Není nový Hilux trošku overkill v porovnání s tímto? Soused to má a je to tak šíleně velká kráva, že zabere na délku 1,5 parkovacího místa. Přijde mi, že starší pickupy (i starší generace Hiluxu) bývaly menší – že s každou novou generací to víc a víc konverguje k ražení amerických Dodge Ram a podobných polovičních náklaďáků.
Childeater
Ahoj, zatím se Hilux jeví fakt dobře, s jeho rozměry problém nemám, i když kus auta to teda je (5,5m s tažným). Akorát mám s Hiluxem najeto asi 400 km, tak bych zatím nerad dělal závěry…
fatdwi
Jan Mrcasik: délka parkovacího stání je u nás minimálně 5 m. Délka aktuální generace Hiluxu je 5.33 m. Do 7.5 metru má pořád dost daleko. Problém tedy bude spíše v mezikusu mezi volantem a sedačkou.
A pokud jde o předchozí generace, tak auta snad rostou všude, ale zrovna Hilux 7G měl 5.26 m, tedy byl prakticky stejně dlouhý a „1.5 parkovacího místa“ zabral už ten. Nebo, jak se zdá, jste spíš podlehl dojmům. Pod 5 metrů měl Hilux naposled před 20 lety.
Sysop
5 m ma i petkovy BMW a nezda se, ze by se s tim skoro nedalo jezdit. I ty zencky rikaj, ze jen v delce to neni…
fatdwi
Sysop: předřečník ale neřešil, jak se s tím jezdí, ale že to prý zabere 1.5 parkovacího místa na délku, což mi přišlo komické a tak jsem šel hledat přesná čísla. On je tady Mrcasik znám svým iracionálním odporem k čemukoliv, co vypadá terénně a cítí se tím ohrožen, takže hledá úplně nesmyslné „argumenty“, proč jsou taková auta špatná. Teď tedy nově „zabere 1.5 parkovacího stání na délku“. Mělo by se to zakázat nebo aspoň zdanit.
Lukas B.
rozhodně je s delším autem problém v centrech měst s podélným parkováním, neboť ne do každé opuštěné díry po fabii se vejdete a občas kroužíte a kroužíte okolo mnoha volných míst. to je samozřejmě silný argument při pořízení primárně městského auta s parkováním na ulici, u venkovského auta do bláta to není zas tak dramatické.
Lukas B.
ostatně, ad názvy aut, tuhle jsem viděl nějaké divné opuchlé macaté městské SUV a to se jmenovalo „macan“. a to byl otec značky liberecký sudeťák plynule mluvící česky.
fatdwi
Lukas B.: Macan náhodou vím, protože jsem se na to nedávno díval. Je to prý z indonéského slova pro tygra. Ostatní názvy v portfoliu Porsche jsou typicky self-explanatory, zvlášť, pokud se člověk o auta trochu zajímá, ale ten „macan“ mi jasnej nebyl.
fatdwi
Lukas B.: jistě, ale to se týká všeho od střední třídy nahoru a je fuk, jestli je to sedan, kombík, SUV nebo pick-up. Typicky kdejaké SUV je naopak oproti sedanům/kombíkům menší, ale i tak Mrcasikovi vadí, protože „zabírají moc místa“. Již v ne až tak dávné, ale dlouhé diskusi neúspěšně vysvětleno (jsou momenty, kdy jinak exaktní Mrcasik sahá k emoargumentům, když čísla ukazují nepohodlnou realitu).
Jan Mrcasik
Jako majitel křišťálové koule exhibuješ fatdwi na levelu „soudní znalec“, a se svými údajnými vzpomínkami na minulé debaty jsi též pozoruhodně selektivní. Halt majitel SUV :D
Nemám problém se skutečnými terénními auty s maximální světlou výškou, 4×4 a diferákem, jako je Hilux nebo Hummer H1 (to tvoje SUV není), a už vůbec nemám pocit, že by mě něco ohrožovalo :D
Mám problém s iracionalitou, pozérstvím a podřadností konstrukce SUV, která se designově tváří jako teréňáky, a přitom i jako řidič jedoucí za nimi vidíš, že světlá výška pod zadní nápravou je zhruba na úrovni sníženého combi (snad jediné SUV s opravdu festovní průchodností jsem viděl od Renaultu). K dokonalosti to dovádí Kodiaq, který vysloveně předstírá vysokou světlou výšku pod prahy, ale pak podvozek klesne o dalších 10+cm o kus hlouběji v místech, kde to už zestoje není vidět.
Je to kráva nafouklá do výšky, kde ovšem ten cca. půl metr se neprojeví na vnitřním prostoru, ale záhadně zmizí pod nějaké plasty. Absurdní zmetková konstrukce pro pozéry či v lepším případě důchodce.
Pokud se odkazuješ na čísla – tehdy jsi ty hodil pár vhodně vybraných SUV s nejvyšší světlou výškou, a já ti opáčil zvýšené kombíky a hatchbacky, které se jim zcela či téměř vyrovnaly a zcela strčily do kapsy řadu euro-SUV pozérmobilů. Na to jsi již vhodně zapomněl, že?
(Když si soused zaparkuje za sebe svůj 5m+ Hilux a za něj svou prodlouženou 5m+ dodávku, takže tam co by se vešly 3 hatchbacky se vejdou dva jeho křižníky, nepotěší to, ano. Ale taková je halt povaha veřejných parkovacích míst, pravidlo na to není. Jen základní slušnost a kdo ji nemá, ten ji nemá.)
Jan Mrcasik
Ještě jednou pro názornost, ju?
Škoda 105 měla světlou výšku údajně 17 cm. Zvýšené kombíky jako Subaru Legacy a Subaru Outback měly světlou výšku 22 cm. Takže světlá výška v této kategorii je rovná osobáku, absolutně není důkazem „terénnosti“.
Lada Niva má 23, a na teréňák se kvalifikuje permanentně připínatelným 4×4 a redukcí.
Nový Ford Bronco má světlou výšku 33cm, starý Ford Bronco na terénních pneu dokonce 50cm, Humwee/H1 40cm – a redukci a permanentně připojitelný 4×4.
Takže špatná zpráva – se světlou výškou pod 23cm a bez permanentní 4×4 a redukce nemáš teréňák, ale auto s přesně stejnými terénními schopnostmi, jako zvýšený kombík. Které se jako teréňák jen tváří pro neznalé. Tedy pozérmobil.
Jan Mrcasik
*permanentně připínatelné – myšleno nikoli Haldexy a podobné vyfikundace.
fatdwi
Jan Mrcasik: hezká exhibice o něčem, o čem jsem vůbec nepsal (světlá výška – asi nějaká Vaše modla, netuším proč), ale můžem to zakončit hned u druhé věty – SUV nemám, takže bacha, aby Vám ta žilka nepraskla zbytečně ;-)
netlife
hlavne je Mrcas opet zcela mimo misu. SUV si na offroad nehraje a ani to neni mysleno. Svet se netoci kolem Mrcase ani kolem ceske kotlinky. Vetsina venkovskych oblasti v zapadni evrope, spanelsko, casti francie i italie proste potrebuje jenom lepsi osobak na venkovske cesty. Holt jsou vsichni podle Mrcase pozeri, skoda ze opet pise o necem, o cem vubec nic nevi. Ale na to jsme tady zvykli, holt to nevygoogloval, tak nic.
SatanOkkY
No ale to zas neznamená, že sa majitelia SUV-ečiek nemôžu hrať na veľkých off-roadistov.
A to, že väčšina majiteľov si kúpila SUV z dôvodu iného ako off-roadenie neznamená, že tu nebude skupina ľudí, ktorí budú haniť a opľúvať autá typu SUV len preto lebo sú veľké (v skutočnosti sú len vyššie ako bežné sedany či kombíky, alebo Mrcaséikov milovaný hatchback).
No a dodávky sú tiež fuj, lebo……no proste lebo.
netlife
zase to Mrcasovi tak nekomplikuj, on to onalepkoval, SUV = pozermobil, a tim to hasne. Problem solved, muze zase klidne spat.
hellfire
netlife:
Možná myslel požermobil. S tím bych i vcelku souhlasil.
Jan Mrcasik
světlou výšku do toho fatdwi tahám proto, že když jsme se o tom bavili naposledy a já dával protipříklad Suzuki Swift 4×4, opáčil jste mi, že to neprojede stejný terén, jako SUV. Že vy jste totiž SUV jezdil po polní cestě.
SatanOkkY
Najlepší off-road je podľa starého vtipu firemná Felicia, ale kamoš jasne dokázal že firemný Fiat Panda 4×4 ponaháňa v off-roade aj Nissan Terrano II.
SatanOkkY
Vedel som, že si napísal nejakú kokotinu, ale teraz mi to udrelo do očí.
Čo preboha je permanentne pripínateľné? To je nejaký new speak? Ja, starý zadubený dinosaurus poznám buď niečo permanentné, alebo niečo čo dodatočne zapnem (pripnem).
fatdwi
SatanOkkY: permanentně připínatelné znamená, že si to můžete permanentně připnout a tak je to permanentně připnuté do doby, než to odpojíte:-))
netlife
spis je to vlastnost nejakeho stareho kramu, ze to muzete pripinat, ale ono to stale vypadava, takze to muzete permanentne pripinat a ono to tam porad nedrzi :-)
fatdwi
netlife: to měl kdysi kamarád na Š120, permanentně připínatelná jednička:-) Dost blbě se s tím rozjíždělo, šaltpáku bylo nutné držet, jinak jednička vyletěla a motorista zůstal trapně stát uprostřed křižovatky. Zajímavá zkušenost, s ohledem na to, že jsme tím autem byli v cca 1000 km vzdálené západní Evropě.
jizlivec
A zasa toto sa mi zdá v poriadku…
„Permanentne pripínateľnú“ zadnú nápravu má predsa aj Duster…
Voľba „AWD lock“ ju pripne a ona zostane pripnutá (resp. sama od seba sa odpojí až pri prekročení nejakej rýchlosti)…
netlife
takze neni permamanentne, kdyz se sama odpoji. Permanentne ma prave Pajero, jak to zaradite, tak zustane zarazena dokud to neznicite.
SatanOkkY
Ako píšem, som starý neflexibilný dinosaurus a mám len obmedzenú slovnú zásobu zrejme, lebo ak počujem slovo permanentne tak si v hlave vizualizujem niečo čo je navždy, nafurt, naveky – proste niečo nemenné.
fatdwi
jizlivec: permanentní 4×4 jsem na autě měl a světě div se, připínat nic nešlo a dokonce nešlo ani nic odpínat. Prostě to bylo tak nějak permanentní…
Bohužel, byl to sedan se světlou výškou asi jen o 1.5 vyšší, než co měl model bez AWD, takže šlo pravděpodobně o pozeřinu. Kdybych to tenkrát věděl, tak bych to určitě nekoupil a podíval bych se po něčem, co pozeřina není a co má ten permanentní pohon připínatelný:-)
DF
@fatdwi: AWD ma právě ten zmiňovaný Duster a to není(ani nikdy nebyla) permanentní čtyřkolka(dá se jen dočasně uzamknout do 80km/h nebo do příštího startu). I to quattro, ve verzi „Ultra“, dnes uz dokonce i na A6 apod. uz není permanentní.. To jen tak pro pořádek.
DF
@fatdwi: edit, omlouvám se, Duster má 4WD, stálý 4×4 je AWD, sry.
DF
..a světlou výšku má 21 cm. To vím přesně, protože jsem pod ním s postaveným vocasem nepodlezl, když jsem se chtěl schovat u milenky v garáži.. :D
jizlivec
Světlou výšku 21 cm měla i Volga GAZ 21S…
Nikdy jsem nezkoušel podlézat ten vůz s erekcí, vstávaly mi akorát vlasy hrůzou pokaždé, když jsem měl natlačit vazelínu do 21* maznic přední nápravy…
Jinak „permanentní“ lze chápat nejen ve významu „trvalý“, ale i „setrvalý“ – permanentka také obvykle neplatí věčně, ale jen po nějakou dobu, případně se musí obnovovat…
* Náhodná souhra čísel…
jizlivec
Mmch. měním názor: slůvko „permanentně“ je v dané souvislosti nevhodné pro nadbytečnost, anžto nepermanentně přiřaditelný pohon druhé nápravy by v praxi musel vypadat tak, že je třeba držet nějakou páku nebo tlačítko po celou dobu 4WD režimu…
fatdwi
DF: jak tomu která automobilka říká je irelevantní, zrovna na mém autě bylo „AWD“ a byla to permanentní 4×4, zatímco na jiných autech téže značky je taky AWD a permanentní to není. Takže se nedá říct, že „Duster má AWD“ a to znamená něco konkrétního. Může a nemusí a určitě to nelze brát napříč modely, natož pak napříč značkami.
