Cyklistická impotence, šlapací generátory a dobíjení elektromobilů - zpět na článek

Počet komentářů: 205

  1. Nepodceňoval bych nepříznivý vliv nízkých teplot v zimním období – s klesající teplotou klesá kapacita baterie a roste její vnitřní odpor, stejně tak roste tření pohyblivých mechanických součástí nabíječky. Účinnost nabíjení klesá a cyklošlapač se musí déle činit. Pokud nebudeme považovat jeho organismus za perpetuum mobile, tak jej bude zapotřebí více krmit. Výsledkem bude sice úspora za elektrickou energii, ale zvýšení útraty za stravu. Cesta do dluhové pasti se otevře :-)

    1. Si brzo propálí kotel, robot. :-)

    2. Lithiove baterie nejsou na nizke teploty tolik citlive. V nasem klimatickem pasmu bych to neresil.

      Pochopitelne, otazka je, co nastane, az se naplni prognozy nasivasi vlady a prijdou k nam Rusove a s nimi jejich ZZima.

      1. No, ono to není až tak zanebatelné. I když se bavíme o teplotách do -15°C.

        shorturl.at/akrPS

      2. Lithiové baterie v mrazu dost trpí. Zkracuje se jim životnost i kapacita.

        Ráda vzpomínám na NiCd akumulátorky, ty snesly všechno.

        1. proč si to jako místo spomínání nekópíš? SCčka až 2,5 Ah, 85 vočí kus (eslivá dodavatél nezdražil)

      3. litiový akundy sou navopak po olovech jedny z nejcitlivějších, kam na ty rozumy chodíš? při -20, což u vás na horách bejvá beztak furt, už to má kapacitu minimálně vo třetinu nižší, a některý ty elektrozmrdky mají v akundách přímotopný tělesa (go figure) kterejma se zahřívají, aby daly výkon

  2. Sedlo s pružinami jsem z mtb dal na kolo atlanta-autor a je to jak na kancelářské židli u kompu. Jako jo, de luxe pijánofka.
    Elektrošmejdy jsou „bizár protroublých „plastiků a mrhačů silou a energií, kromě materiálových mrhání fanatiky. :-)

    Kolům bych udělil milost a mám 750W 52km/h psaných ale víc po rovině a z kopce stovku, ještě jsem nepřehodil s 6. kolečkem konverzi motoru zadního kola. No a strhnul jsem tam talíř na mtb kdy se mi protočil řetěz když jsem do toho dupnul do kopce ale fakt mi to teď jezdí „samo takže zatím na přehození a dobíjení kašlu. Když byla ještě povolená 60.tka tak na mne blbec vzteklej troubil že mu ujíždím po městě. Tydýti

    1. Nu, celý komentář je pyjamofka de luxe.

  3. BEV je specifické několik zajímavými aspekty, z nichž některé článek zmínil. Přidám další:
    – Využitelná kapacita baterie je nižší než nominální (o cca 6%)
    – Doporučené nabíjení je na 80% z důvodu zachování životnosti
    – Doporučený způsob nabíjení je z důvodu zachování životnost „pokud možno nízkým proudem“ (superchargery ničí baterky)
    – Do kolize se tak dostává několik údajů: doba nabíjení na 80% je uváděna na nejrychlejším možném superchargeru, který auto zvládne, ale v reálu je takové nabíjení nepreferované. Dojezd je uváděn na 100% kapacity baterie, ale na tolik by se zaprvé nabíjet vůbec neměla a za druhé, doba nutná k nabití na 100% je v příkrém rozporu s dobou nabití na 80% (10-80 může být třeba hodina, 80-100 je další hodina)
    – Z pohledu sítě je taky dobré si říct, že jsou ztráty vedení, takže na každou kWh v baterce je nutné vyrobit zhruba 10% elektřiny navíc.

    Reálný dojezd elektromobilu je tak na úrovni 80% deklarovaného a to ještě jen za těch správných podmínek – v zimě je spotřeba horší o cca 25% a dojezd jde dále do kopru.

    Nicméně to vše je samozřejmě super, je-li cílem zničit individuální mobilitu.

    1. – já bych lehce korigoval dojezdy v článku uvedené. Občas si na nabíječce v kaufu povídám s podobně postiženými jedinci (manželka má auto na baterky) a reálně na najetí 50km je třeba nějakých 13-15 kWh, což je půlka optimistického odhadu, který autor uvádí. 13hWh na 100 je sice veřejnosti prezentovaný, ale zcela nesmyslný údaj. (prázdné auto s vypnutou klimatizací jedoucí rychlostí 50km/h zcela plynule po rovině to možná dá, ale realita je hezký dvojnásobek)

      – další postřeh – mírná zima je lepší, líp se to dobíjí. Teplo a sluníčko je špatné, baterky se nestíhají chladit a dobíjí to pomalu

      – a aktuální ceny:
      AC 8kč/kWh 8*25 = 200,- (nabíjení 3,5 – 7 hodin)
      DC 13 Kč/kWh 13*25 = 325,- (nabíjení cca 0,5 hodiny, pokud je u nabíječky volno a o stojan se nedělíte)
      nafta 45/l = 7*45 = 315,- (15 minut u pumpy)

      1. D: záleží, co máte a kde jezdíte. Absolvoval jsem několik delších jízd, velká část po dálnici. Cílem byla plynulost, ne šetření za každou cenu, takže po dálnici 120-130 tempomat, žádné loudání v pravém za kamionem. Na okreskách 100 tempomat. Výsledná spotřeba mezi 16 a tuším 19-20 dle typu auta (nejvíc žralo pochopitelně nějaké SUV od BMW, tam to šlo na dálnici přes 20 a spotřebě pomohly paradoxně zácpy a omezení). Dostat se u menšího auta na 15-16 není podle mě problém, ale nesmí být -10 a topení na 24 C.

        U cen je to při dnešních cenách logické, takže se to de facto nevyplatí, co je horší je ta elektrická diktatura, která nemá u běžných paliv obdoby. Mám na mysli nutnost se napráskat provozovateli na nějaký paušál, jinak tankujete za otřesné ceny, bych nějakému nadšenému elektromobilistovi nechal na benzínce zacvakat 200 Kč-litr jen proto, že nemá uzavřený paušál, pak by se některým možná aspoň trochu rozsvítilo. Dnes to naštěstí řeší automobilky, co vím, tak Kia-Hyundai mají kartu, se kterou lze tankovat (skoro?) všude. Ale člověk za to v každém případě zaplatí ztrátou soukromí, prostě hnus.

        Ad teplo a dobíjení – s tím zkušenost nemám, nejezdil jsem v žádných 30 stupních a víc, takže to jelo tak rychle, jak stojan nebo auto umělo, u novějších v pohodě přes 100 kW.

        1. Jenže u „větších dražších“ elektromobilů se předpokládá, že s nimi občas někdo i někam pojede, ergo je snaha k velké baterce mít i co nejlepší Cx. U menších aut bývá menší baterka = menší dojezd = na Cx se sere. Takže ono to Citigo klidně žere míň, ale míň žere jen dokud poskakujete třicítkou nebo padesátkou po městě. Chraň bůh se rozjet nad sedmdesát.

          1. Karkulka: to právě není pravda, když se podíváte na nabídku, zjistíte, že převažují právě nevhodná auta, u kterých se odpor dohání velikostí baterek a výkonem elektromotoru. K tomu se ale právě objevují i normální auta, právě kvůli nevýhodám těch krabic. Jenže kdyby se jela jen vhodná auta, adopce by byla mnohem nižší. Pracháč nechce jít z X5 do sedanu, pracháč chce zase SUV, proto mu ho BMW vyrobí. Až časem pracháč přijde na to, že nevýhody převažují nad výhodami, koupí si zase sedan.

            To se týká i běžnějších modelů, proto má Kia, Toyota, Hyundai, Pažout nebo Mitsu PHEV primárně v SUV. Nicméně vedle toho se postupně objevují auta pro PHEV a BEV vhodnější, akorát to bude chvíli trvat, trend se nezmění za rok, ani ta SUV nebyla trendy přes noc.

            1. fatdwi: Proti dobré aerodynamice elektroaut jdou hned dvě věci:

              1) už jsi to nakousl: trend „SUV only“, i passat kombi už začíná být ohrožený druh
              2) větší dojezd = větší baterie, které v nízkém autě není kam dávat (on je to problém i u mild hybridu, např. ji dají pod sedačku spolujezdce, která pak není výškově polohovatelná)

              No a tak je typické elektroauto velká krabice s aerodynamikou ledničky.

              1. No, pro mě je malé elektroauto třeba smart nebo citigo. Dává to smysl prakticky, nedává to smysl ekonomicky (proto už to citigo taky není, u smartu nevím), a počítám že ve 130 km/h, pokud to tak rychle vůbec jede, to bude mít větší spotřebu, než to BMW SUV.

              2. mjfox: ad 2) – to není tak úplně pravda, stačí se podívat na Ioniq, ID3, BMW i4 nebo Kiu Cee’d kombi. Jenže lidi ještě stále jedou na vlně SUV, takže chtějí „to svoje“. Až začne být modní dojet daleko, mít nízkou spotřebu a Cx, lidi začnou přesedat do menších aut. To ale až bude elektromobilita více-méně masový jev, ne když je to zatím záležitost pár milionářů.

      2. S tim PHEV Outlanderem tady v horskym terenu pri klasicke ceste vesnice/les/vesnice/… je 8 kWh potreba na cca 35 km. Normalni auto, tedy podle dnesniho „SUV“. Bez vozejku a s vetrem a sluncem v zadech. Podotykam, ze nejezdim rychle, vetsinou ani nedosahnu maximalni povolene.

        1. Sysop: 23 kWh na 100 je docela dost, ale záleží hodně na profilu trati – navíc Outlander je skoro 10 let staré auto, aerodynamicky nic moc, nový bude zase lepší (ale už není v Evropě, bohužel, hodně se mi to líbí) a ještě lepší by bylo něco méně krabicoidního. Ač se PHEV a BEV cpou především do SUV, protože to je aktuální móda, přechod na BEV tuhle módu ukončí a budou se zase prosazovat normální auta. Zatímco u chrochtáku je majiteli X5 jedno, že to žere o litr víc než 5er, u BEV to může být rozdíl mezi „nabiju to doma“ vs. „zdržím se cestou“, případně „nabíjet budu cestou jen jednou a ne 2x“. Takže postupně se lidi přeorientují na menší auta, hlavně u nižších tříd, kde je SUV vyloženě zbytečnost daná dnešními možnostmi, nikoliv reálná potřeba.

          1. To je tezky. Ja samozrejme vetsinu casu si vozim jen vlastni prdel. I z toho duvodu ted jdu do te 330e. Ale minimalne jednou mesicne mam auto fakt narvany vecma, ktery jsou mnohdy i docela velky. Tuhle jsem tam vezl spoustu XPS desek s tim jejich debilnim rozmerem 60×120 a v Outlanderu pohoda.

            Dalo by se rict – okay, vezmes si vozejk, voe. Kdyz vynecham to, ze s vozejkem jsou elektroauta obecne hodne pfrdeli, tak ale je to vopruz – priprahnout, odprahnout, ruzne na to davat pozor, uvnitr aby se to nepresejpalo, proste vozik beru fakt jen v nejvetsi nutnosti.

            A hlavne, co mi na malejch autech vadi, je pasivni bezpecnost. To proste nenahonis, pokud to chces mit lehky. Takze na prvni krizovatce, kde ti TIRak s drivim neda prednost, mas vyreseny vsechny svoje problemy soucasne.

            1. Sysop: většina lidí, kteří mají SUV ho k ničemu nepotřebuje, takže ve chvíli, kdy se ukážou nevýhody, prostě si ho nekoupí. Zůstanou ti, kterým je to jedno finančně a ti, kteří to potřebují a tedy si nevýhody obhájí výhodami.

              Bezpečnost neřeším, mrtvých v SUV jsou plné hřbitovy. Současně není pravda, že SUV je na tom vždy lépe, protože to platí ve chvíli, kdy trefíš fabii, ale po nárazu do stromu na tom můžeš být naopak hůř. Jízda v autě v sobě inherentně zahrnuje nebezpečí a dnešní snahy ho odstranit jsou v mnoha ohledech zrůdné.

              Mimochodem, když tě trefí náklaďák v tom outlanderu, není žádná jistota, že dopadneš líp než v menším autě. Aby to mělo smysl řešit, je potřeba uvažovat „trefím velkým autem malé“. Ne „trefím velkým autem náklaďák“. Bezpečnost je jen iluze, jak se přesvědčil Hlinka, když se svým v té době všude vychvalovaným superbezpečným Superbem blbě najel do Avie a bylo hotovo.

              1. Jistota neni nikdy, ale pravdepodobnost je vyssi.

                1. Sysop: a to máš pocitem nebo spočítané?

                2. Čelní střet 1:0 pro velké auto.
                  U bočního nárazu malá auta kupodivu využijí k absorbování energie nárazu to, že se začnou sunout společně s „útočníkem“. Záleží co na to krční páteř osádky. Takže asi remíza, možná 1:0 pro malé auto.
                  Náraz zezadu jednoznačně 1:0 pro velké auto.
                  Náraz do pevné překážky kupodivu plus pro malé auto.
                  Nehoda s převrácením, případně s kutálením. Jednoznačně plus pro malé auto.

                  1. Panek: teď ještě počet smrtelných nehod pro každou zmíněnou situaci a můžem počítat.

              2. Už keď začal a pokračuje hon na čarodejnice…čo to píšem – hon na SUV a ich zakomplexovaných majiteľov. Prečo nieje rovnaký hon organizovaný aj na majiteľov MPV, malých dodávok či obrích kombíkov? Pri porovnaní pôdorysu (dvojrozmerný pohľad z hora) ti totiž vyjde zaujímavá vec – všetky 4 mnou menované skupiny vozidiel majú porovnateľné pôdorysy. Pri bokoryse vyhrávajú kombíky ale zbytok (SUV, MPV či VAN) je porovnateľný.
                Pre niektorých ľudí majú vozidla so zvýšenou nástupnou hranou (väčšinou je to spojené s vyššou svetlou výškou) nepopierateľné výhody: ľahšie nastupovanie a hlavne vystupovanie (hlavne ľudia pohybovo znevýhodnení) či lepší prehľad za volantom vďaka vyššiemu posedu. No a niekomu sa PickUp-y či SUV proste páčia.

