Írán vs. Trump a Kultura cti vs. Kultura důstojnosti: proč se konspirátoři a levičáci pletli - zpět na článek

Počet komentářů: 191

  1. Mimochodem, oni D-F přestali oblažovat Zerg, kabrnak & spol.? Čekal jsem, že bude v diskusi nablito, a nic…

    1. ZRG1 už sem dlouho nechodí, ten si teď už dělá zásoby, protože jeho predikce zničení světa pomalu nastává s coronou.
      U Kabrnaka bych to spíš tipnul na to, že si na starý kolena našel nějakou sice blbou a tlustou, ale konečně mu dala. No tak se nediv, že už se tady neexhibuje, právě se mu otočil žebříček hodnot :)

      1. Vždyť Zerg předvídal kompletní zničení světa asi pětkrát za dobu, co na D-F exhiboval – ale tentokrát už to fakt fakt bere vážně?

        Každopádně je fajn, jaký je tu teď gnostických konspirátorů klid.

        Teď už ve mně – ve světle nedávných diskusí – jen strašně hlodá zvědavost, jak by Corona odhadl můj psychoprofesní profil.

        1. Jan Mrcasik:
          „Teď už ve mně – ve světle nedávných diskusí – jen strašně hlodá zvědavost, jak by Corona odhadl můj psychoprofesní profil.“
          – – –
          Tak nejdřív zkus odhadnout ty, uvidíme, jak se trefíš…

          1. Nedelej fory a analyzuj. Mrcasik si taky zaslouzi trochu zabavy jako odměnu za ten clanek.
            Mimochodem… Jaky odhady? Prece bys netvrdil, ze tvoje brilantni sebejista analyza je jen… odhad? Nemusis si pred nama hrat na skromnyho.

            1. shane.
              Vždy jen odhad. A ten odhad musím dělat z nějakého materiálu – z jakého asi jiného, než co dotyčný sám prezentuje…?

            2. Zrg1 ale to kvalitní rozmrdání středního východu Amerikou předpověděl správně.
              Jen se minul asi o 2 roky, což v té oblasti, zamrzlé ve středověku, jsou skoro minuty..
              Občas to přehání, ale má kvalitní zdroje informací a umí si je složit skoro tak dobře, jako pan J.M.

              1. Tohle mohl předpovědět kdekdo.
                A zrg1 je chemtard, ten kvalitní zdroje mít nemůže.

              2. Vzhledem k tomu ze Amerika rozmrdala uz davno rozmrdanej stredni a blizkej vychod uz v roce 2004, tak ten zrguv odhad zas takovej majstrstyk neni. Kdy bylo arabsky jaro a Lybie? 2011?

                1. Zrg se svejma predpovedma se tu zjevil kdy? 2016? Hotovej Nostradamus.

          2. corona: já naprosto nejsem znalec lidských povah. A vzhledem k tomu, že tu nedebatuji prvním dnem a napsal jsem i pár článků, myslím, že materiálu k odhadnutí mé osoby je tu dost ;-)

            Ale pokud je potřeba reciprocita abych se dočkal svého profilu… Tipuji inženýrské pozadí nejspíše z oboru silnoproud nebo trakční systémy, buď z nějakého konkurenta ČVUT.FELu který se nad FEL trochu povyšuje, tzn. buď MUNI nebo spíše přechod z MFF či Jaderky, nebo sice z FELu ale s červeným diplomem; narozen <1975 a více si tipnout netroufám.

            1. Pardon, ne MUNI ale VUT Brno. Brněnské VŠ mi splývají.

            2. Jan Mrcasik:
              Chm, koukám, že se vykecáváš i u štáblovického blba…

              1. corona: jsem prostě ukecaný. Na tvou otázku jsem odpověděl, tak má psychoprofilová analýza bude?

                1. Jan Mrcasik:
                  Ta skutečnost, že jedeš v debatách toho bambuly svědčí o tom, že seš dost střelec od boku – to koresponduje s dalším faktem – typický „motorkář“…

                  1. A to je všechno? Stereotyp „motorkáře“ což jsem o sobě sám napsal*?

                    Povolání, vzdělání, politická historie nic? :(

                    _____
                    *ne každý motorkář je neřízená střela. Já jsem s motorkou úmyslně čekal až zestárnu natolik, aby mne „mozek nepustil“ dělat blbosti a zabít se, a ačkoli se občas kochám supersporty tybu Hayabusa, reálně to nemám, nechci, nepředjíždím rizikově (nepředjíždím skoro vůbec – času mám dost) a jezdím buď kochačku na cestovních mašinách, nebo pomalý, lehký, legální terén na střední váze „adventure bikes“ jako je např. Aprilia Pegaso.

                    1. Jan Mrcasik:
                      „… jsem s motorkou úmyslně čekal až zestárnu natolik, aby mne „mozek nepustil“ dělat blbosti a zabít se…“
                      – – –
                      Cože?
                      To myslíš vážně…?

                    2. corona: jo. Ten kdo sedne na mašinu ve 21 typicky jezdí „na krev“, úplně na limit mašiny a dost si věří, takže takoví jezdci kteří pak sedlají ZZR, Haybusy apod. mají za svou motorkářskou kariéru typicky alespoň 3-4 ošklivé havárky se zlomeninama kde čeho, a považují to za „normální“ a nevyhnutelné. Ti co jezdí moto od 16/18 jsou ještě horší.

                      Oproti tomu ten, kdo sedne na mašinu cca. po 30/40 a předtím ne, jezdí „jako strejc“, daleko pod limity stroje, prostě se „bojí“ – drží se pravidla „jezděte jako byste byli neviditelní a každý se vás snažil zabít“, a nevěří ani provozu, ani silnici (která může být ve stínu navlhlá, mohou na ní být „hadi“ od záplat atd., takže je nutné vždy mít „rezervu“ stability a přilnavosti pneu).

                      Ona totiž motorka je pro necvičenou psychiku dost drsná – jak se člověk musí naklonit do zatáčky a veškerý kontakt se silnicí je nikoli na šířce 15cm pneu jako u auta, ale 1cm, fakt má pocit, že mu to každou chvíli musí ujet a spadnout. Takže kdo není otrlý (tím, že sedl v sebevědomém mládí s pocitem že mu patří svět), ten se už otrlým nestane, protože se příliš velkého náklonu/rychlosti bojí.

                      Samozřejmě dá se to překonat cíleným tréningem, ale to je jako s cigaretami: proč bych měl cíleně začínat s drahým zlozvykem, který mne může zabít a ničím mi neprospěje, když se bez něj nyní obejdu?

                      A psychoprofil, povolání, vzdělání, politická historie nic? :(

                    3. Jan Mrcasik:
                      Jo, dík za odpověď. Poněkud mě děsí – přiznám, že jsem ji nečekal až tak odhalující. Tvou skutečnou nebezpečnost jsem tušil nižší.

                      Tak třeba politicky je to jasný, notorický volič ODS.

                    4. Zase? Nuda. 60+ stran a ty furt jen ODS

                    5. corona: jak jsi prosímtě vyvodil „mou ještě větší nebezpečnost“ z toho, že na motorce jezdím výrazně pomaleji, předvídavěji a bezpečněji, než průměrný motorkář, a navrch absolvuji kurzy bezpečné jízdy? :D

                      S ODS jsi to úplně netrefil, posledních 13 let jsem do PS ani EP ODS nevolil protože zradili s Lisabonem i daněmi a o nic nešlo, takže šlo idealisticky volit neúspěšné malé strany podle nejlepšího svědomí.

                      Povídej, rozvíjej.

                    6. Jan Mrcasik:
                      Seš dost nebezpečná kategorie řidiče – to už jsi tu psal dřív. Ale netušil jsem, že nemáš ani základy a řešíš nějaké kurzy.

                      Tak jistě, ODS. Později pak ty různé deriváty co se objevily.
                      Nově možná ten nový, kde bude stará garda, co to chce dát dokupy, bys mohl vhodit:
                      https://www.novinky.cz/domaci/clanek/stara-garda-politiku-se-vraci-tlusty-a-spol-zkusi-stesti-v-senatnich-volbach-40310065

                      Seš z populační exploze, nebo se pletu?