DF
@fatdwi: Která automobilka pouziva oznaceni AWD a neni to staly 4×4 pohon? Pro mě je automaticky nebo docasne pripojitelny 4×4 spis vyhoda, stran nákladů na údržbu, pneumatiky, spotřebu..
fatdwi
DF: neřeším, jestli to je nebo není výhoda, každé má něco. A kdo na co používá jaké označení neřeším, protože i to stejné označení je kolikrát společné pro různé pohony (např. zrovna profláklé „quattro“). Vzhledem k tomu, že je to pouze zkratka z All-Wheel Drive, tak je logické, že to nemá žádný ustálený význam kromě toho, že to má náhon na všechny čtyři. Ale jestli permanentní, s redukcí nebo s viskózní spojkou? Záleží na automobilce. Třeba Honda používá pro dvoukolky 2WD a pro čtyřkolky AWD, je to jen označení v ceníku a rozlišení jednotlivých modelů. O technické stránce AWD to neříká vůbec nic.
fatdwi
DF: jsem to už odeslal, ale stejně mi to nedalo – na CR-V to „AWD“ je i na autě. Přitom je to označení pro „Real-Time AWD with Intelligent Control System“ (tak se to celé jmenuje a permanentní to pochopitelně není).
DF
@fatdwi: Ok. Já jsem chtěl u novyho auta pro sou ženu čtyřkolku(u ojetyho bych asi 4×4, stejně jako automat asi preventivně nebral) z důvodu, že se bála jezdit do práce v zimě na sněhu a tohle jí dává alespoň trochu klidu na spánek, když to v noci sype.. Podle mě stálou 4×4 u moderních aut u nás 90 % lidí vůbec nepotřebuje.
guttata
Jan Mrcasík nechci Vám kazit náladu, ale Lada Niva nemá ani permanentně připínatelné 4×4 ani jinak připínatelné 4×4. Lada Niva má permanentní 4×4. Jako že jsou všechna 4 kola poháněná permanentně pořád furt…
Jan Mrcasik
Tím Offroadovatější skutečný Offroad to je ;-)
Ano, vyjádřil jsem se samozřejmě nepřesně, leč kontext byl SUV a nevím o žádném moderním SUV, které by mělo doopravdy permanentní-nepřipínatelný pohon 4×4 – jen o offroadech. Proto mě ani nenapadlo tuto možnost adresovat.
Lukas B.
měl jsem za to, že většina produkce subaru má prostě natvrdo tři diferenciály a šmytec. ale možná že už se to taky nějak pokazilo. a jestli je legacy, outback, forester, a XV suv, ofroud nebo kombík, to fakt netuším.
ostatně čím je auto větší, tím má větší smysl udělat ten pohon na čtyři kola odepínatelný, neboť čím víc kol permanentně ženeme, tím to víc žere, a čím větší auto, tím větší úspora paliva.
Sumy
@Jan Mrcasik: No, moc ty centimetry řešíte. Pajero 2 má na 31″pneu světlost 24cm. Na standardech cca těch 20-21cm. Nejnížší místo je pod zadním deferákem. A vpředu to ani nemá tuhou nápravu. Je to tedy jen zvýšené kombi? Neřekl bych. A třeba narozdíl od nového Bronca se tomu ani nezlámou „šťouchačky“ řízení o první šutr.
Jan Mrcasik
Sumy: nenapsal jsem snad
„Lada Niva má 23, a na teréňák se kvalifikuje permanentně připínatelným 4×4 a redukcí“
?
Pokud má Pajero světlou výšku 20cm a pohon výhradně přední nápravy na silniční zpřevodování, pak by to vskutku byl zvýšený kombík. Je to snad tak? Pokud ne, co se mi to pokoušíte podsunovat a proč? :D
SatanOkkY
A vieš ty blbečku, že keby si nejazdil na hatchbacku ale na Smarte koľko miesta by si pri parkovaní ušetril. Tam kde zaparkuješ ty tvoje 2 hatchbacky by sa za seba pohodlne postavili tri Smarty a ešte aj 50ccm skúter.
netlife
lidi proste nemaj tu zakladni slusnost, aby chodili pesky a neobtezovali lidi s hatchbackama. A ti nejvetsi hajzli si jeste kupujou co nejdelsi auta, aby kazdyho slusnyho cloveka nasrali. Tak je to.
SatanOkkY
Ja som inak veľmi vďačný všetkým bláznom čo jazdia po veľkomestách na bicykloch, kolobežkách či v MHD miesto toho aby šli danú vec vybaviť autom. Bez týchto „ohľaduplných bláznov“ by sme sa mi permanentne postihnutí motoristi nikam nedostali.
jizlivec
Jen drobná (opakovaná) lingvistická…
„Průchodnost“ je vlastnost terénu, vlastnost vozidla je „průchodivost*“…
Vůz s výbornou průchodností umožňuje nastoupit z jedné strany a vystoupit z druhé, aniž by se jeden musel nějak kroutit…
* Je roztomilé, že automatický korektor mi to podtrhává…
SatanOkkY
Tak toto je zaujímavá poznámka a pritom všetci „odborníci“ na autá (auto-žurnalisti) to používajú nesprávne – vozidlo má výbornú priechodnosť terénom. Idem zistiť slovenský ekvivalent k slovu „průchodivost“.
jizlivec
Vlastne ho tiež nepoznám…
Najskôr by sa našiel v nejakej vojenskej príručke*…
* Predpisy ČSĽA sa vydávali buď v oboch jazykových mutáciách, alebo v češtine so slovníčkom (českojazyční spolubojovníci sa vedeli dorehotať na pojmoch „čačina“ a „mačina“)…
grg
Čo je „mačina“ som si musel pozrieť. A to druhé som vždy počul pod názvom „čečina“, teraz som pozeral, a vraj sa to môže volať aj „chvojina“. To je teda pekná chujina…
Jan Mrcasik
Z vás to tedy stříká. To je emocí, jako kdybych v Indii masově porážel posvátné krávy.
Pokud napíšu:
„která se designově tváří jako teréňáky, a přitom i jako řidič jedoucí za nimi vidíš, že světlá výška pod zadní nápravou je zhruba na úrovni sníženého combi“
Jakou přesně logikou mi fatdwi předhazuje, že je podle mě údajně pozérmobil sedan? Sedan si snad designem hraje na něco, co konstrukcí absolutně není?
Pro názornost – jiný pozérmobil by bylo například auto s vnějším tvarem Porsche, a uvnitř motorem z Trabanta. Nebo auto vnějšího tvaru a rozměrů náklaďáku, ovšem s užitečným zatížením 150kg.
Pokud napíšu:
„permanentně připínatelné – myšleno nikoli Haldexy a podobné vyfikundace“
Proč má SatanOkkY potřebu vyskakovat, co to jako má znamenat a co ti asi může znamenat, když má černé na bílém – jako antonymum automaticky dočasného připojování druhé poháněné nápravy zcela nezávislého na vůli řidiče?
Pokud píši o parkování, to je také veselé vyskakování. Já třeba považuji za základní slušnost, že pokud je v naší ulici málo parkovacích míst, nestrčím do ní obě auta, ale jedno zaparkuji o pár ulic dál, kde je místa habaděj. Jiní to tak nemají – a co jako? Škrábu jim snad lak? Nadávám jim snad vulgárně?
Stejně tak vždycky parkuji tak, aby zbylo alespoň jedno plnohodnotné místo pro hatchback. Ne jako hovado tak, že zbude jen zlomek parkovacího místa, takže fakticky zaberu dvě.
A mimochodem, mám kombík. Velikosti Superbu. Ale neparkuji s ním jako hovado, ale s citelným úsilím s ohledem na ostatní parkováníchtivé sousedy.
SatanOkkY
Ako človek čo jazdí / jazdil (bavíme sa tu o desiatkach tisíc kilometrov) ako vozidlá s poháňanou jednou (prednou) náprav a aj s poháňanými dvomi nápravami rôznych typov: permanentná štvorkolka (aj s redukciou), permanentný pohon prednej nápravy a automaticky či polo-automaticky priraditeľný pohon zadnej nápravy pomocou medzinápravovej spojky (rôznych typov prevedení) a potom môj najobľúbenejší pohon s trvalým (permanentným) pohonom zadnej nápravy a manuálne (či už druhá radiaca páka, alebo otočný volič pohonu) priraditeľným pohonom prednej nápravy BEZ medzinápravového diferenciálu či spojky (a opäť s redukciou) som proste uzavretý v nejakom názvosloví a permanentne pripojený pohon druhej nápravy je u mňa navždy bez možnosti PRIPÁJANIA. Teraz ako som to napísal tak som si uvedomil, že už reagujem ako ten šmíracký zmrd corona s jeho rozvodmi.
Inak blahoželám – zavzdušňuješ sa tu, že Hilux zabere na dĺžku 1,5 parkovacieho miesta a pritom sám jazdíš na dosť dlhom aute čo je o 470mm kratšie ako ten Hilux.
Jan Mrcasik
Půl metru je na parkovišti zatraceně hodně – a nemám permanentní kouli a on jo. Všimni si, že jsem nikdy nenapsal, že chlap z paneláku nemá právo na Hiluxe – třeba jezdí ze sídliště na hájovnu, nebo s plní sen, OK.
Jen jsem napsal, že pokud si pořídí takovou krávu, má si dát záležet, aby mohli zaparkovat i ostatní. Já ten svůj kombík po parkování šoupu doslova na centimetry tak, abych maximalizoval místo pro ostatní. Zaparkovat auto v podélném stání tak, že před ním zbude „parkovací místo“ dlouhé 2,5m je doočíbíjící hovadskost.
A pořídit si dokonce dvě takové krávy v panelákové ulici, kde se zoufale nedostává parkovacích míst, a oběma zabírat nejbližší parkovací místa, je ultrahovadskost. Moje druhé auto parkuje dost daleko v málo využívané boční ulici právě kvůli fairovosti vůči těm, kteří by nezaparkovali ani jedno.
sergej
Co dodat klidná jízda na účel užití. I když se nám s kolegou stalo víckrát i s jeho navigací že jsme přes vysočinu zabloudili ale tentokrát jsem držel správný směr podle slunce ale jeli jsme opravdu dlouho po takové vesnické skoro jednopruhovce lesem a jarouš na hokl že se líně táhnu abych přidal ale naštěstí jsem ho neposlechl protože i tak jsme vylétli z lesa nebeskou rychlostí na padák do vesnice a to byla fakt střecha a navíc z polní cesty. Víc jakpadesát jsme nejeli ale po těch asi fakt 30° střechy neslo po prašném povrchu zpomalit s mizernou adhezí a bylo to pocitově jako s nadskakováním jako druhá kosmická rychlost k opuštění sluneční soustavy. Samozřejmě že vychrlil ze sebe seznam sprostých slov kdy jsem některá ani neměl v seznamu a poté větší část asi snad půl kilometru té střechy docela tiše úpěl my se zabijem. Ale zjistl jsem že abs to vede ve směru bezpečně a tak mu povídám vidíš ýe ve vesnici je asfaltkakterá naštěstí navazovala rovně tak tam zabrzdíme a tak pčstal s akutním vyděšením ale pas svíral jak kropenkuproti čertům
sergej
Takle mi to uskočilo ale jo, dobře to dopadlo ale těch 50 jsme jeli kdy jsem si na asfaltu dovolil podívat na tachák což je fakt ze svahu ukrutná rychlost. Jenom jsem se modlil aby tam něco někdo nebo dítě nevlítlo do silnice. Ale ty baráky tam byli fakt v hrozném svahu a kde jsme byli ani nevím protože tam žádná cedule s té polňačky nebyla a hlavně jsme nic nebádali a byli rádi že to bylo ok. Rallye, tfujtajbl. .-)
sergej
Jo s mondeem rychlodrakem dohc, lihounem. :-)
Lukas B.
zase vocaď pocaď. 30° je o trochu víc než hang na černé sjezdovce ve svatém petru, je to 58% čili 50 cm na metr.
reálný maximální sklon traktorových cest je na krátkých úsecích někde okolo 30%, tedy 17°, a to je velmi slušná červená sjezdovka, kde dokáže carvovat tak jeden z deseti lyžařů.
sergej
Tak mám s toho dodnes husinu ale ten 1. dojem byl že to byla půlka pravého úhlu a teda prášilo se za kočárem. :-)
Lukas B.
