Jak nám úředníci prodražují bydlení - zpět na článek

Počet komentářů: 307

  1. Bydlení spíš prodražují zbohatlíci, co okamžitě skupují nové byty na pronájem a pak jen rejžují. Kolem co vidím se staví tisíce nových bytů a všechno je ihned prodané i když jsou to absurdní kotce 1+0 u dálnice. Nevím proč se musí všechno vybetonovat, když prý ČR vymírá.

    1. Jsi chudák proto, že jsi neschopnej, nebo proto, že máš hendikep?

      1. Jsi blbej, protože to hraješ, nebo že fakt jsi?

        1. Nejdřív tu ze sebe děláš chudáka, a když se tě někdo zeptá proč, tak kopeš kolem sebe. Hm, asi povaha.

          1. Ty dedukuješ z toho, že jsem napsal „zbohatlíci“, že jsem chudák? Zajímavé.

            1. Ne. Blbec.

              1. To by snad napsal duševní chudák a ne ve spojení, že jsem neschopnej. Jinak fakt dobrá argumentační smršť od vás :D bravo.

    2. Zvláštní, v našem developerském domě v „centru“ Olomouce vím o cca 80% vlastníků a 20% nájemců… Jestli to nebude spíš tím, že ty byty stály kolem 4 mega což znamená, že na pořízení musí mít „obyčejná lopata“ nějakých 800 tis svých peněz. Kdopak to má? ;-)

    3. A nenapadlo Vás, že druhý byt si obvykle kupujete jako investici, abyste ve stáří nechcípl hlady?

  2. Koukám, že u výpočtu čisté současné hodnoty budoucího peněžního toku vypadl vzoreček. Mělo tam být
    ČSH=Pt/(1+i)^t
    Pt je budoucí příjem v čase t
    i je diskontní míra
    t je čas v letech

    1. Kul, sem si chtěl postěžovat :)

      Jinak s tou základní školou pláčeš na blbým hrobě. Tady je to všem jasný, ostatně už za mě se vůbec nějaký úročení probíralo jenom pro maturanty v posledním pololety na že výběrovým gymnáziu.

      V nynějším inkludovaným školství budou rádi, když se naučí základní kupecký počty, nejvyšší úspěch bude trojčlenka (což já osobně sem intuitivně pochopil a do vyšší podoby převedl tak nějak od začátku, to trotlovský rozepisování sem nepobíral skoro od začátku) – na konci střední. Protože už za nás si vyučující přírodních věd stěžovali, že ti nově příchozí na 4letý studium neumí tročlenku (ani v té jednoduché variantě) ze základky v poněkud alarmujících počtech. Teď s inkludovanejma blbečkama mám za to, že z těch, co nezdrhnou na gynázium hned a zůstanou v tom hnoji základky až do devítky, se k pochopení tak náročné látky doberou možná jednotky kusů z ročníku.

      Vysvětlovat jim úročení, inflace a podobný termity, pane, to jim přijde, že si z nich děláte prdel, to je jak přijít a začít jim vysvětlovat raketovou nebo reaktorovou fyziku.

      1. Co to kurva píšu, samozřejmě pololetÍ.

      2. Tak to už asi fakt začínám být starý. My jsme na základce složené úročení jeli tak v 7. třídě a v 8. trigonometrii jak vzteklí. A to zdaleka ne každý měl kalkulačku, všichni se to museli naučit hledat v tabulkách. Na gymplu se pak jely derivace a integrály.
        Upřímně – mám vysokou ekonomickou a dvacet let jsem v praxi vystačil s kupeckými počty, maximálně (od)mocninami, důležitější bylo znát pár pokročilejších funkcí v Excelu.

    2. Spíš jako větší problém vidím to řekněme velkorysé nastavení parametrů.
      Třeba inflace 5 %, když cíl ČNB je 2 % a hodnota 5+ % z posledních 20 let byla jen jednou (2008).
      (Navíc aktuálně se do budoucna dá očekávat krize a tedy spíš nízká než vysoká inflace.)

      Dále roční výnos 10 % mi přijde opravdu silně optimistický, o 20 % už vůbec nemluvě. Obvykle se dočtete, že u nemovitostí je fajn návratnost investice 20 let (čili roční výnos 5 % plus inflace).

      I to, že stačí investovat do akcií a máte zisk aniž musíte něco řešit, je dost přehnané.
      Třeba při srovnání indexu PX 50 před 5 nebo 10 lety je dnes v mínusu, takže u českých akcií máte v podstatě štěstí když jste alespoň na nule.

  3. Autor přesné kopíruje Andreje – Kdo za to může?? Nějakej úředník!!!

    Je naprosto překvapující, že developeři v Praze 30 let sedí v koutě a nenašli ani korunu, aby promazali korupční stroj v ČR a aby si přizpůsobili legistativu.

    Odpoveď bude naprosto simple, jak to v zemi východního bloku většinou bývá, tedy, že jim nedostatek bytů vyhovuje, protože se ceny dají šroubovat nahodu. A výmluva na úředníka se náramě hodí.

    1. Územněplánovací mafie (tzn. starostensko-úřednická) je samozřejmě minimálně stejně silná, jako developerská, a aktivně pracuje na tom, aby to nešlo a bylo nutno mazat. A další příjem je pro ně samozřejmě právě ze včasnýho nákupu pozemků, ze kterejch se mávnutím proutku a vystavbou pár trubek stanou stavební a jejich cena vzroste až o tři řády.

      1. +1
        Jestli najdu čas, nasdílím pár smutných příběhů v tomto směru.

        1. Jestli najdu čas, nasdílím pár smutných příběhů v tomto směru.
          Já bych si spíš rád poslechl několik příběhů, kdy jste postavili pár projektů nájemního bydlení a přiblížili tak kvalitu bydlení a mobility pracovní síly Německu….

          1. A čo také, Kefalín, si predstavujetě pod pojmom „pár projektů nájemního bydlení“?
            Developer staví. Developer obvykle neprovozuje, na to se specializují jiné subjekty.
            Celý článek je o tom, že postavit cokoliv je u nás problém způsobený především přebujelou byrokracií. Nepitvám příliš ani příčiny, ani všechny procedury (to by bylo na knihu), jen ukazuji důsledky.
            Jinak developeři se snažili napsat si nový zákon. Ten šel následně do tzv. připomínkového kolečka (to je proces, kdy se k novince vyjadřují různé subjekty, kterých se to dotýká, toto probíhá ještě před tím, než jde zákon do Parlamentu) a tam samozřejmě začala většina úředníků řvát, že jim nový zákon vezme pravomoci, což znamená ohrožení jejich teplých místeček, a tak začali řvát a navrhovat změny.
            Jednou větou (souvětím) – když bude proces jednodušší a rychlejší, bude se více stavět a ceny klesnou. Až tak jednoduché to je.

            1. A čo také, Kefalín, si predstavujetě pod pojmom „pár projektů nájemního bydlení“?
              Developer staví. Developer obvykle neprovozuje, na to se specializují jiné subjekty

              Udělejte si služebku do Německa, abyste viděl, co tady nejde. Třeba se s jiným subjekty dohodnout na win-win.

              Jednou větou (souvětím) – když bude proces jednodušší a rychlejší, bude se více stavět a ceny klesnou. Až tak jednoduché to je.
              Já vám to upravím. Dokud si Češi budou navzájem podkopávat nohy, tak budeme tam, kde jsme, tedy zemí levné práce a debilních zákonů.Dokud se tohle myšlění nezmění, tak vám ojedinělá změna legislativy je fakt k ničemu.

              1. To win-win si starostensko-úřednická mafie představuje asi tak, že developer
                – obětuje velkou část pozemků na park
                – nasype to městské kasy
                – nasype straně vládnoucí ve městě
                – postaví infrastrukturu
                – tohle všechno úředníci prodají jako skvělé výsledky své práce
                – jo a někde na konci po pár letech postaví také byty
                Co úředníkům nedochází, je, že všechno výše uvedené promítne developer do ceny bytů. Proto jsou tak drahé.
                Tady úředníci podkopávají nohy developerovi a tím pádem prakticky všem zájemcům o vlastní bydlení.
                Na téma nájemního bydlení – ano, vzhledem k tomu, že stavět nové moc nejde a zároveň jsou momentálně prázdné hotely, uvažují jejich vlastníci o přestavbách na nájemní bydlení. To bude teprve paráda, až bude byt o velikosti hotelového pokoje a bez kuchyně, bez pračky apod. – tyto věci budou ve společných prostorách jako v padesátých letech…
                https://bydelko.cz/nezarazeno/misto-hotelu-albion-na-smichove-vyrostou-byty-v-hotelovem-stylu/

                1. Proč by to mělo úředníky zajímat? Stavět byty bez infrastruktury (vodovod a kanalizace např.) se nesmí, ale 1) úředníci si to nevynysleli a 2) stejně by to nikdo nekoupil. ALe bylo by to levnější, to máte pravdu.

                2. To win-win si starostensko-úřednická mafie představuje asi tak, že developer
                  Musíte vystoupit ze své české malosti. Já myslel win-win třeba s bankou nebo investičním fondem, který to pak bude vlastnit provozovat, když vám se nechce, protože z toho nekoukají snadné a rychlé peníze.

                  1. U nás celkem nereálné, zejména kvůli regulaci.
                    Než by banka/investiční fond něco takového koupila, nechala by si to posvětit od právníků (Legal DD – právní prověrka se tomu říká).
                    A v tom našem bordelu tam právníci vždycky nějaký problém/opomenutí najdou.
                    Kromě těchto zvýšených nároků při pořízení se také banka/investiční fond obvykle nespokojí s výnosností okolo 3 % p.a., ze kterou jsou ochotni pronajímat byty fyzické osoby. Ale developeři o tom uvažují, jak se píše v tom článku linkovaném výše.

                    1. U nás celkem nereálné, zejména kvůli regulaci.
                      Ono se spíš prostě nechce, protože build&sell je daleko snazší.

                      Ale developeři o tom uvažují, jak se píše v tom článku linkovaném výše.
                      Myslím, že snem českého developera je po propojení toalety s koupenlou a kuchyně s obývákem vybourat v bytě všechny příčky a mít to jako jednu místnost:-)

                    2. Ano, build&sell je momentálně jednodušší pro všechny – zájemců z řad FO je docela dost, na drobné právní či technické vady tolik nehledí a jsou ochotni byty pronajímat za částky odpovídající 3 % pořizovací hodnoty bytu ročně, což je levněji, než by byli ochotni komerční pronajímatelé. Takže je to výhodnější pro developery i nájemce.
                      Pár developerů znám. Samozřejmě se snaží vydělat (kdo se nesnaží?), ale z většiny z nich jde cítit určitá hrdost na výsledky. Často by chtěli vytvořit hezké projekty, bohužel jim do toho úředníci a sousedé prakticky vždy hážou vidle. Proto nakonec vzniká to, co vzniká – většinou takové hezčí paneláky (čest výjimkám!).

                    3. Ano, build&sell je momentálně jednodušší pro všechny – zájemců z řad FO je docela dost, na drobné právní či technické vady tolik nehledí a jsou ochotni byty pronajímat za částky odpovídající 3 % pořizovací hodnoty bytu ročně, což je levněji, než by byli ochotni komerční pronajímatelé. Takže je to výhodnější pro developery i nájemce.
                      Tak individuální nájem vychází v ČR jistě levněji, protože se tam nezapočítávají všechny náklady, které samozřejmě komerční pronajímatel započítá, protože není idiot jako většina individuálních pronajímatelů v ČR.

                    4. Na tom se shodneme :-)
                      Ale je to svobodná volba soukromých investorů. Částečně je to dáno omezením investičních alternativ (např. státní dluhopisy nic nenesou), částečně očekáváním dalšího růstu cen, tj. výnosnost počítaná jako obdržené nájemné v poměru k pořizovací ceně není až tak důležitá, když vlastník vidí, že se mu byt zhodnocuje cca o 10 % každý rok.
                      A další růst cen bytů ve velkých městech je celkem racionální očekávání. Proč ceny rostou? Protože postavit je problém a drahé, hlavně kvůli regulaci a byrokracii…

                    5. Na tom se shodneme :-)
                      Ale je to svobodná volba soukromých investorů. Částečně je to dáno omezením investičních alternativ (např. státní dluhopisy nic nenesou), částečně očekáváním dalšího růstu cen, tj. výnosnost počítaná jako obdržené nájemné v poměru k pořizovací ceně není až tak důležitá, když vlastník vidí, že se mu byt zhodnocuje cca o 10 % každý rok.

                      Ano, máte pravdu. Ale každý investuje v rámci svého světového rozhledu. Někdo do cihel, já vidím velké zhodnocení ve zdravotní péči, která v ČR odpovídá v nejlepší případě 90. letům v západnách zemích + plus faktor východních čekacích dob. Ale to, že včas u sebe odhalíte rakovinu, se blbě dává do tabulky v Excelu, že?


                      A další růst cen bytů ve velkých městech je celkem racionální očekávání. Proč ceny rostou? Protože postavit je problém a drahé, hlavně kvůli regulaci a byrokracii…

                      Ceny rostou, protože to málé části českých vychcánků vyhovuje. Že si zhoršují mobilu trhu a výkon ekonomiky, je jim jedno. Důležité je kolouška uvázat do hypotéky na 30 let a v parametrech, které zvládne splácet s odřenýma ušima.

                    6. Ceny nemovitostí rostou hlavně proto, že je jich nedostatek (vzhledem k poptávce) a postavit další je problém. I když dnes jsem zaznamenal komentáře, že Praze začínají ceny starších bytů po delší době stagnovat či klesat. Bohužel u komentáře nebyl zdroj dat.
                      Poté, co jsem se s jedním developmentem spálil (stavba je zakonzervovaná už 6 let a probíhá boj s úředníky), také investuji raději do akcií, včetně několika Pharma firem :-).

                    7. Ceny nemovitostí rostou hlavně proto, že je jich nedostatek (vzhledem k poptávce) a postavit další je problém. I když dnes jsem zaznamenal komentáře, že Praze začínají ceny starších bytů po delší době stagnovat či klesat. Bohužel u komentáře nebyl zdroj dat.
                      Praha je velká otázka, jak s kartami zamíchá Airbnb. Nebýt jeho, tak bude situace stejná jako v roce 2009 a dále. Je tady velký prostor k diskuzi.

                    8. „Praha je velká otázka, jak s kartami zamíchá Airbnb. Nebýt jeho, tak bude situace stejná jako v roce 2009 a dále.“
                      Situace se od roku 2009 přece jen liší:
                      Kalousek zařízl penězovody, Babiš se Schillerovou je naopak otevřeli.
                      V roce 2009 přechodně vyskočily úroky a mezi bankami zamrzla hotovost. Dnes jsou sazby hypoték na minimu a ČNB pumpuje do ekonomiky peníze.
                      Firmy propouštěly, lidé často neměli na splácení hypoték. Dnes běží několik podpůrných programů, nezaměstnanost je až neuvěřitelně nízká.
                      Bylo rozestavěných docela dost projektů a developeři reálně krachovali (i ti velcí – ORCO a ECM). Dnes ne, aspoň prozatím.
                      Potenciální zájemci neměli tolik peněz a banky nějakou dobu nechtěly moc půjčovat. Dnes spousta lidí vatu má a vyčkává. Tato latentní poptávka se musí nejprve vyčerpat než začnou ceny klesat.

                    9. Kalousek zařízl penězovody, Babiš se Schillerovou je naopak otevřeli.
                      V roce 2009 přechodně vyskočily úroky a mezi bankami zamrzla hotovost. Dnes jsou sazby hypoték na minimu a ČNB pumpuje do ekonomiky peníze.
                      Firmy propouštěly, lidé často neměli na splácení hypoték. Dnes běží několik podpůrných programů, nezaměstnanost je až neuvěřitelně nízká.
                      Bylo rozestavěných docela dost projektů a developeři reálně krachovali (i ti velcí – ORCO a ECM). Dnes ne, aspoň prozatím.
                      Potenciální zájemci neměli tolik peněz a banky nějakou dobu nechtěly moc půjčovat. Dnes spousta lidí vatu má a vyčkává. Tato latentní poptávka se musí nejprve vyčerpat než začnou ceny klesat.

                      Ano, souhlasím.

                3. Takovejch koncentráků přestavěnejch na „byty“ s kuchyňkou na patře je, že bys čuměl. Vodpovídá to líp zařízenejm kolejím nebo ubytovnám, ale chtějí za to ceny bytů.

                  Některý projekty nemusí bejt špatný, ale majiteli si většinou hrajou na kunďárnu stylu dva měsíce za polovic a pak plať jak ve slušným 1kk/1+1, kde máš všechno svoje, a podobný :D Tak ať si porejou chvílu držkou v zemi a pak je to možná přejde a nabídnou normální podmínky…

                  1. Nepřekvapuje mě to.
                    Dokážeš sdílet nějaké odkazy? Chápu, že majitelé se tím na netu asi moc nechlubí…

                4. Fuj, z komoussky kralikarny ala hotel „byty“ za 100 k/m2. Tohle si fakt někdo koupí?

                  1. Furt lepsi ten kotec v kralikarne koupit dokud jsou prijmy nez v duchodu davat skoro celej duchod za jeho pronajem.
                    Vlastnictvi bytu je pro bezny lid ta nejlepsi forma duchodovyho zabezpečeni, vzhledem k pomeru najem/duchod.

                    1. Souhlas. Ale je to strašně předražený. Malej domek na předměstí je lepší a nakonec i možná levnější.

                    2. To sotva. Pokud se teda bavime o panelakovem byte a domku na predmesti ve stejném meste. Je jasny ze mezonet ve Véčku na Pankraci bude podstatne dražší nez novostavba v Jirkove.
                      Krom toho s barakem je vic prace a starani. I kdyz osobně dávám prednost domku se zahradkou, tak chapu i ty co davaj prednost bytu.

      2. Ta mafie už se samozřejmě výrazně ozývá, viz třeba dnešní tweet Dostálové, resp. přiložený obrázek
        https://twitter.com/DostalovaK/status/1324779759419691009

    2. Pan domaci a spousta zde diskutujicich ma jako uhlavniho nepritele policajta a urednika na dopravnim, ale proti katastralni mafii jsou to jenom “neskodni kuciii” co se tak kockujou s ridicema o par doslova mizernych drobnych. Skutecna urednicka slechta, kde penize tecou ve velkem je uplne jinde…
      A developerum tento stav naramne vyhovuje. Nejsou to zadni chudacci urednicke zlovule, podobne jako automobilky nejsou chudinky utlacovane bruselem – oboji maji dost pak a konexi, ale nemaji duvod na oboustranne vyhodne spolupraci neco menit

      1. Pan domaci a spousta zde diskutujicich ma jako uhlavniho nepritele policajta a urednika na dopravnim, ale proti katastralni mafii jsou to jenom “neskodni kuciii” co se tak kockujou s ridicema o par doslova mizernych drobnych. Skutecna urednicka slechta, kde penize tecou ve velkem je uplne jinde…
        A developerum tento stav naramne vyhovuje. Nejsou to zadni chudacci urednicke zlovule, podobne jako automobilky nejsou chudinky utlacovane bruselem – oboji maji dost pak a konexi, ale nemaji duvod na oboustranne vyhodne spolupraci neco menit

        Tesat do kamene..

      2. S první částí naprostý souhlas.
        Se druhou nikoliv. Že si developeři našli cestu ještě neznamená, že jim to vyhovuje. Transparentní prostředí by jim vyhovovalo mnohem více, stavělo by více subjektů (v Praze dnes bytové projekty staví tak 10-15 firem) a větší konkurence znamená pokles cen.

        1. Transparentní prostředí by jim vyhovovalo mnohem více, stavělo by více subjektů (v Praze dnes bytové projekty staví tak 10-15 firem)
          Osobně si myslím, že celé tohle sice ušlechtilé fňukájí je o tom, že vás velcí developeři nechtějí pustit mezi sebe, do zlatého dolu.

          a větší konkurence znamená pokles cen.
          Žádný pokles cen nebude, protože developerský kurvy v ČR si rybník nevypustí. Jediná šance je, že začne stavět město nebo stát.

          1. No ty kundo, stavět mestostád, tak to bude úplně v prdeli, to můžou rovnou všichni mladí zbalit kufry a z tohodle bolševickýho bordelu zdrhnout, dokud je tady nic nedrží. Jak vypadá dyž staví stád sme viděli předchozích zhruba 50 let – je to na hovno z většiny hledisek, včetně toho slavnýho urbanistickýho, akorát holt nic jinýho nebylo, takže byť bylo mizerný, tak přece jenom bydlení, takže holt v tom nakonec lidi zahnízdili taky. Což kvalitu toho nikterak nezlepšuje.

            Víš, jak staví městostád dneska? Staví tak, že místo 10 let to trvá dvacet, kvalitativně snad eště horší, než normálně, občas to stojí dvakrát tolik (minimálně postavit, že to vobčas zamáznou všichni ostatní obyvatelé z daní, aby to nestálo takovej nesmysl, že si nikdo nemůže dovolit ani nájem), ovšem vyvolení (územněplánovací-úřednická mafie a jejich rodiny, přátelé a známí) to dostávají přednostně a za výrazně nižší cenu a snad každej má zkušenosti s tím, jak to někdo z vyvolenejch formálně dostane přidělený a obratem tam umístí někoho jinýho za tržní nájem. To se to panečku hoduje, dyž nám vostatní (daňoví poplatníci) nasypou, co?

          2. Zajímavá projekce. Nejsem developer :-)

          3. Tak stát staví samozřejmě úplně nejvíc nejlépe.
            To můžeme vidět třeba na rekonstrukci D1, která měla být hotová do konce roku 2018. Když to půjde dobře, bude hotová příští rok (2021), akorát na ni plynule naváže rekonstrukce mostu Šmejkalka (cca 24. km, úsek 02), která bude trvat další dva roky. Pro připomenutí – začínalo se v roce 2013, dokončeno bude 2023, tj. v podstatě za stejně dlouho, jako to komunisté stavěli. Tím je nechválím, jen ukazuji na neschopnost současného státu.

