Armáda se vždycky připravuje na minulé války. Kvalitativní rozvoj přichází až po testu bojem, což se nyní děje na Ukrajině. Tam vidíme směs technologie z 1. světové a starší (opotřebovací válka dělostřelectvem) a nové technologie dronů. Cokoliv mezi tím v podstatě selhalo. Jeden důvod je primitivnost bojovníků, jak Ukrajinců, tak převážně mohamedánsko-trestanecko-dobrovolnických vojsk Ruska. Obojí asi není výkvět inteligence. Západní zbraně dodané UA vznikly v míru po WW2, prošly jenom bojem s pasákama koz, a proti nepříteli, kterého měly porážet, všechny selhaly.
Ukrajinský dronový útok není třeba přeceňovat. Největší roli sehrál moment překvapení, který se už nebude opakovat. A taky nezjistitelnost ukrajinských záškodníků, které nelze nijak rozeznat od Rusů. Ostatně myslím, že poblíž útoků museli v dodávkách sedět Ukrajinci a drony navádět. O autonomii dronů dost pochybuju. Také škody nemohly být tak velké, jak tvrdí Ukrajinci (např. na fejkových videích z letišť). Do 1 kontejneru se vejdou max. 2-3 drony. I když každý nesl třeba 1 kg semtexu od Vetchého, tak pravděpodobně na otevřené ploše nemohl fatálně zničit tolik letadel.
cocoqg
Teda spíš 1 dron na 1 kontejner, pokud startuje z nějaký rampy. Víc s tam určitě nevejde.
grg
Aj si videl, aké drony to boli? Akáže kde rampa?
cocoqg
Neviděl. Myslíš, že to byly vrtulníky? Je to možný, ty daleko nedoletí a proto musely být dovezené blízko. Pak by se jich vešlo víc, ale zase by unesly míň.
Sysop
Pokud ty fotky nebyly kolaze, pak v tech kontejnerech bylo docela dost kusu qadrokopter. Ony ty vybusniny byly pomerne lehke, bylo videt na zaberech primo tech dronu, ze mnohdy „kolega“ sice vybuchl, ale zadne vetsi skody, krome zapaleni a zniceni sama sebe, nenapachal. Takze bylo potreba se dobre trefit.
Pokud by ty drony mely Semtex promichanej s nejakym pevnym matrijalem coby srapnely, pak je potreba, aby pri dosednuti mel co nejlepsi kontakt s matrijalem, ktery ma znicit. Jinak by museli pouzit kumulacni naloze a ty zase maji jen pomerne uzky paprsek, coz se na letadlo (hodne vzduchu) nehodi.
Docela si umim predstavit jako tristivej matrijal nejakej druh keramiky. Je lehci, nez kov a umi udelat podobnou praci.
cocoqg
Ty vrtulníčky moc neunesou, ani velkou baterku. Řehko-Vetchý spolek se chlubí, že vybrali na 25 tis. vrtulníčků, čili Ukrajinci klidně mohli nasadit hejno. Pak by ale musely být částečně autonomní, 1 řízený operátorem a další jenom sledující „velitele“, jestli jsou tak vyspělý. Způsobené škody na fejkových ukr. videích jsou ale nerealistické.
Cerny Mor
Cocoqc:
tak vono záleží, co to je za „vrtulníček“ a jaká má tah. Existují ty Baby Jagy, co nosí dost velký bomby; existují malinký, co unesou jeden granát, existujou zemědělský práškovací, co unesou chlapa. Už jsme viděli i tyhle drony nosit samopal a střílet z něj za letu.
Na Ukrajině se pohybujem v počtech přes milion kusů dronů za rok, tuším, všech typů a konstrukcí, od komerčních po speciálně vyráběné v dílnách.
cocoqg
Aha. Já Ukrajinu moc nesleduju, protože to jsou většinou lži (ukropropaganda nebo europropaganda). Co jsem viděl reálný fotky z UA, tak drony-letadla byly dost primitivní, motory ze sekaček, v každým kusu jiný. Asi se zlepšili. A Vetchý zase předvádí ty sranda vrtulníčky, který by asi neunesly ani granát. Vrtulník, co unese chlapa by byl asi moc velký do kontejneru.
Sysop
Sranda vrtulnicek, pokud unese slepici vejce, uz je dobra zbran. Podotykam, ze v beznem granatu je okolo 60-70g tritolu. Na zneschopneni vojaka to uplne staci. A tezce ranenej byva lepsi, nez mrtvej.
quadra
Eurosudruhovia, uz sa konecne dohodnite, takto to diabolske Russsko neporazite.. civava pozaduje maximalne sankcie, to musi fuhrer posluchnut!
Vydrz…. behem pristiho roku (a nejpozdeji 2027) prijdou na scenu eurounijni energeticke odpustky a to se teprve Rus posere! Taxe na nej musi!
cool
To jsem už psal jinde že je to tak na lokální řežbu jak za středověku. Když půjde z tlustých do tenkých, cítíte to?
Tak se mazat s KoZa nebudou, prágl za minutu, bonn za dvě a london city za tři a na hypersoniky není obrana. Nehledě toho že jednou raketou mohou udělat z území většího jak francie něco co by s tamních nikdo nepoznal a ani nemusí poseidona kdy snížili nálož na desetinu aby nespláchli sebe a připadně u zakanálníků by po vlně patně nenašli jediný historický artefakt – samajamadomifuč.
alfonz19
AD „běžné FPV drony kvadrokoptéry, vyzbrojené náloží … které zvládne sestrojit každý dement“
uhm. Nerad bych kazil párty, ale toto je tak trochu starcova představa jak funguje mikroprocesor.
O útoku nevím nic moc, ale v článku je pár problémů; přikláněl bych se k názoru, že to někdo trochu přikrášluje a někdo to žere i s navijákem.
– když pudeš do lidlu/alzy, tak FPV dron tam ani moc není. IIUC, ty běžně dostupné je možná dji fpv a avata?, ale ty asi nikam neodnesou ani balíček špaget. Ostatní od dji nejsou FPV.
– Skutečné FPV drony si sice koupíš taky snadno, ale ne úplně tak, a míra nutných znalostí pro provozování jen za účelem zábavy na poli je jinde.
– vzhledem k ploše kontejneru a počtu dronů, by se tam nevešly ani 5″ (50x50cm), ale ty by nějakou zajímavou nálož asi neunesly. Tj. konťák určitě nefungoval jako pánvička, ze které sundám pokličku a letadélka létají. Tam muselo být více pater … Nevím jak moc easy to je na návrh/výrobu.
– drony byly navigovány živým operátorem. Aha, a odkud? Pokud byl někde daleko, bude latence jako prase a ovládat to přesně bude a) fakt problém b) bude muset letět fakt pomalu. Nejsem si jistej, jak moc reálné to je. Pokud navíc seděl někde v nějaké utajované pozici, typicky mu bude bránit ve vysílání les a dosah bude slabý. Jsou 2 varianty: a) kontejner vysoko na kopci s dobrým výhledem na cíl. Nevím jestli by to nebylo nápadné. b) optické vláklo, ale v případě 171 letadýlek startujících z 1 místa, samo/nějak a relativně malé plochy — mohl by z toho snadno vzniknout zašmodrchanec. Pokud by tam byla v místě obsluha + piloti + vlákno, tomuto věřím. Ale nevím jestli to někoho na základně nesralo, že jen 2km jim tam někdo už chvíli táboří. Pokud byli piloti ještě dále a v konťáku měli nějaké relay … Začíná to být nějaké složité. Každopádně z běžně dostupných součástek smontovat něco, co prosvítí les(pokud nejsme na kopci) a signál z vtx dronu si probije cestu zpět z letecké základny, kde určitě není žádné silné rušení jako radar, výkonné wifiny pro personál, vysílačky a apod. a toto celé IIRC na vzdálenost přes 2km? — hele nemám s tím zkušenost, ale mám trochu ochotu o tom pochybovat. A to se pořád bavíme o situaci, kdy nikdo nedělá aktivní rušení, jen o problémech, které bude mít běžnej jouda.
– kvalita komerčních DJI vtx: hele nevím proč, ale ono to funguje tak nějak legračně. Dost často se stane, že to zapneš, a žádná chyba, ale inicializovalo se to v 1/10 výkonu. Odpojíš/připojíš batt a OK. ELRS zase občas kašle a zhodí ti na chvíli spojení. Pokud žádnej za 171 letadélek neselhal … K analogovým vtx se nevyjádřím, ale úplně nejsmyslnej výkon ‚na běžném trhu‘ je v maximu v řádu jednotek W. Skoro bych si tipl, že i hajzl na letecké základně má větší vysílací výkon.
– při provozu v běžném světě jsou v krajině hluchá místa. Tady není signál, nevím proč. Tady je z nějakého důvodu rušenej kanál xyz, tady je vysílač a signál je napič. Tj. určitě to nebylo tak, že někdo někam dovezl krabicu a byl úspěch. Tam muselo být nějaké testování/měření lokality.
– inicializace gps: zapneš baterku a i s nejnovějšími běžně dostupnými moduly čekáš kolik? 3 minutky než dostaneš nějakých 20 satelitů a gps je dostatečně přesná? Tedy na volné pláni. Pokud jsi v kontejneru … Tohle činí trochu problematickou autonomní operaci. Asi to má řešení, ale určitě ne v režimu — koupil jsem si na alíku díly a dal je dohromady jako jakejkoli dement.
– na webu je spousta informací, kterej lib. dement snadno využije — jo, už jsem párkrát viděl dotaz typu: chtěl bych long-range dron, aby doletěl alespoň 20km a ideálně aby unesl 1-3kg payload. I když jsou fóra, kde na toto umí odpovědět, ti lidi nejsou úplně blbí a odpověď na to nedaj, protože jejich koníček je RC, a účastnit se války nemaj zájem.
– autonomní operace proběhla s běžně dostupnou analýzou a rozpoznáním obrazu, chat-gpt navigací na základě analyzovaného, a to celé žere minimálně baterky a váží pár gramů aby to šlo namontovat na dron? To je super, kde se to kupuje?
– baterky: IIRC někde jsem četl, že plně nabitá baterka ztratí za 14 dní min 10% maxima své kapacity(permanent). Z toho důvodu baterky každej vybíjí a nevím jak dlouho vydrží plně nabitá a jak klesají volty. Pokud někde nějak jela kárka s kompletovanýma dronama, kde nějaký neznámý čas čekala, nejsem si jist v jakém stavu byly ty baterky před akcí. A chování baterky-vs-nabití není lineární(jestli to píšu správně), tj. pokud mám 3/4 V, nemám 3/4 chování, nene, z divokého dronu se stane sráč, kterej bojuje o přežití ve vzduchu. Skladovací V, ve kterých vydrží dlouho jsou 3.8, plně nabity u hv řekněme 4.35V. Ale problém je v tom, že lipo už u 3.5 letí fakt nahovno, a z 3.8 na 3.3V jsme klidně za 2s ostřejšího plynu, pokud letíš bez ‚nákladu‘. Liion samozřejmě lepší na výdrž i cutoff, ale i tam trochu přetíženější letadélko letí od 3.3 fakt dost hůř.
Tj. problematické situaci stran hřadování dronů v kontejneru, musíme přidat i inicializaci, starty s káblama, gps lock, nabíjení a udržování nabíjení, odpojení od nabíječek před startem, problémy se signálem. Pokud tam nebyl personál, nevěřím tomu.
Za mě se na útok použila nějaká technologie, kterou nechceme sdělit, a tak místo toho řeknem, že je to běžně dostupnej dron z banggoodu. A i pokud to fakt bylo jak říkaj, určitě to nepájel/neskládal/neorganizoval nějakej jeliman, ale někdo opravdu mimořádně schopnej. „Běžně dostupné“ součástky mají tak 1% podíl na úspěchu.
Cerny Mor
alfonz19:
no jo, v mnoha bodech máš pravdu. A celý mohlo být úplně jinak, než je podáváno oběma stranami. Od Ukr. kvůli tomu, aby zakryli svoje technologie a dovednosti, od Rusů, aby ten útok zlehčili.
Ohledně navádění: někde se uvádělo, že ty drony kromě UI a naprogramované trasy mohly letět podle ruské mobilní sítě a/nebo přes ní dostávat a předávat data. MImochodem ty videozáběry z útoku, pokud jsou pravé, se taky nějak musely k operátorům dostat. (Rusáci tohle na Ukrajině prej dělaj taky – využívají UA telekomunikační sítě)
Dobíjení těch dronů v kontejnerech, to mne taky zaujalo, protože baterky fakt musí být do několikaminutové akce nabité naplno, plus ještě nějaký otevírací mechanismus v tom kontejneru a jeho ovládání a pohon. MOžná ty solární panely? Ty by bohatě stačily, a jsou zela nenápadný.
cocoqg
Drony skoro jistě nebyly autonomní. Pokud to byly kvadroptéry, tak musely být vypuštěné velmi blízko cíle a ani tak moc neunesly. A poblíž tedy museli být i Ukrajinci, kteří je řídili. Publikovaná videa zničených letadel jsou AI fejky (letadlo má třeba 3 motory v trupu vedle sebe a pod.) se zcela nerealistickým poškozením, kdy letadla vypadají jako roztřílená velkorážným kulometem zeshora, z vrtulníku.
alfonz19
cocoqg9.6.2025 v 12:28
ok, tak neautonomní fpv.
iiuc při závodech je ve vzduchu kolik 10 dronů? Aby se nerušili. 2km poletí 5-10 minut? (s náložemi nelétám, nemám představu). To tam jako se 171 dronama lítali 90 minut než letecká základna, kde jsou bombárdéry, vymyslela protiútok?
I kdyby lítali kabelově, pořád máme stejný problém; muselo by tam být mnoho operátorů; To fakt nikoho nesralo, že má u základny divnou partu dvaceti skautů s lodním kontejnerem s fotovoltaikou na střeše, a možná je i vidět na termovizi? Nevím divný. Můj super levnej monokulár snadno vidí na 20km, ale tady někdo neviděl na pár km. A asi ani ze vzduchu, protože tam žádný letadla/vrtulníky nelítaly?
Ale asi to není nereálný; dělám v korporátu a už jsem viděl horší rozhodování a připravenost k akci :D
fatdwi
alfonz19: mě přijde, že se na to pořád díváte z pohledu našince. Když se na to podíváte optikou Svéráz národního lovu, začne být situace pochopitelnější:-) Velitel někde píchá milenku, posádku na plech nevzbudí ani výbuchy. Ráno se Voloďa vzbudí, zvuk skla, jak při vstávání drcnul a shodil flašku od vodky a nevěřícný kalný pohled opilce s kocovinou síly osm Richterovy škály, kde že je střecha ubytovny a proč kouká na šroťák, když ještě večer tam byla letadla. To už přijíždí velitel v omláceném uazu a už od vyvalené brány na základnu je mu jasné, že tentokrát bude problém to okecat. Řve na podřízené, co se kurva stalo, střílí prvního opilce jen tak ze sportu, aby si zchladil žáhu a mohl trochu přemýšlet, prostě Rusko.
Hoši z tajné třípísmenkové agentury, převlečení z Ukrajince, už jsou přitom dávno doma, analyzují data a porovnávají s kontejnery druhé generace, které už mají rozestavěné a kam hodlají implementovat zpětný feedback:-))
Cerny Mor
fatwi / alfonz19
Technická poznámka: řešíme tady, jak provedli ten útok malými drony. A dneska ráno: do fabriky na vojenskou elektroniku – obec Čeboksary – je to na Volze, 1000 km od frontové linie – naletěl velký nosič, poháněný hlasitým spalovacím motorem a s pořádně velkou várkou výbušnin. Musel letět 6 a více hodin, rychlostí přes 200 asi neletí, viděli ho a natočili až z okna bytovky těsně před dopadem.
Takže tenhle musel být autonomně naváděný, byl velký letět nízko, křižovat, byl slyšet, letěl hodně hodin – a stejně ho Rus nezachytil. Natož pak chytat někde na Sibiři hejno malých dronů, co letí jen pár minut.
alfonz19
Cerny Mor9.6.2025 v 14:31
jaká je obrana a její možnosti, a jaká je připravenost tam či onde, to neumím hodnotit, i když bych si asi dokázal tipnut, kde to bude lepší a kde zas horší.
Já jsem hlavně reagoval na tvrzení, že roj útočnejch dronů udělá z komerčně dostupnejch komponent kdokoli, sofistikovanej kontejner pak i úplnej dement. A ještě že to funguje autonomně s AI rozpoznáváním obrazu. A celý to udělal voloďa za půl roční ‚efort‘. No jasně.
Cerny Mor
alfonz: v tom naprosto souhlasím. Pouštět dron na louce z telefonu je něco jinýho, než ho kamsi poslat tisíce kilometrů daleko, aby vše fungovalo. Ta operace mi přijde neskutečně dobře promyšlená i zrealizovaná. A jestli o ní obě strany píšou záměrně nepravdy, to je zcela pochopitelné. Ovšem těm zkazkám, že na místě domorodci uškrtili nevinnýho řidiče kamionu a jinde házeli kamením po těch dronech, tomu bych věřil, to realita Ruska je na 100%.
alfonz19
tisíce kilometrů je absolutně mimo možnosti dronů/ hobby rc; IIRC světový rekort je něco kolem 100km pro one-way fixed wing, tj. letadlo, jehož jediným úkolem je letět daleko. No, těm údajům není možno příliš věřit, protože let za hranice vlastního zraku je ilegal, tj. málo kdo se bude veřejně chlubit. Co se vtx týče, na youtube je celkem běžně vidět vzdálenosti kolem 10km, 22.něco km je cut-off od výrobce pro dji-o3, ale toto je dost mimo a už samo o sobě určitě vyžaduje nutnost hw zásahů do vysílačů/přijímačů. Analog prej jde dále, ale i tak se bavíme o pod 30 km vzdálenosti. A v pečlivě vybraném prostředí a v režimu hlavně doletět. Ne cestou něco dělat.
jo to je prozatímní nedostatek elektrických dronů. Ale zas hromada výhod, a výkony velmi rychle rostou. Až budou levný vodíkový články, to tepr bude rachot.
Ovšem drony na spalovací motory – ty už dneska dávaj tisíce kilometrů. Akorát rychlost a hluk…. Osobně čekám nasazení rychlých spalovacích dronů, poháněných trurbínou. Ty létaj rychlostmi třeba 500 km/h. A tak rychlýho prcka netrefí nikdo a nic.
corona
CernyMor:
„Až budou levný vodíkový články, to tepr bude rachot.“
– – –
Nebude. Hmotnost.
Jihočech Honza
„Ty létaj rychlostmi třeba 500 km/h. A tak rychlýho prcka netrefí nikdo a nic.“
Tak V1 lítala až 640km/h s přece ji trefovali.
StaPo
modelářské turbíny dostatečného tahu existují už hezkých pár let. Mají ale dvě-tři velké nevýhody: 1) žerou několikanásobně víc paliva než písťáky 2) jsou hlučné jako „dospělá“ stíhačka 3) jsou drahé (oproti písťákům)
Cerny Mor9.6.2025 v 16:52
ad: to je prozatímní nedostatek elektrických dronů. — co se týče fpv, nejsem si jist jestli to nějak zásadně vylepšíme.
Vojenské UAV nevím jak fungují ani jak rychle dostávají povely. Jednou za 5s? 10? A mezi tím si to nějak interpoluje? Nevím jaké jsou možnosti ani jak to dělají. Ale v principu to asi nevadí, protože jsou 2 kiláky ve vzduchu.
Drony jsou metry nad zemí. 150km/h == 42m/s. 20ms je IIRC nejlepší latence nejrychlejšího public digital systému (při 60fps, více na větší vzdálenosti neuvažuju), kterej ale má nahovno dosah. Analog lepší ale hůř vidíš. Jiné systémy lepší všechno, ale latence třeba krát 2 nebo 3… 20ms je čas na poslání signálu z mozku do prstu, 200ms průměrná reakční doba člověka na čekaný-nečekaný stimul (tj. vím že něco může přijít a vím zhruba co to bude, ale nevím kdy; pokud by šlo o něco neznámého, bude to moc víc). Když to sečtem a zanedbáme vyslání povelu rádiem k letadlu + zpracování + změna na motorech + setrvačnost (≈ velmi štědré zanedbání) — jsme o deset metrů jinde než jsme stačili cokoli udělat. Tj. i kdybychom to nějak zvládli osadit warp pohonem nebo intergalaktickým přenosem signálu čtvrté generace, člověk je úzké hrdlo už teď.
Co se týče signálů — jsme na 1Ghz – 6Ghz, pokud chceš ‚dosvítit‘ dále a skrze více věcí, můžeš snížit freq, ale pak zvýšíš latenci, viz ^^. Nebo můžeš zvýšit výkon, ale výkon krát 4 == dosah krát dva.
Tj. tisíce kilometrů fpv fakt ne, a baterky jsou sice ‚momentálně‘ neřešitelné, ale pořád asi ten nejmenší problém.
