Elektromobilita už zítra? - zpět na článek

Počet komentářů: 211

  1. Bože můj, články od ideotrollů už i tady… strčte si to elektro do pr*ele (a nezapomeňte nahodit jistič).

  2. Já Vám nevím… možno sa to dalo pochopiť aj ako elektro-agitka. Mne to však prišlo presne naopak. Niečo medzi paródiou na elektro agitku a reálnym zhodnotením totálnej nepoužiteľnosti elektromobilov dnes, aj v blízkej budúcnosti.

  3. Hele děláme rekonstrukce těch panelákových zděných trafostanic co jsou na sídlištích. Při zrušení vzduchových VN rozvaděčů a nahrazením novými izolovanými SF6 od siemensu a nebo Ormazabalu a použitím dnešních olejem chlazených transformátorů jsou většinou tyto prostory tak ze 2/3 prázdné. Není problém do těchto trafostanic přidat další dvě trafa. Domnívám se že to není žádnej velkej problém. Výrobci transformátorů i my energetici už se třeseme na noví autíčka :)

    1. SkReT: Technicky není problém. Problém to bude zaplatit a hlavně aby to zaplatili především majitelé elektromobilů, ne zase jako vždycky my všichni ostatní.

      1. když si někdo zažádá o přípojku a zaplatí přípojovací poplatek 500Kč/za 1A třífázově z hladiny NN tak celou stavbu mínus tento připojovací poplatek zaplatíme my všichni bohužel. Pak vzroste spotřeba elektřiny a bude jí nedostatek, to povede k dalšímu zdražení, které zaplatíme my všichni. A toto zdražení bude proti ceně 300-600 tisíc za fyzické vybudování přípojky naprostá kapka v moři.

        1. SkReT: A zdražení dopadne zejména na slušné lidi se sazbami D01d a D02d a další, kteří budou okrádáni ve prospěch zločinců s D27d a C27d.

  4. Otázka autora zněla, jak si představujete elektromobil vy….. Moje představa je v duchu splnění všech stávajících i budoucích norem pro elektroauta asi takováhle:
    – standardní elektromobil s jedním malým motorkem, baterií…dojezd tak asi ..ať nežeru…100km rychlostí kolem 50km/h.

    K tomu podpůrný záložní agregát pro případ nouze, která bude v podstatě trvalá….aspoň 8 válců, obsak min. 5 litrů, karburátor jak hrnec na brambory…. je to stejné, jako tepelné koule. Teda pardoon…staré žárovky.

    Proč mě kua nenechají jezdit si, v čem chci….a lektromobil to fakt není. Tuhle jsem v rádiu poslouchal, jak Brno předělá rozvod tepla z páry na horkou vodu a že se tím ušetří emise, co vyprodukuje 10k aut za rok…to asi taky nemysleli soudruzi elektromobily, že? A kolik takových brněnských parních rozvodů ještě je? A pořád se bude řešit elektromobilita v kombinaci s zyklo-jízdou. Jak píše autor…až se ta Klesla sama někam zaparkuje, tak by ze sebe ještě před tím měla vyblít skládačku značky Liberta, aby se mohl řidič dostat ekologicky do svého oblíbeného nákupního super-eko marketu…. :-DD

    1. Tak to vezmeme jinak, kolik kilometrů najede auto na jednu nádrž? dieslové 900km benzínové 600km. Jak často tankujete? Já jednou za týden.
      pokud Vím tak Elonova Tesla by měla dojet 600km. Pokud by se dostal nad tuto hodnotu máme tu auto mezi benzínovým a dieslovým, co VÁM kurva na tom DOPRDELE vadí?
      Proč jeden motor? Proč zas chcete živit diferenciál a vyměnovat v něm olej? A měnit homokinetický klouby a zvyšovat tak neodpruženou hmotnost? Lepší dát slabší lehčí motorek přímo na kolo a všechny tyhle prastarý kokotiny vyházet. Jen takové polosy s homokineťákama májí slušivých 10-15Kg váhy, to máte jednu 100Ah baterku. A za diferencial další.
      navíc při použití čtyř motorů máme slušivých 4×4 opravdu bez zkriplených haldexu, quatrů a dalších kokotin, které stejně nefungují když jedno kolo je na ledu. Elektromotor na jednom kole nemusí zajímat druhej jestli se protáčí nebo ne.
      V kufu klidně můžete vozit malej generátor s 20l nafty pro případ nouze.
      Já se domnívám že příjde doba kdy budou elektrické auta koexistovat se spalovacími a jednoho krásného dne jej převalcují. Spalovací auta budou existovat dál, ale budou to jen takové ty špecinky jak sám uvádíte, pětilitrový Ford Mustang nebo lamborgini apod…
      navíc kdyby ty tesly měli ve střeše zabudovanej fotovoltaickej panel, to by byla balada, to bych aji schválně parkoval na prosluněném místě místo abych hledal místo kde je stín.

      1. Tak zrovna to řízení pohonu bude principiálně stejný jak u toho haldexu, jen místo spojky se krouťák bude řešit regulací šťávy pro jednotlivé motory. Pokud nebudou poloosy a kineťáky budou pro změnu u kol ty motory, opravdu se váha nějak podstatně ušetří? O tom že celý vheikl bude o tunu těžší a už jen to ho pro jízdu v podmíkách kde čtyřkolky dominují hendikepuje ani nemluvě.

        1. nerozumím Vám pane, pokud vezmu auto typickej nějakej teréňák/SUV 4×4 a vymontuju z něj motor, diferenciály, převodovku a další tunu serepatiček pro spalovací motory, tak si troufám odhadnout jsme u váhy +600Kg. Za těchtoto šestset kilo můžeme nainstalovat na jedno kolo tipnu si 5Kg motor i to se mi zdá moc. Ovládanej bude impulzivně jako krokový motor, to nám zajistí krouťák jak prase když budeme chtít. Principiálně nebude nic stejné ani podobné jako u haldexu. nebo si myslíte že když se jedno kolo bude protáčet na ledu, že druhý motor se na to vykašle? Druhej motor se na to nevykašle a bude se otáčet bez závislosti na prvním motoru a tím pádem Vás vytáhne.
          Kolik nám zbyde? 500Kg na baterky? pff… a máme vozidlo které je váhově na tom stejně jako původní auto, tak kde máte ten hendikep? V hlavě.

          1. SkReT: No jistě, trakční motor 25 kW váží 5 kg a frekvenční měnič pro 25 kW pro jistotu neuvažujeme vůbec :-)

          2. Samozřejmě že řízení bude stejné jako u haldexu a dalších elekronických systémů. Tedy detekcí otáček kol, následným výpočtem a rozdělením kroutícího momentu. Samotná realizace pohonu je samozřejmě jiná, ale nic to nemění na faktu, že na rozdíl od mechanického samosvoru o rozdělení kroutícího momentu rozhoduje ŘJ a více či méně zdařilé algoritmy.
            K váze viz. neuromancer a praxe, Tesla S váží kolem dvou tun to je tak cca o 500kg víc než normální sedan u těžších vozidel bude nárust váhy (při zachování dojezdu, komfortu, atd.) exponenciální, myslím že u auta luxusního SUV k té tuně váhového rozdílu moc scházet nebude.

            1. Gogou: co se týká fungování ŘJ tak záleží jakej pičus to bude programovat, když to naprogramuje idiot který v životě nebyl v terénu tak je jasné že to bude horší jak hladex. Pokud to naprogramuje někdo s alespoň kousíčkem mozku, troufám si tvrdít že lepší 4×4 na světě nenajdete. HOWG.
              Co se týká váhy, fajn, já tvrdím že rozdil nebude tak velký vy odhadujete 500Kg na spodní hranici, takže znovu řečnická otázka, je 500Kg pro teréňák hendikep?
              Nekromancer: trakční motor 25kW… ty si chlapče mimo, vážně si myslíš že tam někdo bude cpát nějakou takovou mrdku? budou to kruhové lineární impulsní motory s váhou naprosto někde jinde.

      2. SkReT: Opak je pravdou, elektromobily jsou starší než benzínové a naftové vozidla a zatím to vůbec nikam nedotáhly.
        Hybrid i motor v každém kole patentoval shodou okolností Čech – Josef Sousedík, již za první republiky, ale moc to nepomohlo.
        FVE panel na střeše vozidla 1662x990x46 mm dá pouhých 250 W, to nepokryje ani spotřebu klimatizace.

        1. No, řešení Sousedíka bylo ve své době, a principiálně i dneska, naprosto geniální. Pro vlaky…

          1. to je právě ta idiokracie lidí. 250W při slunečním dnu, v práci strávím 8+hodin. to máme 8×250=2kW jednu celou hodinu, z práce domů jedu 20 minut, 2kW * 3 = (protože hodina má 3×20 minut) mohu z uložené energie použít 6kW po dobu 20minut.
            Po přepočtu na peníze to tvoří 40% energie potřebnou pro cestu domů. při stávajícím provozu na benzín to dělá 48Kč, když pojedu na elektřinu bude mě to stát 30Kč, z toho 40% je 12Kč, za rok (170 slunečních dnů) 2040,-Kč, při ceně nějakýho kvalitnějšího FVE panelu 250W 8000,-kč to je za čtyři roky zpět. Při použití levnějšího za rok a půl.

            1. SkReT: Jenom klimatizace v autě za 20 minut sežere 1,5 kW a to jsme nezačali počítat trakci. Panel na střeše náhodou není optimálně orientován na Slunce, takže za 8 hodin to ani náhodou nedá 2 kW.

              1. já nepoužívám klimatizaci protože jsem z ní vždycky nemocnej, podle mě by stačilo vodní přečerpávací chlazení.
                Tak se koupí menší panely a polepí se tím celý auto, to by bylo aby jsme z toho nevydolovali maximum.

