Cykloteror už i ve vlacích - zpět na článek

Počet komentářů: 101

  1. Navíc nerozumím té logice, vézt někam hodinu, dvě kolo, kde se hodinu projedu, nejlépe někde po rovině kolem Labe, kde se to dá pěkně rozpálit bez ohledu na ostatní, a pak zase kolo naložit a hodinu, dvě ho vézt zpátky. Přijde mi to podobné, jako byste v Praze na nákladní vlak naložili své oblíbené auto a v Brně si ho zase vyzvedli – přitom daleko jednodušší by bylo auto použít k jeho předpokládanému účelu a v něm samotném tu cestu sám ujet.

    Pokud je člověk cyklobuzna horská, tak je výhodou zvýšení akčního radiusu, kdy jede člověk někam vlakem a zpět po vlastní ose. Dále pak při jistém stupni znečištění při cestě zpět po vlastní ose není nutné řešit odstranění toho stavu a lze to pořešit až na základně.

    1. Takhle… celkem bezne vidam, jaxe pumpickari hrnou z nadrazi. A to jak vlakoveho, tak autobusoveho (na Sumave jezdi autobusy s privesy na kola). Vrcholem pumpickarskeho sportovce je, ze si necha privezt prdel az na misto, kde slavnostne udela kolecko 15 km a pak zbytek dne stravi v hospode fotografovanim se s ostatnimi a okamzitou exhibici na fejsbucek.

      Dokonce hodne mestaku si koupilo (!) byty v Treboni, protoze tam jedou na vikend zdolavat mistni velehory na kolech a vyplati se jim mit tam ker. To jsem si sedl na zadel.

      Podotykam, ze ten vlak/autobus neni jen pro socky, to proste patri ke koloritu. Jak je nadseny fira z nejakeho couraku, kdyz se mu tam ctvrhodiny naklada a ctvrt hodiny vyklada nejaky oddil duchodcu, kteri si potrebuji dokazat, ze krome stolice udrzi i balanc, to si lze snadno predstavit.

      Sli jsme tuhle s rodinou lesem a po pisecne ceste se proti nam hrnulo asi patnact gerontopumpicek. Tedy, oni jeste jeli po asfaltu, lesni pisek navazoval az na to. A s kopce. Ustoupil jsem do boruvci, protoze mi bylo jasne, co se bude dit. Grupa naburacela do toho pisku a zacali padat jako zrale hrusky. Nekteri to maskovali „hele, vony jsou uz boruvky?‘. Jeden ucastnik zapadl do pisku, zastavil, dama za nim se pokusila zatroubit (proc?), stiskla balonek na trubce a ten ji zustal v ruce. Celkove to vypadalo jako kdyby to rezirovalo Cimrmanovo divadlo.

      Tohle zrovna jezdi vlakem.

      1. Jo, jeden extrémní případ tady z okolí známejch…osoba si táhla přes půl planety (doslova – z AU) nějaký tyhlety krámy a buznooblečky. Strašný zařizování aby bratránek na ten měsíc vrátil už pěkně stařičký kolo, který si před tím vzal a za který si osoba ještě nebyla schopna za půl roku+ říct cenu. Pak se na tom za měsíc všeho všudy asi dvakrát projela po 5 km a to bylo vše. Samozřejmě dycky ty hadry, vono to je přece strašně potřeba, nějaký řeči i těch teplotách a pocení. Že v tom pak osoba trajdala celej zbytek dne a stejně to nakonec muselo smrdět jak chlív je už jen na dokreslení.

        Nevim, já na kole nikdy nějak extrémně nejezdil, dřív tak normálně po vesnici, pak míň, poslední dobou vůbec. Po nějakejch školních akcích sem se jednou sebral a když bylo potřeba, odjezdil 40 km po Brně a okolí. Nebo vzal krosnu na záda a odjel 60 km na úpatí Vysočiny. Jo, bylo to na posrání, ale prostě sem to dojel a znova to nepotřebuju. Žádný posraný buznohadry, žádný měsíční manévry a takový sračky, už dokonce ani nevim esli sem to tehdá nejel v kanadách. Prostě sem se nabalil, sedl na kolo a jel.

        1. No, já nikdy moc neběhal, tak normálně, při teambuildingu a tak, spíš míň, poslední týden vůbec.
          Když bylo potřeba, klidně jsem běžel do Jednoty, nebo vzal svůj khaki sportovní pytel a běžel z Chotusic do Čáslavi na nádraží. Žádný posraný tepláky a funkční prádlo, normální vyčištěný oděv vzor 63 a vím, že to bylo v zimě a tudíž jsem běžel v kanadách. Prostě jsem po rozkaze vypadl z brány a utíkal.

          Mohu na základě vlastního srovnání zodpovědně prohlásit, že v maratonkách a běžeckých hadrech je to mnohm pohodlnější.

          1. Pokud chci pohodli, jedu autem.

            Pokud chci sportovat, potrebuji si dat do tela a ne mit pohodli.

            1. Pokud chci sportovat, chci sportovat v maximálním pohodlí.
              Právě proto volí hodně lidí sportování vsedě, tedy na bicyklu, motocykletě, v automobilu…
              Proto si také v zimě na lyže vezmu teplé oblečení, rukavice a čepici, i když v trenýrkách a tričku (jo, i to jsem viděl na vlastní oči) bych si dal do těla jistě daleko zásadněji.

              1. Mozna by stalo za uvahu vymenit cinky v posilkach za plastove, odlehcene. Lidem by se pohodlneji sportovalo.

                V podstate sachy jsou idealni sport. U nich se temer vyhradne sedi.

                U vrcholovych a profesionalnich sportovcu, pripadne u sportovcu, kteri se tomu venuji opravdu intenzivne, pochopim, kdyz si porizuji to nej nej. Ale u amatera, ktery „to vytahne“ jednou do roka, pusobi hypervybava trapne. Zejmena pak, kdyz se snazi autem s koly na strese dojet nejlepe az do cile.

                Btw, v plavkach a tricku jsem lyzoval predloni. Kdyz nejsou plotny, kde by clovek riskoval pri padu porezani, tak proc ne, proboha? To je uplne jiny pocit z jizdy, nez kdyz clovek musi byt v Klimatexu. Jenze, kolik takovych dni na horach je, ze…

                1. Plastove (pripadne castecne plastove) cinky jsou dnes bezne, ne?
                  Clovek, ktery „to vytahne“ jednou do roka, hypervybavu zcela urcite nema, leda tak napodobeninu.
                  Vyjimkou jsou samozrejme totalni italsti, francouzsti, holandsti a podobni fandove, kteri si kupuji a jednou do roka vytahnou napriklad repliky casovkarskych specialu oblibenych tymu.
                  Mozna pripommenete brnenske borce, kteri kupovali ojete specialy po ZM a pouzivali je k oprave po meste. Ale to byl mistni kolorit a kde je mu konec.

