C´mon baby drive your FIRE! - zpět na článek

Počet komentářů: 201

  1. Já pořád nechápu jak bordeláři a nemakačenka jako jsou Taloši, dokázali vyrobit víc než obstojnou automobilovou techniku. Elegantní design, to bych ještě pochopil. Ale techniku…
    Že by nějaké dědictví Mussoliniho? Bo se mi vždy zdálo, že od pádu římské říše to s nimi šlo akorát z kopce.

    1. Severní Taliáni jsou Evropané. Po druhé válce zažili slušný hospodářský zázrak, do G7 je nevzali náhodou.
      A krásné věci dokázali vyrábět už za války, byť s motorovou pomocí německých genossen – Fiat G55 a 56, Macchi MC 202 a 205, Reggiane Re 2005…

      1. Tak nějak. Ještě někdy koncem 80. let to byl stát s jednou z nejvyšších reálných mezd v Evropě. Ovšem pak přišlo hlubší začlenění do Evropských struktur, zatočení s šedou ekonomikou a šlo to do sraček. Jako všude jinde ve slavné Ůnii.

    2. Jasně, Galileo, Kolumbus, Vinci, Volta, Fermi. Prostě zmrzlina a pizza, na víc se nezmůžou.

      1. Na to jak byly některé italské republiky superbohaté (Benátky, Janov) pořád nic moc. Kde je blahobyt, tam je vždy nějaký čas na vědu, učence, filozofy.
        Co je ale opravdový zázrak, jak se z národa negramotných mužiků v zemljankách za pár desetiletí stala velmoc, létali do vesmíru, a v USA museli nasadit jak všechny ukradené nacistické vědce, tak všechny tam uprchlé židovské vědce, aby jim vůbec stačili. A to měli k dispozici zdroje z půlky světa, od surovin až po finance.

        1. Jo, zatímco 90 % mužiků rylo držkou v zemi, pokud už zrovna miliony nepomřely hladomorem, vedle toho v US of A šla životní úroveň nebývale nahoru a věci, služby, kultura co vznikly v 70. a 80. letech, vo tom v sajuzu ani nesnili. Ale tak my víme, že seš vymatlanej kokot.

        2. Máte pravdu, kromě zámořských objevů, elektriky, chemie jádra, astronomie, literatury, hudby, umění, průmyslu, architektury, gastronomie, módy je přínos Itálie fakt zoufale malý. Ještěže to v dvacátém století trochu vytáhli tou zmrzkou. Jestli tady neupadá spíš vzdělání a rozhled některých diskutujících než Itálie.
          Vzestup Zaostalé zemědělské mocnosti na pozici supervelmoci je opravdu zajímavější příběh, ale v zásadě měli masivní biče, dobrou špionáž a poslušné obyvatelstvo, které v zablácené dřevěnici hřálo u srdce, že mají prvního člověka ve vesmíru nebo že jejich náčelník může vyhladit celou planetu, když se mu zachce.

          1. Ada: +1

          2. Okrem toho ten „národ negramotných mužiků v zemljankách“ zas až tak negramotný v tej najzápadnejšej časti (Moskva, Petrohrad a pod.) nebol. Zoznam vedcov a svetovo známych umelcov z 19. storočia sem snáď prepisovať nemusím.

            1. Negramotní byli za Mikuláše II. hlavně staří a dospělí, mládež naopak už školami prošla. Rusko bylo před I. světovou válkou významná průmyslová velmoc, která lákala víc inženýrů a jiných kvalifikovaných imigrantů, než USA.

              1. Ano je to tak Jihočechu, bitevní loď nebo 10tkm železnice zemědělci nezvládnou ani omylem…

                1. Nemluvě o velkoletadlu Ilja Muromec.

                  1. Ne že by Rusové nebyli nikdy v ničem dobří, ale to, že hrozně moc věcí okopírovali od Západu, je fakt. Američani si z Německa odvezli von Brauna, ale Rusové taky něco ukořistili. Odvezli třeba celou fabriku a know how na výrobu aut, některá poválečná ruská auta byly jen okopírované kadetty, spousta techniky jim spadlo do klína v rámci programu Lend & Lease a známý okopírovaný americký bombardér, který musel za války nouzově přistát na území Ruska, Boeing B-29 Superfortress se od kopie Tupolev Tu-4 lišil prakticky jen tím, že hvězdy namalované na trupu nebyly bílé, ale rudé.

