Grand Power P1 / Q1 - zpět na článek

Počet komentářů: 50

  1. Kdyz uz se zminil ve clanku Alfa-proj tam mam od nich fullsize kovovej Alfa Iron Combat .45 ACP a nemuzu proti ni rict pul slova :) Neni to az tak draha zalezitost, ergonomie CZ-75 kombinovana s .45 nabojem je super :)

    1. To jo, ceny mají dobrý (jak Alfa tak LUVO) a recenze vesměs taky. LUVO ČZ TT45 / TT40 se prodávala v nějaké dlouhodobé akci za necelých 9.000,-. Plastové rámy mají mít od fy. Tanfoglio, ocelové jsou zřejmě vlastní.
      Celoocelová zbraň v .45 musí být skvělá na střelnici, na tahání by byla (min. pro mě po dávné zkušenosti s CZ 75) trochu těžká.

      1. Mě to tak ani nepřijde, pokud člověk použije kvalitní opasek a dobrý holster, tak se ta váha poměrně efektivně rozloží a opravdu v tom nošení neshledávám sebemenší problém

      2. TT45 jsem měl ve variante s lištou pod hlavní a musím jednoznačně tuhle zbran vyzdvihnout…je škoda, že doplatila na špatný marketing a zapadla…ergonimie skvělá, je kratší než CZ75, s plným břichem váží přesně kilo…výstřel je přátelskej a pomalej, narozdíl od uštěkaných Lugerů, spoušť parádně čitelná, žádný tažení hrábí po schodech , zpracování parádní, bezproblémová funkce…je to jediná zbraň, ke které se v budoucnu asi vrátím, zanechala dojem a i to nošení bylo naprosto v pohodě(mám 190cm, vnější opaskové samosvorné pouzdro)…Kdybych v té době nepřecházel více na dlouhé, nechal bych si ji…teď o ni zase uvažuju…Pokud jde o doporučení, já z ní byl nadšený…cena papání dobrá – v té době SB cca7,80 – 8,00Kč…

        1. Jo, mě taky přijde .45 ACP jako mnohem kultivovanější munice než 9mm.. devítka kope, pětačtyřicítka mi připadá že místo toho tlačí…

  2. Zacatem roku 2016 jsem resil co poridit.. CZ75/HK USP/G19/Alfa..a pak jsem v nejakym starsim cisl SR uvidel recenzi na kačeny.. a jak to dopadlo? Na P1 nedám dopustit. Uz jsem někde kolem 10tis ran, neznam slovo zavada, a strilim jen SB FMJ. Cistim snejkem po strelnici, nejaky vetsi cisteni a mazani (balistol+brunox) tak po 500. Mel jsem ze zacatku trochu obavy, začal se mi rozklepávat rám, kontaktoval jsem pana Entla z Quins, potvrzuju naprosto perfektni jednani. Na reklamaci jsem ale i pres doporuceni neposilal, protože zkušeností o změně parametrů pistole po reklamaci je více.. takze jsem si to zapiloval sam. Po dalsim strileni se nic vic se nekonalo, takze slo jen o vymezení počáteční vůle (0-1500 naboju). Zaver je uvnitr jemne prelestenej, zvenku od kydexu na hranach prosvěcuje. I tak je ta povrchovka perfektní. Na zaver teda musim rict ze dobra investice, hlaveň ma jeste 50tis pred sebou a pistole za 1,5 roku pouzivani nenese zadny extra stopy pouzivani. Vypucovat ji a napsat do inzeratu vystrileno 500, tak mi to kazdej uveri.. S CZ-75 bych se uz pomalu zacinal loucit. Diky za postřehy, spokojených je nás víc.

    1. Za 1,5 roku 10K ran (nějakých 550 ran měsíčně). To skoro jistě nedám za celou dobu, co budu p1 mít.

      Mě ještě štvalo, že v době koupě pistole nebyl k dispozici spolehlivý vypouštěč kohoutu. Od toho původního mě p. Entl odradil. Osobní zkušenost s ním nemám, ale jestli fungoval takto – https://youtu.be/6VRLP-diwj8?t=410 – tak bych ho na pistoli fakt nechtěl. Teď už by měl být dostupný nějaký konvenčnější. No, hlavně jsou na trhu GP pistole s úderníkem, takže je to vyřešené úplně :-)

      1. Decocker byl, je a bude mizernej :).. Vše co jsem vyzkoušel tu spoust proste poku*vilo..a ne jen u GP. Navic dodelani je vymena celyho spoustaku

        1. Decocker je jenom fičura pro policejty, aby se nepostříleli na služebně… ;-)

  3. Já jsem P1 měl, koupil jsem si jí novou předloni v prosinci. Nakonec jsem se jí zbavil, nesžili jsme se a to jsem se opravdu snažil, poctivě trénoval a pár tisícovek nabouchal…přecházím na G19.

