Co je ohroženo: Životní prostředí, nebo rozum? - zpět na článek

Počet komentářů: 223

  1. No, začínám se těšit na okamžik, kdy se objeví noví inkvizitoři a začnou elektroauta ničit jak na začátku průmyslové revoluce stroje, protože berou těm lidem přece tu práci. U elektroaut to samozřejmě nebude to kradení práce, ale zásadní požadavek na nabíjecí čas a dojezd. Které elektroauto nesplní přísné tankovací a dojezdové limity, bude nemilosrdně exemplárně utraceno na náklady vlastníka.

    Podle reakcí soudím, že zdejší ideologický inkvizitorský spolek mohl dát jednu údernou jednotku a hned od zítra začít konat popravy elektroaut. Takoví elektroautoví politruci dneška! Držím vám tupci pěsti ve vašem bohulibém tažení za tu správnou čistotu vozového parku na té naší zemičce.

    1. Ad Opruz:
      Předpokládám, že hrábě již máte. Nebo se mýlím?

      1. No vida, předsedu inkvizitorského spolku již máte! Je nanejvýš krásné jak to jde rychle. Ještě pár členů a můžete začít konat dobro.

        Je zajímavé jak zastánci svobody a libertariánství hned jak je jim jen trošku činěno něco, co oni tak nějak nepovažují za správné, začnou být naprosto násilní.

        Probůh, chce někdo elektroauto, je mu nabídnuto a koupí si ho. Proč hned kádrovat!

        1. Protože elektroauta jsou brutálním násilím vnucována těm, kteří je nechtějí. Pokud by Škodovka nepřešla na elektrodebilitu, dostala by za rok 2021 sankci 2 MILIARDY Kč! Ne za nějaký zločin, ale za nedostatečný podíl prodaných elektroaut!

          Ruku v ruce jde v oficiálních „Paperech“ a plánech EU totální zákaz spalovacích motorů v osobní dopravě, a ruku v ruce s elektromobilitou jde i „nevlastnictví“ osobních aut (což je mj. jediné řešení, jak vyřešit fyzikálně-ekonomickou nemožnost mít dostatek kapacitních přípojek v každé Dolní Lhotě).

          Takže byrokratické a zelené svině lidem zakáží auta, vnutí jim elektroauta, ještě jim je nedovolí ani vlastnit a pak se diví, že jsou lidi vzteklí?! A tváří se jako chudinky kterým ubližují zlí nesvobodomyslní fanatici? To jako fakt?

        2. Probůh, někdo si chce koupit starého Warana, Žigula, Piáno apod. Pokud to kupované vozidlo není na veteránských značkách, vysolí krom kupní ceny ještě deset tisíc korun do chřtánu státu. Proč hned diskriminovat takové krásné vozy (a Vazy), že?

          Každopádně hrabe Vám solidně.

        3. To:Opruz
          Netreba nicit elektroauta, zniccej se samy. V DHL v Bratislave mame dve dorucovaci dodavky, protoze „Go green“. Jedna je dva roky, druha cca rok a pul. Ta starsi uz nabiji celou noc a ma denni najezd 30-40 kilometru po meste, uz dvakrat v posledni dobe pritazeno na lane. Obe jsou Nissan eNV 100. Zajimavost je, ze topeni je v tom na naftu.
          Druha zkusenost je s dodavkama do 3,5 tuny, se kterejma litam po Evrope. Jsou na naftu, rocni najezd cca 180 tkm na auto. Servisni naklady v podstate zanedbatelne. Volba je jasna.

    2. elektroauta nicit netreba. elektromobilita, to je neco jako vyvolavani duchu zemrelych.
      kdyby se to vztahlo na tuny papiru a tisice internetovych stran, ktere se o tech kramech popsaly a na clovekokilometry, ktere ty srace skutecne najezdily,
      tak to je boure ve sklenici vody.

      A nezapomente jeste na hybridy, dalsi slepou vyvojovou vetev automobilismu.
      Nezapomente na Auto Roku 2011, Chevy Volt, kolikrat jste ho potkali v realu
      a jaky byl jeho neslavny osud a priserne prodeje (spise neprodeje).

      Proc by nekdo mel ty srace nicit. Ony se uz znicily samy.

      1. Myslim ze v pripade hybridov ide skor o ekonomicky problem ako o technicky. Hybrid sa snazi vyuzivat kineticku energiu co by inak bola rozptylena do ovzdusia. Trocha zmyslu to dava a keby sa niektore hybridy nepohynali bez toho aby nastartovali motor, netechnik by nepoznal ze nesedi v beznom aute s AT. Ale clovek by musel najazdit velmi vela aby sa mu naklady vratili. Pre porovnanie, momentalne mame v rodine pozicany Ford Fusion v hybridnej verzii. Pri jazde po meste ukazuje 6.7l/100km. Nissan Altima ktoru docasne zastupuje ukazuje 10. Slusna uspora, no v porovnani s Fusionom s automatom a bez hybridu stoji o 6k CAD viac. Ono vacsina ludi tolko nenajazdi aby sa tie naklady vratili.
        Co sa tyka Voltu, ten bol kompletne spraseny. Snazili sa vyvinut nieco nove a napchali tam zastaraly motor? Seriously? No a potom tu je zasa cena; 40k CAD za kompakt je proste privela.

        1. Volt naopak měl malý ale přeplňovaný zážehový motor, čili moderní nesmyslná složitost k tomu elektromotoru.

          1. Chevrolet Volt ma motor A14XFL (na tejto strane mlaky oznaceny LUU). Je to skutocne maly motor, no vykon 63kW a tocak 126 Nm rozhodne nenasvedcuju tomu ze by mal preplnanie. Ma liatinovy blok, hlinikovu hlavu, rozvod 2xOHC, VVT, nepriame vstrekovanie paliva. Bezny motor zo zaciatku tisicrocia akych jazdia po svete miliony. Aj so zodpovedajucou spotrebou. Osobne si myslim ze uz ked vyvijali serio-paralelny hybrid, mali tam prave dat motor ovesany cingrlatkami, nie motor z Corsy.

            1. Elektromobily mě nezajímají, takže je to bez záruky. Ale tuším bylo to tak, že chtěli být nejslavnější, tak tam dali nejprve přeplňovaný motor a až zjistili, kolik to opravdu žere, šoupli tam atmosféru (která je úspornější, protože kombinace spalovák + elektro umožňuje spalováku běžet trvale pouze v efektivních otáčkách).

              1. Nie, preplnany motor nikdy nebol v hre. Co ale chceli urobit bol seriovy hybrid. Cize pohon obdobny tomu co vidime v dieselelektrickych rusnoch. Volali to elektromobil s pomocnym motorom na nabijanie. Lenze akosi pozabudli na fakt ze ucinnosti sa nasobia a finalny pohon mal asi taku ucinnost ako Hydramatic zo 60. rokov. Preto zmenili smer vyvoja a vysledok je serio-paralelny hybrid ako ho pozname dnes.

        2. Podívejte se na cenu Toyoty Corrola 2019. Je to hybrid, stojí to zhruba jako Oktávka (a je to stejně veliké) a dokáže to jezdit po městě za 4,5l/100km. Je to ale dotažené do konce, takže má to atmosvérický motor co jede v úspornějším atkinsonově cyklu, má to „převodovku“ eCTV s „nekonečným počtem stupňů“, takže motor jede vždy v nejefektivnější režimu. Spojuje to tedy výhody obou druhu pohonů za cílem snížení spotřeby a zjevně to opravdu funguje.

          1. Ano, ja to chapem. Ale ako je na tom cenovo v porovnani s rovnako vybavenou Oktavkou (nemam prehlad o cenach aut v Cechach a vobec v Europe)? Za aky cas sa vyssie naklady zaplatia? Ten Fusion ktory spominam vyssie ma tiez motor v Atkinsonovom cykle a prevodovku eCVT, akurat je vo velkosti Superba takze zerie o nieco viac ako Corolla. Podla toho co na nom vidim sa pri dnesnych cenach benzinu (1.20 CAD/l) zaplati po 150k najazdenych. To je pre priemerneho kanadana 10 rokov. Vydrzi v nom bateria tak dlho?

            1. Stojí to zhruba stejně. Motor je tam stejný jako v Priusu, který už se vyrábí 20 let a vyhrává statistiky spolehlivosti. Baterky v tom neumírají. Ono motor je to jednoduchý, žádné turbo, malý výkon na litr, nelze to podtáčet ani přetáčet. Převodovka planetová s jedním stupněm. To prostě nelze nijak kazit blbostí ani cíleně. Baterka tam má kapacitu cca 1,5 kwh (pro porovnání Tesla 75-100kwh).