                  Presna takove pouziti plavek jsem na mysli nemel. Ale to jiste vite.

                  1. Ja psal „plastove, odlehcene“.

                    Ja bych do tech zahranicnich pumpickaru moc nerypal, protoze tam je kultura uplne jina. Nejen v pumpickareni. Uz jsem tu nekolikrat psal, ze v nasich Sudetech se to Rakusaky jen hemzi a jdou poznat na kilometr. Rakusak si na nic nehraje a fakt nema problem se jet projet v nejakych obyc hadrech (ne primo teplakach) a na nejakem X let starem kole. Krome toho pozdravi, usmeje se a nehulaka po lese. Uplne stejne to znam s Nemci, kteri jsou pritom o poznani urvanejsi narod, nez Rakusane.

                    U nas se fura veci zene hrozne do extremu. Jasne, prumerny pitomec si nekoupi kolo za kilo a k tomu hadry za tri petky. Ale prumerny pitomec utrati nekolik tisic za ruznobarevne hracky, ktere maji vypadat jako High-End. Asi trend doby, ci co. Lide maji pocit, ze vsechno si koupi. I tu stihnlou figuru. Staci si koupit kolo, hadry a hromadu nejakych napoju k tomu.

                    Ja mam horala staryho 25 let. Jasne, asi by bylo fajn koupit lepsiho. Ale ja ty penize proste radeji vrazim jinam. Kdyz jsem na to kolo nalozil rybarskou vybavu, vcetne dvou kyblu navnady, tak jsem byl porad rychlejsi, nez soused, ktery jel sam na odpruzenem italovi s kotoucovymi brzdami. A to jsem nezavodil, jen jsem proste po ctvrt hodine koukl za sebe, ze jedu sam… Do kopce mi nestacil.

                    Ano, kdybych mel lepsi kolo, asi by se mi slapalo o jednu sedmnactinu lepe a sousedovi bych ujel drive. Plus kdybych mel misto maskacu funkcni hadry, asi bych se nezpotil.

                    1. Myslím, že jste jádro pudla vyklopil zde:
                      Ale prumerny pitomec utrati nekolik tisic za ruznobarevne hracky, ktere maji vypadat jako High-End…hromadu nejakych napoju k tomu..
                      Napadá mě Homolka a bicykl. To by mohlo být i skoro veselé.
                      Nebo Anděl na horách 2.

                      Horské kolo z roku 1991?
                      No, pojízdné asi bude.
                      Pro městský provoz mám „fitness“ kolo z roku 1995, ovšem to znamená již druhé kliky, druhou přehazovačku, třetí pár kol, třetí pedály…

                    2. Přesně. Treka mám nejméně tak čtrnáct let a připadá mi, že kromě rámu už tam moc původních dílů není.

                      Když u nás ještě jezdili starší moráčky, tak se kočárky a kola dali běžně strčit hned za vstupem do takového oddílu se sklopnými sedačkami (jakkoliv jsem to nevyužíval). Modernější soupravou jsem jel asi dvakrát a jednou z toho právě s kolem (defekt před setměním), dal jsem to na plošinu u vstupních dveří. Průvodčí už při nastupování mávnul rukou nad tím, že kromě toho, že mi chybí náhradní duše, nemám také ani vindru, z čehož usuzuji, že mu kolo nevadilo. To jest má jediná zkušenost s přepravou kola vlakem v posledních dvaceti letech.

                      Jinak jestli mám ujet 2x více za cenu stejné námahy, volím modernější stroj. Jestli mám seskočit z kola provozuschopný, nebo s otlačeninami, volím modernější hadry. Adt.. Například na cepínech už se hikorové dřevo také nepoužívá a kdysi jsem nosil do hor svůj svetr „hejvík“, co zabral půl báglu, ale něco mi říká, že peří a flísy jsou jaxi skladnější, pohodlnější a někam dojdu.

                    3. Tak zrovna dnes jsem odpoledne vytahl rodinku na kola. Slapeme si to lesem, zastavime na napiti a okolo nas projel par muz-zena. Ona nesla prehlednout, bo na jeji prdel by se daly promitat filmy, ale hulakala uz z velke dalky sva moudra. Jeji partner, odhaduju o deset let mladsi, nez ja, naprosto opovrzlive hledel na nas domaci cirkus a mel nejake hlasky. Moje zena na starem treku, ja na jeste starsim horalovi, potomek na cemsi.

                      On mel neco moderniho. Nerozumim tomu, rozumet nechci a je mi to jedno. Ale vypadalo to jako vesmirny stroj. Nicmene, i pres povzdech moji zeny jsem na typka houkl, ze dame kopec a uvidime, kdo ma lepsi kolo. Par zastavil, chvili nechapali, ale typek do toho sel. Bylo mi nad slunce jasne, ze je to luftak, co nezna teren. Podle figury jsem tipoval, ze zadnej sportsman nebude, tak snad mi nenatrhne prdel.

                      Sranda musi bejt. Rekl jsem, ze pojedeme ke krizku, co je na kopci. Bylo to do jineho smeru, nez odkud prijeli a kam jeli. Takze jsem vsadil na to, ze nevi, do ceho jde. Ten kopec je totiz ze tri ctvrtin pisek a je to koryto, ze ktereho se da blbe vyjet ven. Plus kameni a kousek je panelka, stara PSacka signalka.

                      Nebudu to napinat, dal jsem ho. Sice jsem myslel, ze zdechnu, ale prezil jsem. Nahore jsem typkovi rekl, at si koupi lepsi kolo. Bylo to fajn odpoledne, aspon jsem po letech protahl kostru :-))

                      To je ta typicky ceska povaha. Musim plivat na vsechno, co je horsi, nez mam ja. Jsem aergickej na tyto debily. Bejvalej moji zeny byl expert na to, ze kdyz si kdokoli cokoli koupil, tak hned rekl „…ale ja jsem videl, ze uz delaji lepsi model…“. Pritom sam mel hovno, protoze vsechno cpal do cyklistiky. Kdokoli si ale koupil fotak, telefon, laptop, auto,… tak vzdy ho poplival s tim, ze „videl neco lepsiho“.

                      A tyhle typy mne serou. Jo a vypada to, ze mam v prdeli loziska, kolo krupalo neskutecne, rval jsem to na tezkej prevod. Asi jsou v hajzlu uz dlouho, jen jsem to diky bezzatezovemu provozu nevedel. Asi to tak necham, na moje domaci jezdeni to staci…

                    4. Sysope, příhoda je hezká … a poučná. Ano, takové typy kolem nás jezdí.
                      A já znám jednu cyklistku, která jezdí dobře deset let, denně, leckdy vozila i dvě děti (jedno vpředu, druhé vzadu), dávala kopec domů … Dnes jezdí sama, ale nikdy „oblečky“ neměla. Všechno odjezdí v tříčtvrtečním džínách a sandálech naboso, jezdí tak i závody, kde sice nemá na nabušené silničáře se speciálními koly, ale v kopci drží krok s každým. Utahá dvoumetrové chlapy se špičkovou výbavou. K večeři si dává (když jí rupne v bedně) jeden kopec tady, převýšení 450 m, prý ji ale štve ten sjezd dolů. Nahoru volí vždy těžší převod, jezdí „na sílu“, baví ji to tak víc. Má deset let starého levnějšího treka a asi ho nebude měnit, je na něj zvyklá, přestože synům koupila již kola špičková.