                1. A zkousel jsi nastavit nejakou lidskou teplotu, treba 24 stupnu, misto oblidenych 16? Vetsina lidi, u kterych vim, ze z klimatizace chrchlali, si nastavovala ruskou zimu, nebo se jednalo o plisen v trubkach klimatizace. Oboji snadno resitelne.

                  1. Co bys chtěl od Roomstera, tam funguje regulace klimatizace tak, že buď chladí nebo nechladí. Něco jako když je venku 30 a ty si nastavíš 25 si můžeš nechat akorát tak zdát. Ono to chladí podle nějakýho termostatu nebo co, takže ti valí 16°C dokud v kabině není 25°C. A co se týká čištění, musel bych tam lízt jednou měsíčně a na to kašlu, to si radši stáhnu vokýnko a užívám si života bez kokotin.

                2. Klima nejen chladi, ale taky susi, coz je obcas potreba psouknout na predni sklo.

                  Pokud nechladis vic, jak cca 5 °C pod venkovni teplotu a nefuni ti to zrovna do xichtu, tak bys nemel mit problem. Vyhodou je vicezonalni klima, takze pak nemusis zepredu funet ledovej vzduch, aby na druhe rade sedadel vubec neco citili.

                  1. nevím proč bych měl něco v autě sušit? V kanclu je suchýho vzduchu dost, tak mi nechte laskavě vlhkej vzduch alespoň v autě. Děkuji

                3. S temi solary musis jit o krok dal – sice to ma nulovou bezpecnost a manevrovat se s tim musi jako s plachetnici za bourky v pruplavu, na dalnici to asi nesmi a uveze to jen anorekticku, pokud se nadycha helia, ale vypada to moc cool: https://www.earthmagazine.org/sites/earthmagazine.org/files/1324689359/i-6c-7d8-9-3.jpg

                  1. tím dokazujete, že tito pavědci z univerzit jsou většinou totoální retardi. Stejnou plochu kdyby osadil na střechu VW transporter, tak mu to výjde na stejno a nemusí sebou tahat vozejk.

      3. Je to 20 let, co jsem vedl vasnivou debatu s fotografy na tema „ty digitalni sracky nikdy nenahradi kvalitni sklo a kvalitni diak“. Jojo. Jasne, deskovej diak skoro B5 cvaknutej na Kardan E ma proste kresbu ve svetlech i ve stinech, ma barevnou hloubku, ma denzitu, ma…

        …a koho to zajima, kdyz koupi digital na pojebany LiIonky? Nikoho.

        1. Mas tu muj nedavny clanek o Rolleiflexu ze tricatych let, jak jsem s nim fotil na Malte, pokud chces, muzu ti poslat fotku z Orkneji 14 dni zpatky. Dneska jsem vyvolal predpodsedni svitek, odlil si vyvojku do mensich lahvi. Rozbiha se produkce specialnich filmu (extra citlivy, dokumentacni, IR, vsechno v novejsim), rozbihaji se i nove firmy a stare vesele produkuji. Jedna se o navratu starsich opustenych typu filmu.

          Pro cloveka,ktery fotil kompaktem je digital vyhra, pro amatera s drazsim vybavenim je to mnohdy lepsi, kvuli nahrazovani kvality kvantitou a rychlosti. Ale jednak ma skla porad ta sama a druhak pokud se bavime o stredoformatu a velkoformatu, tak tam je porad film jeste dost oblibeny.

          CiIslicka nahradila emulzi prave u tech nejlevnejsich modelu, ne jako u aut, kde se s nahrazovanim prislo od tech nejdrazsich. Nejnizsi tride uzivatelu to nic neprinese. A dokud ne, nebude to fungovat.

          1. Ja jsem odkojenej sirnatanem a pyrosiricitanem. Cele moje detstvi bylo o rucnim zpracovani kinofilmu az po finalni lesteni na mastkovem skle, nez jsem sehnal lesticku. Postupne jsem se dopracoval az na domaci barvu a vlastni automat na E6. Jo, kurva, kde jsou ty doby. V tasce dve tela, jedno cb, druhe barva dia, stejny skla,… jeste mam nekde v regalu Sverdlovsk i starej Sekonic. Atd.,atp… kazdopadne ted jsem mlatil fotky digitalem, protoze proste je to jednodussi a lvnejsi. Pro domaci pouziti uz neocenim ani 6×9 dia, kdyz mam vysledek hned a pokud ten fotak rozsednu, nebo utopim, koupim jinej za cenu dvou nadrzi paliva.

            Vsechno jde timto smerem. Jeli jsme motorovou vyletni lodi po Koenigsee, smerem tam to byla lodka z roku ’67, same drevo, cestou zpatky z roku ’09 – pulka drevo, pulka plast. A ten plast uz hezky zloutnul… za par let pujde srat. A lodni spolecnost objedna zrejme novou lodicku, protoze na tu starou uz nebudou kopyta, ze.

            Najde se cesta, jak auta domrvit, protoze je chut.

            1. A k lodim – posledni film jsem minuly tyden vypraskal na snimky lodi, ktera zrovna slavila 70 let od krtu, mazut do parniho totle a huda na more. Posledni kolevy parnik na svete, a uz se rekonstruuje dalsi.

              Ono to neupadne.

              Jde o to prodat lidem, co jejich muze byt.

              Vinylove zvukove nosice uz se taky vraceji, filmy nikdy neodeslu. Jako film, je to material pro nadsence.

              Pokud se toho nekdochyti a dokaze, jak jsou tak auta predrazena,tak mame na nejake o desetileti klid,

            2. na koenigsee s elektrolodí je to speciální instantní situace. je to nejpřísněji chráněné, a ona ta elektroloď nesmrdí, nic z ní neteče, a je tichá (teda to trošku kazí ten trumpeťák u ozvěny). vozí to pouze lidi, jídlo do hospody tam a odpadky zpět (žádné noclehy v bartoloměji a tedy žádné povlečení atd.), a celé podpalubí (tedy spíš podpodlaží) potřebuje stálý balast. a celková jízda tam a zpět je necelých dvacet kilometrů, a není preferována rychlost, 15 km/h. stačí.

              1. Nocleh lze v sezone dostat na Saletalm v te hospode. Pokud clovek prosvihne posledni Abfahrt v 18:10, pesky pres hory daleko, voda na plavani studena a sonderpreis za vodni taxi 255 ecek je zumoc :-)

                Pred trumpetistama se strilelo z lodniho dela a pocitala ozvena (pry se dalo napocitat az 7 odrazu). Jenze pak nejakej Helmut prohlasil, ze vozit tolik strelnyho prachu (na celej den) proste je gefaerlich a bylo vymalovano. Chapu ale, ze pokud tam nekdo kazdych 10 min vystrelil z dela, tak to mohlo mistni uz docela srat a vzpominali na klidne doby, kdyz jeste Kehlsteinhaus mel puvodniho pana domaciho a byl v Nemecku Ordnung :-))

                1. jo jasně, tam vzadu se spat dá, to jsem zapomněl. já jsem jezdil vždycky jen do bartoloměje, a tam je možný pouze nocleh v boudě pro časný start do ostwandu, a tam je to úmyslně maličké a zablešené, a vůdci jezdí první lodí, bo počítají s časem okolo šesti hodin, a normání jezdí take první lodí, bo za den to nestihnou a dolezou k jeskyni nebo škatuli, a tak je pár hodin ráno nevytrhne.

        2. Sysop: To stále platí, nenahradily top kvalitu která tehdy i dnes zajímala a zajímá pár nadšenců. Běžný automat pro rodinné fotografie, kterých byla tehdy i dnes většina, nahrazen byl nepochybně.

          Obávám se, že elektromobily ještě dlouho nebudou uspokojovat běžné rodiny, tudíž jsou v troubě.

          1. Jsem vetsi skeptik. Podle mne to dlouho trvat nebude. Bud se tomu pomuze vyvojem, nebo se tomu „pomuze“ legislativne.

            1. Sysop: To už začalo, elektromobilní organizovaný zločin zajistil sazbu C27d a D27d a parkování za hubičku v Praze, čímž jsou okrádáni všichni ostatní občané a automobilisté.

              1. EU nevypada dostatecne silne na to, aby ekonomicky utahla vsecky picoviny, ktere stiha vymyslet.

            2. Pridám sa k neuromancerovi. Tiež to zatiaľ na tie elektromobily veľmi nevidím. Oni by to politici radi presadili cez dotácie a pod. ale stále tomu chýba ten povestný posledný krôčik, kedy konečne vyvinieme lepšie batérie, o čom nás presviedčajú pravidelne, že už vymyslené sú, len ich treba uviesť do praxe.
              Fyzikálno-chemická realita je však neúprosná a lepšie akumulátory, než máme teraz, už veľmi nebudú. Priestor na ďalší vývoj už prakticky nie je.

              1. Na co baterie? Stacil by prenos elektricke energie bezdratove vzduchem, to, jak vime, vymyslel a v praxi otestoval pan Tesla (ne ten s temi televizemi, ale ten se zenskum jmenem, jak byl z Balkanu a USA).

                To se obecne vi, psali to v prvnim rocniku casopisu Veda a Zivot (rocnik 1935). Mimochodem tam zminuji stavbu prazskeho metra a snizujici se pocet obeti dopravnich nehod (oboji velmi presne, dokonce trasy metra maji tak, jak nakonec byly postaveny, az na to, ze tehdy se predpokladalo dokonceni tri tras na zacatku padesatych let).

                1. To ako vážne? Sorry, ak som nepochopil sofistikovanú recesiu…
                  Obecne to síce jedna pani povída už ~100 rokov, ale reálne to ešte nikto nevidel v praxi, ani neviem o tom, že by to niekto po ňom zopakoval. Pravdepodobne je to celé riadny blud. Nebolo to náhodou tak, že blesky šľahali vzduchom jak blázon? To bude nad mestom brutálna sieť bleskov, ktoré budú šľahať v celom priestore medzi domami? A ako sa bude tá energiu predávať?

