Došla šťáva - zpět na článek

Počet komentářů: 228

  1. Stalo se mi něco podobného, ale tedy bez kouřových efektů. Palubka rozsvícená jak vánoční stromeček, automat v nouzáku, na baterce 10,5V. Jediné co nesvítilo byla kontrolka dobíjení… S nabitou baterkou dával alternátor skoro 14V, ale stačilo zapnout světla a rychle to spadlo pod 12V. Takže celkem jasno. Diody byly v pořádku, odešel regulátor. Druhovýrobu jsem nenašel, ale originál Bosch za 2,5 taky nebyla tragédie…

    1. Regulátor řeším teď na Guzzině, ale mechanickej, to je teprve černá magie. S regulovatelným zdrojem nastavovat napětí a přihýbat pružinky a kontakty. Ale přece takovou nádheru nevyměním za pár diod :)
      https://img.motofotky.cz/upload/images/forum/2021/14/558284_c4fd51be706017287b2cd80a38e60b9d.jpg

      1. vypadá to takle v podstatě jak relé

        1. Ono je to relé :-)

          1. Presneji receno dve rele …

            1. Tady tři ;)

        2. Klasický regler je sice crappy crap, který musíš furt štelovat, ale má jednu výhodu a to že můžeš, pomocí jemného ohýbání takováho toho nůsku, co předšponovává tu plochou pružinku, jemně doštelovat nabíjecí napětí a nerasuješ baterky.

      2. S těmahle krabičkama jsem se „natrápil“ za komančů :-) Začalo to utaveným kontaktem na cívce regleru u velorexu, pokračovalo to přes různé jawy a octavie až do š100. Pokud se ti regler nezačne tavit, tak vydrží hodně. Dobré je také ohlídat stav spínacího kontaktu.
        Ale zase s tímhle reglerem a s dynamen ti může být nějaká bomba likvidující elektroniku celkem u prdele :-)

        1. U mě zlobí to, že první regulační napětí bylo asi 14,5 a druhý 15,1 V, takže to přebíjelo a popravilo mi to baterku. Tak jsem přihnul zobáček pružiny a snížil to. Ale musím to ještě proměřit na moto.
          Jo, spolu s palcovým rozdělovačem by to asi vydrželo i Černobyl:)

          1. 15,1 není žádný přebíjení, to je normální ekvalizace. Musíš dolejvat destilu, nebo tam dej SLAčko, optimálně AGM.

            1. Na AGM je přímo napsáno max nabíjecí napětí 14.6 V. A ten regler by měl dávat max 14.4.

  2. To mi připomnělo akci Octavia II. Jednou žena volá, že nemůže odjet z parkoviště u nemocnice. Auto netočí, ani ťuk. Světla ale svítí normálně (přední). Udělal jsem tu hloupost, že jsem ženě poradil, ať nechá auto odtáhnout do nedalekého značkového servisu, vypadalo to na problém v elektrice. Auto odtáhli a začali diagnostikovat. Potom mi volali, že je přepálený svazek, co vede pod zadním prahem dozadu a nový náhradní díl od Škody stojí 140 000 Kč plus rozebrat půlku auta, aby ho vyměnili. Než jsem se nadechl, abych jim řekl, ať to auto (7 nebo 8 let staré tenkrát) hodili do nejbližší rokle a zapálili, tak mi řekli, že za desítku to zkusí nějak vystřihnout a napojit. Auto opraveno a jezdí dodnes (drobné problémy jsou jinde).

    Nejspíš páteční výroba, svazek nebyl správně uchycen a pod prahem se prošoupala izolace. To by bylo pochopitelné. Až když jsem o tom později přemýšlel, došlo mi, že svazek nejspíš přepálili v servisu. Našli vadnou pojistku, vyměnili, praskla. Dali silnější, praskla. Dali hřebík a z auta se začalo kouřit. Žena po vyzvednutí auta ze servisu hlásila smrad spáleniny, který při originální závadě nebyl přítomen.

    Plyne z toho několikeré poučení. 1. auto před servisem zkontrolovat, 2. auto převzít sám a zkontrolovat, 3. nenechávat věci ohledně auta na ženě, 4. nikdy nedávat auto se závadou do neprověřeného servisu, i když je značkový.

    Další příhody s timto konkrétním kusem z MB třeba někdy příště. Autům nerozumím, jsem elektrikář. Evidentně jsem narazil na mechaniky, co elektrice moc nerozuměli.