            1. Pro připomenutí – začínalo se v roce 2013, dokončeno bude 2023, tj. v podstatě za stejně dlouho, jako to komunisté stavěli. Tím je nechválím, jen ukazuji na neschopnost současného státu
              Spíše bych čekal, že jako člověk z oboru budete mít elementární znalosti historie. Komunisté využili maximum ze staré protektorátní výstavby, co bylo možné. To jenom pro připomenutí. Takže tomto konkrétní příkladu moc neschopnost nevidím. Navíc zřejmě nezapočítáváte úsek Brno-Vyškov, který už je také opravený celý.

              1. Počítám úsek Mirošovice-Kývalka, který si jako „Novou D1“ označilo ŘSD: https://www.novad1.cz/
                A s tím využitím protektorátní výstavby to taky není tak žhavé – Šmejkalka ano, Hitlerův most u Soutic ne, Vojslavický most se musel docela zásadně překopat.
                https://www.autoforum.cz/fascinace/v-cr-stoji-13-5-km-od-sebe-dva-zbytecne-dalnicni-mosty-jeden-do-nikam-druhy-k-nicemu/ (článek je ohledně druhého mostu dost nepřesný)
                Problém komunistů byl, že výstavbu dálnic odložili na +-20 let úplně k ledu…
                Pro zajímavost – Městský okruh (vnitřní) a Pražský okruh byly naplánovány v roce 1977. Z prvního stojí 3/4, z druhého 1/2. Po 43 letech! Propojení D1 a D11 bude možná za 5 let. Tak to dopadá, když něco dělá stát…
                A takovým státním nemehlům byste svěřil výstavbu bydlení pro lidi, nejlépe jako jediným, aby z toho jako developeři nemohli profitovat? No tak určitěěě! Mladí by za chvíli bydleli v takových těch plechových boudách, co známe z fotek z Afriky.

                1. A takovým státním nemehlům byste svěřil výstavbu bydlení pro lidi, nejlépe jako jediným, aby z toho jako developeři nemohli profitovat? No tak určitěěě! Mladí by za chvíli bydleli v takových těch plechových boudách, co známe z fotek z Afriky.
                  Podívejte, s D1 jste naběhl, ale jistě najdete jinou stavbu třeba D35.

                  Čistě za mě státní developer nedodržuje termíny a soukromý by mi nejraději strčil záchod vedle postele. Osobně si myslím, že jsou to úplně stejné svině. Za zajímavé považuji stát na německé straně hranice a čumet do ČR, jak se tady Česi mezi sebou hádají, kdo je horší.

                  1. To jste ale nepochopil příčinu, proč jsou němci na tom lépe. Protože jim zákon ukládá povinnost, aby se na stanoveném procentu stavebních zakázek podílely malé a střední podniky zákonem stanoveným procentem.
                    Je to sice v každé učebnici ekonomie pro začátečníky, ale možné jste měl jet s Ťokem tenkrát za 1,5 milionu Kč do Německa se jich zeptat, proč staví levněji, rychleji a kvalitně.
                    A micmochodem – byl jste se někdy v životě podívat na stavbě? Myslím fyzicky, obou holínky a jít tam? A viděl jste tam někdy makat lidi s nášivkama na montérkách stejné značky, jaká je na té velké tabuli? Nééééé??? Oni mají všichni – slovy VŠICHNI – na montérkách nášivky úplně jiných firem co? A světě div se – prakticky vždycky firem malých a středních podniků!!! To by bylo divení, kdybyste se někdy přestal práce bát a šel se na ní alespoň podívat.
                    Až bude stvaět byty kdokoli, kdo nebude spokojený s tím, že mu megadevelopeři strkají hajzl do postele, tak i Vy si budete moci vybrat byt, jaký budete chtít. Jak prosté…

                    1. To jste ale nepochopil příčinu, proč jsou němci na tom lépe
                      Moje pracovní zkušenost z Německa je taková, že mají tah na bránu. Česi se furt chovají jako malý ukřivděný národ v monarchii, který je až někde daleko za Maďarama.

                      To by bylo divení, kdybyste se někdy přestal práce bát a šel se na ní alespoň podívat.
                      Chápu, že v zemi, kde si lidé zvolili za premiéra člověka, který výkon svých podřízených hodnotí podle doby stávání, se měří kvalita práce podle toho, kolik vagónů uhlí/brambor ručně složíte.

                    2. Pojmu „tah na bránu“ nerozumím, fotbal nehraji a nesleduji.
                      Pracoval jsem v Německu pár let a byl jsem dost překvapen neefektivitou vedení, mizernou úrovní odbornosti a odbýváním práce „zag zag und fertig“.
                      Pozitivní je tam právě to, že si jsou vědomi důležitosti malých a středních firem na ekonomice země, což je dáno zkušeností z doby, kdy experimentovali s monopolismem za národního socialismu.
                      V ČR sleduji opačný trend (a jen v této diskusi smrdí jak rybina nejméně z poloviny příspěvků) – místo vyvození závěrů z toho, jak špatně a neefektivně korporátní monopolismus (ne)fungoval v letech vlády lůzy, většina občanů této země nostalgicky vzpomíná na dobu, kdy se mohli flákat a měli zajištěný sice mizerný, ale nezcizitelný životní standard na úkor druhých.
                      Na druhé straně jsou Češi chytřejší a efektivnější než Němci a průměrná pracovitost je u nás a v BRD obdobná, na rozdíl třeba o d románských kmenů.

                      U těch staveb bylo nosnou mylšenkou, že ty velké monopoly, které u nás „realizují“ velké zakázky jenom přeprodávají zakázky malým a středním firmám za nevýhodných podmínek pro ty skutečně pracující. Kdybychom – stejně jako ti Němci – nechávali ty malé a střední podniky makat „na férovku“, byly by ty zakázky o polovinu levnější a realizovaly by se za polovinu času.

                      Ale jak píšete, už na tom, kdo a jak se stal premiérem a prezidentem této země je vidět, že už zase míříme plnou parou do prdele, sotva jsme se z ní vydrápali.

                    3. „Kdybychom – stejně jako ti Němci – nechávali ty malé a střední podniky makat „na férovku“, byly by ty zakázky o polovinu levnější a realizovaly by se za polovinu času.“
                      Souhlasím s Vámi, jenže to by vyžadovalo ze strany státu koordinaci mnoha menších zakázek. Čehož naši úředníci nejsou schopni. Proto tuto jejich roli suplují velké společnosti typu Skanska, Eurovia apod. Úředníci tak jen vyhlásí a schválí velkou zakázku a tu pak kontrolují u jednoho subjektu. I to jim neskutečně trvá, rekonstrukce D1 (Mirošovice-Kývalka) budiž důkazem.

                    4. Co premiér a prezident. Takový soudruh Dufek má jasno:

                      Nechápu, proč bychom měli mít 40 tisíc hospod … a až skončí tato fáze uzavřené společnosti, tak zjistíme, že restaurací potřebujeme jen polovinu. … Tak ať zkrachují. Je to prostě očistný proces, který funguje.

                    5. Přál bych všem těmhle soudruhům, co s oblibou kafrají jiným do života, aby si to měli nejdřív možnost na vlastní kůži vyzkoušet.
                      Ačkoliv spousta Čechů sní o vlastním penzionu či hospodě (aspoň v mé bublině), podle těch, co to uskutečnili, je to pěkná řehole…

                    6. Tohle je živočišný druh „škodovákus babišus“ – ti co věří, že ekonomiku dělají pouze obrovské průmyslové závody v čele s montovnami, fabrikami a Tomanovskými velkolány, kdežto malé a střední podniky jsou „klišé a kecy“ bez ohledu na to, že dávají obživu a práci cca. 60% Čechů.

                    7. Co premiér a prezident. Takový soudruh Dufek má jasno:

                      A co soudruh Pohlreich?
                      https://www.vitalia.cz/clanky/zdenek-pohlreich-co-by-pomohlo-kdyby-pulka-hospod-zkrachovala/

                    8. jenže Pohlreich to řekl ještě před covidem a měl na mysli přirozený krach pro nezájem zákazníků, ne že to plošně zlikviduje vláda uzavřením. To je dost podstatnej rozdíl.

                    9. jenže Pohlreich to řekl ještě před covidem a měl na mysli přirozený krach pro nezájem zákazníků, ne že to plošně zlikviduje vláda uzavřením. To je dost podstatnej rozdíl.
                      Já si hlavně myslím, že tenkrát prostě vykládal cokoliv, aby si nahnal PR. I teď se přirozeně čistí trh. Buď se přispůsobíš změnené situaci nebo zkrachuješ.

                    10. Tohle není nic přirozeného. Je to brutalni státní zasah zvenci. To je asi tak přirozený jako znárodnění nebo dotace. Ted maj největší vyhodu vohnouti co to vomrdavaj, varej levny sracky a tak srazili naklady na minimum. Vem si steak, humra, nebo trichodovy degustacni menu do plastovy krabicky a vraz to doma do cinkbedny. Nebude se to dat zrat. Dneska frci fastfood, Čína a levny hotovky. A i tam maj hovno ksefty, protoze si spousta lidi nosi jidlo z domova nebo ma rovnou Home Office.

                    11. Navic spousta lidí nechodí fo restaurace apriori kvuli zradlu a chlastu, ale i kvuli atmosfere, jako společenskou událost, hlavně vecer. Do kina taky clovek nechodi jen kvuli filmu. A pokud o tu přidanou hodnotu prijde, tak nema duvod utracet za to jidlo, doma se naji levnejc.

                    12. Tohle není nic přirozeného
                      Současná situace je normální přirozená situace jako je sucho, záplavy, globální oteplování, globální ochlazování.

                      Ale možná to Česi opravdu potřebují dostat do stavu, kdy budou padat lidi na držku na ulici a nemocnice budou odmítat pacienty. Holt pak budou muset budou muset hrát divadlo jako Andrej s fňukáním „my to nevěděli“.

                    13. Co to meleš za píčoviny? Covid a nesmyslné plošné represe, které ničemu nepomohly, to je normální přirozená situace?

                    14. Ty represe nejsou nesmyslne, pokud v nich budeme hledat devastaci prumyslu a pokles zivotni urovne. Pokud v tom budeme ale hledat nejakou souvislost s poklesem rychlosti sireni, pak muzeme dopadnout jako v Madridu:

                      https://www.novinky.cz/koronavirus/clanek/stal-se-zazrak-v-madridu-klesaji-pocty-nakazenych-navzdory-nocnimu-zivotu-40342290#seq_no=1&source=hp&dop_ab_variant=0&dop_req_id=gj52dAwu4U8-202011141700&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

                    15. Sysop – přesně…

                    16. Dobrý den pane Flegr, nemáte tam nějakou novou anketu, kde budeme poctivě uvádět počet kočičích bobků a psouku našich Micinku? :-)

                    17. https://www.novinky.cz/koronavirus/clanek/stal-se-zazrak-v-madridu-klesaji-pocty-nakazenych-navzdory-nocnimu-zivotu-40342290

                      zázrak? no jasně tvl… to je divný, že se to stejně jako jiný virózy prostě prožene a pak to zeslábne, kdo by to byl čekal…

                    18. Cywe, kdo by to byl rek. Bych si normalne myslel ze tak od ledna budou muset do Španěl umele vysazovat novou populaci aby jim mel kdo vymrit. Ti lidi uz jsou fakt vykrákaný.

                    19. No dyť i češi by podle Flégra tak do roka vymřeli všichni…. prostě demence, ale státní zaměstnanci tomu ještě tleskaj… až na ně za rok nebudou prachy, taky to pochopěj zmrdi.

                    20. Flegr ale az tak uplne nekecal. Slibil mrazaky na mrtvoly na ulicich. Jasne – mrazak truhlu doma mame, je plnej mrtvol. Nejaky karlici, pulka divocaka, kurata, jasny. Jeste musim brnknout Flegrovi, proc jako bych ho mel vyzduchat ven na ulici… tam mi to jeste drhne.

                    21. To neni o státních zaměstnancich. Spousta z nich uzavirani odmita. To je o tom nakolik jsou lidi schopni uvazovat do budoucnosti a/nebo duveruji autoritam.
                      Hele- zaviraci prosazuji uzávěry s tim, ze se virus nebude sirit a klesne pocet nakazenych. Ok, klesne, to je pravda, to zadnej inteligentnejsi rozvolnovac nemuze popřít. Ani tu moderni tezi ze kdyby byky rousky pres léto a tvrdej lockdown uz v září, tak ze by dneska uz opatreni bejt nemusely. I to je patrne pravda. JENZE. Jenze tady je ten zlom v uvazovani zaviracu a rozvolnovacu. Pro zavirace tim uvazovani konci. Epidemie opadla, ukol je splnen, cile ktery vytycily Autority je dosazeno. Ekonomika utrpela, ale podařilo se zachránit tisice mrtvych a za to to stalo. Ucel svetil prostredky.
                      JENZE. Jenze rozvolnovaci uvazuji dal. Virus tu je furt, nezmizel. Takze jakmile se rozvolni a mezilidske kontakty se obnovi, tak se zase zacne virus sirit, pocty nakazenych narustat a časem, za mesic, za dva, tu mame zase tisice denne. A co ted? Dalsi lockdown? A pak zase nárůst a dalsi lockdown? A dalsi a dalsi a… A kazdy dalsi bude dalsi hrebik do ekonomiky a navic, to je horsi, tim vlastně zneguje ten predchozi a ucini ho zbytečným, protoze se nic nezmenilo. A tady logicke uvazovani zaviracu konci, protoze ani Autority nevi co dal. Maximalne tak odpovi něco ve smyslu ze Na jare uz bude vakcina (nemela puvodne bejt uz na podzim?). Jenze co kdyz ne? Nebo bude na hovno? Krátkodoba vakcina s 90 procebt ucinnosti znamena ze pokud oockujeme vsechny, tak nahodne vybraný milion bude stejně bez ochrany. A zima je dlouhá.
                      Rozvolnovaci tohle dilema resi, tvrdi ze je treba chránit ohrozene skupiny a jinak to neřešit, protoze neni v nasich silach to vyresit a muzeme napachat vetsi skody nez by napachal virus.

                    22. Re: shane 14.11.2020 v 18:48
                      Nejhorší je, že stokrát opakované „něco se dělat musí“ tlačí i na docela rozumné lidi. A všichni se upínají k vakcíně. Plán B pro ně není. Bude vakcína, bude pohoda. Určitě bude. Důchodci, kteří nechápou, že jednou nemusí být i na jejich reálně použitelné důchody, zdravotníci, kteří věří, že stát má na zdravotní péči peněz dost…

                    23. To je jen nezodpovednost madridanu, ze se nedostatecne informovali o tom, jak je virus prenosny a jak se vecer nejvice siri. Tim padem virus nemel sanci.

                      Ted uz to vedi a zacnou kapat jako mouchy.

                    24. Jo, viroza je prirozena. To ano. Ale na tech opatrenich a jejich dopadech na ekonomiku neni prirozeneho vubec nic.

                    25. Flegr uz avizuje nove inferno pred vanocema. Nekde se mu na ceste sekly ty mrazaky, ale asi uz logistickej problem odstranil a armageddon muze zacit.

                    26. Zacinam mit normalne podezreni ze apokalyptickej jezdec Flegr je latentni nekrofil a na ty mrtvoly se trese jak skolak na ledňáčka.

                    27. Ta jeho rouska mozna maskuje slintani, ktere u nej nastupuje pri asociaci mrazaku. Bude zapotrebi hrabnout trosku do minulosti, jestli treba nekdy loni nechodil s rouskou mrazirenskymi zavody.

                    28. Nějakou roli v tom hraje ten kocour. Jisté je, že kocourovi z páníčka nejebe, ale opačně si tím nejsem úplně jistý.

                    29. Bejt tim kocourem, tak bych se vyhejbal studni a dával si majzla jestli pániček nebude jednou zvečera poněkud neklidný.
                      „Nic živého po nás nesmí zůstat, rozumíš? Ani ty stromy.“

                    30. Pojmu „tah na bránu“ nerozumím, fotbal nehraji a nesleduji
                      Myslím, že je to rozdíl mentality, který jasně demonstruje přístup Angely a Andreje na jaře ohledně COVID. Angela řekla, že nasadí jejich nejlepší výzkumné týmy, aby vyvinuly vakcínu. Ve stejné době Andrej blábolil něco o tom, že objednal Ruslana a ten přiveze ty roušky. To přesně demonstruje rozdíly, které mám já se svého oboru.

                    31. To je ten rozdil, kdyz dva zacnou prakticky stejne – Makrela mela vazby na Stasi, protoze chtela cestovat ven z NDR – nicmene nakonec z jednoho je statnik a ze druheho zlodej, co si na statnika hraje.

                      Nebyt vitaci politiky a absence potomstva, ktera zatemnuje mozek, tak by toho nebylo mnoho, co Makrele vycist.

                    32. Nebyt vitaci politiky a absence potomstva, ktera zatemnuje mozek, tak by toho nebylo mnoho, co Makrele vycist.
                      Ano, vidím to stejně.

                  2. Mezi Brnem a Vyškovem se v podstatě nic nedělalo. Vobčas se tam v něčem nimrali, vobčas poštelovali svodidlo. Já tam totiž na rozdíl vod někoho vobčas jezdím, takže debile můžeš dělat z někoho jinýho.

                    1. Mezi Brnem a Vyškovem se v podstatě nic nedělalo. Vobčas se tam v něčem nimrali, vobčas poštelovali svodidlo. Já tam totiž na rozdíl vod někoho vobčas jezdím, takže debile můžeš dělat z někoho jinýho.
                      Vzhledem k tomu, že došlo ke kompletní výměně povrchu, tak bych důrazně doporučil návštěvu oftalmologa. Do budoucna si ušetříte na silnici hodně problémů.

                    2. Behemot: Do Holubic je nové povrch. Dělalo se tam dlóho. Jak dál nevim nemám známku.

            2. To mi přijde jako hodně velká snaha o líbivé porovnání pro komunisty. Přece jen je rozdíl mezi tím kdy děláte dálnici spokojeně vcelku a všechny pruhy v obou směrech naráz vs rekonstruovat za provozu, kdy se musíte snažit zachovat 2 pruhy každým směrem, takže ve výsledku se pytlíkují vždy max. 2 pruhy současně… je logické že to trvá dýl.

              Smysluplné porovnání by bylo spíš řešit výstavbu nové dálnice (v situaci kdy je opravdu vše vykoupené), ale i to je nefér – ta dálnice stavěná za komoušů by dnešní provoz určitě taky moc dlouho nevydržela.

              1. Ťok v roce 2013 vykřikoval, že do 2018 bude hotovo. Totéž tvrdilo ŘSD. Vycházel jsem z jejich vlastních plánů. Psalo se o tom dost, viz třeba zde:
                https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/2589853-polovina-temer-za-nami-druha-zbyva-modernizace-d1-ale-mela-prave-koncit
                „Bylo 9. května 2013, ministrem dopravy byl Zbyněk Stanjura (ODS) a začalo první omezení související s modernizací dálnice D1. Již tehdy měla oprava zdevastované části dálnice spojující Prahu s Brnem zpoždění. Ředitelství silnic a dálnic původně chtělo zahájit opravy už v roce 2012. Co se ale během roku, kdy se odkládal začátek prací, nezměnilo, byl termín dokončení v roce 2018.“

              2. Když děláte dálnici sakum prdum, musíte
                – postavit mosty (to trvá)
                – pokácet stromy (a že jich na Vysočině bylo)
                – přesunovat obrovské množství hmot,
                – často odstřelovat skály apod.
                Proti tomu při rekonstrukci odstraníte obvykle vrstvu tlustou necelý metr a navezete ho znovu.
                Výstavba D1 z Mirošovic do Brna (to je ten rekonstruovaný úsek) trvala 11 let, technologií krále klacka. Ano, nemotala se tam jiná vozidla.
                Rekonstrukce začala 2013, potrvá do 2021 (tj. 9 stavebních sezon) a plynule na ni naváže zhození a nová výstavba mostu Šmejkalka na cca 24. km. To potrvá další dva roky, tj. celkem stejně jako výstavba. Znovu opakuji, že nám sami tvrdili, že rekonstrukce bude hotová do konce roku 2018. Za 5-6 let to bylo zvládnutelné.
                Jo a podle původních plánů měla být do začátku rekonstrukce D1 hotová dálnice D35 od Pardubic do Mohelnice. Nestojí dodnes, dělá se na úseku Pardubice – Vysoké Mýto.
                A takovým nemehlům byste svěřili bytovou výstavbu? To by ceny bytů byly vyšší než dnes!

                1. A takovým nemehlům byste svěřili bytovou výstavbu? To by ceny bytů byly vyšší než dnes!
                  Mno a co to zkusit naopak? Svěřit výstavbu dálnic developerům. Myslím, že dojdeme ke stejným závěrům u bytů. Bude toho málo a bude to drahé. Dle mého názoru stejné nemehla, která pak budou nadávat na úředníky.

          4. To je masakr..
            Jj, stat a stavet..
            Jdi do pici i s tebou podobnejma debile

          5. Ona je to taková symbióza jedněch a druhých. Ale to, že SP trvá vyřídit déle než 3 měsíce sakumprdum, tedy od doby, co naprojektuju podle podkladů UP projekt a odevzdám na SU, to je prostě průser státní správy, která si dělá co chce. SP co trvá 10 let, to je úplnej úlet. A že se to musí obíhat na X místech. Myšlenka sjednocení byla nosnou myšlenkou nové úpravy SZ, která tedy měla pár dost nepříjemných neduh, nicméně tahle nosná myšlenka byla cupovaná jednak developery, co „umějí“ současnou legislativu, druhak rudejma komunistama ze STAN a TOP (a tuším pirátů), takže z toho zbylo bezpohlavní torzo, který situaci zkomplikuje všem :(
            Pokud začne stavět město nebo stát, tak pochopitelně bude stavět za luxusní ceny luxusní byty a ne jejich výstavbu a dotovaný nájem pak bude vybírat na daních tolik, že si většina lidí nebude moct vlastní bydlení dovolit. Důsledkem bude, že byty budou ve vlastnictví buď investičních skupin, které lze snadno usměrňovat legislativou, protože jsou to „zlí podnikatelé, co mají velkej zisk pyčo“, nebo ve vlastnictví státu, který je bude přidělovat a odebírat na základě třeba afinity k programu pirátů nebo STAN, nebo, v trochu lepším případě, na základě toho, co zrovna tenhle tejden frčí na fejsbuku.
            Zdravé podnikatelské prostředí jak víno, no…. Státní výstavbu prosím ne!