              1. Baterky neumírají? Aha…

              2. https://www.auto.cz/toyota-corolla-touring-sports-2-0-hybrid-sportovni-hybrid-pro-masy-128882
                Jojo cena je stejná, žere to jako 1.4T Hyundai, akorát to stojí dvojnásobek…
                A funny je, že jsem v posledním Světu motorů četl srovnání se starší a stále nabízenou 1.8 a ta žere o litr méně a je o 75 litrů levnější.
                S 1.2T o 250kKč, tak už po 500tkm se to začne vyplácet…
                Hybrid do města snad, otec i vídeňští taxikáři si Priusy pochvalovali, na kratší trasy po okreskách benzín, na delší a dálnici diesel.

                1. Kolik bude stát oktávka v plné výbavě s nejsilnějším motorem?
                  Kombík Corolla hybrid začíná na 585 000 Kč.

                  1. Vůbec netuším, kolik je usmlouvatelná Octa 1.5TSi DSG.
                    A za jak dlouho Vám ji dodají…
                    Ale fakt mi ta hybridní Toyota dává smysl jen jako nějaké poskakovací přibližovadlo po městě a okreskách.
                    Na dálnici nebo autobahn bych to netahal.
                    Starší ve smyslu už vyvinutý.
                    Z toho článku bylo patrné, že i testeři byli zaskočení žravostí dvoulitru s přímým vstřikem.

                2. Ještě to co bylo porovnáváno ve světu motorů nebyla starší 1.8 a nová 2.0, ale dva nové motory v nové Corolle. Zda kupující upřednostní výkon či spotřebu už je na každém soudruhu.

                3. Dachsmeister: no a teď zpátky na zem.

                  Cena: i30 plus paket Ultimate plus automat plus metla: 737k vs. Corolla za 914k – to fakt není „dvojnásobek“. Plus ne, že bych Hyundai nevěřil pokud jde o audio, ale tak nějak ze zkušenosti čekám, že JBL bude hrát líp.

                  Poněkud jste pominul nemalých 40 koní handicap, který ta 1.4t má (103 kW vs. 132 kW u Toyoty) a nic tak silného Hyundai nenabízí, takže reálně není vůbec co s čím srovnávat. Ale hlavně, že „stejnou spotřebu“ u aut, kde jedno z nich je skoro o čtvrtinu slabší dáváte jako nevýhodu – toho silnějšího. O kolik by mělo silnější auto žrát méně než slabší, abyste ho vzal na milost? Není naopak skvělým výsledkem, že o skoro 30% silnější motor žere stejně jako ten slabší?

                  Proč by se měl 180 hp hybrid od Toyoty vůči slabšímu Hyundai „vyplácet“, to je mi záhadou, zkusíte to nějak objasnit?

                  Plus teda na Toyotu jsem se díval a s tím novým 2.0 hybridem se půjdu svézt (v 5D), zatímco i30 by mě nenapadlo ani zkoušet. Že je Toyota dražší, navíc s takovou technikou, je přirozené.

                  1. Co ma uz zasa sokovalo su ceny aut u vas. Ked zbavime tych 914k DPH a prevedieme to na CAD, dostaneme priblizne 44k CAD. Corolla Hybrid sa tu s 2.0 motorom kupit neda, takze tam cenu neviem priamo porovnat. Ale za 44K CAD sa da kupit Camry Hybrid v najvyssej vybave. A to je auto co je kdesi inde ako Corolla ci cokolvek v podobnej velkosti.

                    1. Wildcat: tak to snad znáte z SK, ne? A to je teď v USA „draho“, co teprve když bylo dolar pod 20 Kč. Navíc Kanada je vždy v USA litovaná, že jsou tam auta drahá a to jste sousedi, situaci v Evropě s tím nelze srovnávat.

                      Já si svého času koupil ojeté auto za cenu, za kterou bylo v USA nové. Ale co je mi to platné, když po dovozu bych za to dal mnohem víc (po započtení všeho vychází dovoz firmou typicky na dvojnásobek pořizovací ceny v USA, bohužel Denker na svých stránkách dovozovou kalkulačku zrušil, ale párkrát jsem to zkoušel a prostě to nejde – auto za 500k CZK je „na značkách“ za mega a to je zcela mimo mísu, proto se vozí především bouračky nebo nová auta, kde to místy vychází levněji než koupit EU specifikaci u nás).

                    2. Posledne auto na SK som kupil roku 1996. A veci sa tam za tych 23 rokov velmi zmenili. Takze nie, nepoznam to z SK. No a v Kanade zacina byt situacia s novymi autami zasa na prdel. Ceny novych aut velmi vyrazne klesli pocas slavnej krizy pred 10 rokmi. Ale niektore znacky odvtedy nehorazne zdrazeli. A to aj take u ktorych by to clovek necakal. Robil so si teraz nejaky prieskum nakolko realne hrozilo ze mozeme o jedno z aut prist a teda ze budeme potrebovat nahradu. A tak som zistil ze Dodge Charger s V6 Pentastarom ktory 10 rokov dozadu zacinal pri 29k+dan, dnes zacina pri 44k. Este horsi je Jeep Wrangler. A dalsie neprijemne zistenie bolo ze z trhu kompletne zmizli rodinne auta s manualnou prevodovkou. Jedine Honda este ponuka manualnu Accord. To je vsetko. Nastastie, Altima zostava takze problem nakupu noveho auta sa neriesi.

                    3. Wildcat: měl jsem za to, že tam máte pořád kontakty a tedy jste tak nějak v obraze. Tady je taky rok od roku dráž. Ne tak dramaticky, ale pořád létají statisíce. Třeba taková Honda tady měla svého času Accorda (Acuru TSX) za ceny od cca 600k, v maximálce cca 850k. Dnes tady Accord není, ale těm cenám se dost blíží Civic…

                    4. No kontakty tam mam, ale akosi si nikdy nebavime o cenach aut. Pri tych viem len to ze kolko ma bude stat pozicanie auta az tam dojdem na navstevu.
                      A zas co sa tych cisel co pisete tyka, tak Civic stal tolko v SkK v 90. rokoch

                    5. Wildcat: to byla dost jiná situace, auta v „devadesátkách“ byla poměrově k platu ještě pořád luxusní zboží. Pak to šlo postupně dolů – a teď v posledních 2-3 letech zase nahoru, což je poněkud nepříjemné. VW snad tento měsíc otevřeně řekl, že aby bylo z čeho platit vynucený přechod na elektromobily, zdraží auta se spalovacím motorem. Ostatní neříkají nic, jen zdražují.

                    6. @fatdwi: no, zdražuje jak kdo… Máme v práci od zimy nový Opel Combo, je to po prodeji Opelu Francouzům vlastně stejné auto jako Citroen Berlingo nebo Peugeot Rifter, základní výbava poměrně bohatá, teď v akci to bylo s klima asi od 360 tisíc a je to velké a pohodlné rodinné auto jako kráva; verzi pro sedm lidí (prodloužená) s výbavou výbavou navíc asi od 420 tisíc a to už má skoro vše. Do benzínové verze tam strkají ten unifikovaný tříválec turbobenzín Puretech 1,2 s výkonem kolem 81 kW a na takovou bandasku to jede pěkně.

                    7. Cerny Mor: máme holt na auta každý trochu jiné nároky. Sedmimístná dobře vybavená dodávka co „jede pěkně“ s tříválcem o výkonu 110 koní, to je vůz, který jsem ve svém příspěvku na mysli vážně neměl:-)

                    8. Motor 1,2 s výkonem 81kw?

                      Pár let zpět měly 1,2ky výkon do 45kw.

                      Nechci vědět, jak dlouho se chudinka takhle přetížený motor vydrží trápit.

                    9. O nic horsie ako 1.5 so 121 kW. Navyse montovany do auta strednej triedy. Syn robi u Chevy dealera, uvidime ze ako na tom budu casom.

                    10. JAn Mrcasík: Francouzi používají ještě verzi 96 kW (taky objem 1,2 litru) a strkají to třeba do Peugeota 3008. Ostatně Opel se pod Francouzema prý dostal po mnoha letech v ztrátě u General Motors právě díky použití jejich motorů, místo nekonečného a drahého vývoje vlastního motoru.

                      https://www.autorevue.cz/minitest-peugeot-3008-12-puretech-staci-trivalec-na-rodinne-auto

                    11. Opel nevyvíjel motory jen pro sebe, ale používaly se i v autech GM. Viz třeba Wildcat 28.5. v 16:39 – příspěvek před tím vaším. A třeba čtyřválec Ecotec 2,0 turbo, 1,4 turbo je v mnoha autech GM už dávno.