na lyžích jsem se několikrát dostal přes 45°sklonu (samozřejmě ne na sjezdovce) a to už je pocit jako na střeše roubenky, kde se i ostřílený pokrývač pohybuje s velkým respektem. půlka pravého úhlu je pro nás (evolučně opičáky ze stepí) děsně moc.
sklony přes 40° už bývají v našich podmínkách holé (a jsou to skalní stepi, nějaká ta tařice a nějaké to křovisko zakořeněné do hloubky, ne travní porost), neboť se tam neudrží jemné složky zeminy a vláha, a v našich geologicky starých horách se prakticky nevyskytují (kromě pár strání ve vysokých sudetech a strání relativně mladých sopek). svahy s větším sklonem jsou poměrně krátké geologicky mladé svahy vymletých koryt vodních toků, rozhodně ne stráně nad vesnicí.
samozřejmě vůbec nerozporuji že to asi bylo kurva prudké.
sergej
Předpokládám že tam plánovali silnici ale cestáři se jim patrně na to vykvajzli a i ty baráky v strmé ulici byla teda divočina až „pohádková. :-)
sergej
Tam měly být schody!! .-))
Lukas B.
jinak silnice s živičným krytem má svá technologická omezení sklonu, litý asfalt je limitován stékáním při pokládce (někam do 8% to jde položit slušně, do 15% velmi blbě) a asfaltový beton („balená“) někam do sklonu, kdy válec po balené nekontrolovaně klouže (někde nad 15%), „penetrační makadam“ se dá položit do nějakých 20% sklonu (na hrubý štěrk postřik tekutým asfaltem). na větší sklony jedině tak dlažba, kryt ze silničních panelů, štět se zakalením (do hrubého štěrku zaválcovaná ponovu prosívka z lomu nebo postaru jíl) nebo štět se zaválcováním obrusu (odpadu z frézování živičných vozovek).
sergej
Souhlas, ale „dáblové s finišerem si na střechu troufnou. Kdy tedy potom s válcem zuří. :-)
Lukas B.
občas jedu na víkenhaus po cestě se sklonem 26% (měřeno z mapy a jednou jsem tam dokonce byl s latí a nivelákem, aby se mi lépe machrovalo) po zakaleném štětu, tudy ovšem jezdím výhradně z kopce, když se mi nechce vyjíždět dokopec 20% po štětu s obrusem z naloženým zadkem předokolky nebo dokonce s vozejkem, a je to pro běžné vozidlo určené na silnici limitní i ve sjezdu (jednička a opatrné přibržďování tak, aby byly otáčky na volnoběhu, tedy cca 7km/h). do kopce mě to ani nenapadne, a bohužel to tu a tam rozryje nějaký blb, co si myslí, že čtyřkolku je potřeba do kopce rozjet a rozskákat na příčnejch rýnách.
Jimmyx
45°sklonu má oficiálně nejprudší část sjezdovky Šance na Špičáku na Šumavě (něco přes 100 metrů, cca 75 metrů výškových) . Sjezdovka od výstupu sedačky má několik zlomů, kdy se svah stává stále prudším a na tom posledním se s respektem zastaví asi každý kdo to zkusí sjet. Nebývá tam moc plno ;-). Většině lidí stačí zkusit to sjet za den jednou, ale viděl jsem to i někoho sjet cíleně šůsem. V létě to tam není holé, ale rostou tam borůvky.
Lukas B.
vsadím se s Vámi, že 45°tam fakt není, tedy určitě ne na úseku delším než dejmetomu třicet metrů. bůhví jestli to atakuje pětatřicet stupňů. o láhev slušného nepříliš sladkého rumu?
vždyť i mausefalle má 85°, což je, pěkně prosím, těsně nad 40°. a jak sám píšete, 75 metrů na 100m vodorovné vzdálenosti – a to je, pane, důstojných, ale pouhých 37 stupňů.
pětačtyřicet stupňů má u nás jen pár strání v krakonošově a jeseníkách, a všechny jsou jednak dost o hubu (potenciálně lavinově nebezpečné je vše nad 30°, vše nad 40 velmi), a druhak velmi zakázané (ano, většinu toho v krakonošově jsem kdysi jel, ale už je to dávno promlčené). s tím se sjezdovka fakt nemůže rovnat.
Lukas B.
mausefalle má přirozeně 85, ale procent. pardyjékopyto.
Lukas B.
jo a podmínky na ten rum: půllitr či sedmička někde lehce nad pětikilo, nerozhoduje článek nějakého pisálka co si plete grády, stupně a procenta. dejmetomu podle měření na mapy.cz kolmo na vrstevnice, převýšení děleno délkou a tangenta na mínus prvou. nechce se mi půjčovat školní teodolit a rajzovat. ok?
A těch cca 100 metrů na 75 metrů výškových jsem nemyslel vodorovně 100 metrů, ale 100 m po svahu dolů. Nevím jak vy, ale na lyžích jezdím totiž po svahu a ne po nějaké imaginární rovině. Samozřejmě reálně metrů na těch Šancích ujedete ještě víc, protože šílence co to vzal přímo dolů jsem viděl pouze jednoho.
Lukas B.
sklon sjezdovky se měří od vodorovné. tangenta 45° je 1,00 – to znamená 100 metrů převýšení na 100 metrech vodorovné vzdálenosti.
Jimmyx: když píšete „officiálně“, proč dáváte odkaz na web třetí strany?
Kdybyste se podíval na skutečně oficiální stránky, zjistil byste, že na rozdíl od těch neoficiálních tam píčoviny o 45 stupňovém sklonu nepíšou. Místo toho je tam tohle:
– Šance první úsek, převýšení 10 metrů, délka 400 metrů
– Šance druhý úsek, 230/550
– Šance spodní úsek, 106/600
Takže úsek, o kterém píše nějaký blbeček na svém webu, na Šancích vůbec není. Ale je tam na středním úseku 42%, což nejspíš toho blba, co nezná rozdíl mezi stupněm a procentem, zmátlo. A Vás zjevně taky. Bacha na převzaté bláboly, když je to tak snadné ověřit si to.
Sysop
V lete jezdi Sanci pumpickari.
Lukas B.
co se týče strmého sjezdu, tak v praze v prokopáku je vyhlášený třeba „sjezd ke kozám“, což je na xc hardtailu bez teleskopické sedlovky víceméně hraniční sklon pro fotra s pudem sebezáchovy, a to je „pouhých“ 20°. na speciálních potvorách na kterých se sedí jak opice na brusu a ujet na tom tři kilometry po rovině na koupaliště je pravá tortura, se dá jet sklon výrazně vyšší. ostatně, dá se jezdit kdeco, mé oblíbené obstarožní jútúb video je steinere rinne ve wilder kaiseru (jinak ferráta obtížnosti B)
ovšem teze jednoho z marketingových pisálků „Raritou je černá sjezdovka Šance, která je se zhruba čtyřistametrovým úsekem se sklonem více než 45 stupňů zřejmě nejprudší sjezdovkou v České republice“ je velké kouzlo nechtěného; to je skoro jako H2SO5 nebo husitský hauptmann s lehkým kulometem v ruce (na trati s celkovým převýšením 330 metrů). to je prostě „holčičí matematika“ https://medium.seznam.cz/clanek/naturally-mlade-divky-meni-pravidla-matematiky-holky-proboha-kdo-vas-ucil-pocitat-19679
Sysop
Nejezdi… pokud se drzi trate ;-)
fatdwi
Sysop: 42% klesání si myslím spokojeně oželí i poměrně zkušený biker s dobrým kolem. Obyč cyklista s hard tailem to zkoušet nebude ani omylem. Neříkám, že to tam nemůže někdo dát, ale to bude nejspíš hodně mladé testosteronem napumpované ucho se sjezdovým fullem za kilo a víc, co má potřebu „zkusit vole všechno“. Těch budou troufám si říct jednotky za sezónu.
Sysop
Zpravidla tam vidim zpovykane nemecke pubertaky.
Sysop
Btw, tohle provozuje i muj sef, kteremu tahne na padesatku. Zrovna pred prazdninama hodil drzku kdesi v dolomitech, haxnu mel v jakymsi kovovym udelatku a radoval se, ze levou, takze mohl ridit auto.
x-f
Muj sef tez. Kdyz je sezona, tak kulha po vikendu tak ob tyden. Ted mel chvili pauzu, pac srustal.
Sysop
Na sjezdovce ne, ale v lese jsou dreveny sjezdy, najezdy a zatacky, takze pokud to clovek sneruje podle trati, pak je to do znacne miry bezpecne. Kolik je tam urazu v letni sezone, to nevim. Samozrejme je to i otazka rychlosti.
Tak nebo tak, tohle neni sport pro mne :-)
fatdwi
Zpovykaný německý puberťák docela odpovídá tomu, co jsem si myslel – u nich předpokládám slušné sjezdové kolo není problém.
Ad zábava – sjezdy neprovozuju, ale single traily mám naopak velmi rád, pokud jdou sjet na normálním kole. Nejsem ochoten kupovat speciál, takže extra prudké černé, zvlášť ty plné kořenů a šutrů, jsou na hard tailu o ničem. Ale cokoliv s rozumně hladkým povrchem je perfektní a třeba červený flow trail v NmnM je naprostá paráda. Chce to zkusit, byl jsem docela skeptik, „jednosměrka v lese“ mi nic neříkalo, ale pak jsem na to jednou najel a je to super.
Sumy
No pozor, nějak se tu motaj °s %. Ale třeba když se jede po modré od Dunaje do Rovenska, tak je to cesta, kde jsou i úseky přes 40% a už to stačí, aby se při jízdě do kopce zvedaly přední kola i u dlouhého auta. S manželky krátkým pajerem jsem byl posr… až za ušima.
Lukas B.
od Liubcové do Rovenska? tam jsem jel několikrát, jednou z kopce dolů při mokrém sněžení (které naštěstí hned tálo) s obyčejnou předokolkou z ostbloku s ojetýma univerzálkama a nebyl problém, jedinkrát kdy bylo nutno využít plný potenciál vozidla bylo do kopce při teplotě okolo nuly a po uježděném sněhu (neseděl jsem za volantem) a v předposlední a poslední vracečce bylo nutno na pár desítek metrů zašpérovat. řekl bych sklon lokálně lehce nad dvanáct procent (čtrnáct?).
Vzpomínám si, že v knížce „Rozpoznávání raket, letadel, tanků a jiné bojové techniky“ (Naše vojsko 1964) byla u OT HS-20 uvedena stoupavost 100 %…
Ten stroj je sice dost placatý, ale zajímalo by mě, jestli by zvládl boční náklon 45°…
fatdwi
Chybí tam dva zásadní údaje, z nichž jeden lze sice snadno odvodit z údajů jiných (tedy, souložit v tom jde jistě velmi dobře, vzhledem k té 180 cm dlouhé posteli), ale to druhé nikoliv: kolik to žere?
Doplňující otázka: s ohledem na použití, proč jste chtěl Sporta a ne obyč Pajero, ideálně krátké? To by řešilo všechny výtky, co ke Sportu máte (je to dlouhé, může to uvíznout za břicho, ohnutá el. přípojka tažného a drhnutí tažným…).
Childeater
Spotřebu jsem záměrně uvádět nechtěl, vono se to může hodně lišit v závislosti na použití toho stroje…občas jsem jí počítal spíš na motohodiny, zvlášť v lese. Při mém způsobu provozování toho auta to žralo cca 10 litrů.
Obyč Pajero (popř. Land Cruisera) jsem chtěl, ale nesehnal. Majitelé si toho cenili dosti výše než Sportů a žádali za totálni pelechy nesmyslné částky.
Všechno vraky, za tu cenu za kterou jsem si představoval polotraktor okolo domu. Shnilý na paštiku a obvykle s tím 3,2 motorem, kde byly drahé opravy vstřikovacího čerpadla kvůli vyrezlé nádrži, respektive hrdlu. Krátké Pajero by bylo super v terénu, ale ztratil bych výhodu toho vnitřního prostoru a pohodlného nastupování pro děti (ranní rozvoz do školky a školy) což pro mě bylo důležitější. Občas jsem v tom autě doopravdy přespal v lese… :-)
fatdwi
Childeater: právě proto mě to zajímalo, protože bych čekal, že při popisovaném režimu to bude ještě horší a kupodivu to není zas taková hrůza.