            1. Naprostý souhlas!
              Jak by to dopadlo s byty ve vlastnictví státu či města, můžeme snadno dovodit z probíhající aféry v Brně, byla by to stejná stoka i u pronájmů:
              https://zpravy.aktualne.cz/domaci/za-400-tisic-jsem-to-zaridil-z-kupceni-s-byty-policie-podezr/r~a126f1dae08511ea8972ac1f6b220ee8/

          6. Tak doby, kdy stavěl stát si pamatuji velmi dobře.
            V zemi s průměrnou mzdou kolem 2500 Kčs čistého stál pronájem garsonky v Praze 500 Kčs na týden.
            Mlčeti zlato!!!

            1. To bylo na Václaváku, ne? Já si zase velmi dobře pamatuji, že komplet měsíční platby za 3+kk v Praze 10 byly 500,- Kčs včetně anuity. Byt družstevní s balkonem kousek od lesoparku. Rok 1989. Možná bych tu složenku i našel.

              1. To ked mal clovek to statie ze mu rodicia zaplatili zakladny clensky podiel v druzstve pri narodeni. Alebo nejakym sposobom dostal stabilizacny byt. Inak smola.
                Ja som sice v Prahe nikdy nebyval, ale mal som obdobie ked som platil v Bratislave 250Kcs mesacne za izbu v suterene rodinneho domu. A to bol lacny podnajom. Kdeze garsonka!

                1. Ne ten byt stavělo družstvo včetně budoucích nájemníků. Museli tam odmakat tisíce hodin. Stavěl to táta a nebyl nic prominentniho, obycejnej strojvedoucí.

                  1. Rusnovodic :-)

                  2. Tak členem bytového druýstva byla moje žena od cca 1 roku života do roku 1993, kdy bylo ono družstvo zrušeno a samo se rozpustilo.
                    V roce 1980 měla v senamu čekatelů na byt pořadové číslo těsně za třetí stovkou, v době rozpadu družstva již byla na začátku sedmička.

              2. Ano, pokud jste byl vyvolený a nějakým způsobem „dostal“ dekret.
                Pokud ne, byla situace neřešitelná, protože neexistoval trh.

                1. Dekret se dal sehnat relativne snadno. Akorat ne kazdej touzil jit farat do dolů nebo makat nekam do Ústí do chemicky nebo delat nějakou podobnou zivot zkracujíci rasovinu, pokud možno v nejaky prdeli kde davali werwolfove dobrou noc a kde neplacali poledne prknem o rybnik jen proto, protoze to prkno cikani ukradli a spalili.

        2. Možná máte pravdu oba, já bych se nebál si myslet že současný stav vyhovuje těm developerům, kteří už staví – a ti nepotřebují (levnější) konkurenci.

          1. Samozřejmě, že nejen nepotřebují, ale rozhodně odmítají konkurenci. A udělají pro její likvidaci cokoli.
            Žádný šéf žádné nadnárodní korporace není takový idiot, aby nevěděl, jak moc jsou korporace neefektivní, kolik spotřebují zdrojů jen na to, aby utáhly samy sebe, a že Gaussova křivka navzdory levičáckým kydům v trotlmédiích funguje stále stejně.
            Ostatně to je problém dnešního světa obecně: ten všudypřítomný levičácký extremismus stříká zejména z nadnárodních korporací, protože pro ně je konkurence a volný vstup do oboru noční můrou. Že to jsou společnosti, které právě na snadném vstupu do oboru a volnm trhu vyrostly a bez těchto nosných pilířů vůbec nikdy nevznikly a nepřežily, natož aby se z garážovek staly nadnárodními korporacemi, na to si dnes již jako zázrakem nikdo z nich veřejně nevzpomene.
            Apple, Microsoft, Alphabet, Amazon a kvanta dalších mohla vzniknout jen díky konzervativnímu neoliberalismu republikánských vlád (zejm. Reagana a Tchatcherové), a proto jsou dnes studnicí militantního levičáckého extremismu, který vsup do oboru, volný trh a zejména KONKURENCI zcela znemožňují.
            Konkurence je jedna z nejkouzelnějších vlastností kapitalismu!!!

        3. Na konkurenci chybi prac.sila dodam

          1. Ano, dovézt dnes Ukrajince je problém.
            Proč?

            Wait for it…

            Kvůli jiné regulaci! Protože potřebují víza a našim konzulárním úředníkům přestalo stačit 1 000 EUR za osobu (dle jednoho majitele větší firmy, která je sem vozí).
            Aneb za všemi zbytečnými problémy hledej úředníka :-)

            1. Ano, dovézt dnes Ukrajince je problém.
              Proč tedy nedovezete pracovníky ze Španělska, Itálie, Řecka?

              1. Vždyť to víte, kvůli regulaci :-)
                Mají tam tak štědrý sociální systém, že nepotřebují a tudíž nejsou ochotni pracovat na českých stavbách za stejné mzdy jako Ukrajinci.

                1. Mají tam tak štědrý sociální systém, že nepotřebují a tudíž nejsou ochotni pracovat na českých stavbách za stejné mzdy jako Ukrajinci.
                  Když si sem chtějí Češi tahat ekonomické migranty z východu je to jejich boj. Podle mě je to dosti krátkozraká politika, hlavně ve spojení se zaměřením na levnu práci.

      3. To že korporáty, který přežily a který jsou jakznámo ruku v ruce se stádem (z principu jejch funkce) si v tom našly svoje místěčko absolutně neznamená, že při opravdovým ztržnění prostředí se do toho nepustí hromada malejch subjektů (který jsou dneska odkázaný tak na stavbu občasnýho domku, případně koupi a renovaci už stojících objektů), který nezačnou do toho šméčka korporátu házet vidle.

        Ale to vám zastydlejm socanům nikdy nedojde, váš lék na zkurvenou byrokracii je eštěvíc byrokracie. Jak tadydle to Mackovo opatření selhala, proto je zachováme – to sedí jak hrnec na prdel.

        1. Naopak! Všechna opatření, která selhala, je třeba důsledně posílit, ať to stojí, co to stojí!!!

          1. …i kdyby to melo aspon jedne pani zachranit kocarek.

          1. přiznávám, že dělám ve stavebním korporátu. a že na soukromou akci bych si nikdy nevzal korporát. ale já jsem čučkař. nikdy nebudu investovat víc, než málo jednotek milionů. a budu sakra prověřovat. a budu platit zálohy na materiál. a náklady kešflou budu platit já.
            korporát umí nést náklady kešflou a unese stavět bez zálohových plateb a splatnost faktur 60-90 dní. umí jít do nejistoty částečného ppp. zkuste si takhle poptat třeba pokrejvače na to Vaše baračisko.

            1. Šak taky spousta tady těch korporátů i subkám platí s toudle splatností. Spousta živnostníků co to podcenila si takle nabila hubu.

            2. To je ovsem problem ceskyho trhu. V Nemecku i male firmy a zivnostnici davaji splatnost az 3 metry a pokud nekdo zaplati za 2 tydny, dostava 3% skonto. Jenze to je v zemi, ze vymahatelnost prava je nekde uplne jinde. Plus kdyz politik udela skandal, tak dokonce sam odstoupi…

    3. Když vznikne oligopol tak mu aktuální situace naopak vyhovuje protože vstupní náklady do trhu jsou tak vysoký že žádná konkurence nevznikne, nikomu se do toho nechce.
      Teď už oligopol funguje ve spojení s úředníky jako jedna ruka. Chrání se navzájem.

      1. Jain (kdo neznáte, je to hezké německé slovíčko, které znamená ano i ne).
        Ano, oligopol zejména v Praze a v dopravních stavbách vznikl. Hlavně kvůli byrokracii.
        Ne, ani jednotlivým hráčům to obecně nevyhovuje. Prostředí je nepředvídatelné a drahé i pro ně. Úředníci totiž nejen žerou, ale už u toho mlaskaj tak, že to začíná být příliš slyšet. Existují samozřejmě výjimky – v Praze hlavně Penta, ta to umí u komerčních projektů nejlíp ze všech. V minulosti byl podobně schopný Passerinvest. V Liberci a okolí už dlouho Syner.

  4. Tak je třeba taky zmínit další věci, které prodražují bydlení:
    – Ochranáři památkoví nadiktují vzhled a materiál stavby (doporučí dodavatele, kteří jsou na ně napojeni).
    – Ochranáři přírodní vyžadují EIA, která „hladce projde“ pouze od konkrétního dodavatele, pokud se jedná o stavbu, která EIA nepotřebuje, pak vyžadují jiný legislativou nepodložený posudek, po kterém „nebudou dělat problémy, když bude od konkrétního dodavatele“. Že je dodavatel zhruba 10x dražší než konkurenti, to nikoho asi nepřekvapí.
    – Zastupitelstvo schválí „plánovací smlouvy“, kdy každý, kdo se (povinně1!) připojení k městským sítím (voda, kanalizace) platí za „domácnost“ výpalné od desítek do stovek tisíc, ačkoliv infrastruktura byla pořízena z dotací státu a na její údržbu platí občané ve vodném a stočném, jakékoliv rozšíření/budování sítě jde vždy na vrub stavitele.
    – Zastupitelstvo povolí výstavbu s podmínkou, že developer pustí chlup, tedy že vybuduje ulice, osvětlené, dětská hřiště, které pak předá radnici bezúplatně a ta se o ně za prachy z daní nově příchozích, co si to zaplatili v ceně začne „starat“.
    – Zastupitelstvo povolí převod parcely/výstavbu například převodem poloviny pozemku na město pro nějakou „veřejně prospěšnou stavbu“, kterou developer ještě občas má povinnost i postavit.

    Čím větší projekt a v čím lukrativnější oblasti, tím větší pravděpodobnost výskytu a případně kombinace výše uvedených bodů.
    Lidi to chtějí, protože žijou v představě, že developer z toho má ukrutné zisky a zastupitelstvo mu z těchto zisků ukrojí pro nás, pro všechny, kdo v týprdeli žijeme, takže je to vlastně ok.
    Že většina těch bodů je protiprávní, některé protiústavní (podmiňovat změnu územního plánu čímkoliv například), to asi nikoho netrápí a nikdo se dovolávat nebude, protože chtějí postavit. Pokud se zkusí dovolat, bohužel zkurvený stavební úřady kompletně v konfliktu zájmů mají právo veta.
    Není asi náhodou, že tam, co je využívání těhle bodů zkurvenosti nejvyšší obvykle sedí v zastupiteltvu TOP09, STAN, nebo zelení.
    Takže občas, plať a nekecej, sám sis to zvolil.

    1. Jj, jak jsem psal, realita je mnohem brutálnější. Také asi mluvíte o větším projektu, než o jakém je článek.
      K Vašemu výčtu bych ještě přidal:
      – Úřady územního plánování vyžadující nesmyslné studie, případně požadující splnění podmínek bez právního titulu.
      – Odvolací orgány, kterým vše trvá, obvykle nechtějí rozhodnutí 1. stupně měnit, pouze jej zruší, když je to úplně neudržitelné, čímž se věc vrací zpět.
      – Celková neschopnost úředníků říct, co konkrétně je potřeba na projektu změnit, aby vyhověl jejich požadavkům. Mockrát jsem zažil: „Nemůžeme Vám radit, předložte projekt, my ho posoudíme.“ A za půl roku stanovisko o nepřípustnosti projektu bez toho, že by se vůbec obtěžovali identifikovat ustanovení platné legislativy, které bylo porušeno.
      – Rozšiřování pravomocí úřadu nad rámec zákona, kdy na základě obecných ustanovení mají úředníci pocit, že mohou cokoliv.

      1. Ono se liší schéma pro povolení drobných stavitelů a větších „developerů“, i když to jsou občas třeba holport majitel pozemku a stavební firma.
        Drobný stavebník, co si vzal hypo na pozemek a stavbu, tak má závazné termíny na dostavbu a už platí hypo a zároveň někde bydlí, takže má koule ve svěráku, nemá zas tak moc peněz a tyhle kurvy to dobře vědí, takže je to přímočařejší a jen na úrovni úřednictva. Navíc je povolení jednodušší a omezí se obvykle jen na různé souhlasy od ochranářů, pokud jsou třeba (nejčastější věta, pokud potřebuje vyjádření od ochranářů, kteří disponují naprosto bezprecedentními pravomocemi: dejte mi 30litrů a já vám to povolím) a pokud SÚ (případně některý ze sousedů) má nějaký nezákonný požadavek, tak stavebník dost často žmulá čepicu a udělá, co chtějí, protože nemá čas ani prachy se odvolávat nebo případně léta soudit s nejistým výsledkem a celou dobu mít stavbu zastavenou, případně pak nezkolaudovat, nebo na stavbě řešit nějaké nenadálé kontroly nebo tak něco. Tenhle typ povolovaček má rádo drobný úřednictvo, protože to sice moc nehodí, ale je toho hodně, je to často a není to komplikované.
        Je ale na druhou stranu pravda, že na menších obcích dál od měst a CHKO jsou některé SÚ dokonce i přátelské.
        Pokud je těch jednotek v rámci projektu víc, ať už v jednom baráku, nebo ve vícero, hraje se tahle hra už na vyšší úrovni a daleko sofistikovaněji a není to zisk pro řadové úřednictvo, protože za takovejch podmínek už developer má praxi a dokáže úřadu a úředníkovi zatopit, pokud postupuje vyloženě protizákonně a to včetně náhrady škody (na UUR v diskuzi nějakej takovej vocas brečel, jak nařídil stavebníkovi dodat nějakou protizákonnou studii, stavebník se odvolal, kraj to zrušil a jeho úřad studii dostal k úhradě, tak neměl na vánoce odměny – bohužel je to jeden z opravdu mála, co to takto daleko dotáhl), druhak je na to potřeba daleko víc lejster, kde se dá vyžadovat, nařizovat, blokovat a úřady mají poměrně široké a nejasné pravomoce. Tam si o prachy nejde říct rovnou, ale říká se zprostředkovaně – ta veřejná zařízení se hodí zastupitelstvu ve volbách, protože bez výjimky všechny se ukazují jako „my jsme zařídili“ (ale dovětek, že zaplatili noví majitelé nemovitostí, to už tam chybí) a prachy se cucají zprostředkovaně přes „doporučené dodavatele“, nebo formou různých protislužeb.

        1. Ano, na menších obcích se dá rozumně domluvit, osazenstvo úřadu respektuje soukromé vlastnictví a ústavní zásady, že co není občanu zakázáno, je dovoleno, zatímco úředník může činit jen to, co mu umožňuje zákon.
          Čím větší město, tím větší průšvih. Tam pak vznikají různé mafie, kdy ve městě mohou větší projekty stavět jen firmy, které to „umí“ s úředníky. Místní je znají, všichni to vědí, ale protože i místní kriminálka a soudy jsou „podchycené“, nikdo s tím nic nedělá. Navíc peníze se dnes samozřejmě nedávají přímo…

          1. Spíš než firmy, které to umí jde o firmy, které prostě mají čas, kapacity a prachy, aby se tahaly 5 a více let s úřady o povolení, to běžnej domkář s hypo nemá, takže nemá šanci postavit.
            Prostě mám obecné požadavky na výstavbu, specifikace, kdy a co může být postaveno, ale znova říkám, že požadavky obecné (ne že developer dělá „územní studii“ za svoje a tu schvaluje starosta podle facebooku, to je prostě zvěrstvo), podám projekt a buď tam do tří měsíců najdou problém, nebo ať si naserou a stavba může začít a pokud bude problém virtuální (tj klasická obstrukce, kterou smete odvolačka opět do tří měsíců), nechť erár zaplatí škody. To je podle mě fér.

            1. Podle mě taky.
              Ale když vidím ten kvikot sviní, kterým měl nový stavební zákon zatrhnout stávající praxi, ve změnu k lepšímu v dohledné době už ani nedoufám…
              Už teď je to s byty problém. A až za 5-10 let budou chtít bydlet silnější ročníky narozené po roce 2000, bude ten tlak sílit ještě víc. Snad nevyhrají socialistická řešení, o kterých chci napsat další článek.

          2. No tak mnohdy taky na malejch prdelích jim nezbejvá nic jinýho, než bejt aspoň trochu rozumnej vůči potenciální mladé krvi. Voni moc dobře ví, že ty dědiny vo 20-200 lidech, kde chcípl pes a a nic tam není a věkovej průměr je tam hrubě přes 50, by za pár let vychcípaly a skoro zanikly, pokud mladejm nehodí aspoň ohlodanou kost, aby se jim tam ráčil nastěhovat novej poplatník. A nedejbože dokonce třeba i začal něco v místě dělat.

            1. U nas se dominantne toci asi tak sest prijmeni. Pokud by nekdo na urade vymejslel picoviny, tak v lepsim pripade mu jen nekdo, kdo je kamaradem brachy postizeneho treba nepujci teka na vyorani brambor.

      2. „Nemůžeme Vám radit, předložte projekt, my ho posoudíme.“ – a jak jinak? Jako že by se správní orgán ve spolupráci s účastníkem řízení podílel na přípravě projektu? Proč to nerozšířit třeba na soudy – soudce by měl stranám radit, jak to vyhrát, ne?

        1. No tak sorry, to je už trochu demagogie. Jako stavebník nebudu vyhazovat desetitisíce za projekt, abych ho tam potom nosil, a oni mi říkali, že tam mám předělat tadyhle tohle a tuhle zase ono. Ti hajzlové už ani nepodpovídají na maily, aby nezanechali důkaz o své komunikaci, radši volají a vysílají ty vaše citáty.

          Nevím proč by na konkrétní otázku typu „poměr stran se u baráku ve tvaru „L“ počítá z té širší nebo užší strany?“ nemohli jednoznačně odpovědět.

          1. Nevyhazujte peníze za projekt. Najměte si kvalitního projektanta a smlouvu uzavřete včetně inžebýrské činnosti tj. získání všech stanovisek a povolení. Zaplaťte až pak.

            Správní orgán by vám měl poskytnout odkaz na ustanovení, kterým se řídí. Radit by ale neměl. Příklad se soudcem je nadsázka. Ale asi byste nechtěl, aby např. správní orgán radil sousedovi, jak se vypořádat s vašimi námitkami, že jo.

            1. OK, podle vás tedy když se zeptám jako výše „poměr stran se u baráku ve tvaru „L“ počítá z té širší nebo užší strany?“ tak máte za to, že úředníkova odpověď „nebudu vám nic říkat, přineste nakreslený projekt a uvidí se“ je OK?

            2. Přesně, „kvalitní“ projektant Vám řekne, kdo, kolik a kudy bere a zajistí předání hotovosti, případně včetně papírového pokrytí konzultačními, darovacími a plánovacími smlouvami.
              Jinými slovy, každá mafie má svou spojku, tu musíte najít. Dřív to byly takové malé vizitky na nástěnkách SÚ, bylo tam jen „Zajistím stavební povolení“ a telefon. Tak jste to myslel?

            3. Storch: z Vašeho uvažování by se jeden poblil. Vy jste přesně ukázka toho, jaký druh lidí by nikdy neměl být na úřadě zaměstnán, ale který je tam bohužel naopak nejčastěji. Vy jste tam pro občana, ne naopak! Tohle byste si měl opakovat 100x denně, dokud to nepochopíte.

              1. Abyste se nepletl. Já jsem soukromý podnikatel a s žádným úřadem nemám nic společného, takže se nemusíte bát. Nepotkáte mě tam, leda nasraného ve frontě.

                Jen jsem si dovolil upozornit, že správní orgán nemá co radit účastníkům správního řízení, protože to je ještě nebezpečnější, než co máme teď. Měli by v Černošicích radit Babišovi, jak to udělat, aby nebyl ve střetu zájmů, nebo by měli radit spíš Transparency International, jak napsat podání, aby Babiše na střetu nejspíš uvařili? Měl by správní orgán při přestupkovém řízení při řešení dopravní nehody radit spíš domnělému poškozenému nebo spíš domnělému podezřelému? Má úředník na stavebním úřadě radit stavebníkovi, jak to napsat, aby to prošlo, nebo spíš sousedovi, kterému třeba stavba vadí, jak co nejefektivněji podat námitku?

                Be careful what you wish for.

                1. Storch: zjevně Vám v chápání brání Váš charakter. Jinak byste to takhle vůbec nemohl brát. Tady nejde o to radit „jak to udělat, aby to prošlo“, ale říct, proč to neprošlo! Zažil jsem neskutečnou úřednickou zvůli a i proto Vás na úředníka tipnul, protože téměř doslovně zazněla věta „my tady nejsme od toho, abysme Vám radili“. Jenže my nechtěli radu, my chtěli vědět, co je tam dle nich špatně, tj. důvod zamítavého stanoviska.

                  Dle Vaší logiky je v pořádku, že dostanete od policajta flastr jen tak. Však on Vám přece nebude radit, jak se z toho vykroutit tím, že by Vás z něčeho obvinil, ne? Prostě zaplať a táhni. Stejný princip, ale zatímco policajt zatím ještě pořád musí přestupek specifikovat (minimálně do správního), úředník na SÚ nemusí nic.

                  1. Pokud rozhodnutí neobsahuje zdůvodnění tj. nesplňuje náležitosti rozhodnutí dle par. 68 Správního řádu, měl byste být schopen se s tím efektivně vypořádat, ne?

                    1. Storch: a co jako? Tím nějak úředníka, který se tím neřídí, donutíte k čemu přesně? Že napíše další nicneříkající blábol. A pak Vám začne naznačovat, že jestli budete otravovat dál, tak ty další prostoje budou stále delší, protože on chce prostě „upravit projekt“. V čem? Ale my tady nejsme od toho, abysme Vám radili!

                      Úředníkovi za to, že nedělá co má nehrozí vůbec nic. Par. 68 ho nijak nedojímá, nebo aspoň ne v menším městě. A představa, že se s ním budete soudit? No to pak jistě bude ochotnější, až to vůbec nějak dopadne, což taky může být pár let.

                2. Já nechci, aby mi kreslili projekt nebo psali odvolání. Je bych rád znal algoritmy, kterými vyhodnocují svá vlastní pravidla. To snad zase nechci tak moc. Po těch zkušenostech, co mám, mi úřad přijde jako herní automat, hodíš tam bůra a jednou vypadne švestička, jindy zlaťák.

