Daně z aut 2019 edition - zpět na článek

Počet komentářů: 228

  1. No, fakt že konečným cílem eurobolševiků je lidem zamezit relativně svobodný pohyb ( „hranica nieje voolaké korzo“) již delší dobu naprosto zřejmé a všechna jejich činnost k tomu min. posledních 10 let směřuje.
    Otázka jestli to řeší nákup nějakého staršího auta, které by člověk byť i pečlivě udržoval . Prostě přijde befel a je vymalováno ..

    1. „zamezit relativně svobodný pohyb“
      Jakým lidem? Protože třeba pro uvědomělou mládež je tu program Orgasmus.

    2. Po uspesnem zakazu olova do strelnych palnych zbrani ocekavam zakaz vyroby oleje pro motorova vozidla.

      1. Těch možností pro kreativní buzeraci poddaných je samozřejmě daleko více – od zákazu oněch motorových olejů, přes třeba zákaz výroby uhlíkatých ocelí či litiny :-)
        Vše samozřejmě v zájmu ochrany ŽP, matek s kočárky .. a dalo by se hodně dlouho pokračovat ..

      2. Sysop: to nebude potřeba, Euro 7 má limit 95 g/km CO2 (tedy cca 3.5 na 100 nafty nebo 4 benzínu) a nad to se budou platit brutální pokuty (cca 95 Eur za gram nad). Výpočet je samozřejmě složitý jak mlátička a počítá se na automobilku, aby nebylo jednoduše rozdělitelné, kolik z ceny kterého modelu je pokuta – jinak by mohlo automobilky napadnout rozdělit cenu na „cena vozu – DPH – flastr úřednickému zmrdovi“ a to by mohlo přinést nevhodné collateral damage. V nabídce tak některé modely končí a jiné adekvátně zdraží. Třeba pokuta za prodané BMW 750i bude okolo 300k Kč a spíš, než že to o 300k zdraží čekám, že se na část pokuty složí méně movití majitelé nižších modelů.

        Dále tedy bude možné jak snižovat limity, tak zvyšovat pokuty za jejich překročení. Proč asi VW šaškuje s tím křápem id3? Bez něj budou stát Golfy a především Passaty a všechna ta SUV neskutečné peníze.

        Tedy proč se obtěžovat zákazem výroby něčeho, co půjde přirozeně dolů tak, jak nebude kam to lít?

        1. Jsem uprimne zvedav, jak ta praxe bude vypadat. Zatim, pokud se nekde s nejakou moderni praxi setkam, je to bida a utrpeni.

          Dneska jsem se dozadoval u techniku, jak ze to vypada s novymi tlacitky pro zapinani Ladesäule, protoze ten hack s klickem od dveri od baraku, kterej jsem vymyslel pred dvema tydny (do diry po vyrvanem tlacitku se na stranu strci klic od baraku, kterej sepne kontakt po tlacitku) a kterej od te doby funguje uz u vsech ctyr nabijecich stanic, zrejme povazuji za definitivni reseni forever.

          Na to jsem se dozvedel, ze ty tlacitka se vymenovaly co tejden, jedno stoji 25 Ojro, zatimco muj hack nestoji lautr nic a funguje uz dvakrat tak dlouho, tak proc to menit. Moje namitka stran bezpecnosti v desti a snezeni byla nakonc prijata s tim, ze to vyresi Bedienungsaleitung, kde se popise, jak bezpecne v desti a snezeni natvat klic do baraku do vytrzeneho tlacitka Ladesäule, aby se ten kram zapnul a ridic to prezil.

          To mne stale neuspokojilo a tak jsem navrhl, ze bychom mohli prijmout nejakou slicnou mladou Azubis na misto Ladesäulemädchen, ktera by priskocila a vzdy ten spravny nastroj narvala tam, kam patri. To bylo prijato pochvalnym mrucenim, ale problem byl, ze navrhovali mit jednu Ladesäulemädchen pro vsechny stojany, zatimco ja jsem chtel mit jednu jen pro sebe. Jako kompromisni reseni jsem videl situaci, kdy ja budu mit svoji Ladesäulemädchen, zatimco ti zbyli tri vyfasuji Bedienungsanleitung. To neproslo. Dale vyvstal problem, ze co jako s kuncafty, kteri take obcas prijedou a chteji smocit svuj kabel do nasi Ladesäule. Takze by zapotrebi nahlasit prijezd minimalne tri dny dopredu, aby byl cas rozhodnout, zda-li bude Kuncaftovi pridelena neci (ne moje) Ladesäulemädchen, nebo vyfasuje na recepci Bedienungsanleitung.

          Tak administrativne slozity proces a to jde jen o blbe nabijecky!

    3. Ak som dobre zaregistroval správy v BRD+DDR tak tam začínajú silnieť politické hlasy ohľadne kontroly migrantov a to tak, že BRD+DDR už ich má dosť a tak sa zavedú hraničné kontroly všade. Na každom prechode. Tešte sa Pendleri – ak to prejde máte po chlebe.

  2. By mě docela zajímalo, jak se dělá reverse ingeneering historie vozu, např. pokud jde o stav tachometru na STK x let dozadu. A taky do jakých databází se účelově podsouvají data.

    1. Těch metod je celá řada, popíšu tu nejčastější.

      Velká část aut dovezených do ČR pochází z flotil firem a leasignových společností poskytujících operativní leasing. Flotily periodicky obnovují svůj vozový park, přebytečná vozidla se odprodávají jako balík, kdo nabídne lepší cenu za balík, dostane celý balík.

      Vozidla z především firemních flotil absolvují servis v dílnách firmy nebo v nějaké propojené servisní síti. O tomto servisu neexistují záznamy.

      Jakmile auto dorazí na území ČR, tachometr dostane potřebný tuning (z původních 120 tkm třeba na 50 tkm) a pak je vozidlo dopraveno „do značky“, kde na něm provedou nějaký zanedbatelný úkon (například seřízení světel). A máme první záznam v databázi, který Cebia vidí. Pak se tachometr posune na cílovou hodnotu, třeba 60 tkm. A opět se automobil vezme opět do značkové dílny, třeba na výměnu oleje. A máme druhý záznam. Pro Cebii a její fanoušky je podstatné, aby křivka počtu ujetých km neměla nějaký zlom směrem dolů, protože to nasvědčuje manipulaci s počítadlem ujetých km. Tohle funguje především na mladší vozidla, kde se nedá očekávat velký počet návštěv servisu a když se zákazník i tak blbě vyptává, dostane se mu odpovědi, že „60 tkm je sotva zajetej turbodýzl a na takovým se beztak nic nedělá“.

      1. Fakt jsou flotily servisovane mimo znackove servisy? Jako uzivatele mne to prekvapuje. Co jsem se u nasi fakt velike firmy bavil s garazmistrem, jezdilo se do znackovych servisu a tim padem by historie mela byt.

        1. To zalezi od firmy a od toho kto je garazmajster. A ci ma snahu zarabat na firme bokom.

        2. Asi bude rozdil, jestli ten servis se bude delat venku, nebo tady. U nas v praci se firemni vozidla davaji do znacky a nikoho by vesnu nenapadlo to dat jinam. Ovsem zamestnanci svoje auta uz davaji do kdejakych garazi, dokonce i ceskych.

  3. Když D-FENS píše o autech, je radost to číst. A tentokrát obzvláště, protože jsem tomu i rozuměl … obvykle jsem tak na půlce:-). Což ovšem není chyba autora, ale čtenáře.

  4. mám vypískované VIN na všech oknech, věřím že jsem tím čorkařům snížil cenu vozidla dostatečně. Mikro tečky už nedělají, to je celkem pro mě škoda, to mělo smysl.

    Znovu prosím nenajde se tu někdo kdo by naprogramoval reverzní černobílou verzi dfeense pro greasemonkey ? Děkuji

    1. Nainstaluj si Decreased Productivity (nevím, jestli je pro FF, používám Chrome), nastav a přepínej dle libosti.

  5. Osobně bych řekl, že auta kolem 15 let stáří jsou asi vrchol toho, co se z hlediska užitnosti vyrábělo, takže to je přesně to, co spousta lidí na trhu ojetin hledá. Házet na to sračky fakt budou jen zoufalí dovozci a prodejci novejch vehiklů, který už nikdo nechce, protože všichni cejtí, že se pod nima viklají židle a snaží se tu mrtvolu dobičovat co nejdál.

    Jinak jsou vysokopevnostní oceli a vysokopevnostní oceli, že :)

    1. Patnact let starou, olitanou mrdku chce bud velkej fanda daneho kusu nebo nekdo, kdo na novy/novejsi nema.

      1. Jo jasný to je trochu jednoduchej pohled na svět.
        Jedno auto mam z roku 89 to je ano víkendovka kterou mam skoto 12 let a nikdy bych to neprodal.
        Ale na ježdě jsem z jara koupil auto z roku 99 s půl míčem ba hrbu protože už mě nebavilo furt řešit vrtochy nauta r roku 03 s poctivyma 166tkm. A je zajímavý že to ani nikdo nechce koupit za pár korum přesto že funguje a je velmi zachovalý.
        Nový auto si můžu koupit klidně hned zejtra za hotovku. Ale nechci. Prostě těm novym jebkám nevěřim.

        1. Nemyslím, že jednoduchej. Spíš praktickej. Víkendovkou v podstatě potvrzuješ co píšu, tzn jsi fanda daného kusu. A pokud s autem najedeš 10tkm ročně, tak i chápu, že ti stačí starý auto za pár korun a není důvod kupovat nové. Pokud bys měl nájezd vyšší, např 25tkm ročně, už bys pravděpodobně mluvil jinak a nový auto pořídil.

  6. Jak píše kiv61, celé to spěje k omezení svobody v IAD. Já těm zmrdům i docela rozumím, je k vzteku mít služební S-klasse a stát s ní ve stejné zácpě s těmi sockami, co řídí skvělá auta z let 2002-2008. Je tedy nutné lidem auta sebrat.

    Krok číslo jedna je zdražení a tedy snížení dostupnosti aut nových. To bude mít dva efekty:
    – Zvýší se (zase) cena ojetin, protože aut bude na trhu logicky méně (stejný efekt už měla poslední krize – nová auta se prodávají docela dobře mimo jiné proto, že ojetých je málo a jsou drahá)
    – Postupem času už žádná „skvělá auta z let 2002-2008“ nebudou
    – EU půjde do krize a my na tom budeme docela blbě (automotive u nás přímo zaměstnává asi 130k lidí a další hromady živí nepřímo)

    Daň z chudoby není daní za to, že člověk nemá na nové auto, ale za to, že i přes to, že je chudý, si ho může dovolit a otravuje tak bohatým život. Tomu je potřeba udělat přítrž. Cílem není jen vytahat z lidí peníze, ale především je donutit auta vůbec nekupovat (nemáš na to, mazej do MHD).

    Časem pak bude k dispozici jen operativní leasing, použije se (dle mého) model osvědčený z IT, kde nákup SW bude dražší než jeho pronájem a většina tak dobrovolně naleze do otroctví jménem „anything as a service“ (a následně bude muset, protože prodej skončí). Do toho se budou progresivně zvyšovat daně a omezení plynoucí z vlastnictví auta, takže majitel skvělého benzínu z let 2002-2008 už nikam nedojede (zákaz vjezdu do centra, pak do rozšířeného centra a pak do města vůbec). Výsledkem bude, že kdo nebude mít na nájem nového, ten nebude mít nic.

    Tohle lze v pohodě udělat do 5-10 let a pak jen počkat, až vlastníci ojetin pod tlakem legislativy své vozy pošlou na vrakoviště nebo vyvezou mimo EU.

    Paradoxně tak celá akce nejvíce pomáhá evropským zemím mimo EU, které se můžou těšit na příliv moderních a slušných vozů za rozumné peníze.

    Velkou otázkou budou národní rámce – tohle by klidně mohla být věc, která EU zlomí vaz, protože Němec poslušně sklapne krovky a bude cálovat, Francouz obleče vestu a půjde na chvíli stávkovat, ale co ten zbytek? Společně s krizí, kterou to má šanci v EU vyvolat už během roku-dvou je ten vývoj prakticky nepředvídatelný. Nicméně si dovedu představit obojí – lidi sklapnou jak např. s nástupem minulého totáče a přizpůsobí se, nebo naopak v jednotlivých zemích začnou na EU otevřeně kašlat a celé se to může rozložit (například takové Rumunsko a další, především východní země vč. V4, i když u nás bude rozhodně snaha lidi z aut vyhnat taky).

    To celé urychlí přechod na elektromobily, který EU zcela brutálním způsobem protlačuje a které jsou na AaaS připravené daleké lépe, plné moderních fíčur jako znehybnění vozu na dálku a dokonalý přehled o tom, kde se majitel pohybuje.