                  1. Pathy: Bezdrátový přenos elektrické energie existuje více než 100 let a používá se furt, pod názvem rádiové vysílání, technicky elektromagnetické záření.

                    1. Ano, nicméně přenos indukcí bych si raději odpoustil, pokud bych se měl v tom poli pohybovat.

                    2. Souhlas. Jednak je tento prenos o5 ztratovy (SS proud jaksi indukci prenaset naprimo nelze, takze menice, usmernovace, stabilizatory,…), dale pak je silne zavisly na vlastnostech prostredi a vzdalenosti civek, plus objem prenaseneho vykonu zatim neni zadny zazrak, pokud nejsou civky velke, drahe, atd.

                      Je to spis frajerina pro nabijeni elektrickeho kartacku v koupelne, nez natroubeni velkeho objemu energie do autobaterie v radu minut. Aby s kazdym nabijenim byla proverovana permabilita meho tela se mi nezda byt uplne idealni.

                2. No, jako humor dobré…

    2. Bože kokoti…horká pára se používá na primární dálkový vedení, protože běžně v Brně jedou trvale hlavně Maloměřice, Špitálka a spalovna, ostatní teplárny slouží jako výměníkový stanice. Pára se dá tlakovat a zahřívat na podstatně vyšší teploty, na rozdíl od horké vody, kde ta teplota jde jenom za fakt hodně velkýho tlaku, a takový potrubí nezaplatí. Až v případě potřeby (zima) se přidávají další teplárny, zhruba v pořadí Špitálka (zbytek kapacity), Červený Mlýn, Staré Brno. Jestli to ti kokoti předělaj na horkou vodu a zjistí, že to z Maloměřic do Bohunic nedotlačí, tak spustí další bližší teplárny mnohem dřív a to teda bude úspora jak řemen. To zase vymyslela která píča se zeleným mozkem?

      Apropo, koukám, že Maloměřice už jedou na plyn. Hm, buzny s normama, mazut vycházel výrazně levněj…

      1. Proč by nedotlačili horkou vodu z Majlonta do Bohunic, když se dá dotlačit z Opatovic do Pardubic nebo z Mělníka do Prahy?

        1. Není to čistě náhodou nízkopotenciální teplo z kogenerace, aha?

          1. Jistěže je z kogenerace, je to výhodnější. Co to mění na tom, že je to teplo v horké vodě?

            1. Že ta voda je daleko od horké, takže asi těžko z toho jde dělat páru, že by?

              1. Daleko od horké – to má znamenat co? Mělnický i opatovický systém jedou právě v horké vodě, zhruba 160 stupňů. I kdyby někdo chtěl tlačit teplo v horké vodě z Majlonta (jako že Špitálka je blíž a má víc kogenerace) do Bohunic (které dnes sedí na blokových kotelnách), technicky to větší problém není a vyjde to rozhodně líp než pára.

                1. Pára může mít výrazně víc a ještě se i zkondenzuje, tím nese větší teplo.

                  1. Původní komentář byl k dotlačitelnosti horké vody z Majlonta do Bohunic.
                    Teoretický rozdíl mezi ideálním parním a ideálním horkovodním přenosem tepla je dost malý. V praxi se dnes prakticky všude staví horkovody, pokud není potřeba technologická pára. Proč asi?

                    1. teplá voda stoupá vzhuru a studená dolů. Prakticky by to mohlo do bystrca téct i samotížně.

  5. Dneska jsem projizdel Brennerem, koukal jsem na elektrocucaci stanici, mela tusim asi deset stanovist. Bylo tam pichle jedno nejake auto, jinak pusto prazdno a to bylo pred polednem. Naprosto bez zajmu lidi, kteri na prilehlem narvanem parkovisti obdivovali pekne Bentley a Lamborghini.

    1. Jo, kdyz to vezmu, tak bydlim ve vyletnim mestecku. Parkuje tu u marketu nove bentley a nezajem. Nekdo tu ma Morgan Roadster, jsou tu taky dve 911ctky a tam se lidi sem tak kouknou, nebo i za motorkama. A pak sem jezdi na leto kolesovy parnik, postaveny na konci valky, de facto vyletni trasa. A to se tam hemzi porad nejakymi fotografy a obdivovateli. Elektro zasuvky jsem jeste nevidel obsazene, ale Teslu zaparkovanou normalne ano. Nulovy zajem lidi.

      1. V Saint-Tropez nakupuju v Casinu, je to tam siroko daleko jedinej velkej xeft. Na parkovisti se da najit fura peknych kousku (jo, videl jsem tam i vyprdenou Juliettu :-)) a sem-tam nekdo zvedave okukuje. Nasel jsem tam i Teslu, nikdo nejevil zajem. Ono to totiz neni ani nijak krasne, nebo zajimave auto. Otazka je, co bude, az elektro nekdo narve do peknyho bouraku.

  6. Behemot:

    Sever Brna jede přece komplet na plynovou teplárnu Cimburkova/Sportovní u Tesca. Kvůli těm sídlištím na severu ji stavěli. Nebo myslíte že to do Bystrce táhnou až z maloměřic? I tak na těch dlouhých trasách musí být ztráty jak prase, zvlášť u páry. COž se neřešilo dokud to bylo na levné státní uhlí nebo mazut.

    Předělání této teplárny na plyn mají na svědomí „píče se zeleným mozkem“ z ODS které tu tehdy vládly a seděly ve správní radě brněnských tepláren za statisícové platy.
    Musím ale uznat, že roubovat na socialistický silně centralizovaný systém úsporné technologie a pak tu horkou vodu táhnout 10 kilometrů trubkama a přes 200m převýšení, to vymyslel opravdu nějaký koumák (a to jsme kdysi nadávali na nesmysly co dělají soudruzi, myslím že dnešní soudruzi už je dávno předčili).

    Docela by mě zajímalo, jestli kravinu typu předělání uhelných tepláren na plyn a 20km horkovodní potrubí, provedli i soudruzi v Prahe.

    1. Jestli je myšleno to u Kamech, tak v době kdy jsem se tam byl podívat tvrdili, že to budou na rozvod napojovat a pak z toho taky bude jen výměník. Spaluje to štěpku, což je dneska kvůli dotacím poměrně nedostatkovej a drahej materiál :D Každopádně instalovanej výkon je směšnej oproti dalším hlavním provozům.

    2. Prahu především napíchli horkovodem na uhelný Mělník, a to jsou trošku jiné kilometráže. Poslední parní síť v Holešovicích (historická jako ta brněnská) se teď mění.
      Bystrc topí kotelna na Teyschlové a domovní/blokové plynové kotelny, centrální trubka tam nevede. Podobně Bohunice, Kohoutovice, Lískovec, Komín. Z větších sídlišť sedí na trubce Lesná, Líšeň a Vinohrady.

  7. Do PICE se vsema elektromobilama. To se fakt na DFENSu ptate, jak ma vypadat nejlepsi elektrobil ? Nijak, samozrejme ! Proste zahodit cely koncept do zumpy, zrusit, prestat dotovat Teslu, prestat investovat do jejich akcii (boha jeho, uz maji vyssi trzni kapitalizaci, jak BMW a to doted nevytvorili ani cent zisku) a cely ten spolek zelene a dotacni lobby vypraskat bazukou zavrenyma dverma ven z baraku a bude klid.

    Prirovnal bych to k stupidnimu megaidiotickemu dvouletemu diteti s nadorem na mozku. Normalnimu decku staci rict, at nesaha na hrnec na plotne , ze se spali. Mirne dementnimu decku to muzete rict stokrat, stejne si nakonec sahne, spali se a ma to nadosmrti vyresene. Ne tak dementni megastupidni dite s nadorem na mozku. Sahne, spali se, ale dospeje k poznatku, ze treba nemelo spravne zarikadlo, nebo mantru, tak to zkusi podruhe, potreti podesate, nakonec se vymysli cely dotacni program a prevozna jednotka plasticke chirurgie, ktera nestiha tomu debilnimu decku stale presivat kuzi z prdele na ruce a to decko saha a saha na rozpaleny hrnec znova a znova. Asi je to fajn byznys pro par transplantacnich a popaleninovych chirurgu. Ja se ale ptam, OPRAVDU TO STOJI ZA TU NAMAHU ???? Zejmena ve svetle, kdyz ropa leze ze zeme za par dolaru a prodava se aktualne pod padesat a energeticka hustotu chemickych vazeb mezi uhlikem a vodikem je neporovnatelne vydatnejsi, nez nejake posrane iontove naboje mezi molekulama, to je uplne jina liga a NIKDY to nedosahne ani zlomecek efektivity fosilnich paliv. I kdyby se to debilni decko s nadorem na mozku spalilo po tisicate prvni.
    Tak uz to proboha prestante resit, jste s tim trapni.

    1. podle mě trpíš krizí středního věku, že jsi nejsi schopen najít lepší práci protože tě nikdo nechce zaměstant na lepší pozici a tím pádem jsi pro společnost málo prospěšný. To vysvětluje proč se pořád doprošuješ toho restartu, vidíš v tom pro tebe spásu, že by jsi se v pyramidě mohl uhnízdit výš a mít se líp. Být tebou tak zajdu za psychiatrem a nebo začal na sobě makat, místo vysedávání a psaní pičovin. Třeba začni tím že budeš poctivě každej den navštěvovat doulingo.com a učit se anglicky. Odejdi od měšťáků a najdi si lepší místo, i doplňování regálu v LIDLu se ti víc vyplatí než šlapat chodníky v bronxu. Máš to na 7,5hodiny + půlhodiny na oběd a s čistou hlavou můžeš jít domů. Jako fízl makáš 12+hodin a nemáš tak čas na sebe a na sebevzdělávání v nějakém oboru co tě baví.

