Generál Pelz se vrací aneb úžasná strategická odhalení opět na scéně - zpět na článek

Počet komentářů: 567

Přidat komentář
 1. Generálů po bitvě se vynoří stovky.

  Faktem je, že chceme-li, aby David porazil Goliáše, měli bychom mu dát pořádný prak (minimálně vyhlášení a realizace bezletové zóny nad UA v jejích původních hranicích z roku 2014). Nejsem odborníkem na vojenství, takže nevím, zda jde z naší (západní) strany o strach a neochotu nebo o neschopnost a nemožnost.

  1. A což takhle záměr? Co by se stalo se statusem quo v Evropě, pokud by Ukrajinec fakt porazil Rusa???
   Nebyla by to pro někoho větší noční můra, než když Rus zase vyhraje? Na to je Evropa zvyklá od Napoleona:)

   1. Kde lze najít vysvětlení v hlouposti, netřeba hledat záměr. :-)

   2. Porazit Rusa neznamená nutně vypálit Moskvu a pověsit Putina na lucernu. Stačilo by odrazit Rusa, tj. Rusko by si dál vegetovalo ve svých mezinárodně uznávaných hranicích, akorát už bez nakřečkovaných sovětských rezerv a s menším nutkáním obtěžovat své okolí. A předpokládám, že Čína by z toho vyvodila poučení pro své vlastní dobrodružné ambice.

    1. Jaroslav Neveris Zamazal: Jen z toho vynecháváte takovou drobnost, že na tu porážku Rusa a Číňana musíte mít. Z těch úvah se jaksi vynechává nepodstatná drobnost, že Západ je takový slaboch – jak po vojenské, strategické, znalostní, průmyslové, surovinové i taktické stránce – že Rusa porazit nedokáže. Může to dělat jen hubou a velkohubými prohlášeními, jako má Zamazal.

     Už jen to, že Západ nahradil objektivní zprávy o situaci ideologickou propagandou – mu snižuje šanci na vítězství asi tak miliardkrát.

     Už to, že Jaroslav Neveris Zamazal napíše to co napsal, je vidět, že žije v matrixu a o realitě nemá ani ánunk. Je smutným symptomem bolševického hesla, že cokoli kromě tvrzení šťastné budoucnosti je trestné. Objektivní vidění reality je stíháno.

     1. V případě Číňanů bych na žádnou porážku nevsázel. To je opravdu velká a silná země.

      Přijde mi ale hodně paradoxní, Alane, že dáváte Rusko a Čínu vedle sebe. To je tak trochu jako dávat vedle sebe Polsko a Slovensko, nebo psa a tygra.

      To jsou z hlediska mocenské kapacity naprosto nesrovnatelné země v poměru 1:10. Čína je gigantický národ se 1,4 miliardami obyvatel, nominálním HDP 20 bilionů dolarů a průmyslem, který zásobuje svými výrobky většinu lidstva. Rusů je desetina (a to se ani nepitvám v otázce, kolik těch Rusů jsou muslimové), jejich HDP je cca 2.2 bilionu dolarů, což je mimochodem jen asi trojnásobek jediného města Šanghaje, a ve většině krámů musíte hodně dlouho hledat, než najdete ruský průmyslový výrobek kromě vodky a potravin – a platilo to i před sankcemi, před Krymem atd.

      „nepodstatná drobnost, že Západ je takový slaboch – jak po vojenské, strategické, znalostní, průmyslové, surovinové i taktické stránce“

      Tomu říkáte vnímání reality? Znalostní kapacita Západu je slabá? Proti komu? Proti Rusku rozhodně ne. Nejlepší Rusové vesměs dávno utekli do západních zemí a pracují pro místní firmy. Už když jsem byl na matfyzu, tak na konferencích mezi sebou mluvila půlka účastníků rusky, ale z Ruska přiletěli tak dva, ten zbytek z Ameriky, Francie, Brazílie, Izraele atd. Dost pochybuju, že by se v uplynulých letech hromadně vrátili k Puťkovi. Zatím, co tak zahlédnu ty afiliace na článcích, typická kombinace je ruské jméno a západní univerzita nebo výzkumný ústav.

      Co se strategické schopnosti týče, podle mě zaměňujete sílu za slabost v tom, že projednat věci a promluvit si o nich předtím, než udělám další krok, je ve skutečnosti síla. Ano, Američani zastavili na půl roku pomoc Ukrajině. Museli si to prodiskutovat, protože u nich prostě nerozhoduje jeden člověk. Ale to taky znamená, že jeden člověk nemůže se zbytkem národa dělat, co se mu zachce. Musí mu to schválit nějaká politická špička, úplně stejně jako v Benátské republice blahé paměti, kde ten dóže taky potřeboval souhlas velmožů k různým velkým podnikům, a ono to vede k menší frekvenci (zdůrazňuji menší, ne nulové) zcela katastrofálních rozhodnutí.

      To je podle mě síla, ne slabost. Nelpět příliš na jednom rozhodnutí, aby Soudruh Velký Vůdce neztratil tvář, až do trpkého konce.

      1. Prodiskutovali si to pěkně. Nakonec ta slavná pomoc UA vypadá tak, že většinu shrápne Pentagon na doplnění skladů a zaplacení materiálu, který už na Ukrajinu odešel. Něco přistane spřáteleným firmám či jednotlivcům, něco málo přímo maloruské vládě. No a do půl roku budeme tak, kde jsme teď.

       1. Bože, samozřejmě, že významná část té pomoci musí jít na výrobu náhradních a novějších zbraní.

        Jednak nechcete ty své sklady úplně vyprázdnit, jednak jsou to pracovní místa v republikánských okresech, zbraně se typicky nevyrábějí ve velkých městech plných levicových liberálů.

        Co bude za půl roku, se bude řešit za půl roku. Válku tohoto typu (kde obě strany disponují technicky vyspělými zbraněmi) nemá smysl dirigovat na pět let dopředu, protože technologický vývoj pod tlakem válečných operací je příliš rychlý.

        Osobně si myslím, Honzo, že Rusové dělají velkou chybu, když se vojensky paktují s Íránem, dávají jim svoje technologie a na oplátku dovážejí Šahídy a spol. To je totiž přesně ten jeden stát, kterému republikáni nemůžou přijít na jméno, protože ohrožuje Izrael. Pokud bude fungovat osa Moskva-Teherán někdy v době prezidentských voleb na podzim, dá se čekat, že ani případné vítězství Trumpa nepovede ke změně politiky USA. On je poměrně dost proizraelský, v minulém období tam jeho lidi včetně vlastního syna lítali každou chvíli, a naopak Írán by nejraději zašlápl do země.

        1. Taky mne netěší sporupráce Ruska s jedním z nejostřejších islamistických režimů. Na druhou stranu, tím, že se je Západ snažil izolovat, navázali Rusové spolupráci právě s těmito mezinárodními párii (idem Severní Korea). Trošku to připomíná spolupráci výmarského Německa se SSSR, které někdo nazval spolčením „poražených a nemaniců“. Bohužel v tomto asi sledují Rusové krátkodobé zájmy – know-how obcházení sankcí, dodávky zbraní a hlavně odvádění pozornosti různým škodičstvím – Húsiové, Hamas, Hizballah…

         1. Jo, zbyli si navzájem. Nahrává jim v tom geografie, přes Kaspické moře mohou volně obchodovat, to je jejich rybníček a ty sousední státy jim do toho provozu nebudou zasahovat.

          Na druhou stranu to může být spojenectví, které je v krátkém horizontu výhodné a ve dlouhém zničující. Němci si taky nepomohli tím, že k sobě přivázali Itálii (jež potřebovala neustále tahat z předvídatelných průserů a nakonec se zbytkově obrátila proti nim).

          1. Přesnější analogie by byla různá spojenectví USA s islamistickými fanatiky v osmdesátých letech :-)

           Mussoliniho Itálie… Tradiční německý problém – neschopnost najít si a udržet solidní a spolehlivé spojence.

          2. Ti chlapci v osmdesátkách nosili sandály a byli sice velmi odvážní a ochotní položit život, ale jejich technická a výrobní kapacita byla nula. Všechno vybavení museli dostat zvenčí.

           Írán je jiný případ, země s rozsáhlým průmyslem uvyklým na vnější sankce, která toho hodně vyrábí vlastními silami. Pro Rusy je nepochybně jejich výrobní kapacita užitečná.

           Přirovnání pokulhává hlavně v tom, že Írán je teď na rozdíl od Ruska vojensky intaktní. Všichni důstojníci žijí, technika existuje. Kdežto Itálie a Německo se opotřebovávaly naráz.

          3. Je tu i obava, aby výsledkem toho Rusko-Iránského kamarádství nebyla iránská atomová bomba.

          4. Ale to zapříčinil KoZa že si zbyli. Kdo rozebral Írán? Netvrdila Krvavá Madla že je nechutné, aby jedna země dřepěla na takovém nerostném bohatsví?

      2. Ti dva z Ruska přiletěli na konferenci proto, aby ostatním Rusům předali noty.

    2. Obávám se, že se poučilo Rusko (a Čína také), zatímce Západ se veze na vlnách emocí, ostrýh prohlášení a nahánění dezinformátorů.

     Viz:
     https://vlkovobloguje.wordpress.com/2024/05/06/lekce-z-ukrajinske-valky/

    3. Zařiďte to teda.

  2. Není třeba být odborníkem na vojenství, stačí logicky myslet. Pokud bychom to udělali, co by se stalo, jak by Rusové zareagovali? Pokud by západní stíhačky zaútočily na ruská letadla a ta se bránila, případně by reagoval ruská PVO, co potom?

   1. Pár sestřelů by jistě bylo. Myslím si, že Putin je dost chytrý a s invazí na UA čekal právě na dobu, kdy na Západě budou vládnout jen ustrašenci a pozéři.

    1. A co vlastně chcete, aby NATO zaútočilo kvůli UA na Rusy?

     1. Na Rusy v ukrajinském vzdušném prostoru ano. Na Rusy v Ruském vzdušném prostoru nikoliv.

      1. @Dissenter > Seriously? A o Charte NATO jsi slysel? Clanky 1 a 2? Co je to furt za kokoty, co zvani o nasazeni NATO v nejaky treti zemi? Mate tu snad nekde hnizdo?

       1. Ti vypatlanci žijou strategii po nás potopa a každý den dobrý.

        1. Mne by ani nevadilo, ze placa nesmysly. On vubec nevi, o cem zvani.

         1. dneska je přece nová doba, nemusí vo ničem nic vědět, stačí, že má hovnoty, von už se nejakej hovnotovej vjedeckey koncencuc najde ;-)

   2. pokud by vystartovalo cokoli, co byť jenom může nést jaderný zbraně, ve velkým počtu směrem k ruskejm hranicím, tak do pěti minut, společně se VŠÍM, co může vletět a provést intercepci, jsou odpálený i rakety s taktickejma hlavicema, to je jasně daná a stále dokola opakovaná doktrína, a i přesto to vypatlanci stále vodmítají přijmout a myslí si, i poté, co nastalo, že se RF furt nechá vokopávat a vojebávat a že si jako zápaďáci můžou dovolit všecko

    1. Ehm, ale Evropa nemá to vaše VŠE, co je schopno nést jaderné hlavice. Evropa nemá vůlbec žádnou smysluplnou armádu, ani zbraně, ani vybavení, ani zásoby lidí ani střeliva. Evropa nemá nic. O čem sníte? je tu jen Polsko. To ale chrání jen samo sebe. A plným právem. Ale Polsko nebude zachraňovat Evropu.

     1. V Evropě, pěkně prosím, jsou už na několika místech jaderné zbraně namířené na Rusko.

      Polsko nechrání sebe. Polsko je válečný rozesírač a vždy bylo. Jeho cílem je zabrat všechno území, co zabrat jde. Je jedno, jestli to bylo Těšínsko po Mnichovské zradě 1938, nebo kohokoli za souseda. Jakmile se Polsku nepostaví velká síla, začne vojensky rozesírat okolí. Anglosasové to vědí, a Polsko už několikrát takto použili.

      Polsko právě žádá USA, aby v Polsku umístili jejich jaderné zbraně.

      Podobní rozesírači jako Poláci jsou dnes Rumuni.

      1. Prosím pěkně, máte trochu hokej v příčinách a následcích. Po tom, co Putin rozmístil jaderné zbraně v Bělorusku, se Polákům vůbec nedivím. https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-v-belorusku-jsou-prvni-jaderne-hlavice-prohlasil-putin-232714

       1. Jsi to ty kdo má hokej v příčinách a následcích. Putin rozmístil jaderné zbraně v Bělorusku poté, co Biden ignoroval Putina a odmítl poskytnout bezpečnostní záruky.
        A poslední tečkou byl puč na Ukrajině a výcvik a vyzbrojování banderonacistů k plánovanému útoku na Rusko.

        1. Útoku na Rusko? Jako já fakt beru, že na východě Ukrajiny dost vyjebávali s proruskými Ukrajinci a Rusy a to včetně porušování základních demokratických principů. Ale jako, že Ukrajina, nebo někdo chtěl zaútočit na Rusko?

         1. Ne každý útok je Barbarossa 2.0.
          Existuje hybridní válka, barevné revoluce, rozvratné neziskofky apod…

         2. Vždyť každý už dnes chápe, že to není válka Ukrajiny s Ruskem ale válka KoZa s Ruskem v zastoupení.

          The New York Times v neděli zveřejnily hlavní výklad o operacích CIA na Ukrajině, podrobně popisující zřízení tuctu tajných zpravodajských základen poblíž ruských hranic. Novináři se obrátili na bývalého důstojníka CIA Larryho Johnsona, aby v této zprávě oddělil zrno od plev.

          Podle Times během osmiletého období končícího v roce 2016 CIA zřídila na Ukrajině poblíž Ruska tucet tajných špionážních základen. Zpravodajské „partnerství“ údajně začalo „před deseti lety“ poté, co Majdanem jmenovaný šéf špionáže Valentyn Nalyvaichenko kontaktoval tehdejšího ředitele CIA Johna Brennana a MI6 a požádal je, aby „vyšetřili Bezpečnostní službu Ukrajiny (ukrajinská zkratka SBU)“ od nuly k přestavbě. .

          Lhaní za účelem vytvoření příběhu

          „Lžou o roli USA v těchto raných fázích,“ říká bývalý analytik CIA a expert na boj proti terorismu z ministerstva zahraničí Larry Johnson .

          „Lžou o roli USA a Velké Británie při přípravě převratu a událostech na Majdanu. Chovají se, jako by se Majdan odehrál a poté byla kontaktována CIA. No, to není pravda,“ řekl Johnson Sputniku a naznačil, že NYT se snaží spřádat příběh o převratu, incidentu letu Malaysia Airlines MH17, příběhu „Rusko agresor“, ignorování ukrajinské represivní „protiteroristické operace“. v Donbasu od roku 2014 atd.

          „Historie je jedna dezinformace za druhou,“ řekl Observer.

          „A pak říkají, že Spojené státy se pokusily zastavit Ukrajinu v provedení všech těchto teroristických útoků. „Takže je to opravdu tak, že se snažíme vyslat zprávu, že tyto útoky na Rusko nebyly vinou Spojených států, ale že Ukrajinci jednali z vlastní iniciativy,“ což je další nehorázná lež, řekl Johnson.

          „Máme spojení [s ukrajinskými protisovětskými a protiruskými živly], které sahají až do roku 1955. Myslím tím, že role CIA při jednání s banderity sahá až do konce 40. a začátku 50. let. Snaží se vykreslit, že jde o nový vztah, který se objevil teprve za posledních 10-15 let. „To je nesmysl,“ zdůraznil bývalý analytik CIA.

    2. Ale hovno vokopavanej rus.

     Rusak si vodjakziva za svoji bidu a sracky muze sam. Stejne jako ty.

     Tohle je klasicky rusacky fnukani, ktery pak prechazi v pocit sve vyjimecnosti a nadrazenosti. Vopět jako u tebe ty kozlí mrdko.

     Kdyby si rus neustale nenamlouval jak je uzasnej a vyjimecnej a ze za jeho problemy muzou vsichni vokolo, tak by mu muselo zakonite do par minut jebnout v palici, hned jak by si uvedomil realitu v jakejch srackach zije a z jak podradnych zkazenych jedincu je ten narod slozenej.

     Opet sedi i na tebe. Tva velkohubost muze souperit snad jedine s tvoji bezvyznamnosti a zkazenosti. Mas toho s rusem opravdu hodne spolecneho, proto tak bravurne zvladas ruskou propagandu a jejich newspeak.

     1. x-f: Já tedy slyším pořád fňukání, jak za všechny problémy může Rusko a Putin. Třeba taková česká vláda už ani nic jiného než tento druh kňučení negeneruje.

      Za všechny problémy Česka a Západy pořád můžou všichni okolo, nejčastěji Rus. Výjimečně i Babiš.

      Vy musíte být také pěkně vymletý, a nebo jste včera spadl z Marsu. Tak ukňučené sraby jako je Západ, co za všechno viní Rusy a Číňany, to je přehlídka kastrátů a slabochů.

      1. Tak za pocit rusu, ze jsou okopavani urcite nemuze ceska vlada.

       Za valku s ukrajinou si samozrejme muze rus sam.

       Z nase problemy spojene s valkou rusa na ukrajine dnesni vlada spis nemuze.

       Vinu nesou vsechny vlady za nejmin poslednich dvacet let, kdy se sice neustale mluvilo o tom, jaky problem je, ze jsme zavisli na rope a plynu z ruska, ale zadna vlada proti tomu nic neudela. Byl tady maximalne pokus o STORK II, ale to jsme zrusili ze.

       1. x-f: Když celá česká vláda, politici, média a armáda debilů ála x-f kňučí, jak za všechno může Rusko a Putin – NENÍ TAKTICKÉ obviňovat Rusy z kňučení.

        Víte, x-f, i propaganda se musí umět. Lhát se prostě musí umět. Na to nemůžete být nekonzistentní idiot, co není schopen sebemenšího reality check.

        Já sice chápu ten pocit, že když máte handicap IQ – že být ideologický fanatik je vaše poslední záchrana, jak se ještě nějak uplatnit. Ale jak říkám, i zapálený fanatický politruk jako vy, se bez mozku neobejde. Politruků a lehkoživků je čím dál víc, je mezi nimi konkurence. A tak mizerná kvalita manipulačních keců – to neobstojíte, fakt ne!

        1. Politruk je vaše slovo Ivane ;)

         Stejně tak o propagandě víte nejvic opravdu vy rusové. Ovšem s reality check jste šlápnul úplně vedle. Jestli je ruská propaganda na něčem založená, tak je to především absolutním odtržením od reality.
         Ostatně i spousta zdejších politruků (když už chcete ten výraz používat, tak nemám nic proti, ale ponechal bych ho pro hlásné trouby
         Kremlu, jako jste například vy, aby v tom byl pořádek) předvádí dokonalé odtržení od reality.

         1. Takže jste nic z toho nepochopil, co? Nic překvapivého. :-P

          1. Já chápu povětšinou všechno. ;)

     2. Jo, Rusak si vodjakziva za svoji bidu a sracky muze sam, jelikož odmítá se vzdát fašistickému KoZa, který se jednou za sto let zmátoří a pokouší se ho dobýt a oloupit o jeho zdroje.
      Měl to už dávno udělat jako ostatní, stát se podrobenou kolonií a klanět se směrem k západu svému „laskavému“ pánovi a líbat mu nohy, že mu umožňuje alespoň bídnou existenci.
      Rusák si za to může sám, protože existuje a nechce se podvolit.

   3. Souhlas. Riskantní by to bylo. Jsou různé možnosti. Třeba to geograficky omezit na nějakou část západní Ukrajiny, kam Rusové stejně moc nelétají. Anebo (fakticky to samé) rovnou to realizovat pouze v sestřelování ruských střel a dronů. Pokud by Rusům někdo střílel na letadlo, asi by stříleli zpátky. Ale pokud by PVO třeba z Rumunska sundala letící Kalibr, udělali by na ni Rusové odvetný nálet. Tipl bych že ne.
    Anebo optimální alternativa, prostě případnou PVO použitou za tímto účelem nalifrovat na Ukrajinu, včetně dávky F šestnáctek.

    1. Jaroslav Neveris Zamazal: Považujete Rusy za kretény? Jestli ano, nemontujte se do války. Zůstaňte si sedět s brejličkami u svých teoretických knih a do reality se nevměšujte. Mohl byste způsobit škodu a sobě bebí.

     1. Ano, považuji.

      1. tomu se říká Dunning-Krugerův syndrom :o)

       1. Nebo historická empirie. Q.E.D.

        1. Historická empirie ukázala, že zatím všichni Rusovi naklepali zadek. Napoleon dobyl Rusko, Hitler dobyl Sovětský svaz. A podle stejné empirie bude Zelenskij brzy vyvěšovat ukrajinskou vlajsku v Kremlu.

         Opravdu chcete ze sebe dělat takového vola?

         1. Krymská, Rusko-japonská, první světová. Land and lease ve druhé.

          1. Takže to shrňme, historická empirie podle vašeho dějeBISu říká, že Rusko vždy prohraje. Skvělé.

           Tím je to dokázáno. :-)

           Naše skvělé a schopné evropské vedení plné zkušených a schopných stratégů, spolu s mentálně svěžím Joe Bidenem nemůže než Rusko porazit tak, že se bude divit a prosit na kolenou.

          2. Ale Alane, fuj. Prostě uvedl tři války (krymská, R-J a první světové), které Rusko neoddiskutovatelně prohrálo, ani oni sami to nezpochybňují.

           Jsou to lidi jako každý jiný, můžou vyhrát i prohrát. I Římané nebo Sparťané prohráli nějaké bitvy či dokonce války. I Mongolové, Španělé, Angličané, Prusové nebo osmanští Turci.

           Mocnost, které by bylo předurčeno jen vítězit, prostě neexistuje.

          3. Několikrát prohráli taky proti Turkům, anebo vítězství nedokázali proměnit v trvalé územní zisky.
           Krym a Mandžusko byly hloupé imperiální konflikty, nikoli existenční záležitost.
           A I. světovou válku tak nějka prohráli všichni, carský režim sice bohužel, ale po právu padl, ztracena byla neruská území, ale jádro říše se bolševikům podařilo udržet, i když v Brestu takticky ustoupili až na pokraj možností.

          4. Tak pokud je Krym hloupý imperiální konflikt, možná by to měl taky někdo vyřídit do Moskvy :-)
           Jinak pravda s těmi Turky. A po první světové bolševici udrželi o dost více než ruské jádro, bohužel.

        2. A aby to nebylo málo, po válečném tažení na Rusa zůstalo vždy vítězné Rusko a rozesraná Evropa. Toť historická empirie.

         1. Zatímco Evropa se z toho zatím vždycky vzpamatovala, když cestujete po Rusku, nepoznáte, jestli je válka nebo mír , ten bordel mají furt a všude.

          1. Nevíš, že bordel je nezpochybnitelným indikátorem svobody?

          2. A po Ukrajině jste se projet byl?

    2. na množství toho, co ukravíncům padá na hlavy, by KoZa musel napřed vole dekádu vyrábět ty baterie a zásoby raket, přičemž by to stálo řádově 100 miliard dolárůch

     myslim, že todle asi NATO nedá už ani na dluh dluhu dluhu :D

     1. On se hlavně Západ svou podporou Ukrajiny dovádí do stavu, že kdyby jakýkoli silnější stát (Rusko, Čína, Indie, …) mělo zájem, tak dobude už téměř bezbrannou Evropu poměrně s malým úsulím.

      Jestli bude Evropa dál podporovat Ukrajinu penězi, municí a zbraněmi, tak ten nepřítel Evropy nemusí mít ani pušky. Protože Evropané půjdou jen s klacky, a sem tam s prakem.