                1. SatanOkkY: podle mě je to dané jen tím, že SUV je typicky velké auto, které budí závist a různí zelenorudí zmrdi tedy mají z těchto aut největší osypky. Rodinná krabice závist typicky nebudí, tedy není nutné proti jejímu používání vymýšlet vhodný narativ, aby si lůza ospravedlnila své ubohé jednání.

                  Výhody o rozhledu nebo nastupování znám, zatím nejsem dost starý, abych je nějak smysluplně využil. Nicméně pohled na silnici prozradí, že důchodci nejsou hlavní uživatelé. Že se to někomu líbí – to je tak trochu otázka a jsme u toho trendu. Líbilo se to někomu v roce 1980? Pár lidí jezdilo Jeepy, Blazerem nebo tak něčím, ale běžný člověk po ničem takovém netoužil. To přišlo až později a tedy to stejně tak může i odejít. Pokud se to někomu bude líbit i dál, však proč ne, já proti tomu nemám vůbec nic. Jen říkám, že s ohledem na inherentní nevýhody BEV je SUV pro tento pohon nevhodná platforma a pokud se BEV prosadí, změní se i trendy v tom, co bude cool a to směrem od SUV. Jestli to vidíte jinak, klidně napiště jak a proč.

                  1. @Brnensky malomestan fatwi

                    „velké auto, které budí závist a různí zelenorudí zmrd“

                    Nevim kdo jsou zelenorudi zmrdi, nicmene naprosta vetsina zmrdu kteri si „velké auto, které budí závist“ opatruji to delaji proto aby u nejakych jinych zmrdu budili zavist protoze tihle zmrdi a) se na nic jineho nez velke auto nezmuzou (vetsinou maji hnusnou drzku, tezkotonazni prdel a nasrano v hlave a b) maji pocit ze vlastnictvi auta je neco co by jim nekdo mel zavidet.

                    Treti skupina zmrdu jsou imbecilove tveho malomestskeho formatu who are unproductively jerking off about the aforestated two kinds of dickheads. That’s probably pleonastic to say that because it would be difficult to jerk off productively.

                    Thus, it can be safely concluded that a person who perceives the automobile as a status symbol is a fucking idiot.

                  2. SUV byly a jsou tlačeny automobilkami v době poplatku za produkci CO2, protože jsou tam pro ně v tomto segmentu jedny z nejmenších pokut za emise. Divné, ale je to tak. A pak už je to o tom, že reklama prostě funguje.
                    A lidi časem poznají výhody SUV před nízkými sedany. Každý sice není starý, aby oceňoval snadné vystupovaní, ale zase jsou tu maminy, které několikrát denně řeší nasedání/vysedání děcka do sedačky. A to se prostě z hlubokého předklonu fakt omrzí a z podřepu jakbysmet.
                    Já osobně už mám taky objednané SUV. Jen mne sere, že z důvodu emisí přestali dělat automat s měničem a cpou tam jen CVT nebo robota. Takže jsem si objednal manuál.

                    1. Panek: poplatky jsou poslední 2 nebo 3 roky, móda SUV 20 let, tím to fakt není. U BEV žádné poplatky nejsou, takže tam už to nedává smysl vůbec. Teda kromě toho, že se toho při dnešním nastavení trhu prodá víc a o to jde.

                      Maminy? Sorry, ale to je úplně hloupý emoargument. Fakt s miminem jezdíte každý den tak, že vystupujete-nastupujete několikrát? V podřepu se dítě dává do čeho, do motokáry? Jak dlouho toto strašlivé období, než dítě nastoupí samo, trvá? Jak vysoká ta „mamina“ typicky je, že se musí šíleně sklánět?

                      SUV s MT je asi to nejhorší, co se dá koupit. Mám manuály rád, ale v SUV jeho existenci nechápu. Rozumím nechuti jezdit s CVT, ale to bych si radši koupil jiné auto (tedy abych byl přesný, takto jsem to udělal, takže nejde o plané teoretizování). Rozhodování bylo mezi SUV s CVT a kombíkem s 6AT, vyhrál kombík a jsem tomu moc rád. Nevozím na střeše věci moc často, ale vždy, když vidím známého, jak rve kolo na X5, musím se smát. Ani šmátrání v rakvi na horách není s SUV nic moc.

                    2. Moda SUV začala před 10 lety, protože normání lidi na X5 a Q7 neměli. A do flotil šly pořád sedany a kombíky.
                      Tak mamina děcko vyloží/naloží minimálně 4. A podřep není dřep. Podřep je skrčení nohou, aby nemusela tolik ohýbat záda. Jak dlouho trvá období, kdy děcko osluhujete? Většinou déle než si někdo jedno auto nechá (dítě nemusí být jedno a dvojčata jsou v jen 1,2% případů).
                      Manuál v SUV jsem bral s ohledem dobrého prodeje po oježdění, nehodlám při prodeji vysvětlovat, že já se o převodovku staral dobře a články typu Pozor na dvojspojku a CVT u ojetin se mého auta netýkají. Kola vozím na nosiči, co mám vzadu na kouli. Objednáno mám Suzuki S Cross BTW.

                    3. Panek: bral jsem to globálně, v USA 20, v Evropě tak 15 (kvašák je tu od roku 2007). Berte to tak, že móda už to byla, jen chvíli trvalo, než se rozšířila směrem dolů – po kvašákovi už to šlo ráz na ráz a dnes běžná mamina jezdí pažouta 2008 místo 208.

                      Ohledně toho vykládání-nakládání dítěte se neshodneme, mám holt zcela jiné zkušenosti než Vy a považuji Ty Vaše za minimálně podivné, nechci-li říct nesmyslné, jak co do namáhavosti, tak co do četnosti.

                      Mám klasický měnič, takže články se mě taky týkat nebudou. Nosič za auto taky není žádná hitparáda – proti rvaní většího počtu kol na střechu super, ale pro jedno kolo radši sklopím sedačky a když ho musím vézt venku, tak vždy dost váhám, jestli se mi chce montovat příčníky nebo nasazovat nosič na kouli, obojí je otrava.

                      Nový S Cross se mi taky líbí, ale pro mě Suzuki není. Mě se ta auta líbí, některá jsem byl projet, ale vždy z toho mám pocit, že je to ojetina se 100k km na tachometru (a to byly předváděčky s nějakými cca 5k km). Hlavně, ať slouží.

                    4. Četnost nakládání/vykládání děti je 4x denně minimum, leda by děti obsluhoval i někdo jiný a nebo by musely zůstat přes noc v autě. Jedna cesta je nastup a výstup, dítě přece v autě nenechám. Cesta zpět je zase n+v, takže manipulace 4x.
                      Japonce sem zvolil, protože knoflíky a žádné šmatlani na tablet kvůli ventilátoru ATP. A pak, když vypnu start-stop a další fičurky, tak to zůstane vypnutý.

                    5. Panek: já nezpochybňuji nutnost dítě z auta taky někdy vytáhnout, ale to „denně minimum“. Kam jezdíte s miminem každý den? To současně souvisí s tím „leda by děti obsluhoval někdo jiný“ – první dítě snad jezdí za řidičem a tedy když se jede společně, obsluhuje ten druhý, ne? Pokud se tedy nenecháte od manželky vozit jako pán, pak samozřejmě řeší vše ona. To jsem ale myslel, že by dělal jen mymuž, pokud by někdy nějakou manželku a dítě měl, což nehrozí.

                      Mám stejnou úchylku, ale bohužel to tak nemají zdaleka všichni Japonci, např. SS je u většiny po nastartování vždy zapnutý nebo otravují zase jiné nesmysly. Ale celkově pochopitelně zlaté proti např. Octavii 4, to je katastrofa.

                    6. Nevím co je jediné správné chování dle vás, ale u nás to typicky probíhá tak, že já řídím, a žena je vzadu s dítětem, ale do sedačky ho dávám a vyndávám já. Ono to třeba teď je celkem praktické – já donesu dítě, šupnu ho do sedačky, žena mu svleče bundu a zapne ho. Když vystupujeme, žena ho rozepne a dá mu bundu, já ho pak oblečeného vytáhnu. Oba musíme oběhnout auto (přijde mi jednodušší dítě vytáhnout ze sedačky na chodník, než ze sedačky na sedadla, a brát ho „druhou stranou“.

                      Nemáme teda SUV ale MPV, nicméně opravdu jsem rád za to, že se k té operaci dát dítě do sedačky nemusím krčit. Dokud měl malej pět až osm kilo, tak to bylo celé v pohodě (přinesete ho ve vajíčku a šupnete ho tam), nicméně jak začal jezdit v sedačce, tak už to taková prča není. Pravda, netaháte už vajíčko, ale přece jen ta hmotnost už začíná být cítit. Když ho „jen“ nesete tak o nic nejde, ale mít téměř natažené ruce při umísťování do sedačky, současně řešit aby to nevzal o střechu při vkládání skrze dveří, atd. Už je to cítit.

                      Jinak nevím kolik máte představu že to trvá let, ale u jednoho dítěte to máte dobře na 4 roky. Pokud máte druhé s tříletým odstupem, je to sedm. To bych řekl, že je pro jedny záda kurva dost.

                    7. Móda SUV začala v USA pré kvůli výhodnýmu danění = rychléš a víc se vodepisovalo.

                    8. Já ještě nemám SUV. A mne se ježdění s dětmi netýká, já musím být v práci před 6:00. Ale pravda je, že když jsem já šel do školky, tak prý podmínka byla, že se musím umět sám oblíct, najíst a nepodělávat se. Takže od školkového věku musím uznat, že děcko může naskočit a připoutat se samo.

                    9. Když ty jsi šel do školky, tak předpokládám, že sedačky ještě nebyly, ne? Ono vyšplhat se „jen“ do sedadla je pohoda, to děcko zvládne. Ale vyšplhat se do sedačky je kvůli krajům v podstatě o dalších 20-30 cm navrch, a pokud máš sedačku za spolujezdcem, tak nemůže jít cestou sedadlo – sedačka. Navíc nejbezpečnější sedačky jsou protisměrné, kde bych řekl, že vyšplhat se tam je skoro nemožný (což nicméně většina rodičů neřeší, protože pokud nemáš 8mičkové BMW, pak prostě nacpat tam protisměrně sedačky pro 3-4leté dítě je imho problém, pokud nemůžeš hodně hodně posunout přední)

                    10. Když jsem chodil do školky, tak jsme chodili pěšky a máma pak šla na autobus. A když jsme někam jeli, tak naší Š 100. Já to použil k tomu, jaké motorické funkce děti toho věku musí zvládat. Protisměrná sedačka pro věk 3-4 roky je asi blbost. To mají děti 100 cm výšky, takže z bezpečnostního hlediska už je nutné mířit nohy směrem jízdy. A mít 3 letého špunta, co nemůže koukat směrem dopředu v auta, tak to jedině s použitím nějakých hypnotik.

                    11. Panek+Karkulka: ještě chvíli a stane se ze mě Alien…

                      Nejsem Jean, takže manželka s dítětem vzadu WTF? A až bude druhé, tak si sedne mezi ně?
                      Protisměrná sedačka = vajíčko. Jakmile má dítě 8-9 měsíců, jde do dopředné, nechápu, co je na tom méně bezpečné (kam dává sedící dítě v protisměrné nohy??), asi nemám dost estrogenu, to jsou moudra jak z e-mimina.
                      Hrbení se – blbá je akorát doba s vajíčkem, je to těžké plus se to blbě pásá. Jakmile ale dítě jde do dopředné, tak nechápu problém – zaprvé sedačka (9-15 kg) je v autě napevno a je vysoká, takže se není třeba hrbit ani k tomu, aby do ní člověk dítě dal, ani k tomu, aby ho zapnul (má přece svoje pásy).
                      Rychlá matematika – je-li dítě 5-8 kg „v pohodě“, akorát „se tahá vajíčko“, ale pak už to „v pohodě není a je to poznat“, tak sorry, nedával jste v matematice pozor. Vajíčko má cca 5 kg, tedy když s ním končíte, taháte cca 14 kg. Do větší dáváte dítě, které má max 15, tj. celou dobu je váha dítěte nižší nebo stejná než s vajíčkem. Následně do sedačky od 15 kg leze samo.

                      Pak se pravda tak dva roky musíte ohnout, protože dítě sice do sedačky leze samo, ale nedosáhne na zámek pásu a musíte ho zacvaknout. Úplná hrůza, jak je jeden sedřenej!

                    12. > Jakmile má dítě 8-9 měsíců, jde do dopředné, nechápu, co je na tom méně bezpečné (kam dává sedící dítě v protisměrné nohy??), asi nemám dost estrogenu, to jsou moudra jak z e-mimina.
                      Tak při ježdění na tom samozřejmě nic nebezpečnějšího není. A airbag jste si vyrval, protože máte dost testosteronu, nebo jezdíte s ním i když jste macho, a airbag je nepochybně jen pro slečinky?

                      Protisměrné sedačky nejsou jen vajíčka. Důvod je jasný, pokud do vás někdo vletí (nebo vy do něčeho), pak je rozhodně v okamžiku nárazu pro děcko lepší sedět tak, aby se vmáčklo do sedačky, než aby mu letěla hlava (která je navíc v poměru k tělu těžší než u dospělého) dopředu kde možná je a možná není airbag. Proto se ty sedačky taky protisměrné dělají. My jsme třeba malého vozili do okamžiku, dokud mohl v sedačce v protisměru sedět. Pokud máte jistotu že nenabouráte, pak je to jedno.

                      Co se týče „rychlé matematiky“, ono to není jen o matematice, že. Dokud je děcko ve vajíčku, je šance někde s ním ťuknout minimální, a pokud se stane, je to vajíčko vs auto. U dítěte je to komplikovanější, zvlášť pokud je v módu „klubko hadů“ (ono se sice rychle poučí, ale i tak). Každopádně tím že je větší je ta manipulace složitější.

                      A hrbení se – záleží na výšce vás, výšce auta, a případně např. na výšce obrubníku. Já se třeba ohýbat nemusím, ale nemáme toyotu aygo, a neměřím dva metry.

