Fejeton, který by nenapsal Čapek - zpět na článek

Počet komentářů: 126

  1. Takhle, myslím, je to až moc jednoduché. Ještě bych přidal nějakou omezující podmínku, kupříkladu že jediná povolená samohláska je „e“, nebo že všechna slova musí začínat na „p“, nebo že když se vezmou jen první písmena všech slov, vyjde z toho sprostý vtip na Babiše, nebo tak něco.

    1. Ano, třeba návrh na přejmenování náměstí začínající na „P“ by mohl být zajímavý:

      Poslyš píčo, popadni propisku, připrav papíry, přejmenuj plácek po Pithartovi. Pokud poslušnosti postrádáš, přinesu pušku, připravím patronu, přiložím pažbu. Pal! Průstřel prdele.

      1. Pokus pěkný, postrádám pouze přehled patřičných paragrafů pro přejmenování předmětného prostranství.

      2. Prdel pripomina posranou pastiku. Predchozi pokrm pomalu prochazi poranenim. Pica prosi: pomozte pane, prislibim protekcni prejmenovani.

      3. Palna? Pruser, pokud patron premnoho. Pomni pasmernici parlamentem prave prezvykavanou!

      4. prijizdi policie. pripad prosetruje. pozorne poslouchaji poskozeneho. posuzuji, premeruji. Pozor – pozapomneli privezt pouta! podezreleho proto prekotne privazuji provazem.

        1. Policie postrádající pouta? Podivné! Primární povinné pracovní prostředky policisty: pouta, pendrek, pořádná pitomost.

          1. Pouta, pendreky prave pouzivany podpraporcikem Platfusakem pro podivne policejni postupy pri podzemni praci. Palecnice praska, pachatel priznava, Podporucik prinasi pozapomenute pripady. Palene paty pachnou, prislusnik protokoluje pravdive priznani.

            Patrne primitivni, presto prinasi prospech prislusnikum, politikum, prisprostlemu povlu…

            1. Provineni podezreleho prokazano, paragraf potvrzen, pistolnik povesen. Podium prostred placku, provaz pohupuje, propadlo planda, pravo prosazeno, plebs plesa. Ponenahlu priskoci predseda partaje: „placek prejmenovat! Padl pro picovinky, pravdu plus prilezitostne prcani policajtu, proto provzdy pamatovan!“. „Pravo prznil, prasarny prosazoval…“ povzdechl potichu policajt pokousev prilepseni platu.

              „Prd!“ prohlasil predseda partaje propichnuvsi primitiva pohledem. Prkno podia prasti, pulmetr perfektni. Predseda psadlo popadl, prkno prijmenim poveseneho provzdy pomaloval. Potom pekne pruceli pobliz pozornost pripoutalo. Priskocil, prkno promptne pribil par palcu pod prvni parapet. Plebs peje pisne, potreba prejmenovani podle pravidel provedena.

        2. Pobuda pomalu přistupuje. Pozadím posvětí podestu. Pokukuje po poutaném. Prvně plaše, pak pořádně pokřikuje po policajtovi. „Přetáhnout potěhem po palici, pouta přetrhne!“ Policistovo pousmání. Prásk poprvé, poutaný povalen. Prásk podruhé. Palná pouzdro prostřelila, policistu postřelila. Policista poskakuje. Pche, překročení pravomoci pánbůh potrestá.

          1. … pokud přijdou, prdel přestane, protože pořádná pakárna propukne. Pak potěš…při prazvláštním přání pána pozice pocitová poukazuje přecijen pořádně přes provoz. Potěšením přítomným plavu pivní placholahodou požívaje pivní plachý poj.

            1. Pěkný počet pivních půllitrů protekl panděrem pána. Párkrát pročíst pomohlo, pak pochopil pánovu pointu.

              1. Pravda. Pán popil poněkud pořádně, pivo, panáčky, proto psaní pointu přikrylo pěnou půllitru. Přesto potěšen, půjde pod peřinu.

        3. prichazi prokurator. pronasi par paragrafu. proc? pozapomneli poucit podezreleho. porucik posral pripad. povoluji provaz, propousti. poskozeny protestuje.