      1. hlavně každej den v tejdnu tohodle jednání je bude víc lidí vítat s vodevřenou náručí, pže cokoli bude lepší, než ty svině, co chlívek ovládají teď

       1. Asi tak. Lejenovou a Merkelovou bude soudit Norimberský tribunál. K tomu si přihodí Borise Johnsona, co má na rukou všechnu tu ukrajinskou krev. Petr Fiala zdrhne do Švýcarska za Bakalou.

        LGBTQ gendeři a pedofilové zdrhnou do USA před spravedlností. Tam je rádi přijmou.

        A každý, kdo řekne slovo „green deal“, „uhlíková stopa“ nebo „emisní povolenky“ dostane přes hubu.

       2. Behemot: Nevím, zda si tu islámskou EU trochu neidealizuješ.

      2. Rusko dobide evropu, pokud bude mut zajem? :D

       Vzdyt za dva roky nedokazali obsadit ani Ukrajinu. Defakto ji zastavilo dvacet HIMARSu a tri Patrioty. Vite kolik tenhle systemu je jen po evrope?

       Sokonce i sami rusive rikaji, ze by to nedokazali a rus prece nikdy nelze ;)

       1. Ok, cajk. Proč se tedy russss*áků obávat? *Nejsem si jisssst jaká je teď norma na počet ssssss?

       2. Jsem rád, že Russáky nevnímáte jako hrozbu, a jsou vám u prdele, soudruhu. Já to vidím naprosto stejně. :-D

        1. To jste špatně pochopil.
         To že nedokážou Evropu obsadit ještě neznamená, že nic nezkusí.

         Obsadit Ukrajinu taky zjevně nezvládli a přesto to zkusili, neb měli naivní představu, že to zvládnou za pár dní.

         Nahoře mají společnou hranici s několika členy NATO vůči kterým máme závazky jako spojenec.

         Jak jsme psal již v jiných příspěvcích, tak armádu nelze chystat až když je před dveřmi nebezpečí. To již historie prokázala.
         Ani za deset let se nepřipravíte.

         A naše armáda je bohužel díky dlouhodobému podfinancování v takovém deficitu, že její připravenost neodpovídá ani dobám mnohem většího klidu a míru. Rozhodně bychom měli do armády investovat a zbrojit.

         CV90 a F35 je jen začátek. Tanky je třeba nakoupit také. Leopardy 2A7 či 2A8 jsou rozumná volba k těm třiceti 2A4 co jsou na cestě.
         Viperů je směšně málo.
         Caesarů jsme taky moc neobjednali
         Raketové vojsko nemáme.
         Protivzdušnou obranu prakticky taky ne.
         Nové hrozby, které svět teď vidí masivně ve válce na Ukrajině bude třeba taky velmi řešit. Elektronický boj, ochrana proti dronům… Leopard 2A8 by měl mít Trophy, ale ukazuje se, že aktivní ochranu bude třeba řešit všude atd…

         1. x-f: Bu bu bu, díváte se každý večer pod postel, jestli na vás nečíhá Rusák?

          1. A vy jste takhle zabrzdenej porad, nebo jen mate problem porozumet psanemu textu?
           Mozna mate problem s cestinou?

           Prave sem vam napsal, ze nase armada neodpovida ani stavu, kdy by neexistovalo zadne rusko a vy na to odepisete, ze se bojim rusaka pod posteli.

           Zacinam se bat, zda netrpite demenci. Opravdu vnimam vase kognitivni schopnosti jako dost omezene.

          2. x-f: Česká republika má mnoho hrozeb a problémů, které by bylo potřeba řešit. Rusko to opravdu není.

           Problém české armády je zástupný problém. Až bude stát ve stavu, kdy budete bojovat za své děti a budoucnost, a ne za green deal, homo/trans úchyly, USA zájmy, evropské hodnoty a banky – pak můžete vybudovat armádu, které něco ubrání.

           Je to stejný problém jako na Ukrajině – nikomu se nechce bránit zájmy židovský miliardářů s nacistickými sklony. A proto Ukrajina nemá šanci vyhrát nad Ruskem ani kdyby celý Západ dal vše co má a NATO se vrhlo do boje.

           Rusko brání vlast, proto je silné. Čína brání vlast, proto je silná.

           A až bude zle, a nějaký progresivista na mě vyjukne s green dealem nebo LGBTQ – tak ho okamžitě přizdím pěstí o nejbližší zeď. Protože přesně toto způsobilo půlku problémů Česka.

          3. Nase armada je v soucasne situaci pro nas, Cechy, uplne, ale uplne nahovno. Neni to zadna sila, ktera by mela sebemensi potencial. Krome toho – presne jak pises, Rusak bojuje o svou bezpecnost a veri tomu, za co bojuje. U nas sice radi hecujeme, ale az pujde z tlustejch do tenkejch, tak se rozuteceme, protoze za ty ‚hodnoty‘ kohosi na zapade nikdo nebude chtit chcipat.

           I kdyz si myslim, ze Prazske povstani bylo zbytecne, tak ale ti lidi, co tam bojovali, necemu verili. Tohle ten nas zapad proste nema. Proto je s Rusakama kazda valka tak tezka.

           Rusak v derevne sere na suchym hajzlu, pracku zna jen z reklamy a pokud je valka, tak nema tak velkej strach do ni jit. Moderni zapadni Evropan ma strach uplne o vsechno to pohodli, ktere ma, takze nepujde valcit kamsi do prdele za zajmy kohosi v jine prdeli.

           A sem, k nam, Rusak nepujde, pokud ho k tomu vylozene nevyprovokujeme. Takze my v situaci Rusaku nebudeme.

          4. O pražském povstání jsem četl půvabnou historku, že si prý generál Toussaint v komunistickém lágru vyhledal generála Kultlvašra a řekl mu: „kdybyste si místo toho vašeho posranýho povstání oblékl uniformu a dojel za mnou na Hrad, tak bych okamžitě kapituloval a vy jste nám nemuseli tři dny překážet v odjezdu na Západ…“

           Naše armáda potenciál má – je to báječná koloniální policie. Kruh se otočil – stejně začínali naši piloti z francouzského a britského letectva, šlapali písek pouště, aby se vycvičili na četníky proti Arabům, kteří jim nijak neublížili…

          5. Já bych řekl, že těm lidem šlo hlavně o to pomstít se Němcům za ty mrtvé, umučené. Já bych měl taky problém toho kdo mi vyvraždil někoho z rodiny v klidu odjet.

          6. Alan.Cox 7.5.2024 v 21:06

           Nacististi zide :D

           Bravo. Genialni. Ted jste se prekonal.

           Ale koncept zida nacisty je vlastne genialni.
           Muze se sam koncentrovat, sam zplynovat…
           To to bude vodsejpat.

          7. x-f: Zelenský, Kolomojskij, Achmetov – a další Židé na Ukrajině jsou asi co? Co jiného než židovští nacisté.

           Žid Kolomojskij financoval a založil asi 20 nacistických bojových jednotek – mimo jiné Azov a Ajdar. Jak jinak nazvat Žida, který štědře podporuje nacistické skupiny – než nacistického Žida?

           Zelenský podporoval genocidu ze strany těch nacistických bojových skupin na východní Ukrajině. Ono ani není divu, Zelenskému jeho volební kampaň platil Kolomojskij – a tak musel realizovat jeho přání. Jak jinak nazvat Žida Zelenského, který podporoval v křesle prezidenta genocidu občanů Ukrjainy nacistickými jednotkami? Jak jinak než nacistického Žida?

           A tak dále. Mám pokračovat?

           To, že x-f chce pohádky a ne realitu, to je problém x-f, nikoho jiného.

          8. Mimochodem, Žid Goerge Šoroš pomáhal německým nacistům zabavovat majetek jiných Židů a odbavovat ty Židy do koncentračního tábora. Ani se tím netají, a normálně o tom veřejně povídá.

           Otázka na všechny Je nebo není Šoroš nacistický Žid?

          9. Jiří Švarc, známeh to filantrop 😭

          10. Alan.Cox 7.5.2024 v 21:06

           A nemohli by ty LGBTQ co muzou za vsechny vase problemy byt rovnou homofobni?
           Ze by si taky vystacili sami? :D

          11. x-f: LGBTQ nemohou za problémy státu. Ale LGBTQ hnutí a všichni co ho podporovali mají svůj podíl na problémech státu.

           Když vám Gestapo nařídí někoho udat, tak problém jsou ti, kteří poslechnou. Jde o činy, o nic jiného.

           Tady je spousta lidí ochotných učit děti, že se mají přešít na druhé pohlaví – a zpochybňovat své pohlaví. Takoví by patřili před popravčí četu bez ohledu na jejich orientaci.

          12. Hele ty šuldo, taky poskakuješ z květu na květ, jak se ti to hodí.

         2. 2 x-f 7.5.2024 v 13:09 „jsme psal“? Kolik vás mělo službu?

    3. Dosah Patriotu atd. neni takovy, aby se dala bezletova zona obslouzit z uzemi mimo UA.

     Z uzemi mimo ua by se dal obslouzit nejaky pruh zapadni ukrajiny. Treba s oduvodnenim, ze ruske strely vstupuji na uzemi EU/NATO (coz uz se opravdu oarkrat stalo) a ze v zajmu obrany naseho uzemu zrizujeme bezletovou zonu na zapadni ukrajine. Ono realne je ty strely treba sestrelit driv nez nad uzemi napriklad toho Polska vstoupi, proroze sestreleni chvili trva a uz muze byt pozde. Slo by tedy o zrizeni jakehosi naraznikoveho pasma.

     A ukrajincum by to mohlo castecne pomoct, ze by to uzemi nemuseli hlidat, proroze rusove utoci i tam. To by byl fajn zacatek.

     1. Problém je, že Rusko vám to nedovolí.

      A velmi brzy vám to nedovolí ani Ukrajina, protože nebude mít legitimního lídra ani vládu. Jak jistě více, podle ukrajinské Ústavy měly být do 31. března 2024 být vypsány prezidentské volby. Poslední den, kdy Zelenskij bude legitimní prezident Ukrajiny podle Ústavy je 20. květen 2024. Od 21. května nebude prezident, bude diktátor a uchvalitel, a nebude mít dle ukrajinské Ústavy status ani pravomoce prezidenta.

      Rusové už si připravili půdu a zařadili Zelenského na seznam hledaných zločinců. Je to docela chytrý tah. Až si přijdou do Kyjeva, tak zločince, co násilím uchvátil prezidentské křeslo buď zatknou. A nebo Zelenskij včas zdrhne na Západ. Tak jako tak to bude plně podle mezinárodního práva.

      1. Rusu se nikdo na svoleni ptat nebude.
       Rus neco zakazuje neustale. Treba jako zakazal bez jeho svoleni vozit ruskou techniku ukrajincum atd. Rus uz stanovil desitky cervenych linii, ktere byly vsechny ignorovany.

       Mam takovy pocit, ze Rusovi uz doslo, ze se tim jen ztrapnuje a ze uz zadne dalsi neprekrocitelne cervene linie nestanovuje. ;)

       Ze si rus zaradil na nejaky seznam Zelenskeho je taky bezpredmetne. Asi jako ze je na Putina vystaveny mezinarodni zatykac. Pokud nekdy dojde k tomu, ze rus obsadi ukrajinu, tak stejne dojde k hromadnym popravam, deportacim do gulagu a k mizeni lidi, takze nejaky seznam „zlocincu“ je jen na oko, kdyz uz davno maji seznamy lidi k likvidaci.

       Ale predstava rusa jak si dojede do Kyjeva pro Zelenskeho je zajimava. Nezkouseli to uz jednou?

       1. Hlavně se Rusko nikoho ptát nebude.

        Západ se ukázal jako ulhaný, který nedodržuje ani jím smluvené či podepsané dohody. Ať dohodu o nerozšiřování NATO na východ, nebo dohody Minsk I, II, atd. Majstrštyk ve zvýšení serióznosti Západu udělala Merkelová prohlášením, že dohody ani nechtěli dodržet, jen chtěli získat čas ke zbrojení.

        On Rus už nic nestanovuje, on to prostě rovnou dělá. Zatímco Západ zůstal na úrovni mlácení hubou a armádou huboválečníků. Rus už pochopil, že Západ se odvaří sám, a přistoupil k činům.

        Chápu, že česká média přestala informovat o dění na Ukrajině. Protože informovat, že Ukrajina dostává klepec, nemá vojáky, kolabuje ekonomicky, a její situace je totálně beznadějná – to raději média vymlčí.

        Hodně Rusům usnadnil situaci útok Netanjahua na Palestinu. Spousta západní munice, zbraní, peněz šla do Izraele – a nebylo nic na Ukrajinu. Otevírat další fronty, když chce Západ porazit Rusko, to je strategie hodná totálního kreténa.

        Jestli jste si nevšiml, Rus už Ukrajinu obsadil – minimálně většinu levobřežní Ukrajiny. Blíží se získání Oděsy, a blíží se okamžik, kdy Ukrajina ztratí přístup k moři a stane se vnitrozemským státem.

        1. No vidite. I na spouste vecexh se shodneme.

         Ano, uzavirat nejake dohod s rusem je zbytecne.

         Ano, informace z fronty jsou spatne. Totalni kolaps ukrajiny tady vesti ruzni Behemotove uz dva roky a porad nic.

         Ano, Plastelinci rusum hodne pomohli. Osobne se domnivam, ze tam byla kooedinace. Mozna na do dostal plastelinec od rusa i nejake love/vybavu. Zkratka otevreni dalsi fronty inicializovane rusem, aby se jim ulevilo na Donbasu/Luhansku.

         Ale jsem bezvyznamny clovicek a je to ciste ma domenka bez dukazu. Nebudu se tvarit jako mistni politrukove, ze mam pristup do centraly CIA a KGB zaroven a vim vsechno dokonle z prvni ruky.

         1. Uzavírat dohody s kýmkoli, když je Západ nehodlá vůbec dodržovat, je zbytečné. Jen tím protistranu naserete a sdělíte jí, že Západ je nespolehlivá slibotechna.

          Ukrajina už je v kolapsu. Kdyby do Ukrajiny neproudily stovky miliard dolarů ročně od idiotů z Evropy, tak zkrachuje. Ukrajina přišla o celou genderaci mužů v produktivním věku, máte v ní akorát hory invalidů a seniorů. Co s tím chcete dělat v průmyslu a hospodářství.

          Ukrajina přichází o další a další území. Ruská federace se evidentně rozhodla, že když náckové z Kyjeva chtěli zgenocidovat nekyjevské etnikum na Ukrajině, tak prostě Ruská federace je ochrání před genocidou tím, že o tato území Ukrajina přijde. Zcela správně, a zcela v souladu s mezinárodním právem, a stanovami OSN. (Precedent vytvořilo NATO v Kosovu.)

          Mě je děsí, kolik je idiotů, kteří jsou v zásadě vděční náckům – a přepisují současnost i dějiny ve smyslu, že agresivní Rusko napadlo mírumilovného Adolfa Hitlera. A mírumilovní banderovci, a různé batalióny Azov, Kraken, SS Galicia genocidující ruské a maďarské Ukrajince, přičemž Rus je vinen tím, že je zachránil od holokaustu ze strany Kyjeva. Můj děda, který prošel celou frontu, by se divil.

          Němec chtěl Čechy zlikvidovat v konečné otázce hned po Židech, a veřejně vykřikoval, že Čech nemá na zemi co pohledávat a to plémě je třeba vyhladit. Nebýt Sovětů, tak neexistujeme. Ale Čech je vděčný těm náckům, co ho zabíjeli. Čech je vděčný Němcům, co ho chtěli vyhladit. Čech je vděčný Západu, který ho prodal v Mnichovské zradě. Čech je vděčný Britům a Francouzům, kteří nedodrželi společné smlouvy o obraně. Atd.

          Zdá se, že Česko bude muset dostat zase historicky přes držku. Moc, moc si o to říká.

          1. Je to tak, nekonečný proud západní propagandy očividně funguje. Vždyť je to v 99% usáckých akčních filmech, jak „hrdinní“ Amíci zachraňují celý svět před zlem.
           A ve většině případů to „zlo“ představují Rusové nebo jiný postsovětský stát.

          2. Velký hovno. Rus přijel do již osvobozené Prahy a obsadil ji bez bojů.
           Prahu vyčistilo povstání za pomoci Vlasovců.

           Američané byli na počátku povstání již v Plzni a nabízeli pomoc, ale sověti to zakázali, protože to měli být oni kdo vítězoslavně osvobodí Prahu. Nakonec jim to ale trvalo a přijeli až po boji do osvobozené Prahy.
           Sovět měl jasný plán, že na jimi osvobozených územích budou mít sféru vlivu a šířit komunismus, takže nemohli připustit, aby Prahu osvobodili američané, kteří by to zvládli dřív a ušetřili tak životy našich povstalců.

           Další fakt je, že kam vkročila noha sovětského „osvoboditele“, tam sovět „osvobozené“ znásilňoval, okrádal a vraždil.
           Chovali se jak dobytek kamkoliv přišli.

           To k čemu zde docházelo po válce a bylo opět řízeno pod taktovkou z Moskvy je historicky známo. Opět okrádání a vraždění. Zabavování majetků, vykonstruované politické procesy zakončené popravami. Střílení uprchlíků na hranicích atd.
           A vše zakončeno vojenskou okupací v roce 1968, která měla za úkol potlačit Pražské jaro pásy sovětských tanků.
           Následovalo přes dvacet let vojenské okupace.

           Není divu, že většina čechů rusy nenávidí a má je za nenapravitelný dobytek.

           A nepřekvapuje mě, že vy to nechápete. Je známá věc, že v Rusku se tato historie dodnes vyučuje zcela překrouceně a běžní rusové nemají o pravdě ani potuchy.

          3. x-f: Já sice chápu západní propagandu o Vlasovcích, ale tak to nebylo. Stačí si prostě nastudovat historické dokumenty.

           Navíc, Němci se více báli příjezdu Sovětů než nějakých Vlasovců. Bez Sovětů v patách by Vlasovci možná viseli na kandelábrech, kam by je pověsili Němci. Tím, že Němci cítili Rusa v zádech měli jiné starosti.

          4. Ale hovno. Tuhle vasi verzi tady tlacili komousi, ale je to davno vyvracene.
           Dneska tomuhle veri leda tak rusaci.

          5. x-f: Praha se „osvobodila sama“ právě díky tomu, že Sověti (či Rusové) byli nedaleko. Jinak by dopadla jako Varšava. A Schörner by si jistě zastřílel rád.

          6. Československo bylo nuceno býti kolonizováno Německem viz. Mnichov 1938. Jestli se mělo bojovat a nebo ne jsou jen intoušské kecy, neboť jsme v té době neměli kolem nás jediného spojence. Byla to vina historického vývoje a v ohromné míře i politické reprezentace I. republiky. Hned jak to šlo uzobli si z nás jak Poláci, tak Maďaři. Mnichov byla platná mezinárodní smlouva, kterou podepsali tehdejší světové mocnosti. Hrozilo, že i po konci 2 sv.v. nebudou hranice ČR jako dříve. Hrozilo, že jako praktická součást III. říše budeme platit válečné reparace. Aby se to nestalo, bylo potřeba zorganizovat na první pohled nesmyslné a zbytečné akce jako atentát na Heydricha, Pražské povstání, Slovenské národné povstanie atd…
           Na „osvobozených“ územích znásilňovali jak Rusové, tak Američané (Italky mohou vyprávět)…
           Pražské jaro bylo více o neschopnosti naší politické reprezentace viz. Dubček než o Rusku… Jakých 20let okupace? Rus tu měl pouze několik vojenských posádek. S Protektorat Böhmen und Mähren se to nedalo vůbec srovnávat. To byla prd okupace:)
           U nás není třeba, aby někdo něco dramaticky řídil zvenku. V každé době se tu našlo dost zmrdů, kteří se chtěli zavděčit novým pánům. Za Říše, socíku, tak i dneska….

           překroucené to máte vy a ne Rusové:))

          7. Přesně tak to bylo.

           Mimochodem, v současnosti chtějí Japonci vyhodit USA vojenské základny z Japonska. Důvod je jednoduchý, značný počet znásilnění Japonek vojáky USA. Samozřejmě, že tyto činy Amíků jsou beztrestné, a Japonci nemohou nic. Už je těch počet znásilnění Japonek Amíky tak obrovský, že prostě chtějí USA vojenské základny pryč za každou cenu.

       2. Sem se ted vyborne bavil, jaxi Gruzinci schvalili svoji verzi FARA a je z toho bezmala statni prevrat za vydatne podpory zapadnich medii. Quod licet lovi…

        1. Gruzínci měli Západu poslat vzkaz: Že kdo nic špatného nedělá, nemá se bát – platí i pro nevládní organizace. Aspoň tak to slýchám od progresivistů.

        2. Jo.
         https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-bojuji-za-svou-budoucnost-gruzinci-se-znovu-stavi-na-odpor-ruskemu-zakonu-251077
         Stejné kecy se říkaly na majdanu před deseti lety. Ale pokud se chtějí utkat s rozdováděnou ruskou armádou…

      2. A mame tady dalsi neprekrocitelnou hranici definovanou rusem :D

       Pry budou vsechny F16 povazovat za nosice jadernych pum a podle toho budou k jejich startum pristupovat… :D

       Nepochybuji o tom, ze za par mesicu budou ukrajinci v tech F16 letat a rus s tim neudela vuuuubec nic.

       BTW pokud se nepletu, tak Ukrajinci maji jeste ve vybave nejaky sovetsky Su24 a Su25 a ty taky mohly nest pumy s jadernou hlavici ne? :D

       1. Když Rus klečí na kolenou, je to jen proto, že si zavazuje boty – Robert Fico

  3. Naprosto nereálné. UA není Libye. Po prvních sestřelech letadel NATO Rusy by situace eskalovala směrem ke světové válce. Jinak článek je takový proUA blábol, že jsem výjimečně dal 5.

   1. S touhle předposraností právě Putin počítal. Mýlíš se, opravdovou červenou linií jsou hranice Ruska.

    1. Linie Ruska jsou nová původně UA území a Krym…

     1. Takové kapitulantství by nedávalo smysl. Ale je fakt, že to tak možná dopadne. A za dalších 10 let budeme řešit Podněstří. Nebo koridor ke Královci.
      Nebo Taiwan.

      1. Taiwan je součástí Číny.

       1. Taiwan je Čína. To je rozdíl. :-)

        Ale vážněji; jak stárnu, začínám si říkat, zda je libertarianismus opravdu tak fajn a zda by nestálo za to s kolaboranty s nepřátelskými mocnostmi zacházet patřičně nehumánně.

        1. Jaký trest pro PePa a nuteliera Fialenka navrhujete

         1. Vlastizrádci vždy dostávali provaz nebo popravčí četu.

          1. To se máš na co těšit.

    2. ty kokote, jelikož je nezjistitelný, KAM přesně to může doletět, jedinou adekvátní reakcí na vzlet velkýho množství potenciálních nosičů jadernejch zbraní ze základen NATO směřujících k ruskejm hranicím (což je směrem na východ VŠEMA SMĚRAMA :D), je vzlet všech interceptorů a současně odpal taktickejch hlavic na letiště, radarový základny, lodní svazy a další taktický cíle asi tak během pěti minut, pže pak už je na včasnou reakci pozdě

     1. Bůh ví, kolik z těch ruských strašidelných zbraní opravdu funguje (když si odmyslím nepravděpodobnost jejich použití v několika rovinách – Rusku by už nic dalšího nezbylo pro případ invaze do Ruska, ztratilo by podporu Číny, došlo by k vnitřním sporům uvnitř Ruska).
      Málo hraješ poker.