      1. Vždyť má pravdu. Vyvrať ty jeho argumenty.

  8. Nebál bych se elektromobilu, kdyby:

    měl rozumný dojezd (mám někdy nájezdy i kolem 1000km, pokud jedu na dovolenou, tak více)
    případně by se vyřešilo nabíjení a hustota sítí (aktuálně nepoužitelné, nevím, kolik bych si musel dát pauziček za můj běžný pracovní trip)
    udělalo se něco s cenou.

    Prostě pokud se to bude chovat jako diesel/benzin, nemám problém, ale k tomu je hodně daleko, ať si nadšenci říkají, co chtějí.

    1. heh.zkus se zamyslet nad tim, proc kdyz vezme neco do ruky American, tak z toho vyleze predrazeny nepouzitelny kram na hovno, jeste nejlepsi vec, co kdy vymysleli, byly jejich raketoplany, ktere v dobe sveho nastupu byly mnohem lepsi, nez v pozdnich devadesatkach, kdyz je poruznu zacali „vylepsovat“ a dovedli k totalni nepouzitelnosti.
      Pristani na Mesici podle vseho zfalsovali, raketoplany „vylepsili“ k nepotrebe, v soucasnosti bez ruskych raketovych motoru nejsou schopni ani poslat do vesmiru zive lidi, jejich joint strike fighter F35 je jeste horsi letadlo , nez F22, coz bylo propagandou ovencene monstrum, ktere na jednu letovou hodinu spotrebovalo deset hodin udrzby a nikdy nebylo ani nebude nasazeno a TESLA je uplne ta sama story, akorat se ty problemy schovavaji za kouzelne slovicko „dotace“.
      Ja bych se toho taky nebal, kdyby byly v riti ryby a sedel bych na nekonecne kasicce na placeni kokotin, jako nejaky saudsky despota, tak bych na to klidne i par miliard vyhodil s tim, ze navratnost bude nulova…

      1. Ste si vedomy toho, ze za Teslou stoji ten isty clovek, co za SpaceX, ktorym sa v poslednej dobe daria vcelku psie kusy, hlavne co sa tyka takych tych vesmirnych zalezitosti, ze? Vy zfalsovane pristatie na mesiaci..

        1. Jo,spaceX se dari skvele psi kusy. Mistr Elon tuhle chtel litat komercne na Mars, zatim nema ani odzkousenou kabinu pro kosmonauty, ktera by se spojila s ISS, o tom, ze mu ta jeho ‚nejspolehlivejsi“ raketa uz minimalne petkrat vybuchla a desetkrat nepristala ani nemluvim a to ten kokotek jeste nezrecykloval ani sroubek, jak mu ten srot pristane, tak ho prohlidne a cely sesrotuje, takze se ptam, kde je ta proklamovana financni uspora ? Tim ze snizim o ctvrtinu nosnost a vyplacam uplne zbytecne palivo na navrat zelezneho srotu na zem ? To bude asi ten nejdrazsi zelezny srot na zemekouli si myslim. Proste KOKOTI AMERICTI chori na hlavu. Az predvede spolehlivost Sojuzu RD180, ktery ma radove tisice staru bez sebemensi zavady, unese sestkrat vic, jak slavny motor ze SpaceX a to pri tretinovych nakladech, tak o nem prohlasim, ze to neni uplny kokot. Timhle tempem nejdriv za sto let.

          1. Zrecykloval.
            https://www.svethardware.cz/spacex-se-zapisuje-do-historie-pouzity-stupen-falconu-9-znovu-odstartoval/44191

            Sojuzy nemají „sebemenší závady“?
            http://zpravy.idnes.cz/sojuz-pri-pristani-vychylila-z-drahy-zavada-pocitace-p0b-/zahranicni.aspx?c=A071021_135449_vedatech_ost

            Aha, to bylo přistání, Vy jste psal o startech:
            http://www.kosmonautix.cz/2016/09/pozar-na-vandenbergu-a-odklad-sojuzu/
            http://vesmir.stoplusjednicka.cz/k-iss-odstartovala-s-dvoumesicnim-zpozdenim-trojice-astronautu

            Trochu jste si zapřeháněl, že?

            Jinak komerční lety na Mars – slyšel jste někdy slovo „marketing“ nebo „reklamní přehánění?“ Viděl bych to zhruba v této rovině.

            1. no zrecykloval, ok , pred par mesici poprve. Experimentalne. Nikde neni popsano, co vsecko musel na tom zrecyklovanem kusu prohlidnout , opravit, vymenit a kolik to stalo mene , nez nova vyroba. Skoro bych si dovolil tipnout, ze cele to rozebrat do mrte, mechanoskopicky proverit , smontovat a modlit se, at to neprdne vyjde draz, nez to vyrobit znova, ale to je vedlejsi.

              Hlavni problem je v Muskove konceptu. On tvrdi, ze jeho metoda ZLEVNI provoz, coz UMOZNI MISE NA MARS. Tohle mu teda moc nevychazi. Experimentalne zrecykloval jednu raketu, ale uz predvedl par hezkych vybuchu, naposledy loni v prosinci, kdy odpalil pri statickych zkouskas celou drahou raketu i se superdrahym satelitem jako bonus, kdyz ten kokot dela tu zkouzku s nalozenou raketou. Jen tenhle pruser by v normalni nedotovane firme znamenal skrtnout 10 let zisku z komercniho provozu a v nedotovanem prostredi by ho konkurence prevalcovala.

              Pokud Muskovi v necem trochu krivdim, tak to je jeho koncept modularity, kdy je schopen nalozit deset satelitu a ty rozfrcat na deset ruznych drah, nektere nizke, nektere vysoke, vsecko jednim nosicem. Ano, tady se muzeme bavit o usporach, ale za prisne a striktne danych podminek, tj. musi to byt male a lehke satelity, radove tak kolem desitek , max stovek kg a nesmi mit problem ze spolehlivosti, kdyz jich cast umisti a cast zustane viset mimo planovane obezne drahy, jak to predvedl tusim loni nebo predloni.

              Ovsem lety na Mars bude trochu jina story, to bude o tunach a tunach nakladu, coz Muskovina vzhledem k nizkemu tahu neumi a nikdy umet nebude a vsimni si, ze u tech tezkych konfiguraci ani nezachranuje prvni stupen, protoze je na hranici s vahou a uz nema kapacitu tahat do vesmiru zbytecne palivo na navrat. O tom maestro Musk moc nemluvi. Taky se nemluvi o tom, ze booster je principialne obrovska hlinikova becka na palivo v cene nula nula nic, kterou ani nema cenu zachranovat, naopak vsecky ty jemne a potencionalne prinosne technologie rozvazkove sluzby na ruzne obezne drahy realizuje nesrovnatelne sofistikovanejsi druhy stupen, ktery je odsouzen ke shoreni v atmosfere.

              Tecka.

              1. úplně se bojím až zrg příjde na Elonův hyperloop.

                1. Hyperloop tak, jak jej Elon nabízí Kalifornii, je epická píčovina popírající základní fyzikální zákony. Např. teplotní roztažnost kovů. Taky je to epická píčovina ignorující bezpečnostní rizika(ať již vysokou náchylnost vůči teroristickému útoku s devastujícími následky, nebo fakt, že Kalifornie je seismicky nestabilní).

                  Chápu, že se v tom vidí někteří šašci tady, přece jenom zakopání tý šaškárny v seismicky relativně stabilní ČR je trošku něco jiného. Teda pokud to nechtějí vést po povrchu, tím pádem je to epická píčovina i u nás :D

                  1. Tak jako idea to není špatný, na tom se dá zapracovat. Potrubní doprava funguje tisíce let do teď.
                    Když dokážou udržet těsnost u plynovodu, tak by to tady neměl bejt problém.

                    1. Plynovod mj. nemusí být víceméně přímá trubka, kterou projde pevné těleso netriviální délky. Takže je možno použít konstrukční prvky, které u Hyperloopu do úvahy nepřicházejí.

                      IMHO je fysicky možné tu věc postavit, ale absolutně nelze mluvit o nějaké ekonomii provozu.

                    2. To není argument, protože poloměr zatáčky bude právě takový aby kapsle mohla zatočit.

                    3. „IMHO je fysicky možné tu věc postavit, ale absolutně nelze mluvit o nějaké ekonomii provozu.“

                      Když to nebudu muset platit z daní tak bych to nechal na jinejch.

                    4. 7 miliard dolaru na zakladni vyvoj, rychlost 1100 km/h, vibrace, unava materialu, odlehcena pretlakova kabina jako na stihacce, k tomu linearni motory, tudiz pravdepodobne supravodice chlazene nekde k absolutni nule, podtlakova trubka v delce stovek kilometru a kazdy druhy Allahu Akhbaru nosi bombu v ruksaku s cilem odpalit co nejvice Americanu do prdele…
                      Co by se na tom asi tak mohlo posrat ? :)

                    5. Mám ten dojem, že lineární elektromotory fungují bez chlazení k absolutní nule. (A zdaleka ne všechny supravodiče vyžadují chlazení k asolutní nule).

                      Jistě je tam nebezpeční teroristických útoků, ale jak se liší např. od vlaků či autobusů? Počet lidí v hyperlopu bude spíše menší. Ona jedna dodávka s hnojivem a šrouby stačí i na dopravní zácpu, což je podle mého názoru mnohem hrozivější. Většina lidí se obejde bez hyperolopu, většina obyvatel velkých měst se neobejde bez dopravní zácpy.

                    6. Stejně tak můžou sundat letadlo, vlak, mrakodrap, … a vida všichni to používaj.
                      Víte jakej je tlak v plynovodu a jak je dlouhej?
                      Jaký supravodiče? Normální lineární el. motor.
                      Rychlost 1100 km/h není při tak nízkém tlaku velkej problém.

