Jak jsem kupoval auto v Kanadě, část 2 - zpět na článek

Počet komentářů: 62

  1. Hromada tvych zkusenosti je Ontarijska specialita. V BC to mame na haku. Vyzvednes v libovolne pojistovne prepisovy papir ktery zaroven slouzi jako kupni smlouva. Vypises, podepises, puvodni majitel ti prida odtrzenou podepsanou pulku registracniho papiru. Oba papiry doneses zpatky do pojistovny a za 10 minut odchazis s novyma znackama a registracnim papirem. Nizsi kupni cena kvuli danim se tady taky bezne praktikuje. Emise ani technicka prohlidka tady neexistuje.

    Nedokazu si to predstavit jednodussi.

    1. Já jo. Podepsat na místě kupní smlouvu, přes datovou schránku oznámit úřadům změnu majitele a online udělat pojistku, hotovo.

      1. Myslim, ze tak funguje Lotyssko (a takmer urcite Estonsko) pri prevode medzi lokalmi.

        Ked som bol v Lotyssku po auto, predajca mal zo svojej strany vybavene vsetko cez mobil kym sme debatovali na parkovisku. V systeme bolo auto hlasene ako „s pozickou od subjektu XY“ alebo nejake podobne zalozne pravo. Skocili sme do banky (kedze IBAN transfer nieco trva), vlozili ciastku na ucet, uradnik odklikol v systeme vec. O par minut neskor na nejakom dopravnom urade piplo moje cislo, pri prepazke som dostal prevozky, poistku, potvrdenie ze je auto fakt moje a nie je nan ziadne zalozne pravo, technicak. Predajca hovoril, ze keby som bol ich obcan, alebo bol uz nejak registrovany v ich systeme a mal potrebnu aplikaciu v telefone, pri predaji auta sa na urad netreba obtazovat vobec.

        1. A pokud Lotyšský občan nemá mobil a/nebo internet, to potom funguje jak?

          1. Tak stojí jak jouda celej den na úřadě ve frontě?:) Každého volba.

            1. Fronta asi nehrozi. Nemyslim ze je velka sance ze by se vsichni tri dospeli svepravni Lotysi bez mobilu sesli ve stejnou dobu na stejnym miste :)

        2. Britanie se taky hodne blizi, jen se to posila postou.

          1. Jo království…ale předtím si také projdete zajímavou zkušeností. To, jak drze a přitom blbě tam zmrdi s ojetinami zkouší podvádět, mi vyrazilo dech.

            1. Jednou se me to stalo u ksfetare, ale ve vysledku furt lepsi nez CR, ale pak co jsem uz kupoval od lidi, stejne jako v CR, tak lepsi, stejne jako v CR.

      2. To je pravda, ale osobne se lip resi veci jako registracni znacky a jejich nalepky s datem platnosti.

    2. jj BC je v pohodě, taková jednoduchost by se mi líbila i u nás.

  2. To s tym poistenim je jedna z tych veci co som spominal v diskusii k predchadzajucemu clanku. Domacim to divne nepride. Ked domaci mladas kupuje svoje prve auto, uz bol nejaky ten rok pripoisteny s rodicmi a prevdepodobne jeho auto bude poistene na poistke rodicov tiez. Takze otec ci mama zdvihne telefon, zavola poistovnu, povie vin a auto je poistene. Kto pride zvonka toto k dispozicii nema.
    K tym cudnym veciam by som priradil platby pisanymi sekmi, komplikovanost prevodu z uctu na ucet ked su tie ucty v roznych bankach, nizke limity na dialniciach, chlast len v specializovanych obchodoch.
    Zabudol som este nieco?

    1. LCBO je dobrej monopol na chlast, stát z toho musí solidně rejžovat.

      Jinak aby bylo jasno – já věřím, že místním nic z toho divné nepřijde a mají to mnohem jednodušší. Píšu zkušenosti z pohledu gaijina, který tam nemá nic (insurance brokera, účet v bance,…) a potřebuje vyřídit základní věci v zemi, která se navenek staví velmi kladně k imigraci a pak je tam všechno docela voser.

      1. Vlani 2.9mld CAD. Mimo to ma este Ontario prijem okolo 2 mld CAD zo spotrebnych dani (plus HST, ale tu je velmi tazke dohladat).

