Já jsem učitel a kdo je víc? - zpět na článek

Počet komentářů: 93

  1. Trh práce je nastaven tak, že jsou upřednostňování lidé….
    V zemi montoven a levné práce je vzdělání reálně každému jedno. Pokud by už o něj stál, tak za něj není ochoten zaplatit….

  2. Sám bys učitele nebo nějaké doučování z češtiny potřeboval. Abys nedělal zbytečné chyby.

  3. opravdu málokdy co komentuji, už jsem z toho vyrostl, ale toto mi nedá ….. pane SimoneR, jste neuvěřitelný debil

    1. Děkujeme za přínosný komentář, posíláme klíčenku.

  4. No dobre, tak sme se zasmaly, a ted jak to vypada v realnem zivote: Moje zena je ucitelka. Aby to mohla delat, musela si nejdriv udelat 2 statnice na VS, plus ctyri statnice z dvou cizich jazyku. Ma 30h uvazek, t.j. 6 „hodin“ (45min) denne. Prestavky travi dozorem. Ve skole musi byt uz v 7:00, protoze dohlizi aby se ditky nepozabijely v satnach. Konci v 13:00, pokud na ni nepadne naka dalsi aktivita (dozor v jidelne, doucovani, rodicovske sdruzeni, porada, atd).

    Pak prijde domu a 2 hodiny opravuje pisemky nebo slohy (min. jedna trida denne, max. 5min na zaka) a dalsi hodinu-dve priprava na dalsi den. Na to vse samozrejme pouziva sve zarizeni (notas, tiskarna). Kdyz se blizi vysvedceni, vymysli jak znamky 5,5,4,5 „zakrouhlit“ na trojku. Propadnout nesmi nikdo, to maji zakazano od reditele (rodice daji sve ditky do jine skoly kde maji „flexibilnejsi“ naroky, a my pak dostanem min penez!). K tomu rodice, co se celej rok na sve potomky nepodivaji, ale na konci roku chodi otravovat ucitele i domu (dnes se neprosi, ale vyhrozuje). Dovolene ma 6 tydnu: tyden vanoce, tyden jarni, 4 tydny v lete (ucitele konci v pulce cervence a zacinaji v pulce srpna). A dle platnych tabulek ma za tohle 30k Kc brutto. Jo, uplnej „raj na zemi“ a „pohadkova prace“. Nechces to jit delat taky?

    1. Kecáš, až se ti od huby práší. Pokud má tvoje žena 6 vyučovacích hodin denně, znamená to, že má úvazek 54,5 pracovnich hodin tydne. Protože kdybys měl doma učitelku, jako já (plus švagrová je ucitelka, tchýně ředitelka, její matka zástupkyní ředitele a strýc mé ženy je taky učitel), tak bys věděl, že pracovní úvazek 40hodin znamená 22 vyučovacích hodin týdně. Stejně tak učitelka nemusí mít žádnou státnici z cizího jazyka, pokud ho neučí. Dokonce ten cizí jazyk třeba na Karlovce vůbec nemají ani jako povinný předmět ani v jednom semestru za celé studium. Stejně tak nemusí být v práci od sedmi, pokud neučí od čtvrt na 8, mají povinnost být 15 minut před začátkem jejich vyučovací hodiny, jinak je to nařízený přesčas.

      1. Taky mám několik učitelů v rodině. A až to v mé práci půjde do háje, tak vyrazím za ředitelem naší ZŠ, řeknu mu, že tam budu učit matiku a fyziku a on mi ho z radosti snad i vy…ří. A budu se flákat.

    2. Jo a ještě ta dovolená, máš to přímo v zákoníku práce, paragraf 212, dovolená pedagogických pracovníků je 8 tydnů. Příště, až si zase budeš vymýšlet, si o tom tématu zkus něco zjistit, blbe.

      1. On doma tu učitelku třeba i má, akorát je to idiot, kterýmu nedošlo, že těch 6 týdnů dovolené má proto, že pracuje na zkrácený úvazek. A 30 brut za zkrácenej..? Slovy klasika: „Kdo z vás…“ ;-) A rád ho taky vyvedu z omylu – kmarádi jako učitelé pracují a ty 2 hodiny doma na opravu písemek mají v úvazku – tzn „6 hodin učí, 2 hodiny doma opravují“. Samozřejmě to „6 hodin učí“ je v uvozovkách a nadnesené…

  5. Bože to je slátanina… Chápu, že autor tohoto nízkotučného textu zjevně trpí celou řadou komplexů. Ale to je asi jediný pocit, který ve mě zůstal.

    Marně přemýšlím, čím to je, že naprostá většina mých vyučujících na základní i střední škole byla skvělá. Opak bych spočítal skoro na prstech jedné ruky (několik tělocvikářů, jedná výtvarkářka a bohužel jeden dějepisář). A ještě jeden chemikář, ale toho jsme neměli dlouho, an se zastřelil.