    Co mi vadilo:
    1) SA/DA spoušť, v dnešní době už opravdu překonaná konstrukce. Pro trénink je vážně lepší, když má spoušť vždycky stejný odpor
    2) odpor spouště. Bodová spoušť asi nikdy nebude můj šálek kávy, musel jsem se pekelně soustředit a stejně to nebylo ono. Strhával jsem a nikdy se mi to nepodařilo dotrénovat. Prostě, s touhle bouchačkou se mi nikdy nedařilo nastřílet přesně a rychle, na rozdíl od HK, Glocka, ČZ…
    3) po koupi šla pistole ihned na reklamaci (slabý nápich zápalky) a vím, že podobných reklamací byly desítky. Reklamace byla vyřízená, ale já nejsem betatester zbrojovky. Tohle neodpovídá mým představám o zbrani, kterou vytáhnu z krabice a střílím.
    4) ergonomie zbraně není oslnivá – mám dlouhé prsty a začalo to trochu fungovat až s největším hřbetem. Pořád byla ale zbraň hodně úzká, sice mi vyplnila dlaň, ale nedařilo se jí zamknout v prstech a pocit jistého úchopu jsem nikdy pořádně neměl.
    5) je to rozmazlenec, musí se to pořádně čistit a mazat, jinak to nehraje. Vozil jsem s sebou pro jistotu kapátko s motorovým olejem a po pár stovkách ran kápnul. Je to citlivé na znečištění řádově víc než Glock.
    6) příšerně se to rozebírá, nutno natrénovat
    7) hmotnost – je těžká, těžší než G19

    Podtrženo:
    Je to konkurence směrem k ČZ, ke Glocku nebo HK nikoli, to jsou zbraně, které fungují trochu jinak – ano, vím o tom průseru u vyhazovače u Glocka. Systém uzamčení rotací hlavně je pěkná technická libůstka, ale praktický přínos dle mého názoru není dramatický. Pokud vezmu v potaz přímou konkurenci, tak zpětný ráz mi přijde u G19 příjemnější, nejspíš proto, že mi líp sedí v ruce. Spoušť mám taky radši s plynule narůstajícím odporem.

    Nuže – vyzkoušel jsem, pobavil jsem se, jdu zase o dům dál. GP P1 je zajímavá zbraň (konstrukčně). Střelecky zas tak moc ne. Na nošení jsou mnohem vhodnější zbraně, lehčí, placatější. Na střelbu na střelnici jsou taky vhodnější zbraně, alespoň pro mě, které sednou do ruky, nemusím myslet na to, zda jsem je namazal a mají ne-bodovou spoušť.
    Jistě, většina mých bodů je ryze subjektivní. Já vím.

    1. Ja mam taky velky ruce, hrbet mam ten nejmensi, drzi se mi perfektne a kdo ji do ruky vzal tak si nestezoval. Na mirenku to ale fakt neni (od toho je X-TRIM), nosi se dobre, denne v provozu :). Urcite jsou lepsi, P1 v pomeru cena/vykon naprosto TOP. (subjektivne.. ja patrim k tem spokojenym :D)

      1. Nic proti, každej si musí vybrat, co mu sedí.
        Ať slouží!

    2. Já mám K100, kupoval jsem jí jako první pistoli. Teď už nějaký pátek tahám G30. U K100 mi nejvíc vadí SA/DA mechanismus, jako to má člověk sakra nosit? Když je kohout dole, je odpor spouště pro první ránu strašně velký a chod spouště dlouhý. A nosit to s nataženým kohoutem jsem neměl koule. Možná řešení nosit nenadrcnuté?

      Jinak se mi s ní střílí dobře, ale jen v režimu SA, v DA netrefím ani stodolu.