      1. Jdi si to tam zjistit osobně, generále. Schválně, na co přijdeš. :-D

      2. Tak hlavně aby fungovaly ty americké:
       https://pravyprostor.net/nuklearni-achillova-pata-usa/

    3. Cervena linie je presne tam, kde si ji kdo dokaze uhajit.

   2. Aspon se to trochu vyvazilo. Dusud tady vychazeji temer vyhradne prosuske blaboly, kterym zas oravidelne za 5 davam ja. ;)

    1. Já si každé ráno zazpívám Kaťušu a ruskou hymnu.

     1. Tak kdyz vas to bavi. Proc ne.

      Vzhledem k nazorum co tady presentujete me to neprekvapilo.

      1. Kdybyste věděl, kde koupit kvalitní balalajku, budu rád za info.

       Taky mám rád nahrávky sibiřských šamanů. Je to taková čistá hudba.

       1. No kvalitni balalajku… Neni to protimluv?
        Vzdycky se rikalo, ze vse vyrobene v rusku stoji za hovno.

        Leda ze by se to vyrabelo i nekde na zapade. Nebo aspon balkan atd. Proste jinde…

        Ale to je jen obecny pristup. O hudbe a hudebnich nastrojich vim hovno, tak moc neporadim. Kupodivu nevim uplne vse a nekde mam male mezery, takze je klidne mozne, ze o balalajkach vite vic nez ja ;)

        1. Když jsem byl na Havaji, chtěl jsem si v místním supermarketu Costco koupit ukulele. Říkal jsem si, kde koupím lepší ukulele než tam, kde vzniklo a kde je jeho centrum. Jenomže to všechno byly křápy už při prvním zkoumání.

         I zahrál jsem si na všechny klavíry, které tam byly k prodeji. Měl jsem pocit, že nic horšího za kvalitu jsem neměl v ruce. Horší klavíry než v té USA prodejně ještě nikdy neprošel mýma rukama.

         Od té doby neočekávám od Západu kvalitu.

         Na druhé straně jsem si ze srandu koupil elektrickou kytaru z Číny za nějakých směšných asi 1500 Kč. Nic jsem od toho nečekal, ale ukázala se překvapivě velmi kvalitní. Valil jsem bulvy a dodnes kroutím hlavou jak je dobrá.

         1. Hm…
          Vy asi nebudete rodily cech co?

          Klavíry neprošel…
          … ze srandu jsem si koupil…
          ..nic horšího za kvalitu…

          Plus prapodivná stavba vet/slovosled.

          Vaše texty působí jako výstup ze strojového překladače. To ve spojení s obsahem vašich příspevků, kde bezmezne adorujete historii sovetského svazu a počínání ruska i za cenu zjevného překrucování historie a známých faktů skutečně vyvolává otázku, zda sem narozdíl od ostatních diskutujících vy nechodíte pracovně.

          1. x-f 7.5.2024 v 2:22

           „Hm…
           Vy asi nebudete rodily cech co?

           Klavíry neprošel…
           … ze srandu jsem si koupil…
           ..nic horšího za kvalitu…“

           – – –

           A takhle píšeš ty:

           x-f7.5.2024 v 8:29
           V Praze davame za hojek tusim 12 za pulsezonu. A to neni zadny prestizni klub.

           x-f6.5.2024 v 23:49
           Rusko dobide evropu, pokud bude mut zajem? :D

           * * * * *

           Takže než se do někoho začneš strefovat, začni sám u sebe.

           Jsi primitivní zmetek, nejspíš generace Y, plně mediálně přesvědčený. Notorický volič 5K, přispívající na zbraně, typický kopač za 404…

           .

          2. On je dost podstatny rozdil mezi zjevnym preklepem, kdy jsou prohozeny dve pismenka lezici na klavesnici vedle sebe, pripadne mezi sebou, coz vznikne velmi snadno pri rychlem psani na tesne klavesnici mobilu.

           A mezi prirazenim spatneho rodu ci prapodivnym slovosledem a stavbou vet, coz jsou chyby, ktere mohou vzniknout bud neznalosti jazyka, nebo pouzitim strojoveho prekladace. Rozhodne ovsem nevzniknou utapnutim se o par milimetru vedle na LCD.

           Ale mam trochu pochyby, ze toto pochopit je uz znacne nad tve mentalni kapacity mily Kovidacku. Jako clovek co ma IQ nad 80 by pochopil jak asi vznikly chyby v mem textu a ze chyby v textu Alana maji puvod v necem zjevne odlisnem, nez v prostem preklepu, ale jak rikam, tak u tebe se opravdu nebudu divit. ;)

          3. x-f:

           „…zjevnym preklepem, kdy jsou prohozeny dve pismenka lezici na klavesnici vedle sebe, pripadne mezi sebou, coz vznikne velmi snadno pri rychlem psani na tesne klavesnici mobilu…“

           – – –

           No jasně, třeba „…dobide evropu…“, že…? Já tam vidím neznalost pravopisu, píše se „dobyde“ a „Evropu“.
           Jsi vzorový arogantní šmejd…

           .

          4. Smekni cepici a zalez ty vonuce.

          5. No, pokud to mělo být dobude, u a i jsou na klávesnici skutečně vedle sebe. A zní to rozhodně lépe než dobyde, resp. já bych určitě použil u.

          6. misaka 10.5.2024 v 18:36

           – – –

           Umíš si to „omluvit“. A taky zvolit tu „správnou“ stranu.

           Co tohle, přispěls…?

           https://www.youtube.com/watch?v=Maf5bIpJrMo&t=26165s

           .

          7. x-f: A nebo chyby vzniklé tím, že se neustále pohybujete a přecházíte mezi cca čtyřmi jazyky – v důsledku toho občas přenášíte do češtiny slovosledy či idiomy jazyků použitých před pár minutami někde jinde mimo tuto diskusi.

           Vy to, milý x-f, berete málo pozitivně. Pokud mě podezíráte z ruského agentství, pak byste mě měl pochválit, jak dobře jsem se naučil česky. Škoda, že dfens neumožňuje přiložit soubory. Přiložil bych vám Kaťušu, Ruskou hymnu, a fotku sochu Lenina. Abyste měl radost. :-)

          8. jé, corona zase kádruje! Svět je v pořádku ❤️

     2. To se dalo dobre zpivat i s Krylem, po par pivech. Mimochodem, pamatuju, ze to frcelo i sveho casu ve volebnim stabu CSSD po uspesnych volbach. Pro prdel vsechno dobry.

  4. Dissenter: podle mezinárodního válečného práva by bezletová zóna, vyhlášená nad UA bez mandátu OSN, byla „přímým zapojením do konfliktu“ a dotčené západní státy by se tím neokecatelně dostaly do přímé války s Ruskem, což kategoricky nechce Stoltenberg, ani Biden, ani Boris, ani Sunak, prostě nikdo s mozkem.

   A získat mandát OSN s Veta Ruska v RB OSN bylo zcela očividně nereálné.

   Zbytek úvah o tomto nápadu je stoprocentní „magical thinking“, tedy něco v myšlenkové linii „ono by to sice bylo vyhlášení války Rusku, ale ono by se Rusko určitě leklo a tak by to nebyla válka s Ruskem, takže cajk.“ Vždycky mě fascinovalo, kolik jinak chytrých lidí může takto neskutečně vyzkratovat.

   1. Nic jiného, než že by se NATO mělo „přímo zapojit do konfliktu“, jsem tím nemyslel.

    Rozsoudí nás až historie, obávám se, že dnes můžeme vršit různé argumenty jak pro appeasement, tak pro proaktivní přístup a základní rozpor, zda mez, kdy Rusko bude riskovat vlastní destrukci totální válkou, leží v jeho hranicích nebo jinde, nerozřešíme.

    1. A proc by jako melo? Na zaklade jaky logiky? Proc UA a ne trba Jemen? A cim? Nejakym kontingentem rychle reakce? Nebo nejakou narychlo za tri mesice sesmolenou brigadou od zabozroutu, skopcaku a cz + sk a munici na tejden, bo na vic se Evropa nevzmuze?

    2. Rozsoudí nás až historie. Ta ukáže Čechy jako debily, kteří podporovali banderovské nácky jen proto, že USA potřebovalo ojebat Rusko a složit do prachu Evropu.

     USA potřebovalo zbavit Evropu levných ruských energií, nechat ji ekonomicky utopit v green dealu. A pak si čeští a evropští představitelé zaplavili země migranty, Ukrajinci – a koukali jako sůva z nudlí, když jim chtěli v Němec vyhlásit chálífát. Ale cítili se přitom mentálně retardovaně morální, protože ukazovali fotečky z hrdých válčících nacistů s hákovými kříži a německými orlicemi. Protože podporovat národ, který genociduje svou východní půlku už 10 let, nebo je schopen své občany upálit v Domě odborů v Oděse – to je prostě morální etalon, který neodolateně je třeba podporovat.

     1. Nóó, třeba do vedení inkluzek /debilizace/ dostali extra kádry. (třeba Šefčík ví jak je častovat, je otázkou) Asi s tím že čím hrneček načichne tím smrdí. Kam se hrabou mkultra.
      ctrl
      https://pravyprostor.net/ukrajinsky-poslanec-na-francouzske-televizi-podporil-vyslani-vojsk-eu-a-nato-na-ukrajinu-pokud-se-ukrajincum-nepodari-zastavit-ruskou-ofenzivu/#comments
      20:01:17 Odpovědět
      Tady asi zkouší hádanku co bylo dřív slepice nebo vejce.
      & kývače pro formanty – ešlakotkana egotautologie?

      1 % ovládá svět. 4 % jsou jejich loutky. 90% spí. 5 % je vzhůru a snaží se těch 90 % probudit. 1 % použije 4 % loutek, aby zabránily 5 % v probuzení zbývajících 90 %. Nechápeš co říkám? SPI DÁL…
      Text patří do obrázku ale nějak se to nezdařilo zkopírovat najednou.
      https://necenzurovanapravda.cz/wp-content/uploads/2024/04/The-All-Seeing-Eye-Illuminati-Symbol.jpg

     2. A proč ne? Rusáci ojebávali půl století nás, tak proč bychom neojebali teď my je?

      Dlužíme jim toho tolik, že můžeme posílat tanky na Ukrajinu ještě dalsích dvacet let a furt to bude málo.

      Platím tady daně, který jdou v drtivý většině na věci s kterejma nesouhlasím. To že konečně posilujem armádu a posíláme ten starej šrot udělat dobrej skutek je fajn.

      1. x-f: Například nás Rusové zachránili před „konečným řešením české otázky“ a vyhlazením pod taktovkou nacistů.

       Ale je hezké, že nikdo nepřipomíná Němcům třeba Protektorát a 400 000 českých obětí, Západu Mnichovskou zradu.

       Lidice, Ležáky, Terezín – to všechno je v oukeji.

       Ale tolik volů zjišťuje, že za jejich posraný životy a malý péro může Putin.

       1. Ale hovno. I maly dite vi, ze tady byli Amici driv, ale zastavili ale v Plzni a cekali az nas osvobodi rusove, protoze rusove s jejich dalsim postupem vyslovne nesouhlasili.

        Taky zapominate, ze si rusti osvoboditele leckde brali co se jim zlibilo, protoze se domnivali ze na to maji narok.
        Populacni exploze z nasledku znasilneni ruskym vojakem nenastala jen v nemecku, ale byla patrna i v Polsku a dochazelo k tomu i u nas.

        Taky asi zapominate, te nas v 68 nasilne vojensky obsadili, coz krom promych ztrat na zivotech znamenalo i zasadni ekonomicke skody v dalsich desetiletich.

        Zapadni staty se sice ne vzdy chovaly v nasem zajmu, kazdopadne nam zadny z nich krom nemecka nezpusobil takovou ujmu, jako rus.

        Dokonce i prime srovnani skod, ktere nam zpusobilo nemecko a ktere nam zpusobil rus by nemuselo jednoznacne vyjit tak, ze byl nemec horsi.
        Ono rus na nas totiz negativne pusobil mnohem delsi dobu.

        1. jakej rus tvl, coto meleš? to zas přehnal s drogama co :D

         1. Rus a sovet je to same.

          Sovet je rus+par podrobenych narodu co musi poslouchat rusa navic. Nic vic.

          V mych textech se casto vyskytuje oznaceni rus pro soveta. Stejne nasledne to spatne co zbylo z rozpadu soveta byl rus, takze je to prehlednejsi, protoze pro vyjadreni zla jak za soveta ci za rusa mame stale stejny vyraz – rus.

          1. A koho ty tvoje lingvistické a nominální kníky zajímají?

          2. Behekokot se ptal, tak mu odpovídám.

           Když tě to nezajímá, tak proč se do toho sereš? :D

          3. nemusíš zrovna dokazovat, jakej seš kretén, každejch 5 minut tvl

          4. To ne, v tom excelujes kazdodenne hlavne ty behehe.

        2. Oni hlavně Rusové s těmi nacisty skutečně bojovali. Poměrně velký počet vojáků Rusé armády tu zahynul, abychom mohli žít jako Češi.

         Počet obětí Američanů na československém území byl minimální, a většinou se spíše ožrali a měli smrtelný úraz než v boji.

         Zrovna v Plzni se Amíci paktovali s nacisty poměrně dost. Zkuste historické záznamy. Plzeňané se ptali „what the fuck“.

         V 68 nás násilně obsadili především Ukrajinci, když jdeme do tuhého.

         Západní státy nás prodali Hitlerovi. Prostě nás Hitlerovi darovali v rámci Mnichovské zrady. Francie a Británie pak suše sdělili, že obranné smlouvy s Českoselovenskem nebudou respektovat. Přeci si kvůli smradům jako je Čech nebudou pálit prsty. Poté, co Chamberlain zaprodal Čechy Hitlerovi radostně oslavoval, že přinesl světu mír.

         Vy jste přesně ten typ člověka, který kdyby veteránovi války řekl vaše názory, tak vám dá po právu přes držku. Pálí vás dobré bydlo.

         A jak už bylo psáno, to že máte malé péro a jste nespěšný u žen i v životě – to není vina Rusa. Za to si můžete sám, za váš posraný život.

         1. Kdyby rus dovolil americanum pokracovat v osvobozovani ceskoslovenska, tak tady umirat nemuseli.

          Ono to ma dalsi duvod. Nemci nechteli skoncit v rukou rusu a utikali se vzdat na zapad spojencum. Se spojenci by pravdepodobne tolik nebojovali a spis se jim vzdali.
          U rusu vedeli jak s nimi budou rusove zachazet a asi jim z toho vyslo, ze budou radsi bojovat do poslednich sil, nez se vzdat rusum. Vzdyt se jich taky vetsina z ruskeho zajeti nevratila.

          Ten argument, ze nas v 68obsazovali spis ukrajinci, nez rusove tady pada casto.

          Nejak si nevybavuji, ze by ukrajina tehdy byla samostatny stat a mohla o tom nejak rozhodovat. Slo o armadu pod velenim sovetskeho svazu, nikoliv ukrajiny.

          Podle stejneho argumentu bych mohl tvrdit, ze Hitler byl rakusan a ne nemec a tudiz celou druhou svetovou valku ma na krku Rakousko… Samozrejme jde o vasi demagogii. Nic vic.

          Jinak co se tyka vasich osobnich invektiv.
          Ja si na svuj zivot nijak nestezuji.
          Pero mam pry nadprumerne, zeny jsem mel v zivote vzdy krasne. I manzelka je podle kamaradu na me prilis krasna.
          Pracovne jsem pomerne uspesny. Platove se pohybuji tak ve vrchnich 2% (namerenym IQ take ;)) a mezirocni narust mzdy mivam vyssi,
          nez je inflace. Kupodivu se to podarilo i v poslednich spatnych letech, takze nemam tendence spojovat valku na ukrajine s nejakymy negativnimi dopady na svou osobu, jak naopak cini spousta mistnich vohnoutu, kteri by si prali aby se ukrajina co nejdriv vzdala, protoze si z vejplaty poridi min sojovejch parku, piva a nafty.

          Takze ja se mam skvele a skutecne si na zpackany zivot narikat nemohu. Vase invektiva tak nemohou padnout na urodnou pudu nejakeho bebicka ci mindraku. Budete to muset zkusit jinudy.

          1. x-f: Němci věděli, že Amíci podporují nácky, to je celé. Však Amíci na to časem dojedou.

           Amíci zabránili potrestání vysokých nacistů, namísto toho jim dali USA občanství a změněnou identitu. Proto se tu znovu náckové vynořili, to je celé.

           Platově jste možná úspěšný, ale mozkově jste handicapovaný. A za váš mentální handicap nemůže Rus. A že si vás handicap pěstujete vymýváním si vlastního zbytku mozku – to už je zcela vaše zásluha.

           Rus opravdu nemůže za vás posraný život. Když si budete prodlužovat péro tím, že vyděláváte a tím, že budete svůj nedostatek mozku svádět na Rusy – pořád budete stejný ubožák s malým pérem. I když budete nenávidět Rusu až puknete zlostí, vaše péro to neprodlouží. Budete pořád stejný sráč s vymletým mozkem.

          2. Tolik hlouposti a žluče najednou, to nepůsobí úplně silným a vyrovnaným dojmem. Asi je načase si nechat přepsat notičky. A taky se dovzdělat z historie.

          3. Alan.Cox 7.5.2024 v 13:16

           Já jsem se svým IQ okolo 140 celkem spokojený. Tak nějak mě to stačí.
           S pérem taky nemám potřebu nic dělat. Manželka o něm mluví jako o kládě a to mě taky stačí.
           Pokud nevěříte pošlete manželku. Ale trochu se obávám, že takový kokot jako vy bude mít doma nějakou hnusnou megeru, tak z toho spíš nic nebude. Taky na co by jste vy tak mohl utáhnout nějakou zajímavou babu že.

          4. x-f: Já myslím, že vaše inteligence tu byla dána najevo dostatečně.

           Prostě jste bourec, který má Einsteinovo IQ, vydělává víc než Rotschild, vaše péro vám může závidět i pornoherec. Zapomněl jsem na něco?

          5. Uz zacinas chapat. Parada. Sice to trvalo, ale na dutohlava jako jsi ty … Dobrej ses ;D

          6. x-f: Ano, osoby mající Napoleonský komplex jsou vcelku čitelné.

        3. Amíci do Evropy nepřijeli osvobozovat, nýbrž aby si zajistili podíl na kořisti. Amíci „osvobozováním“ Čech zabili víc lidí než padlo Amíků. V Plzni, kde se každý rok koná divadlo na počest „osvobození“ vybombardovali školu, v které zahynuli desítky dětí.
         Amíkům vůbec nevadily nacistická zvěrstva a ještě s nacisty čile obchodovali.
         Aha, takže v našem zájmu nás západní státy v Mnichově zradily a napomohly Hitlerovi rozpoutat II.světovou.
         A hned po skončení II. světové nám Západ začal škodit ze všech sil, protože Masaryk odmítl Marshalův plán.

         1. Přesně tak.

          Amíci zcela záměrně nechali tíhu osvobozování na Rusech. Do bojů se zapojili až ve druhé polovině války, aby jim neušel podíl na kořisti.

          Amíci to dělají pořád stejně – práci, škody, oběti nechají na jiných národech. A pak si přijdou vylízat smetanu. Stejně tak to udělali i ve 2. světové válce.

          Mimochodem, na plzeňských oslavách osvbození letos (2024) se hajlovalo a objevovaly se hákové kříže. Je z toho trochu mrzení, ale tak to přesně bylo. Amíci se paktovali v Plzni s nacisty – a obě skupiny terorizovali Plzeň.

          1. U nás v ČR se říká slíznout smetanu. Ne vylízat. Asi vám to špatně překládá Ivánku.

          2. A až vám Ostravák řekne, že jsi pyča, nezapomeňte ho opravit, že se to píše s měkkým i. A nazvat ho Rusákem.

          3. x-f: Kdybyste uměl česky, tak mi opravíte jiné věci. Například „obě skupiny terorizovalY Plzeň“. Ale vy česky neumíte.

          4. Víte že Sověti a Němci byli při dělení Polska velcí kamarádi?
           No a pak se tak nějak rozkmotřili, takže proč by se Američani měli plést do rozepře dvou bývalých kamarádů? Když navíc válčili s Japonskem.

          5. Víte, že Polsko vyhlásilo naráz válku Němcům a Sovětům? Ono se na tuto kapitolu dějin 30. let 20. století dost rádo zapomíná. Ale poměrně hodně to objasní mnoho z dění té doby.

          6. Polsko bylo napadeno Sovětským svazem BEZ vyhlášení války a ani Polsko a ani Sovětský svaz válku formálně nevyhlásili.
           Ale příspěvek byl o tom, proč by se Američani měli plést do konfliktu mezi dvěma bývalými kamarády?

          7. Latimerie podvina: Polsko oficiálně vzkázalo jak Německu, tak Sovětskému svazu – že ho válečně napadne a zabere si jeho území.

           Poláci byli totiž vyštengrovací Brity, kteří jim – lživě sdělili, že v případě války s Německem či SSSR jim Britové přijdou na pomoc. Což samozřejmě neučinili, a proto to dopadlo 1939 jak dopadlo.

           Polsko se chovalo jako osamělý cikán: „Héj, brácho, já ťa podřežu, protože na Západě mám brachu v panelaku a on ma kudlu a loďky. Takže, Němeci a Sověti – my vás válečně přepadneme a dobudeme.“

           Naštěstí, Latimerie podivna, historické záznamy existují. A toto je poměrně známá věc, která je široce zdokumentovaná.

          8. Já to zkusím zopakovat. Proč by se Američani měli plést do konfliktu mezi dvěma bývalými kamarády a to nacistickým Německem a „komunistickým“ Sovětským svazem?

          9. Sovětský svaz a nacistické Německo spolu nebyly kamarádi. Kamarádi nacistické Německa byly ty státy, které financovaly jeho vyzbrojení v rozporu s Versailleskou dohodou. Kuriózní je, že to byly ty státy, které tu dohodu uzavřely.
           Ale Američani se přece pletly do „konfliktu“ mezi nacistickým Německem a SSSR. Zásobovaly Německo potřebnými surovinami. Zvěrstva páchaná nacisty měli u zadní části svého těla.

          10. 23.8.1939 uzavřeli Sovětský svaz a nacistické Německo smlouvu o neútočení. Ve smlouvě se obě strany zavázaly, že nepoužijí vojenskou sílu proti druhé straně a nespojí se s jejími nepřáteli.
           28.9.1939 uzavřeli Sovětský svaz a nacistické Německo smlouvu o přátelství, spolupráci a vymezení demarkační linie.
           11.2.1940 uzavřeli Sovětský svaz a nacistické Německo smlouvu o ekonomické spolupráci.
           Sovětský svaz a nacistické Německo nebyli jen kamarádi, byli to velcí kamarádi.

          11. Latimérie podivná:

           26. 1. 1934 uzavřeli Polsko a nacistické Německo pakt o neútočení – Pilsudski-Hitler pakt. (https://cs.wikipedia.org/wiki/N%C4%9Bmecko-polsk%C3%BD_pakt_o_ne%C3%BAto%C4%8Den%C3%AD)

           Mimochodem, Poláci tím prolomili separaci nacistického režimu Adolfa Hitlera, který se ocitl v izolaci, a nikdo se s ním nechtěl bavit. Až Poláci otevřeli Pandořinu skříňku, a paktem Pilsudski-Hitler vyvedli Adolfa Hitlera a nacistické Německo z mezinárodní izolace. A tím mají dost značnou vinu na dalších událostech následujících 10 let.

           Poláci tak prolomili mezinárodní blokádu nacistů – debilové.

           Následovalo mnoho paktů západoevropských států s Hitlerem. Asi tak deset, patnáct. Například 1038 francouzsko-německá deklarace o neútočení. Další si dohledáte.

           A teprve, když prakticky celý Západ měl s Hitlerem pakty o neútočení, tak je nakonec uzavřel i Sovětský svaz.