    Takže závěrem bych rád alespoň edukoval autora textu, že neurochirurg i obvoďák mají zcela stejné vzdělání z LF, ke specializaci dochází až po jejím absolvování, nikoliv dříve. Nicméně je teda hezký, že 1.LF hodnotí jako tu echt dobrou, to má u mne jistě malé plus 😀

    1. Tak mně ja jasný, že každý obvoďák má vystudovanou medicínu, ale pokud nedokáže prakticky diagnostistikovat víc než 10 nejběžnějších nemocí, tak je mi to k ničemu stejně jako Google vyhledávač a radějí si rovnou zajdu k urologovi apod.

      1. No, s veškerou úctou k neznalému – dobrý obvoďák (a tím zdaleka nechci říci, že všichni dobří jsou!) má nepostradatelnou funkci jak v oblasti gatekeepingu (jako fakt není správné, že český pacient vybaven znalostí z googlu obráží specialisty přímo), tak v oblasti integrace péče (ono jinak dochází k tomu, že každý specialista pacientovi napíše něco a ve výsledku obsahuje „toxická krabička“ deset prášků na ráno, osm na poledne a deset na noc. A to jsem zapomněl na hypnotikum, kterým to pacient dorazí před desátou, ale to se mu už do krabičky nevešlo).

        Ale ano, také se v nemocnici setkáváme s pacienty, kteří mají neodbytný pocit, že rozumějí medicíně lépe než my co jsme ji vystudovali. Samozřejmě to není doména medicíny, na to samé naráží právníci, stavební inženýři i jiní – klient naprosto nechápe, jak mu může někdo dávat takovéhle rady (a často ani, jak může být za tak „banální“ rady někdo – v porovnání s klientem ve šroubárně – královsky placen! Na to je ovšem jednoduchá rada – milý kliente, vystuduj si medicínu, práva, architekturu – whatever – a pak si to dělej sám. Jo moment, ono to studium zase není tak snadné, že?

        1. Trošku problém je, že medicína, právo, architektúra, to sú všetko regulované povolania, kde si kapry rybník nevypustia, a príslušné profesné komory majú dva účely – brániť vstupu do odvetvia a tutlať prešľapy ich členov.

          Preto mnohé ak nie väčšinu žalôb je možné podať len v zastúpení advokátom, väčšinu účinných liečiv tiež bez príslušného atestovaného lekára človek nezíska. S architektami som zatiaľ nemal veľmi do činenia, ale fakt, že vlastník okrúhlej pečiatky je kráľ a zvyšok projektantov si to naňho odmakajú, som si už všimol.

        2. Já jsem nikde nezpochybňoval odbornost doktorů. Vím, že jeden symptom i několik symptomů může znamenat cokoliv od rýmy až po rakovinu a že lidé, co raději věří Googlu se ve většině případů auto-diagnostikují špatně. Včetně mě. Jenže když vám doktor na dva naprosto odlišné kožní problémy dá diagnózu impetigo a v jednom z těch případů jde o dermatitidu, tak si to příště rozmyslíte a zajdete rovnou ke kožaři. Pak jsem měl něco, co jsem dle Googlu považoval za lipom. Tak jsem zašel k obvoďačce a ta řekla, že jde pouze o kosmetickou záležitost, ale pokud se toho chci zbavit tak bude potřeba invazivního lékařského zákroku. Urolog to během pár sekund označil za milii a že to zmizí samo. Ano. občas došlo ke komické situaci, kde jsem něco považoval za cyanózu a ona to byla modrá barva z povlečení. :D Ale třeba nedávno jsem měl opravdu hnusnou infekci, kdy jsem si málem vykašlal plíce a PCR test byl negativní, tak jsem dostal nicneříkající diagnózu „infekce horních cest dýchacích“. Jindy jsem dostal několik druhů antibiotik a nakonec jsem to vyřešil dle rad jedné obyčejné laborantky Listerinem. Jako náctiletý jsem měl alergickou reakci na Nizoral a doktoři to diagnostikovali jako „sedmou nemoc“ , čili nevěděli nic…

          Jasně, že má doktor rozsáhlé znalosti a pacientovi s angínou, kterému stačí Google si pak při ověření diagnózy u něj může myslet, ež by to dal taky. Protože nevidí to všechno okolo. Ale fakt, že doktor víc co jsou to chondrocyty a laik ne je v případě, kdy nedokáže určit správně diagnózu irelevantní.

          1. to SimonR, grg: souhlas, mám stejný zkušenosti

    2. Tvl ja 1. LF je des :) Hradec je pecka

      1. Z pohledu studenta je 1.LF drsná. Jistě i křehké povahy mají asi právo vystudovat medicínu – což na 1.LF takřka nejde, tam přežijí z těch silných jen ti, co mají k tomu ještě trochu štěstí a hodně ochoty snášet oukoří plnými doušky.

        Z pohledu zaměstnavatele (a potažmo i pacienta) je tomu naopak. Již léta tvrdím (jen s malým nádechem přehánění), že pokud na absíka 1.LF moc neřvete a jednou za den ho pustíte se vyčůrat, tak Vám ještě na konci dne poděkuje, že jste na něj byli hodní. A naopak, zkušenosti třeba s absolventy Martinské Lekárské fakulty… Ojoj, křehké květinky!