          (skoro to u mne vypada na obsedantni myslenky ;) ne a ne se toho zbavit)

          1. …pitomcu parta pohromade, pricemz predmetny placek porad po paku pojmenovan…

            1. Koukám do knihovny, kde mám Slovník spisovného jazyka českého. Tvoří ho 8 dílů. 4 díl jsou slova na P a Q. 736 stran. Nejsilnější kniha. Každá strana obsahuje 2 sloupce. Z toho slova na Q zabírají necelou jednu stránku.

    2. Na „p“ to dokáže každej blbec, zkuste „q“

      Můj kámo Bořivoj tvrdí, že jediné české slovo které začíná na „q“ je qíčepu.

  2. Ten fejeton o stereotypech v podání D-Fense se mi fakt líbí. Trochu to učesat a patří to do knihy. Zvláště pointa s mimikry je odzbrojující trefou do desítky. Nicméně jsem hlasoval pro vodáky, páč jsem česká svině :-))

    1. Ano, fejeton dobrý. Akorát právě po přečtení posledních 4 vět už vůbec nechápu tu Dfensovu nenávist ke Švejkovi. Jasně Švejk je hnanej ad absurdum, až to z něj dělá strašnýho vola, ale kdyby to nebylo tak moc přitažený za vlasy, tak by to nebyla zábavná literatura, ale pouze obyčejná beletrie. Já doufám ve vítězství popisu obrázku od Lady.

      1. Taky je rozdíl mezi filmovým Švejkem (adaptace s Hrušínským) a původním Haškovým…

        1. A dost zásadní. Ten Steklého film je pěknej a veselej, ale s duchem literárního Švejka nemá v podstatě nic společného. Románový Švejk je pod povrchem těch veselých historek dost drsné čtení o kruté době. Není to žádná selanka, ale nelítostná satira a sympatických postav je tam jen pomálu. Jenže dost lidí mate že Hašek tam dával ten humor. Třeba to zasedání polního soudu jak si tam soudci vyprávějí veselé historky – „To jsme vám takhle věšeli jednoho žida…“. Ta pasáž je vlastně strašně mrazivá a vůbec není veselá.
          Ne nadarmo je Švejk celosvětově branej jako jeden z nejlepších protiválečných románů a je to asi nejpřekládanější český román vůbec.

          1. No, on je u Švejka spíše problém v tom, že jej psal sice břitký satirik, ale zároveň ožrala a komunista, jehož schopnosti fabulační zásadně přesahovaly jeho schopnost popsat dobu (jež ani zdaleka nebyla tak krutá, jak ta strašlivá sračka naznačuje).

            1. Nebyla krutá? Tak třeba:“Krejčí Evžen Matějka přišel o život za rusofilské řeči pronesené 27. listopadu 1914 v jednom přerovském hostinci. Odsouzen 8. prosince v Moravské Ostravě, zastřelen následujícího dne.“ nebo „Státu nepřátelské výroky pronesl na zasedání Konzumního spolku ve Smržicích Josef Kotek z Prostějova 6. prosince 1914. 23. prosince soudem v Moravské Ostravě odsouzen k smrti, téhož dne zastřelen.“

              Vlastně ta „sračka“ naznačuje, že za kecy, viz hostinský Palivec se jde jen za katr, ale ona ta doba byla strašlivější, protože se za kecy chodilo také na popraviště. To nebylo ani za komoušů.

              Zrovna od vás bych si nepředstavoval, že podlehnete módě demonstrovat obecnou svobodu na základě pár, z dnešního pohledu, benevolentních zákonů. Třeba ten zde často zmiňovaný zbraňový patent není takový proto, že by císař pán byl takovej lidumil, ale proto, že to v té době bylo jaksi normální. Stejně jako to, že každej v tý době chodil do kostela. Tehdá holt bylo normální, že každej měl, nebo mohl mít zbraň a nikdo do toho nikomu nijak moc nekecal, dnes je zase normální, že se stát stará o to, jak to lidem co nejvíce znemožnit. Nemám vůbec iluze o tom, že kdyby vládl Franta Pepa jednička dneska, tak že by stav se zbraněmi byl výrazně lepší než je tomu nyní, no ani náhodou, byl by poplatný době, takže by byl spíš ještě přísnější než je nyní v ČR, stačí se podívat na ostatní monarchie, kam to dotáhly třeba ta Britská (včetně bývalých kolonií), nebo Španělsko, a co třeba Švédsko, Dánsko apod.