                    7. corona:
                      kurzy jsou na to, že si člověk může v bezpečném prostředí na uzavřeném okruhu vyzkoušet věci, kterými by v běžném provozu neměl ohrožovat ostatní. Jako ideální stopu, vysokorychlostní vyhýbací manévr, manévry u kterých se může spadnout, rozjezdy do extrémních kopců 40° apod.

                      Za celý svůj život jsem neměl jedinou nehodu v provozu, zato jsem díky předvídání x-krát „vykryl“ nebezpečnou jízdu někoho jiného tak, aby nedošlo k nehodě.

                      Naposledy třeba asi před 2 měsíci magora, který chtěl předjíždět „vláček“ kamionu a osobáku ačkoli v protisměru jelo auto a on podcenil vzdálenost/rychlost a nestihl dokončit manévr. Včas – o alespoň 5 vteřin dříve než ostatní – jsem vyhodnotil situaci a přbrzdil tak, abych vytvořil dostatečný extra rozestup jednak pro vzápětí následující panické brzdění předjížděných (kteří chtěli magora pustit před sebe), tak pro magora (který zabrzdil skoro na nulu a narval se za osobák za náklaďákem, takže kdybych tam byl já, vytlačil by mne nebo bych do něj vletěl zezadu.)

                      A takhle – s primárním důrazem na předvídavost, plynulost a bezpečnost, a že nemám na nic nárok a na silnicích si musíme navzájem pomáhat žehlit chyby – jezdím pořád a všemi prostředky. To ze mne dělá fakt „nebezpečného“ jezdce.

                      Co je potom tvůj ideál bezpečné jízdy – tachometrových 50 s očima hypnotizujícíma obrysovky auta bezprostředně před tebou, a na omezení rychlosti dupnout na brzdu bez ohledu na to, co se děje za tebou?

                      Populační explozí myslíš kterou – „Husákovy děti“, nebo malý boom v 90kách?

                      Tlustý byl politicky fajn – rezignací za své přesvědčení získal bludišťáka -, Macek taky, ale Chvilkaři se radikalizovali a totálně zdiskreditovali jako nevzdělaná levicová úderka těmi nedávnými protesty proti Křečkovi. Takže ne, díky.

                    8. Jan Mrcasik:
                      a)

                      1. citace:
                      „A takhle – s primárním důrazem na předvídavost, plynulost a bezpečnost, a že nemám na nic nárok a na silnicích si musíme navzájem pomáhat žehlit chyby – jezdím pořád a všemi prostředky.“

                      2. citace.
                      „… „aby jel jen tak rychle, jak dokáže zastavit na vzdálenost rozhledu“, sám vytváří přesně ty krizové situace, před kterými se snaží chránit.
                      A pokud do něj někdo zezadu napálí, apel na dodržování §16(1) mu bude prd platný,…“
                      – – –
                      Předvídavost…?
                      U tebe ji neočekávám…

                      b)
                      Populační exploze 1975…

                      c)
                      Tlustý fajn – jo, včelí subvence a aféra s mobilem, ty pamatuju…

                    9. @corona: čoveče, podle jména, neměl byste teď bejt někde v karanténě?

                    10. Cerny Mor:
                      Tobě se zamlouvá Daniel Landa a jeho tvorba…?

                    11. @corona: ne, přemejšlím, jestli někde koupit kilo rejže a konzervu navíc, když řádí ten coronavirus.

                    12. 1+2) nepochopení mého textu ze tvé strany. Cílem ZOPPK není zabránit dopravním nehodám, nýbrž potrestat jakékoli jednání, které dopravní nehodu způsobilo. Proto ZOPPK ukládá požadavky, které jsou v reálu vzájemně protichůdné, současně nesplnitelné. To jest: DILEMA.

                      Názorně demonstruji dilema, kde bys to nedokázal vyřešit lépe než já: jel jsem po dálnici z Hradce, když začalo hustě sněžit. Viditelnost s mlhovkami tak 60m, bez mlhovek méně. Nejbližší sjezd nebo odpočívadlo za 30km. Pruhy na silnici neviditelné vč. odstavného, léd jezdili „tak různě“ ve více pruzích. Zpomalil jsem na 80km/h a uvažoval: když zpomalím více, třeba na 50km/h abych byl „schopen zastavit na vzdálenost na jakou vidím“, pojedu výrazně pomaleji než ti za mnou a okolo mně (předjížděli mne magoři v Mrcedesech i 120). To způsobí vysoké riziko dopravní nehody, kde bych sice já „de iure“ byl jakože bez viny protože jsem je 100% dle dikce zákona, ale reálně jsem vytvořil nebezpečnou situaci – nečekanou pomalou překážku. Reálným morálním viníkem nehody bych byl já, a stát by mi to nakonec i přišil, protože takový je ZOPPK.

                      Takže jsem zvolil variantu, která představovala menší ohrožení pro okolní účastníky provozu – jel jsem 70, což bylo o kus více než nakolik jsem měl dohled, ale jen o malinko méně než kolik jel zbytek aut, napínal jsem oči dopředu a byl připraven strhnout to do příkopu, pokud by tam byla překážka za kterou bych neubrzdil.

                      Takže já: v prvé řadě neohrožuji ostatní účastníky provozu a kdyby něco, obětuji se – versus ty: jet podle zákona 40kmh na dálnici a vytvořit brutální řetězovou nehodu klidně s mrtvými, ale nikdo mi nic nemůže.

                      Nebo bys možná zastavil v neviditelném odstavném pruhu a utekl do kopců. Ještě lepší – statická překážka na dálnici, kterou by díky neviditelnosti jízdních pruhů nejspíše někdo nabral čelním nárazem s překryvem 20%, což by jej poslalo do hodin a výsledkem by byla opět brutální řetězová nehoda.

                      Jo, na tom je hned vidět kdo jezdí předvídavě protože promýšlí různé důsledky různých řešení jízdy a vybere ten nejméně nebezpečný, versus kdo nemyslí, úplně totálně kašle na všechny ostatní a za „bezpečný“ považuje tupý formalismus „ať si ostatní chcípnou, já dodržuji literu zákona a co je víc.“

                    13. Jan Mrcasik: 27.2.2020 v 14:18
                      A ty si asi myslíš, že jsem toho najezdil míň, než ty a že neznám situace, které v dopravě vznikají vlivem počasí?

                    14. corona: o to vůbec nejde. Bavíme se o tom, zda je můj nebo tvůj styl řízení „nebezpečný“.

                      Já řídím v prvé řadě tak, abych proaktivně preventivně předešel vzniku nebezpečných situací – a je mi úplně jedno, co k tomu říká zákon. A empirie mi dává za pravdu, protože často „zachraňuji“ a „žehlím“ chyby jiných řidičů.

                      Oproti tomu ty, podle toho co píšeš, jezdíš naprosto bezohledně vůči všem ostatním účastníkům silničního provozu, protože nejdůležitější je dogmaticky poslouchat ZOPPK zcela bez ohledu na to, jak nebezpečnou situaci tím vytvoříš, koho ohrozíš atd. Ordnung muss sein!

                      A pak můžeme jeden druhého osočovat z toho, že jezdí nebezpečně :D

                    15. Jan Mrcasik:
                      „…Oproti tomu ty, podle toho co píšeš, jezdíš naprosto bezohledně vůči všem ostatním účastníkům silničního provozu, protože nejdůležitější je dogmaticky poslouchat ZOPPK zcela bez ohledu na to, jak nebezpečnou situaci tím vytvoříš, koho ohrozíš atd. Ordnung muss sein!…“
                      – – –
                      No a tohle je čistá konstrukce.
                      Protože jediný, co tu na mě najdeš, je jen to, že jsem citoval větu z pravidel, tj. „… na vzdálenost, na kterou má rozhled.“
                      To samozřejmě v reálu platí – pokud pojedu jak magor někam, kam nevidím a to tak, že nejsem schopen zastavit, asi brzo udělám kolizi.

                      A mimochodem – já bych si nikdy neplatil nějakej kurs, kde mi někdo bude učit jezdit, když ŘP mám. Jezdit jsem se vždycky učil sám, autoškola byla jen procedura pro získání papíru.

                    16. corona: viz situace, kterou jsem popsal. Pokud bys poslouchal ZOPPK jek tvrdíš, jel bys po té dálnici 40-50km/h „abys byl schopen zastavit na vzdálenost na kterou máš rozhled“ – a tedy bys ohrožoval všechny ostatní, byl bys umělá překážka.