  6. SimoneR jsi stejný debil jako ty lopaty u pásu, kteří závidějí snadný život podnikatelů. Všichni máte stejné kecy, ale nikdo si to na vlastní kůži nevyzkoušel.

    1. Určitou formu podníkání jsem kdysi zkoušel a v momentě kdy jsem vyčerpal svůj „potenciál“ a podařilo se mi ukecat jen dva lidi jsem věděl, že tohle nebude nic por mě.
      Nicméně o podnikatelích jsem nenapsal ani slovo, tak nechápu smysl tohoto příspěvku…

      1. Mne napríklad je zmysel jeho príspevku jasný. Čím to bude?

        1. Já to pochopil taky. Ale je to míchání hrušek, jablek a švestek. Já nejsem nějakej dement, co sbírá špony do kolečka a doma si stěžuje, že ředitel ma BMW a jenom se fláká na prdeli. Nebo, že podnikatelé nic nedělaj, protože nedělaj rukama. Ale znám lidi, co běrou 13 tisíc čistýho a dělají v IT… A učitelé, kteří mají za úkol děckám odvyprávět vyjmenovaná slova po B si stěžujou, že 50 tisíc hrubýho je málo.

  7. Začátek článku v mé hlavě okamžitě rozsvítil kontrolku systému PZZ-NH (Pozor, Zamindrákovaný Zmrd – Nevzdělané Hovado), ale přiměl jsem se přečíst článek celý. No a kupodivu, někde v první třetině vzal článek zajímavý obrat, kontrolka zhasla a naopak pravím, že se s tím zbytkem dá, do jisté míry, i souhlasit. Nicméně, ze své vlastní zkušenosti dodám, že to taková pohodička rozhodně není a já osobně učitele základních a středních škol obdivuju. Já bych mezi tu současnou svoloč, vybaven pravomocemi současného učitele, nešel ani za zlaté prase. A že mám několik desítel let praxe, naštěstí tedy ve vzdělávání vysokoškolském. Učitel ZŠ/SŠ je dnes něco mezi šaškem pro úřady a obecním okopánkem pro žáky. Konec konců, nikdo nikomu nebrání jít si tenhle „job snů“ zkusit, po učitelích je obecně sháňka. „Pedagogické minimum“, požadované po učitelích, si na libovolném pedáku udělá i středně vzrostlý foxteriér, hlavně, když zaplatí za ty bezduché bláboly (ověřeno).

    Být autorem, spíše bych se zabýval platy např. soudců, ministerských úředníků, poslanců vládních stran a podobně. Tam se točí prachy násobně větší a tři hodiny práce za den jsou nepřijatelným přetěžováním.

    1. A to je zase fakt, a i v době celkovýho úpadku, jak nedostanou třeba soudcovský svině přidáno, tak se pokaždý spustí kvikot jak při návštěvě řezníka.

      Na druhé straně ale, těch učitelů je mnohonásobně víc, plus teď nově všichni ti asysťěnťy, vono to těch miliard taky hodí dost, to zas ne, že ne.

      S tou matikou sem to fakt nepochopil, upřímně už se ani nepamatuju, esli sme to na tom že jako víbjerovím gymnáziu měli povinný, nebo ne, každopádně sem to tam v těch 5 předmětech měl. Aby to někdo na gymplu (kde úroveň všude upadá prudce dolů leta v kuse) nedal aspoň za 4 po reparátu, nechápu, co by na takové škole chtěl dělat? Stejně nikdy nikde nikoho nezajímá, co je na tom maturitním vysvědčení napsaný, hlavně, že je tam prospěl. Většina lidí to bohužel zjistí až po té, co se tam roky mordujou, jenom pár mámvpičistů, co se obvykle vyskytnou všude, na tom ve výsledku bejvá nejlíp :o)

      1. Soudci dostávají přidáno podle zákona, stejně jako třeba důchodci.
        „Kvikot“* vyvolá právě nesystémová snaha o změnu toho zákona.

        ___
        *) Tak inferioři s oblibou nazývají protestní hlasy, které nekonvenují jejich postoji.

  8. Například v adiktologickém centru můžou pracovat pouze vysokoškoláci se sociálním zaměřením, přestože jejich práce spočívá v tom, že lidem říkají, že drugs are bad a dávají jím sterilní stříkačky.

    Lež.