                    7. Kdyby se někdo zeptal Skřeta jak to udělat, tak skřet to má dávno vymyšlené.
                      Je pravda že by bylo vhodnější vyvrtat tunel, což není problém, pokud najdeme místo kde můžeme nahrnout gigatuny materiálu. Dival jsem se na ostravsko a nemohl jsem najít tu měsíční krajinu. Ale pokud nějaké takové místo existuje, sypal bych tam tuny vytěženýho materiálu ve velkým. Mohla by tak vzniknout úplně nové prostředí.
                      No v jedné tá tunelové trubce by vedli dva tubusy pro hyperloop. Fígl by byl v tom, že pokud by se tunel hnul tak truby hyperloopu by měli vůli mohli by se doštelovat v ramci mezeri mezi stěnou HL a stěnou tunelu. A ještě by tam zbylo dostatek místa pro inženýrské sítě a pro obslužnou komunikaci. Při vrtání více jak 30m hluboko se legislativa přesouvá pouze na báňský úřad a nemusíte projednávat pozemky a vést dráhu téměř rovně. Ale je pravda že se zkurvenejma muslimama na toto můžeme zapomenout.

                    8. re: SkReT

                      Pokud by tuba měla (na 2 dráhy) řekněme 4 x 8 m (vycházím z nějakých vizualizací), potom to máte 32 tis. m3 na 1 km trasy, to zase není tak hrozné (když si vezmu ty stoky kubíků na mojem RD, které se při terénních úpravách na tom stejnémm pozemku zase využily).

                      Třicet metrů pod zemí jste naopak proti terorismu víceméně krytý.

                    9. jenze v plynovodu ti nelita rychlosti 1100 km/h mnohasettunovy projektil plny lidi a to tam chce ten kokot rvat i osobni auta. Taky ti plynovod neresi problem, jak ti lidi nastoupi a vystoupi, coz je samo o sobe zajimave, protoze to znamena resit prechodovou komoru pro cely vlak , ktera se musi pomerne rychle cela tlakovat a vakuovat, coz treba letecka preprava neresi, tudiz si dovolim tvrdit, ze rentabilita tohodle bazmeku proti letecke doprave anebo klasickemu rychlovlaku bude v pici. Take tam budou bezpecnostni procedury jak na letisti, takze casova uspora nula nula nic a kdyby to treba chytlo behem prepravy pozar, tak je to asi tak resitelne, jako by letadlu za letu upadlo kridlo. Protoze vystupovat z horici pretlakove kabiny do podtlakove trubky v nadzvukove rychlosti je docela spatonka, ze.
                      Cele jak se na to divam to ma spoustu mensich ci vetsich haku, napriklad linerni elektromotory udeluji jen slabe zrychleni a pokud chceme vetsi vkon, coz chceme, pokud se to ma na tu nadzvukovou rychlost rozkolebat v realnem case, tak se bez kapacitoru a supravodicu neobejdeme, takze minimalne v nastupni a cilove stanici to bude vypadat jako slusny jaderny urychlovac. To nemluvim o tom, ze nekteri lidi maji kardiostimulatory atd, takze silna magneticke pole nemusi byt uplne bez rizika. navic to bude nesmirne narocne na jisteni , tlakovani a nikdo to jeste v tomhle meritku nezkousel. Zivotnost taky nebude nic moc. Takze to vyjde pro komercni provoz draz, nez preprava letadly, o rychlovlacich ani nemluvim.
                      Rozhodne bych nechtel resit udrzbu tohodle monstra a pripadne odstavky, po prvni havarii to pujde okamzite k ledu.
                      Ale vite jak. pan Musk na vizi.

                    10. Jak rychle vakuovat a tlakovat? Zajedu do úseku, který ne bez tlaku. Potom ho ze stran uzavřu a natlakuji (klidně pomalu). Ukončete výstup a nástup, uzavřu, klidně pomalu odčerpám vzduch, otevřu uzávěry.

                      Ohledně požárů to klidně srovnojte s požáry letadel, i když by to nemuselo mít na palubě zdaleka tolik rizikových míst.

                      S tím, že to bude chtít samostatný technologický vývoj souhlasím. Na druhou stranu, takových vývojů bylo a bude…

                    11. moc pomalu tlakovat to nemuzes, kdyz chces byt za 30 minut z jedne pice v texasu v druhe pici v kalifornii. Mas na nastup pasazeru a uvedeni do pohybu asi tolik casu, jako kdyz lidi vlezou do letadla a letadlo roluje na ranvej, jinak prichazis o konkurenceschopnost proti letadlum. Taky zapominas, ze v podstate se jedna o elektromagneticky kanon strilejici mnohasettunove projektily stokilometrovou hlavni, pricemz zakonite budou vznikat tlakove spicky presne naopak, nez to chces a potrebujes (za vlakem potrebujes pretlak, pred vlakem podtlak, zatimco prirozene to bude vznikat presne naopak, za vlakem podtlak a pred vlakem pretlak), a budes potrebovat neco na zpusob explodujicich nalozi se strelnym prachem, ktere ti budou ten pretlak vzadu udrzovat (a pritom kurvit tubus, kdyz i v prazskem metru praskaji betonove tubusy pod blbymi vagony jezdicimi osmdesatkou).

                      Jeste ten tubus musi byt hermeticky tesny a co horsiho, v cele delce presny, aby tesnil na vlakovou soupravu, dej si k tomu vibrace, teplotni roztaznost, nejake bezpecnostni featury a porovnej to s cenovkou 7 miliard dolaru, ha, ha, ha, ha, ha.
                      Cim vice o tom budes uvazovat, tim vetsi Muskovina z toho vyleze.

                    12. Nevím, školy na to nemám,ale vyčerpat luft z toho mála prostoru, co bude okolo vlaku ke stěnám tunelu za dobu, než doroluje letadlo na runway mi nepřijde jako takový problém. Podle mojí zkušnosti tam to letadlo není za dvě minuty. Ani za pět.

                    13. Ono tam bude dost přirozených technických problémů k řešení, nemusíte přehánět ty stávající :-) Třeba ty lineární motory nejsou tak hrozné, v současnosti se používají třeba na obráběcích strojích (v nesupravodivé verzi) a zrychlení je dostatečné na to, aby se průměrnému netrénovanému cestujícímu začaly dělat mžitky před očima. V tlakování a vakuování bych také problém neviděl, je to jen otázka technického řešeni minimálního mrtvého prostoru hermetické části stanice. Obdobně řešení evakuace cestujících je jen čistě inženýrská záležitost nouzového zavzdušnění tunelu, ale nic principiálního. Každopádně zaplať pánbůh za každého kdo se pokusí něco takového prakticky realizovat a na vlastní riziko (a riziko svých investorů) zjistit, že to buď jde, nebo jde ale nepřijatelně draho.

                    14. ja to neprehanim, ja to jen realisticky a kriticky zhodnocuju na zaklade svych osobnich zkusenosti.
                      RailGun ani nic podobneho sice doma nemam, ale tak nejak tusim, ze na urychleni 100tun soupravy na rychlost zvuku behem radove minut budu potrebovat vice spickoveho elektrickeho proudu a potazmo energie, nez maji nejvetsi jaderne urychlovace na svete a ze ty nejvetsi urychlovace nestoji 7 miliard dolaru. To je problem jedna.
                      Takze bud ma Musk nejaky patent na kapacitory, supravodice a veskery hardware okolo a umi to vyrobit z hoven v cene par centu, anebo keca a ten jeho supervlak se na tu rychlost zvuku bude sbirat pul dne.
                      pak je tu problem dva a to je ten jeho kopresor v souprave a jeho pohon, coz zrejme hodla delat elektricky.
                      Opet, nevlastnim letecky proudovy motor, abych ho zkusmo narval na vozejk a zavrel do potrubi a nastartoval a pozoroval, co se stane, ale tak zhruba tusim, ze to nebude zadna prdel dosahnout toho sameho vykonu s elektromotorem.

                      Pokud vezmu baj oko prurez 12 ctverecnich metru a zanedbam netesnost mezi vlakem a tubusem ( v realu to bude minimalne 100 ctverecnich centimetru, coz znamena mezeru mezi vlakem a tubusem s bidou 0,5 mm pri prumeru 4 metry , kurva, kdo tohle takto presne vyrobi), tak jaky vykon elektromotoru a potazmo kompresoru bude potreba , aby vznikl a udrzel pretlak rekneme 2 atmosfer pri rychlsti zvuku skrz diru o prumeru 4 metry ?

                      Tak to bude dost, radove 100 tun vzduchu za minutu pri podtlaku pul atmosfery. Wow.
                      To vidim tak na petistupnovy kompresor s prikonem 5000 kW a otackama 17.000 rpm a to jako ma byt ve vagonu s cestujicima ? A jak se to bude napajet ? Jako trakcne pomoci troleje ? Jako sice je to mozna jen desetina vykonu motoru v JumboJetu, ale nejak jsem si nevsiml, ze by motor Jumba byl uvnitr kabiny s cestujicimi a ze by byl na elektrinu a sbiral si ji trolejem pri rychlsti zvuku….

                    15. Ok, pokud půjdeme do těchto detailů, tak samozřejmě vyjde blbost :-) Já to bral tak, že zrovna tohle jsou věci, které si buď „vizionář“ navymýšlí a technici je po něm uvedou na pravou míru, nebo o informační šum vzniklý mnohonásobným převyprávěním a zjednodušením až za hranici správnosti.