                      Pokud bys jel tak rychle, abys v prvé řadě nikoho neohrožoval jízdou výrazně pomalejší než okolí provoz, a až ve druhé řadě abys alespoň trochu viděl, porušoval bys tvůj svatý ZOPPK.

                      Takže z toho, co píšeš, vyplývá jediné: BUĎ ohrožuješ ostatní dogmatickým lpěním na ZOPPK, NEBO jsi pokrytec protože ZOPPK také porušuješ pokud je to nutné pro bezpečnou jízdu, ale přitom to odmítáš uznat a prezentuješ dogmatické poslouchání ZOPPK jako jedinou bezpečnou alternativu.

                      Co se kurzů týče, jsi dokonale mimo. To má s „autoškolou“ společného asi tolik, jako má ZVS společného s výcvikem Specnaz nebo Navy SEALS. Odborníci z řad závodníků a policejních zásahovek tam učí techniku jízdy, kterou A) nikdy nemáš šanci svépomocí vydedukovat, B) nesmíš se to snažit empiricky zjistit na otevřené silnici protože bys ohrožoval všechny vč. sebe.

                    17. Jan Mrcasik
                      28.2.2020 v 12:13

                      1.
                      Víš od čeho vznikají řetězové srážky, zejména na dálnicích?
                      Zrovna od tohohle stylu jízdy. Stačí pak např. kamion stojící přes oba pruhy a desítky joudů do toho vletí.

                      2.
                      Opět tvoje konstrukce.

                      3.
                      „Co se kurzů týče, jsi dokonale mimo. To má s „autoškolou“ společného…“
                      – – –
                      Já snad psal, že tyhle kšeftkurzy mají něco s autoškolou?
                      Ne, já psal, že bych si tyhle kurzy nikdy neplatil a taky že pro mě byla autoškola jen procedura na získání papíru, protože to, co mi měla naučit, jsem už uměl.

                      A tyhle kšeftkurzy se můžou stokrát ohánět závodnickejma a fízlovskejma kecama – viděl jsem je jak v reálu, tak i na záznamech. Nepotřebuju je.

                    18. corona: pořád to samé fundamentální nepochopení problému.

                      Pokud většina řidičů na dálnici jede rychlostí, při které nedokáží zastavit na vzdálenost na níž mají rozhled, a narazí na překážku, vznikne havárie. Na tom se shodneme.

                      Rozdíl je v tom, že ty chceš VYTVOŘIT takovou překážku, a ZPŮSOBIT řetězovou havárii na 100%.

                      Kdežto já se v prvé řadě snažím NEVYTVOŘIT rizikovou situaci, a vyhnout se havárii nakolik to jen jde i za cenu vlastního bezpečí (vyjet mimo silnici raději než kolizi.) Tzn. pravděpodobnost je <<100%.

                      Totéž třeba s bržděním: na okresce značka 50 viditelná na vzdálenost 15m (nesmí se to, ale jsou jich mraky). Jasně že hrozí nebezpečí, pokud pojedeš více jak předepsaných 50 – jednak můžeš mít málo času na reakci např. na vozidla napojující se na tvou silnici, a jednak můžeš třeba napálit zezadu do někoho, kdo by jel 50.

                      Jenže opět. BUĎ dupneš na brzdy a s extrémní razancí deceleruješ na 50 "na fleku", což je de facto nouzové brždění – a v tom případě VYVOLÁŠ krizové brždění všech aut za sebou na 100% a vysoce pravděpodobně ZPŮSOBÍŠ řetězovou havárku. Nebo budeš decelerovat s menším záporným zrychlením, v kterémžto případě NEVYVOLÁŠ krizovou situaci pro všechny za sebou, ale riskuješ hypotetickou možnost nebezpečí plynoucího z vyšší, než povolené rychlosti.

                      A takhle je to se vším.

                      Mé Prvořadé Pravidlo Bezpečné Jízdy jsou založena na fyzice a empirii:

                      Nebezpečný není ten, kdo jede „pomalu“ nebo „rychle“, nýbrž ten kdo jede
                      a) výrazně odlišnou rychlostí, než ostatní účastníci silničního provozu,
                      b) jede nad rámec svých schopností, dovedností či možností svého vozidla

                      (Kde bod b) samozřejmě zahrnuje i reakční dobu, viditelnost atd.)

                      Ty ohrožuješ všechny ostatní tím, že naprosto systematicky IGNORUJEŠ všechny ostatní účastníky, děláš jako kdybys na silnici jel jenom a pouze ty sám samojediný, a klidně vyvoláš krizovku a všechny ohrozíš tím, že jdeš brutálně na brzdy nebo jedeš o desítky km/h pomaleji, než ostatní.

                      Nebo ještě jednodušeji: já nehodu vyvolat MOHU s určitou pravděpodobností. Ty ji popsaným způsobem jízdy VYVOLÁŠ NAPROSTO URČITĚ.

                    19. Vlastně obhajuješ způsob jízdy typický pro špatnou ženskou-řidičku: „JÁ jezdím podle předpisů, nic víc po mně nikdo chtít nemůže, všechny ostatní IGNORUJI jako bych na silnici jela sama, a nějaké zlepšování svých dovedností NEPOTŘEBUJI protože jsem už teď nejlepší a nikdo mne nemůže naučit víc.“

                    20. já jako špatná ženská-řidička bych se chtěla zeptat, jak se na dálnici strhává do příkopu. Psal jste, že jste jel po dálnici od Hradce a byl připraven strhnout auto do příkopu?

                    21. Mousso, opravdu jsi špatná ženská? Ne, že bych Tě znal, viděli jsme se párkrát, nicméně tak hrozná jsi mi nepřišla :). Že jsi řidička, vím, ale takové sebemrskání…

                      K tomu strhávání, ne, že bych to zažil (ergo na dálnici musel dotáhnout až do příkopu, odstavný to v 99 % případů jistí), ale zdaleka to není tak hrozný, jak to na kamerách vypadá. Mnohdy se dá odjet bez větších škod po vlastní ose.

                      Vždyť má vlastně Mrcasík pravdu. Nejhorší je, když někdo jede výrazně odlišnou rychlostí od toho, co ostatní, doplňuji podstatné: Očekávají.

                      Zažili jsme asi všichni.

                    22. Moussa: pokud je na výběr mezi kolizí do statického objektu nebo sjetí do příkopu, příkop je podstatně lepší varianta.

                      Vzhledem k tomu, že nejvíce motorkářů zabijí řidiči aut, kteří jim nedají přednost, každý motorkář v potenciálně rizikové situaci (předjíždějící auto v protisměru, křižovatka apod.) podvědomně hledá „únikové cesty“, kterými jsou i příkopy POKUD v nich absentuje betonový můstek ;-)

                    23. Jan Mrcasik:
                      „Rozdíl je v tom, že ty chceš VYTVOŘIT takovou překážku, a ZPŮSOBIT řetězovou havárii na 100%“
                      – – –
                      Tos sebral kde???

                    24. corona: hele, tohle nemá cenu. Vysvětloval jsem to třikrát a pořád se točíme v kruhu. Někdy na Dnu Mobility si sedneme v hospodě nad pivem a já ti ukážu, jak to myslím, na pivních táccích.

                    25. Cílem ZoPPK je zabránit dopravním nehodám. Alespoň tím deklarovaným. A vsadím se, že nemalá část těch, co pro to ve sněmovně zvedli hnátu, tomu upřímně věří.

                      Samozřejmě, že celá ta idea „1) budeme pokutovat potencionálně nebezpečné jednání 2) bude méně toho jednání 3) bude méně nehod“ je z mnoha důvodů pochybná sama o sobě a v praxi se to zvrhlo v alternativní formu zdanění. Máte pravdu v tom, že konkrétní ustanovení zákona jdou začasté proti jeho účelu. To je ale něco jiného než tvrdit, že cílem zákona je ex post trestat jednání, které způsobilo.

                      Hlavní problém je v tom „pruském“ přístupu, kdy se zákonodárce snaží řešit kdejakou pitomost do nejmenšího detailu, až se v tom nakonec sám nevyzná.

