Finger môže zachrániť životy!

Featured Image

Naši slovenští bratři se příliš nepoučili z událostí na českých cestách a také se vydali cestou aplikace sociálního inženýrství na silnice.

Od 1.2.2009 začne na Slovensku platit nový silniční zákon s některými rysy ne nepodobnými těm zpraskům, které do českých podmínek implementují nedoukové jako Šimonovský, Plachý nebo Řebíček, podporováni Oldřichem Vaníčkem s pozitivním lustračním záznamem a estébáky od Czech Radar. I mediální propaganda se nápadně podobné té, která se prováděla u nás před třemi roky. Pravděpodobně se k tvorbě těchto zákonů používá webová aplikace podobná této, jinak si to neumím vysvětlit.

Doslova praví právní norma,

l) používať hanlivé gestá voči ostatným účastníkom cestnej premávky, vyhadzovať z vozidla predmety a obťažovať ostatných účastníkov cestnej premávky ani iné osoby najmä nadmerným hlukom, prachom, znečisťovaním ovzdušia, rozstrekovaním kaluží, blata alebo zbytočným ponechaním motora stojaceho vozidla v chode,

Domnívám se, že ve slovenských podmínkách by mohlo být ohroženo populární gesto se vztyčeným prostředníkem. V tuzemských podmínkách nic takového nehrozí, protože disponujeme závazným výkladem jeho významu přímo z úst předsedy vlády, který jednou vyfakoval sociální demokraty (pravděpodobně to je jediná rozumná věc, kterou za dobu svého účinkování na politické scéně udělal).

Slovensko se svým rozhodnutím vzdaluje světu, o tom není pochyb. Finger je významné státnické gesto, protože jej používají i američtí prezidenti:
 

I. Wording

Vulgárním gestem je míněn finger, fakovák, fakáč, datel. Pomocí něho můžeme vyfakovat, hodit n. pustit datla, dát n. ukázat finger apod.

II. Jak dát správně finger

– můžete použít dominantní i nedominantní ruku
– předpažte, s ohledem na prostorové možnosti
– pokrčte ruku v lokti
– sevřete ruku do pěsti
– vztyčte prostředník (ten nejdelší prst)
– držte jej vztyčený zhruba deset sekund (pro posílení účinku i déle)

Předpokladem správného účinku fakováku je nesnížená viditelnost a předpoklad, že příjemce ví, co to znamená.

III. Význam

Finger je prostředkem, kterým náš vnitřní svět komunikuje se světem vnějším a výsledkem tisíciletého vývoje mezilidské neverbální komunikace. I když anglosasové zpravidla netrpí velkou přestavivostí, správně si všimli, že vztyčený prostředník nápadně připomíná falický symbol a proto finger znamená „fuck you“, přeloženo do češtiny „mrdám tě“ nebo „seru na tebe“. V Čechách jsou obecně více rozšířeny fekální nadávky (hovno, sráč) než nadávky se sexuálním podtextem (jebat, kokot), takže se domácí uživatelé přiklánějí spíše k druhému výkladu.

Vyfakováním určité osoby jí sdělujeme, že:
– nemáme valný zájem s ní dále komunikovat
– o jejích lidských a profesionálních kvalitách nemáme vysokého mínění
– jejím požadavkům pravděpodobně nelze vyhovět apod.
– bychom si přáli, aby šla někam, kde svíti slunko jen pro ni

Vyfakovat lze i skupiny osob (protestující aktivisty), instituce (finanční úřad) nebo předměty (speedcameru). Fakovat lze jak fyzické osoby, tak osoby smyšlené (např. bohyni Gayu). Stejně jako v případě bilaterálního fakování je předáváno poselství, že fakovatel neuznává fakovaný subjekt jako rovnocenného partnera a vzájemnou spolupráci nevidí do budoucna příliš optimisticky. Ačkoli někteří mají fingerování žen za nevhodné, v rámci pokročilé politiky rovnoprávnosti žen a mužů a genderové stability doporučuji ženy fakovat také. Maximálně to vezmou doslova.

IV. Přínos

Nyní se soustředíme na tak často diskutované benefity pro final usery.

Hlavní výhodou je, že finger nepředstavuje žádnou zátěž pro životní prostředí. Produkce CO2 při fingeru je zanedbatelná, pokud ovšem protistrana nezačne hyperventilovat nebo nespáchá sebevraždu upálením za použití ropných látek. Pak je to samozřejmě horší.

Finger usnadňuje komunikaci. Do jednání dvou stran, které až dosud nevěděly, co od sebe čekat, vnáší finger jasno a tím pádem umožňuje dosáhnout rychleji výsledku jednání.

Díky fingeru uchováme některé osoby déle ve své paměti, zatímco jinak bychom je zapomněli („to je ten, co mě vyfakoval“).

V. Význam v silničním provozu

Je jistě velice stupidní domnívat se, že když Fico zakáže zákonem dělat řidičům vulgární gesta, že se tím něco změní k lepšímu. Ještě jsem neslyšel, že by někdo naboural kvůli tomu, že dělal finger, takže přínos pro bezpečnost dopravy je nulový. Jsme zase u toho, že by stát měl svoji autoritu používat jen tam, kde je to nezbytně potřeba, ale povídejte to levičákovi. To, že řidiči dělají vulgární gesta, má pravděpodobně svůj důvod, pokud hovoříme o Slovensku, pak možná frustraci kvalitou silnic a hustotou provozu. Nevím přesně, co si vláda od tohoto zákazu slibuje, ale pokud očekává, že se v důsledku zákona samotného stanou řidiči lepšími, tak se dočká spíše opaku. Stejně jako když zakáže chodcům při přecházení komunikace telefonovat. V čem je problém? Že telefonují nebo že se nerozhlédnou? No tak. Už vidím slovenské policisty, jak se seznamem vulgárních gest v ruce posuzují, zda prostředník byl napřímený nebo ne a v jakém úhlu.