Ad výběr – rozumím, akorát v článku nic o dětech nebylo, takže jsem nabyl dojmu, že jste tím jezdil pouze sám a primárním cílem byl ten „traktor“ na těžení dřeva. Takto už to dává smysl, holt při těchto požadavcích je to nutně nějaká forma kompromisu.
netlife
prijde mi, ze tohle je jedno z aut, ktere ridil snad kazdy. Ja mel jenom dve vyhrady: jenom 5 mist (klasicke pajero ma 7) a ze se v tom blbe sedi, resp. v klasickem Pajeru sedim jak na zidli, v tomhle mam nohy vic dopredu, jako v osobaku a to mi moc nevyhovuje. Jinak fakt pracant.
Jinak pohodlne nastupovani se prece od normalniho Pajera nijak nelisi, urcite tohle neni nizsi.
Childeater
netlife
to pohodlné nastupování u kraťase směřovalo k tomu, že jsem nechtěl třídvéřovou verzi…
netlife
jo, sorry, me uplne vypadlo, ze to kratke ma 3 dvere. V terenu bylo super, ale na silnici koza.
jizlivec
Pokud si vzpomínám, spotřeba se tady moc neřešívala…
Druhá klíčová otázka bývala, zda má vůz na palubní desce qalitní plasty…
Sám jsem kdysi k článku o Tatře (813 nebo 815) uváděl, že má ty nejlepší, co nejdou poškrábat ani nožem…
Jo a souložit v ní můžou čtyři páry současně a ani nemusí sklápět sedačky…
netlife
no, ctyri pary, jestli to nemate z vlastni zkusenosti, tak pak to muze byt JPP, znate to :-)
To tady chybelo, mekcene plasty a jestli to ma prostor na petku s vodou.
Sysop
V Brne bejval v Komine zaparkovanej Kadour, kam se chodivalo sukat. Mel fprdeli motor a nikomu se to nechtelo opravovat, ale jako smajchlkabinet fungoval sqele. To byly osmdesatky…
Childeater
To abys tam před mrdem pozval Gila Grissoma s UV lampou, aby sis nelehl do cizí louže…
Sysop
Ona tam chodila vicemene jen vybrana particka, co vedela, kde jsou klice. Cca deset kluku. Kolik tomu odpovidajicich holek, netusim. Samozrejme hyena se v ramci mezi ctila a kdo spotreboval sprcky v palubce, musel koupit novy. Paxe to zvrhlo a misto sprcek se tam obcas objevily jen prachy za ne, coz sice bylo fer, ale neresilo akutni problem.
Childeater
Škoda, že tam na šukání nebylo Pajero.
Ve španělštině (vyslovuje se „pachero“) to totiž znamená „Onan“.
Zjistil jsem to, když jsem se pídil, proč se Pajera prodávaly v Americe jako „Montero“.
fatdwi
Childeater: jo jo, to je jeden z profláknutých překladatelských failů. Asi nejznámější je „Nothing sucks like an Elektrolux“ na vysavače v USA.
Lukas B.
to je těžký. v jednom městečku východně od Tallinnu místní vůbec netuší, proč jim desetkrát do roka zmizí cedule označující začátek obce. kdežto v hornorakouské vesnici tak nějak tuší, proč se ožralí britové fotí obnaženi u začátku vesnice.
fatdwi
Fucking se už dva roky jmenuje Fugging, takže turisty už tam nejspíš nemají. Estonsko jsem musel hledat, myslíte Pussi? Každopádně už jsem se setkal s tím, že si cizinci dělali srandu v Tatrách, protože jim ten Horný Smokovec přišel taky docela komický (mě to až do té doby nikdy nenapadlo).
Lukas B.
obyvatelé Vackova také těžce nese, jak jméno jejich vesničky obce milené vyslovují německy mluvící turisté.
fatdwi
Vackov jsem našel u Tábora, uprostřed ničeho – tam někdy zavítal nějaký německý turista, aby je mohl naštvat? Nebo je to spíš UL a zbožné přání místních, aby se o jejich díře mluvilo aspoň nějak?
Lukas B.
slyšel jsem to někde v hospodě, možná je to fakt jen zbožné přání místních.
abych to trochu vyžehlil, přidám historku o občanech vesnice Smrdov, kteří po dlouhém úsilí dosáhli na přejmenování své obce a jméno si vzali po přilehlém vodním toku (pochází odtud předkové tchána, a ten je na starý název velmi pyšný a schraňuje artefakty s původním jménem obce)
fatdwi
Lukas B.: jako, že tchán je hrdý Smrd a obecně od tam pochází hodně Smrdů? Pěkný :-)
Lukas B.
etymologie názvu obce je prý čistě fekální – sedláci tam prý často hnojili pole a hodně to smrdělo.
obec ta se vyznačuje tím, že téměř 50% obyvatel nosí stejné příjmení, a tak je tam zvykem místo příjmení používat další zvykové jméno, Horní, dolní, od rybníka, od hřbitova – a tchán je „z hospody“
Lukas B.
ostatně, vzpomněl bych gigantické dílo profesora Letošníka, a to komplet vytvoření českého místního názvosloví více než třetiny rozlohy českých zemí – po odsunu německy mluvícího obyvatelstva během pár let kompletně přejmenoval města, vesnice, ulice, kopce, potoky, rybníky, návrší, rozcestí a významné lesní cesty.
kdyby snad někdo tušil, v jakém vztahu k němu byla „doktor Letošníková“ působící do konce 80. let na jednom pražském gymnáziu, byl bych informací velmi potěšen (až zpětně jsem zjistil, proč je učitelka zeměpisu tak hrdá na toto příjmení)
jizlivec
Lukas B.6.9.2023 v 12:00
Teď jsem si vybavil, že se mi někde práší na knížečku z edice OKO „Zbraně, střelci, puškaři“ od dr. Ludiše Letošníkové…
Ale netuším, jestli to nějak souvisí…
Lukas B.
netuším. byl starej václav letošník (1891-1955) , a to je to místní názvosloví, a jeho syn vlastimil (1922-2010), který byl jeden z objevitelů koněpruských jeskyní. jak s tím souvisí paní profesorka zeměpisu pražského gymnázia jiřina L., to věru nevím a chtěl bych vědět. zhruba to bude vrstevnice letošníka jeskyňáře.
jk_
fatdwi:
Hned kousek vedle Pussi je jeste Kunda :-)
fatdwi
jk_: teď na to koukám, z Pussi do Kundy 40 kiláků, to je nějak daleko, obvykle to nebývá ani metr:-)
Lukas B.
jojo, tu „spodní“ ceduli si přivlastňují cestující češi snad víc, než ceduli označující městečko pod Ralskem.
Panek
Jednomu Polákovi celníci na Náchodsku prolezli za trest celej kamion i s tahačem. Si na otázku, co veze, dovolil říct, že piča do colná. Byl to nějakej fosfát že Švédska a ten chudák to vyslovil po polski. Když nám to dovezl, musel jsem si ty pytle vyfotit, protože tam fakt bylo pilcza dözolnä nebo tak nějak.
Lukas B.
to mi připomíná jak chlapci komentovali pohraniční kontrolu na chorvatské hranici slovy „co furt ten četník prudí“. taky se se zlou potázali.
Sysop
Re: fatdwi6.9.2023 v 15:01
Ale jo, muze bejt. Ne kazdej to ma k milence kousek…
Slecna Ling
S milenkama mi to pripomnelo, ze v Montenegru jsme mivali pro posadky lekarku, ktera se jmenovala Milenka, prijmeni uz nevim…Sidlila ale v mestecku Bar, takze pokyn : s tim strednim uchem budete muset za Milenkou do Baru, vyznival mile usmevne…
ModrýKlokan
@ Sysop
Jo Komín, Bástr, Prýgl, moje srdcovka od dětství, už tady zas bydlím. Až teď mě došlo, jak píšeš o tom šmajchl Kaďourovi, proč se asi tak v nářečí Jundrovu říká „Jobsko“ a Jundrovákům „Jobali“. Zkusme hádat. Řeka, louky, les, hájky, odjakživa výletní hospody, zahrádky… nejblíž od Štatlu přes Žabiny…. :-D))))
Sysop
V Zabinach jsem bydlel asi pet let a na Kacata chodil pres deset let na plazovej volys. ‚Za Jundrovem hajek briz, ozyva se – rizy, riz…‘
ModrýKlokan
@ Sysop :-D)))))
Káčata i celej pravej břeh Svratky od Turbíny ke Skále (na té co jsme se učili jako pionýři slaňovat a Adam Ondra lozit i nahoru :-))) jsou od loňska luxusně zrekonstruovaný. Bohužel to láká cizí pumpičkáře a podobnou verbež.
Sysop
Sukat slo i v Broukovi, ale musel se odsunout sibr.
x-f
Z toho jak to fatdwi popsal to vypadá, že tu soulož v autě provozuje především na ležato. :D
Ovšem když jsou lidi nadržený, jde to i bez postele v kufru. To mě tak připomíná historku, když jsme to s drahou polovičkou měli potřebu řešit v autě naposledy. Nevím kde, ale nějak se v tom lese vyloupnul nějakej místní vidlák, kterej se nás jal šmírovat. Byl u toho nenápadnej jak sáňky v létě, takže jsem na něj 2x z vokýnka řval, že ho vidím a jestli by ráčil vypadnout a stejně se zkusil vrátit potřetí zase děsně nenápadně z jinýho směru… Lidi postrádají elementární slušnost. Ale nějak to jde vždycky, když se chce. Ale když jsem nedávno přivezl domů tu C300, tak to drahá polovička okomentovala, že přes ten vysokej a širokej středovej panel to už asi nepůjde…
Sysop
No jedna buchta mi jednou vykopla nohou kvalt, takze jsem fofrem tahal za rucku, to jsem s ni byl v jejim aute na Kamennem vrchu – hazkej vyhled pro predehru, ale mohl to bejt dobrej sesup dolu. Obvykle byly za per minut zadejchany okynka, takze potencialni smirak by videl uplny hovno.
Jednou jsem z prvniho rande odvezl domu jednu MVDr. a ta pred vystoupenim z auta se na ferovku zeptala, jestli bych ji ho ukazal. No na prvni rande jsem byl docela zaskocenej, musim rict a navic veterinarka toho urcite uz videla docela dost. Tehda jsem se vymluvil a odjel. Dneska si rikam, ze jsem byl vul :-)
Dalo by se vzpominat hodne, ale v aute jsem byl aktivni, kdyz jsem byl mladej. Dneska uz mam rad svy pohodlicko, zena taky, takze sice zrejme pul vesnice vi, co delame, protoze ona je velmi hlucna, ale jsme doma.
SatanOkkY
Tak toto auto som chcel kúpiť (samozrejme jazdené) pre seba na denné jazdenie, ale mal som podmienku – benzínový motor. No a to bola teda bieda niečo nájsť. Bol som pozrieť jedného Sporta v bazári pri Považskej Bystrici a potvrdili sa všetky článku od D-Fensa na danú tému. Takže nakoniec som sa musel s kúpou tohto auta rozlúčiť.
fatdwi
SatanOkkY: zrovna teď máte jedno pěkné 3.0 V6 GLS po prvním majiteli, po faceliftu a jen se 134k km na hrbu v Německu, cena docela v pohodě 8k eur. Sny se mají plnit nejen o Vánocích:-)
SatanOkkY
Vďaka za ponuku. Už to nie je také aktuálne aby som teraz letel na blind niekam do DDR či BRD kvôli okukovaniu.
fatdwi
SatanOkkY: inzerát je na mobile.de, takže kvůli „okouknutí“ nemusíte nikam jezdit, to až kdybyste naznal, že to má smysl (pobavil vpravdě chlapský dekor sedaček). Mě jen zajímalo, kolik benzínových aut je tady vůbec v nabídce, protože předpokládám, že ani před těmi cca 20 lety to nebyla úplně žádaná motorizace. Celkově jsou tam Sporty myslím 2 nebo 3, všechny ostatní benzíny jsou klasická Pajera (mobile.de zná pouze Pajero, takže to nelze jednozačně vylistovat a mít jen Sporty). Další variantou by byl dovoz z USA, ale když k tomu člověk přidá 60-70k za kontejner, clo a DPH, tak pokud to nemá na firmu, vyjde to na nesmyslný balík, zvlášť, když ten kontejner bude stát podobně jako samotné auto:-)
tcdd
díky za článek. jen nevím, jak si vyložit ten závěr, že staré auto je posláno „na farmu“, kde mu bude dobře. :-D
fatdwi
:-D krásnej postřeh :-)
ModrýKlokan
@ tcdd
Podle mě se tím myslí, že v lese a na poli nemusí vozidla splňovat různý „silniční a technický“ náležitosti, protože se pohybují „v bezpečí“, mimo oficiální silniční komunikace. O co jinýho by mohlo jít?
montagna
Na farmu se, hlavně tedy v dětském světě, posílají dožívající domácí mazlíčci…
grg
No tu na Slovensku sa výraz „na farmu“ používa (aspoň teda v médiách) v súvislosti s hokejistami, keď ich tím pošle z NHL do nejakého svojho béčka v AHL, či ako sa tá druhá liga volá…
Není nový Hilux trošku overkill v porovnání s tímto? Soused to má a je to tak šíleně velká kráva, že zabere na délku 1,5 parkovacího místa. Přijde mi, že starší pickupy (i starší generace Hiluxu) bývaly menší – že s každou novou generací to víc a víc konverguje k ražení amerických Dodge Ram a podobných polovičních náklaďáků.