                  1. Pokud rozhodnutí neobsahuje zdůvodnění tj. nesplňuje náležitosti rozhodnutí dle par. 68 Správního řádu, měl byste být schopen se s tím efektivně vypořádat, ne?

                    1. Proboha.

                      Rozhodnutí je až nakonec. Nejdřív jim musím něco přinést. Abych to nepředělával nadesetkrát a celej proces netrval dva roky (což se přesně teď děje), bylo by efektivnější si tam na hodinu sednout s někým, kdo tam bude ještě příští sezónu a nemění názor každých deset minut, probrat to s ním, on řekne „takhle to bude OK, tohle je nesmysl, tady je to jedno“ a hotovo. Jestli má někdo oblibu ve výměně doporučené korespondence kvůli každé volovině, já to nejsem – v určité fázi je to tak namístě, ale určitě ne od začátku.

        2. Sorry, ale předpisy mají být jasné, aby každý věděl, co může v dané lokalitě postavit.
          Pokud přijdu s projektem, musí mi úředník být schopen říct:
          – co projekt porušuje,
          – co musí splňovat pro to, aby byl povolen.
          Toho často nejsou schopni, ani poté, co jim projekt představíte a necháte jim dva týdny na seznámení s ním.
          Kafkův Zámek jak vyšitý.

          1. V první větě nejsme nijak ve sporu. Předpisy opravdu nejsou jasné, jsou často zbytečné, škodlivé, složité, blbé a úředníci jim často rozumějí ještě hůř než občané.

            Se zbytkem sdělení už to tak jasné není. Oni jsou tam od nestranného, efektivního, transparentního, rovného a rychlého rozhodování. Ne od školení, konzultací apod.

            Pokud nejsou schopni svoje rozhodnutí zdůvodnit, měl byste být schopen s takovým rozhodnutím ve správním řízení udělat krátký proces – paragraf 68 Správního řádu je jasný.

            1. Praxe je ovšem taková, že to
              1) na odvolačce leží klidně 6 měsíců a pak odvolací orgán zruší rozhodnutí orgánu 1. stupně.
              2) Myslíte si, že máte vyhráno, ale orgán 1. stupně za další 3 měsíce malinko změní argumentaci a stejně Vám projekt zamítne.
              3) Znovu se odvoláte, čímž se vracíte do bodu 1)

    2. A kdo si jako myslíte, že by měl ty ulice, školy, parky, parkoviště, vodovod, kanalizaci, ČOV atd. vybudovat, když ne developer za podmínek podle plánovací smlouvy? Jako že developer prodá byty a kapitalizuje výnosy a někdo jiný (asi obec?) se o to postará a socializují se náklady? Dotace na budoucí potřebu se neposkytují. Ale i kdyby peníze spadly z nebe, kde by obce vzaly pozemky, když ne od developera?

      Developer má pole a chce vydělat. Developer postaví a odejde, ale lidi tam budou žít furt. Tak ať se snaží. Kromě toho obecní zastupitelstva jsou volena občany, a to ti budoucí nájemníci, kteří se do bytů jednou nastěhují, nejsou.

      Taky si položme otázku, proč je takový problém, „že se nedá stavět“, když počet obyvatel Zemí koruny české posledních sto let v podstatě stagnuje. Jestli to není tím, že se teď všichni rozhodli, že prostě musí bydlet „v atraktivní lokalitě na dosah města, přesto v lůně přírody“ blicí smajlík.

      1. Ksindle úřednická, prober se, obec nepatří tobě, ale jednotlivým vlastníkům, nejsi v rusku v roce 1921, jakkoliv si to na SU myslíte. Stavíš z daní občanů, z velké části těch, kteří v obci bydlí a i z těch, kteří tam budou bydlet.
        Pokud developer vlastní pole, postaví tam v souladu se UP barák a nechá tam příjezd po polní cestě na vlastním pozemku, je to jeho boj. Pokud stojíš o to, aby tam místo lesní cesty byly mramorový dlažby a zlatý kandelábry, tak na to přispěj. Pokud tam chtějí majitelé mít tmu, jezdit po bahně a údržbu dělat na vlastní cestě sami, je drzost je nutit k předání a diktování parametrů mimo obecně stavebních, abys to „mohl přebrat a pak se o to starat“. Pro připojení na sítě je nutné dodržet technické požadavky, ale buď si stavebník zaplatí přípojku sám, nebo zaplatí připojení v plánovací smlouvě. Nelze dělat obojí. Zajímavé, že soukromé nebo polosoukromé sítě (komunikace, elektřina, gas) tu přípojku povětšinou zafinancujou, ale jen zkurvený obce, který mají střet zájmů jako prase takhle vydírají.
        Školka je plánovaná na nějakou kapacitu a s touhle kapacitou je placena z daní těch lidí, kterejm blokuješ stavbu. Pokud tam je volná kapacita a ty nepovolíš rozvoj obce a tak je využití neúplné, zasloužíš si porazit jateční pistolí. Pokud to „naplánuješ“ tak, že školka stačí na aktuální vlnu, ale za 10let tam nikdo chodit nebude, protože úřednictvo stoplo jakejkoliv rozvoj, zasloužíš si porazit elektrickejma kleštěma. Pokud chceš další prachy, tak hovno nějaký účelový dotace, ale pouze s plateb za občana. Buď budeš mít dědinu takovou, jak ses tam před pěti lety přistěhoval, protože „jedině tak je to správně“ a pak budeš žmůlat čepicu a nebudeš mít na vejplatu a zasloužíš porazit uspávají injekcí, nebo zajistíš rozumnej rozvoj obce a pak budeš mít na investice.
        A ano, všichni chtějí bydlet a nikdo nemůže za to, že ty se svým IQ dozorce v koncentračním táboře chceš prstíčkem ukazovat, kdo a jak k tomu může užívat svůj majetek bez jakýkoliv dlouhodobý právní jistoty. Územní plány byly alespoń nějakou jistotou jak to udělat, ale všechny ty plánovací smlouvy, územní studie a regulační plány podporujou přesně tenhle bolšounskej ksindl, jako jsi ty.

        1. q: toto bohužel naráží na negativní aspekty demokracie, neboť pokud zde bude existovat alternativa „developer postaví sídliště na blátivé louce s polní cestou, kupující budou mít levnější kupní cenu, a jakmile se nastěhují a získají volební právo, obec jim z rozpočtu od zbytku obyvatel zacáluje asfaltku, parkoviště, školku a park“…

          1. Ale získáním nových občanů získá obec příjmy do rozpočtu, takže si to zaplatěj sami sobě ne?

          2. 1) Tím, že se nastěhujou, tak už přispívají do rozpočtu obce
            2) Kapacita sdílených prvků musí být vyřešena – ať už stávájící kapacitou, nebo budoucí investicí (z budoucích příjmů rozšíříme).

            Pokud obyvatelé jedné ulice prosadí to, že obec jejich ulici převezme do společného a zainvestuje, je to problém občanské kontroly jako takové. To je stejné, jako „taky se může stát, že obec na pláži v itálii zvolí majitele importéra sněžných rolb a následně nakoupí sněžné rolby do majetku“. To je stejný problém a ano, tímhle „kdyby“ se dá obhájit jakékoliv svinstvo SU: Chcete si postavit na zahradě boudu na nářadí? Co kdybyste si tam pak chtěl postavit druhej barák? Zakázat! (true story). Tohle je špatná úvaha a víceméně jakýkoliv úřadník by za takovou měl být okamžitě odstaven od veřejných služeb do konce života.

            1. Zaprvé, do rozpočtu obce přispějí až v dalším rozpočtovém období.

              Zadruhé, za jak dlouho novobydlící ze svých daní splatí investici do výstavby zcela nové silnice se sítěmi, parkovišť a parků, neřkuli občanské vybavenosti jako je školka?

              Obecní rozpočet je primárně na údržbu stávající infrastruktury a historicky rozvoj nové na půdorysu staré obsluhující místní podniky a lidi, kteří léta přispívali do rozpočtu.

        2. Odhlédnu teď od milého oslovení, nesmyslů a invektiv, protože s agresivním pitomcem nemá cenu se dohadovat, kór s někým neznámým na internetu.

          Plánovací smlouva se uzavírá před vznikem developerského projektu a před určením území k zastavění. Ve smlouvě se vyřeší vzájemné vztahy obce a budoucí výstavby a jejích obyvatel po celou dobu životního cyklu projektu. Teprve pak, pokud vůbec, se schválí v územním plánu jako zastavitelná plocha. Jak byste to chtěl dělat jinak? Že je praxe v podání zastupitelstev všelijaká, je druhá věc, ale to už je bohužel jako se vším. Však se nechte zvolit a všem nám to ukažte.

          Všichni chtějí bydlet? Lidí je v v Čechách, na Moravě a ve Slezku posledních 100 let furt stejných 10 milionů. Potíž je v tom, že teď všichni chtějí bydlet v „atraktivním, moderním projektu na dosah městu a přesto v lůně přírody“ (blicí smajlík), protože hypotéky jsou skoro za nula.

          1. Za posledních 15 let je tu o téměř 0,5 milionu lidí víc a holt doba už pokročila, aby v paneláku v bytě žily naráz 3 generace.

  5. Článek super, dávám za jedna. Ale pane kolego, malý developere, příliš nesouhlasím se závěrem článku. Úředníci nesedí ve vysoké věží, okolo které lítají netopýři a ve které vymýšlí jak zdržovat byty. Oni reaguji na podměty a na chování lidí. Navíc stavba domů a bytů je městotvorná činnost, která ovlivňuje lidi a okolí dalších několik desetiletí. Město tudíž má mít možnost jak do procesu plánování a výstavby zasáhnout. Developere vidí zisk, a už ho nemusí (a taky nezajímá), co se bude s tím místem dít za 10 a více let.
    Dám příklad. Město schválilo výstavbu satelitu za městem, na místě bývalé továrny. Předmětem projektu nebyla školka ani škola. Úředníci museli určit spádovou školku a školu ve městě, která pojme děti ze satelitu. A každé ráno se tam nahrnou maminy v autech a ničí městskou zeleň, parkují na chodnících a obtěžuji obyvatele okolních domu. Protože škola nebyla postavena na takový provoz. Město se začalo bránit tím, že tam nainstalovali betonové bariéry, a doporučilo rodičům parkovat na náměstí, asi 250m od školy. To vzbudilo velký odpor, a maminy dodnes vesele sepisují petice, tlačí na město že chtějí mít možnost parkovat u školy. Takhle developere zavařil městu. Ale kdyby dali úředníci investorovi podmínku typu postavit školku nebo parkoviště… To by byl zase řev od developere. A také od kupců jejich domů, protože by to jejich domy prodrazilo.
    Dtto podzemní parkoviště. V Praze je ta norma 1,5 auta na 1 byt. Je to důsledek trendu mít v rodině více automobilů. Proč dnes vypadají všechny byty v Praze stejně? Jejich velikost je dána půdorysem podzemního parkoviště. Takže žádná studie o kvalitě bydlení nebo snaha o co nejlepší rozvržení bytu. Ale jen velikost podzemní garáže. Jinak 3mega za místo je nesmysl, obvykle se to vejde do 1.2 až 1.5 mega. A dá se to ještě obejít zvednutím parteru a zahloubením garáže jen do 1/2. To se pak dá dostat i na 0.5 mio za místo. Ale pořád jde o to, že ta cena za garáž se musí započítat rovnou do ceny bytů. Kdyby to bylo zvlášť, většina lidí by si to nekoupila a pak by parkovala venku, kde se dá. A město má opět problém. Protože lidi budou řvát, že chtějí parkovat zadarmo, blízko vchodu, a ideálně po celý den.
    A živelné 90. léta bych moc neadoroval. To vznikaly taková zvěrstva… I dnes je investor schopen udělat snížené poslední podlaží se stropy 2m a byty pak prodává jako „romantický podkrovní ateliér“. Kupec to pochopí až se bude snažit přihlásit k trvalému pobytu. Nepůjde to, jeho „byt“ je zkolaudován jako nebytový prostor. Nebo úzké a zalomené schodiště, po kterých se nedá nic stěhovat. K tomu malý výtah. Dneska se všeobecně sere na samostatné kuchyně. Nic proto tomu, ale musí to být udělané dobře. Autor zmiňuje být 2+kk. Ještě jsem neviděl novostavbu s kvalitně udělanou digestoří. Přitom je to velmi důležité, protože kvůli obýváku a věcem (hlavně textilie) v něm je potřeba kvalitní odtah. Ale ne, developer tam dá přípravu na slabou vestavnou digestoř, úzkou a několikrát do ostrého úhlu zahnutou trubku.

    Souhlasím s tím, že byrokracie je v současnosti neskutečně přebujelá. Pořád za tím vidím reakci na živelnou výstavu minulých let. Doufám, že se časem naučí investoři přemýšlet o svých domech jako o součásti města, naučí se základy urbanistiky, že rozhovor s městským architektem není sprosté slovo, že zpracování projektové dokumentace svěří do rukou architektovi a ne projektantovi se střední školou.

    Pro nás malé ryby je možnost rekonstrukce městských domu a paláců, které byly v 90.letech přestavěny na kanceláře. V každém městě je takových chátrajících domů několik. Se změnou užívání stavby a výstavbu nových bytů úřady nedělají zpravidla problémy. Ovšem pokud to nemá více jak 4 patra. Kdo má alespoň špetku estetického cítění s památkáři nebude mít problém. Kdo chce montovat nejlevnější polské plastové okna, plechovou střechu, polystyrenovou fasádu a podobné zvěrstva, ten na památkáře nadávat pochopitelně bude.) Nikdy mi takové stavební řízení netrvalo přes dva roky. Často po me město chtelo, abych vybudovat několik parkovacích míst. Vždy to bylo v souladu s realitou a s místními podmínkami. V jednom případě mi sami nabídli obkup městského pozemku pro stavbu parkovacích stání. Takže jsem se stal majitel městskeho pozemku, aniž bych o to usiloval. Nemusí se za každou cenu stavět na zelené louce. Ale chápu investory, že se do rekonstrukcí starých domu moc nehrnou. Je to náročnější než stavět novou budovu, a tolik to nevynese.

    1. Díky.
      Podívejte, chápu, že se u výstavby prolínají soukromé a veřejné zájmy a je potřeba je vyvážit. To, co kritizuju, je v zásadě následující:
      1) Komplikované a zdlouhavé stavební řízení – 35 papírů s razítky pro RD, 40-50 pro bytový projekt
      2) Nejasné pravomoci úředníků – když si nějaký kkt usmyslí, že Vám bude výstavbu blokovat i v rozporu se zákonem, tak s tím budete minimálně rok bojovat, odvolací orgán jeho rozhodnutí zruší a tentýž úředník Vám klidně vydá zase stanovisko, že projekt je nepřípustný, jen to trochu jinak zdůvodní (bez odkazu na zákony) – mluvím konkrétně o Liberci a tamním ÚÚP (dříve OHA).
      3) Odvolací orgány nechtějí měnit stanoviska orgánů 1. stupně
      4) Úloha města – chápu, že nová výstavba má vliv na stávající obyvatele. Na druhou stranu města pracují s opravdu velkými rozpočty, kde by město při troše snahy dokázalo např. zkapacitňovat komunikace, případně stavět školky a školy. To se však neděje a je to na developerovi.
      5) Snaha představitelů města si nahrabat – obvykle mění územní plán pro sebe nebo pro své známé.
      To vše pak vytváří překážky ke vstupu do odvětví a vede k vysokým cenám nových bytů.
      K Vašim praktickým příkladům:
      Parkování u školy – třeba u nás v městečku to naopak vyřešili zvýšením kapacity parkoviště (zeleně tu máme všude dost, 50m od školy začíná les) a zavedením jednosměrky okolo školy. Za mě super. Přijde mi trochu podivné, že vedení města ve Vašem případě jde proti potřebám a požadavkům svých obyvatel a místo vstřícnosti jim komplikuje život instalací betonových bariér, i když samozřejmě záleží na konkrétní situaci.
      V příkladu je uvažováno parkování pro celý dům, tedy CELÉ podzemní podlaží (cca 15×15 m vnitřní rozměry) za 3 mil. Kč v dnešních cenách. Když budeme uvažovat 10 stání, vychází to 0,3m na jedno. To je podle mě spíš málo než hodně, jak ostatně sám píšete :-)
      Jinak s Vámi souhlasím, že živelná výstavba taky není to pravé ořechové. Cílem bylo ukázat, jak moc dokáže „pouhé“ protahování výstavby prodražit byty.

      1. Ad 1) – jak to chcete dělat jinak? V zastavěném území není kam kopnout, aby tam nebyla už nějaká trubka, drát, komunikace, požárně ohrožený prostor nebo něco.

        Ad 4) To je dobře, že to chápete. Stávající obyvatelé = voliči zastupitelstva vás chápat nemusejí, protože jejich zájmy jsou protichůdné vašim. Většinou opravdu nestojí o tisíc nových sousedů s tisícem aut (nebo víc) a stovkami dětí, co budou potřebovat do školky atd. Kromě toho není problém v rozpočtu, ale zejména v takových detailech, jako že ulice není kam rozšiřovat, protože u nich stojí domy, ČOV se nedá postavit větší, protože potok už to neunese, školu není kam rozšířit, protože těžko koupíte nemovitosti okolo a ty necháte zbourat a i kdyby, stejně neseženete učitele. A tak.

        Parkování u školy – jestli máte školu u lesa a máte se kam extenzivně rozšiřovat, blahopřeju. V centru města se můžete rozšiřovat jen do hloubky, a to se vám taky nelíbí, protože fuj nás nutí do drahých podzemních parkovišť.

        1. stejně neseženete učitele. A tak.
          Když je slušně zaplatíte, tak je mít budete. Když se budete chovat jako typický Čech, tak holt „nejsou lidi“.

          1. Jak jsem psal, často není problém v penězích. Problémy polévá penězi třeba Babiš a jak to vypadá. Ale mohl bych to přeformulovat přesněji – je velmi obtížné sehnat dobré učitele vyhovující zákonným požadavkům (o řediteli nemluvě).

            1. e velmi obtížné sehnat dobré učitele vyhovující zákonným požadavkům (o řediteli nemluvě).
              Dejte učiteli 2000 až 3000 Eur v hrubéma budete je přehazovat vidlemi…furt není problém v pěnězích?

              1. Medián hrubého učitele na 1. stupni je 41 000 Kč. V okolí Prahy nebudete kvalitní a kvalifikované učitele vidlemi přehazovat ani za 50 000 Kč (což by bylo těch 2000 EUR). Ředitelé tady 3 000 EUR hrubého mají a stejně jste rád, když někoho ucházejícího seženete.

                Nevím, jak je to možné, a ne, není to dobře. Nepochybuji, že se nám to dlouhodobě šeredně vymstí.

                1. Ředitelé tady 3 000 EUR hrubého mají a stejně jste rád, když někoho ucházejícího seženete
                  Já se bavil o 3000 Eur pro učitele, ne pro ředitele.

                  Nevím, jak je to možné, a ne, není to dobře. Nepochybuji, že se nám to dlouhodobě šeredně vymstí.
                  Nemyslím si, není možné stále žít v kombinaci západních cen a východních mezd.

                2. Tak to bych prosil ozdrojovat, jak medián 41000 u učitelů prvního stupně, tak 3000 éček u ředitelů. Nebo tě mám umlátit platovými tabulkami hned?

                  1. https://www.kupnisila.cz/platy-ucitelu/
                    https://www.ceskenoviny.cz/index_view.php?id=1925264

                    Někdo říká průměr všech učitelů 41 000 a medián 37 000. Nebo 118 procent průměrné mzdy.

                    Tarifní tabulky nestojí za nic, ale možná je to jako všude ve státním. Tabulkově žebráci, ve skutečnosti se to nějak pošéfuje. Aspoň náš kraj posílá na platy velmi pěkně, odměnami se nešetří.

                    Nemínil jsem ale diskutovat o výši platů učitelů. Přeju jim každou korunu. Jen jsem konstatoval, že ačkolik (aspoň tady u nás) neberou až tak málo, jak se soudí, stejně je neseženete. Prostě proto, že i v jiných oborech jsou platy lepší a nervy a pruda menší. Zbývají veteránky s 30 lety praxe a lidé k vyučování často nehodící se, pro které je to mezipřistání za další kariérou.

                    Ale umlať, co já vím :-)

                    1. Vzhledem k tomu, ze dle statu k vyuce deti staci i clovek bez vzdelani, tak nechapu, kde je vlastne v tom skolstvi problem.

                    2. „dle statu k vyuce deti staci i clovek bez vzdelani,“ – tak to v asi v nějakém jiném státu, než v jakém se pohybuji já.

                    3. Nevim, ve kterem state bydlis, ale v Cesku maji rodice povinnost zajistit distancni vyuku, pricemz ucitele neuci, pouze zkousi to, co naulicili rodice (po online vyuce nasleduje e-mail se seznamem vyuky a cviceni), pricemz nikoho vzdelani rodicu nezajima, cili i rodic bez vzdelani ma povinnost deti naucit.

                    4. Tak to jo :-) De iure nemáme vzdělávací povinnost, ale děláme to rádi, protože nám na dětech záleží. Proto jsme si je taky pořizovali.

                    5. Re: Storch 20:28

                      Vždyť tam ty tabulky máš, učitelka 1. stupně 11. nebo 12. třída (vesměs 11. u normálních, 12. třídní). Konkrétně v Praze spousta škol naprosto bez prémií. Aby byl medián 41000, tak by musely učit samé čůzy v důchodu. Ano jsou příplatky jako třídnictví (většinou do 1000,-Kč), nebo vedoucí předmětové komise (ještě míň a někdy nic). Tedy prachy se dají nahnat třeba přesčasy, nojo ale pokud supluješ, tak leckdy není přesčas, ale nepedagogická činnost = není vůbec žádný přesčas. No a teď mi vysvětli, jak dosáhnout těch 41000,-. Ale co já vím, já se jen přiženil do rodiny učitelek (tchyně ředitelka zš, její matka donedávna zástupkyně, žena třídní, švagrová učitelka, ženy strýc učitel, bývalý tchán má vesměs monopol na to, že školám zpracovává metodické pokyny a legislativu, tak, aby to měly správně podle toho, jak si ministerstvo zrovna zamane) a můžu ti říct, že pokud v tom není nějaká osobní zainteresovanost, tak 41000,- je mimo.

