Dlouholetý mladík měl nekoherentní pohyby - zpět na článek

Počet komentářů: 227

Přidat komentář
  1. Už jsem to tady psal. Ano, je to celé divné. A možná jde o ten lakmusový papírek.
    A podle mne strážník MP nemá dle platného zákona o zbraních žádnou pravomoc požadovat ZP a průkaz zbraně.

    1. Hledal jsem to obracene, jestli je ovcan komunalu povinen vyblejt, co ma po kapsach, pokud ho seberou. A nic takoveho jsem nenasel. Policie, to je jina. Ale tohle uvadeni v omyl napisem na zadech ‚m e s t s k a POLICIE‘ holt ukazuje, jakym smerem se snaha tlaci.

      Kdo je tu kovanej v paragrafech? Halooo?

      1. Nasel jsem jen tohle:

        ‚Oprávnění odebrat zbraň
        Pokud strážník předvádí nebo omezuje na osobní svobodě osobu, nebo proti které směřuje zákrok z důvodu jejího agresivního chování, je oprávněn přesvědčit se, zda nemá u sebe zbraň a tuto odebrat.
        Strážník je rovněž oprávněn po předchozí marné výzvě k vydání zbraně odebrat zbraň osobě, je-li to nezbytné v zájmu ochrany veřejného pořádku, života a zdraví osob nebo bezpečnosti majetku a hrozí-li, že zbraně může být užito k násilí nebo pohrůžce násilím. Zbraní se v tomto případě rozumí cokoliv, čím je možno učinit útok proti tělu důraznějším (střelná zbraň, nůž, břitva, jiné ostré předměty apod.).‘

        Cili, musel by nejprve provest zakrok, pro ktery zde ale nebyl zadny duvod a ani to nevypada, ze nejaky zakrok provadeli. Proste typka ztotoznili a typek se nechal vykolejit.

        1. Neříká to nic o povinnosti předložit ZP a průkaz zbraně.

          1. Presne tak. Pokud by se straznik chtel presvedcit, za u sebe ovcan nema zbran (jakoukoli), pak by ovsem nejrpve musel provadet zakrok proti ovcanovi z duvodu agresivniho chovani ovcana.

            1. to Sysop
              Policajti (PČR i MěP) jsou z principu tupci, tupcema školení. A racionální chování (v obou směrech, zdravě liberálním i důvodně represivním) od nich nelze očekávat.

              Vlastní pozorování:
              Před několika lety, sloužíce na záchrance, byli jsme voláni PČR, že „mají blázna“. Po příjezdu na místo a ověření situace: mládenec v pokročilou večerní hodinu bloumal mezi projíždějícími auty po silnici mezi obcemi X a Y, choval se skutečně podivně. Ožralý nebyl (podle dechovky), zato tvrdil, že jde do Y „zničit nádraží Eliášovým ohněm, protože aby spasil lidstvo“ a další víceméně typické schizo-bludy. Usoudil jsem, že nás policajti volali zhruba správně, a na silnici jsem ho naložil do sanity ku převozu na psychiatrii; šel dobrovolně a nebránil se. Nicméně později (až ve zdravotnickém zařízení !) dotyčný zpod kalhot vytáhl vyskakovací nůž, tak řečený motýlek. Nebyl agresivní a dobrovolně ho předal zdravotní sestře, ať mu ho „přibalí k ostatním věcem“. Nicméně v tu chvíli, kdy stál proti ní s nožem v ruce (z mého postavení to bylo přes sklo a fakt jsem neměl možnost nijak zasáhnout), jsem zešedivěl v několika vteřinách o dobrých pět let.

              Pak jsem si s těma policajtama telefonoval a chtěl si to nějak rozumně vyříkat. Oni se snažil vytáčet až jsem se nasral a řekl jim, že jsou čuráci, jestliže předali pacienta záchrance neprošacovaného(!). (A jestli chtějí řešit ty čuráky, jak jsem je výslovně nazval, tak já je potom budu nucen řešit s GIBSem. Nešlo mi o nic jiného, než aby si vzali čuráci ponaučení). No, snad si ho vzali…. ale stejně tomu nevěřím.

              P.S. na záchrance už dávno nejezdím.

              1. KS:
                „… předali pacienta záchrance neprošacovaného(!)…“

                – – –
                Jejich starost ho prohlídnout.

                Moje zkušenost:
                V 03:20 mě při výkonu pracovní činosti zadržela ozbrojená banda tří státních složek, zčásti v uniformách, zčásti v civilu. Zjevným důvodem byla součást elektronického zařízení (30x20x10 cm), které jsem viditelně nesl. Na příkaz „Tvoje doklady!“ jsem předložil doklad, opravňující mě ke vstupu do vyhrazených prostor (byl jsem ovšem v prostoru, kde je zároveň trvale také volný pohyb běžných civilistů).
                To blbečkům nestačilo a banda mě násilím odtahla fízlárnu, s tím, že mi zabavila dotyčnou součást.
                Jeden z unifromovaných PROVEDL OSOBNÍ PROHLÍDKU, DOKONALE MI PROHMATÁVAL FUSEKLE, ALE KAPESNÍ ZAVÍRÁK S POJISTKOU MIKOV (dosud vyráběn: https://www.mikov.cz/nuz-232-xh-5v-kp-vyvrtka/ ) VA KAPSE KABÁTU NENAŠEL.

                Z toho lze dovodit, že ti pitomci neumí ani ty základní věci, ve kterých je jejich debilní školitelé opakovaně cvičí…

                :OD

                1. @corona

                  Klasika !
                  Jak ten přístup fízlů, nakonec dobře, že nůž nenašli. Tak i ten nůž, mám doma stejnej.

                  1. KS:
                    „…že nůž nenašli.“

                    – – –
                    I kdyby našli, museli by vrátit. Tehdy jsem z toho udělal docela aféru a ti zasraní buzeranti museli zdůvodňovat, proč mě sebrali. Navíc tím způsobili i určitou škodu v provozu, ale to jim bohužel prošlo.
                    Vyvrcholením pak bylo, že se plošně všem vyměňovaly ty vstupky (buzeranti se vymlouvali, že se jim nezdál můj předložený doklad).

          2. Však je to staré známé, že s fízlama se nebaví.
            Přiznat, že máš u sebe palnou zbraň a pak odmítnout prokázat její legální držení, se domnívám by následovala výzva k vydání zbraně „protože je to nezbytné v zájmu…“ vzhledem k okolnostem. Vůbec na to zda má zbraň neměl odpovídat.

            Pro Sysopa, ta druhá věta začíná „Strážník je rovněž oprávněn…“ a žádnou agresi ani zákrok nevyžaduje jako podmínku. Je to třeba pro případ, že MP přijede řešit drbana a ten je ozbrojený (třeba drží v ruce kudlu) a dosud neagresivní jenom něco vyřvává.

      2. V oblasti zbraní p. Gawron zbrojnice.com.

        1. kancléř Gawron??

      3. Sysop: Správná poznámka. U měšťáků nemá výraz policie co dělat, je to jen snaha o kamufláž s cílem navodit dojem neexistujících kompetencí.

        1. Význam slova „policie“ jako „(ozbrojený) bezpečnostní sbor“ je poměrně nový…
          Původně to znamenalo činnost v rámci veřejné (obecní) správy a používaly se pojmy jako „požární policie“, „zdravotní policie“ či „bezpečnostní policie“ ve smyslu „soubor opatření“…

          1. Jiste, ale my mame PCR, kde zadny privlastek neni, ergo policie je jen jedna.

            1. Formálně a sémanticky není valný rozdíl mezi „Policie České republiky“ a „Policie Horní Dolní“…
              Obojí odpovídá na otázku „čí policie?“…

              1. Protoze je to zavadejici asi tak stejne, jako ‚pomazankove maslo‘.

          2. jizlivec 5.2.2024 v 10:41

            Policie, policie, to bývali městští zbrojní pacholci, ne?
            Městská policie je pleonasmus a státní policie nesmysl. Konec konců, pamatuji si vcelku spolehlivě veřejnou bezpečnost, státní bezpečnost…

  2. Má pravdu, předseda.

  3. Nejaky ucastnik toho potlachu psal, ze ten kluk mel pecky. Nechapu sice, proc jde nekdo na prednasku s peckama, ale to je jina vec. Podobne, jako spekulace, ze ten mladik byl z tohoto ustavu odejit z denniho studia, ergo byl soudruzce znam a ta udelala dusno z jakehokoli duvodu, mozna i pochopitelneho.

    Me osobne je fuk, proc ho nechala vyvest, to si on muze poresit zalobou na ustav. Nejaka ta nemajetkova ujma se urcite najde. Spis mi unika, proc jim vlastne vyblil, ze ma skryte nosenou zbran. Nenasel jsem nikde v zakone, ze by komunalu se na blbej dotaz tato informace mela poskytovat, pokud jim tedy nejakou zbran nechceme nekde na ulici treba prodat.

    1. pokud sou to agresivní magoři co vypadají nebepečně, může být záhodno jim dopředu sdělit, že seš legálně vozbrojenej a máš u sebe samozřejmě všecky papíry, páč jim dycky může hrábnout, začnou neco dělat a pak při vochmatávání neco nandou a můžeš se probudit až ve špitálu, esli vůbec…voni se pak chovajou hned jinak, zvlášť měský tupci

      1. Vohrabavat te bezduvodne nemuzou, i kdyz mnohdy vypadaji jako teplousi. Nevidim duvod, proc nejakemu zamestnanci mesta, jako je popelar, udrzba zelene, nebo sberac psich hoven sdelovat, co mam kde po kapsach.

        1. můžou všecko a ty můžeš tak leda volat dospělý vopicajty

          1. Ne, nemuzou. Ale myslet si muzou cokoli.

            1. tady myslím zejména mladší čtenáře navádíte chybným směrem. IIUC svět stran můžu-nemůžu funguje přímo úměrně k jsem silnější-či ne. Na základě zákonů si můžete ex-post stěžovat.

              Tj. mladík vs 2 mp-bouchači: můžou. Mladík si může stěžovat a na 90% se nestane nic podstatného.

              gb feminní hlídka v počtu 8 vs. 1 zlodějíček: nemůžou.

              5 fízlů vs 30 cestovatelů: nemůžou.

              1. Nikoho nenavadim. Ale slovo „moci“ je v tomto smeru znacne nepresne. Mohl bych treba prohlasit, jestli toho mladika ta hlidka muze osukat. De facto muze. Ale nesmi.