Sysop
– latenci nemusis automaticky zvysit, pokud pouzivas jen kratke pakety. Pro komunikaci na 500 MHz a 10 byte vcetne 2-bit parity mi pohodlne staci <10 us. Staci prenaset jen korekcni data a jednou za delsi cas plnohodnotna.
– je potreba spravna topologie, ne jen tupe hulit do anteny. To, ze svitis do zdi silnejsim svetlem, ti za ni vic svetla neudela.
servisdok
Pořád uvažujete v civilních mantinelech.
Tohle jsou ale vojáci, kteří mají z principu věci, k dispozici úplně jiné věci, nežli Vy jako civil. Všecko je to jen o financích – jenže Vy jako civil, i kdybyste měl k dispozici ty prachy, co mají vojáci, tak ani nebudete vědět, u koho, kde a s jakým komentářem to objednat.
Byl jsem na vojně v dobách, kdy armáda hojně používala AgZn akumulátory – ty byly ovšem tak drahé, že civil o nich neměl prakticky ani povědomí. Vědělo se jen, že princip existuje a že je velmi drahý.
Jen pár vzácných kousků, ale pro vojáky už z nějakého důvodu nepoužitelných, se dostalo ke svazarmovcům.
Dtto s vysílací/přijímací technikou a jejími vlastnostmi.
Civil a mír má jen sakra omezené prostředky ohledně frekvencí a výkonu.
Tahle omezení vojáci zásadně nemají a nemusí se ohlížet prakticky na nic, co jim samotným nevyhovuje.
Sysop
@servis: presne tak, taky se mu to snazim vysvetlit.
alfonz19
Sysop10.6.2025 v 9:31
servisdok10.6.2025 v 10:41
problém není řídící vysílač/přijímač. Problém u fpv je obraz(a bavíme se o fpv). Obraz do 10B fakt nenarveš. Anebo jo, ale vyžaduje to ‚zaostřete to!‘ algoritmus z tv seriálů. A IIUC do velmi nízkých frekvencí prostě moc dat nenarveš, ne s použitelným rozlišením a latencí. IIUC. Ale možná je workaround. Zde přichází skvělá příležitost pro honiče z devadesátkového internetu, kteří viděli kozy zřetelně i v 64×64 obrázku!
ANO, bavíme se v civilních mantinelech, protože to je omezení dané článkem, kde se uvažuje, že si koupíš pičovinku na webu, tu rozbalíš z krabice a i úplnej dement.
Úplně beru, že za velký prachy a velký konexe je možný to hodně potunit. Ale ani za velký prachy nám FPV kolem venuše nelítá a kupř. tunit reakční dobu člověka je celkově problém, i karton redbulu má své limity. Totéž co se týče zvyšování výkonu. Telku taky nevysílá jedinej vysílač, protože jeho výkon by musel být nesmyslej, a v jeho okolí by ani komáři nelítali. A ano, je to o topologii, ale jak už jsem psal, bavíme se v kontextu na alíku a temu si dement koupí komponenty a … Frequently bought together: přejete si přidat do košíku i 20 pozemních vysílačů s výkonem pět kilovat a dýzl centrály?
servisdok
A proč teda píšeš s kontextem Temu a Ali, když je to evidentní blbost ???
Máš tam i nějaká omezení ve znalostech, třebas ohledně té telky i „nesmyslných“ výkonů.
Vysílač, umístěný na vrchu Královec nad městečkem Valašské Klobouky, vysílající na 59.kanále UHF, výkonem 100kW v obraze a 50kW ve zvuku, byl už u nedalekého tábořiště a jeho okolí komáry doslova zamořený, stejně tak celé blízké okolí jmenovaného městečka.
Asi to byli nějací mutanti, na velké výkony zvyklí – nebo si připustíme, že o těch výkonech/kmitočtech moc nevíme, zvlášť za starého analogu?
Prosím Tě proto – nepiš raději o ničem, o čem máš jenom tušení, nebo si to nedovedeš ani představit. Vypadá to někdy hloupě.
Sám jsem, už po průmce hodně, ale opravdu hodně zaměřené na radiokomunikační záležitosti a řekněme přenos informací obecně, pokládal některé teoretické záležitosti za nepředstavitelné, anebo za úplné nesmysly, do praxe nepřeveditelné – dokud jsem je ale neuviděl, hned za rok a v praxi velice dobře fungovat. Právě v armádě.
Jako civil nemůžeš ani tušit, co má armáda k dispozici a za jaký peníze to je.
Hele, ono to není o nějaké démonizaci armádní techniky.
Je to o tom, že jako civilové se prostě nedostaneme ani k informaci, že něco konkrétního už někde existuje a funguje.
Ty informace tu pro někoho jsou a pro někoho prostě nejsou. Radši.
Bylo to tak vždycky, co si pamatuju.
Sysop
@servisdok
U nas v praci se delaji nejake veci pro jednu velikou leteckou spolecnost. Ta vyrabi jak pro army, tak pro civil a tam i onde maji nejake veci od nas. Neni to tak davno, dostali jsme zadani na jednu vec, o ktere jsem si do te doby myslel, ze ji proste nelze udelat. Prilozene foto podobneho konkurencniho vyrobku mne vyvedlo z omylu. Lehli jsme do toho s tim, ze „kurva to musi jit“ a dali jsme to. Pritom ve finale to cele bylo naprosto logicke, ze to funguje, ale dokud se clovek pohybuje v uplne jine rovine, tak netusi, co vsechno uz existuje.
Je to tak. Nektere veci se proste do sveta nevytrubuji, proc taky. Pokud se na necem ma vydelavat, nebo to ma mit nejaky strategicky vyznam, pak to nemuze byt verejne tajemstvi.
alfonz19
servisdok10.6.2025 v 12:32
v pohodě. O vysílačích televize apod. fakt nic nevím. Nemám problém to připustit. Plus moje kecy o komárech byly nadsázka, postavená na předpokladu, že pokud veřejnost dostává v rámci easy(European Union Aviation Safety Agency) povolen vysílací výkon 250mW, asi je v tom nějakej trabl. Třeba není. Zvlášť když teda o kus vedle teda fičí kW. Budiž.
A teď znovu pro tebe speciálně. Článek byl o útoku za pomoci „levných dronů“, kdy „běžné fpv drony“ byly v umístěny v bedně, kterou vč. nich „svede smontovat úplnej dement“. Protože reaguju na článek, reaguju v kontextu toho článku. Tj. pokud bude v časopisu Vlasta článek o tom, že si tlustým dildem svedeš odoperovat slepé střevo, budu říkat že to dildem nejde fakt nejde, a ne uvažovat, jak se to dělá skalpelem správně. A rovnou připustím i zde, že ani o tlustém dildu nic nevím, byl to jen humorný příklad, a klidně mě oprav ;)
Tj. nemám žádné informace o to, že by existoval běžně dostupný levný dron s vysílacím výkonem 100kW na 59. kanále UHF.
A k tomu ještě dodám: i průměrnej vysokoškolák technického oboru nebude mít lehké chvíle se zprovozněním běžného akrobatického dronu stylem zkompletuj si sám, i pokud se bavíme jen o provozu pro zábavu. O nějaké improvizaci či vylepšeních pro bojiště si necháme zdát. Tj. fear mongering, jak nás může někho ohrozit skrze běžně dostupné hračky, je fakt mimo.
ok, začátek je naprosto extrémně zrychlen. Souřadnice jsou jiný než jsi posílal minule. Toto je OK.
A ten závěr nevím. Pokud si vzpomenu na historický vzdušný bitvy, tam pozemní personál střílel na významně rychleji letící letadla jak divej a sestřeloval. Tady se to sotva hne, stroj je extra zranitelný a nulová obrana. To na té základně nikdo nebyl? Není to divný? Ale chápu, taky bych to nechtěl bránit.
Cerny Mor
Tak když kolem tebe hoří a vybuchujou bombardéry, tak těžko budeš vedle sedět s kvérem na rameni a trefovat se do hračky velikosti pár desítek centimetrů – po prvním výbuchu to může ukazovat na raketový přepad, a to si tam těžko někdo stoupne.
(Včerejší souřadnice jsem bral z úplně jiného letiště – Oleněgorsk na severu pod Murmanskem, tohle je Irkutská oblast na Sibiři a základna Bělaja, o pár tisíc kilometrů jinde)
alfonz19
Cerny Mor10.6.2025 v 12:04
chápu. Jen jsem chtěl říci, že takto pomalej dron bys (já na padesátej pokus) trefil i devítkou. Pokud by tam byl nějaký odhodlaný vlastenec s AK, asi by měl úspěch. Ale jinak na základnách s drahýma bombardérama bych na perimetru očekával něco jak maj amíci na lodích(rusáci určo taky).
nebo třeba nějakej vrtulník nebo něco, nevím jestli to na bejsce mají. Nebo klidně AKčko s kilometrovým pásem namontovaný na ovládatelné plošině — když se dá improvizovat dron, nevím proč by se nedala improvizovat AA, když už teda nemáme skutečnou.
Ale pokud (prej) vysoce důležité letadla chrání {nic}, je to divný.
Sysop
Re: alfonz 1911.6.2025 v 8:57
Samozrejme, ze branit letiste proti temto litavkam lze, ale cela ta sarada se toci na tom, ze nikoho ve snu nenapadlo, ze tohle UKcka se zapadem udelaji takze vojcli se na vsechno v klasicky ruskem serunavecstylu vybodli. I ty blby pneu naskladali, aniz by se nekdo zamyslel nad smyslem. Proto se to podarilo. Priste uz se to mozna taxnadno nepodari. A to je cele.
alfonz19
Sysop11.6.2025 v 9:20
jasný, dělám v korporátu, mám rámcovou představu, chci říct dennodenní zcela konkrétní jistotu, že existují lidi, kteří chodí tejden posraní a přesto je nenapadne, že se jeden může posrat. Proberou to na retrospektivě. Sice už počtvrté, ale …
Přesto je zvláštní, že je nenapadlo, že by jim někdo mohl dronama zaútočit na strategické cíle.
Sysop
Jsem ted po obede a linej to pocitat. Kdybych vzal nejaky ctvrtinovy VGA rozliseni a sypal to treba 5 fps, co by mi vyslo za minimalni nosnou. Ta namaha mi za to nestoji, kdyz z toho nic nekouka :-).
Samozrejme jsem se u te latence bavil o rizeni, v pripade FPV mas pravdu, tam jsme jinde. Ale kdyz si reknu, ze budu primo zobrazovat chybovy signal bez filtru, usetrim par bitiku, ktere mohu pouzit pro prenos informace. Omezim to na skalu 1 byte v sede a namisto toho ziskam lepsi latenci.
Tak nebo tak s hrackama je to bud nerealne, nebo nespolehlive.
cocoqg
alfonz – dronů určitě nebylo 171 a rozhodně neletěly 90 minut. To by baterky stojící pár (?) týdnů v kontejneru nedaly. Operátorů klidně mohlo být 20, to je tak 5 dodávek v dosahu spojení s dronama, pravděpodobně blízko těch kontejnerů. Ukrajince od Rusáka kromě Fialy nikdo nerozezná, takže určitě nebyli nápadní. I samotný rozsah útoků je pochybný, protože ukrajinský videa jsou fejky.
alfonz19
cocoqg9.6.2025 v 19:30
nemám info; pracoval jsem s číslem 171 dronů, nevěděl jsem že konťáky byly 4 a jeden vyhořel.
20 operátorům rádiem nevěřím, rušili by se nejspíše navzájem. Pracoval jsem s 10 naráz. Pokud je to 5km, počítejme 5 minut na každý kolo. (171/10)*5 ≈ hodina třicet se zanedbáním času přípravy na start. Pokud jich tedy celkem letělo méně než 171, pak to trvalo méně. A je otázka, zdali to s bombou letí šedesátkou…
OK, 5-10 operátorů v kárách s anténama na střeše, každej 200m od sebe je asi fér. I tak to musela být organizační legrace, protože musíš nějak zajistit, ke kterýmu stroji se připojíš. I kdybys to měl teda nastavený, že máš 10 operátorů, každej unikátní ID, musela být nějaká komunikace či příprava: v tomto čase ID:1-10 doletěli, a stroje jsou mrtvý, zapnout novou várku strojů ke kterejm se pod tímto ID operátoři připojí. To někdo musel dělat, anebo na to museli mít něco vyrobené, protože na volném trhu toto asi úplně není.
Jinak se vyjadřuju k tomu, co je sdíleno a představě, že někde v rc šopu toto jde koupit a provozovat dementem. 171 dronů na vzdálenost 5-6km tímto způsobem to vnímám jako problém. Pokud to očistíme od zveličování, a byli to 2 drony na vzdálenost 3km a velitel letecké základny to schválil, tak je to samozřejmě easy.
cocoqg
Ukrajinské zprávy o vlastních akcích jsou vždycky nadsazené. Drony i výbušniny jim dodává mj. Řehko-Vetchý spolek, ale o konkrétní techniku tají. Možná ani novinový články, kde se Vetchý předvádí s dronem, neodpovídají.
Cerny Mor
Cocoqg:
tak drony a materiál na jejich výrobu jim dodává hodně zemí, my jsme sice aktivní, ale zdaleka ne největší a nejdůležitějsí dodavatel.
alfonz19
Cerny Mor9.6.2025 v 12:04
nevím + na toto nejsem expert. Jen čerstvý občasný hobík.
– věřím tomu, že je to trochu vylhaný z obou stran.
– nevím jak v rusku, + kde je rušení u základny. Pokud se budeme bavit běžně dostupném digitálu, pak na 5.8ghz pásmu posíláš 10-50 Mbps. Půlka stačí na přijatelnej obraz. Prorveš to v reálném čase (100ms latence je hodně špatné) civilním 5G na poli někde za práglem? A u nich? Tj. toto na fpv asi ne. Autonomie asi OK. I kdyby. Potřebuješ teda simku na letadlu + na přijímači. Nebylo někomu divné, že 200 lidí ze základy chodí srát do lesa na stejné místo ve stejnej čas? Pokud ne, je asi namístě, že borec se moc vykláněl z okna. Plus teda potřebuješ strojový zpracování obrazu, to určo není úplně snadné provozovat na nějaké nevýkonné srandě, minimálně to určitě není plug-&-play. Plus autonomní letadýlka nelétají jako fpv, počítej spíše s rovně dopředu, rovně dolů, pomalé….
– fotovoltaika a baterky, to je další věc, pod kterou dnes schováš všechno. Co si vzpomínám, tak celá střecha kolejí byla osázena (15 let zpět) fotovoltaikou a i za slunného dne byly aktuální W takové nějaké neuspokojivé. No to je jedno. Dnes jsou lepší fotovoltaiky. Každopádně moje nabíječka na 4 baterky současně tahá ze sítě nějakých 200W když rve pod naráz 10A do baterek (to je její Wattové maximum), ale já nabíjím jen lehoučké baterky na čumendu s malým dronem. Aby to něco uneslo 4AH na letadlo pokládám za minimum, krát 171. To se bude chvíli nabítet. Krom toho vícečlánkové baterky se musí balancovat a balancování se nejčastěji dělá mařičem, tj. nabíječka to do baterky rve a balanční konektor vybíjí články, které mají víc… Kdyby náhodou na bázi měli termovizi, možná by jim byl nápadný nově umístěný kontejner, kterej je nějak teplej…
Cerny Mor
alfonz19:
k tomu dobíjení: jestli ty drony nabíjeli předtím pár dní, pak jen najali šoféry, a´t s tim jedou někam na pumpu (která byla nedaleko té základny), tak by stačilo na dobité relativně málo. a ten kontejner podle ruských záběrů nestál u základny, ale u nějaké dálnice. Vzhledem k tomu, že tisíce km od Moskvy nikdo takový útok nečekal, ochrana základny asi prakticky neexistovala, natož systémy proti malým dronům, rušičky atd.
alfonz19
Cerny Mor9.6.2025 v 12:42
já to nesledoval a nesleduju, takže nemám data. Nicméně nějak jsem zachytl, že to bylo „na cestě“ týdny a násobíme 171. Ale asi jo, ale nějak to museli mít vyřešené to napojení na nabíječky a nevím jak…
viz jak jsem psal jinde — nemohlo jich bejt ve vzduchu příliš mnoho — nedostatek kanálů či personálu. A to fakt na air base neumí za 90 minut zareagovat? Nemaj helikoptérku, která zjistí odkud to lítá? Nemaj nic z čeho je vidět 50x50cm letadélko? Je to divný.
Cerny Mor
alfonz19: těch 171 dronů bylo asi ve 4 kontejnerech pro čtyři útoky. Jeden kontejner prý shořel cestou.
Z ruských videí plyne, že útok u Murmansku na základu Oleně šel ze silnice kolem města Oleněgorsk (na MAPY.CZ je letiště vidět 3 km vedle) a pokud by drony letěly pomalu – rychlostí 60 km – jsou tam od silnice za tři minuty, takže čas na obranu neexistuje.
GPS Oleněgrosku: 68.1396856N, 33.3388911E – je to na poloostrově Kola. Pustina, tajga.
alfonz19
já to letiště vidím ~5-6km napravo, navýchod. Nevím, 2km je snadný, ale 6km už ani ne. A s finišem přes mega dráty elektrickýho, který ten slabej signál musí stínit/rušit? Protože v nějakej moment jde signál přímo přes ně…
Nevím, s tímto nemám zkušenost. Po N km za podobnou překážkou… Na youtube sou vidět lidi co lítaj daleko, ale kolem drátů a jinejch vodičů moc ne a většinou je to na N tý pokus. Ne na první dobrou…
corona
alfonz19:
„slabej signál“
– – –
Existuje možnost i bez signálu. Celá série v jednom kontejneru mohla mít v sobě instrukci, do kterýho kursu se otočit a letět těch několik km v příslušné výšce, dokud nezachytí obraz letadel.
alfonz19
corona9.6.2025 v 18:43
určitě jo. Já mluvím jen o tom, co je běžně koupitelné, viz článek. rozpoznání cílů pomocí extra lehké a dostatečně výkonného hw určo v nabídce není. To je můj point. Samozřejmě nepochybu je zbrojní průmysl má větší možnosti.
alfonz19
ještě jsme zapomněli kanály — digitálních je velmi málo, analogových více, plus se digi a analog překrývají. Jak je to s elrs/crossfire vysílačkama na 2.4Ghz jak a kdy se začnou rušit — to netuším. Tj. nějaká masová fpv akce na 1 místě je problém, protože komerčně dostupné vtx se musí řídit pravidly a prostor pro civily není velkej. A o nějakých armádních/necivilních vysílačkách, snadno a levně dostupných na běžném trhu, jsem ještě neslyšel. Ale i pokud máte dodavatele pořád to bude chtít nějak dotunit sw vysílačky a řídícího procáku, aby s tím uměl pracovat.
–> celý je to možná dobrý k banu RC hobby, to je celý, stejnej princip jako zákaz zbraní. Jasný, devítku je možný zapomenout na hajzlech v nějakým pajzlu, to je jasný a nepříjemný, ale i když se to poslední dobou stává nějak často, reálná hrozba to není.
Cerny Mor
alfonz19:
restrikce pro RC hobby bych se nebál. Už teď to má celkem přísný pravidla a ty lidi sebe a druhý hlídaj navzájem, protože nechtěj průsery od magorů, a naopak to jsou lidi, co by jako první tušili nějaký podezřejní, kdyby se někdo někde motal s vysílačkama a nějakejma bednama či bateriema.
Sysop
Kanalu si udelas, kolik chces a kde chces. Naladim koncaky na 723,37 MHz a co jako? FHSS udelam s tabulkou 50 kanalu s nepravidelnym krokem a skakat si mezi nima budu, jak mne napadne.
Vim, o cem mluvim, zivil jsem se komunikaci pro armadni ucely par let.
alfonz19
úplně v pohodě. Já jen říkám, že úplnej dement to neudělá a neví co je to fhss. To jsme ještě brali, ale já už to nerozšířím na to, aby ti nedocházelo ke ztrátě paketů a abys měl ideálně garantovanou a nízkou latenci a vůbec se to dalo pro fpv použít.
Můžeš mít naprostou pravdu, ale přesto myslím, že to zásadně podceňuješ. Tak či tak, ještě jednou; to že víš jak na to, jako někdo kdo se živil armádní komunikací, tě diskvalifikuje z množiný úplných dementů o kterých mluvil článek ;)
Sysop
Jasne, on je taky rozdil, jestli si muzu dovolit ztratit paket, nebo ho prijmout domrvenej (obraz z5) a nebo ne (rizeni tam).
Atd.