    1. Pojistka obvykle nehoří jen tak z dlouhé chvíle, ale vysvětluj to lemplům.

      Takle sem začal vopravovat tudle jednu dílnu, patnást let to fungovalo tak co že se v tom furt seru, stačí připojit průtokáč někde tááámdle a dobrý to bude! Hm, no, dvě keramiky vopravovaný licnou nechcu ani vědět průřez. Upálený svorky v acidurce na 2,5ku průřez, nasraný pod to 4ky hlíny. Opraveno, vyměněno, větší část trasy k průtokáču (24 kW) natažená 4×4kou (místo 4×1,5kou typičo). Přidána 3f zásufka co se bude používat naprosto minimálně jednou za rok!

      Opakovane volá majitel, že ho furt nebaví kurva měnit pojistky. Kompresor očividně jede skorofurt, do toho průtokáč, zvedáky a eště na tom okruhu připojenej kryt jističů se 4 jističema (naprasený na parapeťáku) s celým kanclem.

      No takže asi příští tejden přidám novej vývod 4×4 na nevyužitou řadu E27 keramik, prozatím, a ta nová acidurka na průtokáč a zásufku s kompresorem pude na separé 2×25 A…

    2. Svazek za 140 000 korun? To bych si ho radši vyrobil a zbastlil sám, vyšlo by to asi levněji. Kudy ten svazek jde, aby se musela rozebrat půlka auta? Pochopil bych kompletní demontáž tapecírunku na straně svazku, sedadla ven, stropnice ven, ale až takhle?

      1. Prý to byl hlavní kabelový svazek vedoucí zepředu dozadu a jeho ceníková cena. Je chytře umístěný poblíž zadního prahu a tam se někde uvolnil a prodřel nejspíš tím, jak tam nastupují děti. Ale možná mě taky jenom nakrmil, abych jim zaplatil opravu něčeho, co zprasili sami. Poučil jsem se. Auto jedoucí na tři válce jsem diagnostikoval sám (opět volala žena). Kuna překousala kabel od jednoho válce a to tak, že totálně, asi jí šmakoval. Koupě sady a výměna byla hračka.

        Další veselá příhoda je se svítící kontrolkou airbagu. V servisu nejdřív měnili svazek ve dveřích u spolujezdce, přetrhl se tam nějaký drát, to stálo pár korun. Pak to zase chvíli fungovalo. Pak se kontrolka zase rozsvítila a přestal troubit klakson. V servisu mi oznámili, že je v háji kontaktní kroužek pod volantem bratru za 8 tisíc. Uklidňoval mě tím, že mám na to dva roky záruku, na materiál i práci. Už to zase nefunguje, trvalo to přesně dva roky a měsíc…

    3. Bratranci se na Oktě2 stalo něco podobného, z baterky se mu vylila kyselna a sežrala držák baterky a hned pod ním vede hlavní svazek do motoru, takže taky pár veselých hodin s pájkou.
      Nakonec na tom umístění baterky u Chryslerů něco bude :)

      1. nejlepší umístění je pod podlahou pod nohama spolujezdce. (osobní) dodávka je holt dodávka. zase má ale jiný mouchy.

      2. S baterkou jsem měl příhodu v Escortu. Odešla s velkou slávou a prskala u toho kyselinu. Pod ní se mi udělala regulerní díra, kudy tekla voda k nohám spolujezdce skrz tapecírung. Kabel tam naštěstí žádný nebyl. Po zavaření ještě léta jezdil, než byl zrušen havárií na předek (ne mnou). To bylo docela štěstí, protože na tom autě už tenkrát shnilo, co mohlo a byla to jen otázka času.

    4. Svazek za 140k? Onehda mi ve Volvu rekli, ze se muj taky odebral do vecnych lovist a novy ze stoji 35k… si tak rikam, ze te hosi vystrasili abys jim kyvnul na opravu za desitku a jeste byl spokojenej. Pak jen vymenili pojistku nebo jinou pocovinku a voila :-)

      1. No a pak se tu lidi divěj, že se v tom radši hrabu sám než abych to odvezl poctivejm profíkům do servisu :D

  3. Pak že se ameriky neserou a díly jsou za babku, což? U mýho Chr. town&country (2014, 150k nájezd) pár týdnů zpět kvílení převodovky, self-diag sice nic, ale po rozborce hydroměnič v háji, lamely v háji, repasé s plnou parádou bratru za 60litrů. Jó pané, životnost těhle americkejch automatů je maximálně 150k (když srovnám se dvěma japoncema, co sem měl, s podobnou motorizací a stejným typem převodovky, oba s nájezdem kolem 400k a převodovka víceméně funkční, jdou na mě mdloby). Navíc tomu sráči začly cvakat vahadla (což je další běžná závada pentastaru), takže mě čeká motor ven a 30k za vačky a vahadla. Předpokládám, že problémy s elektrikou začnou v zápětí :-/
    Kdyby to nedávalo takový prostor za ty prachy, tak to postavím čumákem ze svahu, odbrzdím a řeknu mu „jeď, jsi volný“.

