.

                    12. jo, lanování. to se dělalo s hnojem, s močůvkou by se s trakařem moc nenalanovalo. a dělali to nejen sudeťáci, to se dělalo i v českých krkonoších. ostatně v sousední chalupě je ještě funkční revoluční inovace z dvacátých let minulého století s ocelovým lanem, kdy se jednou ročně půjčila od dobrovolných hasičů stříkačka, na setrvačník se hodila transmise, na břízu na kraji lesa se uvázala kladka, bába shazovala a nahazovala řemen a dědek běhal za trakařem. ovšem louka uživila jen jednu krávu a chleba a brambory se kupovaly – v sednici měli žakárový stav a taky navlékali korálky.

                    13. jo a močůvka se odváděla systémem kanálků nebo spíš stružek. proto mělo správné horské hospodářství podlouhlý lán kolmo na vrstevnice a chalupu uprostřed, dole se hnojilo močůvkou, nahoru se lanoval hnůj.

                    14. a doporučuji se podívat třeba do Kubáta, strana 36 (Album ze starých Krkonoš, Fotografické dokumenty ze života horáků) – tam je ta neikoničtější fotka lanování (tvrdívá se, že to jsou Paseky, v místě současného sjezdového areálu)

                    15. Zajímavý zkušenosti ke sdílení.

                      Vím o tom nic – zajímalo by mě, co kde roste, a jak se tam člověk může uživit. Myslím tím dělení dle nadmořské výšky, a typu půdy. Nějakou přehledovou tabulku, základní klasifikaci. Ať máme zarámováno – jestli takto zní rozumně.

                    16. Fatso: jste v zemáku na základce neměli, kde jde bramborářská oblast, kde obilná a tak? Něco na tento způsob: https://is.muni.cz/do/rect/el/estud/pedf/js17/cesko_atlas/web/pages/10-zemedelstvi.html

                    17. Ono to nefunguje podle tabulek uplne stoprocentne. Taky zalezi na orientaci svahu, na mnozstvi spodni vody, srazek a tak. Logicky, na strmej svah se nazenou kravy a ne podmitat traktor, ale pokud hnojis spravnym zpusobem, a spravnym zpusobem nechavas pudu odpocinout, pak muzes mit klidne v horach podobnej vynos, jako v nizine, kde mas vycerpanou pudu po intenzivnim hospodareni.

                      On je prost rozdil, jestli pestujes pro sebe, nebo prumyslove. A dalsi vec je, ze pred 50 lety jsi mel snih i v 600 metrech po prdel. Dneska muzes mit v 800 metrech v zime polobotky. To se odrazi pak napriklad i na mnozstvi spodnich vod, na preziti skudcu, atd.

                    18. „Funny how“

                      „https://www.youtube.com/watch?v=r_DwZfyXAXI“

                    19. „s tunou mouky“

                      to se potravní mol poměje :-)

                    20. Lukas B.
                      Možná by bylo vhodné nahlédnout alespoň do té Wikipedie: „Černozem (z ukrajinského чорнозем-čornozem nebo ruského чернозём-černozjom) je nejúrodnější mírně vápnitý půdní typ ležící na sprašových pokryvech nížin…“
                      Pak byste nesmíchal půdní typ a půdotvorný substrát.
                      Pravěké osídlení s motykovým hospodářstvím je dokumentováno například i na hnědých půdách (kambizemě) na svahovinách.

                    21. Mně se líbí, jak česká wikipedie promptně vyrábí ukrajinštinu a ukrajinskou historii tam, kde neexistovala. Pomalu se tak dohrabe k učebnicím z Kyjeva: Ukrajinci postavili v Egyptě pyramidy, založili nejvyspělejší ukrajinskou civilizaci světa již před tisícovkami let.

                      V roce 1842, kdy vzniklo podle etymologického slovníku slovo černozem, Ukrajina ani ukrajinština bezpečně neexistovala.

                      Ale co čekat od politrucké wikipedie, že ano? Která doplňuje ukrajinštinu kde není, a která maže hesla jako Alej andělů aby zakrývala zvěrstva Kyjeva a Azovu.

                    22. No… uz by s tim ukrajinskym hrdinstvim meli prestat, protoze kazdej spravnej Cech, co ma narodni citeni a hrdost, prece vi, ze za vsim je Jaroslav da Cimrman.

                    23. Jesterka 9.11.2022 v 21:58

                      Tak.
                      Uvádět odkaz na ruštinu mívalo smysl – terminologie tuzemských učebnic vycházela v poválečných letech často z ruštiny – černozem, podzol… či polštiny – rendzina. Je možné, že i dříve, ale posuzuji to, co jsem sám viděl. Odvolávka na ukrajinské názvosloví je propagandistická, protože učebnice sovětské doby byly v ruštině a učilo se z nich od Mukačeva po Vladivostok, viděl jsem je.
                      Hezký je i wikiodkaz na ukrajinský překlad před ruským, i když je v obdobných příkladech běžné pořadí abecední.

                    24. @ygnor

                      Cau ygnore vole trolle vole ygnore.

                      I have something for your reading pleasure, ygone vole ygonore trolle vole. Pomuze te to edukovat v tvem pomyleni ze nemoci zpusobuji viry vole ygnore trolle vole.

                      https://nouveau-monde.ca/un-mythe-contagieux/

                      « Nous n’attrapons pas les maladies. Nous les construisons. »
                      Antoine Bechamp

                    25. nojo, to se chytám za nos, to máte pravdu.
                      neolitické hospodářství s motykami bylo v tuzemských podmínkách třeba na slánsku a litoměřicku, na úpatích a svazích vyvřelých kopců zafoukaných spraších. kraj poeticky zvaný zahrada čech.

                    26. Ja jsem v 750 metrech. Jablka mame na celou zimu. Zeli nam tu jde taky pekne. Psenice se sklizi 40q/ha. Sklenik ma 40 m2 a rajcata tam mame jeste ted. Brambory nam jdou pekne, jejich nepritel jsou hrabosi, ne pocasi, nebo nizkobonitni puda. Samozrejme hovezi, veprove i drubezi zde jde dobre.

                      Ob dva baraky mam souseda, co tu jeho rodina je nekdy od trinactyho stoleti. On potrebuje penize jen na elektriku, stavebni matrijal, obleceni a tak. Potraviny prakticky nekupuje, kazde rano ma u branky malou frontu sousedek, co si jdou s konvickou pro mliko.

                      Na Hane jsem vyrustal jako dite a ze by to bylo stran zemedelstvi vyrazne lepsi, nemuzu rict. Misto hrabosu jsme meli vsude hryzce. V lete sucho jako krava. Plisne problem uplne stejnej, jako tady, mandelinky dtto. Ostatne staci, kdyz v lete jedu na druhej barak do Jiznich Cech, kterej je ve 400 metrech a travnik bez zalejvani sotva zivori. Tady na Sumave secu jako blbec co dva tejdny.

                    27. Sysop
                      10.11.2022 v 10:20

                      gdy bude náká ta slibovaná naprodukca herteplí?

                    28. Ja jsem ji nesliboval. Pred dvema (trema…?) lety bylo brambor habakuk, takze pak jsem zredukoval sadbu a pro zmenu to toho prisli hodovat premnozeni hrabosi. Letos jsem to zoptimalizoval tak, ye jsem sazel jenom metrak a tomu odpovida vynos. Takze nic navic nezbyde, ale ani nechybi. Vzhledem k tomu, ze jedeme bio, tak se mi nevyplati se s tim crcat ve vetsim mnozstvi, nez je nutny.

                      Bohuzel.

                    29. Sysop
                      10.11.2022 v 10:29

                      no tak ptám se už minimálně štvrtou sezónu, zatím akorát furt že každej rok nasázíš vo řadu víc, a tak leta ubíhají…

                    30. ale jo, já netvrdím, že se tam nedá uživit. dá. ale s nějakou hustotou obyvatelstva. z irských zkušeností před hladomorem platí, že 5 kg brambor na osobu a den zajistí přežití (jídlo, vykrmení prasátka na maso jednou týdně až měsíčně a sádlo, prodej pro nákup základního zboží od řemeslníka a kupce), to při výnosu brambor 15 tun z hektaru (v horách a hnojeno jen lidinou a prasečím hnojem) znamená zhruba 1500 m2 plochy na osobu (bramborové políčko, řádek zelí a mrkve a nějaká plocha dvorku pro slepice). když budete chtít krávu, potřebuje zhruba hektar na pastvu a seno. a k tomu nějaký ten otop, když to bude dřevo z lesa, tak hektar dá pět kubíků dřeva ročně, což je tak na minimalistické topení v jedné cimře celá rodina. počítejte tedy tři hektary na rodinu (brambory, kráva, prasátko, otop, občas něco ze dřeva postavit), 30 rodin na čtverečný kilometr (a to je dost bídný život z ruky do huby).
                      to samozřejmě některé horské/podhorské oblasti dají, ale jiné ani trochu – hustota obyvatelstva třeba na tanvaldsku, jablonecku nebo železnobrodsku je úplně jiná než na šumavě, tam musí být většina tzv. kovozemědělců nebo domácích dělníků a potrava se musí vozit odjinud.

                    31. On se nam ten zpusob obdelavani polnosti ale za ta stoleti zmenil, takze i na Sumave se dobre dari kukurici, hrachu, maku, nejruznejsim obilninam, repce… Samozrejme, ze to neni kraj pro tento ucel optimalni, ale pokud se bavime o forme preziti, pak toto zde fakt neni problem. V nasi prdeli ma par hektaru poli, luk a lesa kazdej mistnak. Luftaci ne, protoze bud vyhodne nekomu pozemku prodali, nebo koupili chalupu po nekom, kdo ty pozemky vyhodne prodal pred nimi.

                      Jasne, ze treba vzit sklad hypersuper utokem, je jednodussi a v kratkodobem horizontu i efektivnejsi reseni. Ja osobne si ale myslim, ze na toto nedojde.

                    32. Kolik ze sortimentu běžného hypersuper, je skladovatelné v delším časovém horizontu, například 2-3 roky, než se situace se zemědělstvím, zásobováním či dovozem odjinud nějak stabilizuje? Co z toho brajglu, co se sem naváží jako odpad (západní Evropa by to nežrala), by bylo schopno v průměrných podmínkách vydržet 3 roky?
                      Kdo pamatuje vojenský kádéčka?
                      A kdo pamatuje, jaké na nich byly vyražené letopočty, když nám je dali zkonzumovat, aby neprošly? Pět let, vážení. Pět let, ať to bylo vepřová hrouda ve vlastní, hovězí vlákna ve vlastní, nebo i ten lančmít. Ten byl tak kvalitní, že i po 5 letech od jeho výroby, bylo možno jej po oboustranném otevření konzervy vytlačit z plechovky, rozkrájet na kolečka, osmahnout na oleji či sádle – a ona ta kolečka se nerozpadla na nepoživatelný šrot, jako to dělají absolutně všechny, dnes dostupné druhy LM.
                      I ten socialistický LM, v takové fialovo-žluté, asi 450g konzervě, se choval naprosto stejně, protože měl recepturu podle ČSN, která byla pravděpodobně stejná i pro ta kádéčka. Lišit se to mohlo maximálně tak konzervačními přísadami (z kterých se nikdy nikdo neposral, jako dnes). Ale on i ten běžný „civilní“ LM, měl naraženu životnost 2 roky. Na kamarádově chatě, v Beskydech, ve sklípku a za flaškama sliovice, jsme tři takové konzervy tohoto „civilního“ LM našli.
                      Byla tuším 25 měsíců stará, ale hlad je sviňa. Ještě jsme si z toho potom, po rychlém sežrání zastudena a bez chleba, dělali prdel – napsali jsme jakože testamenty a do nich pravděpodobný důvod naší smrti. Hovno nám bylo, ožrali jsme se jak hovada a ráno, po té poctivé sliovici, vypálené v jakési vyhlášené pálenici kdesi na kotárech, zkušeným 70-letým páleničářem, nás ani hlava nebolela, natož něco jiného.

                      Nepůjde dneska najít jakékoliv potraviny s podobnou životností. Jednoduše i proto, že to dřív nebylo potřeba (všeho 3 prdele) a do budoucna je to vlastně i nežádoucí, taková trvanlivost.

                      Proto bych si s nějakými hypersuper nákupy, nedělal žádné přehnané naděje. A umím si představit, jak za rok vypadá člověk, přežívající na polozkažené rýži a luštěninách.

                    33. V tomto smeru je i kouzelne, jak nekdo muze v tomto smeru spolehat na MRE, nejlepe tu americkou, jen par mesicu proslou, z nejakeho armysopu. Na pytliku jsem se docetl, ze se nedoporucuje komzumovat bez preruseni dele, jak mesic. Copa v tom asi bude za smakulady…

                    34. Nic zdravýho to nebude, ale asi Strýček Sam právnicky jistí, aby to nějaký šetřílek nežral dlouhodobě a pak je nežaloval.

                    35. servisdok
                      10.11.2022 v 12:17

                      25 měsících? to je docela zánovní, v čem by měl být problém?

                      nebo myslel, čtvrt století?

                    36. servisdok 10.11.2022 v 12.17

                      Konzervy pro armádu se dělaly podle stejných receptur jako pro civil, ze stejného materiálu, na stejných linkách.
                      Rozdíl byl v tom, že na průběh výrobního procesu dohlížel vojenský kvalitář, takže neexistovaly výrobky označitelné jako „II.jakost“ nebo „nestandard“. Je samozřejmé, že se takové výrobky fakticky vyskytly, ale nebyly expedovány – buď byly přepracovány, nebo prodány zaměstnancům (nevím, za jakou cenu a za jakých podmínek).

                    37. S tim „prodanim zamestnancum“ bych to moc nevidel. Pamatuju se na brigady v pekarne, masne i modricke Frute a pokud clovek neco nesezral v praci, nebo neukradl, tak ofiko to domu koupit nemohl. To to radeji fabrika nekde spalila. Jako vyjimku si pamatuju, kdyz jsem makal v cihelne a za uplatek se nalozila Avie paletama cihel, zasypalo se to cihlovou drti a prodalo obcanovi s tim, ze to ma na namleti na antuku. Uplatek shrabl vratnej i pokladnik.

                    38. Sysop
                      10.11.2022 v 14:10

                      že by se v době všeobecnýho nedostatku něco vyhazovalo…nevim no

                      pokud si to vyvolení nerozkradli pro sebe přímo, tak to pak prodali mimo, přesně s namazáním všech, jaks popisoval s cihlama

                    39. Ja jsem dostal v Ovcanske nauce poznamku, ze rusim hodinu, kdyz behem zapaleneho vykladu soudruha reditele o tom, jaky byl Bata svinak, ze zmetky nechtel pod cenou proda vlastnim zamestnancum, jsem utrousil, ze moje babicka pracuje v Barumu a duse, byt funkcni, se musi spalit a zamestnanci si je pod cenou odkoupit taktez nesmi.

                    40. Ale proboha.
                      Už nějakou dobu se ví, že kompletní administrace takového odprodeje je daleko dražší, než to prosté zlikvidování. Nehledě na rizika, spojená s absencí záruky a všeho s tím spojeného.

                    41. jak si prosím pěkně představujete, že se Vám zkazí suché luštěniny (suché těstoviny, suchá rýže)? tedy samozřejmě za předpokladu slušného skladování, tj. sucho, temno a přiměřená a rychle nekolísající teplota. podobně rostlinný olej, sůl, cukr (všechno za optimálních podmínek řádově 20 let, optimální podmínky jsou co nejnižší teplota a v nepropro myšohmyzoodolném obalu, třeba v plastových barelech a ideálně proloženo absorbéry vlhkosti). když se podíváte na jakoukoli konzervu (od rybiček po šunku), bude na ní napsána trvanlivost 1-3 roky, ale v optimálních podmínkách počítejte klidně 6-8 let. tu a tam se najde sklad potravin z dob zlatého věku polárničiny, v 70. letech byly (v moskvě, chachachá) protokolárně zkoumány konzervy z 90. let 19. století nalezené kdesi na zemi františka josefa nebo kýho čerta, a kromě chemických rozborů si na nich vylosovaní dobrovolnící společně pochutnali, kromě trošku vyššího obsahu kovů (holt to pocínování tenkrát ještě neprobíhalo dokonale) naprosto bez problémů (uznávám, že skladování v kamenné pyramidě na permafrostu na 80. rovnoběžce asi doma ve sklepě nenapodobíme)

                    42. a ostatně, klik klik, parryho expedice z 20. let 19. století nespotřebovala úplně všechny zásoby, a dvě zbylé plechovky byly uloženy v muzeu, kde byly v roce 1938 objeveny, podrobeny rozboru a dobrovolníky zkonzumovány. bez následků. samozřejmě dlouhodobé požívání nic moc, tenkrát se konzervy letovaly olovnatou pájkou.