           To je prostě propaganda. Západ má hnůj a nemorální svinstva ohledně Hitlera tak obrovsky, že mu nekouká z hoven ani čepice. Ale přesto ukazuje tam, kde je čistěji – na Sovětský svaz. A Latimérie podivná nám tu přepisuje historii 30. a 40. let 20. století pomocí lživé propagandy.

          12. Latimerie podivna

           Jestli tím napadením Polska myslíte to v září 1938, tak to nebylo napadení nýbrž osvobození území okupovaného Polskem – Ukrajiny, Běloruska. Sověti si vzali zpátky jen to území, které jim právoplatně patřilo.

          13. Taky se zapomíná na to, že blbej Polák 2x mobilizoval, aby nasral Němce…
           Polák si totiž fakt v té době myslel, že Němce porazí…

          14. To my jsme chytrejsi. Minule nas chteli poslat ya Ural, ted to aspon bude bliz. Ale treba se z toho zase vysekame kolaboraci a praci v tovarnach pro agresora.

          15. Venca P.: A když tedy Polsko dosáhlo svého, a soused vyslyšel jeho přání, že s ním Polsko chce válčit – tak nemobilizovalo Polsko vůbec.

           Polsko prostě mělo mít příčetné lidi ve vládě ve 30. letech 20. století. Zatím se zdá, že tam měli ekvivalenty Volodymyra Zelenského, a nejspíše fetovali taky.

          16. Vylizat se chodi ta vec, kterou si zrejme jeste ani nevidel. Blboune

          17. Pak se moc nemluví o tom, že celou válku USA firmy zásobovaly Říši. Komupak patřil / akcie Opel nebo VW? Komu patřily rafinérie v Rumunsku? Komu patřili akcie Škody Plzeň?

          18. Venca P.: A nebo že známá firma IBM pomocí svých databázových strojů, které poskytla Německu, umožnila rychlejší holokaust nejen Židů.

           Ta čísla vytetovaná na pažích koncentrákových vězňů – jsou id čísla v databázových IBM strojích.

          19. Na kazde valce se napakuje, kdo jen muze. Valka je sice tragedie pro lidi, ale uzasny obchodni artikl. A po ni taky. Kecy o lidskych zivotech vidime i ted na UA, jak funguji. Kazdej z vysoka sere na zivoty Ukru, podstatna je konzumace zbrani, prerozdelovani majetku, rozkradani financni i nefinancni pomoci a teseni se na povalecne porcovani.

           Vzdyt je to porad to same. Vsechny ty valky jsou uplne stejny.

          20. Sysop: Amen, kde to mám podepsat?

           Hitler ani Zelenskij by se do války nemohli pustit – ba ji ani začít – bez židovských USA bankéřů. A o tom to je.

           Válka na Ukrajině je především kšeft. O to více ba blití jsou ty falešné řeči o boji Ukrajinců za vlast. Zřejmě proto, aby mohli zgenocidovat půlku Ukrajinců od roku 2014. A zřejmě proto, aby hrdinní Ukrajinci vybojovali svou vlast pro BlackRock a Monsanto.

      2. Jen debil nebo totální blbej pacifista si může myslet, že posilujeme armádu:)
       https://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Ceskoslovensk%C3%A9_letectvo

       Kolik, že to měla ČSSR nadzvukových letadel a kolik jich máme nyní?
       Kolik bylo tanků a kolik jich je teď?

       Po vítězném listopadu 1989 jsme byli dobrovolně KoZa totálně odzbrojeni a zůstal nám leda tak malý expediční sbor, který se dá poslat leda tak na pasáky koz do Afgánistánu.

       Pokud by se Rus a nebo Polák zbláznil a šel na nás, tak nás nyní naše úžasná armáda neubrání ani jeden týden….

       1. Od nas se ocekava jen to, ze budeme financovat, ergo nakupovat zapadni techniku. Zatim se po nas nic jineho nechce. Az dojdou Ukri, taxe uvidi. Pro rozhodnuti o nasem osudu si do Mnichova Langley nekdo z nasich vojenskych sluzeb skoci.

   2. Jan Mrcasík: To se dnes takto nedělá. Dnes se objeví na místě Polska, Rumunska a pár dalších států skupiny teroristických islámských radikálních skupin Al Šoroš Tálibán. Ty se zcela vymknou kontrole, ukradnou státům zbraně a munici a vytvoří bezletovou zónu na Ukrajinou. Západ vyhlásí na ně zatykač, ale k ničemu se nebude mít. Prostě se je nepodaří dostat pod kontrolu.

   3. Souhlas. Ale co třeba nějaká omezená forma, viz má reakce výše?

    1. Ona může třeba v Berlíně vybuchnout továrna coby varování proti omezené formě, víte…

    2. A už jsi se nechal, Zamazale, odvelet, na frontu?

     Nebo nám jen dáváš morální rady, co mají pro vítězství s Ruskem udělat JINÍ? Takových vyčůránku jsou všude plné pytle.

    3. Jaroslav Zamazal: doporučuji načíst to IHL, hned bude všechno jasnější. Omezená forma neplatí – přímým účastníkem konfliktu, a tedy ve válce s Ruskem, by byl každý, kdo:
     1) vystřelí munici na protiúčastníka konfliktu v rámci konfliktu – lhostejno zda na letoun, tank nebo ŘSPDL
     2) logisticky podporuje bojové akce ze svých základen (např. dovolí ozbrojené UA stíhačce start na misi ze svého letiště – neplatí pro neozbrojené přesuny, kde z dané základny startuje letoun/tank/cokoli neschopné přímé bojové akce)
     3) poskytne straně konfliktu zpravodajské informace v tzv. „weapons-track quality“, tedy v téměř reálném čase a přesnosti schopné navést zbraně i na mobilní cíl, oproti přibližným nebo mírně zastaralým datům, kde si účastník konfliktu musí přesnou aktuální pozici cíle dohledat sám

     Naopak stranou konfliktu není ten, kdo by např. vymáhal ozbrojenou neutralitu (nad svým územím střílel/ozbrojeně vyháněl na všechny účastníky konfliktu, kteří mu jej naruší – viz Rakousko za Jugošky), nebo se brání (např. sestřelit ruský Šahed nad Rumunskem by nebyla účast na konfliktu ale sebeobrana, ditto ale na hraně v rumunské půlce Dunaje), nebo dodává zbraně (to jen vylučuje Neutralitu, protože dle úmluv neutrální stát nesmí ani dodávat zbraně žádné straně žádného konfliktu-)

     1. Díky. ad 3 – není tedy Západ už nyní účastníkem kvůli dodávání informací ze satelitů a příslušných letadel kroužících v okolí vzdušného prostoru Ukrajiny?

      1. Oficiálně není, ale Rus není idiot, takže ví, že je …
       Rus hraje šachy a jde mu to moc dobře..
       Nyní je odzbrojená jak Ukrajina, tak celé NATO. Nejsou patrony do kanónů a nejsou rakety do Patriotu…
       Frantíci i kdyby fakt chtěli tak na Ukr. nemůžou poslat víc jak 20tis vojáků….

       Ty si myslím zmrd – provokatér. Kdo tě platí, přímo Langley nebo snad zmrd Koudelka? A nebo snad Černochová, sem slyšel, že AčR má v Olmiku centrum PSYOPS?

       1. Rus to ví. Když trefí nějaké vojenské středisko svou raketou, jako naschvál v ní zahyne pár desítek Francouzů nebo Britů nebo Američanů. Největší počet mrtvých na Ukrajině mají zatím Francouzi.

        Anglosasové mají velký počet nezvěstných důstojníků, u kterých se oficiálně neví, kde jsou. NATO hledá velký počet své generality. Reálně jsou samozřejmě padlí na Ukrajině, ale oficiálně jsou nezvěstní, a nikdo neví kde pobývají.

   4. Klídek Jene. Počítej do deseti, namísto házení perel. Já většinou počítám až do sta.
    Pitvat jakýkoliv výron v tomto článku i diskusi je stejné, jako pitvat a velebit vítězství Sparty nad Baníkem v bufetu na Bazalech. Tolik nevědomosti, ideologického zaslepení, ignorace reality, dvojího metru, xenofobie, nenávisti a prosté tuposti už jsem dlouho pohromadě neviděl. Bohužel i u lidí mimo politiku docela normálních, profesně vzdělaných, zdatných a znalých.
    Jediné, o čem propagandistické pojednání i diskuse vypovídá, je bohužel vysoká účinnost marketingově PyjáRistické propagandy šířené veřejnonápravně majnstrýmově podvědomě „product placement“ a důsledný ideový výplach ofčanských lebek zakládaný již od mateřských škol.
    Stokrát opakovaná lež se stává pravdou.
    Též digitálně šmatlafounová sociální kultura se zapouzdřenými diasporami a krvelačnou nenávistí vůči nositelům jiného názoru namísto respektování, vyslechnutí, argumentace, diskuse, sebevzdělávání. Útok nejlepší obrana, kuře rodič slepice, holinky = hodinky. Hovniválové si nesmiřitelně tlačí svoje kuličky navzdory čemukoliv, dokud nezavalí je samotné.
    Omlouvám se několika málo logickým, pragmatickým, rámcově právaznalým a nestranným komentátorům.

    1. Malej Jarda: Existuje názor a fakta. Ta kultura Malých Jardů, které si to pletou, je poměrně děsivá.

  5. Když dáte ukrajinskému Davidovi pořádný prak, tak ho akorát čórne. Oligarchové si koupí o pár desítek luxusních vil na Západě víc, o pár luxusních bouráků víc. A jejich souložnice dostanou volnou kreditku do luxusních pařížských zlatnictví a salónů. Jiný efekt to mít nebude.

   Postavte všechny potomky ukrajinských oligarchů a kyjevských úředníků do první linie. Vytvořte speciální batalión přímo v Časov Jaru, a pošlete ho proti Rusům. To je jediný moment, který by dovolil uvěřit, že opravdu chtějí Ukrajinci cokoli jiného než krást, vraždit a náckovat.

   1. Ale to zas přeháníte.

    Jistě, že v každé válce si někdo namastí kapsu, ale těžké vybavení typu samohybných houfnic, vozidel Bradley, raket ATACMS nebo baterií Patriot se na černém trhu zašmelit nedá. A to je to, co bych osobně označil za „pořádný prak“.

    1. ukravínci nedokážou zašmelit jenom to, co je přivařený nebo zabetonovaný, a to eště jenom proto, že to bylo zpravidla zavařený a zabetonovaný eště v sovětským stylu (když to udrží dvě vosmičky, dáme tam tři desítky)

     1. Když je považujete za tak totálně zdegenerovaný národ, jak si vysvětlujete, že po 800 dnech válčení pořád ještě Rusové nezvítězili? Proti nepoužitelným vojákům, jaké si představujete vy, by to přece ruská armáda měla mít poměrně snadné.

      1. selektivní čtení?

      2. Jak dlouho museli válčit Spojenci se svojí převahou v počtech lidí v i v průmyslovém potenciálu a rovnocenností v kvalitě, než zdolali nacistické Německo? Po Normandii bylo definitivně rozhodnuto, a stejně to trvalo ještě skoro rok.

       1. Jenomže Behemot tvrdí, že „ukravínci nedokážou zašmelit jenom to, co je přivařený nebo zabetonovaný,“ a obecně je líčí jako neschopné troglodyty v uniformách.

        Ani ten největší jestřáb na západní straně by Německo roku 1944 nepopsal takovými slovy.

        1. Marian Kechlibar: že se Vám do toho pletu, ale Vaše diskuse s Behemotem a tím tragickým navrátilcem A.C (kterého pravděpodobně vykopali zase odjinud a tak to přišel zasírat sem) do puntíku potvrzují, že když se začnete hádat s blbcem, za chvíli se hádají blbci dva. Zkuste si dát den oraz a pak si to přijít zpátky přečíst. Nebo jak praví jiný klasik, “Never wrestle with a pig because you’ll both get dirty and the pig likes it.“

         1. moje oblíbené je „arguing on the internet is like running in the special olympics – even if you win, you are still retarded“

          1. Lukas B.: Na kvalitní argumentaci musejí být dva kvalitní diskutující. Drtivá většina diskutujících nechápe, že realita je etalon pravdy. Že přání, sny, ideologie, tunelové vidění, filmy, názory – nejsou nic, pokud to realita nepotvrdí.

           Kdysi to byla nosná myšlenka vědy – hypotézy potvrzovat vědeckými metodami, tedy v realitě. Ale kdeže loňské sněhy jsou.

           A když někdo nemá na kvalitní argumentaci nebo není v realitě, pak mu nezbývá než vymýšlet idiomy jako „argumentovat kdekoli je jako běh speciální olympiády … je to retardované“. To je ale jen projekce vlastního nitra a handicapů do vnějšího světa, nikoli pravda, že ano.

          2. Mě třeba pořád nepřestane fascinovat, jak se tolik dospělých lidí v diskusích hádá jak malé děti. Většinou zaslepení, přesvědčení o své pravdě, nenaslouchající druhé straně, vzájemné nepochopení apod.

           Jeden případ se tady opakuje snad donekonečna – A:“asi jsi nepochopil co jsem tím myslel“ – B:“aha, tak mi to vysvětli ještě jednou nebo jinak“ A:“Přečti si to ještě jednou a nauč se porozumět textu, jinak se s tebou nebudu bavit“ – a toto v různých obměnách.

           Ten příměr k paralympiádě používám docela často taky :) A proto se do diskusí s troly téměř vůbec nezapojuju. Proč taky, ztráta času.

          3. zzw30: Takže ztrácíte čas jako idiot, abyste sdělil příměr k paralympiádě. Namísto toho, abyste si našel postup, který funguje.

         2. fatdwi: Držím se vašeho hesla, že když se začnete hádat s fatdwi, za chvíli se hádají blbci dva.

          1. Tak občas je to i proto, že fatdwi má disociativní poruchu osobnosti:)

         3. Já občas rád vyrážím na safari do divočejších koutů internetu :)

          1. občas pro prdel, jinak se to tady už leta brát nedá :-)

        2. Ale ale, že by ti schopní tam měli podobný mustr jako tady dříve ti s modrou knížkou byť jen povinné ZVS? Prostě se narodili se stříbrnou lžičkou v hubě a šacují si domorodce po eu z daní na dávkách byť mnohdy z luxusních kár, no ne?

         Jinak vás asi překvapí že u zevrubných prohlídek branců zjistili že až třetina prodělala infarkt. Možná i proto to odpískali že budou žoldáci. To bylo po pozvratu kdy většina zůstala netečná třeba k umrzlým lidem na ulici a i ten vstup do „kariér mladým se jim nedařil s tím v čem vyrůstali a znali dříve narození. Ne nadarmo se říká že revoluce smete děti a je natalita 1,2? pořád takže se asi „revolucionuje stále. Dříve byli naopak komise na potraty, sice aby tomu zamezili ale bylo to v +. O něčem to svědčí, ale asi to nenotuje se slovy nutelliéra že se máme nejlépe v historii. Rautýři asi ano.

       2. Na jatkách v Normandii bylo rozhodnuto leda houby.
        Ještě v pár měsíců před koncem války v Ardenách dostávali od volksturmu a hitlerjugend na pervitinu tak strašně přes držku, že se modlili k ruským svatým nácky je rusové na té východní frontě pořádně zaměstnali.

        Bez toho by celou západní frontu náckové rozemleli na paštiku.

        Proč asi Západ souhlasil na Jaltě s tak masivními ústupky ?
        Přece protože byl vůči nacistům prakticky bezbranný. Britská armáda byla tak pro legraci.
        A zbytek evropy obsazený nacisty.

        To že se to všechno v hollywoodských filmech pak překroutilo a postavilo na hlavu, je už věc druhá.
        Naivní mamlas je ten kdo tomu věří.

        1. „Ještě v pár měsíců před koncem války v Ardenách dostávali od volksturmu a hitlerjugend na pervitinu tak strašně přes držku“

         Bad history. Operaci Wacht am Rhein došla pára během 14 dní a poté, co se nebe vyjasnilo, se fricové stali kořistí spojeneckého letectva.

         A ty jednotky v Ardenách nebyl žádný Volkssturm, ale zbytky toho lepšího, co ještě v řadách SS a Wehrmachtu zůstávalo, i když perník se nepochybně sjížděil i tam.

         1. Aha, takže jednou za vítězství rusů může mráz, podruhé za vítězství nácků mraky.

          Nějak se mi ty anglosaské pohádky začínají přejídat.

          Nicméně nejvíc se „spojenecké letectvo“ vyznamenalo bombardováním civilních cílů a infrastruktury v Československu na jaře 1945.

          Kdo ví odkdy vlastně jela naplno „operace Unthinkable“ ? Zjevně nejmíň od začátku roku 1944 ty nácky šetřili „na horší časy“ a aby nechali rudou armádu co nejvíc vykrvácet a aby neměli v ČSR pořádné zázemí a funkční průmysl.

          1. Ti co by se podepisovali na tank jak se jmenoval „tomáš? nepřesvědčíš, žel.

          2. Čtrnáctidenní pomíjivý úspěch bych nenazýval vítězstvím. Ardeny bylo jedno velké plácnutí do vody, které oddálilo pád Říše o pár týdnů.

           Nebo žijete v nějakém světě, kde Ardeny jsou vítězstvím Němců a eliminace německého výběžku fronty během ledna 1945 anglosaskou pohádkou?

          3. Mezitím rudá armáda sváděla těžké pouliční boje v Berlíně, zatímco se spojenci motali po Ardenách a náckové je tam stříleli jak králíky.

           Kdyby sověti tak moc nespěchali na západ, tak:

           a) by zamordovali náckové řádově víc spojeneckých vojáků

           b) by české ztráty by byly řádově vyšší a z Prahy by zbyla kůlnična na dříví se statisíci mrtvých

           c) by zahynulo řádově míň rusů v Dukle apod.

           A blboun nejapný se pak posmívá, že „nás mnogo“ ha ha chi chi.

           Myslím že tady se rusové výrazně poučili, a tak sedí s prstem v nose v zákopech a dělostřelectvem šrotují útočící banderovce.

           Kdyby to dělali jako tehdy, tak by sice už dávno byli v Kyjevě, ale ztráty by byly obrovské.

         2. Ne. Pervitin už v té době nefasovali a jeho prodej civilistům byl zakázán.

     2. houfnice esli myslíě ty sračky původem z 2. světové, tak to je fakt, že to už pomalu ani čmoudi v negerstánech nechcou, a bredly je sráč dobrej tak proti těm kozomrdům, v konfliktu tédle intenzity hoří každej den, pže to sundá prakticky všecko vod 30mm autokanónu nahoru, což se tak nejak vod lehkejch BVP čeká – akorát že to má i obrovskej profil, v tomdle terénu zoufalou neprůchodnost (takže výhoda mobility je v prdeli) – všecko charakteristiky akorát velice špatnejch, pouze hubou vychvalovanejch wágnů

      1. Hele, já myslím, že byste nechtěl stát ani proti Bradleymu, ani proti Caesarovi, Behemote :)

       Rusové čím dál častěji jezdí do boje v čínských mašinách, kterým se slangově říká golfové vozíky, a ve kterých bych nechtěl čelit ani nasranému gangsterovi s Glockem.

       1. no tak vole furt aspoň jezdijou – zato zmobilizovaný ukravínce vyklopí pět kilometrů vod fronty a pošlou je tam marš pěšky, a pokud to koupí, buď se doplazí na vošetření těch 5 kilometrů zpátky, nebo je tam nechají zdechnout, pže už nemají ani blbý taksíky, na který by načmárali červenej kříž a mohli jima vozit raněný

        ale to byly starý zprávy před víc než tejdnem – teď už, vyjma asi posledních 2-3 opevněnejch míst, který zanedlouho padnou, ukravínci po prolomení fronty v podstatě hlavně ustupujou o kilometry za den, už ani nestíhají posílat pomalu nevozbrojený brance na frontu, aby aspoň zdrželi postup vo pár desítek minut, aby se azovácký bandy a jiný velení mohlo včas zdekovat

        1. A môžeš mi teda vypočítať, za ako dlho pri takomto ukrajinskom ústupe bude viať ruská vlajka na radnici v Kramatorsku?

         1. Kdyby Rusové chtěli, tak zítra ráno mají celou Ukrajinu.

          Ale cílem Rusů není dobýt Ukrajinu – jejich cílem je denacifikace, demilitarizace a odpojení od barevných revolucí a podvratných akcí USA a Západu.

          Proto Rusové jedou styl nechat ekonomicky, vojensky a lidsky vykrvácet jak Ukrajinu, tak Evropu, tak jakoukoli další zemi, která se na boji za americké zájmy účastní. Není v jejich zájmu rychle dobýt Ukrajinu.

          Brzy nebude na Ukrajině žádný živý nácek, žádný hrdý zástupce Bandery, Šuchevyče, následovník SS Galicia a další, který by chtěl bojovat proti Rusům. Tedy denacifikace.

          1. Bravo za skoro přesnou kopii vyjádření generála Pelze. Vidím, že jste fanoušek. Nepromeškejte další díl, tam to generál bude vědecky vysvětlovat :-)

          2. Jaroslav Neveris Zamazal: Když realita dělá to samé, co tvrdí Zamazalem nenáviděná osoba X – tak se Zamazal zachová jako malé dítě. Zakryje si oči, a myslí si, že to přestalo existovat.

           Já sice chápu ego-obranné mechanismy Sigmunda Freuda a Anny Freudové. Jen dodávám, že Sigmund Freud je považoval za znak nedospělosti.

          3. Alan.Cox
           To je tím, že ti ignoranti a váleční štváči věří svým vlastním lžím jako například, že Putin napadl Ukrajinu jen proto, že ji touží obsadit a ovládnout (asi už v Rusku není dost místa). A denacifikace je sprostá lež, žádní banderonacisti tam nejsou a vůbec nestaví banderovcům sochy a nepojmenovávají po nich ulice. A vůbec na Ukrajině neprobíhala 8 let občanská válka podporovaná KoZa.

          4. leon: a to neodolám. Je Rusko největší stát na světě? A jak se to prosím pěkně stalo, když před 7 stoletími vládli ca. 13,000 km2? Hezky se usmívali na své sousedy a ti se s nadšením vrhali do jejich náruče?

           Anektovalo Rusko Doněckou, Luhanskou, Chersonskou a Záporožskou oblast, nebo ne? Napsal si to Putin do Ústavy, nebo ne?

           Vysvětloval Putin sáhodlouze, že celý Donbas a levobřežní Ukrajina patří Rusku, nebo ne?

           Těším se na odpovědi.

          5. Jan Mrcasík, 22:53: A jakpak se stalo, že USA má 50 států? Že by třeba ještě historicky nedávno anektovali půlku Mexika? Nebo tak něco?

          6. Jan Mrcasik
           Rusko v dávné době rozšiřovalo své území stejně jako jiné státy.
           Je anexe a anexe, že. Rusko anektovalo tyto oblasti až po osmi letech ukrajinské občanské války a ne násilím.
           Putin splnil přání obyvatel oblasti.
           Přitom stačilo dodržet Minské dohody a k anexi by nedošlo. Jak už ale víme cílem bylo zatáhnout Rusko do zástupné války KoZa proti Rusku.

           Bonusová otázka: proč Amíci dosud okupují Německo a Japonsko? A vůbec co mají co pohledávat v Evropě??

          7. Díky, tohle si rád přečtu podrobněji. Na první dobrou z toho vychází, že attrition war je brutus. A že Západ to podcenil a jeho úsilí dosud je ve stylu příliš málo přiliš pozdě. Tj. že by měl přitvrdit. S tím naprostý souhlas.

           Ovšem nemyslím, že tohle je ruský cíl. Kdyby měli možnost přejet Ukrajinu blitzkriegem, tak to udělají a také to zkusili. Podělali to. A teď se tváří (a jejich klaka to rozhlašuje), že vlastně vždycky chtěli postupovat pomalu a jistě a že vsjo idjot za planom.