                      No a ohledně nedostatku učitelů, mohu nabídnout pár ředitelů, který by mohli distribuovat jako plačky na pohřby, jak nejsou učitelky, ale že od nich nenajdeš jediný inzerát a že když jim napíšeš, jak rád bys u nich dělal, tak to zamítnou, ale kudy chodí, tudy bulí, jak nejsou učitelky. Prostě je to jen o lenosti, kdo hledá, ten najde a nemusí slíbit vůbec žádný prachy nad tabulky. Na Zbraslavi byl jeden takovej případ loni po dlouhých letech odejit, ten třeba o jobsu v životě neslyšel (a jeho náhrada už je taky fuč).

        2. Ad 1) V „zastavěném území“ je často spousta nepoužívaných fabrik/skladů/nádraží, které úplně volají po zastavění, např.:
          Praha – Bubny, NN Žižkov, část Smíchovského nádraží, rumiště mezi Rádie Svobodná Evropa a Počernickou se konečně zastavuje.
          Liberec – Perštejn, Papírák, Textilana
          K trubkám/sítím vám stejně na SÚ nic neřeknou, s tím stejně musíte za správci sítí (a to i v případě, že víte, že tam žádná síť není). SÚ ty plány má, ale „to je moc práce, se v tom hrabat“, takže tady je seznam správců a chceme vidět papíry od všech

          Ad 4) V tom je ta česká malost – v zásadě by všichni chtěli „něco lepšího“, ale hlavně na tom nikdo nesmí vydělat nedejbože, aby to bylo něco za něco. Ještě jsem u nás nezaznamenal obec, která by nešla rozumně rozšířit. Ano, znamená to práci pro vedení obce a úředníky – a to je samozřejmě fujky fujky. Pít kafe, občas zbuzerovat občany a brát za to od nich prachy je mnohem jednodušší…

          1. „K trubkám/sítím vám stejně na SÚ nic neřeknou“ – neřeknou, proto chtějí ta stanoviska na které si tak stěžujete. Jak byste to chtěl dělat jinak? Možná by to šlo všechno nějak zcentralizovat do jednoho informačního systému, ale nechci ani pomyslet, jak by to v podání státu dopadlo.

            „aby to bylo něco za něco“ – právě tak by to mělo v plánovací smlouvě být. Proto nevím, proč se proti nim tady tak brojí.

            „v zásadě by všichni chtěli „něco lepšího““ – znám starostu, který se drží už víc než 20 let právě proto, že se vůbec nic „lepšího“ nedělá a vesnice je pořád ta stará obyčejná vesnice na rozdíl od satelitů, králíkáren a logistických hal v okolních obcích.

            „Ještě jsem u nás nezaznamenal obec, která by nešla rozumně rozšířit.“ – otázka nezní, zda jde rozšířit, ale jestli je to dobře a jestli to občané=voliči chtějí. Proto to musí být něco za něco. Developer začasté chce jen co nejrychleji co nejvíc postavit, všechno ojebat, kapitalizovat výnosy, socializovat náklady, problémy přesunout na obec a zdrhnout.

            „Ano, znamená to práci pro vedení obce a úředníky – a to je samozřejmě fujky fujky. Pít kafe, občas zbuzerovat občany a brát za to od nich prachy je mnohem jednodušší…“ – ale zase se přitom dá nejvíc nakrást a vydělat na úplatcích. Měl byste si rozmyslet, z čeho je obviňovat víc – jestli z lenosti nebo úplatnosti.

            1. Jak „něco za něco“? Vždyť je to prachsprosty vydírání. Ty svině moc dobře vědí, že každého tlačí čas, termíny všech povolení, vyjádření, mít domluvenou solidní stavební firmu, kterých je jak šafránu, mít připravený prachy…

              1. Plánovací smlouva se uzavírá ještě před tím, než je území v územním plánu vůbec určeno k zastavení. Takže nikoho nemá co tlačit čas ale má se zodpovědně územně plánovat. Takže se bavíme o tom, že je tam pole a někdo tam chce byty. A k těm bytům by to chtělo silnici, osvětlení, vodovod, kanalizaci, park a školu … a to se samoseto neudělá.

            2. K trubkám
              Proč musím přinést úplně všechna potvrzení úplně všech správců sítí v daném městě?
              Chápu
              – když se na síť chci připojit,
              – limitní situace ve smyslu – podle plánů to jde u hranice pozemku, ale dělalo se to dávno, plán může být nepřesný, bůhví kam přesně to Ukrajinci zakopali, nechte si to raději prověřit.
              Vždyť plány sítí na SÚ musí mít, zajisté je povolovali.
              Ale to by bylo moc práce se v nich hrabat kvůli každému domku. Pro úředníka placeného z našich daní je jednodušší přehodit to na stavebníka a správce všech sítí…

            3. Re úplatky a lenost.
              Líní jsou všichni úředníci. Jen občas se najde aktivní blbec, u kterého by pro občany bylo lepší, kdyby byl líný.
              S úplatky se to nevylučuje – nejdřív je potřeba stavebník nechat vydusit, aby pochopil, že bez úplatečku to nepůjde…
              Úplatky také představují riziko – pak záleží, jestli dotyčný soudruh úředník upřednostní lenost a fixní plat nebo činnost a přivýdělek. Setkal jsem se s oběma typy.

      2. Ty seš ale kretén.
        Prakticky jsem chtěl napsat něco podobného jako Aris, on to napsal víceméně hezky, tak já ti to napíšu pořádně aby to pochopil i ubožák se základní školou jako ty.

        NIKDO NENÍ ZVĚDAVEJ na tvý prachy. Je mi u prdele jestli budeš utírat bezdomovcům prdel a nebo leštit černochům kokoty. Takže je mi u prdele kolik si jakej developer vydělá. Pro mě je to jedna velká mafie, co lže, krade a vůbec má peníze na všechno a může si stavět dle libosti. Já mít ty prachy hraju si transport tycoon a starám se nějaký kus země jako o sobě vlastní. Developeři jako ty jsou ŠPÍNOU lidstva, ubožáci a KOMPLETNĚ BY JIM měla být zavřena držka, zákazem činnosti nebo třeba transportem do ruského gulagu.

        Seš prostě kokot, když nechápeš, že si nemužeš kde chceš postavit co chceš.

        U tvýho domu tě vůbec nezajímá, že v daném místě je nějaká kapacita na odpady, neboli velikost kanalizace a velikost čističky odpadních vod. Je ti jedno že vodojem má nějakou kapacitu a je ti jedno, že do takovýho baráku musí vést i nějaký dráty. Je ti u piče jak se tam lidi dostanou, že tam bude větší provoz aut, a že lidé z těch bytů zaplní MHD. Tys to všechno zametl pod koberec, však co, úředník se postará, obec se postará, stát má peněz dost, stát se má o mou investici o mý prachy postarat, já shrábnu prachy a všichni okolo se poserte. Já postavím barák, shrábnu prachy a město ať tam dotáhne komunikace, udělá parkoviště, veřejné osvětlení a vůbec, ať to celé postaví město a mě pošle jen na účet peníze. A nemalé peníze. Ty si myslíš, že se elektrárny a vodárny a plynárny poserou že si chlapeček chce postavit domeček a hned druhej den ti tam zavedou lepši infrastrukturu. ŽE? Nebo že se město posere z toho, že si nějaká onuce chce přijít lehce k penězům nic neděláním?

        NO TAK TO TEDA NÉ CHLAPEČKU. Buď developer, začne stavět přijatelné byty s parkováním na svým pozemku nebo ať jde do piče a postará se v dnaném místě o všechno nebo ať jde do piče.

        Tak to prostě je.

        Školku, veřejný prostor, parky, chodníky, ŠIROKÉ KOMUNIKACE na kterých se vyhnou dva kamiony, a pak si stav kundo. Že byt bude stát 20 mega? No a. Tak je nestav. Na co jsou byty potřeba? K čemu?
        Je nás pořád míň a míň tak kde jsou ty byty co byly postavený? Kam zmizeli? Propadli se do země? Unesli je mimozemšťani?
        KDE SE KURVA BEROU LIDI CO V TĚCH BYTECH BYDLÍ ????

        Nevím to a je to divný, je mi kurva divný, že se furt staví a že furt to nestačí. Asi je někde chyba. Ale to neznamená že si developer bude stavět na zelených loukách králíkárny a ohánět se nějakým 10% zdražováním a inflací a nevím čím ještě. Reálné náklady takové budouvy jsou 10-15mega, byt má hodnotu 4mega to je 48mega za celou stavbu, takže za deset let máš výdělek 33 mega, to je 3,3mega ročně to je 275 tisíc měsíčně. A panáčkovi je to málo? Za ty prachy bys měl postavit všechno i školku i komunikace i parkoviště, i hospodu s kavárnou ty ubožáku.
        _________________________________________
        Abych jen nekritizoval, sám jsem pro stavební zákon něco udělal:

        Sám jsem psal Dostálové a dostal jsem i odpověd.
        Můj návrh zněl aby v intravilánu obce, pokud člověk nepřekročí půdorys stavjící budovy a výšku budovy ať si stavi kdo jak chce.
        Ať si lide na svým pozemku v intravilánu staví oplocení do výšky 2m bez povolení.
        Ať si staví kulny, bazény, altrány a kdejaký další píčoviny blíž jak 2m od poizemku bez souhlasu souseda.

        PROČ? protože když chceš opravit stávající nemovistost je to milionkrát horší, protože kdejaká bába si stěžuje na hluka a prach.
        kdejakej soused tě udá. A ve finále potřebuješ tři dokumentace, jednu na bourání, druhou na povolení a třetí na provádění.
        Tak kurva kde jsme? TADY JE problém, že prostě stávající objekty jsou prázdné, protože je nikdo nechce rekonstruovat, protože rekonstrukce je horší než postavit na zelené louce.

        Odpověd je že se tím budou zabývat, že to je zajímavý podnět. Jasně že se nic nezmění, ale stavební zákon už je ve čtení v poslanecké sněmovně, proč tady není nikde odkaz na stáhznutí ?

        Podívej se na mě opravil jsem si ruinu, nedá se v ní normálně bydlet, protože jsme musel dodržet milion nařízení. Kdybych si postavil unimobuňku někde na poli tak se mi dneska žije fajn a nemusel jsem se deset let tady dělat s tou barabiznou. Jenže tady mám tři hospody v okruhu do 500m, obchod 200m, zdravotní středisko 300m, autobus 150m, A prakuju si na svým pozemku. A celá ta srand amě vyšla na 1,5mega, 120m2 plus zahrada 700m2, ty krcálku 50m2 bez parkování, bez výtahu za 4 mega. A o to jde, kdybych to tady mohl regulerně zbourat a dát semka unimobuňku na kterou nalepím polystyren bez toho aniž bych se soudil deset let se sousedem tak jsem vysmátej jak lečo.

        Takže vážený pane devlopere, chcípni na AIDS když si chceš vrtat koleno s těma svejma 2+0 a nebo se začni věnovat přestavbou stávajících objektů. Jo to by od tebe vyžadovalo práci a míň peněz? Tak sorry tak nejsi developer, ale jen sračka co chce snado a rychle přijít k penězům. Všechny developery patří zavřít. Jsou to mrdky zkurvené vychcané.

        Každej mladej člověk by měl jít makat na stavbu, aby získal trošku zručnosti a uměl si poradit.

        VÁM MLADÝM ZMRDŮM CHYBÍ VOJNA JAK KOZE DRBÁNÍ !!!

        1. Takový protimluv v rámci jednoho příspěvku jsem tu už dlouho neviděl.
          A teď šok – nejsem developer :-)
          Zase něco napiš!

          1. Chcípni čůráku už jen za to že chceš developery podporovat.

    2. „Úředníci nesedí ve vysoké věží, okolo které lítají netopýři a ve které vymýšlí jak zdržovat byty. Oni reaguji na podměty a na chování lidí. “

      – Diskusia plná „múdrostí“. Ale nik si zjavne neprečítal STAVEBNÝ ZÁKON. Ono totiž tí hnusní „úradníci“ konajú podľa zákona. A ZÁKON netvoria tí maličkí úradníci, zákon tvoria tí MILOVANÍ POLITICI, ktorým dávajú moc do rúk ovčania vo voľbách.

      1. A ZÁKON netvoria tí maličkí úradníci, zákon tvoria tí MILOVANÍ POLITICI, ktorým dávajú moc do rúk ovčania vo voľbách.
        Chápu,že na Slovensku je politika čistá jako lilie a nemáte s tímto zkušenost. Moc dávají politiků ti, kteří je pasou a financují. Volby zde v ČR jsou často spíše divadlem.

      2. Zajímavé. I s vámi je možno souhlasit praktocky bez výhrad.
        Proč píši „prakticky bez výhrad“?
        Nezmínil jste Nařízení, kterým se stanovují obecné požadavky na využívání území a technické požadavky na stavby v hlavním městě Praze (Pražské stavební předpisy).

      3. Kéž by. Ve stavebním zákoně (i tom stávajícím) je spousta pozitivních ustanovení, úřad má povinnost postupovat co nejjednodušeji, má vycházet vstříc, má pomáhat s doplněním žádostí.
        Problémem je, že se tak v praxi neděje, kolikrát spíš naopak. Blbé je, že jim to prochází, protože každý chce stavět a odvolání věc určitě protáhne (klidně o rok) s nejistým výsledkem…
        Zákon tvoří obvykle jiní úředníci (z ministerstva), pak jej schvaluje Parlament – tam tomu moc lidí nerozumí. V praxi k němu pak úředníci z ministerstva dávají výklady a školení, které si stejně každý úředník vykládá po svém, obvykle tak, že když něco chcete, tak to nejde, ani když to žádný předpis nezakazuje…

        1. Po svém ne. Na každém úřadě a jemu nadřazenému úřadě sedí osoba s formálně právnickým vzděláním, jejímž živobytím je vymýšlet si kreativní výklady zákona, které jsou pak závazné pro všechny úředníky daného úřadu. Tuto osobu zveme „Metodikem“ a často je příčinou zcela zjevně nezákonných a perverzních konstrukcí, které jsou ovšem na daném úřadě zákonem.

          1. Přesně, je to Kafkův Zámek jak vyšitý :-).
            Běžný úředník ve větším městě zákon poslední dva roky nečetl. A nikdy předtím taky ne. Rozhoduje podle poznámek ze školení a pokynů Metodika. Můžete argumentovat jak chcete, číst jim ustanovení zákona, předkládat judikaturu… a to je tak všechno, co s tím můžete dělat. S úředníkem samozřejmě nehnete.

            1. Hnete, ale musíte být důslední a mít trochu právní povědomí. V našem případě šlo o to, že pozemek byl dle UP částečně BI a částečně ZS. Zastavěnou plochu nám chtěli spočítat pouze z BI. Až doloženy judikát vedoucí stavebního odboru přesvědčil. Peklo.

              1. To Vám gratuluji. Mně u několika judikátů řekli, že „to byla Praha“, případně „to byla trochu jiná situace“ (byť šlo o prakticky stejnou věc) a smůla…
                Liberec, OHA/ÚÚP, jedni z nejhorších v tomto státě. Taky kvůli nim už ceny nových bytů v Liberci šplhají k 90 000 Kč/m2.

    3. +1 kvalitní komentář, shrnul jste to z mého pohledu naprosto přesně.
      Bohužel spousta lidí tyhle souvislosti nevidí, urbanismus je pro ně sprosté slovo, a pak vznikají uprostřed polí takovéhle monstrozity, kde není vůbec nic, žádná občanská vybavenost, jenom králikárna na přespaní a jinak všude musíš autem nebo jednou za hodinu busem.. https://en.mapy.cz/zakladni?x=14.5644177&y=50.1153592&z=18&source=stre&id=5181095 (nebo například ty paneláky na obchvatu Klecan)

      S tím parkováním opět pravda. Co bych k parkování ještě dodal je, že ani tady nikdo nemyslí na dýl než rok dopředu, protože je například skoro neřešitelný problém najít novostavbu, kde v garážích počítají s nabíjecími přípojkami. A to ani tam, kde mají kolaudaci třeba 2022 nebo i později. Můžem si myslet o e-autech co chcem, ale jsou tady s náma a už tady s náma pravděpodobně zůstanou, a neudělat dneska do novostavby rozvod na nabíjení aut mi přijde jako krátkozrakost. A například když prodávali byty v „Prosek Park“u, tak byly krytý stání ke koupi dobrovolně, takže samozřejmě všichni stojí na ulici pomalu ve dvojstupech, návštěvnický stání obsazený a garáže prázdný..

      Jo a jinak jako anecdotal evidence k těm kouzlům s dispozicema, letos na jaře jsem málem koupil byt na Harfě, v novostavbě, kde byl pokoj s kuchyňským koutem rozdělený vedví (2kk -> 3kk), a to tak, že se posouvala i kuchyně, a odtah z kuchyně byl natažený v podhledu, která procházel tím „nově vzniklým“ pokojem. Ten nově vzniklý pokoj samozřejmě tím pádem nesplňoval minimální výšku stropů a tedy o žádné 3kk ve skutečnosti nešlo, i když to tak bylo v inzerátu psáno… ale stejně ten byt hned zmizel, i byl za cenu „opravdového“ 3kk… takže problém není jen u developerů, ale i u kupců..

    4. Jen takový podotek: pokud je budování sítí, služeb a jejich kapacit dlouhodobou strategickou činností města, pak krutíbrko má město k dispozici statistiky, kolik lidí může připojit na sítě, kolik dětí může do škol/školek v místě/spádu, kolik je kapacita silnice a případně odkdy jsou k dispozici (tedy pokud plánuju zkapacitnění čističky za 10 let, tak vím, že za 10 let bude k dispozici X). Také mám k dispozici demografická data a tak se dá udělat dlouhodobý plán, kde a kolik mohu povolit výstavby, aby to pro město bylo ok a to mohu náplanovat X let dopředu jako rozvojový plán a dát stavebníkům takto signál, ne? Kolik měst to takto má? Praha možná (nevím o tom). Na menších městech buď přijmou žádost a tu zatrhnou, nebo povolí a pak řeší zkapacitnění. Nehledě na to, že by to dost omezilo prostor pro „spekulativní“ nákupy nestavebních pozemků těmi, kteří „vědí“.
      Pokud postavím školku pro 200dětí a pak se divím, že tam chodí 200 dětí, tak na úřadě nemám ani zdaleka co dělat, proč by to měl bejt ve finále problém výstavby a developera a je nutno kvůli tomu nechat postavit nové zařízení? Toje podle mě dost zvrhlá myšlenka.
      co se týká kvality bydlení – neměl by to být spíš problém kupujícího? Pokud tohle bude řešit „městský architekt“ (a to je na místě se zamyslet, zda je lepší, než projektant se střední školou někdo, kdo je schopen vyprodukovat něco jako projekt s ústřední myšlenkou „podchod jako místo setkávání“ a který jedná podle starosty, který se na facebooku dočetl, že „předzahrádky jsou dobré áááno“, tak tlačí komerční prostory a předzahrádky do území, kde kromě rezidentů projde 14lidí ročně a vzhledem k dispozicím a okolí není šance, že by se to jakkoliv změnilo), pak to podle mě nemůže skončit jinak než špatně. Dtto parkování – pokud je parkování dostupné pro všechny a zdarma, pak přece na to nemůže být žádný nárok a pokud někdo přijde řvát, že „dřív mohl parkovat a teď nemůže“, pak pokud nejsem opravdu špinavej populista, tak ho musím vzít za zadek a vyhodit oknem. Ano, systém placených stání (ale pro všechny stejně, zvýhodňovat někoho podle bydliště je podle mě diskriminace) v husté zástavbě řešení.
      Jasně, beru že to není dogma a mezi krajema je spousta šedých míst, se kterejma je potřeba se vypořádat, ale ty hlavní myšlenkové pochody, že město by mělo být servisní organizací pro všechny občany a mělo by stanovit plány v dlouhodobém horizontu a ne podle aktuálního stavu facebooku (nebo požadavku na dolare), by měly být zachovány. Tedy pokud deklaruju na místě výstavbu v nějakém objemu, pak, pokud splním nějaké předem dané podmínky jí prostě povolit musím a ne nechat udělat projekt a pak rozhodovat, jestli se panu starostovi ve stavební komisi „projekt líbí“, ne?

      1. +1
        Vidím to úplně stejně. Praxi známe všichni…

        1. Jo, vždycky když čtu brekot těhle kokotů po té „jediné správné architektuře“, tak bych jim nejradši pochcal hlavu, protože nic jiného si takovej člověk nezaslouží. Kdo dal těm kokotům právo soudit, že lidi mají právo bydlet pouze v domě typickém pro dané místo v půlce 18. století? Baráky se vždycky lepily tak, aby vyhovovaly aktuálním potřebám lidí. Když nevyhovovaly, další generace je strhla a postavila si jiné. Nebo je přestavěla. Nebo zvýšila. Je klika, že tyhle nebyli za časů Karla IV, protože jinak by byl Karlštejn na Petříně nalepenej na hradčana (protože stavět ho mimo zastavěnou oblast je hřích), byl by postavenej z kamenů bez malty, hradčana by dodnes byla stavba z trámů, klacků a břidlice velikosti většího domu (protože už v tý době to byla památka) a celá praha by byla z rákosu a bahna, protože „tak je to přece správně“. A jako vrchol je ten třetí článek, kde nám soudruh představuje svojí ideální vizi jako „jedinou správnou“ a čeká, že se pohrnou poptávky, druhej článek je jen kec o tom, jak „všichni to dělaj blbě, jen JÁ vím jak na to“. Fuj, takový blbý PR.
          Pokud si to někdo chce postavit podle něj, proč ne. Ale tyhle pomýlený „urbanistický koncepce“ je přesně to, o čem píšu vejš.

          1. Proto jsem taky psal zajímavých, nikoli dobrých. Je to zkrátka jen jeden úhel pohledu, jak je u marxistů obvyklé.

            1. Je to klasické Prko nějakého Bčkového architekta. Takové to „nikdo z obce neví lépe jak já, jak chce bydlet“ z toho smrdí na sto honů jako tejden starej kapr. A bohužel současnej modus operandi „vyrobíme škandál, protože to je reklama zadarmo a lidi si to linkujou“ je v tom vidět, no.