            2. Re: Sysop 18.7.2016 v 8:50

              Pohodlí. Já bych se třeba podíval sem: http://1000miles.cz/

              Rozhodně jim jde o sport, netrpí představou pohodlí (řada jich jede terénem i více než 24 hod v kuse, v denících a zprávách jsou halušky (z vyčerpání, ne brynzové) popisovány celkem často, spí kam padnou, hladoví, zmzlí atd., ale stejně používají techniku a hadry na cyklo přímo určené.

              1. Jenze to je jina liga.Bejvalej moji zeny byl zavodni „zobal“, kolo stalo, co moje starsi auto,hadry deluxe,atd. Jenze on najezdil mesicne na kole pomalu to, co ja za rok v aute. Naprosto ty lidi chapu. Taky mam na lyze drahy hadry,protoze lyzuju hodne a rad. Neresit deti,tak mam 100% lyzovani v zahranici.Takhle, holt, clovek musel zacinat „za chalupou“ v Cesku, bo dite prd vydrzi.

                Ja nechapu ty, co to vytahnou dvakrat do roka, ale maji pocit, ze musi koupit to nej nej, aby „nevypadali jako blbci“. Pritom uz ze spusobu jizdy i chovani je zrejme, co jsou zac.

                1. Tak aspon vime odkud se bere ten tvuj cyklokomplex. Samozrejme mas vse v merku a poznas profika kterej si vybavu dle tveho svetonazoru zaslouzi od cyklobuzny na sto honu.

      2. Jel jsem na Paříž, celkem ambociozní plán, za 5 dní 1000 km.
        Třetí den, kousek za Karlsruhe mě chytil liják jako kráva. Říkám si, nejseš žádnej mladík, a moh bys to odstonat, změnil jsem tedy směr a místo přes Vogézy to valil na Strasbourg a odtamtud vzal train do Nancy. Príma, ráno dál, 212 kiláků do Epernay slo, jen jsem si vzal mizerný spodky a rozedřel si fest řiť. Další den jsem to měl dorazit, nějakých 140, ale v Chateau-Thierry jsem to vzdal, prdel v krvi, dojel jsem vlakem. Z Gare de l’Est jsem to do hotelu více vedl než jel.

        V tom příměstském vlaku bylo jedno oddělení jen pro kola, ale cestovala tam parta německých mtbaků, tak jsme se všichni nevešli, kola byla i v chodbičce a na plosince.

        Nikdo neměl z toho hysterák, že musí druhejma dveřma, prostě vyndat ta kola ven chvilku trvalo.

        Pochopitelně jsem byl navlečenej do dresu, protože se v něm líp jede, plavat taky chodím v plavkách a ne v džínách. Se dvěma dcerama a dvěma vnuky asi moc buzna nebudu, nakone, i kdybych moc chtěl, nešlo by to, prdel na hadry.

        Tak takhle jsem jel s kolem vlakem pred 14 dny.

    2. „Pokud je člověk cyklobuzna horská, tak je výhodou zvýšení akčního radiusu, kdy jede člověk někam vlakem a zpět po vlastní ose.“ – tak jest. A provozují to nejen cyklobuzny horské, ale i cyklobuzny silniční, já si s oblibou vyčíhnu, odkud fouká vítr, vlakem se nechám odvézt proti větru nějakých 100-160 km a pak provozuji cyklojachting :)
      podotýkám, že s kolem nikde nezavazím, v mnou používaných vlacích je buď úschova během přepravy nebo háky…
      na druhé straně mě občas pobaví ovce v Regionovách – tam jsou háky na kola v místě, kde jsou i sklopné sedačky. často se stává, že vlak je sice poloprázdný, ale přesto jsou sedačky u háků zabrané a lidi na slušnou prosbu o uvolnění čumí jako kdybych jim trhal hlavu

      1. Regionovou jezdím občas do/z práce zkušenosti s kolomany mám pestré. Na naší trati ty vlaky (v dopravních špičkách) rozhodně poloprázdné nejezdí a již jsem zažil i situace, kdy ocykleným nebylo trapné zkoušet zvedat starce z těch zmíněných sklopných sedaček, aby si na uvolněné místo mohli oběsit ty svoje nesmysly. Zažil jsem to 2x – jednou si to slušně oslovení důchodci vyřídili sami, podruhé poslali cyklouna do prdele okolostojící spolucestující. Kupodivu všichni argumentovali jako autor článku v tom smyslu, že než se s tím pozérsky předvádět ve vlaku, má na to radši sednout a dopravit se, kam potřebuje. Mimochodem, podél značné části oné trati vede rovinatá cyklostezka… Humorná byla rovněž situace z předminulého pátku (a humorná mi přišla zejména proto, že já už, naštěstí, vystupoval), kdy během cesty z práce v již tak plném pátečním vlaku (tzn. k pravidelným každodenním cestujícím nutno přičíst i trampy a jiné víkendové výletníky) postupně nastoupilo a sníženou plošinu obsadilo 5 kolařů. A když jsem vystupoval, na peróně čekalo s koly dalších 6…:-) No nakonec se to tam všechno nějak vešlo, ale těch nenávistných keců nově nastupujících i již „naloděných“ sportovců, těch bylo… No a ovce, které zmiňujete, ty jen trpělivě čekaly, ostatně na nějaké to zpoždění už se u nás ani nehledí, za poslední 2 roky jsme si ho, kvůli rozsáhlé rekonstrukci tratě i přilehlých nádraží, užili ažaž…

  2. Snad to nebude tak zlé, já osobně jsem ještě kolo ve vlaku neviděl.

    Ale teď mě napadá, že jsem vlastně vlakem už asi třicet let nejel, tak jestli mezi tím nebude nějaká korelace.

    1. 1) Jako spoluzavazadlo nebo spěšninu bylo možné vozit jízdní kolo již ve vlacích ČSD.
      2) Vzít si své oblíbené auto do vlaku a v Košicích na něm odjet z nádraží je možné a využívané.
      3) ČD dopravují ve vybraných vagonech nebo vybraných odílech kola proto, aby si rozšířily klientelu, obsazenost vlaků, zvýšily obrat a tedy ve výsledku snížily zátěž daňových poplatníků. Normální podnikatelský záměr. Pokud mně paměť nešálí, oddíl pro přepravu jízdních kol je i v Pendolinu.

      Pro úplnost dodávám, že diskutovanou službu nevyužívám s výjimkou cyklovlaku na Moldavu – okolí Mostu a Litvínova je lépe projet takto.