                    12. Cerny mor: „unifikovaný tříválec turbobenzín Puretech 1,2 s výkonem kolem 81 kW a na takovou bandasku to jede pěkně.“
                      Jede to pěkně přesně do chvíle, než se to setká s LSPI. Ale to je částečně technikálie a částečně pitomost automobilek, že europeistům vycházejí vstříc. Nad 3000/min. se LSPI prakticky nevyskytuje, takže stačí jen jezdit jako normální člověk a ne jako eurodebil.
                      Ale jinak máte pravdu. Pokud karoserii auta vyrobíme z pevnostní oceli a kompozitů, ubereme na hmotě skel a plastů, tedy odlehčíme auto střední třídy min. o půl tuny a vybavíme-li jej nízkoobjemovým přeplňovaným motorem, budeme technicky 100 let před nabíjecím elektromobilem. A náhrada ropy? Jednoduchá: alkohol. Z hlediska motorů jen potřebujeme dořešit materiály z hlediska koroze. Žádnou revoluci nepotřebujeme, postačí jen mírná evoluce.

                    13. Integrale: taky to točím do otáček, dřív u benzínu asi nestandartních… Dlouho jsem jezdil s Renaultem 1,6 benzín, asi 74 kw, VW Sharan 1,9 TD, ale tohle – na tak relativně velké auto, mne překvapilo dynamikou. O tom motoru (myslím, že se vyrábí od roku 2014) se toho napsalo hodně, co všechno na tom technici při vývoji měli vylepšit oproti předchozí verzi. Jako určitě bych teď v autech Francouze nepodceňoval, ani náhodou.

                      https://www.autorevue.cz/minitest-peugeot-3008-12-puretech-staci-trivalec-na-rodinne-auto

                    14. Problémem není až tak samotný motor (i když přímý vstřik prostě a pripori nebezpečí detonačního hoření generuje díky nehomogennosti směsi), ale nízké pracovní otáčky při změně zátěže.
                      Pokud je auto vybaveno manuální převodovkou, stačí zcela ignorovat „nápovědu“ infosystému a využívat vyšší otáčky motoru v případě, že dochází ke změně zátěže (česky: když potřebuju víc výkonu, podřadím do vyšších otáček). Pravděpodobnost LSPI se sníží asi o 85 %.
                      Horší je to u automobilů vybavených automatickými a robotickými převodovakmi, kde elektronika prostě sama nepodřadí a motor raději odkrágluje. Typickým případem je třeba jízda „na pohodu“ (česky: nevěnování se řízení), kdy za zatáčkou projížděnou pomalu v nízkých otáčkách následuje prudší stoupání. Automat v reakci na přidání plynu prostě nepodřadí, ŘJ v režimu vrstvenné směsi přidá palivo a to předčasně blafne a propálí píst. U robota může ovlivnit řidič, u hydrodynamiky nezbývá než nepřidávat, dát pokyn k přeřazení a přidat až pokud převodovka podřadí. Auto skoro zastaví, ale jen na chvíli, zatímco po detonaci zastaví v servisu na podstatně delší a dražší dobu.
                      Přitom stačí v okamžiku změny zátěže podřadit tak, aby motor překročil 3000/min. a režim vrstvenné směsi přešel na režim spalování homogenní směsi, a je z cca 85 % po problému.
                      V současné době, místo jednoduché úpravy software (protože tím by se zvýšila produkce bublinek do sodovky, což EU nedoloví) se za velké prachy vyvíjí odvápněná maziva na bázi molibdenu. Slovy klasika: „Je to sice dál, zato horší cesta“.

                  2. No jo fadtwi, kouzlo ceníkových cen Hyundai je v jejich arabském pojetí.
                    Smlouvejte.
                    Takže v reálu s prstem v nose 1.4T DCT kombajn Style 480 litrů.
                    Se štěstím 450.
                    JBL Vám KIA dodá taky.
                    Srovnávána byla Toyota 1.2T s Hybridem 2.0.
                    Potažmo 1.8 s 2.0 na základě prolistování Světu motorů.
                    Pouze jsem podotkl, že za polovinu peněz lze jezdit se stejnou spotřebou a podobnou dynamikou.
                    Dobrá začal jsem guglit a mezi Toyotou 1.2T AT a 1.8 hybrid je rozdíl 35 litrů, což návratnost pro drobné škudlily výrazně urychluje při o 2l nižší spotřebě. 110 litrů rozdílu a litr nižší spotřeba o5 atakuje návratnost při 350tkm, ale trochu se svezete.
                    V tom SM ani ten 2.0 nijak nechválili z hlediska užití si sportovních zážitků.
                    Nevím, jezdil jsem Priusem 1.8 a můj sportovní styl se změnil na rekuperaci a sbírání zelených květinek.
                    A závěrem k i30.
                    Když jsem kupoval kombajn, byl mi nabízen i30 N 5D 275k za 710kKč.
                    Žere 10l/100km.

                    1. Dachsmeister: Kia mi dodá JBL do i30?

                      Smlouvat se dá všude, ale pro rozumné srovnání je to k ničemu.

                      Opět se zeptám, na co pořád řešíte návratnost. Koupíte si nejvyšší a nejsilnější model v nabídce a řešíte návratnost? Za jak dlouho se vrátí i30N oproti 1.4t kombajnu? Debilní otázka? No právě.

                      Sportovní zážitky v hybridu s automatem nehledám – že se to jmenuje „Sports Tourer“ přece neznamená, že je to nějaký hot hatch. Nicméně na jízdu jsem zvědav, protože jak jsem psal, 5D mě zajímá jako potenciální další druhé auto, ale to až časem.

                      Proč sem pletete i30 N je mi záhadou už úplně. Stejně tak Vaše obsese spotřebou je pro mě nepochopitelná a nová.

                    2. Zase jsem to nějak přešmatlal a uložilo se to nakonec :-(
                      KIA Ceed stejný krám jako i30.
                      JBL v ní hraje slušně.
                      Obsese spotřebou je IMHO doovodem koupě hybrida.
                      Návratnost vztažená ke spotřebě a nájezdu je jedním ze základních propočtů TCO.
                      i30 N tu tahám ke srovnání cen.
                      Mohl bych ještě tahat KIA Proceed 1.6 T-GDi s tuším 200k, ale už toho nechám, zdá se, že si nerozumíme a datlováním na šmatlafounu to stručně neobjasním…
                      Tak možná večer něco zmastím na noťasu.

                    3. Dachsmeister: ale je to jiné auto, takže argumentovat v diskusi o i30, že můžu mít JBL v cedníku je poněkud mimo. Obstojí argument, že Marka Levinsona můžu mít v Lexu?

                      Nemyslím, že koupě hybrida, který je nejsilnějším a nejdražším autem v nabídce je o „obsesi spotřebou“.

                      Návratnost vůči čemu proboha? Tady se bavíme o 180 hp autě, co má s tím co dělat návratnost, když vedle toho postavím auto co má 120 nebo 140 hp? Nerozumím úvaze, že si koupím drahé silné auto a chci na tom něco ušetřit…?

                      Srovnání cen o čem? Hot hatch vs. hybridní kombi…? Co nějakej kabriolet?

                      Zkuste, třeba to bude dávat víc smysl.

                    4. Primo, řeč byla o hybridech, o Corolle, zda stojí stejně jako Octavia atp.
                      Secundo, listoval jsem SM, kde srovnávali Corollu hybrid 1.8 a 2.0
                      kolik to žere a jak to jede a zda se 75kKč navíc vyplatí
                      Tertio jsem k tomu přimotal o kolik méně stojí nehybridní srovnatelný vůz, neb Octa je poněkud předražená
                      Quarto, co lze dostat za podobné peníze
                      Ouinto, že JBL lze mít v KIA je ilustrace, že se nejedná o nic výjimečného jako třeba Mark Levinson nebo Bang&Olufsen
                      Prostě sorry jako, vrátím-li se do saloonu Toyoty a rozhoduji se koupit Corollu, pak pokud trvám na automatu, tak možná 1.8 hybrid dává větší smysl než 1.2T, i když výkony jsou srovnatelné avšak hybridní 2.0 oproti 1.8 není v běžných jízdních režimech o tolik lepší aby o 75kKč vyšší cenu a rozdíl ve spotřebě je výraznější, než udávají tabulky.
                      Pokud si dobře vzpomínám, tak podobně zněl i závěr toho srovnání, jo dostanete úměrně ceně silnější stroj, což se při předjíždění může hodit, ale rozdíl v ceně a výkonu oproti váze a spotřebě a zvukové kulise a přímému vstřiku citlivému na palivo vedl k závěru, že 1.8 dává větší smysl hybridním jezdcům.
                      Tak jako jiným za podobné peníze dává smysl oturbený sport nebo hot hatch a jiným zase nějaký dehtochcankový Euro 6d ropák a někomu jinému zase SUV bez 4×4 nebo krabice typu Berlingo či dokonce Lodgy za polovic nebo naopak kombík střední třídy či mizející třída MPV.
                      Prostě za 0.75 mega už je na výběr ledacos jiného než nižší střední třída se špičkovou hybridní technikou vhodná IMHO do města a na plynulou plavbu krajinou po okreskách.
                      Já osobně považuji hybrid na základě cca 5tkm s Priusem za nekompatibilní s mým jízdním stylem, stejně jako nemusím elektromobil nebo ropu.
                      Mazda 3 2.0 nebo Civic 9G s 1.8 mi asi seděly nejvíc, ale cenová nabídka chlebodárce je o tolik nižší, že se jako drobný škudlil spokojím s 140k v 1.4T ač 200k v 1.6T by mi vyhovovalo více, bohužel tato možnost v i30 narozdíl od Ceedu není.
                      Kdybych dojížděl do práce 50km tam a 50km z5 po dálnici, tak klidně vezmu 136k ropák a hodně bych zvažoval zda s dvojspojkou, o5 186k 2.0 není v i30 možný narozdíl od dejme tomu Octavie nebo Leona.
                      250 či 275k hothatch už mi připadá zu viel spotřebou, pořizovací cenou i TCO.
                      Tož tak asi o jabkách a hruškách.
                      P.S. s 333k 545i s MANUÁLNÍ převodovkou se mi jezdilo lépe než s 272k CLS 350 s 7Gtronicem.