                1. ad navádíte — říkáte názor, který může někoho formovat.

                  a jak říkáte, je to rozdíl mezi de facto a de iure. Pokud mají přesilu, mohou si s vámi de facto udělat cokoli. Třeba vám protiprávně vyrazit zuby či rozmlátit hlavu o dlažbu. Vy je pak můžete žalovat a oni mohou dostat de iure třeba i kázeňský trest! Něco jako odebrané stravenky na měsíč, podmínka v nejhorším. Pokud předvedete extra dobrou hru, a vše bude ve váš prospěch, dostanete ‚české odškodné‘, tj. nějaké kapesné, které absolutně nebude odpovídat škodě. Takže třeba máte přední zuby ven, tak vám zaplatí nové ve standardu — nějakej vyndavací můstek, a na 5 piv. Takže i když teda došlo k nápravě a je tu happy end, ty původní zuby jsou pořád pryč.

                  Pro příklad jak srazili ujíždějícího motorkáře, a protože v bezvědomí kladl odpor, ještě mu trochu přidali. Tam to nakonec bylo — de facto — bez jakéhokoli postihu, akorát si museli dát fajnovou uniformu a párkrát jít k soudu, ne?

                  1. Re: alfonz 195.2.2024 v 9:43

                    Slabsi povahy muze formovat cokoli, za to nejsem zodpovedny. Pokud neco nerikam rozkazovacim zpusobem, nebo primo nekoho nevybizim, pak zde chybi umysl z moji strany. Sorry. Tim samozrejme nezpochybnuju, ze aktivni Urvalek najde navod i v mem brknuti.

                    Ja se obecne drzim hesla, ze nebudu se s nekym pretlacovat na jeho hristi. Takze nechodim do demonstraci, nehandrkuju se s urednikama v jejich kancelari, nehraju hry s fizlama na ulici. Pokud by mi nekdy stalo za to s nekym z nich durazne jednat, pak podle mych pravidel a na mem hristi.

                    1. Sysop5.2.2024 v 10:59
                      rozumíme si. Někdo to ale může číst a rozumět tomu takto nemusí. A říkat policistovi co smí a nesmí je ‚hra na jeho hřišti‘, kterou vyhrajete, jen když vám to dovolí, protože všechny trumfy má (na daném místě) on. Pokud nejste nějak zjevně silnější(početně, palebně, známým ksichtem). Nehrát na cizím hřišti je určitě rada k následování.

                    2. Vsak ja jsem uvedl, ze s fizlama se nebavim. Jak si to udela ten nekdo, kdo si cte muj nazor a rozumi mu jinak, je ciste jeho problem.

                2. Leckdo leccos nesmí, ale reálně může…
                  A něco zase smí, ale reálně nemůže…
                  Takový je život…

    2. @ Sysop

      Nerozumím o jakých peckách mluvíš. Co to je, mít pecky?

      1. Sluchátka vkládaná do zevního zvukovodu…

        1. To jsem taky nevěděl, asi proto, že běžně nesleduju porno.

          1. Ja porno sleduju bezne, ale pecky znam od sveho potomstva.

            1. @ Sysop

              :-D)))) Moderní plně opeckovaná rodina…

              Původně jsem přemýšlel, jestli to neznamená, že měl ten Nekoherentní mládenec pecky na náramenících uniformy. Ale i tak mi to nedávalo moc smysl. Děkanky jistě milují uniformy.

              1. ModrýKlokan 6.2.02024 v 12:13

                Přesně.
                Okamžitě se mi vybavil desátník…

              2. Taky me to sere, bo pak se muzes urvat a adresat te nevnima, bo ma usi ucpany. Ale co nadelas, decka to chtej. Ja si bud muziku pustim do poradnych beden, pokud ji fakt chci cejtit, nebo aspon do sluchatek – kdyz nechci rusit rodinu – ale na to mam poradny kybliky pres cely ucho, pekne polstrovany a s jackem 6,5 mm, ne nejaky BT sragory.

                1. @ Sysop

                  Jak říkáš. Z těch pecek bejvaj nepříjemný bolestivý podráždění sluchovodu. Jedině kyblíky.

                  Mě občas docela prudí lidi venku se sluchátkama. Něco akutního je potřeba vyřešit a ty zombie jsou jak v transu. Nedávno takhle o dvacet cenťáků minul autobus ve kterým jsem jel, holku tak 14 let s těma peckama. Málem mě vypadly voči a skoro jsem prošlápl podlahu, i když autobus neřídím. Holka zůstala stát na frekventovaným přechodu a čuměla jak puk. Řidič si ji ani nevšiml.

                  1. Tak to me zase brutalne vytacej lidi, co si matlafoun daji tricet cisel pred xicht a mohutne do nej hulakaj. Kurva to je tak slozity si ten kram dat k uchu? A nebo ta pica na druhy strane fakt nevi, s kym vola a potrebuje ho celou dobu videt na kamere? Mmchdm, tohle z Nemecka neznam. Ale v Cesku, to je proste neskutecnej hit. Nereknu, kdyz nekdo potrebuje nekomu rychle zavolat, protoze se zrovna posral a potrebuje novy pliny, ale kdyz pica se prehrabuje v mrazaku s rybama, hulaka do te sracky a jeji vykon spadne na 20 %, takze ja cekam, az konecne vypadne, abych si taky mohl v klidu vybrat, to je na zabiti. Ale ja to resim tak, ze „jak se do lesa vola, tak se z lesa medved“, cili si k ni stoupnu a zacnu ji do toho kecat. Jak je to strasne zajimavy, co vyklada, ze s ni souhlasim, ze bych jeste doplnil to a ono a zatim vzdy to telefonovani kazdej utnul. Specialne jsou na toto vysazeny ukrajinsky kundy, nevim proc. Jestli to takto maji i na Ukrajine, nebo jestli nam potrebuji ukazovat, ze maji matlafoun, nevim.

          2. Ne péčka, pecky. :-D

          3. @ Jízlivec

            Díky za info. Má to drobnou chybku, že si teď připadám jak debil.

            @ Hupert

            To se teď zlepší. S peckama to bude mít pecky.

  4. Jo, presne takhle to vidim taky.

    Kdyz jsem to tehdy cetl, hledal jsem (s perverznim nadsenim, priznavam), co ze ten clovek vlastne provedl. A nikde nic. Mel jsem z clanku predstavu, ze behem prednasky vyvolaval Hitlera z mrtvych nebo tak, ale nic konkretniho se mi nikde najit nepovedlo. Takze, co vime, neudelal nic.

    Akorat prisel do skoly ozbrojenej, coz se da ve svetle predchozich udalosti docela pochopit. Doufam, ze tam takovych bylo vic.

    1. Mimochodem nepovazuji za problem, ze na nej dama zavolala mestapo. To se stane, treba podezreni mela, nebo selhal jednotlivec.

      Ukazuje to ale na posahanost systemu. Bez toho, aby se nekde zduvodnilo, proc vlastne, tomu cloveku zabavili vsechnt zbrane, protahnou ho huhvijakymi testy..

      … a ja na jeho miste bych uz psychotesty neprosel, protoze kdyz vas vsechna media v zemi vykresli jako po ozuby ozbrojeneho silence chodiciho tajne mezi lidi, tak uz nemuzete preci zit normalni zivot. Pokud stat dojde k tomu, ze pan uz neni zdravotne zpusobily, zajimalo by me, zda to neni az dusledku te afery.

      Chudak chlap.

      1. Porusil pravidlo, ze s mestapem se nebavime. Sdelit nacionale a dal nic. Ostatne, komunal mel nejprve poucit, coz neudelal. A typek nemel mluvit. Jak je System nastaveny, vedel. Do opratky si vlezl sam.

      2. V takové pozici nejlépe sehnat spřáteleného doktora patřičné specializace a na testy se zodpovědně připravit.
        Protože dokazovat cokoliv státu a jeho orgánům, zejména to v důsledku čehos pozbyl způsobilost – to nechceš!

      3. Položil jsem si několik dotazů?
        1) Co je tzv. hlavní přednáška uváděná v článku novinky?
        2) Je běžné, že se děkan/ka účastní přednášek?
        3) Je běžné, že místo 112/158 voláte naopak MP aby vám poradila?
        4) Je běžné, že držitel ZP nepošle MP slušně do pr… Většina držitelů nejsou ovce.
        5) No a uvidíme, zda je možné legislativně čistě „zajistit zbraně“ na základě sdělení děkanky.

        1. Je to asi tak podobna situace, jako kdybys jel na kolobrnde, zastavili te fizlove s tim, ze nejaka pani volala, ze jedes divne a oni ti sebrali RP. A Seznamzpravy by rozmazly, ze u tebe v garazi byl nalezen dokonce SUV.

          1. Za mne, pokud se tedy nejedná o provokaci. Advokát (vhodný viz Vochov), transparentní účet a tvrdě do toho. Klidně nějakou tu Kč pošlu.

        2. Děkanka se nezúčastnila přednášek, jen zavolala policii.

          Podle mého se splačily nějaké učitelky, ty splašené zavolaly vedoucí učitelky co s tím mají dělat. Ty se splašily taky – až doběhly za děkankou, a ta volal policii.

          1. Nebyl jsem na místě, ale v článku je uvedeno:
            Strážníky zalarmovala sama děkanka fakulty Simona Koryčánková. Ta si při hlavní přednášce na dni otevřených dveří podle svých slov všimla člověka, který se choval nestandardně. ..
            Vyšla ven ze sálu, zavolala na tísňovou linku a požádala strážníky o radu.

            1. Tak se omlouvám, jsem oprávněně za blbce. Četl jsem nepozorně. Máte pravdu.

              Na dni otevřených dveří je ale normální, že se sejde kdekdo, klidně i vedení.

              1. Beru. Jen si také uvědomte, že přednáška je ve smyslu VŠ něco jiného než den otevřených dveří a tlachání někde v místnosti o tom, že naše škola je nejlepší a kdo se na ni nepřihlásí jako by nebyl…
                Tak jako platilo, že dotyčné na VŠ oslovujete pane profesero, pane docente apod.

                1. Na VŠB – TUO se haviři, i ti budoucí, od nepaměti titulovali „pyčo“. Pyčo profesore, pyčo docente, pyčo inženýre, pyčo studente, pyčo blbá.

