DFcon – řešení

Featured Image

Před zhruba třemi týdny na tomto serveru vyšel článek, který na první pohled nedával mnoho smyslu. Dnes si jeho smysl rozkódujeme a možná se dozvíte i něco málo o akci, která tím byla oznámena.

Oním článkem jsme oznámili záměr uspořádat sraz se čtenáři. Text článku byl zakódován pomocí známé „šifry“ Rot13, tedy rotací textu o 13 znaků. To většina čtenářů poměrně snadno rozkódovala, někdo poznal Rot13 na první pohled, někdo zkoušel rotaci postupně. Každopádně text dokázaly velmi hezky rozšifrovat služby jako www.rot13.com.

Horší už to bylo s obrázky. Ty byly dva, první jsme pracovně nazvali „šachovnice“:

Tento obrázek se čte po jednotlivých řádcích a v každém z nich je binárně zakódované dvoumístné dekadické číslo. Dohromady jste získali osm čísel, konkrétně čísla 49 23 46 30 12 94 41 74. Je to samozřejmě zeměpisná délka a šířka. Tyto lze zapsat ve dvou formátech, jednak jako stupně, minuty, vteřiny a setiny vteřin, nebo čistě ve stupních (jako číslo s desetinými místy). Minuty ani vteřiny nemohou nabývat vyšší hodnoty, než 60, číslo 94 tak naprosto jasně říkalo, že je použit druhý formát (jak pro zeměpisnou délku, tak i pro zeměpisnou šířku). Luštiteli proto mělo vyjít toto sympatické místo v Bavorsku v sousedství radarového komplexu NATO na kopci Hohen Bogen poblíž Fürth im Wald.

Pak zde byl ještě druhý obrázek, pracovně zvaný „presenční listina z Dachau“:

Plus nalevo a silnější čára mezi druhým a třetím řádkem nám dávají najevo, že se jedná o součet a každý se proto dokáže dovtípit, že jednotlivé symboly znamenají číslice. Informace, která vám zatím chyběla, bylo datum a čas. Ano, tento obrázek má více než jedno řešení, ale jen jedno řešení dává v kontextu toho, co zatím chybí, smysl. Řešení pak je nasnadě, začít lze třeba předposlední řadou, pokud platí, že x=2x, pak x může být jedině nula, to nám dále potvrdí i sloupec pátý, šestý a osmý, opět pokud y=x+y, pak x (tedy symbol bomby) opět může být jedině nula. Číslici, dvě nuly a opět číslici, to lze považovat za letopočet a zkusíme tedy za rytířský kříž dosadit číslici sedm, za lebku s kříženými hnáty pak dvojku. Dále se nabízí první sloupec, za předpokladu, že předchozí sloupec nezpůsobí přičtení hodnoty o řád výše, pak „obyčejný“ kříž musí být polovinou číslice dvě, tedy jedničkou. S touto znalostí zkusíme vyřešit sloupec druhý a vyjde nám, že kříž s kruhem ve stylu „The Cure“ musí odpovídat číslici šest. Zbývají nám poslední dva sloupce, šest a něco je jedna a v dalším sloupci přičtení nuly způsobí změnu a tak je zjevné, že jedná se o přičtení jedničky z nižšího řádu. Židovská hvězda proto odpovídá číslici pět, z čehož už lze jasně odvodit, že půlměsíc musí odpovídat číslici čtyři. Získali jsme tak datum 16.6.2007, čas 11:45, poslední dvě číslice 0200 znamenají timezónu, tedy jejich úkolem bylo napovědět, že se jedná o středoevropský letní čas.

Protože však řada čtenářů očekávala v prvním obrázku větší zradu, než tam skutečně byla, přidal jsem o tři dny později nápovědu dalším „šifrovacím algoritmem“. V zásadě je to opět substituce, ale poněkud komplikovanější, pokud zde uvedu text, který byl takto „zašifrován“, budete metodu substituce schopni už celkem snadno odvodit. Ten text zní:
Vazeni ctenari, rozhodli jsme se pro vas pripravit malou napovedu. Tedy – cast pracovne zvana „presencni listina z Dachau“ je jasna. Datum, cas, timezona, soucet. Co se cernozlute sachovnice tyce, je to mnohem jednodussi, nez si myslite, neni v tom zadny chytak, necekejte v tom zadnou past. To by vam melo stacit k tomu, abyste byli schopni zjistit spravne misto.

Druhá nápověda byla umístěna dnes přímo na louku u rybníka v okolí jihočeské vesnice Loužná (díky, Dave):

A jak bylo na Hohen Bogen? Inu, celkem příjemně, až na ne zcela dokonalé počasí. Moc vás nepříjelo, což bylo také fajn – a zcela chyběli známí prudiči a to kvitujeme s povděkem.




17.6.2007, Root

12345 (Zatím nikdo nehlasoval)
334x přečteno
Updatováno: 28.11.2015 — 0:04
D-FENS © 2017