                    16. Co jsem říkal, jakmile zrg objeví hyperloop tak to bude katastrofa.
                      zrg co to meleš za sračky, neměl by jsi jít náhodou do práce? Blbne ti mozek. Sám říkáš že trouba HL je vysátá vzduchoprázdno, které nebrání kapsli pohybovat se velkou rychlostí. Kapsle tedy nepotřebuje prorážet vzduch jako letadlo, od toho se odvíjí energetická úspora. Dále pokud tam není vzduch tak co by se tedy mělo před kapslí zhušťovat a za kapslí implodovat? Zatím jsem viděl ten jeho pohon na bází raketky, domnívám se že kdyby to postavil na maglevu tak není problém. Počkat, maglev? Ten váží i víc jak 100tun a už jezdí a překvapivě nevypadaá jako obří urchlovač částic CERNu, a nevysává všechny jaderný elektrárny v dosahu, takže milej zrg zase žgrgle sračky. Nejspíš má přehřátej mozek z přespoledního šlapání chodníku na v brněnským bronxu.

                    17. Letadlo letí kolem 900, váží násobně více, za vyššího tlaku a navíc může spadnout.
                      Zapomeňte na Muska a věnujte pozornost se idee pragmaticky.

                    18. Idea je dobrá, problém je prezentace.

                      Jako vrchol prezentace v době, kdy jsem to sledoval, byla Kalifornie. Tam to mělo bejt x desítek mil(fakt si nevzpomenu na přesné číslo), vedené nad povrchem. Celý princip je v tom, že máme podtlakovou trubku a v ní projektil. trubka z pozemského materiálu a pokud si dobře vzpomínám, jediný materiál, kterej je divnej, je voda :-) California je horký skoro pouštní stát. Co se asi bude dít s hyperloop díky teplotním změnám? Jasně, je to řešitelné, ale tyhle otázky jsem nikdy neslyšel zodpovězené a prodraží výsledné řešení.

                      Jak budou řešit seismickou nestabilitu CA? To se přece nedá odbýt jen tak, protože při narušení hrozí, že kapsle kapsle vystřelí ven a lidi budou identifikovat podle nástupního videa.

                      A teď k tenorismu. Co se stane, když vyhodíme do vzduchu koleje 200 km před vlakem? Vlak zastaví, protože, doufejme, mu to někdo řekne vysílačkou. Co se stane, když vyhodíme 200 km před kapslí kus hyperloopu?(mezi zastávkami) Jedná se o silně podtlakovanou trubku uvnitř které je kapsle… no co asi, následující kapsle bude muset mít hyper brzdy, aby nevyletěla a nepřekonala u toho všechny rychlostní rekordy ,-) To je právě ten bezpečnostní problém, který Elon odmítá zodpovědět. Díky principu silného podtlaku nesmí dojít k útoku na žádné části systému a nesmí dojít k narušení celistvosti mezi zastávkami.

                      A dalo by se pokračovat, ale v době, kdy jsem to sledoval, byly tyto otázky zlechčovány až ignorovány. A to mi nepřijde jako málo. Teoreticky je tento styl dopravy nádherný.

                      A to jsem fyziku flákal, takže určitě mi spousta dalších věcí uniká.

                    19. Ne, to že se bude pohybovat (ta kapsle) v nižším tlaku než je atmosferický znamená, že při poruše těsnosti, se bude tlak v tunelu zvyšovat a tudíž kapsle bude zpomalovat. Když už jsme u té CA, tam to má být vedené nad povrchem a když dokážou ukotvit mrakodrap aby nespadnul tak to s tubusem dokáží taky. v Japonsku provozujou vysokorychlostní dopravu na ještě nestabilnějším seizmickém podloží.

                    20. to cnn:
                      „Ne, to že se bude pohybovat (ta kapsle) v nižším tlaku než je atmosferický znamená, že při poruše těsnosti, se bude tlak v tunelu zvyšovat a tudíž kapsle bude zpomalovat. Když už jsme u té CA, tam to má být vedené nad povrchem a když dokážou ukotvit mrakodrap aby nespadnul tak to s tubusem dokáží taky. v Japonsku provozujou vysokorychlostní dopravu na ještě nestabilnějším seizmickém podloží.“

                      spravny postreh, pri netesnosti tubusu se to bude zpomalovat, problem ovsem do jiste miry pretrvava, pokud by doslo ke katastroficke netesnosti tubusu rekneme stovky metru pred vlakem, tak by v rychlosti 1000 km za hodinu vletel z temer vakua do protismerne tlakove vlny husteho vzduchu, pri te rychlosti by to asi vypadalo tak, ze v prvni milisekunde by to ten vlak katastroficky zbrzdilo, asi jako strelu zaseklou v hlavni o prekazku, v druhe milisekunde by se cely vlak zkratil a nasledne se tubus rozerval a v treti milisekunde by cela ta vec implodovala zase zpet a byla by nasata dale smerem dozadu, takze v nastupni stanici by casem vypadlo par sroubku plavajici v krvave kasi ma zbytek mrtvol by byl rozflakany v delce desitek kilometru.

                      To je celkem epicky konstrukcni fail a technicky se tomu neda vubec nijak zabranit, leda snizenim podtlaku a tim i snizenim rychlosti nekam na rychlost 500 km/h, coz umi maglev a netreba na to zadny tubus.

                      Dalsi problem a podle me zasadni a technicky neresitelny je ta idea supervykonneho kompresoru uvnitr tubusu, ta vec bude delat takove vibrace a rachot, ze projizdejici nakladni vlak s uhlim uvnitr tunelu bude proti tomu neslysny sepot kvetin. To jako vsichni budou uzavreni v odhlucnenych kukanich se sluchatkama na usich , nebo jak si to Elon predstavuje ?

                      Pak je dalsi neresitelny problem, a to je pevnost a presnost obrobeni toho tubusu za rozumnou cenu. Pro srovnani, kdyz vezmete obyucejnou cisternu, jakou vozi zeleznicari , napojite ji na vyvevu a zacnete z ni odcerpavat vzduch, tak vam za nadherne rany splaskne a roztrha se na hadry.

                      A to v ni neni zadna pohybujici se kapsle, zadne namahani, vibrace a prudke zmeny tlaku.
                      Ten tubus bude muset byt slusna vyztuzena pancerova konstrukce, zadny bezny plynovod, ale extremne tlustostenna trubka z uslechtileho nerezu s ohledem na tlumeni hluku a vibraci v nemene sofistikovanem zavesu.
                      Rekl bych, ze cena tak milion Kc za metr tubusu nebude zadna cena. pri planovane delce rekneme 100 km to mame sto miliard Kc jen za ten tubus, kde je cena soupravy, nastupni a vystupni terminal, veskera vzduchotechnika a elektricke rozvody… , jako chapu, ze Elon rad utraci penize, ktere nema, ale co je moc, to je moc. Protoze ta nastupni stanice, krom hermeticke prechodove komory, kterou jsem jiz zminil, bude potrebovat urychlit celou tu vec na rychlost zvuku pokud mozna co nejrychleji, rekneme za jednu minutu, protoze pri planovane delce jizdy tricet minut proste neni cas, aby to 15 minut zrychlovalo a 15 minut brzdilo. A na to bude potreba brutalni energie, tzn. kapacitory a neskutecne proudy, pricemz toto vsecko bude muset ten tubus nejak integrovat do sebe.
                      A jeste to doladit tak, aby to cestujicim nevytrhalo plomby ze zubu….

                    21. nepotrebuje tesny tubus, nepotrebuje prechodovou komoru a navic neni na tu debilni a nepraktickou elektrinu.

                    22. takže závěr zrg, na jakoukoliv revoluci a strojírenství se vykašleme a vrátíme se zpátky do dřevěných chýší na stromy.

                    23. Ne, raději budeme používat zdravý rozum a kritické myšlení, kterého se nám ovšem bohužel kriticky nedostává.

                  2. On Elon ma vubec zajimavy pristup k zakladnim fyzikalnim zakonum a uz taky predvedl par epickych bankrotu, viz jeho Solar City.
                    Tak jako vubec cele USA, kde je nejvetsi moda umele vytvorit nejaky problem a pak ho za pomoci masivnich financnich zdroju a dotaci „vyresit“ a podavat to jako dukaz americke technologicke nadrazenosti.

                    Vysledky jsou tristni.
                    Predrazena Tesla, ktera si hraje na auto, ale spise je to hracka, nebo technologicky demonstrator, ktery je drzen na kapackach dotacemi.
                    Vyhozene prachy.
                    SpaceX ta sama story. Abych zlevnil provoz, tak principialne levny a nedulezity prvni stupen narvu technologiemi az po strechu, tim ho neskutecne prodrazim a co horsiho, snizim jeho spolehlivost do te urovne, ze je nezpusobily pro lety s lidskou posadkou (sedli byste do auta s pravdepodobnosti 1:20, ze se promeni v kremacni pec ?) a nasledne ho s uplne mizernou pravdepodobnosti 2:1 zachranim, teda zachranim srot pro naslednou drahou repasi a zdarne vyreseni tohodle ukolu za cenu neskutecnych dotaci je jako dukaz nejakeho technickeho vyvoje a prevahy konstrukcni skoly USA ? No potes koste.
                    Teda kdybych ja pristupoval ke stejnemu problemu, tak prvni stupen optimalizuju na spolehlivost, vykon a cenu, v tomto poradi a nejakou navratnost na zem bych resil, az bych fakt nemel co delat. Ze zadane rovnice mi vypadne Sojuz, coz bude asi tim, ze Rusove se fyzikalnimi zakoy ridi a jejich technologie mozna nejsou tak bombasticky obklopene reklamou a propagandou, ale zato tak nejak trapne, nudne, levne, efektivne a spolehlive funkcni.

                    Jako posledni priklad se pobavme o F35 (opet uzemnene pro problem s kyslikem a kdo by to rekl – softwarem) a o davno funkcne proverenymi SU30S, Su35, Su34, nove nasazene T-50 PakFa a Mig 35, rozpracovanem Mig 41.