            2. Projížděl jsem okolo autem a viděl dvě auta MP, před fakultou strážníky a jednoho pána s nimi. Pán měl pohyby, jako by byl „nafrčený perníkem“, ale jestli to bylo v důsledku perníku, hiphopu (nebo podobné kakofonie) ve sluchátkách nebo diskomfortu v důsledku interakce s MP, to nelze na základě nekolikasekundového průjezdu okolo rozhodnout. Pokud se takto pohyboval na úvodní přednášce, tak se moc nedivím, že někoho volali, ty pohyby byly „perníkové“ a perníkář nebyl vyhodnocen jako přínos pro den otevřených dveří. Samozřejmě, pohyby mohly být takové třeba až v důsledku stresu z interakce s MP, ale pokud byly stejné, tak mě to tolik nepřekvapuje.

              Ještě jednou opakuji, že jsem viděl z auta několikasekundový výjev až z postávání před fakultou, které vypadalo jako „MP vyvedlo z fakulty smažku na perníku“. V tom případě bych se nedivil zavolání MP, protože na vyvedení smažky je MP vyhovující. O tom, že nikdo z fakulty asi neměl ponětí o zbrani u toho pána svědčí to, že volali MP a ne policii.

          2. Nezavolala policii. Zavolala strazniky.

            1. Ten pán tam nešermoval zbraní, jen šermoval rukama jako by byl „na perníku“. Pro vyvedení smažky je MP postačující řešení. Ani podle článku se zbraní nešermoval, takže policie se v tom okamžiku jevila jako kanon na vrabce. Ale jak píšu výše – jsou to poznatky z průjezdu okolo a netvrdím, že to tak bylo od začátku.

              1. no a co v něm teda našli, dyž je to tejden? to ty vzorky vyrábijou znova, aby to vyšlo, jak má, bo co???

              2. To nezpochybnuju, jen pisu, ze nezavolala policii, alebrz strazniky. Mys nenazyvam pitbullem, ackoli taky kouse.

                1. Ono to z mého komentáře nemuselo být zřetelné, ale nepolemizoval jsem s Vámi, pouze jsem doplnil Vaši informaci o to, že vzhledem k vystupování toho pána bylo povolání strážníků dostatečné. V podstatě spíše doplnění informací k příspěvku Vašeho předřečníka. Každopádně příměr s myší je dobrý :-)

  5. Promoval jsem někdy kolem roku 2008, a už v té době jsem si všiml, jaký „materiál“ střední školy začaly produkovat a jak se celé prostředí VŠ začíná podivným způsobem měnit. Vypadl jsem v pravý čas. Dementi, kteří neuměli dát dohromady jedinou větu bez chyb a nejasností, zato s plnou držkou demokracie, EU, a s plnou hlavou sebestřednosti a pocitu, že každý jim musí dát dotaci na každou hovadinu a na každou deci chlastu. No a to bylo na FELu. Neumím si představit, co se dnes, o 15 let později, odehrává na VŠ, a tím spíš na tzv. humanitních ústavech. Musí to být něco příšerného. Masová výroba zdfanatizovaných mentálních kriplů, naidroktrinovaných blbostma. A samozřejmě se duševně sesypou ihned, když se setkají s realitou. Tím nechci házet všechny do jednoho pytle. Ale ten trend je jasný a alarmující. Nějaký šášula z SPD prohlásil něco v tom smyslu, že kripl Kozák byl produktem školství. Pak to zbaběle smazal. Možná dost předčasně. Vlastně se pravdu stejně nedozvíme.

    1. Ten trend je dlouhodobě zřejmý. Absolvent SŠ nemá znalosti dříve vyučeného. VŠ nemá znalosti dřívějšího středoškoláka. Jeden nejmenovaný předseda parlamentní strany si udělá DISERTEČNÍ práci v úrovni max. SŠ.
      Co je zřejmé. V technických oborech se tyto základní neznalosti obratem ukáží. Můžete plameně hovořit, ale ten šroub M10 do otvoru o průměru 1mm prostě nedáte.

      1. Trend je zřejmý. Cokoli po doktorát má dnes cenu dřívější maturity.

        Šroub M10 do otvoru o průměru 1 mm klidně dám, pokud materiál bude třeba papír. King Kong dá M10 do průměru 1 mm v oceli.

        1. No dnešní profesoři ve věku cca 45 let, také nemusí být to pravé ořechové…
          Příště uvedu materiál vč. jeho tloušťky, ať se nehádáme. :-)

          1. A sílu testovací osoby je třeba uvést! :-)

          2. Já jsem to nechtěl říci nahlas, chtěl jsem být mírný. Obávám se, že v generaci do 40-50 let věku nelze brát žádný akademický titul vážně – včetně docenského a profesorského. Na ty lidi se dívám jako kdyby titul neměli. Osvědčuje se to velice.

            Dnes nejsem překvapen, když docent matematiky má problémy chápat matematiku. Dříve mě takové příhody poněkud vyváděly z konceptu, ale už jsem se zocelil.

            Občas lidi škádlím tím, že si píši neuznané tituly, třeba MBA. Takový Dr. Alan Cox, MBA. Dodávám, že MBA si může psát kdo chce a jak chce, protože se v České republice neuznává.

            1. Kdybych potkal nekoho s titulem MBA, kdo mi na dotaz odpovi, ze si to tam napsal jen tak, protoze se v CR neuznava, tak bych na nej koukal skrz prsty.

              Mne je totiz nejak jedno, co CR uznava. Je to pro me certifikace nejake organizace, a paklize si to vymyslite, je otazka, co dal o sobe tvrdite, protoze CR tu certifikaci neuznava.

              Ale ja lidi nezamestnavam a nikdy v zivote me nenapadlo kontrolovat neci titul; asi to bezne ani nejde (dokud mi neprinese diplom na pohovor). Na obchodni schuzky si s sebou certifikaty nikdo netaha, a o to vic je to o duvere.

              Vim, ze o tom vas prispevek uplne nebyl, ale to, ze v CR neco neni regulovano, neznamena, ze to nema vahu pro lidi.

              1. V USA třeba nemá váhu žádný titul. Zaměstnavatel se vás hezky vyptá, kde jste titul získal – a titul z řady škol se považuje jako bezcenný, i když je zákonně platný.

                Ta inflace titulů přišla z USA. Proto si tam také tituly moc nepoužívají u jmen – většina Američanů ví, že stojí za kulové s přehazovačkou. Ostatně z USA k nám přišla inflace „expertů“, „specialistů“ a myriády dalších pojmenování jak se uměle povýšit. Anglosasové umějí zobchodovat báječně i lidskou důvěru.

                U nás tituly používáme dodnes, protože na rozdíl od USA měly svou váhu. Než k nám přišel americký modelk školství, který vše srazil do exkrementů.

                ***

                Já si své akademické tituly vymýšlet nemusím, ale většinu z nich si nepíši – protože prostě tituly svou váhu amerikanizací školství a boloňským systém k tomu ztratily. Když jsem napsal někam ze srandy MBA, protistrana věděla od první chvíle, že je to sranda.

                Upřímně mám raději lidi, kteří si zjistí, co druhý umí, než aby věřili papíru. Hodně by to ozdravilo svět.

                1. Tady v Nemecku se tituly vetsinou nepisi, respektive nepise se „prumyslovackej“ Ing. a Bc. Ale treba diplomovany inzenyr, nebo doktor, to je jina. To se obcas nekde uvidi a hlavne – ma to vahu.

                  1. Sysop: Ve staré Evropě měly tituly váhu a ještě leckde mají. Zaslouženě, protože se nedávaly zadarmo, a nositelé si je museli vydřít. Něco prostě říkaly.

                    Ale Anglosasové tituly zničili. Udělali z titulů a certifikátů bezcenné cáry papíru. Teď dosluhují ještě starší generace, jejichž akademické tituly byly poctivé. A pak už nikdo generaci pod 50 let neuvěří ani ň z titulů.

                    Bakalář není titul. To je naprosté nic, který by se neměl vůbec ani psát ani uznávat nikde na světě. Když si někdo píše Bc. a není to z důvodu pokračování na Mgr., Ing., apod. – tak je to pro mě nedůvěryhodná osoba.

                    1. Podle mne Bc. priplulo ze zemi, kde nahradilo madurydu u prumyslovaku a ostatnich negymnazialnich studii.

                    2. Titul bakalar je starej jako univerzitni vzdelani samo; to, ze ho soudruzi na par desitek let poslali k ledu (spolu s magistrem) je jina vec, a to, co se z nej stalo v posledni dobe, vec dalsi.

                    3. Podle mě je Bc. starší než maturita…
                      Ostatně university byly dřív než střední školy…

                    4. A co Nezbedný bakalář?

                    5. Musím Vám dať za pravdu. Pôvodne si laborantky, s ktorými som pracoval, po rokoch praxe „robili“ I. atestáciu ako potvrdenie pracovných schopností. Tie šikovnejšie si potom „dorobili“ II. atestáciu, ktorá im dávala väčšie možnosti uplatnenia v praxi, príp. po osvedčení mohli nastúpiť na miesto vrchnej laborantky a venovať sa organizovaniu práce na oddelení. Teraz je prvá zastávka hneď bakalár. Nevedia o nič viac ako tie po prvej atestácii, ale získaním „titulu“ nadobudli nepríjemne silný dojem, že sa staly klasickými absolventkami univerzitného štúdia. Ja viem len toľko, že tá, ktorá na to mala, išla hneď po strednej na vysokú. Boli aj zriedkavé výnimky, že niektoré nešli hneď (napr. zo sociálnych dôvodov), ale sami priznávali, že niekoľkoročná pauza v štúdiu sa dobiehala veľmi ťažko – človek vypadne zo študijného rytmu. Dnešné novopečené bakalárky a magistry si neuvedomujú, že duševná plasticita človeka sa dá ovplyvniť do určitého veku, preto je ten podľa možností neprerušovaný študijný cyklus. Stredná škola spočíva skôr v memorovaní, vysoká vás pripravuje (aspoň by mala) na iný spôsob myslenia. Bc. a Mgr. získané po desiatich rokoch od ukončenia pôvodnej školskej dochádzky toto nedosahujú, neraz som sa o tom presvedčil. Dievčatá, ktoré dnešný idiotský nadstavbový systém minul, sa v pôvodnom systéme osvedčili lepšie. S väčšinou dnešných rýchlokvašiek je to iné. EÚ skrátka tlačí na degradáciu vzdelania, spochybneniu dosiahnutej úrovne. Plus zjednodušovanie maturít, vyraďovanie matematiky, písmo Comenius, atď.
                      Videl som ešte v socialistickom humoristickom časopise Roháč trefný kreslený vtip: Kráľ buráca na svojich vyjavených poddaných na námestí pod kráľovským balkónom: „Chcem byť kráľom najvzdelanejšieho národa na svete, a preto týmto nariadením všetkým mojim poddaným udeľujem doktorát!“

                    6. Nu, je to zajímavá diskuse.

                      Souhlasím s tím, že školství prochází strašným úpadkem. Jelikož jsem promoval 1993, tak snad ještě patřím ke staré škole, kde to ještě fungovalo.
                      Mne osobně velmi znechutila kauza plzeňských práv, která imho byla v našem akademickém prostředí mezníkem, po kterým už to pak stálo za piču.