                    43. Mam ten dojem, ze nejakou expedici prave tim olovem z pajky po uzavirani konzerv celkem uspesne vytravili. Jen si uz nepamatuju, kdo to byl. Olovo je jed kumulativni, takze to nejakej patek zabere, nez je s clovekem amen.

                    44. je to jedna z teorií konce Franklinovy výpravy. jedna z mnoha. v té době ovšem ještě v polárních výpravách běžně zuřívaly kurděje.

                    45. I kdyby to letovali směsí Sn40Pb60, kterou k tomuto účelu používal ten předchozí bolševik, tak ani při dlouhodobé konzumaci konzerv se tím nelze otrávit.
                      Olovo se v kyselém prostředí samo pokryje vrstvou celkem tvrdého oxidu (ten šedočerný, nevím přesně chemické znak) a člověk by musel z povrchu plechu tu PbSn směs vyloženě cíleně seškrabovat a požívat ve velkém, aby se to začalo usazovat v játrech.
                      Notabene – plech jako takový je POUZE cínovaný, jen svislý šev konzervy býval pájený touto směsí. Už ten předchozí bolševik to vychytal tak, že svislý šev konzervy a zarolované dno s víčkem, vše z pocínovaného plechu, po naplnění nějakým způsobem, asi vysokofrekvenčně-indukčně „propájel“ tak, že se spojily samotné cínové vrstvy na spojovaných plechách. Tedy už zcela bez přítomnosti Pb.
                      Docela si pamatuju, jak bolševici z bytových družstev, šli po různých zapomenutých zbytcích olověných trubek, co zůstaly ve starých vodovodech, většinou u společných domovních výlevek a podobně. Pamatuju si olovo už jen jako „ohebnou trubku“ k připojení litinového splachovače a to je kurva dávno, byl jsem děcko.

                    46. Neumim posoudit, jaky typ potraviny v konzeeve by mohl naabsorbovat velke mnozstvi olova. Ono neberme to tak, ze v konzervach muselo byt nutne jen maso.

                      Jina vec je, nebezpecnost olova jako takova. Muj deda delal pul zivota na Linotypce, kde ty vypary cuchal celou sichtu a umrel v 86 na srdecni infarkt.

                    47. ještě k tomu olovu, konzervách a franklinově zmizelé expedici; ono se tenkrát už obecně vědělo, že na kurděje je nejlepší čerstvá strava, a velmi se osvědčily citrony. a udělal se takový úkrok stranou, spolu s vynálezem konzerv se vynořil nápad, že by se ta citronová šťáva zavařila do konzerv (nikoho moc nenapadlo, že ten vitamín C nesnáší moc dobře teplotu). no a kombinace kyselého s olovem pájky je záležitost při pravidelné a povinné denní dávce velmi nezdravá.
                      no a taky měli odsolovací zařízení (destilátor) co z mořské vody uměl vyrábět sladkou, kde bylo hodně olověných trubek.

                    48. nestačilo tak nějak rozpouštět sníh? :D

                    49. A co byste tedy poradil, řekněme realistickému „preperovi“, který by si chtěl vytvořit nějaké zásoby masových konzerv?
                      „Všechno za optimálních podmínek řádově 20 let“.
                      Co se zkusit vysrat na odvádění pozornosti k polárním výpravám (jako svého druhu extrému) a zkusit se vrátit do reality? Přežil byste desetinu, třeba aspoň ty dva roky na suchých luštěninách?
                      Když se podívám na jakoukoli běžně prodávanou konzervu, od rybiček po šunku, tak má naraženu životnost dva roky, přičemž ale po těch dvou letech už není poživatelná. Výrobce prostě dneska nepředpokládá, že ji někdo bude chtít opravdu skladovat dva roky, nebo déle. Spoléhá se na to, že to kupující sežere zavčasu, než se obsah zkazí.

                      Máte dnes nějakou možnost, kdekoli a třeba i zatraceně draho, koupit si poživatelné masové konzervy s životností aspoň 3-4 léta?
                      Podle mě není řešení, koupit si vlastní konzervárnu – a třeba s RoHS certifikátem.

                    50. Jedna vec je, ze masova konzerva nemusi byt nutne fplechu a druha vec je, ze i v tom fplechu se dneska nepaji, alebrz svaruje, drabkuje a ty spoje jsou u lepsich vyrobcu jeste prestriknuty plastem. Takze v dnesni dobe, pokud clovek nekoupi nejakou polskou smakuladu, by s kovem mit problem nemel.

                      Ja osobne jsem drive kupoval dlouhodobe konzervy v Lidlu, dneska je kupuju v Nemecku. Jinak napriklad Prazska sunka a podobne, pomerne drahe, konzervy byvaji vyrobeny kvalitne.

                      Dalsi vec je, ze ruzni soukromi reznici delaji pecene maso do sklenic, je to za rozumne penize a to fakt vydrzi do pristi valky. Ne, to jsem rekl blbe. To vydrzi i pres pristi valku.

                    51. mám tady rybičky už tolik let, že sou dávno zapadaný prachy, tak já je někdy pudu sežrat…zase bys ty pohádky nemusel tak moc přehánět, působíš jak hňup, rybičkám v oleju (i ve vlastní šťávě) se v uzavřené konzervě ale fakt nemá co stát

                      jak píše sysop, v těch sklenicích to je nesmrtelný, zrovna tak si tam nakonzervuj vlastní ovoce, zeleninu a marmelády – v té marmeládě je živin dost, můžeš pak střídat těstoviny s marmoškou a s masovou konzervou :D

                    52. jo marmelády vydrží dvacet lez bez problémů, akorát trochu vyšisuje barva a přestanou vonět, ale jedovatými se nestanou – za předpokladu zasterilování a těsnosti víčka.
                      nejstarší konzerva, kterou jsem osobně pozřel, byly kachní prsa v kachním sádle, francouzské . provenience, začátek 70. let, konzumováno v roce 2001 při příležitosti vyklízení jednoho sklepu v okruhu širší rodiny. byla v mnohem lepší kondici než tamtéž přítomná vína.

                    53. Soused tudle chtel palit a nebylo dost jablek. Tak prej, ze vyklidi sklep po jeho babce, ktera zavarovala snad aj sisky. Nakonec z hazeni do macu nebylo nic, vsechno se sezralo a to tam byly i kousky ve skle se zavarovacima gumickama a prosim bez toho horniho pera (!). Odhadli jsme to na konec 50. let. Tipli jsme to na merunkovou, ackoli barvu to melo jako po pruchodu travicim traktem. Ovsem barva bylo to jedine, co prislo za ta leta k uhone.

                    54. jenom bacha na hodně staré marmelády a přidávání do pálení, jeden čas bylo lidovou módou přidávat nějaký pytlíkovaný sajrajt, nějakou kyselinu benzoovou nebo kýho čerta, velmi efektivně to hubí kvasinky.

                    55. jestli Vámi koupené konzervy nejsou po dvou letech od výroby (konec minimální trvanlivosti) poživatelné, potom buď něco není v pořádku s Vaším oblíbeným výrobcem konzerv (je to čuně s řízením kvality na úrovni bolševické fabriky), Vaším obchodníkem (je to čuně který to dvakrát denně přehazuje mezi mrazákem a přetopenou cimrou a nechá to proreznout) nebo s Vámi (z neznámého důvodu kupujete něco, co Vám prostě nechutná ani začerstva).

                      dva roky nejíst nic jiné než pokrmy připravované z jediného druhu sušených luštěnin bych věru nechtěl, ale pokud bych tu přidal čerstvé kopřivy (vitamín C), jindy zase žábu, slepejše nebo chroustí ponravy (bílkoviny), nevidím důvod, proč by mi to mělo nějak dlouhodobě zdravotně uškodit.

                    56. Servisdok:
                      Já mám odzkoušené různé vojenské produkty a i po šesti letech ok. Třeba toto
                      https://www.army-surplus.cz/konzervovana-davka-potravin-4x180g-kdp-acr-original/?utm_medium=CPC&utm_source=srovname_cz&srovnameczclid=060c19b6-61c8-11ed-a3de-ac1f6b0076ba

                      Jinak z rybiček vydrží dlouho tuňák.

                    57. daří se tam kukuřici, obilí a řepce především z dvou důvodů; nové odolnější a efektivnější odrůdy a strojená hnojiva. otázkou je, co byste vypěstoval, kdybyste na setbu použil část sklizně z minulého roku a nehnojil z pytlů – ale nebudu se blamovat, nebo mě zas někdo zasvětivší zemědělství celou profesní dráhu setře.

                    58. Na mych polich se hnoji vyhradne hnojem. Presto na nich roste to, co jsem uvedl. Jak si to udelaji jini, je jejich vec. Ze jsou mozna odrudy odolnejsi, to nezpochybnuju, ale kdyz jsem tu ruinu kupoval, tak jsem is prosel archivy (okresni+krajsky), kde, mimo jine, byly i dopisy byvaleho majitele z 50. let, kterak se handrkoval s komunistama, ze presto, ze jim dela takove a makove odvody, tak mu hazeji klacky pod nohy. A tehdejsi vynosy, ktere komari kontrolovali, takze spis mohl zatajit, nez presvihnout, zcela jiste nebyly dosazeny ani F1 semeny, ani umelymi hnojivy.

                      Ja osobne vedu 4polni hospodareni, takze pole odpociva 2 roky, nez je znovu oseto. Je to tim, ze to nedelam na xeft. Agrofert by si takovy komfort dovolit nemohl.

                    59. Sysop 10.11.2022 v 14:03

                      Ledek a Thomasova moučka jsou historická hnojiva a používala se jistě již mezi válkami…

                    60. jojo, velké bitvy kde se nestačilo všechno padlé pohřbít měly s nějakým zpožděním pro kraj přínos – část obětí bitvy u Waterloo se semlela v následujících letech do hnojiva, zbytek se použil o pár desítek let později v cukrovarech. ani kůstka nazmar. jinak guáno se ve velkém dováželo již v 19. století, a teprve průmysl strojených hnojiv to utnul.

      3. Děkuji za vstřícnou oodpověd.
        A doporučím všem nechť si najdou snahy Pirátů a také některých stran v SR na zavedení daně z nemovitostí (a to hlavně její výše). A budou se Vám dělat minimálně mžitky před očima.
        No a to plundrování polí se již děje. Zeptejte se jak to probíhá, pokud pěstujete česnek, cibuli, brambory… Výsadek, během několika minut je schopen Vám sebrat úrodu a dál… No podáte TO.

    2. „bydlím ve vlastním, mám pole, vlastmí les“

      To vsechno znamena ze je nekde nejaky uredni zaznam c nejakem real fucking estate cadaster. Ten muzou zejtra zrusit a rict ze soukromy vlastnictvi neexistuje. Nebo to udelat nejak elegantne, treba zavist covidovou dan nebo cokoli.

      Skutecnym vlastnikem je clovek pouze pokud si sve vlastnictvi dokaze ubranit.

      1. Já to říkám pořád. Někde uprostřed ruské tajgy si načerno postavit malý srub, a nazdar :-))) Jako ta slavná rodina co se takhle schovávala dekády před komunisty.
        Jenže je těžké v těch jejich mrazech nezdechnout (byť dřeva na otop je tam spousta). A dnes tam dostat občanství je dost těžké, i ten trvalý pobyt.

        1. Rusko má malý počet obyvatel, a neustále s tím zápasí. Když budeš chtít osídlit Sibiř, tak dostat ruské občanství a k tomu zadarmo flák půdy nebude vůbec žádný problém.

          Tedy zatím. V okamžiku, až se to v Evropě všechno sesype a bude tam chtít jít pár miliónů lidí – tak to samozřejmě Rusko zastaví.

          1. Doufám, že se dožiji toho, jak miliony Evropanů žadoní o život v Rusku. Ostatně nechcete jít příkladem?

            1. Příkladem šel už Gérard Depardieu. Dostal už roku 2013 ruské občanství přímo z rukou Vladimíra Putina.

              Já nemám důvod, i když bych to měla k Sibiři nejrychleji přes Aljašku. Mohla bych jít přes „Alááska“ a natrénovat tam život na Sibiři. Aljaška je pěkně tvrdá i tak.

              Do Ruska se bude brzy utíkat za lepším životem. A to masově, pokud se tak již nezačíná dít.

              Jak se zjistilo, green deal, LGBTQ, woke aktivismus, a nikým nevolení nedemokratičtí führeři EU s idiotskými směrnicemi – k blahobytu a rozvoji Evropy nevedly a nepovedou.

              1. A Steven Segal, nezapomeň. To jsou už 2 lidi…

                1. a ještě Rodman, na toho bych zapomněl. To jsou už 3 lidi…

                  1. Noo, až se dosmějete a ksichty vám zase ztuhnou, tak například ruské občanství si z nějakého důvodu ponechal i Mitrofanov

                    1. Možná proto, že má ruský původ? Já bych si taky nechal asi jakýkoliv občanství, kdybych měl i jiný než český.
                      Kam se houfně emigruje z vyspělých zemí? Na západ, nebo na východ? Kde se vydělávaj prachy, v Rusku, nebo v Německu, nebo Americe? Dyť i všichni místní makaj na západě.
                      Nechápu, co tady furt řešíte. Až to bude v Rusku super, lidi tam půjdou sami. Netřeba to nějak řešit.

                    2. shifty: Já jsem psala něco jiného? Shifty je ideální točkabát a točnázor, který mohutně řeší, jestli půjdou lidi do Ruska – a pak napíše, není třeba to řešit.

                      Myslím, že s inflací 20 % (a to ještě uměle sníženou zfixlováním koše, ze kterého se inflace počítá) nebude ta změna trvat příliš dlouho. Momentálně má známá dostala v ČR od dodavatele plynu 6 x vyšší cenu.

                      Takže se vracím k tomu, co jsem napsala. Brzy bude o emigraci do Ruska sakra zájem. A Rusko bude odmítat většinu z nich. Na rozdíl od blbé Evropy nebude chtít tu spodinu kriminálníků, psychopatů a dalších skupin, které do Evropy lifrují z Afriky a Asie nevládky, a které se mateřské státy rády zbaví. Rusko si bude vybírat lidi s přínosem – buď chtějící tvrdě makat, nebo mající kvalifikaci a zkušenosti.

                    3. Rusko má malý počet obyvatel, a neustále s tím zápasí. Když budeš chtít osídlit Sibiř, tak dostat ruské občanství a k tomu zadarmo flák půdy nebude vůbec žádný problém.

                      Tedy zatím. V okamžiku, až se to v Evropě všechno sesype a bude tam chtít jít pár miliónů lidí – tak to samozřejmě Rusko zastaví.

                      Příkladem šel už Gérard Depardieu. Dostal už roku 2013 ruské občanství přímo z rukou Vladimíra Putina.

                      Já nemám důvod, i když bych to měla k Sibiři nejrychleji přes Aljašku. Mohla bych jít přes „Alááska“ a natrénovat tam život na Sibiři. Aljaška je pěkně tvrdá i tak.

                      Do Ruska se bude brzy utíkat za lepším životem. A to masově, pokud se tak již nezačíná dít.

                      Jak se zjistilo, green deal, LGBTQ, woke aktivismus, a nikým nevolení nedemokratičtí führeři EU s idiotskými směrnicemi – k blahobytu a rozvoji Evropy nevedly a nepovedou.

                      Doufám, že se dožiji toho, jak miliony Evropanů žadoní o život v Rusku. Ostatně nechcete jít příkladem?