    Jedna taková perlička: víte například, že cena anonymního nabíjení je téměř 4x vyšší než když jste registrovaní? Dovedete si to představit u benzínu nebo kdekoliv jinde? Tohle si může dovolit jen politicky řízený monopol (beru dodavatele elektrické energie en bloc). Těžko Vám na Shellu řeknou „nemáte Shell kartu? Hmm, tak to bude litr za 110 Kč“. Ale EON s tím problém nemá – DC dobíjení stojí 3 Kč kWh pro registranty, 11 Kč kWh pro neregistrované. Jo, růžová budoucnost klepe na dveře.

    1. „… přechod na elektromobily, který EU zcela brutálním způsobem protlačuje …“

      Tak proto se elektromobilita nejvíce rozšířila v USA, Norsku a v Číně, tedy v zemích mimo EU? Zrovna unii elektromobilita utekla o maraton. Viz. VW ID3, stojí doma jako Tesla 3 na domovském trhu, a mezi těmi auty je propastný rozdíl už na papíře.
      A snad se opět nedočtu ten blábol, že za to mohou dotace. Nemůžou. V USA je na e-mobily odpočet z daní ve výši 3500 usd. Průměrná mzda tam ale je 3395 usd.
      V Německu je to podobné. Dotace je AŽ 4000e, průměrná mzda je 3700e. Chce mi někdo tvrdit, že když člověk dostane jeden měsíční plat, tak že zrovna tohle ho přiměje koupit si auto, které by jinak považoval z různých důvodů za nepřijatelné? Jistě že ne.

      PS: Aby nedošlo k mýlce, jsem proti jakýmkoliv dotacím. Ty výše uvedené bych u nás klidně zrušil, jak vidno nikomu nepomůžou. Akorát u nás není co rušit.)

      1. Aris: čemu konkrétně jste neporozuměl na faktu, že auta se spalovacím motorem zdražují a jediný způsob, jak zdražovat jen málo je nanutit lidem dost elektromobilů?

        To, že na to EU jde přes omezování automobilek a nikoliv přes omezování lidí na tom nic nemění. Je to tak efektivnější, vysvětlovat lidem, že si mají koupit auto na houby a zaplatit za něj hodně peněz by se mohlo voličům nelíbit. Nařídit automobilkám pokuty za spalovací motory a donutit je prodávat elektromobily je mnohem jednodušší. Klasický průměrný blb vůbec netuší, kdo za to může a nespojí si politika s důvodem, proč najednou nemůže mít auto jaké chce a za to, jaké nechce zaplatí o hromadu peněz navíc.

        Stačí se podívat na EET – hlupáci, kteří se těší, že konečně zmrd podnikatel zaplatí víc na daních vůbec netuší, že to budou jejich peníze. Proč by to v případě aut mělo být jiné? Pokuty zaplatí ta zlá automobilka přece.

        1. To bude tím, že o tom „zdražování“ jen čtu (asi deset let), ale realita je taková, že auta jsou dnes levnější, než kdy dřív bývaly.
          Cena Felicie v roce 1995 byla 239 000 kč. Dnes cena srovnatelně velké Fabie je 260 000 kč. A jaké byly platy před čtvrt stoletím, a jaké jsou dnes, plus inflace samozřejmě. A tak mi vychází, že i když je Fabie technologicky vyspělejší a bezpečnější vůz, tak je o více než třetinu levnější.

          „…proč najednou nemůže mít auto jaké chce…“
          To nemá průměrný kupující ani dnes. Frčí ojetiny, a nejvíce v cenovém rozmezí 150 – 200 tkč. Parametry nákupu budou stejné i v budoucnu, to se nezmění. Akorát se změní seznam bazarových „držáků“.

          1. Aris: málo to sledujete, už cca 5 let jsou ojetá auta výrazně dražší než bývala (v poměru ke kupní ceně). Typický zákazník „chci káru za 150k“ dnes dostane starší a ojetější auto než dříve a bude na tom ještě hůř, protože než se elektromobil s cenovkou 1M dostane na tuto hodnotu, možná nebude mít ani tu možnost ho koupit.

            Pokud jde o nová auta, asi čteme jiná periodika, tam žádné zásadní zdražení neproběhlo, s výjimkou intervence ohledně eura. Navíc porovnání auta 1995 a 2019 nedává smysl bez zahrnutí porovnání (minimálně) bydlení 1995 a 2019.

            Mluvím pochopitelně o kupujícím nového auta, nikoliv o „průměrném kupujícím“, držte se toho, co píšu a nevsouvejte si tam nějaké Vaše (dez)interpretace. Realita je taková, že lidi, kteří nová auta kupují v ceně někde kolem 500k-1M nemají zájem o elektromobily, protože nesplňují většinu základních nároků a stojí řádově 2x tolik nebo vůbec nejsou. Jejich reakcí na to, co se děje je (a v dohledné době bude) prodloužení intervalu výměny vozu. To znovu zvedne tlak na ceny ojetin, protože jich prostě bude ještě méně.

            1. Je to možné, nesledoval jsem posledních 5 let ojetiny, tak nevím jaká změna tam proběhla. Beru to podle statistik, že nejprodávanější ojetiny jsou v udávaném cenovém rozpětí.
              Bydlení do toho ale nemůžete míchat. Je to hodně proměnná veličina. Kdo si koupil bydlení v roce 1995 je dnes za vodou. Ale zejména v roce 1995 bylo nájemné regulované, stát zde brutálně zasahoval do soukromého vlastnictví, proto nájmy z dřívějších let nelze zohlednit. Regulované nájemné mělo také vliv na ceny nemovitostí.

              1. Aris: však to je kouzlo statistiky – Vy si přečtete, že lidé nejvíc kupují auta za X, ale už z toho nevidíte, že to X jde časem víc a víc do kopru.

                Bydlení je nutné do toho míchat kvůli tomu, že se oháníte platy „jaké byly tehdy a dnes“. Jakmile začnete vůči čemukoliv argumentovat platy, je nutné se podívat na použití těch platů celkově. Je krásné, že auto místo 30 platů stojí 10, ale co je to platné, když byt místo 60 stojí 120 (čísla vyloženě od boku, nechce se mi to počítat přesně)?

                1. Pardon: do kopru nejde X, ale předmět, který za to X koupíte.

                  1. Jo, ale jde o to, že cenotvorba v automotive a v realitách jde úplně jinými směry. A na realitách se více projevují zákony, viz. regulace nájemného v devadesátkách, a dnešní (někde) přemrštěné ceny nemovitostí kvůli stavební uzávěře, zdlouhavému procesu st. povolení atd…
                    Platy ve škodovce jsou nad republikovým průměrem, přesto reálně auta nezdražují.
                    Auto je jedna komodita, nepleťte do toho druhou podle toho, která se více hodí. Takhle mohu argumentovat cenami spotřebního zboží a potravin nebo jiných. Ve výsledku se nikam nedostaneme.

                    1. Aris: nemáte tak úplně pravdu, že auta nezdražují – to, že auto na papíře stojí stále „od X“ neznamená, že to, co dostanete, je srovnatelné. Liší se to pochopitelně auto od auta, ale ten trend je tam obecně a nejvíc je to vidět právě tam, kde je to nejvíc schované. Tj. ne na základě „od“, protože ten je ve všech reklamách. Ale jakmile si chcete auto vybavit na úroveň toho, co jste koupil před 5 lety, zjistíte, že platíte klidně o desítky tisíc víc.

                      Do toho se pochopitelně promítá fakt, že věci, které byly kdysi drahé jsou dnes základní výbava, ale pokud to vezmete vůči standardu doby, je to zase poznat. Plus pochopitelně tu máme něco jako zvyšující se efektivitu výroby, která umožňuje auta nezdražovat jen proto, že zaměstnanec je dražší a právě proto se to teď bude ještě dále zvyšovat kvůli „ekologii“.

                      Naopak, abyste mohl dělat porovnání, musíte do toho zahrnout vše. Proto jsem napsal „minimálně bydlení“, protože to je největší položka, ale vezmete-li jiné, nahoru šlo (především od té slavné intervence) vše a to dost podstatně. Je nutné srovnávat srovnatelné, v diskusích už jsem to psal mockrát.

          2. Nesledoval jsem moc zmiňovaná vozidla v roce 1995, přesto s vámi moc nesouhlasím. Nejde koukat jen na pořizovací cenu, ono to nese taky náklady časem – a ty se kurva zvedly. Protože ono to má sice spoustu věcí navíc které vám usnadní život (třeba blbosti typu isofix), ale současně to má spoustu věcí které buď nesou náklady do budoucna (např. kontrola tlaku v pneumatikách znamená kupovat každých 5 let 8 čidel pokud přehazujete kola), nebo jsou prostě věci které jsou tam de fakto z nařízení EU a jen otravují. A k tomu mi přijde, že ty motory prostě JSOU horší. Ano, je to tišší, méně to žere – ale taky to zrychluje méně, a v menším rozsahu otáček. Což znamená že potřebujete silnější motor, jinak srovnáváte nesrovnatelné. A už to nebude 260k.

            Já mám navíc dost zásadní problém s tím, že v těch autech máte dnes nacpánu spoustu věcí, které mě vysloveně serou. Pro pochopení – mám v autě systém co umí číst značky. To čtení ale není 100% což je do jisté míry dáno tím, že různé země mají různá pravidla silničního provozu (v Rakousku máte například u cedule dědiny i značku omezení rychlosti, u nás ne), do jisté míry tím že to samozřejmě nemůže „chápat“ všechny ty dodatkové tabulky, že to platí jen pro auta nad 3,5 tuny a jen od 19.00 do 5.00 atd. nebo že to platí pro odbočující vozidla atd., neví že křižovatka ruší omezení rychlosti atd. Důsledek tedy je, že auto sice ukáže v 70 % správné omezení rychlosti, ale protože ho v 30 % ukazuje blbě, je lepší to prostě vypnout, protože je to údaj který je v zorném poli, a je potenciálně chybný. Jasně, Fabka z roku 95 neměla dešťový senzor aby mohla sama stírat sklo, nebo kameru aby snímala značky. Ale na druhou stranu vás neprudila tím že „musíte očistit sklo“ protože kamera nevidí, a v případě rozjebání předního skla vás výměna vyšla na čtvrtinu protože jste tam neměl dešťový senzor a kameru.

            1. Je to něco za něco. Taková prorezlá felina dokázala rodinný rozpočet vycucat také dobře. Zvláště když se v garáži nenacházela svářečka.
              Tím zase netrpí dnešní auta.

              1. Jako že dnešní auta nereznou? Ale jděte.

                1. Jistě, neznám každý model. Minimálně nevidím na ulicích dva roky stará auta s prorezlými 5. dveřmi. Všeobecně, když vidím orezlé auto, je to nějaká stará vražda.
                  Ale souhlasím s tím, že jsou dnešní motory línější. Od dubna jsem projel většinu střední třídy co se u nás prodává, a žádný „wow“ efekt se nekonal.

                  1. Jak asi budou vypadat dnešní auta, až z nich budou staré vraždy, že?
                    Kdo v dřívějších dobách vystříkával dutiny voskem, tomu to za dva roky (IMHO) nezrezlo.

                    1. PP: vím, jak vypadalo jedno „běžné auto“ po 15 letech, bez jakéhokoliv ošetřování, nájezd cca 250k km. To se skutečně s nějakým socialistickým křápem nedá srovnat ani náhodou. Jiné auto co má 17 let a 380k na hrbu už vypadá o dost hůř, ale také je s ním o dost hůř zacházeno. Tolik km nenajela většina S120 ani když měla maximální péči a při té, jakou dostává tohle konkrétní auto by už byla před pár lety ve šrotu.

                    2. Na ja. Má-li to auto dnes cca 15 let, tak je to jedno z těch skvělých aut z let 2002 až 2008. A o těch jsem v příspěvku výše nepsal.