                      A mimochodem, Alane, i když je jasné, že je to od vás recese, tak MBA bych si nenapsal ani ze srandy. Když se tenhle patitul u nás objevil, tak záhy (alespoň z mé strany) následovalo pozorování, že je to poměrně spolehlivá poznávací značka čuráků. (A jestli víte o nějaké výjimce, tak mi o ní prosím řekněte, protože já jsem ji zatím nepotkal a chci ji vidět :)

                    7. Jeden nas obchodni partner – MBA v NY, Svycar, aktivne golf, padesatnik potlacujici ples prehazovackou, BMW X8, Omegy, pije vyhradne svycarska vina, Armani, Boss, krokodyl. Neuveritelne sebevedomej curak. Neveril jsem tomu, ze takovi lide existuji i mimo politiku, protoze co jsem poznal ruzne businessmany, tak ano, prachy z nich byly cejtit, ale byli to celkem normalni typci, se kterejma se da vyrazit na kolo do Savoje. S timhle ale ani omylem.

                    8. Nepřekládá se zkratka MBA jako
                      Mladý
                      Blbý
                      Arogantní?

                    9. Mimořádně Bezohledný Agresor.

            2. Uplne mi ted o vikendu stacila ucebnice matematiky, kde jsem behem zkouseni potomstva nasel tri chyby na peti stranach. Samozrejme, kolektiv autoru s tituly pred a za jmenem. A to jeste predpokladam, ze to neni banda cucaku. Jaxe podle toho ucej decka, jejichz rodicum je tak tricet, 1+1 resi hrubym odhadem a neporadi, to netusim.

              1. Sysop: Kdyby jen v učebnici!

                V každých přijímačkách s matematických příkladech jsou minimálně dva příklady chybně ve výsledcích. Student, který je vypočítá správně – dostane mínusové body. Kdysi tím hodně proslulo SCIO a jejich testy, ale je to obecný jev.

                1. Jsem zrovna z te generace, ktera prosla temi vadnymi sciotesty (kazdy rok mely nejaky problem). A prvni rocnik statnich maturit (fraska uplna, ale tu zajistoval Cermat).

                  Nahlasene chyby se zpetne vynaly z hodnoceni. Tedy student, ktery se na uloze zarazil a venoval ji nadmerne usili, z toho nic nemel. V kazde sade testu byla nejaka takova chyba.

                  Chyba se nasla i u tech maturitnich testu.

                  Vzdycky jsme jako studenti meli potrebu zlepsit podminky ve svuj prospech, a pokud jsme nasli chybu v zadani nebo vysledcich, tak jsme kriceli tak hlasite, jak to jen slo. U tak plosnych testu jako byly Scio vubec mohla chyba zustat jen tehdy, pokud ji nenasel vubec nikdo.

                  Jina vec je, jak je mozne, ze se tam tolik chyb vyskytovalo. U Scio mam jeste jakz takz pochopeni, tech testu delali hodne. Ovsem Cermat a jeho jedna verze testu pro cely maturitni rocnik, a dve ulohy s nejjednoznacnym zadanim, to nechapu dodnes.

                  1. Cermat ma chyby v prijimackach taky.

              2. Sysop 5.2.2024 v 5:46
                Tohle ale padá na recenzenta. V každém delším textu typu učebnice chyby budou – zafunguje autorská slepota. Prostě to musí přečíst někdo jinej.
                Recenzent by tam měl být uveden (měli by být dva). Ale musí se to dělat pořádně, což se asi nedělá.
                Když jsem dělal diplomku a pak dizertaci, našli mi i překlepy a uvedli to v hodnocení. Ale to ještě recenzovaly starý páky.

                1. Obcas nejake bakalarky nebo diplomky ctu, a nekdy me vylozene sokuje, co muze projit.

                  Ja skoncil maturitou, ale myslel jsem, ze student na tom pracuje dlouhodobe a postupne to s nim konzultuje minimalne jeden clovek ze skoly. Chytat stydenty fyziky na preklepy je asi volovina, ale ta diplomka pak visi na internetech, to se ma ten clovek do konce zivota stydet?

                  V pripade preklepu bych snad lidem umoznil opravu i po odevzdani a uzavreni hodnoceni :-D

                  1. sinuhet 5.2.2024 v 9:30
                    Diplomku jsem dělal v šerém dávnověku, ještě na T602, odevzdávalo se to na papíře :) Dizertaci umožnili opravit, na internetech visí verze bez překlepů. V hodnocení to až tak důležitý nebylo, jde spíš o to, že si toho všimli. Konzultant je v tom nevině, ten mi skutečný chyby našel, utekly mu jen ty překlepy, co neviděl – odevzdával jsem to dost nakvap, hořel termín.

                2. Recenzent je soucasti kolektivu, ktery to spachal. Nektere ty chyby jsou videt na prvni pohled, takze se imho na to spis i ten recenzent vysral. „Pane vrchni, vy jste na mne asi zapomnel, ze?“. „Ne, ja jsem se na vas vysral“.

                  1. Moje zkusenost z pozice recenzenta je takova, ze s autorskym kolektivem nema nic spolecnyho, nakladatelstvi ho najme externe a na vysledny publikaci uvedenej vubec neni…

                    1. Chyba, protoze je za ten pasqil take zodpovedny.

                    2. Rozhodne, o tom zadna. Na druhou stranu, za ty prachy, co korektor/recenzent dostane, by se spousta lidi ani neotocila. Takze vysledek tomu casto odpovida…

              3. Mě v těch učebnicích obecně vadí nejednoznačný zadání. Kvůli tomu se dycky doma pohádáme se ženou, protože já posílám všechny kolektivy autorů do všemožnejch prdelí, protože nerozumím tomu co se pomě přesně chce, zatímco žena povidá že dyk přece je to jasný že to mysleli takhle a učitelka to chce taky určitě takhle… Jako kdyby to bylo v učebnici dějepisu tak dejme tomu, ale že to je takhle v učebnici matematiky, tak to už je na mě moc.

                1. @ Jasan

                  Ženám obecně je vždy vše jasné. Pracovně si vždy představím, jak by to mohlo vnímat dítě v 5. třídě. Pak se množina protne i s vlastní ženou :-)))

                  1. To je normalni. Kdyby u nas doma nekdo rekl „Skodovka“, zenu napadne auto, mne lokomotiva a meho brachu tank.

                2. Ten problem mam taky. Ten muj analytickej mozek obcas vidi vice moznosti, jak zadani pochopit a kdyz pak vidim oficialni vysledek, nestacim se divit.

                  1. No, ale děti ta další možnost obvykle nenapadne :)
                    Souhlasím, že by to jednoznačné být mělo, ale zas aby z toho nebyla komedie.
                    „Automobil pana Nováka jede po rovné silnici stálou rychlostí 72 km/h, jeho motor vyvíjí stálý výkon 20 kW. Jak velkou odporovou sílu musí motor překonávat?“
                    Základková úloha. Děti to v pohodě spočítají. Jenže
                    – není řečeno, zda ta silnice není třeba skloněná, i když rovná
                    – čí motor? Toho auta nebo pana Nováka?
                    – není tam ještě něco, co musí výkon překonávat?
                    atd.
                    Jenže 99,9 % dětí takhle nepřemejšlí, švihnou tam vzorec F=P/v a hotovo. Samozřejmě je to idealizovaná situace, jinak by to nespočítali.

                    Co se týká těch recenzí: Jo, mělo by se to dělat pořádně, souhlasím. Jenže taky by se v novinách měly dělat korektury, a jak to vypadá v realitě.

                  2. Krájej tři dny staré housky.

                    1. Podle spisovné češtiny je to celkem jasný, housky starý tři dny. Kdyby to měla být doba krájení, tak by to znělo Krájej starý housky tři dny. Jenže nářečí jsou různá.
                      Lepší je to s kolečkama mrkve.

    2. Vzdělání postihl moderní kapitalismus – mantra maximalizace zisku. Školství maximalizuje zisky, ne dává vzdělání.

      Kapitalismus řízený neregulovaným trhem a optimalizací na zisk vždy konverguje k podřadné kvalitě produktu – ve všech oborech.

      Kdyby univerzity jen vyráběly neumětely, bylo by hej. Jenomže ony jim musí nějak vysvětlit, proč na ty univerzity mají chodit. Že jsou teď elita národa – inteligence. Že jsou předurčeni k řízení společnosti. Jsou něco víc. A že není důležité něco umět, ale kriticky myslet, a mít soft dovednosti. A jinou vatu do nich hučí. A to dělá větší škody než to neumětelství.

      1. Školství nabízí poptávaný produkt. Pokud systém požaduje na čím dál nižší pozice nějaký papír, pak je nutné ten papír někde získat. Pokud by někoho zajímala kvalita absolventů, dávaly by školy jiný výstup. Otázka je, kdo a proč potřebu papírů zavádí. Z doslechu znám případ dlouholetého fízla, který aby mohl nadále dělat to, co leta dělal, musel si dálkově dodělat školu, protože nově to taková pozice vyžaduje. nikoho nezajímá kolik let tam dělá, jak mu funguje oddělení, prostě musí mít papír nebo půjde níž. To samé nově u úředníků. Referent správních řízení musí mít VŠ. Takže se musí najít VŠ, které zvládnou i stovkám a tisícům budoucích parazitů dodat papír. Buďto nějak přizpůsobíme gaussovu křivku nebo úroveň vzdělání, podle toho, co půjde snáz.