                    1. Test formatovani

        3. „Co je ale opravdový zázrak, jak se z národa negramotných mužiků v zemljankách za pár desetiletí stala velmoc, létali do vesmíru“

          1. V SSSR měl vývoj jaderné balistické střely mimořádnou důležitost, protože to byl skoro jediný reálný způsob jak mohli ohrozit území USA.
          Američani mohli SSSR bombardovat letecky ze základen v Evropě, takže pro ně rakety nebyly tak velká priorita.
          (Vesmírný program se v obou případech svezl s vývojem vojenských raket.)

          2. Režim v SSSR měl možnost vývoji raket obětovat i životní úroveň a případně i životy svých obyvatel.
          S takovým režimem se k vesmírnému programu dopracovala i KLDR.

          3. SSSR kolonizoval a následně vysával východní polovinu Evropy. Viz Československo, které před nástupem socialismu patřilo k nejrozvinutějším zemím světa a o 40 později to byla pomalu rozvojová země.

    3. Vy jste asi v italský fabrice v životě nebyl.

  2. Ty problematické starty studeného T-jet trápí spoustu majitelů (podle četnosti na fórech). Zdá se, že o něco víc vozy s LPG. Někteří to přičítají chudé směsi, ale z mojí zkušenosti na to trpí i když pomocí LPG map donutím benzínovou ECU zvýšit STFT i LTFT (u FIATu DVT a FRA). To mě vedlo k tomu předstihu, ale nepodařilo se mi najít popis fungování korekcí paliva v 7.9.10 a případně jasně určit mapu předstihu a vstřiku/zátěže pro studený motor. Měl jsem z toho pocit, že ECU si kromě korekcí paliva ukládá i korekci předstihu. Je to u 7.9.10 možné nebo je to nesmysl?

  3. A ten nadpis článku dle Morrisona z The doors je taky maximálně hustey. Až se divím že ho seriózní a konzervativní Dfens použil. Vždyť Morrison byl takové docela rozevláté vyfetlo, co experimentovalo s halucinogeny natolik, že kolikrát při koncertu nemohlo zpívat.
    Ale jeho songy mám rád, jsou super, Od Light my fire až po Riders on the storm – to je naprosto suprová záležitost když jedete autem sám v dešti.

  4. Díky!
    Moc pěkný článek.
    S motorem (110 kW MultiAir) jsem najel 80 tisíc km a mohu potvrdit všechno do písmene.

    1. To není možný, ty italský křápy se přece strašně serou…

      1. V automobilu jsem našel barevnou krytku s nápisem Ready for Windows. Dosud jsem ji neotevřel, možná je to tak správně.

  5. T-Jet 120 PS jsem měl ve FIATu Bravo. Doteď na něj rád vzpomínám (narozdíl od zbytku auta, na kterém mě spousta věcí srala).

  6. Z výhry v politické soutěži IEOTY bych se moc neradoval, tenhle „husarský kousek“ se povedl kdejakému krámu dle toho, co zrovna bylo potřeba plebsu ukázat jako „správný trend“ (třeba od roku 2012 vítězící postrach motoristů fordí tříválcový ecoboost, nahrazený v roce 2018 další tříválcovou radostí z dílny VW). V těch 100 miliardách co dal Fiat za vývoj multiairu se vítězství snadno ztratilo.

    Proč ovšem kupovat v roce 2020 deset let staré nové auto je mi záhadou. Navzdory archaické konstrukci to stejně není kvalitní motor, který by mohl na absenci všeho toho moderního haraburdí vydělat. Spíš se zdá, že jako obvykle se italským soudruhům podařilo vyrobit nespolehlivý motor i s tím málem, co měli k dispozici a jakákoliv moderní vychytávka to dále zhoršila (Multiair). Nevidím tedy ke koupi Giulietty důvod, leda tak pro milovníka italských aut, který se právem obává, že pokud vůbec nástupce Giulietty bude, tak s hromadou moderních fíčur pod kapotou to bude ještě o dva řády horší než kovadlina z osmdesátek.

    1. Jako obvykle ses projevil jako výstavní kretén, zřejmě zase poletíš zpátky do igňoru, páč z těch hoven normálně teče krev z vočí.

