Dokument „Energetická bezpečnost v aktualizované Státní energetické koncepci ČR“ ve světle veřejné volby - zpět na článek

Počet komentářů: 101

  1. 3) Primitivní klimatický alarmismus byl nadobro pohřben aférou Climagate …
    Kéž by jste měl pravdu. Toto však pořádně neplatí ani v ČR, natožpak v zemi, která reálně dominuje všemu, co se v EU šustne, tedy v Německu. Zkuste vaše názory nahlas ventilovat v západní části Německa a uvidíte, že na vás budou hledět jako na někoho, kdo hlásá, že Slunce obíhá kolem země. Já to zkusil v diskusi s člověkem, který je předním německým odborníkem na konverzi methanol-elektřina. Podíval se na mě jako na švába a zcela vážně prohlásil „V posledních 10 letech nevyšel jediný peer-review článek v seriózním vědeckém časopise, který by podporoval mé absurdní klimaskeptické názory, a tedy je zbytečné se o takových překonaných nesmyslech bavit“.

    Výzkumník z východní části Německa mi pak opatrně pošeptal do ucha, že přesně ví, o čem jsem mluvil, ale o tom se u nich nemluví.

    1. Před pár lety jsme si udělali s Němci energetickou konferenci. Sice nepoužili tuto větu, ale fakticky to bylo stejné. Jen vtipné bylo, že jim jen tak tak vycházely bilanční diagramy, a pak se nějaký zlomyslník zeptal, jak to dopadne, když tam bude letní a zimní profil….no, snad to globální oteplování bude pravda a zruší nám zimu, jinak jsme dost v hajzlu.

  2. Oprava citátu: „„V posledních 10 letech nevyšel jediný peer-review článek v seriózním vědeckém časopise, který by podporoval vaše absurdní (klimaskeptické) názory, a tedy je zbytečné se o takových překonaných nesmyslech bavit“.

    1. To sou ty časpisy, co sou tak vpředu, až jedou z tiskárny rovnou zpátky do papíren? :D

  3. 4) Měl jsem mnohokrát možnost mluvit s lidmi z ČEPS, ČEZ (EDU/ETE) i SUJB (Drábovou). Byť jsou tito lidé na manažerských pozicích, tak většinou to byli duší technici, nadšenci do energetiky a mnohdy svým způsobem i energetiční vlastenci, kterým jde primárně o to, aby tady nebyla tma.
    Ačkoliv máte nepochybně pravdu že tlaky ze strany dobyvatelů renty jsou značné, tak situace v oblasti zajištění energetické bezpečnosti vůbec není veselá a na pořadu dne jsou zcela jiná témata než deregulace a návrat k volném trhu.
    Kdyby došlo k návratu k „volnému trhu“, tak velmi rychle podle hesla „If you cannot beat them, buy them“, dojde k tomu, že se ČR zapojí do Energiewende. To, co se stalo s vodárnami, se zcela nutně bude opakovat v ještě mnohem horší podobě. Energetická bezpečnost ČR se zcela dokonale ocitne v rukou Německa. Jak moc Německu záleží na energetické bezpečnosti východních členů EU dokonale ilustruje příběh kolem Nordstream 2 (NS2). V době, kdy Německo prosazovalo tvrdé sankce proti Rusku kvůli Ukrajině, tak se to stejné Německo s Ruskem domlouvalo na NS2. Podle mě je NS2 svým způsobem takový malý energetický pakt Molotov-Ribbentrop.

    1. Ano, stát tlačí na dividendy. Což dost limituje stavovskou čest energetiků uvnitř. Navíc němůžete dělat vše, protože pak za zelenými magory se připotácí protikorupční skvadra následováná policajty. Proč kupujete PST, když se ekonomicky nevyplatí? Proč budujete nové vedení s lepšími parametry místo prosté rekonstrukce? Na to nemáte EIA blablabla….

    2. NS2 je náhodou super ukázka, že jsou rovní a jsou rovnější.

  4. 5) O tom, že v oblasti energetiky probíhá mezi ČR a EU(=Německem) zákopová válka svědčí mj. tzv. Zimní balíček. Osobně se domnívám, že návrh „zřídit regionální provozní centra pro spolupráci provozovatelů přenosových soustav“, je způsob, jak se Německo hodlá vyrovnat s instalací phase shifterů (PST). PST jsou pekelně drahá zařízení s mizernou ekonomickou návratností, která tudíž v tržní ekonomice nemají smysl. ČR a Polsko je v uplynulých letech instalovaly ve snaze ochránit své přenosové soustavu. Německo místo, aby si začalo dělat pořádek ve své energetické soustavě, našlo levnější způsob jak se s našimi PST vyrovnat. ČR a PL by v případě, že strategické řízení hodíme do záchodu, mělo volnotržně předat řízení svých přenosových soustavy do Mnichova. Mnichov, jak symbolické.