                    26. pest: nikoli. Cílem ZOPPK je zajistit, aby každá dopravní nehoda mohla být POTRESTÁNA.

                      To samé chování X, které zabrání nehodě typu A, je schopné být přímou příčinou nehody typu B. A naopak: chování Y zabrání nehodě typu B, ale způsobí nehodu typu A.

                      ZOPPK to „řeší“ tak, že zakáže chování A i B, takže ať děláš co děláš, stejně budeš potrestán. Protože cílem je trest, nikoli bezpečí.

                    27. Aneb jak říkali už v 80. letech na školení řidičů-referentů: „zákony jsou dělané tak, aby šlo zavřít kohokoli.“

                  1. Všeci kradnú.

    1. Ko-za: ve dvou letech správně pochopil, že zlo je kapitalismus a ta pravá demokracie je tu.

      Jak může taková zrůda vůbec někde vystupovat? Ale jako jo, máme svobodu projevu a Hitler musel na spoustu lidí působit ve svých začátcích stejně. Bohužel na ještě více lidí působil jako ten správný lék a i dnes je spousta lidí, kterým se myšlenka okradení úspěšnějších velmi zamlouvá. Ono taky aby ne, pořád jsou tu jen lidi.

      1. Je dobře, zle dostal prostor, konečně pirát kterej si na nic nehraje a díky tomu vidí všichni, co je ta partaj skutečně zač.
        Ano, myšlenka okradení těch úspěšných je stará jako lidstvo samo. Bohužel se opět rozmáhá po celym světě.

      2. Mně vždycky fascinuje sebejistota lidí, kteří neumí vybudovat blahobyt ani pro sebe, a přitom náramně ví, jak vybudovat blahobyt pro celou společnost. Že například nevezme partičku „komunitaristů“ třeba někam na Bruntálsko nebo jinam, kde je levné bydlení, a nepředvede nám, jakou Imladris z toho kraje dokáží vybudovat.

      3. No, jsou formy kapitalismu, které zločinné jsou. Např. to co předvádí Google, tzv. „Surveillance capitalism“, je založený na hromadění našich osobních soukromých dat jako „kapitálu“, ze kterého potom Google prodává kádrové profily.

        A kouzlo je v tom, že Google nám ona data zcela bezostyšně krade a loupí, i když nepožíváme žádné jeho služby. Např. do projektu Street View si najal hackera (!), aby lidem šlohl intimní data z domácích WiFi sítí, a pak se vymlouval že to byl „omyl jednoho zaměstnance“, ačkoli byly důkazy že to byl projekt schválený a pravidelně revidovaný managementem…

        1. Projekt Streetview četl názvy (SSID) sítí v dosahu. Proč by si proboha živého najímali hackera? Je SSID intimní údaj?

      4. Že bude z Googlu pěkná svině, to ale bylo dobře vidět už před víc, než deseti lety.
        Už podle toho, jak byl a je „uživatelsky přívětivý“..
        O tom to celý je – my to přece všechno uděláme za Vás, jen nám dáte pár maličkostí, co jinak stejně už rozdáváte jinde.
        Dcerka IBM, Německo, 1933 myslím. Jako přes kopírák.

        1. Chyták je v tom, že lidé si ani neumí představit, jaké technologie z nich těží psychologický a behaviorální profil a jak brutálně.

          Já jsem sám kdysi přešel na Gmail – no neber to, když nabízí 1GB dat oproti 50MB českých freemailů – s vědomím toho, že Google čte maily, protože jsem dle svých znalostí naivně předpokládal, že jde jen o analýzu klíčových slov, což se dá snadno ošulit. Totéž si mysleli redaktoři softwarových časopisů.

          Jenže to byla fatální chyba, protože už tehdy byl Google pionýr strojového učení a NLP a dokázal analyzovat význam textu, což je o několik řádů vyšší úroveň šmírování, než tupé slovníkové porovnávání klíčových slov a jejich kopírování do reklamy.

          Dokud se člověk v práci nedostane k těm technologiím, neumí si ani představit ty dopady. A přesně na tuhle „nepředstavitelnost“ Google hraje dodnes – lidé to pak vnímají jako neškodné, protože prostě nedokáží pochopit rozsah zla.

          Což je ano, principiálně trochu stejné, jako když v roce 1942 Židé odmítali uvěřit zprávám o vyhlazovacích táborech a plynových komorách, protože „to přeci ve 20. století a civilizované Evropě není možné, to je fake news paranoia.“

        2. To J.M.:
          O tomhle asi budete vědět:
          https://www.root.cz/serialy/derne-stitky-a-holocaust/
          Ten seriál mi přišel celkem dobře zpracovaný a poslední dva díly jsou vysloveně o cíleném zneužití nasbíraných informací..

    2. @Ko-za
      Jo, to je přesně ten důvod, kdy se vždy pobavím u keců typu požírači koblih jsou debilové, akorát já volím jako génius.

  2. Článek jsem ani nedočetl do konce. Autor se stylizuje do role vojensko – polytického analytika bez znalosti základních faktů. Od počátku je vidět jednoznačná a jednostranná zaujatost. Nezná základní historické reálie blízkého východu.
    Iránci NEJSOU arabové!!!
    Iránci jsou především peršané, což je velice starý, velmi vzdělaný a kulturní národ. Hybridní války vedly a vedou všechny mocnosti. Již po dlouhá desetiletí (staletí, tisíciletí) je to ověřená metoda „diplomacie“. Stačí dodávat zbraně správným skupinám, trošku je popostrčit, něco naslibovat. Evropa, USA, Rusko s tím mají bohaté zkušenosti, nejen Irán. Co třeba Afgánistán, Korea, Vietnam, 2 sv. válka?
    Kdo může a to, že je současná situace v Iránu taková jaká je? Iránci? Nenechte se vysmát. Je dobré si přečíst něco o The Big Game. Je dobré přečíst si něco o Mosadekovi, o Chomejným a jeho ohromné podpoře ze strany Francie, bez které by zřejmě nikdy nemohlo dojít k Islámské revoluci. Co současná geopolitická situace na Blízkém východě? Vliv a chování Saudské Arábie, Izraele jako spojenců (vazalů?) USA, které nutně musí indukovat opatření na straně ostatních států. Co ono pověstné Arabské jaro, kdo za ním stál? Co situace kolem sankcí na Irán, kterému nikdy nebylo prokázáno porušení dohody o jaderných zbraní a přesto USA od platné smlouvy jednoznačně odstoupily a uvalily na Irán sankce, které ve svém rozměru a podmínkách mohou být chápány jako nepřímé vyhlášení války?

    Článek je jen ideologickým průjmem autora. Se seriózní analýzou nemá nic společného. Svět se nedělí a nikdy nedělil na hodné a zlé (panovníky, státy, národy). Státy (jejich mocenské elity) sledují pouze své zájmy. V okamžiku kdy se mocenský hegemon už ani naoko neobtěžuje jednat v mezích mezinárodního práva, bych čekal, že víra v pohádku o Dobru a Zlu opustí mysl každého člověka, co už přestal věřit na Ježíška ….

    1. Jasne. Zejmena vládnoucí ajatolláhove jsou známí svou moudrosti, vzdělanosti, kulturnosti, nadhledem, toleranci a rozvahou, coz jak známo je typicky znak kazde teokracie, zejmena te muslimske.