      Myslim, že ne sto miliard, sto tintiliard to stálo! :D

      1. Behemot: však v poho, já se z labilů nijak nehroutím, pokud nezvládáte moje příspěvky, šup tam se mnou. Jako jo, jak jsem to odeslal, tak jsem si říkal, kdo na to poukáže jako první. Že to budete zrovna Vy mě nenapadlo, ale vlastně mě to ani nepřekvapuje. Tak zase nashle až trochu dospějete:-)

    2. Kupovat dnes T-Jet dava smysl z duvodu snadne zastavby LPG.
      Turbomotor 88kw na takove auto bohate staci, levny provoz, na pracovni pojizdky do cca 50 km idealni vozidlo. Zahraty motor hned.
      Nulova silnicni dan.
      Jel jsem s tim pred tydnem Uberem, jelo to tise, pohodlne, za par supu a nema se na tom co zkazit.

      1. vasek: až na to, že už z článku je jasné, že se to kazí i tak a Vy byste do toho ještě dal LPG, se kterým má problémy taky kde co („ta kontrolka u LPG svítí běžně, tomu nic není“). Rozumím, proč někdo na LPG hodí starou V6-V8 atmosféru, ale u turba to nechápu. Běžná dnešní konfekce jezdí kolem 6-6.5 litru, co na tom řešit s LPG? Víte, kolik je silniční daň?

        1. Už len za ten dobrý pocit, že štát utre hubu na spotrebnej dani za benzín, tá trocha problémov stojí. Nejde primárne o úsporu, ale nekŕmiť režim.

          1. Pathy: taky jste tu „trochu problémů“ se svou mazdou podstoupil?

            1. Zatiaľ nie a je mi to dosť ľúto. Bohužiaľ majú mazdy mäkké sedlá ventilov a nerobím im LPG dobre. Ináč by tá moja stará 2.3i nepriamovstrek bola ideálna. Možno časom presedlám na nejakú objemnejšiu ameriku, kde bude voľba jasná.

        2. Ja jsem provozoval LPG auto a nemel jsem s tim problemy.
          LPG turbo nijak nevadi.
          Staci nebyt skrt a pri prestavbe zaplatit overenemu profikovi.

          Kdybych ted potreboval novy pracovni hrkac, klidne bych sel do tohodle a nechal namontovat Tartarini nebo Landi Renzo.
          https://www.tipcars.com/fiat-tipo/kombi/benzin/fiat-tipo-1-4t-jet-120k-plus-zaruka-33713504.html
          Cela Italie na tom jezdi, kvuli desivemu zdaneni benzinu v Italii.
          Ted jsem zahlidl u MOLu LPG za 11.70Kc, spotreba v tomhle aute bude cca 8litru LPG.
          To odpovida v dnesnich cenach spotrebe (11.7/25)*8 = 3,7 litru benzinu.

          Za 220 bez DPH luxusni koupe, je to jeste v zaruce.

          Rozhodne lepsi nez nejake Dacie nebo mrdky typu Hyundai.

          1. vasek: tak jestli je 3 roky starý fiat lepší než nějaké mrdky typu Dacie, Hyundai nebo třeba Škoda, to si musí zhodnotit každý sám. Tady se taky z nouze jezdilo S120, wartburgy a trabanty, takže jako argument je politická situace země dost slabá.

            1. Tak určitě, za 270kKč bourané Tipo je super kauf…

        3. Mam na LPG Volvo S80 R6 3.0 biturbo. Kontrolka motoru svítí, zhasne na pár dní po kalibraci :-D Najeto 15t km bez problému. Je to 18 let staré auto, má to turba dokonce dvě (ač nízkotlaká) a bez LPG bych to nechtěl, pač spotřeba 10+.
          Švagr pracuje u logistické firmy převážející jídlo. Vozový park je snad 8 kabelek do města, všecko na LPG. Firmě to ušetří dost velké prachy, jak na dani za všecky ty auta, tak za palivo, každé auto denně ca 200 km.
          Ano, existují motory, které mají s LPG problémy. Stejně tak existují motory, které mají problémy samy se sebou, i bez LPG :-D A stejně tak spousta motorů, které s LGP problém nemá.
          Já jsem za LPG vděčný, umožňuje mi prakticky neřešit, kolik s autem měsíčně najezdím i s mojí výplatou a nemusím zároveň čekat, kdy přijde ono slavné dieslové trio (ano, jsem vůči ojetým dieslům mírně zaujatý).

          1. dunnst: však v pohodě, je to Vaše auto a Vaše prachy, já bych do toho nešel. Současně pokud to najede co má a omezení Vám nevadí, proč ne. Pokud si přečtete můj příspěvek, píšu o běžném užívání a tam při spotřebě okolo 6.5 litru nevidím smysl se s LPG drbat. Při 10 a víc už to někomu smysl dávat může, já bych na to předělal až nějaký pick-up nebo SUV s pořádným V8, tedy 15+.