Bez konkretniho zadani to nema cenu dal pitvat.
alfonz19
určitě. Problém je v tom, že když třeba trefíš větev, kterou jsi neviděl, tak to spadne. Což není na mission-sukces úplně ideální. A zrovna rozesírající se analogové video ty větve docela skrývá. Pokud tam ještě přidáš, že máš obrazovek/s málo a někdy částečně chybí úplně, protože se ztratil/zarušil paket, tak to není dobré. Toto asi nevadí, jak jsem psal, pokud seš kilák nad zemí. Ale pokud letíš kilem 5 metrů nad zemí, může to zamrzet hodně rychle.
Sysop
Pokud bude rozliseni digitalu nizsi, nez je tloustka te vetve, tak pak Shannon s panem Kotelnikem tou vetvi sejmou letadelko take. Analog ma nekdy vyhodu prave stran „teoreticky nekonecneho“ rozliseni, pokud je ovsem nad uroven sumu. A digital obracene. Neni to o tom, jestli analog nebo digi, je to o tom, jak dobre se to udela a co je pro danou aplikaci vhodnejsi. Zasadnejsi vidim vhodny typ modulace na nosnou, nez zpusob vzorkovani obrazu. Ale to uz jsme o5 u toho pitvani.
alfonz19
tam už se stejně nechytám, takže v pohodě (nechytám se už i o dost dříve ;) )
JaFo
Shannona s Kotelnikem pošlete do důchodu. Už DJI mini umí letět k objektu a před ním sám zastavit. Vám jen stačí ukázat na objekt a dron k objektu doletí. Pak už nikoho zpoždění netrápí a satelitní spojení je dost rychlé aby jste každou vteřinu dostal jeden obrázek a případně ukázal kam letět dál.
I ty ruské drony nemusí být posledních 80m pilotovány. Od sledování objektu k naražení do objektu je jen malý krok. Operátor ukáže na objekt a dron do něj řízeně narazí.
Sysop
Jasne, vsak to vubec nezpochybnuju. Debata byla o moznostech prenosu videa a rizeni. Pokud je finalni faze autonomni, pak je to mimo predchozi diskusi.
technicky možný — jo. Civilním dronem ne. Zejména DJI má třeba nepříjemnou vlastnost, že jde vypnout otočením naruby. Takže běžní uživatelé mají problém u menších strojů, že jim na to foukne větřík, otočí to, a ta sranda si myslí, že to uživatel vypíná (100 metrů nad zemí, pochopitelně) a zhasne motory. Není ideální. — Význam fpv je to, že umí rychle kličkovat. Pomalý let po přímce je možný, ale není ideální. Ale ano, pokud na basce není žádná protivzdušná obrana, je to asi jedno. Taktéž má vyhýbání se překážkám, tj. může se zastavit sám kde nemá atd atd. Tj. v civilní verzi více problémů než výhod. Kromě průzkumu, jak psal kdosi jinej, kde hlavní výhodou je cena/dostupnost/snadné ovládání.
Pokud už se bavíme o možnostech mimo civil, tak i civilní drony maj dnes ‚GPS‘ (+čínské/ruské atd.), která chytá 20+ satelitů a minimálně to vypisuje s přesností na 7 desetinných míst, tj. přesnost na centimetry. Pak netřeba řešit obrázky a jejich rozpoznání; satelitní snímek, nastavit souřadnice a prostě se to pošle na dané místo. Pokud by bylo zarušeno a nechceme spoléhat na gps, pořád možno nasvítit laserem(ze země, jiného dronu), na kterej se sebevražednej autonomní zaměří. Přesnější než obrázky. Pak by samozřejmě šlo: fič tímto směrem 3m nad zemí(ne baro senzor), po 3km pak ostře do 20m, lock, a za IR/laser nasvícením. Operátor ovládá pár dražších větších dronů či vojenských lepších hraček, kterejma označuje, a odněkud lítá ‚levná munice‘ jedna za druhou.
Sysop
Kdyz jsem byl pred par lety v Bejrutu, povidam kamosovi, ze na letisti mne cekat nemusi, ze zavazedla poslu tagem a rad se projdu. Zajimalo ho, jaxe tam chci vyznat. Po mem sdeleni, ze „normalne s navigaci“, az se dosmal, mi rekl, ze navi ma v Bejrutu chybu cca kilometr, tak abych se nedivil, az dojdu nekam do prdele…
Chapu, ze satelitni system si nastavi majitel a obracene zase protistrana to bude rusit, sec ji zdroje a anteny staci.
s toudle poloautonomiou je přece naprosto fpohodě ai ovládání celejch hejn; už ai rejžáci před mnoha lety s čistě civilníma lítafkama demenstruovali různý ty svjetlolejzrový šou ze stovkama lítafek současně, nevěřím ani na sekundu že verze s armádním řízením by nešlo třeba vovládat nekolik lítafek najednou na jednom kanáĺe, případně stylem master-slave (vovládá se jedna a ta dalším nekolika vokolo udává směr, přičemž na vzdálenosti v metrech dosvítí cokoli na jakékoli frekvenci); ljétaljo je velká věc, i dyž poletijou nekolik metrů vod sebe, tak ho nejspíš trefijou, a reálný poškození voproti propagandistickejm kecům ukazuje, že to s tema zásahama (minimálně vedoucíma k totální destrukci) zas tak slavný nebylo, takže s pravděpodobností hraničící s jistotou tam neco podobnýho použitý bylo, rozhodně to nebylo že každou lítafku nekdo řídí celou dobu letu, pak veme další, atd.; vod začátku žasnu, jak neskonale naivní kraviny vo tom, jak to tam naváděli jednu po druhé hodinu a půl, tady vymejšlíš tvl
alfonz19
Behemot11.6.2025 v 9:45
jo to určitě jo. I civilní letový kontrollery maj 16 kanálů, přičemž potřebuješ 1 zapínací (omezení sw ) a 4 osy. Takže hodně je volnejch. Ale při řízení hejna je hodně duplicity i na těch to pěti, plus s minimální úpravou v sw tam zakóduješ více informace. Toto je asi pořád snadné i v civilním sektoru, ale už si musíš trochu vyhrnout programátorské rukávy. Kód jsem neviděl, ale zrovna toto by nemělo být těžké.
JaFo
V civilu dron nesmí automaticky letět.
Mimochodem rusové vyvíjejí dron, který si sám najde cíl. Možná to už amíci dávno mají.
Asi se vypustily drony a každý letěl podle přednastavené trasy. Tu trasu pro každý dron mohli zadat třeba hodinu před vypuštěním podle obrázku z družice. A posledních pár metrů dron už do cíle z trasového bodu doletí sám.
Pak to nikdo nemusí pilotovat. Třeba dronové hejno v Dubaji dělající obrazce na obloze by lidé upilotovat nezvládli.
alfonz19
ad: v civilu nesmí sám letět. V eu ano. Jinde nevím. Ale zrovna toto by mělo být relativně snano proveditelné – bavímeli se o waypointech. Ale nemám praktickou zkušenost.
najde si cíl sám — tomu moc nevěřím, ne na malech letadélkách. Ani tesla nerozpoznává bezchybně a silnej procák na malé létadlo nedáte plus nevim jestli je to easy v chaosu bojiste. tomu neverim.
ok, cokoli co začíná temu asi můžeme z jakékoli diskuse snadno vyloučit. Tyhle hračky to fakt neumí.
To o čem se bavíme, že by to možná mohlo umět, kdyby se to dostalo do ruk někoho extrémně schopného, jak co se týče radiokomunikací, programování, letování, ladění výsledku atd., tak to stojí tak 20-30 litrů za letadélko, jedny brejle počítejte 10-20 vysílačka pět. Jedna baterka tak trojec. Jedna nabíječka 2-4. Počítejte 50kcz v minimu, bez jakýchkoli hw úprav a výbušnin. A za tuto cenu si říkáme, že pochybujeme, že je to proveditelné s běžně dostupným hw.
Pokud vaše řešení zahrnuje něco z temu za 478,— je to řešení jistě nereálné.
cool
Jasně, však je to jen o navigaci a kamerce „pilotovi. Na to jak je zaskočili určitě rušičky neměli. A puštěné furt je určitě nemusí aby „svítili, brrr.
alfonz19
nevím jak si to představuješ, možná teda jen nerozumím. A jak jsem říkal, já o tom vím relativně (ne k běžné populaci) velmi málo.
ještě jednou k signálu vysílačky a vtx: pokud zaletíš za kopec, game-over (ověřeno ;) ) Ani tlustší barák nedělá dobrotu. Třeba náš má 10×10 a mým nejmenším letadýlkem(80g?) ho neobletím. A větším taky ne, protože riskovat ztrátu signálu a případně někoho posekat, ale ten by to asi dal; ten malej je jak hovado u vody :D Už 100 metrů běžně hustýho lesa není dobře prostupné pro signál. Tj. jak jsem psal; buď museli být ideálně na kopci s přímým výhledem na základnu — a pak je trest pro velitele základny OK, anebo prostě při finálním přiblížení pravděpodobně nemohli mít signál — a to se bavíme JEN o lese. Pořád je ještě třeba přidat: vzdálenost 2km, velmi zarušené prostředí elmg smogem jakékoli základny a TEPRVE pak aktivní rušení. Tj. je to ve slupkách: problematické-velmi problematické-extrémně problematické-děláte si ze mne prdel?
nevím jak funguje rušička dronů. Pokud nemáš šifrovanou a chráněnou komunikaci (jsme znovu u off-the-shelf produktů; ano, chtěl bych 1x dron na focení rodiny s šifrovaným přenosem řídících dat a samoopravným protokolem, prosím!), tipuju že stačí chvíli posílat náhodné hodnoty na aux kanálech a ono to spadne. Sofistifikovanější útok ví, že běžné vysílačky posílaj na freq xyz, a aux 5 je arming (IIUC standard) a prostě pošleš nulu a spadne to. Nepotřebuješ posílat nějaký silný signál, rozhodně nic silnějšího než co tam už maj pro letadla, když dron nijak nevaliduje od koho signál dostává. Ale toto je jen laické tipování, jak by to mohlo fungovat. Ale kdyby toto nefungovalo, signál velmi rychle slábne a veřejné dostupné vysílačky dávaj 1W v maximu, což po 2km je nic moc a 1W v místě útoku to prostě přeřveš nějakou pár mW vysílačkou obránce. Netřeba velkých výkonů.
cool
Určitě, tyhle hračky chodí na wifinu ale zahlédl jsem i wimaxy na 30. km. Ale motat se okolo „grilovačky bych tedy nechtěl.
Sysop
Uvazujes uplne spatne.
1) Neni pravda, ze za kopec se nedohulakas. Je to jen o volbe frekvence a typologie komunikacniho tunelu. Dohulakam se, kam chci, klidne do uhelneho dolu. Je to jen o penezich.
2) Vsechny rusicky funguji podobne – zajebat nejake freqence bordelem. Nejlepsi obranou je FHSS, ktere je sirsi, nez cele pasmo rusicky. Zadna rusicka, co znam (snad krome bourky) nezarusi spolehlive cele pasmo VHF/UHF. Na to proste nema vykon a navic by sestrelila i to, co neni potreba.
3) Jen uplny blazen by postavil dulezitou vojenskou akci na nejakych kupovanych civilnich komunikatorech. Zejmena, kdyz se vi, ze Rusove jsou nejlepsi na svete stran rusicek na cokoli.
4) Vykon vysilace je jen jeden z faktoru a dokonce ani ne ten nejdulezitejsi. Mnohem dulezitejsi je rozdil vykon na antene-citlivost prijimace, zisk anten a citlivost komunikacni metody k ruseni. Tim myslim treba vypadky byte v paketech. Pokud pro spolehlivou komunikaci staci nejakych 30 dB a mas qalitni prijimac s citlivosti nad -110 dB, pak nepotrebujes ani ten Watt na antene.
5) Sifrovani v ramci treba 16bit CRC uplne staci pro eliminaci zarusenych paketu. V ramci teto jedne akce nema smysl uvazovat specialni rusicku, ktera by prevzala rizeni tech qadrokopter nepritelem. V pripade, ze by neco takoveho hrozilo, pak naprogramovat DeadMan s prenosem kontrolniho paketu v nahodnem miste se samostatnym HW klicem v kazde qadrokoptere (programovat spolu s FW). To ukrast nelze.
alfonz19
Sysop10.6.2025 v 7:00
ale mlho … to omezení dal článek sám, který uvažuje běžně dostupné zdroje, běžně dostupné FPV, a dementa kterej to dá dokupy. O tom píšu. Že je to pičovina. Tj. ke všemu co píšu si přidej toto jako prefix. Samozřejmě že s rozpočtem a know how to jde, i udělat si relay na jednotlivých dronech abys dosvítil za kopec není žádná věda. Atd. atd. Ale toto není možné v uvažovaném kontextu.
Pohybujeme se i v kontextu, kde coolovi fpv dron z temu za 500czk dosvítí wifinou na 30km. To není real. Ano, existujou free projekty, který lítaj skrze openrc (či jak se to menuje) pomocí wiki kamer, ale to je ještě horší a těžší než běžně dostupné věci, které jsou o pár řádů dražší a ani ty by nefungovaly bez extra modifikací.
Nebavíme se o tom, jak to udělat a jak by to asi šlo s ∞ penězi. Vyvracíme tvrzení článku, že běžným fpv dronem něco podobného uděláš. Je to něco jako jet běžnou fábkou rally na nejvyšší úrovni. Anó, je to ‚běžná fábka‘, u které ‚běžný a úplný dement‘ vyměnil 90% součástek, a nějak náhodou měl na to know how a prachy. Najednou ta běžná fábka není vůbec běžná a svede ji řídit jen někdo ne zcela běžný a dementní.
Sysop
Jotaaak… no tak to nejsme vepri.
Sice to vypada na extremni redundanci (v jednom kontejneru 36 letadylek a kontyse byly vzdy minimalne 2), ale i tak to nebylo neco z Temu.
Jo, nejdelsi digitalni spojeni na letajici kram jsem udelal 42 km, ale to bylo za idealnich podminek. S tim stejnym kramem udelat dva kilaky v mestske zastavbe utopie. Vykon 28 dBm na antene, 915 MHz.
alfonz19
tak pokud se vrátíme do čr, dělat v městské zástavbě cokoli jen podporuje zabanovat rc hobby. Tj. ideálně to nedělat ani s legální kategorií; pokud to lidi bude srát, budou to chtít banovat. Šmíráci s DJI nám moc nepomáhají.
Mimo město do dáli je to taky ilegal, tak to nebudeme probírat, a každopádně je to spíše technologická výzva. Čučet na téměř nehybnej obraz je celkem nuda. Já si radši zalítám někde mezi stromy atp.
cool11.6.2025 v 2:24
tady těch stromů moc nebylo a letěl rovně; ale pokud ve full acro vletíš rychle do hustší části lesa, mozek je s tou situací velmi nespokojen — absolutní nestíhačka. Ale já jsem špatnej, to co ukazujou nějací machři na YT je z jinýho světa
JaFo
Viděl jsem recenzi těchle šmejdů, tak třeba: https://www.youtube.com/watch?v=v81ZQDAajsk. Létá to tak maximálně 10m od operátora a to ještě kdoví jestli. Po překročení 10m to samo spadne popř. uletí. Ani slabému větru to neodolá. Má to stejnosměrné motorky s kolečky a ta se po chvíli pokazí.
Pak zjistíte, že na tom je špatně úplně všechno a musí se to koupit několikanásobně dražší. Třeba DJI Neo je 10x dražší a ten už odolá větru 8m/s. Ale ani ten není dimenzován na bojové úkoly.
Sysop
Kdybych dostal statni zakazku na takovouto qadrokopteru, pak bych:
– pouzil co nejlehci motory, ktere daji maximalni vykon po omezeny cas i za cenu nasledne destrukce – opotrebeni, prehrati.
– nektere qadrokoptery bych pouzil jako retlanslacky, neco jako Mesh, ale udelal bych to na vlastnim protokolu na vice kanalech, ty by startovaly s prvnimi utocnymi a po trase vybudovaly komunikacni tunel. Dosah nekolik km resitelny.
– freqence rizeni nekde, kde je v miste dira a klidne s delsi vlnou, antena bloncajici pod qadrokopterou neva. Co treba neco okolo 700 MHz? To se bude v terenu a blbym picasi chovat urcite lip, nez 2G4
– prenos videa klidne v pasmu GHz, ale neni nutne. Ostatne CCIR pohodlne frci od 470 MHz (tech par kanalu pod ted neresim), tak co. Rozhodne bych peclive vybiral diry a udelal FHSS s rozkmitem treba 150 MHz, to pro dratovou antenu nebude problem, problem to bude pro rusicku.
– Aku samozrejme po celou dobu v kontejneru dobijen pres kablik, co se pri startu vytrhne. Predpokladam, ze mam poradnej budget, takze na aku bych nesetril.
– konstrukci draku standardni, cas vyvoje bych investoval do elektroniky, motoriky a vhodne trhaviny.
– Stacilo by mi 6 lidi a 6 mesicu.
Dachsmeister
@Sysop
jste přijat.
Jako velitel dronové sekce AČR dostanete 10 miliard a 10 měsíců.
F35 někomu přeprodáme.
Sysop
No, jde o to, aby kdyz to pujde pres ty tri firmy, jako obvykle, aby mi z tech 10 mld nakonec zbylo aspon 10 mega na vyvoj.
Dachsmeister
@Sysop
já jsem takový inovativní.
Celý projekt bude na Vás.
Jestli Vám něco zbude, nemusíte to vracet.
Náklady na výcvik a mzdy operátorů půjdou mimo budget.
Nějak těch 2.5~5% utratit musím(e)! ;-)
shifty
Jako „stínový ministr z opozice“ to posvěcuji :-D
Jihočech Honza
Též hlasuji „za“.
Sysop
No… ja tady radeji vlastni zkusenosti z obchodovani s vojenskym matrijalem ventilovat nebudu. Jsem rad, ze jsem z toho kolotoce vystoupil a radeji budu drzet hubu.
JaFo
Na něčem podobném jsem kdysi měl dělat. Jenže to muselo být smeteno, protože k technikům se peníze už nedostaly.
Tenkrát armáda chtěla RC letadlo na cvičné střelby, jenže s rychlostí letu 400km/h. Jenom pro ten pohon zjistíte, že žádný běžně dostupnýmodelářský motor takovou sílu nemá. A vycházelo nám, že to bude mít poloměr zatáčení kolem 700m.
cena vyšla taková, že to odradilo.
Psisko
Asi bych si spíš poslechl někoho, kdo tomu rozumí: https://www.youtube.com/watch?v=I9BhBi-0-tY
Část CIA si dělá co chce (operace, které vláda následně popře). UK MI6 taky. A že by z toho mohla být jaderná válka je jim celkem jedno.
Do toho máme ve vrcholové politice stále větší idioty, kteří nedohlídnou důsledky svých činů.
Na závěr tu máme masu voličů-oveček, kterým je všechno tak nějak jedno.
Tohle je vražedná kombinace a je vlastně ještě zázrak, že k jaderné válce nedošlo…
mik
Opat vam dam „bratia drahi“ priklad od nas a ako sa to ma spravne robit .Nevyplakavajte tu stale :) minister obrany kaliboy nakupuje obranu techniku za v bratru peknych 150mld korunek . blackhawk sem blackhawk tam. Cim drahsia a zbytocnejsia tehcnika tym lepsie…pre neho…drony su moc lacna technika, tak sa neda tolko ujebat tolko cashu
Karkulka
Řešit jestli to letadlo je nebo není archaické nemá moc smysl. Pokud to letadlo k něčemu sloužilo, nyní neslouží, a je potřeba to patrně nějak vyřešit. Nebo pracovat s tím, že tohle už nemáš.
To je jak když ti soused při rekonstrukci baráku rozbije starou střechu. Ano, je stará, možná i archaická – ale pokud sloužila k tomu aby dovnitř neteklo, musíš nějak vyřešit aby dovnitř neteklo. I za cenu toho, že bude třeba mít novou střechu.
Tendle příměr by nekulhal na všecky tři nohy pokud by bylo běžný mít pár desítek střech nad sebou, kdy ztráta nejakýho množství by tě fakt netankovala…
PeS
No, mně to celý smrdí předem připravenou habaďůrou… Prý se ta operace připravovala dýl jak rok. A jestli v něčem Rusové vždy vynikali, tak to byla rozvědka. No a z několika desítek zničených letadel jsou najednou 4 bombardéry a jeden transport… Trochu málo na tak úžasný úspěch… Plus několik napůl sešrotovaných strojů. Tak si jen tak spekuluji, že na ty stojánky natahali povětšínou stroje do šrotu, což se ze satelitu tak jednoduše nepozná, a čekali, až Alzák za pomoci Britů rozjede tu úžasnou operaci. Kterou zbytek světa vnímá jako teroristickou akci a kterou dodali Rusku casus belli na stříbrném podnosu. Je to spekulace, ale i Trumpova reakce napovídá, že není tak úplně nepravděpodobná…
Malej Jarda
Závěr D-Fensova povídání je logicky i ideově zcela košér, klidně podepíšu.