                    3. PP: mám tomu rozumět tak, že novější auto už to stejné nevydrží? Proč? (osobně nesouhlasím ani náhodou)

                    4. Ad fatdwi:
                      Můj osobní názor je takový: socialistické vozy na tom byly kvalitativně hůře, než vozy západní/novější. Na druhou stranu byly vcelku snadno/levně opravitelné. Pak začala jít kvalita nahoru, ale také šla nahoru složitost. Navíc s tou kvalitou to mohlo být u některých dílů ošemetné kvůli snižování nákladů na výrobu, případně změně koncepce, protože „zákazník si to žádá“. A tipnul bych si, že (přibližně) po oněch D-Fensových skvělých letech 2002 až 2008 převážila složitost nad kvalitou. Pěkně to ilustroval p. Vaculík ve videu o BMW trojkové řady fkombajnu, které se řešilo i v jedné z minulých diskusí. Kvůli run-flatům je řízení „gumové“ a silentbloky podvozku jdou do kopru. Kvůli start-stopu odchází ložiska startérů atd.
                      Takže: stará auta byla kvalitativně slabší, ale pokud máte svářečku, plechy, trochu vybavenou dílnu a díly, co potřebujete, tak je relativně snadno a levně opravíte.
                      Současná auta plná elektronických „píčovin“ sice tak rychle nezreznou, ale časem (a tipnul bych si, že to nebude daleko od těch 15 až 20 let) se na nich vysere něco jiného, kvůli čemu bude oprava neekonomická. Případně z nich budou ony výše zmíněné „vraždy“.

                    5. PP: původně ale nebyla řeč o 15-20 letech, ale o výdrži 6-8 let pro vozy bez ošetření. Tedy jsem jako protipól dával právě auta stará 15 a 17 let.

                      Takže díky, že jste potvrdil, že si myslíte, že i dnešní auto těch 15-20 let v pohodě vydrží. Můj příspěvek rozhodně nebyl o tom, že to vydrží nějak zásadně víc, ale taky to nevydrží nijak zásadně míň než auto z roku 2002.

                      Jak co, pochopitelně. Stejně jako dnes.

                    6. Ad fatdwi:
                      Nu uvidíme po roce 2030. ;-)

                  2. No, on ten posun funguje oběma směry. Protože byl dřív problém s rovnoměrnou tloušťkou laku, lakovalo se na větší tloušťky (tak aby to v nejtenčím místě pořád stačilo). Dnes to jde celkem rovnoměrně – ale kvůli ekologii a cutting cost se tím pádem lakuje na menší tloušťku (často rovnou na zlomky původních hodnot). Většina automobilek už dělá jen tloušťky kolem 110 mikronů, Tesla někde i 70 mikronů – a důsledek je, že ty co nejezdí po slunné Kalifornii ale užívají si i normální zimy reznou už po pár měsících.

                    Berte taky v potaz fakt, že poslední větší zima byla 3 roky zpět, a i to bylo jen pár nízkých jednotek týdnů. Ona ta zima se štěrkem a solí dělá svoje.

                    1. Vzhledem k tomu, ze loni moje auti jezdilo bile od prosince do brezna, si troufam tvrdit, ze nase silnice byly masivne soleny v tomto obdobi. Jak to maji lokalni soudruzi netusim, 90 % meho najezdu jsou dalnice. Letos uvidime, jestli projde emisema, jinak budu asi chvili jezdit vlackem :D

                  3. Musíte se líp dívat.

            2. Preco sa tak vsetci bojite TPMS?

              1. Já se nebojím. Ale vadí mi, že buď je na hovno, nebo ventilky nestojí v řádu desetikorun, ale tak stokát více.

                1. Ked je nahovno tak ako keby tam ani nebol. Alebo snad nie?

                  1. Kdyby tam ten systém, co je na hovno, vůbec nebyl, tak by řidič nebyl uchlácholen tím, že má TPMS, které za něj ohlídá tlak v pneumatikách. ;-)
                    A navíc by to řídicí jednotka nemusela počítat, že?

                    1. Ono je to trocha inak. Ked ma ECU spojenie s ventilmi a tlaky su spravne, je ticho. V ostatnych pripadoch nabehne kontrolka na palubovke, takze cloveka to akosi nechlacholi. Cize kontrolka pneumatik mi svieti a ja viem ze tam mam nahodenu zimnu sadu s obycajnymi ventilmi. Nic sa nedeje – akurat si musim pneumatiky obcas skontrolovat ako na aute bez TPMS.
                      Pravda, niekomu moze liezt na nervy rozsvietena kontrolka na palubovke. Uprimne povedane, z doplnkov ktore teraz mate v EU povinne mi pripada otravnejsi ESP. Vam ho vo svojom pickupe a v Nissanovom podani je to katastrofa. Na istych povrchoch – typicky sneh na lade – auto doslova znepojazdni. Zaujimave je ze system v synovom Town Care je ovela menej dotieravy. Ale tam to moze mat do cinenia aj s ovela lepsim rozlozenim hmotnosti v porovnani s pickupom s prazdnou korbou.

                    2. Ad Wildcat:
                      Tím „na hovno“ jsem měl na mysli verzi s nepřímým měřením.

                    3. PanPredseda:
                      Ano, mal som auto aj s takym systemom. Bohvieco to nebolo.

                  2. Wildcat: jen technická – když tam ventilky nejsou, tak na palubce svítí výstraha, takže se k tomu takto chovat nedá a vypnout to nejde.

                    1. Viem. A uznavam ze na niektorych autach ta vystraha moze zneprijemnovat zivot. V Altime je to len taka mala kontrolka v otackomeri a nespusta master alarm. Cize spravat sa k tomu ako keby tam nic nebolo nie je problem. Frontier to ma trocha horsie. Rozsvieti sa kontrolka vedla otackomera a display denneho pocitadla kilometrov vypisuje TIRE PRESSURE. Cize tiez to nie je nejaka katastrofa. Ale opakujem, uznavam ze ine auta to mozu mat horsie.

                    2. Wildcat: rozumím, člověk si zvykne, ale mě to vadí, takže mám sady dvě.

                2. PP: jak může být TPMS „na hovno“? Že ukazuje špatně? Nebo jak?

                  Pokud jde o plnotučné TPMS s ventilky, tak to pochopitelně není laciné, ale zase ventilek dobrých 10 let dá a při zhruba tisícovce za kus už to taková hrůza není.

                  Pokud jde o neplnotučné (dle senzorů ABS, tj. člověk neví, které kolo uchází), tak žádné ventilky nejsou.

                  Současně si myslím, že TPMS je docela dobrá věc. Za posledních pár let jsem 2x zastavoval auto s píchnutým kolem, řidič to ani jednou netušil. Čím víc slupka, tím míň je to při běžné jízdě poznat. Já úbytek tlaku o skoro atmosféru nepoznal – a to na okruhu poznám i jen třeba dvě desetiny, protože pneu ztratí optimální přilnavost. Nemluvě o runflatech, tam to člověk (včas) nemá jak poznat.

                  1. neříkejte, že každé ráno neobejdete ze zvyku auto a nekopnete do každé pneumatiky, stejně, jako pokaždé, když doplňujete do ostřikovače, se, když už je ta haubna otevřená, podíváte na měrku oleje a koutkem oka mrknete na hladinu brzdovky a na chladicí kapalinu. a o kolik je tahle drahá legrace přesnější….

                    1. Lukas B.: věřte nebo ne, když jsem naposled píchl runflat, pohledem ani „pokopem“ jsem nepoznal, která pneu je ta špatná a musel jsem to zajet změřit na benzinku.

                    2. ok, s tím nemám zkušenost, jako staromilec mám rád jistotu rezervy, heveru, deky a rukavic. ale připouštím, že jsem ještě žádného miniaturního českého ježka při nadlimitní dálniční rychlosti nezajel, a podobná zkušenost bude asi s runflaty o něco méně adrenalinová.

                    3. Lukas B.: nepoznal jsem to ani na normální gumě, ale tam byl rozdíl menší, asi 0.6 atmosféry. Musel bych se do toho opřít v zatáčce a to s tím konkrétním autem dělám málokdy. Když se rozsvítila kontrolka, byl jsem rád, že ji mám, protože dle jízdy by mě nenapadlo, že je něco špatně. Až by mě to napadlo, možná už bych měl po elektronu (protože při prudším nájezdu do zatáčky, navíc po dalším úbytku tlaku, už bych možná roloval gumu a brousil ráfek o asfalt).

                      Holt nízký profil má své výhody i nevýhody. Jedno je 205/40, druhé 225/45. Navíc když jsem u těch normálních vylezl z auta, hned mi bylo na pohled jasné, že to píchnuté je přední levé. Manometr tvrdil, že zadní pravé.

                      Něco jiného jsou baloňáky jako mívala oktávka, nějaké 195/65, tam auto kulhá pocitově i vizuálně zcela zjevně i po rovině.

                    4. ok, u nízkoprofilu to taky asi moc znát při klidné jízdě rovně nebude. jsem pro běžný provoz příznivcem pořádných balonů, méně drncají, a nízkej profil bych zničil nejpozději při druhé cestě na chalupu.

                    5. Lukas B.: že máme na auta různé nároky už jsem si všiml:-)

                  2. Suhlasim s nazorom ze TPMS je celkom fasa vec. Preto ma trocha prekvapilo ked ho Karkulka vypichol ako otravnu zbytocnost. Ovela horsie su vyfikundacie ktore maju byt povinne v EU od roku 2022 (Skret hodil link do diskusie k clanku o extinction idiotoch). Povinny system sledovania pruhu, nudzove brzdenie, system sledovania rychlosti, etc. A k tomu este aj alkoholovy interlock?

                    1. Wildcat: jo, to je mazec, co přihodil Skret. Prostě konec automobilismu v Evropě jako svobodného způsobu dopravy.

                    2. Nejde o to že je to „otravná zbytečnost“ ale o to, že v těch ventilcích je baterka kterou nejde vyměnit, ergo v okamžiku vybití baterky kupujete nové senzory a šaškujete s přezouváním kol. Tvrzení že „tak necháte svítit výstrahu i když je to otravné“ je afaik mimo, protože od určitého roku výroby vozidla jsou TPMS povinné, a v okamžiku kdy vám svítí výstraha vám auto neprojde technickou. Ie máte povinnost kupovat TPMS. Jasně, je to „jen pár tisíc“ a když chcete koně, musíte mít na seno, ale jsou to kraviny co člověk dřív řešit nemusel.

                    3. Povedzte Karkulka, čo vy si predstavujete pod takým slovom technická? Ja viem, som hnusak takto podpichovat ked zijem v krajine co pravidelnu technicku ani emisnu kontrolu nema…
                      U nas TPMS povinny nie je, akurat Nissan ho uz roky dodava aj tu (v USA je povinny uz davno). A to napriek tomu ze sem musi dodavat odlisne auta ako do USA. Momentalne mi ukazuje chybu na oboch autach Nissanoch. Jednoducho sa mi nechce nechat tahat pneumatiky z rafkov len kvoli senzorom. Ale ako pisem vyssie, originalne z Altimy vydrzali 8 rokov. Pri nakupe novych pneu ich asi necham vymenit tiez.

                    4. Karkulka
                      11.11.2019 v 17:46

                      Jak, nejde vyměnit? Challenge accepted!!

                      Klíčky na bráwo se taky musí měnit za vosum tisíc kus pane, tam se není co servisovat! A VL2020tek prodávám stále víc :o)

                    5. Nepochybuji o tom že nějak to vyměnit jde. Současně nepochybuji o tom, že pro mě by to bylo vysoce ekonomicky nevýhodné: musel bych shodit kolo, dostat z něj plášť, zjistit kde je ten měřák, rozebrat ho, pak zjistit baterku, sehnat ji 4krát, vyměnit, dát dohromady, doufat že ten první rozebraný (testovací) kus bude ještě fungovat… nazout zpět kola atd. Nic co bych chtěl řešit doma, zvlášť ne na autě co mám.

                    6. Ta výměna není tak jednoduchá. Ještě je třeba diagnostikou přiřadit jednotlivé snímače pozicím v řídící jednotce.

                    7. VŠECHNY povinný kunďárny sou zlo a otřesnej shit.

                      A s ohledem na to, že skříňka už byla otevřena, to za chvílu bude jak na velíně v elektrárně ty we. Senzor, senzor senzoru, senzor senzoru senzoru…budeš moct rovnou rozbít za bránou servis kemp, abys to neměl moc daleko.

                  3. Ad fatdwi:
                    Skutečně dá ten ventilek 10 let? Nebo některé třeba jen 5?
                    Jak výše vysvětluji Wildcatovi, TPMS na hovno je ten pasivní s měřením pomocí čidel ABS.

                    1. PP: ten můj prý 10, nevím, uvidíme. Některé nedají ani těch 5, ale zase kdo by kupoval rencka, že jo.

                    2. Mně říkali, že ten bezdrátový měřící ventilek vydrží asi 3 roky, protože pak dojde baterka… To mně docela naštvalo, ale v Čechách by to prej nemělo vadit, když to je nefunkční.

                      S těmi „povinnými asistenty“: pokud jde o upozorňující funkce, nic bych nenamítal. Ovšem v Čechách vůbec nefunguje upozornění na povolenou rychlost dle kamery vozidla, protože systém nepočítá s tím, že omezení ruší další křižovatka. V reálu tedy na displeji svítí varovná třicítka ještě několik kilometrů za koncem její platnosti na nějaké křižovatce.