Připomínám, že světelná houkačka je určena k varování před policií a zvuková k odvrácení nebezpečí. Protože auta nemají žádný systém, kterým by spolu řidiči mohli komunikovat, finger je jedním z mála prostředků, které zbývají, chceme-li jiného řidiče oslovit. Nejčastější význam fingeru je:

1. Nehodlám vyhovět vašemu přání

Pro mne  nejčastější aplikace fingeru. Pokud si například cyklomrdka vynucuje ústupek, třeba jízdu  na přechodu pro chodce, a my mu ustoupit nechceme, nabídneme mu jako alternativu finger. Je to výhodné zejména pro něj, protože taky mohl dostat nakládačku. Pokud si zmrd vynucuje přednost a my mu ji nechceme dát, co jiného pomůže ho nasměrovat na správnou cestu, nežli finger? Najíždí nám někdo na kufr a bliká dálkovými, protože si vzal Arginmax a chvátá za milenkou, ještě než účinek preparátu ochabne? Finger.

2. Jste tupec

Při úvahách o bezpečnosti silničního provozu, které jdou napříč celou společností, kupodivu dosud nezaznělo, že po silnicích jezdí lidé, kteří řídí už řádově desetiletí, ale kvůli své nízké myšlenkové dynamice se nenaučili se ani zblo. Jsou to tzv. omezenci. Pořád dělají ty stejné chyby, pročež se dostávají do konfliktů s okolím. Například nedávno popisovali na serveru AutoRevue případ doktora Hnízdila, který byl příliš blbý na to, aby pochopil pravidlo zipu a ještě v této své tristní situaci hledal zastání v médiích. Situaci Dr. Hnízdila, kterou v článku tak barvitě popsal, by brilantně pořešil finger. Hned by mu ukázal, kde je jeho místo na silnici. Finger je prostředkem, který ukazuje jiným, že mají potenciál se ve svých řidičských dovednostech vylepšit.

3. Odpověď na agresi

Stejně jako ve společnosti, i na silnicích dochází k aktům agrese. To je ještě umocněno tím, že někteří řidiči mají ve zvyku posuzovat jiné řidiče podle auta, vzniká tedy řada komických situací. Kdo má drahé auto, je v očích některých jednodušších spoluobčanů zavrženíhodný zloděj, a naopak socka s Fabií HTP koupenou na půjčku od Providentu pociťuje superioritu nad řidičem o dvě generace staršího favorita, který má měsíční příjem v hodnotě čtyřnásobku toho vohnoutova. Je jasné, že v takovém prostředí to občas zajiskří a finger představuje zdravý základ pro vypořádání se s agresí. Agresorovi tím naznačujeme, že o něm víme, ale že na něj sereme, protože je poslední hovno. To zejména v případech, kdy si někdo myslí, že se nerozjíždíte dost rychle, nechcete jet křižovatkou na červenou, zbytečně zastavujete u přechodů apod.

4. Behaviorální korektiv

Pokud někdo promění svoji ruku v komunikační prostředek, chce tím možná říci, že děláte něco, co se nesluší. Je zde otázkou, zda tomu tak je nebo zda dotyčný jen tak prudí, ale dá se očekávat, že v nějakém procentu případů fakovák přispívá k tolik žádoucímu zklidňování dopravy a zkulturňování poměrů na silnicích přesně proti duchu sociálně inženýrských teorií slovenské vlády.

V. Finger zachraňuje životy

Představte si, že cukáte v dopravní zácpě na světelně řízené křižovatce (žádný zip), zatímco vedlejší pruh je volný. Zničehonic přijede tím volným pruhem vychcandíra, třeba autobus MHD na Mariánském náměstí v ČB, a začne se rvát do díry před vámi. Proč by čekal, vždyť on je něco extra. Může najít nějakého slušného hlupáka a narvat se před něj. Kdyby nebyl finger, měli bychom dvě volby: Nepustit a pustit. Rozhodneme se tedy pro tu první, jenže vychcandíra si myslí, že pro tu druhou a tak dojde ke kolizi. Protože existuje finger, paleta možností se rozšiřuje o variantu „nepustit a finger“. Zmrd uvidí, že mu posíláme finger, a pochopí, že s vřazovacím manévrem neuspěje. Kolize nenastane, finger uchránil životy, zranění a hmotné škody.

Kdyby řidič bílé lancie v klipu Manažer z dopravní kampaně Nemyslíš-zaplatíš submisivně neuhnul zmrdovi v Breře a místo toho mu tam naložil finger, neporazil by matku a dokonce s kočárkem.

Takové situace jsou jasným důkazem, že finger může zachránit životy. A i kdyby měl zachránit jen jediný lidský život, tak má význam!


31.01.2009 D-FENS

 
 

12345 (3x známkováno, průměr: 2,33 z 5)
932x přečteno
Updatováno: 28.11.2015 — 0:02
D-FENS © 2017