Dohnat a předehnat aneb držíme své principy - zpět na článek

Počet komentářů: 43

Přidat komentář
 1. Faktická: tohle si nevymyslela radnice.

  Tohle si vymyslelo pouhých několik jednotek kusů aktivistů z nevládek.

  Těchto pár aktivistů si vyrobilo petici, získalo na ni 300,000 podpisů a nyní vyhrožují radnici (na které se mezitím politici prostřídali) „peklem na zemi“ pokud si dovolí je neposlechnout.

  „A takto, takto končí NGOoismus“, jak by řekl VKst.

  1. Jen jsem cekal, ze s tim prijdou v ramci tradic v Trieru a oni v Berline…

  2. Vážený pane Mrcasíku,
   předesílám, že nejsem obeznámen s politickými reáliemi německého prostředí. Ale se zkušeností, které mám z tohoto prostředí v ČR, je nutné minimálně předpokládat, že radnice s myšlenkami těchto aktivistů souzní (konvenuje). Pokud by tomu tak nebylo, zřejmě by došlo k sabotáži referenda z nějakých obskurních důvodů, či zdržovací taktika apod. Viz třeba u nás referendum o vystoupení z EU. Jak sám píšete, pokud by si dovolili nesouhlasit, jejich kariéra by byla uvedena v potaz. Proto jsem si dovolil předpokládat jejich tichý souhlas a možná i nějakou dohodu.

   Alespoň touto cestou – Vaše články mi byly inspirací, abych nemlčel a vyjádřil se také. Děkuji. Otázka, zda je to dobře nebo špatně už nechám na úvaze každého z nás ;)

   1. Tohle nefunguje vyváženě. Sabotována jsou pouze referenda pravicová.

    Levičácké aktivisty nikdy nikdo neumlčí, posledním takovým pokusem byl Rainbow Warrior neblahé paměti.

 2. Stran tech dani v Nemecku – jsou ctyri tridy, nevice zdaneni jsou bezdetni svobodni (ne Svobodni, ale svobodni), nejmene zdaneni zenati s detmi. V Nemecku mam celkovou miru zdaneni o 2 % vyssi, nez jsem mel v Cesku, ovsem na druhou stranu Nemecko mi prispiva na dopravu do prace (i kdyz jezdim sluzebakem – zpusob dopravy nehraje roli, jen to ze zakona nesmi byt vrtulnik), od danoveho zakladu si mohu odecist ruzne prace spojene s rekonstrukci domu (bez ohledu na to, ve ktere zemi dum je), prispevek na dite 210 Euro/mesic (bez ohledu na to, ve ktere zemi dite je), atd., atp., takze ono ve finale platim Nemecku mene, nez jsem odevzdaval v Cesku.

  1. Ja by som to platenie pomenoval inak, platis viacej iba Ti milostivy stat prerozdeli zo spolocneho podla nejakeho kluca. A o tom kolko Ti prerozdeli rozhoduje kto? No voleni zastupcovia. Takze sice matematicky si na tom fajn ale zajtra uz to tak nemusi byt, ak sa verchuska rozhodne prispevok na deti pre zenateho otca rodiny presunut na nezamestnaneho otca od rodiny cerstvo vyloveneho pri brehoch Talianska.

 3. V článku malinko chybí připomenutí historie. Po sjednocení Němecek a zvolení Berlína za nové hlavní město říše, došlo k paradoxu. Bydlení v hlavním městě bylo ve srovnání s bývalou SRN nepoměrně levnější a po útěku statisíců dederonů na západ i poměrně dostupné. Navíc se do do hlavního města začali investovat neuvěřitelné peníze, aby se stalo důstojným reprezentantem nových pořádků. To do Berlína přilákalo spoustu tzv. umělců a levičáků, kteří by západně od Labe nepřežili. Jenže díky těm penězům a statutu hlavního města se Berlínu stalo to, co každému hlavnímu městu, bydlet zde je rok od roku dražší. Stěhují se sem víc a víc lidé, kteří mají dobře placené zaměstnání a mohou si dovolit platit tržní nájemné. A ti vytěsňují ty, co si zvykli, že v Berlíně je levno.

 4. Drahota, nedostatek a zadluženost je inherentní vlastnost kapitalizmu.

  Tzv. bytová krize je dnes po celém kapitalistickém světě. U nás, v západní evropě, v Británii, v USA. V Japonsku kde mají vícegenerační hypotéky dědečka po smrti raději zakopou na zahradě, protože bez jeho důchodu by to finančně neutáhli.