      1. Esli westerny moc nekecaji, tak bylo mozne a asi i obvykle si nalozit do vlaku kone a v miste urceni s nim zase odjet. Vlak je vhodny nejen na prepravu osob, ale i nakladu. Zhusta jsem toho vyuzival, kdyz jsem jeste jezdil vlakem a na kole. Je ale pravda, ze vzdy jsem kolo nakladal do spec. vozu na spesniny. Ten ma dvere jako krava, takze zadny problem. Dokonce se takhle vozily i nejake fichtly (za mudrovani nadrazaka, ze esli z toho kapne olej, tak on to utirat nebude).

        Co je k nasrani je snaha povolit kola i v osobnich vozech bez upravy. Dvere jsou tam uzky, kola tam neni kde dat… Tam si IMHO drahy serou do vlastniho hnizda.

        1. Spěšniny (jako služba ČD) ještě existují?

          1. Hmm to bylo zruseno pred 12 lety. To jsem to nepouzil uz pekne dlouho. Ono jak si clovek poridi rodinu a praci ma v miste, tak vlakem tak nejak prestane jezdit. Takze opravdu nevim esli drahy do osobnich vlaku zarazuji jeste vuz na postu, spoluzavazadla atp.

          2. Existuji. Jmenuje se to Kuryr CD a stoji necele dve stovky. Ne kazda relace spesniny vozi, v mensich mestech obvykle tak tri vlaky za den max.

            Vyhoda je, ze s tim tolik netriskaji, jako jine spolecnosti, mene prekladek => mensi sance na ztratu a clovek vi, kdy je to u prijemce. Takze se takto daji poslat i zive veci.

            1. Službu CD-Kuryr využívám od jejích zavedení dosti často, výhradně pro služební poštu.
              Doslechl jsem se, že tyto služba byla zavedena právě jako náhrada dopravy spěšnin.
              Smutné je, že síť je postupně zřeďována, takže nádraží poskytujících tuto službu je oproti stavu při zavedení méně a výhodnější je často EMS nebo PROFI balík.

        2. Buzykl v postovnim voze by z principu nikoho nesral. K nasrani ale je, kdyz chces nastoupit do standardniho elefantu a ulicky jsou tak zasrany buzyklama, ze si v tom trubkobiti malem prelames hnaty, aby ses pres to probojoval nekam do vozu. A to je ted naprosto standardni jev bohuzel.

        3. Ukazte mi jawu ze ktere nekapne olej (=kde se Jikovek nepocura, a to i se spravne nastavenou hladinou).

          1. Asi to i kaplo. Ale nikdy pri predavani zpet nebyl problem. Ona tam vetsinou byla drevena podlaha, tak se to asi vsaklo.

    2. Tak tos toho tedy jeste videl malo. Ja mam v posledni dobe spis problem se skrzeva ty buzykly do vlaku vubec dostat.

      1. To asi bude velmi rozdílné oblast od oblasti. Například jsme konečně viděl ten les plný cyklistů – o státních svátcích na trase Zvůle – Rožnov – Landštejn. To jsem seděl u vody, ale vsadím se, že na silničkách mimo cyklotrasu nebyl skoro nikdo (na silnicích jsem potkal jen pár kousků) a o den později jsem v Javořických lesích potkal pár prvních až když jsem je po cca. třičtvrtě hodině jízdy opouštěl.

        S vlakama to bude velmi podobné – pár zajímavých tras (někde na to jsou i speciální vagóny) – a jinde padla.

        1. Ale kdyz na to bude specialni vagon (podobne, jako driv se kola odkladala k poste do toho vagonu pro spesniny), tak to nikomu vadit nebude. Protivne to je proste v normalnich vagonech, protoze to vsude hrozne zavazi. On tam zavazi v chodbicce clovek i s jednim kolem, ale jiste si dokazes predstavit, jake to je, kdyz si tam ta kola zkusi vyskladat pet buzyklistu.

        2. Problém je, že na těch zajímavých tratích nejezdí jen lokální vlaky. Kupříkladu u nás je velice oblíbená cyklooblast. Většina lokálních vlaků má cyklovůz(zvětšená část vozu s prostorem pro umístění kol), nebo alespoň nějaký oddíl s větším místem pro stání(kde prostě cyklista s kolem nevadí(maminka s kočárkem)). Problém je, že na dané trati také jezdí rychlíky(dojezdovky z Brna) a ty mají pouze klasické rychlíkové vozy. No a cyklista do nich vleze, kolo nechá v nástupové části a efektivně tak blokuje jak průvodčího, tak nastupující. A podle všeho zaměstnancům ČD tohle chování nevadí. (ostatně ČD jsou důvod, proč jsem si pořídil auto =))

          Já jim jejich koníček neberu a chápu, že i oni se chtějí dopravovat pohodlně(řídit delší trasu po opravdovém sportovoním výkonu není zrovna bezpečné, testováno na lidech(ani hromada kofeinu kolikrát nepomáhá)). Ale čeho je moc, toho je příliš.

          1. Podle mě je otázkou ČD jestli uzavře smlouvu na dopravu kola, živého krokodýla nebo dezintegrační vogonské jednotky. Do letadla si také nemohu vzít velký batoh, už jen proto, aby si tupouni na cargu měli po čem zaskákat a co zničit.

            Já s ČD skončil ve chívli, kdy mi v rychlíku se spožděním asi dvě a půl hodiny řekla průvodčí „přípoj bude čekat“ a na místě přípoje mi řekli, že mám jet vlakem asi v 4:30 (bylo půl osmé večer). Tož jsme šli na stop, což jsme mohli udělat z dřívější stanice pohodlněji a podstatně dříve, ev. v ní ještě chytit autobus. Nějakou dobu jsem pěnil a přemýšlel, jak tu holku co mě de facto poradila zůstat ve vlaku a nevysednout o hodinu dříve víceméně stejně blízko domova, dostat na pracák, ale pak mi došlo, že jí v klidu přikryjí, protože cestující jsou pro ně hadr (což už mi párkrát naznačili před tím) a převládla lenost.

            1. Já s tím souhlasím, protože oni tohle neřeší(a vyhovuje jim to), řešil jsem to já změnou formy dopravy. Že v zimě jednou za čas připojí vagon, který má rozbité vytápění, to bych pochopil. Že se to děje opakovaně – nepochopím. Že vagony nejsou vytopené před jízdou(nastupuji po 5 minutách jizdy), to bych pochopil, že se topení zapíná až na PŘÍMOU žádost cestujících, to nechápu. Že stále nejsou ve všech rychlících vagony „klidu“, proč? Já se chci prospat, no nemůžu, protože je obrovská legrace běhat po celém vlaku a křičet, zatímco vagon pro matky s dětmi zeje prázdnotou(paradoxně, když jsem chtěl klid od dětí, šel jsem tam… WTF?). A to nejsou jen děti, je strašně moderní pustit si hudbu z mobilu v shit kvalitě nahlas, protože sluchátka jsou zlá, moc zlá!