Ahoj, zatím se Hilux jeví fakt dobře, s jeho rozměry problém nemám, i když kus auta to teda je (5,5m s tažným). Akorát mám s Hiluxem najeto asi 400 km, tak bych zatím nerad dělal závěry…
Jan Mrcasik: délka parkovacího stání je u nás minimálně 5 m. Délka aktuální generace Hiluxu je 5.33 m. Do 7.5 metru má pořád dost daleko. Problém tedy bude spíše v mezikusu mezi volantem a sedačkou.
A pokud jde o předchozí generace, tak auta snad rostou všude, ale zrovna Hilux 7G měl 5.26 m, tedy byl prakticky stejně dlouhý a „1.5 parkovacího místa“ zabral už ten. Nebo, jak se zdá, jste spíš podlehl dojmům. Pod 5 metrů měl Hilux naposled před 20 lety.
5 m ma i petkovy BMW a nezda se, ze by se s tim skoro nedalo jezdit. I ty zencky rikaj, ze jen v delce to neni…
Sysop: předřečník ale neřešil, jak se s tím jezdí, ale že to prý zabere 1.5 parkovacího místa na délku, což mi přišlo komické a tak jsem šel hledat přesná čísla. On je tady Mrcasik znám svým iracionálním odporem k čemukoliv, co vypadá terénně a cítí se tím ohrožen, takže hledá úplně nesmyslné „argumenty“, proč jsou taková auta špatná. Teď tedy nově „zabere 1.5 parkovacího stání na délku“. Mělo by se to zakázat nebo aspoň zdanit.
rozhodně je s delším autem problém v centrech měst s podélným parkováním, neboť ne do každé opuštěné díry po fabii se vejdete a občas kroužíte a kroužíte okolo mnoha volných míst. to je samozřejmě silný argument při pořízení primárně městského auta s parkováním na ulici, u venkovského auta do bláta to není zas tak dramatické.
ostatně, ad názvy aut, tuhle jsem viděl nějaké divné opuchlé macaté městské SUV a to se jmenovalo „macan“. a to byl otec značky liberecký sudeťák plynule mluvící česky.
Lukas B.: Macan náhodou vím, protože jsem se na to nedávno díval. Je to prý z indonéského slova pro tygra. Ostatní názvy v portfoliu Porsche jsou typicky self-explanatory, zvlášť, pokud se člověk o auta trochu zajímá, ale ten „macan“ mi jasnej nebyl.
Lukas B.: jistě, ale to se týká všeho od střední třídy nahoru a je fuk, jestli je to sedan, kombík, SUV nebo pick-up. Typicky kdejaké SUV je naopak oproti sedanům/kombíkům menší, ale i tak Mrcasikovi vadí, protože „zabírají moc místa“. Již v ne až tak dávné, ale dlouhé diskusi neúspěšně vysvětleno (jsou momenty, kdy jinak exaktní Mrcasik sahá k emoargumentům, když čísla ukazují nepohodlnou realitu).
Jako majitel křišťálové koule exhibuješ fatdwi na levelu „soudní znalec“, a se svými údajnými vzpomínkami na minulé debaty jsi též pozoruhodně selektivní. Halt majitel SUV :D
Nemám problém se skutečnými terénními auty s maximální světlou výškou, 4×4 a diferákem, jako je Hilux nebo Hummer H1 (to tvoje SUV není), a už vůbec nemám pocit, že by mě něco ohrožovalo :D
Mám problém s iracionalitou, pozérstvím a podřadností konstrukce SUV, která se designově tváří jako teréňáky, a přitom i jako řidič jedoucí za nimi vidíš, že světlá výška pod zadní nápravou je zhruba na úrovni sníženého combi (snad jediné SUV s opravdu festovní průchodností jsem viděl od Renaultu). K dokonalosti to dovádí Kodiaq, který vysloveně předstírá vysokou světlou výšku pod prahy, ale pak podvozek klesne o dalších 10+cm o kus hlouběji v místech, kde to už zestoje není vidět.
Je to kráva nafouklá do výšky, kde ovšem ten cca. půl metr se neprojeví na vnitřním prostoru, ale záhadně zmizí pod nějaké plasty. Absurdní zmetková konstrukce pro pozéry či v lepším případě důchodce.
Pokud se odkazuješ na čísla – tehdy jsi ty hodil pár vhodně vybraných SUV s nejvyšší světlou výškou, a já ti opáčil zvýšené kombíky a hatchbacky, které se jim zcela či téměř vyrovnaly a zcela strčily do kapsy řadu euro-SUV pozérmobilů. Na to jsi již vhodně zapomněl, že?
(Když si soused zaparkuje za sebe svůj 5m+ Hilux a za něj svou prodlouženou 5m+ dodávku, takže tam co by se vešly 3 hatchbacky se vejdou dva jeho křižníky, nepotěší to, ano. Ale taková je halt povaha veřejných parkovacích míst, pravidlo na to není. Jen základní slušnost a kdo ji nemá, ten ji nemá.)
Ještě jednou pro názornost, ju?
Škoda 105 měla světlou výšku údajně 17 cm. Zvýšené kombíky jako Subaru Legacy a Subaru Outback měly světlou výšku 22 cm. Takže světlá výška v této kategorii je rovná osobáku, absolutně není důkazem „terénnosti“.
Lada Niva má 23, a na teréňák se kvalifikuje permanentně připínatelným 4×4 a redukcí.
Nový Ford Bronco má světlou výšku 33cm, starý Ford Bronco na terénních pneu dokonce 50cm, Humwee/H1 40cm – a redukci a permanentně připojitelný 4×4.
Takže špatná zpráva – se světlou výškou pod 23cm a bez permanentní 4×4 a redukce nemáš teréňák, ale auto s přesně stejnými terénními schopnostmi, jako zvýšený kombík. Které se jako teréňák jen tváří pro neznalé. Tedy pozérmobil.
*permanentně připínatelné – myšleno nikoli Haldexy a podobné vyfikundace.
Jan Mrcasik: hezká exhibice o něčem, o čem jsem vůbec nepsal (světlá výška – asi nějaká Vaše modla, netuším proč), ale můžem to zakončit hned u druhé věty – SUV nemám, takže bacha, aby Vám ta žilka nepraskla zbytečně ;-)
hlavne je Mrcas opet zcela mimo misu. SUV si na offroad nehraje a ani to neni mysleno. Svet se netoci kolem Mrcase ani kolem ceske kotlinky. Vetsina venkovskych oblasti v zapadni evrope, spanelsko, casti francie i italie proste potrebuje jenom lepsi osobak na venkovske cesty. Holt jsou vsichni podle Mrcase pozeri, skoda ze opet pise o necem, o cem vubec nic nevi. Ale na to jsme tady zvykli, holt to nevygoogloval, tak nic.
No ale to zas neznamená, že sa majitelia SUV-ečiek nemôžu hrať na veľkých off-roadistov.
A to, že väčšina majiteľov si kúpila SUV z dôvodu iného ako off-roadenie neznamená, že tu nebude skupina ľudí, ktorí budú haniť a opľúvať autá typu SUV len preto lebo sú veľké (v skutočnosti sú len vyššie ako bežné sedany či kombíky, alebo Mrcaséikov milovaný hatchback).
No a dodávky sú tiež fuj, lebo……no proste lebo.
zase to Mrcasovi tak nekomplikuj, on to onalepkoval, SUV = pozermobil, a tim to hasne. Problem solved, muze zase klidne spat.
netlife:
Možná myslel požermobil. S tím bych i vcelku souhlasil.
světlou výšku do toho fatdwi tahám proto, že když jsme se o tom bavili naposledy a já dával protipříklad Suzuki Swift 4×4, opáčil jste mi, že to neprojede stejný terén, jako SUV. Že vy jste totiž SUV jezdil po polní cestě.
Najlepší off-road je podľa starého vtipu firemná Felicia, ale kamoš jasne dokázal že firemný Fiat Panda 4×4 ponaháňa v off-roade aj Nissan Terrano II.
Vedel som, že si napísal nejakú kokotinu, ale teraz mi to udrelo do očí.
Čo preboha je permanentne pripínateľné? To je nejaký new speak? Ja, starý zadubený dinosaurus poznám buď niečo permanentné, alebo niečo čo dodatočne zapnem (pripnem).
SatanOkkY: permanentně připínatelné znamená, že si to můžete permanentně připnout a tak je to permanentně připnuté do doby, než to odpojíte:-))
spis je to vlastnost nejakeho stareho kramu, ze to muzete pripinat, ale ono to stale vypadava, takze to muzete permanentne pripinat a ono to tam porad nedrzi :-)
netlife: to měl kdysi kamarád na Š120, permanentně připínatelná jednička:-) Dost blbě se s tím rozjíždělo, šaltpáku bylo nutné držet, jinak jednička vyletěla a motorista zůstal trapně stát uprostřed křižovatky. Zajímavá zkušenost, s ohledem na to, že jsme tím autem byli v cca 1000 km vzdálené západní Evropě.
A zasa toto sa mi zdá v poriadku…
„Permanentne pripínateľnú“ zadnú nápravu má predsa aj Duster…
Voľba „AWD lock“ ju pripne a ona zostane pripnutá (resp. sama od seba sa odpojí až pri prekročení nejakej rýchlosti)…
takze neni permamanentne, kdyz se sama odpoji. Permanentne ma prave Pajero, jak to zaradite, tak zustane zarazena dokud to neznicite.
Ako píšem, som starý neflexibilný dinosaurus a mám len obmedzenú slovnú zásobu zrejme, lebo ak počujem slovo permanentne tak si v hlave vizualizujem niečo čo je navždy, nafurt, naveky – proste niečo nemenné.
jizlivec: permanentní 4×4 jsem na autě měl a světě div se, připínat nic nešlo a dokonce nešlo ani nic odpínat. Prostě to bylo tak nějak permanentní…
Bohužel, byl to sedan se světlou výškou asi jen o 1.5 vyšší, než co měl model bez AWD, takže šlo pravděpodobně o pozeřinu. Kdybych to tenkrát věděl, tak bych to určitě nekoupil a podíval bych se po něčem, co pozeřina není a co má ten permanentní pohon připínatelný:-)
@fatdwi: AWD ma právě ten zmiňovaný Duster a to není(ani nikdy nebyla) permanentní čtyřkolka(dá se jen dočasně uzamknout do 80km/h nebo do příštího startu). I to quattro, ve verzi „Ultra“, dnes uz dokonce i na A6 apod. uz není permanentní.. To jen tak pro pořádek.
@fatdwi: edit, omlouvám se, Duster má 4WD, stálý 4×4 je AWD, sry.
..a světlou výšku má 21 cm. To vím přesně, protože jsem pod ním s postaveným vocasem nepodlezl, když jsem se chtěl schovat u milenky v garáži.. :D
Světlou výšku 21 cm měla i Volga GAZ 21S…
Nikdy jsem nezkoušel podlézat ten vůz s erekcí, vstávaly mi akorát vlasy hrůzou pokaždé, když jsem měl natlačit vazelínu do 21* maznic přední nápravy…
Jinak „permanentní“ lze chápat nejen ve významu „trvalý“, ale i „setrvalý“ – permanentka také obvykle neplatí věčně, ale jen po nějakou dobu, případně se musí obnovovat…
* Náhodná souhra čísel…
Mmch. měním názor: slůvko „permanentně“ je v dané souvislosti nevhodné pro nadbytečnost, anžto nepermanentně přiřaditelný pohon druhé nápravy by v praxi musel vypadat tak, že je třeba držet nějakou páku nebo tlačítko po celou dobu 4WD režimu…
DF: jak tomu která automobilka říká je irelevantní, zrovna na mém autě bylo „AWD“ a byla to permanentní 4×4, zatímco na jiných autech téže značky je taky AWD a permanentní to není. Takže se nedá říct, že „Duster má AWD“ a to znamená něco konkrétního. Může a nemusí a určitě to nelze brát napříč modely, natož pak napříč značkami.