                      A asistent jízdy v pruzích, pokud „nevaruje“, ale zasahuje do řízení, je docela katastrofa. Na českých okreskách bez čar, i na lepších silnicích se zúženími a přejezdy mezi pruhy, se hrabe do řízení tak, že je třeba vypínat furt. (Minulý týden jsem četl komickou recenzi Škoda Kamiq: hrozně si pochvalovali mnoho asistentů, hlavně ten pro jízdu v pruzích, a jako největší problém viděli to, že je třeba furt vypínat asistenta jízdy v pruzích, aby se řidič nemusel furt přetahovat s autem o volant).

                    3. Cerny Mor: jednu sadu mám sedmiletou, druhou relativně novou, tak uvidíme. Nefunkční ventilek ničemu nevadí, pokud Vám nevadí co píše Wildcat, že to svítí na palubce. Co je ale na houby – jak jsem psal, na nízkoprofilových gumách nemusí být včas poznat defekt, takže pak může být škoda dražší než nová sada ventilků.

                      Já to taky považoval za krám na houby, zvlášť proto, že firemní křáp z Francie jel po asi 70k km už na druhé sadě ventilků, které v té době stály snad 7k ks, naprostá šílenost. Sralo se to samozřejmě náhodně a hláška o defektu spolehlivě překryla celý informační displej a některé funkce nešly vůbec vyvolat, protože hláška odmítala zmizet.

                      Pak jsem po letech poprvé píchnul „na svém“ a byl rád, že auto aspoň ten „hloupý“ systém dle ABS má a změnil jsem názor.

                    4. V Altime vydrzali baterie vo ventiloch 8 rokov. Kedze Nissan je fajnovy a nie je ochotny sa bavit s aftermarketovymi ventilmi, tak tam teraz svieti kontrolka TPMS po cely rok. Predtym to bolo len v zime.
                      Vo Frontieri zacal blbnut ventil v pravej zadnej pneumatike po troch rokoch a tak je to dodnes. Raz ide, raz nie.

                    5. Možná idiotský dotaz: Dá se ta pičovina o měření tlaku zcela a systémově vypnout?
                      Jak to funguje v případě defektu a montáže rezervy? Tu pičovinu obsahuje i rezerva?
                      To samý ty různý asistenty – nedá se to prostě v systému a za pomoci šikovného člověka prostě povypínat do pasivního stavu?

                    6. Zalezi asi od auta. V Nissane sa to vypnut neda. Rezerva – zasa zalezi od auta. Z nasich ma Nissan Altima dojazdovu rezervu bez senzora. Frontier ma plnohodnotne piate koleso udajne aj so senzorom. Akurat to ma ten senzor zbytocne, lebo ECU treba o novom senzore povedat pomocou interface v servise. Nissan vie veci pekne dokurvit.

                    7. servisdok: nedá. Když jsou ventilky a plnohodnotná rezerva, tak ano, i ta má svůj ventilek. Když to nemá ventilky, ale jede to jen dle senzorů, neřeší se nic, jen se to zresetuje (uživatelsky).

                      Asistenty naopak vypnout jdou, není problém mít auto s nimi, ale nepoužívat je. Zvlášť lane assist je otravná věc, především u nás, párkrát jsem to měl v ruce a po pár km to vždy vypnul, nedalo se s tím jezdit. Rozpoznávání značek, automatické stěrače, automatická dálková světla – vše jde vypnout.

                      Další věci jako ABS to nejde nikdy, stabilizace jak u čeho a jak moc (někde jde vypnout jen protiprokluz, ale stabilizace ne, někde jde ve dvou krocích vypnout obojí, záleží na autě). Systém sledující únavu řidiče ani nevím, jestli vypnout šel, to jsem zkusil jen jednou a nijak to neotravovalo, jen to jednou za cestu zahlásilo, že mám zvážit odpočinek, tak jsem se zasmál a tím to skončilo. Kdyby to otravovalo každý den, asi bych to zkoumal, ale nebylo to moje auto.

                      Přednárazový systém nevím, s auty, která to mají jsem jel, ale k aktivaci nikdy nedošlo, takže jestli to jde vypnout jsem neřešil.

                    8. se všema škodovkama jsem si dřív připadal s protipokluzem na sněhu do kopce jak mašinfíra, furt mačkat živák když to mírně hráblo a vyhodnotilo to situaci jako překročení čtyřicítky. když to mělo navíc turbodiesel, tak to mělo dokonce tendenci chcípat, jak to přidusilo motor. v aktuálním citroenu to dělá to co má, přibržďuje to kola a motor to nedusí, ale zase ten nevypnutelnej asistent rozjezdu do kopce, ten je fakt k posrání; spíná se naprosto náhodně, buď to drží tak helvetská víra tak, že při zcela standardní jemné práci se spojkou při rozjezdu chcípne motor s ránou takovou, že mám tendenci vystoupit a hledat motor utrženej ze silentbloků na přilehlých polnostech, při běžných parkovacích horských manévrech s popouštěním auta s kopce na neutrál to dvě vteřiny drží a pak to jede rychle a nzběsile nebržděně.
                      smutně nostalgicky vzpomínám na dávné pajero z půlky devadesátek (asi dva tisíce za volantem po sněhu a blátě), kde se abs vypínalo tlačítkem a samo se zase automaticky zapínalo při překročení třicítky, to bylo na blátivých a zalistěných sjezdech velmi příjemné.

                    9. Od roku 2014 je TPMS povinné, takže pokud ho vypnete, máte potenciálně zaděláno na problém.

        2. I kdyby výroba elektroaut stíhala, nebude ještě dlouho stíhat infrastruktura pro ně.
          Už jsme to tu jednou počítali, kolik a čeho by bylo třeba postavit a kolik energie kam dodat, aby to šlo rozumně provozovat. Dostavět další bloky JE, posílit vvn a vn vedení, postavit řádově desítky tisíc nových trafostanic vn/nn.
          Na to v ČR žádná další následující vláda nebude mít už finance.

          1. servisdok: údajně kdybychom přestali elektřinu vyvážet, nebude problém mít celý český autopark na elektřinu. Řeší se bateriová úložiště ze starých baterek jako akumulačky, kam se ukládá energie vyrobená ve chvíli, kdy ji nikdo nechce. Efektivita celého procesu jde pochopitelně do kytek, ale je to na lepší cestě. Současně elektřinu má každý majitel domu už nachystanou.

            Hlavní otázkou jsou tedy primárně lidé, kteří v domech nebydlí a rozvody k těm, kteří ano, ale kde to zatím funguje jen díky tomu, že elektromobilisté jsou v dědině 2 a proudu přes noc dost, proto je taky levnější.

            Dle mého nikdo z těch nahoře vůbec neřeší, jak to udělat, aby měl možnost nabíjet každý, protože počítá s tím, že to tak prostě nebude. Tak jako za minulého socíku neměl každý auto, protože komanč neuměl dost aut vyrobit, tak dnešní komanč zase neumí dodat energii a tím pádem se úzkým hrdlem, které počet aut omezí, stane právě toto. Chceš káru? Cáluj. Nemáš na to? MHD. A před moderním papalášem se otvírá růžová budoucnost s podstatně menšími zácpami a tedy si své privilegium luxusního vozu bude moci plně užít.

            1. Přesně s tímhle papaláši počítají. Proto všude vidíte tyhle papaláše, jak nadšeně hýkají v médiích pro konce automobilizmu a kdejakou eko-pakárnu. PRotože oni počítají s tím, že jich se to rozhodně týkat nebude, jen toho plebsu dole.

              Třeba takový Bureš , velký to pán, dojel tehdy za emeriky jak spráskaný pes, když zjistil, že proti nadnárodním papalášům je naprostá socka a bezvýznamná nula.

            2. Tak ono to „údajně“ závisí na hodně faktorech:
              * kolik předpokládáte elektrovozidel?
              * zahrnujete do toho i nákladní dopravu či nikoli (protože přiznejme si, ty kamiony by s tím kurva zamávaly)?
              * stačí vám pracovat s tím, že je-li součet výroby a spotřeby elektřiny kladný, pak v součtu budete mít během roku auto nabité, nebo máte komplikovanější preference – tedy například že když pojedete zrovna do Plzně/Ostravy a vrátíte se domů s vybitým vozem, že ho chcete okamžitě nabíjet, a nikoli čekat do jedné ráno až bude síť v přebytku, aby se auto nabilo do sedmi do rána na řekněme 80 % (protože váš potomek si zrovna tenhle blbej den lokne Sava ke kterému se dokázal dostat přes trojí jištění dveří)

              Ono je to dost komplikované. A hlavně, zásadní bod jsou ty kamiony – protože v ten okamžik se posouváme z „většina bude nabíjet doma“ k „potřebujeme nabíjet současně 10-20 kamionů na každém odpočívadle“, přičemž při předpokládané kapacitě nějakých 800 kWh to není úplně prdel ani pro ten jeden kamion – to předpokládá připojení které nemá leckterá fabrika.

              1. Ad Karkulka:
                How dare you?! :-)

              2. Karkulka: to já vím, ale elektrosvazákovi to nevysvětlíte. Ultimátní argument if all else fails: budou lepší baterky. A co když ne? Budou. Technologie jde mílovými kroky kupředu a prostě budou. Nabije se to za 5 minut a dovezete s tím paštiky až do Chorvatska.

                Je nutné si uvědomit, že na rozdíl od cykloušů, kteří jsou k roli užitečných idiotů mentálně předurčeni se této role v rámci elektromobility chápou lidé velmi inteligentní (protože průměrný cykloretard, který v diskusi rád argumentuje cenou svého kola na úrovni dvacetileté fabie Teslu v garáži fakt nemá). A inteligentní člověk se mimo jiné vyznačuje tím, že je schopen si zracionalizovat cokoliv. To je taková „víra 2.0“, kdy nevěříte v nějaké nadpřirozené blbosti, ale věříte v sílu racionálních argumentů a to do té míry, že Vám vůbec nedochází, že ty argumenty racionální nejsou.

          2. Je zcela zjevné, že elektroauta jsou jen šaráda, jak definitivně odepsat automobilizmus, nikoliv funkční řešení individuální dopravy.
            (jé, ono nám to s elektroauty nějak nevyšlo, nemáme dostatečnou infrastrukturu, ani dost lithia a dalších surovin, továrny na klasické auta už jsme zbourali a zrušili, tak co se dá dělat, milí vohnouti, vy prostě budete chodit pěšky, a nám, elitě, ta jedna zbývající továrna na luxusní limuzíny bohatě postačí)

            Kdo nevěří, tak ať se podívá, co se děje s jadernými elektrárnami v evropě. Za chvíli nejen že nebude dostatečně kapacitní přenosová soustava, ale ani dostatečná kapacita elektráren na přechod na elektromobilitu (který elity ve skutečnosti nikdy neplánovaly uskutečnit).

          3. Už jsme to tu jednou počítali
            Když jsme to tady řešili naposledy, tak jsme došli k tomu, že při preferenci nočního nabíjeni to síť v pohodě dá i se současnou dimenzací

            1. A s akým koeficientom ste počítali mládenci? Teda, že koľko % zo súčasných automobilov bude nahradených baterkovými vysávačmi. A počítali ste mládenci aj s náhradou nákladnej dopravy? A počítali ste mládenci stým, že aj keď to sieť zvládne (z hľadiska záťaže) tak najskôr nebude dosť energie na to nabíjanie (hoci tie eko-šľapky sú schopné odprisahať, že fotovoltaika funguje aj na mesačný svit) lebo napr. nebudeš môcť využívať prečerpávacie vodné elektrárne a ani tie teoretické baterkové úložiska lebo ich nebude ako nabiť (nebudú prebytky v terajších množstvách).
              A navyše typujem, že dovtedy EU prelobuje centrálne riadenie celej spojenej EU elektrizačnej sústavy s hlavným velínom v BRD+DDR a niečo ako: „my ČR teraz nebudeme elektrinu exportovať, lebo by sme nepokryli spotrebu v našej krajine“ nebude existovať a Helmut s jeho domrdanou eko-vrtuľo-foto sieťou si bude hasiť hroziace domáce blackouty z externých (hlavne východoeurópskych) zdrojov. No a keďže prioritu pri dodávkach elektrickej energie majú veľké firmy, nemocnice, centrálne úložiska atď. a nie človek (ten, ktorý to celé už aj tak predtým 6-krát zacvakal) tak proste ráno niekedy okolo 6.1.2028 pôjdeš do roboty pešo a nie baterkovým vysávačom, lebo bude baterka prázdna.
              A keď sa ešte rozšíria smart-grid (chytré siete – už len pri písaní tohto dvoj-slovia sa mi zdvíha žalúdok), smart-chargers (pre plebs) a v tvojom baterkovom vysávači bude POVINNE osadená výkonová elektronika s riadením, ktoré bude tiež smart a bude MUSIEŤ umožňovať obojsmerný tok elektrickej energie cez nabíjacie rozhranie (inak nem certifikát pre dané vozidlo) tak sa ti ľahko stane, že pripojíš baterkový vysávač s 56% energie v baterkách večer na smart-charger (lebo vieš, že na druhý deň ráno idete s rodinou na lyžovačku 186km ďaleko a nechcete po ceste skapať od zimy) a ráno si nájdeš baterkový vysávač s 19% energie v baterkách, lebo bolo treba energiu pre nejaký objekt či osobu s vyššou prioritou ako máš ty…..a sa aj poserieš, lebo žena a deti ťa zoderú z kože.