              1. on ten Hasek byl vlastne docela mirnej, on popisoval ale nesoudil. Takovej Aldington v Zemrel hrdina se s tim nesral vubec. U nej byli vsichni grazli nebo omezeni tupci, vcetne hlavniho hrdiny Winterbourna a servitky si nebral.

              2. OCho by mohlo potesit ze Hasek sil i do republiky. Viz jeho sikovatel Repa co obcas ubil nejakyho vezne a pak vesele slouzil i za republiky.

              3. Hm. Ve světle velmi dobře ověřené a doložené historie kupříkladu namátkou toho, co musel všechno na odsouzení k houpačcě dělat třeba takový Kramář — a to mu ji ještě starej Procházka osobně odpustil! —, nebo toho, jak strašně brutálně monarchistická policie zacházela s Karlem Havlíčkem, nebo, nebo, nebo, nebo…

                … se mi tyto informace zdají mírně řečeno podezřelé a páchnou mi republikánskou propagandou na sto honů. Velice by mne zajímalo, co by k tomu řekl nějaký historik, nebo aspoň někdo, kdo tu historii má nastudovanou mnohem lépe než já, třeba kolega JJ.

                1. Ano, nějaké takové případy, jako popsal Ice cream se vyskytly na severní Moravě v době, kdy Rusáci dotírali na Krakov. Pokud vím, tak tyhle rozsudky byly vyneseny vojenskými soudy, které v zápolí měly rozsáhlé pravomoci a které opravdu často ani omylem nedosahovaly běžné úrovně rakousko-uherské justice. Nešlo o žádné rakousko-uherské specifikum a v ostatních válčících státech, s výjimkou UK a USA to bylo ještě výrazně horší – ze zemí, ze kterých jsou k disposici nějaké údaje na tom byly nejhůř Francie a Itálie (ve skutečnosti samozřejmě asi Rusko). Spoustu trestů smrti vynesly belgické soudy, ale vykonáno jich bylo jen minimum.

                  Nicméně jakkoli nešlo o nic, co by mohl člověk schvalovat, byly to opravdu velmi výjimečné případy. Za celou válku bylo v českých zemích popraveno celkem tuším dvanáct nebo patnáct lidí, z toho naprostá většina za klasické kriminální činy.

                  1. A vida, díky! To dává smysl.
                    ___
                    Jukni, prosím, příležitostně do iMessages, případně do mailu. Dík ještě jednou.

                  2. Čili dá se říci, že doba opravdu krutá byla, byť zdaleka ne jenom v R-U jinde to mohlo být i ještě horší.

            2. OMG, kolik že zařvalo lidí v boji za císaře pána? Kolik lidí bylo popraveno, zavřeno, stíháno za hanobení symbolů monarchie? Poslechněte, není lepší držet se současnosti, když neudržíte fakta o minulosti?

            3. “ … ani zdaleka nebyla tak krutá, jak ta strašlivá sračka naznačuje“ … mně by zajímalo, zda by vám tento pocit vydržel alespoň jeden den, ten první, v zákopech. Mně by tedy přešel už cestou. Ale třeba jste větší hrdina. Já osobně Švejka jako literární počin nějak jooo moc v oblibě nemám, byť mi nijak nevadí. Ale jinak, jako bytost, kterou prostě ženou na porážku jak dobytek a on se s tím snaží vyjebat jak to jen jde a hlavně nezařvat, protože ta válka rozhodně není „jeho“ válkou, má mé plné sympatie.
              Že zrovna vy, s vaším nadšením pro dobrovolnou domobranu a odmítáním násilného verbování do armády ze strany státu, máte se Švejkem problém, je pro mne skutečně dost podivné.
              Že následně přišly doby krutější je samozřejmě pravda. Ale kritizovat Haška, že nebyl jasnovidec … já vám nevím.

              1. Haška kritisuji spíše proto, že byl jedním z těch, kdo těm dobám krutějším velmi aktivně připravovali cestu.

                Jinak válka jako taková samozřejmě krutá byla (a mnozí autoři to dokázali popsat naprosto excelentně, namátkou třeba takový Remarque…); ale zrovna válku jako takovou Hašek kritisuje celkem málo až vůbec. Nadto nemám až tak úplně dojem, že by ten bolševik vyjadřoval myšlenku „branná povinnost je svinstvo“; spíše jsem mu rozuměl — možná mylně, zajisté! — ve smyslu „branná povinnost je celkem OK, akorát císařpán to dělá úplně blbě, ostatně stejně jako vše ostatní“.