@fatdwi: Která automobilka pouziva oznaceni AWD a neni to staly 4×4 pohon? Pro mě je automaticky nebo docasne pripojitelny 4×4 spis vyhoda, stran nákladů na údržbu, pneumatiky, spotřebu..
DF: neřeším, jestli to je nebo není výhoda, každé má něco. A kdo na co používá jaké označení neřeším, protože i to stejné označení je kolikrát společné pro různé pohony (např. zrovna profláklé „quattro“). Vzhledem k tomu, že je to pouze zkratka z All-Wheel Drive, tak je logické, že to nemá žádný ustálený význam kromě toho, že to má náhon na všechny čtyři. Ale jestli permanentní, s redukcí nebo s viskózní spojkou? Záleží na automobilce. Třeba Honda používá pro dvoukolky 2WD a pro čtyřkolky AWD, je to jen označení v ceníku a rozlišení jednotlivých modelů. O technické stránce AWD to neříká vůbec nic.
DF: jsem to už odeslal, ale stejně mi to nedalo – na CR-V to „AWD“ je i na autě. Přitom je to označení pro „Real-Time AWD with Intelligent Control System“ (tak se to celé jmenuje a permanentní to pochopitelně není).
@fatdwi: Ok. Já jsem chtěl u novyho auta pro sou ženu čtyřkolku(u ojetyho bych asi 4×4, stejně jako automat asi preventivně nebral) z důvodu, že se bála jezdit do práce v zimě na sněhu a tohle jí dává alespoň trochu klidu na spánek, když to v noci sype.. Podle mě stálou 4×4 u moderních aut u nás 90 % lidí vůbec nepotřebuje.
Jan Mrcasík nechci Vám kazit náladu, ale Lada Niva nemá ani permanentně připínatelné 4×4 ani jinak připínatelné 4×4. Lada Niva má permanentní 4×4. Jako že jsou všechna 4 kola poháněná permanentně pořád furt…
Tím Offroadovatější skutečný Offroad to je ;-)
Ano, vyjádřil jsem se samozřejmě nepřesně, leč kontext byl SUV a nevím o žádném moderním SUV, které by mělo doopravdy permanentní-nepřipínatelný pohon 4×4 – jen o offroadech. Proto mě ani nenapadlo tuto možnost adresovat.
měl jsem za to, že většina produkce subaru má prostě natvrdo tři diferenciály a šmytec. ale možná že už se to taky nějak pokazilo. a jestli je legacy, outback, forester, a XV suv, ofroud nebo kombík, to fakt netuším.
ostatně čím je auto větší, tím má větší smysl udělat ten pohon na čtyři kola odepínatelný, neboť čím víc kol permanentně ženeme, tím to víc žere, a čím větší auto, tím větší úspora paliva.
@Jan Mrcasik: No, moc ty centimetry řešíte. Pajero 2 má na 31″pneu světlost 24cm. Na standardech cca těch 20-21cm. Nejnížší místo je pod zadním deferákem. A vpředu to ani nemá tuhou nápravu. Je to tedy jen zvýšené kombi? Neřekl bych. A třeba narozdíl od nového Bronca se tomu ani nezlámou „šťouchačky“ řízení o první šutr.
Sumy: nenapsal jsem snad
„Lada Niva má 23, a na teréňák se kvalifikuje permanentně připínatelným 4×4 a redukcí“
?
Pokud má Pajero světlou výšku 20cm a pohon výhradně přední nápravy na silniční zpřevodování, pak by to vskutku byl zvýšený kombík. Je to snad tak? Pokud ne, co se mi to pokoušíte podsunovat a proč? :D
A vieš ty blbečku, že keby si nejazdil na hatchbacku ale na Smarte koľko miesta by si pri parkovaní ušetril. Tam kde zaparkuješ ty tvoje 2 hatchbacky by sa za seba pohodlne postavili tri Smarty a ešte aj 50ccm skúter.
lidi proste nemaj tu zakladni slusnost, aby chodili pesky a neobtezovali lidi s hatchbackama. A ti nejvetsi hajzli si jeste kupujou co nejdelsi auta, aby kazdyho slusnyho cloveka nasrali. Tak je to.
Ja som inak veľmi vďačný všetkým bláznom čo jazdia po veľkomestách na bicykloch, kolobežkách či v MHD miesto toho aby šli danú vec vybaviť autom. Bez týchto „ohľaduplných bláznov“ by sme sa mi permanentne postihnutí motoristi nikam nedostali.
Jen drobná (opakovaná) lingvistická…
„Průchodnost“ je vlastnost terénu, vlastnost vozidla je „průchodivost*“…
Vůz s výbornou průchodností umožňuje nastoupit z jedné strany a vystoupit z druhé, aniž by se jeden musel nějak kroutit…
* Je roztomilé, že automatický korektor mi to podtrhává…
Tak toto je zaujímavá poznámka a pritom všetci „odborníci“ na autá (auto-žurnalisti) to používajú nesprávne – vozidlo má výbornú priechodnosť terénom. Idem zistiť slovenský ekvivalent k slovu „průchodivost“.
Vlastne ho tiež nepoznám…
Najskôr by sa našiel v nejakej vojenskej príručke*…
* Predpisy ČSĽA sa vydávali buď v oboch jazykových mutáciách, alebo v češtine so slovníčkom (českojazyční spolubojovníci sa vedeli dorehotať na pojmoch „čačina“ a „mačina“)…
Čo je „mačina“ som si musel pozrieť. A to druhé som vždy počul pod názvom „čečina“, teraz som pozeral, a vraj sa to môže volať aj „chvojina“. To je teda pekná chujina…
Z vás to tedy stříká. To je emocí, jako kdybych v Indii masově porážel posvátné krávy.
Pokud napíšu:
„která se designově tváří jako teréňáky, a přitom i jako řidič jedoucí za nimi vidíš, že světlá výška pod zadní nápravou je zhruba na úrovni sníženého combi“
Jakou přesně logikou mi fatdwi předhazuje, že je podle mě údajně pozérmobil sedan? Sedan si snad designem hraje na něco, co konstrukcí absolutně není?
Pro názornost – jiný pozérmobil by bylo například auto s vnějším tvarem Porsche, a uvnitř motorem z Trabanta. Nebo auto vnějšího tvaru a rozměrů náklaďáku, ovšem s užitečným zatížením 150kg.
Pokud napíšu:
„permanentně připínatelné – myšleno nikoli Haldexy a podobné vyfikundace“
Proč má SatanOkkY potřebu vyskakovat, co to jako má znamenat a co ti asi může znamenat, když má černé na bílém – jako antonymum automaticky dočasného připojování druhé poháněné nápravy zcela nezávislého na vůli řidiče?
Pokud píši o parkování, to je také veselé vyskakování. Já třeba považuji za základní slušnost, že pokud je v naší ulici málo parkovacích míst, nestrčím do ní obě auta, ale jedno zaparkuji o pár ulic dál, kde je místa habaděj. Jiní to tak nemají – a co jako? Škrábu jim snad lak? Nadávám jim snad vulgárně?
Stejně tak vždycky parkuji tak, aby zbylo alespoň jedno plnohodnotné místo pro hatchback. Ne jako hovado tak, že zbude jen zlomek parkovacího místa, takže fakticky zaberu dvě.
A mimochodem, mám kombík. Velikosti Superbu. Ale neparkuji s ním jako hovado, ale s citelným úsilím s ohledem na ostatní parkováníchtivé sousedy.
Ako človek čo jazdí / jazdil (bavíme sa tu o desiatkach tisíc kilometrov) ako vozidlá s poháňanou jednou (prednou) náprav a aj s poháňanými dvomi nápravami rôznych typov: permanentná štvorkolka (aj s redukciou), permanentný pohon prednej nápravy a automaticky či polo-automaticky priraditeľný pohon zadnej nápravy pomocou medzinápravovej spojky (rôznych typov prevedení) a potom môj najobľúbenejší pohon s trvalým (permanentným) pohonom zadnej nápravy a manuálne (či už druhá radiaca páka, alebo otočný volič pohonu) priraditeľným pohonom prednej nápravy BEZ medzinápravového diferenciálu či spojky (a opäť s redukciou) som proste uzavretý v nejakom názvosloví a permanentne pripojený pohon druhej nápravy je u mňa navždy bez možnosti PRIPÁJANIA. Teraz ako som to napísal tak som si uvedomil, že už reagujem ako ten šmíracký zmrd corona s jeho rozvodmi.
Inak blahoželám – zavzdušňuješ sa tu, že Hilux zabere na dĺžku 1,5 parkovacieho miesta a pritom sám jazdíš na dosť dlhom aute čo je o 470mm kratšie ako ten Hilux.
Půl metru je na parkovišti zatraceně hodně – a nemám permanentní kouli a on jo. Všimni si, že jsem nikdy nenapsal, že chlap z paneláku nemá právo na Hiluxe – třeba jezdí ze sídliště na hájovnu, nebo s plní sen, OK.
Jen jsem napsal, že pokud si pořídí takovou krávu, má si dát záležet, aby mohli zaparkovat i ostatní. Já ten svůj kombík po parkování šoupu doslova na centimetry tak, abych maximalizoval místo pro ostatní. Zaparkovat auto v podélném stání tak, že před ním zbude „parkovací místo“ dlouhé 2,5m je doočíbíjící hovadskost.
A pořídit si dokonce dvě takové krávy v panelákové ulici, kde se zoufale nedostává parkovacích míst, a oběma zabírat nejbližší parkovací místa, je ultrahovadskost. Moje druhé auto parkuje dost daleko v málo využívané boční ulici právě kvůli fairovosti vůči těm, kteří by nezaparkovali ani jedno.
Co dodat klidná jízda na účel užití. I když se nám s kolegou stalo víckrát i s jeho navigací že jsme přes vysočinu zabloudili ale tentokrát jsem držel správný směr podle slunce ale jeli jsme opravdu dlouho po takové vesnické skoro jednopruhovce lesem a jarouš na hokl že se líně táhnu abych přidal ale naštěstí jsem ho neposlechl protože i tak jsme vylétli z lesa nebeskou rychlostí na padák do vesnice a to byla fakt střecha a navíc z polní cesty. Víc jakpadesát jsme nejeli ale po těch asi fakt 30° střechy neslo po prašném povrchu zpomalit s mizernou adhezí a bylo to pocitově jako s nadskakováním jako druhá kosmická rychlost k opuštění sluneční soustavy. Samozřejmě že vychrlil ze sebe seznam sprostých slov kdy jsem některá ani neměl v seznamu a poté větší část asi snad půl kilometru té střechy docela tiše úpěl my se zabijem. Ale zjistl jsem že abs to vede ve směru bezpečně a tak mu povídám vidíš ýe ve vesnici je asfaltkakterá naštěstí navazovala rovně tak tam zabrzdíme a tak pčstal s akutním vyděšením ale pas svíral jak kropenkuproti čertům
Takle mi to uskočilo ale jo, dobře to dopadlo ale těch 50 jsme jeli kdy jsem si na asfaltu dovolil podívat na tachák což je fakt ze svahu ukrutná rychlost. Jenom jsem se modlil aby tam něco někdo nebo dítě nevlítlo do silnice. Ale ty baráky tam byli fakt v hrozném svahu a kde jsme byli ani nevím protože tam žádná cedule s té polňačky nebyla a hlavně jsme nic nebádali a byli rádi že to bylo ok. Rallye, tfujtajbl. .-)
Jo s mondeem rychlodrakem dohc, lihounem. :-)
zase vocaď pocaď. 30° je o trochu víc než hang na černé sjezdovce ve svatém petru, je to 58% čili 50 cm na metr.
reálný maximální sklon traktorových cest je na krátkých úsecích někde okolo 30%, tedy 17°, a to je velmi slušná červená sjezdovka, kde dokáže carvovat tak jeden z deseti lyžařů.
Tak mám s toho dodnes husinu ale ten 1. dojem byl že to byla půlka pravého úhlu a teda prášilo se za kočárem. :-)
na lyžích jsem se několikrát dostal přes 45°sklonu (samozřejmě ne na sjezdovce) a to už je pocit jako na střeše roubenky, kde se i ostřílený pokrývač pohybuje s velkým respektem. půlka pravého úhlu je pro nás (evolučně opičáky ze stepí) děsně moc.
sklony přes 40° už bývají v našich podmínkách holé (a jsou to skalní stepi, nějaká ta tařice a nějaké to křovisko zakořeněné do hloubky, ne travní porost), neboť se tam neudrží jemné složky zeminy a vláha, a v našich geologicky starých horách se prakticky nevyskytují (kromě pár strání ve vysokých sudetech a strání relativně mladých sopek). svahy s větším sklonem jsou poměrně krátké geologicky mladé svahy vymletých koryt vodních toků, rozhodně ne stráně nad vesnicí.
samozřejmě vůbec nerozporuji že to asi bylo kurva prudké.