          8. V jakém roce anektovaly poslední území USA, a kdy anektovalo poslední území Rusko?

           Bonusová otázka, ještě lepší: kdy anektovaly poslední obydlené území USA, a kdy Rusko?

          9. Jan Mrcasík, 23:11: Vy se chcete pustit do sporu o vyhlazení nativním Američanů a jejich genocidě ze strany USA! To máte odvahu! Nutno říci, že každý běžný Američan by takové téma opravdu nenadnesl a byl raději ticho.

          10. Alan.Cox: Možná jsem to už zmiňoval, ale z vyprávění své tety vím, že obživou jejích bratranců v USA bylo ještě v prvním desetiletí 20. století střílení indiánů za prachy.

          11. AC: Tak když už se chcete pouštět do genocid, jakpak získalo Rusko přístup k Černému moři, kolik % Čerkasů přitom vyhladilo, a jakými metodami schválenými z jak vysokého postavení?

          12. Jan Mrcasík: Já se do genocid pouštět nechtěl. Jen vy jste hořel touhou dokázat, že Západ pracuje morálními metodami, a nikdy nikomu vlásek nezkřiví. Přitom takové uvažování je jen rozmazlenost z internetu.

           USA má za sebou rozsáhlé genocidy velmi fuj fuj metodami. Má za sebou otrokářský systém a dovoz otroků. Má za sebou anexi rozsáhlých území nejen z Mexika ještě v 19. století.

           Nebo bychom se mohli zajímat, jak získala Belgie své bohatství ještě na začátku 20. století, a kdo to odsral, a kolik miliónů obětí bylo. Klíčové heslo: Leopold II. Belgický.

           A klidně se budu bavit i o přístupu Rusů k Černému moři a Čerkasech, ale obávám se, že se vám to nebude líbit.

           Já se rád budu seriózní bavit, ale bez dvojího metru. Realita je taková, že Západ je nemorálnější, prohnilejší – a vše co vyčítá Rusko dělá ve stokrát horším podání. Co má Západ lepší je propaganda, která lakuje zločiny Západu na andělskou bělobu – to umí špičkově. Dokonce natolik špičkově, že spousta lidí pak má dojem, že Rusko je ďábel. Nicméně po faktické stránce bych se opravdu moc nepouštěl do srovnání konání Ruska a třeba Anglosasů. Protože Rusko by vyšlo při přísném faktickém srovnání téměř jako světec.

          13. Automatické opravy zmrvily text. Správně má být „Západ je nemorálnější, prohnilejší – a vše co Západ vyčítá Rusku sám dělá ve stokrát horším podání“

          14. no už ai v baštách nácků se vzpírají mobilizaci seč můžou a žencký tam pořádají protestní průvody, sypou se na komanda co unáší chlapy z ulice do kasáren, a tak, už se to kyjevské juntě sesype co nevidět

          15. Nejhorší je, že kdyby Zamazal chtěl opravdu ranit Rusko, tak pomašíruje do první linie. Hubou a popíráním reality, jako to dělá Zamazal, nikdo nikdy nad Ruskem nazvítězil.

           Váleční štváči jako Zamazal by rádi válku. Ale jen aby oni neutrpěli sebemenší bebíčko. Ta válka musí být tak, aby ji odsrali jiní. Ne ne, Zamazal ne, to by mu došly hnědé bezpečnostní spodky.

           Já bych všechny ty chtíče válek narval přímo do ostrých bojů. Nebo zastřelil dle rady Hemingwaye. Byl by na světě klid.

          16. Ale hovno. To plati i obracene. Kolik vas rusofilu tam odjelo bojovat proti tem banderovcum a nacistum? O
           Par kusu. To tam bojuje vic cechu v umrajinskych zakopech.

           BTW ja treba oravidelne posilam ze sveho prispevky na nakup zbrani pro ukrajinu. Tj strili m rusaky neprimo. ;)

           Nedavno jsem si dal oredsevzeti, ze budu posilat extra prispevek za kazdy prurusky clanek tady na webu, abych mistni rusofily nejak podporil. :D

          17. x-f: Kdo tady volá po válce z těch, co nemají proukrajinsky vymatlaný mozek?

           Je tu pár individuí, co chtějí válčit s Ruskem – jako pan Zamazal. Tomu je třeba doporučit, aby přestal s nevyžádanými radami, co mají dělat druzí. A sám si aktivně sbalil plnou polní – a šel dělat, co považuje za správné do první linit.

           Všichni, kdo chtějí válčit – ať jdou na frontu.

           Vyčúránci, co chtějí nechat válčit druhé – jsou nemorální hovada.

          18. x-f
           Jo, mezi námi je hodně nacistů a fašistů jako ty. Vždyť i za II. větové se řada států dobrovolně postavila na stranu Hitlera, stejně jako dnes se dobrovolně postavila na stranu Zelenského.

          19. Nackove jsou uz pres pul stoleti fuc.

           Jediny kdo tim jeste porad zije je rus, protoze boj proti nacismu je jedina dobra vec na kterou muzou byt v tech jejich srackach za posledni vic jak stoleti pysni (kdyz se primhouri oko a zapomeneme, ze tu valku s Hitlerem zacali).
           Oni zamrzli propagandou v druhy svetovy a ziji z toho dodnes.

           A jejich poskoci se podle toho neustaleho mavani fasisty poznaj na prvni pohled taky ;)

          20. x-f: Náckové jsou pryč? Od kdy?

           Petr Pavel nácky právě rehabilituje v projevu 8. května 2024:

           Pavel ve svém projevu upozornil na to, že role některých zemí se od druhé světové války změnily. „Rusko, tehdy Sovětský svaz, který byl podstatnou součástí spojenecké koalice, se dnes samo stalo agresorem a rozpoutalo na evropském kontinentu válku, jež si svou ničivostí nezadá s druhou světovou,“ řekl Pavel. Oproti tomu Německo se podle něj ze své historie poučilo.“ (https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/druha-svetova-valka-pamatnik-historie-vitkov-vyroci-pieta-prezident.A240508_083802_domaci_hovo)

           A je to!

          21. x-f
           Vyprávíš tady akorát Západem vymyšlené narativy (pohádky). Sověti tu válku nezačali spolu s Hitlerem, naopak se ji snažili zabránit. Existuje o tom spousta důkazů, které ale samozřejmě fašistický KoZa ignoruje. Ví totiž, že existuje hodně tupců, kteří jim takové pohádky žerou.
           Pakt Molotov – Ribbentrop byl dohodnut až jako poslední. Předtím uzavřely podobné dohody s Německem Francie, Anglie i Polsko.
           Co se pořadí týče, po svém nástupu k moci Hitler nejdříve sjednal konkordát s Vatikánem. Pak přišlo na řadu Polsko, které s nacisty 26. ledna 1934 v Berlíně uzavřelo smlouvu o neútočení – pakt Piłsudski-Hitler.
           Podepsal ji ministr zahraničních věcí Konstantin von Neurath a polský velvyslanec v Berlíně Józef Lipski a šlo v ní především o odmítnutí síly ve vzájemných vztazích, s tím, že oba státy se zavazují vše řešit jednáním. Smlouva ale neobsahovala zásadu neměnnosti hranic vůči třetím zemím, připouštěla možnost jejich „revize“. (Toho využili Poláci, když obsadili v září 1938 Těšínsko, což později Churchill komentoval: „Polsko se s chamtivostí hyeny účastnilo na oloupení a zničení Československa.“
           Mnozí historici sovětsko-německý pakt hodnotí jako účinnou a nezbytnou taktiku. Sovětský svaz totiž zůstal od Mnichovské dohody téměř izolován, protože hned po skončení mnichovské konference podepsal Chamberlain s Hitlerem britsko-německou deklaraci o neútočení, aniž to s Francií konzultoval či ji alespoň informoval. Zanedlouho obdobnou dohodu francouzsko-německou podepsal v Paříži Ribbentrop s Georgem Bonnetem.

      2. Ano. Bradley je srac, pac ho rozstrily kanony vod 30mm nahoru… :D

       To je jaksi vlastnost BVP. Zadny neni delany na to, aby to vydrzelo zasah 120mm kanonem debile.

       A pokud se nepletu, tak rusky BMP jsou konstruovany na odolnost zasahu do kalibru 20mm. ;)

       V tomhle jsou vsechny BVP plus minus stejny. Rozdil je spis ve vybave. Protitankove strely, system rizeni palby, cidla a termovize.

       V romhle si troufam rict je Bradley nad ruskou produkci

       Btw posledni verze co ted budou amici nakupovat (pro sebe, ne pro Ukrajinu) je uz vybavena i systemem aktivni ochrany

    2. Ovšem i u pořádného praku je potřeba kvantita. A ta na Ukrajinu zatím nesměřuje v dostatečné míře. Popisuje to ona klasická fráze: příliš málo, příliš pozdě.

     1. Cokoli jde na Ukrajinu, se šlohne. Ukrajinská oligarchie nechce bojovat, chce bohatnout.

      Nehledě na to, že aby se něco dodávalo na Ukrajinu, musíte to také mít. Dodávat něco co nemáte, je z hlediska fyzikálních zákonů nemožné.

      Ale už jste opakovaně dostatečně osvědčil, že realita není váš silný kůň.

     2. Ještě by se dalo dodat: příliš drahé, příliš komplikované, příliš choulostivé na údržbu, příliš rozmanité.

    3. Pokud si vzpominam, tak Nemci se shaneli na UA po nejakych 17 miliardach euro uz na konci roku 21. Ach ta nemecka Ordentlichkeit…

  6. @Dissenter > To nejses. Ja taky ne, ale protoze nemam v kokosu seno, je mi jasny, ze bezletovou zonu by nekdo musel vymahat, co znamena primou konfrontaci nejakych letadel nekterych aliancnich statu s letadly a PO ruske federace. Tedy zrejme valku, protoze jen letiste na Ukrajine by asi nestacila, ze.

 2. Jejna, ani jsem nedočetl…
  Petr Pelz, bývalý ředitel Vojenského zpravodajství a také bývalý velvyslanec v Afghánistánu…
  Nějaký rozhovor s ním jsem slyšel. No tahle agytka, že je prokremelský zmrd a kolaborant mi moc nesedí. Jen to není člověk, co by měl v hlavě úplně nasráno a něco „málo“ zažil…

  Nějakej no-name zmrd se ho tu pokouší dehonestovat … Sračka podobná tomu co vyšlo v jiných médiích…

  1. Venca P:

   „.. no-name zmrd ..“

   – – –

   Autor je typický „redaktor“, co čekat jiného…

   .

  2. To je článek jak vystřižený z hovinek cz. Asi pokud borec nekřičí sláma u kravína tak je prokremelský. Je jedno jestli se snaží odhadovat správnou situaci my propagandou a zamlčováním změníme realitu.

 3. Od milovníkov Ruska sa stále neviem dočkať odpovede na otázku v čom je Rusko lepšie. Čo za 100 rokov dokázali, vymysleli alebo priniesli jedinečného svetu? Čo je Rusko teraz schopné svetu ponúknuť čo nevie a nemá nikto iný na svete?
  Niečo také vyrábajú? Sú v niečom napred?
  Doplňujúca otázka – čo máte doma z Ruska? Niečo na úrovni a ozaj ruské.

  1. Mám doma pěkný ruský dalekohled Kronos. Ta optika jim fakt šla.
   (ale nejsem milovník ruska)

   1. Ale to je bežný spotrebak a optiku robia celé roky všelijaké krajiny a firmy po celom svete. Nič výnimočné to nie je

    1. Navíc Rusko robí optiku, aniž by zachovávalo genderovou, rasovou a jinou diverzitu. Rusko nedodržuje ekonomické normy Bruselu, a nepoužívá pouze auta s emisní normou Euro-7. Takže se to nepočítá. Souhlasím s Joe S.

    2. Jo, tohle je taky jen spotřebák https://cs.wikipedia.org/wiki/Sojuz_MS-25.

   2. „Od milovníkov Ruska“? A to ma jako kurva bejt kdo? Nalepkama delas dementa akorat ze sebe.

    1. MiB: Je nutné zdůraznit, že nejsi dežolát ani vidlák, ale jsi lepší člověk.

     1. Jsem nejlepsi!

      1. We are the champions.

       1. We? There can only be one.

        1. It was only attempt to be as good as you. But it failed…

         1. Jak se lisa… :D

        2. nebuď sókromník vole

   3. Mam doma vic ruskych veci a vzdycky je to v necem spesl. Ruska kozlice, neznicitelna. Ale vypada, jakoby ji vyrobili sekyrou. Sada hodinarskych sroubovacku za 45 kopejek. Slouzi uz 40 let, jen plastova krabicka sla srat. Pak ruska vrtacka a elektricka strikaci pistole – obe slouzi dele, nez totez od Bosche. Jen ty privodni snury, tvrdy jak vocas, na nich by mel jejich konstrukter viset. Dalekohled na nahled pri strelbe, lomena opticka osa, paradni. Jen tezkej jak zivot cikana. A takhle bych mohl psat jeste dlouho.

    1. Mám samovar, kerosinku (petrolejový mnohoknotový vařič), natahovací holicí strojek, elektrickou svítilnu na dynamo poháněné ruční pákou, několik souprav šroubováků a jiného drobného nářadí, mincíř a ještě pár drobností…
     Všechno staré kolem půlstoletí, všechno vypadá na pohled jako nedodělané, ale funkční…
     Také ještě mám petrolejovou lampu s punčoškou, ale ta je indická…
     Vesměs věci, které člověk nejspíš využije daleko od civilizace…

    2. cigáni se mají jak páni, ten příměr je nákej divnej

  2. Nechápu potřebu položení takové otázky. U jakékoli země. Pindíka poměřovat netřeba.

   1. Otázka má zmysel v prostredí milovníkov Ruska. Keď ho miluješ tak neriešiš ale ale aj na ženskej musí byť niečo zaujímavé. Tak čo je také zvláštne na rusku, že si ho niekto vyberie z 200 iných krajín?

    1. Joe S: Hele, máš dojem, že jejich zbraně, kterýma dávají totálně na prdel západnímu šrotu – jsou podřadné?

     Máš dojem, že jejich vyhrání 2. světové války a klepec Adolfu Hitlerovi je málo?

     Máš dojem, že Západ je dnes nějak skvělý? Jo, v LGBTQ, nebo v senilitě a neschopnosti politiků. V debilitě ekoterorismu. V ničení vlastního průmyslu.

     1. Ano – su podradne a zastarale
      Ano – rusi nevyhrali druhu svetovu ale velku vlastenecku – co viedlo k mega rozvoju a na svete najvyssej zivotnej urovni dalsich 40 rokov – z toho ich 35 rokov krmil fuj prehnity zapad a potom sa rozhodli, ze radsej sa rozpadnu, znicnia vsetky vysochorychlostne zelenice, vykopu na dvoroch suche hajzle a prestanu pouzivat svoje moderne dopravne lietadla radsej presadnu do prehnitych Boeingo a Airbusov, kvalitne Lady daju do srotu a presadnu to zaostalych mercedesov
      Bohati rusi maju na zapade zeny, milenky, deti na skolach, peniaze v bankach a domy v kazdej krajine. Asi to nevidia tak tragicky ako miestni smeprehnitinedasatuzit bojovnici

      1. Hlavně většina lidí není tak zapšklá nenávistí jako Joe S. Tudíž nemají problém ani s Ruskem ani se Západem.

       Podle přísloví „podle sebe soudím tebe“ si Joe S mylně představuje, že Rusové nenávidí Západ. Proč by měli?

       Jestli si Joe S snížil na úroveň nejhorších pudů zvířátka, neznamená to, že tak myslí každý. Dám vám radu, raději pudově souložete, je to zdravější než přestovat neodůvodněnou nenávist jen proto, že vám ji ordinují média všude kolem vás. Oni to dělaj pro prachy a ke škodě všech.

       1. To nie je argument, argument by bol – rusko je vyspela krajina, kde je radost zit, vyrovna sa inym vyspelym krajinam sveta pretoze:
        .. a tu budu fakty
        ale nie 200 rokov mrtvy spisovatel alebo nejake obskurne lietadlo, nieco sucasne a pozitivne. Napriklad bez Ruska by sme nemohli mobilne komunikovat alebo cestovat vzduchom. Pripadne by na celom svete umierali ludoa lebo iba Rusku … a tak

        Preco nenavidia uspesnejsie krajiny? Musi to byt frustrujuce, dobiehat a predbiehat kapitalizmus a skoncit s holym zadkom a rozpadnutym statom po 70 rokoch, aj ludia boli aj nejake kopie sa vyrobili, nerastov bolo a bude ale krajina vyzera ako v stredoveku. Na jednej strane suche hajze a cesty z blata a na druhej strane najvacsie a najdrahsie ruske jachty (vyrobene na zapade). Furt im tlacia do prepitych hlav ze vyhrali vojnu ale zivotna uroven akoby ju vcera prehrali. A samozrejme za vsetko mozu ti druhi, ti uspesni. Nie ich zlodejsky a korupcny system. Vsetci im zavidia a chcu im ten rusky raj znicit.

        1. bylo to tady diskutovaný milionkrát a jednou, to za prvý, za druhý, ať kdokoli napíše cokoli, stejně si s tím vytřeš prdel a budeš dál blekotat svoje hovna

         každýmu je jasný už vod třetího řádku toho tvýho výseru, že seš magor zralej na zavření do kulaté místnosti, chvilku se takovým blbečkem nechají obveselit a pak to vodkopnou do igňoru a vono to nakonec zas vodleze…

       2. Neeeee. Vuuubec.

        Sice si vedou oficialni seznam nepratel na kterym je polovina zapadu a my jen tak mimochodem na jedne z prvnich pricek, ale jinak vubec neni pravda, ze by zapad nenavideli. Fakt ne, vuuubec… :D

        Vy vole za tohle si fakt dejte facku, at se trochu vratite do reality. ;)

        1. pics or didn’t happen

      2. „podradne a zastarale“ – ale zrejme dostatecne robustni maji jich dost. Ze tzv. Zapad dostava na prdel, to asi neukecas.

       Akorat koukam na podcast Konstantina Kisina. Se zminkami o stavu armady Jeho Vysosti a RAF a jak je szira DEI. Myslis, ze „velmoc“ UK muze z fleku do pole nasadit neco, co by salo za zminku? Nemuze. Vyrazuji lode, bo nemaji posadky. Ministr se zpetne omlouva bilym muzum za diskriminaci (ti mu na to ale nejspis serou).

       A kolik tak muze poslat Macron? Nekde v Rumunsku ma as 2k cepic, s tim to vytrhne. Kdyby chtel expedovat brigadu, jak si cinta na pentli, mozna kolem svestek. CR? 20k, nebo kolik to mame? Rekove, Spanele, Italove, ten je to uplne burt.

       Jo a NATO a clanek 5, schvalne si ho precti. Mam pocit, ze treba Americani to az tak uplne neberou tak, ze by automaticky neco vyhlasovali.

       1. Francii se momentálně uvolňuje mnoho vojáků tím, jak je pakují pryč z Afriky.

        Mimochodem, Francie nikdy vojensky za mnoho nestála. Francouzi to pochopili, a začali to řešit cizineckými legiemi. Dodnes když chcete zmizet ze světa, aby o vás nikdo nevěděl, můžete se přihlásit do francouzské cizinecké legie. Protože je Francouzům jasné, že v mnoha státech je trestné sloužit v cizí armádě – Francie vás přikryje. Nikde nebudete veřejně figurovat. Vhodné pro stíhané a trestané.

    2. Ano, to je spravna otazka. Co je tak zvlastni na Rusku, ze sis ho vybral z te hromady jinych zemi a zrovna Rusko te sere? Bil te otec a jmenuje se Sergej?

     Ja se na toto tema obcas bavim s kolegama v praci a ti to nechapou. Nikde nelepi ukrajinske vlajecky, nikde netvrdi, ze U.S. veci jsou nejlepsi, ani nerikaji, ze ruske veci jsou nahovno. Obcas se mne ptaji, jak se tem nasim lidem s tou vecnou nenavisti zije.

     Jedine, na co jsem se vzdycky zmohl bylo, ze aspon nemame zem zaplevelenou imigrantama. Ale je to presne ten ‚argument‘ o biti cernochu.

     1. Proč nenávist k Rusku? Protože jsme se pořád nesmířili s tím, že jsme si komunismus a celou tu čtyřicetiletou blbárnu zvolili sami (anebo jsme se tomu alespoň nebránili – kdo protestoval v únoru 48?). Protože v roce 68 jsme marx-leninismus nechtěli svrhnout, ale vylepšit?
      Tak se to všechno hodilo na „Rusáky“, kteří nás tu „40 let okupovali“ a všechen ten socialismus nám vnutili. Viz „Slunce, seno…“ – to my ne, to komunisti.

      1. No dobre, ale nejvetsi fighteri jsou mladi cucaci, co znaj Rusa tak mozna z Mrazika. Spousta z nich v Rusku nikdy nebyla. To jsou na tom tak spatne, ze proste hledaji vinika za svuj zkurvenej zivot, nebo v cem je problem?

       Dneska jsme meli v praci jednoho typka. Jak tu byla rec o tech ‚skoro stejnych mzdach v Cesku a na zapade‘, tak jsem koukal, ze to byl zivnostnik, doktorat z mechaniky a druhej doktorat z matematiky, delal nam dvoudenni skoleni na jednu vec, kterou jsme po nem chteli. Fakturoval 130 €/Std. a behem obeda prisla rec i na politiku a tak a taky se mne ptal, proc my Cesi mame s tem Rusakama takovej problem, kdyz jsme si vetsinu problemu po valce napachali sami. No byla to dlouha debata.

       1. Zhrzená láska?
        Pokud nemáš co číst, tak doporučuju:

        https://www.databazeknih.cz/prehled-knihy/zapomenuty-ostrov-zapad-rusko-stredni-evropa-a-otazka-nasi-identity-506260

        Spousta zajímavých postřehů. Třeba ten o Havlíčkovi, kterým se ohání kde kdo, že „věděl“ už ve čtyřicátých letech 19. století, země bídy, zmaru a chlastu. Ale už se nedodává, že na Východ jel s tím, že nám carská říše pomůže vyřešit naše politické, státoprávní problémy, a místo toho zjistil, že jsme Rusům ukradení, že mají svých problémů dost a dost a že se s Vídní budeme muset srovnat sami.

       2. Podle této logiky si vlastně rozdělení Německa po II. světové Němci způsobili sami. Zájmy Sovětského svazu v tom nehráli žádnou významnou roli. Tak nechápu, proč se vlastně Němci s tím sjednocováním namáhali.
        Docela pochybuju, že by mladí fighteři znali Mrazíka, ale třeba se pletu. Problém není, že mladí fighteři nebyli v Rusku, problém je, že Rusové byli u nás.
        Spousta lidí viní za svůj zkurvený život Fialu, Babiše, Klause, Zemana, Ukrajince, komunisty, kapitalisty . . ., proto si myslím, že Rusko jako příčina zkurveného života bude docela marginální.

        1. Rozdělení Německa (podobně jako Koreje a dalších) způsobily zejména zájmy USA.

   2. >>>paulusek: Nechápu potřebu položení takové otázky. U jakékoli země. Pindíka poměřovat netřeba.

    Ta otázka je zcela jasná. Joe S chce sdělit, že nenávidí Rusko. A že se mu křiví huba, kdykoli o té zemi slyší. A že je navíc morální pazgřivec, který považuje svou nenávist za ctnost. A chce se tím pochlubit, jak je skvělej, protože nic nedokázal, ale umí nenávidět!

    Je to sice o kapínek lepší, než kdyby se Joe S po vzoru LGBTQ chlubit, kam všude si dokázal narvat penis. A kolik pavích per si zastrkal do konečníku a jak hluboko. Ale jinak jsou chudáci ti, co musí nenávidět, aby se cítili docenění.