              1. Mate nejaky sposob ako toto vysvetlovat aj duchom slabsim, postihnutym ekosialenstvom? Ja uz som to vzdal, ludia si ani nedokazu predstavit ze niekto iny bude rozhodovat o tom co budu a nebudu robit, ze nebudu cvakat vypinacmi kedy sa im zachce ako su zvyknuti… Obcas mi neda a niekde sa o to pokusim ale v akejkolvek debate tak jeden z desiatich vidi dalej ako po vzletne slogany.

                1. Ja to riešim normálne tak, že nechám toho nešťastníka aby sa začal vykecávať a sledujem jeho argumenty a odhadnem jeho rozhľad v rámci problematiky výroby, distribúcie a riadenia tokov elektrickej energie (u nich je to väčšinovo blízke nule – holt absolventi troch základných, jednej ľudovej a potom titul so sociálnych vied) a v správnom okamihu ho preruším a začnem klásť otázky a vyžadovať na nich odpovede. Ak sa nechytá tak veľmi zhruba ozrejmím a pridám trochu čiernej budúcnosti. Veľmi často to s elektro-veriacim ani trochu nehne, ale ja si aspoň uľavím a mám o debila do diskusie menej.

              2. Tohle se stane jednou. Pak si lidi pořídí zařízení, které pokud detekuje zpětný tok proudu, tak ho buď zablokuje (nějaká soustava diod?), nebo pokud to rozumně nepůjde, tak prostě odpojí vysavač od sítě a zkusí třeba za 15 minut zapojit znovu.

                Pořád to bude loterie jestli se to nabije, ale v nejhorším případě za noc ztratí třeba 1 až 2 procenta a nebude to ráno vycucané …

                Ale ano, nejlepší by bylo, kdyby takovéhle věci nebyly třeba ani řešit …

                1. „Pak si lidi pořídí zařízení, které pokud detekuje zpětný tok proudu, tak ho buď zablokuje…“
                  Tohle se stane jen jednou. Pak síť vyhodnotí, že se zařízení chová nestandardně (vizte výše: zařízení MUSÍ umožňovat obousměrný tok) a již nikdy mu neumožní se z ní nabíjet.

                  1. Čo je na tom neštandardného, že v momente, keď oni chcú z môjho auta čerpať, zrovna s ním potrebujem odísť :-)

                    1. Ale o tom ci potrebujete predsa vobec nebudete rozhodovat. Siet prave potrebuje Vase auto na vykrytie nedostatku tak pekne budete sediet na riti a nikam nepojdete. Kam by sme to dopracovali keby si kazdy robil co sa mu prave zachce. Presne do takej riti to smeruje.
                      Dnes zena citala starsiu debatu nasich posrancov o bezkontaktnych obcianskych. Tak Vas bude mat system este aj na hajzli pod kontrolou, ale chudacika prave vystupivsieho z gumoveho clna budu hladat po Europe roky. A to ze tam budu dva odtlacky prstov ani nehovorim, uz tu v Europe kazdemu asi preskocilo.

                    2. Myslíte toho chudáčika, kterému je 17, ale i policie uznává, že vypadá asi na čtyřicet?

                    3. Nedelej z nej starouse, v dokladech ma datum narozeni 2003, takze ne 17, alebrz 16! A ty bys ho okradl o mladi jako Gretu!

                    4. How dare I?!

                    5. Presne toho som mal na mysli.

              3. A s akým koeficientom ste počítali mládenci?

                Zkuste vyjít z průměrného najezdu, koeficient soudobosti nebude 1, nabíjení bude probíhat příkonem 7,6 kW nebo 11 kW.
                A keď sa ešte rozšíria smart-grid (chytré siete – už len pri písaní tohto dvoj-slovia sa mi zdvíha žalúdok), smart-chargers (pre plebs) a v tvojom baterkovom vysávači bude POVINNE osadená výkonová elektronika s riadením, ktoré bude tiež smart a bude MUSIEŤ umožňovať obojsmerný tok elektrickej energie cez nabíjacie rozhranie (inak nem certifikát pre dané vozidlo) tak sa ti ľahko stane, že pripojíš baterkový vysávač s 56% energie v baterkách večer na smart-charger (lebo vieš, že na druhý deň ráno idete s rodinou na lyžovačku 186km ďaleko a nechcete po ceste skapať od zimy) a ráno si nájdeš baterkový vysávač s 19% energie v baterkách, lebo bolo treba energiu pre nejaký objekt či osobu s vyššou prioritou ako máš ty…..a sa aj poserieš, lebo žena a deti ťa zoderú z kože.

                Osobně si myslím, že ve chvíli, kdy zakazníci octavii zjistí, že mohou vydělávat díky prodeji akumulované kapacity, tak se o to servou.

              4. Myslim, ze toto postihne spis lidi ve mestech. V satelitech a na vesnicich to nejspis bude jinak. Ostatne tam se ani nikomu nebude chtit tahat nove draty, protoze pocet lidi na metr noveho rozvodu je vyrazne nizi, nez ve meste, takze priority jsou jasne.

                Kolega v praci stavi barak, uvnitr mu ted tahaji omitky, ale na strese uz ma 8,5 kVA FVE. Vzhledem k tomu, ze ma cerpadlo luft/wasser a varit bude na PB, tak zbytek energie doma nespotrebuje. Bud to proda, nebo naladuje do hybrida. Pokud by si vyresil problem s dennim prebytkem a nocni potrebou energie (coz solidni aku muze poresit i doma, zale za cenu transformacnich ztrat, samozrejme), pak je mu nejake smart prelevani u prdele.

                1. Kolko elektriny mu ta FVE vyrobi denne od zaciatku oktobra do konca februara?

                  1. Uvidime. Rikal mi, ze ji tam ma tejden (vychod+zapad) a zatim ma namereno prumerne 8 kVA za den. Pry je to jen ze 2/3 strechy, pas nahore a pas dole, aby se snih drzel mezi tim. Nejak jsem to nepochopil, ale pojedu se na to nekdy podivat.

                    1. 8kVA?

                    2. S ohledem na to, co to nejspíš stálo, by se mu vyplatilo si ten kabel vykopat a natáhnout sám, ale vysvětlujte jim to…

                    3. Sebestačnosť (do určitej miery) predsa niečo stojí.

    2. Ohledne tech elektromobilu. Nevite jak jsou na tom s vyzkumem baterek z konopi? Pred casem se to jevilo docela slibne. Ale v posledni dobe jsem nejaky posun nezaznamenal.

      1. Tu je ten istý problém ako u všetkého z konope. V momente ak výskumný tým (resp. firma či startUp) začne to konope huliť tak je to celé v prdeli. Konope je ozaj dobré na zahnanie zlej nálady, výrobu trvanlivých tkaných výrobkov a produkty s CBD.

        1. Jak jsem koukal, tak pan Robert Murray Smith s tim vyzkumem stale pokracuje. Jen to neni uz baterka, ale super-capacitor.

          1. Acada: však bude bádat dál, záleží, na co dostane dotaci.

            1. Za dotáciu by som aj ja skúmal kadejaké chujoviny bez šance na úspech. Hlavne, že je z čoho platiť účty.

              1. Netusim esli je to chujovina. Podle neho ziskava neco jako uhlikove nanotrubicky z konopi za zlomek ceny. Puvodne to vypadalo na vyzkum levnych baterek bez lithia a podobnych veci. To se mi prave na tom libilo.

                1. Acada:
                  „… vyzkum levnych baterek bez lithia …. se mi prave na tom libilo…“
                  – – –
                  Tak líbit se musí, to je základ.
                  Jinak by nebyly finance…

                  :OD

                  1. Elektrické samo řiditelné letadlo s kolmým startem? technologicky to je velice zajímavé, ale reálně k ničemu (kromě vojenských účelů).
                    Jednak letadlo bez pilota do civilní přepravy osob nikdo nepustí (viz stávající problémy, kdy ani vícečlenné posádky občas nedokážou přemoci špatně nastavenou technologii); jednak elektrické letadlo se slušnou nosností nemůže mít potřebný dolet. Zde by bylo možné odkázat na srovnání, kolik energie se vejde do paliva, kolik do vodíku a kolik do současného akumulátoru a kolik to celé váží.
                    Samozřejmě využití pro vojenství je něco jiného a u menších dronů (tvaru letadel) se to vesele používá čím dál víc.

                    1. Cerny Mor:
                      Německý projekt „Lilium“ je o lehkém životě několika studentů, kteří cucají prachy z naivních neználků-investorů.
                      A český „Zuri“ je chlapci, který kdysi udělal ránu s jyxo a myslí si, že prorazí i v oboru, o němž nemá ani malou páru a nejspíš neskládal ani papírové vlaštovky.

                    2. Corona: jo, já se s tím projektem potkal někde na fejsu; lidi, co hájí 1) samořiditelná auta; 2) drony na doručování jídla; 3) „sdílenou ekonomiku“ ala Lime / Uber; 4) totální nástup elektromobilů; 5) přesídlení na Mars raketou Elona Muska – tak tyhle lidi nemají téměř žádnou sebereflexi a diskuse je skoro nemožná.

                    3. No nastesti v historii lidstva se vzdy najdou lide,kteri serou na to, ze to nejde, a nakonec to dokazou.
                      Samoriditelna auta je neco, na co uz zaciname mit HW. Jeste ho uplne nemame, bude potreba jeste malicko vice toho vypocetniho vykonu, ale nebojim se, ze by ta doba neprisla. Jasne, mozna to bude za 20 let, ale co to je z hlediska lidstva, ze…
                      To same dalsi veci…Mozna, ze na Mars se nebude letat s Muskem, ale nevidim duvod, proc by to nemelo jit tam letat. Otazka je pouze ta, jestli tam nekdo bude chtit letat. Viz Mesic – tam se chvili letalo, pak to lidi prestalo bavit a uz se tam ani neleta, pac to moc nikoho nezajima.
                      Trebas to s Marsem dopadne uplne stejne :-)

                    4. Lojza: lety na Mars by měly pro nás normální lidi jednu výhodu: blázen, který by tam odletěl, by se už nikdy nevrátil. Nelze odtamtud startovat jako Apollo z Měsíce; někdo by muset postavit kosmodrom a stavět tam rakety včetně pro cestu na oběžnou dráhu kolem Marsu, pak letěn na dráhu kolem Země a pak spadnout zpátky na Zem.

                      Jenže až si spočítáme, kolik by start raket na Mars stál peněz a spálených pohonných hmot a produkce CO2 (dosdu nezpoplatněno), tak zjistíme, že je to hovadina.

                    5. Tak jiste, ze to nejde…no stejne predpokladam, ze se jednou najde nejakej clovek, kterymu to nereknou, ze to nejde, a on to udela..

                    6. Lojza:
                      „…uz zaciname mit HW. Jeste ho uplne nemame, bude potreba jeste malicko vice toho vypocetniho vykonu…“
                      – – –
                      Ne, ani HW, ani SW.
                      Vyhodnocovat situace je schopen pouze řidič, tj. člověk.
                      A míním silniční provoz, ne nějaké vozíky na veletrhu, v povrchových dolech, objektech fabrik apod.

                    7. Ale houby… SW bude schopny vyhodnocovat situace mnohem lepe a rychleji, nez clovek. Jses na urovni doby, kdy se rikalo, ze zadny SW nikdy neporazi cloveka v sachach, protoze to je tak intelektualne narocna operace, ze to nejde. A ze intuice a podobne veci jsou vzdy vyse.
                      No, nejakou dobu to uz neplati..
                      Pak se rikalo to same o hre GO. Ze je to tam radove slozitejsi, nez sachy a ze to proste nejde.
                      No, dneska uz to neplati….
                      atd atd
                      Neni otazka, zda se to stane, ale kdy se to stane.
                      Dneska uz nejakej prvni kvantovej stroj vyresil nejakou ulohu za par minut, co by beznej superpocitac resil par desitek tisic let.
                      Jsme v tom na urovni doby, kdy se vymyslela prvni elektronka. BYlo to strasne fajn, no k tranzistorum jeste daleko – ale zase ne AZ TAK MOC daleko.