      G30 kope jako mula, ale chtěl jsem něco menšího na nošení tak to mám. :)

      1. Spouštění první rány v SA/DA režimu se dá docela slušně nacvičit, ale proč bych to měl trénovat, když jsou jiný konstrukce, žejo… :-)

        Já jsem se postupně dopracoval k tomu, že full size pistole mě nebaví. Na mířenku mám 6“ S&W .38Spl, na nostalgickou ránu P38, na akční disciplíny a nošení jsem měl původně P1, ale bude to G19.

        Jedna krátká zbraň nikdy nestačí…

        1. Mě osobně krátký celkově moc nebaví a když na to přijde tak preferuju svojí 1911. K revolveru jsem se ještě nedopracoval, protože bych si přál jeden konkrétní model os SW a nebaví mě každej půl rok oslovovat prodejce zda náhodou není a dostávat nabídky na jiný zbraně.

          Ale docela mě zajímá ten Stribog, jen si nejsem jist zda už to je odladěné.

      2. Mně G30 vyhovovala od prvního výstřelu. Ten zpětný ráz je sice trošku větší než u mé druhé pětašťoury, ale tam jsem si pohrál se Sprincem a vratnou a bicí pružinou, tak je to trochu o něčem jiném. Na denní nošení je G30 z mého pohledu fajn, byť je trochu širší. Stále ale celkově o něco lepší než full size 2011.
        2011 se dá zase nosit „cocked and locked“, což je fajn, ale nakonec stejně nejzlatějším pravidlem je nesahat na spoušť dokud nechci skutečně, ale doopravdy vystřelit a pokud nemám zamířeno na cíl, takže i tu G30ku nosím nabitou.

    3. já to měl naopak; mě naopak extrémně sral G19, a proto GP. Jinak Q100 má DAO stejně jako glock, a to buď s podobnou spouští jako má glock (která mě otravovala), anebo spoušť bez pojistky.
      Těžší asi je (toho kovu tam je opravdu více i vč. zásobníku) a díky rotující hlavni je na čistotu určitě citlivější i na mazání.
      Má zkušenost je vpravdě minimální (a pardon pokud jsem napsal něco nesmyslného), ale z GP se mi střílelo (a střílí) výrazně lépe.

      1. DAO nemá ani Q100, ani Glock. Q100 je asi o deset deka těžší než G17, jinak souhlas – Q100 má lepší ergonomii i spoušť. G17 střílí i vyválená v písku, osobně vyzkoušeno, jestli by to dala i Q100 si nejsem jistej.

        1. patrně narážíte na to, že úderník je předepnutý. Jaký je tedy správný název? sa/da to není, dao taky ne, má to vůbez zkratku?

          1. Glock tomu říká SfA – Safe Action. Q100 je čistě SA. Z hlediska použití není žádnej rozdíl, samotným promačkáváním spouště se bicí mechanismus nenapne, je nutno škubnout závěrem. IMHO je proto logickej nesmysl vůbec nazývat SfA modifikací DAO, když se to chová úplně stejně jako SA.

            1. Děkuji za informace, máte pochopitelně pravdu. Navíc má poznámka o ‚předepnutosti‘ byla v kontextu Q100 blbost, když (pokud se opět nemýlím) je dle informací předepnut plně. Což je jen jinak řečeno, že je buď napnut anebo nenapnut, a tedy jak píšete musí jít o SA.

              Já čtenáře varoval, že toho vím málo :) Děkuji za opravení.

              1. Jojo, Q100 je klasická SA. Má dokonce v čele závěru výstražník, takže je na první pohled vidět zda je nataženo. Fakt je, že Glock ho nepotřebuje, protože u něj zůstane po suchém spuštění spoušť vzadu, zatímco u GP ji vrátí pružina vpřed. Každej má svý plusy a minusy, ale jsou to dobrý kvéry, mám je rád oba :-)

    4. Já teda nevim, ale přecházet na glock (a 19 k tomu) a mluvit o blbý spoušti.. glock bez stržení snad ani spustit nejde. Glock a AUG jsou absolutní dno co se spouštění týče.

  4. Tak jsem se byl ptát na pčr ohledně zbrojáku. Mám ho po výměně v 2015 na 10 let (2015-2025).
    Prý platí to, co je uvedené v průkaze a kvůli Déčku to zdrav. potvrzení donést až po 5ti letech. Trochu se mi to nezdá, asi ještě napíšu na ministerstvo.

