Elektromobilita ano, či ne? Aneb pár poznámek o „praktických“ problémech s e-autem - zpět na článek

Počet komentářů: 132

  1. Lze souhlasit s tím, že elektromobilita je u nás drahá a určitě levnější nikdy nebude. V současné době je k dostání 5 značek elektromobilů za jakž takž cenu. A to Hyunday Ioniq Elektric, Nissan Leaf, KIA Soul EV, VW Golf e-Golf, a BMW i3. No a potom ta Tesla. Uživatelsky nejpřijatelnější s ohledem na velikost by byl Hyunday Ionq a potom Nissan Leaf. Myslím s ohledem na velikost batohu a pořizovací cenu. Já jenom vím, že si to nikdy nekoupím, protože to nabíjení mě děsí. Radost kolem rozrůstajících se nabíječek mě tak nějak šimrá na břiše. Jenom to plesání kolem toho, že budou mít příkony 50kW, 100kW a možná dokonce 250kW. Dovedete si představit ty dráty ke stanici, kde bude třeba 10 nabíjecích stojanů o 100 kW? Ve volném terénu někde na dálnici, nebo silnic nižších tříd? Já si jenom vzpomínám na ten elektrický tanec, když jsme potřebovali k hale dráty na příkon 350 kW. Podle mého soudu, dokud se neprovede unifikace provedení trakčních akumulátorů tak, aby byly vzájemně zaměnitelné a tříděné třeba podle elektromobilů výkonnostních tříd, tak to je k ničemu. Prostě přijet na stanoviště, kde vám zespodu vyjmou akumulátor a nasadí plně nabitý během pár minut, tak to nemá cenu. Asi na to v budoucnu stejně dojde, protože čekat u rychlonabíječky 30 min nebude to pravé ořechové na cestování.

    1. Já vám,ppane kolego, do té kaše s dovolením nafoukám. Dal jsem si včera práci a koukal jsem v Počernicích na konci D10 na ctvrkot u MOLu. V průměru je odbaveno pět aut za minutu, což je přes sedm tisíc aut (z osmi stání) za den. Je mi jasné, že analýzu trochu kazí prodejna a záchody, proto budu brát těch aut jen 4800. Na jedno stání je to tedy 600 aut denně, odkud vyplývá, že výměna akubloku nemůže trvat déle, než 2.4 minuty, pokud se mi na pumpě nemají začít hromadit auta. Jdeme dál. Předpokládejme, že dobíjení jednoho akubloku na supervýkonných nabíječkách uvnitř infrastruktury pumpy trvá dvě hodiny. Pumpa za hodinu obslouží 300 vozidel, s jistým zjednodušením tedy budu (diskrétně, ve skutečnosti je proces rozestřen v čase té hodiny) co hodinu potřebovat 300 mabitých akupacků a co hodinu mi 300 vybitých baterek přibude. Potřebuju tedy cca šest stovek nabíjecích stendů (a 100 kW každý), což mi dává pouhých 60 MW příkonu. Na chvíli zanedbáme provozní skládek baterek (aby je manipulátory ukládaly a braly na/z definovaných pozic) a budeme počítat jen s těmi šesti stovkami packů. Akupack Tesly váží 600 kg, což je celkem v pohodě, bavíme se o skladované a manipulované hmotnosti 360 tun. Objem akupacku vezměme pro jednoduchost kubický metr, což je osmimetrová krychle jen na akupacky, naskládané bez mezer. Pokud ovšem zohledníme i samotná nabíjecí pracoviště, dopravní profily, dráhy robotických manipulátorů a další, vyjdou čísla mnohem méně optomistická. Ergo, pumpa na akupacku bude vypadat jako menší fabrika, s vlastní rozvodnou, trojsměnně pracujícím obslužným personálem, dílenským a opravárenským zázemím :) Brave new world…

      1. A to ještě není všechno :-)
        1) 60 MW příkonu nedostanete tak jako přípojku na chalupu, ale musíte dodržovat smluvní časový rozvrh odběru a za elektřinu odebranou nad smlouvu nebo za neodebranou nasmlouvanou elektřinu platíte vysokou pokutu. Nabíjení podle toho jak lidí jezdí k pumpě nepřipadá v úvahu.
        2) Není jasné odkud se vezme kapitál na vstup pumpaře do systému výměnných akupacků, na začátku musí mít pumpař nějaké akupacky ve skladu, 25 akupacků stojí jako celá pumpa a to by jich potřeboval mnohem víc.

  2. Jó kůň….

    Toho jsi moh napást na každý louce, napojit z potoka….
    Tyhle spalovací motory jsou jen taková móda,bude s sebou někdo vozit hektolitry benzínu? Nebude!

    Spalovací motor je kokotina, koně, koně napaseš, ale kde chceš tankovat ten benzín nechápu. Brzo to přejde a koně zůstanou…

    1. Btw, muj soused, kamionak, Nemec, kdyz prijede zpatky domu na Sumavu, zaprahne svoje dva kone do vozu a jede na pivo… pry nostalgie.

        1. Nechapu, proc to ma za 3. Autor si dal docela praci a i kdyz psal o veci, kterou kazdy vesnican zna, tak ale pro odlehceni je to imho vynikajici.

      1. Nostalgie je fajn…

        Já vylezu z auta, a sedám na kolo, vyjedu na kopec, všude ticho, jen kolem uší to tak šustí a připadám si, jako před 40 lety, když mě bylo 17, neměl jsem ani floka, a za Evinou do Koběorus peoto jezdil na kole. 40 tam, 40 zpátky…

        Prej jsem proto buzna s kuřecím hrudníčkem….

        Prostě svět se mění, ale nostalgie trvá…

        1. Ja osobne selektuju cyklisty a pumpickare. Je to podobne, jako treba myslivci a lovci, nebo motorkari a darci organu.

          Ja taky jezdim obcas na kole, ale vyhradne po lese a v hadrech, za ktere by se moderni cyklista totalne stydel, protoze kdyz zahodim kolo, neni poznat, ze jsem na nem vubec jel. Ale nikomu to necpu.

          1. No čo som si ja všimol u jazdcov na dvojkolesových jednostopových vozidlách poháňaných jednou konskou či inou zvieracou silou ta je nejaká taká úmera, že čím drahší povoz a viac oblečenia a doplnkov tým väčší kokot za riadidlami (výnimky, ktoré potvrdia toto pravidlo sú aj tu). Napr. tu okolo nás sú hlavné cesty ozaj úzke, s mizernou až žiadnou krajnicou a dosť často absentujucími bočnými čiarami – proste na ceste sa vyhneš druhému osobáku bez problémov, kamión v protismere tiež nieje problém. Preto je tu ozaj slušná sieť cyklochodníkov (cyklociest) vedľa hlavných ťahov. Ale aj tak polovica tých chumajov bude zavadzať na hlavnej ceste a to nezriedka aj formou dvojzástupu vedľa seba. A nedaj boh mu zatrúbiš nech sa stiahne aby si mohol pokračovať tak ti ešte budú fakovať. Takých chujov obieham zásadne natesno a čo najvyššou rýchlosťou (legálne až 100km/h). Tam kde nieje cyklochodník obchádzam cyklistou na hlavnej ceste do takej miery bezpečne a s dostatočným odstupom ako mi to umožní situácia na ceste.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017