            Pokud jde o firmu, kde je aut hodně a zaplatí se to, to je situace poněkud jiná, navíc nikoho nezajímá, co to bude dělat po 5 letech, protože to bude už starost někoho jiného, auto bude odepsané.

            Na co čekáte u dvacetiletého eRka předělaného na LPG nevím, to zjistíte časem sám:-)

      2. Podle článku a popisu automobilů s oním motorem je 88 kW bez turbodmychadla, 110 kW s turbodmychadlem.
        Automobil na pracovní pojížďky používám, podle knihy jízd se průměrná délka cesty (nikoli denní nájezd) pohybuje v jednotlivých měsících od 90 do 100 km.

    3. Nástupcem bude jakési SUV s poetickým názvem Tonale, to je průsmyk.
      Mají tam prima sjezdovku Paradiso.
      Já to ze srandy dal do konfigurátoru tu Giuliettu 120k 1.4T a 600 litrů, pravda včetně kůže a 17″ kol.
      No nevím, tak leda se 1750 TBi bych to zvážil, je pořád krásná…

      1. Dachsmeister: Tonale znám a po letošní šaškárně s corochřipkou ho zná kdejaký důchodce co na lyžích už 30 let nestál :-) Lepší sjezdovky jsou ale dole v Ponte.

        Kůži bych nejspíš nepotřeboval, ale jinak už je mi jasné, co je asi ta výhodná cena 420k zač… Design za mě ne, předek je stále stejně hnusný, ale dle vkusu každého soudruha. Ano, 1750 zní jako jediný motor, který by v tom člověk chtěl, vydechlá 120 hp 1.4 fakt ne.

        1. Jo v Ponte je to lepší, bydleli jsme vždycky u sedačky v https://www.residencelacascata.it/?lang=cs
          Ráno jsem zaběhl do města pro pečivo, pak dal 2-3 rychlé jízdy (2.3km 700m převýšení do 2 min) ještě s vlekaři když se vyváželi nahoru a pak jsme dopoledne prošklhali zbytek.
          A když to propojili s Tonale kabinkou, nemuseli jsme tam jezdit autem, i když ty serpentiny nahoru byly taky zábavné i v Carismě 1.8 nebo Almeře 1.6 nebo Civicu 1.8…
          Večer na procházku a drink do romantického městečka místo mezi paneláky na Tonale.

          1. Dachsmeister: my jsme spíš korzující, takže každý rok někde jinde a Ponte až nedávno, před kabinkou ho neznám. Serpentiny pěkné, ale moc aut, na nějaké blbnutí to nebylo (vůbec většina cesty z Tonale k dálnici by byla velmi zajímavá v létě a s jiným autem než s tím s rakví).

            A k té Alfě ještě – co jste dával odkaz, nájezd šílený, předek pořád špatný, ale ta červená, chrom a kola – vypadá to pěkně. Na co vlastně čekáte? I30 až do důchodu, ani to eNko ne, pokud nebude v kombíku? Žijte trochu, v důchodu líp nebude, ani ty peníze ne, zbude jen smutek z nesplněných snů a promarněných příležitostí:-)

  7. Díky za článek, díky za návrat ke kořenům, díky že postupně ubývají články o koronavirové „krizi“. Už mi z toho jebalo a postupně jsem to přestával číst.
    Články o „automotive“ čtu všechny včetně diskuzí.
    I když je to dost zapleveleno trolly, pořád stokrát lepší než LžiDnes apod.

  8. Dfensi, můžeš se více rozepsat o tradiční motorárně, ve které bychom rozhodně býti nechtěli?
    Zajímá mě organizace práce, složení strojního parku, podíl ruční práce, časová a energetická náročnost atd…

  9. Ja mam z italske provenience motor 2,4 jtd v Lybre a nedam to z ruky, i kdyz je cim dal drazsi to udrzovat v jizdyschopnym stavu. Samozrejme je to Euro 2 stejne jako Mondeo 1,8 td. Novejsi stroje nechci, i kdyz za ty prachy co mne stoji

    1. servis rocne bych mohl mit jakykoliv novejsi kram ze soucasne ekofriendly produkce. Zacinam se rozhlizet po jeste starsi technice…

      1. To je syndróm totálne bezohľadného hovada, čo jazdí na hnusnom starom dízli, čo hulí jak trafený messerschmitt. Máš aj nálepku NO SMOKE NO FUN?