                    13. Taky nikde nepíšu, že bychom to zkoušeli do 3-4 let. Jednak si myslím, že je to taková ta akademická moudrost, protože to riziko úrazu je sice menší, pokud nastane extrémně nepravděpodobná událost, ale zato vím zcela jistě, že všechno ostatní cestování by bylo peklo, protože dítě potřebuje koukat všude kolem. Na druhou stranu do těch asi dvaceti měsíců, dokud se tam vešel v protisměru, tak prostě byl v protisměru.

                    14. Karkulka: doufám, že dítě mělo coby batole helmičku, monitor dechu, rohy všech stolů olepené a podobné blbosti:-)

                      Jistotu, že nenabourám, nemám, a to ani s auty bez airbagu, kterými také jezdím. Ale vím, že když ročně zemře při dopravních nehodách cca 10 dětí a zhruba 100 se těžce zraní, z toho část jsou chodci, pak je riziko zanedbatelné celkově a riziko, že na to bude mít vliv to, jestli dítě sedí dozadu nebo dopředu pravděpodobně ani není kvůli nízkým číslům na čem kalkulovat. Tedy si ty emoargumenty z e-mimina strčte někam. Za mě chudák dítě, víc než rok čumákovat dozadu. Navíc jste stejně vyměkl kvůli svému pohodlí, takže Vaše argumentace nedává smysl.

                      Vašemu popisu stížené manipulace jsem neporozuměl, naše zkušenosti nejsou zjevně kompatibilní. Ale to není nic divného, už s ohledem na těch 20 měsíců koukání do zadní sedačky. Co to druhé dítě, zatím není nebo kam si manželka sedla, Alfréde?

                    15. A skutečně to nezvládáte bez ad hominem?

                      Nevyměkl jsem „kvůli svému pohodlí“, dítě bylo otočeno v okamžiku, kdy by to bylo nepohodlné pro něj kvůli délce nohou. Ono ho to zase tak moc netrápilo, protože do dvou let většinu cest prospal, takže i po otočení z těch cest měl většinou jen prvních pět minut než vytuhl.

                    16. Karkulka: za toho Alfréda se omlouvám. Nicméně otázku stále ignorujete, proč?

                      K tomu pohodlí: původně jste nepsal o nohách, ale o Vás:
                      zato vím zcela jistě, že všechno ostatní cestování by bylo peklo, protože dítě potřebuje koukat všude kolem

                    17. No, a dříve jsem psal, že na to tak jako tak není místo. Prostě jsme koupili obousměrnou sedačku, dokud to šlo směrem dozadu, byl dozadu, až by mu to bylo nepohodlné, sedačka se otočila. Já myslím, že z toho tvrzení to bylo relativně zřetelné.

                      Co se týče dotazu, měl jste jich několik. Pokud vás to tak zoufale zajímá, další dítě být nemůže kvůli komplikacím, monitor dechu byl u malého to poslední co by mě trápilo, vzhledem k tomu že šance na přežití byla kolem 20 %, porodní hmotnost pod 1 kg, a logicky tak šel do inkubátoru, a odchod z porodnice se konal až okamžiku, kdy měl přes 2 kg (tzn. téměř po dvou měsících).

                      Chrániče rohů jsme dostali od tchánů, a jsem za to děsně rád – malého další týden bavilo chodit, a všude je nalepovat a zase odlepovat, prostě hodiny zábavy plné smíchu. Občas si na to vzpomene i teď, a ukazuje mi to jaká to byla sranda. Tedy, je fakt že na rozích nikdy nebyly, ale z hlediska poměru hodiny zábavy/cena jednoznačně „top hračka“.

                      Co se týče sezení v autě, ženě sezení vzadu vyhovovalo i před dítětem víc než vpředu, přece jen je to tam dimenzované poměrně slušně. Ona by se ostatně vešla i mezi dvě autosedačky (v prostřední řadě mohou být i tři), ale tak jako tak, i kdyby to bylo možné, nešli bychom do toho. Což neznamená že vpředu nejezdí. Prostě jak kdy, dle nálady. A s ohledem na to, že tak zůstane konfigurace 1 dítě, přijde mi jednodušší mít to jedno dítě za spolujezdcem, protože ho pak při podélném stání vytahuji na chodník.

                    18. fatdwi: Tak jestli ty statistiky nebudou dost pozitivně ovlivněné tím, že na sedadlo smrti svoje malé děti dává naprosté minimum lidí. A je tak buď prázdné nebo to schytá ten dospělý, co tam sedí.

                    19. starter25: to je klidně možné, i když těch lidí, co mají dítě vpředu není zas tak málo a v některých autech to jinak ani nejde. Nicméně na tom, co píšu, to nemění vůbec nic. Máte-li zhruba 5-8 mrtvých dětí za rok, pak je dost těžké dělat nějakou statistiku nad tím, o kolik by měly větší šanci přežít, kdyby seděly opačně a civěly do kufru.

                    20. fatdwi: Tak pokud už sedí vepředu tak je to nejspíš jedno. Já měl na mysli umístění dítěte vpředu vs vzadu. Dávat dítě dopředu a spoléhat se na statistku, která je nad dětmi sedícími v drtivé většině vzadu, no nevím. Ale to je na každém, za mě je umístění děcka vzadu věc, která mi ještě smysl dává. Někomu ne.

                    21. starter25: diskuse šla nad bezpečností dítěte, které sedí vzadu, ale jednou v normální sedačce, kde se dívá dopředu a podruhé v nějaké divné, kterou neznám, ale která zjevně existuje a kde civí dozadu i ve věku, kdy už sedí.

                      Pokud jde o mrtvé vpředu nebo vzadu, nad tím není třeba přemýšlet, tam statistiky mluví jasně. Současně ale snad každý jezdí vpředu, když neřídí, nebo aspoň si nepamatuju, že by někdo vozil manželku-manžela vzadu a přední sedačka byla prázdná. A je-li to tak, v čem je problém, když tam sedí dítě? A jak říkám, třeba v kupé nebo kabrioletu často žádné „vzadu“ není, takže pak není co řešit.

                    22. Starter 25:

                      A to jste ještě v debatě nezmínili umístění z hlediska podélné osy vozu. Pokud dítě sedí vpravo, vystupuje bezpečněji k chodníku. Pokud ho ale rodič – řidič musí pásat/odpásat, je z tohoto hlediska pohodlnější sezení vlevo. Pro kooperaci s dítětem uvnitř auta je ale zase lepší cokoliv podávat/řešit křížem.

                    23. Slušňák: tahle intelektuální cvičení snadno ukončí druhé dítě, pokud by snad někomu hrabalo až tolik, že by měl potřebu někam neustále přehazovat sedačku. Mě přijde logické, že první dítě sedí za řidičem a ve chvíli, kdy je druhé, tak se první stěhuje za spolujezdce. Tím je vyřešena i bezpečnost nastupování, protože za řidičem dlouhá léta sedí to, které potřebuje asistenci, zatímco to větší si může vystoupit v pohodě samo. A až jsou tomu menšímu tak 4-5, kdy se už umí samo zapásat-odpásat, tak holt musí mít zafixováno, že z auta se leze, až když rodič zavelí nebo otevře dveře.

                      Ale každý ať si dělá, jak uzná za vhodné – je to stejné, jako s tím posluhováním a matkou, co „musí být s dítětem vzadu“. Stačí druhé dítě a „nutnost být vzadu“ pomine jako kouzelným proutkem sama. Stejně tak se samo vyřeší, na kterou stranu dát dítě.

                    24. fatdwi 20.10.2022 v 13:34
                      „Pak se pravda tak dva roky musíte ohnout, protože dítě sice do sedačky leze samo, ale nedosáhne na zámek pásu a musíte ho zacvaknout. Úplná hrůza, jak je jeden sedřenej!“

                      Mám údajně SUV (v reálu je to trochu zvýšený kombík) a dva vnuky 2+ a 4+…
                      Z toho ohýbání JSEM KURVA SEDŘENEJ a nemám rád lidi, co to zlehčujou…

                    25. To ste mňe připomňél staró scifi povídku vod Strugackéch gde telepat umřél vyčerpáním při pokusu telepaticky pohnót dvóma sirkama.

                    26. Telepatie opravdu sirkama nepohne…
                      Na to je telekinese…

                    27. „…Na to je telekinese……“
                      – – –
                      Která s nima ovšem taky nepohne.

                      :OD

                    28. Ona by i pohla, akorát ji nikdo pořádně neumí…

                    29. „Telepatie opravdu sirkama nepohne…“
                      Nooo, pokud sirkám vsugeruješ, že jsou to trampové na výletu…

                    30. jizlivec: Naprosto souhlasím. Ono to není vůbec o lenosti, ale štelovat děcko na zadní sedadlo sedanu do dětské sedačky je voser neskutečný, to je pohodlné asi jako si dávat nohu za hlavu. To bych radši udělal deset normálních dřepů než v jakémsi polodřepu provádět tu gymnastiku natažený do auta dávajíc pozor abych se nezasvinil od špinavého auta.
                      Větší zábava je už jen když ti zapadne kreditka mezi sedačku a středový panel.

                    31. starter25: nohu za hlavu si dát nedokážu, ale dítě dávat do sedanu mi nikdy nepřišlo jako cokoliv, nad čím bych přemýšlel nebo nedejbože řešil coby důvod výměny auta. Ale mohlo mě napadnout, že místní e-dedousek.cz-style osazenstvo to může vidět až tak dramaticky:-)

                      Současně kroutím hlavou nad těmi popisy – „abych se nezasvinil od špinavého auta“ – to tam to dítě dáváte staženým okýnkem? Nebo si myslíte, že „sedan“ je takové to velké s korbou, kam se dítě zvedá přes bočnice zasrané od bláta? Protože pokud jde zrovna o toto, tak se spíš zasviníte o vyšší auto než nižší plus jediné, kde jsem se kdy zašpinil byly kalhoty dole o práh, nic jiného netuším, jak by při dávání dítěte do auta mohlo přijít do styku s něčím špinavý. Zkuste se někdy podívat na youtube na návod, jak dávat dítě do auta, musíte dělat něco špatně, ale netuším co, jak a proč. Skoro mám chuť navrhnout, že se potkáme a navzájem si ukážem postup, protože tohle snad ani není možný.

                    32. fatdwi: Já nad tím taky nepřemýšlím, jen teď jsem zamyslel a popsal, co mě na to vždycky sralo. Na základě toho si auto neměním ani to nevnímám dramaticky.
                      Každopádně onehdá jsem viděl ženskou jak přišla k Vitu amg, s vajíčkem a jedním malým dítětem. Obě boční pojezdové dveře se otevřely automaticky, během pár sekund nacvakla vajíčko, druhé dítě mezitím vylezlo do dětské sedačky, ženská obešla auto, pohodlně druhé dítě připoutala, automaticky se obě dveře zavřely a ženská odjíždí. Koukal jsem na to jak na pit stop v F1.

                    33. starter25: tak si ještě jednou přečtěte, co jste napsal. Nicméně na rozdíl od Vás já teda auto měním, když mě začne srát, tomuto masochismu taky nerozumím. Tj. buď naprosto přeháníte (horší dát dítě do sedanu než nohu za hlavu? WTF?), nebo nechápu, proč jste tohle trpěl. Mě bavilo dávat kola na střechu celou jednu sezónu (tu, kterou jsem si myslel, že to bude v poho), tu další už jsem měl auto jiné. Představa, že bych napsal, že radši nohu za krk než kolo na střechu a že mě to sralo, ale auto bych kvůli tomu nevyměnil mi přijde divné a nepochopitelné.

                      Pokud jde o Vito, tak to je přesně ten typ auta, který by mě sral pokaždé, když bych v něm jel jinam než na road trip dovolenou. Když si vezmu, že i z blbé jízdy do obchodu zabere zapásání dítěte tak dvě procenta z celkového času jízdy (a z jakékoliv delší než 10 minut je to zlomek na hranici zobrazitelnosti na kalkulačce), tak mám v tomto pokud jde o priority jasno. Nicméně ono je to o to jednodušší, že mě pásání dětí nikdy nesralo, ani jsem z něj nebyl sedřenej.

                    34. fatdwi: Tak stejně jak tebe by sralo Vito tak mě sere dávání děcka do sedačky. To je život, každému se líbí něco jiného.
                      Já zase jezdil skoro ve všech typech aut a nijak výrazně mě nesralo ani jedno a s velikostí obvykle rostlo pohodlí a praktičnost (jedině snad mít defender jako daily ve městě nechceš).
                      Ono taky pokud máš víc jak dvě děti nebo nesedíte doma jen na gauči tak prostě preferuješ větší auta. Vidět na dálnici oktávku kombi s několika koly za kufrem na kouli, na střeše rakev a v autě 4 členou rodinu tak z toho zase bolí oči mě. Každopádně je to určitě taky baví, protože mít přední kola ve vzduchu, pánové, kdo z vás to má jezdit dragsterem po D1.

                    35. starter25: všechno je to o prioritách a životním stylu. Pokud někdo jede na dovolenou jednou za rok, nemá smysl kvůli tomu kupovat Vito. Rakev je pro mě akorát v zimě, v létě nevím, co bych v ní vozil, ale to je tím, že nemám stan velikosti průměrného obýváku a netrávím v kempu dva týdny na jednom místě.

                      „Větší auto“ nutně neznamená kráva jak sviňa, kterou je nuda řídit. Třeba takové BMW 5 se řídí příjemně a místa je v něm tak akorát. Za mě výrazně lepší volba než X5, navíc v zimě aby s sebou člověk vozil štafle (známý nevelkého vzrůstu to přesně takto dělá, pro mě opět nepochopitelné).

                      Taky je otázka, jestli auto máte jen jako dopravní prostředek nebo jestli chcete z cesty taky něco mít nebo z ní aspoň nebýt úplně otrávený. Vždycky, když mám z půjčovny nějaký střep (namátkou Carens, Getz, Roomster, P208 nebo béčkový mercedes), jsem rád, že moje auta mě baví.

                    36. jistěže se shodneme, že malá dodávka nebo vymírající empévéčko s posuvnými dveřmi z obou stran je nejlepší kompromis pro transport dětí (nakládání dětí a nakládání kočáru bez rozborky/sborky). bonus je průchod mezi předními sedadly, kdy je možno odpoutávat/poutat děti aniž by pršelo nebo sněžilo za krk.

                      jsou rodiny, které zvládají pravidelné vození dvou nebo dokonce tří dětí v kupátku – a do dvoudvéřáku dostat dozadu dítě ve vajíčku, to je ta pravá výzva (v případě dvojčat není jiná možnost). ne snad že bych něco takového praktikoval.