  9. Já bych učitele za ty prachy nedělal ani náhodou, máš prakticky více šéfů – ředitel školy (případně zástupce) a pak rodiče těch smradů, co se v lepším případě starají a přijdou tě seřvat proč se ten jejich dokonalý smrad zrovna blbě učí. Když nemáš dostatečně dobré argumenty aby to pochopila i dojička krav z horní dolní, jdou za tím ředitelem.
    Dovolená v létě je u nich super, na druhou stranu neexistuje, že by si vzali dovolenou přes školní rok. Finančně to v přepočtu na hodinu nevychází úplně nejhůř, dovedu si ale představit, že nějaká úřednice na obecním úřadě v horní dolní má víc „v pohodě“ práci.
    To že tě vylili z gymplu je mi fakt líto, z mojí osobní zkušenosti tam těch možností, jak tomu zabránit bylo poměrně hodně, stačilo trochu zabrat. Na druhou stranu gympl je příprava na vysokou a s maturitou z gymplu si můžeš tak maximálně vytřít pr..l, pokud už jsi během studia gymplu fakt v něčem nevynikal a pak nezačal podnikat nebo neměl kontakty na někoho, kdo by o tvé schopnosti měl zájem (takových bylo u nás docela dost).
    Ještě bych se vyjádřil k té rovnici fotosyntézy – i když chemicky je správně, chybí ti tam ta reakční energie, kterou dodává jistý typ záření většinou z nám nejbližší hvězdy.

    1. No. Já se nikdy v životě moc nesnažil a až do toho třeťáku mí to procházelo. Škola pro mě byla spíše místem sociální interakce, než vzdělávací institucí. Některé předměty mě bavily samozřejmě více, ale skutečně jsem se připravoval pouze, když jsem měl nahnutou známku. Už tenkrát jsem, ale rád provokoval a psal kontroverzní eseje apod. No jenže párkrát jsem to přehnal, např. když jsem se nenaučil látku na písemku z matematiky a tak jsem tam místo ničeho napsal monolog toho černýho blázna z filmu 12 opic zakončený větou „A co vy? Jste taky vyšinutá?“. Díky tomuto excentrickému chování se mě chtěli zbavit a tak mi ta v textu zmíněná učitelka chemie neřekla, že mám známku mezi 4-5. Potom mi dala test, ve kterém byly otázky chemie, včetně té fotosyntézy a já tam tenkrát místo glukózy napsal vzorec etanolu…
      „Opravky“ jsem neudělal a opakovat ročník mi neumožnili. Nakonec jsem za to i rád, protože jak říkáš samotnej gympl je vo hovně a s chemickým vzděláním mám v našem průmyslovém kraji docela výhodu. Na druhou stranu jsem chtěl studovat FAMU a stát se svénaristou nebo režisérem. Asi tak no.

      1. Jo, hošku, když si chci vyskakovat, musím na to mít. Ve Vašem případě znalostně. Neměl jste. Dopadl jste podle toho. Taková jsou pravidla moštárny. S čím ale souhlasím, je to, že „celej gympl je vo hovně“. Tenhle stát má jistou, byť malou šanci se postavit zpátky na zadní kvalitním středním technickým stavem (tedy vzpamatovat vlastní průmysl a zemědělství), rozhodně ne scénáristy, dramatiky, režiséry a jinou sociálně-humanitní sebrankou, která nám chleba neupeče, uhlí nenakope, barák nepostaví. Blíží se doba, kdy tihle humanitní paraziti nebudou zajímat nikoho a daleko váženější bude obyčejný vesnický kovář.

        1. Pravda. Neměl jsem na to napsat vzorec fotosyntezy a pak odmaturoval z otázek z mnohem komplikovanějších oborů chemie jako alkylace, sulfonace, kopulace. Na maturitní zkoušce z češtiny jsem dostal jako téma tu nejhorší možnou knihhu: „Dona Quijota“ a odmaturoval jsem ač jsem jí vůbec nečetl. Jsem takovej blbec, že mám na zodpovědnost výrobu hydroxidů, vodíku a chlóru a pod sebou tak 7 lidí…

          A já s tebou souhlasím, že člověk co umí vypěstovat rajče může být v blízké budoucnosti užitečnější než překladatel z mandarínštiny, ale neházel bych všechny humanitní obory do jednoho pytle. I přestože jsou skoro všechny podstatně jednodušší, než technické obory.

          1. Svatá prostoto! Ale jo, to stojí za kritický rozbor textu…

            „Neměl jsem na to napsat vzorec fotosyntezy a pak odmaturoval z otázek z mnohem komplikovanějších oborů chemie jako alkylace, sulfonace, kopulace.“
            Hic Rhodos, hic salta! Nenapsal jste vzorec, když jste měl. Tudíž Vás vyhodili. V tu chvíli jste se nepředvedl. Předvést se jindy je pro tento případ irelevantní.

            „Na maturitní zkoušce z češtiny jsem dostal jako téma tu nejhorší možnou knihhu: „Dona Quijota“ a odmaturoval jsem ač jsem jí vůbec nečetl.“
            A na téhle knize je těžké co? Že jste ji nečetl? Tedy máme si sednout na zadek, že Vás nechali udělat maturitu bez bazální znalosti tématu? To nevypovídá o Vašich schopnostech, ale o laťce nastavené na Vaší vzdělávací instituci. Blahé paměti při maturitách na té mé by k něčemu takovému nedošlo určitě – jednak by nepustili k maturitě nepřipraveného (fakt že ne) a jednak by rozhodně nenechali projít maturitou dutou hlavu.