  3. Jo a este jedna vec: Vehicle permit (zdrap papiera co tu predstavuje technicak) by sice v aute mal byt, ale v praxi sa bezne sa na veci ine ako predaj akceptuje fotokopia. Takze v kazdom aute mame maly obal obsahujuci potvrdenie o poisteni a fotokopiu vodicaka. Prakticke ked sa v clenovia rodiny v autach nahodne striedaju.

  4. Pekny serial…jen k Vasemu rozcarovani z 13% dane pri nakupu ojeteho auta. Nedavno jsem nejaky cas pobyval v Norsku a s nasim bytnym jsme se bavili o ohromnem zaplaveni Norska elektromobily. My jsme predpokladali nejakou formu podpory elektromobilty, ale netusili jsme, ze ta podpora je vlastne inverzni. Vysvetlil nam, ze elektroauta nejsou zvyhodnena, nybrz nejsou neznevyhodnena. Totiz pri nakupu spalovaciho auta platite u noveho 100% dan statu a pri nakupu ojeteho auta platite dokonce 125% dan. Pro nasince temer nepredstavitelne…navic s narustem elektromobility, tam totalne zemrel fenomen LPG. Kamarad tam s Toyotou Tundrou V8 marne hledal LPG a nakonec prvni LPG pumpu potkal az na ceste zpet v Jeteborgu ve Svedsku…myslim, ze v tomhle svetle je nas rybnik je ve srovnani s jejich jeste dost v poradku…

    1. WTF? Norové musej bejt bohatý, představa, že si našinec koupí za 500 oktávku a 500 pošle státu… A u ojetého 125%, jako my tu kafráme nad „ekodaní“, vozový park od jejího zavedení zestárnul v průměru o dva roky, mít 125% daň, to tu v bazarech budou tak favority…

      1. Jak jsem psal…pro nasince je to uplne mimo chapani…a Norove jsou bohati relativne…jsou na tom daleko lip, nez my, ale tohle cufil i na ne…a jeste jeden poznatek, jezdi tam hromada aut registrovanych v Rusku…tak mozna timhle neco obchazeji…ale po tom jsme uz nepatrali

        1. VAT na auta je v Norsku 25% a registrační poplatek řádově tisíce NOK. Uznávám, u velmi, velmi levných aut to asi může překročit „100%“ jejich ceny, ale 125% je úplný nesmysl. Nepletete si to se Singapurem?

          1. V Norsku je to fakt ujeté. Benzínový VW tam stojí na naše 1 mega a elektrický VW ID.3 tam vyjde na cca 600 tis., takže to musí být nějakou daní.

            1. Když se kouknu do ceníku na volkswagen.no:

              Golf 1,5 TSI (DSG): cena 398 900, píšou včetně 25% VAT a registrační daně 64 877; (cena bez těchto daní mi vychází na cca 267 000)
              E-Golf: cena 293 900 – z ceníku tak nějak vyplývá, že VAT se neplatí a registrační daň je 0.

              Ceny jsou v jejich měně, tzn. asi norské koruny.

              https://www.volkswagen.no/no/kjope-bil/brosjyrer-og-priser.html

              (Norsky neumím, snad mi to google translator dobře přeložil.)

              1. Registracni dan je masakr. Sice tech 65 litru nebude ani prumernej plat, ale i tak.

                1. Priemerny plat z ake obdobie?

                  1. za měsíc. Norové maj průměr v přepočtu nějakejch 125 000 českejch korun. Taky je tam ale úměrně tomu draho.

                2. Vychází mi, že TSI je na daních zatížen cca 375 tis. Kč, kdežto elektro je zatížen 0.
                  A to ještě nevíme, kolik dostává VW úlevu za prodej elektro golfu.

              2. Tak počítej
                TSI: (398+65)= 1203 tis. Kč
                E-Golf: 294 * 2,6= 762 tis. Kč

                Takže jak říkám, benzínový za mega a elektrický za tedy 750.

                1. Na české koruny jsem to nepřepočítával, stačilo mi srovnání cen a že benzínový je zatížen dvěma daněmi (VAT a registrační), zatímco elektrický ne.

                  Jinak jsem z ceníku pochopil, že těch 65 tisíc je už obsaženo v celkové ceně 398 – jak mi to google translator přeložil (ale jak do češtiny, tak do angličtiny mi to přeložil podobně).