          2. Na toho Karla IV pozor:

            „Karel IV. stanovil nezvykle přísné podmínky pro jeho novou zástavbu – nové domy musely být kamenné a jednopatrové. Aby panovník urychlil výstavbu nového města, osvobodil stavebníky od daní a poplatků po dobu 12 let. Ti ovšem museli stavbu domů ukončit do 18 měsíců, jinak mohli být potrestáni. Uliční čáry byly přesně stanoveny a stavebník, který je nedodržel, byl rovněž přísně potrestán a jeho dům byl zbořen.“
            https://www.prahaneznama.cz/praha-2/nove-mesto/

        2. Ale jinak pochopitelně to, že spousta „designu“ vzniká proto, aby se vyhovělo předpisům a místním regulacím, to je, bohužel, smutná pravda, byť to neospravedlňuje zbytek obsahu.

      2. Palec hore.
        Ale v příkladu tě školky a školy nejde o preplnenost zařízení. Jde o provoz v jednosměrce před školou. Není stavěna na tak velký provoz a většina žáků dochází pěšky. Rodiče že satelitu jezdí po trávníku, ničí křoví, vznikají tam louže a bláto je roztahane po chodníku. Otázka zní, kdo s tím měl počítat? Já bych počítal s tím, že rodicove zastaví někde na náměstí a dítko do školy dovedou, a nebudou ničit okolí školy.
        A urcite souhlasím s tím, že kupují je zodpovědný za svoje kvalitní bydlení. A kdyby to tak dělali všichni, mělo by být vystaráno. Ale tak jednoduché to není. Je tu faktor času. Ten tlačí zejména na mladé rodiny, které nemůžou kupovat byt třeba 3 roky. Dostupných bytu je málo a kupujících naopak hodně. Také díky levným hypotékám. Jsou tak odkázany na to, co je aktuálně k mání. Navíc vady bytu najdou lidi kolikrát az měsíce po zabydleni. Když jdou na hodinovou prohlídku, vidí akorát hole místnosti. Ale až tam dají skříň, zda se jim strop nějaký malý… A co si budeme povídat, 99% lidi kupuje za život jen jednu nemovitost. A pokud to nemá kupující jako koníček nebo práci, tak nemá šanci odhalit budoucí příkoří. Viz ta avizovana kuchyň a digestoř. Proč se to asi děje? Úplně jednoduše, kuchyň je postavena hned u stoupacek ve středu domu. Tahat vodu a odpad je totiž dražší, než natáhnout flexinu na digestoř. A tak vznikne paskvil. Kupec na to přijde až za několik let, až bude mít celý obyvyk zalepený mastnotou z kuchyně. A to je jen jeden příklad. Z praxe znám takových ojebavek desítky. To by vydalo na stoh A4.

        1. No vidíš, super příležitost pro soukromej VOLNOTRŽNÍ subjekt, kterej se bude specializovat na optimalizace projektů, stavební dozor, poradenství apod. Stád do toho nemá co strkat rypák.

          Jedním z malá úkolů dědiny, případně dědinočásti, je právě zajistit MŠ a ZŠ. Ani to ty kurvy líný nedokážou udělat a můžou za to nový obyvatelé? Ale jdi do vole prdele…strašnej problém reagovat na poptávku a rozšířit silnicu a udělat tam parkování místo trávníku (trávy je kurva všude dost, stejně to ty lopaty nezvládají ani sekat).

          Jinak, todle mě dostalo… Je tu faktor času. Ten tlačí zejména na mladé rodiny, které nemůžou kupovat byt třeba 3 roky. Dostupných bytu je málo a kupujících naopak hodně.

          Víc si srát do vlastní držky, to snad ani nejde :o) Přesně tak ty hňupe – kdyby ÚŘADY a územněplánovací MAFIE nejebaly lidi do ucha proto, aby si namastily svou držku (případně jenom proto, že jsou egoistický kundy), tak je bytů/domů hodně, je na výběr a stavělo by se ai v různejch kvalitách. Teď se staví skoro výhradně jenom sračky, protože to může udržet cenu aspoň v nějak rozumné mezi a developerovi to víc namastí kapsu, a lidi to musí vzít ai tak.

          1. Napsal bych to asi slušněji, ale s obsahem sdělení ohledně rozdělení rolí souhlasím.

          2. „Srát si do vlastní drzky“. Se takhle doma bavíte normálně s manželkou? :)

            Rozšířit silnici? Proč? Kvůli dvou hodinám denně? Ten chodník používají lidi celý den a slouží místním lidem. Naplavenini mají zastavit na volném místě, i když není přímo u školy. To jako fakt chceš ustupovat tem afektovaným histerkám že satelitů? Kvůli tomu aby neudělali krok navíc? To je takové, ehm, Behemotovské.
            Když se tu stavělo prakticky bez regulací, tak kvalitní výstavba nevznikla. Tak si počkám na ten argument, proč by měli stavět developeri kvalitněji, kdyby měli rozvázané ruce.

            1. Aris: divit se, že „hysterka ze satelitu“ chce jet autem až ke škole je poněkud…divné. Vždyť je to normální lidské chování. „Naplavenina“ již není naplaveninou, je-li rozhodnutím OBCE přiřazena právě k této škole, stává se „domácím“ stejně jako ten, kdo tam chodí pěšky. Chápu, že byste to rád rozdělil na ty dobré, co bydlí pár metrů a ty zlé naplaveniny, ale – pokud si já pozvu celou firmu domů, jsou idoti oni, že přijeli autem, které není kam zaparkovat nebo jsem idiot já, že jsem na místo, kde není kde dát auto sezval 100 lidí?

              Pokud město rozhodlo, mělo by nést následky, ne? Takže rozšíření silnice mi ve chvíli, kdy tam pošlu lidi, kteří tam z principu budou jezdit autem, přijde jako přirozené. Místo toho vyhlásit jim boj mi přijde jako naprosto neskonale debilní a nepochopení své role ani zodpovědnosti (protože bez požehnání města by tam žádná naplavenina nebydlela a bez rozhodnutí obce by tam ani nejezdila). Za mě jednoznačná vina na straně obce, vše ostatní už je jen logický důsledek špatných rozhodnutí (stavební povolení tam, kde na to nejsou služby —> přiřazení dětí tam, kde na to není kapacita komunikace —> místo spolupráce „boj s náplavami“). Jestli je to tam, kde bydlíte, měl byste spíše než nadávání na náplavy začít zvažovat, co to tam sedí za neschopáky na obecním úřadě.

              1. Asi tak. A místo toho, aby tam vytvořili prostor na průtočný vysypávání/nabírání děcek, což je akce na pár minut na kus, tak místo toho je budou tlačit bůhví kam. To se jako 100 aut s maminama na to náměstí vejde, v době, kdy tam zároveň jezdí zásobování (pokud už to teda podobnejma opatřeníma dávno neumrtvili a všechny podniky nechcíply)? A místo toho, aby akce zabrala pár minut, tak se budou davy s prťatama bloumat těch pár set metrů tam a zpátky, takže bude eště zácpa i na chodníku a všichni se zdrží vo minimálně deset minut? Makes sense, fakt.

                1. Behemot: je tu ještě jeden pohled – pro některé (neříkám, že zrovna tento případ) je to věc počasí (např. pro nás). Je-li extra hnusně (liják), vezmu děti autem cestou do kanclu, ač jinak jdou pěšky. V takovém případě je pro mě pochopitelně zcela nesmyslné se v tom lijáku táhnout z náměstí, vždyť autem jedu proto, abych nezmokl, ne proto, abych mokl cestou z parkoviště.

                  Prostě je to debilně vyřešené (nejspíš) debilními úředníky. Ještě další věc je pak ten boj „s náplavami“, kde je klidně možné (i dokonce vysoce pravděpodobné), že jsou „náplavy“, které chodí pěšky (neb se nastěhovaly do docházkové vzdálenosti) a pak „místní“, ze kterých jsou ty „hysterky ze satelitu“, protože se jim podařilo byt v centru prodat náplavě a odstěhovat se do vysněného domku v tom satelitu. Takto jsem to viděl na více místech. Určitě to není většina, ale že by to nebyl vůbec nikdo považuji spíše za nepravděpodobné a v těchto případech pak „boj proti náplavám co jezdí autem“ nabývá nových komických rozměrů. Například sousedi přes dva baráky bydleli přímo naproti škole, zatímco my chodíme v 9 případů z 10 pěšky, oni to mají přesně opačně a děti vozí autem (asi je to na ně najednou děsná dálka – cca 700 metrů, tedy 100x dál, než to měli předtím).

                  Naštěstí u nás se s lidmi nebojuje a není debil ten, kdo si na svém postavil barák. Starosta tak nějak ví, že když ty domy povolí, budou v nich kupodivu bydlet lidi a ti budou mít potřeby, např. se dopravovat a tak. Někde jsou dementi, kterým to nedochází a pak se hledají „Židi“, na které to hodit. Třeba developeři, hysterky ze satelitu apod.

              2. Tak divné to není. Já taky požaduji pro sebe jedno volné parkovací místo když tam dojedu u školy, školky, práce, všech úřadů, tělocvičny, supermarketu, koupaliště, lesa a prostě u všech ostatních obchodů a služeb. A když prší tak to místo požaduji maximálně pět kroků od nejbližšího vchodu, to dá rozum, ne. Nejedu autem, abych zmokl, žejo.
                Obec přiřazuje kapacitu školy ne místo na auto. Ještě jsem neviděl vdělávácí zařízení, kde by v běžný den byla nedostatečná kapacita chodníků tedy kapacita je dostatečná.
                „stavební povolení tam, kde na to nejsou služby“ – neříkej, že bys chtěl hájit tak velké omezování vlastnických práv?

                1. starter25: myslíte omezování vlastnických práv třeba druhy pozemků nebo územním plánem? To jako dnes není? Nebo o čem to plácáte? Obec se rozhodla, že tam, kde nic nebylo, bude stát satelit. Obec na to vytvořila územní plán. Obec povolila stavby. Obec následně přiřadila děti k určité školce. A obec teď s těmi, kteří se tam nastěhovali, vede boj. Vám to skutečně nepřijde debilní ze strany té obce?

                  Kde všude Vy požadujete parkovací místo je pro tuto diskusi irelevantní, protože předpokládám, že nejste hysterka z předmětného satelitu.

                  1. Plácám o tvém vlastním textu. Psal jsi o stavebním povolení, ne o územním plánu. Pokud na to není územní plán tak nemá smysl řešit stavební povolení ani nějaké služby. Stavební povolení jaksi inherentně dává smysl pouze v případě, že územní plán stavbu dovoluje. Tedy nepovolit stavbu jenom proto, že nejsou služby je poněkud hardcore. Územní plán na to zjevně byl a obec zajistila školku. Děti tam normálně chodí, takže v kapacitě není problém. Konkrétní situaci před danou školkou neznám tak těžko říct, kdo je v tomto případě hysterka a kdo debil, i když rozježděný trávník na bláto hysterkám cti moc nepřidává. Ty to tam možná znáš lépe. Co za normální nepovažuji a nepovažuji to ani za povinnost obce automaticky zařídit, že kdokoliv kamkoliv dojede svým osobním autem a bude tam mít místo. V tom je ten můj seznam právě naprosto relevantní, protože to trefně ilustruje.

                    1. starter25: územní plán tomu stavebnímu rozhodnutí předchází. Že jsem ho tam nenapsal ve svém příspěvku neznamená, že má význam tuto zcela zásadní věc ignorovat.

                      Takže ano, mohl jsem ten řetěz „špatných rozhodnutí“ začít právě schválením debilního územního plánu. Spokojen?

                      Ten seznam je zcela mimo, protože „kdykoliv kdokoliv“ je pro diskusi o konkrétní situaci irelevantní. V tomto bodě s Vámi v klidu souhlasím, nemyslím si, že by obec měla zařizovat každému parkovací místo. Ale myslím si, že by měla vzít v úvahu chování lidí když něco plánuje.

              3. Ale Fatdwi, argumentovat normálním lidským chováním… To jsou často i negativní lidské vlastnosti. Třeba sklony k sobectví, zavislostem atd… A ty určitě nechceme podporovat, jako v tomto případě.
                Já jsem neurcil, kdo je špatná naplava a kdo je hodný místní. O tom si rozhodly ty satelitní maminy, nikdo jiný. Rozjezdene křáky, zničený trávník, bahno na chodnících… To je zjevný akt nepřátelství. Do toho svým řidičským diletantstvim zpusobovaly nebezpečné situace. Mám to z první ruky od nájemníků, kteří v té ulici bydlí.
                Místní chodí pěšky, neo jezdí busem. Na náměstí je dost místa a město tam vyclenilo parkoviště K+R, přesně pro tyhle případy. Tak kde je problém? U školy parkoviště nemůže vzniknout, musela by se zbourat buď tělocvična, nebo některý z rohových domu. Náklady enormní, parkoviště by muselo být draze zpoplatněno. A pak by tam ale zase lidi neparkovali. Nebo odstranit chodník, že áno?
                A neschvalit výstavbu satelitu protože parkoviště nejí u přímo u školy, ale je pár metrů vzdálené? No to by byl řev.

                Jsem toho názoru, že město má poskytovat základní služby a přijatelné životní prostředí obyvatelům. A naopak není zodpovědné, jak obyvatele svoje životy žijí, tedy by nemělo podporovat jejich lenost nebo pohodlí. Tahle předmětná situace se dá přitom vyřešit lidský a jednoduše. Maminy sousedky se přes plot na zahradě domluví:“Jituš, odvezes mi děcka ráno do školy? Já je pak všechny odvezu odpoledne, až pojedu z práce.“ nebo“Tenhle týden budu vozit já, příští týden by je mohl vzít Franta, šlo by to? “
                A rázem ti ubyde 50% aut v inkriminovane časy ráno a odpoledne.
                A pak je tu úplné scifi, a to že by ty děcka mohli jezdit do školy busem, jako děti z okolních vesnic. Zastávka u školy je.
                Ale tady jde jen o pohodlí rodičů. Na starousedliky, trávník a děti sere pes.

                1. Aris: pěkné, ale nijak jste se nevypořádal s tím, že ten satelit by tam bez územního plánu nebyl a ti lidé by nejezdili právě do této školy, pokud by je tam město nepřiřadilo.

                  Jaký by byl nebo nebyl řev – to je irelevantní. U nás třeba za domy na poli zatím žádné moderní sídliště nestojí – je to holt pole, ne stavební pozemek. Jestli majitel řve, že z toho má udělat obecní úřad stavební pozemek? To pravda netuším, ale nikde ani neslyším ten řev.

                  Ano, pokud by obec řekla „tak jo, necháme kilák a půl od školy postavit novejch 50 baráků a pošlem je všechny do stávající školy“, pak by u nás situace byla velmi podobná – pěšky to chodit nikdo nebude a parkoviště u školy není dokonce vůbec žádné a navíc je ve slepé ulici. Takže by provoz ráno byl peklo. Ale vyčítat to těm lidem? Je to jistě jednoduché, jsou to zlé hysterky a náplavy, no já bych je i docela chápal. A ptal bych se pana starosty, co si kurva myslel?

                  Vy se zjevně spokojíte s tím, že nadáváte na hysterky. Ale ta debilní rozhodnutí, která k tomu vedla bude tahle parta dělat dál, neb je prostě neschopná. Lze čekat, že v budoucnu bude situace horší, protože soudruzi zase něco poserou a Vy zase uvidíte další „nepřátelské akty“ od lidí, kteří stojí na konci problému, nikoliv na jeho začátku. A tam byste měl řešit, je to vždy lepší než řešit následky.

                  1. Řev možná je irelevantní, ale nevydani stavebního povolení kvůli chybějícímu parkování hned u vchodu do školy je právně napadnutelne. Viz. diskuze výše. Vždyť situace tam vyřešena je. Je tam zastávka busu, parkoviště K+R v docházkové vzdálenosti. Tohle všechno developer rád vytáhne na svoji obhajobu. Žádné právo člověka na parkování hned u vchodu v jeho destinaci neexistuje. Pokud si Fatdwi myslíte opak, bylo by dobré odzdrojovat, z jakého právního základu vycházíte.
                    A to nejpodstatnější je, že i kdyby byl někdo přesvědčen, že je v právu tak to pořád nezakládá legitimní důvod k poškozování cizího majetku. Ty lidi nestojí na konci problémů. Řešení přeci mají. To že ignorují sobecky jiné možnosti je jejich boj. JÁ musím jet autem. JÁ musím zaparkovat před vchodem. JÁ mám právo. Tady nejde o nic menšího, než o ohleduplnost k okolí.

                    1. Aris: zjevně se stejně jako starter vyžíváte v ignoraci toho, co je základ: územní plán. Ten tedy dle Vás schválil kdo? Jak je právně napadnutelné, že kus pole za městem nebude stavební parcela se spádovou školou v centru?

                      Já si nic takového nemyslím, kde jste to vzal? Já říkám, že je to normální chování, ne že zrovna já něco požaduji. Nicméně když už děti vezu autem, jedu s nimi až před vchod. Takže chápu, proč to tak dělá i někdo jiný a nemám potřebu hned o někom vykládat, že je „hysterka ze satelitu“. U nás mimochodem autem jezdí hlavně starousedlíci, protože obec vypadá jak vypadá a geograficky jsou tedy oni ten „satelit“. Válku jim ale starosta zatím nevyhlásil a podporu by asi moc nezískal. Proti „hysterkám ze satelitu“ se bojuje hezky, však jsou to ti šmejdi co přišli až po nás, takže startosto chraň nás. U nás by se bojovalo proti starousedlíkům a to by tak jednoduše černobílé nebylo.

                      Že dle Vás „mají řešení“ je irelevantní. Oni to tak nevnímají, zcela logicky. Já je chápu, Vy jste se rozhodl je nechápat a stranit dementům na radnici, kteří udělali špatný územní plán a teď se diví.

                    2. Já také nemám potřebu skatulkovat lidi, ale když to vypadá jako kachna, chodí to jako kachna, skřéká to jako kachna… Pak to tedy je kachna. V našem případě hysterka že satelitu. Jinak já, chtěl diskutovat. A ne kopat za svoji partu jako vy. Úředníkům vážně nestranim.) Ano, oni schválili územní plán. A, na druhou stranu stavební úřad reguluje, co tam vyroste. Např. stanoví, že místo 70 domu tam vyroste jen 15 domu, kvůli chybějícím pár parkovacím místům. Co udělá developer, když má nakoupené pozemek a projekt na 70 domu? Napadne to rozhodnutí, nebo pokrci rameny a spolkne to?
                      Město není nafukovací, a nejde jen tak zasahovat do stávající zástavby. Chápu, je to vaše rozhodnutí, jezdit za každou cenu až ke vchodu. Ale nemáte na to žádný nárok, je to jen vaše rozhodnutí. Stejně jako nastěhovat se do satelitu, to je také jelen jejich volba. S tím že budou odkázáni na auto a že budou dělat dětem dalších 18 let taxikáře. Bydlení ve městě má svoje výhody a svoje nevýhody. Stejně jako bydlení v satelitu.
                      Jaké je tedy Vaše řešení Fatdwi? Zbourat tělocvičnu? Vykoupit a zbourat nějakou rohovou bytovou? Nebo u školy úplně zrušit chodník? Nebo nepovolit stavbu satelitu s tím, že to developer napadne, daňový poplatník to zaplatí a úředník nakonec povolí?
                      Jo, a stavba nové školy na okraji města také byla v diskuzi. Ale město na to peníze nemá. A peníze na to odxstatucnedostane. Proč? Protože stávající školy mají kapacitní rezervu. Easy

                    3. Aris: kde jste přišel na to, že „jezdím za každou cenu až ke vchodu“? Fakt by mě zajímalo, jakým myšlenkovým pochodem jste k tomu dospěl.

                      Co udělá developer? Asi bude chránit své zájmy, to je jaksi normální. On je ten, který schválil územní plán?

                      Argumentovat tím, že město není nafukovací, když se tu bavíme o satelitu, kterým se nafouklo jen proto, že to radnice chtěla, mi přijde tak nějak úsměvné. Nakonec jste tu demenci radnice krásně odhalil – plánovali školu někde mimo, ale nedokázali zjevně vůbec pobrat souvislosti a tak správně dostanou kulové. Současně ale už nechápou svou zodpovědnost za chybné rozhodnutí a radši válčí s těmi, jichž se to dotklo. Typické.

                      Moje řešení není žádné konkrétní – neřekl jste, kde to je, takže to ani nemám jak posoudit. Bourání tělocvičny nebo bytovky mi přijde poněkud přehnané. Současně ale vidím jedno řešení, které nejspíš záměrně ignorujete – zrušit nebo zúžit onu zeleň, po které ti fuj fuj lidé jezdí. Udělat místo chodníku dejme tomu stonožka 5-6 parkovacích míst K+R a o 2 metry zúžit trávník.

                      Mimochodem, u nás se taky zúžil park – místo, aby auta parkovala na trávě nebo blokovala půlku silnice, parkují teď na nově vytvořeném parkovacím pásu. Win-win. Možná ale měl starosta vyhlásit válku rezidentům, je to nakonec jejich chyba, že bydlí v barácích na hranici komunikace a nemají kam dát auto. Nicméně i když to tak reálně je, smyslem soužití s ostatními by mělo být vyjít si vstříc, ne válčit. Nebo minimálně tak vidím smysl místní samosprávy já.

                      Ale dle toho, co tady čtu je to zjevně jinak a obecní úřady si často myslí, že tu nejsou pro lidi, ale lidi pro ně. Čím větší město, tím horší – zašel jsem před pár lety v Brně na magistrát na veřejnou diskusi ohledně parkovacích zón, přímo tam od jedné zasloužilé soudružky padlo „my tady ale přece nejsme proto, abysme lidem něco zajišťovali nebo platili z NAŠICH peněz“. No to jistě ne, oni jsou tam proto, aby vybírali pokuty a rozhodně ty peníze nemají ve správě, jsou přece jejich a pro jejich potřeby, ne pro nějaký póvl, který si dovolil se nastěhovat do jejich města.