    1. Serou se stejně jako všechno a díly za babku většinou jsou. Tady těžko něco vyčítat, ten altík určitě nevyrábí přímo Chrysler a s nájezdem 270k už asi nárok na křemíkový nebe měl :)

      Automaty jsou obecně strašák, ale špatnýho spaní jsem se zbavil tím, že jsem se připravil si to kdyžtak zrepasovat sám. Komplet sada OEM Mopar stojí sedmičku, repasovaný hydroměnič Mopar šestku a dá se sehnat i tady. Zbytek je práce a tý je fakt hodně, proto ty repasy stojej tolik a tím pádem na tom jde dost ušetřit, když si to člověk udělá sám. Nemá smysl za to dávat víc jak pade, protože to je cena komplet profesionálně zrepasovaný převodovky z US. Co jsem četl rozhovor s nějakým technikem z Chrysleru, tak základ je jejich ATF+4 olej a často měnit, řadit R a D až po úplným zastavení auta, neřadit hned po startu, kdy má motor vysoký otáčky, atd. Prostě se k tomu chovat jako běloch.

      1. No, tyhle poučky dodržuju – nevyřazovat, nepřetěžovat, neměnit otáčky v průběhu řazení, ATF4, častější než předepsaná výměna, navíc sem se s tím mrazákem na kolech naučil jezdit víc ekorallye (subaráči sem nakládal na hrb strašným způsobem a stejně to dal), aby nemusel moc náročně řadit. Stejně to šlo do hajzlu :-/
        Ty ceny jsou asi jak říkáš, plus si připočti olej, nějakou spotřebku a jen na matroši se budeš blížit ke dvaceti litrům. Navíc pokud máš chuť a náladu se v tom kdoví jak dlouho hrabat (plus teda dobře vybavenou dílnu, protože je to rozborka půlky auta), což já nemám a pravděpodobně bych to vzal plamenometem hned po druhým dni (stačilo mi se hrabat v něčem na cívkách). Tak musím platit. Bez DPH to vyšlo jen o půlku méně než nová (ale bez dopravy). Jeden kolega kupoval novou a práce, doprava, nákup, DPH = 85k.
        Spíš byla předmětem povzdechu skutečnost že ty ameriky fakt nejsou držáci, no. Na druhou stranu ve světě, kde i D-f chválí motor, který třikrát stáhnul hrobníkovi z lopaty během záruční doby, je to asi normální.

        1. Jsou Japonci a pak zbytek, kterej je na tom víceméně stejně, někomu odejde převodovka, někdo 5x za sto tisíc vymění rozvodovej řetěz, finančně to asi vyjde nastejno :)

          Nikdy jsem nepochopil, kde se vzala představa, že americkej motor je po 300 tisících sotva zajetej jen proto, že má velkej objem a 8 válců :) Amící mi přijdou tak nějak zvyklejší dělat výbrusy motorů a repase převodovek, tady se oboje považuje víceméně za konečnou.

          1. Hmm, nie tak celkom. Repasy prevodoviek ano, vybrusy motorov nie. Exkolega mal na svojom Oldsmobile s V6 3800 cez 650k km. Prevodovka bola repasovana 2x kym sa ho zbavil, motor tam bol povodny. Ale zas ten 3800 naozaj je neznicitelny.

            1. To je ten Buick 3.8 co ho vychvaluje Wizard?
              Tak proč mají na Rockautu k Pentastaru 3 různý velikosti pístů a kroužků, když by výbrus nebyl celkem běžnej?

              1. Neviem kto je Wizard, ale odhadujem ze to je ten motor. Povodne to bol Buick, ale montovali ho do vsetkeho. Ze preco ma rockauto (aby ich slak trafil, momentalne som na nich nasraty) sady a kruzkov a piestov neviem, ale opravy vnutri motorov naozaj nie su bezne.