    1. Mne Rusko nevadi, nech si tam u seba na dvore robia co chcu, ked sa chcu po leninsko-stalinovskom vzore medzi sebou vyvrazdovat tak je to ich vec, ked chcu sediet na hromade nerastov a srat v suchom hajzli na dvore – tak len smelo do toho. Ked si vymienaju po celom svete nerasty co vyhrabu zo zeme za telefony, pocitace, auta, lieky, lietadla – nech sa paci – obchod je vzdy dobry pre obe strany. Okrem tych nerastov nemaju velmi co svetu ponuknut, ale je to ich rozhodnutie. Mozu orat rucne ak je to dolezite pre ich svojstojnost. Ked sa im paci taketo mafianske zriadenie s dobrym carom na trone – nech ziju dlho. Tam u nich.
     Som si isty, ze bez Ruska bude prosperita pokrok rovnaky, zivot kludnejsi, len tej morbidnej zabavy bude menej.

     Take videa, kde cela dedina stoji na zablatenej ceste a prosia cara Daragij Vladiiiimr Vladimiirovic .. to mi bude chybat, to vzdy prejasni den.

     1. Rusko vám evidentně vadí, to pochopil z vašich příspěvků i ten nejméně důvtipný čtenář.

      Jaká bude prosperita Evropy bez Ruska uvidíte velmi záhy. Vlastně už vidíte. Neustálá deflace, HDP roste nade všechny meze, průmysl vzkvétá, ceny energií a potravin klesají a klesají, mzdy a kupní síla Čechů, Slováků, Evropanů roste až do oblak. Každý Slovák už má vlastní stáj aspoň 5 luxusních mercedesů a každé slovenské dítě dostává v páté třídě od rodičů sportovní lamborgini v nejluxusnější výbavě.

      1. Uplne vazne mi Rusko nevadi, nechapem iba tu adoraciu a obdiv. Co bude v europe alebo na slovensku zalezi na miestnych ludoch. Vobec mi nie je jasne, preco krajina, ktora ma take nerastne bohatstvo a 146 milionov obyvatelov je taka zaostala, chudobna, neschopna produkovat cokolvek. Vyhrali pred 70 rokmi nad nemeckom tak preco su ovela chudobnejsi a zaostalejsi ako nemecko? Kde robia v rusku chybu?

       1. Například v tom, že se chytili ničemné a nemorální ideologie německého Žida Marxe a zaváděli ji podobně bezohledně, jako Petr Veliký své reformy?

        1. Oni se toho nechytili. Lenin byl do Ruska vyslán udělat barevnou revoluci, na což dostal 20 miliónů marek. Taky jezdil i vlakem, aby se tam dostal.

         Ideologie Marxe byla do Ruska zavlečela násilím coby západní import. Oni se toho nechytili, jim to bylo násilím vnuceno. Kdyby včas neumřel Lenin, a kdyby včas Stalin nenechal zamordovat Trockého v Mexiku, tak je Rusko v háji a dnes už neexistuje.

         Rozkládání cizích států podvratnými ideologiemi – komunismem, zeleným ekoterorismem, LGBTQ úchylnostmi, podporou migrace coby obohacení, a dalšími – to je specialita a modus operandi Anglosasů a západní Evropy.

         1. Stalin se chopil moci pred 100 lety.

          Nejak sem si nevsiml, ze by se od te doby Rusko nejak vysvihlo. Stale tam ziji ve stenych srackach a pomerne nedavno zvladli i ekonomicky zkolabovat.

          1. že si žiješ ve vlastním světě, jako OK, proti tomu nic, ale můžeš kurva furt přestat pobíhat kolem a vyřvávat že seš letadlo?

         2. Rozkladani, podvratne,… takova skareda slovicka.

          Jde prece o ‚svet podle pravidel‘ a ‚prosazovani hodnot‘. Tecka. Ne se vyptavat, kdo urcuje ta pravidla a ci jsou ty hodnoty. Na takove rypani nikdo na zapade neni zvedavej!

          1. Držím se toho, že když jde o prosazování lidských práv a obranu demokracie – tak je do toho třeba dát úplně všechno. Nekoukat vlevo vpravo. Když se kácí les, létají třísky. Není čas ptát se, kdo je kdo.

       2. Kde robia v rusku chybu?

        NE KRA DOU!!!! Neprovozovali kolonialismus a neprovozují neokolonialismus – nerabují jiné státy jako fašistický KoZa. A přesto dokážou držet krok s „vyspělým“ Západem a i v něčem být lepší.

        1. Kradou. Ale primarne rozkradaji svuj stat uvnitr, coz jaksi k bohatstvi vest nemuze a kdyz uz kradou venku, tak se soustredi na splachovaci zachody a podobne vymozenosti, ktere prumerny rus nezna ;)

         1. nezapomeň na lednice a pračky, čuráku!

          co na tom, že vobojí si tam vyráběli už v době, kdy sis eště žgryndal na slinták a neuměl říc eště ani bacibebebumbum…:o)

          1. Tohle te dycinky desne nasere. Asi protoze mas obdobnou zivotni uroven, jako tyhle zaostali asiati… :D

          2. esli potřebuješ lednicu, tak to prostě napiš, mám pár plonkovních, nemusiš vokolo toho dělat takovou šou

          3. Naopak kokotku.

           Uz jsem ti tady nekolikrat nabizel, ze ti poskytnu socialni pomoc. Abych nemusel neustale poslouchat, jak se tu zije desne spatne.

           Tak se to nesnaz votocit, ze potrebuju pomoc ja vod tebe.

           Navic bych te nerad urazil, ale je o tobe obecne znamo, ze jsi vetesnik a bazarnik starejch suntu. Uz jsi tady mnohokrat psal, ze pracujes na deset, patnact let starych pocitacich s windows xp, ktere jsi vyhrabal nekde na smetaku atd., takze si dost zive dovedu predstavit ty tvoje lednice co nabizis.

           Spis to vole naloz a vodvez do ruska. Tam ti za to urvou ruce a udelas tim obri vec pro svetovy mir, protoze rus nebude mit takovou potrebu vojenskych vypadu do cizich statu.

           Vlastne je to genialni myslenka. Pojdme udelat sbirku starejch hajzlu, pracek a lednic pro rusa. Tohle ma potencial zkratit tu valku o roky!

         2. x-f
          Samozřejmě vymyslet si můžeš kdejakou hovadinu, záleží jen na tvé fantazii.

        2. leon: Rusáci nekradou? Neprovozovali kolonialismus :-))))) Jakože SSSR byl výsledkem přítulnosti okolních zemí k Moskvě?

         Tak to je hustý i na místní poměry, nejste jen multinick A.C nebo kaBrnaka? To by snad bylo lepší, než vidět, že je tady další takovej aeronetí blbeček.

         1. Tak který stát byl násilím připojen k SSSR, povídej.
          Například tím stylem jak přišly USA k ostrovu Guam nebo k Havaji.

          1. leon: jako fakt se mě ptáte, které státy byly součástí SSSR? Nejsem Vaše sekretářka, takže pokud nevíte ani tohle, tak je tu strejda google, poučte se a můžem pokračovat.

          2. Pro pomalejší ještě jednou: Tak který stát byl NÁSILÍM připojen k SSSR, povídej.

          3. leon: fakt ten google neovládáte nebo ani nevíte, co to je? Estonsko, třeba?

          4. Ale to přece bylo na základě předchozí dohody (nebudeme sem plést, mezi kým byla dohoda uzavřena), a navíc to bylo součástí nutného zla. Rus neobsazuje! Rus poskytuje pomoc na požádání, odvrací hluboké interní krize, obnovuje ústavní pořádky nebo pouze brání oprávněné ruské zájmy. A když si mezitím najde chvíli čas, zajede si na dovolenou.

          5. Murun: to je jasné. Stejně tak boj za nezávislost v roce 1918 (shodou okolností prakticky na výročí té naší a založení Československa) proti hrdinné rudé armádě byla odporná vzpoura nacionalistů, kteří nechápali cíle tehdejší mírové SVO.

           Když pak ty zmrdy ruský vykopali a ti byli nuceni uzavřít mírovou smlouvu, v ní se psalo cosi o tom, že Rusák uznává nezávislost Estonska. Pak na to nějak zapomněli nebo co, podobně, jako ten současnej zmrd „zapomněl“, co podepsal Ukrajině.

           Špína jako leon doufám jednou na ty svoje žvásty dojede. Tohle je chyba, že tenhle typ kolaborantských šmejdů neskončil na konci minulé totality na kandelábrech.

          6. fatdwi

           Kvůli takovým špínám – neonacistům, fašistům jako si ty umírají na Ukrajině desetitisíce nevinných lidí. A ti co se o to zasloužili se před spravedlivým trestem neukryjí ani pod zemí.

          7. leon: jo, já jsem fašista jak poleno Vy blbe:-)

          8. Murun
           Lež o ruském imperialismu jako záminka pro nové vojenské vyzbrojování https://1url.cz/x1tdg
           Polovina světa vděčí za svou existenci Rusku https://1url.cz/51tdS

           …a včil mudruj.

          9. 17. června vstoupily do Estonska okupační jednotky Rudé armády.[3] Již zcela v sovětské režii vytvořili pak 21. června estonští bolševici prosovětskou vládu v čele s Johannesem Varesem, která 21. července vyhlásila Estonskou sovětskou socialistickou republiku a požádala o začlenění do Sovětského svazu, které bylo formálně završeno 6. srpna.
           ——————
           Přesto že je ten popis události silně manipulativní (estonští bolševici) není tam o nějakém násilí – bojích ani slovo. Jak to, že se Estonci nebránili, oni neměli armádu?
           Tohle je taky dobré: avšak roku 1944 zemi znovu DOBYLA Rudá armáda a nastolila opět v plném rozsahu sovětskou vládu. Takže Rudá armáda podle nových současných not neosvobozovala Evropu od nacismu.
           Takovýto výklad dějin II.světové právě dokazuje návrat nacismu a fašismu, který se zrovna v plné síle realizuje na Ukrajině.

          10. leon: Mně je z nových prohitlerovských dějin na blití.

           Ale chápu, že Západ je velmi silný v propagandě a manipulaci, Anglosasové obzvláště. Je zvláštní, že Češi milují národy, které je chtěly vyhladit a zlikvidovat. Plivou na národy, které je zachránily. Myslím, že tohle Češi podělali, a toto jim boží karma vrátí i s úroky.

          11. leon: jo jo, kolaborantská vláda zmrdů jako jste Vy chtěla do SSSR, takže to bylo cajk (facepalm). Že Rusáky ze své země vykopali silou po té, co je šmejdi chtěli v roce 1918 zabrat, to jako nic? O tom jsem psal, hlupče, co neumíte číst a motáte do toho poválečnou situaci, kde Estonci dopadli ještě hůř než my (my jsme aspoň zůstali samostatnou zemí). Tohle může podporovat jen hodně velká špína, gratuluji.

          12. fatdwi: Je vidět, že samostatnost zemím jako je Ukrajina nebo Estonsko velmi prospívá. Zároveň tyto a další země (Litva, Lotyšško, Arménie, …) ukazují historické poučení. Že prosperita a dobré řízení státu se nedá nahradit bandou nenávistných debilů, kteří štvou proti Rusku – a myslí si, že tak zajistí ráj na zemi a blahobyt pro svůj stát.)

          13. fatdwi: jen drobná technická – v roce 1918 Rusáci nechtěli Estonsko zabrat, ale udržet…
           Což se nepodařilo a Estonsko se spolu s Finskem, Lotyšskem, Litvou a Polskem na dvacet let vymanilo z ruského područí…

          14. jizlivec: Jenomže oni se nechtěli vymanit z ruského područí. Oni chtějí realizovat nenávist k Rusku. Protože jim Západ slíbil, že za nenávist k Rusku je vstupenka do EU / NATO – a to pak budou pečení západní holubi sami padat Finům, Estoncům, Lotyšům, Litvanům, Arménům, Polákům a dalším do huby. Stačí jen štvát proti Rusku a hubu otevřít pro vstup pečeného masa.

           Finska se rozhodlo, že skončí s neutralitou – a dostává se rychle do ekonomických problémů. Skončil obchod s Ruskem, skončily příjmy od ruských turistů. A velká část Finska se vylidňuje, protože mnoho Finů u rusko-finských hranic bylo schopno ekonomicky přežít jen proto, že si kupovali levné zboží v Rusku. To padlo.

           Litva, Lotyšsko, Estonsko teď zavádí čistou árijskou rasu po vzoru Adolfa Hitlera. Lustrují se předci občanů, zda v nich není nikoli Žid, ale Rus. Estonsko už má jen půlku obyvatel, zbytku bylo sebráno občanství nebo raději po štvanicích odešli sami. On takový 80letý Estonec, který se v Estonsku narodil, žil tam celý život, a byl úředně vyhozen, protože jeho předci pochází z Ruska – je skvělá vizitka toho fašistického státu.

          15. Ehm, nehlasilo Estonsko s radostou Heydrichovi, ze je judenfrei?

          16. posun na 13 minut

          17. fatdwi
           Mne opravdu nezajímají výplody tvé bujné fantazie nýbrž fakta. Ale určitě máš v záloze jiný stát, který byl násilím připojen k SSSR.

           taková drobnost:

           Nystadská mírová smlouva (rusky Ништадтский мир, Ništadtskij mir; švédsky Freden i Nystad) byla podepsána 10. září 1721 ve finském městě Uusikaupunki (švédsky Nystad) mezi Ruským carstvím a Švédskou říší. Tato smlouva ukončila Velkou severní válku (1700 až 1721), ve které Rusko získalo tehdejší švédská území v okolí Finského zálivu: od jihu na sever to bylo území Švédského Livonska, Estonského vévodství, Ingrie a také velká část švédsko-finské části Karélie, včetně Kexholmska.
           ————
           Takže to vypadá, že Rus měl právo vlastnit Estonsko. No to jsou věci!

     2. Jen tak mezi nama – co vlastne muze tomu svetu nabidnout napriklad Slovensko? Nevim, jen se ptam.

      1. Jaro Kuracina a firma „Grand power“.

      2. Medvědy z Tater.

      3. Slovenky.

       1. přemejšlím, esli to je nejaká výhra

        1. Není. Na Slovensku musíte být tvrdý, protože ona je na to zvyklá. Slováci se k ženám chovají dost drsně, a dávají jim záhul a nadávky v míře, které tu nejsou zvykem. Když to nebudete Slovence dávat, udělá podpantofláka i z dominantního chlapa, protože prostě je gentleman a nechce na Slovensku řvát a nadávat ji.

         Čím víc na východ je původ ženy, tím musí být větší neotesanec a neandrtálec, pokud nechcete ve vztahu skončila jako hadr na podlahu.

         1. Oprava: Čím víc na východ je původ ženy, tím musí být muž větší neotesanec a neandrtálec, pokud nechce ve vztahu skončit jako hadr na podlahu.

  3. mir—tedá tu stanici kajsik v kosmu

   1. pak sem si vspomněl, jacysi russáci objevili lejzr a grafen, potym aji jakysi parní dvojcylinder, a potym diezlovskou lokomotivu, jakési vysilačky a aji mobily , kupodivu aji PC, tedá to, že to ma procesor , pamět a hdd, a že to spolupracuje,o krakovani ropy , či kyanidovem louženi zlata, raději gvuli gretě nevzpominam,

    1. O tom je celá kniha ako všetko vymysleli, vynašli a objavili v Rusku. A hneď to vodkou zapili a zabudli. Ale medzitým im to všetko ukradli a okopírovali.

     1. A blbej Mendělejev objevil periodickou tabulku prvků, která je jedním ze základů chemie. A k tomu objevil, že nejpraktičtější vodka má 40 %.

      A co vlastně objevil a dokázal Joe S? Hovno, co?

      1. JoeS je takovej ten typickej ‚Besserwisser aus der Kneipe aus Hinterdorf‘, jak rikaji Bavoraci. Neco, jako slovenskej mudrlant z hospody, kam chodi fandit tomu jedinemu spravnemu fotbalovemu tymu. Sam sice cutat neumi, vlastne ani na poradnej balon se nezmohl, zato ale vi uplne presne, jak se to ma spravne delat a proc ten tym, kterej nema rad, je tak uplne neschopnej. A kdyby se treba stalo, ze ten jeho oblibenej tym dostane brutalne na frak 15:0, tak druhej den vymeni rucniky a vlajecky a zase bude fandit nekomu jinymu. Porad stejne zapalene.

   2. Skylab bol skôr, kozmické stanice už postaviť nedokážu,aj Čina ich dávno predbehla

    1. Joe S: A co vy? Co jste postavil?

  4. Otázka tak kreténská, že nemá smysl odpovídat.

   1. Otázka nemá odpoveď, prípadne je odpoveď nič. Nič z toho Ruska neprišlo také čo by by nebolo skôr a lepšie vymyslené niekde inde. Vôbec nič

    1. no třebas elektronovy mikroskop a barevnu televizu jaxi vynalezl rusák

     1. Mno, asi bych oponoval v prvním případě Johnem Bairdem a později NTSC (never the same color) a v druhém případě, Ernst Ruska sice zní rusky, ale byl to Němec jako poleno a Zwyorkin bádal v USA, nikoli v Rusku.

      1. no dobre, ale svařovani tavnou elektrodou rusakum snad neupřeš?

       1. Budu ti věřit.

      2. zvorykin,,,,ale je rusák, no ni?

       1. Ale zdrhol do USA, pred viac ako sto rokmi. Mohol byť možno výkonný mukel v gulagu ale skazil si kariéru bratrickovanim s americkými imperialistami.

        1. A až budeš chtít postavit atomovou elektrárnu, tak kromě Rusů to nikdo tak báječně neumí.

         Například v Česku staví Amíci jeden blok Temelína už asi 30 let.

         1. Chudak Francuzi, to uz im Sovieti nepostavia ziadnu dalsiu jadrovu elektraren? Co budu robit?

          1. Francouzi vždy dbají na své zájmy, to se nebojte. Nenechají se vést nenávistí jako Joe S.

          2. no Makaron aktualne uzavrel polouvu o spolupraci na vyuoju elekraren s rejzakama, tak tady je jasno ;-)

          3. Myslis tu slubotechnu Arevu s revolucnym eurohujerskym EPR reaktorom (premenovanym a mierne vylepsenym nemeckym Konvojom od SIemens, ee Framatome), ktory nakoniec prvi postavili Cinania (Taishan)? Kolko trvala stavba v Olkiluoto (a ake velke pokuty platili francuzski sudruhovia za meskanie)? Flamanville bude kedy, uzasni Francuzi ti poviem.. a o Hinkley Point ani nehovorim.

           Areva je ukazka neschopnosti francuzskeho socializmu, uz by davno skrachovala, keby ju nezachranoval francuzsky stat miliardami eur.

         2. Že prý budovy byli postavené a technologickou část co by přivezli by zprovoznily do 3. týdnů. Jen co jsem četl od jakéhosi rozhořčeného dříve zainteresovaného. :-)) (

     2. Ernst August Friedrich Ruska bol nemecký elektrotechnik a vynálezca elektrónového mikroskopu.
      Volal sa Ruska ale nebol z Ruska
      John Logie Baird – škót – prvý farebný televízor.

      Ale je pravda, že v Rusku spravili prvý bezdrôtový prenos obrazu – v roku 1876 -Ivan Semjonovic Tusakov preniesol ikonu bohorodičky z kuchyne do prednej izby v obci Muchovo bez pomoci drôtov.

      1. A bez ruských raket se velmi dlouho nikdo nedostal na ISS. Heč!

       Protože Západ už není schopen skoro ničeho. Museli začít dotovat Muska, aby to nevypadalo pro USA tak žalostně.

       1. tvl, Západ není ničeho schopen, tak začali dotovat Muska, aby rusům ukázal, jak se lítá do vesmíru. Ty jsi solidní pacient.

        1. Nomad: Idioty, jako ty, mám fakt moc rád. Zpochybní kus textu, ale Nomad nedal najevo, že je hloupý jako štoudev, tak raději nenapíše žádnou věcnou argumentaci. To bychom mohli také zjistit, jak je na tom Nomad s IQ, znalostmi – a to by pro Nomada nebyla dobrá vizitka.

         1. Nomadův život je příliš krátký na to, aby diskutoval s kdejakým ruským pohůnkem. Zatímco zbytek těch ruských fans tady to dělá dílem ze zábavy, dílem z nasranosti, u tebe vcelku nemám pochyb o tom, že to tvoje demagogické až lživé flusání na všechno kromě ruská, které tady předvádíš, má komerční základ. A s takovými nemá smysl diskutovat, protože je argumenty nezajímají.

          1. Černobílé vidění dělá život jednodušší. Jen musíte mít čich na převlékání kabátů. Nevěřil byste, jak špatně dopadá člověk, který nepochopil, že staré ideologie už jsou out – může skončit i na šibenici.

       2. Ale píču.

        Tak zaprvé je to ekonomicky výhodné.
        Žádná státem provozovaná organizace nikdy nebude tak efektivní, jako soukromá společnost. Tady se velmi rychle ukázalo, ze SpaceX dokáže létat až o řád lacineji, nez státem provozovaná NASA.

        Zadruhé fakt, že ve státech je už několik čistě soukromých společností (nejde jen o SpaceX), které dokáží takový vývoj a také najít ekonomický model jak se v té branži uživit, dokazuje vyspělost ekonomiky a vědy v takovém státě.

        Tohle se stalo poprvé a jen ve státech. Nikde jinde neexistují soukromé společnosti, které zvládly v tak krátkém čase vývoj, prakticky vlastní silou a dokázaly by se uživit bez státu čistě komerčně.

        Ano, stát u nich služby také objednává a některé služby zaplatil dřív, než existoval nosič, ale takto u nich objednàvají i soukromé společnosti a SpaceX by se jistě uživilo i bez státních zakázek.

        Celé je to skutečně důkazem vyspělosti a ne nouze.

        Rusko se svym rozkosmem zcela jiste diky temto firmam nebude konkurenceschopne. Space x dnes vynasi levneji a pro ostatni bude s uvedenim starship na trh jeste hur.

        Rusko jeste nejaky cas bude provozovat sojuz, ale komercnich zakazek bude mene a mene. Spis jim to zustane pro vynaseni svych vojenskych nakladu.
        Cim dal vice se bude projevovat zastaralost toho nosice a jeho drahota.
        A vyvoj neceho noveho se rusum v tak tvrde konkurenci nevyplati.

        1. A proto Rusko vyrábí mnohem více munice a mnohem více zbraní než celý Západ. Protože je vyrábí ve státních továrnách.

         Západní soukromé zbrojní továrny dodávají munici a zbraně za mnohonásobek ceny proti ruským státním továrnám, navíc nejsou sto jich vyrobit ani zlomek proti ruským státním továrnám, a navíc jsou ty západní zbraně zmetky. Ale jako zisk západních zbrojních soukromníků je astronomický, ten nebyl dotčen – kapitalismus funguje přesně a správně. Jen Západ prostě vojensky jde do kytek.

         Dogmata typu „soukromník je efektivnější než stát“ – a podobné lži si strčte do vlastní kapsy. Ony ty soukromé korporace jsou pěkně zkostnatělé organizace, kam se hrabou státní!

         1. Nejde o to, čí ty fabriky jsou, jde o to, že v Rusku to stát podpoří (prachy), vydá stavební povolení na novou halu a jiné sračky, páč jsou ve válce a staví se. U nás zbrojař nedostane uvěr protože za zbraně by měli černý puntík v ESG auditu, povolení na novou halu nedostane protože stavební řízení je na leta a úředníkům je u prdele nějaká válka nebo potřeby investora, ti si hlídají jestli jsou v souladu s legislativou. A stát kromě velkohubých slibů neudělá žádné opatření. A pak ještě razítkový oser s vývozem, který v Rusku logicky odpadá.