                    Kdepak ma NATO nejake protejsky ? Kdyz teda pominu jeden multirole F35, ktery je ve stavu zahodit a zacit znovu, pricemz vyvoj jeho nastupce nebude hotov driv, nez za 30 let.

        2. Hm, myslím, že si počkám, až jak to se slavným SpaceX dopadne. Předpokládám že nijak skvěle…

      2. …F-22…nikdy nebylo ani nebude nasazeno….vs wiki:
        Na své první bojové nasazení musel F-22 Raptor čekat celých 9 let od zavedení do amerického letectva během americké intervence v Sýrii. Ironií osudu bylo, že první misí této stealth stíhačky, určené hlavně na vybojování vzdušné nadvlády, se stalo bombardování pozic Islámského státu. Dne 23. září 2014 shodilo několik strojů F-22 pumy s GPS naváděním na předem určené pozemní cíle. Letadla F-22 byla součástí druhé fáze útoku, které se zúčastnili i stíhačky F-15E Strike Eagle, F-16 a bombardér B-1B Lancer. Tomuto leteckému bombardování předcházela první fáze útoku, která sestávala z odpálení 40 střel s plochou dráhou letu Tomahawk. Rakety byly vystřeleny z lodí USS Arleigh Burke a USS Philippine Sea.[14] Od té doby se letouny F-22 zúčastnily podobných misí vícekrát, avšak jejich podíl činil do ledna 2015 pouze 3% na celkovém americkém bombardování.[15] Hlavním úkolem Raptorů se staly průzkumné mise, na které je předurčují moderní senzory a avionika.[16] Přesto za prvních 10 měsíců svého působení v Sýrii letouny F-22 uskutečnily 204 bojových letů, při nichž shodily 270 pum na 60 cílů.[17]

        1. ano a ted te misaka vyvedu z omylu. F22 je puvodne letadlo pro vybojovani vzdusne prevahy, sekundarne pro utoky na pozemni cile. Prvni neni schopno splnit, mimo jine proto, ze rusove maji rychlejsi obratnejsi a lepe vyzbrojene stihace s delsim doletem. Tedy k vybojovani vzdusne prevahy je F22 na kokota. Druha moznost je utok na pozemni cile. K tomu se opet Raptor nehodi, protoze neni vubec pancerovan a jde sestrelit i beznym protiletadlovym kulometem. Staci zasah kamkoliv, protoze diky jeho od zakladu spatne konstrukci je jakekoliv poskozeni fatalni a vylucuje moznost pokracovat v letu.
          Tedy neni jej mozne pouzit pro podporu ze vzduchu, ani jako bitevnik, ani jako eskortu pro bitevniky a bombardery.
          Takze zbyva posledni moznost, pouzit ho jako bombarder pro bombardovani z velkych vysek pomoci navadene munice, na to ale nepotrebujes F22, ktery se k tomu ucelu opet nehodi (mala kapacita pumovnice, vysoka cena letove hodiny), na to ti uplne klidne staci jakykoliv vyrazeny bombarder z druhe svetove, ktery by se daneho ukolu zhostil lepe. Jo mimochodem. Nehodi se ani pro pruzkum, protoze elektronika F22 neni kompatabilni se soucasnym standardem NATO.
          Takze cela ta „mise“ nad syrii bylo asi to samy, jako kdyz ozbrundove s kalasnikovem pozuji pro novinare. Divadelko pro kretenky pred telkou, co to zerou mainstreamu i s navijakem. Sorry misaka, lepsi zpravu o operacnim nasazeni F22 nedostanes. To letadlo se nepovedlo a uz se ani nevyrabi, ani se nemodernizuje a je na odpis.

          1. https://gizmodo.com/5853857/the-sad-odyssey-of-the-f-22-americas-broken-24-billion-toy

            avionika, co se sekne po preleteni datove hranice, prekryt kabiny, co zablokuje pilota na 5 hodin, kyslikove pristroje, co nedodavaji kyslik (F35 zda se podedila tu samou featuru), k tomu nekomunikujici komunikacni zarizeni, nikdy nedokoncena helma s displeji, chybejici pancerovani, nedostatek nahradnich dilu… zajimave je, ze krom oficialnuch propagacnich webu Lockheed martin a Pentagonu vsichni rikaji uplne to same.

          2. Netahej sem filipiky USA vs. Rusko, o to mi nejde. Jde mi o naprosto jednoduchou věc: napsal jsi, že nikdy nebylo operačně nasazeno: bylo. Opět jsi zalhal.

    2. to by šlo řešit výměnným modulem baterie, místo benzinky by byl box jako na okruhu, kde najedete, chlapík vyklopí blatník a z boku auta vytahá a nastrká deset hranolů po dvaceti kilogramech do čumáku, pět pod přední a deset pod zadní sedadla. celá akce „čerpání phm“ na dvě minuty. něco jako auto na plyn v dřevních dobách, kdy se nečerpalo ale nakládala se „bomba“.
      semozřejmě by se auta musela zglajchšaltovat, vypadala by všechna stejně (hnusně) a na automobil jako výraz osobnosti řidiče by se muselo zapomenout. a musel by se každý jeden smířit že to není jeho baterie, ale půjčovací. a dokud s tím nezačne nějaká velká síť půjčoven, tak infrastruktura jen tak nevznikne.

      1. To by u nabíjecích nesmyslů byla jediná možnost. Rozsortování akumulátorů řekněme do 3 skupin a v nabíjecí stanici (k níž by byla připojena elektrárna nebo spíš dvě) by se měnily akumulátory jako celek (maník by toho moc nevyměnil, špíš by to byl nějaký robotizovaný zdvih zespoda). Jak by se ale přeúčtovávaly staré a hodně opotřebené (tedy prdlačky držící) akumulátory versus nové (tedy s delší životností), to by se muselo nějak vymyslet (zřejmě kapacitou přepočtenou na jednotku). Každopádně opět základní problém je v tom, že by to bylo velmi drahé a výsledkem by byl horší stav dopravy, než je ten dnešní. A já tedy nechci vzít něco, co funguje a za obrovské peníze to proměnit v něco, co nefunguje. Vy jo?

        1. Řešit starý / nový netřeba. Akumulátory nebudou Vaše, budete si je pronajímat. Takže při výměně zaplatíte nejen za energii, ale i nájem akumulátoru podle toho, kolik dnů jste ten předchozí pack měli namontovaný. A z toho všeho samozřejmě daně. To by tak hrálo, abyste málo jezdil a tím okrádal stát na spotřební dani. Aku-pack samozřejmě bude konstruován tak, aby nešel mimo oficiální dobíjecí stanice nabít a taky spárován s vozidlem (to aby si je lidi nemohli mezi sebou nekontrolovaně měnit). A když se režimu znelíbíte, tak Vám akumulátor už nikde nenabijí a máte po mobilitě.
          Mimochodem, všímáte si, jak se zdroje energie pro individuální dopravu posouvají od skladovatelných k neskladovatelným? Benzín, nafta > LPG, CNG > elektřina.

          1. Tenhle model celkem pekne zavedl v Cesku Linde na plynech ve flaskach. Slape to, lidi drzi hubu. Pokud nekdo chce nafouknout svoji flasku treba acetylenu a legalne, holt si musi jumpnout do Polska.

            Ano, s temi akupacky to vidim takto velmi realne.

            1. Propan-butan ve flaškách se používal už asi odjakživa, ne?

              1. PB je sranda, na to koupis flasku nekde v bazaru a na prvni pumpe vyhandlujes za plnou (nebo si sam nelegalne natroubispres redukci, kterou koupis). Zkus to treba s blbym kyslikem, nebo argonem. Ne, ze by to vubec neslo, ale rekneme na samodomo jeste to nejak spytlikujes. Ale mej malou firmu, co ma tamhle v rohu autogen, kterym jednou za mesic treba neco potrebuje uriznout, na co mu PBkyslik nestaci. Taxe nedoplatis na „pronajmu“ flasek od Linde.

      2. Jasně, dvě stě kilo těžkejch mrdek za dvě minuty. To bude obsluhovat nějakej Železnej Zekon, ne? A ty výkony to bude přenášet bezdrátově, žejo. O nabíjením nemluvím vůbec, nedávno to někdo počítal a to co obslouží normální pumpa by tu vyžadovalo přípojku co snese několik MW. Na jednu takovou stanici.

        1. Pokud by ten systém byl dobře navržený, tak ve výměně 200kg packů v řádu minut nevidím zásadní problém. Podívej se třeba na výměnné moduly s kanonovou výzbrojí u starých MiGů. Asi nikdo soudný nečeká, že se to bude překládat ručně. Přípojky o několika Megawattech jsou poměrně běžné u kdejakého datového centra. Rozhodně si dovedu snáz představit centralisovanou nabíjecí stanici, než ty Megawatty roztahané k jednotlivým parkovacím místům na velkém sídlišti.

          Problém bych viděl spíš v tom, jak ty packy rozumně sjednotit aby byly použitelné do různých aut. A v tom, zda/jak hodně je požadavek na snadno přístupný aku pack v souladu s x dalšími požadavky, na konstrukci auta kladenými.

          1. Kanonová výzbroj asi nemá velké výkonové konektory, které musí nějak slušně sedět, jinak to shoří jak papír, ne? Snad víš jaký jsou s tím problémy, musí to dobře sedět, zůtat čistý atd. atd. to vůbec nejde dohromady s tím to někde měnit jak ponožky, to je spíš poukázka na průser.

            Jo a ta několikamegawattová přípojka je na každou stanici. Jsme sice v počtu čerpaček trochu extrém, ale očividně výtoč je, jinak by se jich tolik neuživilo. Takže každých pár kilometrů přípojka 11/22 kV? K těm stávajícím průmyslovým, ne místo nich.