Méně uspokojivá však je vata předcházející závěru, doporučuji čerpat z odbornějších zdrojů…….
A ještě doplním o mimořádně pozoruhodnou skutečnost. Každému Joudovi i Ichtylovi, ba i bohnickému pacientu je nad slunce jasnější, že nejpozději v roce 2023 měla AČR, MNO a s nimi fšichni politici, kteří mají plnou hubu kydů o obraně státu (poklidného dojení poplatníků), horečně pracovat na obranné doktríně s ohledem na potřebu technologicky nových druhů vojsk, včetně nových zbraní/techniky.
Realita? Klídek, pyjánko, zápas o koryta a penězovody, škubání medvěda, recyklované účelové kauzy (Čapák), propaganda, manipulace, zlodějničky, defraudace (Dozimetr), zelené a pumpičkové náboženství, opulentní utrácení za násobně předražený šrot, co už prokázal svou technickou nekvalitu, koncepční zastaralost a bojovou nevýznamnost s tendencí stále klesající, trenky se státním znakem, zdobený kudličky a šavličky, totální nekompetence, lhaní online facetoface, a tak. K umlčení sílícího hlasu lidu i některé opozice byl stvořen špenátovým mamlasem na pozici NGŠ jakýsi blábol, soudě podle neutajované části, zvaný Doktrína, který je poskládán z mírně aktualizovaných jalových frází, které používal k omámení voličů už bolševik. Před ním asi i Pepa Géblsů, ale to já ještě nepamatuju.
„Bezpilotníky“ byly nepochybně pilotovaný v přímém rádiovém dosahu, čili z nějakých vozidel nenápadně zaparkovaných poblíž akce. Že to bylo jinak je čirá propaganda GRU/SBUšenců, sbaštěná i s navijákem majnstrýmovými veřejnonápravnými medioty (za úplatu). Stejně jako 41ks / 35% ruského strategického letectva našrot.
Obraz z kamer mohl být synchronně přenášen skrz běžnou telekomunikační infrastrukturu do kanceláře Pyjáno Vegetables jako srajler, čímkoliv kamkoliv, třeba až do asshole, páč u toho nevadí reálné zpoždění přenosu na takovou dálku (přes tolik přenosových prvků digitální telekomunikační infrastruktury), které může být řádově vteřiny. Ne tak přímé vedení hejna na cíl. Nezbytná komprimace v nějakém videoformátu a šifrování, překódování na různé protokoly užívané jednotlivými vrstvami mezinárodní (globální) infrastruktury a o5 z5 při paketovém způsobu přenosu (data jsou v komprimovaných balíččích nacpaných do definovaných časových úseků za použití mezipamětí a pokud nepřijde potvrzení příjmu paketu, jsou opakována, na konci se z toho skládá zase souvislý datový tok) i při využití dopředné (zrychlovací) komprimace a dekódování prostě zpoždění způsobí.
Kdo šmatlafónoval někam za velký louže určitě postřehl, že odpovědi jsou nějaký pomalý, a to hlas je v objemu přenášených dat řádově menší tok, než hejbací obraz.
Je celkem jasný, že to byla operace, kterou lze provést jen jednou a že přijde citelná odveta i v případě neúspěchu. Soudruzi GRU/SBUšenci nemohli nechat ve hře náhodnou poruchu telekomunikační sítě, která při počtu zapojených aktivních prvků vůbec není vyloučená (viz pravděpodobnostní matematika) a ve válečné zóně navíc očekávatelná.
Operátorovi (operatérovi..) to zpoždění komplikuje ovládání jednak tím, že vidí co bylo před x vteřinama a jednak povel, který zadá, dorazí na motory lítafky za dalších x vteřin. K tomu ještě nejistota, jestli na místě není něco, co frekvence používané qadrokoptérama nebude rušit, páč na konci chcaje-nechcaje to rádiové spojení být muselo. Zdaleka to nemusí být jen rušení záměrné, ale i náhodné od nějaké vymazlené chčínské elektroniky. Např. průmyslové pohony ranných generací, kde se z cenových důvodů zanedbávalo odrušení, dokázaly znemožnit příjem rádia i TV v okruhu několika stovek metrů i v místech s velmi silným signálem veřejnonápravných vysíračů.
Pavučinu plánovali půl druhého roku a byla relativně úspěšná. To vylučuje, že je to dílo idiotů (samotných banderistánců), kteří by podcenili značné riziko plynoucí z globálního telekomunikačního systému. Nevěřím ani na použití Hvězdnejch Linků, bo Élon to tak daleko do RF určitě nepouští, páč na Rusy jsou uvalený henty sankce (pokud to tam stříká, Rus to sichr ruší), a i tam to zpoždění je. Pro vysokou pravděpodobnost zásahu sice lze použít nějaký elektronický automní ekvivalent gyroskopu kombinovaný s korelací obrazu z kamery s uloženými daty, ale to vyřeší řekněme poslední stovku metrů s nějakou přijatelnou pravděpodobností zásahu nad 50%. Ale do vizuálního kontaktu to musí dostat operátor, jinak ta pravděpodobnost účinného zásahu rapidně klesá.
Jakékoliv mudrování zkušených uživatelů qadrokoptér, ať už modelářů – závodníků nebo hračičkářů, anebo profíků kameramanů či sledovačů, šmíráků a měřičů čehokoliv na ŽL, jede mimo sanitární porcelán. Armáda není trvale nepřekročitelně omezena žádnými civilními zákony, neřkuli předpisy a nařízeními. Když usmrtí bojovník, natož banderovec, není to vražda a nikdo to ani nevyšetřuje, viz Dům odborů Oděsa. Nějaká kmitočtová, modulační nebo výkonová omezení a rozdělení pásem k různým účelům je nezajímá, páč chtějí být lepší, zabít protivníka a sami přežít, to jim žádný zákon nezajistí. Je naivní uvažovat o komerčních technologiích dostupných na běžném trhu.
Pro armádu, která platí oproti civilním spotřebitelům řádové násobky Ešopových cen, udělá každý výrobce a obchodník, co jim na očích vidí. Vzájemná telemetrie a řízení, včetně obrazu do virtuálních brejlí operatéra, probíhá formou širokorozprostřeného spektra anebo frekvenčního skákání v milisekundách po tisících frekvencích na jakýchkoliv UHF/SHF pásmech a takovým výkonem, jaký si objednatel zadá. Pro odposlech běžným, teda jednofrekvenčním úzkopásmovým přijímačem nejsou naprosto zjistitelné, ale kdo ví, která bije, registruje jakoby zvýšený šum. Toť vše.
Na stejném zázraku jsou dnes založené armádní vysílačky, které nepotřebují ani žádné šifrování a přesto nejsou při krátkých vysílacích relacích odposlouchatelné. Samozřejmě mají dnes digitální zpracování zvuku a tudíž navíc šifrování nabízí z principu. Takže ani hodinoví žvanilové, kteří tím nabídnou nepřátelské AI odhalení vysílacího i modulačního schéma a zachycení dat, nakonec nic nemůžou prozradit, ani kdyby chtěli. Prolomit šifrovací algoritmy v rozumném čase žádá takový výpočetní výkon, že je v polních bojových podmínkách prakticky nemožné.
Ta širokopásmovost také ztěžuje rušení, protože je nutno zamořit celou použitou šířku pásma rušením (šumem nebo náhodným datovým tokem) s intenzitou více než 3dB nad rušeným signálem v místě dronu (rušeného přijímače). A k tomu nezarušit vlastní, protože taky musí někde vysílat, když bojují (brání se náletu). Takže to není žádná prdel, nezbytná inteligence, odborná erudovanost a výcvik specialistů zasahuje až do vysokoškolských úrovní a trvá dlouho, včetně praxe, než jsou efektivní. Ostatně u těch droních operátorů to je podobné, jejich ztráta je citelná a špatně se nahrazuje, proto jsou lovnou zvěří protivníka.
I na Alíku jsou k dohledání širokopásmové UHF/SHF VF zesilovače např.od 0,8 – 3,5GHz s výkonem až 15W, přičemž u nich bývá výrazně uvedena hmotnost, rozměry a spotřeba energie… K tomu různé SDR přijímače, u kterých je jen věcí SW jak to bude vysílat a co přijímat.
Letecké základny nejsou v horských roklích, ale v otevřeném plochém terénu, vizuálně pozemsky kryté lesními porosty alespoň z některé strany. Ukrýt operátorské auto v roští a vystrčit samotné antény nad anebo vedle, případně vylézt s aparátem do okrajového křoví je muška jenom zlatá a zajistí dosah deset km jako fík.
Bojové FPV a sebevražedné qadrokoptéry nebo plošníky UAV nemají s komerčně produkovanými hračkami mnoho společného, vyjma některých součástek a vzhledové podobnosti. Jinak jsou vyráběny co nejúsporněji, sere pes na dyzajn, speciálně pro nosnost, nebo rychlost, případně dolet a obsahují zcela odlišnou vysílací a přijímací část, mechanika je hmotnostně minimalizována, účelu podřízená je i logika a automatizovaný let podle souřadnic a obrazu cíle.
Technicky a fyzikálně negramotní medioti to naprosto nechápou. Když se ale objeví zmínka, že si nějací bojovníci ze zákopu koupili za vlastních 25$ na Alíku komerční hračkovou/sportovní qadrokoptéru s kamerou, nejlépe dji nebo Mavic, páč je to ideální způsob průzkumu okolí zákopu, jestli je čistý vzduch, a nezbylo na ně z přídělu, pak chytnou medioti pocit znalců. Fšecko hned vjedí, vždyť si s tím hrajou doma jejich děti, případně to viděli u nějakýho speciálního kameramana. A začnou chrlit vlhký a pitomý halucinace smatlaný ze všeho dohromady, jak tanky ničí Mavicy a podobně. Větší komerční qadry, zejména ty s dobrou kamerou a gimbalem, čili zrovna dji a Mavic, se však dobře hodí jako průzkumné nebo pozorovací k navádění těch FPV útočných a sebevražedných nebo dělostřelecké či minometné palby. Majím jen zákaznicky změněnou vysílací / přijímací část a vykuchaný hračičkový píčoviny, stejně je nutné jejich vedení živým operátorem. Opatří se maximalizovanou baterkou, co unesou, aby vydržely v luftě nejméně půl hodiny, žádnou munici nenesou a startujeme. Lítají tak vysoko, že je problém vzhledem k mrňavosti je vůbec okem zaregistrovat, natož něčím sundat. Rušit je není problém, ale automatizovaný návrat do místa startu nepotřebuje žádný signály a příjem obrazu v místě operátora rušený není. I přes zákaznickou úpravu vyjdou násobně levnější, než ty bojový bombardovací nebo kamikadze speciální, což jsou kategorií zbraně. A to se, Horste, vyplatí.
Víka z kontejnerů pravděpodobně sundavali vyškolení a motivovaní (zaplacení) člověci, protože ležely poměrně ukázněně vedle na zemi. Při dálkově iniciovaném procesu by se víka jen odklopily a zůstaly viset na kontejnerech, cokoliv jiného je příliš složité a energeticky náročné, případné odhození výbuchem přiláká pozornost a navíc je nebezpečné pro vnitřní náklad. Bylo také nutno nějak kvalifikovaně a spolehlivě odpojit tu nabíjecí / udržovací fotovoltaiku a nezkurvit nic uvnitř. Taky možná provést ještě nějaké aktivační úkony. Navíc manipulaci s tím ocelovým víkem nezvládne jedinec.
Takže odhaduji spolupráci řidičů tahačů a pilotů i následný koordinovaný úprk několika jinými auty od těch tahačů s návěsy, páč jak dokládají videa, jejich počínání stejně neuniklo pozornosti a měli nakvalt. Taky to vysvětluje, proč neodpřáhli tahače a neujeli v nich – bylo by to zdržení a tahače to první, po čem by Rusové šli.
Zašili se někde do roští, udělali ekšn a připravenejma cestama sofort pryč, každej samostatně, možná s použitím veřejné dopravy a střídáním vozidel.
Ad TU95MS:
RF si je nechává na dožití a pro překlenutí do nástupu jejich náhrady ještě nechalo zmodernizovat na verzi TU95MSM už jen 18-20 kousků z posledních sérií. Modernizace spočívá především v konverzi na nové letecké zbraňové systémy, než bude dost nových letadel již konstruovaných přímo pro tyto systémy (TU160M). Ale jak je v Rusku národním DNA znakem, jde to ztuha a mnohem pomaleji, než by si gosudar přál: https://1url.cz/RJo6p
K tomu si ale dovolím pochybovat o všeobjímajícím argumentu „dávno se nevyrábí“, neboť válečná ekonomika obnoví výrobu (modernizovanou) čehokoliv, pokud je to pro budoucí úspěch žádoucí. Což tady ale neplatí. TU95MSM jako STRATEGICKÁ zbraň ale vůbec ještě nejsou úplná sračka, jsou totiž jen aeromobilní nosič a vypouštěč strategických ničidel, která jsou rozhodující (jak vidno v Sýrii a Ukrajině). Problematická je ale jejich rozměrnost (pozemní úkryty, radarová stopa), praktický dostup dnes již na dolní hranici potřebného a nízká rychlost zaujetí pozice a opuštění boj. zóny (dobrý cíl dálkové PVO), takže je naléhavá potřeba tyto paramatry pro budoucno zlepšit. To však historickému konceptu TU95 nedovolují fyzikální limity, proto bude stejně postupně se skončením životnosti vyřazován a nahrazován obnovenou výrobou modernizovaného TU160M. Ztráta několika (6) kusů ze 40 provozovaných a dalších 20 odstavených na modernizaci je 10% z jednoho druhu a v celkové koncepci jaderné triády nemá pro strategickou schopnost odvetného ani prvního úderu téměř žádný význam. Ani v pustošení Ukrajiny, na kterém se TU95MS podílí jen jednotlivými kusy tuatam.
Zato jejich napadení ukravínci mohlo způsobit, že podle obranné vojenské doktríny RF mohlo být stisknuto červené tlačítko, takže je uvěřitelné, že Trump by něco podobného nedopustil a že sláma u kravína (spolu s neřízenými, zato řídícími tajnými službami fšech anglosasů) před ním chystanou Pavučinu ututlala.
Ad TU22M3:
Hle zde: https://1url.cz/GJoxq
a zde: https://1url.cz/PJox3
Je to sice také překonaný aerodynamický koncept, takže obnova výroby nemá smysl, ale díky solidním výkonům je dlouhodobě ještě perspektivní k modernizaci. Z asi 60 provozovaných a asi třicítky odstavených na modernizaci i generálku draků na celkovou životnost až 50 let přišli o max 4 kousky, = 4,5%, co napsáno shora platí násobně.
Zničené stroje TU95MS a TU22M3 dřív či později pro strategickou rovnováhu Rusko nevyhnutelně nahradí již zahájenou novovýrobou TU160M. Narozdíl od banderistánců má zdroje i čas. Kolik jich banderistánci zničí, o tolik víc bude TU160M vyrobeno. Navíc nelze odhadnout, kolik z nich je jen poškozených a budou řešeny přednostním nasunutím k modernizaci, takže se jedná jen dočasnou nepoužitelnost.
Pokud by ale došlo na stisknutí tlačítka, byla by významná část Zeměkoule, ne-li celá, nepoužitelná v jednotkách dočasnosti „jeden furt“….. Tomu se říká sociální zodpovědnost a mentální vyzrálost??
Ad TU160M:
To je ruská paralela k o rok mladšímu B-1 Lancer. TU160 je po všech stránkách větší a výkonnější, ale extrémní technologická náročnost výroby rozměrné centrální části draku a dalších částí z titanu nakonec způsobila, že Gorby udělal „mírové gesto“ a bylo vyrobeno jen 36 kusů ze 100 plánovaných (děnki došly) a drtivá většina 19ks zůstala na UK. Celkem z nich je po jedné havárii, 1ks v muzeu a 10ks s velikým nadšením zničených sešrotováním péčí USA, páč garance neutrální a nejaderné UK podle ústavy, že, teda jen do Majdanu, dokud se to hodilo do krámu (a velikém mrzení ve Fashingtónu, že UK zaplatila 9ks TU160 RF za dodávky plynu, bo UK kasa vyrabovaná), a Putinově dovýrobě ještě dvou dalších cca 16 stále ve službě RF. Narozdíl od B-1, kterých bylo vyrobeno 100 a 90 je operačních. Proto dávno před Pavučinou padlo rozhodnutí o novovýrobě modernizovaných TU160M, zatím objednáno 10ks, u kterých téměř jistě nezůstane, a které už také létají 3ks. Ale jak výše, jako vše v Rusku, jde to ztuha. Ostatně nejpokročilejší produkce na zabíjení jde ztuha i za velkou louží, všechny zbrojní objednávky v jůesej mají nejméně roční zpoždění (a dvoj-trojnásobné ceny). https://1url.cz/ducsQ https://1url.cz/8Joxf https://1url.cz/FJoxs
Tož tak holenkové.
Psisko
Když SSSR dal v 70.letech do Evropy rakety středního doletu SS20 a Američani podobné rakety Pershing, v západní Evropě vypuklo mohutné protiválečné hnutí, kdy se v Německu a Anglii budovaly barikády před americkými vojenskými základnami, aby tyto mobilní rakety nemohly vyjet ven. Dnes je to všem jedno. Tajné služby si dělají co chtějí a že to může eskalovat do jaderné války je nijak neznepokojuje. Do vrcholné politiky se stále více dostávají nezodpovědné a hloupé děti. No a voličům je všechno šumák. Tohle je vražedná kombinace….
Sysop
Ubejva totiz lidi, co si minulou valku pamatujou. Syty hladovemu neveri, tak jednoduche to je.
Malej Jarda
BINGO!
Ale ne vyčerpávající.
Taky přibejvá hňupů a mentálně i morálně podvyživenejch individuí, který mají 80 bezválečnejch let klid na infiltrování až saturaci všech zákonodárnejch, výkonnejch, justičních a silovejch složek státu.
Velmi se obávám, že války jsou dosud nepoznaným, nebo nepřiznaným, nezbytným přírodním zákonem k deratizaci genofondu a údžby humanoidní DNA.
Malej Jarda
P.S.:
V Urputné Světočetnické Americe je to ještě dýl.
Je namístě bejt dopředpřiposranej, co bude, až se to tam dá do pohybu. Jisté náznaky už delší dobu probíhají.
Jihočech Honza
Amerika potřebuje válku na svém území jako prase drbání. Aby konečně pochopili a na vlastní kůži zažili, co rozsévají po půlce světa.
Hupert
JH: A co mají pochopit? Ti, co prohrají, kde udělali chybu? Co ti, co vyhrají?
Sysop
Ti, co se proderou ke korytu, maji pocit neomezene moci a ti, kteri jsou za zdroj, dnes nevedi, co je pocit bezmoci. Valka bere moc tem, kteri ji ve skutecnosti nemeli a dava pocit bezmoci tem ostatnim raz dva.
Bohuzel, valka genofond nezqalitni. Obvykle ti, co ji vyvolali, se ji neucastni a preziji nekde v zavetri, vcetne ruznych svini. Obvykle to odsiraji ti obycejni. Asi by se muselo nejprve stanovit, jak pocitat qalitu lidskeho genofondu. Jestli podle dravosti ve smecce, nebo z hlediska souziti s ostatnimi.
Hupert
Sysop: Pocit bezmoci lidi znají a tuším, že mu jich propadá stále víc, jen je mezi nimi mnoho těch, co se s pomocí různých šidítek snaží předstírat opak. Ti nejspíš vidí bezmoc jako příležitost, což jim zpravidla vydrží do fáze vyhoření, nebo u těch šťastnějších do změny priorit. Válka k tomu není potřeba, stačí i nemoc. U ní bývá dobrý genofond výhodou. Jakou mírou ovlivňuje dravost či schopnost soužití genofond jistě nevím, ale je pak asi možné vylepšit genofond výchovou https://rumble.com/v6ugc7n-vchova-fialajugend-v-echch-foltnv-tbor.html
Hupert
Oprava…ovlivňuje genofond dravost či schopnost soužití…
corona
Psisko:
„Do vrcholné politiky se stále více dostávají nezodpovědné a hloupé děti.“
– – –
V ČR je volí mediální přesvědčenci, naivkové a zločinní prospěcháři. A že jich tady máme…
Armáda se vždycky připravuje na minulé války. Kvalitativní rozvoj přichází až po testu bojem, což se nyní děje na Ukrajině. Tam vidíme směs technologie z 1. světové a starší (opotřebovací válka dělostřelectvem) a nové technologie dronů. Cokoliv mezi tím v podstatě selhalo. Jeden důvod je primitivnost bojovníků, jak Ukrajinců, tak převážně mohamedánsko-trestanecko-dobrovolnických vojsk Ruska. Obojí asi není výkvět inteligence. Západní zbraně dodané UA vznikly v míru po WW2, prošly jenom bojem s pasákama koz, a proti nepříteli, kterého měly porážet, všechny selhaly.