          1. Ada: Všechny vámi zmiňované problémy jsou zejména problémy soukromého sektoru.

           Mám vůbec dojem, že Anglosasové pro usnadnění rozkradení států a lidí vymysleli několik lživých hesel. Jako například „stát je nejhorší hospodář“ nebo hovadinu typu, že „soukromník je vždycky lepší / efektivnější“. Nebo že „stát má být slabý“ (aby nekonkuroval síle kapitálu, který rozkrádá a vysává).

          2. kolik že stádních fabrik měli amerikánci za války?

          3. Protoze to tak proste je.

           Vsude kde bylo statem rizene hospodarstvi byl nedostatek a bida. Zatimco kapitalismus vytvari prostredi, kde bohatstvi neni vzacnost. Nechapou to jen komousi, protoze jste moc hloupi ;)

          4. x-f: Kde není státem regulované hospodářství, tam řádí mafie. A ta dovede stát do stavu, kdy bohatství pro 99 % lidí je vzácnost. Nic jiného na světě nepozoruji.

          5. x-f
           „báječný“ „úžasný“ kapitalismus má na svědomí dvě světové války a v současnosti probíhá soft hybridní válka opět vyvolaná „demokratickým“ „mírumilovným“ Západem.
           Kapitalistický Západ dosáhl svého bohatství jen díky rabování svých kolonií a přepadením a okradením jiných států.
           Proto chtěli lidé po II. světové socialismus, protože měli toho „báječného“ „úžasného“ kapitalismu plné zuby.

          6. leon
           8.5.2024 v 20:31

           že se teda komouši taky předvedli tvl

     3. Fakt nejsem s to obdivovat pračku proti valše.
      A tak trošku mýticky?
      https://smit.wz.cz/zrcadlo/view.php?cisloclanku=2014120001
      ..aneb, proč by chtěli zakázat vyprávět české národní pohádky dětem
      https://smit.wz.cz/zrcadlo/view.php?cisloclanku=2012080001
      https://smit.wz.cz/zrcadlo/view.php?cisloclanku=2016120001

      1. Ale normálne veci, nie rozprávky a bájky starej matere. Svoje povedacky majú aj domorodci na Fiji a nieje kvôli tomu milovaná krajina

       1. Ale jo, až na ty smeče
        (umístěné trefy) v kosmickém měřítku.

    2. Mě se třeba líbilo na Islandu. Kromě sušených ryb nevím o žádném produktu, který by jinde nebyl. Neznám ani žádný výrobek, nobistu, cokoli. Nebo Kostarika. Znám tu zemi jen z nápisu na banánech. Nebo Slovensko. Miluju Bryndzu. Co jiného tam máte, co by tady nebylo? Idiotská otázka

  5. A proč jen posledních 100 let?
   Mendělejev, Puškin, Dostojevkij, Tolstoj ..
   https://sk.wikipedia.org/wiki/Kateg%C3%B3ria:Rusk%C3%AD_vedci

   Otázka je ve vztahu k článku irelevantní…

   Co takový JoeS za posledních 100 let dokázal?

   1. no, mame tu i malo znamy ruski vynalez, Jakobiho zákon, gdo ho zna , směje se přetokům z FV a kecům čezu , ale je to russácký zákon, tak jej třeba asi ignorovat, inač zdruv na pražmo

   2. 100 rokov stačí, spisovatelia a básnici boli v každom štáte a jazyku naprieč storočiami to že boli aj v Rusku je normálne a nerobí Rusko nijak výnimočné

    1. Ano obzvláště Mendělejev byl velký básník:))
     Samozřejmě, to že někdo žije v nějakém státě a tvoří tam, nedělá onen stát vůbec výjimečným:)

     Možná je úplně jedno, jestli Rusko je a nebo není nějak výjimečné… A možná ne?
     Možná ta hlavní výjimečnost je v tom, že od dávných dob nově příchozí neprovedli totální genocidu původního obyvatelstva, ale tka nějak se s ním vzájemně asimilovali…

     Ale tato otázka nemá žádný vztah k obsahu článku, který je napsán totálním no-name zmrdem dehonestujícím člověka, který nemá v hlavě totálně nasráno a někde byl a něco zažil…

     Co zmrd JoeS vynalezl za svůj krátký a mrzký život?

     1. JoeS prišiel na to, že Rusko je zaostala diera, v ktorej za sto rokov nevymysleli nič nové. Je to biedna a chudobná krajina, čo sedí na nerastnom bohatstve a žije ako v stredoveku. Každý schopnejší človek je buď zlikvidovaný alebo ušiel. Nedokážu nič vymyslieť a ani vyrobiť. Vôbec nič. Ani posrane auto, obyčajnú elektroniku, funkčné lietadlo. Je ich 145 miliónov otrokov

      1. No jo no, s tímhle bombardérem prostě přidali plyn a uletěli stíhačkám
       Tupolev Tu-160 https://aviationweek.com/defense-space/multi-mission-aircraft/most-dangerous-russian-military-aircraft
       nemluvě že nic podobného co by jim tak létalo nemají jako avangard s nekonečným pohonem co si několikrát obletí zemi v plazmovém oblaku kdy ho nezaměří jako i kinžál atd. a neprostřeli snad zezadu podobnou letící „čárkou čeljabinský meteorit?
       https://www.youtube.com/shorts/0mA2z2gOZp4

       1. Americania maju vesmirni lod enterprise a teleporty, ale ostanme radsej u ozajstnych zbrani nie u sci-fi rieseni

        Tupolev Tu-160 – nepoznam – to je ta zbran co dobila Kyjev za tri dni?

        1. „Dobila“, picusi? :D

      2. Joe S: Hele, baví se tě ztrapňovat a dělat ze sebe korunovaného idiota?

       Všichni chápeme, že je doba, kdy se každý hloupý, neschopný, neinformovaný a jiný člověk považuje za lepšočlověka a pachatele dobra. Ať jsou to politici, novináři nebo Joe S.

       Ale neměl bys překročit hranici blbosti Markéry Pekarové Adamové.

       1. ta závistí bledne v koutě a možná už vzlyká skutečně, nejenom falešně jak tehdá vo buzerantech

        teda esli se vůbec vo takovým hovně na podrážce jako je tady JožkaS vůbec dozvěděla, tipuju, že ne :D

      3. Musím se smát že je to asi 3? roky co jsem prohlížel na naše poměry „laciný ruský auto s motorem emisí euro7 na sputniku :-)). A nic jiného po roce 35. prý nesmí v eu na silnici. Což automobilky oznámili že to nedají. Komedie, značku si nevzpomenu a vytelpaný gůgl nedá, net už je ostudně cenzurován ve skanzenu.

   3. Nebo Solženicyn. Kdyby ho četl Navalnyj, mohl si dát pozor.

    Za genální ruské dílo považuju Jerofejeva a Moskva-Petušky zpáteční. Přečtěte si a znáte Rusko

  6. Dopadlo to ako vždy, Rusko je skvelé lebo nemám rád západ, LBQT, euro 7. Tak to je Jemen ešte lepší, tam nenávidia západ, LBQT a vôbec nič nevyrábajú.
   Whatabautizmus – sice v Rusku nevyrobia ani Ladu ako pred 40 rokmi ale v EU euro7…, síce v Rusku stredovek ale v EU LBQT…. Argument by mal byť vecný – napríklad Rusko vyrába moderné dopravné lietadlá, výborne sa predávajú po celom svete, už ich predali tisíce, ledva pokryju dopyt.
   Argument Puskinom – 200 rokov mŕtvy básnik – nikde inde na svete nikto nenapísal ziadnu báseň. Keby nie tolstoj tak nie je čo čítať, bieda.
   Medlejev – prínosný objav pred 200 rokmi, a odvtedy? Rusi z celej periodickej tabuľky objavili jeden jediný prvok (okrem umelo vyrobených). Terajšia Ruska chémia.
   Sovietske rakety – ďalšia historická barlička – v čom sú jedinečné? Že majú 50 rokov a stále lietajú? Kde je tam jedinečnosť, pokrok, prínos?
   Ruské zbrane – nikto ich nechce, nikto ich nekupuje, zastarly premaľovaná šrot. Že o nich Putin rozpráva stále a je to asi ich jediný úspech

   1. Rusko není skvělé, to jen Západ je čím dál horší :-(
    Radost z toho nikdo nemáme. Ruské zbraně prošly ostrým testem na bojišti a dokázaly obstát proti moderním zbraním NATO. Zájem o ně pořád je, jen teď potřebují všechny kapacity pro vlastní potřebu.

    1. Nikoli. Mnoho smluv nebylo uzavřeno a hodně také ukončeno a to ze strany kupujících, nikoli výrobce. Jenže bych to neházel na hrb kvalitě zbraní, které byly předmětem smluv. Spíše bych to viděl na připosranost kupujících, kteří se bojí mezinárodní reakce, když nakoupí od Rusa.

     1. Tu je nekompletny zoznam riskych zazracnych zbrani, vsetko fanafarami ohlasene Putinom:
      Alabuga
      SU-57
      Ochotnik
      Chibiny
      Sachmat
      Armata
      Bumerang
      Kurganec
      Koalitsia
      Terminator
      Uran
      Ratnik
      Sarmat
      Avangard
      Burevestnik
      Kinzhal
      Zirkon
      Poseidon
      Mig-41

      Vsetko blbosti, rozkradnute peniaze, nefunkcne alebo polofunkcne vizie. Nemaju ludi, co by to postavili aby to fungovalo. Nemaju ludi aby to previedli do vyroby, nemaju vlastnu elektoroniku a obrabacie zdroje, vsetko musia doviest. V roku 2024 nedokazu vyrobit jediny funkcny procesor. To mam verit, ze dokazu vyrobit stihacku piatej generacie ale nedokazu vyrobit kopiu lietadla co u nich lieta 15 rokov? Alebo aspon rozbehnut vyrobu starych sovietskych lietadiel? Fakt supervelmoc.
      Uz 5 rokov mali fungovat kompletne na tankoch T14 a kde su tie zazracne supertanky co nemaju analoga v celom mire? Top pririoritny projekt celej ruskej federacie a maju par prototypov co nefunguju. Este aj motor toho tanku je dojebana kopia nemeckeho tankoveho motora z druhej svetovej. To je teda mega pokrok.
      Staci si uvedomit, ze je to zaostala krajina a potom je jasne, ze s nicim novym nepridu – nemaju na to technologicky, financne ani ludsky.
      Dokazu tak akurat skodit a nicit, ale to dokaze kazdy podrasteny polodebil. Na to netereba nic vediet a nicomu rozumiet.

      1. Ano, opravdu nic nevíš a ničemu nerozumíš. Ten kdo škodí je fašistický KoZa, který se opět pokouší dobýt Rusko, když se mu to nepovedlo skrze Hitlera a Německo.
       Teď si na to připravily Zelenskeho a Ukrajinu.

       1. Zase taka nijaka reakcia, ja Tu dam zoznam ruskych zazracnych zbrani za 20 rokov a Ty trepnes nejaku sprostost. Ked som jadrova supervelmoc s druhou armadou sveta bez ekonomiky tak ako chcu vyhrat ked nevedia vyrobit ani nove ani stare zbrane? Ostava len propaganda?
        Naco by niekto dobival Rusko? Aby prevzal ich infrastrukturu, ukradol im stroje a skvele napady? Na turisticky skanzen je to prilis velke. Vsetko co Rusko ma sa da kupit hocikde na svete za peniaze v lepsej kvalite a bez tych debilnych ruskych manierov

        1. Joe S: Proto celý Západ, zejména USA a západní Evropa, touží dobýt Rusko, neb množství surovin v Rusko je největší na světě.

         Západ proto cca jednou dvakrát za století vyrobí nějakého Napoleona, Hitlera nebo Zelenského, kterému zavelí začít genocidovat Rusy, a vyvolat válku s Ruskem.

         Západ do toho vždy vyrobí propagandu nenávisti k Rusům, a propagandu zaostalých mužiků, což vyrobí spoustu pitomců a idotů ála Joe S. A pak se všichni strašně divějí, jak jim Rusům nakopou prdel, a jak se to mohlo u těch zaostalých mužiků v pravěku stát?

        2. Oni maji ted tak obri ztraty, ze doplnovat na puvodni stavy nejakejma Armatama proste nemuzou. Budou po valce potrebovat doplnit stavy kvantitou, takze jeste hodne dlouho budou vyrabet nejspis T-80 a T-90. Ikdyz vubec by me neprekvapilo, kdyby po valce jeli jeste dlouho ve velkych poctech i T-72.

         1. Jako by to nestacilo. Vis o scenari, kde by potrebovali vic?

          Na predrazenou Armatu sere pes, nejspis to bude big fail. Ale T90? Kolik stoji v porovnani treba z Leopardem nebo Abramsem? Nad T32/85 by velitel Tigra taky ohrnul nos. Dokud jich nebylo pet najednou. A pak dalsich pet. A dokud mu neklekla prevodovka.

          1. mysiš T-34-85? páč T34 byl jenom prototyp těžkýho z prototypu T29 co amerikánci nigdá nedali do produkce

          2. Jooo, jasne, mea culpa, hodina uz byla znacne pripozdila. Pointa, jak modri jiste naznali, je, ze jakkoli Tiger a Panther byly sofistikovany kusy techniky, Rusum na ne vicemene stacily ingoty a tahla v dostatecnym mnozstvi.

          3. Nepekne, priateľu, hovoríš o tých štyroch tisíckach Shermanov…

          4. Ty ja nevylucuju Vlastne i ty jsou mym argumentem, ze sofistikovana zbran
           (jako Tiger nebo Leopard) nemusi vubec stacit na hromadu masove vyrabenych jednodussich. Cili na co Armatu, i kdyby za neco stala.

          5. MiB
           8.5.2024 v 16:47

           VK 16.02 Leopard nebyl nijak sofistikovanej, teda aspoň na papíře, do produkce už se nedostal :)

          6. Tak.

           Ta situace na bojisti ukazuje, ze se v tom prostredi saturovanem drony, minami atd. uplatni spis kvantita.

           Ani ukrajinci neudelali s Abramsy a Leopardy 2 zadnou velkou paradu. Rus tam T14 radsi ani neposlal a lepsi kusy T80 a T90 hori stejne jako T72 a starsi technika.

           Rusove budou po valce potrebovat doplnit spise tisice kusu nez stovky a v drahych Armatach to nebude.

          7. MiB
           8.5.2024 v 11:56

           kvantita je taky kvalita :D

          8. jo a T32 byl myslim další prototyp těžkýho

      2. Ó velký JoeS, mohu prosím poprosit o informaci, ze kterého německého motoru odvodili Rusáci svůj 12ti válec s uspořádáním do X?

       1. Ale třeba ví jestli je to iskander nebo sarmat, mne se to plete co jedním vrzem zničí větší území jak francie? A snad dokonce kineticky jako kinžál bez radiace? Asi šetří se štěpným materiálem, u poseidona taky prý zmenšili kumulativní nálož na desetinu aby nespláchli po oběhnutí planety sebe.
        https://www.youtube.com/shorts/0mA2z2gOZp4

       2. Motor A-85-3A „Armata“ bol vytvorený Transdiesel Design Bureau na začiatku 90-tych rokov ako jednotka pre kompresorové čerpacie stanice oleja a plynu na základe nemeckého motora Simmering SLA 16 v tvare X, známeho tiež ako Porsche Tour 212 … Je pravda, že predkom bol 16-valec atakdalej
        info je z topwar ru, tak snad nekecaju. Ale nie je to tajomstvo, google najde plno zdrojov s touto informaciou
        Takze rusaci to urobili ako vzdy, ukradli skopirovali a ani to nefunguje. Ako vsetko.

        1. akorát že ty debile vyrábí Zvezdu už tak asi vod 70. let, čili je mnohem jednodušší vole pár válců ubrat na něčem, co dodnes vyrábím, než potajmu neco špiónovat z rajchu :DDDD

         1. Asi nejaky rusky sposob, niekde nieco ukradnut a potom prerobit na rusky princip. Kazdopadne Armata nefunguje a motor je nepodarena prerabka.
          Zvezda je asi do tanku nevhodna ani po uprave
          A V-2 je pre t14 nevhodny motor
          V-2 je este predvojnovy motor, co spravili podla francuzkeho leteckeho motora, pouzivaju ho dodnes aj tych ich T-90 – sefkonstrukter Konstantin Chelpan dostal od NKVD gulku do hlavy – asi za odmenu – tesne pred koncom vyvoja.
          To bude asi vysvetlovat ruske úspechy – zastrelit bez dovodu kazdeho kto vie nieco spravit. Potom dojdu sikovni a schopni ludia a ostanu len hlupaci. A s hlupakmi procesor nespravis. Ale vzdy mozes povedat, ze za to moze zapad, vychod, sever alebo juh a poslat do lagru dalsich milion nepriatelov naroda. To vraj pomaha prosperite.

          1. tvl co furt blekotáš, vy tam na tom vašem baranomrdským východě ani nevíte, co to procesor je :D na území RF jsou normálně mikročipy ve výrobě a zbytek berou vod rejžáků, co za jednu pětiletku posrali všechny jednodušší mikroprocesorky a za další dvě poserou ai slavnej lžintel a všecky vostatní

          2. Asi mas pravdu, pises to na ruskom telefone alebo pocitaci, barak aj auto mas plne original ruskych cipov. Ak by zajtra prestali fungovat vsetky ruske cipy na celom svete (a hlavne na prehnitom zapade) tak skonci civilizacia ako taka.
           Diskutujes ako rus, na argumenty nadavky, vyblakovanie nesuvisicich blbosti. A kazda odpoved .. ale na zapade….
           Preto sa neda ani napisat , ze si hlupy kokot, lebo urcite sa najde niekto este hlupejsi (napriklad dvere) a v porovnani vychadzas ako genius.
           Nas baranomrdsky vychod musel poslat na ten cesky ZAPAD poriadneho Barana aby tam robil predsedu vlady. Este ani dojebat si to neviete sami

          3. to čo trepeš vole, všecko poslední dvě dekády je mejd in čajna magore, tě nenaučili ani číst?

          4. Jeste ze je tady vseobecne znamo, ze zrovna vo pocitacich a tehle vecech vokolo vis uplny hovno. Na urovni amatera.
           A proto tve kecy nemusi brat nikdo vazne.

          5. x-f
           7.5.2024 v 10:30

           ses zas probudil s pazourou v nočníku jo

     2. Jestli oni se neboji spis o dodaci lhuty pripadnd o kvalitu.

      Rus ted neni sxhopny vyrabet na export. Dokonce poslali na frontu i techniku co byla pripravena na predani zakaznikovi.

      A co se kvality tyka, buhvi kde vsude byla pouzita zapadni elektronika, kterou ted musi nahrazovat buhvi cim.

    2. Tak mi ukažte nějaké nové objednávky. Ono se na zbrojním trhu celkem ví, že se na ty dodávky musí čekat, a objednávky se dělají až 10 let dopředu.

     Před cca 10 lety mělo Rusko zhruba 35 zemí, které od něj odebíraly zbraně. Momentálně je to už jenom Írán a Čína, plus jednu pidizakázku udělal Kazachstán. U ostatních dobíhají staré zakázky, ale ani Indie už neuzavírá nové smlouvy.

     Rusové bývali druzí největší exportéři zbraní na světě. Momentálně jsou tuším šestí. A dovážejí munici ze Severní Koreje a Šahídy z Íránu.

     1. asi zapomněl třeba na Alžír, co za utržený hrachy za dodáfky plynu do ojvropy vobjednal nový zbraně za 7 giga fdolárech, a všechny ty středoafrický negerstány, co teď vyhlásily samostatnost a vykopaly ojvropský a americký armády do hajzlu, samozřejmě současně s finanční stabilizací zemí hned vobjednávají současně vod rejžáků i rusáků

      1. To se vyplatí, přijít o Indii a nahradit ji Nigerem a Čadem :)

       1. Pro zájemce, toto video je celkem informativní.

        https://www.youtube.com/watch?v=Wdap15tWnfI

        1. Tak tak. Sledujeme podobná videa :-)

        2. Nebyli to zrovna indove komu rus nedodal celou varku tusim t-90 pripravenych k predani a misto toho je poslal na frontu s tim ze nahrada bude buhvi kdy?

         Niger s Čadem bych si tipnul, ze si nakoupi tak maximalne nejake stare nemodernizovane T-72 ne?

         V africe se nakupuji tanky spis na strileni a jezdeni po civilistech v ramci obcanskych valek, nez do nejakych konfliktu, kde by proti sobe staly dve armady. Na to staci starej srot :D

       2. péj se, indičtí čmoudi už jsou nejakej pátek velmoc a konečně jim došlo, že je lepčí si vyvíjet a vyrábět vlastní zbraně, než to nakupovat u cizejch – žlutáci na tom samým dělají už od 50. let a nakupujou už jenom ty nejsofistikovanější věci, jako proudový, raketový motory, náký knoh-how v metalurgii, a tak

        ostatně tím samým směrem jdou třeba turčáci, taky nechcou platit zápaďákům keťasácký ceny, a u rusáků čekat dekádu na dodání, takže, co se nám jako snažíš přesně sdělit, cpt. Obvious?

        1. Indické objednávky skončily celkem náhle na jaře 2022. Pokud by to byl dlouhodobý plán, byla by to pěkná náhodička.

         Turecko je z hlediska průmyslového sektoru úplně někde jinde než Indie. Indie nemá strojírenský průmysl na to, aby dokázala zásobit celou svoji armádu (a jsou to čtyři složky: pozemní, námořní, letecká a kosmická) jen ze svých zdrojů. Jedna věc je, že možná časem chtějí být samostatní, druhá je, že zatím neumějí zajistit ani spolehlivé napájení všech fabrik elektřinou 24/7, což je pro dnešní průmysl celkem zásadní podmínka.

         Tzn. Indie bude muset nejmíň ještě 10-15 let dovážet zbraně ve velkém z ciziny. Z Číny to nebude, přes veškeré kecy dávno zesnulého Néhrúa to žádní bhai-bhai (přátelé) nejsou. S vysokou pravděpodobností to bude Amerika, Izrael, Francie, Německo, Švédsko atd.

         1. Když USA zaútočí sankcemi, embargem, a dalšími na každou zemi, která si něco objedná od Rusů – a někdy i od Číňanů. Tak se prostě vyrobí dočasný výpadek objednávek.

          Ale Marian Kechlibar se nemusí bát. Neviditelná ruka trhu toto už dávno umí řešit. Jen to Marian Kechlibar neumí číst. Prostě se to dodá nepřímým řetězcem přes několik zemí. Navenek to vypadá, že Rusko nemá objednávky a nic nedodává, reálně jede na plný knedlík ve výrobě a dodávkách.

          Mariane Kechlibare, dám vám jednu radu. Čtete realitu, ne svá vlastní ideologická přání. Tak jako jste nedávno tady na d-fensovi nepřečetl Katar – zemi, přes kterou USA a EU financují radikální islámské skupiny, které nechtějí oficiálně podporovat přímo.

          A pokud nechcete vidět realitu, tak ještě jednu radu: Nepište o tématech, kde jste ideologicky zaslepen. Jinak dopadnete jako Joe S.

          1. Sankce v tom určitě hrají roli, ale nejen sankce.

           Přes to, co tady hlásají Behemot a pár dalších lidí, se ty ruské zbraně na bojišti neukázaly nijak zázračné a rozhodně se nedá říci, že by měly jednoznačně navrch nad těmi západními. OSINT katalog zničené ruské techniky dost nabobtnal a navíc je patrné, že některá ta ruská designová rozhodnutí (karusel s náboji pod věží tanku, takže při zásahu tank „odhodí věž“ i se zbytky posádky) byla velmi slabá.