        1. Slovenské špecifikum se opět projevilo.

          1. Jozko: dobré je dát odkaz na údajnou ekologičnost, kde se měří jedna jediná věc, související s technickým řešením. Další věci se ignorují, diesely vesele čmoudí. Přitom ta jedna věc, která údajně dokazuje čistotu starého křápu se řeší pomocí EGR, které jste Vy hrdinně zaslepil. Na to jde fakt jen říct „to nevymyslíš“:-D

            1. Můj poslední pracovní koráb je eště starší, zatím tam leju naftu, ale jede to v podstatě na všechno, co má v průměru kolem 14 uhlíků a hoří to, nic z toho nečoudí ani to nijak nesmrdí.

              Debile.

              Za to neska sem potkal aspoň vo dekádu a půl novější nějakou piču ve znaku, ten dyž přeřazoval, to jak kdyby to hořelo, přes ten čmoud nebylo vidět, smrdělo to snad jak kdyby tam lil surovou ropu, ai za ním místama zůstávala dehtová stopa na silnici. Tak eště že máme ty ekólógyckí auta, žejo mámo.

              Seš fakt kokot :)

              1. Behemot: už jste jak zrg1. Všichni jsou debilové, kokoti, jen Vy máte (svou) pravdu. Jako člověk, který jezdí většinu sezóny bez střechy mám holt zkušenosti takové, jaké mám. Když čmoudí něco nového, tak si toho všimnu, ale to je zcela minimum. Dodávkáře jsem ani nezmiňoval, to jsou většinou mozky mdlé a nedá se čekat, že by jejich staré orezlé pracovní nástroje splňovaly cokoliv jiného než jejich představu o tom, jak vše maximálně ojebat.

                Nicméně Vám zjevně ušlo, že existence Vašich (údajných) zkušeností nijak neinvaliduje ty moje a že by z toho plynulo, že jsem kokot nebo debil, to je skutečně trochu za horizontem mého chápání. Nenapadlo by mě říct, že jste kokot jen proto, že jste viděl čoudit novej diesel. Ale vnímám to jako pozitivum.

              2. To:Behemot
                V moji byvale praci byly dodavky maximalne tri roky stary a kdyz to v zime chlapci nastartovali, nedalo se venku kourit a v hale existovat. Kyselej smrad, kterej sice necoudil, ale smrdelo to hur nez Avie. Byly to vetsinou Opely Movano a Renaulty Traffic, sem tam Boxer. Asi AdBlue, dalsi Babisuv byznys, ale na to nikdo nenadava, to prej je v pohode ekofriendly.
                Mne docela dostavaji do vyvrtky ty smutny voci ekologu, kdyz vypraveji, jak se.v Gronsku topi ledovec. Ale nikdo z nich nerekne, ze nez priletel ten kamen co zabil dinosaury, tak Gronsko byla zalesnena zelena zem zas podle jinejch vedcu. Uz od doby co se v tech ekosrackach hrabu vidim, jak lzou ,podvadeji, prehaneji, jen aby se jim byznys hybal. Zaplatime jim to my vsichni z nasich dani. Musim si vymenit kotel protoze to ekolog rekl? Tak at mi ho zaplati. On, ne stat. Kdyz jsem chtel udelat solarni elektrarnu, tak mi rekli, ze mne stejne neodpojej od verejny site. Chteji nam zavest meraky na vlastni studny, z cehoz budou urcite chtit vypalny.
                Nejlip to bylo videt ted pri tom hoaxu s virusem. Tady byla povinna statni karantena,kterou lidi nemohli od.itnout, ale stat si vyuctoval cca 300 eur za osobu a dva tydny. Bez jakyhokoliv zakonnyho ramce dali vlastne tisice lidi do vazby bez soudu. To nikoho nesere. Nikdy jsem si nemyslel ze tohle napisu, ale zlatej Smer, ten jenom kradl ukradeny lowe… Tenhle Matovic to bude jizda do pekel…a zacinaji tady taky s ekologii, necekam nic dobryho