              No a klasickej problém – důchodci. přece se nebude vysvlékat z kabátu, když jede „jen kousek“, to je radši lepčejší nechat otevřené vytopené kupé(když už se najde vůz, který topí) a nechat otevřená dveře, otevřít okno, protože spolucestující mohou zmrznout, koho to sere. Nemluvě o tom, že dodnes nejsou ve vagonech regulovatelně otevíratelná okna(takovej ten klasickej problém horkých dní, kdy se do okna vecpe závěs a tramvaják z toho má záchvat).

              No a poslední kapkou je, že je mi v autobuse blbě(a nejede mi přímej spoj). Ale i tak KAŽDEJ ROK byla v létě výluka na trati, protože… PROČ? EVERY FUCKING YEAR. (4 roky jsem to vydržel) Takže v létě nás ČD nacpe do autobusů, kde řidiči najednou zakazují konzumaci(což je ve vlaku povoleno), nelze si odskočit(není kam), je problém s bagáží(a koly). Samozřejmě výsledkem budiž zpoždění.

              A občas člověk ještě potká průvodčího, který si myslí, že lidi tam jsou jemu naschvál…

              Ne, ne, ne.

              Já jsem docela splachovací člověk, ale i můj pohár přetekl. Zatímco Pha – Ostrava vzkvétá, na ostatní tratě se kašle ve velkém…

              Grrrr =)

  3. Míříte na trochu moc cílů najednou. Podle nadpisu bych čekal, že článek bude o tom, jak cyklomenšina terorizuje ostatní, ale o tom je jenom velmi obecně předposlední odstavec. Přitom článek je zejména o tom, že ČD berou kola do vlaků jako spoluzavazadla. Prosil bych k tomu víc údajů – třeba kolik to stojí daňové poplatníky, pokud to lze zjistit. Pro vaši informaci, ve zmiňovaném Švýcarsku se kola berou do všech vlaků jako spoluzavazadla s výjimkou těch Intercity, které se naklánějí, a kde je třeba si cestu zarezervovat předem.
    Poznámky o manažerech a lůze jste si mohl odpustit – neuvádíte k tomu tvrzení žádná data a díky tomu celý váš článek načichl sockou. Představa, že manažer chodí akorát na golf a po jiných sportovních aktivitách, by se spíše hodila do komentářů v Haló novinách. Kolik manažerů má čas v době, kdy „lidé jedou z práce“ (myslíte tím třeba ve 3 nebo ve 4?) už jet někam s kolem, pokud tedy nemají dovolenou?

    1. máš ode mě plus

    2. Samozrejme.Dnes je manazer kazdej vedouci.A uplne nejlepe,kdyz neni „manazer“, ale „manager“ a ani nevi,jak se to slovo deli, takze pak v ceskem textu ho deli cesky.

      Kazda parta pomalu ctyr lidi uz ma vedouciho. I smeny,ktera krmi dobytek. A ti tezko chodi na golf.

  4. Je to jednoduché, totiž když člověk nemá kondici na to, aby si hodil třeba kolečko 200km, ale ujede tak stěží půlku, je poměrně fajn se někam přiblížit. Někdo to dělá autem, jiný vlakem. V ideálním světě se jedná o rychlík, kde se kolo přihodí do oddílu k zavazadlům. Bohužel jsou i tací chudí duchem, kteří kolo narvou kamkoliv. Je na ČD, proč jim to toleruje.

  5. V nasich mestach to asi nema velmi zmysel pretoze MHD ma zvycajne dost dobre pokrytie ale v USA (odkial to asi tito nestastnici obkukali) okolo velkych miest to funguje celkom dobre. V podstate kazdy bus ma vpredu alebo vzadu nosic na 1-5 bicyklov (viz. https://www.youtube.com/watch?v=5rKFfhs2N7M) – je to dane tym ze pokrytie je zial dost ubohe takze prepravit sa na kolobezke / bicykli z domu na zastavku a zo zastavky do prace je relativne schopna alternativa. Kedze sa za jazdu plati vylucne vpredu tak to ani velmi nezdrziava. Podobne na light rail (http://www.bart.gov/guide/bikes) resp. normalnej zeleznici (http://www.caltrain.com/riderinfo/Bicycles/Bicycle_General_Info.html). Co tym chcem povedat je ak sa chce tak sa to da zorganizovat tak aby to ani dlho netrvalo a neobtazovalo ostatnych cestujucich.

  6. Okamžitě přestávám dopravovat kolo vlakem!! Děkuji autorovi, že na mé zrůdné jednání upozornil a zároveň se omlouvám dosavadním obětem mého bezohledného teroru. Když si představím všechny ty spolucestující + vlakový personál, všechny, kteří jen s nadlidským ovládáním předstírali, že kola ve vlaku jsou jim šumafuk, ačkoliv v tom samém okamžiku strašlivě trpěli, tak všechna kola v rodině snad půjdu okamžitě rozmlátit. Nadpis článku vůbec není emocionálně vypjatý (aby se zde zalíbil), naopak, otevře pobloudilcům oči a přivede je na správnou cestu.

    Leč k poslednímu odstavci, přece jen bych se zeptal, jestli to platí jen pro cyklisty. Proč třeba si lidi kupují drahá auta, aby se jimi dopravili na výlet, na dovolenou, na návštěvu…., když v cíli potom stejně chodí pěšky. To tam pěšmo nemohou dojít rovnou? Nemůže to mít souvislost s tím, že různé způsoby mají různou rychlost a co vlakem člověk ujede za hodinu, by na kole jel několikanásobně dlouho a na místa, která chce navštívit, by se v rámci svého volného času ani nedostal?

    1. A to dekujeme. Jeste kdybys nejak zaridil, aby tahli z vlaku do prdele i ti ostatni buzyklisti.

    2. Mirku pozdravujte pana Žaluda!

      1. Vyřízeno. Měl až dojemnou radost, zůstaňte na netu, ať nezmeškáte maila.

        1. nemám maila

  7. Jezdím vlakem po hlavní trati tak 3x měsíčně, pokaždý ve špičce (když lidi jednou do/z práce). Cyklisty tam nevídám. A když jo, tak jsou v těch vagonech, kde jsou na kola věšáky a nijak to nevadí. Že někdo jede s kolem 2 hodiny vlakem a pak se hodinu projíždí, než zas sedne na vlak zpátky je možná na palici, ale nějak pochybuju, že je to běžnej jev. Článek mi přijde jak hysterickej výlev pro nic za nic. Mě ve vlaku rozhodně cyklisti neterorizujou. Jestli mě něco terorizuje, tak jsou to přeplněný vlaky, nefunkční klimatizace a když funkční tak nastavený na 18°C, umaštěný kliky… Už jezdím jen první třídou. Rozdíl v ceně i kvalitě minimální, ale protože si to Českej spořínek nekoupí, tak si tam v klídku sednu a nemusím se nikde tísnit v uličce nebo narvaným kupé.