                    37. Lukas B. 11:45
                      Jsa fotr tří dětí (4, 8, 12) jsem před šesti lety koupil Berlingo. Naprosto se osvědčilo. Zvláště šoupací dveře jsou sexy. Jezdí s tím hlavně moje žena a je naprosto spokojená (1,6 Hdi 88kW)

                    38. zásadní jsou ty šoupačky při příčném parkování (nebo úzké garážové cestě apod.), kdy je jinak napůl otevřenými dveřmi přístup k sedačce na dvě věci a jako bonus je obouchávání okolních aut dveřmi, což ne každý nese statečně a s pochopením.
                      u tří dětí je pak zásadní otázkou šířka vzadu mezi područkami (v případě kratších odstupů mezi dětmi, aby se tři sedačky vůbec vlezly) a jestli je prostřední zadní místo plnohodnotné nebo nouzové – a to vylučuje většinu „normálních“ aut (nemluvě o starších modelech s dvoubodovým pásem vzadu uprostřed).

                    39. Lukas B.: teoreticky se shodneme, prakticky určitě ne, protože já bych něčím takovým jezdit nechtěl. Jak jsem psal, zrovna pásání dětí je činnost, která mi nepřijde jako něco, kvůli čemu bych řešil typ auta. Ono to taky může být tím, že když zmiňujete déšť a sníh, tak doma toto nemusím řešit vůbec a na mnoha místech, kam jedu taky ne (a ten zbytek prostě nevnímám jako cokoliv omezujícího).

                      Dítě do kupé nebývá žádná hrůza (kromě výšky, to jo, pokud je to hodně nízké), protože oproti 5D má takové auto výrazně delší přední dveře. Otrava je to akorát u aut, kde přední sedačka nemá paměť.

                    40. to je Vaše volba a nebudu Vám do toho mluvit. mě by zase nebetyčně rozčilovalo dělat rozborku/sborku zabahněného kočárku (tedy to už přes deset let nemusím), sundávat/nandávat zahrádku a rakev, vázat kola na střechu a radši jedu v krabici. pro potěšení při jízdě autem ve veřejném provozu na pozemních komunikací je tady výhled do krajiny, hudba, audioknihy a rozhovory se spolujezdci.

                    41. Lukas B.: to máte až takovou krabici, že se kola vejdou do kufru?

                      Všechna zmíněná potěšení jsou možná i v autě, se kterým je radost říznout zatáčku. A to si můžu užít pokaždé, když jedu sám (skoro pořád). Můžu 90% času jezdit nudnou krabicí se všemi nevýhodami pro jízdní vlastnosti a 10% času mít možnost věci dělat jednoduše nebo si (téměř) 100% času jízdu užívat a sem-tam holt musím nahodit tažné, abych odvezl kola nebo v zimě příčníky, abych odvezl lyže. Život je otázkou priorit.

                    42. no jasně. dělejte si jak je Vám libo.
                      krabici mám takovou, že se tam vejde 5 kusů bicyklů se sundanými předními koly napříč (mám tři děti). no a na 5 párů běžek, pět párů sjezdovek, tři snoubordy a nějaké ty skialpy se do žádné rozumné rakve nevejde.

                    43. Lukas B.: však dělám:-) OK, sundaná přední kola, to pak jo. A zimní sporty – rozumím, nemáme toho tolik (nejezdíme běžky ani skialpy, snb a lyže nejsou problém).

                    44. no a asi ještě ještě napíšeme ježíškovi o další páry běžek (asi vezmu s pokračujícím věkem a vývojem vybavení na milost klasiku, se skinama odpadá to alchymistické patlání s mázou, které mě svého času strašně otrávilo)

                    45. ještě k těm kupátkům – ty dlouhé dveře sice usnadní přístup na zadní sedadla, ale jen v případě, že je prostor kam je otevřít, což při příčném parkování není úplně pravidlem. dokonce někteří se loučí se svým snem mít kupátko, neboť jejich garáž jim při dlouhých dveří znemožňuje nastoupit do auta.

                    46. starter25: Tak to ste vobjevíl tepló vodu. Samo že dodávka je na převážení nákladu népraktičťéší, aj tá malá. A dokáď fagan neumí sám nastópit tak je furt enom náklad.
                      Do čeho jinýho než do dodávky dáte hluboké kočár nastojato? Ani do každýho SUV né, a do kombika do žádnýho.

                    47. Hluboký kočár na stojato – Chrysler Town and Country v pohodě (při zachování šesti míst.

                    48. LWG: Jasně, dyť vypadá jak dodávka. Kamoš má Mitsubishi Space Gear, neco podobnýho.

                    49. jizlivec: tady byla řeč o matkách, jestli se cítíte dotčen, měl byste se zamyslet nad svou identitou.

                      Jinak teda sedřenýho dědu z toho, že vozí děti autem jsem ještě neviděl, ale třeba jste vyjímečná kombinace člověka, který je na pokraji sil a přitom vozí děti denně po všech čertech. Zkuste taky někdy s těmi dětmi zůstat doma nebo zajít na procházku. Mohl jste si všimnout, že to nejcennější, co jím můžete věnovat, je Váš čas, ne cesta autem.

                    50. To už nie je ani chytanie sa slamky, ale skôr chytanie sa bublín na hladine. Potrebujem SUV, lebo dávam dieťa do sedačky! Keď už všetky nezmyselné argumenty pre SUV padli, čo tak rovno radšej povedať, že potrebuješ SUV preto, lebo si tým niečo vykompenzuješ. To je jediný argument, ktorý je uveriteľný.

                    51. Pathy: máš 100% pravdu: ja SUV nepotrebujem, ale mám ho rád, lebo si tým vykompenzujem svoju degenerovanú chrbticu…

                    52. SUV potřebuji proto, že ho chci. Líbí se mi. Už jen to, je dostačující argument.
                      No, a teď ty další, uchopitelnější:

                      1) SUV mi nahradí traktor. Jezdím s tím po lese, tahám klády. Díky redukční převodovce přelomím kubíkovou borovici jak nic, když se šprajcne.
                      2) SUV mnohem víc snese, než osobák – když jezdím po lese, tak větev která zaleze do podvozku zůstane někde zlomená a pak vypadne, normální auto bych zkurvil.
                      3) SUV dramaticky víc projede – když potřebuju zakrmit prasata, nebo jedu na ryby k řece, nezastaví mě koleje od traktoru
                      4) SUV toho hodně utáhne – mám na kouli 2,8t a to jen proto, že je tak homologovaná ta koule, auto by klidně dalo víc. Plaťák se dřevem jak nic
                      5) SUV je prostorné a pohodlné – když sklopím zadní sedačky a hodím tam matraci, vyspím se (ano, vím – tohle umí i kombíky)
                      6) SUV lépe zvládne nehodu, navzdory tomu, že se do ní díky horším jízdním vlastnostem snáze dostane. Postačí ovšem nejezdit jako kokot.

                      Suma sumárum, SUV mi naprosto vyhovuje a neměnil bych. Bohužel, stávající SUV dosluhuje (Pajero Sport 73kW z 1999). Protože jsem nenašel vhodnější alternativu, objednal jsem si nového Hiluxe – nakonec mě přesvědčil ten 2,8 motor z Land Cruiseru, který do toho začali dávat. Akorát teda bude až kdovíkdy v 2023. 1,5 roku čekat na auto je pěknej voser.

                    53. Childeater: Bude to znít bizarně, ale chybí ti tam bod – pohodlná jízda Prahou.
                      Pajero je teda spíš tank než klasické SUV, ale stálo za to.

                    54. starter25 11:03
                      jo, to je pravda – ty nízkotlaký balóny (1,8 bar) pěkně filtrujou ta malý otravný nerovnosti; kostky, koleje, šutry atd

                    55. Childeater: se zájmem jsem si přečetl, o kolik máte jiný lifestyle než já a na konci mě jen napadlo: chudák hilux. Asi bych neměl to srdce nové auto huntovat popsaným způsobem plus by se mi ještě o něco míň než dřív chtělo spát pod širákem (protože o spaní v autě tímto přijdete). Na tyhle věci bych spíš koupil zase něco ojetého (předpokládám, že Pajero od novoty nemáte, s ohledem na jeho věk). Ale za mě dobrá volba.

                    56. fatdwi 11:14
                      spaní v autě jsem bohužel odpískal.
                      Když jsem se podíval na trh s ojetinami (rozhodoval jsem se v 04/2022), tak mi to ekonomicky nedávalo smysl. Když jsem uvážil, že Toyota garantuje cenu kterou jsme si dohodli + nabídka financování formou 3/4 cash a poslední 1/4 tři roky bezúročné splátky po celou tu čekací dobu, takže inflace jde za nimi a ještě jsem dostal dvěstě slevu, nebylo moc co řešit.
                      Teď po pár měsících je situace jiná, žádnou slevu bych nedostal a kdoví jestli to financování jak píši výše.

                      PS: fungl nový auto za milion sto tisíc se budu určitě žinýrovat hned zničit v lese. Ale asi jen do prvního škrábance… :-) Anebo si koupím ještě čtyřkolku.

                    57. Childeater: souhlas a jak to popisujete, tak to dává smysl, mám v okolí víc lidí, kteří radši koupili nové než ojeté, protože ojetiny loni a začátkem letošního roku šly hodně nahoru. Protože tohle je nejspíš Vaše poslední nové auto (pokud tedy nečekáte, že za 5 let nadšeně vlítnete do lesa elektromobilem), tak bych ho spíš pošetřil a koupil čtyřkolku:-)

                    58. Pathy: už jste se byl podívat na CX-60? Osobně se na ni dost těším, i když se tam nějak ne a ne dostat. Tolik asi k mému důvodu, proč bych si SUV koupil – protože se mi to líbí. Vlastně netuším, proč mají lidi potřebu si to obhajovat, nota bene tak blbě. Jediný důvod, proč SUV nemám je jízda, která mě v tom nebaví a design, protože je velmi málo SUV, která se mi líbí. Pokud mě CX-60 chytne, možná bude první. Ale tak trochu čekám, že to zase bude podobně zábavné jako CX-5, v horším případě CR-V.

                      V tomto směru nerozumím ani kritice lidí, co SUV mají, že si tím něco kompenzují. Jednou jsem viděl (tak někdy v 90. letech) v TV pořad o udílení pornooskarů (fakt to aspoň tehdy existovalo). Vždycky si na to vzpomenu, když někdo mluví ve spojitosti s velkým autem o kompenzaci malého pinďoura, protože Rocco ani jiní borci tam fakt, ale fakt nepřijeli ve Smartech. Lezli tam převážně z velkých limuzín, úplně stejně jako jiní lidi, kteří na to prostě mají.

                      Mimochodem, s ohledem na délku šestky, co si kompenzujete Vy? Normálnímu sebevědomému člověku přece stačí fabia ;-)

                    59. Jestli ono to nebude o tom, že si „něco“ kompenzují ti, co na to SUV nemají, a tak mají potřebu rýpat do těch ostatních. I když… https://www.youtube.com/watch?v=6_MaV-YdrXk :D

                    60. Klasika :D presne jsem vedel, co to bude, nez jsem na ten odkaz kliknul

                    61. fatdwi: děkuji za dobře míněné rady, ale radši si to budu dělat podle svého…
                      Jinak doufám, že na pokraji svých sil vydržím ještě nějakou dobu a s dětmi se zabavím tak, jak nám to všem vyhovuje…

                    62. fatdwi: mně přijde, že tady je to samý liberál, podle kterého všichni máme dělat všechno tak, abychom nikoho „cizího“ neobtěžovali, ale jak se odchýlíte od jejich vidění světa, tak je to špatně, a jste najednou „špatně“.

                      „To nejcennější, co dítěti můžeš věnovat je Tvůj čas, ne cesta autem“ – to máš pravdu, ale otázka je k čemu to směřuje. Protože zatím co pro tebe je nejcennější věnovat mu svůj čas a jít s ním do lesa, jeho představa o tom co chce dělat je možná jít se podívat k sousedce na rybičky, nebo udělat si návštěvu zverimexu, protože tam mají andulky. Ergo v okamžiku, kdy dítě má svoji představu o vašeho společného času, a ty máš zase jinou představu o trávení vašeho společného času máte lehké dilema, protože máte dva krajní případy (bude po tvém/bude po jeho) až po mix (půjdeme na andulky a pak půjdeme do lesa), alternativně uplácení (půjdeme do lesa a dostaneš autíčko).

                      Svízel na tomhle všem je, že děti jsou různé (a my jsme taky byly ty děti, a měli jsme zase jinou výchovu). Když tak koukám po ostatních dětech, přijde mi, že holky snáz přesvědčíš, a kluci mají víc „vlastní hlavu“, a snaží se prostě si prosadit vlastní požadavky. Ale ve výsledku on se malej taky občas chová naprosto jinak v pondělí a ve středu. Já to třeba beru tak, že ať už děláme to co vymyslel táta, nebo to co vymyslel malý, ten čas s ním trávím tak jako tak. Xkrát jsem viděl, jak si lidi koupili lístek na Priglu do Veverské Bitýšky, aby měli „pěkný výlet s dětmi“, u Kozí horky se děcka nudily, u Sokoláku už byl řev, a výsledek byl nasrané nudící děti na parníku (protože hodinu čumět na přehradu je nebavilo), a u nich nasraní rodiče, kteří „s nimi trávili to nejcennější co měli“. Tak já třeba asi nemám motivaci tohle dělat. Prostě ho vezmu na Sokolák, a pak se ho klidně zeptám. Když bude chtít, jedeme dál, když ne, vystupujeme. Nemá cenu, abych kvůli své utkvělé myšlence o tom co budeme dělat lámal malého, a ve výsledku nám ten společný čas zkazil oběma.

                    63. Pathy: Tak počkej až budeš starší. Drtivá většina starších lidí, co mi zapadla na sedadlo spolujezdce promptně pronesla „tak odsud už nevystoupím“. A to je vpodstatě civilní kombík.

                    64. Karkulka: spíš mi přijde, že je to tady samý liberál, co si myslí, že může mít na všechno názor, ale jakmile má někdo názor na to, co dělá, tak je najednou snowflake co potřebuje, aby ostatní byli ticho. Když to nezvládáte, tak sem nepište a ničí názory Vás nebudou deprimovat.