                    5. Dachsmeister: stále nechápu logiku řešit, zda se vyplatí silnější auto oproti slabšímu. Jak „vyplatí“? Připlatím si za větší a silnější motor a budu řešit, jestli tím ušetřím? Za jak dlouho se Vám vyplatí ta 1.4t oproti 1.0t? Chápete tu hloupost konečně?

                      Ano, že každý jezdí něčím jiným je mi známo, proto nechápu, proč taháte hot hatch do diskuse o kombíku. Znám dost lidí, co různé HH mají, dokonce i jednoho s i30N, ale nepamatuju si ani jednu diskusi, ve které by se řešilo, co za cenu toho auta mohlo být za kombíka, to až tady s Vámi.

                      Mě ani nenapadlo řešit, jestli se mi Corolla „vyplatí“. Prostě buď se mi s tím bude jezdit dobře, nebo bude doma Civic 1.5t. Obojí to stojí podobně, obojí to má cca 180 hp, řešit nějaké „vyplácení se“ je úplně zcestné. Po dálnici to bude jezdit vcelku málo, většina cest (coby druhé auto v rodině) je po okreskách, takže i z toho důvodu by hybrid mohl být velmi dobrou volbou, stejně jako to hondí turbo.

                      Na dálnice mám něco jiného, V6 benzín. Žere to do 10 a to mi stačí, na tu váhu (1.8t), pohon (permanentní 4×4), výkon (něco přes 300 hp) a automat je to v pohodě přijatelné. Smradlavý diesel fakt ne.

                    6. To fadtwi
                      No mně by se o 30 litrů levnější 1.0T „nevyplatila“
                      Žere zhruba stejně jako 1.4T, naložená i víc.
                      Také neni vhodná k mému jízdnímu stylu.
                      Ani 2.0T by se mi nevyplatila.
                      Ropu také nemusím, ale přece jen pozoruji značný rozdíl ve spotřebě na dálnicích a zejména autobahnech (8 versus 12l/100km), dojezdu a návratnosti při větším nájezdu.
                      Co se různých srovnání týče, zde je to opravdu dle vkusu popř. blbosti každého soudruha.
                      Ropa na 8km dojíždění, hybrid nebo elektro na dálnice, hot hatch nebo 4×4 do města, Multivan pro jednodětnou cyklorodinu atd., atp.
                      Ale každý svého štěstí strojvůdcem, kdo jsem já abych je soudil, ale komentovat snad mohu.

      2. Chevy volt jsme tu ani potkat nemohli, nikdy se tu neprodával, v evropě existoval jako klon „Opel Ampera“ a stál něco přes mega. Já třeba ve voltovi něco najezdil (měl jsem ho na pracovní cestě v usa na cukání po městě a mezi hotelem a kanceláří). Během cca týdne se ani jednou nespustil benzínový motor, vše vyšlo na baterii při dobíjení před kanceláří, a zrovna tenhle model myslím dává smysl – dojezd na baterii (tuším že max. byl kolem 45-50 mil) který stačí na bežný provoz a když se jede dál tak se prostě natankuje benzín a jede se. Imho se neprodával protože byl dost malej, obstojně se dalo sednout jen na přední sedačky, na zadní si sedl člověk který měl max 170cm. nemluvě o pidi kufru.

    3. Přání otcem myšlenky? :-D

  2. Já vím, OT. Čumím na dokument o Concordu na ČT2. Boží vznášedlo. Kurva že jsem si tím nezaletěl. Pozdě.

    1. Takych co si toto hovoria je nas viac. Keby som bol vtedy nahrabal peniaze aspon na to kombo co robili BA. Concorde jednym smerom, Jumbo v F druhym. Nejakych 5000 libier…nuz ale padlo to do tej istej kategorie ako navsteva koncertu Queen. Tiez som si roku 1986 povedal ze ved ked prisli raz, este pridu. Uz neprisli…

      1. V Budapešti jsem na Queen byl zadarmo, mimo cesty – chřipka kupce – kamaráda, nikdy jsem nikomu tak nepřál nemoc, až mne to dnes mrzí :). Ale vrátil jsem to.
        Bere mne poslední věta dokumentu – Londýn – New York zas trvá osm hodin místo tří. To nevymyslíš :)
        A éro to bylo krásný.

        1. A k tomu este ten fakt ze popijajuc sampanske robis to iste ako chlapi co museli prejst super treningom a sedia v tesnych kabinach v pretlakovych kombinezach – letis na FL600 rychlostou 2M. Sila.

          1. Rusove kdesi povozi na Migovi, ale pokud se nepletu, tak je to do stratosfery za pul mice. Nekde jsem to cet‘.

            1. Cital som ponuky ale neviem najst teraz tu web stranku. Kazdopadne, zvezenie v MIG-u vynecham. Co ale chcem urobit je cesta do Bajkonuru. Ta stranka to ponukala tiez. Nie je to sice dvakrat lacne, ale…Shuttle startovat som uz videl. Este chcem zabehnut na Floridu kuknut si Falcon Heavy. Takze Sojuz by to chcelo tiez. Akurat je to kapanek drahe.

              1. A musi to bejt pres agenturu? Sam si to clovek nejak neprotlaci o neco levneji?

                1. Neviem. Urcite sa to da, a letiet rovno do Kazachstanu by bolo lacnejsie ako cez Moskvu. Ale ako vybavit odtialto papierovacky? Ako sa da vybavit povolenie na vstup pomimo agentury? V tom ma KSC vyhodu. Vstupenka stoji cca 130 USD, da sa kupit cez net, ked clovek chce setrit sa tam da odtialto dostat lacno autom. A ked by chcel usetrit aj tych 130 USD na osobu za vstupenku, starty vidno krasne z Titusville aj z plaze v Cape Canaveral.

                2. Řekl bych, že na občanku vás tam nepustí… ;-)

                  1. No, kedze nemam ziadnu, tak celkom urcite nie :) Do Kazachstanu by som mohol ist be viza na 30 dni. Ale pochybujem ze sa da len tak nacupitat do oblasti Bajkonuru.

                    1. Ano, tak jsem to myslel. ;-)

            2. Svetradovanek. Lítaj to na Migu 29 do 17-18 kilometrů. A já měl pocit, že to byl Mig 25 a do 22ti kilometrů. Tak buď šetřej (Mig 25 bude větší bumbrlíček), nebo si to pamatuju blbě.. :-)

          2. Přesně….super pocit. Škoda ho.

      2. Jo, ja kunda, kunda, kunda, tehdy jsem nemoh’ cejtit jedinyho buzika okolo a bohuzel Freddie to schytal taky. Sprajcnul jsem se, ze tam nejedu. Byl jsem debil.

          1. V ’92 jsem pro zmenu prosral Floydy, protoze jsem zrovna byl dlouhodobe v Recku. Pak uz se mi nepodarilo trefit koncert, kdyz se nahodou sesli a hrali. A mam taky utrum. Aspon, ze jsem stihl AC/DC… :-/

            1. Nas poslal sef zabezpecovat skolenie pre ocnych lekarov co firma organizovala v ziline a on zostal v Prahe a dosiel az po koncerte. Grrrr

      3. A co takovej Tu-144 :)

        1. Ty jeste litaj? Ja myslel, ze uz ne.

          1. V regularnej premavke nalietali velmi malo. Dohromady urobili 102 komercnych letov. Z toho len 55 s cetujucimi, zvysok boli lety s cargom.