  8. Tohle pokulhává ve více věcech.

    Za prvé existují i autovlaky – jeden tuším jezdí pravidelně ze Slovenska do Prahy, pak jsem četl i o autovlaku z Praha někam k jadranu, takže evidentně existují lidé, kteří si naloží auto na vlak a někam takto cestují. -Ono je totiž naopak docela logické mít nějaký dopravní prostředek na kratší vzdálenosti kterým se přepravím k dopravnímu prostředku pro dlouhé vzdálenosti a posléze i od něj do cíle. Pokud je z nějakého hlediska výhodné si dopravní prostředek na krátké vzdálenosti vést ssebou tak není potřeba si jej zajišťovat jinak (MHD, taxi, půjčovna……)

    Dále, pokud cyklista naloží kolo do vlaku a pak někde daleko od měst a od aut (myšleno po cyklostezce, či jiné silnici, kde se neplete jiným účastníkům provozu) prasí a honí kilometry, tak mě to nejenže nevadí, ale přijde mi to daleko vhodnější a smysluplnější než si honit triko ve městských cyklopruzích.

    Daleko víc mě ve vlacích serou vagony určené pro rodiny s dětmi, či oddělení pro ženy, do kterých mnozí průvodčí brání vstup i když v nich nikdo nejede(nebo jsou obsazené jen sporadicky), takže jednou se mi dokonce povedlo sedět na zavazadle v oddílu pro kola, příčemž vedle byla hromada prázdných míst.

    1. To jsem ještě nezažil, pouze jednou mi průvodčí řekla, že sedím v oddíle pro rodiče s dětmi, tak případně kdyby jich přišlo více, že bych si měl přesednout. Ono když jedinej rekonstruovanej vagon v celým rychlíku je zrovna tento s těmito oddíly, tak přece když je místo, si nepůjdu sednout do koženkovýho béčka, že ano…

  9. Už to začíná být celkem křečovité…

    A prosím vás, já jsem z malého města, takže na kolech tady jezdí stále především normální lidé, rodiny atp. To ve větších městech jezdí na kolech fakt už jen různí hipsteři?

    P.S. To už se ve vlacích zrušily vozy pro zavazadla, kam se dávala právě třeba ta kola? Nemůžu si vybavit, že bych někdy ve vlaku viděl cyklistu, kterak blokuje uličku svým bicyklem.

    1. Ja jsem uz taky z vidlakova a tady samozrejme jezdi mistni na kole … ale je to takove, ze to nikomu moc nevadi, jede do konzumu koupit rohliky, jede u kraje, sam se chova tak, aby jej nikdo nezranil, on nikoho zbytecne neomezil.

      Pravy opak jsou turiste z 10km vzdaleneho velkomesta stovezateho, protoze to je jina klasa. Maji cyklostezku az od baraku (pravda, je prerusovana), ale po ni nikdo nejezdi, protoze (doslova) se to tam neda rozjet rychle. Misto toho jedou velmi radi ve dvoj-trojstupu po silnici treti tridy. Ta je ovsem klikata jak had, vznika tak spousta koliznich situaci, kdy auto nevidi „za roh“, pred nim dva cyklousi vedle sebe… Ano, chapu ten clanek a neprijde mi to jako krec.

      Sam jezdim na kole i 50ccm priblizovadle (to jsem nepritelem cyklistu kvuli 2T oblacku za mnou a motoristu diky snekovitosti). Prave po te same silnici mam za dne po celou cestu sevreny sverac ze bych mohl stipat betonarskou ocel. Bohuzel mopedy/motorky na cyklostezku nesmi, jinak bych ji rad vyuzil.

    2. Tak ono to ve vlaku, který má prostor či celý vůz pro zavazadla asi skutečně problém nebude, horší to je, pokud se taková cykloskupina snaží přepravit regionovou, regiosharkem, city elephantem či jiným podobným minivlakem pro příměstskou dopravu, protože zvlášť v pátek odpoledne, kdy se lidé tím vlakem snaží dopravit z práce či školy(s plnýma batohama) musí být střet s takovou skupinkou opravdu silný zážitek…. nicméně stojím si za tím, že když cyklisti jedou někam do horní/dolní jezdit po účelových komunikacích, lesích či cyklostezskách, tak mě to přijde daleko logičtější jako když prasí po městech či po silnicích převážně určených pro motoristy.

    3. Ano, je to zatracene krecovite. Muzete byt v klidu, i ve meste na kolech jezdi predevsim normalni lide, pouze autori na tomto webu se zrejme pohybuji v nejake jine dimenzi.

      1. Mate tam chybu, chtel jste rict ze ve meste se tu a tam najde normalni clovek na kole.

        1. Přesně!
          Proto ve velkém městě normálního člověka na kole kolikrát celé dny ani nepotkáte.
          A nejste v tom sám.
          Takový Ignacius J.Reilly nepotkal celá léta ani normálního člověka jako chodce.

        2. Třeba v Hradci se ještě před 25 lety jezdilo na kole úplně běžně, to byl skoro souvislý proud lidí, jedoucích do práce, z práce, do a z školy, na nákup, na plovču, na rande atd. přišli mi ti lidé úplně normální a záviděl jsem, že kolo nemám.

          1. Oooo nikoliv. Ti lide NEBYLI normalni. Fakt ne.
            Pred nejakymi 15 lety jsem tam par let zil.
            Pristehoval jsem se a prvni tyden, co jsem tam jezdil autem, jsem malem zabil asi 10 cyklistu.
            Pak jsem si na to holt zvykl, jak to tam chodi…zadne rozhlizeni se, zadne sledovani okoli, zadne davani prednosti. Opakovane se mi stavalo, ze jsem jel, prede mnou cyklista a kdyz jsem byl metr – dva od nej, tak se rozhodl odbocit doleva. Neukazal, nerozhledl se, nic…proste zatocil riditkama a jel doleva.
            Po case jsem si zvykl…

            Ja osobne casto obhajuju cyklisty, pokud jsou normalni, tak je to v pohode a nemam s nima nejmensi problem. Ale v HK jich fakt MOC normalnich nebylo. Nikde jinde jsem nic podobneho nezazil, co jsem zazil v HK.

            1. -Třeba v Hradci se ještě před 25 lety jezdilo na kole úplně běžně
              -Oooo nikoliv. Ti lide NEBYLI normalni. Fakt ne. Pred nejakymi 15 lety jsem tam par let zil.

              Takže jsi měl jenom deset let zpoždění a můžeš situaci, jako ostatně vždycky, objektivně posoudit.