            „Jsem takovej blbec, že mám na zodpovědnost výrobu hydroxidů, vodíku a chlóru a pod sebou tak 7 lidí…“
            A co jako? Každý blbec se třicetitunovým návěsem má taky zodpovědnost jak hrom. A to jeho znalost sahá jen k ŘP CE a úmluvě AETR. Pod sebou sedm lidí… Ó! A co jako, hrát si na šéfa ukazuje, jak jste yummi? Jsou ti lidé spokojení? Řešíte jejich problémy? Makáte na jejich růstu? Ani na LF se nic z toho co jsem vyjmenoval neučí a přesto je super, když šéf dokáže tohle pro svoje lidi udělat. A znám spoustů šéfů, kteří to umí a spoustu takových, kteří to fakt neumí. A to mají tu LF, stáže, atestace a k tomu jsou (třeba) skvělí operatéři. Ale jako šéfové nestojí za nic. A naopak.

            “ I přestože jsou skoro všechny podstatně jednodušší, než technické obory.“
            Řekl ten, kdo VŠ nestudoval. Pořiďte si nějaký titul a pak se srovnávejte. Je to jako s tou hrou na obecné škole, kde si hoši tahají přirození a poměřují se – nemáte-li ho, nemužete s nima hrát.

            A tím bych to asi ukončil ;-)

            1. Zdá se, že Vy na tom pochopení textu nebudete o moc lépe. Já nereagoval na fakt, že jsem byl nepřipravený, což je pravda. Já reagoval na výrok, že jsem to neudělal, protože na to nemám. Ne, protože jsem na to v tu chvíli neměl. Ten vzorec byla ta nejjednodušší část z toho testu. No, ale pokud na školu serete a neučíte se, tak to není o schopnosti něco pochopit, ale o tom, že jste učitele/ku neposlouchal, když tu látku vykládal/a. Naopak zatnout zuby a vrhnout se na daleko těžší látku a následně to dát je ukázka toho, že to jde a proto to za relevantní považuji.

              Já netvrdil, že Don Quijote je těžká kniha. Jen, že z knih, které jsem měl přečíst byla tou nejsložitější na povídání, za předpokladu, že celá má příprava spočívala v tom si o každé z té knih něco přečíst na wikipedii a pak to odvykládat. Většina lidí dokáže odvyprávět příběh Romea a Julie nebo R.U.R., kde lidé vytvoří umělé lidi jako otroky a oni se nakonec zbouří a lidstvo vyhladí a pak čelí problému jak zajisti budoucnost své civilizaci, když mají tak krátkou životnost. Na druhou stranu o DQ většina lidí ví, to jen jak se jmenoval jeho sidekick a že bojoval s větrnými mlýny… Prostě jsem se soustředil na naučení fyzikální chemie a praktických zkoušek v laboratoři, než na ČJ, AJ, nebo ŽP, které jsem dal s nulovou přípravou. A pokud si o tom uděláte závěr, že to svědčí o kvalitě školy, pak nevědomky souhlasíte s tím, co jsem psal v tom článku. Že jde kvalita školství do dža.

              Je zajímavé, že mě tu obviňujete z neznalosti medicíny a srovnáváte řízení obřího provozu s řízením náklaďáku.

              No a ta vaše poslední věta je klenot. Nemusím strkat hlavu do svěráku, abych věděl, že to bolí. Nemusím mít vystudovanou VŠ, abych věděl, že bakalářka typu „Mechanické vlastnosti nové hořčíkové slitiny WN43 připravené sintrací elektrickým proudem“ bude na napsání a obhájení složitější, než „Nedostatečné zastoupení transexuálních jedinců v poslanecké sněmovně“.

              Mimochodem i o tomto jevu se v článku vyjadřuji. Lidé, co si myslí, že když má někdo „jakýkoliv titul z čehokoliv“ svědčí o jeho užitečnosti a inteligenci. Typickej, namyšlenej vysokoškolák. Já jsem se například minulý rok rozhodoval, jestli nepůjdu na „starý“ kolena studovat parazitologii, ale logisticky přístupný UJEP není kvalitní škola a ani ten obor nenabízí. V zemi ten obo nabízí snad jen dvě školy. Tak jsem se na to nakonec vykašlal. Koneckonců i Vám by měl někdo srazit hřebínek. UK není ani v TOP 300… Sračkomete.

              1. Aha, takže to má být chlubení, že maturita z ČJ se dá udělat se znalostí z wikipedie? Protože jste měl straaašně moc jiného studování? Víte, já taky znal lidi, kteří na medicíně trávili všechen čas učením se. Nicméně taky se to dalo pojmout tak, že během studia LF je možné studovat ještě jinou VŠ, dělat jeden či dva sporty na velmi slušné úrovni a naučit se do toho ještě nějaký světový jazyk (dle hesla: „dva cizí jazyky do života nestačí“). A ti co se jen učili by také řekli, že „to se nedá stihnout“. Dá a skoro na červený diplom.