                    4. Sám to pisete:Nicméně když už děti vezu autem, jedu s nimi až před vchod.

                      Ale to je jedno. Město nepřišlo s myšlenkou stavět školu, to byla iniciativa onich rodičů a k tomu byla i petice. Ale město má kapacity ve školách. Ke stavbě nové nebyl shledán důvod, to včetně perspektivy dalších 20 let, s ohledem na predikci populace dalších ročníku.
                      Tohle je rebus, který má řešení jen v ochotě jednotlivce na dobré soužití. Stavba parkoviště u školy zhorší život místním. Navíc jak zaručit, že to bude sloužit na vykryti ranní a, odpolední špičky. Nakonec by to skončilo tak, že parkoviště by bylo zaplněné auty místních a situace by zůstala stejná. A vyhradit jen pro auta z jednoho satelitu, za peníze daňových poplatniku? Nemožné. To by se na radnici obraceli všichni, že chtějí mít také svoje vyhrazena místa. Logicky, je to zase jejich zájem.
                      Logiku, že osobní problémy lidi má řešit radnice mi přijde společensky nebezpečná. Aplikovat ji můžu klidně naopak. Pojedu do lesa a auto nechám někomu na předzahrádce, u lesa není parkoviště, a já to přece musím někam dát. Nepůjde přeci z parkoviště 200m pěšky. A vůbec, stezuj si na radnici. Schválila satelit u lesa, museli počítat s tím, že tam lidi budou jezdit. No a co že máš zničenou předzahrádku, já prostě musím jet do lesa a jinde to zaparkovat nejde.

                      Takže ano, smysl je vycházet si vstříc a ne válčit, nebo ničit někomu jeho okolí.

                    5. Aris: já se neptal, jak jste přišel na to, že jezdím až před vchod, ale na to, že tam „jezdím za každou cenu“. Takže to je jen z Vaší hlavy, říká to o Vás docela dost.

                      Nerozumím, jak bude pár parkovacích míst v režimu K+R „zaplněné místními“ ani jak jim toto „zhorší život“, můžete to trochu rozvést?

                      I když přistoupím na Vaši zhůvěřilou hru o tom, že stát na chodníku nebo kusu trávy ve městě je to stejné jako najet někomu na zahradu, pak zkuste prosím psát méně naprostých hloupostí a více přemýšlet. Jaképak „a vůbec, stěžuj si na radnici“? Stačí dát plůtek nebo pár kamenů a je vyřešeno. Vy byste si vážně nechal rozjezdit předzahrádku a fňukal na úřadě když máte primitivní řešení ve svých rukou?

                      Současně snad i tak trochu cítíte, že potřeba jít na procházku (aktivita občasná, jestli jdete k lesu o 250 metrů dál nepodstatné) je poněkud hloupý příklad, když se tady bavíme o každodenním provozu u školy.

                    6. „Takže to je jen z Vaší hlavy, říká to o Vás docela dost“
                      Ha, čekal jsem, kdy se tu tenhle argumentacni faul objeví.) Celkem brzy.
                      Parkovací místo musi odpovídat technickým normám, jedná se zejména o velikost stání. Tady na to není místo. Travnatý pruh je úzký pruh po délce chodniku s křáky, v krizovatce s jinou jednosmerkou je zelená plocha podstatně větší a vyplňují velkou část oblouků křižovatky. Šikmé stání by odstranilo chodník úplně. Podélné by ho zmensilo tak na 1/2 současné šíře. To je podstatné zhoršení kvality k užívání dotčených staveb. V té ulici bydlí odhadem 400 lidi, všichni se neposerou kvůli 30 lidem že sídliště na ležato. Oni mají také své zájmy.

                      „I když přistoupím na Vaši zhůvěřilou hru o tom, že stát na chodníku nebo kusu trávy ve městě je to stejné jako najet někomu na zahradu…“
                      To není zhuverila hra, chtěl jsem z Vás dostat tohle. To všeobecné přesvědčení, že ničit obecní se může. Kde přesně se vzal v lidech tento pocit nevím, ale promítá se do toho parkovacího socialismu, který tu máme teď. Když parkujes na chodníku, omezuješ chodce. Když parkujes na trávníku, ničíš životní prostředí lidem, pro které je ten kousek trávy jejich předzahrádka. Otravujete tím život někomu jinému. Tohle mám od nájemníků z první ruky.
                      „Stačí dát plůtek nebo pár kamenů a je vyřešeno“ Ano, vždyť takhle se to vyřešilo. Betonové bariéry.
                      Já se také potýkal s dodávkami, kteří mi parkovali před domem na trávě. Nejdřív jsem dával lístky za stěrač s upozorněním, že jsou na soukromém. To nepomohlo, tak jsem nainstaloval cedule soukromý pozemek. Nepomohlo to, tak jsem prorezaval gumy. A nakonec jsem skončil u pískovcových valounů, ale i ty se někdo pokoušel odvalit. Ja si takhle poradím, lidi ve městě se obrátí na úřad, v tom domě bydlí mnoho starších lidí.
                      Jestli sem prispecha OCs, tak vám vysvětlí, že parkovat i na soukromém trávníku je v pohodě.)
                      A do lesa opravdu autem nejezdím, byl to jen příklad. Radši chodím pěšky, ale okolo lesů vídám spousty poházených aut… Chjo.

                      Zkrátka jak jste už předtím napsal, nejlepší reseni je nepovolit stavbu, nebo neměnit územní plan. Oh wait… Nebude se stavět, ceny nemovitostí porostou, a kdo za to může? Úředník, pochopitelně, zdražují nám bydleni! A jsme na začátku.

                    7. Aris: pokud Vy napíšete „jezdím autem“ a já napíšu „jezdíte autem jako hovado“, tak argumentační faul je z mé strany, nikoliv z Vaší. Ale klidně to zkuste vysvětlit, rád se pobavím.

                      Úzký pruh, který má křoví, který ale dokážou auta rozjezdit a je tam bláto a louže. Sorry, neumím si to představit. Buď je tam křoví (kdo do toho najede? Někdo s Uazem?), nebo je tam tráva, na kterou se dá najet (je-li to proužek 50 cm vedle domu, tak to taky nevidím moc reálně). Zkuste být méně tajemný a hoďte odkaz na mapy a můžeme se bavit dál.

                      Ale to není o přesvědčení, že se může ničit obecní, ale že obecní a soukromé není to stejné! Copak nechápete? Zase ty Vaše projekce…

                      Zajímavé psát v jedné větě o „parkovacím socialismu“ a současně o tom, že obecní pozemek je „jejich předzahrádka“, to je skutečně inovativní pohled na věc. Nějak se v tom cyklíte.

                      Betonové bariéry tedy život místních zlepšily? Kam se daly, na ten úzký proužek trávy? :-D

                      Jestli jste někomu za to, že Vám zaparkoval na trávě prořezal gumy, tak tím se vysvětluje vše ostatní. Nedokážu pochopit, jak může být někdo takový mentální kripl. Když si o můj plot opře cyklouš kolo, tak mu propíchnu gumy? Když se o to opře člověk, tak co, pěstí do zubů? Co jste to proboha zač? Proč jste tam prostě nedal plot?

                    8. Řekl bych, že se cela diskuze už nějaký čas točí v kruhu. Smysl mého prvního příspěvků byl jiný, než se točit na jedné konkrétní situaci, kterou si neumíte představit. Chápu to, ideální by byla fotka nebo tak něco.
                      Soukromé a veřejné není to stejne z pohledu práva, jak správně podotykate. Zkuste to vysvětlit lidem, kteří tam žijí.
                      „Proč jste tam prostě nedal plot?“
                      Třeba proto, protože tam takovou opicarnu nechci. Je to můj majetek, dělám s ním to co chci já. A ne, co chce kulatá lopata. A ty předchozí řešení jste prehlidl schválně, nebo jen omylem.) Normálnímu člověku stačí říct jednou. A on travnatý koberec něco stojí, víme? A ne jen peněz, ale i času. A nabídnul jsem, že mu ten sjety polský protektor zaplatím, ale s tím že budu chtít náhradu školy na zeleni. Nechtěl.
                      Nechápu, proč jste v šoku, vždy platilo že když se do lesa volá vole vole, tak se nebude zpět ozývat nazdar nazdar.
                      To je jedna z mála věci, která mě na češích štve. Jak není něco privazaneho, oploceneho, hlidaneho, atd… Tak to zmizí, rozbije a ponici. Jsou národy, kdy v místní kultuře se dá fungovat bez plotu, výstražných ceduli, za cenych dveří a tak. Doufám, že k tomu jednou dospejeme také.

                    9. Aris: jako že lidé, kteří tam žijí, potřebují vysvětlit, že to není jejich? To by možná pomohlo.

                      Samozřejmě, že si můžete s majetkem dělat, co chcete. Připadáte mi jako člověk, který nechá odemčené auto a klíčky v zapalování a diví se, že mu to ukradli. ON to přece chce takto parkovat před barákem a nikdo mu nemá právo na to sahat, ne? Předchozí řešení jsem nepřehlédl, jen jsem je shledal neúčinné, zatímco to primitivní účinné jste zjevně přehlédl Vy. Místo toho jste se pustil do poškozování cizí věci. Já být na místě toho debila (což těžko být, nebojte, já bych Vám tam nestál), tak to tam nechám stát s tím, že až to opravíte, tak s tím odjedu.

                      Jistě k tomu dospějeme tím, že budeme druhým řezat gumy. Vy si tak zrovna máte na co stěžovat, jste té „kultury“ zářným příkladem. Začněte u sebe.

                    10. A ty předchozí řešení jste prehlidl schválně, nebo jen omylem.) Normálnímu člověku stačí říct jednou. A on travnatý koberec něco stojí, víme? A ne jen peněz, ale i času. A nabídnul jsem, že mu ten sjety polský protektor zaplatím, ale s tím že budu chtít náhradu školy na zeleni. Nechtěl.
                      To je jedna z mála věci, která mě na češích štve. Jak není něco privazaneho, oploceneho, hlidaneho, atd… Tak to zmizí, rozbije a ponici. Jsou národy, kdy v místní kultuře se dá fungovat bez plotu, výstražných ceduli, za cenych dveří a tak. Doufám, že k tomu jednou dospejeme také
                      Nezlobte se, ale prořezávání pneumatiky jste úplně stejný vohnout. Zažil jsem stejnou situaci, kdy pachatel dobra lehce povolil ventilek u kola tak, aby pomalu pneumatika pomalu utíkala. Kdyby došlo kvůli tomu došlo k nehodě, tak mohlo zhebnout malé dítě, které se v autě vozilo. Holt furt východní blok.

                    11. Aris
                      12.11.2020 v 14:05

                      Vykládá furt vo nějakejch trávníkách, takže očividně tam místa je habaděj. Trávník zrušit, místo toho dát třeba zatravňovací tvárnice. Hned je místo na projetí/zaparkování. Ale to by musel někdo bejt ochotnej se přizpůsobit době, ne že todleto „postavila se tady léta páně škola na náměstí a tak tady už na věky věkův nikdo nesmí hrábnout do země a ať se všichni třeba poserou“.

                2. Ted je otazka jestli z toho satelitu nějaká MHD vubec jezdí a jak to vypadá s možností parkování širším okoli te školy. Oni totiz i ti lide bydlící v okoli skoly parkuji a klidne se muze stat, ze siroko daleko je to zarvany autama od místních a kde nejsou tam je zakaz. Nejjednodušší je upravit komunikaci okolo skoly tak, aby tam auta ridicu mohly na okamzik zastavit, vykopnout deti a jet dal. Pak to docela dobre funguje, neni tam moc velkej bordel a tu pulhodinu denne se to da snest. Jakmile se do toho naserou zklidnovaci a NIMBYove, tak tam vznikne bordel na tri hektary.

          3. Jo ty čůráku? Tak mi řekni kdy bude mít Brno šestirpoudou dálnici? Kdy bude tah R43 na Svitavy? Kdy bude dostavěn druhý městský okruh Brna ? A jaktože se už nestaví třetí okruh Brna?

            Jo všechno je fajn, za všechno můžou úřadníci ty kurvy líné. Ale jakmile jde o rozšíření komunikace, tak se objeví děti země, voda z tetčic, žvičicháři, ale to je pořád hovno, protože nakonec se objeví MAJITEL POZEMKU na kterým se to má postavit a ten řekne NE. A když ho vyvlastní tak příjde obec a ta řekne NE, kvůli hluku. A jsi v píči.

            Tak nemel sračky o tom, že rozšířist infrastrukturu je pohoda. Kdyby to pohoda byla, tak nejezdí do Uhřeněvsi jeden autobus za půl hodiny ale už tam vede metro. KOKOTE.
            VYLIZANEJ PIČUSI.
            UBOŽÁKU S PTAČÍM MOZEČKEM.
            KRETÉNE.
            KURVO.
            PRASOKSICHTE.
            TLUSTOPRDE.
            SÁDELNÍKU.
            Jo úředníci jsou špíny ale lidi taky a developeři ještě větší ubožáci.
            ZMRDE A VOHNOUTE.

            1. Jo aha, on má úředník namalovat čáru, a staniž se… vyvlastnit pozemky, na připomínky nereagovat a hluk neřešit a obec se musí podřídit.

              Vy snad musíte volit Babiše a nebo Putina, nebo rovnou Kingčouna. Protože tohle je přece znakem diktátorství. To né, už bys vás chtěl vidět jak s Dfeensem žhavíte drát, když vaší babičce přijedou bagry rozorat zahrádku, protože tama povede nová dálnice. Však co výzva k námitkám k územnímu řízení visela na proximě centauri už 20let.

        2. Ad školka: No dobře, ale jak tohle vzniklo? To, že se vozí děcka do školy autama je fenomén starej 30 let. Myšleno to bylo tak, že „pokud do toho má chodit 200 dětí, tak se tam musí i nějak dostat“. A to včetně těch příjezdů. Pokud to byla starší škola, tak se to přece nestalo „najednou“ a je třeba se ptát, kdo to takto vymyslel a proč. Jako mě nejde o to, že neí řešení zastavit je 200 metrů před školkou na náměstí, to je regulérní. Mě fascinuje, že k téhle situaci mohlo dojít a že obce, které od stavebníků vyžadují nadstandardní průchodnosti, dostuposti, kapacity najednou zjistí, že se „jim am plná kapacita dětí nevejde“ a řeší to ex-post. To je na pěst.
          Ad ten zbytek – jasně, souhlasím s tím, co píšete a souhlasím s tím tlakem na koupi. Ale není to spíš důsledek než příčina? Pokud regulacema vyženu cenu ad absurdum a navíc neexistuje alternativa, tak jsou zákazníci ochotni kupovat všechno, jen aby bydleli ve svém. Pokud by měli alternativu volit buď drahé bydlení s adekvátní kontrolou nemovitosti někým, kdo to už jednou dělal (přesně ve stylu argumentu, že si lidi kupují jednu nemovitost za život), nebo něco levnějšího, ale kvalitního někde dál, třeba by to vypadalo jinak – tedy argument, že posuneme bydlení do segmentu, kde na něj má víc lidí ve větší kvalitě. Jasně, nedělám si iluze. Spousta lidí si spočte, že za trochu nepohodlí dané špatným návrhem mají bydlení v žádané lokalitě. Ale to je prostě trh. Můžeš lidi o nedostatcích informovat, ale inální rozhodnutí je na nic.

          1. Jistě, je to určitě důsledek špatného stavu. Společně se špatnou informovaností potencionálních kupců. Tohle téma není mezi širokou veřejností popularizované. A trh s nemovitostmi má velkou setrvačnost.

            1. V tom souhlasím.
              Já sem původně psal komentář k tomu, že řešit toto má být úloha municipality. Já jen říkám, že maximálně na úrovni vzdělávání. Jakákoliv „regulace lidi“ se nakonec obrátí ve zdražování a bude to tedy „proti lidem“.
              Rozuměl bych třeba tomu, kdyby si developeři kvalitního bydlení založili školicí spolek a společnost vzdělávali. Povedlo se to kuchařům, u developerů by to mohlo taky jít, ne? Je to defakto reklama. Jeden čas sem zaznamenal reklamy bytechecku, což bylo zhruba v tomto duchu. I na netu sem viděl vlog nějakýho stavebního dozoru, což je totéž.
              Ano, beru, že narozdíl od kuchaření prostě lidi dělají tuhle realitní transakci jednou za život (ať už stavba nebo nákup), tak by stačilo zakořenit něco jako „tak si krutí brko na to vemte někoho kdo tomu rozumí a není ve střetu zájmů s prodávajícím a má dobré reference, jako si berete na hypotéku nebo smlouvy, v porovnání s cenou nemovitosti jsou to promile ceny. Teoreticky by to mohlo být i součástí různých balíků. V dnešní informační společnosti to zas není tak hrozný task, ne?
              Dáme dohromady pár šušňů a uděláme startup :-P

              1. Ano, pár pokusů bylo, ale nezaznamenal jsem průnik mezi širokou veřejnost. Podle diskuzí bych řekl, že snaha společnosti Bytecheck byla dokonce kontraproduktivní. Stavbařina má stále nálepku „Mámo, to si uděláme sami“. Možná je to národní povaha, možná je to produkt přeregulovaného prostředí. Nevím.
                Ale líbilo by se mi kultivované prostředí, ve kterém působí odpovědný investor, který se nebojí utratit korunu za kvalitní návrh a doporučení od odborníků. Práci architekta si může zkontrolovat s jiným odborníkem na jeho realizovaných stavbách. A také že investor pochopí, že důležité je i okolí stavby, parkové úpravy, prostranství před domem atd… A na druhé straně by byl stavební úřad, který by dával doporučení developerovi, zohledňující konkrétní místo a jeho specifika. Trojúhelník by doplňoval informovaný zákazník, který by dokázal ohodnotit kvalitu nemovitosti a vybíral by si z větší nabídky. Ty špatné nemovitosti by tak zůstaly ležet ladem. Takhle by to klidně mohlo fungovat bez regulace.
                Ale teď zase zpátky na zem :D

                1. Samozřejmě, že to de udělat, ale pak počítej s tím, že lidi budou bydlet v předraženejch kutích, společnost pude úplně do prdele a nový bydlení tady, ve východní Evropě (z pohledu všeh za hranicí Aše) si dovolí tak arabáčtí naftaři, rusáčtí oligarchové a vyšší střední třída ze západu.

                  Asi něco, co můžeme sledovat v přímým přenosu např. v Sydney (a že to tam ultrabošlševická vláda dovede za pár let úplně na buben, celej ten kontinent).

      3. q
        9.11.2020 v 9:24

        : Tomu co vy popisujete existuje a jmenuje se to ÚZEMNÍ PLÁN. A dokonce je v něm uvedeno i jak vysoká ta budova musí být a kolik plochy z poezmku může být zastavěno a kolik má být nezastavěno kvůli biodiverzitě.
        A vsakování dešťových vod.
        Takže fakt to není o tom, že si nějakej pičus příjde na sreality, koupí bezcený pozemek za pakatel a pak si tam postaví panelák. Ne to fakt naštěstí nejde. NAŠTĚSTÍ !!!

        1. Jsi mimo.
          Pokud by to tak bylo, tak v UP by rozvojové území bylo stanoveno tak, aby nemohlo dojít k překročení parametrů sítí v daném čase. ÚP by měl zajistit, že se toto nestane. Je to stavební s takovejma parametrama v UP = splňuje kapacitu sítě, nazdar.
          Pokud by to bylo takto, pak pokud podám projekt, který splňuje ÚP a obecné předem dané podmínky stavebních parametrů úředník na těchto parametrech do tří měsíců nenajde rozpor a zároveň není v rozporu s oprávněným zájmem přímých sousedů, můžeš stavět.
          Praxe je taková, že požadované parametry se stanovují „on the fly“ a jak sousedé, tak představitelé obcí argumentují (a úspěšně) takovými věcmi jako „mě se to nelíbí“.

          1. +1
            A všichni mají plnou keců o „veřejném zájmu“, aniž by ho vyložili…
            A na soukromé zájmy vlastníka pozemku a zájemců o dostupné bydlení defekuje Bílý Tesák…

            1. A ty drž píču ubožáku.

          2. Ano, pokud mluvíš o rozvojových lokalitách, tak rozvojové lokality se musí řešit celé, včetně infrastruktury a k tomu se používá územně plánovací dokumentace, kterou zpracovává architekt ve spojení s územním plánem a představou obce, neboli místních.
            Opět se vrátím k tomu, že NAŠTĚSTÍ obec má právo veta a kdejakou pičovinu zastavit už jen tím, že se jí to nelíbí.

            Jak by to tady u nás vypadalo? Jak někde na kolotoči u Kočkových ?

            1. Jak by to u nás vypadalo? Třeba jako v právním státě?
              To je to, kde si nerozumíme.
              V UP mám maximální velikost baráků tak, aby vyšly sítě v oblasti. Proč pak mám žádat síťaře o posudek, „že to vyjde“? Neexistuje.
              Pokud je blízko CHKO, mám podmínky předem dané, neexistuje, že musí „ještě jednou posoudit, než to jde na SP“.
              Mám danou uliční čáru a obecný vzhled baráků, tj, sedlová a plochá střecha např. Předem. Neexistuje posouzení architektem, jestli „to splňuje“, než to jde na SP.
              Pošlu na SP a pokud má úřad o něčem pochybnosti, nechá prověřit daný úsek na shodu v rámci těch třech měsíců a pokud shoda není, výstavbu zakáže, jinak se má za to, že splňuje.
              US několikrát postuloval, že stát nemá nárok vytvářet regulace, které není schopen efektivně a v termínech kontrolovat a vymáhat. A v tomhle je stavební právo totál proti.
              Obec může být jako účastník řízení a schválí připojení na sítě (silnice, kanalizace), kterýchž parametry předem dala k dispozici.
              Pokud projekt splňuje všechny předem známé parametry souladu s UPD, neexistuje, aby byla výstavba zakázána.
              Všechny tyhle principy jsou porušovány a právě proto to tady vypadá jako na kolotoči u kočkových, kdy může jen ten, kdo zaplatí.

              1. Většinou to funguje tak, že když se po komunálních volbách vymění garnitura, začnou se zastupitelé chovat jako majitelé obce/města. Mění územní plány podle toho kde kdo z nich (případně nějakej další vlivnej mafián) bydlí, nebo chce bydlet. Na ostatní sere bílej tesák.

              2. Pane vy skáčete z jednoho extrému do druhého.
                Tak napřed se točíte na území pro zástavbu a když vám ho vysvětlím tak přjedete zase na pozemky pro bytovou výstavbu.

                Pokud máte PD domu v souladu s UP tak nejspíš dostanete povolení, neznám moc případů kde by to nešlo.