Ukrajinský dronový útok není třeba přeceňovat. Největší roli sehrál moment překvapení, který se už nebude opakovat. A taky nezjistitelnost ukrajinských záškodníků, které nelze nijak rozeznat od Rusů. Ostatně myslím, že poblíž útoků museli v dodávkách sedět Ukrajinci a drony navádět. O autonomii dronů dost pochybuju. Také škody nemohly být tak velké, jak tvrdí Ukrajinci (např. na fejkových videích z letišť). Do 1 kontejneru se vejdou max. 2-3 drony. I když každý nesl třeba 1 kg semtexu od Vetchého, tak pravděpodobně na otevřené ploše nemohl fatálně zničit tolik letadel.
Teda spíš 1 dron na 1 kontejner, pokud startuje z nějaký rampy. Víc s tam určitě nevejde.
Aj si videl, aké drony to boli? Akáže kde rampa?
Neviděl. Myslíš, že to byly vrtulníky? Je to možný, ty daleko nedoletí a proto musely být dovezené blízko. Pak by se jich vešlo víc, ale zase by unesly míň.
Pokud ty fotky nebyly kolaze, pak v tech kontejnerech bylo docela dost kusu qadrokopter. Ony ty vybusniny byly pomerne lehke, bylo videt na zaberech primo tech dronu, ze mnohdy „kolega“ sice vybuchl, ale zadne vetsi skody, krome zapaleni a zniceni sama sebe, nenapachal. Takze bylo potreba se dobre trefit.
Pokud by ty drony mely Semtex promichanej s nejakym pevnym matrijalem coby srapnely, pak je potreba, aby pri dosednuti mel co nejlepsi kontakt s matrijalem, ktery ma znicit. Jinak by museli pouzit kumulacni naloze a ty zase maji jen pomerne uzky paprsek, coz se na letadlo (hodne vzduchu) nehodi.
Docela si umim predstavit jako tristivej matrijal nejakej druh keramiky. Je lehci, nez kov a umi udelat podobnou praci.
Ty vrtulníčky moc neunesou, ani velkou baterku. Řehko-Vetchý spolek se chlubí, že vybrali na 25 tis. vrtulníčků, čili Ukrajinci klidně mohli nasadit hejno. Pak by ale musely být částečně autonomní, 1 řízený operátorem a další jenom sledující „velitele“, jestli jsou tak vyspělý. Způsobené škody na fejkových ukr. videích jsou ale nerealistické.
Cocoqc:
tak vono záleží, co to je za „vrtulníček“ a jaká má tah. Existují ty Baby Jagy, co nosí dost velký bomby; existují malinký, co unesou jeden granát, existujou zemědělský práškovací, co unesou chlapa. Už jsme viděli i tyhle drony nosit samopal a střílet z něj za letu.
Na Ukrajině se pohybujem v počtech přes milion kusů dronů za rok, tuším, všech typů a konstrukcí, od komerčních po speciálně vyráběné v dílnách.
Aha. Já Ukrajinu moc nesleduju, protože to jsou většinou lži (ukropropaganda nebo europropaganda). Co jsem viděl reálný fotky z UA, tak drony-letadla byly dost primitivní, motory ze sekaček, v každým kusu jiný. Asi se zlepšili. A Vetchý zase předvádí ty sranda vrtulníčky, který by asi neunesly ani granát. Vrtulník, co unese chlapa by byl asi moc velký do kontejneru.
Sranda vrtulnicek, pokud unese slepici vejce, uz je dobra zbran. Podotykam, ze v beznem granatu je okolo 60-70g tritolu. Na zneschopneni vojaka to uplne staci. A tezce ranenej byva lepsi, nez mrtvej.
Eurosudruhovia, uz sa konecne dohodnite, takto to diabolske Russsko neporazite.. civava pozaduje maximalne sankcie, to musi fuhrer posluchnut!
https://english.nv.ua/nation/nauseda-slams-merz-for-breaking-eu-trust-over-russia-sanctions-and-ceasefire-ultimatum-50520471.html
Vydrz…. behem pristiho roku (a nejpozdeji 2027) prijdou na scenu eurounijni energeticke odpustky a to se teprve Rus posere! Taxe na nej musi!
To jsem už psal jinde že je to tak na lokální řežbu jak za středověku. Když půjde z tlustých do tenkých, cítíte to?
Tak se mazat s KoZa nebudou, prágl za minutu, bonn za dvě a london city za tři a na hypersoniky není obrana. Nehledě toho že jednou raketou mohou udělat z území většího jak francie něco co by s tamních nikdo nepoznal a ani nemusí poseidona kdy snížili nálož na desetinu aby nespláchli sebe a připadně u zakanálníků by po vlně patně nenašli jediný historický artefakt – samajamadomifuč.
AD „běžné FPV drony kvadrokoptéry, vyzbrojené náloží … které zvládne sestrojit každý dement“
uhm. Nerad bych kazil párty, ale toto je tak trochu starcova představa jak funguje mikroprocesor.
O útoku nevím nic moc, ale v článku je pár problémů; přikláněl bych se k názoru, že to někdo trochu přikrášluje a někdo to žere i s navijákem.
– když pudeš do lidlu/alzy, tak FPV dron tam ani moc není. IIUC, ty běžně dostupné je možná dji fpv a avata?, ale ty asi nikam neodnesou ani balíček špaget. Ostatní od dji nejsou FPV.
– Skutečné FPV drony si sice koupíš taky snadno, ale ne úplně tak, a míra nutných znalostí pro provozování jen za účelem zábavy na poli je jinde.
– vzhledem k ploše kontejneru a počtu dronů, by se tam nevešly ani 5″ (50x50cm), ale ty by nějakou zajímavou nálož asi neunesly. Tj. konťák určitě nefungoval jako pánvička, ze které sundám pokličku a letadélka létají. Tam muselo být více pater … Nevím jak moc easy to je na návrh/výrobu.
– drony byly navigovány živým operátorem. Aha, a odkud? Pokud byl někde daleko, bude latence jako prase a ovládat to přesně bude a) fakt problém b) bude muset letět fakt pomalu. Nejsem si jistej, jak moc reálné to je. Pokud navíc seděl někde v nějaké utajované pozici, typicky mu bude bránit ve vysílání les a dosah bude slabý. Jsou 2 varianty: a) kontejner vysoko na kopci s dobrým výhledem na cíl. Nevím jestli by to nebylo nápadné. b) optické vláklo, ale v případě 171 letadýlek startujících z 1 místa, samo/nějak a relativně malé plochy — mohl by z toho snadno vzniknout zašmodrchanec. Pokud by tam byla v místě obsluha + piloti + vlákno, tomuto věřím. Ale nevím jestli to někoho na základně nesralo, že jen 2km jim tam někdo už chvíli táboří. Pokud byli piloti ještě dále a v konťáku měli nějaké relay … Začíná to být nějaké složité. Každopádně z běžně dostupných součástek smontovat něco, co prosvítí les(pokud nejsme na kopci) a signál z vtx dronu si probije cestu zpět z letecké základny, kde určitě není žádné silné rušení jako radar, výkonné wifiny pro personál, vysílačky a apod. a toto celé IIRC na vzdálenost přes 2km? — hele nemám s tím zkušenost, ale mám trochu ochotu o tom pochybovat. A to se pořád bavíme o situaci, kdy nikdo nedělá aktivní rušení, jen o problémech, které bude mít běžnej jouda.
– kvalita komerčních DJI vtx: hele nevím proč, ale ono to funguje tak nějak legračně. Dost často se stane, že to zapneš, a žádná chyba, ale inicializovalo se to v 1/10 výkonu. Odpojíš/připojíš batt a OK. ELRS zase občas kašle a zhodí ti na chvíli spojení. Pokud žádnej za 171 letadélek neselhal … K analogovým vtx se nevyjádřím, ale úplně nejsmyslnej výkon ‚na běžném trhu‘ je v maximu v řádu jednotek W. Skoro bych si tipl, že i hajzl na letecké základně má větší vysílací výkon.
– při provozu v běžném světě jsou v krajině hluchá místa. Tady není signál, nevím proč. Tady je z nějakého důvodu rušenej kanál xyz, tady je vysílač a signál je napič. Tj. určitě to nebylo tak, že někdo někam dovezl krabicu a byl úspěch. Tam muselo být nějaké testování/měření lokality.
– inicializace gps: zapneš baterku a i s nejnovějšími běžně dostupnými moduly čekáš kolik? 3 minutky než dostaneš nějakých 20 satelitů a gps je dostatečně přesná? Tedy na volné pláni. Pokud jsi v kontejneru … Tohle činí trochu problematickou autonomní operaci. Asi to má řešení, ale určitě ne v režimu — koupil jsem si na alíku díly a dal je dohromady jako jakejkoli dement.
– na webu je spousta informací, kterej lib. dement snadno využije — jo, už jsem párkrát viděl dotaz typu: chtěl bych long-range dron, aby doletěl alespoň 20km a ideálně aby unesl 1-3kg payload. I když jsou fóra, kde na toto umí odpovědět, ti lidi nejsou úplně blbí a odpověď na to nedaj, protože jejich koníček je RC, a účastnit se války nemaj zájem.
– autonomní operace proběhla s běžně dostupnou analýzou a rozpoznáním obrazu, chat-gpt navigací na základě analyzovaného, a to celé žere minimálně baterky a váží pár gramů aby to šlo namontovat na dron? To je super, kde se to kupuje?
– baterky: IIRC někde jsem četl, že plně nabitá baterka ztratí za 14 dní min 10% maxima své kapacity(permanent). Z toho důvodu baterky každej vybíjí a nevím jak dlouho vydrží plně nabitá a jak klesají volty. Pokud někde nějak jela kárka s kompletovanýma dronama, kde nějaký neznámý čas čekala, nejsem si jist v jakém stavu byly ty baterky před akcí. A chování baterky-vs-nabití není lineární(jestli to píšu správně), tj. pokud mám 3/4 V, nemám 3/4 chování, nene, z divokého dronu se stane sráč, kterej bojuje o přežití ve vzduchu. Skladovací V, ve kterých vydrží dlouho jsou 3.8, plně nabity u hv řekněme 4.35V. Ale problém je v tom, že lipo už u 3.5 letí fakt nahovno, a z 3.8 na 3.3V jsme klidně za 2s ostřejšího plynu, pokud letíš bez ‚nákladu‘. Liion samozřejmě lepší na výdrž i cutoff, ale i tam trochu přetíženější letadélko letí od 3.3 fakt dost hůř.
Tj. problematické situaci stran hřadování dronů v kontejneru, musíme přidat i inicializaci, starty s káblama, gps lock, nabíjení a udržování nabíjení, odpojení od nabíječek před startem, problémy se signálem. Pokud tam nebyl personál, nevěřím tomu.
Za mě se na útok použila nějaká technologie, kterou nechceme sdělit, a tak místo toho řeknem, že je to běžně dostupnej dron z banggoodu. A i pokud to fakt bylo jak říkaj, určitě to nepájel/neskládal/neorganizoval nějakej jeliman, ale někdo opravdu mimořádně schopnej. „Běžně dostupné“ součástky mají tak 1% podíl na úspěchu.
alfonz19:
no jo, v mnoha bodech máš pravdu. A celý mohlo být úplně jinak, než je podáváno oběma stranami. Od Ukr. kvůli tomu, aby zakryli svoje technologie a dovednosti, od Rusů, aby ten útok zlehčili.
Ohledně navádění: někde se uvádělo, že ty drony kromě UI a naprogramované trasy mohly letět podle ruské mobilní sítě a/nebo přes ní dostávat a předávat data. MImochodem ty videozáběry z útoku, pokud jsou pravé, se taky nějak musely k operátorům dostat. (Rusáci tohle na Ukrajině prej dělaj taky – využívají UA telekomunikační sítě)
Dobíjení těch dronů v kontejnerech, to mne taky zaujalo, protože baterky fakt musí být do několikaminutové akce nabité naplno, plus ještě nějaký otevírací mechanismus v tom kontejneru a jeho ovládání a pohon. MOžná ty solární panely? Ty by bohatě stačily, a jsou zela nenápadný.
Drony skoro jistě nebyly autonomní. Pokud to byly kvadroptéry, tak musely být vypuštěné velmi blízko cíle a ani tak moc neunesly. A poblíž tedy museli být i Ukrajinci, kteří je řídili. Publikovaná videa zničených letadel jsou AI fejky (letadlo má třeba 3 motory v trupu vedle sebe a pod.) se zcela nerealistickým poškozením, kdy letadla vypadají jako roztřílená velkorážným kulometem zeshora, z vrtulníku.
cocoqg9.6.2025 v 12:28
ok, tak neautonomní fpv.
iiuc při závodech je ve vzduchu kolik 10 dronů? Aby se nerušili. 2km poletí 5-10 minut? (s náložemi nelétám, nemám představu). To tam jako se 171 dronama lítali 90 minut než letecká základna, kde jsou bombárdéry, vymyslela protiútok?
I kdyby lítali kabelově, pořád máme stejný problém; muselo by tam být mnoho operátorů; To fakt nikoho nesralo, že má u základny divnou partu dvaceti skautů s lodním kontejnerem s fotovoltaikou na střeše, a možná je i vidět na termovizi? Nevím divný. Můj super levnej monokulár snadno vidí na 20km, ale tady někdo neviděl na pár km. A asi ani ze vzduchu, protože tam žádný letadla/vrtulníky nelítaly?
Ale asi to není nereálný; dělám v korporátu a už jsem viděl horší rozhodování a připravenost k akci :D
alfonz19: mě přijde, že se na to pořád díváte z pohledu našince. Když se na to podíváte optikou Svéráz národního lovu, začne být situace pochopitelnější:-) Velitel někde píchá milenku, posádku na plech nevzbudí ani výbuchy. Ráno se Voloďa vzbudí, zvuk skla, jak při vstávání drcnul a shodil flašku od vodky a nevěřícný kalný pohled opilce s kocovinou síly osm Richterovy škály, kde že je střecha ubytovny a proč kouká na šroťák, když ještě večer tam byla letadla. To už přijíždí velitel v omláceném uazu a už od vyvalené brány na základnu je mu jasné, že tentokrát bude problém to okecat. Řve na podřízené, co se kurva stalo, střílí prvního opilce jen tak ze sportu, aby si zchladil žáhu a mohl trochu přemýšlet, prostě Rusko.
Hoši z tajné třípísmenkové agentury, převlečení z Ukrajince, už jsou přitom dávno doma, analyzují data a porovnávají s kontejnery druhé generace, které už mají rozestavěné a kam hodlají implementovat zpětný feedback:-))
fatwi / alfonz19
Technická poznámka: řešíme tady, jak provedli ten útok malými drony. A dneska ráno: do fabriky na vojenskou elektroniku – obec Čeboksary – je to na Volze, 1000 km od frontové linie – naletěl velký nosič, poháněný hlasitým spalovacím motorem a s pořádně velkou várkou výbušnin. Musel letět 6 a více hodin, rychlostí přes 200 asi neletí, viděli ho a natočili až z okna bytovky těsně před dopadem.
Takže tenhle musel být autonomně naváděný, byl velký letět nízko, křižovat, byl slyšet, letěl hodně hodin – a stejně ho Rus nezachytil. Natož pak chytat někde na Sibiři hejno malých dronů, co letí jen pár minut.
Cerny Mor9.6.2025 v 14:31
jaká je obrana a její možnosti, a jaká je připravenost tam či onde, to neumím hodnotit, i když bych si asi dokázal tipnut, kde to bude lepší a kde zas horší.
Já jsem hlavně reagoval na tvrzení, že roj útočnejch dronů udělá z komerčně dostupnejch komponent kdokoli, sofistikovanej kontejner pak i úplnej dement. A ještě že to funguje autonomně s AI rozpoznáváním obrazu. A celý to udělal voloďa za půl roční ‚efort‘. No jasně.
alfonz: v tom naprosto souhlasím. Pouštět dron na louce z telefonu je něco jinýho, než ho kamsi poslat tisíce kilometrů daleko, aby vše fungovalo. Ta operace mi přijde neskutečně dobře promyšlená i zrealizovaná. A jestli o ní obě strany píšou záměrně nepravdy, to je zcela pochopitelné. Ovšem těm zkazkám, že na místě domorodci uškrtili nevinnýho řidiče kamionu a jinde házeli kamením po těch dronech, tomu bych věřil, to realita Ruska je na 100%.
tisíce kilometrů je absolutně mimo možnosti dronů/ hobby rc; IIRC světový rekort je něco kolem 100km pro one-way fixed wing, tj. letadlo, jehož jediným úkolem je letět daleko. No, těm údajům není možno příliš věřit, protože let za hranice vlastního zraku je ilegal, tj. málo kdo se bude veřejně chlubit. Co se vtx týče, na youtube je celkem běžně vidět vzdálenosti kolem 10km, 22.něco km je cut-off od výrobce pro dji-o3, ale toto je dost mimo a už samo o sobě určitě vyžaduje nutnost hw zásahů do vysílačů/přijímačů. Analog prej jde dále, ale i tak se bavíme o pod 30 km vzdálenosti. A v pečlivě vybraném prostředí a v režimu hlavně doletět. Ne cestou něco dělat.
https://www.expresslrs.org/info/long-range/#24-ghz-rankings
alfonz19:
jo to je prozatímní nedostatek elektrických dronů. Ale zas hromada výhod, a výkony velmi rychle rostou. Až budou levný vodíkový články, to tepr bude rachot.
Ovšem drony na spalovací motory – ty už dneska dávaj tisíce kilometrů. Akorát rychlost a hluk…. Osobně čekám nasazení rychlých spalovacích dronů, poháněných trurbínou. Ty létaj rychlostmi třeba 500 km/h. A tak rychlýho prcka netrefí nikdo a nic.
CernyMor:
„Až budou levný vodíkový články, to tepr bude rachot.“
– – –
Nebude. Hmotnost.
„Ty létaj rychlostmi třeba 500 km/h. A tak rychlýho prcka netrefí nikdo a nic.“
Tak V1 lítala až 640km/h s přece ji trefovali.
modelářské turbíny dostatečného tahu existují už hezkých pár let. Mají ale dvě-tři velké nevýhody: 1) žerou několikanásobně víc paliva než písťáky 2) jsou hlučné jako „dospělá“ stíhačka 3) jsou drahé (oproti písťákům)
Cerny Mor
9.6.2025 v 16:52
ty počkej hlavně na kazaju ty magore :o)
Cerny Mor9.6.2025 v 16:52
ad: to je prozatímní nedostatek elektrických dronů. — co se týče fpv, nejsem si jist jestli to nějak zásadně vylepšíme.
Vojenské UAV nevím jak fungují ani jak rychle dostávají povely. Jednou za 5s? 10? A mezi tím si to nějak interpoluje? Nevím jaké jsou možnosti ani jak to dělají. Ale v principu to asi nevadí, protože jsou 2 kiláky ve vzduchu.
Drony jsou metry nad zemí. 150km/h == 42m/s. 20ms je IIRC nejlepší latence nejrychlejšího public digital systému (při 60fps, více na větší vzdálenosti neuvažuju), kterej ale má nahovno dosah. Analog lepší ale hůř vidíš. Jiné systémy lepší všechno, ale latence třeba krát 2 nebo 3… 20ms je čas na poslání signálu z mozku do prstu, 200ms průměrná reakční doba člověka na čekaný-nečekaný stimul (tj. vím že něco může přijít a vím zhruba co to bude, ale nevím kdy; pokud by šlo o něco neznámého, bude to moc víc). Když to sečtem a zanedbáme vyslání povelu rádiem k letadlu + zpracování + změna na motorech + setrvačnost (≈ velmi štědré zanedbání) — jsme o deset metrů jinde než jsme stačili cokoli udělat. Tj. i kdybychom to nějak zvládli osadit warp pohonem nebo intergalaktickým přenosem signálu čtvrté generace, člověk je úzké hrdlo už teď.
Co se týče signálů — jsme na 1Ghz – 6Ghz, pokud chceš ‚dosvítit‘ dále a skrze více věcí, můžeš snížit freq, ale pak zvýšíš latenci, viz ^^. Nebo můžeš zvýšit výkon, ale výkon krát 4 == dosah krát dva.
Tj. tisíce kilometrů fpv fakt ne, a baterky jsou sice ‚momentálně‘ neřešitelné, ale pořád asi ten nejmenší problém.
– latenci nemusis automaticky zvysit, pokud pouzivas jen kratke pakety. Pro komunikaci na 500 MHz a 10 byte vcetne 2-bit parity mi pohodlne staci <10 us. Staci prenaset jen korekcni data a jednou za delsi cas plnohodnotna.
– je potreba spravna topologie, ne jen tupe hulit do anteny. To, ze svitis do zdi silnejsim svetlem, ti za ni vic svetla neudela.
Pořád uvažujete v civilních mantinelech.
