Ich bin ein Weiler! (1) - zpět na článek

Počet komentářů: 38

  1. Pane autore, sice jsem jako nestrojar nerozuměl asi polovině slov,ale moc se mi libí vaše nadšení pro starší stroj a dokonce se mi zdá, že v obýváku cítím lehký závan strojního oleje. Díky.

    1. Přesně! Při čtení jsem si přímo fyzicky vybavil tu vůni mastného železa v tovární hale… :-)

    2. Měl jsem to podobně. Polovině odborných slov nerozumím, musel bych si to vyhledat, ale vyvolalo to vzpomínku na učňák a soustružnickou dílnu :-)

    3. Přesně to stejné. Vlastně polovině nerozumím, ale stejně jsem to přečetl jedním dechem.

    4. Není zač, jsem rád, že se článek líbí. Jestli bude zájem, můžu udelat úplně krátký článek, ktery by vysvětloval základní pojmy.

      Jinak tohle povídání jsem zkrátil už dost, původně bylo delší a obsahovalo vzorce, odkazy na normy, nebyly tam obrázky atd…

      1. Tak kľudne aj článok o základných pojmoch – ja ich poznám po slovensky a nemecky takže sa občas strácam a musím sa vracať v texte.
        A tie pôvodné články so vzorcami, normami atď. máš ešte niekde uložené? Pre osobné potreby by som si ich rád prečítal ak by ti to nevadilo – možno poslať mailom……

        1. Také se přimlouvám za článek se základníma principama, něco pochopím hned, něco si vygooglím…ale málokdy je to popsané jednoduše a srozumitelně.

  2. Super cteni…
    Sup sem s dalsim..
    Velky dik, tohle miluju..

    1. Přidávám se!
      A těším se na pokračování

  3. Ja jako byvali strojař teoretik z prumky a VS..smekam.Pro mne nostalgie z mladi, z exkurzi a brigad, kde všechno vonelo olejem a vazelinou.Misto toho okupuji sterilizovany open space, hold moje volba nebo udel vyberu v mladsim veku.V klidu pročtu..
    A jestli naše ml.generace vůbec bude vedetvna co tohle slouži, yutoberi tomuhle oboru reklamu nedelaji.Jeste na dopr.prumce jsme meli dilny obrabeni, hned vedle třidy, hezky nekolik soustruhu ze sebou.dekuji za članek.

    1. YT je plny krasnej strojarskej prace, da sa naucit mnohym veciam. Ale ano, ak clovek nema zaujem o techniku v „Recommended“ sa mu povedzme This Old Tony len tak nevyskytne.

      1. Je to tak, najít se tam dá dost kvalitních strojařů. Kromě Starého Tonyho doporučuji třeba kanál Cà Lem. Ten kluk má zlaté ruce, na jeho level vážně nemám .)

        1. This Old Tony je machr a člověk se u těch jeho videí zasměje.

          A taky jednoho přihodím, Abom79. Je to chlapík z Pensacoly, co má svojí dílnu, kterou ale musel kvůli recesi zmenšit a nechal se částečně zaměstnat ve fabrice. Má tam videa jak od sebe z dílny, tak z fabriky. U sebe dělá menší věci, ve fabrice je to většinou „heavy metal.“

          U těch videí člověk ztratí pojem o čase.

          1. Abom je vážně frajer, občas nevěřícně zírám. A je sympatické, že má i šepinky a pracuje na nich.

            Super je také Stefan Gotteswinter, je to nástrojař a má dobrou angličtinu. Ten dělá hlavně menší věci. Chytám se za hlavu, když lamentuje nad tím, že mu ujela jedna tisícina.

            1. Jo, Stefan je machr machrů. John Saunders z NYC CNC kanálu má video z návštěvy u něj doma (Home Shop Machinist Tour: Stefan Gotteswinter!). Ukazoval tam, jak dělal na zakázku mrňavý speciální šroubky z titanu. Drážku pro torx do nich frézoval na pantografový kopírovací frézce podle šablony. Člověk jen zírá.

              Abom je mi sympatickej, všechno se vlastně naučil za pochodu v tátově dílně, nemá žádný formální vzdělání v oboru, po střední neměl plány a kejvnul tátovi na to, že bude dělat u něj, ačkoli ho to do tý doby moc nezajímalo.

              BTW, shaper jsem viděl použít jednoho blázna, co dělal gigantickej kovářskej svěrák (zkrácena/zrychlená verze jako „GIANT VISE BUILT IN 10 MINUTES“ na YT), krouhá to ocel jak sejra.

              Další kanál, který sleduju, je Clough42. Je to mix vývojáře a hobby strojaře, co nemá problém něco vytočit na soustruhu, pak to hodit pod CNC frézku, ubastlit k tomu elektroniku a naprgat firmware. Pod dalším článkem jsem vlastně zmínil jeho ELS (electronic leadscrew) na soustruh, docela zajímavá věc.

              Závidím tu německou mašinu, ale 1/4 tuny železa bych do bytu neměl kam dát… musí mi stačit stolní mini čína na takový to domácí točení :).

  4. Před cca 15 lety jsem si udělal radost a naprostou náhodou z čistého nebe sehnal zapomenutou uloženku MN-80. Ještě pod vazelínou z fabriky, s komplet příslušenstvím. Stačilo vypucovat, znovu namazat a najustovat. Tak si ji teď opečovávám – a Vaše pocity chápu, jsou krásné. Například ve srovnání s oslintaným výpotkem plivače kukuřičného hlenu jde o pocity zdaleka nesrovnatelné.

  5. Fakt 1:7? (jasně, to se dá snadno spočítat a i v manuálu to bude, tak nepochybuju, spíš jen předvádím údiv), jen bych podle toho prospektu hádal 1:6 (i to je neobvyklé, standard je 1:8).

    1. Jasně, je to tak.) Ale je to vypočítaná hodnota. Vychází to takhle netypicky kvůli korigovanému ozubení předlohy. Ve zkratce, korigovaním ozubených kol se dosáhne optimalního záběru kol, když nám úplně nevychází osová vzdálenost hřídelí. Protikolo musí mít opačnou korekci, to jen tak na okraj.

      Jinak díky všem za motivaci! Určitě se ode mne do konce roku ještě něco objeví.

  6. O soustruhu toho vím tolik, že se tam točí takový to velký kulatý železo, do kterýho je něco upnutýho a lítaj z toho špony. Ale i tak jsem si díky skvělému popisu udělal zase lepčí představu.

  7. Pěkný článek. Těším se na pokračování. Mohu zdvořile poprosit o více fotografií? Postačil by i odkaz na komentovanou fotogalerii.

  8. Paráda! Piště dál, chlape, máte nejen dar slova, ale i nadání vyprávět příběh. A soustružení je navíc můj relax, i když jen na malinkém blátivém číňánkovi CQ9318. Ale zase na modelařinu nejsou nástrojářské přesnosti nezbytné.

  9. Naprosto dokonalé. Zase jsem se něco nového dozvěděl. Prosím, pokračujte.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017