        1. Za což může germánský národ a jeho obsese byrokracií. Co je na papíře, je pravda. Pokud je realitu v rozporu s papírem, pravdu má papír.

          Germáni mohou za rakovinné zbujení administrativy ve většině Evropy, a zbujení počtu úředníků.

          Já jsem svého času zažil mnoho drastických poklesů kvality výroby po zavedení standardu kvality ISO 9001.

          Koneckonců všechno se řeší zmnožením papírů. Střílelo se nám na FF? Zvětší se počet papírů pro lidi se zbraněmi. Měl mladík nekoherentní pohyby? Napraví to pár papírů od lékaře.

          Když je někdo mrtvý, snadno ho převedete k životu tím, že úředník dá razítko, že jde o živou osobu. Nezáleží na stadiu rozkladu, ani kolik století už hnije.

          Papír je více než realita. To je to neštěstí.

          1. U germánů to dávalo smysl, protože ten papír v dané době něco znamenal a skvěle se tím vyhovělo teutonské posedlosti škatulkama a efktivitou. A když do toho přidáme anglossaského obchodního ducha vznikne smrtící mix. No a nezapomínejme na drůhého tahouna EU, zemi galského kokota, která má k byrokracii hodně co říct.

          2. proč teda mají dojčlandi podstatně míň ouřadníků atd. a funguje jim to líp, dyž ti šmejdi můžou za rozšiřování papírů? votázky, samý votázky…

            1. Já si třeba nejsem vědom, že automobilky přikazující rozšiřovíní ISO 9001 a papírování by patřily mezi státní úředníky – například.

              1. dej si mokrej hadr a pak přiď vodpovědět nač sem se ptal

                1. Ano, trpíš utkvělou představou, že původci byrokraci jsou toliko úředníci.

          3. Wer schreibt, der bleibt.

        2. Pomaha to rychle tridit lidi, zvysuje to efektivitu.

          Otazka je, do jake miry to chcete delat. Az vam na pohovory na datoveho analytika zacnou chodit lidi bez dokonceneho zakladniho vzdelani, tak pochopite, ze, nejaky papir asi chcete. Ne nutne, i analytik se mohl vyhoupnout z lesa nebo ztratit doklad o vzdelani, ale lidi je jako sracek.

          Par let zpet jsme si najimali detektiva, a kdyz jsem se s nim bavil, tal vypravel, jak proveruje lidi jako soucast headhuntingu. Pokud mu za to nekdo zaplati, protoze treba potrebuje overit, ze jste opravdu spolehlivy, tak bude tyden sedet v aute u vas pred domem, ptat se na vas sousedu a v praci, proste zjistovat vase zvyky, s kym se potkavate a tak.

          Na to jsem mu rekl, ze o me by toho asi moc nezjistil. Sousedi me neznaji, domu chodim vecer sam, rano sam odchazim, jsem ticho. Na to mi odpovedel, ze pokud nenuze overit mou spolehlivost, tak neprojdu.

          „Ale ja nejspis spolehlivej jsem, jenom to nedokazete overit.“
          „Ale mne je to u prdele. Lidi je jako sracek, holt najdeme nekoho, u koho si tou spolehlivosti budeme jisti.“

          Bylo mi treba 24, byl jsem jeste naivni a plny nadeje, a tohle byl jeden z takovych tech stretu z realitou.

          Nemate papir? Mozna umite, o tom zadna, ale ja nemam cas zkoumat vsechno a vsechny, a lidi je jako sracek. Takze mi propadnete do meho (dle vas) spatne nastaveneho systemu, nebo nepropadnete.

          Uplne stejne to pak funguje, pokud neco umite, a predvedete to. Ja byl jen na jednom jedinem pracovnim pohovoru v zivote, vzdycky jsem dostal nabidku na prace na zaklade predchozich odvedenych vysledku. A na ten jeden pohovor jsem ztratil maturitni vysvedceni, muj jediny doklad o vzdelani, a sice se zamracili, ale proslo to.

          1. Před lety proběhl článek o pilotovi, co si zhotovil falešný doklad o kvalifikaci…
            Dalších 12 let létal a úspěšně procházel pravidelným přezkoušením…
            Když se to provalilo, vyrazili ho, ačkoliv v praxi prokázal reálnou způsobilost…
            Podobně se psalo o několika případech dlouholetých řidičů bez papírů (a bez nehod)…

            1. Jasně, ten třináctiletej kluk, co ukradl tátovi audinu, dojem do Brna, tam se zhulil, a pak jel zpátky, by taky nejspíš dojel v pořádku, kdyby ho policajti nejdřív nevyhecovali a pak mu nepostavili zeď z aut před auto.

              Ale chtěl byste takového člověka zaměstnat? Od pilota bych chtěl maximální spolehlivost, a pokud si zfalšoval doklad, tak to ztrácí. Holt lidí je jak sraček. Pokud byl opravdu tak dobrý, tak si ten pilotní průkaz snad dodělal, snad mu nikdo nedal doživotní zákaz létání.

              Chtěl byste, aby takovým letadlem letěli vaše děti? Abyste tím letěl vy? Aby vám to letělo nad hlavou? Když sedám do letadla, tak automaticky předpokládám, že díky kontrolním procesům za kniplem sedí někdo, kdo má slušnou šanci odvézt mě v pořádku. Pokud bych v průběhu letu zjistil, že ten papír zfalšoval, ale jasně, už 12 let napohodu létá, tak bych určitě hodně znervozněl.
              A krom toho je to falšování dokladu, trestný čin podvodu a tak, to nechcete od žádného svého zaměstnance nebo spolupracovníka.

              Nemám zbrojní pas, protože to považuji za velkou komplikaci. Mimo jiné mi advokát vysvětlil, že až někoho střelím do hlavy legálně drženou zbraní, tak přijde otázka, proč jsem nestřílel do nohy, když mě třeba až tak neohrožoval. Ovšem pokud tam čirou náhodou nějakou zbraň najdu na zemi, a nemaje zbrojního průkazu a tedy dovednosti střílet, chudáka rozstřílím na kousky, je to v pořádku, protože s tou zbraní neumím, a nějak jsem se přeci bránit musel. Dá se to použít i ve svůj prospěch.

              Přijde mi líto, že spousta lidí něco umí, a nemůže to pořádně dělat, protože nemá papír. Měl jsem známého, hodně šikovného elektrotechnika, který ale nedokončil z pubertální blbosti střední školu, a měl velký problém sehnat rozumnou práci v oboru. Ono se to řekne snadno, něco umí, má výsledky, jenže v osmnácti nemáte nic takového. Ale protloukl se a dneska se o něj firmy perou, práci si mohl hodně vybírat a žije si jako král; i bez maturity (a toho vzdělání mu chybí víc, je to fakt znát i když jdete jen na pivo).
              Cokoli dneska chcete dělat, musíte si na to vystudovat školu, kde vám během kreativního a experimentálního mládí ukáží, jak se to dělá správně, a vy to pak tak děláte. Tohle ještě před 100 lety nebylo, většinu povolání mohl vykonávat kdokoli, a myslím, že to brzdí pokrok, rozvoj těch oborů. Protože tam chybí ten debil, který neví, že to nejde, a tak to udělá. V Asii je to ještě daleko silnější.

              Přitom nejbohatšími lidmi jsou ti, co na nějaká pravidla, jak se to má dělat, kašlali, a šli si svou cestou. Ale ve škole vám řeknou, ať tvrdě makáte, učíte se, a pak se budete mít dobře. Vůbec je toho establishmentu více a více, a přestávám věřit, že se to někdy obrátí.

              1. Problém je, že potřeba je obojí, jak ti kreativci, tak poslušní. Třeba obsluha jaderné elektrárny kreativní být vyloženě nesmí, dokonce si tak i vybírají lidi, ty co budou přesně dodržovat protokoly a postupy.

              2. Nejbohatší možná jo.
                Co se týká významných vědeckých a technických objevů, tak většinu jich v historické době udělali lidé odborně vzdělání, i když mýty tvrdí opak.

              3. S tymi pilotmi je to zlozitejsie. V Europe je mozne, aby chlapec s 200nalietanymi hodinami sedel na pravej sedacke dopravneho lietadla v obchodnej prevadzke ako prvy dostojnik. Samozrejme po splneni mnozstva poziadaviek.
                V USA je to nemozne, ten isty chlapec musi okrem toho co nas splnit dalsiu administrativnu poziadavku, mat minimalne 1500hodin. Bohuzial prax ukazuje, ze tato poziadavka nema nic spolocne s kvalitou takehoto pilota, aj ked papierovo vyzera lepsie ako ten v Europe. Navyse, tato strelena poziadavka deformuje trh a tazko dopada na uroven vycviku…
                No a potom je tu celkom novy fenomen, ze piloti dopravakov su u niektorych spolocnosti, ako zivnostnici…

              4. Bez toho papíru by toho nedostudovanýho kluka klidně zaměstnali, ale musel by mít nějaký reference. Teď ho v pohodě zaměstnaj, ačkoliv je furt nedostudovanej. Ale má reference. No a ten výučák, nebo maturita, nebo Bc, DiS nebo PhD jsou prostě taky reference a jsou důležitý zvlášť v době, kdy žadný jiný reference nejsou. Lidí je prostě jako sraček.

              5. Podle mě formální vzdělání/výcvik s vydáním úředního dokladu o absolutoriu má jeden podstatný význam: osvědčuje, že dotyčný úspěšně prošel profesní přípravou v celém rozsahu…
                Tedy že se v předepsané míře věnoval i těm oblastem, které považoval za nezajímavé a jako samouk by je s klidem vynechal…

          2. akorát že za tu dobu se sitaca trochu pohla, lidí je jak sraček, ale samej debil, lempl, jenom támdle, vzádu, dva lemplové vedle sebe

            takže kdo chce ne-debila a ne-lempla, tak holt si tu prácu dát MUSÍ, dybys to tady četl častějš, tak máš celkem dobrou přectavu, jak probíhá výběr třeba u sysopa na voddělení, a esli ho zajímají takovýdle hovadiny :D

            1. No jasně, a díky strojům a AI bude takových více a více.

              Jasně, že si tu práci dát musí. Jak to píšu, pokud něco umíš, nikam životopis posílat nemusíš. V mojí bublině se hledá práce tak, že se přepne stav na LinkedIn, a počkáš, až ti někdo zavolá. Tím získáš nějaký přehled o podmínkách.