Tohle jsou ale vojáci, kteří mají z principu věci, k dispozici úplně jiné věci, nežli Vy jako civil. Všecko je to jen o financích – jenže Vy jako civil, i kdybyste měl k dispozici ty prachy, co mají vojáci, tak ani nebudete vědět, u koho, kde a s jakým komentářem to objednat.
Byl jsem na vojně v dobách, kdy armáda hojně používala AgZn akumulátory – ty byly ovšem tak drahé, že civil o nich neměl prakticky ani povědomí. Vědělo se jen, že princip existuje a že je velmi drahý.
Jen pár vzácných kousků, ale pro vojáky už z nějakého důvodu nepoužitelných, se dostalo ke svazarmovcům.
Dtto s vysílací/přijímací technikou a jejími vlastnostmi.
Civil a mír má jen sakra omezené prostředky ohledně frekvencí a výkonu.
Tahle omezení vojáci zásadně nemají a nemusí se ohlížet prakticky na nic, co jim samotným nevyhovuje.
@servis: presne tak, taky se mu to snazim vysvetlit.
Sysop10.6.2025 v 9:31
servisdok10.6.2025 v 10:41
problém není řídící vysílač/přijímač. Problém u fpv je obraz(a bavíme se o fpv). Obraz do 10B fakt nenarveš. Anebo jo, ale vyžaduje to ‚zaostřete to!‘ algoritmus z tv seriálů. A IIUC do velmi nízkých frekvencí prostě moc dat nenarveš, ne s použitelným rozlišením a latencí. IIUC. Ale možná je workaround. Zde přichází skvělá příležitost pro honiče z devadesátkového internetu, kteří viděli kozy zřetelně i v 64×64 obrázku!
ANO, bavíme se v civilních mantinelech, protože to je omezení dané článkem, kde se uvažuje, že si koupíš pičovinku na webu, tu rozbalíš z krabice a i úplnej dement.
Úplně beru, že za velký prachy a velký konexe je možný to hodně potunit. Ale ani za velký prachy nám FPV kolem venuše nelítá a kupř. tunit reakční dobu člověka je celkově problém, i karton redbulu má své limity. Totéž co se týče zvyšování výkonu. Telku taky nevysílá jedinej vysílač, protože jeho výkon by musel být nesmyslej, a v jeho okolí by ani komáři nelítali. A ano, je to o topologii, ale jak už jsem psal, bavíme se v kontextu na alíku a temu si dement koupí komponenty a … Frequently bought together: přejete si přidat do košíku i 20 pozemních vysílačů s výkonem pět kilovat a dýzl centrály?
A proč teda píšeš s kontextem Temu a Ali, když je to evidentní blbost ???
Máš tam i nějaká omezení ve znalostech, třebas ohledně té telky i „nesmyslných“ výkonů.
Vysílač, umístěný na vrchu Královec nad městečkem Valašské Klobouky, vysílající na 59.kanále UHF, výkonem 100kW v obraze a 50kW ve zvuku, byl už u nedalekého tábořiště a jeho okolí komáry doslova zamořený, stejně tak celé blízké okolí jmenovaného městečka.
Asi to byli nějací mutanti, na velké výkony zvyklí – nebo si připustíme, že o těch výkonech/kmitočtech moc nevíme, zvlášť za starého analogu?
Prosím Tě proto – nepiš raději o ničem, o čem máš jenom tušení, nebo si to nedovedeš ani představit. Vypadá to někdy hloupě.
Sám jsem, už po průmce hodně, ale opravdu hodně zaměřené na radiokomunikační záležitosti a řekněme přenos informací obecně, pokládal některé teoretické záležitosti za nepředstavitelné, anebo za úplné nesmysly, do praxe nepřeveditelné – dokud jsem je ale neuviděl, hned za rok a v praxi velice dobře fungovat. Právě v armádě.
Jako civil nemůžeš ani tušit, co má armáda k dispozici a za jaký peníze to je.
Hele, ono to není o nějaké démonizaci armádní techniky.
Je to o tom, že jako civilové se prostě nedostaneme ani k informaci, že něco konkrétního už někde existuje a funguje.
Ty informace tu pro někoho jsou a pro někoho prostě nejsou. Radši.
Bylo to tak vždycky, co si pamatuju.
@servisdok
U nas v praci se delaji nejake veci pro jednu velikou leteckou spolecnost. Ta vyrabi jak pro army, tak pro civil a tam i onde maji nejake veci od nas. Neni to tak davno, dostali jsme zadani na jednu vec, o ktere jsem si do te doby myslel, ze ji proste nelze udelat. Prilozene foto podobneho konkurencniho vyrobku mne vyvedlo z omylu. Lehli jsme do toho s tim, ze „kurva to musi jit“ a dali jsme to. Pritom ve finale to cele bylo naprosto logicke, ze to funguje, ale dokud se clovek pohybuje v uplne jine rovine, tak netusi, co vsechno uz existuje.
Je to tak. Nektere veci se proste do sveta nevytrubuji, proc taky. Pokud se na necem ma vydelavat, nebo to ma mit nejaky strategicky vyznam, pak to nemuze byt verejne tajemstvi.
servisdok10.6.2025 v 12:32
v pohodě. O vysílačích televize apod. fakt nic nevím. Nemám problém to připustit. Plus moje kecy o komárech byly nadsázka, postavená na předpokladu, že pokud veřejnost dostává v rámci easy(European Union Aviation Safety Agency) povolen vysílací výkon 250mW, asi je v tom nějakej trabl. Třeba není. Zvlášť když teda o kus vedle teda fičí kW. Budiž.
A teď znovu pro tebe speciálně. Článek byl o útoku za pomoci „levných dronů“, kdy „běžné fpv drony“ byly v umístěny v bedně, kterou vč. nich „svede smontovat úplnej dement“. Protože reaguju na článek, reaguju v kontextu toho článku. Tj. pokud bude v časopisu Vlasta článek o tom, že si tlustým dildem svedeš odoperovat slepé střevo, budu říkat že to dildem nejde fakt nejde, a ne uvažovat, jak se to dělá skalpelem správně. A rovnou připustím i zde, že ani o tlustém dildu nic nevím, byl to jen humorný příklad, a klidně mě oprav ;)
Tj. nemám žádné informace o to, že by existoval běžně dostupný levný dron s vysílacím výkonem 100kW na 59. kanále UHF.
A k tomu ještě dodám: i průměrnej vysokoškolák technického oboru nebude mít lehké chvíle se zprovozněním běžného akrobatického dronu stylem zkompletuj si sám, i pokud se bavíme jen o provozu pro zábavu. O nějaké improvizaci či vylepšeních pro bojiště si necháme zdát. Tj. fear mongering, jak nás může někho ohrozit skrze běžně dostupné hračky, je fakt mimo.
alfonz19:
jestli vás zajímá detail letu jednoho z těch dronů, tady je video. Jsou tam souřadnice i rychlosti. Let trvá něco přes 2 minuty, rychlost byla zhruba od 70 km/h po startu do 8 km/h při zaměřování dopadu.
https://x.com/JimmySecUK/status/1931342115423838228?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1931342115423838228%7Ctwgr%5Eb17af94aaf04ed8ca4d7c2cbe132976578e7f265%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.seznamzpravy.cz%2Fclanek%2Fzahranicni-znicili-ukrajinci-desitky-ruskych-letadel-satelitni-snimky-rikaji-jiny-pribeh-278547
ok, začátek je naprosto extrémně zrychlen. Souřadnice jsou jiný než jsi posílal minule. Toto je OK.
A ten závěr nevím. Pokud si vzpomenu na historický vzdušný bitvy, tam pozemní personál střílel na významně rychleji letící letadla jak divej a sestřeloval. Tady se to sotva hne, stroj je extra zranitelný a nulová obrana. To na té základně nikdo nebyl? Není to divný? Ale chápu, taky bych to nechtěl bránit.
Tak když kolem tebe hoří a vybuchujou bombardéry, tak těžko budeš vedle sedět s kvérem na rameni a trefovat se do hračky velikosti pár desítek centimetrů – po prvním výbuchu to může ukazovat na raketový přepad, a to si tam těžko někdo stoupne.
(Včerejší souřadnice jsem bral z úplně jiného letiště – Oleněgorsk na severu pod Murmanskem, tohle je Irkutská oblast na Sibiři a základna Bělaja, o pár tisíc kilometrů jinde)
Cerny Mor10.6.2025 v 12:04
chápu. Jen jsem chtěl říci, že takto pomalej dron bys (já na padesátej pokus) trefil i devítkou. Pokud by tam byl nějaký odhodlaný vlastenec s AK, asi by měl úspěch. Ale jinak na základnách s drahýma bombardérama bych na perimetru očekával něco jak maj amíci na lodích(rusáci určo taky).
např.
https://www.youtube.com/shorts/oo6feW_JXZ8
nebo třeba nějakej vrtulník nebo něco, nevím jestli to na bejsce mají. Nebo klidně AKčko s kilometrovým pásem namontovaný na ovládatelné plošině — když se dá improvizovat dron, nevím proč by se nedala improvizovat AA, když už teda nemáme skutečnou.
Ale pokud (prej) vysoce důležité letadla chrání {nic}, je to divný.
Re: alfonz 1911.6.2025 v 8:57
Samozrejme, ze branit letiste proti temto litavkam lze, ale cela ta sarada se toci na tom, ze nikoho ve snu nenapadlo, ze tohle UKcka se zapadem udelaji takze vojcli se na vsechno v klasicky ruskem serunavecstylu vybodli. I ty blby pneu naskladali, aniz by se nekdo zamyslel nad smyslem. Proto se to podarilo. Priste uz se to mozna taxnadno nepodari. A to je cele.
Sysop11.6.2025 v 9:20
jasný, dělám v korporátu, mám rámcovou představu, chci říct dennodenní zcela konkrétní jistotu, že existují lidi, kteří chodí tejden posraní a přesto je nenapadne, že se jeden může posrat. Proberou to na retrospektivě. Sice už počtvrté, ale …
Přesto je zvláštní, že je nenapadlo, že by jim někdo mohl dronama zaútočit na strategické cíle.
Jsem ted po obede a linej to pocitat. Kdybych vzal nejaky ctvrtinovy VGA rozliseni a sypal to treba 5 fps, co by mi vyslo za minimalni nosnou. Ta namaha mi za to nestoji, kdyz z toho nic nekouka :-).
Samozrejme jsem se u te latence bavil o rizeni, v pripade FPV mas pravdu, tam jsme jinde. Ale kdyz si reknu, ze budu primo zobrazovat chybovy signal bez filtru, usetrim par bitiku, ktere mohu pouzit pro prenos informace. Omezim to na skalu 1 byte v sede a namisto toho ziskam lepsi latenci.
Tak nebo tak s hrackama je to bud nerealne, nebo nespolehlive.
alfonz – dronů určitě nebylo 171 a rozhodně neletěly 90 minut. To by baterky stojící pár (?) týdnů v kontejneru nedaly. Operátorů klidně mohlo být 20, to je tak 5 dodávek v dosahu spojení s dronama, pravděpodobně blízko těch kontejnerů. Ukrajince od Rusáka kromě Fialy nikdo nerozezná, takže určitě nebyli nápadní. I samotný rozsah útoků je pochybný, protože ukrajinský videa jsou fejky.
cocoqg9.6.2025 v 19:30
nemám info; pracoval jsem s číslem 171 dronů, nevěděl jsem že konťáky byly 4 a jeden vyhořel.
20 operátorům rádiem nevěřím, rušili by se nejspíše navzájem. Pracoval jsem s 10 naráz. Pokud je to 5km, počítejme 5 minut na každý kolo. (171/10)*5 ≈ hodina třicet se zanedbáním času přípravy na start. Pokud jich tedy celkem letělo méně než 171, pak to trvalo méně. A je otázka, zdali to s bombou letí šedesátkou…
OK, 5-10 operátorů v kárách s anténama na střeše, každej 200m od sebe je asi fér. I tak to musela být organizační legrace, protože musíš nějak zajistit, ke kterýmu stroji se připojíš. I kdybys to měl teda nastavený, že máš 10 operátorů, každej unikátní ID, musela být nějaká komunikace či příprava: v tomto čase ID:1-10 doletěli, a stroje jsou mrtvý, zapnout novou várku strojů ke kterejm se pod tímto ID operátoři připojí. To někdo musel dělat, anebo na to museli mít něco vyrobené, protože na volném trhu toto asi úplně není.
Jinak se vyjadřuju k tomu, co je sdíleno a představě, že někde v rc šopu toto jde koupit a provozovat dementem. 171 dronů na vzdálenost 5-6km tímto způsobem to vnímám jako problém. Pokud to očistíme od zveličování, a byli to 2 drony na vzdálenost 3km a velitel letecké základny to schválil, tak je to samozřejmě easy.
Ukrajinské zprávy o vlastních akcích jsou vždycky nadsazené. Drony i výbušniny jim dodává mj. Řehko-Vetchý spolek, ale o konkrétní techniku tají. Možná ani novinový články, kde se Vetchý předvádí s dronem, neodpovídají.
Cocoqg:
tak drony a materiál na jejich výrobu jim dodává hodně zemí, my jsme sice aktivní, ale zdaleka ne největší a nejdůležitějsí dodavatel.
Cerny Mor9.6.2025 v 12:04
nevím + na toto nejsem expert. Jen čerstvý občasný hobík.
– věřím tomu, že je to trochu vylhaný z obou stran.
– nevím jak v rusku, + kde je rušení u základny. Pokud se budeme bavit běžně dostupném digitálu, pak na 5.8ghz pásmu posíláš 10-50 Mbps. Půlka stačí na přijatelnej obraz. Prorveš to v reálném čase (100ms latence je hodně špatné) civilním 5G na poli někde za práglem? A u nich? Tj. toto na fpv asi ne. Autonomie asi OK. I kdyby. Potřebuješ teda simku na letadlu + na přijímači. Nebylo někomu divné, že 200 lidí ze základy chodí srát do lesa na stejné místo ve stejnej čas? Pokud ne, je asi namístě, že borec se moc vykláněl z okna. Plus teda potřebuješ strojový zpracování obrazu, to určo není úplně snadné provozovat na nějaké nevýkonné srandě, minimálně to určitě není plug-&-play. Plus autonomní letadýlka nelétají jako fpv, počítej spíše s rovně dopředu, rovně dolů, pomalé….
– fotovoltaika a baterky, to je další věc, pod kterou dnes schováš všechno. Co si vzpomínám, tak celá střecha kolejí byla osázena (15 let zpět) fotovoltaikou a i za slunného dne byly aktuální W takové nějaké neuspokojivé. No to je jedno. Dnes jsou lepší fotovoltaiky. Každopádně moje nabíječka na 4 baterky současně tahá ze sítě nějakých 200W když rve pod naráz 10A do baterek (to je její Wattové maximum), ale já nabíjím jen lehoučké baterky na čumendu s malým dronem. Aby to něco uneslo 4AH na letadlo pokládám za minimum, krát 171. To se bude chvíli nabítet. Krom toho vícečlánkové baterky se musí balancovat a balancování se nejčastěji dělá mařičem, tj. nabíječka to do baterky rve a balanční konektor vybíjí články, které mají víc… Kdyby náhodou na bázi měli termovizi, možná by jim byl nápadný nově umístěný kontejner, kterej je nějak teplej…
alfonz19:
k tomu dobíjení: jestli ty drony nabíjeli předtím pár dní, pak jen najali šoféry, a´t s tim jedou někam na pumpu (která byla nedaleko té základny), tak by stačilo na dobité relativně málo. a ten kontejner podle ruských záběrů nestál u základny, ale u nějaké dálnice. Vzhledem k tomu, že tisíce km od Moskvy nikdo takový útok nečekal, ochrana základny asi prakticky neexistovala, natož systémy proti malým dronům, rušičky atd.
Cerny Mor9.6.2025 v 12:42
já to nesledoval a nesleduju, takže nemám data. Nicméně nějak jsem zachytl, že to bylo „na cestě“ týdny a násobíme 171. Ale asi jo, ale nějak to museli mít vyřešené to napojení na nabíječky a nevím jak…
viz jak jsem psal jinde — nemohlo jich bejt ve vzduchu příliš mnoho — nedostatek kanálů či personálu. A to fakt na air base neumí za 90 minut zareagovat? Nemaj helikoptérku, která zjistí odkud to lítá? Nemaj nic z čeho je vidět 50x50cm letadélko? Je to divný.
alfonz19: těch 171 dronů bylo asi ve 4 kontejnerech pro čtyři útoky. Jeden kontejner prý shořel cestou.
Z ruských videí plyne, že útok u Murmansku na základu Oleně šel ze silnice kolem města Oleněgorsk (na MAPY.CZ je letiště vidět 3 km vedle) a pokud by drony letěly pomalu – rychlostí 60 km – jsou tam od silnice za tři minuty, takže čas na obranu neexistuje.
GPS Oleněgrosku: 68.1396856N, 33.3388911E – je to na poloostrově Kola. Pustina, tajga.
já to letiště vidím ~5-6km napravo, navýchod. Nevím, 2km je snadný, ale 6km už ani ne. A s finišem přes mega dráty elektrickýho, který ten slabej signál musí stínit/rušit? Protože v nějakej moment jde signál přímo přes ně…
Nevím, s tímto nemám zkušenost. Po N km za podobnou překážkou… Na youtube sou vidět lidi co lítaj daleko, ale kolem drátů a jinejch vodičů moc ne a většinou je to na N tý pokus. Ne na první dobrou…
alfonz19:
„slabej signál“
– – –
Existuje možnost i bez signálu. Celá série v jednom kontejneru mohla mít v sobě instrukci, do kterýho kursu se otočit a letět těch několik km v příslušné výšce, dokud nezachytí obraz letadel.
corona9.6.2025 v 18:43
určitě jo. Já mluvím jen o tom, co je běžně koupitelné, viz článek. rozpoznání cílů pomocí extra lehké a dostatečně výkonného hw určo v nabídce není. To je můj point. Samozřejmě nepochybu je zbrojní průmysl má větší možnosti.
ještě jsme zapomněli kanály — digitálních je velmi málo, analogových více, plus se digi a analog překrývají. Jak je to s elrs/crossfire vysílačkama na 2.4Ghz jak a kdy se začnou rušit — to netuším. Tj. nějaká masová fpv akce na 1 místě je problém, protože komerčně dostupné vtx se musí řídit pravidly a prostor pro civily není velkej. A o nějakých armádních/necivilních vysílačkách, snadno a levně dostupných na běžném trhu, jsem ještě neslyšel. Ale i pokud máte dodavatele pořád to bude chtít nějak dotunit sw vysílačky a řídícího procáku, aby s tím uměl pracovat.
–> celý je to možná dobrý k banu RC hobby, to je celý, stejnej princip jako zákaz zbraní. Jasný, devítku je možný zapomenout na hajzlech v nějakým pajzlu, to je jasný a nepříjemný, ale i když se to poslední dobou stává nějak často, reálná hrozba to není.
alfonz19:
restrikce pro RC hobby bych se nebál. Už teď to má celkem přísný pravidla a ty lidi sebe a druhý hlídaj navzájem, protože nechtěj průsery od magorů, a naopak to jsou lidi, co by jako první tušili nějaký podezřejní, kdyby se někdo někde motal s vysílačkama a nějakejma bednama či bateriema.
Kanalu si udelas, kolik chces a kde chces. Naladim koncaky na 723,37 MHz a co jako? FHSS udelam s tabulkou 50 kanalu s nepravidelnym krokem a skakat si mezi nima budu, jak mne napadne.
Vim, o cem mluvim, zivil jsem se komunikaci pro armadni ucely par let.
úplně v pohodě. Já jen říkám, že úplnej dement to neudělá a neví co je to fhss. To jsme ještě brali, ale já už to nerozšířím na to, aby ti nedocházelo ke ztrátě paketů a abys měl ideálně garantovanou a nízkou latenci a vůbec se to dalo pro fpv použít.
Můžeš mít naprostou pravdu, ale přesto myslím, že to zásadně podceňuješ. Tak či tak, ještě jednou; to že víš jak na to, jako někdo kdo se živil armádní komunikací, tě diskvalifikuje z množiný úplných dementů o kterých mluvil článek ;)
Jasne, on je taky rozdil, jestli si muzu dovolit ztratit paket, nebo ho prijmout domrvenej (obraz z5) a nebo ne (rizeni tam).
Atd.
Bez konkretniho zadani to nema cenu dal pitvat.
určitě. Problém je v tom, že když třeba trefíš větev, kterou jsi neviděl, tak to spadne. Což není na mission-sukces úplně ideální. A zrovna rozesírající se analogové video ty větve docela skrývá. Pokud tam ještě přidáš, že máš obrazovek/s málo a někdy částečně chybí úplně, protože se ztratil/zarušil paket, tak to není dobré. Toto asi nevadí, jak jsem psal, pokud seš kilák nad zemí. Ale pokud letíš kilem 5 metrů nad zemí, může to zamrzet hodně rychle.