                      Možná proto, že má ruský původ? Já bych si taky nechal asi jakýkoliv občanství, kdybych měl i jiný než český.
                      Kam se houfně emigruje z vyspělých zemí? Na západ, nebo na východ? Kde se vydělávaj prachy, v Rusku, nebo v Německu, nebo Americe? Dyť i všichni místní makaj na západě.
                      Nechápu, co tady furt řešíte. Až to bude v Rusku super, lidi tam půjdou sami. Netřeba to nějak řešit.

                    4. shifty: A všechny příspěvky kromě prvního jsou reakce na shiftyho, který měl potřebu to strašně moc moc moc řešit.

                    5. @shitty a.k.a. hovnohlav

                      I don’t know what Jester is, whether it’s a he or she, whether whatever Jester is lives in the US or not, etc. One thing is for sure, Jester is not an idiot – YOU ARE A FUCKING IDIOT, YOU FUCKING IDIOT.

                      Jester is a bit too biased for my liking, but makes valid points and provides food for thought. You, shithead, you provide absolutely nothing. You’re completely devoid of any substance whatsoever. You’re an empty vessel par excellence as far as any semblance of wit; shit, however, you’re full of aplenty.

                    6. Teda Filcko ty zase perlíš. Do nenáviděného Russka mohou tak unášet Ukrajince.

                      https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-rusko-nucene-presouva-obyvatele-ukrajiny-na-sve-uzemi-dochazi-i-k-muceni-218887

                      Zbytek Evropy by byl rád, aby si tam byli russáci zalezlí za ostnatým drátem. Ty ploty se nestaví na hranicích jen tak pro nic za nic.

                    7. Nazdar Curaku Jirko, jiz jsem ti dal instrukci abys pozadal sveho ridiciho dustojnika aby te vymenil. Jses prilis velky debil aby ty tvoje chabe pokusy o propagandu zabrali Curaku Jirko. Neumis curaku poslouchat rozkazy? Co ses to kurva do pici za agenta? Okamzite mazej k ridicimu dustojnikovi a zadej o prerazeni. Idealni pozice pro tebe bude cistit zasrane hajzly – na to by tvuj nanomozek moh stacit.

                      Seznam si zaraz do prdele az na ty hajzly potahnes.

                      Zbytek Evropy (to jest vsichni krome mrdek tvyho typu) by byl rad kdyby mrdky tvyho typu tahly do pici, treba cistit hajzly.

                    8. Jesterka
                      10.11.2022 v 0:20

                      jo, dyž je řeč vo zfixlovaným košu, tak by mě zajímalo tak nějak obecně, jakou váhu tam mají věci, který nešly meziročně vo třetinu, ale trojnásobně, třeba takovej pětilitrovej kanystr modré vody do vostřikovačů, většina lidí to aspoň jednou za dvě sezóny koupit musí, auto má v průměru taky každej

                      eště loni se dalo v nějaké dobré akci koupit něco přes 50-60 vočí kanystr, letos sem zatim viděl 140 a teď tady koukám do letáka, goblus hrdě nabízí za supr cenu šeron za 180, neber to

                      a to je jenom začátek, vedle zkurvenejch žgryndů pětidemolice, co kydá sračky na všechny, co nás můžou udržet nad vodou, Šolc domluvil říšskejm korporátům v rejžákově kšefty, takže teď BASF oznámil, že z celé uhnije přestěhuje VEŠKEROU výrobu do rejžákova, no a můžem si byt celkem jistí, že dojčlandi vo svou pohodičku nepřídou – místní zaměstnance přeučijou na byrokraty zahraničního prodeje, aby ty fabriky obsluhovali papírově, a veškerý dividendy takle přetáhnou

                      vocaď všecky montovny i jejich subdodavateli utečou nebo zdechnou, a 2/3 lidí budou ty kopřivy, jak tady někdo zmiňoval, že sou celkem výživově hodnotný, muset žrát fakt z nouze, třikrát tejdně

                    9. Neuměj trojčlenku?
                      Pokud utratím za jídlo ročně řekněme 80000 a za vodu do ostřikovačů 500 pak jakou tato položka /byť nyní třeba i 3x dražší/ může mít asi „váhu“ v tom koši??

                    10. kiv61
                      13.11.2022 v 9:20

                      vosumdesát litrů? no tpč, to seš jinačí ročíld!!

                      na to deš stejně moc vod lesa; soudruzi na staťáku dělajou onačí černou magiju, tudle sem slyšel, že sou tam nějak rozpočítaný ai kolomotívy a podobný věci (protože jasně, 10 sběratelů v republice vobčas koupí za pár míčů kolomotívu, i dyž logicky ne novou, ale to je na soudruhy moc velká makačka na bednu)

                      když utratíš jednou za život, dle nynějších cen, asi 10 milionů za nemovitost (v nájmech kumulativně eště víc, ale pšt), tak proti tomu ai žrádlo je jak zadarmo (i kdyby ročíldovskejch 1500 na tejden) a ejhle, skoro to tam není poznat

                      zato neexistující podpora na energiu tam započítaná je a tak soudruzi vyčarovali dokonce vo 5+ % nižší srandflacu! takže se nám reálná a oficiální stádní pohádková vzdaluje stále víc, podle srandkonomů prej 22 %, čili v reálu už tak štyrycet…

                    11. jak vidno, soudruzi nemají dost, takže zase si ty kurvy na západě nadělí z ničeho bambiliardy, vo který vokradou chudší východní státy, který si svoje lesy a zemědělskou půdu zachovaly

                      https://www.michalapetr.com/map-1508-brusel-luciferuv-plan-schvalen-novymi-poplatky-lulucf-budou-biti-hlavne-cesi-a-slovaci/

                      která kunda todle podporuje? kde sou nějaký ty eurohujerský svině, koukal sem, že čtverky sou eště docela vostrý, že bych je na nich vyzkoušel?

                    12. Behemot 13.11.2022 v 9:34

                      Lokomotivy jsou rozpočítány v položce E07.311.01 Kolejová osobní doprava s váhou 0,2007 %.
                      Lokomotiva samotná není spotřební zboží, takže zmiňovat ji je nonsens. To zda je, nebo není, nová, je irelevantní, ve spotřebním koši jsou například ceny ojetých automobilů.
                      Dále je zajímavé vůbec samotná kokotská operace s nějako nezajímavou lokomotivou, letadlo by bylo přece v každém ohledu efektnější, ne?
                      Při argumentování spotřebním košem je třeba mít na paměti, že je to Spotřební koš pro výpočet indexu spotřebitelských cen.
                      Dokázal byste tvrzení o započtení podpory na energii podpořit nějakým faktem?
                      To, že byste dokázal vysvětlit, jak a z čeho jste počítal reálnou inflaci ve výši 40 %, samozřejmě nepředpokládám, takže se na to ni neptám.

                    13. Ygorek: vlastně nevím, proč Behemotovi vůbec oponujete, Vy snad nechodíte nakupovat? Nebo neřešíte, kolik stojí benzín, protože berete vždycky za litr, takže žádné zdražení nepozorujete?
                      Čerstvá zkušenost s nájmem: ještě na jaře byla u konkrétní nemovitosti tržní cena 13500 Kč měsíčně. Dnes 16000 Kč. To mi přijde jako docela dost, za půl roku. Benzín je profláknuté téma, energie jak kdo (někdo má zafixováno, někdo ne). Nicméně v supermarketu jsou ceny docela úlet – taková husa, když už bylo toho Martina, stála loni v akci 99 Kč/kg, letos 219 Kč/kg Lidl a 239 Kč/kg Billa (ta to měla hrdě na výloze jako super akci, ale bohužel, regál prádzný). Mouka BV bývala ještě loni za 24.90, dnes 34.90. Máslo, vajíčka – desítky procent. Jogurty dtto, co stávalo 16.90, to je dnes za 21.90.

                      Tím, že kupujeme hodně podobné věci, není takový problém vidět, jak se cena mění. Měsíční útrata za potraviny je vyšší zhruba o 30% (od začátku roku, tedy ani ne za rok). Kromě toho taky jezdíme (benzín 23% ve srovnání s lednem a už to bylo víc než loni), topíme (elektřina – zatím fix) a sem-tam restaurace (menu, co stávalo 139 stojí 189 Kč, tedy 35%). Náklady na cokoliv na domov jsou až úsměvné (na jaře jsme malovali, bylo zajímavé vidět, že některé položky stíhaly zdražovat 2x týdně).

                      Když si vezmu, že nemálo peněz za benzín padlo v létě, kdy cena byla ve srování s loňským rokem vyšší o 50%, tak mi Behemotových 40% reálné inflace vůbec nepřijde nereálných – záleží, za co člověk utrácí. V mém osobních spotřebním koši sice lokomotiva nefiguruje ani s váhou 0.2007, ale to, co v něm figuruje šlo nahoru v průměru tak o 30% (něco víc, něco vůbec, třeba pojistky na auto jsou pořád stejné).

                      Pokud byste dělal třeba fotovoltaiku, jste v tom oproti loňskému listopadu za dvojnásobek. Brněnská teplárna před asi 2 týdny zdražila o 110%, čímž potěšila nemálo obyvatel zálohami, no, jak Brno.

                      Takže za mě v odhadu inflace ygorek a spotřební koš s lokomotiou vs. Behemotovy pozorovací schopnosti 0:1.

                    14. fatdwi 13.11.2022 v 19:21

                      Behemotovi oponuji, protože někdy žvaní opravdu nehorázně.
                      Nakupovat chodím.
                      Kolik stojí benzín, neřeším (ročně najedu v automobilu kolem 25 tis.km)

                      Ovšem vaše závěrečná věta stojí za citování: Takže za mě v odhadu inflace ygorek a spotřební koš s lokomotiou vs. Behemotovy pozorovací schopnosti 0:1, protože já jsem žádný odhad inflace nepublikoval.
                      Pokud má mnou citovaná položka (není to lokomotiva a psal jsem i, proč nemůže být) ve spotřebním koši váhu 0,2 %, znamená to, že utratí-li člověk měsíčně průměrně 10 000 Kč, utratí za osobní kolejovou dopravu 20 Kč.
                      Něco pro vás udělám – tady skončím. Protože moje otázka zněla: Dokázal byste tvrzení o započtení podpory na energii podpořit nějakým faktem?

                      Pro pořádek, moje otázka zněla: Dokázal byste tvrzení o započtení podpory na energii podpořit nějakým faktem?
                      To, že byste dokázal vysvětlit, jak a z čeho jste počítal reálnou inflaci ve výši 40 %, samozřejmě nepředpokládám, takže se na to ni neptám.

                      Možná jste si toho při konstrukci své důmyslné odpovědi jen nevšiml.

                    15. ygorek: chápu, že jízlivostí jste si dodal odvahu a šíleně mi to natřel. Přesto z prachu a bláta, do kterého jste mne svými zdrcujícimi argumenty zarazil se nesměle ozvu: a číst umíte?

                      Nenapadlo mě, že z mého příspěvku, kde je obsažena tato záludná věta:
                      „tak mi Behemotových 40% reálné inflace vůbec nepřijde nereálných“

                      nebude zřejmé, že se vymezuji proti Vašemu předpokladu, že Behemot nedokáže vysvětlit, jak a z čeho počítal inflaci. Zřejmě ji nijak nepočítal, jen se díval kolem sebe, stejně jako já. O tom, že byste snad měl zmiňovat nějakou Vaši hodnotu inflace nepadlo ani slovo. Nicméně rozporujete Behemotovu hodnotu, která je v podstatě správná, takže jste holt prohrál.

                    16. fatdwi 13.1.2022 v 19:57

                      Slovy Takže za mě v odhadu inflace ygorek a spotřební koš s lokomotiou vs. Behemotovy pozorovací schopnosti 0:1. jste tedy nezmiňoval „Vaši hodnotu inflace“?
                      Behemota jsem se ptal, jaký je zdroj jeho tvrzení.
                      Správná odpověď tedy byla:“Je to můj odhad.“ a celé následující složité výklady o růstu cen, o kterém diskuse nebyla, protože se jednalo o složení spotřebního koše, byly zbytečné.
                      No, hlavě, že jste si to užil.

                    17. ygorek: ne, nezmiňoval jsem žádnou „Vaši hodnotu“. Zmiňoval jsem, že Vy jste ujel ve vymezení se proti té, kterou uvedl Behemot. Už je Vám to jasné?

                    18. fatdwi
                      13.11.2022 v 19:21

                      asi nějak tak…mimochodem tři podoteky:
                      – ten minimálně milion skutečně sociálních, ale při započítání i doochodců, několik milionů lidí si tu blbou husu ani jednou za rok nedovolí, protože to pro ně je moc velkej luksus (případně už stejně nemají zuby :D), ti sou rádi, že si dovolí tady v lílu tendle tejden kuře duo za 69,90 (loni určitě bylo eště za pětapadesát)
                      – loni možná už ta husa byla za nějakejch 120, za stovku už bych do toho ruku do vohňa nedal, ale nechť; co teprv, nechceš celó husu? stačí pár už napocovanejch stehýnek? pyčo vytáhni ze šrajtofle přes 400 za kilo! to sem v tom letáku fakt na to teda brejlil
                      – dyž se dívám na tu silofku, co tady platím za kWh, tak ty pětidemoliční prolhaný kurvy daly všem bianco šek, aby mi to eště příští rok znova mohli zdražit na dvojnásobek, tomu řikám pyča dotační strop! fakt ty svině někde potkat na ulici, tak mám hodně co dělat abych se udržel a neprostřelil jim vobě kolena…-)a to eště hlavně pže to nosím lego a nechcu střelecké veřejnosti dělat špatný jméno, v kriminálu bych asi dostal čestnou ličku tvl :D)

                    19. Behemot: vygooglil jsem na nějaké stránce, co sleduje akce právě těch 99 Kč/kg v Globusu z listopadu 2021. Taky jsem to čekal vyšší, proto jsem googlil. Nicméně jsem měl v hlavě, že by to mělo stát 500-600 Kč a ne těch asi 1150 Kč, co jsem za ni dal.

                      Energie – uvidíme, co bude po zimě.

                    20. ygorek
                      13.11.2022 v 10:29

                      píše vo tom dokonce oficiálně todlencto, mejnstrímoví médijum, tak to určitě nemůže být tamta, dežoinformace!!

                      https://echo24.cz/a/SusXV/zpravy-ekonomika-inflace-csu-penize-ekonomika-usporny-tarif

                      sice tu pohádkovou bytost ménem úspornej tarif nikdo koho znám byť i jenom z doslechu v životě neviděl a nikde to nedokáže koupit, ale považ, že kakája to je kouzelnája bytost, dyž dokáže všem z fleku zastavit a dokonce snížit celoroční inflacu vo 7 %, byť jediný, čeho sem si meziměsíčně všiml, že nějak samo od sebe zlevnilo, byla ta mouka vo pět vočí!

                      možná tam počítajou i zimu, té už je všude taky zadarmo až dost…

                    21. kiv61 13.11.2022 v 9:20

                      O skladbě a úpravách spotřebního koše jsme zde diskutovali s Janem Mrcasikem nedávno poměrně do hloubky, včetně odkazů na konkrétní položky spotřebního koše a jejich nepochopitelné úpravy v jednotlivých letech.
                      Pokud někdo píše o zfixlovaném spotřebním koši a nenapíše, co konkrétně bylo zfixlováno, je do jen VDT.
                      Před lety jsem zde diskutoval o inflaci s Urzou. Tehdy jsme se dobrali existence různých spotřebních košů používaných ke kvantifikaci inflace v různých odvětvích NH, například v zemědělství (jak jinak), ovšem návrh na použití spotřebního koše o jediné položce se stoprocentní váhou (tuším to byl eidam) byl skutečně extrémní. I když by to byla zajímavá protiváha k „Big Mac“ indexu.
                      Dost veselých historek z natáčení.
                      Váhu ceny nemrznoucí kapaliny do ostřikovačů si může najít každý a pak by bylo možno diskutovat nad její hodnotou.