              1. Ano, vyhral jsi.
                Pred 25 lety tam vsichni jezdili sporadane, predpisy dodrzovali, svitili, rozhlizeni se a vubec byli uplne uzasni.
                Pak se ale NECO POSRALO…asi nejaka epidemie nebo co…A o 10 let pozdeji tam jezdili kokoti, co srali na sve okoli, v noci srali na to, aby byli videt a bylo jim uplne jedno, ze je nekdo zajede.

                Jojo, tak to urcite bylo…
                Omlouvam se, jestli to bude k necemu, evidentne nejsem schopny objektivne posoudit vubec nic…

                1. Před 25 lety se psal rok 1991.
                  Před 15 lety se psal rok 2001.
                  Mezi oněmi roky pak proběhly t.zv. devadesátky, ve kterých se skutečně událo mnoho změn.
                  Nemá cenu se šířeji rozepisovat, již to tímto webem proběhlo několikrát.

                  Tvůj způsob bagatelizace oponentova názoru je symptomatický, jsi si toho vědom?

            2. Byli normální, protože kretenismus je mezi cyklisty normou, a to zhruba od doby, kdy se cyklistika stala státem podporovanou, masovou zábavou, neboli od doby, kdy počet cyklistů, již užívají nákladnou dopravní infrastrukturu coby sportoviště, výrazně převýšil množství těch, již ji užívají k původnímu účelu, tedy dopravě.
              Na jejich omluvu dlužno zmínit, že tento kretenismus se netýká jen cyklistů, ale všech vyznavačů moderního zdravého životního stylu, který lze charakterisovat zhruba takto:
              Úspěšný a moderní člověk především vykonává sice mnohdy časově náročnou a stresující, ale dobře placenou práci, zásadně prostou fysické námahy.
              Část získaných prostředků investuje do další úspory námahy, například aby nemusel nosit uhlí nebo dělat dřevo do kamen, škrabat námrazu z oken svého kcháru nebo z něho vystupovat, aby si otevřel vrata od garáže a asi milion dalších fíčur, které něco stojí, ale ušetří tu dva kroky, tu pohyb paže…
              Většinu zbylých prostředků pak investuje do různých, často nákladných způsobů fysické námahy, aby byl zdravý.
              Nechci nic naznačovat, podobnost s křečky v kolotoči je čistě náhodná.

              1. No, jak nikterak mi to nedá, mám příběh ze života, kterak mou paní choť lákala sousedka:

                -Pojď se mnou do fitka.
                -Proč?
                -Jana marodí a samotnou mě to nebaví.
                -Ale vždyť je to až na Čerňáku.
                -Vezmu tě autem.
                -A co tam většinu děláš?
                -Běhám na páse.

                (Tedy bylo to loni, takže to není úplně aktuální, ale jistě stále ilustrativní.)

                1. Nejdřív jsem to četl zbrkle a proto mi nic z Tvé reakce nedávalo smysl. Napodruhé jsem už ono „nikterak“ zaregistroval a vše se teď jeví jasně a logicky.
                  Ano, Tebou uvedený příklad je přesně o tom.

              2. No, kdyz si to tak promitnu v hlave, jako ze jsem zil va male prdeli i posleze ve velkomeste, tak:

                – cyklistu bylo ve mestech pomerne malo,protoze na kolech bylo dost unavne jezdit,MHD byla za korunu
                – na vesnicich se cyklilo,vice nez dnes (auto mel malokdo a pesky se vetsi vzdalenosti zvladaly nahovno)
                – luftaci nejezdili na kolech,takze bud se valeli nekde okolo chat a chalup, nebo chodili pesky
                – ve skolach probihala vychova deti v ramci BESIPu, jak ma byt kolo vybaveno a take si pamatuju, ze policajti ve mestech za to davali flastry. Platil jsem dvacet korun, ze mi nesvitilo vzadu svetlo a to jsem jel po osvicene silnici. Dvacka bylo kapesne na ctrnact dni.

                Co se „moderniho stylu zivota“ tyce, tak souhlasim s tim, ze to, co popisujes, je hypoteticky model. Cili lidi maji v hlavach natluceno, ze „uspesny clovek nemaka fyzicky“ a nebo „uspesny vedouci maka rukama druhych“. Pak misto toho kupuje qanta picovin, aby se nekde kompenzoval.

                Mohu rict, ze znam ruzne lidi a treba jeden muj velmi dobry kamarad je opravdu velice bohaty clovek. Velice. A pritom maka fyzicky. Ma v Iowe rodinnou firmu na demolice. Delaji odstrely velmi slozitych konstrukci, na stavbu leta vrtulnikem. Ale maka tam s ostatnimi, protoze know-how musi zustat v rodine a navic chce mit kontrolu, ze nejaka cerna tlama nejakej vrt nezkurvi. Nez neco kontrolovat, je lepsi si to udelat sam. To jen pro priklad.

                Obracene – moje zena leta pracovala ve vrcholovem managementu bankovniho sektoru. Vydelavala slusnej ranec a kazdy patek si sla s kolegy vylit hlavu, protoze jinak by se z toho posrala. Nakonec jsem ji presvedcil na jinou praci, byt za symbolicke penize, aby nebyla v takovem stresu. Prvni mozkovou mrtvici mela ve 40…

                Takze ja osobne nejsem presvedcen o tom, ze nedelat fyzicky je nejaka vyhra. Neni. Clovek ma stres, telo kyne, nebo strada. I blbej zednik, co dela za 180 Kc/hod je zdravejsi, nez kancelarska krysa.

                Ja ted opravuju pred barakem terasu. Delali mi to obornici na klic a udelali spatne drenaz. Takze to sekam az na izolaci a udelam si to sam. Sousede sice nechapou, co tam dnes triskam s 30 kg kangem, proc si na to nekoho nezaplatim, ale to nema smysl vysvetlovat. Odbornici mi staveli komin. Stal kilo. Na klic. Po trech letech zacal okolo komina zatekat izolacni pas. Kokot, co to delal, udelal spatne prostup membranou. Spravil jsem si to uz radeji sam. Takhle bych mohl brat vec po veci.

                Reklamoval jsem pri stavbe francouzska okna, protoze je odbornik zameril o centimetr mensi, nez ramy a nebylo mozne je utesnit. Forek za par desitek tisic byl na vysekani. Majitel firmy mi rekl, ze mu ten obchodak nadelal takove prusery, ze radeji pak firmu zavrel a dela neco jineho. Nebylo mozne s nim jezdit po stavbach a koukat mu pres rameno na metr.

                Vsude samy vedouci, vsude samy odbornik, ve finale pokud clovek chce, aby firma makala, tak nektere veci si musi udelat sam. Valet se v kanclu muze jen statni zamestnanec, nebo exekutor, ktery od statu dostava praci. A problem pak je, ze tohle muze delat temer kazdy vul, takze jistota zamestnani je podstatne mensi, nez u fachmana.