              Ale mnohem více než o skutečných dovednostech je to o dojmu. Lidi zatím většinou vybírají jiní lidi. Takže taky záleží, jaký uděláš dojem. Bohužel k užitečným dovednostem člověka v tržním prostředí patří schopnost umět se prodat. Tohle bylo za socíku asi o dost snažší.

              Protože vybrat lidi není jen tak, po světě běhá spousta dalších lidí, kteří se na to hledání zaměřují. Ten trh v tomhle funguje dle mého skvěle, k čemu máš výhrady?

          3. Asi na tom něco bude. Já mám maturitu z tehdy výběrové elektroprůmyslovky, na kterou (na konci socíku) nebrali jen tak někoho. Bylo to OK, základy oboru ze školy mi pomohly nastartovat zajímavý profesionální život, ale pořád to nebylo ono. Pak mi kdosi poradil udělat si vysokou v oboru, klidně dálkově, protože s papírem budu zajímavý pro korporáty, kde jsou jiné mzdy než co jsem doposud měl. Tak jsem si zopakoval svou střední školu ze začátku devadesátek (co jsme my kdysi měli na střední, dneska mají na vysoké) a najednou se mi otevřely možnosti, o kterých se mi doposud ani nezdálo. Od doby získání diplomu pozoruji značný vzestup své životní úrovně, i když na druhou stranu v korporaci je nutné ledacos překousnout, občas je to jako Hlava 22 :).

      2. můžeš konečně ty svoje marxistický bláboly prokázat, nebo důkaz je stonásobný vopakování lží?

        1. Já nejsem marxista, já jsem pragmatik a vědec.

          Vidíte v praxi, kam vede poučka o maximalizaci zisku, neregulovaném trhu, malých neschopných státech, a jiné bláboly. Očekávatelně to povede k maximalizaci zisku směrem k nejsilnějším subjektům, a vysátí zbytku světa – což očekával každý s trochou selského rozumu od začátku. Ale teď vám to praxe dokazuje vší silou.

          Mně bohatě stačí, když mi někdo vysvětlí, jak by výše uvedené dogmatické bláboly měly vést k něčemu jinému? Protože já si nic jiného než chudobu a měsíční krajinu jako jejich výsledek představit nedokáži.

          1. už ně náké ten volne trch

            1. Absolutně volný trh neexistuje – vylučují to fakticky fyzikální zákony. Kdyby existoval, tak po chvíli prostě silnější sežere slabší. Z těch silnějších vzejde pár ještě silnějších – a vzniká oligopol, pak duopol, pak monopol. Zcela přirozeně, bez jakéhokoli státního zásahu.

              Já jsem nikdy nechápal víru některých lidí v to, že volný trh bez vnějších regulací může existovat jinak než jako přechodový děj systému – krátkodobá epizodka, než dojde k požrání a vzniku vítěze. Který se pak začne chovat jako tyran. Což už dnes není jen teorie, bohužel.

              1. ale leda píču

                1. To jsou omračující věcné argumenty. Naprosto přesvědčující.

                  1. marxistický bludy jsou vyvrácený miliardkrát, nikoho nebaví se furt vopakovat jak zadrhlá deska

                    teda vyjma šmejů co si myslijou žo po goebblsovsku ty bludy po dostatečným vopakování lidem natlučou do palic

          2. Argumentovat proti kapitalismu tím, že si myslíte, že vznikne stát, nedává smysl.

            Teorie je rozpracována, akorát nesmíte být líný si to dostudovat.

            Ve zkratce školství: Původce problémů je stát, protože je zřizovatelem školství i největším poptávcem průkazu o vzdělání. Výsledek se dostavil – stát vede školství byrokratickým plýtváním a výstupem jsou průkazy o vzdělání nikoli vzdělaní lidé.

            Bezpečnost:
            Stát je loupežníkem, který sám sebe ustanovil ochráncem veřejné bezpečnosti. Ergo kozel zahradníkem.

            Na volném trhu lze poptávat vzdělání i bezpečnost a při nespokojenosti přecházet ke konkurenci nebo prostě neplatit. Tato minimální zpětná vazba stačí k dosažení mnohonásobně lepších výsledků. Nikdo neslibuje ráj ani nirvánu, prostě by se zlepšilo vzdělání a bezpečnost, jako se zlepšila dostupnost produktů na pultech po roce 89.

            1. Tohares: Některé teorie jsou jednoduché: Nepřítel je Putin, Paroubek, socialismus, Rusko, Babiš, – a ještě se jich prá najde.

              Je zvláštní, že když měl stát na 100 % v ruce školství, jako tomu bylo před rokem 1989, tak jsme měli školství špičkové i ve světovém srovnání. To se moc nehodí do krámu tento fakt, že ne? Právě proto se mnoho Čechoslováků výborně uplatnilo při emigraci na Západ, protože ve srovnání se západními kapitalistickými školami byli razantní nadprůměr.

              To, co otrávilo školství je bohužel zákaznický podnikatelský přístup a otrávená ideologie – import echt kapitalistického Západu. Tu otrávenou ideologii tam nepřinesl stát (doporučuji pro začátek třeba bohatého investora a zakladetele frankfurské školy, nebo současnou finanční podporu různých miliardářských zmetků pro progresivní ideologie).

              Školství prostě doplatilo na to, že se příliš zprivatizovalo.

              Máte vědecky ověřená fakta: Školství a jeho kvalita – před rokem 1989, po roce 1989. Ta říkají, že jakmile stát pustil do privátních rukou školství, šlo do prdele.

              1. ty seš debil až to dveřma tříská tvl, 95 % škol je stádních a jinak převlečenejch stádních, tak co to žgryndáš, ty ani neviš co to privatizaca je ty magore

              2. Stát do privátních rukou nic nepustil. Vše řízené státem se s časem zhoršuje (principy tohoto vlivu státu jsou popsány také), což vývoj státem řízeného školství potvrzuje. Že milostivě dovolil vzniknout pár tzv. soukromým školám, kde ovšem také vše kontroluje a razítkuje ministerstvo a kraje, není privatizace. Zákazníkem škol a největším vlivem nejsou žáci ani studenti ani jejich rodiče, a proto to nefunguje.

                1. To není vyloženě státní věc, takhle se chovají všechny byrokratické aparáty, čím starší a usazenější, tím horší.

                  1. Ovšem soukromé byrokratické aparáty mohou narazit na odliv zákazníků. To se ve státním nestane, protože „zákazníci“ i prostředky jsou vymáhány.

            2. Vlastně je to úměra po celém světě a ve všech státech světa: Čím méně drží stát školství v rukou, a čím více do školství pustí vliv soukromých subjektů – tím je školství horší, vzdělanost obyvatel nižší.

      3. Tak tohle je poněkud mimo mísu. Neomarxistické ústavy (VŠ) žijící z dotací nemají s kapitalizmem mnoho společného. Kapitalista není neschopný, spíš naopak všeho schopný.
        Tohle jsou vyloženě líhně vyžírků, nemakačenků a deprivantů. Normální člověk tam nevydrží, raději odejde do soukromého sektoru.
        A i kdyby vydržel, tak ekonomicky to neprojde. Z toho platu neuživíte rodinu. Takže každý kdo něco uměl, odtud dávno zdrhnul.
        Takhle to tam vypadalo už v 90. letech, a se zavedením neziskovkářského dotačního EU socializmu to vybujelo do nevídaných rozměrů.

        Víte že například Mendelova univerzita v Brně zřídila speciální separátní fakultu, která měla produkovat úředníky a jiné byrokraty ??
        „Fakulta regionálního rozvoje a mezinárodních studií“
        Jak se jako regionální kariérní politik dostat do mekky všech parazitů – do Bruselu.
        Fakulta pro čisté parazity.

        1. Univerzity jsou kapitalistické companies jako vyšité. Maximalizují zisk, a dávají mizerné produkty. To, co se líhne, jsou produkty, o jejichž kvalitu se univerzity nestarají. Důležité pro univerzity je, aby dostaly zaplaceno.

          To, že hned po sametové barevné revoluci 1989 si všichni lidi okamžitě vzpomněli, že mají právo na akademické tituly. A že vyházeli většinu zkušených a odborně zdatných vysokoškolských učitelů, bo to byli určitě komouši, že ano. To už je jiný příběh. Krátce po roce 1989 vystudoval i největší debil, protože kdo by vyhodil studenta, byl komouš, kterej se chtěl mstít za konec bolševismu. Tak to bylo bráno.

          Moravské univerzity jsou mekkou šorošismu. Ostravská univerzita má úroveň žumpy a nejhorší úrovně. Brno plodí nadšené Jasánky a přeprogramované kulturně angažované roboty. Olomoucká univerzita byla rozložena dlouhodobým působením absolventa Šorošovy univerzity v Budapešti Millera, který ji přivedl tak zu grunt a k mezinárodními skandálu, že raději sám odešel před tím, než by ho stjeně vyrazili – Šrošo nešoroš. Vyberte si. Ovšem v Praze nebo Liberci třeba také moc jako normální člověk nepochodíte.

          1. Když Vás platí stát, kontroluje stát, organizuje stát a váš produkt odebírá především stát… To jste kapitalista jako vyšitý :-P

            1. To ovšem neplatí pro české univerzity. Zkuste vaše tvrzení dávat více do souvislosti s realitou. Budete brán trochu seriózněji.

            2. Pro fanatika Toharese: Například univerzity si vykřičely takovou „akademickou svobodu“, že stát si nedovolí ani ceknout, natož je nějak kontrolovat. Univerzity si dokonce sami napíší svůj kratičký dokument „studijní a zkušení řád“, ten si nechají schválit ministerstvem – a to jediné, co může stát po nich vyžadovat a kontrolovat. Nic jiného, ani ťuk.

              Víte kulové s přehazovačkou. Jen vám někdo vymastil mozek státem – ale kecat umíte se stejným penzem znalostí jako Markéta Pekarová Adamová, to vám jde báječně!

              1. Pořád existuje akreditační řízení.

                1. JH
                  To sice jo, ale český rybník je malý. Ti lidé se vzájemně znají.
                  Samozřejmě nesmí to tlouct do očí a nesmí se moc mlaskat.