            Výrobci budou rádi, že se po pár letech shodnou na konektoru (a nejspíš to bude ta nejhorší hovadina, jako v případě telefonů, uUSB je strašnej šrot). Akumulátory nehrozí.

            1. Já bych se nečistot při výměně nebál, řešil bych to nějakým obalem, který se odstraní až při závěrečné fázi výměny a po nabití se na to nasadí/navaří nebo nějak připevní nová sada. Jinak bych používal více bateriových bloků nějakého obvyklého rozměru, do nákupní tašky dva kusy, do kombíka pět, do kamionu dvacet sedm :-)

              1. Konektor je velky problem. Prechodovy odpor muze vest az k pozaru, pri velkych proudech uz ani zlaceni nestaci, musi byt zajisteno nevytvareni oblouku pri nahodnem rozpojeni (SS proud) – treba pri havarii, atd. Navic je ta baterie velmi namahana mechanicky, auto se natrasa, elektrody se raduji. Nemyslim si, ze uz jsou tyto veci ve fazi simply replace&go.

          2. Tesla přece má možnost výměny celé baterie. Resp. měla, ale nebyl o to moc velký zájem, takže je otázka, jakou to má budoucnost.

            http://www.autoforum.cz/zajimavosti/tesla-nebude-dale-rozvijet-moznost-vymeny-baterii-pravy-duvod-je-otazkou

            1. nulovou … aneb uz te vidim, jak nekde v pousti, nebo v dopravni zacpe, nebo zapadly v zaveji a podobne resis vymenu pul tuny lithioveho srotu.

              1. Možnost výměny se nemusí vylučovat s dobíjením. Já bych tam tu budoucnost viděl.

              2. Potíž je v tom, že v USA mají možnost buď zadarmo dobít superchargerem (cca za 30 minut), kterých je tam poměrně dost a nebo vyměnit baterii, přičemž výměna stála cca 2000 Kč. Co si lidi vybrali, je jasné.

                Osobně nechápu, proč je dobíjení zadarmo a proč výměna stojí tolik peněz (resp. to chápu, ale když to stojí mnohem víc než dotankovat plnou nádrž benzínu…).

                Na uvedené případy uváznutí v zácpě, v poušti nebo v závěji se případná výměna baterie nevztahuje, to totiž probíhá automaticky na nějaké stanici, najdi si na netu video, kte je ukázka výměny u té tesly. (Když pominu to, že mně se ani jedno ještě nestalo, po poušti jsem dokonce ještě nikdy nejel a v závěji jsem sice uvázl, ale stačilo vytáhnout mě lanem, aut kolem projelo během pěti minut asi deset a všem jsem řekl, že děkuju, ale pomoc už je na cestě.)

                1. Dyž stál beznín přes 35 tak nebyl problém tam nechaj dvojku :D A dyž dneska beru ještě i minimálně do malýho kanystru, tak i dneska.

                  1. No problém je, že elektromobil se chlubí mj. levným provozem, resp. je to jedna z mála výhod a vyhodit za výměnu batere víc peněz, než by stála plná nádrž benzínu, na kterou ujedu asi tak 2x víc (u žravého benzínového dvoulitru) kilometrů než na tu pitomou baterii, to je trochu silný kafe.

                2. lol. Takze postavime na kazde pousti rychlonabijeci stanici,sklady baterek, vysokonapetove rozvody a trandofrmatorovny a vybavime to asi armadou robotu, ktera to bude obsluhovat v rezimu 24/7 a problem vyresen…. tomu rikam „reseni“ ala Evropska Uhnije. Ted se podivej, v jakem stavu jsou nase cesty a jak Evropska Uhnije failuje i v tak elementarnich zadanich, jako udrzet v zivotaschopnem stavu dalnici, kterou zdedila hotovou po komancich. Dovedes si predstavit, jak by v CR dnes probihala stavba metra, kdyz nejsme schopni ani postavit tunel Blanka, jak by probihala stavba precerpavacek Mravenecnik, kdyz nejsme schopni vykoupit pozemky ani na blby obchvat, jak by probihala vystavba vltavske kaskady, jak stavba Temelina ? Vsecko zivotne dulezite ukoly a vsecko neresitelne problemy. Ale sit rychlonabijecich stanic pro kokotske elektromobily, coz je uplne zbytny problem na umele vytvorene politicke zadani, to jako pujde ? Jak ? Rekni mi relane, jak , kdo a za ci prachy to zrealizuje a na kolik to vyjde ovcana.
                  Chci realny odhad, financni a casovy.

                  1. mýtné brány uprostřed ničeho postavit šly.
                    Nevím kdo stojí za tím že poslal přes naši zem kamiony, dřív bylo míň kamionů, protože jezdili na vlacích.

                    1. České dráhy. Dnes ČD Cargo nebo jak to pojmenovali ,-)

                  2. Na jaké pořád poušti? Nabíjecí stanice, stejně jako benzínka, se vyplatí tam, kde je provoz.

                    Tunel Blanka je už postavený, obchvaty obcí se staví (např. u Kolína dokončen v r. 2012), a metro A bylo nedávno prodlouženo o 4 stanice.

                    (Jinak zrg1, chováš se jako troll. Takhle si s tebou za chvíli nikdo rozumný povídat nebude.)

                    1. Víš, on používá slova a věty a těmi slovy a větami obvykle významově někam míří (přičemž ne vždy musí být výslovně řečeno kam, průměrně vzdělanému a inteligentnímu člověku to většinou dojde). To co jsi udělal ty je, že jsi ho chytil za ty slova (pouze) a nevyřčený význam jsi ignoroval – takže se nabízí otázka, kdo se tu vlastně chová jako troll (a je řečnická, takže na odpověď ti se… ehm kašlu).

                      Sjednocené rozhraní s přenosem velké dávky energie bez komplikací a v krátkém čase už existuje, říká se mu tankovací pistole. Infrastrukturu už máme vybudovanou, budovat k tomu paralelně další, dražší a s většími komplikacemi technickými i jinými (pozemky např.) není ekologické ani trochu, je to pouze bohapustý rozmar a „zelení“ ekoteroristi ať se třeba postaví na ucho (stejně jim nikdy nedošlo že jsou zneužíváni pouze jako nástroj).

                    2. dax: dokážeš si představit, kdyby naráz v krátkem horzintu třeba dvou tří let byla vytěžena ropa a už by nikdo nevytlačil ani barel ropy? Kobyly by rodili jedno hříbě za druhým, protože by chtěli všici jezdit na koních. LPG/CNG by byl jen pro policajty, záchranku a hasiče a poslance. Dokážeš si představit jak bys chtěl během těch dvou tří let všechno dohnat? Teď máš klid, poohodičku, žádnej stres, spousty nafty. Takže tvoje keci o neekonomičnosti jsou mlácení prázdné slámy.

                    3. Nachomýtnul jsem se k diskuzi o výměně baterie v elektroautě, tak jsem poznamenal, že tu někdo vymýšlí vymyšlené – Tesla už tu výměnu baterie prázdné za plnou má technicky zvládnutou, na netu je k vidění ukázkové video.

                      Zrg1 mě tu začal napadat, jako bych ty nabíjecí stanice a elektroauta stavěl a dotace čerpal já sám. Nejdřív tu dával absurdní příklad s pouští a pak si rovnou začal vymýšlet, že dneska není možné postavit tunel, obchvat nebo metro.

          3. tan VW má ten svůj podvozek MQB, který je vlastně pořád stejný mění se jen skelet a vnitřní výbava, jinak je to pořád ten stejný podvozek, pak není problém aby baterie byla taky stejná. Nádrže vozidel jsou taky všechny stejný jak pro 2,0TDI tak i pro 1,4MPI.

      3. To dokonce ani není nic nového. Až bude něco takového fungovat, pak bude mít elektromobilita smysl, za předpokladu, že budou tato auta stát rozumnou cenu (bez dotací).

        https://www.youtube.com/watch?v=ejQ9dzqzkKw

        A měla takový koncept i Tesla.
        https://www.youtube.com/watch?v=H5V0vL3nnHY

  9. To mi povězte co hulíte vy, kteří sníte o tom, jak oloupíte lidi o stovky miliard korun na zdrojovou a rozvodnou soustavu, abyte nahradili spalovací motor s účinností kolem 35 % nějakým dobíjecím elektronesmyslem s účinností kolem 20 %? To musí bejte fakt extra matroš!

    1. Tak prvni krok je zrusit jaderne elektrarny a nahradit je vetrnikama a solary a nedostatek elektrorozvodnych siti resit presmerovani toho bordelu z Nemcka do CR. Znamemu vyhorela mikrovlnka, ve vedlejsim podniku vyhorela rozvodna bratru za 50 melounu a mi prdly asi 4 zarovky, vsecko naraz, ale vyfakturovat to nasim milovanym EUSSAfuhrerum do Reichu jaksi nejde. To je jako za bo9lsevika s kritikou Moskvy. Uplne to same.

      1. zrg1: Jádro v ČR má cca 6000 MW s disponibilitou 8000 hodin ročně, náhrada pomocí FVE a VTE v podmínkách ČR zcela mimo realitu.

        Ohledně Německa se již instalují PST transformátory, které uvedený problém řeší.

        1. ano, priste to dam do uvozovek, aby bylo jasne, ze se jedna o ironii..

        2. U kterých je snaha aby prst na klávesnici k jejich ovládání byl v Mnichově, takže ve výsledku budou transformátory možná tak dost dobře na hovno…

        3. Tak tak. A souběžně s těmi transformátory už se instaluje legislativa. Říká se tomu Společná Evropská Energetická politika. A kde že bude ovládání těch phase shifterů? No přece v Evr… pardon, v Německu, milé děti v Německu.

          1. .. byvalem nacistickem Nemecku. Heim ins Reich.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017