  5. Parádní story, těším se na další díl…

  6. Paradni clanek! Nakonec jsem rad, ze jsem auto musel resit za jizni hranici (mi) kde to maj teda o dost jednodussi.

  7. Redguy, kde kupuješ díly na Oldse? Mám Buick 1973 a musím nakoupit motorek k okénku, zátku chladiče a něco na palivový systém.
    Jo a potřebuji poštelovat palivoměr, už jsem zůstal stát 3km od čerpačky.

    1. Všechno na http://www.rockauto.com

      Zrovna potřebuju brát silenblok na Dodge, nejsi odněkud Praha a západ od ní, že bysme se podělili o poštu? Možno psát na redguy@seznam.cz

  8. Super, dekuji! Pokud jeste neni dalsi dil dopsan a je mozne pokladat dotazy… Jak je to s platnosti ridicaku v dalsich castech Kanady? Plati vsude nezavisle na tom kde a jak byl ziskan? A podobny dotaz ohledne koupe auta. Da se auto koupit/zaregistrovat nezavisle na „bydlisti“, dle toho (ne)platit dane a pak provozovat/prodat kdekoli jinde?

    1. Vodicak: Vodicak by clovek mal prisposobit bydlisku. To znamena ze ked sa prestahuje do inej provincie by mal vodicak vymenit za lokalny. Teda, zakon hovori nie ze by mal, ale musi. Pravda, nie vsetci to vzdy dodrziavaju. Ked zmenia provinciu na taky polrok ci rok, kaslu na to. Je tu jedna pasca, ked sa niekto kto ma vodicak kratko a prestahuje sa do provincie s fazovanym ziskavanim vodicaka, moze zazit neprijemne prekvapenie. Mal som kolegu co sa pristahoval z Filipin do BC a po roku siel dalej do Ontaria. V BC mu uznali vodicak z Filipin, no kedze nemal vodicak v BC 2 roky, pri prestahovani do Ontaria mu dali len G2 a po roku este musel robit skusku na G.
      Auto: V zasade sa auto da zaregistrovat len v mieste trvaleho bydliska. Co sa tyka dane, malo by to vyznam len pri registracii v Alberte. Alberta nema provincnu dan z obratu. Inak je to jedno.
      V minulosti mavali ludia vodicaky/auta zaregistrovane v severnom Ontariu aby sa vyhli emisnej kontrole. Dnes to uz nie je potrebne, emisna kontrola bola zrusena.

      1. S tim ridicakem mi neslo o prestehovani, ale rizeni. Z Evropy jsem tak nejak zvykly, ze mam cesky ridicak a s nim mohu kamkoli cca po Evrope. V Kanade v jedne provincii bydlim, ziskal jsem tam ridicak a jedu na vylet. Mohu do jine provincie nebo snad ne? A bonusovy dotaz… mohu s tou kartickou legalne do USA?

        1. Vylet ci sluzobka v inej provincii nie je problem. Vodicak ako taky prijimaju aj v USA a Mexiku a zda sa mi ze aj vo vsetkych karibskych krajinach. Aby sa ale dal vyuzit ako cestovny doklad pri ceste do USA, musi to byt tzv. rozsireny vodicak ktory dostanu len obcania. A aj tak sa da pouzit len na cestu autom ci vlakom (nie som si isty lodou). Pri ceste lietadlom je potrebny pas vzdy.

          1. Problém ale může být s pojištěním, ne? Já měl povinné ručení jen na Ontario a půjčovna taky zakazuje jet mimo provincii.

            1. Aj ked ten ruzovy zdrap hovori „Intra-Provincial Insurance“, bezne poistenie plati v celej Kanade a v USA. Akurat sa pri cestach do USA odpocura mat pripoistenie na skody sposobene nepoistenymi vodicmi a poistenie zodpovednosti za skodu vyssie ako su zakonne minima. Cize opat, ziaden problem, nakolko mnohi to aj tak maju. A to plati aj ked sa clovek zdrziava mimo provincie niekolko mesiacov. Snowbirds su typicky na juhu okolo 5 mesiacov a nepotrebuju specialne poistenie.
              Neviem co to bolo za poistenie zakazujuce cesty mimo provincie. Nejake specialne zlavnene?
              Na druhej strane, z aut co sme mali/mame v Kanade bolo Alero raz v Pointe Claire, QC, Altima bola raz v New Chelsea, QC a G6 bol raz v Cape Canaveral a Orlande na Floride. To bolo vsetko za 19 rokov. Inak mimo Ontaria jazdim prakticky vyhradne autami z pozicovne. A niekedy aj v Ontariu.