                      Ve zbytku nechápu, co se mi snažíte říct, když se shodneme. Nikde jsem nepsal o tom, že cesta ke štěstí je přes trávení času způsobem, který dítě nebaví, nechápu, kde jste na to přišel a proč o tom tedy píšete.

                      A současně je dobré sledovat kontext, protože já odpovídal jizlivci, který mluvil o dětech 2 a 4 roky. Vaše dvouleté dítě fakt chtělo do Zverimexu a musel jste tedy pořád někde rajzovat autem, protože doma se s Vámi nudilo?

                    65. Mně vaše názory nedeprimují, jen mi přijde absurdní argumentovat, že to dělá s jedním dítětem blbě, protože kdyby měl dvě, tak to musí dělat jinak, ergo je lepší to teď změnit aby to dělal jako s dvěma dětma, i když to dítě vlastně nemá. Pokud vám přijde praktičtější mít dítě za sebou, v pohodě. Mně přijde lepší ho mít za spolujezdcem, protože při podélném parkování nechci dítě vytahovat „do silnice“. Ale jasně, mít dvě děti, asi bych ho raději taky vytahoval do silnice, aby druhé mohlo vystoupit na chodník samo.

                      Jak jste dospěl k tomu, že musím jezdit autem do Zverimexu netuším, stejně jako netuším jak jste dospěl k tomu, že kvůli pohodlí jsem otočil sedačku atd., tam se obávám že buď nepíšu dost srozumitelně, nebo vyvracíte něco, co nebylo napsáno. Jak

                      Ad ohýbání, jak jsem psal výš. Tam je to prostě otázka vaší výšky, výšky sedadla vašeho vozidla, a tam asi záleží jak to komu vyhovuje. Mít Aygo a 190 cm, asi by mě to sralo taky. Ale nemám (a navíc dnes už všechno trochu roste do výšky).

                    66. dneska jsem v malé dodávce vezl při sklopené zadní řadě nějaké ty dveře na provizorní zavření stavebního otvoru a pár beden ručního elektrického nářadí, jednu bednu stálého pohotovostního stavebně-strojního nářadí, nějaké to jídlo, basu piva, batoh s fuseklema, přibral jsem cestou dva objednané ovocné stromky, a když jsem se tři kilometry před cílem stavil na pile s truhlárnou domluvit nějaká ta okna, tak jsem navrch nabral necelý kubík dvoumetrových neomítaných prken, a jak jsem řešil jak je do zavazadlového prostoru dostat, tak jsem jednu tu dvacetikilovou bednu musel vyndat a posunout v nataženém předklonu – no povim, zlatý děti v sedačkách:).

                    67. „tak jsem jednu tu dvacetikilovou bednu musel vyndat a posunout v nataženém předklonu“

                      Žerty stranou – tohle NIKDY nedělej, je to opravdu nebezpečné…
                      Stokrát se nic nestane, a po stoprvé (nebo taky napoprvé) ta plotýnka rupne a ani se nezeptá, kolik ti je…

                    68. Karkulka: až dnes jsem si všiml, že jste odpovídal i výš, nějak se to v páteční diskusi ztratilo, když šly všechny příspěvky dolů. Donutil jste mě se zamyslet, protože mám nějaké názory na nějaké věci, dané především tím, kde jsem ty věci viděl. No a připadám si trochu blbě, protože když si čtu ten kontext u Vás (dítě v inkubátoru, další nebude), tak je vlastně Váš postoj pochopitelný a zesměšňování nezasloužil – tedy se omlouvám. Navíc v mnoha bodech se nakonec stejně shodnem. Hlavně, ať je synek zdravej!

                    69. Není proč se omlouvat, jednak to nemůžete vědět, jednak z hlediska konfigurace v autě by se u nás asi nic nezměnilo. Tedy pokud by nebylo druhé dítě, a pak by se to pochopitelně nějak změnilo (což je předpokládám ale standardní stav i u ostatních, kde se s dětmi pokračuje). Mně malej vyhovuje kde je, jednak ho tahám na chodník, můžu mu něco podat když jedu sám, nebo se na něj pootočit. A bonus – když s námi jede žena a oba usnou, aspoň mi nespí vedle sedící spolujezdec (což mi vadí, když jsem sám unavený).

                      Ono to spíš člověku posune „vnímání“. Vzato kolem a kolem, ten první týden kdy byl na neo jip to byl mazec, máš pomale strach se toho dotknout, protože nohy jsou tenčí jak tvůj malíček, a prsty nemají ani milimetr tloušťku (vlastně ani délku). A teď to máš přebalit, plínka na „šířku“ jak flastr, na kotník máš připevnit monitor tepu, a máš pocit, že ta led mu prosvěcuje kotník skrz (což vlastně fakt prosvěcovala). A to tam byl vzato kolem a kolem největší dítě, byly tam děcka co měly fakt ~500 gramů. A teď cvak, potkáš sousedku co se jí narodí tříkilové dítě které má po šestinedělí 7-8 kilo, a všichni říkají „jé ten je maličkej“ (a ty racionálně víš, že je to zhruba normální stav, a pak ti v paměti vyskočí ta fotka, kde je dítě zhruba stejně velké, jak ta chobotnice). Na druhou stranu, nemá DMO, nemá poškozené plíce (nevyvinuté plíce při porodu -> umělá ventilace), vlastně vzato kolem a kolem, sice ty první měsíce byly peklo, ale dítě z toho všeho vyšlo ok. Tedy bylo tam nějaké zakrvácení do mozku, ale zřejmě bez následků, respektive v tomhle věku to nikdo nedokáže říct.

                      Takový ty chrániče na rohy a tak, já bych to asi neodsuzoval, záleží jak máš gramlavé/divoké dítě, a ostré rohy na nábytku. Možná čím víc ho chráníš, tím bude zřejmě divočejší, zbrklejší a gramlavější (protože bude vědět, že se nic nestane), ale kamarádka má sedm kusů, a říkala že nějaké závislosti nepozorovala.

                    70. Karkulka: no právě, že když člověk neví, měl by s odsudky posečkat, až-pokud vědět bude. Řídím se tím v běžné komunikaci, na netu to přecejen funguje trochu jinak. Proto jste mě donutil se zamyslet.

                      Jsem rád, že tyto zážitky nemám, hlavně, že je malej v pohodě. Pokud jde o rohy, tak právě mám zkušenost z okolí, kde zdaleka nejvíc a nejhorších úrazů bylo v rodině, která měla všechno zakryté, ale děti našly poměrně vynalézavé způsoby, jak si docela slušně ublížit. Mohlo to být ale klidně tím, že jsou to prostě gramle. Nicméně teorie říká, že člověk má relativně konstatní averzi k riziku, takže vyšší bezpečnost = méně bezpečné chování (jezdím bez helmy opatrně, protože se bojím = s helmou budu jezdit víc jako prase, protože se mi přece nemůže nic stát). Takže si myslím, že ta spojitost tam bude.

              3. @fadtwi
                Tak on Ivan šel tomu štěstíčku naproti a ani se nepoutal, jak si matně vzpomínám.
                PseudoSUV Hyundai Kona jezdí za 15kWh/100km kromě dálnice a zimy běžně.
                Elektrocírkev při současných cenách elektřiny ztratila argument nízkých provozních nákladů, ale mají spoustu dalších.
                Vox populi v naší montovně je takový, že ani se slevou 500kKč jednu škráblou Konu nikdo nechce, sleva je ve 2.kole 550kKč, tak třeba se někdo obětuje.
                Budoucnost vidím stejně jako soudruh Lenin, sověty a elektrifikace a komunismus nastane vbrzku.

                1. Dachsmeister: to už nevím, pamatuju si jen ten kontrast, jak se furt psalo o bezpečnosti nové úžasné škodifky na zastaralé, pardon osvědčené platformě a najednou mrtvej národní hrdina, bummer.

                  Té spotřebě Kony nevěřím, protože i Tesla 3 žere v zimě 20, zatímco v létě 16. Jedině, že by Kona měla tepelné čerpadlo (Tesla 3 ho nemá), ale i tak bych aspoň 1-2 kWh navíc čekal. Možná máte uvědomělé uživatele, kteří se bojí, že nedojedou domů a jezdí navlečení jak na severní pól a topení nezapínají, to je taky cesta. Ale nebyla by pro mě, takže bych jezdil za víc.

                  Kona je teda navíc jedno z nejhnusnějších aut na silnici – neštve Vás, že děláte pro Hyundai, když Kia dělá mnohem hezčí auta, ač je to marketingově levnější brand? Nové e-Niro bych si klidně se slevou 550k vzal, Konu nevím, to bych asi nedal, navíc je to vzadu malé.

                  Co strašně rychle zestárlo je nový Tucson, ale tady už bych se při vhodné slevě asi ukecat nechal (na PHEV). Nejradši bych PHEV z Tucsonu v Xcee’du, to by bylo korejské auto, které bych si dovedl představit. Atmo PHEV co v tom je bude nejspíš bída, jel jsem s 1.6 atmo PHEV Capturem a ne, díky.

                  1. @fadtwi
                    Kona tepelné čerpadlo má, co se krásy týče počkejte příští rok na nástupce.
                    V jiných případech, Proceed, Sportage souhlasím s tím, že KIA je hezčí a lépe vybavená, ale Niro EV fakt z hlediska designu neeeeee.
                    PHEV je v Ceedu kombíku, ale nic pro mě, moc to nejede nad 100km/h.
                    Já bych si vybral Proceed s 2.0 T-GDi, ale bohužel to nejde.
                    Fastback i30 N má malý kufr a vzadu nad hlavou taky nic moc.
                    Tucson PHEV jede slušně, ale cena je přepálená.

                    1. Dachsmeister: Niro se mi nelíbilo to minulé, ale aktuální je fajn (líbí se mi třeba víc než zrovna Sportage, to mi přijde, že se okouká stejně rychle jako Tucson).

                      PHEV v Ceedu – jak píšu, je to atmo, jel jsem s tím, nechtěl bych to. Mít to pohon z Tucsonu, byla by to paráda (mě se Xceed líbí). Ale právě kvůli tomu pohonu bych Tucson se slevou 550k bral, to bysme se nejspíš dohodli:-) Konu fakt ne.

                      Proceed je pěknej, ale moc nechápu jeho smysl. Někde v kempu jsem viděl kufr, to je takové kombi-nekombi á la A-klasse, to taky zvenku vypadá jako kombík a kufr to má jak třídveřák. Chápu, že někomu imponuje, když se tomu říká „shooting brake“ a připadá si, že má něco extra, ale to je tak všechno (neříkám, že je to nutně málo).

                    2. to fatdwi:
                      Ta Sportage je svým designem rozhodně lepší než ten světelnej cirkus na předku co přinesl Tucson….na to se nedá dívat, vypadá to jak zadní strana kabiny mexickýho kamioňáka.
                      Pro děti bylo vždy nejlepší MPV, jenže ty už se pořádný nedělaj. S láskou vzpomínám na svojí FR-V, kde jsi na spolujezdce ani pomalu nedosáhl a vzadu se dalo bufetit….

                    3. misaka: jak říkám, podle mě se Sportage hodně rychle okouká, něco mi na tom přijde laciné a na efekt spíš než že by ten design měl nejakou dobu přežít. Na Tucsonu se shodnem – nikdy sem i vyloženě nelíbil, ale zpočátku jsem si říkal „hmm, docela zajímavé“. Dnes si říkám „10 let stary otuněný auto“.

                      FR-V – no, myslím, že jste přemožen nostalgií, protože ano, ke spolujezdci to byl kilometr (když bereme spolujezdce vpravo a ne uprostřed, pak to bylo hodně jak ve špičce v metru), ale člověk byl pořád nalepený na dveřích, což mi moc nevyhovovalo.

                    4. to Dachsmeister:
                      dotaz – co ten bujón (Bayon) – to má být jako náhražka za ix20? Probůh v čem? Vysvětlili to nějak interně?

              4. Co máte proti SUV? Jaké furt nevýhody? Někdo Vám proti vůli vnutil SUV a vy jste strašně trpěl nebo se Vám stalo nějaké jiné příkoří od majitele SUV?
                Tyhle řeči o tom, že majitelé SUV je nepotřebují, neuvědomují si jejich nevýhody a nějak si musí obhajovat pořízení toho auta jsou tak… blbé, že mám pocit, že pán je taky nějaký ten… dobroser a aktivista.

                1. D: proti SUV nemám vůbec nic, umíte číst? Píšu, že tento trend s přechodem na baterky odezní, více moje odpověď výše uživateli SatanOkkY.

                  1. to je otázka. co se týká jízdních vlastností, tak suv je odpověď trhu na vývoj „normálních“ aut, kdy je přesun pohonu zezadu dopředu (je to levnější a míň to překáží) a snížení světlé výšky (méně to žere) způsobil nepoužitelnost normálních aut na polňačkách s vyjetými kolejemi a v kopcích – tam kde projel žigulík nebo stodvacítka (a tomu odpovídající „západní“ osobák), tam dnešní normální auto trpí nebo neprojede.

                    1. Lukas B.: jenže tam většina lidí už dnes nepotřebuje jezdit. I ve spoustě chatových oblastí je příjezd neporovnatelný s dobou před 30 lety. Kdo to bude i nadále vyžadovat, ten si to SUV koupí, ale klidně se vsadím, že bude-li přechod na BEV dokonán, podíl SUV na prodejích významně klesne a stejně tak se změní nabídka automobilek adekvátním směrem.

                      Jediné, co to může zvrátit je změna baterek, např. za solid state. Potom se nic nezmění, protože nabíjení přestane být problém, tím pádem nebude problém ani spotřeba a jedeme dál, 3-5 kWh na 100 km nikoho zajímat nebude, stejně jako dnes majitele SUV netrápí 1-2 litry navíc.

                    2. já o suv vážně uvažuji (můj příjezd je poměrně divoký, minulou zimu jsem nandaval řetězy více než 50x). z mého pohledu je ovšem ideální suv prodloužený transportér syncro – vejde se do něj hodně kol a hodně lyží a při troše snahy i hodně kajaků.