                    22. ygorek
                      13.11.2022 v 9:46

                      0,2007 %! není to málo, Antone Pavloviči?

                      si všímám vlastníma bulvama, že opravdu málokterý zboží, co kupuju, ať už v potravinách, nebo třeba matrijál ve velkáču (tam to můžu krásně sledovat už jenom tím, že kouknu na starý faktury, jak se ty samý položky zvedají, pže v historii objednávek to je bezvadně vidět), meziročně nestouplo aspoň o desítky procent, většinou tak 30; výjimek, co jsou +- nastejno, případně levnější, je fakt minimum (brambory nějakou dobu); a vedle toho sou věci, který pak vypíchávám, který zdražily na NĚKOLIKANÁSOBEK, byť třeba nejsou úplně běžnou denní spotřebou, ale celkově v průměru vyženou ceny podstatně výš

                      fakt si nepotřebuju vést nějakej nesmysl o stovkách položek včetně kolomotív, abych si mohl lhát do kapsy, že základní životní věci, jako energie, nájmy, základní potraviny, šly z ničeho nic meziročně jenom jako vo 15 %, když půl roku je to skoro-20 % (a každej měsíc to roste) a podle ekonomů to mělo stoupnout na 22 %

                      a najednou si tam stádní oruad cosi vykouzlí s jakýmsi tarifem, kterej nikdo nikdy neviděl a pravděpodobně to existuje jenom na papíře (jo a pro ukroše, jak tu byl vonehdá vo tom článek, stačí zamávat ja ukraína a dostat neveřejnej tarif na zlomku cen pro řádný ovčany stádu), a místo dalšího pokračování zdražování všecko zlevnilo, protože stád zařídil zlevnění energií a tak je už skoro po inflaci, halelůja!! a to eště nemluvim vo tom, že to sou všecko habaďůry a ovčan to stejně druhou pazourou zaplatit musí, na daních (plus navrch s přirážkou té obrovské stádní neefektivity, kdy pro stád znamená, že na vydanou korunu z někoho musí hádám aspoň dvě vymlátit)

                      že stádní inflační číslíčka jsou obskurní pohádka a reálná inflaca je dlouhodobě zhruba dvojnásobkem udávané hodnoty je už mnoho let veřejný tajemství, teď už to bude mnohem horší, pže zatímco lidem chodijou fraktůry na dvoj, čtyř, šestinásobek energií, zvedají se nájmy, poplatky a jiný záplatky, vidím v krámě, že to samý zboží, co kupuju furt v těch samejch podmínkách, že před vočima pokaždý zdražuje, vlastně jediný, co poslední měsíc kleslo, tak je o pár procent máslo a asi vo pět korun kilo mouka

                      nebo eště jinak, ať si to kurvy na staťáku vemou jako spousta fakt sociálních, že ať vemou pětikilo týdně do ruky a co zvládnou pořídit za jídlo, každej měsíc dát na hromadu co pořídili, kolik toho bylo jednotek a jakou z toho dali dohromady výživovou hodnotu; pže takle napnutý rozpočty má už asi kolem milionu lidí, a každej tejden se jim ten nákup zmenšuje, i když už nakupujou minimální jakosti všeho a nemají kam dál jít

                    23. Behemot 13.11.2022 v 18:17

                      Vy tedy rozporujete váhu položky ve spotřebním koši, budiž.
                      Pokud ji zpochybňujete, bylo by vhodné přerušit výron VDT a napsat, proč.
                      Z četby vašich komentářů lze vyvodit pouze jedno, a sice, že netušíte, co to ta váha je.
                      Nic víc.

                    24. ygorek
                      13.11.2022 v 19:49

                      todle by ti mohlo poskytnout nějaký vodítko:

                      nebo eště jinak, ať si to kurvy na staťáku vemou jako spousta fakt sociálních, že ať vemou pětikilo týdně do ruky a co zvládnou pořídit za jídlo, každej měsíc dát na hromadu co pořídili, kolik toho bylo jednotek a jakou z toho dali dohromady výživovou hodnotu; pže takle napnutý rozpočty má už asi kolem milionu lidí, a každej tejden se jim ten nákup zmenšuje, i když už nakupujou minimální jakosti všeho a nemají kam dál jít (kam dál=kam dál snižovat jakost)

                      nejedná se ale jenom o sociály, průměrnýmu člověku se prostě naprosto jednoznačně už tak asi druhý desetiletí zvedají ceny podstatně víc, než staťák přiznává, a to se už potí rok od roku už i v prdeli, aby to nějak zamaskovali, aby to nevypadalo tak příšerně

                      a to sme si dřív stěžovali, dyž byla oficiální inflaca 3 % a reálná 6, teď budem rádi, dyž se to udrží na dvouciferné tvl…

                    25. Behemot 13.11.2022 v 19:53

                      Vám by, jak vidno, nemohlo poskytnout vodítko vůbec nic.
                      Ale dám vám ještě šanci: Co chce staťák zamaskovat a jak se o to snaží?
                      Jen připomenu, že právě o tom jsme s Janem Mrcasikem výše zmiňovanou diskusi vedli.

                      A pro pořádek: inflaci jsem v žádném příspěvku nezpochybňoval. Zajímalo mě, jak jste dospěl k číslu 40 %. Zatím se snažíte a potíte se už i v prdeli (pardon my French, ale jsou to vaše slova), abyste se z toho nějak vykecal.

                    26. ygorek
                      13.11.2022 v 20:07

                      zkus si přečíst 13.11.2022 v 18:17

                      co se tak asi stádní oruad snaží druhý desetiletí zamaskovat, no…to už nechám na chytřejších čtenářích (sorry, ty to nebudeš, ale třeba se někdo slituje a vysvětlí to dost po lopatě, abys to pobral)

                    27. ygorek
                      13.11.2022 v 9:46

                      abych uvedl konkrétní případ, proti těm různejm lží kdejakýho ksindlu tady, že se vlastně nic neděje a energie furt stojijou pakatel; je tady někaý to D02d, čili typickej případ většiny domácností, z různejch důvodů se s tím nedá nijak hejbat; byť byla leta letoucí spotřeba prakticky nulová, zákazník je zákazníkem už dlouho, a tak pro něj energiu dycky mají a to za rozumnejch podmínek, kdy mu to zvedají postupně a po menších krocích, nikoli skokově na čtyřnásobek

                      tak vidím naprosto jednoznačně a nemusí dělat žádný karkulace, že při spotřebě meziročně o 60 % nižší, je celková roční úhrada prakticky stejná, jako loni, za stejný období!! a to eště v tom je těch pár měsíců jak šilerka s burešem vodpustili DPHčko, a další (a navopak pětidemolica se vosum měsíců jenom pakovala a neudělala NIC)

                      čili je naprosto evidentní, že celkově ta roční eletrika takovýho běžnýho zákazníka, co má prostě dlouhodobou smlouvu a furt odebírá a ani nemá co nebo jak řešit, meziročně přijde na víc jak dvojnásobek

                      za ten rok tam vidím na tom vyúčtování postupně asi troje zdražení a výsledek je, byť silovka samotná nešla na plnej dvojnásobek, s ohledem na zvýšení dalších poplatků, celková platba prakticky stejná, při té 40% spotřebě…

                    28. Behemot
                      13.11.2022 v 19:24

                      jo tak kecám, je tam C01d, ale na déčko to každopádně převést nepude, takže to je jedno

                    29. shifty 9.11.2022 v 21:58

                      Trefil jste to přesně.
                      Emigruje se převážně tam, kde se „vydělají prachy“.
                      Rusko je super, ovšem pochvalují si ho jen lidé zvláštního ražení. Je možné mít čistou vodu, čistý vzduch, vlastnoručně vypěstovanou nebo ulovenou potravu pokud si obstaráte a připravíte dřevo, i teplo a teplou vodu.
                      O takový život ale naprostá většina Evropanů nestojí, protože z jejich hlediska je to život v dřině a bídě.
                      Podobnou zkušenost lze získat i v EU. Jsou kraje, které jsou super, protože se odtamtud většina obyvatel odstěhovala.

                    30. servisdok9.11.2022 v 10:35

                      Už i ten salónní bolševik Gérard Depardieu pochopil, že bejt s Rusákem v holportu tak musíš držet hubu a krok.
                      https://www.rbc.ru/technology_and_media/12/11/2022/636fc3419a79476678d87d74
                      A kdyby sis myslel, že to s něčím souvisí tak to určitě s ničím nesouvisí, protože to říká Peskov.

                    31. Vidíte – a to je třeba to, co my nevíme s jistotou alespoň takovou, abychom to mohli napsat na nějaké bláboliště: Že je Depardieu salonní bolševik, nebo levičák.
                      Každopádně ale je to velmi bohatý člověk. Právě takoví, mají oproti řízeně destruované EU,
                      v tom Vašem „Russsácku“ dost citelné výhody, pokud se umějí chovat tak, jak se od nich očekává. Myslím, že kdyby pan Depardieu začal financovat protikremelské demonstrace, nebo dokonce přímo nějakou směšnou opozici ala Navalný, tak boháč neboháč, pojede z Ruska takovým fofrem, že nevytočí první zatáčku.

                      Vím, o čem píšu.
                      Už v tom 2005 tam bylo cítit, že jakékoli přešlapy a výstřelky „politického“ rázu, se tam netolerují a do budoucna ani nebudou.
                      To je totiž věc, kterou místní pochopili okamžitě a jako první – ostatně, byli na to z dřívějška zvyklí. Co jsem pochopil, tak jsou za to rádi, což se potom jaksi odráží na volebních výsledcích, byť je neberu příliš vážně.
                      Byla to od VVP podmínka, výměnou za neskutečný Jelcinův bordel a rozkrádání země, což obojí a částečně doznívalo ještě v tom 2005.
                      VVP dal lidem na vybranou: Buď to tady bude mizet před očima, každý si tu bude dělat, co se mu zachce, bez ohledů na ostatní, ale takto dopadneme jako Západ.

                      Což je dnes zatraceně aktuálnější, než kdy jindy, jak vidíme okolo sebe, že??

                      Anebo přistoupíme na společnou úmluvu, jakousi společenskou smlouvu s občany. Výměnou za politickou loajalitu k vedení země, tady bude ve veřejných věcech pořádek a řád. Rusové na to byli ostatně zvyklí a zas tak velká oběť to pro ně nebyla. Toho Jelcinova bordelu a snahy zalíbit se Západu, měli všichni už plné zuby, protože se jich to bezprostředně dotýkalo. Mají tam různé místní mafiánky, ti ostatně byli i u nás a ještě za těch předchozích komoušů, ale jejich vliv zpravidla nepřesahuje hranice města a gubernátoři, loajální VVP si hlídají, aby to tak zůstalo.
                      Místní salonní pravičáci by tu politickou loajalitu asi vzdáleně přirovnali k naší druhé půli 20. století, kdy domovnice měla v merku všecko a všecky, kdo kdy co a s kým, ale na rozdíl od tehdejší situace, kdy to za půlhodinu věděla celá ulice, se v Rusku zatím nikomu nic neříká a nikde se nic netrousí. Pokud možno se doma sežere to, co se tam navařilo. Je to jednoduché a funkční, o čemž jsem se mohl ostatně přesvědčit sám.

                    32. servisdok 13.11.2022 v 11:27

                      „Místní salonní pravičáci by tu politickou loajalitu asi vzdáleně přirovnali k naší druhé půli 20. století, kdy domovnice měla v merku všecko a všecky, kdo kdy co a s kým, ale na rozdíl od tehdejší situace, kdy to za půlhodinu věděla celá ulice, se v Rusku zatím nikomu nic neříká a nikde se nic netrousí. Pokud možno se doma sežere to, co se tam navařilo. Je to jednoduché a funkční, o čemž jsem se mohl ostatně přesvědčit sám.“

                      Tahle paní, Elena Zholikerová, docentka na lékařské univerzitě, zaměstnankyně katedry lékařské informatiky a statistiky, matka dvou mladších školaček má trochu jiné zkušenosti s tím jak to v Rusku chodí než je to tvoje pohádkové vyprávění: https://www.svoboda.org/a/opasnaya-avatarka-pyatiklassnitsey-zainteresovalisj-spetssluzhby/32127647.html

                      Nicméně ti děkuji za vhled do duše obdivovatele Putinovského režimu.

                    33. To je špatně.
                      Nejsem obdivovatel „Putinovského režimu“, byť se to těm jednodušším může takto jevit. Právě proto, že jsem měl ty možnosti, vidět to podstatné a malou část svého bídáckého života tam i prožít, tak právě proto vím, že to nemá jen samá pozitiva a sociální jistoty. Pro někoho to má i negativní stránky a dopady, ale vždycky záleží na tom, jak se který člověk k situaci, která je tam prostě daná, postaví.
                      Takový Navalný, jeho další opoziční souputníci, profláklé PussyRiot, nebo i ta běloruská Tichanovská, ti všichni asi také mají úplně jiné „zkušenosti“ s tím, jak to u nich doma chodí.
                      Ty jejich zkušenosti ale veskrze vycházejí z jejich osobních postojů k tomu, co oni sami, či v nějaké skupině, stejně změnit nemohou.
                      Asi záleží, kam se postavíte, co přesně děláte, proč to děláte, kdo Vás za to platí a jak.
                      Z fotek a od cestovatelů je stále vidět a slyšet, že naprostá většina například Bělorusů, ale i naprostá většina Rusů, žije tak, jak jsem už prve psal.
                      Jednoduše se nestarají se o to, po čem je jim fakticky prd, co stejně nevyřeší a nemají k tomu ani souhlas většiny spoluobčanů.
                      Potom ti obyčejní pracující lidi žijí v poklidu, milují své děti a ženy, pracují na něčem smysluplném, vylepšují si domečky a byty, vychovávají děti, které pak posílají do škol za lepším vzděláním, aby se děti měly pokud možno lépe, než když začínali oni.
                      Je to možná zvláštní, ale přesně tohle, se tam té velké spoustě obyčejných lidiček daří.
                      Znova opakuju že ten, kdo tam záměrně a s nějakým cílem nestrká nos do věcí, které mu nepřísluší řešit, na jejichž „řešení“ ani nemá mandát od většiny svých spoluobčanů, tak opravdu žije v klidu a ve slušných podmínkách. To, co píšu, vychází jen z mých pracovních a částečně osobních zkušeností s Ruskem a Rusy. Nemám žádný osobní důvod ten Váš „Putinovský režim“ chválit či zatracovat a už vůbec nikdo, mi ani za jedno z toho neplatí.
                      Stačí to takhle?
                      A mimochodem: Tohle všechno o čem píšu u Běloruska, bylo donedávna i tady.

                    34. Ahááá, je to Радио Свобода, Russian Service, RFE / RL, Inc., Praha – Strašnice.
                      Tak tuhle radiostanici, tehdy jako Svobodnou Evropu, bylo možné v Praze poslouchat bez rušení cca po polovině osmdesátých. Svými kecky vyvažovala obsah některých zpráv československého rozhlasu. Tepala nesmiřitelně.
                      Po zdejší revoluci byl i nadále prostor doplňovat zdejší domácí hlášky – příležitostí k tomu bylo hodně, nepravostí kolem sebe člověk viděl celý den.
                      Ale ono nic: všechno bylo v pořádku a špatní, fakt fest, byli ti minulí. Źe se „minulí“ angažovali v aktuální době, již bez rudých vlajek, tahle radiostanice super svobody nechávala plavat. Takže možná jen datum a časové znamení a jinak – sbohem a šáteček, svobodo.

                    35. „…byl i nadále prostor … Ale ono nic: všechno bylo v pořádku a špatní, fakt fest, byli ti minulí…“
                      – – –
                      Nějakou chvíli jsem se tomu naivně divil. Ale při vzniku ODS už jsem v tom měl jasno…

                      :OD

                    36. -> corona 13.11.2022 v 19:15
                      Dnes to je už zapomenuté. 31 let od založení.
                      To je jako v půlce sedmdesátých vyvolávat ducha K. H. Franka. Koho tenkrát zajímal?
                      Byl dávno v háji. Zatímco ODS je zatím věčná.

                      A bordel je věčný. To česká policie aspoň naoko někdy někoho nepustí. Ale SK polícija je progresivní, až to bolí. (t.me/cz24news/31674) Brání ty úplně a zcela nic jsoucí připrchlence před_Slováky (z jejichž daní jsou ti čmoudi živeni), místo, aby je prostě na hranicích (na Dunaji) zastavila, otočila do Uher a kopla do prdele.
                      Ať si s nimi na „hranicích šengenského prostoru“ poradí honvédi. A že to nejde? To si měli paprikové a další rozmyslet před zalezením do eurosvazového zadku. (Jinak nic proti obyvatelům Uher.)