    Co by se mohlo stát bez PST? V krajním případě by mohl nastat blackout. O tom, jaký by to mohl být průšvih, svědčí i to, že v rámci cvičení blackout v Praze nakonec nenašli odvahu elektřinu reálně zkusit vypnout. Závěry určené pro veřejnost (!) si můžete přečíst zde (doporučuji číst mezi řádky a trochu u toho přemýšlet): http://www.top-expo.cz/domain/top-expo/files/smart-city/smart-city-2015/energeticka-bezpecnost-prahy/prezentace/pivovarska_lenka.pdf

    A teď schválně, když si regionální řídicí středisko v Mnichově bude muset vybrat mezi tím, jestli způsobí blackout v Německu, nebo v ČR – kde bude tma ?

    Jakožto zastánce volnotržních principů možná oceníte, když tma bude v ČR, protože mrtvý Čech je o skutečně v nákladech o dost levnější, než mrtvý Němec. Já to vidím jinak.

    Nerozporuji, že díky dokonale provedené deregulaci by cena jedné dodané kWh mohla být až do velkého blackoutu v průměru třeba i poloviční. Můj názor na to, kde by nakonec měla být tma, nezmění a rád si za tu „jistotu“ a z tržního pohledu zoufale neefektivní strategické řízení, připlatím.

    1. No on ten blackout je docela za rohem. Už se stalo že síť nesplňovala kritérium N-1. Což je tahání draka za ocas.

      1. Ad N-1: Nejsem tak úplně z oboru. Nicméně něco málo vím a proto se nemohu se zbavit obavy, že s trochou zákulisních informací by bylo až zoufale snadné (a relativně levné) způsobit ve značné části Evropy tmu na docela dlouhou dobu.

        1. Nejenom s elekrikou…

    2. Shi: PST transformátor se v ČR zaplatí za jeden rok, škody způsobené neplánovaným importem elektřiny z Německa dosahují 8 mld Kč ročně, které se rozpočítávají do faktury čechům.

      Regionální provozní centra jsou něco jiného, Německo plánuje drancování našich regulačních zdrojů ve svůj prospěch a platit to budou čeští zákazníci.

      1. Problém ovšem je, že i ten PST je v té faktuře pro místní.
        Ale ledy se pohnuly. Jde to pomalu, ale objektivně je situace mnohem příznivější ke změnám ve prospěch bezpečnosti. Sice jsme promarnili 10let a rizika se zvětšují, ale snad to skočí jen malým pruserem.

        1. MB.: Hlavní problém je v legislativě EU, která neumožňuje zpoplatnit tento neplánovaný import elektřiny z Německa. Na čistě tržním trhu by německá strana za neplánovaný import dostala astronomickou fakturu a následně by ihned udeřila na provozovatele německých VTE a zřídila dálkové dispečinkem řízené odpínání německých VTE od sítě.

          Pro ty pomalejší ještě jednou: PST transformátory platíme proto, že německé VTE torpédují stabilitu elektrizační soustavy Německa a vlivem geografických podmínek a fyzikálních zákonů i ČR a EU nám zakázala se bránit standardní cestou.

          1. Mýlíte se. Legislativa je OK, umožňuje to. Ověřeno. Dokonce tuhle legislativu plánovalo MPO použít jako základ řešení solárního boomu. Tedy použít energetické EU směrnice proti jejím cílům v oblasti zeleného šílenství. Bohužel večer před schválenim to MF politicky převálcovalo svou solární daní. To mě tehdy šíleně zamrzelo, považoval jsem využití EU legislativy za skvělý diplomatický majstrštyk. Navíc bychom dnes neměli problém ani s tarifní strukturou ani se zelenými zdroji.
            Legislativa EU to umožňuje, jenže ji nelze aplikovat selektivně a musí být rovně nastavená pro všechny subjekty na českém trhu, tedy ne jen pro Němce a jejich přetoky.