                To že jste takto abslovoval maturitu nemusí vypovídat o výuce, ale spíše o přístupu školy „tak mu proboha tu maturitu dejte“. Když by byli striktní a chtěli po Vás znalosti, tak nemáte znalosti a nemůžete dnes šéfovat své prestižní sedmičlenné skupině ve výrobě hydroxidu. Takže buďte rád, že ve škole měli rozum a denně jim choďte děkovat, že zavřeli obě oči. I pes ví, že do ruky která krmí, se nekouše!

                Vy že jste se „rozhodoval, zda půjdete studovat“. A to si jako máme sednout na zadek? Typické hospodské řeči. Můj bývalý šéf nám kdysi řekl, že ho vid nedokonavý nezajímá. Že ho zajímá jen vid dokonavý, tedy co kdo už udělal, dodělal, má hotového. Chápu co tím chtěl říci a měl pravdu.

                Víte, reagujete přesně jako typický diskusník – víte o mne prd, jen to co jsem napsal, tedy že mám vystudovanou LF. Nevíte které další VŠ jsem vystudoval či alespoň studoval, nevíte čím se živím a na jaké úrovni, jestli jsem v něčem (jiném) dobrý či existuje-li něco v čem jsem třeba v ČR nejlepší – jasně, zjistit se to dá, nejsem anonymní a moji přezdívku používám napříč internetem. Ale to byste se musel posnažit – a pak si pro mne a za mne tvrďte, že jsem „namyšlenej vysokoškolák“.

                Bakalářka na technice asi bude těžší než na humanitním studiu – ale to Vy nemůžete vědět, Vy jste žádnou přeci nenapsal. Ani tu na humanitním studiu. Až napíšete, porovnávejte se s nimi. Do té doby jsou to zase hospodské kecy čtvrté cenové (přesně kvůli nim do hospody nechodím, každý ožungr má úplně stejný slovní průjem, co by mohl, co chtěl, jaké měl plány, atd.)

                1. Ano. Ano. Nevím o Vás vůbec nic. Klidně můžete být LARPista z učňáku. A je mi to jedno. A oponovat mi tím, že nejste namyšlený tím, že mi tu řeknete, že těch VŠ máte více a jste v něčem nejlepší v ČR. No? Posloucháte se vůbec? Navíc se opakujete. Fakt, že jsem nenapsal žádnou bakalářku neznamená, že nemohu kritizovat VŠ. To jako člověk, který nikdy nenatočil žádný film nemůže zkritizovat nějakou béčkovou srágoru? Člověk, co neumí zpívat nepozná rozdíl mezi špatným a dobrým zpěvem? Vy také neznáte všechny detaily mého života. Navíc na chemickou školu jsem šel, abych SI dokázal, že na to mám. Ne, z lásky k chemii. Ne, abych se vysmál té krávě, co mě nechala propadnout za mé excentrické výlevy. A nenechám se tady nějakým trollem vyprovokovat k tomu, abych si udělal VŠ, jen abych mohl říct na plnou hubu, to co už dávno vím.

                  1. SimonR:
                    „…LARPista z učňáku…“
                    – – –
                    Co to je…?

                    1. LARPisté jsou takoví ti magoři, co se sejdou na louce, převlečení za postavy z Pána prstenů a simulujou tam nějakou bitvu hobitů a skřetů. LARPista je ale i člověk, co na internetu předstírá, že pracuje pro NASA nebo, že dělá agenta Nicholasu Cageovi. Jelikož toho pána jbb neznám, tak mu můžu věřit, ale taky nemusím. Osobně jsem znal chlápka, co byl expert na všechno a posílal e-maily do Fukušimy, jak to mají dělat apod.

                    2. SimonR:
                      Dík za vysvětlení. Zkratku vidím poprvé. „Učňák“ k tomu asi znamená, že tyhle tendence mají spíš týpci líní namáhat hlavu…

                    3. Opakem LARPistů jsou pak Google docenti. Tedy mamrdi, co neumí ani základy češtiny, nechápou matematiku, historii, přírodní vědy, ale z fleku Vás poučí, že jste málo empatický, že vlastně nic nemusím vědět, dokud jsem napojený na Google a že základem všeho je finanční gramotnost. Od pologramotných vymaštěnců to zní extra pikantně.

                      Vono si člověk nevybere, co je větší humus.

                  2. Nu, z nějakého důvodu jste Váš článek o zlém světě, neschopném učitelskému sboru a Vaší skvělé a náročné práci v chemické výrobě asi psal, že? Nemohu se ubránit dojmu, že na Vás přesně sedí ona kultovní scéna z Antz:

                    https://www.youtube.com/watch?v=gFX14TEiBOw

                    Kdyby to bylo na Vás moc dlouhé a navíc jazykově náročné, pak je to stopáž 1:50… „Yes, you are insignificant“.

                    A samozřejmě ano, řešíme tu Vás, ne mne – já nikdy do testů z matematiky nepsal kraviny, vzorec fotosyntézy jsem (asi) znal (Krebsův cyklus jsem později znal určitě, teď už jen vím, kde mám toho Harpera na poličce), k maturitě (i) z češtiny jsem byl připraven (a ano, otázka č. 1 byla spíše z historie, což byl příjemný bonus).

