Doplňme si základní vzdělání – Zlatý řez - zpět na článek

Počet komentářů: 58

  1. Brutopýrním gramatikům slabikáře to půjde mimo rozsah :-) a asi i mimo možné chápání a u nich třeba i smrtelnou urážkou záznamu čehokoliv o čem ví zbla tolik jako multi titulák, brrrr.
    https://www.facebook.com/100084617054786/videos/907821933814440
    14.5.2023 00:42:09
    https://pravyprostor.net/?p=160274#comments
    https://www.youtube.com/watch?v=RGdT8zc-Ok0&list=RDRGdT8zc-Ok0&start_radio=1

  2. Prohráli všichni kromě horních 10 000 a podlokajníků? Akorát tomu „demokraticky většinově nevěří? Doba otazníků.
    https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Ekonomicky-model-zkrachoval-Tato-vlada-uz-chce-jen-krast-Zmena-bude-dlouha-a-narocna-varuje-Hampl-736130

  3. Neděleyte f neděly :-) Školství má být o pilířích lidství, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuse eš , 14.05.2023 16:54:09
    https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Des-a-hruza-Bruselu-Ivan-David-popsal-lidem-v-chudem-regionu-co-tam-zivi-736148/diskuse/predplatitelu

  4. Je z podivem, že i když Zlatý řez „řídí“ v podstatě všechno, tak když se podívám na to, jak drtivá většina lidí fotí, napadá mě, že jejich mozek to nerespektuje.Nemyslím to ve zlým a ani jim to neříkám, protože to neviděj.

    1. Samo, že s podivem.To jsem přehlíd a opravuji.

    2. ono pro amatérského a zejména dovolenkového fotografa je tady pár dávných zásad, co stanovili malíři v italských státečcích na přelomu středověku a novověku. je jich opravdu jen pár, a nejdůležitější je „nemířit jak na buvola“, rozdělit si plátno čarami na třetiny svisle i vodorovně, a hlavní motiv umístit do některého z průsečíků a druhý motiv nebo pohyb nasměrovat do průsečíku protilehlého. podívejte se do jakékoli dobré dětské knížky ilustrovaných pohádek, a je to tam.

      1. To není o zásadách, ale o citu.Kdo to nevidí, může přečít stohy knih a rad „jak na fotografii“ a stejně když uvidí buvola, tak ho dá doprostřed a ještě mu uřízne nohy:-)Ale jak jsem psal.Za to nikdo nemůže, je mi to záhadou.

        1. cit může nastoupit, až přijde čas porušovat zásady. to je jako s veršováním, muzicírováním nebo malováním – dokud nezvládneme rýmovanou častušku jednoduchou jak z erbenovy kytice, nnepouštějme se do nepravidelností a volného verše. dokud neumíme zahrát na piáno technicky solidně für elise nebo na španělku stánky, nenastal čas na improvizace. dokud nezvládneme zátiší s jablky a lahví vína aby to aspoň trochu připomínalo ovoce a pití, nepouštějme se do abstrakce.

          většina dovolenkových fotografů ovšem nezvádá ani „dát-rád“ a jedním prstem vyťukat stupnici.

          1. Lukas B.
            Nesouhlasím v podstatě.Takhle mluví učitel z LŠU.Mám kamaráda, který noty nezná a že existují stupnice se dozvěděl náhodou.Talent od přírody.A další a další…Takže debata kruhová.

            1. Pokud vim, tak napriklad noty neznali Beatles.

              1. Brouci byli vyjimeční.Tahle kombinace se doufám zopakuje.Pravděpodobnost jak u Sazky.

              2. argumentace notovým zápisem (který je tedy už několik století zralý na reformu jako hieroglify nebo šedesátkové dělení kruhu) je lichá, ono je totiž úplně jedno, jestli tu für elise zahraje cepovanec v lidušce z listu nebo přirozený talent podle citu. představa, že skládat vlastní písně, notabene s neobvyklými postupy melodickými, harmonickými i rytmickými, může každžý puberťák ten den, kdy najde pod stromečkem kytaru je pitomá, vlastní invence by měla následovat až poté, co máme naposloucháno a poté co dokážeme celý večer u ohně mydlit do kytary aspoň trempárny na přání (ať už dle citu nebo podle zpěvníku)

                1. Jsem stejneho nazoru, tim padem nekompatibilni s nazorem potomstva, ktere poslouchaje hekajiciho blba v kapuci s cernyma brylema a retezem na krku povazuje toto za vrchol umeni.

            2. Forge: „na piáno technicky solidně“ neznamená, že musí znát noty. Elišku zahraje i samouk neznající noty, i když ji zkouší jako první větší skladbu. Stačí, když se nadře některé nepříjemnější pasáže, ale bez správného prstokladu nedá nic složitějšího.

    3. Vod teho majó programy na editacu fotek funkcu „crop“.
      Málokerá fotka je dobrá hneď z kamery, ale z dosť fotek se cosi vyřezat dá.

      1. vltava:
        Jasně, že pokud nafotíš celek, tak ti z toho někdo může udělat slušnej detail.Ale kde nic není, ani smrt nebere.Navíc mobil fotí naprd, anžto postrádá optiku.