                      Jak to při jiné_příležitosi zmínil pan M. Koller, kterého jinak nemusím, ale tohle bylo trefné, řešením je kulomet. To její nenávist, kdepak, pouze chladný kalkul. Afrika je dost velká a bohatá pro všechny tyhle. A z hlediska nábožnosti a dalších zvyklostí rozhodně lepší. Stačí jen, aby se Abdul, Mohamed, Azik, Azís a další, po sbalení rance místo na sever otočili_na_jih.

                      Kdo tady, z místních, zastává opak – ať tedy „pomáhá“ na svém a za vlastní. Samozřejmě NE za společné.

                      Snadné vládní rozdávání ze společného (které nic tu vládu nestojí) a navíc z půjček, které budou budoucí generace zdejších otroků globální elity (ex občanů ČR) muset židům eh bankéřem, to jedno jest, vracet, je jednání, ve srovnání se kterým je činnost Maryši nevinná jak hra čtyřletých v mateřské školce.

                    37. servisdok:
                      VVP dal lidem na vybranou: Buď to tady bude mizet před očima, … ale takto dopadneme jako Západ.
                      To mňe připomňelo hlášku: „Ať se propadnu do Západního Německa, jestli kecám …“

                2. Ono z Evropy tak nějak zdrhá všechno. Lidi se snažej dostat do rozmnějších lokalit. Korporace a podnikatelé se přesouvají včetně výroby mimo Evropu.

                  Prostě samotná nenávist k Rusku podle příkazů politbyra jaksi k tomu, aby byl blahobyt nestačí. Dokonce ani přijímání Ukrajinců po stovkách tisíc a vyvolávání slám u kravína, a ani tisíce ukrajinských vlajek na radnicích jaksi k lepšímu životě v Česku nevede. A to ani, když si vezmeš osm svetrů. Lidi budou časem hlasovat o své budoucnosti poměrně masově.

                  Já jsem emigrovala kolem roku 2000, protože jako kvalifikovaný člověk jsem měla na talíři akorát od mlamojských manažerů, že takových jako já čeká všude dvacet v řadě. Vytíral se se mnou hadr a měla jsem plat kousek nad uklízečkou. Přišla jsem to USA, a najednou si mě a mé kvalifikace vážili.

                  Kdybych ovšem žila v ČR, tak bych dnes emigrovala znovu. Nevím, co Češi čekají, že bude v jejich státě. Jen hůř.

                  1. Jestli, ty si filcko, to Rusko moc neidelizuješ, z toho co se o něm běžně ví, je to šílená díra, a jít by tam by bylo za trest. I ty si raději válíš šunky v USA a jen blouzníš o Rusku v romantických představách. řekl bych že jsi jen vymletá z jejich propagandy. Jo, ty tam vlastně nemůžeš jet, protože … :D

                    1. mam kamarada hodne blizkeho, ktery tam lita pravidelne. V Moskve a velkych mestech obecne, je civilizace na urovni jakehokoli zapadniho mesta. STejna zivotni uroven jako kdekoli jinde. Logicky nekde uprostred sibire to bude jinak. Ale ono ani v US se nezije vsude jako v LA. A jenom Moskva samotna je stejne lidi jako cela nase republika, takze tezko jde rict, ze to je jenom par vyvolenych. Co o nem bezne vi prumerny cesky idiot je vec jina.

                    2. V US jsem uz delsi dobu nebyl a navstevu neplanuju takze pripoustim ze moje info neni nejcertsvejsi. Nicmene procestovano to tam celkem solidne, vcetne the back country. There are some prime time shitholes in the US as well. I doubt that it’s changed since the last time.

                      Nejvetsi cohesion a uniformita zivotni urovne je bezkonkurencne v Evrope. Pak asi nasleduje Canada and so on so forth.

                      Tyhle pindy a srovnani jsou akorat tak vo hovne. Hodne taky zalezi na to co clovek chce, ocekava, jaky zivotni styl chce zit, jakou svobodu chce mit a co jak moc je komu vochotnej kourit pero nebo si nechat jebat prdel aby to mel.

                    3. tak nejak. Rozdil je jasnes, nasobne vetsi zeme s tretinou obyvatel se udrzuje a buduje podstatne komplikovaneji, natoz znicena lety komunismu a dalsich sracek. Nicmene veci se meni rychle a co clovek zazil pred xx lety uz dnes davno neplati. To stejne cina, malajsie a asie obecne.

                    4. Predikce do budoucnosti je nasledujici.

                      Prosperita a blahobyt Zapadu jako celku vyvera z historicky pracovitosti, technologicky nadrazenosti, a agresivity. Diky technologicky a vojensky nadrazenosti byl Zapad schopnej ovladnout zbytek sveta a krast vsechno co jim prislo pod ruku. Proto se mame tak dobre. Teda doted.

                      Bohuzel z mnoha duvodu Zapad zlenivel, prisel o svou technologickou nadrazenost (ta byla odevzdana jinam, vcetne China, pripadne ukradena), a zbytek sveta ma naopak hlad po lepsim zivote a sere ho delat votroka. Navic je Zapad zkorumpovanej na x moznejch zpusobu.

                      Momentalne probiha zacatek valky o to jestli se Zapadu (hlavne USA/UK) podari udrzet svoji hegemonii a dostane zbytek sveta zpatky pod kontrolu nebo ne. Pokud jo, tak je samozrejme idealni misto k zivotu nekde na Zapade, podle toho jak se kde zrovna dari. If not, if the Rest Of the World (ROF) posle USA/UK do pice a podari se jim to, teda podari se jim vymanit z toho jak jsou exploitovany, tak Zapad nebude mit nejakou zasadni konkurencni vyhodu. Naopak, Zapadni populace jsou vesmes zlenively mrdky ktery si myslej ze maj automaticky narok na blahobyt, coz maj akorat velkou picu. Takze pokud by se podarilo vyhnout nejaky zasadni svetovy valce ktera by rozmrdala vsechno na sracky (quite likely to happen) a vytvoril se multipolarni svet, tak Zapad bude jenom jeden z mnoha hracu. Bude zalezet jestli by se nadchazejicim Zapadnim generacim podarilo navazat na to jak si dokazaly podmanit svet jejich predkove.

                      Co se tyce toho kam by se momentalne clovek mel uchylit v ocekavani the shitstorm that’s coming, my two cents is – be mobile, ready to fuck off at a moment’s notice. Educate your kids. That’s something they can take with them anywhere, nobody can take that away from them. Owning property or anything, crypto, gokld, whatever, is totally uncertain. You can’t count on any of it. Intelligence, knowledge, wisdom – that’s the only thing you have. And as I said before, if you really need a place to settle down, my bet would be Canada. Somewhere out in the sticks. Away from Turdo and the libtard motherfuckers. But I’m still more in favor of keeping your options open ….

                    5. vidim to taky tak. Teda az na tu kanadu, na mne moc zima a v teplych castech zrejme zase moc lidi a politiku. Spis bych volil nejakou oblast, kde jeste neco znamena moralka a cest, at uz to nekomu voni nebo ne.

                      Nicmene vidim to na ten multipolarni svet, nemyslim si, ze hegemon je jeste schopen zastavit rozjety vlak. Nicmene jsem presvedcen, ze aspon nektere zeme maji sanci ten vyvoj pomalu narovnat a zase zacit budovat. Prece jenom jako porad jeste bila rasa mame urcity dar invence, ktery v asii postradaji.

                    6. Canada je nejlepsi misto ohledne bezpecnosti. Jinak tam zas takova zima neni respektive zima je v zime. V lete je vedro jako prase. Montreal je vic na jih nez Praha. Ale jinak souhlasim a osobne bych se hodne rozmejslel nez bych se tam vratil. Akorat v pripade nejaky full-fucking-scale war.

                      Jinak to co jsem popsal vyse je hrubej obrys. Detaily muzou bejt ruzny.

                    7. Doporučuju se podívat na skupinku teenagerů šmatlajících po telefonu a pak si poslechnout jejich „kultivovaný“ útržkovitý projev. Abyste byl trochu v obraze ohledně „bílé rasy s darem invence“ a ohledně naší reálné budoucnosti.

                      Pokud vám nestačí pohled na úroveň rektora univerzity Petra Fialy. Jakou budoucnost asi má národ s takovými špičkami nejprestižnějších vzdělávacích ústavů?
                      Mám občas takový dojem, že i komediand Zelensky je svým způsobem kreativnější a inteligentnější. Ostatně umění vyžaduje hodně kreativity, často víc než zběratelství titulů a akademických funkcí.

                  2. Co se týče chemie, tak tam ten „grýn dýl“ začal už nejmíň před 15 lety v rámci agendy REACH. Kdy normální člověk nezvládl všechny ty eurounijní předpisy a malé firmy se položily. Vlastně to byla už první fáze deindustrializace – v chemických oborech.

                    A chemici přicházeli na dlažbu. Jako předtím textiláci.

                    Takže ono to částečně byla pravda, že takových jsou na pracáku mraky. Jenže ouha, oni začali taky odcházet do předčasných doochodů.
                    Vím o jedné firmě pod 100 zaměstnanců, kde to drželi výzkumáci technologové se zlatýma ručičkama a mozečkama. Jezdily jim tam zahraniční „investoři“ a snažili se obšlehnout to co oni tam vykoumali, jak to bylo originální. Vymysleli jednodušší a levnější metodu oproti ve světě známé zavedené.

                    A těmto cca padesátníkům vysoce zkušeným, kteří prošli řadou průmyslových provozů, platili 17 000 měsíčně !!

                    A oni byli rádi že vůbec sehnali nějakou práci v oboru a nemuseli makat někde v Tescu.
                    Pak tam místo starého zkušeného ředitele jmenovali kindermanažera, který svojí bezbřehou blbostí a neschopností tyto lidi vyhnal do předčasného důchodu. A s firmou to jde z kopce.
                    Ikdyž, kindermanažera, on vlastně taky spadá do mnou jmenované kategorie 40-50 let, tedy té co tu teď vládne na vedoucích postech a vede to tu zu grunt.
                    Vím že i ve státní sféře tato generace vytvořila tak nesnesitelné prostředí že i ze státního začali ti poslední schopní odcházet do předčasných důchodů.

                    My prostě máme celou armádu Rakušanů a Fialů na vedoucích místech ve společnosti, kteří to tu ničí efektivněji než Putin Ukrajinu s Kinžály, Kalibry a Uragany.

                    1. V českých firmách, a zhusta i evropských, se vytvořilo prostředí, ve kterém se tvořit a inovovat nedá. Tam se dá akorát po eurobruselsku kecat, natřásat pera, burcovat prezentacemi v Power Pointu. Je to prostředí pro sociálně zdatné parazitní vypočítavce, ale na cokoli jiného je to na zvracení a k nesnesení.

                      Vytvořila se celá mnohutná a početná společenská vrstva sociálních parazitů s aktivisty, lejstry, manažery, úředníky a Power Pointery, kteří nedělají nic jiného než si hájí sesli.

                      Když se v Česku / Evropě bude chtít něco zlepšit, tak bez drsných čistek této vrstvy ani omylem. Vzhledem k tomu, že ta nová společenská vrstva už zahrnuje několik generací a značně početnou skupinu lidí – lze predikovat, že nejbližších 20 let ani omylem nelze čekat změnu k lepšímu, pokud bude s touto skupinou lidí zacházeno humánně.

                    2. Tak to já myslím že teď se to vyčistí velmi rychle. Protože kdo tyhle parazity okamžitě „von oknom nevyhádže a pritom ich vo vzduchu eště do rici nenakope“ tomu podnik klekne.

                      Potíž je, že to globalističtí šmejdi s tou deindustrializací měli promyšlené. On to není nějaký výmysl Clintonovců-Bidenovců, to odstřižení od Ruska.
                      To bylo plánováno od začatku, že se evropský průmysl bez ruských levných surovin okamžitě sesype.
                      Tedy ono se to mělo dle plánu sypat pomaleji, ale teď všechny procesy probíhají tak rychle a ještě to do ruky chytil současný americký establishment, že se potácíme ne hraně celkové ekonomické, sociální, politické, ekologické a vojenské katastrofy.

                      Že se to před vohnouty tají je jen dobře, protože vohnouti by po milionech začali jančit a šílet, a vše by jen zhoršili.
                      Na druhou stranu to nelze radikálně zlepšit pokud na tom nepracuje významná část společnosti, když o tom neví.

                      Je potřeba aby co nejvíc lidí jednalo racionálně a chladně, ale aktivně a s vervou. Je to jediná šance na záchranu.
                      Nikoliv současného blahobytu, ale jde čistě o přežití.

                    3. REACH neni otazka chemicke vyroby. My musime plnit REACH, RoHS i POP a s chemii nemame nic spolecneho.

                    4. RoHS: Je třeba letovat bezolovnatou pájkou, aby se elektronika srala a mohli jste si rychle koupit novou.

                    5. Kupodivu ale, armada a medicinska technika maji z RoHS vyjimku. Urcite to se spolehlivosti nema co delat…

                    6. Sysop
                      10.11.2022 v 5:47

                      neskončila ta výjimka náhodou už před mnoha lety?

                    7. Nene, porad plati, teda aspon v NATO a v evropske medicine. Ted resime papiry pro export do USA a pokdu se nepletu, tak americky papiry pro medicinu nam taky RoHS nestoply. Problem spis je, rozrustajici se REACH a POP. V podstate na tom muzes uvarit jakoukoli konkurenci. V patek jsme meli zrovna debatu, jestli posleme ke dnu jednu nasi francouzskou konkurenci, ktera vyrabi cerpadla, kde si certifikovali jen motor, protoze zbytek by neprosel POP. Takze CE tam maji, potravinarsky taky, ale… je to podfuk. Nakonec se dospelo k tomu, ze se k Frantikum zajede a udela dohoda o rozdeleni trhu, bez velkeho humbuku…

                  3. Bavili jsme se o tom tudle v praci. A kolegove znaji osobne pripady doochodcu, kteri do Ruska odesli s tim, ze v Nemecku je doochod neuzivi. Asi to nebude nic masivniho, ostatne nemecti doochodci jsou rozlezli po celem svete, ale Rusko se jim pry libi.

                    1. Příprava Němců na opakování role sudeďáků v Rusku vzor 30. léta v Československu. :-)

                    2. Proc tak uzkoprse? Putin bude hrat roli Premysla Otakara a zvat Nemce k ochrane ruskych hranic ;-)

                3. nějak jsem, se kdysi přimotal k návratu krajanů, co v 60. letech předminulého století vyrazili na špatnou světovou stranu (nebo byli příliš chudí než aby si koupili lodní lístek, nebo příliš bohatí nebo příliš lakomí všechno prodat a vyrazili s koňmi a vozy na východ, někteří jen s ručními vozíky). to byl velmi smutnej příběh a povědomí o něm mě z myšlenek hledat štěstí na východě (myslím že navždy) vyléčilo.

                  1. Pro me kdyz se rekne zapad, tak to znamena Los Angeles, San Francisco, Seattle, Vancouver. Vychod je New York, Montreal, Boston. Osobne jsem se teda rozhodne vzdycky lip cejtil na vychode. Navic, v urcitym bode jsem se relokalizoval daleko na vychod, do CR. DOposud to bylpomerne stastnej pribeh, i kdyz tam taky nejsem furt.

                    Momentalne se svet zene do strasny prdele a osobne nevim jestli zustat kde jsem, odstehovat se na vychod, nebo se odstehovat na zapad.

                    Budoucnost je extremne nejista. Delat rozhodnuti ohledne budoucnosti na zaklade minulosti neni nutne spravna strategie.

                    1. Já myslím, že ať budeš kdekoliv, tak dnes se bez masivní improvizace a pokročilého používání intuice prostě neobejdeš.
                      Třeba mít čuch na to, že se blíží katastrofa je potřeba zdrhnout. A nebo to kterým lidem věřit a kterým ne.