                    A vůbec, pohledem dělňase od pásu či chemické kolony to opravdu může vypadat, že se ti „študovaní“ flákají. To jsem pochopil už před lety, když jsem se těšil na vlastní pracovnu v domku rodičů (maloval jsem si, jak tam u svého počítače budu dělat překlady) a zedník mi na to řekl „Jó, mladej, to si ještě počkáš, než se budeš FLÁKAT u počítače“. Kdepak, dělnická pěst ví, že poctivá práce je klást cihly, zatímco o počítače je to flákání.

                    1. Aha. Tak já jsem dělňas, co votáčí ventilama a o svačině si sedne na prdel a spořádá deset rohlíků a kilo gothaje s hořčicí. Já jsem ten dělňas, co s lahváčem v ruce čumí na Spartičku a volí SPD a komunisty. Hahaha. Zamindrákovanej čůráček, co jen tak tak udělal střední. Hahaha. Tak to jste mě dojal.

                      Ale musím uznat, že trochu debílek asi budu, když tu krmím neschopného trollíka jako jste Vy. Tak, aby bylo jasno. Já jsem nikde nepsal, že je práce v chemickém provoze nějak extrémně náročná. Ale rozhodně to nic jednoduchého není. Já dělám na velíně a sleduji stovky procesů, které na sebe nějak navazují a existuje tam nespočet eventualit, na které je nutno patřičně zareagovat. Pro Vás je ale dělník nula a člověk bez VŠ lůzr a házíte všechny do jednoho pytle.

                      Dám Vám příklad. Bude výběrové řízení na tlumočníka do japonštiny. Příjde člověk se strojní průmyslovkou, který se ale od svých 15 let učil japonsky, protože miluje filmy Akiry Kurosawy nebo protože chodil na karate a chtěl se do Japonska odstěhovat a tak dosáhl nějaké hodně vysoké úrovně. A na druhou stranu tam příjde člověk s vystudovanou japanistikou, který sice ví všechno o Tokugawovi a japonském čajovém obřadu, ale japonsky si tak maximálně objedná coca-colu. No a dle nastavených pravidel tu práci získá ten japanista, protože má titul a vůči lidem bez VŠ tu panujou předsudky. Sice se brzy provalí, že je jako tlumočník k ničemu, ale to už ten středoškolák dělá někde u pásu…

                      Stejné předsudky máte Vy vůči mně. Když si myslíte, že nerozumím nějakému videu z pohádky pro děti, přestože mluvím anglicky na úrovni rodilého mluvčího. Nemůžete se vymluvit na to, že jste to nevěděl, pokud jste ten článek četl. Nikdy bych nekritizoval úroveň angličtinářů nebo neopravoval texty písniček pokud bych si nebyl jistý v kramflecích. To, že nekoukám na pohádky pro děti jako Vy ale raději si čtu Shakespearea a Nietzscheho v originále samozřejmě nevíte, ale také co je Vám do toho. A když je ta elektrolýza tak jednoduchá, tak mi vysvětlete jak mohlo u jednoho z dvou identických elektrolyzérů docházet ke galvanické korozi bludnými proudy a z druhého nikoliv. Já jen, že ten problém už jsme vyřešili, ale ani lidé z VŠCHT ani odborníci z Číny nám na to nedokázali odpovědět. Ale jo. Já jsem dělňas, SPĎák, komunista co má za úkol nosit kýble s louhem. Sbohem

                    2. Nic jste nepochopil, ale duté sudy nelze potopit pod hladinu.

                      Já mám spoustu kamarádů napříč socioekonomickými skupinami, opravdu nekádruji někoho „jen“ proto, že má či nemá nějaké vzdělání. Všichni moji kamarádi jsou ovšem lidé spokojení, nezahořklí, úspěšní až zcela výjimeční v tom co dělají. Zajímavé je, že každý z nich by ty své úspěchy bagatelizoval a považoval by je za „normální“. Rozhodně by mne neobluzoval líčením „sledováním stovky procesů na velíně“, podobně jako já nemám potřebu probírat, koho jsme měli na stole a zda to přežil. Navzájem si pomáháme – oni mne třeba naučí opravit si traktor a já se místo nich pohádám na úřadě, když jim tento něco nechce povolit či chce zakázat. Když se spolu napijeme, bavíme se o tom, co se nám daří a ne o tom, kdo nám (domněle) ublížil, co bychom byli udělali, kdyby, atd…

                      Můj pohled na Vás není ovlivněn tím, co jste vystudoval, ale tím, co jste o sobě napsal. Do matematických písemek jste psal kraviny, z gymplu Vás pro Vaši neschopnost (či lenost a nepochopení priorit) vyhodili, na maturitu z češtiny jste se učil z wikipaedie. Problém je Vaše nulová sebereflexe – jste ukázkový případ Dunning-Krugerova efektu.