                1. pre jozko:
                  Tak je načase zdvihnúť prdel a presťahovať sa tam kde lietajú pečené holuby rovno do huby.
                  A teraz vážne.
                  Tesne pred posledným prekliatím Slovenskej republiky (čítaj: voľby do NR SR) ma oslovila manželka s drobnosťou:“Neviem komu to mám hodiť (Že to nedá Smeru som vedel (veril), ale nevedel som komu by to tak náhodne mohla hodiť.)“. Nato ma požiadala nech jej vymenujem tri politické firmy (strany), ktoré by boli hodné jej hlasu. Keď som si 30 sekúnd nič nepovedal, tak ma razantným tónom upozornila, že sa so mnou baví a že jej mám teda odpovedať. Ja som povedal, že ju počúvam, že sa s ňou bavím akurát, že neviem odpoveď na jej otázku. Tak sme to začali preberať stranu po strane a samozrejme prišlo aj na Matelka a jeho súkromný podnik (Oľano) a tam som z fleku povedal, že on nedostane môj hlas ani keby bol jediná strana na voľbu. Ja som si osobne dokázal ozaj vybrať jeden subjekt, ktorý som potom volil (ale aj to s riadne škrípajúcimi zubami).

                  1. Tipnem si – SaS?

                    1. Máš pivo a poldeci – podľa vlastného výberu.

                    2. To:SatanOkky
                      Jo, uz jsem se zabyval myslenkou stehovani do Madarska a i okoli Oberwartu bylo ve hre. Ale zatim je plan u ledu. Ja nepotrebuju peceny holuby do huby, na takovy veci uz jsem ponekud starej.
                      Risova strana je v pohode, asi nejlepsi z toho co bylo v nabidce, i kdyz jsem si pohraval s variantou SMER+LSNS+ Vlast. Nastesti to tak nedopadlo ale ani soucasny stav neni extra vyhra. Podle mne se sponzori SMERu prestehovali do SME Rodina. A premier Plackovic to neubrzdi. Uz zacina mit stejny maniere jako jeho uhlavni nepritel Fico. Mozna to neni az tak videt, ale jeho akcni petky a vymena prednostu okresu je jak z padesatych let. Bude jeste sranda to sledovat…

                    3. pre Jozko 11.6.2020 v 8:55
                      Vieš ako sa to vraví / píše po americky: Same shit, different asshole.
                      Ma po voľbách pobavil ujko, keď mi povedal aká natešená bola jeho dcéra po výhra Matelka. Povedala, že ich dedina vyhrala (lebo býva v dedine odkiaľ je Matelková manželka) a že teraz im Matelko všetko zariadi – hlavne teda obchvat dediny lebo im tam po dokončení ďalšieho kúska diaľnice D1 a sprevádzkovaní privádzača razantne stúpla tranzitná doprava cez obec (a sesternica si kúpila dom pri hlavnej ceste). Tak som sa sesternicinej naivite schuti zasmial……ľudia sú ozaj nepoučiteľní.

                    4. Pochopim vselico, ale SMER LSNS Vlast teda fakt nie. SMER – socialista, co ukradne vsetko nezabetonovane. LSNS a.k.a. neskryvani fasisti s IQ tykve. Vlast, takze Harabin, co je osoba, ktora dokazala sudy dostat do takeho stavu, ze sa z toho nevyhrabu este 20 rokov.

    2. Jozko: a jaký je smysl Vašeho počínání? Jezdíte roztřeseným smradlavým krámem (děkuji pěkně, asi nejvíc nesnáším staré fiaty marea, stilo, alfy a podobné dieselové zgarby, které zásadně kouří jak zero po sestřelu a ta lybra nebude nejspíš výjimkou) za peníze, za jaké byste mohl jezdit něčím slušným. Co z toho? Kdybyste napsal, že svou E46 330i nebo CLK500 nedáte z ruky, tak bych to chápal, ale proč dobrovolně trpět v něčem, čím navíc zasíráte vzduch všem kolem, to je mi fakt záhadou.

      1. Stockholmský syndrom?

        1. Aris: :-D

      2. To:fatdwi
        Co se tyka emisi, obe auta jsem nedavno daval na STK+EM a prosly bez uplatku. Az na drobnou korozi u Lancie zadnej problem. A tim myslim, ze Mondeo melo 0 zavad. Svoji sluzbu to udela, jsou to vcelku nesmrtelny a jednoduchy auta nenarocny na servis. Jo, kdyz jsem Lanciu pred pul rokem koupil, dymila jak strelenej Messerschmidt, ale stacilo udelat repas vstriku, turba, vymenit vacku, rozvody, vycistit sani a zaslepit egr a je jak nova. Ted resim prelakovani narazniku a ramena zadni napravy budu menit kvuli silentblokum. U Forda byl v minulem roce udelan repas cerpadla, nove vstrikovace, na podzim ho ceka repas prevodovky. Napred treba znat detaily a az potom soudit. A z pohledu ekologie nejvic ekologicky je kazdy auto ktery se vubec nevyrobi.