                      Nebýt Fialenka, tak je ČR jednou z nejbezpečnějších zemí. Jestli na naše území zatáhne válku, tak to bude bezpečněji i v Kolumbii.
                      Ostatně, oni mají obrovské problémy všude ve světě. Dnes už není nějaký „ráj“ do kterého by jsi zdrhl a byl v pohodě.

                      Třeba Florida a Texas vypadají dobře, jenže to Kalifornie donedávna taky. Ale i tak jen do doby než to začne v USA vřít a celé se rozpadat. To pak nebude jen válka severu proti jihu, ale i východu proti západu, a všech proti všem, s tou kořistnickou mentalitou.
                      Holt vyvraždění obyvatel celého kontinentu se neobejde bez karmických následků.

                    2. Nejbezpečnější a prosperující zemí Evropy by ČR byla, pokud by tu dělal ministerského předsedu Daniel Landa.
                      Co, smích?
                      Ten chlap střílí jako málokdo, dovedl se sám uživit a postarat o rodinu vlastně jen tím, co ho baví. Vzorný manžel německé manželky, se kterou bez pomoci všelijakých paní na hlídání a úklid, vychovali tři hezké holky.
                      Vůdčí typ, vlastenec.
                      Je třeba ještě nějakých dalších „vlastností“, aby takovou funkci mohl dělat? Jo, tuším že by bylo potřeba ještě nějaké odolnosti k tomu, s někým rovnou nevysklit okno v PS, ale to by se naučil.
                      :D

                    3. dyž seš tady, vim, že je to, s vohledem na tu tvoju komunikaci, asi trochu zbytná otázka, ale sténě, neřešils někdy řídicí jednotky nebo reverzátory buzení na vysokozdvihách Still? je tam elektromotor na pojezd kremenej přes motorgenerátor

                    4. Úplně mimo mě, tohle.

                    5. mě taky, naštěstí k tomu je dokundamentaca (byť říšská), ale 2/3 těch lejster se stejně točí kolem diagnostické jednotky (která samozřejmě není a po 30 letech asi trochu problém)

                    6. A taky tady Landa dělá 30 let tažení proti komunizmu a bolševííkovi, za kterého jsme se měli tak strašně blbě.
                      Teď holt v tomhle režimu si hošík plní všechny svoje sny.
                      Tedy donedávna plnil. Momentálně ten režim ohrožuje už i jeho rodinu, tak se jaksi trochu pochlapil.

                      Umělci byli vždycky spíš sebranka, co vám toho nafantazíruje, a v praxi skutek utek. Vždyť se živí tak jako tak prodejem „slané vody“.
                      Byť mezi nimi pořád Landa ční jako gigant co má aspoň nějaké hodnoty a nějakou páteř.

                    7. @kabrnak
                      „…Landa ční jako gigant co má aspoň nějaké hodnoty a nějakou páteř“

                      Joooo, to je ten blanický „zesilovač iniciativy Zlatý špendlík“, který se zesral na první dobrou! :-)))))
                      To jsou panečku NĚJAKÉ HODNOTY a obdivuhodná páteř! Gratuluji k výběru toho správného vůdce tobě i servisdokovi! Šici jste frajeři! :-D

                    8. A tys dělal během ČBCH co přesně? Cos udělal pro to, aby nás nemohli terorizovat hlupáci z vlády, co se báli odborníků?

                    9. „ČR jednou z nejbezpečnějších zemí. “

                      CR povazuju za jedno z lepsich mist. Hlavne kvuli tomu ze obyvatelstvo je zvykly na totalitu a vi jak to vochcat.

                      Bohuzel problem je v tom ze CR je hodne zavisla na okolnim svete a taky pokud by ty mrdky nekam zacly jebat atomvky, treba na Ukromrdine, tak by to afektovalo i CR.

                      Kdyz se to vezme kolem a kolem tak idealni zeme na uklizeni je Canada, navzdory covidisticko-woke fasismu. Asi nejbezpecnejsi pod podminkou ze clovek muze pracovat jako independent contractor v nejakym oboru kde s nim nemuzou vyjebat skrze covidismus.

                    10. Obyvatelstvo do 40 let v ČR o totalitě nic neví. Pomáhá totalitu zavádět a spolupracuje na ostrakizaci starších ročníků, kteří o totalitě něco věděli, včetně toho jak – cituji – to vochcat.

                    11. „Obyvatelstvo do 40 let v ČR o totalitě nic neví. Pomáhá totalitu zavádět a spolupracuje na ostrakizaci starších ročníků, kteří o totalitě něco věděli, včetně toho jak – cituji – to vochcat.“

                      Zvanis nesmysly. Samozrejme ze VI. Cesky narod zil pod nadvladou vsemoznych mrdek po staleti, vicemene vetsinu svoji historie. Prezit tu ci onu formu totality a oprese je integralni soucast ceske kultury.

                      BTW, I think you’re full of shit when you say that you live in the US. To begin with, you can’t speak ENglish to save your life – even if you were particularly linguistically challenged (some people are), you’d pick up some after the years. I also don’t believe that you’re a woman. You come across too much as a guy.

                    12. Addendum:
                      https://thesaker.is/on-deconstructing-constructs/
                      Here is an interesting remark:
                      „Taking the most recent construct first, we can see that many of the now 27 countries of the EU, which the UK left after 47 turbulent years, experiencing it and its predecessors as a straitjacket, are constructs. We would make exceptions only for some small countries: Portugal, the Czech Lands, Bulgaria, Slovenia, Malta and the five sparsely-populated Nordics: Finland, Sweden, Denmark, Norway and Iceland, the latter both Non-EU. (The total population of the five Nordics is just 27 million, 40% of the population of France or the UK).“

                      Maybe the above might have to do with the Czech historical experience, even though one might argue that the Czech Lands, consisting of Bohemia, Moravia, and Silesia are to an extent a construct too, even though perhaps more cohesive than some of the other nations.

                  2. Lukas B.: Já jsem ale psala o 20. letech 21. století. Ne o tom, co lidi zkusili za zkušenosti za Napoleonských válek, nebo Rakouska-Uherska, nebo v 60. letech 20. století.

                    Možná to není zcela zřejmé, ale situace / věci se v čase mění.

                  3. Lukas B.:
                    Já bych například potřeboval vědět o knížce, v níž jsou zpracovány příběhy Čechoslováků ze SSSR ve 20. a 30.letech – ale bez toho současného, ideologického nátěru.
                    Víte o něčem takovém?

                    1. vím ale ne o knížce. já jsem kdysi četl ručně sepsané vyprávění starců od českého učitele, který byl vyslán v 10. letech 20. století do čechohradu. no a pak v devadesátkách sepsané vypravování (zase vyprávění starců a stařen) z Borodinovky (kazachsán), jak tam byli v roce 40 odvezeni z besarábie do dobytčákem a uklizeni jako nespolehliví – byli tam odvezeni na podzim a vysazeni ve stepi, první zimu prý zemřely všechny děti a všichni nad padesát.

              2. Jesterka 8.11.2022 v 16:10

                Tak good luck ty vypatlaná bolševická krávo, vezmi sebou i toho rozumbradu servisdoka a chytrolína kaBrnaka ti tady taky romantizujou svoje vlhký sny vo Ruský „civilizaci“, a přeložíš si to jistě sama když jsi taková odbornice na Rusko a Sibiř zvlášť:
                https://lr.semnasem.org/sofiysk/

                Ale ty asi použiješ Google translator ten hnusnej imperialisticko-kapitalistickej nástroj útlaku, co?

                1. CNN: Prosím ještě víc příspěvků, kde ostatním sdělíš, že jsi kretén.

                  1. Co si vo mě myslej vašilidi je mi u prdele.
                    Takže vo Rusku víš kulový, ale rozumy pouštíš jako správná vypatlaná bolševická kráva dál.
                    V tajze bys nepřežila ani hodinu, a to ani v létě, ale jinak je to skvělý místo k životu, blbko.

                    1. CNN: Prosím ještě víc příspěvků, kde ostatním sdělíš, že jsi kretén.

                    2. Jesterka (vypatlaná bolševická kráva) 9.11.2022 v 21:43

                      Jak si přeješ, blbko:
                      10 ноября неизвестные напали на пассажиров, прилетевших рейсом из Киргизии в Москву, а также на встречающих. По данным МВД, они были вооружены и в масках. Угрожая предметами, похожими на автоматы, нападавшие забрали рюкзак и чемодан с деньгами, посадили нескольких жертв в машины и скрылись с места происшествия. О произошедшем сообщали телеграм-канал Baza, телеканал РЕН ТВ и агентство ТАСС.

                      По предварительным данным, похитители скрылись на автомобиле Chevrolet Tahoe.

                      Канал Baza уточнил, что прилетевшие граждане Киргизии собирались купить в России бизнес. Нападение произошло через несколько минут после того, как они задекларировали привезенные $4 млн. Источник РЕН ТВ сообщил, что при ограблении была стрельба, но в пресс-службе аэропорта РБК опровергли эту информацию.

                      Нападение в целях хищения чужого имущества, совершенное с применением насилия, опасного для жизни или здоровья, либо с угрозой применения такого насилия (ст. 162 УК, разбой), наказывается лишением свободы сроком до 15 лет.

                      Zdroj: https://www.rbc.ru/society/10/11/2022/636d04869a7947a817090962?from=from_main_12 (radši si to votevři přes TOR, jestli to tedy zvládneš).

                      Jinak můžeš snít dál vo skvělém životu v Rusku, vypatlanko.

                    3. to cnn

                      azbukou si běž psát na sibiř rusofilní švábe

                    4. Místo k životu to je, přesvědčil jsem se o tom sám. Pokud nebudete kafrat do politiky stylem našich bývalých „disidentů“ z osmdesátek a nepolezete místnímu bossovi do podnikatelského zelí, tak je to dobré místo pro klidný život. Místní to tam takhle praktikují -jak psáno nahoře- a jsou v klidu. Vydělávají slušné peníze, pracují tak akorát, vychovávají děti a posílají je do prvotřídních škol, v nichž kvalita výuky neklesá, ale na opak k nám roste. Všeho tam mají tři prdele a dost levně, takže když si na baráčku necháte udělat, nebo uděláte sám měděné okapy a svody s odmrazem, tak vás vyjdou stejně, jako v ČR obyčejný pozink bez odmrazu – a nikdo Vám je tam do týdne z baráku neorve a nedá do sběru.
                      Autoservisy tam mají obrovské sklady ND, u kterých nemusí platit daň ze zásob, protože tam se uvažuje jinak. Je tam potřeba ten díl ihned mít po ruce, ne až za týden jako tady a být týden otrávený z náhradního holo-vozu. Podobně je to se skladovými zásobami ve většině podniků a firem. Tam Vám v jednom dni stavebninová/elektro/vodotopo firma odveze kompletní materiál na stavbu RD, pokud na to máte na hromádce peníze, nebo financování.
                      Mimochodem, když jsem zavadil o to financování – Kellner s tou svou sprostou lichvou v RF dost pohořel. Pakovali ho odtamtud dost rychle, protože přišel rejžovat, ale daně v místě platit nechtěl. To si tam může dovolit jen velmi málo lidí, s písemnou výjimkou gubernátora oblasti a má to četná sekundární omezení, co se zdravotnictví a služeb týče.
                      Takže za mě – ano, klidně. Za tři měsíce se naučíte rusky a azbuku i přes to, že jste ji nikdy předtím neviděli. My měli výbavu ruštinou už z domova a nebyl to teda problém – výhoda byla, že jsme rozuměli ihned, nebylo žádné dohadování.
                      Je dobře zapomenout na němčinu a angličtinu. Snad kromě Moskvy, větších měst od cca 250.000 nahoru a to ještě ne všude, se jimi v menších nedomluvíte skoro nikde.

                    5. servisdok 12.11.2022 v 20:23

                      Servisdoku neblázni, dokážeš si představit , že by něco takovýho (viz odkaz) bylo možný u nás nebo jinde v civilizovaný Evropě? https://www.sibreal.org/a/kak-nizhneudinsk-zatopilo-fekaliyami/32125776.html
                      Možná Moskva nebo Petrohrad by ještě šly (kdyby tam nežili Rusové:-)), vostatní je zmar a bída, zvlášť dálnej východ.

                    6. CNN
                      13.11.2022 v 0:09

                      chorvacko už není v uhnijii, vole? https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-krimi/615682/nechutna-praxe-v-chorvatskem-raji-fekalie-vypousteji-rovnou-do-more.html

                      to si tak plaveš v móřu a najednou vedle tebe tri ondatry…jo tak né, neboli to ondatry, boly to hovna tri!!

                    7. Behemot 13.11.2022 v 0:22

                      Možná tam už za těch 3 1/2 roku tu čističku mají.

                      Nicméně koukni sem jak šturmujou s tou „válečnou výrobou“, vole. https://www.moscowtimes.ru/2022/11/11/voina-ostavila-rossiyu-bez-rabochih-ruk-promishlennost-stolknulas-s-rekordnim-za-30-defitsitom-kadrov-a26318

                    8. Místo k životu to je, přesvědčil jsem se o tom sám.
                      Vlastně mi v textu už jenom chybí údaj, kdy se stěhujete….:-)

                2. Po rozpadu SSSR vylidněný venkov. Semtam pár tvrdě pracujících, odolných lidí, s kravkami, i s dětmi, nebo jen prázdné vesnice, uprostřed polí, tedy dnes luk. Smutné. Netřeba kvůli tomu až k Amuru. Je to ukázka velkých problémů Velké země. V takových rozměrech to tady není k vidění a ani k představování si.
                  Ovšem kdo má prachy, může žít ve městě po západním způsobu. V azbukovém prostředí číst na obchodě „green farm shop“ apod. je zvláštní. Ale proč kvůli tomuhle virtuálně přemýšlet o žití RF, fakt nevím. Do starého průmyslu to asi taky moc nejde, kde byla do konce minulé doby fabrika jako hrom včetně města kolem, jsou dnes kulisy pro natáčení hororu. Našinec (chtějící žít_zhruba tak, jak je tady zvyklý) by se v něčem upích‘, jemná mechanika, fajnová elektronika, to je ale asi všechno speciál, takže cizinci bez místních spojení to nemusejí mít snadné. Jo, kdy všechno jelo, jak by mělo, nebyl by důvod dumat o Kanadě. Ve Velké zemi by bylo místo pro každého. A tady nechť si to rozeberou čmoudi, včetně předkrmu z fialové vlády.

                3. Jo, k těm odkazovaným stránkám: dokumentace třeba Sofijska je zřejmě v pořádku. Ale jinak? Třeba na způsob: Kterak samostatně hledat informace. Rusanda středního věku je ve sporu se svou setrou žijící na území kontrolovaném kyjevským režimem – proč jste nás napadli vs. proč jste nás 8 let vraždili? Rodinná nenávist na kvadrát. Ale po rozhovorech s těmi správnými, mladými lidmi (kámoši své dcery) pozná, že se mýlila a sestře se omluví. Úžasné, fak‘.

  5. No jo…
    Kde jsou teď vlastně Kulveit, datový vědec Ludwig a Moláček?
    Dlouho jsem o nich neslyšel. Taky o Micíkovi není dlouho nic známo.

    1. Molacek je odporný ukrozmrd na Twitteru takže zmrdi dál jen jinym směrem. Tihle budou furt stejní..

      1. On ještě z Twitteru neodešel? Teď, jak ho převzal Musk, řve tahle sebranka jako kdyby jim brali hračku :-)
        Já toho Elona nakonec budu mít rád i přes tu divnou Teslu… To jak vyrazil z Tw. ty manažerské a jiné bolševiky, to je rajská hudba.
        V lidech jako Musk je, zdá se, jistá naděje…

          1. Jojo, na bavorskym radiu dneska jely hodne jeho flaky.

  6. 😂😂😂 Prý podobnost čistě náhodná…..

    Těšíme se na pokračování.

  7. Zprávy o příkladně demokratických volbách v USA

    1. Poruchy elektronických hlasovacích zařízení.
    2. Hlasovací lístky chybí ve volebních místnostech, lidé nemohou fyzicky hlasovat.
    3. Lidé přicházejí do volební místnosti volit a zjišťují, že již údajně odvolili.