                1. Ja se na tom zase poucil, ze zidi jsou svine. To jsem si prosim, pane ouciteli, z tej knizky vodnes. Nejaka ta politika, ta ne, tomu ja nemuzu rozumnet, ale vim, ze ti zidi jsou svine.

                  Vidis, kazdy si tam neco najde a pekne pretransformujeme spolecnost podle Haskova vzoru. Kdyz se to da dohromady, muzeme si pak skvele zavalcit, protoze stat rekne „Vcil“ a zace se. Nebo nerekne, ale stejne se bude strilet. Doufejme, z hlavne na uradech a ministerstvech.

                2. Ani Remarque se nevystříhal idealizací. Zejména klasického říšskoněmeckého ideálu „Kameraden“. U Haška vlastně není kladných hrdinů, postavy se chovají realisticky vzhledem k době a situaci – klidně se s tebou vožerou, ale taky ti sežerou poslední chleba, když se nedíváš, a seberou boty, když tě postřelí.

                3. „Nestřílejte, sou tady lidi“, zvolal Švejk, zenový mistr.

                  1. on ten film celkově posouvá tu knihu někam do nablblého pokrokového lidství a komunální satiry a z nositele děje dělá nablblého bodrého pivního tlustého bambulu středního věku (bez ohledu na nespornou kvalitu některých komediálních momentů).

                    1. Však jej taky nechali natočit komouši, záměrně tak. A i snobská inteligence trik nedokáže prohlédnout.

                    2. Ona ta snobská inteligence měla v podání pana OC včera vůbec blbej den. Nejdříve si sama vymezí dobu, o které se bude diskutovat na začátek první světové války a pak hned argumentuje Borovským, což se odehrálo pouze o více než 60 let dříve. Ono to tý inteligenci navíc nemyslí ani politicky, když si myslí, že popravit dlouholetého poslance říšské rady je to stejný, jako popravit nějakýho nýmanda.

                    3. jestli myslíte pana OC, tak tomu bych (v diskusi o odvšzsv) vytýkal především mozartovský předsudek, a totiž že vynikajícího díla je schopen pouze duch vynikající a ctnostný a že dílo hodnotí skrzevá osobu, osudy, smýšlení a morální rozměr autora (a jsme oklikou zpátky na aktuálním konci diskuse u čapka a života a díla skladatele foltýna).

                      čili to, jestli byl JH jurodivý magor bez skrupulí (a jako že byl!) je v diskusi o ODVŠZSV zcela irelevantní, a samotný fakt, že dílo vyvolává emoce a různé výklady a vykladatelé se neshodnou ani na žánru, svědčí o tom, že je to kniha velmi pozoruhodná.

                    4. Pokud vím, tak OC odsuzuje opravdu jen Švejka jako konkrétní dílo. Některé Haškovy povídky hodnotí velmi vysoko bez ohledu na osobu autora. Takže oním zmiňovaným předsudkem zjevně netrpí.

                      Jinak samozřejmě v tomto vlákně došlo k promíchání kde čeho – nepředpokládám, že by OC svoje tvrzení o méně kruté době cílil na dobu první světové války, kdy opravdu skoro všichni v Evropě blbli na kvadrát.

                    5. nesleduji to systematicky, možná panu OC podsouvám něco, co nikdy netvrdil (a v tom případě se omlouvám). za sebe hodnotím odvšzsv jako knihu velmi pozoruhodnou a popravdě netuším co tím její autor mínil a co tím sledoval (nejsem si vůbec jist, do jaké miry je to kolportáž, do jaké miry bohapustá legrace, agitka nebo formování světonázoru). přestože je to kniha pozoruhodná, rozhodně bych ji ale nezařadil to top ten a to ani v měřítku našeho malého písečku.

                    6. Nevím, přečtu takřka cokoliv, ale Švejka jsem nezkousnul (třeba řadu povídek od Haška ano). Sám nevím proč, ideologické důvody to nebyly. Je to velmi zvláštní kniha, protože většinu dovedu říci, proč jsem nedočet to či ono, ale tady to prostě jen tak divně drhne. Podobný nedefinovatelný problém mám snad jen s Kiplingem, OC promine.