  Čili nedostupnost bydlení už i pro vysokoškoláky je faktem. Příčinou jsou realitní spekulanti a mafiáni peroucí přes nemovitosti špinavé prachy. V Praze celé bloky domů skupují turci, arabáči, ruští mafoši, češi nikoliv.

  Realitní spekulanti nemají absolutně zájem na dostupném bydlení, ale na maximálně drahém a tudíž nedostupném. Každý spekulant je rád když prodá byt za dvojnásobek toho za co jej koupil/postavil.
  Tak se nelze divit že ceny bytů jsou naprosto absurdní.

  České zákony z dílny ODS pak zcela nahrávají spekulantům a podráží nohy těm co mají zájem stavět bydlení vlastní.
  Družstevní výstavbu zcela zlikvidovali.
  To vše je důsledek kapitalizmu.

  Ostatní v článku jsou jen libertariánské bláboly zcela mimo realitu.

  Faktem totiž zůstává, že zahraniční spekulanti mají dávno spekulativně skoupené pozemky, zahrádky, ornou půdu kolem měst, takže žádná deregulace výstavby by nepomohla.

  I kdyby to nastalo, tak se stavět nebude, protože to není v zájmu těch co ty pozemky vlastní. Raději je budou dalších 15 let držet a koukat jak jim stoupají na ceně.
  Byli by sami proti sobě kdyby dovolili živelnou výstavbu a nechali tak klesnout spekulativní ceny nemovitostí.
  Jim současný stav vyhovuje.

  1. Jasně. Bránit podnikání
   a stavbě vlastního bytu bytů obecně je typická vlastnost kapitalismu. Aha, tak to jsem zase o něco chytřejší… :-D
   Brečíš dobře, ale na špatném hrobě, soudruhu. Ten systém nemá už dnes s kapitalismem zhola nic společného, jenom se jedni komouši snaží ojebat jiné komouše. A nakonec budou mít VŠICHNI HOLOU PRDEL. :-P

   1. Má pravdu v tom, že nemovitosti jsou celosvětově vnímány jako „investice“ pro lidi, kteří v nich nechtějí bydlet ani vydělávat na nájmu (kapitalismus), nýbrž je mít jako komoditu která roste na ceně jen díky převisu poptávky nad nabídkou (finanční kapitalismus, resp. spekulace).

    A spekulanti a „nemovitostní komoditáři“ opravdu nemají zájem na pronájmu ani bydlení, nýbrž právě a pouze na tom, aby jejich „komodita“ rostla na ceně bez jakékoli obsluhy či investic.

    Vy máte pravdu v tom, že příčinou jsou regulace, a to hned trojí:
    1) Centrálních bank, které úmyslně nezahrnují ceny nemovitostí do inflačního koše a proto znehodnocují peníze tak rychle, že kdo nechce riskovat s akciemi, automaticky skupuje spekulativní „komoditní nemovitosti“
    2) Světové banky a WEF, které razí perverzní Keynesioánskou ideologii že „je nutné mít 2% inflaci aby lidé nepřestali kupovat zboží“
    3) EU, která nařídila, že musíme kompletně otevřít náš nemovitostní trh zahraničním spekulantům – což pak vede i k tomu, že majitel nemovitosti je k nezastižení a tudíž není s nemovitostí možné provádět žádné právní úkony zejména v případě, že má zahraniční vlastník jen částečný podíl

    1. „je nutné mít 2% inflaci aby lidé nepřestali kupovat zboží“

     A pak roní krokodýí slzy nad ničením planety a organizují grýndýly.

    2. Trochu upřesním:

     1) Centrální banky jsou buďto soukromé jako FED, a nebo jsou jakože státní, ale jsou v nich dosazeni lidi právě z té nadnárodní bankovní mafie, kteří jdou na ruku té neviditelné nadnárodní bankovní mafii a poškozují tak vlastní stát (viz. Rusnok&co.)
     Stát je pak u takových centrálních bank škemrajícím prosebníkem.

     A ti smejdi tam dosazení jsou zcela beztrestní protože nad nimi drží ochrannou ruku ta nadnárodní bankovní mafie.