                      My mame dnes zaroven stesti a zaroven smulu (at si kazdy vybere dle sve povahy), ze zijeme v dobe, kdy vyvoj jde neuveritelne dopredu. A stale jeste nic moc neumime, rozhodne JE kam se vyvijet.

                    8. Lojza:
                      „…SW bude schopny vyhodnocovat situace mnohem lepe a rychleji, nez clovek….“
                      – – –
                      Jde o SILNIČNÍ PROVOZ, takže nebude.
                      Zde nebyla řeč o jednoduché stolní deskové hře…

                    9. To, ze si neco neumis predstavit jeste neznamena, ze to neexistuje.
                      SW toho je schopny uz dnes, akorat ze se nenacpe do krabicky, ktera se da nacpat do auta.
                      Fakt si neco o tech neuronovych sitich zjisti…

                    10. Lojza:
                      „…SW toho je schopny uz dnes…“
                      – – –
                      Opravdu NENÍ, protože situce, které mohou nastat, v tom SW nikdo nepopíše.
                      Ovšem reagovat na ty situace JE nutné, ==> řidič.
                      A ony situace nevygenerují ani neuronové sítě, ani cokoli doposud známého.

                    11. Ad Lojza:
                      „Fakt si neco o tech neuronovych sitich zjisti…“
                      Tato věta mne pobavila ještě o něco víc než Pospecova včerejší definice ska.

                    12. „Samoriditelna auta je neco, na co uz zaciname mit HW. Jeste ho uplne nemame, bude potreba jeste malicko vice toho vypocetniho vykonu, ale nebojim se, ze by ta doba neprisla.“
                      Já se zas obávám, že by ta doba mohla přijít.

                    13. PanPredseda: podle mne ani náhodou. Naopak poslední dva roky se mi zdá, že diskuse skoro utichly po mnoha zjištěních, že za současné situace v normálním provozu jsou samořiditelná auta neprovozuschopná. Pustíte je je do kolony, kde neplatí pravidla? Už se ví, že pro řízení kamery nestačí, jsou potřeba také radary, ale čím více se o procesu řízení zjišťuje, tím více toho chybí.
                      Budeme řídit auta podle značek vedle silnice? NEsmysl – protože značení obsahuje chyby, nasněží na ně, značka se ohne… Podle GPS? co potom s výkopem uprostřed silnice? Budou tedy na dálnicích vodicí pásy? Teoreticky ano, al eje to jiná technologie, která nedosáhne na okresky ani na pole…

                    14. Je to jen otazka doby, kdy neuronove site, ktere dnes bezi na velkych superpocitacich, budou bezet na necem, co bude velke jak dnesni mobil.
                      A znovu zopakuju – to neni otazka jestli,ale otazka kdy.

                    15. Ad Lojza:
                      Jsem vcelku mladý, ale doufám, že se toho nedožiju.
                      (Ovšem asistovanou sebevraždu kvůli tomu nespáchám.)

                    16. To uz je kazdeho natura, no :-)
                      Ale upozornil bych na jeden citat, tusim, ze to byl nekdo z TOP Gearu, ktery hovoril o tom, ze tyhle auta zachrani stara dobra auta, stejne jako auta predtim zachranila kone.
                      A ma to urcitou logiku.

                    17. @Lojza
                      „Jses na urovni doby, kdy se rikalo, ze zadny SW nikdy neporazi cloveka v sachach, protoze to je tak intelektualne narocna operace, ze to nejde. A ze intuice a podobne veci jsou vzdy vyse.“
                      Šachy jsou systém s konečným způsobem řešení to se o světě s jistotou prohlásit nedá, je to sice otázka pohledu a detailu, ale i když nějakým klíčem definujete konečnost tak bez kvantového stroje se nedostanete k něčemu co by se nemuselo vozit náklaďákem nebo nemuselo jezdit „krokem“.
                      Pokud totiž mají stroje fungovat společně s lidmi, ta intuice a abstrakce je nutná. Dalo by se to zřejmě simulovat jako soubor sdílených zkušeností ale je to výpočetní šílenost.
                      Pokud by stroje měly fungovat bez účasti a vlivu lidí, můžou v pohodě už dnes.

                    18. blbě jsem uzavřel tag u sdílených zkušeností… soryjako :)

                    19. „Neuronove site“ funguji uz dnes. Akorat to bezi stale jeste na moc velkych pocitacich.
                      Jsme na podobne urovni, jako kdyz prisly pocitace s dernymi stitky. No a o par desitek let pozdeji mame mobily, co maj takovej vykon, o jakem jsem pred 20 lety vubec netusil, ze muze existovat v jakemkoliv POCITACI, natoz telefonu…
                      Vezmi si, ze uz dneska funguje neuronova sit, co napriklad vezme nejaky obrazek (fotku, cokoliv), urcis ji styl, v jakem ho ma „premalovat“ – napriklad „Picasso“ a ten stroj to udela. To neni otazka „konecnych reseni“. To je otazka, jak naucit SW, aby „premyslel“. Samozrejme Skynet je jeste daleko, ale na nejake konkretni aplikace uz dneska umime vyvinout SW docela v pohode.
                      Problem je stale jeste v HW. Ale to se nebojim, ze se nezlepsi … sice HW uz nejde AZ TAK rychle dopredu, jako pred 20 lety, ale porad jeste to dopredu jde…

                    20. Btw, hezka prednaska na tema neuronovych siti napriklad zde: https://www.youtube.com/watch?v=40Vyn5nAqPs
                      Takove…I laik, jako ja, z toho docela pochopi, o co jde a co vsechno to muze umet

                    21. Mooreův zákon už padl, premisa že se sálový počítač vejde do mobilu je bez jiné než křemíkové technologie značně utopická.
                      Konečnost řešení je samozřejmě důležitá, jinak by šlo vše zařídit onou „šachovou logikou“, přemýšlení v podání neuronových sítí je vytváření vlasních algoritmů na některé situace, tohle sice tak úplně není moje parketa, ale i lidé kteří se AI věnují neví jestli někdy bude možná.
                      I kdyby byla, tak princip inteligence bez zkušeností je prakticky k ničemu, pořád budete muset zajistit implementaci zkušeností a to jak předaných od lidí tak naučených od dalších strojů.
                      Netriviální je také kvalita vstupů a a jejich zpracování… je toho hodně

                    22. Ad Lojza:
                      Jedna věc je neuronová síť, která má poznat jestli je na obrázku opice nebo člověk, druhá věc je neuronová síť, která má poznat co je na obrázku. Doufám, že se shodneme, že ten druhý úkol je náročnější. A neuronová síť, která by vyhodnocovala dění kolem auta a řídila ho, je zase o dost složitější. Kam se hrabe Picasso, to se nedá srovnat.

                      Zkuste také uvážit, když tyto jednotlivé sítě udělají chybu:
                      1) V lepším případě opice obviní síť z antropocentrismu, v horším případě ji aktivisti obviní z rasismu.
                      2) Google nebo bůhvíjaký web bude mít u obrázku špatný tag.
                      3) Může dojít k dopravní nehodě. A dopravní nehoda může mít následky na zdraví či životě.

                      K problematice vývoje HW se nechci příliš vyjadřovat, protože nemám křišťálovou kouli. Ale přijde mi nemoudré motat dohromady problematiku autonomního řízení vozidel a problematiku kvantových počítačů.

                    23. Kdyby to bylo jednoduchy, uz o tu mame, ze…
                      Na druhou stranu, matematicke postupy, jak ty veci resit, mame.
                      Nemame HW. Jiste mohou byt lepsi „cidla“, at uz to znamena cokoliv, a predevsim potrebujeme lepsi HW, na ktery ta matematika pujde napasovat.
                      Btw je uzasne se bavit, ze muze dojit k chybe a dokonce nekdo umuze umrit, za situace, kdy lide na celem svete delaji neustale tolik nehod, ze neustale umira velmi velmi mnoho lidi.
                      Takze: Nenechame to na SW, protoze by nekdo mohl umrit. Musime to nechat na lidech, kde rocne umre na silnicich pouze neco pres milion lidi, coz je uplne v pohode a nemusime se tim vubec zabyvat.
                      To dava logiku…

                    24. Logiku to dávat až bude AI na takové úrovni, že při koexistenci s člověkem eliminuje svoje chyby, ale i ty lidské, pod současnou úroveň chybovosti.

                    25. Ad Lojza:
                      Domnívám se, že nemáme ani ty matematické postupy. Zkuste mi vlastními slovy popsat, jak funguje taková neuronová síť. ;-)
                      V současné době bych to skutečně na SW nenechával, protože těch lidí by podle mého skromného názoru umíralo daleko více.

                    26. Podivej se na to video, ktere jsem tu postoval, asi bych se opakoval :-) Jsem laik, chapu to hodne nahrubo. To je jako chtit po nekom, at ti vlastnimy slovy vysvetli kvantove jevy :-) Zhruba to clovek chape, ale do detailu tomu rozumi par lidi na svete :-)
                      Matematicke postupy mame, a je paradoxni, ze zrovna matematicke postupy jsou na tom vsem asi to nejjednodussi. Teoreticti matematikove to maji zmakle – horsi je, jak to pouzit v praxi.
                      Schvalne se koukni na to video, pripadne na dalsi jina videa, kde se o tech vecech mluvi, vrele doporucuji, je to docela zabava (tedy alespon ja to jako zabavu beru, spousta lidi to umi podat takovou tou popularne-naucnou formou a to me fakt bavi)

                    27. Tak si Lojzo o těch neuronových sítích fakt něco zjistěte.
                      Pokud se nemýlím (na neuronové sítě nejsem odborník), tak u neuronové sítě, která není natrénována na konkrétní omezené množině dat, ale její trénink probíhá „neustále“ (jak by tomu u autonomních vozidel nejspíš bylo), jsme sice schopni určit, že za chybný výsledek při daném vstupu jsou odpovědné konkrétní neurony (jejich váhy), ale už nejsme schopni určit, jaká data v minulosti vedla k tomu, že si síť dané váhy takto nastavila (takto se naučila). Takže jsem se výše vyjádřil nepřesně, to co nemáme je reverse engineering, který ale může být nezbytný k určení, proč došlo k chybě.

                    28. Pro doplnění: vizte Vámi odkazované video od času 27:11 (https://youtu.be/40Vyn5nAqPs?t=1631)

                    29. Lojza:
                      „…to video, ktere jsem tu postoval,…“
                      – – –
                      Člověkem vložená data jsou vstup. jednou to namaluje v tom stylu, podruhý v jiným – dle předvolby.
                      Takže pro SILNIČNÍ PROVOZ nelze použít, protože nikdo nezadá všechny možné situace.
                      Reagovat dokáže jen řidič – příkladů klidně uvedu, kolik chceš…

                    30. Ad corona:
                      Domnívám se, že pro určení správného výsledku s vysokou mírou pravděpodobnosti není třeba zadávat všechny možné situace. Ta mnou zmíněná neuronová síť na rozpoznávání fotek člověka a opice po naučení (proběhne-li správně) spousty dalších, pro ni dosud neznámých, fotek určí správně. Ale odvážím se tvrdit, že jednou za čas se splete.

                    31. PanPredseda:
                      „… není třeba zadávat všechny možné situace…“
                      – – –
                      Jde o to, že je NELZE zadat.
                      Zůstanou tedy situace, kdy člověk reagovat bude, ale stroj nikoliv.
                      Proto i nadále bude řídit řidič.

                    32. Ok, tak dej priklad situace, kterou nejde strojove detekovat.

                    33. Lojza: situace, kterou stroj nemůže detekovat? Prakticky vše, co spadá do přemýšlení, tzv. selského rozumu, předvídání.

                      Příklad: vysoký stožár kousek od silnice začne pomalu padat směrem k silnici; kilometr po směru jízdy řádí tornádo; z pole se blíží požár; stádo krav běží směrem k cestě; řidič v bezvědomí za volantem jiného vozu; zápach spáleniny; mlha spojená s námrazou na mostě ve směru jízdy; vlak bez strojvedoucího, který jede na nechráněný přejezd (u nás ve městě se tohle stalo před dvěma lety)…. Takových situací lze vymyslet milion a mají jedno společné: většina lidí, neo aspoň část, je pozná a zareaguje, zatímco auto s umělou inteligencí by do nich vjelo, protože nerozpozná souvislosti.