            1. Pak eště výzkumná přestavba Tu-144LL udělala 27 letů.

              Vona ta verze D už byla docela solidní a nechalo by se to udělat spolehlivý, jenže Svaz už byl na mizině a hlavně jaksi nebylo koho tím vozit. Plebs stejně ven nesměl a papaláši taky nelítali tak moc, aby to uživili (navíc ta spotřeba).

              1. Na tom je krásně vidět ta dokonalost centrálního plánování. Pro EU je to přímo návod k použití: Rusáci vydali miliony Rublů na průmyslovou špionáž (pardon, to nebyla špionáž, to vlastně „informátoři jenom dělali svoji práci“), pak nastrkali miliony Rublů do vývoje a výroby Tu-144, další miliony Rublů je stálo, aby zamaskovali všechny technický problémy, který neměli dořešený, pak rozháněli stíhačkama mraky, aby byli první, kdo uskuteční první pokusný let dopravním nadzvukovým letadlem (podzvukovou rychlostí). Když s tím chtěli letět normálně, tak jim tenzázrak spadnul, aby mohli začít vyvíjet nový, ještě oprásknutější a ještě dražší za ještě víc milionů Rublů. A když se stali supervelmocí, která má vlastní dopravní nadzvukové letadlo, tak zjistili, že vlastně netuší, co s ním budou dělat.
                Překvapení! Narvali jsme desítky milonů Rublů za něco, co je nám úplně k hovnu!
                Tohle je to kouzlo centrálně plánovaný ekonomiky!
                No, my alespoň víme, co nás zase čeká. My už v tom umíme žít…

                1. …holt se obcas postavi rozhledna v udoli, co na tom. Ale ma hezky pomnicek s modou vlajeckou, to Rusaci neumeli, hec!

                  1. Ad Sysop:
                    Pravda, najdou se výjimky, ale většinou je kamenný rudoarmějec se špaginem hezčí než šutrák, dřevěný sloupek, atd. s modrou vlaječkou s hvězdičkami.

                2. Kromě Tu-144 bych ještě zmínil raketoplán BURAN, který náhodou, ale úplnou náhodou vypadá úplně stejně, jako americký předchůdce. Rusáci špionáží asi leccos ušetřili za vývoj, ovšem stehně na tom museli utratit tolik prachů, že by se nažral celý Sovětský Svaz několik dní. A výsledek. jeden let, pro jistotu nepilotovaný (aspoň tolik soudnosti soudruzi měli) a odstávka na věčné časy. Dodneška někde stojí a rezaví.

                  Američani, když Rusáky skutečně ekonomicky uzbrojili, si museli mnout ruce, že na to Rusáci skočili a pustili se do raketoplánu taky.

                  A netřeba připomínat kolosální neúspěch ruské snahy dostat na Měsíc člověka. Po smrti Koroljova už nedokázali vyvinout dostatečně silný motor a pak jim pokusné mnohamotorové rakety bouchaly po startu jedna za druhou; to snad muselo být ještě dražší, než raketoplán Buran. Na TECHNETu jsou o nepodařené ruské cestě na Měsíc výtečné články.

                  1. A to jsou všechno jen nejviditelnější špičky ledovce, které jsou v té denodenní ekonomice nepodstatné, jenom nejvíc viditelné.
                    Upřímně moc nemám rád pojem „uzbrojení“, protože socialismus je principiálně ekonomicky autodestruktivní od své nejumírněnjší fáze fašismu, přes národní socialismus až po bolševiscký reálný socialismus. V SSSR přežil tak dlouho jen proto, že ta země má prakticky nevyčerpatelné surovinové zdroje. Jenže ono to Reaganovo „uzbrojení“ bylo de facto vlastně instalací socialismu v US, které se z toho dodnes nejenže nevzpamatovaly, ale už tam není ani žádná síla, která by tento trend dokázala zastavit.
                    Když si vzpomenu na své působení v socialistickém průmyslu, tak mi je opravdu velmi smutno při představě, že naše děti a případně děti našich dětí čeká to samé, co jsme prožívali my. Ale bohužel Eurovolby ukázaly, že dějinný vývoj od kapitalismu k socialismu je nezadržitelný.
                    Jsem hrozně rád, že jsem mohl alespoň pár let žít v okamžiku, kdy se neúprosné dějiny blbosti lidstva otočily a chvíli běžely pozpátku.

                3. myslim, ze tahle faze studene valky, kdy si SSSR s USA porovnavali delku curaka a trumfovali se, kdo ho ma delsiho, at to stoji co to stoji, se uz nevrati.
                  ted je to mnohem vice o nadnarodnich korporacich nez o vladach, vlada USA je zebrak, s rozpoctem mensim nez Apple nebo Google a kdyz chteji postavit jednu blbou zed na hranici s Mexikem, tak jeji financvani je tema na 4 roky. Tohle by se za cholodnoj vojny asi nestalo.
                  Nicmene Brusel jo, to je centralni planovana ekonomika jak noha. S temi vsemi Eurovazaly skladajicimi se na Euroval a Sorosovym potratem Draghim v ECB a dalsimi dvema potraty Makrelou a Macronem v Nemecku a Francii. To je fakt zabite. Akorat ze ti maji tak nahe rite, ze nesplacaji nic ani vzdalene pripominajici Concorde, ti spise zapali NotreDame aby se lidi „semkli“, stejne jako Hitler zapalil Reichstag.
                  To je tak jeste posledni, na co se zmuzeme.

          2. pak ze ja jsem konspirator. nebyly to zadne plany, byl to pocitacovy program tykajici se proudeni plynu (konkretne Supervisory Control And Data Acquisition) a neslo o pretlak, ale o management 40ti kompresorovych stanic.
            https://www.root.cz/clanky/prichod-hackeru-zrod-kyberneticke-valky/

            A je priznacne, ze se zde tlacha o vecech 40 let starych a jeste uplne zcestne a nepresne, pobavme se radeji o WikiLeaks, NSA, Ethernal Blue a Assagnovi, kteremu hrozi 175 let.
            Ja vim, konspirace, nic takoveho neni, zadne Vault7 hackerske tooly vyvinute CIA neexistuji a nefunguji, I kdyz je hackeri ukradli, popsali, dali volne ke stazeni a od te doby jimi jinni hackeri uspesne tyranizuji cely svet a jsou na to ofiko SW patche. My v IT jsme proste debili a patchujeme konspiracni vymysly, ktere realne neexistuji. Presne tak to je. Boze, kdyby lidska idiocie mohla nadnaset, tak tu mrcas a spol uz vznaseji u stropu jako krepelicky.

            1. jo, Assange je ve vojenske nemocnici a jeho zdravotni stav je vazny. Podobnost s Warmbierem po navratu z NK ciste nahodna.

        2. Okopčené, opadané. Však se ho taky dotkli v tom dokumentu – hodinu museli nahřívat motory na aerosalonu, potom to zvednul a parádním levotočivým manévrem to napral do vesnice plné lidí. Ještě se mu smáli před startem, že je špatně obkreslenej, protože rusák má „fousy“. A měl, dvě letky za pilotní kabinou.
          Hezkej byl, ale nefungoval.

          1. Jo, proto ten prototyp vzlítl dva roky před konkordem.

            Blbce jenom děláte?

            1. Dva roky ne, šlo jen o několik měsíců. Ty dva stroje byly vyvíjeny souběžně.
              A jinak samozřejmě je nesmysl, že byl okopírovanej atd.

              1. Mea culpa, byly to dva měsíce, ne roky.

                Jako je celkem logický, že dva letouny pro stejnej účel při srovnatelné úrovni techniky budou vypadat skoro stejně, to je jak Buran. Technika je úplně jiná.

                1. Ano.

            2. Behemote nedělej ze sebe blbce. V roce 1965 chytli Sergeje Pavlova z Aeroflotu s kompletními ofocenými výkresy brzdného systému a podvozku Concordu a vývojovými nákresy draku Concordu, v roce 77 zatkli Fabijewa za to že měl v polovině šedesátek získat už kompletní plány tehdejších výkresů Concordu.

              Vývoj běžel souběžně a kdekoli Sověti nevěděli, „vypomohli“ si průmyslovou špionáží od Concordu. Jiné aerodynamické řešení samozřejmě možné bylo, viz North American NAC-60.

              1. Tak je to výpomoc, nebo to je přesná kopie? Tak se kucí domluvte, ne?

                1. Kdo myslí politicky, pak řekne kopie.
                  Technik ovšem musí být realista, jít k jádru věci…

                2. 90 tisíc ofocených stránek výrobních výkresů od British Aerospace (to byl třetí špion po Pavlovovi a Fabijewovi, Sověti mu říkaliv „Ace“). Je to „výpomoc“ nebo „přesná kopie“?

                  Číňan okopíruje kompletní podvozek a motor motorky, ale dá k tomu jiný startér, sajdkáru a sedačku pro dva lidi. Je to „výpomoc“ nebo „přesná kopie“?