                      A to nejsem měkej, jsem dokázal přečíst i asi dvě či tři knihy od Lenky Lanzové.

                    7. Já to přečtl, podobně jako Hlavu XX nebo Jak jsem vyhrál válku; a odložil jsem to zhruba stejně zhnuseně (na čemž nic nemění to, že ve všech zmíněných knihách lze nalézt pár slušných a dobře napsaných špílců, ať již jde o nepěstování vojtěšky, nebo útok typu frau Braun juchuchu, kolena do vrchu).

                      S tím Kiplingem mi to ale hlava fakt nebere. Co jsi od něj zkusil číst?

                    8. Čistě ze zvědavosti …. vy jste za totáče ZVS nestihl, že ne? Nebo se mýlím?

                    9. Absolvoval jsem větší část „vojny“ při VŠ, než se mi podařilo získat modrou.

                    10. Tak katedra sice byla pakárna, ale ještě se to docela dalo. I když je pravda, že ten měsíc na konci u bigošů už byl docela zajímavý:-).
                      On se totiž v zařízeních typu ČSLA pohled na podobná literární díla asi trochu změní. Je například celkem zajímavé jak si jsou zdánlivě velmi různé armády podobné … zejména pokud účastníci zájezdu:-) v nich jsou podobně dobrovolně:-).

                    11. re: ocs

                      Stran XX, vyhrál válku, atd. – to je to, čemu říkám epizodní literatura (knihu lze jen s minimální újmou číst od jakéhokoliv místa) a mám v hlavě seznam literatury, která Tě nechytla a v podstatě všechno co já vím, jde o tuto stavbu díla, kde příběh jako takový není rozhodující. Jedinou výjimku spatřuji v Enderově hře, která jde podle mého názoru proti všem Tvým zásadám.

                      O Kiplinga jsem kdysi zkoušel Knihu džunglí a minulý měsíc (inspirován Tvým příspěvkem) Sopku a spol. Kladlo to značný odpor a nakonec jsem tuto investici času i sil odepsal.

                      Podotýkám, že pokud mě děj chytí, cíleně si nechávám kritiku až na konec(například Světová válka Z je podle mého názoru velmi čtivá, jen se člověk nesmí moc zamýšlet nad tím,že zombie katastrofu lze redukovat mnohem jednodušeji, než jak to dělají hrdinové).

                    12. Stran motivace autora k napsání Švejka bych si osobně tipnul, že prostě potřeboval finance na chlast :-)

                    13. Přesně tak. Ostatně myslím, že naprostou kvintescencí Haška je povídka „Trapná státní aféra“*, jež mi přišla nebývale stupidní dokonce už v době, kdy jsem se ještě — co velmi malé robě bližších informací o autoru nemající — domníval, že jde o satiru na blbost stárnoucího Ludvíka Svobody.

                      (Některé jiné ale docela ujdou; a třeba z té o soudních znalcích jsem několikrát citoval i já, že :))
                      ___
                      * Kdo nezná a chce znát — nestojí to za to, věřte mi! — např. zde.

                  2. Opravte mne prosím, pokud se mýlím — jak je ze stávající diskuse zřejmé, Hašek opravdu není můj šálek čaje, nastudovaného jej nemám a mít ani nehodlám — nicméně měl jsem až dosud za to, že výrok „Nestřílejte, jsou tady lidi“ (ostatně přesně stejně, jako ještě slavnější, ale na rozdíl od toho minulého případu velmi blbé „To chce klid“) Haškův Švejk nikdy neřekl, a je mu připisován jen apokryfně?

                    1. „Nestřílejte, jsou tady lidi“ je z filmu. Jestli to je v knize nevím, ale spíš ne.