Předpokládám že tam plánovali silnici ale cestáři se jim patrně na to vykvajzli a i ty baráky v strmé ulici byla teda divočina až „pohádková. :-)
Tam měly být schody!! .-))
jinak silnice s živičným krytem má svá technologická omezení sklonu, litý asfalt je limitován stékáním při pokládce (někam do 8% to jde položit slušně, do 15% velmi blbě) a asfaltový beton („balená“) někam do sklonu, kdy válec po balené nekontrolovaně klouže (někde nad 15%), „penetrační makadam“ se dá položit do nějakých 20% sklonu (na hrubý štěrk postřik tekutým asfaltem). na větší sklony jedině tak dlažba, kryt ze silničních panelů, štět se zakalením (do hrubého štěrku zaválcovaná ponovu prosívka z lomu nebo postaru jíl) nebo štět se zaválcováním obrusu (odpadu z frézování živičných vozovek).
Souhlas, ale „dáblové s finišerem si na střechu troufnou. Kdy tedy potom s válcem zuří. :-)
občas jedu na víkenhaus po cestě se sklonem 26% (měřeno z mapy a jednou jsem tam dokonce byl s latí a nivelákem, aby se mi lépe machrovalo) po zakaleném štětu, tudy ovšem jezdím výhradně z kopce, když se mi nechce vyjíždět dokopec 20% po štětu s obrusem z naloženým zadkem předokolky nebo dokonce s vozejkem, a je to pro běžné vozidlo určené na silnici limitní i ve sjezdu (jednička a opatrné přibržďování tak, aby byly otáčky na volnoběhu, tedy cca 7km/h). do kopce mě to ani nenapadne, a bohužel to tu a tam rozryje nějaký blb, co si myslí, že čtyřkolku je potřeba do kopce rozjet a rozskákat na příčnejch rýnách.
45°sklonu má oficiálně nejprudší část sjezdovky Šance na Špičáku na Šumavě (něco přes 100 metrů, cca 75 metrů výškových) . Sjezdovka od výstupu sedačky má několik zlomů, kdy se svah stává stále prudším a na tom posledním se s respektem zastaví asi každý kdo to zkusí sjet. Nebývá tam moc plno ;-). Většině lidí stačí zkusit to sjet za den jednou, ale viděl jsem to i někoho sjet cíleně šůsem. V létě to tam není holé, ale rostou tam borůvky.
vsadím se s Vámi, že 45°tam fakt není, tedy určitě ne na úseku delším než dejmetomu třicet metrů. bůhví jestli to atakuje pětatřicet stupňů. o láhev slušného nepříliš sladkého rumu?
vždyť i mausefalle má 85°, což je, pěkně prosím, těsně nad 40°. a jak sám píšete, 75 metrů na 100m vodorovné vzdálenosti – a to je, pane, důstojných, ale pouhých 37 stupňů.
pětačtyřicet stupňů má u nás jen pár strání v krakonošově a jeseníkách, a všechny jsou jednak dost o hubu (potenciálně lavinově nebezpečné je vše nad 30°, vše nad 40 velmi), a druhak velmi zakázané (ano, většinu toho v krakonošově jsem kdysi jel, ale už je to dávno promlčené). s tím se sjezdovka fakt nemůže rovnat.
mausefalle má přirozeně 85, ale procent. pardyjékopyto.
jo a podmínky na ten rum: půllitr či sedmička někde lehce nad pětikilo, nerozhoduje článek nějakého pisálka co si plete grády, stupně a procenta. dejmetomu podle měření na mapy.cz kolmo na vrstevnice, převýšení děleno délkou a tangenta na mínus prvou. nechce se mi půjčovat školní teodolit a rajzovat. ok?
Horni Sance nema usek s 45 °.
Jak píšu, officiálně
https://www.skiarealy-sjezdovky.cz/ski-areal/spicak/
…Nejprudší sjezdovka v ČR – Šance, se sklonem 100%…
A těch cca 100 metrů na 75 metrů výškových jsem nemyslel vodorovně 100 metrů, ale 100 m po svahu dolů. Nevím jak vy, ale na lyžích jezdím totiž po svahu a ne po nějaké imaginární rovině. Samozřejmě reálně metrů na těch Šancích ujedete ještě víc, protože šílence co to vzal přímo dolů jsem viděl pouze jednoho.
sklon sjezdovky se měří od vodorovné. tangenta 45° je 1,00 – to znamená 100 metrů převýšení na 100 metrech vodorovné vzdálenosti.
Stupne a procenta stoupani se pletou pomerne bezne, tady https://cs.wikipedia.org/wiki/Stoup%C3%A1n%C3%AD je to i s obrazkem a tabulkou…
Jimmyx: když píšete „officiálně“, proč dáváte odkaz na web třetí strany?
Kdybyste se podíval na skutečně oficiální stránky, zjistil byste, že na rozdíl od těch neoficiálních tam píčoviny o 45 stupňovém sklonu nepíšou. Místo toho je tam tohle:
– Šance první úsek, převýšení 10 metrů, délka 400 metrů
– Šance druhý úsek, 230/550
– Šance spodní úsek, 106/600
Takže úsek, o kterém píše nějaký blbeček na svém webu, na Šancích vůbec není. Ale je tam na středním úseku 42%, což nejspíš toho blba, co nezná rozdíl mezi stupněm a procentem, zmátlo. A Vás zjevně taky. Bacha na převzaté bláboly, když je to tak snadné ověřit si to.
V lete jezdi Sanci pumpickari.
co se týče strmého sjezdu, tak v praze v prokopáku je vyhlášený třeba „sjezd ke kozám“, což je na xc hardtailu bez teleskopické sedlovky víceméně hraniční sklon pro fotra s pudem sebezáchovy, a to je „pouhých“ 20°. na speciálních potvorách na kterých se sedí jak opice na brusu a ujet na tom tři kilometry po rovině na koupaliště je pravá tortura, se dá jet sklon výrazně vyšší. ostatně, dá se jezdit kdeco, mé oblíbené obstarožní jútúb video je steinere rinne ve wilder kaiseru (jinak ferráta obtížnosti B)
Pumpičkáři ale nejezdí tu neprudčí část. Koukněte na vrstevnice.
https://mapy.cz/s/naboberepu
ano, na vrstevnicích naměřím 67 metrů převýšení na 100 metrech. to je pěkně prosím „jen“ 34°. https://mapy.cz/zimni?mereni-vzdalenosti&rm=933a-xTlYDZ2ED&x=13.2139980&y=49.1706167&z=18
ovšem teze jednoho z marketingových pisálků „Raritou je černá sjezdovka Šance, která je se zhruba čtyřistametrovým úsekem se sklonem více než 45 stupňů zřejmě nejprudší sjezdovkou v České republice“ je velké kouzlo nechtěného; to je skoro jako H2SO5 nebo husitský hauptmann s lehkým kulometem v ruce (na trati s celkovým převýšením 330 metrů). to je prostě „holčičí matematika“ https://medium.seznam.cz/clanek/naturally-mlade-divky-meni-pravidla-matematiky-holky-proboha-kdo-vas-ucil-pocitat-19679
Nejezdi… pokud se drzi trate ;-)
Sysop: 42% klesání si myslím spokojeně oželí i poměrně zkušený biker s dobrým kolem. Obyč cyklista s hard tailem to zkoušet nebude ani omylem. Neříkám, že to tam nemůže někdo dát, ale to bude nejspíš hodně mladé testosteronem napumpované ucho se sjezdovým fullem za kilo a víc, co má potřebu „zkusit vole všechno“. Těch budou troufám si říct jednotky za sezónu.
Zpravidla tam vidim zpovykane nemecke pubertaky.
Btw, tohle provozuje i muj sef, kteremu tahne na padesatku. Zrovna pred prazdninama hodil drzku kdesi v dolomitech, haxnu mel v jakymsi kovovym udelatku a radoval se, ze levou, takze mohl ridit auto.
Muj sef tez. Kdyz je sezona, tak kulha po vikendu tak ob tyden. Ted mel chvili pauzu, pac srustal.
Na sjezdovce ne, ale v lese jsou dreveny sjezdy, najezdy a zatacky, takze pokud to clovek sneruje podle trati, pak je to do znacne miry bezpecne. Kolik je tam urazu v letni sezone, to nevim. Samozrejme je to i otazka rychlosti.
Tak nebo tak, tohle neni sport pro mne :-)
Zpovykaný německý puberťák docela odpovídá tomu, co jsem si myslel – u nich předpokládám slušné sjezdové kolo není problém.
Ad zábava – sjezdy neprovozuju, ale single traily mám naopak velmi rád, pokud jdou sjet na normálním kole. Nejsem ochoten kupovat speciál, takže extra prudké černé, zvlášť ty plné kořenů a šutrů, jsou na hard tailu o ničem. Ale cokoliv s rozumně hladkým povrchem je perfektní a třeba červený flow trail v NmnM je naprostá paráda. Chce to zkusit, byl jsem docela skeptik, „jednosměrka v lese“ mi nic neříkalo, ale pak jsem na to jednou najel a je to super.
No pozor, nějak se tu motaj °s %. Ale třeba když se jede po modré od Dunaje do Rovenska, tak je to cesta, kde jsou i úseky přes 40% a už to stačí, aby se při jízdě do kopce zvedaly přední kola i u dlouhého auta. S manželky krátkým pajerem jsem byl posr… až za ušima.
od Liubcové do Rovenska? tam jsem jel několikrát, jednou z kopce dolů při mokrém sněžení (které naštěstí hned tálo) s obyčejnou předokolkou z ostbloku s ojetýma univerzálkama a nebyl problém, jedinkrát kdy bylo nutno využít plný potenciál vozidla bylo do kopce při teplotě okolo nuly a po uježděném sněhu (neseděl jsem za volantem) a v předposlední a poslední vracečce bylo nutno na pár desítek metrů zašpérovat. řekl bych sklon lokálně lehce nad dvanáct procent (čtrnáct?).
aha, neumím číst, píšete „po modré“. pyrdyjékopyto.
Vzpomínám si, že v knížce „Rozpoznávání raket, letadel, tanků a jiné bojové techniky“ (Naše vojsko 1964) byla u OT HS-20 uvedena stoupavost 100 %…
Ten stroj je sice dost placatý, ale zajímalo by mě, jestli by zvládl boční náklon 45°…
Chybí tam dva zásadní údaje, z nichž jeden lze sice snadno odvodit z údajů jiných (tedy, souložit v tom jde jistě velmi dobře, vzhledem k té 180 cm dlouhé posteli), ale to druhé nikoliv: kolik to žere?
Doplňující otázka: s ohledem na použití, proč jste chtěl Sporta a ne obyč Pajero, ideálně krátké? To by řešilo všechny výtky, co ke Sportu máte (je to dlouhé, může to uvíznout za břicho, ohnutá el. přípojka tažného a drhnutí tažným…).
Spotřebu jsem záměrně uvádět nechtěl, vono se to může hodně lišit v závislosti na použití toho stroje…občas jsem jí počítal spíš na motohodiny, zvlášť v lese. Při mém způsobu provozování toho auta to žralo cca 10 litrů.
Obyč Pajero (popř. Land Cruisera) jsem chtěl, ale nesehnal. Majitelé si toho cenili dosti výše než Sportů a žádali za totálni pelechy nesmyslné částky.
Všechno vraky, za tu cenu za kterou jsem si představoval polotraktor okolo domu. Shnilý na paštiku a obvykle s tím 3,2 motorem, kde byly drahé opravy vstřikovacího čerpadla kvůli vyrezlé nádrži, respektive hrdlu. Krátké Pajero by bylo super v terénu, ale ztratil bych výhodu toho vnitřního prostoru a pohodlného nastupování pro děti (ranní rozvoz do školky a školy) což pro mě bylo důležitější. Občas jsem v tom autě doopravdy přespal v lese… :-)
Childeater: právě proto mě to zajímalo, protože bych čekal, že při popisovaném režimu to bude ještě horší a kupodivu to není zas taková hrůza.