                      Je to srozumitelné vysvětlení? Že lidský mozek plánuje, disponuje abstraktním myšlením, předvídá, a proto se lidé dožívají relativně vysokého věku?

                    34. Stozar- detekovatelne.
                      Tornado – bud o tom clovek vi, a tudiz to bude veet i elektronika, a nebo o tom nevi, tudiz kdyz to elektronika nebude vedet, tak na tom neni hur. Pozar se blizi z pole – to same. Stado krav – detekovatelne. Ridic v bezvedomi – detekovatelne, predpokladam lepsi reakci, nez od cloveka. Zapach spaleniny – pravda, zde vitezi clovek. Mlha s namrazou – detekovatelne. Vlak – detekovatelne, imho lepe nez clovekem.
                      Btw je fajn, ze se lide dozivaji vysokeho veku. Jak to, ze se nedozije vyssiho veku tech milion+ lidi rocne, co umrou na silnicich?

                    35. Ad corona:
                      Stroj bude reagovat. A nejspíše ve valné většině případů správně. Pokračování tohoto příspěvku je shodné s poslední větou mého předchozího příspěvku.

                    36. PanPredseda:
                      „…Stroj bude reagovat. A nejspíše ve valné většině případů správně…“
                      – – –
                      NE, nebude reagovat vůbec, nemá situaci v sobě člověkem zadanou.
                      Jde o situace, které ani člověk nepopíše předem natolik přesně, aby je stroji mohl zadat.

                    37. Tvl ty asi vubec nechapes, jak takovehle veci fungujou. Prece to auto nevyhodnucuje situaci jako ze „klada, smrkova, hnede barvy, lezi na silnici“. Auto to vyhodnoti jako „predmet lezi na silnici, objet / zastavit/ nejak reagovat“. To auto vubec nemusi vedet, co to je za predmet. Auto nemusi znat vsechny situace, prece.

                    38. Lojza:
                      „…Tvl ty asi vubec nechapes, jak takovehle veci fungujou…“
                      – – –
                      Ponechávám bez komentáře k věci, protože
                      a)
                      Jako řidič jsem toho najel podstatně víc, než ty a za situací, které neznáš,
                      b)
                      pohybuju se v oborech, které mají k této problematice blízko.

                    39. Jasne, tak chapu, ze tech pul milionu,co ja mam najezdeno, ty mas nacouvano…
                      a chapu, ze jakozto clovek, vyuceny v oboru „mechanik elektronik pro ridici a cislicovou techniku“ o tom nemuzu nic vedet…
                      Ale tak holt jsem clovek zvidavy a o ledacos se zajimam, no.
                      Je mi divne, ze kdyz mas k problematice blizko, tak resis to, ze se neda kazda situace zadat. Ono totiz neni potreba kazdou situaci zadavat, mnoho situaci ma proste nejake shodne znaky, a ty uz se zadat muzou.

                    40. Lojza:
                      „…neni potreba kazdou situaci zadavat, mnoho situaci ma proste nejake shodne znaky, a ty uz se zadat muzou….“
                      – – –
                      Jsi na omylu.
                      Poškozená trolej, hrozící kolizí s vozidlem – nezadáš vůbec nic.
                      Totéž pohybující se větve stromu, nezadáš nijak a žádnou modeláží tu mez, kdy jde o běžný pohyb ve větru a kdy už o zvýšené riziko.
                      Nezkoušej tu vymýšlet teorie, že bude rotovat kamera a další podobný magořiny s radarem a ultrazvukovou detekcí atd.
                      O vnímání čichem to tu již naznačil někdo výše, totéž platí pro specifické zvuky, které nevyhodnotí žádné zařízení, protože je člověk nebude schopen stroji zadat.

                      Jakožto o reálné věci se tu můžem bavit o těch tzv. „autonomních řízeních“ tehdy, až to někde bude v reálu plně fungovat (což asi těžko).
                      Srandy o skvělých elektronických asistentech a tlacích na zavedení legislativy od nablblých politických telat (Jurečka) necháme spát…

                    41. V pohode, jak jsem psal…nastesti je na svete dost lidi, kterym nerekli, ze neco nejde a oni pujdou a udelaji to.
                      Nebojim se toho, ze by to zrovna v tomhle oboru melo byt jinak.
                      A ano, je jasne,ze mame zatim nedokonala „cidla“, psal jsem o tom hned na zacatku. A jeste nedokonalejsi HW, co to pocita. Presto uz si dneska koupis auto, ktere s tebou pojede mezi 2 mestama a dojede, a ani u toho nemusis drzet volant. Je velmi nedokonale. Rozhodne. Stejne, jako na pocatku byla nedokonala auta,radia, televize, pocitace, lyze, hrnce…atd atd.

                    42. Hele Lojzo, ja teda nevim jak moc se cenis, ale nemyslis ze ty chytry kluks a holky co to autonomni rizeni programujou uz davno napadlo to samy co tebe? A protoze zatim kde nic tu nic, tak ze to asi nebude tak jednoduchy jak si myslis? Leda ze by sis myslel ze jsou to naprosti packalove a v tom pripade by ses mel v zajmu lidstva prihlasit do tymu, nebo jim aspon poslat mejl a vysvetlit jim, kde delaj chybu.

                    43. No, predevsim ty chytri kluci a holky uz maj docela vysledky. Jsme na zacatku cesty, to je jasne. Jsme nekde tam, jako kdyz vznikla prvni elektronka. Taky to bylo takove…z dnesniho hlediska az smesne. Pocitace z toho byly nespolehlive…a jeste docela dlouho potom byly, ale ono se to lepsilo a vyvijelo a dneska jsme nekde uplne jinde.
                      Ono je to totiz tak: Nekde se musi zacit. Neznam moc odvetvi, kde by se zacalo a hned bylo vymysleno to uplne nejlepsi, co jde.

                    44. Jo. Jen nezapominej, ze nekdy ta cesta muze bejt na desitky nebo stovky let a nekdy skonci zdi.

                    45. Ad shane:
                      Tak, tak. Vyfukováním tabákového kouře do vody zlato nevznikne.

                    46. Lojza:
                      „…uz maj docela vysledky…“
                      – – –
                      Nemají vůbec nic, co by se dalo v SILNIČNÍM PROVOZU použít.
                      Asistenty a Jurečky necháme stranou.

                      „…dost lidi, kterym nerekli, ze neco nejde a oni pujdou a udelaji to….“
                      – – –
                      Tohle je oblíbený pseudoargument neználků, když už neví, co by napsali dál.
                      Další jsou o koních, vlacích, čmelácích apod.

                    47. Ono je to horší – stroj dost možná nějak reagovat bude, jenom nikdo tak úplně neví jak.
                      Například to dopadne nějak takto:
                      Stroj odbočí na křižovatce vpravo a zaznamená na vozovce objekt, který s určitou pravděpodobností klasifikuje do nějakých tříd, třeba takto:

                      0,1% člověk ležící na vozovce
                      2% (sražené) zvíře ležící na vozovce
                      38% zmuchlaný hadr nebo plachta
                      59,9% zmuchlaný papírový pytel (od cementu)

                      Navíc s každým ujetým metrem se ta čísla poněkud radikálně mění a stroj tak každý metr tak trochu mění názor.

                      Stroj může prudce brzdit a tím riskovat náraz zezadu (různá vozidla brzdí dost různě)
                      Stroj může zkusit projet skrz objekt, protože nejspíš je to ten zmuchlaný papír.
                      Stroj může zkusit objekt objet, čímž ale riskuje kolizi s protijedoucím vozidlem.

                      Co by tak asi stroj měl správně udělat ? Něco totiž udělat musí.
                      —–

                      Objekt, který jsem vyhodnotil jako pytel od cementu, jsem se rozhodl neprojet, protože znám pytle od cementu, ve kterých je ztvrdlý cement a zničilo by mi to auto. Ten, kdo jel za mnou to se štěstím dobrzdil. Objet jsem ten pytel nemohl, v protisměru jel trolejbus. Nakonec se ukázalo, že ten objekt byla drobounká stará paní v baloňáku, která ztratila vědomí a spadla do silnice … To vše proběhlo při rychlosti pod 30 km/h, dobrzdil jsem asi dva metry před tou paní. Že to je ležící osoba mi došlo, když jsem byl od ní tak 5 metrů … Podzimnmí šero (ani světlo, ani tma) je prostě prevít.

                      V jiném případě jsem divoké prase běžící před autem zpočátku klasifikoval jako kupičku sena, kterou po silnici žene vítr. Prasátko je při pohledu zezadu taky dobře maskovaný, že je to prase mi došlo, až když si stouplo napříč. Podmínky: Lehká mlha, mrholení, tma, rychlost cca 70-80 km/h a dálkové jsem zrovna vypnul, abych neoslňoval protijedoucí.

                    48. Ad Shi:
                      A pak nám tu vyvstává zajímavá otázka: Kdo bude zodpovědný za škody způsobené autonomním vozidlem, které má schopnost se učit v provozu?

                    49. Ad corona:
                      Neuronová síť IMHO vždy poskytne nějaký výsledek (a nejspíš u něj udá i nějakou pravděpodobnost). Tedy autonomní vozidlo na principu neuronové sítě bude nejspíš vždy nějak reagovat. (Filozofická otázka: jak odlišíte nereagování od reakce, která nevedla ke zdárnému vyřešení?)

                      Má neuronová síť na rozlišení člověka od opice poskytne výsledek i když jí předložíte fotku psa. Jen ten výsledek bude špatný.

                    50. PanPredseda:
                      „… vozidlo na principu neuronové sítě bude nejspíš vždy nějak reagovat…“
                      – – –
                      NE.
                      Pokud chybí zadaná data pro situaci, reagovat na právě tu konkrétní situaci nebude.
                      Takže běží původní proces, vozidlo pokračuje v jízdě pod padající větev.

                    51. PanPredseda: koukám, že Vám zbyla spousta krmení. Protože v Tesle Američan neměl jak zadat všechny situace, které odpovídají cestě z Brna do Prahy, není možné, aby to šlo projet na autopilota, protože tento nebude reagovat vůbec.

                      Akorát, že to jde.

                      Ne, že by to šlo všude a místy jsou reakce dost na houby (zaparkované auto ve vesnici vyhodnotila jako překážku a dupla na brzdy – perfektní pocit, to teda), ale musí se tomu nechat, že ten autopilot toho zvládne sakra dost. Vidět v zahraničí na dálnici řidiče, čtoucího knížku není nic neobvyklého, spíš je to u Tesly standard. Takže ani nevadí, že se to vleče 120 v pravém pruhu, aby to vůbec dojelo domů nebo na charger.

                      Tesla mi vadí z principu, nemá rád ani dotačního magnáta Muska, ani politicky tlačenou elektromobilitu, ale to neznamená, že budu plácat blbosti, které nejsou pravda.

                    52. Ad fatdwi:
                      Otázkou je, zdali by dupla na brzdy i případě, kdyby za Vámi jel naložený kamion. Pokud ano, mohlo jít o zajímavý případ asistované sebevraždy.
                      (sorryjako :-))

                    53. PP: jasně, že dupla. Naštěstí za námi nic nejelo a byl jsem sakra rád a ten krám okamžitě vypnul. Ale na dálnici si člověk může pustit film a přestože do toho Elon nejspíš obrázky fabií nenahrával, autu jejich přítomnost nijak nevadila a na rozdíl od coronových bludů na ně dokázala i reagovat.

                      Nicméně kdyby za námi ten kamion jel, nejspíš bych neříkal, že šlo o eutanázii, tedy pokud to nebereme tak, že ji chtěla pomocí kamionu spáchat Tesla a posádku s sebou nevzala coby collateral damage:-)

                    54. „…přestože do toho Elon nejspíš obrázky fabií nenahrával, autu jejich přítomnost nijak nevadila“
                      Takže jste nepotkal žádnou dvojkovou Fabii? Ta musí přece vadit každému. ;-)

                    55. Mně vadí i Fobia sedan, dá se neurony v síťovce naučit, když ji rozpoznáte, okamžitě předjeďte?
                      Bude Lojzovým dalším vozem (až Thália po 500tkm doslouží) Tesla s autopilotem nebo Dacia Logan?
                      Budou vůbec ještě auta až Thalia doslouží?
                      Nenechá ji Erdogan na dálku vypnout?