Pokud bude rozliseni digitalu nizsi, nez je tloustka te vetve, tak pak Shannon s panem Kotelnikem tou vetvi sejmou letadelko take. Analog ma nekdy vyhodu prave stran „teoreticky nekonecneho“ rozliseni, pokud je ovsem nad uroven sumu. A digital obracene. Neni to o tom, jestli analog nebo digi, je to o tom, jak dobre se to udela a co je pro danou aplikaci vhodnejsi. Zasadnejsi vidim vhodny typ modulace na nosnou, nez zpusob vzorkovani obrazu. Ale to uz jsme o5 u toho pitvani.
tam už se stejně nechytám, takže v pohodě (nechytám se už i o dost dříve ;) )
Shannona s Kotelnikem pošlete do důchodu. Už DJI mini umí letět k objektu a před ním sám zastavit. Vám jen stačí ukázat na objekt a dron k objektu doletí. Pak už nikoho zpoždění netrápí a satelitní spojení je dost rychlé aby jste každou vteřinu dostal jeden obrázek a případně ukázal kam letět dál.
I ty ruské drony nemusí být posledních 80m pilotovány. Od sledování objektu k naražení do objektu je jen malý krok. Operátor ukáže na objekt a dron do něj řízeně narazí.
Jasne, vsak to vubec nezpochybnuju. Debata byla o moznostech prenosu videa a rizeni. Pokud je finalni faze autonomni, pak je to mimo predchozi diskusi.
Tahle ficura finalni faze uz dneska diky vykonnym procesorum neni tema.
JaFo10.6.2025 v 20:44
Sysop10.6.2025 v 21:10
technicky možný — jo. Civilním dronem ne. Zejména DJI má třeba nepříjemnou vlastnost, že jde vypnout otočením naruby. Takže běžní uživatelé mají problém u menších strojů, že jim na to foukne větřík, otočí to, a ta sranda si myslí, že to uživatel vypíná (100 metrů nad zemí, pochopitelně) a zhasne motory. Není ideální. — Význam fpv je to, že umí rychle kličkovat. Pomalý let po přímce je možný, ale není ideální. Ale ano, pokud na basce není žádná protivzdušná obrana, je to asi jedno. Taktéž má vyhýbání se překážkám, tj. může se zastavit sám kde nemá atd atd. Tj. v civilní verzi více problémů než výhod. Kromě průzkumu, jak psal kdosi jinej, kde hlavní výhodou je cena/dostupnost/snadné ovládání.
Pokud už se bavíme o možnostech mimo civil, tak i civilní drony maj dnes ‚GPS‘ (+čínské/ruské atd.), která chytá 20+ satelitů a minimálně to vypisuje s přesností na 7 desetinných míst, tj. přesnost na centimetry. Pak netřeba řešit obrázky a jejich rozpoznání; satelitní snímek, nastavit souřadnice a prostě se to pošle na dané místo. Pokud by bylo zarušeno a nechceme spoléhat na gps, pořád možno nasvítit laserem(ze země, jiného dronu), na kterej se sebevražednej autonomní zaměří. Přesnější než obrázky. Pak by samozřejmě šlo: fič tímto směrem 3m nad zemí(ne baro senzor), po 3km pak ostře do 20m, lock, a za IR/laser nasvícením. Operátor ovládá pár dražších větších dronů či vojenských lepších hraček, kterejma označuje, a odněkud lítá ‚levná munice‘ jedna za druhou.
Kdyz jsem byl pred par lety v Bejrutu, povidam kamosovi, ze na letisti mne cekat nemusi, ze zavazedla poslu tagem a rad se projdu. Zajimalo ho, jaxe tam chci vyznat. Po mem sdeleni, ze „normalne s navigaci“, az se dosmal, mi rekl, ze navi ma v Bejrutu chybu cca kilometr, tak abych se nedivil, az dojdu nekam do prdele…
Chapu, ze satelitni system si nastavi majitel a obracene zase protistrana to bude rusit, sec ji zdroje a anteny staci.
s toudle poloautonomiou je přece naprosto fpohodě ai ovládání celejch hejn; už ai rejžáci před mnoha lety s čistě civilníma lítafkama demenstruovali různý ty svjetlolejzrový šou ze stovkama lítafek současně, nevěřím ani na sekundu že verze s armádním řízením by nešlo třeba vovládat nekolik lítafek najednou na jednom kanáĺe, případně stylem master-slave (vovládá se jedna a ta dalším nekolika vokolo udává směr, přičemž na vzdálenosti v metrech dosvítí cokoli na jakékoli frekvenci); ljétaljo je velká věc, i dyž poletijou nekolik metrů vod sebe, tak ho nejspíš trefijou, a reálný poškození voproti propagandistickejm kecům ukazuje, že to s tema zásahama (minimálně vedoucíma k totální destrukci) zas tak slavný nebylo, takže s pravděpodobností hraničící s jistotou tam neco podobnýho použitý bylo, rozhodně to nebylo že každou lítafku nekdo řídí celou dobu letu, pak veme další, atd.; vod začátku žasnu, jak neskonale naivní kraviny vo tom, jak to tam naváděli jednu po druhé hodinu a půl, tady vymejšlíš tvl
Behemot11.6.2025 v 9:45
jo to určitě jo. I civilní letový kontrollery maj 16 kanálů, přičemž potřebuješ 1 zapínací (omezení sw ) a 4 osy. Takže hodně je volnejch. Ale při řízení hejna je hodně duplicity i na těch to pěti, plus s minimální úpravou v sw tam zakóduješ více informace. Toto je asi pořád snadné i v civilním sektoru, ale už si musíš trochu vyhrnout programátorské rukávy. Kód jsem neviděl, ale zrovna toto by nemělo být těžké.
V civilu dron nesmí automaticky letět.
Mimochodem rusové vyvíjejí dron, který si sám najde cíl. Možná to už amíci dávno mají.
Asi se vypustily drony a každý letěl podle přednastavené trasy. Tu trasu pro každý dron mohli zadat třeba hodinu před vypuštěním podle obrázku z družice. A posledních pár metrů dron už do cíle z trasového bodu doletí sám.
Pak to nikdo nemusí pilotovat. Třeba dronové hejno v Dubaji dělající obrazce na obloze by lidé upilotovat nezvládli.
ad: v civilu nesmí sám letět. V eu ano. Jinde nevím. Ale zrovna toto by mělo být relativně snano proveditelné – bavímeli se o waypointech. Ale nemám praktickou zkušenost.
najde si cíl sám — tomu moc nevěřím, ne na malech letadélkách. Ani tesla nerozpoznává bezchybně a silnej procák na malé létadlo nedáte plus nevim jestli je to easy v chaosu bojiste. tomu neverim.
Tak může snad navigovat podle kamery z dronu. Tyhle hračky to umí.
https://www.temu.com/search_result.html?search_key=drony&search_method=user&refer_page_el_sn=200010&srch_enter_source=top_search_entrance_10005&_x_ns_irclickid=Tht0YmVGCxyKWMt1QBUA%3A154Uks11-SRHU6MUs0&_x_ads_account=18350&_x_ads_id=1580294&_x_ns_iradname=Online%20Tracking%20Link&_x_ns_iradsize=&_x_ns_prodsku=&_x_ns_irmptype=mediapartner&_x_ns_sharedid=&_x_ns_ts=1741386226231&_x_ns_randint=41970&_x_ns_adtype=ONLINE_TRACKING_LINK&_x_ns_irmpgroupname=„ag“%2C“US“&_x_ads_channel=impact&_x_ns_mp_value2=&_x_ns_mp_value3=&_x_ns_irmpname=Opera%E2%80%8A&_x_ns_irpid=1943907&_x_vst_scene=adg&_x_sessn_id=qj8v5i5pox&refer_page_name=home&refer_page_id=10005_1749464038844_302mcsa5m7&refer_page_sn=10005
ok, cokoli co začíná temu asi můžeme z jakékoli diskuse snadno vyloučit. Tyhle hračky to fakt neumí.
To o čem se bavíme, že by to možná mohlo umět, kdyby se to dostalo do ruk někoho extrémně schopného, jak co se týče radiokomunikací, programování, letování, ladění výsledku atd., tak to stojí tak 20-30 litrů za letadélko, jedny brejle počítejte 10-20 vysílačka pět. Jedna baterka tak trojec. Jedna nabíječka 2-4. Počítejte 50kcz v minimu, bez jakýchkoli hw úprav a výbušnin. A za tuto cenu si říkáme, že pochybujeme, že je to proveditelné s běžně dostupným hw.
Pokud vaše řešení zahrnuje něco z temu za 478,— je to řešení jistě nereálné.
Jasně, však je to jen o navigaci a kamerce „pilotovi. Na to jak je zaskočili určitě rušičky neměli. A puštěné furt je určitě nemusí aby „svítili, brrr.
nevím jak si to představuješ, možná teda jen nerozumím. A jak jsem říkal, já o tom vím relativně (ne k běžné populaci) velmi málo.
ještě jednou k signálu vysílačky a vtx: pokud zaletíš za kopec, game-over (ověřeno ;) ) Ani tlustší barák nedělá dobrotu. Třeba náš má 10×10 a mým nejmenším letadýlkem(80g?) ho neobletím. A větším taky ne, protože riskovat ztrátu signálu a případně někoho posekat, ale ten by to asi dal; ten malej je jak hovado u vody :D Už 100 metrů běžně hustýho lesa není dobře prostupné pro signál. Tj. jak jsem psal; buď museli být ideálně na kopci s přímým výhledem na základnu — a pak je trest pro velitele základny OK, anebo prostě při finálním přiblížení pravděpodobně nemohli mít signál — a to se bavíme JEN o lese. Pořád je ještě třeba přidat: vzdálenost 2km, velmi zarušené prostředí elmg smogem jakékoli základny a TEPRVE pak aktivní rušení. Tj. je to ve slupkách: problematické-velmi problematické-extrémně problematické-děláte si ze mne prdel?
nevím jak funguje rušička dronů. Pokud nemáš šifrovanou a chráněnou komunikaci (jsme znovu u off-the-shelf produktů; ano, chtěl bych 1x dron na focení rodiny s šifrovaným přenosem řídících dat a samoopravným protokolem, prosím!), tipuju že stačí chvíli posílat náhodné hodnoty na aux kanálech a ono to spadne. Sofistifikovanější útok ví, že běžné vysílačky posílaj na freq xyz, a aux 5 je arming (IIUC standard) a prostě pošleš nulu a spadne to. Nepotřebuješ posílat nějaký silný signál, rozhodně nic silnějšího než co tam už maj pro letadla, když dron nijak nevaliduje od koho signál dostává. Ale toto je jen laické tipování, jak by to mohlo fungovat. Ale kdyby toto nefungovalo, signál velmi rychle slábne a veřejné dostupné vysílačky dávaj 1W v maximu, což po 2km je nic moc a 1W v místě útoku to prostě přeřveš nějakou pár mW vysílačkou obránce. Netřeba velkých výkonů.
Určitě, tyhle hračky chodí na wifinu ale zahlédl jsem i wimaxy na 30. km. Ale motat se okolo „grilovačky bych tedy nechtěl.
Uvazujes uplne spatne.
1) Neni pravda, ze za kopec se nedohulakas. Je to jen o volbe frekvence a typologie komunikacniho tunelu. Dohulakam se, kam chci, klidne do uhelneho dolu. Je to jen o penezich.
2) Vsechny rusicky funguji podobne – zajebat nejake freqence bordelem. Nejlepsi obranou je FHSS, ktere je sirsi, nez cele pasmo rusicky. Zadna rusicka, co znam (snad krome bourky) nezarusi spolehlive cele pasmo VHF/UHF. Na to proste nema vykon a navic by sestrelila i to, co neni potreba.
3) Jen uplny blazen by postavil dulezitou vojenskou akci na nejakych kupovanych civilnich komunikatorech. Zejmena, kdyz se vi, ze Rusove jsou nejlepsi na svete stran rusicek na cokoli.
4) Vykon vysilace je jen jeden z faktoru a dokonce ani ne ten nejdulezitejsi. Mnohem dulezitejsi je rozdil vykon na antene-citlivost prijimace, zisk anten a citlivost komunikacni metody k ruseni. Tim myslim treba vypadky byte v paketech. Pokud pro spolehlivou komunikaci staci nejakych 30 dB a mas qalitni prijimac s citlivosti nad -110 dB, pak nepotrebujes ani ten Watt na antene.
5) Sifrovani v ramci treba 16bit CRC uplne staci pro eliminaci zarusenych paketu. V ramci teto jedne akce nema smysl uvazovat specialni rusicku, ktera by prevzala rizeni tech qadrokopter nepritelem. V pripade, ze by neco takoveho hrozilo, pak naprogramovat DeadMan s prenosem kontrolniho paketu v nahodnem miste se samostatnym HW klicem v kazde qadrokoptere (programovat spolu s FW). To ukrast nelze.
Sysop10.6.2025 v 7:00
ale mlho … to omezení dal článek sám, který uvažuje běžně dostupné zdroje, běžně dostupné FPV, a dementa kterej to dá dokupy. O tom píšu. Že je to pičovina. Tj. ke všemu co píšu si přidej toto jako prefix. Samozřejmě že s rozpočtem a know how to jde, i udělat si relay na jednotlivých dronech abys dosvítil za kopec není žádná věda. Atd. atd. Ale toto není možné v uvažovaném kontextu.
Pohybujeme se i v kontextu, kde coolovi fpv dron z temu za 500czk dosvítí wifinou na 30km. To není real. Ano, existujou free projekty, který lítaj skrze openrc (či jak se to menuje) pomocí wiki kamer, ale to je ještě horší a těžší než běžně dostupné věci, které jsou o pár řádů dražší a ani ty by nefungovaly bez extra modifikací.
Nebavíme se o tom, jak to udělat a jak by to asi šlo s ∞ penězi. Vyvracíme tvrzení článku, že běžným fpv dronem něco podobného uděláš. Je to něco jako jet běžnou fábkou rally na nejvyšší úrovni. Anó, je to ‚běžná fábka‘, u které ‚běžný a úplný dement‘ vyměnil 90% součástek, a nějak náhodou měl na to know how a prachy. Najednou ta běžná fábka není vůbec běžná a svede ji řídit jen někdo ne zcela běžný a dementní.
Jotaaak… no tak to nejsme vepri.
Sice to vypada na extremni redundanci (v jednom kontejneru 36 letadylek a kontyse byly vzdy minimalne 2), ale i tak to nebylo neco z Temu.
Jo, nejdelsi digitalni spojeni na letajici kram jsem udelal 42 km, ale to bylo za idealnich podminek. S tim stejnym kramem udelat dva kilaky v mestske zastavbe utopie. Vykon 28 dBm na antene, 915 MHz.
tak pokud se vrátíme do čr, dělat v městské zástavbě cokoli jen podporuje zabanovat rc hobby. Tj. ideálně to nedělat ani s legální kategorií; pokud to lidi bude srát, budou to chtít banovat. Šmíráci s DJI nám moc nepomáhají.
Mimo město do dáli je to taky ilegal, tak to nebudeme probírat, a každopádně je to spíše technologická výzva. Čučet na téměř nehybnej obraz je celkem nuda. Já si radši zalítám někde mezi stromy atp.
https://www.youtube.com/watch?v=PX5OARoNFpg
https://www.youtube.com/watch?v=PX5OARoNFpg
Někdy se asistent přidává :-))
cool11.6.2025 v 2:24
tady těch stromů moc nebylo a letěl rovně; ale pokud ve full acro vletíš rychle do hustší části lesa, mozek je s tou situací velmi nespokojen — absolutní nestíhačka. Ale já jsem špatnej, to co ukazujou nějací machři na YT je z jinýho světa
Viděl jsem recenzi těchle šmejdů, tak třeba: https://www.youtube.com/watch?v=v81ZQDAajsk. Létá to tak maximálně 10m od operátora a to ještě kdoví jestli. Po překročení 10m to samo spadne popř. uletí. Ani slabému větru to neodolá. Má to stejnosměrné motorky s kolečky a ta se po chvíli pokazí.
Pak zjistíte, že na tom je špatně úplně všechno a musí se to koupit několikanásobně dražší. Třeba DJI Neo je 10x dražší a ten už odolá větru 8m/s. Ale ani ten není dimenzován na bojové úkoly.
Kdybych dostal statni zakazku na takovouto qadrokopteru, pak bych:
– pouzil co nejlehci motory, ktere daji maximalni vykon po omezeny cas i za cenu nasledne destrukce – opotrebeni, prehrati.
– nektere qadrokoptery bych pouzil jako retlanslacky, neco jako Mesh, ale udelal bych to na vlastnim protokolu na vice kanalech, ty by startovaly s prvnimi utocnymi a po trase vybudovaly komunikacni tunel. Dosah nekolik km resitelny.
– freqence rizeni nekde, kde je v miste dira a klidne s delsi vlnou, antena bloncajici pod qadrokopterou neva. Co treba neco okolo 700 MHz? To se bude v terenu a blbym picasi chovat urcite lip, nez 2G4
– prenos videa klidne v pasmu GHz, ale neni nutne. Ostatne CCIR pohodlne frci od 470 MHz (tech par kanalu pod ted neresim), tak co. Rozhodne bych peclive vybiral diry a udelal FHSS s rozkmitem treba 150 MHz, to pro dratovou antenu nebude problem, problem to bude pro rusicku.
– Aku samozrejme po celou dobu v kontejneru dobijen pres kablik, co se pri startu vytrhne. Predpokladam, ze mam poradnej budget, takze na aku bych nesetril.
– konstrukci draku standardni, cas vyvoje bych investoval do elektroniky, motoriky a vhodne trhaviny.
– Stacilo by mi 6 lidi a 6 mesicu.
@Sysop
jste přijat.
Jako velitel dronové sekce AČR dostanete 10 miliard a 10 měsíců.
F35 někomu přeprodáme.
No, jde o to, aby kdyz to pujde pres ty tri firmy, jako obvykle, aby mi z tech 10 mld nakonec zbylo aspon 10 mega na vyvoj.
@Sysop
já jsem takový inovativní.
Celý projekt bude na Vás.
Jestli Vám něco zbude, nemusíte to vracet.
Náklady na výcvik a mzdy operátorů půjdou mimo budget.
Nějak těch 2.5~5% utratit musím(e)! ;-)
Jako „stínový ministr z opozice“ to posvěcuji :-D
Též hlasuji „za“.
No… ja tady radeji vlastni zkusenosti z obchodovani s vojenskym matrijalem ventilovat nebudu. Jsem rad, ze jsem z toho kolotoce vystoupil a radeji budu drzet hubu.
Na něčem podobném jsem kdysi měl dělat. Jenže to muselo být smeteno, protože k technikům se peníze už nedostaly.
Tenkrát armáda chtěla RC letadlo na cvičné střelby, jenže s rychlostí letu 400km/h. Jenom pro ten pohon zjistíte, že žádný běžně dostupnýmodelářský motor takovou sílu nemá. A vycházelo nám, že to bude mít poloměr zatáčení kolem 700m.
cena vyšla taková, že to odradilo.
Asi bych si spíš poslechl někoho, kdo tomu rozumí: https://www.youtube.com/watch?v=I9BhBi-0-tY
Část CIA si dělá co chce (operace, které vláda následně popře). UK MI6 taky. A že by z toho mohla být jaderná válka je jim celkem jedno.
Do toho máme ve vrcholové politice stále větší idioty, kteří nedohlídnou důsledky svých činů.
Na závěr tu máme masu voličů-oveček, kterým je všechno tak nějak jedno.
Tohle je vražedná kombinace a je vlastně ještě zázrak, že k jaderné válce nedošlo…
Opat vam dam „bratia drahi“ priklad od nas a ako sa to ma spravne robit .Nevyplakavajte tu stale :) minister obrany kaliboy nakupuje obranu techniku za v bratru peknych 150mld korunek . blackhawk sem blackhawk tam. Cim drahsia a zbytocnejsia tehcnika tym lepsie…pre neho…drony su moc lacna technika, tak sa neda tolko ujebat tolko cashu
Řešit jestli to letadlo je nebo není archaické nemá moc smysl. Pokud to letadlo k něčemu sloužilo, nyní neslouží, a je potřeba to patrně nějak vyřešit. Nebo pracovat s tím, že tohle už nemáš.
To je jak když ti soused při rekonstrukci baráku rozbije starou střechu. Ano, je stará, možná i archaická – ale pokud sloužila k tomu aby dovnitř neteklo, musíš nějak vyřešit aby dovnitř neteklo. I za cenu toho, že bude třeba mít novou střechu.