            1. MB.: Legislativa to umožňuje a ČEPS si nechá protékat jen tak 8 mld. Kč ročně jen tak zbůhdarma do kanálu? Tomu se zdráhám uvěřit :-)

              1. Co je na tom k nepochopení? ČEPSu a ostatním REASům to vyhovuje, náklad PLUS přiměřený zisk se naúčtuje odběratelům. Takže je to pro ně výhodné. Čím vyšší uznatelné náklady, tím vyšší absolutní zisk při stejné retabilitě aktiv. Že to všechno platí zákazník je fuk, když je na tom štempl regulátora jako oprávněný náklad.

      2. 8 mld je pro mě novinka, já zatím četl nanejvýš, že náklady na přetoky v roce 2015 byly cca 100 mil. Kč a že v 2016 byly třetinové oproti roku 2015.

        1. ČEPS to odhaduje na 120 mega. Těch 8 mld. je spíš náklad Německa.

  5. Trošku OT: Ale uvedu nějaké novinky od E.ONu, věc se má tak, že pan František Mareček, z logistiky sedící v Brně na Cejlu, poletuje naprosto mimo tuto zemi i sluneční soustavu a existuje důvodné podezření, jestli dokonce nevegetuje v úplně jiném paralelním vesmíru.
    Minulý rok jsem jim psal a psal jsem to i zde, že situace je neúnosná, že firmy kolabují a nejsou schopny dále plnit své závazky. Nevím jestli se můj text dostal na správné místo nebo to nějak vyhodnotili, ale lehce přidali. Projektantům 10% a zhotovitelům 30%. Jo na krátkou dobu oddálili krach který hrozil, nicméně firmy, které léta pro E.ON stavěli, dál vesele krachují nebo ukončují s E.ONem spolupráci. Tímto zdravím celé Znojemsko od Břeclavska až po Třebíčsko, kde skončil jeden z výrazných dodavatelů E.ONu. Veškeré stavby tak padají na bedra firem které jsou už nyní přetížené a zavalené prací. Chcete novou přípojku na Znojemsku? Nebo jen upravit, přeložit stávající? Připravte se na rok a půl čekání od požádání formulářem, protože tahle doba je už dnes běžná a bude hůř. Problém je v tom, že stále ty peníze nestačí k tomu aby firmy přitáhly lidi do práce. Za ty prachy prostě nikdo normální dělat nejde. Radši jdou k pásu do ABB nebo do strojírenství. Zdatně se mi tuhle podařilo přetáhnout pár lidí z DHL, ale nevím jestli vůbec vydrží do Vánoc.
    Abych pravdu řekl, tak jako rasista a xenofob, musím uvést že nebýt cigánů, tak spousta lidí dneska svítí doma svíčkama.
    Tak se ptám, kde jsou ty peníze co do energetiky míří? Kam jdou? Pane Mareček, probuďte se, my projektanti ani my zhotovitelé nemáme prostředky na udržení kvalitních zaměstnanců a to přidání jen oddálilo velký třesk až pro E.ON nebude existovat žádná firma, která bude chtít plnit zakázky. Nemáme auta, jedeme ze starých nasyslených zásob a někteří zaměstnanci jezdí na stavby vlastními vozidly aby vůbec byznys s energetikou nějak fungoval. A já tady čtu smart grid a chytré sítě? Bežte laskavě už do piče, když ráno vstanu v 7 hodin a večer přijedu z práce v 19:30, tento život mě už nebaví.
    Já udělám projekt za 160.000,-Kč, trvá mi to projednat 3 roky, to je jakoby 4400Kč/měsíčně, firma co si tam na měsíc postaví dopravní značky pro dočasnou úpravu dopravní situace si naúčtuje 70.000,-Kč, neboli polovinu, přijde vám to normální? Přijde vám normální, že jsou všechny projektové dokumentace v základu podle Unika tabulek o 50-70% levnější než by měli být?
    Mám skončit? Jít dělat do Lídlu doplňovat zboží? Já klidně půjdu a ten byznys co máte u mě objednaný v projekčním za 1.700.000,-kč v investičním okolo 20 milionů, je mi ukradený a ať si ho doprojektuje někdo jiný, ale nevím kdo… Třeba ukrajinci… 10 let jsem nebyl na dovolené, tak jsem zvědav s čím příjdete, a doufám že to nebude ta kráva Irena Karásková z Českých Budějovic, která v životě neviděla projektovou dokumentaci. A doufám že SAP jste už dávno pohřbili, děkuji komukoliv i Jinderlemu za to.

  6. Sám si Šulín, do tvojí vesnice proud nezavedeme, protože se nám to nevyplatí. Nebo … bude 3x dražší :-)

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017