                    3. Naopak. Já jsem velice skromný člověk. Mohl jsem tu udělat výčet všech mých znalostí a schopností, ale nemám to zapotřebí. Ke spoustě informacím jsem se dostal volnočasovou četbou. Spoustu věcí jsem se naučil mimo školu, protože mě daná problematika fascinovala. Nepovažuji to za podstatné. A nepovažuji se za inteligentnějšího a schopnějšího, než ve skutečnosti jsem. To mi potvrzují lidé z mého okolí…

                      Na druhou stranu Vy vytrhnete něco z kontextu (mohl jsem psát obecně, ale radějí jsem zvolil cestu popsaní vlastních zkušeností s vzdělávacími insticucemi) a vmetete mi to do tváře. Xkrát jsem tu vysvětlil, že jsem propadl, kvůli vlastní lenosti a vy stejně opět napíšete, že šlo o mou „neschopnost“. Jediný důvod, proč mě stále napadáte je ten, že Vás to baví a máte z toho pocit jakési nadřazenosti. Každý Váš další příspěvek mě v tom pouze utvrzuje. Dětinská snaha a představa, že ten kdo má poslední slovo v diskuzi „vyhrál“.

                      Tak pá pá. Letíte do ignoru. A nezapomeňte mi napsat, jak máte pravdu a že mi došly argumenty. Na někoho, kdo má tak báječný a plnohodnotný život rád ztrácíte čas komunikací se zakomplexovanými hovady. Mě omlouvá, že jsem po úrazu a musím ležet v posteli. Co Vás? (Také jsem nezapomeňte hodit nějaký další pseudointelektuální žvást nebo pár vět v latině, ať všichni víme jakej jste machr, že umíte pracovat s Googlem. :) ) Dr. Prášile.

                    4. Teda, už jsem si myslel, že v životě neučiním žádný objev, který by se po mně dal pojmenovat. Ani jsem asi doteď ty ambice neměl. Ale tvrzení autorovo, že – cituji:

                      „A nepovažuji se za inteligentnějšího a schopnějšího, než ve skutečnosti jsem. To mi potvrzují lidé z mého okolí“

                      To zní jako Dunning-Kruger by proxy! Známe Münchhausenův syndrom by proxy, ale D-K byl zatím popsán pouze v ich-formě. D-fensi díky! ;-)

                    5. Hah,vetsiho srace jsem snad nepo…necetl. vy jste chirurg? Protoze ja jo. A vase nechutna nadrazenost je na pobliti.

                  3. Já jsem neřekl že mám více VŠ, ani že jsem v něčem nejlepší. Přečtěte si ten můj text ještě jednou (někdy pomůže si v něm podtrhávat, případně si to přečíst nahlas). Pouze jsem Vás požádal, abyste nejdříve uvážil a zkusil zjistit například výše uvedené eventuality, než mne hodláte soudit.

                    Na chemickou školu jste zjevně šel, abyste se zbavil mindráku. Z Vašich příspěvků i základního textu je bohužel zjevné, že se to zatím nepodařilo. Znám pár lidí s mindrákem a mají to těžké.

        2. Tak.

          Ja som si napríklad posledné dva či tri roky osemročného gymnázia v zásade nerobil domáce úlohy z matematiky. Ale ako pravidelnému účastníkovi okresných (alebo krajských? už je to dávno) kôl matematických olympiád a druhému najlepšiemu matematikovi z triedy (prvý momentálne pôsobí na matematickom ústave Slovenskej akadémie vied) mi to prechádzalo dokonca bez blbých komentárov profesorky…

          1. Já dostal jednou za 5 z matematiky, protože jsem tam nenapsal postup a učitelka si myslela, že jsem to opsal. Přitom jsem si to v hlavě spočítal svým postupem, protože jsem nedával v hodinách pozor a poté, co jsem jí to předvedl mi to opravila na 1…

      2. Sice s článkem jako takovým souhlasím, ale tady ze sebe děláš totálního debila. Nezlob se na mě, ale napsat a stěžovat si že „ta v textu zmíněná učitelka chemie neřekla, že mám známku mezi 4-5.“ I největší debil vždycky sakra dobře věděl co mu vychází. Pokud TOHLE nezvládneš tak jsi na tom gymplu fakt neměl co dělat ;-)

        1. Máš pravdu. Jsem debil, protože jsem se vůbec nezajímal, co mi vychází. Raději jsem chodil po hospodách hrát bilec a chlastat budvara šestnáctku. Raději jsem chodil balit holky na diskotékách a socializovat se s vohnouty. Jsem debil a na tak elitní školu typu „devatero řemesel“ jsem prostě neměl. Všichni učitelé jsou geniální vzdělanci a mají extrémně vysoké nároky, aby produkovali nezávislé, asertivní osobnosti, kterým se splní všechna přání. Vůbec nikdy by si nedovolili zabít výučovací hodinu nebo přednášku na VŠ vyprávěním o svých soukromých problémech s rozvodem. Jsem debil a jsem na to hrdý.

          1. Zvláštní, já to měl na střední stejné a STEJNĚ jsem bez problému věděl co mi z kterého předmětu vychází. A jestli sis odnesl alespoň pochopení psaného textu tak tu ironii o geniálních učitelích sis mohl odpustit – jak jsem psal, s článkem jako takovým souhlasím.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017