                Jedině kde to nejde, je když nějaká piča projektantská ty zásady ÚP nedodrží, tudíž střecha na piču, okna napiču, barák na piču, schodiště se zábradlím na piču. Proto to stavební úřad řeší a vymáhá a achce mít zakreslené v dokumentaci. Protože vy jste z oblika, já jsem si to takto postavil. Já na to mám právo, to je právní stát. Budovu prodáte, někdo si jí koupí, půjde, zakopne a místo aby se o to zábradlí opřel, tak protože je vyššího vzrůstu tak přes to zábradlí přepadne a zabije se. Na koho se obrátí? Pozůstalí? Na Vás? Na Vás asi těžko, vy řeknete, že to máte podle projektu. Tak půjdou za projektantem, ten řekne, že je to tisková chyba a že on za to nemůže když to schválil stavební úřad. Tak jdou na úřad, za úředníkem, kdo to schválil, jo stavební úřad, a dokonce dvakrát, jednou při povolení a podruhé při kolaudaci a úředník si půjde sednout. To jo.
                Ba ne pane, lidi jsou blbá hloupá tupá stvoříení, jako vy nebo tuxenus a stavěli by si pičoviny, které by ohrožovali ostatní lidi.

                Navíc nevím proč by E.ONu nebo ČEZu měla obec diktovat jaké kabely a kudy povedou, když je to ryze soukromá věc.

                Celé mě to příjde jak kdyby jste byl komunistický socialista co chce totální stavební anarchii.

                Anarchokomunista.

                Všechno všech a nikdo nemá odpovědnost za nic.

              3. Pro plebs se sem tam opraví chodník a vybuduje za neskutečně předražený prachy zbytečná cyklostezka. Zklidní se náměstí, tzn že tam je po 17 h mrtvo, z eraru pár ouradum nakoupí elektrokola a koloběžky, všichni jsou eko, starosta si pořídí z eráru hybrida za 1,5 mega, odsouhlasej si sami sobě 13 a 14 plat. No není ten svět krásnej?

              4. Do kamene tesat…

    5. Zajímavý, že jenom v Pze jsou asi deseti- až statisíce bytů v těch příšernejch starejch činžácích, kde buď výtah není, nebo malej, takže se musí stěhovat po uzoučkým zalomeným či točitým schodišti – a není to nejmenší problém. Ani s rekonstrukcí (navopak, tam se tydle nepraktický kunďárny musí zachovat, jinak prudí buzerantští příživníci z památkodebilárny).

      Jo ale panáček by chtěl postavit novej? No to se z těch požadavků posereš.

      1. To máš Behemote pravdu. A teď si poslechnu ten argument, proč máme tyhle staré chyby pořád dokola opakovat.

        1. Protože tobě je po tom naprostou kundu. Je to vztah mezi dvěma subjektama (developer, majitele, whatever, a na druhé straně kupující, nájemce, whatever). Pokud jim to vzájemně vyhovuje, uzavřou smlouvu a plní. Pokud ne, neuzavřou smlouvu a zájemce jde jinam.

          To samý s těma hovadinama vo suterénním, půdním apod. bydlení, nějaký vejšky stropů a takový sračky.

          Vidíš tam mezi smluvníma stranama někde nějakej vykunděnej úřad? Ne? Aha?

          1. Také bych se připojil s tím, že pokud někomu ten bejvák vyhovuje a někdo jiný je ho ochoten prodat či pronajmout, nevidím v nižším stropě nebo menší výměře nic problematického.

            1. Však v pořádku, když to někomu vyhovuje… Akorát si tam pak nepřihlásí trvalý pobyt.

              1. Což je docela zvěrstvo, ne?

                1. Je, ale už jsi někdy slyšel realiťáka, který prodaval/pronajimal podkrovní ateliér, aby říkal „pozor, koupit můžete, ale trvale bydlet nemůžete“?
                  Kromě výšky stropu jsou tam omezení velikosti místnosti se zkosením, s velikostí oken a tím proslunením bytu atd…

                  1. Jo, zrovna minulej tejden mě jeden upozorňoval, že danej objekt není přímo určenej k bydlení (trvalýmu přebývání) a že je přímo vedenej jako nebytofka. Jednous potkal zmrda, tak hned běžíš za stádem, aby se postaral?

              2. A co takovou picovinu jako trvaly pobyt zrusit? Pripadne nelustrovat zda nekde bydlim ve sklepe, ale prihlasit si cokoli, kde realne bydlim a odvadim dane?

                1. Dyž ti dá majitel souhlas, samozřejmě.

                  S tímdle ale bacha, aby tady socančtí etatisti nedostali infarkt jenom z té představy :o)

            2. Také s Vámi souhlasím.
              V praxi jsem pak zažil situaci, kdy si táta chtěl postavit svůj dům cca 5 metrů od synova domu, oba s tím souhlasili (syn na to dal tátovi písemné čestné prohlášení, aby si to táta mohl vyjednat), a tudíž nečekali problém. Vyjednávání výjimky z odstupových vzdáleností zabralo asi rok (4 podání, mezi nimi vždy 2-4 měsíce pauza a nová výzva ze strany SÚ), před posledním podáním strávili dvě hodiny dohadováním na úřadě, aby se dozvěděli, co po nich dámy vlastně chtějí. Viděl jsem záznam, fakt síla, jak arogantně se úřednice chovala. Podání mělo nakonec snad 10 stran… opět Liberec, arogantní úřednice pí Šmídková, je tam pořád.

      2. Tak ale tohle plati vseobecne, nejen v Praglu. Tady na Sumave lidi koupej i pozemek, na kterym je hromada kameni, pokud ma cislo popisne. Procpak asi?

        Ja osobne rekonstruuju tuhle ruinu a kdykoli mi zena rekne, ze jsem mel radeji stavet na zelenym, tak ji jen zlehka pripomenu, ze na urady bych ji poslal ja… a je zase klid.

        1. Praktická, ale z nadhledu celkem smutná cesta…
          Taky jsem to tak u jedné své nemovitosti k bydlení udělal.

  6. Můžu přidat svůj osobní zážitek:
    Územní plán – to je zcela v režii úředníků a architektů, výjimky pro malého stavebníka v podstatě neexistují, zaměstnanci Městského úřadu tomu vesměs vůbec nerozumí, na Stavebním úřadě to je lepší. Poslední slovo má ale stejně úředník města.
    Stavební povolení – když pominu stohy různých vyjadřovacek a souhlasů, dojde na „dobrovolnou“ plánovací smlouvu. Výpalné se pohybuje ve statisících a klidně můžete být už napojeni na vodu a kanalizaci. Výpalné platit nemusíte, ale slovy úředníka s úsměvem „proběhne klasické stavební řízení“. To může trvat klidně rok, mezitím vám všechna vyjádření propadnou.
    Připojení na vodovod a kanalizaci – můžete mít vše kousek od pozemku a je vám to k prdu. Další oblíbenou hrou je kapacita čističky odpadních vod. Stačí vyhlásit, že je naplněná a máte smolika. Přes to vlak nejede. Zbývá jímka, vlastní studna a kadibudka aby se ušetřilo na hovnocucu. Pokud však máte štěstí a ve stejné ulici koupil pozemek někdo ze zastupitelstva, jste připojeni. Na kapacitě nezáleží. Bacha však na smlouvu s dodavatelem vody. Je potřeba si ohlídat počet kubíků za rok.
    Kolaudace – tady už jde do tuhého. Když narazíte na svini, máte problém. Je to boj a úředník má vždycky času dost. Hlavně ho nevyprovokovat, když je zrovna po dovolené.
    Pak už jen srandy s tabulkama čísla popisného, popelnice apod.
    Když to shrnu – nad uradama nelze vyhrát. Na rozdíl od vás mají mnoho času, nulovou zodpovědnost, hlavně ti městští. Soudní spory nemají cenu, oni si klidně zaplatí nejdražší právníky, které, jak jinak, platíte vy.
    Všem odvážlivcum držím palec.

    1. Jo, tohle vypadá na okresní nebo krajské město…
      S tou kolaudací mám zkušenost, že dnes už jim stačí dodat papíry, na místo už kolikrát ani nejedou, protože v některých případech nesmí dovnitř. V tom je to také absurdní – u povolování prudí až za hrob a na hotovou stavbu se kolikrát nejdou ani podívat.

      1. Přesně. Nakonec nikdo nepřišel. Poslední vysirka byla s klimatizací. Požadovali noční měření hluku, což je cca 12000. Nakonec stačilo písemné vyjádření KHS, že to nepožadují. Na SÚ už si ze soukromého čísla v podstatě říkali o úplatek.

  7. Hm, hezky tady pláčete, soudruzi. A proč tedy neudáte jméno konkrétního úřednického ksindla, popřípadě jeho adresu a další náležitosti a nezveřejníte, pod čím je ksindlík podepsanej? Pak by se aspoň dal zorganizovat „run na příslušný úřad“ (třeba 10 000 žádostí o informace podle InfZ), to je bratru megoš výdajů pro úřední ksindly a dá se opakovat ad nauseam a pro lidi to jde udělat za nulové náklady (pokud vlastní elektronický podpis). Nehledě na to, pokud udělají chybu, může se místní právnická obec napakovat na informačních žalobách (a ty jsou 3,1k za úkon dle advokátního tarifu, jestli se nepletu), popřípadě exekutoři na exekucích. Zadejte souřadnice cíle a dejte do placu nějakou kauzu a já jdu do toho!
    Proč proti nim nepoužíváte jejich vlastní výzbroj? Samozřejmě byste si museli najít zlého „pana proxyho“, který by za vás odvedl špinavou práci (a nechal si ji zaplatit, protože jinak byste si už na úřadu ani neškrtli). Popřípadě nějaká ta trestní oznámení a on ten ksindl úřednická má taky strach, když bude vidět potenciální problémy, bude razítkovat až se mu bude z prdele kouřit.
    Lidi jsou z cen nemovitostí dost nasraný, čili mít takového jednoho úředníka, co se rituálně na očích všem ostatním evisceruje, tomu bych říkal dobrý začátek. Když to tady čtu, tak tam vidím poměrně jasně páchání trestné činnosti úředníky, čili vůbec nechápu ty stesky.

    1. Vidím, že článek má úspěch a rozproudil diskusi.
      Nebojte, nebudu slušnej a časem dojde i na konkrétní příklady a jména, emaily a telefonní čísla do práce. Jedno jméno ostatně už výše je :-)
      Následně budu vděčný za každou pomoc včetně DDoS attacku.
      Zaplatit rozumného advokáta či jiného „proxy“ není problém a jeden klient se už dostává do fáze, kdy nemá co ztratit. Místním se do toho ale nechce…

    2. Abych ještě odpověděl na otázku, proč proti nim nepoužíváme jejich vlastní zbraně.
      U menších obcí se mi vždycky nakonec podařilo rozumně domluvit.
      Narazil jsem v Liberci, kde jsme postupně zkoušeli
      – prosík
      – dohodu
      – argumentaci dle zákonů a judikatury
      – žádosti dle InfZ (mám nasbíraný slušný matroš)
      – upozorňování, že se mohou dopouštět TrČ
      – odvolání (rozhodnutí orgánu 1. stupně zrušeno a vráceno), následně opět nesouhlasné stanovisko, nové odvolání
      – ombudsmana (má to dva týdny, ještě nepřiděleno)
      Klient se v tom neorientuje a nechce postupovat moc tvrdě, je místní a má strach, že už si neškrtne.
      Mně docházejí nápady (ačkoliv se živím čtením a výkladem zákonů – nick napoví, nejsem právník, tady pomáhám kamarádovi)…

    3. Můj pohled – neplacu, nestěžuju si. Jen jsem popsal realitu. Nikomu jsem nedal ani korunu úplatek. Jednání s úředníky města je humus. Oni spoléhají na to, že se to nikdo nedozví. Navíc vlastně nic neporušují, současná platná legislativa jim to umožňuje. Mám na mysli to výpalné. Za připojení na vodu a kanalizaci nezaplatilo město ani korunu. Všechno jsme platili my. Přesto nás donutili to výpalné zaplatit, psal jsem to jinde. Nezaplatis, nestavis! Jednoduchý jak facka. Chtěl jsem se s nima utkat až to skončí. Seru na to. Nechci aby mi někdo vymlátil okna a děti by přišly o kamarády. Všechno je to strašně propojený. Jeden druhymu leze do prdele, stačí se podívat na FB, to je k zbliti. Ta komunální politika je ještě větší špína než ta pakaz v parlamentu. Jo, může mě klidně někdo nazvat prizdisracem.

      1. Ještě dva postřehy:
        1) netušil jsem, jak může být naprostá většina zastupitelů úplně tupá, neznají žádné zákony a je jim to jedno. Ani zákon o obcích jim nic neříká. Klidně řeknou, já ten zákon neznám. Jednaji z pozice Moci, tou jsou úplně ožralí.
        2) náplavy, ti jsou vychcani. Hned se vlisaji na úřad, jedno na jakou funkci referenta, míst jsou tam stovky. Když lezou do těch správných prdeli, jsou nedotknutelní

      2. To je přesně ono. SOučasné porevoluční zákony zajišťují úředníkům a politikům naprostou beztrestnost a nijak je nenutí jednat ve prospěch občana. Takže jednají ve prospěch developerských mafií a jsou nedotknutelní.
        Než se člověk někam nastěhuje, tak by si měl dopředu zjistit jaké jsou tam na úřadě a v politice poměry. Protože pak taky může splakat nad výdělkem, když mu tam nic nepovolí, ani přestavbu domu pro rozrůstající se rodinu.
        Setkal jsem se s tím, že i v naprosté díře s pár tisíci obyvateli to tam ovládá místní podnikatelská mafie propojená prakticky rodinnými svazky s místními politiky.

        1. Zatímco za tvejch oblíbenejch bolševiků to bylo úplně bezvadný, dyž tam byla organizovaná mafie rovnou stádní, vod péesvébáků až po nejvyšší sovět, co? A že na jedné straně šlo postavi kdejakou kokotinu (a s ohledem na dostupnost materiálů to kolikrát dneska dávat dohromady je utrpení) a jindy nešlo nic a leckomu i to málo sebrali, nebo mu tam nastěhovali příživníka. To chceš ty we.

    4. Challengere, tyhle úvahy mám za sebou a pokusím se vysvětlit proč:
      – úředník na SU má defakto neomezenou moc, stojí za ním starosta a pokud chcete postavit, musíte jim pochlebovat. Bohužel stavební právo je tak nastaveno a i když tam existují určité brzdy, místní úřady si obvykle s nějakou zákonností hlavu nelámou a na lidi sere pes (viz diskuse výše). Pokud se dva debilové – jeden na SU, druhý na obci šprajcnou, tak nepostavíte dalších 5 nebo více let a neexistuje síla, která by vám pomohla, bohužel všechna odvolání jsou kasační, takže zase bude zpátky rozhodovat stejný debil, který si s nějakou zákonností hlavu neláme, protože se mu nic nestane. To by musel být systém apelační.
      – pokud už je stavba povolena a probíhá, úředník má extrémní pravomoce se na stavbu přisrat a rozdávat pokuty, s nějakou zákonností si nedělá hlavu – jak návštěvy, tak pokuty. Sonda do myšlení a výkladu zákona třeba zde: https://www.uur.cz/konzultacni-stredisko/diskuse/?ID=2499&tema=4979
      – pokud je stavba dokončena a povoleno užívání, tak hra nekončí, víceméně do každý boudy a činnosti vám může úředník místní radnice kecat a s nějakou zákonností si nedělá hlavu, protože jak známo, mu nic nehrozí a pokud jste nějaká „náplava“, tak ho za to místní ještě pochválej.
      – a teď ten největší problém – ve všech správních věcech je oprávněn jednat jen žadatel, nejde do toho vstoupit „zvenčí“, to jde pouze z druhé strany, pokud se prohlásíte za ekologické sdružení a chcete si nechat zadat nějakou „studii“. Vstoupit do řízení s úmyslem ochránit žadatele tak, aby se mu pak kurvy nemstily je nemožné. Vyfakují vás a nebudou se tím zabývat. Takže reálně do toho nikdo nejde. Pokud se s tímhle má něco udělat, musí se to udělat „shora“. O to se teď nikdo pokusil, ale úřednicko-obecní ksindl to rozcupoval a nechal tam jen to, co se mu hodí, takže za změnu na stavební pozemek bude nařízen „odvod“ daný vyhláškou, tedy necháte odhadnout před a po a rozdíl zaplatíte obci. Zároveň bude legalizace „příspěvku na infrastrukturu“, který je protizákonně maskován za „plánovací smlouvu“ při vydání UR. A takových špeků tam zůstalo víc. Čili ještě víc se rozváží to, že když obci něco dám, tak za to něco dostanu. Teď to bude tak, že se bude obci pouze dávat a to úředníci mají rádi. Nějaká systémová obrana jako v případě dopravních pokut je bohužel v případě stavebních řízení velmi obtížná.

      – Pokud se bavíme o DDOSu na infz, tak pozor. Jakékoliv zneužití tohoto zákona povede k jeho změně a ke ztížení dostupnosti informací. Protože už teď tam je, že se musíte jako žadatel identifikovat, nicméně není to úplně striktní a informace pak MUSÍ být zveřejněny pro všechny, i když na to někteří hřeší (třeba ERÚ). Tady se může stát, že se bude žádat pouze datovou schránkou a předání třetí osobě bude bráno jako trestný čin, protože GDPR. Takový postup se postupně zavedl asi před dvěma měsícema třeba u majetkových prohlášení starostů (se kterým tedy i tak nesouhlasím, ale je na něm dobře demonstrováno, jak úřednictvo oklešťuje to málo pravomocí, co ještě občané měli). Pokud chcete něco z registru, tak musíte žádat podpisem nebo DS a pokud předáte výsledek třetí osobě, stáváte se zpracovatelem podle GDPR, kde na vás dopadá pokuta AŽ 10mega a v tomto případě nebude soud váhat ani sekundu, aby napálil vrchní sazbu, protože jde přece o dobro „nás všech“. V ochraně zákona 106 provádějí aktivisté dobrou práci (i když to jsou lidi, které lidsky nemusím) a je třeba v jeho použití být opatrný.

      Lidi bohužel nasraný nejsou. Respektive jsou, ale pokud by měli potrestat úředníka, kterej jim stojí na lopátkách botou a tlačí jim hlavu do bahna, tak si pomaylej, že sousedovi by stejný úředník mohl zašlápnout hlavu do hnoje a to je vlastně hrozně fajn, tak proč úředníka rušit. To je realita, co je vidět i tady v diskuzi, nedejbože na iděsu. To je také důvod, proč tyhle dementy pořád nikdo volí – strach a zlomyslnost jsou kombinace, která spolehlivě vynese kohokoliv do STAN nebo pirátů.

      Nějaký vektory nasbíraný mám a postupně je provádím. Ale nejsem si jistej, jestli to někam povede.
      Pokud nemáte v záloze nového Hitlera, který to vezme trochu do ruky, situace se nezmění. 20 procent práceschopné populace je stát…

    5. Ještě dovětek, jak s tím něco udělat – všechny ty neziskovky, o kterých slyšíte – automat, EPS (fronk bold), hnutí duha, ČvT dnes sedí v nevolených, ale významných funkcích – všechny ty legislativní rady, finanční rady – krajů, ministerstev (jsou to desítky pracovních skupin), jejich „lidi“ sedí v orgánech, které přidělují dotace z národních i EU fondů. To je to reálné, co se s tím dá dělat. A dělají na tom 10 let. A ačkoliv na ně není vidět a reálně nenesou odpovědnost, jejich moc je obrovská a reálně ta rozhodnutí dělají.
      Pokud s tím někdo chce něco udělat, pak toto je cesta, kudy. Ale i tak je to cesta dost obtížná a sešněrovaná.

    6. Nebo ještě jinak – jestli se chcete dát na cestu pomalého a neviditelného postupu proti úplné zvůli, pár tipů mám, můžem rozvíjet. Ale upozorňuji, že recept na „rychlé změny“ neexistuje. dutyparamount@yandex.com

  8. To působí jako výplod nějakého chovance z libertariánského urzoblázince.
    Každý soudný člověk ví, že nedostupnost bydlení způsobila právě deregulace a bezzákonný bordel, kdy si tu developerské mafie dělají co se jim zlíbí, stačí jen sypat do stranické pokladny a hlavně úředníkům a politikům do jejich kapes.
    To že spekulanti a mafiáni propírající tady v čechystánu krvavé peníze z drog a obchodu s bílým masem, si skupují byty ještě před jejich postavením po celých obytných blocích, tu ví snad každý.
    Tam hledejte příčinu proč je bydlení finančně nedostupné.

    Třeba města jako New York nebo Los Angeles mají velmi regulované předpisy pro bydlení. Bez toho by jim tam taky vyrostly nájmy do absurdních výšek. Což se sice děje ale ne v takové míře jak bez regulace.

    1. Tak já to nejenže nevím, ale prostou logikou bych tipoval, že autor má pravdu.
      Můžete uvést nějaké argumenty pro Váš názor tak, jak to udělal autor?
      Díky

      1. Může uvést tak akorát svoje bolševický žvásty.

        Můžu souhlasit maximálně s tím, že bylo poněkud nešťastný vodevřít trh všem z celýho světa v momentě, kdy je tak zkurveně svázaná výstavba. Todle je nutný liberalizovat najednou, ne jedno bez druhýho.

        1. Proto toho trolla nekrmím. Ale často pobaví :-)

    2. Ty voe, co sem se slejza za verbez posledni roky..
      Tahnete uz doprdele bolsani posrany

      1. Nenechte prchlivost cloumat svým majestátem :-)
        kaBrnak je místní blázen, podobné hefty sem píše už dlouho. Můžete si ho dát do „Ignore“, případně to brát jako zajímavou exkurzi mezi voliče KSČ(M) či ANO. Obvykle si můžu hlavu ukroutit a říkám si, že jen provokuje, ale on to nejspíš myslí fakt vážně…

  9. Hezké. Přečetl jsem si nadpis, chvíli jsem přemýšlel, co ve článku asi tak bude a trefil jsem „10 z 10“ :) No jo, byrokracie je svinstvo…

    1. Díky. Není to žádná raketová věda, jen základní ekonomické úvahy, které by měly být jasné každému jen trochu bystřejšímu absolventovi ZŠ. A trocha praktických zkušeností.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017