     2) inflace znehodnocující úspory je jednak základním motorem spekulačního kasína, kde se škubou miliony neznalých hejlů. Kdyby jim neužírala inflace, tak proč by do toho burzovního kasína vůbec lezli?

     A pak je inflace inherentní vlastností bankovního kapitalizmu, který ožebračuje lidi a celé národy, a vysává bohatství do kapes bankovních mafií.

     3) to že EU něco nařídila, ještě neimplikuje prasáckou implementaci tohoto nařízení našimi zakonodárci. Kterážto jde „čirou náhodou“ zcela na ruku spekulantům a developerským mafiím, a jde proti zájmům občana této země.
     EU nikde neřekla že máme například nechat historickou památku v centru prahy nechat 15 let padat lidem na hlavu, a až spadne zcela, tak tam povolit výstavbu obchodního centra.
     To je čistě česká zlodějská implementace. Které zdejší libertariánští mamrdi tleskají, protože jsou jednak tupci a protože je pro soukromý majetek třeba i zloděje a mafiána, posvátnou krávou.
     (a pak se divíme kdo vyhrál volby)

     Toliko rozdíl mezi teorií a praxí, pane teoretiku :)

  2. No, ono to neni o nedostupnosti nemovitosti. Je to o tom, ze lidi nechtjei drit, aby si ty nemovitosti mohli poridit. Ja mam dva baraky a nekolik bytu. Baraky jsem stavel z nemale casti vlastnima rukama, byty (s vyjimkou jednoho), jsem rekonstruoval sam. Chapu, ze ne kazdej je ochoten pohrbit nekolik let v malte. Plus chapu, ze mladi chteji bydlet hned a ne se treba osm let placat v nejaky ruine, kterou obyvaji a rekonstruuji soucasne. Ovsem chtit, znamena na to mit.

   1. Záleží co je to ta „ruina“. Občas ruina znamená to, že je tam funkční koupelna z 90. let, z dnešního hlediska trochu nepříjemná dispozice (např. oddělená kuchyň od obýváku atd.) funkční otopná soustava, staré ale zachovalé lino ale jinak sucho/teplo. Znám pár těch „mladých“, kteří se prostě zadlužili ještě nad hypotéku protože v takovéto ruině se přece nedá bydlet.

    1. Ten barak, co v nem bydlim ted, mel lokalni topeni v kazdy cimre a koupelnu nemel vubec. Kdyz jsem to koupil, tak prvni, co jsem udelal, byl sprchovej kout v kuchyni. Byla to jedina cimra, ktera se dala solidne vytopit a kde jsem jednim vrzem udelal malej bojler k novy kuchynsky lince a sprchac v druhym rohu. Zacalo se chemickym hajzlikem na chodbe. Do toho jsem koupil bagrik a druhou cast baraku – mastal – srovnal se zemi. Slibil jsem zene, ze to musi tri roky vydrzet. Coz nebylo zrovna jednoduchy, kdyz v JC mame druhej, novej, kompletne hotovej pomerne luxusni barak. Nebylo to jednoduchy a potomstvo si pripadalo jak cikani. Ale dali jsme to.

   2. Hele Sysope, to už je dnes pro pracujícího nereálné.
    Znám člověka co to takhle udělal v roce 2005.
    Musel odejít z Brna protože tady to bylo nerealizovatelné.

    Odešel do zapadákova v pohraničí kde si koupil chatu s petrama. A dělat po odpolednech a víkendech mohl jen proto že měl nadprůměrně placené státní zaměstnání od-do kde se nepředřel. V podstatě původní nechal jen obvodové zdi jinak vše udělal znovu.
    Přitom manželku na těhotenské, a po zaplacení hypo a stavebních surovin byli koncem měsíce na doraz až na pár stokorun.
    A až to dodělal, tak za 2 roky se zase musel stěhovat kvůli změně povolání.
    A to tehdy byly sranda ceny nemovitostí oproti dnešku. Dnes ti ani na zříceninu banka nedá úvěr protože nejsi dostatečně bonitní, když jsi cokoliv níže pod vedoucím firmy nebo managementem.

    Dost drsná záležitost, ne pro každého. Z mých známých nevím kdo by to dal. Jak fyzicky tak co do nutné zručnosti a praktičnosti.
    Prostavíš zdraví, a stejně se pak třeba musíš odstěhovat, bo v kraji není práce. Že bys sehnal nemovitost tam kde je práce, je nereálné.