                1. Koukám, že máme podobné zkušenosti. I já jsem musel vyndat všechna okna v patře, instalovaná odbornou firmou, a provést montáž pořádně sám. Majitel se podivoval, protože takhle to prý dělají normálně a nikdo si dosud nestěžoval. (De facto se mi pochlubil, že mají stovky ojebaných, ale spokojených zákazníků.) Teď už si, po řadě podobných zkušeností, dělám sám téměř vše.

                  1. Jojo, na chalupe mi naklapali „fachmani“ s okny a ze je budou davat na turbosrouby. S tim jsem je poslal do prdele hned pote, co jsem si dovolil zeptat, jakpak ty turbosrouby resi tepelne dilatace plastoveho ramu. Trval jsem na plechach, coz je rozhodilo, protoze je nemeli s sebou. Tak jsem jim rekl, at si to cele sbali i s okny a jdou do haje (meli zaplaceno 50 % zalohy). Citili se urazeni, ze „na plechy SE to uz davno nedava“. Nevim, kolik oken montuje zvratne zajmeno, ale ja jsem jim zaplatil o dvojnasobek penez za montaz mene s tim, ze si to udelam sam. Nasrani byli jako latrina a vestili jako sudicky sipkove Ruzenky, ze to vypadne a kdesi cosi.

                    Okna tam jsou uz par sezon a… samozrejme bez problemu. Plechy jsou plechy.

                    Byl jsem ted pracovne s kamaradem na Slovaci, ten dela do zeleza a celou cestu brecel, ze sehnat solidniho zamecnika, nebo svarece je neskutecny problem. Jo, to kdyby potreboval nejakeho Mgr., Bc. nebo MBA, tak tech je habakuk.

                    1. Mě tedy turbošrouby ani nezkoušeli, ale musím říci, že znám dost lidí, co na ně plasťáky už dost sezon mají a bez problémů.

                2. Dělat fysicky je docela fajn.
                  Za sebe mohu říci, že s vysvědčeními z elitních českých škol, od základky až po vejšku, se, po různých kapitolách života lidského, plánovaně, dobrovolně a záměrně, živím rukama, řemeslem … a míním to tak dělat už nadobro.
                  Je to nejlepší. Největší radost z práce, nejlepší a bezprostřední odezva od lidí – zákazníků, slušné peníze. A pán svého času a svých nervů.
                  Jinak, Sysop, Mgr. je možná dost, to je ostatně jeden z mých titulů, ale já umím postavit celý barák (komín jasně) nebo ti spáchat jakýkoliv nábytek nebo dveře či okna.
                  Nějak mi to přijde lepší, všechno.
                  A když budu chtít, postavím zas ohrady pro kozy a koně, těch jsem měl také dost (teď v tom nejedu). Mohu i dojit, dělat sýry, sekat louky … vysoustružím ti jakoukoliv mísu, nebo chceš skříň či stůl?
                  Dělat rukama doporučuji každému.
                  Můj syn je to samé – má vejšku, myslím, že nakonec půjde ku železu, voní mu to nejvíc …

                  1. Ale jo, ja se sice vyhradne manualni praci nezivim, i kdyz moje prace je z velke casti manualni, VS titul jsem utrpel take, nicmene ho neuvadim, nevyzaduju a neresim. Odmala jsem se ucil, abych hodne veci umel alespon tak, abych si mohl hodne veci delat sam. Stejne tak plati, ze vercajk si nepujcuju, vercajk kupuju. Pravda, kdyz jsem delal bazen, tak jsem koupil bagr a pak ho zase prodal, ale to byl takovy ulet. Jinak proste mam regaly naradi na drevo, dalsi regaly vercajk na zelezo, pak je zednicina, elektro, topeni, atd… Proste mne to bavi. Pred tydnem prisla zena, ze chce nejakou oporu pro kiwi. Taxem to svaril z jeklu, mezi to lupnul kari, nechal ozinkovat a ztoporil. Vim, ze na to par let nemusim sahnout, na rozdil od souseda, ktery totez dela z dratu a drevenych kulu, za 12 let uz potreti.

                    Prisel tchan, ze „na chate je potreba vymenit tri prkynka a bude to dobry“. Jo. Takze vymenil jsem celkem 11 m2 dreva, k tomu dve pozednice a protoze jsem to chtel mit stejny, jako okolni perodrazky z roku ’67, taxem si to vyfrezoval sam. Jasne, sral jsem se s tim tri vikendy, ale bavilo mne to. Vcera jsem chatu nastrikal pistoli, 7,5 kg barvy za den hotovo a je na par let klid. Tedy… pristi rok mne ceka cela strecha, bo tchan povida „hele, tamhle na jednom plechu se zda, ze to trosku zatejka…“.

                    Na barakach jsem si delal elektriku, topeni, vodu, odpady, solar,… Vlastne ten barak, co v nem ted jsem, jsem napasoval do ohlasky a namaloval si ho celej sam, pritom nejsem ani stavar, ani architekt, ale na ourade se neptali :-). Pravda, zastaveli jsme 156 m2, ale to taky proslo. A jsem rad, ze vim o kazdem koutu, kazde cihle, kazdem prekladu a nemusim trnout, co kde kdo zase zkurvil.

                    Potomky vedu k uplne stejnemu pristupu. Nauc se vsechno, nikdy nevis, kdy se ti to bude hodit. Jo, vejska je fajn prodlouzeny mladi, uzij si to, ale pokud nejsi dochtor nebo atomovy fyzik, tak papir nepotrebujes. Snaz se, at mas co ukazat, ze umis. S tim se uzivis vsude na svete.

                    Dneska ma diplom kazdej vul. Ale sikovnych je malo.

              3. Ono taky je rozdíl ve výbavě kola. Před revolucí lidé mohli mít leda tak Esku nebo favorita s přehazkou na štangli, a to ještě ti šťastnější. Na odpružený vidlice atd. zapomeňte. Kdo měl ukrajinu nebo skládačku, si dvakrát rozmyslel, jestli bude šlapat tam ten strašný kopec, nebo raději pojede autobusem. Dnes si každej může koupit kolo s x převodama za pár tisíc, a to v různejch velikostech a různejch šířkách pneumatik, a ten kopec po nějaké době vyjede jak nic….Horská kola se tady začala objevovat v devadesátkách, ale byla tehdy hodně drahá. Nevidím za tím ani tak podporu státu, jako spíše technický pokrok.

            3. A zdá se, že z Hradce se tahle epidemie díky pumpičkám rozšířila i jinam, bohužel.

    4. Je to tak, čím větší město, tím víc pozérů a „ekoaktivistů“ co mají ta kola tak maximálně na dopravu do kavárničky nebo na sociální fakultu. V malých městech tyhle hrůzy člověk moc nepotká, tam se jezdí na kole většinou normálně a nikdo to moc neřeší a ani nepřehání s různýma cyklonesmyslama. Co je ovšem peklo, jsou turisti na kolech, když se přijedou podívat k nám do města – ti si myslí, že se z nich každý posadí na zadek a že jim místní ulice a chodníky patří.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017