                    56. „Nenechá ji Erdogan na dálku vypnout?“
                      Nevím jestli se k RPG hodí slovní spojení „na dálku“…

                    57. Si z toho delas prdel, ale k silene zavade typu spojka se mi nahromadila dalsi zavada alternator a uz jsem musel hodne premyslet, jestli uz to nehodit ze skaly… Takze ocekavam, ze do roka a do dne budu uplne v prdeli :-)

                    58. Lojza 12.11.2019
                      To sotva. Pokud bychom chtěli současnou nejlepší technologii zmenšit 10x, tak si musíme uvědomit, že se dostáváme z architektury 5nm na 0,5nm. Což je 500 pm! A tam už se nevejde ani 5 atomů křemíku, takže je to konstrukčně nemožné (potřeba je alespoň 8 přechodů, tedy 9 atomů). Reálně tak můžeme architekturu zmenšit tak 3x-4x a i to bude těžké. Vlastně by to znamenalo postavit čip atom po atomu.
                      Sice pořád mikročipy nazýváme mikročipy, ale mikročipy to přestaly být začátkem devadesátek. Teď už jsou to fakticky nanočipy.

                    59. Tak nemusi se jen zmensovat…
                      Muze se ji ti cestou specializace – co jineho je ten kvantovy stroj od Googlu, co jineho ostatne jsou ty systemy od Nvidie, ktera to prave pro auta vyviji…
                      Oni se snazi prave vyvijet specialni HW, na kterem pobezi neuronove site.
                      Neco jako byl specialni HW na tezeni Bitcionu – tuhle jednu cinnost to delalo velmi efektivne, ale na nic jineho to nebylo dobre.

                    60. ASIC čipy mají hradla „naklapaná“ tak že de facto „jsou“ agoritmus a nic jiného počítat neumějí, pokud se bavíme o AI a vytváření řešení, tak tohle je přesný opak toho co potřebujete.
                      Hodil by se kvantový počítač který řeší x stavů najednou, jenže jejich současná úroveň je nízká a realistické prognózy taky optimismem zrovna nesrší.

                    61. Ad gogan:
                      Pokud se nepletu, tak současné kvantové počítače (a v blízké budoucnosti se to nejspíš nezmění) jsou také „jednoalgoritmové“.

                    62. PanPredseda
                      Jj, je tam problém právě s jejich „programovatelností“, ale snad jednou…

                    63. Ad gogan:
                      Problém s programovatelností a také s vyčítáním výsledků. Sen každého programátora. ;-)

                    64. A co byste od částic ještě nechtěl :DD

                    65. Scotty, beam me up? ;-)

                    66. PanPredseda
                      To je pohoda, na teleportaci se už pracuje. Už umíme atom https://www.uq.edu.au/news/article/2013/09/teleportation-engineered-quantum-systems

                      Bál jsem se toho, že řeknete vlny :)

                    67. Copak teleportovat, ale slozit zase zpatky, to je ořech… Rozmontovat, mrtvý…

                    68. Re: Penek

                      „A tam už se nevejde ani 5 atomů křemíku, takže je to konstrukčně nemožné“

                      Jděte se zeptat homeopatiků a pochopíte, že postačí, že materiál čipu byl někdy s nějakým křemíkem v kontaktu :-)

                    69. Homeopatické počítače, toť šlágr budoucnosti :)

                    70. Shane: Che che, to je ještě lepší než „vykadit rakovinu“. Prostě vykadíme autonomní vozy.

                    71. Ad Cerny Mor:
                      A jak budou ty autonomní vozy jezdit?

                    72. Chlapci, z vás něco bude :-)

                    73. Tolik spamu, zaznelo tam i to, ze neuronka se sice uci na velkych pocitacich, ale muze s klidem bezet na normalnim PeCe? Protoze jakmile ji naucis, tak mas uz hotovo. To je taky duvod, proc vsichni asistenti v PeCe a Smartfounech musi volat domu kvuli analyzam, protoze to ten hardware neda, ale farma v Redfieldu(nebo i jinde :)) to da rychleji nez kolik stoji cesta.

                      Primarni problem neu siti je v tuto chvili jinde.

                      BTW ku znackam – existuji i detekcni mechanismy nezavisle na siri viditelneho spektra a uhlu pohledu. Nicmene tam se zase muzeme dockat vtipalku, co tyto krabicky presunou a auto bude v perdeli :D (a taky je to investice)

                      BTW 2 – dodatkove znacky a peklo z nich platici.

                      BTW 3 – lidi(odpovednost ma stale ridic)

                      BTW 4 – male deti v zime vypadaji pro detekcni mechanismy aut jako chodici popelnice a neumi s tim pohnout. Bud auto zpomaluje u kazde popelnice, nebo ignoruje lidske deti u krajnic.

                      Jo, je to bzunda.

                    74. To co běží na PC není ns ale spíše její „tenkej klient“, nepovažuji za rozumné pokud by si auto pro dosud neřešené situace muselo brnknout na centrálu.

                    75. Ad gogan:
                      Domnívám se, že to co myslí deacon tím, co poběží na PC, je neuronová síť s ukončeným učením. To je ve výsledku struktura neuronů, které mají již napevno dané váhy pro své vstupy, a vazeb. Tahle síť si u dosud neřešené situace nebrnkne na centrálu, ale pokusí se ji vyřešit tak, jak umí. Což může být dobře, nebo taky úplně blbě. A protože se tato síť již neučí, nemá jak se poučit z chyby.

                    76. Jo tak to asi bude, ale pak to postrádá definici AI.

                    77. No..umim si predstavit neco jako „aktualizace“, kdy by se ten pocitac v aute pripojoval kamsi, kde by se tyhle veci sbirali a ucil se to otamtud. Ale to uz varim z vody, jestli by to slo..

                    78. Ad Lojza:
                      Jaké tyhle věci?

                    79. Nechci vam do toho hazet vidle, ale prave proto, ze se elektronikou zivim, tak bych ji rizeni auta zcela zasadne a kategoricky nesveril, dokud nebude jineho vychodiska (mastal mi jeste stale stoji).

                      Minuly tyden jsem resil, ze jeden procesor v jedne aplikaci zacal delat picoviny. Nahodne. Jen tak. Pravdepodobne se v nem nekde na nejake pidisbernici indukuje nejake rusive napeticko z vedlejsiho UHF vysilace. Nikdy drive to tak nebylo, jenze to jeste ty cipy vyrabel Atmel. Ted je serie origo Microchip. Dotaz na vyrobce – odpoved: v pristim roce se tento typ proceoru prestane vyrabet, bezte na ARM. Jasne, ARM dneska stoji totez, nebo min, nez AVR. Na primy dotaz – a tyhle problemy s nespolehlivosti u ARM nejsou? Odpoved: ticho…. Mam totiz zkusenost, ze jsme ARM dali do jednoho rizeni BLDC motoru a voila! Mily ARM se cas od casu zasekne a zresetuje, aniz by za to mohl watchdog. Samozrejme podpora ASM nulova a v kompilatu C neni mozne neco dohledat. Nelibi se ti to? Tak to nekupuj.

                      Cili – bude se ti auto s AI srat? No tak si ho nekupuj a chod pesky. Ostatne – je to snad s OS dnes nejak jinak? Sere te, ze ti Winblows padaji? No tak je vypni.

                      Nic jineho necekam.

                2. Vo uhlíkovejch trubkách a supervšem se žvaní přes dekádu. Kdy si to koupím za půl sta v krámě?

          2. Acada:
            „…pan Robert Murray Smith s tim vyzkumem stale pokracuje. Jen to neni uz baterka, ale super-capacitor…“
            – – –
            Později to bude hyper-fuel-point…!

            :OD

      2. Acada:
        „…jak jsou na tom s vyzkumem baterek z konopi? …“
        – – –
        Suprově, jede to!

        A jinak – díky za nápovědu, ceskoaktualne.cz jsem fakt neznal. Dobrý materiál ke studiu (tím myslím autora, samozřejmě…).

        :OD

        1. tak ceskoaktualne.cz jsem tez neznal. Ja toho pana obcas sleduju na tytrubce

          1. Acada:
            Na youtube je takových pánů víc, objevují se a zase mizí.
            Jde obvykle o psychicky postižené jedince.

  7. Postupem času už žádná „skvělá auta z let 2002-2008“ nebudou

    V ČR platí, že poslední „skvělé, poctivé..atd“ je v ceně cca 100 až 150 kKč. Takto byla před deseti lety v kurzu zase auta z konce devadesátek.

    Těžko Vám na Shellu řeknou „nemáte Shell kartu? Hmm, tak to bude litr za 110 Kč“. Ale EON s tím problém nemá – DC dobíjení stojí 3 Kč kWh pro registranty, 11 Kč kWh pro neregistrované. Jo, růžová budoucnost klepe na dveře.

    Vzhledem k poměru domácího a ostatního nabíjení můžete velmi snadno dát najevo, že toto akceptovat nebudete.

    1. Marty…: časem už ani nebudou „poslední skvělá auta z let 2015-2020“.

      Zas tak snadné to není, pokud to domácí nabíjení nemáte (výsada majitelů domů) nebo pokud s autem hodláte taky jezdit někam dál a ne se jen motat kolem komína.

      1. @ Marty, fatdwi

        No, já snad vezmu na milost svoji Octu III 1.4 TSI 2015 (sic!)

        (Když se kupovala, nepodařilo se mi domoci se lepší motorizace, pak jsem na toho downsizovaného oturbence s plochým torque nadával, kudy chodil. Když ale vidím, co nás v budoucnu čeká, tak se své oktávce asi omluvím …)

        1. KS: octovce bych se neomlouval, vyměnil bych ji zavčas za něco jiného, s čím to v klidu doklepete do doby, kdy už to nepůjde jinak (a to ještě tak 5-10 let půjde, člověk se jen musí smířit s tím, že může být v situaci, kdy hodnota vozu nebude po 10 letech 150k jako dnes, ale třeba i nula).

          Těch aut, která ještě pořád stojí za hřích je víc. Není to pochopitelně takový výběr jako dřív, ale ani nesdílím názory, že nejlepší auta jsou z let 2002-2008, to jsou takové ty řeči lidí, kteří buď nemají na lepší (behemot) nebo jen dělají dusno, ale sami se tím neřídí a u první skupiny si tímto získavají sympatie (D-F).

          1. Oktavku 1,4tsi r2015 byste vymenil konkretne za ktera auta z r 02-08? Dejme tomu, ze jezdim 30tkm rocne, dalo by se rict ze mesto/okreska/dalnice rovnomerne…

            1. Myslim ze keby ste hladanie obmedzil na japonske auta, mohol by ste ist aj do novsich aut. Napriklad Honda Accord sa tusim dala kupit s decentnym benzinakom do roku 2015.

              1. S decentným? To akože 1 deci (1 deciliter; 100 mililitrov; 0,1 litra)? To malo 4 či 6 turba na tie dva malé poldecové valce?

                1. If your ass would be just a bit smarter, it would receive the Nobel prize :-P
                  Neviem uplne presne ake motory boli dostupne, ale zda sa mi ze bol medzi nimi aj I4/2.4 s nepriamym vstrekovanim a s vykonom cosi pod 150kW co sa montoval do tunajsej verzie (Acura TSX). To by som oznacil za slusny, teda decentny motor. Nieco podobne je v zeninej Altime. U Nissana sa to vola QR25DE, dava to 130kW. Jedenapoltonovy sedan s tym zrychli na 100 za 8 sekund a pri 120 – 130 na dialnici to zerie pod 7 litrov

                  1. Tak manželka má Grand Vitaru s 2,4 litrovou benzínovou atmosférou s nepriamym vstrekom a VVT a tá ma 124kW. Zrýchlenie na 100km/h som netestoval, ale ani na diaľnici to nestlačíš po 9 l/100km. Viem, že je to SUV (cca. 1,7 tony curb weight) vs sedan ale aj tak dobrý výkon od tej Altimy. Ono u tej Grand Vitary je na diaľnici dosť handicap to, že to má len 5 rýchlostný manuál. Tá 6-tky by tej diaľničnej spotrebe pomohla. No a mať v tej Grand Vitare 150kW by tiež nebolo na zahodenie. Ja osobne považujem tú 2,4VVT za minimum pre takéto vozidlo ako je Grand Vitara.

                    1. Ono to bude kombinaciou hmotnosti a celnej plochy. Vo Frontieri mam ten isty motor a tam pod 11 litrov nepojde.

  8. „…jejich průměrné stáří je patnáct let a že takto stará auta ohrožují zdraví a životy všem široko daleko“

    To by me zajimalo, jak tohle muze nekdo brat jako rozumny argument. V dobe zavadeni prvnich poplatku jeste jezdily stare skodovky a ziguliky, i tak to byl dost spatny argument.. Dnes je dvacetilete auto na podobne technicke urovni jako moderni, diky khatovani kchostu mozna i lepsi, takze reci o nebezpecnych spinavych vracich je mimo

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017