        1. Aniž chci rozporovat důležitost kvalitního objektivu, tak tvrzení že mobil fotí naprd už dnes neplatí. Když srovnám foto v běžném rozlišení z mojí mirrorless a kteréhokoliv lepšího telefonu, tak ty fotky vyjdou víceméně na stejno. U některých jsou snad i lepší, i když je mi jasné, že telefon je dopočítává. Na běžné momentky jsou dnes foťáky prakticky minulostí.

          1. Aris:
            Spotřební zboží typu watsap nepotřebuje vůbec nic.Faktem je, že technologie jdou rychle vpřed.Sice si ještě v koupelně občas zablnu, ale už jsem taky na digitálu.Nicméně fyziku neoblneš.Kde není ďoura, není průtok.

            1. Forge: I s malou ďourou, kterou projde pár paprsků na snímač pochybné kvality ale velkého rozlišení, se dá s pomocí chytrých výpočtů nakreslit pěkný obrázek.

              Nemaje chytrého telefonu, taková věc mi upřímně hodně chybí… Ten „AI“ postprocessing je dneska na vcelku dobré úrovni. Samozřejmě nejedná se o věrný záznam skutečnosti, ale prostě šmatlafounem nakreslený obrázek na základě toho, co vidí snímač. Což tedy podle mne v obrovském množství případů není na škodu, naopak. Prostě na ty momentky focené jednou rukou v pohybu za chabého světla je to parádní.

              1. zzw30:
                Jo, viděl jsem, co dnešní špičkový telefony zvládnou.Jedním slovem: Paráda.
                Ale když o něco jde, tak ani prd.Na banální věci snad člověku stačí oči a pak to někomu popíšeš svými slovy.A když to stojí za zvěčnění, tak holt musíš mít sebou brašnu.

                1. Pomalu to začíná zvládat i jiné věci než banality. Pokud ten telefon ukládá foto do RAWu, tak se s tím potom dají udělat v post produkci takové věci, že pak už člověk nemá šanci poznat, byl li snímek vyfocen z drahé DSLR nebo z drahého telefonu. Mám osobně radši foťáky, už jen proto že se lépe drží a mají hledáček. Komponovat z natažené ruky se mi příčí. Ale musím uznat, že už dnes je situace dost vyrovnaná. A kdo ví, jak bude souboj foťák X mobil vypadat za 5 let.

                  1. Aris:
                    Jo, ty čipy šly neuvěřitelně nahoru.Problém je jednodušše v tom skle.Objektiv je příliš malý třeba na práci s hloubkou ostrosti.Při slabším osvětlení chceš fotit bez blesku, vzniká tam šum a podobně.

                    1. Forge: tady je potřeba ale říct jednu věc: v rukách drtivé většiny populace je z moderního mobilu s dobrým několikaobjektivovým foťákem foto lepší, než z DSLR. Jednoduše proto, že třeba takové bokeh umí ty nejlepší mobily imitovat velmi dobře a opět, drtivá většina lidí to od bokeh, vytvořeného nějakou pěknou „jedna osmičkou“ a lepšími objektivy nepozná. Naopak foto z DSLR v režimu „automat“ (možná byste se divil, kolik lidí tak fotilo – dnes už to tak neplatí, právě proto, že tihle lidé mají zrcadlo doma a fotí raději mobilem) je kolikrát horší.

                      Takže je potřeba brát v úvahu nejen schopnosti stroje, ale především v kombinaci se schopnostmi uživatelů na straně jedné (tj. na straně tvůrců) a očekávání a schopnosti něco poznat na straně těch, kteří si fotky prohlížejí. Průměrná masa bude mnohem spokojenější s fotkou z kvalitního mobilu, navím prohnanou nějakým filtrem (na bokeh, HDR, barevné posuny, ČB, vinětace…) a současně ta stejná průměrná masa ji bude schopná lépe udělat mobilem než čímkoliv jiným.

                    2. fatdwi:
                      S tím naprostý souhlas.U zrcadlovky se nastavuje spousta parametrů, pracuje se s clonou atd.
                      Kdo nefotí často, udělá většinou nějakou fatální chybu.

                    3. Forge: já bych řekl „kdo nemá zájem fotit hezky“. To tak nějak samo implikuje, že kdo ten zájem má, fotí často, ale ten, kdo jen fotí často a zájem nemá končí tím, čemu já říkám „vysypaná karta“. Takže fotky z dovolené jsou 500 nijak neupravených, mizerně vyfocených „výcvaků“, kde se takové ty složitější (motiv v pohybu nebo špatné světelné podmínky) opakuje 5x, jen v jiné fázi rozmazanosti nebo o kousek z jiného úhlu a nedá se na to dívat. Vždycky ocením, když dostanu sice jen 5-10% toho, co bylo vyfoceno, ale nic se zbytečně neopakuje a má to slušnou kvalitu (i) díky postprocesu.

                    4. Klíčový je správný okamžik.Spousta lidí něco vidí a aby jim to neuteklo, tak „střílej“.Stává se pak, že to hlavní není zachyceno.Jde o to se na snímek soustředit.Hodně téhle povrchnosti pomohla právě CCD technologie.Když se ještě fotilo na drahý kinofilm, tak se uvažovalo nad tím, co fotit.