              1. Je možné, že jsem kvůli tomu dostal slevu, ptali se všichni jestli mám zimní gumy, nějaké zabezpečení proti krádeži, jestli bude řídit i někdo jiný než já a manželka, a právě jestli hodlám jet mimo Ontario. Ale je dost možné, že jsem si to jen špatně vyložil, zakázáno to nebylo a byla by tam třeba nějaká spoluúčast nebo tak, nezkoumal jsem to, protože mimo Ontario jsem neměl v plánu jet.

                Rental (Enterprise) to má vyloženě ve smlouvě, možná taky kvůli tomu, že jsem měl damage waiver a pak mají slevu na pojistce?

                1. Tak to asi něco takového být muselo, protože min loni u Thrifty byla ve standardu pojištěná celá Kanada a USA. Ale možná je to jiné u dlouhodobého vypůjčení.

                2. S tym Enterprise je to divne. Viackrat sa mi stalo ze som ich auto bral do inej provincie a problem s tym nebol. Kolegovia sa vratili pozicanym autom z Alberty do Ontaria. Sli s nimi aj cez hranicu. BTW, bol to regularny Enterprise alebo lokalny franchiser? Ti mozu mat ine podmienky v porovnani s korporatnymi zastupeniami.

  9. Fajne to tam máte v tej Kanade – to aby človek pri sťahovaní naštudoval všetky lokálne odchýlky a úchylky. Som zvedavý kedy na taký systém nabehne (spätne) aj Európa.

    1. Vsetky lokalne odchylky a uchylky treba pred stahovanim nastudovat tak ci tak. Som si isty ze kanadan by bol pri stahovani na Slovensko v soku ze sa musi prihlasovat ma trvaly pobyt a ze musi s autom starsim ako 4 roky chodit na technicku a emisnu kontrolu aj ked ho nepredava. Mimochodom, nutnost nostrifikacie dokladov pri stahovani v Europe pre obyvatelov CZ a SK zrusila az nenavidena EU. Matne si spominam na blog clovaka ktory si musel urobit nemecky vodicak. To cim sme presli my je brnkacka.
      Jo a aby som nezabudol, na stahovanie do Kanady je potrebna drobnost zvana vizum. Co je najvacsi oser zo vsetkych.

      1. Profesor na kan. univerzitě vyplnil online nějakou žádanku a vygenerovalo mu to jakési svaté číslo. To já jsem vložil do online žádosti, přiložil dopis od svého šéfa, fotku, nějaké další formuláře, asi stokrát zdůraznil, že budu placen z grantu EU (já vím, já vím), že se po půl roce vrátím domů a že po Kanadě NIC nechci. Na žádosti hrozili měsíčníma lhůtama, ale za týden přišlo, že schváleno, takže zrovna tohle proběhlo fakt v klidu.

        Ostatně při lustrování na celním na letišti je vždycky zaskočím hláškou, že ne každý by chtěl v té jejich zemi žít :)

        1. To bolo docasne pracovne povolenie na akademickej pode. Imigracne vizum vyzadovalo overovanie vzdelania, kopu dokladov prelozenych do anglictiny a zdravotnu prehliadku a osobny pohovor na ambasade. Od odoslania dokladov na PEO do ziskania viza to trvalo 2 roky.

          1. Tak nějak se tomu návalu Indů bránit musí.

            1. Nejak mi to tak nepripada ze by sa mu nejako mimoriadne branili.

      2. V celej EU sa vydáva jednotný typ vodičáka, ale vzájomné uznávanie je čosi na spôsob čiernej mágie:
        https://europa.eu/youreurope/citizens/vehicles/driving-licence/driving-licence-exchange-recognition/index_cs.htm

        1. To hej, ale ten bloger co ho spominam musel normalne robit autoskolu a skusky v Nemecku a stalo ho to okolo 1000 eur. Tie dve skusky a 140 CAD na poplatkoch co to stalo nas bolo ovela prijatelnejsie riesenie. Tym viac ze vtedajsi slovensky vodicak mal slovensky a francuzsky text, cize sme nepotrebovali ani preklad.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017