           Kapacita ruského průmyslu dodávat nasmlouvané a objednané zboží je taky nejistá. Na rozdíl od Číny to není strojírenská velmoc ani přibližně, v objemu výroby by je nejspíš v případě nouze předehnalo i to Turecko, které má opravdu rozsáhlý průmyslový sektor.

           Takové Indii můžou být západní sankce šumák, reálně vzato je na Indii nikdo neuvalí, protože je to největší asijská mocnost, která ještě není jasně alignovaná tam ani onam, a ani Washington s Londýnem ji nechtějí zahnat do rusko-čínského tábora, protože je to 1,5 miliardy lidí částečně ovládajících angličtinu. Proto jim taky vesele umožňují co? Kupovat ruskou ropu ve velkém, a sankce nikde.

           Ale ani Indie už nechce ruské zbraně. Tam jde o to, že nekupujete jen zbraně, ale celý logistický řetězec za nimi včetně tichého slibu, že v případě nouze vás ten dodavatel je schopen a ochoten podržet.

           Abychom byli spravedliví, do bot si v tomto směru nasralo i Švýcarsko, které s poukazem na svoji neutralitu blokuje přeprodej švýcarských zbraní jinam, zejména pak do bojových zón. Což o to, zemi jako celku to neuškodí (švýcarský zbrojní průmysl je zanedbatelným zlomkem jejich tučného HDP), ale ten sektor si tím odstřelili dokonale. Kupci tak drahého vybavení vesměs chtějí mít volnou ruku v jeho použití.

          2. Marian Kechlibar: Zkuste to bez těch ideologických brýlí, prosím.

           Dotaz k zamyšlení: Nakolik si Česká republika skrze Janu Černochovou vybrala svobodně dodávky USA zbraní a letounů? A nakolik k tomu byla násilím (třeba notičkami v Langley, nebo nějakým kompro ze strany Koudelky z BISu, nebo…) donucena?

           Opravdu si Česká republika vybrala nejlepší možné zbraně, které budou nejužitečnější pro její potřebu? A mají nejlepší výkon užitek / výkon?

           Až mi odpovíte podle pravdy, nezbude z vaší argumentace ani jediný kámen vcelku.

          3. Alane, vy jste přijal to ruské cynické vidění světa v tom, že všude vidíte jenom násilí, vydírání a donucování. Neříkám, že neexistuje, ale není ani zdaleka tak všudypřítomné, jak si myslíte.

           ČR je relativně malá země, která se prostě před 25 lety zapojila do NATO v dobrém a ve zlém, a jejíž politická reprezentace není ochotna utrácet peníze za zcela samostatné ozbrojené síly a la Švýcarská konfederace. Na to máme málo peněz a mnoho důchodců, kteří by je raději přesměrovaly na důchody než na techniku. Mít svébytnou armádu je kurevsky drahé a zvládá to jen zlomek států světa, nejen kvůli technické komplikovanosti, ale zejména proto, že málokdo s výjimkou těžce a dlouhodobě ohrožených zemí (Izrael, Jižní Korea) je ochoten cpát peníze do oceli místo chleba a her.

           Tím pádem naše nákupy zbraní, zvlášť těch větších, kopírují dění v jiných menších státech NATO, aby tam v případě potřeby byla maximální možná zaměnitelnost a zastupitelnost.

           Já si taky myslím, že F-35 jsou spíš na vybojování minulé války, a investoval bych více do dronů. Tady se ovšem uplatní spíš klasické stádní chování.

          4. Marian Kechlibar
           6.5.2024 v 15:44

           akorát že to ty trubko vopečovali různejma přídavnejma plechama z popelnic, asi jak to improvizovaně řešil wehrmacht už v severní Africe, a životnost techniky tím teď vzrostla několikanásobně

           jak sqělý sou zápaďácký obrněnce se ukázalo hned – detrackne to jakákoli minička a ten kastl s municí venku tomu podpálí kdejaká rejžácká hračka s kilem trhaviny, natož tak Lancety I/II, a to si buď jistej, že ten fajr proleze dovnitř a posádka je ráda, že může zdrhnout :D no a ruská technika je furt opravitelná 5 km za frontou se ženijním jeřábem, zápaďácký zbraně musí jet 500 km zpátky do týlu vole do servisu kerej je v každé druhé zemi NATO jeden X-D

           realita války velké intenzity naopak ukázala, že zápaďácký zbraně rozhodně nejsou žádnej star-trek a že se jim ruský minimálně vyrovnají (v rozporu s kecama trotlů jako JožkaS), akorát že cena a tempo produkce je teď asi tak 1:5 na straně RF (futrované zbytkem BRICS) proti „KoZa“

          5. ad oprava ruské techniky: to myslíte tu klasickou disciplínu zvanou „turret toss“?

          6. „Prostě se to dodá nepřímým řetězcem přes několik zemí. “

           Které?

           List zákazníků první linie, aspoň těch oficiálních, se smrskl na dva: Čínu a Írán.

           Jako celkem nepochybuju o tom, že náhradní díly k existující technice se nějakým způsobem pašují, ale země, která by se rozhodla spolehnout na tenhle druh zásobování ve velkém a odkázat svoji armádu jen na něj, by byla šílená.

           Indové mají armádu o 1,2 milionech mužů, umíte si představit zásobování takového kolosu jen pašeráckými cestičkami?

          7. Indové hrají na více stran. USA si snaží Indy naklonit a získat na protiruskou cestu. Indie toho využívá a vydírá jak USA tak Rusko – s tím, že je o ní zájem. Nicméně do pár let bude muset Indie mít jasnější taktiku, jinak ji naexkrementují všechny strany.

           Víte, pane Kechlibare, vče co jste si o geopolitice nastudoval vy, já nebo jiní – může se zahodit. Jakmile USA se rozhodla hrát vabank o svou hegemonii, a donutit Rusko buď zaútočit na Ukrajinu nebo prohrát geopolitickou válku o velmocenský vliv – je všechno jinak.

           Momentálně jste v „přechodovém ději“, jak by řekl elektronik. Staré věci už neplatí, nové ještě nejsou ustanoveny a zcela stabilizovány. Je to, jako kdyby Marian Kechlibar sděloval, že lamborgini není schopno jet rychleji než 20 km/hod, což si osobně změřil 0,1 sekundy po jejím startu. A to jsou samozřejmě fakta a data. Jen tomu chybí ten dovětek, že jde o start, tedy přechodový děj.

           Ideologické brýle jsou sviňa. Západ upadá a upadne. Hraje se jen o to, jak moc. USA obětovává Evropu a ordinuje Evropě úpadek, chudobu jen proto, aby samo se vyšvihlo o píď výše na úkor Evropy. To je celé. Evropa je kretén, který navíc svému úpadku pomáhá, jako kdyby neprohlédlo americkou hru.

          8. Indie má 1,5 miliardy obyvatel a starou civilizační tradici. Pokud zvládne aspoň ty elementární věci, jako je kompletní spolehlivá elektrizace země, nepochybuji, že z ní bude paralelní civilizace nepodřízená těm či oněm.

           Zároveň celkem nepochybuji o tom, že i v té své nepodřízenosti bude trochu víc alignovaná s Anglosférou, než s Číňany nebo Rusy. Je tam staleté propojení, znalost anglického jazyka u indických elit, poslední dobou Indové docela úspěšně kolonizují USA i Británii na nejvyšší úrovni (politické i ekonomické), potkáte je ve Whitehallu i v Křemíkovém údolí. Tenhle druh vztahu s Ruskem nikdy mít nebudou, jsou to vzdálené a cizí civilizace, a s Číňany spíš taky ne, protože oni ve svém nejhlubším založení považují všechny Nečíňany za barbary, se kterými se nikdo nemá moc bratřit a kamarádíčkovat. Je naprosto nemyslitelné, že by se někdy Ind mohl stát ministrem v Číně, kdežto premiérské křeslo v Londýně už jeden momentálně drží a hned dva republikánští politici indického původu (Nikki Haley a Vivek Ramaswamy) jsou, řekněme, v druhém etalonu až třetím kandidátů na prezidenta.

           Hele, co kdybyste mi neříkal, v jakém jsem ději, příteli… obecně prosím, abyste se nesnižoval k psychoanalýzám jiných osob na internetu.

           Rusko neprohrává svůj geopolitický vliv kvůli válce s USA. Rusko o něj přichází zcela přirozenou cestou. Má stárnoucí populaci o 140 milionech obyvatel, což je 1/10 Číny, 1/10 Indie a podstatně míň než takové mocnosti jako Bangladéš a Indonésie. Mimo těžbu surovin je průmyslově dost zakrnělé a miliony vzdělaných Rusů utekly pryč ze země, kdežto do země se stěhují různí Tádžikové a další elita bývalého SSSR, mnohdy sotva gramotná. Tohle se nedá donekonečna vykompenzovávat jen tím, že mají jaderné zbraně, tunu starého šrotu na sibiřských uloženkách a nulové zábrany v tom, hnát lidi pod kazetovou munici, aby dobyli dalších 500 metrů země.

           Ale v tom Kremlu ještě furt vidí na stěně mapu, podle které je matka Rusko samaja balšaja strana v mire a nedochází jim, že plošně je to sice pravda, ale demograficky i ekonomicky jsou proti zbytku světa úplně někde jinde než před sto lety. Tak začali s tím, s čím začali.

           Zatím si stále ještě myslím, že to brutálně odserou. Jiná věc je, že z té Ukrajiny toho taky zas tolik nezbyde. Proto se taky už většina průmyslově vyspělých národů dávno vykašlala na války vedené mezi sebou: ty současné zbraně jsou příliš destruktivní, tečka.

          9. No, Kechlibare, když jsi v tom Kremlu viděl na stěně tu mapu samoj balšoj starany, měl jsi se Putina rovnou zeptat, zda nevidí, že jsou dost v prdeli, když prakticky nemá, kromě malého Lukašenkova Běloruska, kterému nic jiného nezbývá, žádného jiného spolehlivého parťáka. Pak bys tu nemusel plácat domněnky o tom, že ruskému vedení není jasné, jak na tom reálně jsou. To je zhruba na stejné úrovni, jako když tě psychoanalyzuje Cox. Myslím, že každému je jasné, že Ukrajinu samotnou by Rusko vyřešilo, se zapojením KoZa už je to loterie. Myslím si, že Rus šel do UA ze strachu, že ho KoZa uzbrojí a nakonec ve vhodné chvíli napadne. Dát první ránu silnějšímu protivníkovi skýtalo jistou šanci věc rychle rozhodnout. To nevyšlo a je teď otázka, kam je kdo odhodlaný zajít.

          10. Jinak, to že to Rusové odserou, je dost možný. Stejně, jako že to odsereme my.

          11. Uznávám, že to byla dost spekulace a že by to člověk měl správně rozdělit podle jedinců.

           Lavrov je asi moc chytrý a zkušený (ze své diplomatické kariéry), než aby něčemu takovému uvěřil. Ten prostě jede na tygrovi, protože je to bezpečnější než pokusit se z něj slézt.

           Šojgu je ubohý slouha bez špetky vlastní iniciativy, ten prostě dělá, co mu řeknou.

           Ale Putin … zrovna Putin na mě působí dojmem člověka, který skrz covidovou izolaci pomalu ztratil kontakt s realitou. On kolem sebe vystavěl velkou karanténu, skrze kterou proniklo jen několik jedinců, a kdoví, čemu se v té izolaci věnoval. Jeho veřejné projevy jsou plné takových těch standardních ruských nacionalistických tezí, které dřív nepapouškoval. Kdo ví, co za ty poslední roky vstřebal z osamělé četby tvorby ujetých inťošů.

           Jiná otázka je, co mu řekli z Páté služby na jeho záměry. Velká východní tradice je říkat šéfovi, co chce slyšet. I u nás si z toho Hašek dělal bžundu v podobě „strážmistra z Putimi“, a dál na východ je to horší.

           Je možné, že od svých lidí slyšel, že Ukrajinu má kompletně infiltrovanou a připravenou k převzetí, ale ve skutečnosti se peníze určené na tento účel někde tiše rozkradly.

          12. Marian Kechlibar: Bylo by v ČR dobře, kdyby se v projevech prezidenta objevovaly ty vlastenecké teze.

           My jsme zvyklí, že rozesrat si svůj vlastní stát. A slyšet od české vlády, že všechno české je špatné.

           Řekl bych, že Rusko s Putinem je zdravější a normálnější, než Česká republika. V České republice by náprava musela začít řadou šibenic nebo popravčích čet, které by spravedlivě ohodonotily půlku české vlády. Následně by se musela udělat čistky v úřadech, a vyházet progresivní ideology, ekoteroristy a LGBTQ šílence. Nakonec by se musely udělat drsné čistky na univerzitách, kde vyházet všechny ideology a realizátory woke aktivismu.

          13. Marian Kechlibar: když už tedy na tom safari jste:-), tak jen poznámka – pro Číňana je ruská agrese na Ukrajině podobným požehnáním jako pro USA. Zatímco Američani zametají s námi, vyčerpaný Rusák jistě rád prodá kdejakou tu surovinu, ke které má fyzicky blíž Číňan než Rus z Moskvy. Ve skupování nerostného bohatství jsou mistry, chudákům Australanům už doma nepatří pomalu nic, ale je to daleko. Oproti tomu Rusko zas tak daleko není a Čína na něj bude moci velmi efektivně tlačit – ani nemusí nic (o)kupovat, stačí, že k tomu dostane za vhodných podmínek přístup.

           Takže souhlas s tím, že to nakonec odserou a nikoliv tím, že bychom jim přestali poskytovat školení na genderovou uvědomělost nebo grýndýlové ESG reporty. Pro nás je akorát blbé, že tohle současně bude špatně i pro nás, protože ekonomickou válku s Čínou začínáme pomalu prohrávat, až by si jeden myslel, že fonlejno a další zelenofašistické figurky mají největší platby právě z Pekingu – cui bono je příliš zjevné.

          14. Marian Kechlibar: Cítím z vašeho příspěvku přání, aby Indie se spojila s Anglosasy. Jestli je Indie sebevrah, ať to klidně udělá…

           Indie především někde leží na zeměkouli. Vedle sebe má mnohem starší stát a kulturu – Persii. To je stát, ze kterého přišlo do severní Indie většina toho vědění, umění a jazyk, který obdivujeme. Jižní Indie zůstala dlouho hloupá. Pak má kolem sebe třeba Čínu.

           Indie samozřejmě bude hrát, dokud bude mít rozumného lídra, politiku všech směrů. Je to obrovská země, která má vyjednávací sílu na samostatnou politiku, a do značné míry to dělá. To, že se v ní mluví srandovní angličtinou, ale kolem ní a v ní je zcela jiná kultura a smýšlení – to asi převáží. Například Indové jsou mnohem chytřejší než průměrný Američan nebo Angličan, mají zcela jinou náturu. A také podvádějí! To mají společné s asijskou a orientální povahou.

           Rusko posiluje svůj geopolitický vliv. Kdo ztrácí svůj vliv, je Západ. Idiotskými nápady, jako je zabavení majetku cizí velmoci, neustálé sankce na jiné státy, porušování uzavřených smluv a slibů, vojenským agresivním napadáním desítek zemí jen tak z plezíru pro rabovací choutky, atd.

           Chtěl bych připomenout, že Britové jsou de facto předchůdci Adolfa Hitlera. Adolf Hitler své koncentrační tábory, vyhlazování obyvatel, rasové teorie a další nevymyslel, prostě je převzal od Britů. Britové byli tak nesnesitelné svině, kteří klidně nechali chcípat své kolonie hladomory (třeba Bangladéš), protože vyvezli extrémní množství potravin ze zemí. Britové byli tak nesnesitelní, že se od Britů chtěli osvobodit mnohé země ať to stojí co to stojí – to je hlavní narativ nezávislosti USA nebo Indie.

          15. A část těch asociálních Britů odjelo kolonizovat Ameriku což vše vysvětluje. Na jakých „hodnotách“ vyrostla Amerika. Dobrým příkladem je Henry Ford, od kterého se inspiroval Hitler.

           Průmyslník Henry Ford je dodnes opěvovaný jako vzor úspěšného podnikatele, který stvořil masovou výrobu s masovou spotřebou. Na jeho odvrácenou tvář, tedy podíl na šíření rasismu, antisemitismu a sympatie k Hitlerovi se taktně zapomíná. https://1url.cz/01tn0

          16. Marian Kechlibar: Rusko přichází o geopolitický vliv? Opravdu?

         2. India postupně rušila objednávky tanků, stíhaček, vrtulníků apod. asi tak nekdy vod roku 2012 nebo co tvl s tím, že si radši nakonec vyvinou vlastní, dtto rakety, to si řikáš anál-lytik?

          1. Přepište 2012 na 2014. Čím se asi tak tenhle rok vyznačoval v ruském mirě?

           A kecy o vlastním vývoji jsou dobré tak pro ovčí babičku. Některé věci jsou Indové schopni v omezeném rozsahu vyvinout, ale však kurňa Behemote musíš vidět, že ani teď, po 10 letech, není indická armáda většinově vybavená domácími zbraněmi. Fakt na to nemají výrobní kapacitu. Indie NENÍ, opakuji NENÍ, ve stavu vyzbrojit se sama, a Módí není žádný kretén a ví to. Indie může realisticky doufat v samonosnost vlastní armády tak někdy za horizontem roku 2040, jestli vůbec.

          2. šak taky do té doby mají zásoby ruské a čínské techniky :D

           jejich hlavní soupeř, pakistán, je rozkradená díra, proti tomu tolik techniky nepotřebujou, a v himalájích se vostřelujou s rejžema v takovejch místech, že tam ze sofistikovanejch zbraní možná bude co platný tak letectvo – zbytek všecko jenom lehký věci (kulomety, minomety), co tam doveze náklaďák, nebo co dotáhnou pěšky

           vonehdá po sobě házeli kamení, vono takový kamenování balvanama z převýšení pár desítek metrů dokáže taky slušně pochroumat :o) netušim, co by jako na svahu pod úhlem 60° dělali s tankama nebo ostatně čímkoli

          3. Hlavní riziko sousedství s Pákistánem není invaze.

           Hlavní riziko sousedství s Pákistánem je to, že se to tam rozesere tak, že vznikne situace jak v Jugoslávii, ale v 10x početnějším národě se sbírkou jaderných hlavic a daleko větším množstvím náboženských funďáků na 1000 obyvatel.

           Do toho by Indie musela zasáhnout, i kdyby nechtěla.

          4. Přesně charakterizováno. PK je směs komplexu nadřazenosti, méněcennosti, nacionalismu, islamismu, to vše v omáčce konspiračních teorií. Plus celé spektrum více „standardních“ problémů.
           Smutné je, že historicky to tak vždy nebylo…

          5. Jaroslav Neveris Zamazal: A vnímáte PK stejně objektivně jako vnímáte Rusko? Coby nepřekonatelný odborník na všechno východně od nás? Mistře?

          6. Pákistán je klasická shithole country, Alane. Jmenujte jednu pozitivní věc, která se jim daří.

          7. Marian Kechlibar: S tím bezvýhradně souhlasím. Ale ta šithoul kántry má 220 mil. lidí. A byla podporována jak USA, tak Čínou ve svém radikalismu, fanatismu – coby podvratný nepřítel okolí.

          8. Jo, nepochybně. Taky se to těm Amíkům pěkně vrátilo a kdo ví, jak se to vrátí Číně.

           Nicméně 99 % pákistánské dysfunkčnosti je jejich vlastní domácí práce. Tak výbušný národ nemůžete vodit jako loutky z ciziny, na to by museli místní mít úplně jinou mentalitu.

     2. Marian Kechlibar 6.5.2024 v 12:39
      To že Rusové nyní nemají „žádné“ nové objednávky na zbraně sice může svědčit o tom, že od nich ty zbraně nikdo nechce, ale také to může svědčit o tom, že nyní Rusové žádné nové objednávky „neberou“, protože nestíhají ani vyrábět pro sebe. Podle mě by to byla hloupost, aby nyní vyváželi zbraně ven a přitom trpěli nedostatkem zbraní ve válce s Ukrajinou.
      Jinak řečeno i kdyby od nich chtěl někdo v současnosti nějaké zbraně koupit, zřejmě by mu je stejně nedodali, protože nestíhají ani vyrábět pro sebe.

      1. Dělat objednávky dopředu i s tím, že víte, že nedostanete to zboží v nejbližších letech, není v kšeftech se zbraněmi až taková výjimka. Bookujete si tím pořadí ve frontě budoucích dodávek. Nemýlím-li se, teď právě Indové a Rusové finalizovali nějakou objednávku letadel z roku 2004, i když dvacet let už je samozřejmě dost extrém.

       Ty naše slavné F-35 taky budou bůhvíkdy, protože fabriky zajišťující jejich výrobu mají omezenou kapacitu.

   2. Ohledně Sovětských/Ruských raket. Co čísla 4 vs. 14??

    1. ??
     neviem o com ale Angara sa snazi letiet uz asi 20 rokov a furt nic. Ale minuli na nu penazi ako na Enterprise

     1. víte prd

      1. Joe S je plně v obraze. Dobře ví, že ve Washingtonu vymysleli balalajku a matrjošky, protože Rusové jsou tak blbí, že by nevymysleli ani to. Rusům se americká balalajka tak zalíbila, že ji převzali.

       1. Tak to rozved 4/14 je co? Nemam tie ruske skazky vsetky nastudovane

  7. Na takhle hloupou otázku se totiž těžko odpovídá. Nemusím přece být milovníkem Ruska protože je v něčem lepší. Mimochodem Rusko i SSSR toho dokázaly hodně. To, že ty o tom nic nevíš ještě neznamená, že ne.
   A kdo je podle tebe milovníkem Ruska? Ten kdo nemá mozek vymytý protiruskou propagandou??

  8. Z Ruska? Robili pre Ikeu nejaké hrubostenné poháre, nie sú zlé, ale už sa momentálne robia v Bulharsku…
   Ešte staré zimné gumy Nokian, len akosi fabrika patrila Fínom (nové mám už originál fínske, a o gumách Tatneft či ako sa volala firma, čo to v Rusku odkúpila, som jakživ nič nepočul).

   Ale najlepšie majú neviditeľné tanky. Videli ste niekto Armatu na bojisku? No, veď práve preto ste nevideli…

  9. todle říká čobol? :DDDDDDDDDDDDDD

   skoro se mi chce napsat, že teď už sem viděl všecko a můžu v klidu umřít, ale von zas příde nákej eště větší sráč a ukáže, že sem se mejlil :o)

   naštěstí chápu, že úplně v každé skupině lidí nad pár desítek kusů se najde aspoň jeden totálně vypatlanej kretén, takže nebudu dělat unáhlený soudy v tom, že všici vod vás z východňárova jste vypatlaný hovada a že nebude žádná škoda vás vyhladit a území si rozebrat, jak to vy lepšozmrdi furt plánujete s RF :)

   1. úplně v každé skupině lidí nad pár desítek kusů se najde aspoň jeden totálně vypatlanej kretén – tu sa ulohy ujal BEHEMOT

    1. tady sem úplná nicka vedle tebe, MISTŘE

 4. To je zase materiál… 🙄

 5. Za 1.
  Na to to ruSSackom portale prijemna zmena.

  1. A tak co ty tu? Vyšla na tebe služba?

 6. Jaroslav Zamazal: máte prosím nějaký autorský email, na kterým bych vám mohl něco vysoce relevantního (i se zdrojem) napsat?

  1. Budu hadat: jednu fotku holy prdele a jednu s nesplachnutym hajzlikem? To by mi k clanku prislo relevantni naprosto. :D

  2. Děkuji, rád si přečtu. Kontakt posílám na Váš autorský email.

 7. Velmi slabý článek. Je dobré jej srovnat s názory generála na radio univerzum. diky bohu tuto moznost zatim mame.

Napsat komentář

D-FENS © 2017