                    2. „Věta, která bývá připisována Švejkovi: „Nestřílejte, vždyť jsou tady lidi!“, se v Osudech nevyskytuje – proslulost jí přinesla divadelní a následně i filmová inscenace.“ https://is.cuni.cz/webapps/zzp/detail/86778/

                4. Tak připravovali cestu … ono se nám to dobře mudruje, když víme, jak to dopadlo. Já si na monarchii nikdy nepotrpěl, ale současně jsem vždy rozpad R-U jako státu vnímal jako ukrutný průser a chybu. Ale prostě beru, že v tom 1916-18 to mnozí viděli jinak a vůbec si nejsem jistý, že být tenkrát naživu, tak bych se k nim nepřidal.
                  Jinak konkrétně u Haška si myslím, že on s ohledem na svoji osobnost na nějaké připravování cesty nemyslel a prostě se tak nějak protloukal životem. Že při tom stihnul ledacos je samozřejmě pravda, ale prostě u něj v tom moc nevidím na nějakou cílenou pouť životem.
                  Já zase toho Švejka chápu tak, že Hašek se v něm nepokouší líčit nějaké děsy a běsy války, ale spíš popisuje osud člověka, který do toho sajrajtu spadnul, není žádný plakátový hrdina a bojovník proti zlu či chrabrý odbojář, ale obyčejný JŠ, a jediné, co mu zbývá, je pokoušet se tím vyjebat jak se dá, ideálně za pomoci hry na blbce, a při tom využívá „zbraní protivníka“ jak to jen jde. Ve velmi volné míře mi to přijde jako celkem věrné podobenství mnoha z nás, co jsme v režimu 365/730 bránili naši socialistickou vlast. Podstatně prozaičtěji jsme se pokoušeli dělat to samé. Samozřejmě s tím rozdílem, že na rozdíl od JŠ nám většinou(pár chudákům se i tak zadařilo) nešlo ani o zdraví, ani o krk.
                  Zda to Hašek myslel spíše po vašem, nebo po mojom:-), nebo ještě úplně jinak se už holt nedozvíme:-).

                  1. Jasněže člověk nikdy nemůže vědět, co by si sám myslel, kdyby byl býval žil v jiné době; nicméně určitou přibližnou představu dá rodinná paměť (alespoň ta naše takhle daleko ještě sahá), případně čtení soudnějších autorů z oné doby.

                    1. Když je řeč konkrétně o Švejkovi, tak je řeč o válce. Alespoň pro mne. A nechci nikoho podceňovat, ale obávám se, že na alespoň trochu reálnou představu o účasti v taškařici takového kalibru je každá četba, ba dokonce i ta rodinná paměť, krátká.

                    2. No, to bude ono — podle mne je Švejk o válce jen zcela okrajově.

                    3. Njn, kolik čtenářů, tolik vnímání díla … což je samozřejmě jedině dobře.

  3. Mám zajímavější námět na fejeton: ERGODAN vyhrál referendum na změnu politického systému co na to mama Merkel?

    1. Mutter Merkel je zufrieden. Tohle na ní nemá vliv.

      1. Ale ma. Inspirace.

        1. Sulc je inspirovan dostatecne a podzim by mohl byt jeho. Jen misto hnedejch kosil pofrci modry s hvezdickama.

          Ja nevim, co vlastne nasi lidi chtej. Nejprve se hulaka, ze slimaci potrebuji samovladce a kdyz si ho zvoli, lidi zase frflaj, ze je to taky spatne, bo malo demokracije.

          1. Jestli Turci mimo Turecko hlasovali pro diktátora , tak jsou to naprostí idioti a nezaslouží si žít v demokratických zemích, měli by se odstěhovat zpět ke svému milovanému vůdci ( mimochodem už si tak nechává říkat ) .
            Navíc Ergodan, při vší početnosti je jen vychcánek a hňup, to není diktátor, ale jen loutka oligarchů v pozadí jako sralbotka nebo babiš.

              1. francie, něměcko?

                1. Erda to vyhral PRAVE diky zahranicnim hlasum. To je megafor:

                  Rakousko 73,23% ANO
                  Německo 63,1 % ANO
                  Belgie 75,1% ANO
                  Holandsko 71% ANO

                  Staci to pak uz jen prepocitat podle volicskych zakladen a vychazi to uplne presne :-)

  4. V zemi, kde se Vinohradská ulice už jmenovala Jungmannova, Fochova, Schwerinova, Fochova a Stalinova a kde mají političtí představitelé nutkavou touhu zalézt do první prdele, která se jim namane, má úkol určitý praktický rozměr.

    co dodat. Díik

  5. Hlasování jak na Idnesu, protože všichni se cítí být přinejmenším Waltrem Tevisem. Takže já hlasuji pro článek o prokrastinaci, ale do dámského časopisu, aby nad ním Halina zajásala..