                  Je to prostě průmyslová špionáž.

              2. Jan Mrcasik: že by ze sebe behemot „dělal“ blbce, to jsem si nikdy nevšiml. Teda, „nefšiml“. Jo a ještě „trololol“.

                Od blbce, co vše vyčte na wiki a pak plácá naprosté nesmysly, protože jedna věc je okopírovat a druhá získané info smysluplně použít, jste čekal přesně co?

                1. fatdwi: asi nerozumím řeči vašeho kmene.

                  Já si pamatuji Behemota ještě z debat se „starým core“ a tudíž to většinou přecházím, ale plácnutí že je „blbost“ že Sověti v konstrukci TU-144 použili průmyslovou špionáž, když přitom chytli tři sovětské agenty s desetitisíci okopírovanými stránkami dokumentace Concordu, mne nadzvedlo tak, že jsem prostě musel napsat.

                  Jinak jedna rozšířená konspirační teorie ohledně pádu Tu-144 zní, že vývojový tým Concorde úmyslně nechal Sověty ofotit výkresy klíčových součástek se záměrně zabudovanou vadou. Je to podepřené jednak tím, že jednou to prokazatelně udělali – nechali Sověty okopírovat vzoreček na hmotu pro pneumatiky, která by měla konzistenci želé – a jednak že Tu-144 patrně spadlo v důsledku chyby elektronického vyvažování, kterýžto systém měl být právě okopírovaný z dokumentace Concordu a pouze měl nahraná jiná data. Jak to bylo v reálu samozřejmě kdo ví.

                  1. Jan Mrcasik: ještě v době starého core se toho brouka wikipytlíka pokusil vyštvat Honza ZZR, ale nakonec skončil sám a behemot tu bohužel zůstal. Zasírá to tady víc jak zrg1 a jeho krmení nevidím jako kdovíjaký přínos, takže mě pak o to víc překvapí, když s ním diskutujete jako kdyby to nebyl blbec. Ví kulové, ale píše ke všemu rádoby zasvěcené komentáře s češtinou puberťačky, takže vážná diskuse o něčem tak specifickém, jako je průmyslová špionáž při stavbě TU-144 je s ním možná asi jako se zrg1 o chemtrails.

                    Ad konspirační teorie – tohle dělal kde kdo i v mnohem méně exponovaných oblastech (tradičně mapy a jejich „paper towns“) a pokud chytli agenta s plány, pak se přímo nabízí mít ještě jednu sadu s fake údaji pro agenty další. Jestli a jak se to stalo se ovšem nejspíš nikdy spolehlivě nedozvíme.

                    1. fatdwi: což o to, CIA falešnými dokumenty určenými k ofocení špiony vyhodila do vzduchu sovětský plynovod, protože ukradené plány zajistily že kompresory zvýší tlak nad kritickou úroveň.

                      Jenže jedna věc je sabotáží špionáže vyhodit Sovětům do vzduchu plynovod někde v pustině, a věc druhá a odlišná jim sabotáží špionáže sundat letadlo i s posádkou a v horším případě plné pasažérů.

                      Ne že bych měl iluze o charakteru jakýchkoli tajných služeb ty západní nevyjímaje, ale sabotáží byť kradené dokumentace úmyslně sundat dopravní letadlo je přeci jen už silné kafe i z hlediska PRka a mezinárodních žalob kdyby se to na ně provalilo.

                      (Jinak Behemot pokud vím naopak vyštval ZZR i z Osbidu a vím jak blábolí, ale jak říkám – tady mi prostě nervy neudržely.)

                    2. Úspěch žaloby na téma odpovědnosti za vady toho, co ukradli, si nedovedu představit. A že by to bylo uděláno tak, aby bylo prokazatelné, kdo to změnil, také moc ne.

                      Já si to dovedu představit, protože v menších konfliktech, než je soupeření supervelmocí, jsou skrupule brány za zbytečnou přítěž. Myslím, že vyhazování zaměstnance z osobních důvodů, na drzo řečno, že za to, že udělal, co mu bylo tím stejným člověkem prokazatelně nařízeno, aniž se tím dostal do rozporu s vnitrofiremní či obecně právní úpravou, už jsi někdy musel vidět. A spory o svěření nezletilých… jejej. Pokud by tyhle lidi měli možnost, propašují druhé straně do plánů termojaderný výbuch v obytné zóně velkoměsta a to sabotáže nejsou jejich hlavní pracovní náplní.

                    3. Tím lépe: V Týdeníku by byla srdceryvná reportáž, jak imperialisté zavinili pád Tu-144 se stovkou lidí na palubě úmyslnou sabotáží, a jejich sviňské soudy je za to odmítly odsoudit! Jaký lepší důkaz prohnilosti a totální morální zkaženosti imperialistického světa můžete žádat?

                    4. tohle napr. delal (nevim jestli jeste dela) nas dominantni pravni informacni system. Zamerne u nekterych dokumentu mel preklep aby zjistil zda konkurence to kopiruje od nej a mohl to prokazat …

                  2. Mate na ten elektronicky vyvazovaci system nejake zdroje? Ja som totiz zil v presvedceni ze Concorde je sice prve komercne lietadlo na svete s FBW architekturou, ale je plne analogovy nema vobec ziadny pocitac na upravu dat. Cize akosi tam nie je moznost nahrat akekolvek data. Dalej, aku architekturu ovladania mal TU-144?

                    1. Wildcat: nikoli FBW, ale „auto-stabilisation system“. Mělo se jednat o systém kompenzující rozdíly v tahu motorů aby letoun nezatáčel, tzn. jeho selhání by snadno mohlo vyvolat zatáčku jakou provedl havarovaný Tu-144.

                      Concorde to měl, podrobný popis viz zde:
                      https://paulross.github.io/pprune-concorde/docs/Auto-stabilisation0.html

                      Že mohla být havárie spojená s tímto systémem je jedna ze tří teorií havárie které dříve uváděla Wiki. Jiné zdroje, které dnes už neumím dohledat, uváděly že právě „electronic stabilization system“ byl mezi dokumentací, kterou Sověti ulovili průmyslovou špionáží od vývojového týmu Concorde.

                      Ale francouzská rozvědka tvrdí, že jako „false blueprint“ jim podsunuli jen ten nesmyslný vzoreček na pneumatiky. O ničem smrtícím se nepíše.

                      Ovšem na druhou stranu CIA a MI5 už v té době pomýšlely na podsouvání vysloveně destruktivní falešné výkresové dokumentace agentům KGB, ze které pak cíleně byla ta obrovská exploze sovětského plynovodu v 80. letech.

                    2. To jsou všechno už jen spekulace. Že ta Studená válka probíhala na všech možných frontách, je nabíledni. Že se vzájemně podsouvaly různé účelové dezinformace, to je taky fakt, ostatně z té doby různí dnešní budovatelé eurosocialismu také tento pojem mají.
                      Že celý projekt Tu-144 byl od samého počátku kopií projektu Concorde je snad naprosto zřejmé. Že tam jsou různé technické odchylky, od velikosti a tvaru trupu, přes tvar křídla, umístění motorů až po kachní ploutve vychází z toho, že mnoho technických řešení realizovaných v kapitalistických státech bylo realizovatelné socialistickým průmyslem. Ať šlo o materiály, chemii nebo číslicovou techniku.
                      Ale to neznamená, že Rusáci byli v konstrukci letadel nějací outsideři a sami měli hromadu invoativních a vlastních řešení. Dneska je Rusko největší nepřítel Eurosvazu, takže z těch lidí děláme totální pitomce, ale tak jednoduché to tehdy rozhodně nebylo. Vždyť ta špionáž v mnoha oblastech – zejména ve vojenském letectví – šla oběma směry. Jen ta „kapitalistická“ strana to měla jednodušší v tom, že byla pro lidi z té „socialistické“ atraktivní, a tak docházelo i k různým předáním „socialistického“ výrobku „kapitalistické“ straně výměnou za azyl. Opačně to tak snadné nebylo a motivace špionů na „socialistické“ straně byla problematická a často neúčinná, takže mnohdy se jednalo o dvojí špionáž. Ale to jsou věci, do kterých nevidíme a hledat jejich vysvětlení na Wikipedii je poněkud romantické.
                      Některé udeálosti a vztahy té doby nám budou prostě navždy uzamčeny a jejich pokusy o odemčení často končí ještě mnohem větším zmatkem (příkladně v Rusku byl v 90. letech letech v listu Izvěstija učiněn pokus o osvětlení případu KAL007 z 1. září 1983; výsledkem byla salva naprosto nesmyslných a protichůdných tvrzení skutečných a možná i domnělých účastníků, ze kterých lze vyvodit pouze ten závěr, že dotyční si pravdu, pokud ji vůbec znají, vezmou s sebou do hrobu).