                    3. Lukas B.: pokud tam vyjedete s řetězy, pak nepotřebujete SUV, ale 4×4. Nasazovat řetězy 50x je ale přesně ta situace, kdy bych něco takového už dávno měl. Jenže já to nijak nevyužiju, na horách není problém, protože cesta na parkoviště je obvykle v pohodě, doma je problém jednou za pár let a tak jsem po nějakých 3-4 letech s 4×4 sáhl zase po FWD. Kdybych ale jezdil častěji na chatu (kde to taky někdy bez řetězů nejde), viděl bych to jinak, to bych na tom byl jak Vy, s tím rozdílem, že tady není obvykle taková zima, abych to stihl 50x, ale určitě bych si za zimu párkrát zanadával. Takto nadávám jednou za pár let:-)

                2. Hodně chodců má s SUV problém:
                  Pokud je majitel pablb, a zaparkuje těsně před přechodem, seš menší postavy, dítě, nedejbože maminka tlačící kočárek, bývá to docela rébus.
                  Další věc je oční kontakt při přecházení vozovky. Při obvyklém pražském SUV řidiči: Nad volantem vyčuhují pouze očička a temeno blondýnky chodci čekají, dokud SUV zcela nezastaví. Za SUV se pak sestaví kolona, benzín se pálí, spojky a brzdy se brousí, exhalace rostou. Při rozjezdu takového blonďatého SUV, to je jako zetor s vlečkou hnoje. Prostě smutek a zmar. Přitom při běžném vozidle by chodec navázal oční kontakt „řidič o mě ví a včas ubere“, vyrazil do přechodu, a proběhl vozovku bez úplného zablokování všech vozidel.

                  …efekt vyděšených chodců poznávám, když nedopatřením musím jet velkým autem. Nás přehlédnout nelze. Už z dálky vidím jak chodec u přechodu/na přechodu/ tančí, stihnu/nestihnu. Ubírám, podřazuju, vzduch syčí, v kvaltkisně mi duní. A stejně ten chodec nevyrazí, dokud to úplně nezahamtnu, nezasyčím a pak se znovu rozjet aby o párset metrů dál ta samá situace.
                  To jsou pak emise, imise a spotřeba.

                  1. Oční kontakt s řidičem a „řidič o mě ví a včas ubere“? OMG. Chodec z dálky toho řidiče sotva vidí, natož jeho oči a zblízka fakt nebude riskovat, jestli mu tu přednost na přechodu chce dát nebo ne.

                    Pro chodce je nejbezpečnější počkat, až to auto zastaví a pak teprv na ten přechod vlézt. Lézt před jedoucí auto, to je volná vstupenka do nemocnice, v lepším případě.

      3. na bumbě sem čtvrt hodiny dyž tankuju několik stovek litrů, ne 7 :D

  4. řešením mobility v dobách elektrické chudoby je bicykl. ale ne jen tak ledajaký. klasickému bicyklu jsou právem vytýkány v zásadě čtyři věci:
    1. jízda je namáhavá a po namáhavé jízdě bez možnosti převlečení a vysprchování je jezdec zpocený a smradlavý
    2. na kole je jezdec špatně chráněn před povětrnostními vlivy (zima, déšť, bláto, prach)
    3. omezená rychlost a omezený akční rádius.
    4. omezená pasivní bezpečnost a s tou aktivní to také není nic moc.
    první dva body jsou řešitelné, ty druhé dva jsou holt defaultní vlastností dopravního prostředku a nic nenaděláme – tedy je to použitelné na každodenní vzdálenosti do dvaceti kilometrů a ideálně po vyhrazených komunikacích.

    řešením je kapotovaná silniční elektrická tříkolka/čtyřkolka.
    reálné je šlapáním na rotopedové nabíječce nabít baterii elektrokola (500 Wh je už velmi solidní kapacita), na nějaký příměstský každodenní dojezd by stačila možná třetina. část energie schlamstne převýšení, část odpory stroje a část odpor vzduchu.
    z hlediska předpisů je kolem i lehokolo. na něj se ovšem blbě nasedá a blbě vysedá. tříkolka se šlapacím pohonem je zrovna tak kolo (tedy tříkolka pro dospělé, ne dětská hračka). stejnou logikou je kolo i elektrická tříkolka splňující limit pohonu pro elektrokolo. kapotované lehokolo je furt kolo (a kapotáž paradoxně moc nezvyšuje odpor vzduchu – sice chybí díry v čelní ploše, ale koeficient odporu dramaticky klesne, takže nula od nuly pojde).

    takže svištíme po cyklostezce rychlostí 25km/h, nemáme žádnou registrační značku nebo technickou kontrolu, sedíme ve společenském oděvu pololeže v křesle, lehce hýbeme nohama a žene nás energie z baterie (kterou jsme večer při filmu nabili na rotopedu), chrání nás plachta na rámu nebo samonosná skořepina, a stabilitu při rozjezdu zajišťuje dvou až třístopost stroje.

    nevýhodou ovšem je, že se nemůžeme do zatáček naklánět a máme docela zoufalý rejd. dále se ta mrcha nevejde do výtahu a blbě se nosí po schodech, na standardní parkovací místo pro automobil se vejde přibližně šest takových vehiklů. no a nikdo to nevyrábí.

    tak a sežerte mě :)

    1. Takže v podstatě takový elektrický velorex. Možná trochu menší pro jednoho, ale může se dělat i luxusní pro dva.

      1. a tohle může být už luxusní auto pro managery nové zelenosocialistické EU. ;)
        https://electrek.co/2021/09/18/awesomely-weird-alibaba-electric-vehicle-of-the-week-tiny-one-seater-electric-car/

        1. ten elektrický velorex zapadající do legislativní kolonky „jízdní kolo“ je za okrajové podmínky domácí nabíjení na rotopedu smysluplnější než nějaká kadibudka – ta kadibudka má odpor vzduchu jak kráva (obrovská čelní plocha a Cx jako americká lednice), bude výrazně těžší, kola budou mít mnohem větší valivý odpor a kadibudka tedy bude žrát výrazně víc Wh/km – ostatně má skoro 2 kWh baterii, to doma u večerního filmu nenašlapete.

          1. Vcera v Deggendorfu vystavovala nejaka ceska firma takovou elektrickou nakupni tasku. Kola to melo jak z kolobrndy, coz v Nemecku muze vyhovovat, ale na ceskych silnicich…? Hmmm… nevim nevim.

            1. to záleží, jestli tomu dáte aktivní odpružení a jaké balony nazujete. třeba fat tříkolka od azubu https://azub.eu/cs/lehokola-a-lezate-trikolky/trikolky/ zvládne jakékoli kočičí hlavy. elektroset je k dispozici a jediné co zbývá je nějak dobastlit skládací karoserii – já bych na první dobrou použil princip osvědčený u stanu gemma.

              1. Jebte na celé šľapacie či inak pomaly pohyblivé trojkolky.
                Má to Nevýhodu dvojstopého vozidla – šírka. Neprepletieš sa kolónou dopredu, ani k semafórom ako na bicykli. A zároveň to má nevýhodu nekrytého vozidla – chčije na teba, sneží ti za krk. Má to tri kolesá – vyšší valivý odpor. A ak si pomalší ako premávka tak si najviac ohrozený, lebo ťa potrebuje každý obehnúť.
                Jediná výhoda je lepšia stabilita ako bicykel.

                Dokonca sa poriadne nepresadzujú ani motorizované trojkolky – Piaggo MP3, Yamaha Triker, CanAm Spyder….

                1. nejefektivnější pohyb po hladkém asfaltu je na jednostopém lehokole – jsou minimalizovány odpory jízdní i aerodynamické – ale nastupování a vystupování je vyšší škola cirkusácká pro rovnováhu, a takový plynulý nikoho nezdržující rozjezd na semaforu zvládá i po nácviku málokdo. tříkolka tohle řeší, ale je něco za něco.
                  na lehokole se nikdo kolonou neproplete, protože to má příliš velký rozvor a je to neohrabané – bez ohledu zda to má jednu, dvě nebo tři stopy.

                  motorizované trojkolky jsou mrtvé téma především proto, že mají vše co čtyřstopá vozidla (motor, převodovku, řízení, nádrž, karoserii) a nepřinášejí nic navíc (a úspora že chybí jedno kolo ze čtyř je marginální)

                  1. Lukas B.
                    19.10.2022 v 12:08

                    nebyly trojkolky vodjakživa pro ty, co už byli moc staří nebo tlustí, aby dokázali jet na normálním čopru, ale furt si chceli hrát na motorkáre?

                    1. čoprařský tříkolky jsou samozřejmě ptákovina. ještě víc pitomá než čopr (a to je co říci).
                      užitkový tříkolky (takové ty italské potvory pro zelináře, třeba advento maxi od agrozetu) smysl mají, protože to při nakládce stojí samo a nekácí se a dá se nakládat mrkev a kapusta obouruč, nikdo u toho nehledá rychlost jízdy a jezdí se tím pár kilometrů na trh. a tříkolky co mají smysl na silnici (ať už na benzín, na elektriku nebo na sádlo) mají dvě kola vepředu (bo řízení je jednodušší, levnější a méně náročné na údržbu než diferenciál, a nahradit diferenciál volnoběžkami má smysl u bubnové nebo lištové sekačky, ale ne u dopravního prostředku, a pohon jednoho zadního kola řetězem je to nejjednodušší a nejosvědčenější řešení u kola i motorky)

                2. SatanOkkY: „Dokonca sa poriadne nepresadzujú ani motorizované trojkolky – Piaggo MP3, Yamaha Triker, CanAm Spyder….“
                  Tady si osobně myslím, že je na vině poměrně komplikovaná přední náprava s naklápěcím systémem. Upřímně, taky bych to doma nechtěl, i když je to asi stabilní a nepotřebuju na to řidičák na motorku. Jednoduchá vidlice s jedním kolem je vizuálně i technicky krásná, jednoduchá a vyřešená věc, na tom se nemá co pokazit.
                  Šířka takové trojkolky je další věc, i když mi nepřišlo, že by takové Piaggio bylo o moc širší než klasická silniční motorka. To bude asi spíš o individuálním vnímání rozměrů a jejich hranic.

                  1. Tak je pravda, že u motorky sú najširšie riadidlá resp. spätné zrkadlá. U cestovných motoriek či veľkých cestných endúr to môžu byť bočné kufre – tie sú ale ako doplnková výbava. Ale CanAm Spyder je široký ako starý Mini Cooper – tu už tu šírku neojebeš. Ale to ani u klasického triku.
                    Ale ak sa nemýlim tak aj Piaggo MP3 už je mimo tú 125ccm kategóriu čo môžeš jazdiť na B-čkový vodičák v niektorých krajinách.
                    A dôvod nerozšírenia týchto „trojkoliek“ je istotne aj komplikovaná predná vidla a celé zavesenie + samozrejme vysoká cena. Ale na toto doplatila aj Bimota či iný výrobcovia, ktorí chceli na motorke uchytiť predné koleso pomocou kyvnej vidlice.

        2. Do toho se jeste nastupuje, nebo se to uz jen oblika?

        3. A tohle už bude na úrovni rolls-royce: https://www.elblesk.cz/elblesk-tiger/
          Skoro třista papírů za čínskou plastovou okapotovanou čtyřkolku s tristními parametry dojezdu a rychlosti je dost brutus.

          1. Co bys neudělal pro záchranu planety.

      2. No, jak píšete. 1+2 jsou řešitelné, 3 a 4 jsou v podstatě dané tím, odkud a kam jezdíte (ie sice „nevyřešíte“ pasivní ani aktivní bezpečnost, ale bydlíte-li tak, že na silnici nemusíte, pak je to pro vás vyřešené, jen to jaksi nejde přenést na někoho, kdo bydlí a dojíždí „špatně“). Za mě jako člověka na kole jezdícího tam chybí podstatná 5: problém s nákupem. Pokud nebydlíte ve městě ale na dědině kus od města kam dojíždíte, cesta na kole znamená být odkázaný na to co dokážete vzít na kole, místní obchody (svízel u malých dědin je, že ty prostě po návratu domů nestihnete), alternativně Rohlík. Přesně z toho důvodu jsem odepsal i myšlenku na jednu z mála elektrických cest co mi dává smysl – elektroskútr. Že to nejede „moc rychle“ je nepříjemné, ale holt bych se nesral na dálnici a na okresku jen v nejnutnějším případě. Ale pokud máte prostor „jen“ na integrální helmu, tak tam dáte 2 kila brambor, kilo cibule, a jste v hajzlu.

        U toho velorexu moc nevím ty možnosti. Tady pán jezdí v takovém minivozítku, je to jak jednomístné auto, ale… furt by si ten nákup musel dát na klín.

        1. Šlo by to aj s nákupom, ale chce to plánovať. A navyše to chce aj jedno auto (veľké):
          Nákup raz do týždňa – napr. v nedeľu. V sobotu si naplánuješ čo budeš jesť celý týždeň a v nedeľu to buď skočíš nakúpiť naraz sám, alebo vezmeš aj rodinu a urobíte si výlet do nákupného centra…….A pečivo si buď upečieš sám, alebo to už toľko dokúpiš aj na tom bicykli.
          Ono celkovo nákup a jednostopé vozidlo je problém. Na motorke nemá každý bočné kufre a top-case ako na cestovnej mašine. Klasický skúter ma síce kopec miesta pod sedadlom, ale bedňu piva tam aj tak nedáš. No a bicykel a postranné tašky plus batoh – ťahaj to napr. tých 20 kilometrov domov zvlnenou krajinou…..

          1. Já se za ten půlrok soužití s čínským „maxiskútrem“ naučil využívat prostor pod sedlem do posledního záhybu. Občas je to sokoban, ale vleze se tam docela dost věcí, jen to nesmí mít velké a neskladné obaly. Větší krabice přivazuju gumicukem na sedlo za sebe, už jsem takhle převážel třeba rozměrnější díly na auto. Ale ono se hodí mít ten box na nosiči za sedlem, tam se toho taky dost vejde a je to přístupnější.

            1. Logicky to řeším přesně jak popisuje Satan – jednou týdně autem, zbytek týdne buď HO (a „drobné“ nákupy v dědině – pekárna, řezník), nebo kolo, a beru z Brna jen drobnosti typu chleba, rohlíky na další den. Plus když jedu autem, dám si v práci do ledničky rovnou snídani i na ten den s kolem.

