Jak se u nás měří. - zpět na článek

Počet komentářů: 34

  1. děkuji za článek, potvrdil co znám + jsem se drobně ochytřil.

    Doplnění: u nějakého laserového měřiče jsem v návodu četl něco ve smyslu , že „měří se čelně ke směru jízdy, odchylka max +/- 1 °. Bez důkazu předpokládám, že to platí u všech laserů.

    1. U nějakého lidaru to tak nějak myslím psáno bylo. Ale nemá smysl se na to vázat. Lidar naměří bez problémů i pod úhlem. Technicky proveditelné to není – to by si musel stoupnout do silnice, aby měřil čelně. Jakákoliv úhlová odchylka snižuje naměřenou rychlost. Ještě jsem neslyšel o případu, kdy by tím někdo úspěšně argumentoval.

    2. Vcelku detailní rozbor funkce lidaru a možnosti obrany proti němu:

      https://docs.google.com/presentation/d/1clIuE9n78McnLEzRD6dySHlPal08EUfJo-LCjLezICw/edit#slide=id.g39191aac8_3_166

      Nicméně to bylo na extrémní vzdálenost a měřeno z ruky. U nás se měří na podstatně menší vzdálenosti a často z trojnožky – typicky MDC LTI.

      1. No zkusím vám vysvětlit o co jde. Jak jsem psal v článku, tak lidar jen měří serií pulzů vzdálenost objektu a pak ze změny vzdálenosti v čase vypočte rychlost. Teoretický příklad. Takový lidar s pulsrate 200pps, který měří cca 0,5s tedy pošle serii cca 100 pulzů. Při rychlosti 50kmh ujede vůz za půl vteřiny cca 7 metrů. Mezi každým pulzem tedy ujede cca 7cm. Z této serie pulzů by měl lidar vyřadit ty neplatné. Tedy pokud se třeba obsluze třese ruka a neudrží auto v hledáčku, tak část pulzů auto mine, odrazí se od něčeho jiného a vzdálenost bude jiná a je jasné, že tyto pulzy nelze použít pro výpočet rychlosti. Pokud je chybovost příliš vysoká, tak lidar rychlost neukáže, je třeba měřit déle, nebo zahlásí chybu měření. Ke stejné situaci může dojít třeba pokud obsluha míří na masku, pak mu sklouzne ruka a míří na čelní sklo, nebo zrcátko, bok auta atd. a vzdálenost se zase změní. Lidary snad/možná i vyhodnocují intenzitu toho odrazu, takže možná poznají i změnu povrchu předmětu.
        Jenže za určitých okolností nemusí lidar toho poznat. Když si například stoupnete s lidarem ke zdi, namíříte na ni pod úhlem a během měření po zdi „sklouzenete“ – plynule, tak se vzdálenost mezi jednotlivými pulzy bude měnit, intenzita odrazu bude cca stejná a pokud bude pohyb po zdi plynulý a změna vzdálenosti mezi pulzy bude cca stejná, tak lidar nemá jak poznat, že jste během měření nemířil na stejné místo a tu změnu vyhodnotí jako rychlost. Takto můžete jako obsluha pohybem během měření vykouzlit na lidaru rychlost i na stojícím předmětu. Pokud takto precizně „sklouznete“ správným směrem třeba po kapotě, nebo boku jedoucího auta, tak mu můžete naměřenou rychlost navýšit od skutečné. V počátcích lidarů o tomto natočila reportáž BBC a výrobci snad/prý udělali v algoritmech lidarů úpravy, aby toho lidar lépe rozpoznal, ale jde to i s novějšími lidary.

        Reportáž zde: https://www.youtube.com/watch?v=N25ybu2y2aA

        1. Dobrý článek. Také jsem si udělal rešerši na YT.

          https://www.youtube.com/watch?v=pVdjZE2YhLE

          Určitě se s laserovým měřičem dá naučit měřit „správně“ tak, aby to nevypadalo, že s tím dělá psí kusy.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017