              2. @ Tohares, Behe, Alan, Honza

                S „prací“ akreditační komise mám své zkušenosti. Po roce 2005 jsem se na soukromé ekonomické VŠ v Brně, během asi 10 let, pracovně účastnil stovek státnic na Bc. a Mgr. Většina těch studentů by v osmdesátkách neudělala maturitu na gymplu. Škola inkasovala školné od studentů pár desítek tisíc za semestr a pravděpodobně obdržela státní standardní dotaci na kus/studenta. Částky nevím, nezajímá. Kromě několika málo jednotek nešťastníků s diagnozou, kterým nestačily ani tři pokusy, všichni prošli a mají tituly. Když se to asi začalo stávat veřejným tajemstvím, tak začala tlačit akreditační komise. Výsledkem tlaku byla pouze pečlivá příprava studijních a zkušebních podkladů a pečlivé vypracování protokolů ze státnic ke kontrole. Žádnou skutečnou reflexi jsem nepozoroval. Kasta VŠ učitelů a manažerů drží při sobě. Studentů razantně ubylo z profesních, ekonomických a demografických důvodů. Po té škola zanikla.

                Z ideologického pohledu, který tady řešíte, vnímám tyto instituce jako fascinující mix a symbiozu kapitalismu a socialismu.

                A Behe, přestaň nadávat Alanovi do marxistů. Nezaslouží si to ani Alan ani levičáci jako já (jestli teda marxismem myslíš levici… já vím, dneska je ta taxonomie jeden velkej bordel). Jestli nepřestaneš zlobit, tak z tebe zas udělám na 48 hodin králíka.

                1. vem si prášek nebo co si to šleháš

                  1. @ Behe

                    Jak myslíš. Právě jsem vyřknul tajné mocné kouzlo z mé rodné planety Osho a dělám z tebe modrého plyšového králíka. A máš to. Na 48 hodin někam zalez, nebo ti nějaký mimino vydloubne vočičko.

              3. Akademická svoboda je umožněna pouze státem, protože peníze tečou a studenti studují „zdarma“, nezávisle na výstupech. Bez státu prostě máte akademickou svobodu jen tehdy, když produkujete kvalitní absolventy, kteří dělají reklamu zdarma…

                1. Tohares 5.2.2024 v 21:17
                  „Bez státu prostě máte akademickou svobodu jen tehdy, když produkujete kvalitní absolventy, kteří dělají reklamu zdarma…“
                  No, v českých podmínkách ani ne. Soukromé školy v ČR vznikaly hlavně tak, že braly děti, které se nedostaly na veřejné školy. Kvalita tomu odpovídala, byť se některé časem zlepšily.
                  ČR prostě není Amerika.

                  1. V českých podmínkách nemůžete provozovat školu bez vlivu státní regulace. Stát tu umožnil „soukromé“ školy s konceptem zaplať a odmaturuj, odpromuj atd. Volnotržně je takový podnik dlouhodobě neudržitelný.

                    1. Takže všelijaké ty kurzy MBA s anglickými názvy jsou IMHO volnotržní až dost. Nóbl vypadající diplom za nic.
                      A soukromé „univerzity“ s výukou tvůrčího psaní apod. pro dcerušky z bohatých rodin taky.
                      Trh prostě má RŮZNÉ požadavky. Někdo chce kvalitní vzdělání, někdo někam upíchnout potomka, aby se něčím zaměstnal.
                      Zrovna tak trh nabízí jak kvalitní boty, tak šlupky, co se po půl roce rozpadnou. Pravda, ta kvalitní bota se někdy shání dost blbě, o dost častěji to je předražený pološunt.

                    2. Pokud existuje nějaký kurz, kam Vás nikdo nenutí chodit (jako na základní školu), nikdo nenutí jej platit (jako celé školství z daní) a nikdo nikde nepřikazuje, abyste jej měl splněn (jako spousty zákonů, vyhlášek atd. upravujících požadované vzdělání, nikoli znalosti, pro spoustu oborů lidské činnosti), nevidím problém. Ať si každý na svém a za své studuje nebo vyučuje, co chce.

                    3. Dostáváme se někam jinam.
                      Na tu veřejnou vysokou školu taky nikdo nikoho nenutí chodit, a řeč šla o školách vysokých.
                      A o tom, zda soukromý status, resp. volný trh zaručuje kvalitu. Konkrétně o tvrzení „Bez státu prostě máte akademickou svobodu jen tehdy, když produkujete kvalitní absolventy, kteří dělají reklamu zdarma…“
                      No a já tvrdím, že akademickou svobodu můžete mít, i když produkujete např. pseudovzdělání pro dcerunky. Což nakonec posledním Vaším příspěvkem nepopíráte.
                      O nic jiného mi v tomto vlákně nejde :)

                    4. doplnění
                      …a řeč šla o školách vysokých, u mne ještě o středních, kam taky chodit nemusíte.

                    5. Sice Vás na VŠ nikdo nenutí chodit (navíc jsem u nucení psal o ZŠ, vyvracíte strawmana), ale je „zdarma“ a po zapojení do pracovního procesu ji musíte platit. Stát nemá jen příkazy, ale i zákazy (bez státního povolení nemůžete VŠ provozovat, bez VŠ diplomu státem uznaného nemůžete dělat určité profese) a dotace (jak pro VŠ, tak studenta).

                      Od vysokých škol případný zákazník očekává úplně něco jiného než od pseudokurzů. Jedná se z mého pohledu o jiný trh. U pseudokurzů o kvalitě výstupu zákazníci vědí a je jim to jedno (bohatí otcové dcerunek), nebo chytají hejly (aneb trh podomních prodejců hrnců, MLM atd.).

                    6. No tak pokud část VŠ (ty nekvalitní soukromé) nadefinujete jako „pseudokurzy“, tak potom samozřejmě u nás šuntové soukromé VŠ nejsou. Ani nikde jinde na světě.*
                      Z mého pohledu VŠ je to, co se jmenuje VŠ (nebo ekvivalentem, jako je „univerzita“) a vydává to diplom řazený do terciárního vzdělávání. Tudíž i třeba Metropolitní univerzita Praha nebo Panevropská univerzita.
                      * Když víte, co je strawman, určitě taky víte, co je to „záchrana ad hoc“ :)

                    7. Buď se bavíme o státem regulovaných školách nebo o pseudokurzech na volném trhu. Skáčete mezi nimi, jak se Vám hodí.

                      Státem regulované VŠ – špatná kvalita způsobená státními zásahy.

                      Pseudokurzy – špatná kvalita prodejná na volném trhu.

                      Obhajuji státem neregulované a nepodporované VŠ, které jsou ovšem v této republice zakázány.

                2. @ Tohares

                  Nechci s tebou vést shitstorm, ale tvoje tvrzení je v úplném rozporu s mými osobními zkušenostmi z ČR posledních 20 let. Jak píšu podrobněji v příspěvku výše.

                  1. Zkušenosti z volného trhu se vzděláním tedy nemáte a nerozumím tomu, kde spolu nesouhlasíme. Státní byrokracie, neefektivita, nepružnost a korupce jsou to, co z mého pohledu popisujete.

                    1. @ Tohares

                      cit z 21:17 Tohares: „Akademická svoboda je umožněna pouze státem, protože peníze tečou a studenti studují „zdarma“, nezávisle na výstupech. Bez státu prostě máte akademickou svobodu jen tehdy, když produkujete kvalitní absolventy, kteří dělají reklamu zdarma…“

                      Výše jsem psal o zkušenosti ze soukromé VŠ, vybírající od studentů školné 40.000 za rok, ne ze státní. A pak jsem reagoval na ten tvůj příspěvek z 21:17.

                      Popisoval jsem tragickou realitu soukromé VŠ. Stát kvalitu výuky nijak neovlivňoval, dokud ji nezačal považovat za nevkusně nízkou. Funkční opatření nápravy nevznikla. Tak jak jsem to popsal.

                      Fakt teď nevím jestli jde o nedorozumnění, nebo se ztrácím v tom, co vlastně máš přesně na mysli.

                    2. Jak už jsem psal výše Hrochovi, stát nemá jen příkazy, ale i zákazy (bez státního povolení nemůžete VŠ provozovat, bez VŠ diplomu státem uznaného nemůžete dělat určité profese) a dotace (jak pro VŠ, tak studenta).

                      Studenti požívají během studia spousty výhod, studium zdarma na některých školách je jen jedna z nich. Pro zisk je potřeba mít co nejvyšší školné, při co nejvyšším počtu studentů s nejnižšími náklady. Studenty lze nabírat mezi těmi nejlepšími, kde i přes školné bude škola pro svou kvalitu hojně navštěvovaná, nebo nejhoršími, kde pokud snížím laťku na minimum při zachování akreditace a tedy státem garantované váhy vydávaných diplomů, také se mi pohrnou hordy zájemců. Nízké náklady ovšem investicí do kvality nevyrobíte, navíc je tu konkurence živená erárem, která nároky na zaplatitelnou kvalitu neúměrně zvyšuje. Výsledek je zřejmý – většina úspěšného podnikání v oboru „soukromých“ VŠ vybírá mezi nejhoršími studenty a těmi, kteří si spočítali, že úspora času při plnění požadavků nekvalitní VŠ plně vynahradí hrazené školné. Společným jmenovatelem těchto studentů je, že od VŠ žádají titul, jehož váhu garantuje stát jak legislativně, tak jako největší zaměstnavatel v zemi, nikoli vzdělání. Nejdůležitější je u těchto škol tedy investice do marketingu, aby hlupáky a vytížené přilákali, a compliance, aby nepřišli o akreditaci.

                      Akreditační komise nikdy nebude mít čas špehovat třeba celý semestr kvalitu vzdělání, zkontrolují papíry a jdou domů. Jakýkoli skandál se pak dá svést na „selhání jedince“, protože na papíru je to napsáno správně, jen ten jedinec to nedodržel a nechal všechny projít. Členové akreditační komise určitě nejsou hodnoceni podle toho, zda jimi vydané akreditace jsou jen pro instituce opouštějící kvalitně vzdělaní absolventi.

                      „Soukromé“ VŠ tedy nepodnikají na volném trhu se vzděláním, ale na státem regulovaném trhu s tituly.

                    3. @ Tohares

                      Jo, teď je to srozumitelný a souhlasím.

                      Ovšem kvalitní úplné a dosažitelné řešení podle mě neexistuje. Jedině znovu začít respektovat Gausse, nastavit centrálně autoritativně směrný čísla počtů studentů pro přijímačky a průchod systémem u každé vzdělávací úrovně a všechny studenty adekvátně a rovně testovat před přijetím.