                    3. To, že ruští technici a výrobci dokázali občas skoro nemožné věci, vzhledem k jejich dostupným možnostem, není sporu. Na druhé straně komunistický systém řízení vedl k zákonitým fatálním chybám a debaklům a ztrátám.

                      O současné podobě ruského letectví není špatné podívat se, co řeší zrovna teď v Rusku na téma bezpečnosti vývoje, výroby letadel a výuky pilotů, a není to veselé čtení.

                      https://www.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/rusky-letecky-prumysl-se-potaci-v-zavaznych-problemech-priznal-generalni-prokurator-1359315

                    4. Stejný článek přece můžete napsat o Říši i o USA. Problémy má Boeing i Airbus, problémy s mizernými piloty jsme pravděpodobně zaznamenali při dvou nedávných tragických nehodách B737 Max… Na vývoji toho jejich SuperJetu se podílely i evropské a izraelské společnosti a závady se často vyskytují právě na techto dílech. Stejně jako na dílech pro Airbus nebo Boeing. Případ A380 Quantas skončil zázrakem jen díky tomu, že Quantas vráží nehorázné prachy do svých pilotů. V Říši ani v US by taková společnost nepřežila, protože by nebyla konkurenceschopná. Není daleko doba, kdy podobní umělci, kteří poslali k zemi 373 Max budou majoritou Říšských aerolinek, protože budou prostě o pár Euro levnější. Tento trend přece sledujeme v Řiši skrz nakrz všemi obory. Profesionálové jsou vytlačováni diletanty, peorotže diletant jednak neremcá třicetiletým manažerům do jejich výmyslů, ale navíc je o pár šupů levnější, protože neztrácí čas oborovým vzděláváním sebe sama.
                      A bezpečnostní normy a standardy? V Říši se přece také neustále mění, ale většinou směrem k nižší přísnosti. Kdybychom ponechali ČSN u kolejových zabezpečovacích obvodů, nikdy by tu žádné výkonnější vlaky nejezdily. Kdybychom na potraviny uplatňovali někdejší ČSN, tak by byla v obchodech polovina zboží…
                      Poukazováním na cizí chyby se ty naše fakt nevyřeší.

                    5. Integrale: s tím ústupem evropských norem od bezpečnosti bych si nebyl úplně jist; třeba auta jsou v dohledném horizontu zpět prokazatelně bezpečnější; stejně tak léčiva; prostředky, se kterými přichází spotřebitel do přímého kontaktu – potraviny, kosmetika, nápoje, jsou také více ověřované a kontrolované podle novějších poznatků a neustále se doplňují látky, u kterých se prokázala nebezpečnost. V tomhle, myslí si, je Rusko a Čína úplně jiný svět.

                    6. To není tak jednoznačné. V automobilovém průmyslu došlo k prudkému nárůstu pasivní bezpečnosti zejména na přelomu milénia a nemělo to nic společného s jakýmikoli normami či legislativou obecně. Zodpovědnost za důraz na pasivní bezpečnost mělo konzorcium Euro NCAP, které je pravda tvořeno částečně vládami, ale také vlastmíky automobilek, autokluby, neziskovkami a soukromými společnostmi. EuroNCAP ale neměl za úkol tvořit legislativu, ale pouze zrealizovat jednotný sytém porovnání pasivní bezpečnosti osobních automobilů (původně testem). Zveřejnění komparativních hodnot testů pasivní bezpečnosti mělo za následek zvýšený zájem automobilek, které usoudily, že přizpůsobit produkci kritériím testu tohoto konzorcia je pro ně marketingově důležité a rentabilní. Došlo tím k prudkému nárůstu pasivní bezpečnosti, jejíž progrese víceméně již odezněla a nyní se babráme už jen v pitomostech nějakých nápisů, asistentů a podobných krávovin, které s bezpečností nemají společného přinejlepším nic. Navíc nám došlo k žonglováním třídění automobilů, takže v nižší střední třídě dneska máme auta stojící na podlaze aut vyšší třídy před 10 lety… v roce 1990 bylo za auto střední třídy považováno něco, co dnes zařadíme do kategorie nižší střední nebo možná ještě níž. A tím pádem máme výsledky sice porovnatelné v prostoru, ale neporovnatelné v čase.
                      Navíc se bavíme jen o konkrétních testech, na jejichž základě vytváříme obraz celkové pasivní bezpečnosti, což je iluze, protože změnou metodiky testů můžeme dojít ke zcela odlišným závěrům.
                      Takže ten růst pasivní bezpečnosti, pokud je vůbec prokazatelný i jinak než jen jedinou metodikou, bych nepřipisoval legislativě, ale v první řadě komerčním důvodům. V oblasti aktivní bezpečnosti je to horší, protože krom některých růstových faktorů bych zdůraznil i klesající (vlivem designu, snižujících se nároků na konstrukce náprav, integrace různých trakčních systémů apod).
                      Obecné tvrzení, že nové auto je jednoznačně bezpečnější než auto starší (auto z 50. let, 60. let, 70. let, 80 let nebo 90 let 20. století či máme na mysli auto z roku 2000, 2010, 2015…???) nemohu tak úplně jednoznačně potvrdit.
                      Naopak nové legislativní požadavky jsou velmi sporné, přínos systémů kontroly trakce k bezpečnosti je velmi diskutabilní a vyvolává i právní a morání otázky spojené s bezpečností provozu na pozemních komunikacích (do jaké míry odpovídá za bezpečnost vozidla řidič, když mu do řízení „kecá“ nějaký systém nezávislý na jeho vůli a činnosti?).
                      Co se týká léků či kosmetiky, o tom nevím vůbec nic, takže je možné, že to přesvědčení o vyšší bezpečnosti nových preparátů oproti starším může být jen podobná částečná iluze, jako u toho automotive.

                    7. Integrale: já jsem zase četl, že za rozvojem pasivní bezpečnosti stojí vzestup CAD/CAM softwaru schopného modelovat následky srážek v relevantním čase, díky kterému automobilky poprvé v historii byly s to identifikovat slabá místa, spočítat deformační zóny atp. Také krátce po přelomu milénia.

                    8. I Vy Integrale!? :-(
                      https://www.autoweb.cz/stare-vs-nove-jak-se-zvysila-bezpecnost-aut-za-17-let/
                      A co se letectví týče, je smutné, že borci co umí Su-27 neumí Su-100.
                      Co se těch politicko ekonomicko filozofických úvah týče, pro mě je stále jednoduchá pomůcka, dokážete si představit, že byste tam žil?
                      Ne 2-4 roky jakoo expat, ale furt.
                      Já Čínu, Japonsko, Koreu nebo Rusko či Norsko ne.
                      Ani celou Afriku a větší část Asie.
                      A od Mexika po Brazílii taky ne.

                    9. tomu s rika hazet perly svinim. Proste CernyMor ma ideove bolsevicky vypatlany mozek na nadherne cernobile videni dobroxzlo , pricemz nas tabor je dobro a vse ostatni je zlo a cokoliv nezapada do konceptu neexistuje.
                      Dovolim si suse poznamenat, ze lidstvo za vsecky sve objevy vdeci kritickemu mysleni, ze nejdrive se pokud mozno objektivne prozkouma vse, pak se to kriticky zhodnoti, udela se nejaky pracovni zaver ve frome teorie, ta se vyzkousi v praxis a pak se uvidi, jestli to funguje, nebo ne.
                      Hazet veskere problem dneska na SSSR, ktery uz 30 let neexistuje a nema ani ve svete zadny analog je projev dusevniho bolsevizmu. Anebo katolicke inkvizice, nebo ceho chcete, muzete to nazyvat, jak chcete.

                      Aneb znova. Kdyz jsme na tom tak dobre, proc je novinar Asange zavreny, proc umira ve vezenske nemocnici, proc byl porusen concept azylu a proc se Snowden ukryva v Rusku, aby ho nestihl stejny osud, kdyz jedine, cim se provinili, bylo leakovani pravdy o nelegalni cinnosti tripismenkovych agentur v USA, ktere byly primarne zlocinem vuci lidstvu, sekundarne zlocinem proti danovy poplatnikum USA a terciarne porusenim vsech zakonu, norem, predpisu a regulaci, od charty OSN o lidskych pravech az po Ustavu.

                    10. tsk znovu ,pro ideologickeho fanatika Mrcase. Vykasli se na Tydenik a jeho 40 let stare reportaze, zamer se na Bildeberg, kde se elity prave radi, jak eliminovat vysledek Eurovoleb, zamer se na Brexit, kde se tak dlouho odkladalo referendum, az ho zrusi a zamer se na Asangeho, ktery umira v nemocnici, po serii vyslechu Velkym Bratrem. A zkus se zamyslet, proc se Snowden ukryva v Rusku a ne treba v Britanii, nebo Ceske Republice, to je fuk.
                      Odpoved pro EXTREMNE NATVRDLE.
                      Protoze ani Britanie, ani Ceska Republika nejsou zadne demokracie, ale bananove republiky rizene klikou vsehoschopnych globalnich elit, ktere tahaji za spagatky.