              U toho skútru jsem spíš řešil problémy typu „kilovka masa z Lídlu“. Pokud je to takový ten zavakuovaný špalek krkovice/krůtí prsa/whatever, tak je to skladné. Pokud je to „krabice“, tak se to tam prostě nevejde. A kupovat si elektroskútr/elektromotorku, abych měl dva dopravní prostředky v podstatě se stejnou nevýhodou, to mi přijde trochu na palici. Na tom kole aspoň spálím něco tuku, u té motorky ani to ne. I když pravda potkávám cestou sem tam elektrokola, a asi to i chápu, když na tom nesedí dvacetiletej cipísek. Jenže ti nejezdí na elektrokole, ti mají rovnou onewheel, nebo „elektrokoloběžku“ (což je de fakto skútr na stojáka, protože odrážet se na tom nedá)

              1. Na skútr se dá pořídit kufr dozadu a může mít objem i 50 litrů. Osobně mám 40 litrů a vejde se tam opravdu hodně. U několikrát jsem převezl i krabici co se do toho kufru nevešla, prostě jsem kurf nezavřel, ale jen přivřel a krabici pojistil gumicukem nebo izolepou. Odvezl jsem na skútru krabici UTP kabelu (cca 50x50x20cm), na kolenou. Odvezl jsem na skútru i 2m tyč, postavenou na podlážku a drženou koleny. Tedy na kratší vzálenost lze převést až neuvěřitelné věci. Na delší vzdálenost s kufrem pod sebou a za sebou lze bez problémů odvést 60-80 litrů věcí. Lze si vzít i batoh. Pokud tedy člověk vozí do práce jen sebe a po cestě domů se občas staví někde něco koupit, ve většině případů stačí skútr netřeba tahat auto.

                Celkově peníze člověk skútrem neušetří, auto pořád potřebuje, ale v závislosti na trase a provozu může ušetřit hodně času a někdy nervů.

                1. Vcera jsem krome nakupu a deky vezl jeste dva balicky velikosti krabice od bot a krabici s fukarem na listi – ten jsem teda mel az po bradu a pridrzoval jsem ho kolenama, ale fakt se da odvezt dost veci :)

                  1. zrusavpt: Ale kam se hrabeme na Čínu nebo Indii. Co ti lidi tam jsou schopní naložit a odvozit na skútru s motorem obvykle o objemu kolem stovky kubíků, to už mi hlava nebere. Pětičlenná rodina i s jejich taškami, krabicemi a balíky, horu bambusových tyček, půl lánu balíků sena… Nechápu, jak to může ten prskolet vydržet a nerozpadnout se hned po rozjezdu.

                    1. To je efektivita dopravy bez zbytečné dopravní buzerace:-D.

                    2. Tohle mě taky dost pobavilo :-DDD

                      https://ibb.co/pQMjhhH

        2. Vzal bych v úvahu ještě přívěsný vozík za kolo. Tam lze naskládat leccos. Nebo vyloženě nákladní (Elektro)kolo

        3. Na muj elektroskutr se da namontovat nosic (pripadne kufr) dozadu, nosic dopredu na riditka, a jeste ma hacek na nakupni tasku mezi nohama. Predni nosic nemam, to mi pro me potreby prijde zbytecne, ale v kufru a v tasce mezi nohama odvezu celkem slusne velkej nakup – urcite vikendovej nakup pro dva a nejake to kocici zradlo.

        4. Na internetu jsou mraky jiho/východoasijských fotografií na téma „převážení nákladů pomocí bicyklu“…
          Většina z nich tvrdě atakuje fyzikální zákony a hravě překonává evropanskou představivost…

          1. Osobně jsem viděl cyklistu s rámem dřevené postele připevněné napříč na nosiči a potom v té chvíli vedené kolo se 4 nebo 6 trsy banánů, ale tam možná bylo použito jen jako kára. Obojí Vých. Afrika.

            1. Jako náctiletý jsem převezl na kole stěžeň pro plachetnici dlouhý 5,5 metru. Někdo mě na něj ve skladu stoupnul a naštípl ho. Po opravě doma bylo třeba ho dovést do loděnice 3km vzdálené zpět. Naštěstí nebyl velký provoz.

          2. viděl sem kdysi před lety kmen stropu osazenej motorem vzadu a řidítkama vpředu, a na tom sedělo dobrýho půltuctu pasažérů, ale nemůžu to teď najít

            taková motolimuzína?

            1. Davno sa vyrabali take motorky, tusim 4miestne len si zaboha neviem spomenut na nazov, malo to nieco s Cechami.

              1. Böhmerland alias Čechie, ale boli len trojsedadlové*…

                *Čiže vo Vietname a Indii pre +/- tucet pasažierov…

    2. Lukas B.: přidal bych další nevýhody takového stroje a to je kapacita osob (vážně tohle mít doma pro každého člena domácnosti a když člověk pojede někam společně, tak jak retardi každý ve svém? Tohle není vyjížďka na kole, ale řešení dopravní obslužnosti), nehledě na náklad.

      Řešení je nevymýšlet řešení, ale nechat to na trhu. Auto taky nikdo nevymýšlel kvůli dotacím a nikdo nikomu nezakazoval mít koně. Bohužel, tohle je to poslední, co rudozelené zrůdy v bruseli chtějí.

      1. pro šestičlennou rodinu potřebujete pro pět tříkolek jedno parkovací místo pro auto – když vycházím z rozměrů tříkolek od Azubu. a elktrokit k tomu je nabízen a kapotáž zvládne každý, kdo někdy asistoval při domácké výrobě laminátové kanoe.

        já to neprosazuji, já to beru jako zábavné intelektuální cvičení. taktéž bych to v praxi nejradši nechal na trhu.

        1. Lukas B.: taky na to potřebujete peněz jak na slušné auto střední třídy, prostě nesmysl (Azub se za své ceny stydí, což je ale pochopitelné, v nějakém testu jsem našel 110k). Domácí laminátovou kánoi jsem nevyráběl a nemyslím, že okapotovat po domácku zrovna tohle bude kdovíjaká pohoda. Ale v případě poptávky určitě nějaký kit Azub za lidových 99990 kč nabídne, o tom nepochybuju.

          Jako intelektuální cvičení je to dobré pro jednotlivce, ale jinak to nedává smysl. Za cenu 5 azubů plus kapotáže vnímám jako lepší řešení FVE na střechu, nejlevnější BEV do garáže a na zimu být připraven chodit pěšky nebo jezdit MHD (bude-li jezdit).

          1. nejsme ve při. cena těhle víceméně na zakázku stavěnejch srandiček je násobkem ceny sériového bicyklu, úplně stejně, jako když si kupujete cokoli jiného malosériového.

          2. Neviem či sa mi to len zdalo ale v tom videu je vidno ako neprirodzene je ohnutá noha v hornej pedálovej polohe – strašne zalomená a príliš blízko tela.
            Jo a za 4400 Eur už máš 125ccm Honda skúter na vodičák typu B.

            1. SatanOkkY: Honda skůtr má ale drobnou nevýhodu v tom, že na něm nejde jet, když není benzín :-) Tady jsme u úvah, jak být mobilní v případě selhání systému, tedy svépomocí. Jedna možnost je šlapat a mít příšlap, druhá možnost je mít FVE.

              Bohužel, dobu levné FVE s výkonem 50 kWh a bateriového úložiště na 300 kWh jsem propásl, takže tady vymýšlíme blbosti:-)

              1. Tak to potom pardón. Prehliadol som potrebu mobility nezávislej na externom zdroji.
                Ak ide teda o stroj do post-apokalyptickej budúcnosti tak to potom môže byť aj tá česká trojkolka, alebo trojkolesový bicykel. Ale v dnešných „skvelých časoch“………

              2. Benzín (nebo jeho více či méně použitelná náhrada do klasických spalovacích motorů) bude vždycky, aspoň podle zkušeností z minulých válek, a navíc má obrovskou výhodu – lze ho při dodržení určitých pravidel dlouhodobě skladovat. Sám uvažuju nad nějakou nádrží, kde bych měl pro nouzové použití nějakých 300 litrů benzínu. Pro případ, že by bylo zapotřebí rychle zdrhnout, pak stačí natankovat z nádrže plnou a ujet.

    3. No tak před hodinou jsem na tříkolce tedy se spalovacím motorem. 2. kola vepředu tak na 30.cm, cože? A měl jsem dojem že si rozbije hubu když už couval od zdi a když se to snažil vytočit jak na „kruháči a nic bych nedal za to že z toho stejně brzo spadne když ztratí cit používat rovnováhu což je skoro jasný.

    4. @Lukas B. (19.10.2022 v 9:53) —— kapotovaná elektrická?? Naprostá blbost.

      nabíjení baterií je ztrátové, člověk negeneruje tolik energie, aby si mohl dovolit něco ztrácet. I to nejlepší cyklistické dynamo v náboji, které stojí více než celé kolo ze supermarketu, vám udělá dost energie tak na nabíjení telefonu a led světlo. Cokoli, co generuje energie více, vás vysílí, a počítám že transport na kole není váš main quest, ani nechcete po práci doma relaxovat na mašině, která vás fyzicky zničí. Tj. generovat energii dynamem jako hlavní smysl jízdy na kole je totální blbost.

      ochrana před vlivy se nedělá kapotou (panebože!), ale kombinézou. Guma, goráč atp. kupř.
      https://www.topontrail.cz/p/dirtlej-dirtsuit-core-edition-steel-blue

      1. když se chráníte před vlivy kombinézou, tak dojedete na obchodní jednání a svlékáte se někde na parkovišti a děláte vostudu, a na křižovatkách se potíte jak prase. z kapotáže vylezete, rozevřete deštník srovnáte si kravatu a kráčíte k recepci. z tohoto důvodu otevřené automobily v našem klimatickém pásmu prakticky nikdo nepoužívá celoročně, jen v létě a při dobré předpopvědi.

        ztráty nabíjení i vybíjení samozřejmě jsou. u malých baterií (ta zhruba půlkilowatthodina) jsou ovšem baterie na dvě chmátnutí odpojitelné a přenosné a tedy teoreticky dává smysl i dvě baterie obden a fotovoltaika.

        1. Já bych chtěla to elektroauto, které kdysi prodával sir Clive Sinclair. Ten, co je známý výrobou 8bitového počítače ZX Spectrum.

      2. Ta kombinéza nemá gumu dole, aby si si to dal pod topánku a aby sa ti to nevyťahovalo nad topánku. A navyše ak je to vode odolné tak sa pri výkone budeš v tom pariť – ani najlepší GoreTex neodvetrá všetku paru od tela.

        1. @Lukas B.
          @SatanOkkY

          bavíme se o krizi/ekonomické chudobě, ok? Dojíždění na obchodní jednání budou v této hypotetické době omezena. Být špinavý a smrdutý bude fungovat jako dobré mimikry, zářivá metalíza a srovnaná kratava budou budit zájem ;) Neříkám že vaše argumenty jsou zcela mimo a něco z nich není trefné, ale spíše to na mne působí, že si chcete koupit kapotovaný kolo a hledáte nějaký racionální argument, čím toto rozhodnutí podepřít před tíhou manželčiných otázek. Pokud to chcete, prostě to kupte, a jestli bude žvanit, je to kráva!, ale jak říkám, pro použití v chudých podmínkách to vidím spíše jako problematické.

          Proti nabíjení baterií fotovoltaikou nic nemám, reagoval jsem jen na jejich nabíjení lidskou silou.

          Uvedenou kombinézu nemám, znám ji jen z doporučení známého. Jak se chovají tyto konkrétní nohavice nevím. V případě zimních kotníkových bot se to stáhne přes boty tím sucháčem a není problém. V případě letních asi problém může nastat a pak máte mokré fusky, nebo použijete návlek na boty, anebo nepromokavé fusky. Tak či tak, absence gumy je řešitelná. Co se týče ježdění/chození v lib. nepromoku je třeba to umět. Znáte systém vrstvení hader, savé triko odvádí pot do svetýrku a tak dále, a hlavní ochrana je vnější bunda, která vás chrání před živly. Ale vězte, že třeba bikeři co jezdí za polárním kruhem ultramaratony používají opačný systém, aby šetřili vodu a hadry. Protože to propocené triko první vrstvy bude moci vyměnit za 14 dní. Takže tito tu nejvíce nepropustnou věc dávají na tělo, aby co nejrychleji věděli, že se potí a musí ubrat, protože vody je málo a rozhodně nepotřebují propocené triko. Ano, na obchodní jednání toto není ideální, po týdnu to musí být solidní smrad, ale shodou okolností na aljašce je těch jednání celkem málo. Hlavní poselství ke goráči různým gumákům apod. pokud se nechceš potit, musíš prostě vzhledem k teplotě makat jen tak, aby ses nemusel ochlazovat potem. Tj. v tropických podmínkách apod prostě mokrej budeš. Schluss. U nás fakt bejt mokrej nemusíš.

          1. já lehokolo nechci kupovat a už vůbec ne kapotované, já to beru jako takové intelektuální cvičení a vymýšlení kravin. mě vyhovuje klasické „zábradlí“, postaru rover.

            odpařovací bariéra; to je poměrně odporná a překvapivě funkční věc do suchého mrazu, na tělo tenké triko, a přes to něco nepropro, a případně čas od času to tenké mokré triko vyměnit za druhé usušené někde na batohu. nebo neprodyšná vložka do spacáku, to je zase moc fajn při noclehu bez přístřešku a mrholení, kdy je spacák zvenku proti dešti chráněn žďárákem. spacák se totiž za pochodu i za noci suší docela blbě.

            1. zkušenost s vložkou do spacáku je?
              protože spacák+ždárák to je jako se v tom spacáku vykoupat.

              1. je. je to echt nepříjemné, ale funguje to (pár dní, déle jsem to osobně nezkoušel), a je to prakticky jediná možnost jak mít aspoň trochu hřejivý spacák při nějakém vícedenním pochodu při mrholení a bez přístřešku. žďárák nepustí vodu do spacáku zvenku, odpařovací bariéra zevnitř. chce to také spát ukázněně, nechrout se a umět nedávat obličej dovnitř do spacáku.