                1. Někdo žijící za oceánem tu Wizarda několikrát zmiňoval, myslel jsem, že Vy. Tak to asi bude ten druhej, ale už nevím, kterej to byl :) Měl přijít a nepřišel :)

                  OK, byl jsem v omylu, že emerický motory se generálkujou jak na běžícím pásu dokud auto neskončí jako rezavá hrouda.

          2. Nojo, značky se s časem mění, reálie zůstávají: https://www.youtube.com/watch?v=oxY33gjZnuk

  4. Na všechna auta dávám hned po koupi odpojovač baterie. Je to za pár kaček a v průseru je kam rychle sáhnout.

    1. To mám na veteránech, protože jim vždy po jízdě odpojuju baterky, tam člověk nikdy neví, kde je co prodřený a dráty zlomený.

      1. Známému takhle u nás před barákem vyhořela Š120 – zadní sedačky chytly od zkratu na baterce a než přijeli hasiči (během pár minut), vnitřek komplet vyhořel. Naštěstí se to nedostalo k benzínu.

        1. Jo, u veteránů je požár velmi reálný nebezpečí, protože člověk nikdy neví, kde je prodřená jaká izolace a nejhorší je, když u toho člověk právě není.
          U Maneta mi takhle vyhořela spínačka, u Oldse dráty k pojistkový skříňce, zkrat je sviňa.

  5. Celkem teda zajímavý zážitek. Koroze je svině a umístění baterky to mě teda dostalo. Ještě dodám že sám mám AS-PL altík v Audi A4 – typově v podstatě Bosch 120A. Po peripetiích s repasemi dvou originálních Alternátorů Valeo, kdy to stejně pokaždé bylo nahovno (při zahřátí klesá napětí klidně i na 13V) a nakonec jsem je hodil do kopřiv. AS-PL naprosto bez problémů, napětí drží a cena velmi příjemná (také to bylo okolo 3000Kč).

    1. Já pak ještě volal tomu opraváři, jestli ty Poláky mám risknout, ale úplně klidně mi řekl – Máte na to záruku, ne? :)

      1. Co sem zjištoval sám, tak AS-PL buď má vlastní výrobu + dělají refurbished altíky. Ten můj je dokonale přesně jako kdyby to byl origo Bosch 120A co se do těch A4 B5 rv 1996 dával (70A+90A Valeo mrdky podle objemu a nebo nejvýkonnější 120A Bosch). Nepřišlo mi to jako refurbished, protože odlitky a díly byly jak dokonale nové. V autě ho mám od Srpna 2019. Má za sebou zatím jen 29000km, ale naprosto bez problému. Takže bych se AS-PL nebál.

        1. Tak si dejte na jejich stránkách virtuální procházku závodu (Hala Produkcyjna). Moc pěkně to mají zařízené.

  6. Jo, jo, nezajiětěná haubna…

    Před nějakými 21 lety jsem jel služebním Escortem na meeting do Kravař. Cestou po dálnici někde u Holomóca jsem se kouknul do mapy, a čučel do ní tak dlouho, že jsem nezaregistroval před sebou výrazně pomaleji jedoucí Tatru 613, když jsem zvedl oči, měl jsem jí před sebou deset metrů, což bylo pochopitelně na losí test málo, takže jsem jen dupnul na brzdu… a praštil do ní. S překryvem asi 60% můj PP a Tatry LZ. Šestsettřináctce se nestalo nic moc, měla lehounce (skoro neznatelně) ohnutý roh nárazníku, a vypadlo jí plexi ze zadní sdružené svítilny – inu, Tatra. Škody na Escortu byly sice významnější, ale žádná úplná katastrofa – nárazník + PP světlo a blinkr ex, haubna + PP blatník spíš na opravu, no a lehce ohnutá přední příčka.

    Přijeli fízli, sepsali, já uklidil střepy, vyměnili jsme si tatrovákem vizitky, a já pokračoval. Jel jsem zkratkou přes jakýsi vojenský prostor (proto jsem taky čučel do mapy – abych neminul odbočku), což bylo štěstí, protože cesta byla ne moc široká panelka, kde se nedalo jet úplně na krev. Takže když se mi ta haubna (která kvůli poškození nezamkla, a já trouba ji nezajistil) zvedla, nejel jsem víc než 60 – 70 km/h. Tedy štěstí to bylo pouze v tom, že jsem poslepu musel brzdit jen z té poměrně nízké rychlosti. Co se týče auta, tam už to zas taková paráda nebyla. Haubna definitivně na odpis, držáky vytržené z podskla, sklo pochopitelně v háji, dokonce i promáčklá střecha. Škody, které jsem způsobil v této druhé etapě byly násobně vyšší, než ty původní…