      1. Boha jeho! :)
        Jak se dostali ajatolláhové k moci? Proč proběhla r. 1979 Islámská revoluce? Proč skončila vláda šáha Páhlavího? Víte o tom, že od r. 1935 měli v Iránu ženy zakázáno zahalování hlavy? Víte, že ženy v Iránu získali dříve volební právo ne ve Švýcarsku? Bez vnější pomoci (Francie atp.) by Islámská revoluce zřejmě nikdy nemohla proběhnout. Současná situace vychází z historie. A ta je prostě o tom, že v Iránu a obecně na Blízkém východě soupeřily mocnosti o vliv.
        Iránci jsou velice vzdělaní a velká část má vysokoškolské vzdělání. Když tam vyrazíte, budete překvapen úrovní angličtiny nejen mladých lidí, která je myslím obecně výrazně vyšší než u nás. Asi Vás také překvapí, že „Czechoslovace“ tam zná prakticky každý a většina Iránců Vám vyjmenuje několik českých fotbalistů. Mají rádi humor Mr. Beana a překvapivě i Pata a Mata (tyhle dvě postavičky jsou tam také velice známé). Irán je více Evropa, než si dovedete představit. Mladé dívky rozhodně nechtějí nosit šátky na hlavě, což je vidět hlavně v Teheránu. Jejich rebélii nepřímo podpořil i současný prezident Ruhání (je jedno zda z upřímných důvodů a nebo politických). Vůči cizincům jsou Iránci neobyčejně zdvořilí a pozorní. Považují Vás za hosta v jejich zemi.
        Domnívám se, že pokud by ze nebyl v posledních 10 let soustředěný tlak ze strany západu, situace v Iránu by mohla být mnohem uvolněnější a ještě blíže Evropě. Tlak a sankce z venku jsou kontraproduktivní. Musíte si uvědomit, že v rámci mezinárodní politiky nejde o mír a demokracii a lásku a podobné PR kecy, ale o moc. A jak jsem psal výše nejsou hodní a zlí.

        Irán byl a i přes Islámskou revoluci je i v rámci mocenských elit daleko prozápadnější a pokrokovější než zřejmě kdy bude třeba Saudská Arábie… Podstatné pro její obyvatele je, že na rozdíl od vybombardované Libye a nebo Iráku, je to fungující země.

        1. ženy … měli?

          tvl

          1. Taky mi přejel mráz po zádech, ale jinak je ten příspěvek velmi gramaticky dobrý, proto jsem nereagoval.
            S obsahem příspěvku se dá celkem souhlasit.
            Musíme si uvědomit, že civilizace vzkvétají a posléze zanikají, bez výjimky.
            To jen my si ve své pýše myslíme že jsme pupek světa.

        2. Nejsou voni nejakej ten slunickar a muslofil? Takhle tvrdit ze jsou i slusni slimaci co islam nezerou…
          Ale ted vazne. Ano, verim ze spousta Irancu je takova. Jenze, vis, tihle v te zemi nevladnou. Ti o kterých pises byli ti, co demonstrovali proti vládě a co je to dobracisko Sulejman nechal zmasakrovat. V te zemi vladne fanaticky teokrat Chamenei s podporou takovych jako byl Sulejman a jeho Revolucni gardy. A vis ty co? Je uplne fuk co bylo před čtyřiceti lety a jestli maji mladi Iranci radsi Pata, Mata nebo Tlapkovou patrolu. V te zemi panuje teokracie a kdyz situace dovoli tak ajatollah piskne a ti vzdelani kulturni Iranci obliknou mundury a vlitnou do Iraele kde budou zidovskejm nemluvnatum rozbijet hlavy o zed. Ne vsichni a ne vsichni z toho budou mit radost, ale těch co bude zabijet bude dost a dost. At uz z presvedceni nebo ze strachu.
          Myslis ze za komunistů tvorili muzstvo u Pohranicni straze sami kovani mladí komunisté? Ani prd. Byli to vetsinove odvedenci co doma poslouchali Floydy, Stouny nebo Sandru, nosili dziny a digi a koukali na videu na Ramba a Terminátora a vubec hltali vsechno zapadni. A myslíš ze by jim to zabranilo strelit te do zad kdybys zdrhal na Zapad? Ovsemze ne. A vis proc? Protoze se bali co jim rezim udela kdyz nevystreli. A ti Iranci jsou nemlich stejni. Kdyz jim ajatollah prikaze, tak ti klidne tu hlavu ufiknou.
          Na Iranu je dobry predevsim to, ze se zameruji na USA, Izrael a svoje okoli a nedelaj bordel v Evrope. Jinak jsou fanaticti siite stejna pakaz jako fanaticti sunnite. A prave fanatici jsou ti, kdo v soucasnosti Iran ovládá.

          1. Na Iranu je PRO NAS dobry…

          2. Předvádíte krásné nálepkování jako ukázkový nástroj manipulace – sluníčkář, muslofil :))) A byl bych Vám vděčen pokud zůstanete u vykání, krávy jsme spolu nepásli.

            Na rozdíl od Vás jsem v té zemi byl, stejně jako v Sýrii ještě před válkou. V obou zemích jsme před 12 ti lety točili cestopis. V Iránu jsme nepotkali žádného fanatika, nikdo nám nevnucoval cokoliv o náboženství a ani neměl potřebu ho řešit. Fanatický postoj uplatňujete pouze Vy. Bez jakékoliv základní znalosti problematiky tu píšete nenávistné komentáře. Čas a historie je kontinuum… To co bylo, souvisí s tím co je. Co je to za kecy o židovských nemluvňatech? Co za chorou fantasmagorii jste si vytvořil? To nedělali ani ti strašně zlí Iráčané v Kuvajtu. Byla to jen bohapustá mediální masáž, která měla ospravedlnit pozemní operaci USA. Nechal jste se pouze zblbnout roky trvající propagandou, kterou jsou již desetiletí naše média plná.

            Než začnete příště do světa vypouštět zase nějaké hovadiny, dejte si aspoň trochu práce a přečtěte si něco k danému tématu, alespoň na wiki. V Iránu JE demokracie. Prezidenta si Iránci volí a volební právo mají již od 15 let. Duchovní vůdce, má sice společně s Radou dohlížitelů právo prezidenta odvolat a zasáhnout do jeho výkonné moci, ale toto právo není uplatňováno.

            Situaci v ČR před listopadem 89 sem netahejte, k tématu nepatří. Stejně jako sem nepatří kolik nevinných černochů za 40 let zastřelili američtí ochránci zákona.

            1. Hele, koukejte se s coronou domluvit jestli teda jsem slunickar nebo jestli mam mozek vyplachlej nenávisti.
              Ale klidne mi vykej, ja nejsem haklivej.
              Iran uz nechce znicit Izrael? To jsem si oddech.

              1. shane:
                „…koukejte se s coronou domluvit jestli teda jsem slunickar …“
                – – –
                Podívej se, do té kategorie tzv. „sluníčkářů“ dle mého náhledu patříš proto, že jsi příznivec jistých politických stran a tvoje smýšlení směřuje zcela určitě spíš k této sortě, nežli proti ní.
                Havel+, Dalajláma+, spíše promigra, henten novej libero-cosi atd.

                Ale já si s tebou rád podebatuju i když jsi můj nepřítel, bo určitý přehled si držíš…

                1. Do kategorie slunickaru jsem spad, protoze nerad hazim lidi do jednoho pytle a nevidim černobíle. Jinak Dalajlama je mi uprimne u prdele i s celym Tibetem, Havla jsem nikdy rad nemel, ale nehodlam mu vycitat to v cem prsty nemel a migra+ nevim uplne presne co si pod tim predstavit. Kulometem Je strilet nehodlam, vozit je sem taky nechci. Nicmene nehodlam srat strachy z muslimu a zaroven prehlizet bordel co tu delaj ukacka a congove.

            2. To ze je nekde demokracie se pozna z toho ze jsou tam volby. To je vpravdě neotrely politologicky vyklad. Jenom nevim, zda by s tim JCKV Frantisek Josef I nebo s. Klement Gottwald souhlasili.

              1. Teorie, ne vyklad. Zatraceny prepisovani.

              2. No, sudruh Gottwald by suhlasil urcite. IIRC nam volakedy na obcianskej nauke tlkli do hlavy ze nasa demokracia (rozumej v CSSR) je demokracia najvyssieho typu lebo ako jedina na 100% umoznuje tzv. robotnickym stranam vladnut.
                To ze predrecnik ma zvastne definicie je bez pochyb. Clovek naozaj musi uvazovat co je to za ksichta.

              3. Člověče Vy jste asi opravdu zcela mimo a diskuze s Vámi je opravdu jen ztrátou času ….
                Zkusím to naposledy. Demokracie je vláda lidu. V početnějších skupinách jako státy je to vláda zpravidla nepřímá, kdy si lid volí své zástupce. V každém systému je ovšem možnost volby nějak omezována ať už ústavou nebo dalšími podmínkami. V Iránu jsou ty mantinely dány např. tím, že na zvolené zástupce dohlíží Rada, která je může odvolat. U nás nemáte prakticky možnost volit třeba nacisty. V USA máte fantastickou demokracii, kdy máte možnost volby ze dvou politických stran a jako bonus si můžete zvolit ještě prezidenta v přímé volbě… Ve volbách se fixlovalo a fixluje do značné míry všude, ať už omezováním kandidátů nebo špinavou PR kampaní.