                      Taky zamezit kouzlům se studijními programy. Logicky mají postupovat od snazšího ke složitějšímu. Teď je to leckde s účelových důvodů obráceně. Bakaláři začínají s těžkými všeobecnými teoretickými a „vědeckými“ předměty a na inženýra pokračují s „odbornými“ předměty, které jsou pro získání kreditů daleko snažší.

                      Plus mám „revoluční“ nápad: povinné projití všech úrovní studia při zachování celkové relativní délky studia pro všechny studenty. Takže vytvořit paralelní kratší programy od učňáků bez maturity, s maturitou, přes průmyslovky a gymnázia. Nepokračující studenti by mohli dokončit standardní délku a ti pokračující by odcházeli na vyšší stupeň po kratším programu. K vyššímu studiu by mělo být právo se vracet na denní i kombinované studium během zaměstnání po splnění nějakých adekvátních a reálných podmínek.

                      Ta dnešní inkluze a představa, že všichni jsou stejně schopní, takže zlatá mládež si bude hrát na studium donekonečna, zatímco ostatní na ně budou makat je otřesná. Mentální středověk a zároveň fantasy ráj sluníčkových jelit.

                    4. Jakmile začnete s „nastavit centrálně autoritativně“, cokoli zatím to pošle do háje. Trh se totiž okamžitě deformuje a výsledkem nebude vzdělání, ale to, co jste nastavil…

                      „Studijními programy mají logicky postupovat od snazšího ke složitějšímu“ taky nemusí být pravda. Například Ph.D. by měl dle mého názoru ve většině případů být jednodušší, než studium před tím, ve většině oborů (snad krom matematiky, teoretické fyziky a podobných) si to musíte spíše vydřít na sběru dat, než přemýšlením a učením.

                      „povinné projití všech úrovní studia při zachování celkové relativní délky studia“ a opět se bude optimalizovat pro naplnění času za co nejnižších nákladů, místo poskytování nejlepšího vzdělání. Opravdu není důvod, aby někdo na učňáku strávil stejně času jako někdo jiný maturitou, nebo bakalářským či magisterkým programem.

                      „Ta dnešní inkluze a představa, že všichni jsou stejně schopní, takže zlatá mládež si bude hrát na studium donekonečna, zatímco ostatní na ně budou makat je otřesná. Mentální středověk a zároveň fantasy ráj sluníčkových jelit.“ Stačí odstranit stát ze vzdělání a tyto excesy samovolně vymizí, protože k lepšímu a levnějšímu vzdělání nevedou.

                    5. @ Tohares

                      Jo, beru to. Nějak to dopadne. Jen jsem blbě napsal a asi to ani nešlo pochopit, to o tom povinným projití všech úrovní studia a zachování jeho délky.

                      Jde o to, že na VŠ chodí studenti úplně odtržení od reality. To samé gymnázia. Mají následně časem šéfovat lidem z praxe s nižším vzděláním.

                      Myslel jsem to tak, že kratší programy by byly povinné třeba semestrální kursy na učňácích a průmyslovkách, před přechodem na gymply a VŠ.

                      Se získáním výučních listů a základních licenčních stupňů (něco jako mají třeba hierarchicky různý odborný certifikovaný úrovně elektrikáři). Talentovaní nebo pracovití by studovali dál a ti ostatní by měli v ruce aspoň nějaký praktický vzdělání.

                      V tom předchozím příspěvku jsem tuhle myšlenku úplně zvojtil do nesrozumitelna.

              4. A to akademicky svobody v mistni kotlince jsou prd ve srovnani se stavem treba v Recku… Tam je univerzita v podstate stat ve state, se vsim vsudy.

                1. A proč by ne, když si to budou sami platit?

              5. Tak akademický svobody existujou už asi 1000 let, od doby co ve středověku vznikla první univerzita. A tenkrát to bejvaly panečku svobody, ne jako dneska.

  6. Brněnský pajdák?
    To je ta fuckulta, kde poměrně dlouhou dobu visel z oken banner černošské teroristické organizace zvané „Black Lives Matter“, čímž byla naplněna skutková podstata trestného činu propagace terorismu. Vidím, že soudružka Koryčánková neponechala nic náhodě.

    1. Ano. To je ten teroristický výcvikový tábor nevyrovnaných, hormonálně nestabilních fůrií, které pak dostanou na starost deformaci, pardon, výchovu vašich ratolestí.
      S hlavou vymytou feministickou, LGBT, multikulti a jánevím jakou ještě propagandou.

      Už za komárů šli na pajdák jen ti které nevzali na žádné jiné škole.
      Teď je to několikanásobně horší.
      A jak vidno (post)klimakterické vedení školy ještě k tomu sní v noci o velkých černých kládách.

      Čili tento ústav je pro společnost řádově nebezpečnější než celá tlupa šílených střelců.

      Vlastně nechápu, jak rodič milující své děti, je může svěřit někomu z takovéto instituce.

      1. Právě ty pajďáky se staly problémem. Vzešly z nich nejvýznamnější české pedagogické psycholožky, které mění naše české školství. Mám vůbec dojem, že mají traumata z dětství, a školu mění v psychoterapeutické ústavy pro postižené. Z jejich per mimo jiné vzcházejí ty nesmysly jako inkluze, škrtání osnov, neznámkování, atd.

        Uveďme příklad paní Nováčkové – coby velmi destruktivní osoby české pedagogické psychologie.

        1. Z jejich per to rozhodně nevychází. To jsou už jen „dělnice“.
          Celý ten rozklad společnosti, vzdělávání atd. byl naplánovaný velmi dávno úplně někde jinde (hodně vysoko).
          A posledních 50 let se to už jen uskutečňuje.

          Ta feminizace školství už za socíku, to vážně nebyla náhoda. A po revoluci se to mohlo rozjet pořádně a naplno.

          Byť já mám své bohaté zkušenosti i s předlistopadvými soudružkami učitelkami.
          Za to že manžel nechtěl rodině koupit zájezd do chorvatska pak nasázela mužské polovině třídy o stupeň horší známky na konci roku.
          A to včetně těch kluků co se účastnili okresních vědomostních olympiád.
          A zároveň pak vždy když jí manžel nevyhověl, udělala „trestný šuk“ s tělocvikářem.
          A takových učitelek tam už bylo hodně.

          Psychicky a hormonálně nevyrovnané, sexuálně a citově neukojené (jak by taky mohly když manžel utíkal do hospody a za kamarády aby nemusel být s tou šílenou fůrií v jednom bytě).

          Každopádně tohle byl dobrý „materiál“ pro rozklad společnosti.

          1. @ kabrnak

            Jo to máš pravdu. Feminismus začal už za sociku. Na střední škole češtinářka, jejíž syn spáchal, nebo se pokusil o sebevraždu, pokládala spolužačkám přede všema otázky, jak to můžou s takovýma pitomcema jako jsou jejich spolužáci, ve třídě vydržet. Myslela to vážně. Chtěla mě nechat propadnout u maturity, jako odvetu za ruštinářku a nějaký nesmyslný politický pomluvy. Naštěstí onemocněla a jiná češtinářka, patřičně instruovaná vedením, mi zaraženě sdělila, že mi nemůže dát jedničku, protože by ji neobhájila proti čtyřce na pololetním vysvědčení. No bral jsem to a nestěžoval si. Byl jsem rád, že z toho školometskýho systému konečně vypadnu.

  7. Prostě každého divného stát odzbrojí a kdoví co ještě. Divné chování, divné řeči … paraziti ve stádní správě to už nějak zprocesují, aby ochránili společnost před nebezpečím. Bude to sice chvíli trvat, ale silniční fašismus se taky nevybudoval ze dne na den. Časem jistě dojde i na obdobu Zákonů proti dědičnému zatížení, kdyby se „divní“ chtěli reprodukovat i navzdory ekonomické likvidaci.

    1. Hele, a už se konečně zavedly znovu kádrové materiály na každého občana, nebo se to teprve připravuje?

      1. Automobilky uz na tom pracuji, nektera auta sbiraji data o stylu jizdy ridice. Samozrejme, vsechno jen v jeho vlastnim zajmu.

        1. @Sysop
          EDR (Event Data Recorder)
          Máte ho ve svém 330e ;-)
          A ve spoustě dalších…
          Od 7/2024 povinně ve všech kárách homologovaných v EU.

          1. Vim o nem. Vsak mi taky kazdej tejden Apka cpe, abych si zapnul statistiku jizd, ze je to pro moje dobro. Na konci stranky s upozornenim mam dve tlachatka – „Prijmout“ a „Pripomenout pozdeji“. Uzasny. Samozrejme, ze me ten kram sleduje i bez meho souhlasu, nedelam si iluze.

            1. Buď rád, že tě to šmíruje. Třeba pak díky tomu dostaneš vysoké skóre v „systému sociálního kreditu“ jako zodpovědný řidič co jezdí plynule a nesmýká volantem a nedupe na brzdu a plyn.

              Zatímco ti o nichž nejsou žádné biometrické data o jejich řízení, tak budou považovány za „preventivně vinné“ a dostanou to nejhorší skóre, dokud neprokážou opak, že jsou lepší řidiči.
              Presumpce viny je základní vlastností všech totalitních systémů.
              Už se zavádí i v tom našem.

      2. Bývalí kádrovácí tiše závidí, těšit je může, že do základů současného byrokratického mordoru položili taky pár pořádných kamenů.

  8. https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-evropa-rasisticka-zamestnankyne-bbc-popirala-holokaust-a-sirila-antisemitismus-nejhrubsiho-zrna-40459626

    „Ukazuje to však i na to, že občany Británie i mnoha dalších západních zemí jsou lidé, kteří je paradoxně nenávidí a odmítají respektovat jejich základní zákony a demokratické ideje.“

      1. Čajánek je šmejd.

      2. @JH
        Dobře?
        To jako, že dluhy se promlčí, odpustí, zreorganizují a za 5 let se zase bude fňukat, že kraj málo dotuje ztrátový byznys vláčkomilů!
        Sorry jako, ale to je typické pro přátele dotací a ztrátových podniků za veřejné peníze, socializace ztrát, inu mysleli jsme to dobře, dopadlo to jako vždycky, že?

        1. Presne. Znam ty fandy JHMD. Je sice hezke, ze je to bavi, ale proste kdyz nemam na banany, nemuzu mit opici.

Napsat komentář

D-FENS © 2017