    1. to jesterka

      nenechme se zmást dezinformátory… jistě jde jen o zlovolné pomluvy… soudruzi američané jistě opět zvolí jednomyslně a demokraticky ty správné uvědomělé soudruhy kapytalysti… náš ambiciózní narativ si Putinem přeformátovat nedáme… nasadíme spindoktora od jezera hrochů RSDr. Mrcasíka… sig okraina heroinu slava

      1. Modrýklokan: Já si vždycky přečtu Campera, jak to je. Na mě si nikdo nepřijde! Všem doporučuji totéž.

        Ve volbách roku 2020 jsem si také přečetla, že soudy nic neprokázaly, takže volby byly plně demokratické, nezfalšované a bez poskvrnky.

        Když budete číst Campera a vezmete si jeho názory za své, budete mít mnohem jednodušší život. A karoéru u Člověka v tísni, České televizi, Amnesty international, nebo dokonce v Aspenu!

    2. Volby za KSČ taky měly budku, kde „dalo škrtat“. Problém byl, že komise každý takový pokus zaznamenala a šlo hlášení. Zejména v malých obcích si nikdo netroufl.

      No a ty elektronické svobo-demo pofrčí v podobném stylu, když to bude v režii 5K…

      :OD

      1. A nebude to nakonec parada? Jen si sednes s bramburkama k netu, kouknes na web mistni prdele a tam se dozvis, zes uz volil a dokonce partaj, kterou, ciste nahodou, volilo 80 % volicu. A nemusels ani zvednout zadel z baraku. No neber to.

        1. Zde leží John, zesnulý léta páně 1994. V roce 2020 hlasoval pro Joe Bidena.

          1. Nutno ovsem dodat, ze hlasoval korespondencne.

  8. Není lepší energii investovanou na přípravu „skutečně velkého průseru“ (zvlášť když vidíme kdo a kam to táhne) investovat do jeho odvrácení? Jistě můžou nastat i věci nečekané (predátoři si tu udělají loveckou sezonu apod), přiletí kometa apod…
    Nebo zvážit odjebat se někam pryč, třeba do Afriky, když Afričani jdou do Evropy, za chvíli tam bud prázdno :-). Z rodinné zkušenosti vím, že se tohle nemusí vyjít a ze Země krále Miroslava se může stát Půlnoční království.

    1. LD: Jakýkoli problém lze strategicky nebo technicky řešit a vyřešit. To je má zkušenost z práce. Jen přečasto naráží na „manýry“ lidí – jejich neochotu, neschopnost je motivovat, nebo vlastní partikulární zájmy.

      Než přesvědčíte lidi, přesněji podstatnou část z nich, jaká je situace – bude dávno po všech katastrofách.

      Jinak řečeno, jak to má kola nebo jsou v tom lidi – jsou vždycky problémy něco zařídit.

      1. Bojovat se Systemem je, jako chtit zastavit povoden. Ne, ze by to vubec neslo, ale jednodussi je, utect.

        1. Sysop: záleží, jak je ten systém nastavený. Třeba z minulé totality o moc jednodušší utéct nebylo. Naopak jak se zdá ze slov očitých svědků, boj nebyl problém, každý druhý polistopadový politik bojoval jak lev a rozvracel stranu zevnitř.

          1. „Třeba z minulé totality o moc jednodušší utéct nebylo“

            VIs naprosty hovno malomestane. Jedine co bylo pro vetsinu lidi tezke bylo udelat rozhodnuti. Lidi behem bolsevicke ery nebyli zvykli se stehovat, pracovat v zahranici, cestovat. Meli strach z toho aby se relokalizovali nekam do jine zeme.

            Samotne „uteceni| was a piece of cake.

            Kindly pronounce yourself solely regarding matters whereof you have at least a faint knowledge, namely this or that doodad and gizmo in this or that stinky can of sardines.

            1. tak urcite :-D :-D :-D
              a ty lidi se na tech hranicich strileli mezi zebou navzajem, jak se nudili, kdyz utikali :-D :-D

              1. “ lidi se na tech hranicich strileli mezi zebou navzajem“

                Tak pokud byl nekdo takovy nekonecny debil jako ty a snazil se utikat pres hranice, tak mohl mit tu smulu ze ho zastrelili. Existovalo asi 150 jinejch mnohem jednodussich a naprosto bezpecnejch moznosti jak z CSSR odcestovat.

          2. Utect neni jednoduche nikdy, je to vykoreneni a radikalni zmena. Kdo to dela poprve, dela to tezko. Dalsi vec jsou realie – ano, za sociku neslo zdrhnout bez pripravy. Jakekoli. Od staveni kladky pro utek po zemnicim vodici VVN po peclive lezeni komarum do prdele tak dlouho, az se zadarilo vyjet nekam treba obchodne.

            1. „lezeni komarum do prdele“

              Ve skutecnosti nebylo potreba komarum lizt nijak zvlast do prdele. Nejjednodusi moznost jak se z CSSR odstehovat bylo jet na vylet do Yugoslavie a to mohl vicemene kazdy. No questions asked.

              It was a question of having balls a.k.a. cojones to start a new life somewhere else.

            2. Sysop: neřeším jen samotný útěk – pro některé byl samozřejmě velký problém i jen dostat příležitost – ale řekněme, že bezproblémový soudruh se do Jugoslávie dostal „v pohodě“ a pak už „jen“ stačilo zůstat na dovolené. Ale pomineme-li finanční stránku věci a to, že člověk musel nechat většinu majetku tady (aby se na plán nepřišlo moc brzy), je tu ještě pro mnoho lidí dost podstatná otázka následků pro ty, kteří zůstali. Většina lidí nejsou psychopati, kterým je fuk, co se stane s příbuznými a to dělalo samotné rozhodnutí a celkový útěk o to složitější.

              1. „co se stane s příbuznými “

                Co by se vole malomestane asi melo stat s pribuznymi. Stalo se vicemene hovno. Nevim o tom ze by se neco stalo nejakymu pribuznymu nekoho kdo se rozhodl relokalizovat pryc od takovych predposrancu jako ty malomestance. It’s all in the head small-town boy – you’re just inventing reasons why NOT do it.

                Realita je takova ze tkzv. komunismus vetsine lidi vicemene vyhovoval. Zivot zas tak spatny nebyl a rozhodnuti odjet do prdele udelali jen vyjimecni lidi kterych je vzdy ve spolecnosti minimum. Nakonec je to mozne videt i dnes – vetsina lidi se smiri s tim ze jim vrchnost jebe prdel pokud je jim aplikovan dostatek lubricantu (napriklad v podobe tech auticek vohledne kterejch si ty zoufalce tak rad honis pero) nez aby s tim neco udelala.

                1. Komunismus hlavně přestal vyhovovat i samotným soudruhům (asi hlavně těm mladým perspektivním), proč být jen správci majetku, když by se mohli stát díky řízené revoluci majiteli … že na to spousta z nich neměla ukázaly devadesátky.
                  Mimochodem místnímu komunismu vedenému „dělnickými kádry“, chyběly naštěstí ty intelektuální kádry typu Polpota apod. vzešlé s evropských univerzit, vždyť i s těmi monstrprocesy jim museli prý přijet radit ze Sovětského Ruska.

                2. Tak tady pěkně kecáš Jacqu. Znám případ, kdy členovi KSČ, předúnorovému, co tam vstoupil z přesvědčení a z nadšení že nás osvobodila rudá armáda, celý život omlacovali o hlavu, a měl to i v kádrovém posudku, že nějaký jeho prastrýček utekl za kopečky.
                  Vždy když měl být povýšený na místo které by si zasloužil dle svých schopností, tak mu to omlátili o hlavu a předběhla ho nějaká ambiciozní komoušská kurva co se do Strany dala z vypočítavosti až po Únoru 48. S horšími výsledky, ale s dokonale vypulírovaným (zfalšovaným) kádrovým posudkem.

                  Děti z širší rodiny „utečence“ se nedostaly na lepší školy, na dovolenou v Jugošce, nedejbože výlet do Rakouska, mohli všichni zapomenout.

                  1. kaBrnak: „Vždy když měl být povýšený na místo které by si zasloužil dle svých schopností, tak mu to omlátili o hlavu a předběhla ho nějaká ambiciozní komoušská kurva…“
                    Jsi asi nepracoval v žádném polistopadovém korporátu, koukám. Spíš bych řekl, že byl problém právě jeho schopnosti a pracovitost – takové mezi sebou nechtějí žádné oportunistické kurvy.

                    1. Korporát je furt zlatej, oproti zaměstnání u českého podnikatele. Ten tě za minimální mzdu sedře z kůže. V korporátu platí aspoň nějaké pravidla. Byť stupidní.
                      Ikdyž, dnes se nám ten korporát začíná docela dost fašizovat. O „brněnském IG-farben“ neboli pobočce IBM se tu už taky vypráví legendy. I přesto je to lepší než česká firma, kde mají šlapky manažerů aka „sekretářky“ dvojnásobný plat než zkušení vývojáři co firmu drží nad vodou, a to navzdory imbecilním rozhodnutím managementu či majitele.

                    2. Jen potvrzuješ o čem jsem psal. „Pronásledování komunisty“ je dneska módní výmluva i na řadu tehdejších (i současných) běžných společenských jevů či jen lenost.
                      To o tom ježdění přesvědčovat na západ jak píšu níže, to taky nebyl vtip nebo ironie, ale jeden skutečný případ.
                      Jako vždycky totiž je pravda někde uprostřed.

                    3. kaBrnak: někdy z těch Vašich bludů fakt bolí oči a nedá se to vůbec číst. Můžete naznačit, o jakou firmu se jedná (typově, není třeba řešit jméno), kde „zkušený vývojář“ bere půlku toho, co „sekretářka“? V IT se docela pohybuji, „zkušený vývojář“ snad dnes nemá nikde pod 100k měsíčně, ale sekretářku, co by dělala za 200k, tu jsem teda zatím nepotkal. Nejsem v HR, takže samozřejmě nevidím do všech platů, ale řekněme, že přehled nemám úplně špatný a to, co píšete, je obecně naprostá píčovina. Jistě, že někde se něco takového stát může, nic není nemožné – ale Vy to tady píšete obecně a to je jako když jste dělal chytrého o dopravě v Brně apod. Bludy, bludy, bludy.

                    4. fatdwi
                      13.11.2022 v 19:30

                      pokud ten jeho zkušenej vývojár je řadovej kodér, a sekretárka je krycí méno pro hvězdu, co ju generál brousí, tak by se to asi zmáknout nějak dalo…

                    5. Behemot: vycházím z toho, co napsal. Ještě navíc píše o „šlapkách manažerů“, tedy je zřejmé, že se v problematice neorientuje už vůbec (manažerů, co mají nějakou sekretářku, není zas tak moc – a že by ji každý píchal a navíc jí platil 200k měsíčně? Kde by na to vzal rozpočet? To hraničí s debilitou, ale tak to vypadá, když kaBrnak plácá prakticky o čemkoliv, do čeho vidím).

                    6. Ty jsi vážně jantar. Kdo tady mluvil o IT, he ? To je mi jasné že v IT je těžce přeplácený kdejaký bastlič javascriptu, co bere tolik co v jiných SERIOZNÍCH praktických oborech bere VŠ na seniorské pozici.
                      Dokonce jsem neměl na mysi ani Dfensoj obor, kde u nějakého subdodavatele vývojář kliky k BMW bere taky několikanásobek toho co v jiných oborech.

                      Mluvil jsem o R&D v náročných oborech na pomezí techniky a přírodních věd. Kde se řeší třeba nějaký praktický geofyzikální či chemicko-technologický problém apod. A kde tě to nenaučí ani náročná škola, ale 10-20 let praxe.
                      Ten člověk kromě své specializace, kde je fakt machr, ve volném čase řeší problémy ve vyšší matematice, kde by si vylámal zuby kdejaký absolvent elektrotechniky VUT. Jen tak pro zábavu.

                      Tady je pořád mezi kindermanagementem rozšířený blud, že špičkoví specialisti se válí po stovkách na pracáku. Přitom ti skuteční fachmani odešli do předčasného doochodu, zhnusení těmito poměry, a školy chrlí poloviční dementy, zcela napoužitelné v praxi.

                    7. „Přitom ti skuteční fachmani odešli do předčasného doochodu, zhnusení těmito poměry, a školy chrlí poloviční dementy, zcela napoužitelné v praxi.“
                      Tohle vystihuje současnou realitu víc než cokoliv jiného!

                    8. kaBrnak: fachman, fakt machr, s praxí 10-20 let vyráží zhnuseně do předčasného důchodu. Neděle večer Vás koukám zastihla ve formě:-)

                    9. Delal jsem ted jednu simulaci nejakych veci na motoru s jednim profesorem z uni. Hromada titulu, pak jeho jmeno a pak zase hromada titulu. Zeptal jsem se ho, jestli by v soukromem sektoru nemel vic. Usmal se a povida ‚takovy klid, jaky mam na uni k psani svych knih, bych jinde nemel…‘.

                    10. fatdwi
                      13.11.2022 v 19:47

                      vono ale víš jak, máš prachy a prachy; taky ten řadovej makáč tam může nechat měsíčně 180+ hodin, zatímco ředitelská podložka je reálně v „práci“ 80, ale když mají na koncu měsíca stejně…

                    11. Nas general svoji sekretarku brousi a ona presto nema vic, nez zencky na personalnim, protoze ty by ji sezraly.

                    12. Sysop: A kreditku pan generál má, ne?

                    13. On ma za zenu Polku. Ja myslim, ze prichodu domu dela stojku hned ve dverich. V takovem prostredi to s kreditkou nebude tak easy.

                    14. Tak vývojář a IT jsou dost široké pojmy. Navíc se domnívám, že nemyslel IT vývojáře.

                    15. starter25: jakého vývojáře myslíte, že myslel a kolik takový člověk myslíte, že bere?

                    16. Tak třeba když chceš svařit jednoduchou houpačku pro děti nebo i něco složitějšího na míru tak to někdo musí navrhnout a nakreslit. To dělá podle tebe kdo a kolik myslíš, že za to bere někde v regionu? Takových 40k bude velmi slušný plat.
                      Mě by zase zajímalo, kde jinde kromě Prahy/Brna a IT lze mít to kilo. Stovku nemá zdaleka třeba ani operátor primáru na jaderce, jen tak pro srovnání.

                    17. starter25
                      13.11.2022 v 19:59

                      možná blokovej vedoucí jo, a to je, technicky vzato, taky voperátor :o) a to mimochodem dostat se vůbec na primár, to je jinačí výběr, než matlat džavový sračky, jak to v tomto případě správně označuje KB

                    18. Pres cisty kilo mesicne ma moje svagrova jako lekar diabetolog.

                    19. ehm, tak lékaři tak nějak přirozeně…máš tam v zásobě ještě něco?

                    20. Sysop
                      13.11.2022 v 20:07

                      není to ta, co teď nevim, chlastá extraligu, nebo to kombinuje s bobulema? a už se taky smířila s tím, že děcko si nepořídí už ani z děcáku?

                    21. Nechlasta, podle moravskych meritek skoro ani nekostuje :-). Ale jinak jo, svist nebude. Ted ma nejakej novej objev, co ma deti uz tri a odrostly, takze ten po ni chtit dalsi nebude a ona ma klid.

                    22. Sysop
                      13.11.2022 v 20:21

                      ona má klid? sem myslel, že jí začly na starý kolena tikat hodiny? :D

                    23. starter25: OK, tohle si holt člověk, co se pohybuje v IT, pod slovem „vývojář“ nepředstaví. Současně si ale těžko představím, že takový člověk tohle dělá ve firmě, kde sekretářka bere 80k:-) Ta tam dělá za 29k a škemrá, že doba, kdy měla skoro průměr je dávno pryč a jestli by nešlo aspoň 32k.

                      Kde jinde nevím, protože znám právě tak akorát to Brno-Prahu. Taky ale pořád slyšíte brekot, jak je tady strašně draho, to máte jedno s druhým. Pokud je tu někdo z IT v Ostravě, může se přidat se zkušeností, jak to vypadá tam (Tieto, Raynet a další určitě neplatí špatně, ale jestli tam berou běžně kilo, to nevím).