                Doporučuji naučit se používat aspoň wikipedii, než zase plácnete nějakou hovadinu. Nevím proč sem zase taháte co s tématem nesouvisí tj. Frantu Pepu I a Klému…

                1. → Demokracie je vláda lidu.

                  PROBUĎTE SE! Demokracie je jen jiný název a eufemismus pro zlegalizovanou korupci.

                  → V USA máte fantastickou demokracii, kdy máte možnost volby ze dvou politických stran a jako bonus si můžete zvolit ještě prezidenta v přímé volbě…

                  Hmno, jestli tím míníte „volnou soutěž“ miliard a velkovýrobu dělání z lidí blbce, pak ano. Fantastická demokracie, která ovšem s demokracií – vládou lidu – nemá lautr nic společnýho.

                  → Doporučuji naučit se používat aspoň wikipedii,

                  Doporučuji otevřít oči, fantasto.

                2. Protože za těch dvou byly taky volby, za Klémy dokonce už bylo všeobecné volební právo, ale rozhodně nešlo o demokracii. Doporučuju naučit se používat aspoň tu wikipedii, než zase plácneš nějakou blbost. Ty tu tak říkej někomu že je úplně mimo :)
                  Mimochodem, ta Rada odvolává ty zastupitele za jakých podmínek?

                  1. No … volební právo … já bych to tenkrát nazval spíš volební povinnost:-))). Jako dalo se nejít, nevolit, jít za plentu … ale já se přiznám, byl jsem hovno hrdina.

                    Ale svobodný volby to byly, to zase jo. Svoboda je přece ta poznaná nutnost, že jo:-).

                    1. Takze by se vlastne dalo říct, ze to byla demokracie jak remen a diky volebni ucasti 98+ procenta meli komuniste opravdu silnej mandat. Ne jako dnes kdyz k volbam prileze s bidou 60 procent volicu. :)

                    2. to Hans-Paul

                      Plácáte blbosti. Zlomový byl r. 1946. To podle všeho byly svobodné volby a komunisté dostali třetinu křesel v parlamentu. Co následovalo v r. 48 už tak pěkné nebylo. Prostě si upravili podmínky před volbami ve svůj prospěch. Ale to nebylo zas tak nic nového s tím měl zkušenost už Masaryk. Přečtěte si něco o Národní frontě za 1. republiky. Byly v ní sdruženy vládnoucí strany a pokud by některá chtěla odejít do opozice, měl ministr vnitra oprávnění stranu rozpustit.

                    3. „Přečtěte si něco o Národní frontě za 1. republiky. Byly v ní sdruženy vládnoucí strany a pokud by některá chtěla odejít do opozice, měl ministr vnitra oprávnění stranu rozpustit.“ (Venca P.)

                      „Byla-li činností politické strany zvýšenou měrou ohrožena samostatnost, ústavní jednotnost, celistvost, demokraticko-republikánská forma nebo bezpečnost republiky Československé, může vláda další činnost takové strany zastaviti nebo ji rozpustiti.“ (Zákon o zastavování činnosti a rozpouštění stran)

                      Tak nevím.

                    4. to podotek:

                      Vaše citace ze Zákona 201/1933 Sb., ze dne 25. října 1933 je správná. Nyní se prosím nad ním zkuste zamyslet. O rozpuštění politické strany rozhoduje vláda tj. moc výkonná. Připouští tento zákon možnost opravného prostředku – odvolání proti rozhodnutí vlády? Nikoliv. Pokud byste četl dál, dozvíte se také:

                      § 10 (1) Byla-li činnost strany zastavena, vysloví úřad uvedený v odstavci 2, že pozbývají její příslušníci veškerých veřejných funkcí, kterých nabyli volbou, jmenováním nebo jinak ve sborech samosprávy místní nebo zájmové, jakož i v jakýchkoliv jiných veřejných institucích počítajíc v to i ústavy, podniky, poradní sbory atd…..
                      § 12 (1) Okresní (státní policejní) úřad zabaví veškeren majetek strany, jejíž činnost byla zastavena, a učiní opatření nutná pro jeho úschovu a správu.

                      Rozpuštění stran záviselo de facto na libovůli vlády a neexistoval proti němu opravný prostředek.

                    5. Ano. Což je ovšem zcela jiná situace, než kterou jste popsal v tom, že jste celou tuto pravomoc delegoval do sféry ministra vnitra, a k tomu přidal jakýsi Damoklův meč, který visel nad každou koaliční stranou, pokud by z vládní koalice chtěla snad vystoupit (což je blbost o to větší, že vlády se za 1. republiky střídaly jak apoštolové na vorloji).

                    6. k par. 10 ovšem buď též přihlédnuto k par. 17, že?

                3. Abych tiu to vysvětlil – To, že nějaká Rada má pravomoc odvolat přímo volené politiky je totiž zpravidla spíš nástroj totality než demokracie. Aby to mohl být nástroj demokracie, muselo by to být sakra dobře vybalancované systémem vah a pojistek aby nedošlo ke zneužití moci.
                  Takže se ptám:
                  -kde se ta Rada bere
                  -kdo na základě čeho jmenuje její členy
                  -na základě čeho a za co odvolává ty volené zástupce
                  -jaký je systém kontroly oné Rady
                  -jaká je možnost opravných prostředků proti rozhodnutí Rady

                  A za domácí úkol si nastuduj, jaká je definice demokracie a jak se liší kupříkladu od konstituční monarchie nebo totalitní „lidové demokracie“. A ne, opravdu to není v tom, že tam probíhají volby.

                  1. Je to i na wikipedii, naučte se hledat :)

                    Řada společností je plná psaných, ale i nepsaných pravidel. Některá pravidla existují, ale nejsou dodržována a uplatňována. Mezi nepsaná pravidla může patřit např. v Japonsku zákaz smrkání na veřejnosti a nebo nedojídání jídla. V Iránu je to spousta jiných pravidel, jako třeba nošení / nenošení šátků ženami.

                    Demokracie může být de iure a de facto. Pokud někdo může dle práva (ústavy aj.) zasahovat do práva volených zástupců lidu, ale nečiní tak, je to demokracie de facto. Pokud by někdo to právo neměl, ale zasahoval by, například tím, že by před volbami byl nějaký kandidát vystaven neprávem trestnímu stíhání nebo zatčen jen pro své politické názory, pak by sice šlo o demokracii de iure, ale fakticky by nebyla …

                    Neexistuje 100% definice demokracie. Ovšem všechny se shodují, že jde o vládu lidu. Může být přímá a nepřímá. To, že není nikdy 100% je snad jasné každému absolventovi devítiletky….

                    1. Je to vláda lidu za urcitych podminek.
                      Hele, z toho co jsi napsal vyplyva jediny – ze obyčejný Iranci jsou stejny jako obycejni lidi jako vsude jinde na světě. To je překvapivy tak možná pro volice SPD a podobny mozkotrusty, ne pro lidi co jsou schopny kriticky myslet a dokazi se alespon castecne vymanit z predsudku (predsudek je dobry sluha, ale zly pan).
                      Ale nic z toho neříká nic o povaze vladnouciho režimu. To co píšeš o Irancich se da rict o dnesnich Češích, ale stejne tam i o Češích za socíku nebo za okupace. Dnes je demokracie, tenkrat byla totalita. Režimy se meni, obycejny lidi jsou furt stejny. To, na cem zalezi je, jaka vrstva lidi je u moci a jaka pravidla vnucuje tem obycejnym lidem.

              4. → To ze je nekde demokracie se pozna z toho ze jsou tam volby.

                Omlouvám se za upřímnost, ale to, že je někde demokracie, spolehlivě poznám podle toho, že jsou tam ovce, který choděj k volbám.
                Volby, to je vlastně takovej „svátek idiotů“, kdy idioti volej ze svejch řad ty „nejlepší“ idioty.