    No, ale zase už nikdy nezapomenu při podobné příležitosti haubnu zajistit! ;-)

    1. Jo, u klempíře jsem viděl následky uvolněné kapoty, byla omotana kolem čelního skla až na střechu, škoda jak kdyby auto šlo přes budku, mazec. Tohle naštěstí bylo zcela bez škody, ale asi jen díky štěstí nebo už si někdo nahoře říkal, že by toho na mě bylo jeden den už moc :D

      1. Jo, to se stalo tatikovi na saabu, pricemz to bylo na dalnici. Praskl jakejsi drzacek, co to vpredu zajistoval. Fizlove mu naparili pokutu za ‚drobna dopravni nehoda‘, coz ho tusim tehdy stalo i nejaky body plus malus. Fizl mu na ferovku rekl, ze pokud se mu to nelibi, muze si vyzadat expertizu a tahat to po soudech, pokud ma dost casu a penez.

  7. Taky jsem řešil podobný problém :) Zdálo se mi už od koupě, že auto slabě dobíjí (malá japonská mrdka), a po jedné akci kdy jsem potřeboval nabít vybitou dodávku (velká francouzská mrdka), mi auto přestalo dobíjet úplně. Altík druhovýroba asi 6tis, vrakáče 2-3tis. Po vytáhnutí altíku jsem zjistil, že je mrdlej diodovej blok, evidentně tam byla už jen jedna funkční dioda, a při pokusu o dobití dodávky mrdla i ta poslední.
    Novej blok od AS-PL stál asi 300Kč, výměna bloku + kompletní vyčištění a proměření zbytku byla na hodinku. (ne tak vytažení altíku, to bylo kurev a pičí, odmontovat silentblok, motor popustit, aby se mohlo sundat sací paroží… dlouhá jiná historka)

    1. AS-PL rulezz :D

    2. Také jsem řešil málem vzplanutí alternátoru na staré corolle e80. Příčinou bylo pouze proražení 1 diody na můstku, auto bylo schopné jet avšak svítit a dělat další věci už ne, alternátor byl rozpálený jak pětník. Naštěstí v společně druhém voze jel elektrikář silnoproudař včetně nezbytného nářadí. Alternátor je krásně přístupný. Přehřátí na něm nezpůsobilo, žádné fatální škody. Nutno podotknout, že ani uhlíky regulátoru a komutátor po 30 letech nevykazoval opotřebení odpovídající stáří a najetým kilometrům. Celý regulátor včetně můstku velmi snadno demontovatelný se základním nářadím. Pak už jen chvilka práce s multimetrem- identifikace vadné diody- odskřípnutí vadné diody a zpětná montáž netrvala déle než hodinu. Po nastartování alternátor bez 1 diody dával napětí bez zátěže 13,6 a po zapnutí spotřebičů 13,2V, takže se dalo bez problémů pokračovat v jízdě.
      Doma pak následovala jednoduchá oprava ve stylu afrického domorodce, kdy odskříplá vadná dioda byla přemostěna dvěma běžnýma paralelníma diodamana 25 A. Cena opravy řádově desetikoruny a celé to už 4 roky funguje. Napětí při zátěži neklesá pod 14V.

  8. Resil jsem tez elektricky problem na jednom aute. Jede jede a najednou v levym pruhu na dalnici slo vsechno pryc. Vykon skoro 0. Dodriftoval jsem do odstavnyho a pak na parkac. Kamos mi pomohl nabit a auto do sup jednoho servisu. Tam vsechno zmerili a vsechno OK. Ale koupil jsem novou baterku, pac stavajici uz byla stara. Za par dni to samy. Tak do jineho servisu. Zase to zmerili a nic zvlastniho. Nabil jsem baterku a par dni zase klid. Treti navsteva servisu. Znova to zmerili a vsechno OK. Ale nechali si to na pozorovani.

    Vysledek byl ten, ze altik po startu dodaval normalni nabijeci proudy. Ale asi po peti minutach klesl proud na takovou hodnotu, ze se nic nedobijelo, ale proud nebyl jeste tak nizky aby rozsvitil kontrolu dobijeni. Bohuzel oprava byla vymena ECU.

  9. Nevim jak to delas, ale mam dojem, ze i kdybys popisoval splachovac od hajzliku, nedal by se od clanku odtrhnout zrak. Velike diky :)

    1. To je tím, jaký věci se mi dějou :)

      1. To je spíš tím jak poutavě ty věci umíte popsat :D jen tak dál.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017