                    24. fatdwi: To si představit neumím, ale ten princip je platný. Nemá dvakrát tolik, ale třeba stejně.
                      IT navíc dost zkreslil covid, kdy se rozmohla práce z domova. Lze dost dobře říct, že beru víc jak kilo v nějaké prdeli na jižní Moravě.

                    25. starter25: takže princip „dělá za dvojnásobek“ je platný tím, že „dělá za stejný“? Asi tomu nerozumím.

                      Tak to není, to kilo Vám pořád někdo platí a ten typicky sídlí v Brně nebo v Praze. Že místo do kanclu chodíte do pracovny na tom nic nemění a nemyslím, že by to někdo takto říkal. Nebo aspoň já nikoho takového neznám.

                    26. fatdwi: Však jsem neřekl, že je platný. Psal jsem, že si to neumím představit. Mluvím o principu v platovém přeskakování hodnotnějších pozic – to nelze říct, že se neděje ne?

                    27. starter25: asi máme každý dost jiné zkušenosti s tím, co je to „hodnotnější pozice“ a „platové přeskakování“. Když pomineme fakt benefektance, který na to má zcela zásadní vliv (každý si myslí, že zrovna on je ten nejdůležitější), tak je tu spousta pohledů, které souvisí s dostupností dotyčných lidí na trhu, možnost jejich uplatnění jinde apod. Osobně jsem se s tím nesetkal – objektivně přínosnější člověk typicky bere víc, ale všichni berou max tolik, kolik si vyjednali nebo kolik byla firma ochotná zaplatit.

                      Třeba vím o případu, kdy známej dělal v nějaké vědecko-výzkumné firmě. Nebyl spokojen, ale šéf už mu zařídil, že pokud bude držkovat, v té jediné druhé u nás ho v žádném případě nevezmou. To je pak blbé, když má člověk specializaci, se kterou má minimum možností. Ale není to zrovna typický případ.

                    28. fatdwi: Rozumím tomu co píšeš, ale to je typický pohled z velkoměsta, v tom máme zkušenost stejnou. Ano, v Praze/Brně je v drtivé většině firmách odměňování kancelářských krys poměrně ukotvená záležitost. Já těch známých a skoro celou rodinu v regionech mám a nejsou výjimkou podnikatelé typu ukrajinský oligarcha, různí šmelináři, ojebávači daní, atd., kde rozhoduje majitel co a jak bude, a to nejen co se týče mezd, ale i firemní kultury. Budiž příkladem brněnská Bohéma z Pohlreichova seriálu.

                    29. starter25: rozumím a připomnělo mi to naprosto šílené podmínky v jedné dost velké slovenské firmě, kde si lidi nechali srát na hlavu neuvěřitelným způsobem. Jenže nebylo kam jít, protože podobných firem je v okolí jako šafránu a stěhovat se nikomu nikam nechce.

                      Současně jsem ale zastáncem toho, že každý je svého štěstí strojvedoucí. Člověk je holt tvor přizpůsobivý, takže to, co mě přišlo jako úlet, jim přijde jako OK a ještě jsou schopní to omlouvat nebo aspoň zlehčovat poukazem na naprosto absurdní, mnohem horší příklad (ve stylu „no já vím, že tady vaří sračky, ale chodím sem, protože v kriminále jsou blafy ještě horší“).

                      Dokud budou lidé pro tyhle firmy pracovat, tak tyto firmy budou existovat. Tak jednoduché to je.

                    30. fatdwi: „Dokud budou lidé pro tyhle firmy pracovat, tak tyto firmy budou existovat. Tak jednoduché to je.“
                      Pokud nebudeme uvažovat lenost tak to je přímo úměrné transakčním nákladům na změnu, dokonalosti konkurence trhu i trhu práce (která není), bariér (které jsou často značné) atd.. Kdyby to bylo tak jednoduché tak ty firmy dávno neexistují a nemyslím, že žijí jenom z lenochů.
                      Řešili jsme to v jiném vlákně/diskuzi. V jednom bytě rekonstruuji. Odmítl jsem dvě firmy, abych to podepsal s třetí, u které to je stejné jako u těch dvou předchozích. Obdobné píčoviny ve smlouvě, ale holt ber nebo nech být. Mohl bych tak iterovat asi donekonečna, „aby ty firmy přestaly existovat“. Ale ty tři byly alespoň s pozitivními referencemi z bubliny.

                    31. starter25: to by bylo na velmi dlouhou diskusi, protože změna zaměstnání není jen o lenosti, ale i jiných osobnostních charakteristikách. Velmi schopný člověk ve své práci může být velmi nepoužitelný jouda mimo ni, který si neumí představit, že by třeba šel dělat jinam nebo na sebe. Ale bude pořád píčovat, že je firma na hovno. Jak říkám, každý je svého štěstí strůjcem, mě by život, kdy nadávám na to, čím trávím podstatnou část dne přišel debilní. Nicméně takových lidí znám dost a to se jim už léta aktivně vyhýbám.

                      Nejlepší úlet byla soudružka, co se v cca 40 letech „těšila do důchodu“. Nebyla pracovně úplně marná, ale s nikým takovým trávit čas nechcete, názory na život katastrofa. U nás je to bohužel velmi rozšířené, lidi jsou kreténi, věčně nabručení, otrávení, ale neochotní z mnoha různých důvodů udělat změnu. A to i v případě, že konkurence na trhu práce není v jejich případě nejmenší problém (berou každého). S pár takovými jsem významně omezil kontakt, nebaví mě lidi, kteří jen fňukají, ale nejsou ochotní pro změnu své situace nic udělat. Takoví vysavači energie, upíři. Zde například závistivý tupec kaBrnak, zrovna v této diskusi a pod zimními pneu „jede“, možná si konečně vyslouží ignor – na negativismus je tady v diskusích člověk zvyklý, ale když se to spojí s debilitou, tak už je toho moc.

                      100% platí, že kdo chce, hledá způsoby a kdo ne, hledá výmluvy. Na tento životní postoj jsem alergický, takže mě žádná „nedokonalá konkurence na trhu práce“ nedojme, tím méně dnes. Řekl sis, že si necháš srát na hlavu? Tak si nestěžuj. Nelíbí se ti to? Tak s tím něco dělej. Ale chodit každý den do nenáviděné práce s načučeným ksichtem a brečet, jak je to či ono na hovno, sorry, no mercy.

                    32. To je fakt, ze z HO coby benefitu se stal v podstate standard urcitych profesi. Ted mi prisel novej programator a jen tak zlehka se po tydnu ptal, jak to vidim s HO. Tak jsem mu vysvetlil, ze nekdy v breznu si o tom promluvime.

                    33. Tak aby ti příští týden do práce ještě přišel. Řekl bych, že aktuálně zaměstnavatelé tahají za kratší konec provazu, zejména u těch hodnotnějších profesí. Někde dokonce mají nastavenou rotaci tj. povinné HO za účelem úspory nákladů na kanceláře.

                    34. Záleží na životních zkušenostech. Kdo zažil minulé ekonomické krize, kdy sehnat práci v oboru mohlo trvat i měsíce, ten si zatraceně dobře rozmyslí dát výpověď na začátku nejhorší ekonomické krize v tomto tisíciletí.

                      Mě teď kupříkladu v práci brutálně pijí krev, protože plat byl odjakživa nic moc, ale kompenzovala to pohodička s pauzičkami kdy jsem si mohl načítat články, psát a debatovat. Pohodičku a pauzičky mi zrušili tím, že mi zadali práci na 150% kapacity abych vždycky měl co dělat i v prostojích, ale plat samozřejmě nezvedli.

                      Ale teď měnit práci mi přijde jako sebevražda. Zkušebka končící v únoru, kdy to nejspíš pořádně vypukne… Ne dík. Dokonce teď trochu -což je extra gól na bývalého liberatriána- vzpomínám na jedno z minulých zaměstnání, kde si odbory pro všechny vymohly, že výška odstupného je přímo úměrná počtu let v zaměstnání. Tam měl managedement zpropadeně silnou incentivu nesnažit se ušetřit na seniorech.

                    35. Měsíce? I v Brně to tehdy mohlo trvat několik let než se vyhozený člověk vrátil do svého oboru, mezitím co si procházel různýma podřadnýma zaměstnáníma.
                      Mě konkrétně to tehdy trvalo rok, než jsem sehnal mizerně placenou práci ve svém oboru.

                      Vím o lidech 40-50 let, co ji sháněli roky, a pak stejně dostali SŠ plat, ač byli vysokoškoláci s desítkami let praxe v různých podnicích a firmách.

                    36. A nevrací se konec devadesátek s tím známým „za váma čeká pět dalších“?
                      Tehdy možná čekalo, ale dnes prokazatelně nikdo další nečeká – ale opět, ale už s použitím nepokryté lži, se takto vyjebává s lidmi, kam až jsou případně ochotni ustoupit?

                    37. servisdok: jste člověk, co je už dlouho v důchodu a tak tady s neználkem a blbem kaBrnakem žvaníte naprosté kraviny.

                      Ještě před rokem se „s použitím nepokrytých lží vyjebávalo se zaměstnavateli“. Jestli se už karta obrací – asi jak v čem. Nicméně je logické, že po „zaměstnaneckých“ letech to bude zase na pár let opačně, nevidím na tom nic špatného. Pokud někdo neumí vyjednávat, tak holt bude mít míň peněz než ten, kdo umí i než by firma byla ochotná zaplatit. Tak to bylo, je a bude, dokud to „nevyřeší“ umístěnky a tabulkové platy pro všechny jak za minulého totáče (ano, bylo to na blití).

                    38. Obecně v Brně platí, že je jedno jakou z těch vysokých zde vystudujete, jestli humanitní nebo přírodovědu, nakonec vždycky skončíte v IT. Protože to je jediný obor, díky kterému se dá v drahém Brně uživit.
                      Ačkoliv, když se všichni takto hromadně vrhají na IT, tak platy klesají už i tady. Pokud není člověk nějaký super odborník.

                    39. A podle toho taky vypadá. Kdejaká sekretářka si pak myslí, že může „dělat IT“ po dvou kurzech od czechitas.

                3. Ano, stalo se mi výceméně hovno. Po emigraci sestry mi šéf komunistů na škole při zkoušce vysvětlil, že už na vysoké pro mě není místo a šel jsem sádrovat krabičky na stavbu…a to byla druhá polovina osmdesátek.

              2. Chudáci příbuzní. Ti jen opakovaně na střídačku jezdili za zdrhnuvším na západ na dovolenou, pardon, ho „přesvědčovat“, aby se vrátil. Teda když na to měli. Když na to neměli tak byli pochopitelně ti „pronásledovaní komunistickým režimem“.

              3. Fatdwi, mýlíte se.
                Většina těch bezproblémových, prověřených a spolehlivých soudruhů, psychopaty byla a přesto jich tam zůstala jen marginální část.
                Bez zásadních poruch osobnostních rysů, by se totiž nedokázali po tom jejich žebříčku, vydrápat do pozic bezproblémových a spolehlivých natolik, aby tu Jugošku vůbec dostali.
                A jen ti největší z největších psychopatů, se dokázali zcela odstřihnout od zbytku rodiny a „starého života“, zdůvodnit sami sobě i zbytku nejbližší rodiny, proč je jim ten širší zbytek rodiny u prdele a pokračovat dál.
                Jen ti největší psychopati z tehdejších straníků, dokázali vyšplhat až tak vysoko, aby je tam pustili s celou nejbližší rodinou.

                1. servisdok: vždyť jste napsal to stejné, co já. „Běžný“ člověk, který se „v pohodě“ dostal do Jugošky byl málokdy psychopat, kterému byla (širší) rodina fuk a proto nikam nezdrhal, i když technicky vzato tu příležitost měl.

                  Nesouhlasím ale s tím, že bylo potřeba být psychopat na to, aby se jeden dostal do Jugoslávie i s manželkou a dětmi. To by v ČR bylo těch psychopatů významně nadprůměrně a současně by musela být „až tak vysoko“ neuvěřitelná kvanta lidí.

                  K tomu ale ti skutečně největší psychopati pochopitelně nezdrhali, ti se měli dobře i tady, o těch ale řeč nebyla.

                  1. Tomu se česky říká znouzecnost.
                    Kdo by proboha furt někam utíkal? To tlačí jenom porevoluční propaganda.
                    Se stačí podívat kolik Čechů je dneska v zahraničí, a to lze volně cestovat a pracovat a je o několik řádů vyšší jazyková vybavenost.
                    Drtivá většina obyvatel tehdy nikam utíkat nechtěla a rozhodně důvod nebyl jen rodina. Prostě by si pohoršili. Utíkali ti, co jim z různých důvodů hořela koudel za prdelí a být někde za nicku z východu, která neumí ani jazyk jim za to stálo. I ten Kája se vrátil.

                    1. starter25: nesouhlasím. Hlavním důvodem, proč nikdo nikam nezdrhá, je právě to, že se může volně cestovat. A taky u nás šla životní úroveň významně nahoru, takže zásadně si polepšit moc není jak (pro průměrného člověka, neřešme úlety).

                    2. fatdwi: Sorry, ale to se nebojím označit za plácání (opět obecná propaganda). Tohle nelze zjistit jinak než se těch lidí zeptat proč (ne)odešli tehdy nebo dnes. Ta motivace je komplexní spektrum kvantitativních a kvalitativních faktorů. V zahraničí je 300k Čechů, to je skoro dvakrát víc než odešlo za socíku. Zvláštní, na to že si nejde moc polepšit. Zde vidíš, že si to můžu vyložit jak se mi to hodí, proto to považuji za plácání.
                      Celé moje široké příbuzenstvo, které je většinově vzdělané a dosáhli v oboru nějaké úrovně, emigrovat nikdy nechtěla. Ani tehdy ani po revoluci, a to uměli už tehdy minimálně jeden cizí jazyk (ruštinu nepočítám) a na emigraci měli peníze. Ti bez vzdělaní na takové úvahy neměli ani kapacitu ani peníze. Nikdo z nich se ale neměl špatně, ani tehdy ani dnes, nikdo je nepronásledoval. Jejich vlastní slova.
                      Zatím jsme to dopracovali k milionu obyvatel v chudobě a 20% inflaci. Proč neemigruješ?

                    3. starter25: napíšu „neřešme úlety“ a Vy tady argumentujete 300k lidmi… Nějaké z nich znám, ne teda ty, co tam šli do Walmartu za mop, ale to je vcelku jedno.
                      Proč bych měl emigrovat? Zatím ještě můžu cestovat bez toho, že bych musel být rezidentem jinde. Bohužel netuším, jak to bude dál a jestli čínský mor něco ukázal, tak že míst, kde bude líp je dost málo. Možná bych i za to byl jednou rád, ale v tuto chvíli je to neprůchodné. Otázkou je, jestli – v případě, že by to bylo potřeba – odjet stihnu (aka Židé před Norimberkem). Loni jsem se tou otázkou dost vážně zabýval, hlavně nad obědem přineseným do kanceláře coby občan druhé kategorie v našem údajně svobodném a demokratickém státu. Ale není to jen o mě.

                      Inflace je podle mě tak 30% jen letos, oproti 2020 tak 50%. Záleží, za co člověk útrácí. Uvidíme s těmi okrádacími balíčky na záchranu rozkradeného rozpočtu.

            3. A právě proto, by bylo ideální, aby utekli spíše zemští škůdci a slouhové cizáků (jen se shodnout kdo to je :-), ale mám pocit, že konsensus pomalu vzniká …).
              Mimochodem je docela zajímavé sledovat jaké kroky současná demokratura podniká proti jednomu z organizátorů „naivních protestů“ (… lid si zaremcá, ale platí dál …), že se na to dal po uši zadlužený člověk se ve světle zpráv z Horních Uher nedivím: https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/3540462-sankce-dopadly-na-sefa-slovenske-pobocky-nocnich-vlku-urady-proveruji-jeho-vazby-na
              https://www.youtube.com/watch?v=BUlsvBFQpYU
              Jen podcenil, že půjdou i po jeho rodině a nějaké rozdělení majetku manželů bude jen drobná úřední komplikace. I v Kanadě pěkně po bolševicku zatočili s řidiči kamionů, kdo si na ně dnes vzpomene?

              1. A co Occupy Wallstreet ? Po tom už neštěkne ani pes. Dokonale vymazáno z paměti davu.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017