        1. Jozko: ano, ropné Mondeo je taky moje „oblíbené“ auto… Zaslepené EGR je „jak nová“?

          A jaká je tedy motivace do toho rvát peníze? Copak je s tím příjemné jezdit? Staré 2.4 JTD je něco jako 1.9 TDI a první 2.0 TDI, rachot jak v traktoru. Chápal jsem, že to jako nové koupí někdo, komu už nezbylo na palivo a tak „šetří“ na úkor ostatních, ale u ojetého krámu s tím servisem, který popisujete mi smysl uniká.

          A pokud jde o ekologii – můžeme se domluvit. Já osedlám Váš traktor, Vy moje kabrio, já před Vámi, Vy za mnou. Pak si o tom můžeme popovídat.

          A nakonec – hezký bonmot hodný dementa. Nemyslím si, že dement jste, tak příště takové hovadiny nepište. Touto logikou je totiž nejlepší žádné auto, tedy i ten Váš starý krám by byl nejekologičtější, kdyby ho nikdy nevyrobili.

          1. To:fatdwi
            Dekuju za poklonu, ale musim vas zklamat, asi jsem dement. Cpu penize do ekonomickych nesmyslu, jezdim autama, ktery byste uz nejradsi na silnici nevidel, jenze vsechno ma svoje duvody. Od devadesatych let jezdim autama z devadesatych let s vyjimkou Laguny z roku 2005 a Mondea z roku 2006. Obe dve uz rozebrali hnedoslovaci do surovin, zatimco tyhle stary auta furt jedou. Cim to bude. Az sezenu moji srdcovku Scorpio 2,9i v kombiku bez koroze, budu rad, ale zatim jsou na trhu jen totalni vraky nebo muzejni kousky. Dalsi v poradi je Omega A DualRam. Taky v kombiku. Neda se sehnat pomalu ani ve stavu vraku. Byla moznost mit Volvo 960 ale bylo pryc driv nez jsem se k nemu dostal. Taky jsem shanel Citroen XM s trilitrem, ale nejsou. Tak jsem uz pet let s Mondeem a pul roku s Lybrou. Az tyhle dve auta ukoncej svuj cyklus, hodlam koupit Crown Victoria. U toho preziju i dve podstatny vady, a to automat a sedan. To je v planu na moji padesatku. No..a mozna mne do ty doby zabije nejaka udalost kterou neovlivnim. Zivot je svina a plany jsou od toho aby nevychazely.
            Na zaslepeni egr ventilu kolujou tuny ruznych nazoru nejen po netu, ja si vybral cisty sani a ventily. Navic podle emisi kdyz jsem byl s Fordem na prvni stk, kdy jeste egr mel funkcni, byly ty emise vetsi nez ted co je zaslepenej. Tak nevim. Ale zas mam novy vstriky a cerpadlo, tak nevim co melo vetsi vliv.
            Dalsi vyhoda oproti modernim autum je, ze kdybych nemel tu zvracenou zalibu se v tom furt vrtat, tak nevim co je porucha. Jen bych menil ollej a spotrebni material. Nevybije se v tom baterka za mesic stani a vim, ze po mesici prijdu, otocim klicem a nastartuju. Nikam to nevysila zadny signaly, co vic si prat. Mam na Mondeo 99% spolehnuti.

            1. Jozko: ekonomické nesmysly jsou zcela pochopitelné, protože je do určité míry dělá každý. Ale když se k ekonomické nesmyslnosti přidá nesmyslnost celková, tak to už je těžší se k tomu nějak přiblížit. Chápal bych vše, co chcete (Omega, Scorpio, XM, 960), i když ani jedno z toho bych sám nechtěl. Nechápu ani jedno z toho, co máte místo toho. (Z mého pohledu) je to jako kdybyste si místo vysněné krásky, kterých je málo, pořídil na sex hnusného chlapa.

              EGR nemůže emise zhoršit, od toho tam je. Zlepšení jde téměř jistě na vrub těch ostatních oprav.

              Vaše zkušenosti s moderními auty, kterým „se po měsíci stání vybije baterka“ nesdílím a nevidím tedy žádnou výhodou v provozování vraku.