                    5. Forge: jenže taky spousta pěkných fotek vůbec nevznikla, protože člověk fotil výrazně míň. Takže procento použitelných fotek sice bylo daleko vyšší (máloco jsem musel vyřadit), ale zase ne vše bylo tak dobré, jak by mohlo, kdybych to zkusil ještě jinak nebo nebylo vůbec.

                      Ve finále je fuk, kolik toho dotyčný nafotil a jak to vypadá. Důležité je, co pustí ven. Jestli mi někdo ukáže 20 pěkných fotek, nezajímá mě, jestli je to výběr z 21 nebo z 2000.

                    6. Taks to nepochopil.Neva.

                    7. Forge: Vaše přesvědčení, že víte, co kdo chápe nebo jak dělá, je úsměvné. Vaše věc.

                    8. už se někdy povedlo zachytit dojem z vnímání okamžiku například na břehu Atlantiku v Bretani do jakéhokoliv přístroje a někam přenést? Nepovedlo, ani náznakem, ani prd. Proto nemá cenu se tak zoufalou technikou vůbec zabývat. Howgh

                    9. princdrson:
                      To je pravda.Některá umělecká díla však u citlivých jedinců dokáží vyvolat podobné emoce.Jedno či fotografie, obraz, socha, píseň či povídka…

                    10. i bez diváků?

                  2. Na druhó stranu, nekerý věci se v počítaču dělajó dosť těžko, třeba takové polarizační filtr je podle mýho těžko nahraditelné.

                    1. Odlesky se odstranit dají, třeba zrcadlení hladiny ale samo ne, protože chybí obraz pod hladinou.Ale proč dělat na počítači, když lze vše zařídit při snímání.Tzn. práce s celým políčkem, pohlídat si srostlice, vyvážení bílé apod.A samozřejmě si to sychrovat RAWem, kdyby přece jenom něco.Je to jako u kovařiny.Čím lépe koveš, tím méně pak musíš brousit:-)

                2. Svými slovy samozřejmě spoustu věcí viděných očima popíšu, ale celý to zapomenu ještě předtím, než otevřu hubu :)
                  Třeba včera večer jsem potřeboval nafotit šupleru když jsem měřil nějaké věci, tak jsem udělal asi 30 fotek hloupým telefonem, a na třech jde cca vidět co jsem měřil, i kolik to bylo. Jinak to jsou prostě mazanice. A pak jsem potřeboval kámošovi poslat fotku opraveného sváru, takže dalších 10 fotek a světla z různých úhlů

                  Tak na tohle já to focení třeba používám nejčastěji, a tady seru na nějakej bokeh, hloubku ostrosti, kompozici a zlatý řez, já chci jenom prostě něco jednou natáhlou rukou v polosedu a tmě rychle cvaknout, uložit tím tenhle jednoduchej popis reality, a neřešit :D

    4. Uplne stejne lidi vari, opravuji auta, stavi domy a delaji dalsi a dalsi veci, ktere muze delat kazdej, kdo ma do prdele diru. Ale ne kazdej to bude delat spravne. A to bez ohledu na to, je-li to profik, ci amater.

      Jedine, co lze obecne sledovat je, diky komercializaci kdejake cinnosti, vseobecny pokles kvality produktu. Dneska si fura lidi mlati svatebni fotky sama style „sak mladyho vod Franty to bavi a qanocum dostal ten aparat, denne foti pres 300 fotek na Instagram tak ten tomu rozumi“, namisto zaplaceni profika, kterej ty fotky opravdu delat umi.

      1. sysop:
        To je v pořádku.Pokud to chutná, nespadne či funguje, tak cajk.Jestli se to navíc ještě líbí, nirvána zaručena.Původně jsem dal filosofickou otázku.

        1. Vsak jo, nejsme vepri :-)

  5. Tak tohle jsem nepobral. Vůbec netuším, k čemu je to dobré. No a potom jsem nikdy nepobral počítání s písmenky. Mám blíže ke grafickému zobrazení a číslům.

  6. Záhada: Proč je objektiv kulatý, když z něj lezou hranatý obrázky? :-D

    1. Proc byly prvni generace idiotboxu kulaty, dyz v nich bezely hranaty pohyblivy obrazky?

      1. Prvy Tesla televizor mal radarovu obrazovku s bielym luminoforom a kratkym dosvitom.. prvu pravouhlu obrazovku na svete mal nemecky ludovy televizor (Einheitsfernseher 1) v 1939, 15 rokov skor.

  7. Doporučuji ten odkaz o těch pyramidách a megalitických stavbách. Je to psáno humornější formou tak to stojí za to.
    Když vedle diskutujeme o tom jaká byla svoboda v historii tak já bych chtěl zkusit svobodu v době několik tisíc let zpět, kdy lidi uměli zcela bezproblémově opracovat a přesouvat zcela běžně 50 či 100 tunové šutry a stavět z nich stavby, které byly svou velikostí překonány teprve v 19.století.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017