                1. to Honza777

                  Ano lidi jsou ovce, ale ovce být musejí. Jinak by totiž asi žádná početnější skupina nemohla fungovat ani tak, jak fungovali a fungují lidské společnosti zřejmě od paleolitu. Možná je lepším zřízením než demokracie osvícená diktatura. Problém ovšem je kde takového osvíceného diktátora nalézt:)

            3. „V Iránu jsme nepotkali žádného fanatika, nikdo nám nevnucoval cokoliv o náboženství a ani neměl potřebu ho řešit.“ … cywe, vy si snad děláte prdel, nebo co? To je nějaký argumet? Že se vám zdáli všichni hrozně fajn a pohoda a světu mír??? Takovejch byla plná Jugoška … a jak za to uměli vzít. A takových příkladů jsou plné dějiny.

              Právo není uplatňováno … no, ono někdy … skoro vždy … stačí, že někdo něco udělat může. A ti ostatní pochopí … a drží hubu a krok.

              Ale ta vaše poslední věta mluví za vše:-))).

              BTW … jinak s těma nevinnejma černocha sem to numero klidně hoďte. Určitě jich nebylo úplně málo. Jen k tomu přidejte kolik jich zastřelili ne-bílí ochránci zákona a kolik z těch všech zastřelenejch bylo fakt nevinnejch, a kolik až tak zase ne. AŤ to máme pohromadě:-).

              O tom našem totáči psát nic nemusíme, paměť pořád ještě slouží:-).

              1. Tak ona nerovnost ve vztahu americky policie k cernochum existuje, to je fakt, ale pocet zastrelenejch je spatnej ukazatel. Ani americky policajti nestrilej třikrát tejdne pri kazdym krivym pohledu a musej strelbu hodne zduvodnovat.
                Ten dvoji metr se predevsim projevuje v ty bezny policejni buzeraci. Kdyz ses cernej, mas mnohem vetsi sanci ze te budou policajti stavet a kontrolovat. Jedeš ve starý plecce? Tak budes lump co jsem jde loupit a krast. Jedes v drahym aute? Tak to budes lump co ma plnej kufr koksu nebo pase devky. Nebo ze cerni grazlove dostavaj prisnejsi tresty nez bili grazlove. Atd. Holt dedictvi sto let segregace.

              2. S tim (ne)vnucovanim to je taky dobry. Ja byl tuhle ve Vatikanu a taky mi nikdo krestanstvi nevnucoval a nepresvedcoval. Takze Vatikan asi taky nebude to co si o nem lidi myslej a ze to je teokracie tvrdej jen mimoni s mozkem vymytym nenavisti :)

              3. to Hans-Paul

                Váš příspěvek úplně nechápu.

                Sdělil jsem Vám svou osobní zkušenost s touto zemí. Na to Vy argumentujete, že Vás má zkušenost naprosto nezajímá, není argumentem. Sice jste tam nikdy nebyl, nic o té zemi nevíte … Tomu se říká imunizace hypotézy. Prostě Vy víte, že jsou Iránci děsně nebezpeční a jakýkoliv názor, který by atakoval ten Váš a priori odmítáte.

                Mohu Vás ujistit, že Iránci hubu a krok opravdu nedrží. Kritika společnosti a uspořádání zaznívá čas od času i ve veřejné televizi.

                1. Tys nikdy nezazil socik, co? Muzu te ujistit, ze i v totalitnim Československu zaznívala v TV ostra kritika stavajicich pomeru. Jenze jaksi taková neadresna. Kritizovat uredniky a maly ryby a prospechare a dojice socialismu, ale hlavně nejmenovat a hlavne ne UV, vedoucí ulohu strany a socialismus jako takovy. Oni totiz komunisti vedeli, ze ten bordel nejde utajit a nalakovat na ruzovo. Ale je mozny odlakavat pozornost od skutecne priciny problemu poukazovanim na dílčí nesvary. Ale i presto tady svoboda nebyla.

                  1. Jak jsem psal Výše, krávy jsme spolu nepásli, takže mi laskavě vykejte. Možná jsem toho socialismu zažil více než Vy. Evidentně obecně rád hodnotíte bez toho, abyste si zajistil dostatek informací. Vaše arogance je až obdivuhodná. Nemáte nejmenší zájem o diskuzi, máte pouze potřebu sebeprezentace.

                    Opravdu nemá smysl na Vaše výlevy reagovat.

                    1. Jasne, ty se na zaklade toho zes byl v ty zemi jako turista a par tejdnu tocil dokument presentujes jako nejvesti odbornik na Iran, vsechny co maj jinej nazor označujes za zaslepeny hlupaky, ale ja jsem arogantni. Vis o me hovno, nemas ani tuseni kde jsem byl, co jsem zazil a co vim a znam, ale ja jsem ten kdo evidentne rad hodnoti, ackoliv az doted jsem nepouzil jediny argument ad hominem, kterejma ty hejříš uz od zacatku. Ty si taky moc do ty huby nevidis, co? Ale hlavne ze mas jasno o jinejch.
                      A jak jsem uz psal, klidne mi vykej, me to nevadi. Co nechces aby jini cinili tobe, necin ty jim. Zlaty pravidlo.

                    2. Smysl nemá reagovat na primadonu, která jako první a tím pádem pravděpodobně nejdůležitější sdělení má potřebu sdělovat, že pánovi se vyká. Ty budeš inženýrskej, co?

                    3. podotek:

                      I kdybych vysokou školu neměl, rodiče mě alespoň naučili slušnému a kultivovanému chování…

                    4. To je fajn. Tak ještě jak to bylo s tím oprávněním prvorepublikového ministra vnitra rozpustit stranu, pokud odešla z vládní koalice?

                    5. ano, napadání diskuzních oponentů výrazy typu „plácáte blbosti“, označování diskutérů za zaslepené hlupáky, povýšenecké chování, to je hotovej Guth-Jarkovskej, to se hned pozná ta pravá kultivovanost a slušné vychování.
                      Hele, jako, každej sme nějakej, ale vyčítat někomu co děláš sám a ještě se označovat za kultivovaného a slušného, to už je slušný chucpe. Diskutuješ jako arogantní vševěd, tak se tady neoháněj slušným vychováním, buď od té dobroty.

                2. „Prostě Vy víte, že jsou Iránci děsně nebezpeční a jakýkoliv názor, který by atakoval ten Váš a priori odmítáte.“ … ale hovno, nejsou všichni šáhlí jako vy, aby si mysleli že vědí, když ví velké kulové. Smyslem mého příspěvku bylo to, že když jste někde pár tejdnů, nebo klidně i měsíců, a získáte tak dojem, že jistě víte, co by místní určitě nikdy neudělali, tak víte prd.

                  Já byl několikrát v Sojuzu. A potkal tam fakt hodně hrozně fajn a milých slušných lidí … jednu jsem si málem vzal:-). A co? A hovno, on ten Solženicin si to fakt nevymyslel.
                  To samé s Reichem, zase, milí fajn lidé, je s nima dobře, je to tam pěkný a rád tam jezdím, půl famílie tam mám, je to vzdělaný národ, kulturní a tak dále. Ale … šak to není tak dávno.
                  O Jugošce jsem psal, i když tam to mám snazší, jak mají skvělé moře, tak Jugoše jsem nikdy neměl rád:-), takže jsem se na začátku devadesátek až tak nedivil.
                  A co u nás, my takoví slušní, pracovití, kulturní a vzdělaní a šikovní, potomci obrozenců, holubičí povahy … a ten odsun, a teď nemíním řešit zda být měl či ne, to bylo občas taky slušná zabijačka. A ty statisíce podpisů ať Horákovou pověsej, ty si taky Rudý právo nevymyslelo, a dalo by se pokračovat dál a dál.

                  Prostě jste buď neskutečně naivní, nebo úplně blbej. Výběr nechám na vás.

                  A kritika čas od času ve veřejné televizi … jj, takovou kritiku v mezích zákona jsme tu měli taky, i v Sedmičce pionýrů se někdy objevila:-).

                  1. to Hans-Paul:

                    Irán jako stát v moderní historii nenapadl se svou armádou žádnou cizí zemi. Nemá jaderné zbraně (je pod velmi pečlivou kontrolou MAAE) a jeho armáda neprovádí vojenské akce na druhé straně zeměkoule. Neprokázanou neoficiální podporu např. Hizballáhu bych neřešil, neboť tímto způsobem postupují snad všechny státy na světě, pokud mají v regionu nějaké zájmy (dodávky zbraní, finanční podpora = diplomacie).