    Dnešní nové průkazy jsou vydávány na kolik let? Bylo pět, pak 10, pak to zase hned vraceli na 5…

    1. A,B,C,E – platnost ZP 10 let, prohlídka 10 let
      D – platnost ZP 10 let, prohlídka 5 let

      Je to v zakone od 1.7.2014, na ministerstvu nic nevi :)
      ___________
      Důležité změny:
      Platnost zbrojního průkazu se prodlužuje z 5 na 10 let.
      x
      x
      Držitel zbrojního průkazu skupiny D předkládá posudek o zdravotní způsobilosti po 5 letech od vydání dokladu, a to i v případech, že byl zbrojní průkaz vydán před 1. 7. 2014.
      x
      _____

      1. Díky, zrovna si zas prohledávám zákon vč. novelizací. Ono totiž v roce 2015 nebo 2016 se jednalo o zkrácení doby platnosti na 5 let, dokonce je možné vygooglit plno článků o tom, že vláda zkrácení po střelbě v Brodě schválila. Určitě jsem tehdy viděl zákon s vyznačenými změnami, řekl bych, že to bylo dokonce na zbranekvalitne cz. Bylo tam od kdy která část bude platit, něco mělo platit od ledna, něco od července…. No ale teď mám stažené aktuální znění a tam to nevidím… Prohlédnu podrobněji ještě později.
        Jinak snaha zkrátit to na 5 let stále trvá…

        https://www.novinky.cz/domaci/446911-platnost-zbrojnich-prukazu-ma-byt-zkracena-o-polovinu.html

        1. Dokud jen trva, tak se nic neděje :).. Ale stejne si myslim, ze neni duvod to menit. 10 je tak akorat

  5. Co je s Glockama? Já mám jednoho z roku 2003 a pořád šlape jak hodinky (jen je teda hlučnější ne ty hodinky).
    Jediný co se děje, tak vratná pružina při rozborce už moc nedrží na osičce, ale to se dá snadno dořešit, až se k tomu za pár let dostanu. Na 15 let provozu a nepočítaně výstřelů pohoda.

    1. S Glockama se neděje nic, ty jenom otravně až vlezle slouží.

    2. Co vím, tak různé problémy se objevily ve velkém u IV. generace. Teď je na trhu Gen V. a dle Glocku se na spolehlivosti zapracovalo. Hlavní problém Glocku vidím v tom, že na trhu už je dobrých alternativ dost, naposledy např. SW M&P 2.0, a Glock má v podstatě jeden produkt.

      1. Gen4 mám dva. 26 kupovanou z druhé ruky po cca 5000 ranách. Preventivně vyměněna vratná pružina. 800 ran = nula závad. No a od února novou 17. 3500 ran = nula závad. Respektive jednou se mi stalo, že se nezresetovala spoušť – ale bylo to v rámci závodu, takže to mohla být klidně chyba střelce, prostě jsem ji nepustil dost. Od té doby jsem se to snažil nasimulovat, ale nepovedlo se mi to.

        Alternativ ke Glocku je spousta, ale nikdo nemá takovouhle dostupnost náhradních a tuningových dílů a příslušenství. U mě to byl takový sňatek z rozumu. Ve všech ohledech mi perfektně seděl Steyr M9-A1, ale jelikož moje M9 je už 9 měsíců v opravě a ještě pořád nevím, jestli a kdy ji dostanu zpět, tak jsem holt musel koupit Glocka:) Jinak třeba CZ P10C je hodně povedená pistole, ale u CZ radši počkám, až beta testy provedou jiní:)

        1. ta změna součástek za nákladově optimalizované probíhala postupně. Některé Gen IV. ze začátku výroby mají tyto díly stejné jako předchozí generace, kde fungovaly dobře.

          1. Ta G17 je vyrobená koncem 2016 nebo začátkem 2017, musel bych se podívat. Gen4 měla v USA ze začátku nějaký problém – povedlo se jim vyrobit stojny se špatnou geometrií, nebo tak něco, už přesně nevím. Takže je zákazníkům rozesílali zdarma. A o ničem jiném nevím. Vypadávání vývrtu mě na štěstí minulo. Ona spousta problémů s G je z toho, že se do toho každý vrtá.

            1. Evidentně jste nečetl toto. Pro mě tímto Glock skončil.

              1. Kvůli tomuhle článku jsem odložil koupi G26 o poměrně dlouhý čas. Na mém je MIM vytahovač, botky +2 originál zásobníky mi podávají všechny náboje. A jak jsem psal, nula problémů. Takže nejspíš bohužel obrovská smůla na kus.