                1. @Lukas B.
                  ve žďáráku jsem spal, i v brutální bouřce, kdy jsem musel dejchat 2cm dírkou a moc se teda nevyspal. Spal jsem i v totálně mokrým spacáku v goretexovej hadrech, abych se bránil před vlhkostí spacáku (překvapivě horké a překvapivě v pohodě). Všechno toto spaní je přesně tím, jak spát člověk ideálně nechce, ale pár dní proč ne. Ale nevím co znamená „echt nepříjemné“ v tomto kontextu… Psal jste to pro někoho, kdo ve žďáráku nikdy nespal a srovnává to matrací s línou pěnou, anebo je tam nějaký nový level diskomfortu i ve srovnání s mokrým spacákem, o kterém nevím? Kam až ta králičí nora vede? Čím přesně je to echt nepříjemné?

                  1. trošku je v tom pocit jako být podroben vodoléčbě dle Priessnitze. jako když přijdete zmoklej zvenku a nepřevléknete se do suchého, ale přes mokré tričko se zabalíte do igelitu a pak do deky z velbloudí srsti. samozřejmě je to lepší než mrznout.

  5. Jen to trochu opravím/vylepším. Sedadla s „dírou“ existují (i) na našem trhu minimálně 15 let. (Patrně i dříve, ale to jsem tuto problematiku vzhledem dostupným financím nemusel řešit). Totéž co se týká možnosti koupit si sedlo podle velikosti pánve. Není to nic nového. Ale chápu, že anti-cyklistický humor je nutno z něčeho uplést.

    Co se týče fantazií používání kinetických generátorů/dynama/alternátorů v nouzi. Toto je opakující se téma, kdy totálně naivní, leč znuděná populace generuje fantastické plány, co bude dělat, až bude totální krize(která je z nudy vytrhne). Měl jsem učitelku angličtiny, která upletla plán, že v krizi prchne do lesa a bude se živit výrobou marmelády :D Ale zpět. Nemyslím, že myšlenka kinetických generátorů je zcela mylná. V krizi se opravdu ženská část populace bude s to zaopatřit šlapáním, a krom toho bude moci i prodat dynamo.

    Naivní část mužské populace se může podívat(viz video níže), jak moc je potřeba si zašlapat, aby si opekla toust, a tím je diskuse myslím vyřešena. Fantazie, že průměrný člověk vydrží člampat 100W po 3 hodiny jsou k smíchu. Dávám mu 3 minuty a týdenní rekonvalescenci. A to se vůbec nebavíme o tom, jak vypadá výkonnostní jízda na kole s hladem.

    https://www.youtube.com/watch?v=S4O5voOCqAQ

    1. Za danej situácie opekať toust elektrinou je maximálny nezmysel. Ak by bol zároveň nedostatok aj všetkých bežných fosílnych palív, tak najskôr zmizne z okolia všetko, čo je horľavé, a ak nebude dosť elektriny ani potom, tak bude každý rád za kus studeného toustu a na opekanie ani nepomyslí.

      1. @grg — přemejšlejte, o toust zde vůbec nejde. Podívejte se na ty stehna a bicáky, a jaký síly působí na rotoped, kterej rozhodně není supermarketové kvality. 700W vydržel asi minutu a pak říkal, že takhle ho hnáty už dlouho nebolely. Prakticky jakékoli běžně užívané elektrické zařízení má takový odběr, že ho vlastním tělem „neuživíte“. To co píše lukáš výše, že bude rotopedem něco nabíjet aby pak … kurva vzpomeťe si na dětství (pokud ještě bylo bez led osvětlení), jak moc brzdilo připojené dynamo, a to jste jím napájeli 2 2.5W žárovičky.

        Každej, kdo tvrdí, že šlapáním (či točením klikou!) jde něco nabít, má přehnaná očekávání od sebe a iluzorní představu o výkonnosti běžného jedince a patrně si nikdy nezkusil změřit (ve W), jak moc dokáže makat.

        1. Tak ale je pravda, že to komunistické dynamo malo straty hádam aj 88%.

          1. nejhorší bylo, když měl někdo na kole takovou osmu, že mu tato při vyšších rychlostech dynamo vyhazovala do vyplé pozice :D

            1. To si mal z toho svetla hned blikacku, dobra vychytavka.

    2. alfonz 19.10.2022 v 10:41

      Ten anticyklistický humor byla jedna velká anticyklistická pitomost, soudného člověka od pokračování v četbě dostatečně odrazující.
      Je pravda, že Lance Armstrong onemocněl rakovinou varlat. Můj strýc na rakovinu varlat zemřel, ale nebyl cyklista, nýbrž horník.
      Co z toho pro horníky obecně plyne? Nic.

      Co se týče výkonů, tak poučné pojednání napsal konstruktér strojů Gossamer Condor a Gossamer Albatross.
      Přesně si to nepamatuji, ale jako maximální instalovaný výkon byla použita hodnota 360 W, jako stálý (provozní) výkon 280 W.

      Profesionální cyklista má „instalovaný výkon“ 25 W/kg (dnešní závodní kola vybavená měřiči výkonu umožňují sledovat výkon sportovce online).
      Někteří znalci si možná pamatují soutěže ve vaření vody na čaj ve varné konvici poháněné dynamem bicyklu. Jednalo se o soutěže mládežnických družstev, ČEZ to pořádal stacionárně v Dukovanech, případně cirkusovou formou po republice.
      Pro průměrného člověka považuji 100 W po dobu tří hodin za optimistické maximum.

      Historie: Svícení žárovkami napájenými dynamem podobným tomu „africkému“ modelu bylo použito ve filmu Dopisy mrtvého (scénář Strugackij, Lopušansij, režie Lopušanskij, SSSR, 1986).

      1. @ygorek dle webu: During a normal stage of the Tour de France, pro riders can pump out around 230-250 watts on average, which equates to burning about 900 calories per hour.

        Já jsem si kdysi dávno dělal spiroergo, a bohužel jsem zrovna byl poněkud mimo formu, ale to je detail, problém je spíš v mizerném nemocničním stroji, mizerných pedálech, mizerných řídítkách a sedlu a z principu omezeném přísunu kyslíku tak na 2/3 a nulové chlazení. Rozšlapal jsem to na 360W a byl jsem rád. Když si budu hodně foukat, že s větší porcí kyslíku a strojem, kterej se nekroutí by to bylo lepší, tak řekněme 450W. Ale po dobu pár sekund, je to hraniční hodnota! Počítám, že pociťovaná zátěž vůbec nebude lineární, zejména po překonání aerobního prahu.

        Pokud je tedy pravda, že tour-de-france je 250W průměrka, běžnej člověk nedá 100W průměrně za 3h ani za prase. Padesátiletý františek rozhodně není polovičním závodníkem tour de france. Ale připusťme že teda vlastně je. Pak v době uvažované energetické bídy/chudoby je extra strategické takto si naplánovat dobití baterií do kapotovaného vehiklu/notebooku. František je nabušenec, takže to v klídku dá, akorát pak bude muset zežrat kilový kuře, jen aby byl energeticky na nule, a nevypadal po 14 dnech jako z dachau. Což v době chudoby/bídy určitě nebude problém, splašit někde kuře denně na nabití baterek.

        1. Pokud se jedná o „pár vteřin“ normální chlap dokáže generovat cca 800W. Zkoušeli jsme si to před lety s kolegou v jednom technickém muzeu, oba jsme dali těch cca 800W rukama i nohama (ne najednou) a ani jeden z nás není žádný obr ani silák. Možná by to šlo víc, ale ten celý mechanismus se pod tím výkonem dost prohýbal.

          Normální člověk by měl být schopný generovat cca 100W dlouhodobě. Co přesně znamená „dlouhodobě“ je otázka. Nicméně vzhledem k tomu, že špičkový sportovci podávají cca dvojnásobné výkon než běžný člověk v průměrné kondici (v podstatě v jakémkoliv sportu), tak pokud špičkový cyklisti dokáží hodiny generovat cca 250W, tak běžný člověk v kondici by cca 100W, tj. cca 2,5x méně měl být schopen dát.

          Tedy pokud pod pojmem běžný člověk je muž 20-50 let bez nadváhy a zdravotních problémů. Pokud si představíte jako běžného člověka padesátníka s 20-30kg nadváhy, tak ten to asi nedá.

          1. tady bohužel nemohu sloužit, mohu jen okopírovat výsledné číslo. Nejsem žádný sportovec, ale hvězda praděd byla tenkrát na horáku těsně pod 40minut(po příjezdové 60km rozcvičce), a rozhodně to není něco, co by normální chlap dal, stejně jako většinová populace nedá 180km pro zábavu. Nabízí se tedy vysvětlení, že jeden z těchto strojů, byl cnybně kalibrován. Buď ten váš v muzeu, anebo ten můj ve špitálu. Kdybych si měl tipnout, tak byl tipoval že spíš byl správně kalibrován ten z muzea.

            Musím někdy někde pučit silničku s wattmetrem a prubnout to; původně jsem si na novou silnici po letech brousil zuby, ale už z toho mám tak vymlácený plotny, že já už asi druhou polovinu života odjezdím výhradně na celopéru.

            Nemám jak argumentovat proti, přesto se nějak pocitově zdráhám uvěřit, že běžná populace dá poloviční výkon cyklistické (nafetované!) špičky. Ále třeba jo. Ále já tomu prostě nevěřím :D

            1. Ještě mne napadla třetí možnost vysvětlení toho spira a nesouladu s 800W normálního chlapa. Už je to nějaký pátek, co jsem to měřil, a ono to funguje jinak. Není to pár sekund ale spíš tak 30-60s, které musíte vydržet v nějaké zátěži, než vám ji zvýší. Takže nejdříve si zašlapete pro legraci, pak nějaké minutky při 100W, pak nějaké minutky při 150, …, … a to všechno se šlauchem, kterej vás tak trochu přidušuje. A až se dostanete ke konci, už jste dost načlej.

              Anebo jsem prostě máslo, co budeme chodit kolem horké kaše :D

              1. Může být. My jsme prostě rovnou zkusili co dáme za maximum. Minuta 800W to nebylo. Spíš minuta celkem.

        2. alfonz19 19.10.2022 v 22:14

          Při hodnocení závodníků (největším borcem z nich byl Jan Ullrich) jsem před lety dospěl k údaji 1,75 až 2,25 W/kg (nevím proč, ale jednalo se o hmotnost závodníka včetně bicyklu), takže přibližně (průměrně) 2 x 75 = 150 W.
          Na druhou stranu se dnes dočtete, že ve spurtu se specialista na těch deset vteřin dostane přes 1,5 kW.
          Spotřeba kalorií je také zajímavá – organismus, který zpracuje 6 000 kalorií denně, musí být hodně dobře naladěn.

          1. Pokud dají 10s 1,5 kW, tak to je ten cca dvojnásobek mých cca 800W, takže by to mohlo sedět.

            Podobně jeden kůň může mít výkon i 4 koně :-). Watt používal používal poníky v dolech aby měl lepší čísla do reklam.

  6. Optimisti a naivkové si z toho dělají legraci, realisti a pragmatici nakupují elektrokola, ti bohatší mini elektromobily. Jako doplněk k střeše osázené solárními panely.
    Ti ostatní pak budou brečet.
    Díval jsem se na zajímavou elektroskládačku použitelnou do kufru auta či do autobusu za velmi rozumnou cenu (tedy ne za 30k). Před měsícem ji měli ve 4 barevných variantách, teď už zbývají poslední kusy v černé.

    A v Brně jsem viděl nezávisle 2 „řidiče“ kteří na nákladním elektrokole vezli ratolesti z/do školky. Zejména z té maminy co s tím na Nových sadech kličkovala mezi auty, na mě šly mdloby.
    Na druhou stranu, pokud se můžete takto ráno dostat 1 kilometr od bydliště po chodníku s dětmi do školky, zatímco by vám to zabralo 2x tolik času a nervování se na ranních ucpaných křižovatkách plus nervování že před školkou nezaparkujete, pak je to docela plus.

    1. A propos, kdo si u toho vzpomněl na „závodní radu“ z filmu Marečku, podejte mi pero ?

      1. Žiju v jednom Německem městě které je poměrně placate a má pro kolaře docela dobrou infrastrukturu. Mezi auty se teda motat moc netřeba. Sám tu auto nemám, ani bych ho nevyužil. A tyhke nákladní kola jsou tu docela populární. Pokud tu budeme mít děti tak bych nad tím taky dost uvažoval.

        Ale v Brně si to moc zatím představit nedokážu. To by museli na infrastruktře ještě hodně zapracovat. Párkrát jsem se tam na kole v různých částech zkoušel motat, ale bylo to nic moc.

        1. Tady jsou hodně populární velké koloběžky, kdy mamina na stupátku před sebou má potomka. A takhle jedou na nákup nebo do školky. Do kilometru je to použitelný dopravní prostředek pro maminy v domácnosti s dítětem. Ale je to pro trochu odrostlejší děti co se umí pevně držet řídítek.

          Nevím jaké nákladní kola mají u vás, ale tyhle u nás vypadají jako malé necky, ke kterým je vepředu přiděláno kolo a vzadu kolo s řídítkama a sedátkem. Stojí to snad přes 60 000.
          A připadá mi to dost nebezpečné do silničního provozu. Protože ty děti tam dřepí nízko a auta je nemusí vidět.
          Navíc v Brně je ještě hodně automobilní buranství a hulvátství, zřejmě hodně čtenářů Dfense zde :-P

          Není to nutně o potřebné infrastruktuře, ale i o chování lidí.

    2. Top three inventions of all time
      1. bed
      2. bicycle
      3. book

  7. Soudím, že ten autorem obmyšlený „živočich“ z odkazu je Ao-ao. Po všech stránkách podobný s Jau-jau.

    1. Běž to říct institutovi, šlohne ti péro. :-)

  8. Ach jo. Proč museji všechno zkurvit. Na ČT2 běží Volný pád a ti kokoti to předabovali, takže ty původní hlášky jsou pryč.

    1. Mogrelové kalergiho, ne? Musí hýkat jak brutopýr, slabikáře gramatika. Přeformátovaný 123. pohlavník je kvalit windouse na kliku a smrdí při snaze jak strhaný hupcuk. A proč ne jako ilja uzenáč, půjčeno od pana Kollera. ětřímetrový
      https://www.regiontourist.cz/media/cache/content_images/uploads/what_to_do/464/rozhledna-rumburak-205.jpg.webp

  9. Vo to co píče, yiěxšn oi nebo yo dlabanti
    https://www.youtube.com/watch?v=Y4Wiy2RlzwU

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017