                    Proč se odehrála v Jugoslávii občanská válka není úplně tak jednoduché. Za Tita byl naprostý klid. Ovšem v novém uspořádání Evropy po rozpadu východního bloku nebylo pro silnou Jugoslávii v Evropě místo. Někdo dodával válčícím stranám zbraně, peníze a další podporu…

                    Pokud jde o Horákovou, viděl jste ty statisíce podpisů, o kterých píšete? Vážně si je Rudé právo nevymyslelo? Nebylo to náhodou tak, že nějaká organizace napsala, že sdružuje tolik a tolik členů a ti si přejí nejpřísnější potrestání? Zkuste v této části naší historie trochu zapátrat a možná budete překvapen.

                    Ale ano Solženicyn si spoustu věcí vymyslel, žádný slušný historik si dnes netroufne tvrdit, že Souostroví gulag je pravdivým dokumentem. Eufemicky se píše, že je to směs románu a dokumentu.

                    Takže si Vás dovolím parafrázovat: jestli věříte všemu co psalo Rudé právo v 50. letech, musíte být neskutečně naivní a nebo blbej:)

                    1. Aha. Takže všechno je spiknutí zlých imperialistů/židů/ještírků, kdežto Íránci, wahhabisti, Srbové, Chorvati, říští Němci, sovětší komunisti atd. atp. byli drtivou většinou mírumilovní beránci, kteří byli obětí nějakého toho vnějšího spiknutí.

                      Jasně, vždyť přece východní Němci proti Rudé Armádě také nebojovali, to jen ti zlí západní :D

                      Člověče, nechápu jedinou věc. Jak si takové věci můžete myslet, když jste v těch zemích opravdu byl a opravu s těmi lidmi mluvil. Buď jste měl extrémní kliku na 0,1% opravdových disidentských pacifistů… Nebo mi něco říká, že stejně jako tady jste prostě „nehodící se informace“ odignoroval.

                      Stejný druh intelektuála, jako když Američané ve 20. letech jezdili do SSSR a po návratu psali, jaký je Stalin pašák, že žádný teror Čeky/NKVD neexistuje, a holodomor také ne. A upřímně tomu věřili, protože to konvergovalo jejich světonázoru.

                    2. Váše reakce je zcela mimoběžná s mým příspěvkem….

                      Kde jste vzal utkvělou představu, že Irán JE pro nás či pro kohokoliv nebezpečný? V tomto okamžiku můžeme přeskočit skutečnost, zda jsem já nebo Vy v té zemi byl. Pracujte s veřejně dostupnými fakty a položte si následující otázky a pokuste se na ně najít odpověď:

                      1. Kolik zemí moderní Irán přímo napadl?
                      2. Jakým způsobem prokazatelně porušuje Irán mezinárodní dohody stran atomové energie?
                      3. Jakým způsobem Irán porušuje jiné mezinárodní dohody?
                      4. Jak aktivně Irán zbrojí v porovnání s jinými zeměmi v regionu a ve světovém měřítku?
                      5. Může Irán představovat se svou současnou zahraniční politikou a zdroji reálné nebezpečí pro „světový mír“?

                    3. Kolik zemí Írán napadl? Libanon, Izrael a Irák (Hizbu’lláh je prokazatelně organizace vytvořená a řízení al-Quds, tzn. IIRG, a v Iráku milice řízení IIRG masakrovaly civilní populaci), Jemen (konflikt vysloveně vytvořily a zahájily IIRG aby otevřely „druhou frontu“ proti státům GCC a tím odlehčily syrskému bojišti), Afghanistán (IIRG podporují, vyzbrojují a přechovávají Al-Kajdu na IR/AF pomezí podobně, jako Pákistán na PK/AF pomezí).

                      Plus IIRG žabími muži a FAC napadené tankery cizích států během „tankerové války“ a znovu minulý rok. Plus nepřetržité vyhrožování/vydírání zaminováním Hormuzského průplavu.

                      Ale dobrý, chápu, jste fanda Íránu. Každý má v zahraniční politice své favority, akorát oddaných fandů Íránu je tu méně, než třeba Ruska nebo USA.

                    4. to Jan Mrcasik

                      Z jakých zdrojů prosím čerpáte, že za tím vším je Irán? Nedomnívám se, že pokud se něco píše v novinách, tak je to pravda. Konflikt v Jemenu, že vytvořil Irán? Ona tam podniká otevřeně letecké údery Saudská Arábie a on za to může Irán? Začalo to jako vnitřní mocenský konflikt. Vy máte přímo přístup ke zpravodajským informacím? Mám spíš pocit, že asi moc věříte Blesku.

                      … A v Iráku byly zaručeně taky jaderné zbraně a v Kuvajtu vyhazovali v nemocnicích ti démonští iráčani malé dětičky z inkubátorů. Jakým legendám ještě věříte?

                      Tady nejde o žádné fanouškovství. Tady jde o fakt, že v rámci Blízkého východu je Irán již nějakou dobu stabilní a fungující země s velkým potenciálem. V porovnání např. se Saudskou Arábií vychází tamější mocenské elity jako neobyčejně osvícené. V zájmu USA je zřejmě destabilizovat celý Blízký východ. Ovšem nejsem si jist, zda je to i v zájmu Evropy.

                    5. S armádou máte asi pravdu, s islámskými milicemi bych si tedy tak jistý nebyl. A ne, není to „stejný způsob, jakým postupují snad všechny státy na světě“ – bavíme se o přímé fyzické přítomnosti militantů.

                    6. Takto je v pohodě, nevěřil jsem většinou RP, ten sport ale docela jo:-),a moc nevěřím ani vám:-).

    2. Venca P.: tak to vám přeju. Ale asi jste měli štěstí. Protože korespondentu Foreign Policy stačilo zajít do „konzervativní“ mešity, kde hlásali zabíjení zlých židáků, a potom mohli natočit hned tři rozhovory s vousatými klony Ahmadínežáda, kteří jim hrdě vypověděli jak si chodí užít patnáctiminutovku nenávisti, nenávidí západ a Izrael protože mají posrané životy, a Revoluční Gardy jsou mňam.

      Ale chápu vás. Já jsem pravidelně cestoval do Británie a neměl jsem ani ánung o tom, co je to za zemi, dokud jsem se úplně náhodou nepřichomýtl k pár „nestandardně politickým“ konverzacím jen díky tomu, že na BBC zrovna běžela agitka. To jsem pak jen zíral.

      1. to Jan Mrcasik:

        Věřím spíše vlastní zkušenosti než zkušenosti zprostředkované médii. Mešit jsem v Iránu prolezl hodně a žádnou zkušenost jako Vámi uváděný korespondent nemám. I pokud by byla jeho výpověď autentická, tak to v žádném případě nedokládá jakoukoliv nebezpečnost Iránu jako země vůči komukoliv.

        1. Moje zkušenost je, že můžete do země jezdit jako turista klidně 10 let a nemáte sebemenší ponětí, co si ti slušní a kultivovaní lidé skutečně myslí a jaké mají hodnoty.

          To poznáte teprve tehdy, když jde do tuhého – nebo když je něco vyprovokuje a oni si přestanou dávat pozor na jazyk. Pomohlo to, že tehdy – v roce zlomu – jsem v Británii byl ca. měsíc v kuse.

  3. KDO jsou naši VÁŽENÍ spoluobčané vlastnící PROMIGRAČNÍ neziskovky, a kolik ročně dostávají z našich daní?

    http://www.migracnimanifest.cz/cz/partners/

    1. Zkazil jsi mi neděli!
      :-(

    2. Nechápu, vidím různé organizace s různou mírou zapojení. La Strada je třeba nízkoprahová organizace pro holky, co se dostanou do soukolí prostituce, obchodu s lidmi a kuplířství; často je to jejich první kontakt na cestě domů a k normálnímu životu.

  4. V Iráku „jakési“ milice opět raketovým útokem zabily dva Američany… Symbolicky v den, kdy by Solejmání byl býval slavil 63. narozeniny.

    Zmínil jsem ve článku dostatečně, že arabská i islámská kultura trpí na neodolatelný fetiš ze symbolů a výročí všeho druhu? ;-)

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017