                Horrorových příběhů od majitelů např. CZ nebo GP jsem slyšel o dva řády více.

      2. Zrovna třeba CZ P-10 C, té v americe při testech hromadně říkají Glock Killer a v podstatě kdo ji tam zkoušel ten říká, že pobíjí Glocky na plné čáře…

        1. ta vypadá nadějně – tady dala 10400 ran v řadě se zádržkou (stovepipe)v 6250.
          https://youtu.be/ILltPQyskf0?t=1124

  6. Nevíte, zdali už mají na policii v systému opravený rozdíl mezi PM a PM63? :)
    A jaký je váš názor na tyhle dvě?

  7. K tomu Krnkovi – na 1907 bylo použito nejen odemykání pootočením hlavně, ale i částečně předepjatý úderník, který pak s velkou slávou „objevil“ Glock. A aby toho nebylo málo, u G46 se Glock vrací i k tomu zamykání otáčením hlavně :-)

    Jinak osobně jsem z GP nastřílel odhadem vyšší stovky ran (většina K100, něco P1) a nemohu říct, že bych nějak výrazně vnímal rozdíl mezi chováním zbraně, daný odlišným způsobem zamykání. 1907 je na střelbu výrazně příjemnější, ale předpokládám, že poměrně zásadní vliv na to má nižší výkon náboje 8 mm Steyr.

    1. Ten částečně předepnutý úderník dával (proti plně předepnutému) docela dobrý smysl – když se člověk podívá na historické fotografie vojáků a četníků se zbraní v ruce, tak mají snad všichni za jakýchkoli okolností prst na spoušti :-) No, každopádně je to pokrokovější řešení než to, které přišlo s M1912.

      1. Jo, mně se to řešení taky líbí – stejný odpor spouště při všech výstřelech má něco do sebe. A u jezdectva, kde byla nejdřív zavedena, to asi dává smysl ještě víc.

  8. Já nechápu trend dnešní doby. Dříve byly obecně standardem pistole s menší ráži. Díky tomu mohla být úzká (tenká se dobře nosí) a konstrukce umožnila tu geniální pevnou hlaveň (byla vždy přesná) Dnes když chcete moderní velkou a úzkou pistoli s pevnou hlavní a výkonnějším střelivem tak je to problém. Obecně jsou u velkorážních jen tlusté bez pevné hlavně, nebo kapesní které zase nejsou přesné na dálku. Snad jediná vyjímka (a důkaz že to jde) je Čína která vyvinula (neukradla, neokopírovala) zbraň s ušlechtilým chováním (díky otvoru mezi nábojovou komorou a hlavní…) pro civilní trh. Bohužel se střetla u západní veřejnosti s nezájmem. Proto se dělá pouze ve zprofanované nazi ráži 9 parabelum a dál se nezkoušelo. Přitom by v ostatních velkých rážích mohla být ještě zajímavější. Je to pistole přesně podle mích požadavků a dle recenzí každý kdo z ní střílel cítil, že zbraň díky odfukování zpožděných plynů se chová velice příjemně. Tuto zbraň krátce vyrábělo Norinco a jednu dobu byla označována jako nejpodivnější pistole na trhu. Tato dnes již těžko sehnatelná zbraň kterou marně sháním se jmenuje NP-20, 77B (první model) Podobné, ale menší pistole na příbuzném principu jsou jen čtyři P7, Vector CP1, CCP.

    1. Walther „Umarex“ CCP je nehezčí pistole na nošení s nejlepším gripem. Bohužel, je to taky ten nejporuchovější krám, co jsem měl kdy v ruce. Momentálně (po roce a půl od nového kusu) ji mám na třetí reklamaci.
      Pistole nestřílí, když střílet má (na LOS není problém 1 zádržka na každý druhý zásobník), horší je, že vystřelí i když by za žádných okolností neměla (nataženo zajištěno). Ruce pryč od tohoto krámu, i když vypadá skvěle.
      waltherarms.com/ccp-recall/#

  9. k GP jen to, ze mam rad tercovou strelbu a mam overeno, ze slabe treningove laborace, ktere si prebijim, nejsou zrovna silnou strankou GP – rotacni zavornik proste spotrebovava nejakou tu energii navic.

    A na noseni mam glocka 30S, ktery protina kompaktni rozmery, kapacitu, zastavovaci ucinek a presnost lepe, nez kuracinovy pistole, ne, ze by byly spatne.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017