    1. Schpny clovek pracovni mista nehleda, ale vytvari ;-). Hele, ja samozrejme chapu, ze to neni pro kazdeho, jen nechci poslouchat, ze to nejde. Jde, ale musi se fakt hodne chtit. A umet zatnout zuby. Ja vzdycky rikam, ze kdyz neco chci, tak to proste dostanu. A je mi fuk, jak namahavy to bude. A tohle plati, at jsem vydelaval, nebo se nekomu mstil.

     V nasi prdeli pred rokem koupil typek ruinu od obce. Barak totalne fpici, to ten muj byl proti tomu luxus v dobe porizeni. Poridil to mladej par. Dve deti, teri na ceste. Borec je z Ostravska, dela v Nemecku na stavbach instalatera. Zena doma, maji furu domaciho zvirectva, furt to tam qoka, kejha, steka, chrochta, buci, pritom na zahradu se jim nevejde ani stan a jsou bezzemci. Pujcky nemaji, asi by na ni ani nedosahli. Ona se doma jeste stara o nejake fon kocky, ktere prodava, proste delaji to, jak to jde. Tretinu baraku stihli rekonstruovat, pristi rok chteji delat strechu. Startovni podminky brutalni, ale porak makaji a verim, ze za par let jsou z toho venku. Neni jim jeste ani 30.

 5. Nepovažuji se zrovna za politického experta, ale už nějakou dobu v Berlíně žiju, takže si dovolím tenhle článek ještě trošku doplnit.
  Přestože Berlín je mekka levičáků, tak mi stejně nešlo do hlavy, kolik bláznů dokáže hlasovat pro to vyvlastnění. Ale zas kampaň měli velkoryse pojatou, dlouhodobou, stupňovanou – všechna čest.
  A nikde jsem neslyšel nějaké slůvko odporu, od té společnosti (Deutsches Wohnen, dále jen DW), která má být vyvlastněna.
  No a potom jsem slyšel nějaký rozhovor v rádiu a po něm to začalo tak nějak zapadat.
  Ono DW s tím vyvlastněním asi až takový problém nemá. Ty byty, které aktuálně vlastní a pronajímá, jsou většinou výstavba z dob reálného socialismu (i když na obou stranách zdi). Tyto byty byly a jsou pronajímány s minimální, pokud možno žádnou údržbou. A jsou pronajímány za nájmy jednak odpovídající „kvalitě“ bytů jako takových a lokality jakbysmet. Tudíž výhledově nájem spíše klesající (v poměru k jiným bytům/lokalitám) a nutné investice lze očekávat. Vyvlastnění samo má proběhnout za v zásadě asi tržní ceny těch nemovitostí.
  Takže výsledkem bude, že Berlín do toho zahučí za x miliard EUR (pokud dobře hledám, tak odhady jsou od 8 do 40 mld. – slušný rozptyl), nepřibude ani jediný byt, jen pár (tisíc) vyvolených bude bydlet za nějaký úředně stanovený nájem.
  Naštěstí to referendum (zatím) nemá závazný charakter, je to jen sonda do názorů veřejnosti. I pokud by se to Berlín pokusil přetavit do nějaké formy zákonu, tak je pravděpodobné, že to shodí ústavní soud (jako před cca 2 roky zastropování nájmů „Mietendeckel“). Ale soudruzi to budou zkoušet stále dál a ona i ta ústava pravděpodobně tomu ostřelování časem podlehne.

  1. A to sa to vyvlastnenie týkalo / týka len tej spoločnosti DW, alebo aj obytných jednotiek (domy, paneláky, byty atď.) v rukách obyčajných ľudí čo to prenajímajú?
   Tá spoločnosť DW to je normálna GmbH, alebo AG, resp. nejaká iná forma súkromného vlastníctva, alebo v tom má paprče aj štát / spolková krajina / kraj / mesto?
   Pri tom rozptyle nákladov 8 až 40 miliárd to smrdí riadnou kurvárňou na ktorej sa niekto nepekne nabalí.