Ad výběr – rozumím, akorát v článku nic o dětech nebylo, takže jsem nabyl dojmu, že jste tím jezdil pouze sám a primárním cílem byl ten „traktor“ na těžení dřeva. Takto už to dává smysl, holt při těchto požadavcích je to nutně nějaká forma kompromisu.
prijde mi, ze tohle je jedno z aut, ktere ridil snad kazdy. Ja mel jenom dve vyhrady: jenom 5 mist (klasicke pajero ma 7) a ze se v tom blbe sedi, resp. v klasickem Pajeru sedim jak na zidli, v tomhle mam nohy vic dopredu, jako v osobaku a to mi moc nevyhovuje. Jinak fakt pracant.
Jinak pohodlne nastupovani se prece od normalniho Pajera nijak nelisi, urcite tohle neni nizsi.
netlife
to pohodlné nastupování u kraťase směřovalo k tomu, že jsem nechtěl třídvéřovou verzi…
jo, sorry, me uplne vypadlo, ze to kratke ma 3 dvere. V terenu bylo super, ale na silnici koza.
Pokud si vzpomínám, spotřeba se tady moc neřešívala…
Druhá klíčová otázka bývala, zda má vůz na palubní desce qalitní plasty…
Sám jsem kdysi k článku o Tatře (813 nebo 815) uváděl, že má ty nejlepší, co nejdou poškrábat ani nožem…
Jo a souložit v ní můžou čtyři páry současně a ani nemusí sklápět sedačky…
no, ctyri pary, jestli to nemate z vlastni zkusenosti, tak pak to muze byt JPP, znate to :-)
To tady chybelo, mekcene plasty a jestli to ma prostor na petku s vodou.
V Brne bejval v Komine zaparkovanej Kadour, kam se chodivalo sukat. Mel fprdeli motor a nikomu se to nechtelo opravovat, ale jako smajchlkabinet fungoval sqele. To byly osmdesatky…
To abys tam před mrdem pozval Gila Grissoma s UV lampou, aby sis nelehl do cizí louže…
Ona tam chodila vicemene jen vybrana particka, co vedela, kde jsou klice. Cca deset kluku. Kolik tomu odpovidajicich holek, netusim. Samozrejme hyena se v ramci mezi ctila a kdo spotreboval sprcky v palubce, musel koupit novy. Paxe to zvrhlo a misto sprcek se tam obcas objevily jen prachy za ne, coz sice bylo fer, ale neresilo akutni problem.
Škoda, že tam na šukání nebylo Pajero.
Ve španělštině (vyslovuje se „pachero“) to totiž znamená „Onan“.
Zjistil jsem to, když jsem se pídil, proč se Pajera prodávaly v Americe jako „Montero“.
Childeater: jo jo, to je jeden z profláknutých překladatelských failů. Asi nejznámější je „Nothing sucks like an Elektrolux“ na vysavače v USA.
to je těžký. v jednom městečku východně od Tallinnu místní vůbec netuší, proč jim desetkrát do roka zmizí cedule označující začátek obce. kdežto v hornorakouské vesnici tak nějak tuší, proč se ožralí britové fotí obnaženi u začátku vesnice.
Fucking se už dva roky jmenuje Fugging, takže turisty už tam nejspíš nemají. Estonsko jsem musel hledat, myslíte Pussi? Každopádně už jsem se setkal s tím, že si cizinci dělali srandu v Tatrách, protože jim ten Horný Smokovec přišel taky docela komický (mě to až do té doby nikdy nenapadlo).
obyvatelé Vackova také těžce nese, jak jméno jejich vesničky obce milené vyslovují německy mluvící turisté.
Vackov jsem našel u Tábora, uprostřed ničeho – tam někdy zavítal nějaký německý turista, aby je mohl naštvat? Nebo je to spíš UL a zbožné přání místních, aby se o jejich díře mluvilo aspoň nějak?
slyšel jsem to někde v hospodě, možná je to fakt jen zbožné přání místních.
abych to trochu vyžehlil, přidám historku o občanech vesnice Smrdov, kteří po dlouhém úsilí dosáhli na přejmenování své obce a jméno si vzali po přilehlém vodním toku (pochází odtud předkové tchána, a ten je na starý název velmi pyšný a schraňuje artefakty s původním jménem obce)
Lukas B.: jako, že tchán je hrdý Smrd a obecně od tam pochází hodně Smrdů? Pěkný :-)
etymologie názvu obce je prý čistě fekální – sedláci tam prý často hnojili pole a hodně to smrdělo.
obec ta se vyznačuje tím, že téměř 50% obyvatel nosí stejné příjmení, a tak je tam zvykem místo příjmení používat další zvykové jméno, Horní, dolní, od rybníka, od hřbitova – a tchán je „z hospody“
ostatně, vzpomněl bych gigantické dílo profesora Letošníka, a to komplet vytvoření českého místního názvosloví více než třetiny rozlohy českých zemí – po odsunu německy mluvícího obyvatelstva během pár let kompletně přejmenoval města, vesnice, ulice, kopce, potoky, rybníky, návrší, rozcestí a významné lesní cesty.
kdyby snad někdo tušil, v jakém vztahu k němu byla „doktor Letošníková“ působící do konce 80. let na jednom pražském gymnáziu, byl bych informací velmi potěšen (až zpětně jsem zjistil, proč je učitelka zeměpisu tak hrdá na toto příjmení)
Lukas B.6.9.2023 v 12:00
Teď jsem si vybavil, že se mi někde práší na knížečku z edice OKO „Zbraně, střelci, puškaři“ od dr. Ludiše Letošníkové…
Ale netuším, jestli to nějak souvisí…
netuším. byl starej václav letošník (1891-1955) , a to je to místní názvosloví, a jeho syn vlastimil (1922-2010), který byl jeden z objevitelů koněpruských jeskyní. jak s tím souvisí paní profesorka zeměpisu pražského gymnázia jiřina L., to věru nevím a chtěl bych vědět. zhruba to bude vrstevnice letošníka jeskyňáře.
fatdwi:
Hned kousek vedle Pussi je jeste Kunda :-)
jk_: teď na to koukám, z Pussi do Kundy 40 kiláků, to je nějak daleko, obvykle to nebývá ani metr:-)
jojo, tu „spodní“ ceduli si přivlastňují cestující češi snad víc, než ceduli označující městečko pod Ralskem.
Jednomu Polákovi celníci na Náchodsku prolezli za trest celej kamion i s tahačem. Si na otázku, co veze, dovolil říct, že piča do colná. Byl to nějakej fosfát že Švédska a ten chudák to vyslovil po polski. Když nám to dovezl, musel jsem si ty pytle vyfotit, protože tam fakt bylo pilcza dözolnä nebo tak nějak.
to mi připomíná jak chlapci komentovali pohraniční kontrolu na chorvatské hranici slovy „co furt ten četník prudí“. taky se se zlou potázali.
Re: fatdwi6.9.2023 v 15:01
Ale jo, muze bejt. Ne kazdej to ma k milence kousek…
S milenkama mi to pripomnelo, ze v Montenegru jsme mivali pro posadky lekarku, ktera se jmenovala Milenka, prijmeni uz nevim…Sidlila ale v mestecku Bar, takze pokyn : s tim strednim uchem budete muset za Milenkou do Baru, vyznival mile usmevne…
@ Sysop
Jo Komín, Bástr, Prýgl, moje srdcovka od dětství, už tady zas bydlím. Až teď mě došlo, jak píšeš o tom šmajchl Kaďourovi, proč se asi tak v nářečí Jundrovu říká „Jobsko“ a Jundrovákům „Jobali“. Zkusme hádat. Řeka, louky, les, hájky, odjakživa výletní hospody, zahrádky… nejblíž od Štatlu přes Žabiny…. :-D))))
V Zabinach jsem bydlel asi pet let a na Kacata chodil pres deset let na plazovej volys. ‚Za Jundrovem hajek briz, ozyva se – rizy, riz…‘
@ Sysop :-D)))))
Káčata i celej pravej břeh Svratky od Turbíny ke Skále (na té co jsme se učili jako pionýři slaňovat a Adam Ondra lozit i nahoru :-))) jsou od loňska luxusně zrekonstruovaný. Bohužel to láká cizí pumpičkáře a podobnou verbež.
Sukat slo i v Broukovi, ale musel se odsunout sibr.
Z toho jak to fatdwi popsal to vypadá, že tu soulož v autě provozuje především na ležato. :D
Ovšem když jsou lidi nadržený, jde to i bez postele v kufru. To mě tak připomíná historku, když jsme to s drahou polovičkou měli potřebu řešit v autě naposledy. Nevím kde, ale nějak se v tom lese vyloupnul nějakej místní vidlák, kterej se nás jal šmírovat. Byl u toho nenápadnej jak sáňky v létě, takže jsem na něj 2x z vokýnka řval, že ho vidím a jestli by ráčil vypadnout a stejně se zkusil vrátit potřetí zase děsně nenápadně z jinýho směru… Lidi postrádají elementární slušnost. Ale nějak to jde vždycky, když se chce. Ale když jsem nedávno přivezl domů tu C300, tak to drahá polovička okomentovala, že přes ten vysokej a širokej středovej panel to už asi nepůjde…
No jedna buchta mi jednou vykopla nohou kvalt, takze jsem fofrem tahal za rucku, to jsem s ni byl v jejim aute na Kamennem vrchu – hazkej vyhled pro predehru, ale mohl to bejt dobrej sesup dolu. Obvykle byly za per minut zadejchany okynka, takze potencialni smirak by videl uplny hovno.
Jednou jsem z prvniho rande odvezl domu jednu MVDr. a ta pred vystoupenim z auta se na ferovku zeptala, jestli bych ji ho ukazal. No na prvni rande jsem byl docela zaskocenej, musim rict a navic veterinarka toho urcite uz videla docela dost. Tehda jsem se vymluvil a odjel. Dneska si rikam, ze jsem byl vul :-)
Dalo by se vzpominat hodne, ale v aute jsem byl aktivni, kdyz jsem byl mladej. Dneska uz mam rad svy pohodlicko, zena taky, takze sice zrejme pul vesnice vi, co delame, protoze ona je velmi hlucna, ale jsme doma.
Tak toto auto som chcel kúpiť (samozrejme jazdené) pre seba na denné jazdenie, ale mal som podmienku – benzínový motor. No a to bola teda bieda niečo nájsť. Bol som pozrieť jedného Sporta v bazári pri Považskej Bystrici a potvrdili sa všetky článku od D-Fensa na danú tému. Takže nakoniec som sa musel s kúpou tohto auta rozlúčiť.
SatanOkkY: zrovna teď máte jedno pěkné 3.0 V6 GLS po prvním majiteli, po faceliftu a jen se 134k km na hrbu v Německu, cena docela v pohodě 8k eur. Sny se mají plnit nejen o Vánocích:-)
Vďaka za ponuku. Už to nie je také aktuálne aby som teraz letel na blind niekam do DDR či BRD kvôli okukovaniu.
SatanOkkY: inzerát je na mobile.de, takže kvůli „okouknutí“ nemusíte nikam jezdit, to až kdybyste naznal, že to má smysl (pobavil vpravdě chlapský dekor sedaček). Mě jen zajímalo, kolik benzínových aut je tady vůbec v nabídce, protože předpokládám, že ani před těmi cca 20 lety to nebyla úplně žádaná motorizace. Celkově jsou tam Sporty myslím 2 nebo 3, všechny ostatní benzíny jsou klasická Pajera (mobile.de zná pouze Pajero, takže to nelze jednozačně vylistovat a mít jen Sporty). Další variantou by byl dovoz z USA, ale když k tomu člověk přidá 60-70k za kontejner, clo a DPH, tak pokud to nemá na firmu, vyjde to na nesmyslný balík, zvlášť, když ten kontejner bude stát podobně jako samotné auto:-)
díky za článek. jen nevím, jak si vyložit ten závěr, že staré auto je posláno „na farmu“, kde mu bude dobře. :-D
:-D krásnej postřeh :-)
@ tcdd
Podle mě se tím myslí, že v lese a na poli nemusí vozidla splňovat různý „silniční a technický“ náležitosti, protože se pohybují „v bezpečí“, mimo oficiální silniční komunikace. O co jinýho by mohlo jít?
Na farmu se, hlavně tedy v dětském světě, posílají dožívající domácí mazlíčci…
No tu na Slovensku sa výraz „na farmu“ používa (aspoň teda v médiách) v súvislosti s hokejistami, keď ich tím pošle z NHL do nejakého svojho béčka v AHL, či ako sa tá druhá liga volá…
BITUMEN! Z toho jsou nekdy i cele silnice.