Tendle příměr by nekulhal na všecky tři nohy pokud by bylo běžný mít pár desítek střech nad sebou, kdy ztráta nejakýho množství by tě fakt netankovala…
No, mně to celý smrdí předem připravenou habaďůrou… Prý se ta operace připravovala dýl jak rok. A jestli v něčem Rusové vždy vynikali, tak to byla rozvědka. No a z několika desítek zničených letadel jsou najednou 4 bombardéry a jeden transport… Trochu málo na tak úžasný úspěch… Plus několik napůl sešrotovaných strojů. Tak si jen tak spekuluji, že na ty stojánky natahali povětšínou stroje do šrotu, což se ze satelitu tak jednoduše nepozná, a čekali, až Alzák za pomoci Britů rozjede tu úžasnou operaci. Kterou zbytek světa vnímá jako teroristickou akci a kterou dodali Rusku casus belli na stříbrném podnosu. Je to spekulace, ale i Trumpova reakce napovídá, že není tak úplně nepravděpodobná…
Závěr D-Fensova povídání je logicky i ideově zcela košér, klidně podepíšu.
Méně uspokojivá však je vata předcházející závěru, doporučuji čerpat z odbornějších zdrojů…….
A ještě doplním o mimořádně pozoruhodnou skutečnost. Každému Joudovi i Ichtylovi, ba i bohnickému pacientu je nad slunce jasnější, že nejpozději v roce 2023 měla AČR, MNO a s nimi fšichni politici, kteří mají plnou hubu kydů o obraně státu (poklidného dojení poplatníků), horečně pracovat na obranné doktríně s ohledem na potřebu technologicky nových druhů vojsk, včetně nových zbraní/techniky.
Realita? Klídek, pyjánko, zápas o koryta a penězovody, škubání medvěda, recyklované účelové kauzy (Čapák), propaganda, manipulace, zlodějničky, defraudace (Dozimetr), zelené a pumpičkové náboženství, opulentní utrácení za násobně předražený šrot, co už prokázal svou technickou nekvalitu, koncepční zastaralost a bojovou nevýznamnost s tendencí stále klesající, trenky se státním znakem, zdobený kudličky a šavličky, totální nekompetence, lhaní online facetoface, a tak. K umlčení sílícího hlasu lidu i některé opozice byl stvořen špenátovým mamlasem na pozici NGŠ jakýsi blábol, soudě podle neutajované části, zvaný Doktrína, který je poskládán z mírně aktualizovaných jalových frází, které používal k omámení voličů už bolševik. Před ním asi i Pepa Géblsů, ale to já ještě nepamatuju.
„Bezpilotníky“ byly nepochybně pilotovaný v přímém rádiovém dosahu, čili z nějakých vozidel nenápadně zaparkovaných poblíž akce. Že to bylo jinak je čirá propaganda GRU/SBUšenců, sbaštěná i s navijákem majnstrýmovými veřejnonápravnými medioty (za úplatu). Stejně jako 41ks / 35% ruského strategického letectva našrot.
Obraz z kamer mohl být synchronně přenášen skrz běžnou telekomunikační infrastrukturu do kanceláře Pyjáno Vegetables jako srajler, čímkoliv kamkoliv, třeba až do asshole, páč u toho nevadí reálné zpoždění přenosu na takovou dálku (přes tolik přenosových prvků digitální telekomunikační infrastruktury), které může být řádově vteřiny. Ne tak přímé vedení hejna na cíl. Nezbytná komprimace v nějakém videoformátu a šifrování, překódování na různé protokoly užívané jednotlivými vrstvami mezinárodní (globální) infrastruktury a o5 z5 při paketovém způsobu přenosu (data jsou v komprimovaných balíččích nacpaných do definovaných časových úseků za použití mezipamětí a pokud nepřijde potvrzení příjmu paketu, jsou opakována, na konci se z toho skládá zase souvislý datový tok) i při využití dopředné (zrychlovací) komprimace a dekódování prostě zpoždění způsobí.
Kdo šmatlafónoval někam za velký louže určitě postřehl, že odpovědi jsou nějaký pomalý, a to hlas je v objemu přenášených dat řádově menší tok, než hejbací obraz.
Je celkem jasný, že to byla operace, kterou lze provést jen jednou a že přijde citelná odveta i v případě neúspěchu. Soudruzi GRU/SBUšenci nemohli nechat ve hře náhodnou poruchu telekomunikační sítě, která při počtu zapojených aktivních prvků vůbec není vyloučená (viz pravděpodobnostní matematika) a ve válečné zóně navíc očekávatelná.
Operátorovi (operatérovi..) to zpoždění komplikuje ovládání jednak tím, že vidí co bylo před x vteřinama a jednak povel, který zadá, dorazí na motory lítafky za dalších x vteřin. K tomu ještě nejistota, jestli na místě není něco, co frekvence používané qadrokoptérama nebude rušit, páč na konci chcaje-nechcaje to rádiové spojení být muselo. Zdaleka to nemusí být jen rušení záměrné, ale i náhodné od nějaké vymazlené chčínské elektroniky. Např. průmyslové pohony ranných generací, kde se z cenových důvodů zanedbávalo odrušení, dokázaly znemožnit příjem rádia i TV v okruhu několika stovek metrů i v místech s velmi silným signálem veřejnonápravných vysíračů.
Pavučinu plánovali půl druhého roku a byla relativně úspěšná. To vylučuje, že je to dílo idiotů (samotných banderistánců), kteří by podcenili značné riziko plynoucí z globálního telekomunikačního systému. Nevěřím ani na použití Hvězdnejch Linků, bo Élon to tak daleko do RF určitě nepouští, páč na Rusy jsou uvalený henty sankce (pokud to tam stříká, Rus to sichr ruší), a i tam to zpoždění je. Pro vysokou pravděpodobnost zásahu sice lze použít nějaký elektronický automní ekvivalent gyroskopu kombinovaný s korelací obrazu z kamery s uloženými daty, ale to vyřeší řekněme poslední stovku metrů s nějakou přijatelnou pravděpodobností zásahu nad 50%. Ale do vizuálního kontaktu to musí dostat operátor, jinak ta pravděpodobnost účinného zásahu rapidně klesá.
Jakékoliv mudrování zkušených uživatelů qadrokoptér, ať už modelářů – závodníků nebo hračičkářů, anebo profíků kameramanů či sledovačů, šmíráků a měřičů čehokoliv na ŽL, jede mimo sanitární porcelán. Armáda není trvale nepřekročitelně omezena žádnými civilními zákony, neřkuli předpisy a nařízeními. Když usmrtí bojovník, natož banderovec, není to vražda a nikdo to ani nevyšetřuje, viz Dům odborů Oděsa. Nějaká kmitočtová, modulační nebo výkonová omezení a rozdělení pásem k různým účelům je nezajímá, páč chtějí být lepší, zabít protivníka a sami přežít, to jim žádný zákon nezajistí. Je naivní uvažovat o komerčních technologiích dostupných na běžném trhu.
Pro armádu, která platí oproti civilním spotřebitelům řádové násobky Ešopových cen, udělá každý výrobce a obchodník, co jim na očích vidí. Vzájemná telemetrie a řízení, včetně obrazu do virtuálních brejlí operatéra, probíhá formou širokorozprostřeného spektra anebo frekvenčního skákání v milisekundách po tisících frekvencích na jakýchkoliv UHF/SHF pásmech a takovým výkonem, jaký si objednatel zadá. Pro odposlech běžným, teda jednofrekvenčním úzkopásmovým přijímačem nejsou naprosto zjistitelné, ale kdo ví, která bije, registruje jakoby zvýšený šum. Toť vše.
Na stejném zázraku jsou dnes založené armádní vysílačky, které nepotřebují ani žádné šifrování a přesto nejsou při krátkých vysílacích relacích odposlouchatelné. Samozřejmě mají dnes digitální zpracování zvuku a tudíž navíc šifrování nabízí z principu. Takže ani hodinoví žvanilové, kteří tím nabídnou nepřátelské AI odhalení vysílacího i modulačního schéma a zachycení dat, nakonec nic nemůžou prozradit, ani kdyby chtěli. Prolomit šifrovací algoritmy v rozumném čase žádá takový výpočetní výkon, že je v polních bojových podmínkách prakticky nemožné.
Ta širokopásmovost také ztěžuje rušení, protože je nutno zamořit celou použitou šířku pásma rušením (šumem nebo náhodným datovým tokem) s intenzitou více než 3dB nad rušeným signálem v místě dronu (rušeného přijímače). A k tomu nezarušit vlastní, protože taky musí někde vysílat, když bojují (brání se náletu). Takže to není žádná prdel, nezbytná inteligence, odborná erudovanost a výcvik specialistů zasahuje až do vysokoškolských úrovní a trvá dlouho, včetně praxe, než jsou efektivní. Ostatně u těch droních operátorů to je podobné, jejich ztráta je citelná a špatně se nahrazuje, proto jsou lovnou zvěří protivníka.
I na Alíku jsou k dohledání širokopásmové UHF/SHF VF zesilovače např.od 0,8 – 3,5GHz s výkonem až 15W, přičemž u nich bývá výrazně uvedena hmotnost, rozměry a spotřeba energie… K tomu různé SDR přijímače, u kterých je jen věcí SW jak to bude vysílat a co přijímat.
Letecké základny nejsou v horských roklích, ale v otevřeném plochém terénu, vizuálně pozemsky kryté lesními porosty alespoň z některé strany. Ukrýt operátorské auto v roští a vystrčit samotné antény nad anebo vedle, případně vylézt s aparátem do okrajového křoví je muška jenom zlatá a zajistí dosah deset km jako fík.
Bojové FPV a sebevražedné qadrokoptéry nebo plošníky UAV nemají s komerčně produkovanými hračkami mnoho společného, vyjma některých součástek a vzhledové podobnosti. Jinak jsou vyráběny co nejúsporněji, sere pes na dyzajn, speciálně pro nosnost, nebo rychlost, případně dolet a obsahují zcela odlišnou vysílací a přijímací část, mechanika je hmotnostně minimalizována, účelu podřízená je i logika a automatizovaný let podle souřadnic a obrazu cíle.
Technicky a fyzikálně negramotní medioti to naprosto nechápou. Když se ale objeví zmínka, že si nějací bojovníci ze zákopu koupili za vlastních 25$ na Alíku komerční hračkovou/sportovní qadrokoptéru s kamerou, nejlépe dji nebo Mavic, páč je to ideální způsob průzkumu okolí zákopu, jestli je čistý vzduch, a nezbylo na ně z přídělu, pak chytnou medioti pocit znalců. Fšecko hned vjedí, vždyť si s tím hrajou doma jejich děti, případně to viděli u nějakýho speciálního kameramana. A začnou chrlit vlhký a pitomý halucinace smatlaný ze všeho dohromady, jak tanky ničí Mavicy a podobně. Větší komerční qadry, zejména ty s dobrou kamerou a gimbalem, čili zrovna dji a Mavic, se však dobře hodí jako průzkumné nebo pozorovací k navádění těch FPV útočných a sebevražedných nebo dělostřelecké či minometné palby. Majím jen zákaznicky změněnou vysílací / přijímací část a vykuchaný hračičkový píčoviny, stejně je nutné jejich vedení živým operátorem. Opatří se maximalizovanou baterkou, co unesou, aby vydržely v luftě nejméně půl hodiny, žádnou munici nenesou a startujeme. Lítají tak vysoko, že je problém vzhledem k mrňavosti je vůbec okem zaregistrovat, natož něčím sundat. Rušit je není problém, ale automatizovaný návrat do místa startu nepotřebuje žádný signály a příjem obrazu v místě operátora rušený není. I přes zákaznickou úpravu vyjdou násobně levnější, než ty bojový bombardovací nebo kamikadze speciální, což jsou kategorií zbraně. A to se, Horste, vyplatí.
Víka z kontejnerů pravděpodobně sundavali vyškolení a motivovaní (zaplacení) člověci, protože ležely poměrně ukázněně vedle na zemi. Při dálkově iniciovaném procesu by se víka jen odklopily a zůstaly viset na kontejnerech, cokoliv jiného je příliš složité a energeticky náročné, případné odhození výbuchem přiláká pozornost a navíc je nebezpečné pro vnitřní náklad. Bylo také nutno nějak kvalifikovaně a spolehlivě odpojit tu nabíjecí / udržovací fotovoltaiku a nezkurvit nic uvnitř. Taky možná provést ještě nějaké aktivační úkony. Navíc manipulaci s tím ocelovým víkem nezvládne jedinec.
Takže odhaduji spolupráci řidičů tahačů a pilotů i následný koordinovaný úprk několika jinými auty od těch tahačů s návěsy, páč jak dokládají videa, jejich počínání stejně neuniklo pozornosti a měli nakvalt. Taky to vysvětluje, proč neodpřáhli tahače a neujeli v nich – bylo by to zdržení a tahače to první, po čem by Rusové šli.
Zašili se někde do roští, udělali ekšn a připravenejma cestama sofort pryč, každej samostatně, možná s použitím veřejné dopravy a střídáním vozidel.
Ad TU95MS:
RF si je nechává na dožití a pro překlenutí do nástupu jejich náhrady ještě nechalo zmodernizovat na verzi TU95MSM už jen 18-20 kousků z posledních sérií. Modernizace spočívá především v konverzi na nové letecké zbraňové systémy, než bude dost nových letadel již konstruovaných přímo pro tyto systémy (TU160M). Ale jak je v Rusku národním DNA znakem, jde to ztuha a mnohem pomaleji, než by si gosudar přál:
https://1url.cz/RJo6p
K tomu si ale dovolím pochybovat o všeobjímajícím argumentu „dávno se nevyrábí“, neboť válečná ekonomika obnoví výrobu (modernizovanou) čehokoliv, pokud je to pro budoucí úspěch žádoucí. Což tady ale neplatí. TU95MSM jako STRATEGICKÁ zbraň ale vůbec ještě nejsou úplná sračka, jsou totiž jen aeromobilní nosič a vypouštěč strategických ničidel, která jsou rozhodující (jak vidno v Sýrii a Ukrajině). Problematická je ale jejich rozměrnost (pozemní úkryty, radarová stopa), praktický dostup dnes již na dolní hranici potřebného a nízká rychlost zaujetí pozice a opuštění boj. zóny (dobrý cíl dálkové PVO), takže je naléhavá potřeba tyto paramatry pro budoucno zlepšit. To však historickému konceptu TU95 nedovolují fyzikální limity, proto bude stejně postupně se skončením životnosti vyřazován a nahrazován obnovenou výrobou modernizovaného TU160M. Ztráta několika (6) kusů ze 40 provozovaných a dalších 20 odstavených na modernizaci je 10% z jednoho druhu a v celkové koncepci jaderné triády nemá pro strategickou schopnost odvetného ani prvního úderu téměř žádný význam. Ani v pustošení Ukrajiny, na kterém se TU95MS podílí jen jednotlivými kusy tuatam.
Zato jejich napadení ukravínci mohlo způsobit, že podle obranné vojenské doktríny RF mohlo být stisknuto červené tlačítko, takže je uvěřitelné, že Trump by něco podobného nedopustil a že sláma u kravína (spolu s neřízenými, zato řídícími tajnými službami fšech anglosasů) před ním chystanou Pavučinu ututlala.
Ad TU22M3:
Hle zde: https://1url.cz/GJoxq
a zde: https://1url.cz/PJox3
Je to sice také překonaný aerodynamický koncept, takže obnova výroby nemá smysl, ale díky solidním výkonům je dlouhodobě ještě perspektivní k modernizaci. Z asi 60 provozovaných a asi třicítky odstavených na modernizaci i generálku draků na celkovou životnost až 50 let přišli o max 4 kousky, = 4,5%, co napsáno shora platí násobně.
Zničené stroje TU95MS a TU22M3 dřív či později pro strategickou rovnováhu Rusko nevyhnutelně nahradí již zahájenou novovýrobou TU160M. Narozdíl od banderistánců má zdroje i čas. Kolik jich banderistánci zničí, o tolik víc bude TU160M vyrobeno. Navíc nelze odhadnout, kolik z nich je jen poškozených a budou řešeny přednostním nasunutím k modernizaci, takže se jedná jen dočasnou nepoužitelnost.
Pokud by ale došlo na stisknutí tlačítka, byla by významná část Zeměkoule, ne-li celá, nepoužitelná v jednotkách dočasnosti „jeden furt“….. Tomu se říká sociální zodpovědnost a mentální vyzrálost??
Ad TU160M:
To je ruská paralela k o rok mladšímu B-1 Lancer. TU160 je po všech stránkách větší a výkonnější, ale extrémní technologická náročnost výroby rozměrné centrální části draku a dalších částí z titanu nakonec způsobila, že Gorby udělal „mírové gesto“ a bylo vyrobeno jen 36 kusů ze 100 plánovaných (děnki došly) a drtivá většina 19ks zůstala na UK. Celkem z nich je po jedné havárii, 1ks v muzeu a 10ks s velikým nadšením zničených sešrotováním péčí USA, páč garance neutrální a nejaderné UK podle ústavy, že, teda jen do Majdanu, dokud se to hodilo do krámu (a velikém mrzení ve Fashingtónu, že UK zaplatila 9ks TU160 RF za dodávky plynu, bo UK kasa vyrabovaná), a Putinově dovýrobě ještě dvou dalších cca 16 stále ve službě RF. Narozdíl od B-1, kterých bylo vyrobeno 100 a 90 je operačních. Proto dávno před Pavučinou padlo rozhodnutí o novovýrobě modernizovaných TU160M, zatím objednáno 10ks, u kterých téměř jistě nezůstane, a které už také létají 3ks. Ale jak výše, jako vše v Rusku, jde to ztuha. Ostatně nejpokročilejší produkce na zabíjení jde ztuha i za velkou louží, všechny zbrojní objednávky v jůesej mají nejméně roční zpoždění (a dvoj-trojnásobné ceny).
https://1url.cz/ducsQ
https://1url.cz/8Joxf
https://1url.cz/FJoxs
Tož tak holenkové.
Když SSSR dal v 70.letech do Evropy rakety středního doletu SS20 a Američani podobné rakety Pershing, v západní Evropě vypuklo mohutné protiválečné hnutí, kdy se v Německu a Anglii budovaly barikády před americkými vojenskými základnami, aby tyto mobilní rakety nemohly vyjet ven. Dnes je to všem jedno. Tajné služby si dělají co chtějí a že to může eskalovat do jaderné války je nijak neznepokojuje. Do vrcholné politiky se stále více dostávají nezodpovědné a hloupé děti. No a voličům je všechno šumák. Tohle je vražedná kombinace….
Ubejva totiz lidi, co si minulou valku pamatujou. Syty hladovemu neveri, tak jednoduche to je.
BINGO!
Ale ne vyčerpávající.
Taky přibejvá hňupů a mentálně i morálně podvyživenejch individuí, který mají 80 bezválečnejch let klid na infiltrování až saturaci všech zákonodárnejch, výkonnejch, justičních a silovejch složek státu.
Velmi se obávám, že války jsou dosud nepoznaným, nebo nepřiznaným, nezbytným přírodním zákonem k deratizaci genofondu a údžby humanoidní DNA.
P.S.:
V Urputné Světočetnické Americe je to ještě dýl.
Je namístě bejt dopředpřiposranej, co bude, až se to tam dá do pohybu. Jisté náznaky už delší dobu probíhají.
Amerika potřebuje válku na svém území jako prase drbání. Aby konečně pochopili a na vlastní kůži zažili, co rozsévají po půlce světa.
JH: A co mají pochopit? Ti, co prohrají, kde udělali chybu? Co ti, co vyhrají?
Ti, co se proderou ke korytu, maji pocit neomezene moci a ti, kteri jsou za zdroj, dnes nevedi, co je pocit bezmoci. Valka bere moc tem, kteri ji ve skutecnosti nemeli a dava pocit bezmoci tem ostatnim raz dva.
Bohuzel, valka genofond nezqalitni. Obvykle ti, co ji vyvolali, se ji neucastni a preziji nekde v zavetri, vcetne ruznych svini. Obvykle to odsiraji ti obycejni. Asi by se muselo nejprve stanovit, jak pocitat qalitu lidskeho genofondu. Jestli podle dravosti ve smecce, nebo z hlediska souziti s ostatnimi.
Sysop: Pocit bezmoci lidi znají a tuším, že mu jich propadá stále víc, jen je mezi nimi mnoho těch, co se s pomocí různých šidítek snaží předstírat opak. Ti nejspíš vidí bezmoc jako příležitost, což jim zpravidla vydrží do fáze vyhoření, nebo u těch šťastnějších do změny priorit. Válka k tomu není potřeba, stačí i nemoc. U ní bývá dobrý genofond výhodou. Jakou mírou ovlivňuje dravost či schopnost soužití genofond jistě nevím, ale je pak asi možné vylepšit genofond výchovou https://rumble.com/v6ugc7n-vchova-fialajugend-v-echch-foltnv-tbor.html
Oprava…ovlivňuje genofond dravost či schopnost soužití…
Psisko:
„Do vrcholné politiky se stále více dostávají nezodpovědné a hloupé děti.“
– – –
V ČR je volí mediální přesvědčenci, naivkové a zločinní prospěcháři. A že jich tady máme…