   1. Ten návrh je tuším, že se mají vyvlastnit společnosti, které mají nad tuším 500 bytů (to číslo si nepamatuji přesně, může to být i víc).
    No a v tuhle chvíli se to tedy týká DW a možná ještě Vonovia. To je asi taky důvod, proč pro to řada lidí zvedne ruku, protože „jich se to přeci netýká“ (zatím).
    Jinak DW je „SE“ (Evropská společnost). Ani nevím, jestli to víc odpovídá akciovce nebo s.r.o.
    Jinak koukám, že z Berlína chodí jedna perla za druhou – https://www.novinky.cz/auto/clanek/desetitisice-berlinanu-chteji-mesto-bez-aut-vcetne-elektromobilu-40374571
    Jen pro pořádek, přísahám, že v tom nemám prsty :D

    1. Ten Berlín bez aut není špatný nápad. Nedávno jsem někde viděl, jak germáni vyrábějí nákladní bicykly, kde je vpředu jeden německý soudruh a šlape jak soumar. Naštěstí je Berlín v rovině a nehrozí, že bude muset šlapat z Holešovic na Prosek s 500kg nákladu. Ale pravidlo Arbeit macht frei si tam ještě pamatují.

     1. Mne spíše láká představa jak by se takový Lastenfahrrad s 500kg nákladu řítil po Evropský (například ze skladů U Prioru) a na kulaťáku by ho chytali do sítí.

     2. A nebo, jak černí havrani na kole převáží rakev s nebožtíkem.

      1. Nejlépe dobře uleželým.

       1. Dedek na hnilicko se smutecnim proovodem masarek, uplne to vidim.

   2. Ještě koukám na nějaká ta konkrétnější čísla (ať nemystifikuji):
    https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/berlinane-se-v-referendu-vyslovili-pro-vyvlastneni-bytu-velkych-firem-40373215 – tady píšou, že to vyvlastnění navrhují pro firmy nad 3000 bytů.
    https://www.rbb24.de/politik/wahl/volksentscheid-wohnen/beitraege/volksentscheid-berlin-deutsche-wohnen-enteignen-info.html – tady jsou ty odhady, že by to mělo Berlín vyjít na něco mezi 8 – 36 miliardami EUR (plus nějaké náklady bokem nutné na převzetí personálu těch vyvlastněných společností).

    1. Vďaka za informácie.
     Ja som už dávnejšie mal Berlín za mesto plné „zasranejch hipíku“. Je to na zblití, keď sa ta ľavicová lenivá háveď mieni priživovať ako parazit na druhých ľuďoch, ktorí si svoj úspech či bohatstvo poctivo vydreli.
     Inak toto stým vyvlastnením je parádna salámová metóda: najprv len tých zlých veľkých vykorisťovateľov, potom neskôr aj tých menších a sa nenazdáš a máš v obývačke „dobrovoľne“ nasťahovanú partičku „pirátov“.

    2. díky za info .. :)

  2. Oni se ti etničtí němci ještě budou divit, komu pak ty vyvlastněné byty budou patřit, respektive koho tam nastěhují.

   Aby to taky nebylo jak za Gottwalda. Slibovali vyvlastnění velkých podniků a nakonec sebrali i živnostníkům holičům břitvy.

   1. Jak kterým a jak kdy. Nebylo to všude stejně. Z vyprávění rodičů vím, že některé profese a řemesla, za které nebyla rozumná náhrada, nebo by to znárodněním zlikvidovali, nechali žít až do doby, dokud to popřípadě nezaniklo samo, neexistencí nástupce. Klidně celý padesátky a šedesátky.
    Sám pamatuju pár skutečně soukromých autoservisů, dvě sedlářství s čalounictvím, dvě kovárny, kupodivu ale i jedno, co pamatuju tak zcela soukromé instalatérství hned naproti přes ulici. Pak kamenictví a podobné profese, které by nějakým násilným začleněním do komunálu vlastně zlikvidovali.
    Pamatuju ale, že běžní klempíři, sklenáři, zámečníci, elektrikáři, ale i radio a radiotelevizní mechanici, šikovní i méně šikovní do komunálu vyloženě a vždycky museli – jinak by skončili, pokud se nenechali zaměstnat jinde a jinak. Komunál tyhle profese ve velkém potřeboval. Pro některé ale neměl komunál buď prostor, nebo nějaké nutné zázemí a taky nemusel být komunál schopen, zajistit pro ně trvalý přísun práce, aby se jim vyplatili.
    To je přibližně část toho, o čem mluvil M. Jakeš na Červeném Hrádku, o tom hospodským. Myslím, že to ani pro papaláše nebylo nic nového – někde se jim prostě to znárodnění hrubě nevyplatilo a chápali to i oni.