                    11. Quantas neexistuje. V risi su piloti s 200 hodinami v kokpite A320 bezna zalezitost a boli odjakziva. A najvacsiu letecku katastrofu v dejinach sposobil pilot 11700 hodinami, s type ratingom na 8 typov lietadiel. Bol sef vycviku pilotov u svojho zamestnavatela.

  3. OT – PROSBA O RADU

    Když se tu schází lidé, co tomu rozumí. Fiat JTD 100 kW nestartuje, pokud je motor teplý, po vychladnutí nastartuje neochotně na 3 válce, následně se rozběhne jako hodinky a jezdí, dokud ho někdo nechcípne. Tlak na liště 0 barů, v diagnostice chyba VCV ventilu, ale byl jsem upozorněn, že to může a nemusí být jen ventil.

    Má někdo zkušenost či nápad (ještě změříme, zda není únik paliva přes některý vstřik do přepadu). Otázka je – vyměnit čerpadlo (13 tis.) nebo jen ventil (5 celá něco tis.), mechanik má strach, aby to nebylo ještě někde jinde, s tím, že u staršího auta motorář navrhne výměnu komponent za 30 tis. jako nic a pak se to stejně nemusí trefit.

    Komentáře o Macoše, atd. jsem si dodal sám. Zajímá mě, jestli má někdo zkušenost nebo nápad, co ještě zkusit. V neděli to musí jezdit.

    1. Zkusili jste váhu vzduchu z jinýho auta?

      1. Ne. Že se blbě ptám, ta by mohla způsobit, že bude nulový tlak nafty u teplého motoru (osobně si to nedovedu představit, ale…)?

    2. nevím jestli to může pomoct, ale trošku sem pogooglil. S naftou osobní zkušenost nemám :(

      http://www.fiatmareaclub.com/viewtopic.php?f=2&t=16055

      https://www.alfisti.cz/forum/viewtopic.php?t=6123

    3. Možná že pan domácí by mohl vědět…

    4. Jestli je tam nulový tlak, tak to vypadá, že motor neví, kde je. Jenže to by pak neběžel na 3 válce, buď by naskočil (signál je) nebo nenaskočil (signál není) = klasická závada, kdy studený Hall signál ještě dá, ale po zahřátí už ne. Chod po startu na 3 válce ale spíš vypadá, že ten jeden vstřikovač či cesta je KO. Nebo to může být i souběh více závad.
      Chce to píchnout na diagnostiku, klidně sériovou, ale kašlete na výpisy závad, podstatný je podívat se na napětí jednotlivých snímačů. Jako první bych udělal test akčních členů, protože bych podezíral ten vstřikovač na „neběžícím“ válci. Pak zase nechat vychladnout a projít jednotlivá napětí na snímačích a korekční součinitele.

  4. KIA Ceed stejný krám jako i30.
    JBL v ní hraje slušně.
    Obsese spotřebou je IMHO doovodem koupě hybrida.
    Návratnost vztažená ke spotřebě a nájezdu je jedním ze základních propočtů TCO.
    i30 N tu tahám ke srovnání cen.
    Mohl bych ještě tahat KIA Proceed 1.6 T-GDi s tuším 200k, ale už toho nechám, zdá se, že si nerozumíme a datlováním na šmatlafounu to stručně neobjasním…
    Tak možná večer něco zmastím na noťasu.

  5. „Já nezavrhuji elektrická auta obecně, líbí se mi ten koncept. Je to něco nového, další krok dál.“
    Naopak, BATERIOVÉ ELEKTROMOBILY NEJSOU BUDOUCNOST, ALE MINULOST! Již v 19. století jezdily bateriové elektromobily rychlostí kolem 50 km/h a dojezd měly kolem 50 km. Koncem 19. a začátkem 20. století, kdy byl součaný moderní automobil na kapalná paliva s vratným pohybem pístů ještě v plenkách a sotva utáhl sám sebe, dokázali výrobci bateriových elektromobilů překročit rychlost 150 km/h a dojezd nejlepších bateriových elektromobilů překračoval 150 km. Přesto bateriové elektromobily skončily na smětišti dějin a rozšířily se automobily na kapalná paliva s vratným pohybem pístů. Ve 30. letech 20. století se pokoušeli v Němeku bateriové elektromobily rozdývchat, ale nakonec se to ukázalo jako neefektivní. V době vrcholící ropné krize v 70. letech 20. století byla myšlenka bateriového elektromobilu opět přivedena k životu, ale opět se ukázala jako neživotaschopná vůči ostatním technickým řešením (předpovídán byl mnohem větší úspěch parních turbín) a místo nabíjecích elektromobilů jsme se dočkali omezování rychlosti, finanční krize stažení izraele z nově obsazených území a celosvětové expanze malých japonských automobilů. V druhé etapě ropné krize počátkem 80. let pak už nikdo ani bateriový elektromobil nevytahoval z říše mrtvých.
    Až současné doba opět oživuje dávné mrtvoly, aby za miliardy peněz a leta marnosti došla k tomu, co si mohla během hodiny přečíst v učebnici fyziky nebo dějepisu pro základní školy: nabíjecí elektromobily jsou neúčinné a neřeší žádný problém současné dopravy. Jsou jen dobrým zdrojem pro velkolepé krádeže bezpáteřními zmetky, stavící svá impéria na lidské hlouposti, nevzdělnosti a pýše.
    Největší tragédií současné povinné elektomobility je zahlcení konstruktérů legislativně – tedy násilím – vnucenými nesmysly, apřičemž dotyční pak nemají ani čas ani prostředky dělat svoji skutečnou práci a posunout směr vývoje od součaného směru do minulosti k budoucnosti. Ušlé příležitosti jsou největší ztrátou naší doby, protože ten promarněný čas nám nikdo nikdy vrátit nemůže. Stejně jako komunisté, fašisté a nacisté, i europeisté věří, že budují cosi nového a skvělého, protože jsou jen příliš hloupí a nevzdělaní na to, aby věděli, že všechny jejich debilní nápady už měli jiní hlupáci dávno před nimi, a že vždycky dopadly tragicky.

    1. do kamene tesat

    2. Integrale: Moc hezký, vše už bylo vymyšleno, jen se to zdokonaluje, to není žádná novinka, to zvýšení cen ropy OPEC udělal záměrně v tom roce 1973, trestal tak USA a další západní země za jejich podporu Izraele v bojích s Egyptem – Jompikurské války. To souhlasí, ovšem ty e-mobily nebyli staženy proto, že by se neosvědčily, nýbrž proto, že tzv. petrodolary, které v 70. letech nahromadily arabské země, by okamžitě klesly a jejich hodnota by byla časem nulová. To byl jeden z hlavních důvodů, proč e-mobily nemohly tenkrát úspěšně prorazit.

  6. Tak jsem našel líhniště EUROZMRDŮ, je to neziskovka: Aspen Institute Central Europe o.p.s.
    Odkaz: https://www.aspeninstitutece.org/people_tags/politics/

    Předseda ČSSD Hamáček je členem správní rady v neziskové organizaci Aspen institute, kterou do naší země nainstalovala Madeleine Albrightová s Bakalou. Lze takovému člověku něco věřit?

    Zuzana Roithová – Člen správní rady v Aspen Institute Central Europe o.p.s.
    Kamil Čermák – Člen dozorčí rady v Aspen Institute Central Europe o.p.s.
    Vladimír Dlouhý – Člen správní rady v Aspen Institute Central Europe o.p.s.
    Jan Farský – Člen správní rady v Aspen Institute Central Europe o.p.s.
    Jan Hamáček – Člen správní rady v Aspen Institute Central Europe o.p.s.
    Jan Zahradil – Člen správní rady v Aspen Institute Central Europe o.p.s.
    Kamila Hamáčková (*1974) Člen správní rady v Aspen Institute Central Europe o.p.s.
    Zdeněk Bakala – Člen dozorčí rady v Aspen Institute Central Europe o.p.s.
    Dita Charanzová – Člen správní rady v Aspen Institute Central Europe o.p.s.

    a další….

  7. No, to není nic divnýho, když asi Madlenka Albright byla okouzlena Smithovou teorií a úspěšně s ní začala ve VB. Pak to jelo jak lavina, bože, politická teorie z roku jedna dvě Krále Klacka. S tímhle myšlením za chvíli pojedeme prvobytně pospolnou společnost. Vy mně sůl, já Vám korálky :oD.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017