    1. Proč zrovana Tevis? Ne, že by se mi Zpěv drozda nelíbil, ale taky jsem z toho zrovna neomdlíval.

      1. Taky píšu přinejmenším. První autor, který mě napadl. A Zpěv drozda rozhodně patří k tomu lepšímu v žánru.

  6. Pobízím pracovat psaním patřičného pána Pevnosti (povolný pád) přetěžkým pokusem „párování“ Poskytnu příklad: Propojením prvního (paní pod pressem) přidat příčku pod ( postapo příběh)
    Prostě příběhy poněkud přitěžit, promícháním. Pokud psanému porozumíte (píšu poprvé ptakovou ptákovinu) promiňte.

  7. Jako co si budeme povídat, někdo kdo má napsáno přes tisíc článků s čteností v řádech desetitisíců by asi opravdu s maturitní slohovkou neměl mít problém. Stejně tak věřím, že by pro přednášejícího na AVU nebyl problém stihnout za hodinku nějakou perokresbu. To je holt problém nejen státních maturit – každej si myslí, že to co sám zvládne je jednoduchý a to co ne, nemůže po těch chudinkách dětech přece nikdo chtít.

  8. Ja myslim, ze zrovna u 4 autor nachytal sam sebe. Protoze kdyby psal jak na nej obraz pusobi, tak by se odchylil od slohoveho utvaru „popis“.

    Jinak autorova drtiva kritika dnesni neschopne mladeze (jakou my jsme nebyli :-D ) ve slohovych pracich ma jednu trhlinu – ano, i po nas na ucitel CJ chtel, abychom dodrzeli slohovy utvar, problem je, ze CERMAT v minulosti projevil nesmirnou tupost a kdyz se dle jeho hodnotitelu maturant odchylil od slohoveho utvaru (a napr. fejeton rozhodne neni tak lehky, jak se autor snazi v clanku tvrdit) tak hodnotili automaticky za 5. Coz je, mirne receno, neadekvatni.

  9. Ještě mě v noci napadl jeden fejeton: „Proč ženský klín ve stoje vypadá zepředu jak písmeno Y ? Protože jinak by vypadala stejně jako prdel.“

    1. No, nechci vam do toho kecat, ale v pripade, ze nemate doma nejakou specialni verzi abecedy, tak by si s tim vase pani mela zajit k lekari, on totiz zdravy zensky klin zadnou znamou verzi pismene Y pripominat nema.

      Ale fejeton by to mohl byt zajimavy, to ano.

      1. Ale kdepak, ženský klín má samozřejmě tvar písmene Y. Vy ale zřejmě píšete o p*či. ;-)

        1. No ja se na to specialne jeste koukal do takovych tech kratkych naucnych poradu, jak jejich plny internet a ten klin mi v zadnem pripade neprisel jako pismeno Y. Leda, ze by si dotycna vzala nekolik vrstev silonek, dala nohy k sobe, stahla svaly, jako kdyby se mela co chvili pocurat, tak pak mozna, pod urcitym uhlem, by se onen tvar v kline rysoval.

          Pica je neco jineho, ta vypada takhle https://en.wikipedia.org/wiki/Věra_Jourová#/media/File:Věra_Jourová.jpg

          1. Máte asi nějaký špatný Internet, stran těch naučných pořadů. Zkuste hledat písmenka třeba tady nebo tady.

            1. Tak pokud se bavime o umelecke stylizaci, tak jiste, ze tam by se neco najit dalo, ovsem takto ztvarnene (ztvarnena) bohyne lasky jednak zaujimaji (zaujima) postoj „ja uz to neudrzim“ a druhak maji (ma) od umelce trochu upravenou anatomii. Pokud bychom podobna umelecka dila meli brat jako realitu, pak by me trochu desilo pomysleni, ze bud Laokoon mel pres tri metry na vysku, nebo se mu jeho potomstvo trochu srazilo pri prani. https://en.wikipedia.org/wiki/Laocoön#/media/File:Laocoon_Pio-Clementino_Inv1059-1064-1067.jpg

              Pokud tedy zminujeme venuse, pak ano, Y bych tam nasel http://www.bradshawfoundation.com/malta/photographs/venus-of-malta.jpg , ovsem i kdyz zde se nejedna o deformaci klina, dotycne bych skrze jeji BMI 30 doporucoval navstevu odborneho lekare, ci v jejim pripade spise mistniho samana.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017