    Ti, které nechávali žít a pracovat, jeli z 99% vždycky „ve svém“, obvykle v přístavku baráku či přízemí a mnoho jich bylo fakt nepostradatelných. Netuším, jak přesně to měli s papírama a s daněmi, ale vím určitě, že např. toho pana sedlářského mistra, ani jeho syna nikdo nebuzeroval. Dělal mi nové, menší a modernější sedlo nejprv na kozího decha a pak úplně znova, z černé impregnované kůže na jednadvacítku. Nikdy jsem tam neviděl žádné papíry a paragony, jenom knihu zakázek se jmény, adresami či telefony.
    V komunále jo, tam paragony i faktury vedli, ale místním se nikdy nic na papír nedávalo. :D
    Myslím, že těch profesí, které i kovaní bolševici nechávali žít, bylo jistě víc, než si myslíme, nebo než někteří pamatují.

    1. Ja jsem svoji prvni firmu zalozil v roce ’87. Ja vim, konec sociku, ale to vime dneska. Tehdy to slo tak, ze jsme museli udelat druzstvo a minimalni pocet clenu musel byt 5 a z toho aspon jeden komunista. Coz jsme vyresili tak, ze clenem byl tatik jednoho z nas, kterej byl komar jako poleno prave proto, ze mnoho let pobyval pracovne v zahranici a bez partaje by ho nepustili. Dane byly tehdy jednoduchy, DPH nebylo a mohli jsme nakupovat za VC, coz bylo -tusim- o 25 % min, nez MC. Tak nejak to bylo.

 6. No a tohle nás čeká taky, čím těžší bude pro mladé sehnat bydlení, tím tlak na podobné ptákoviny poroste. Vidím okolo sebe spoustu kolegů nebo příbuzných, kteří oslavují po volbách „změnu“, ačkoli došlo jen k přemalování hovna na růžovo.

 7. Je to regulérní byznys plán.

  Založí se neziskovka, vypíše se referendum o vyvlastnění ve svůj prospěch a „férová kupní cena“ se zaplatí z nájmu ukradených bytů, formou dluhopisů se splatností 45 let.

  Radši bych byt podpálil,nebo bytovku zboural než si tohle nechat líbit.

  Chtějí tak postupovat proti firmám co mají víc než 3000 bytů. Už bylo založeno Deutsche wohnung A, Deutsche wohnung B atd GmBH, každá o 2999 bytech?

  Asi jako u nás Metrostav, co je kvůli průseru s dálnicí „vyřazen“ ze státních zakázek, tak si prostě na každou akci založí separátní s.r.o., navzájem si uzná reference a kdyby chtěl rozpadlou dálnici nebo most někdo reklamovat, tak se prostě konkrétní pobočka pošle do insolvence a všichni si můžou leda políbit.

 8. Nemyslím si, že vyvlastňování je dobrý nápad. Připomínám historii, jak současné situaci došlo https://forbes.cz/berlinske-klopytani-k-dostupnym-najmum-aneb-cesta-ze-slepe-ulicky-muze-se-praha-poucit/. Navíc se spojily dvě největší společnosti vlastnící byty Deutsche Wohnen a Vonovia, které dohromady vlastní 250 000 bytu z asi 1 500 000 v Berlíně. Trochu to připomíná levárnu, kterou udělalo kdysi ČSSD v Ostravě, kdy zprivatizovali byty OKD https://a2larm.cz/2021/04/privatizace-okd-byla-tragedie-ktera-negativne-ovlivnila-vsechny-aspekty-zivota-v-moravskoslezskem-kraji/.
  V Berlíně se hraje o byty, které město kdysi prodalo nikoliv lidem, ale výše zmíněným investorům. Nelíbí se mi rovnat jednu levárnu jinou, ale ….

 9. tanky pro těhotné vojákyně…to je ohavná pomluva paní fonLejnové. Ve skutečnosti jde o uniformy pro těhotné tankistky. Němci totiž přišli na to, že útočné jednotky je nejlepší stavět z těhotných, protože ve svém stavu (mentálním) neznají bratra

  1. Jako, ze nadrzeny tehotny nekoho pri utoku usukaji xmrti?

Napsat komentář

D-FENS © 2017