              1. EGR je stejná kokotina, jako stop-start. Vymyslel to blbeček, co nezná základy přírodních věd.

                Kdyby to fungovalo, tak to dosahuje téměř kvalit perpetua mobile. V praxi nejen že nic takovýho se nepozoruje, ale eště to vždycky začne zanášet klapku, trubky a sací ventily a výsledkem jsou problémy s chodeb motoru a následně výrazně horší emise.

                Jak řikám, zas nějakej ynženír.

              2. Ze jdu okolo (a ani jsem necetl vlakno vyse)…
                Co se tyce vybijeni baterek, kdyz mesic stoji.
                Mesic mozna bude jeste nekde na hrane, kdy to mozna pujde, ale nedal bych za to ruku do ohne. Osobne jsem se v poslednich rekneme 3 mesicich setkal s cca 4-5 autama, co nekde staly mesic-dva a kdyz se k tomu pak prislo, neslo nic. Co si vybavim znacky – Skoda Octavia (cca 7-8 let stara), otevrela central, nenastartovala. Nejlepsi ovsem jakysi pomerne slusny Mercedes – ani neotevrel central.
                Takze jen jsem chtel prispet svyma zkusenostma, ze se takove veci bohuzel docela deji :-(
                Nejhorsi je, ze jeste k tomu jako sekundarni efekt se ta baterka casto uplne zkurvi tak, ze uz se pak rovnou muze koupit nova :-(

                1. Lojza: je-li baterka před smrtí, tak holt odejde, co to má společného s tím co píšu? 7-8 let stará oktávka měla baterku novou? Ten mercedes měl baterku novou?

                  Ty věci se dějí opakovaně? Je totiž rozdíl, jestli jste byl u toho, když starému autu baterka před smrtí odešla nebo jestli to auto standardně mělo baterku po měsíci mrtvou.

                  Proč to píšu – mám standardně jedno auto v garáži, od pár týdnů po pár měsíců a nemůžu z toho udělat závěr, že „u moderních aut se baterka po měsíci vybije“. Vybije se, je-li už stará a hlavně je-li zima (garáž není temperovaná). Takže například u auta z roku 1997 se baterka neznámého stáří vybila po 2 letech, dal jsem novou a dalších 8 let se nevybila. U jiného auta (2009) se za 6 let baterka nevybila nikdy (měnil ji až další majitel). Teď jsem jednu měnil po 2 letech u auta starého 8 let (baterka byla původní).

                  Takže za mě se nic takového neděje. Auta mi běžně stojí delší dobu a baterky se u nich nevybíjí, jedno jestli jde o auto relativně nové nebo naopak staré.

                  1. Touareg r.v. 2005 – necelé 2 týždne bez pohybu a baterka nepretočí motor

                    1. SatanOkkY: pravá německá kvalita a tohle? No teda.

                      A to jako od nového nebo od nové baterky? Takové auto bych s ohledem na výše zmíněné provozovat nemohl.

                    2. Dostal som toho Touarega do papŕč ako jazdenku, ale vyšľahá to aj fungel novú na 100% nabitú batériu.

                    3. SatanOkkY: jak říkám, vzhledem ke způsobu provozování svých aut bych to mít nemohl. Nemáte tam spíš něco špatně zapojené? Přece není možné, aby to žralo tolik v klidu – ani auto s keyless nevyžere baterku za měsíc, natož pak za dva týdny.

                    4. Pre fatdwi 10.6.2020 v 13:29
                      Jazdil som na tom Touaregu ako tretí „majiteľ“ a bral som to s 128 000km na odometri. Predtým to mal majiteľ od asi 40-45 000km podľa jeho slov. A servisoval výhradne v značkovom servise. Tak neviem, aká chyba by tam mohla byť – beriem to ako vlastnosť (spolu s ďalšími nuancami daného vozidla s BKS motorom).

                    5. SatanOkkY: s ohledem na počet těch aut různě v Alpách bych čekal, že to nebude úplně standardní. I když je možné, že většina po dovolené běhá s kabely a hledá někoho, kdo jim to pomůže nastartovat:-) Ale to je přecejen přehnané. Spíš to nechte časem někde proměřit, jaký to má odběr v klidu a co ho způsobuje.

                    6. pre fatdwi 10.6.2020 v 16:21
                      Nasrať – už bolo rozhodnuté, že ide Touareg z domu. Aj ja ich vídam kopec jazdiť, takže tie autá jazdia, len na tom mojom kuse už toho bolo dosť.
                      A inak štart-káble som nosil aj Nissan PickUp D22, manželka má v Grand Vitare štart-káble a ja ich nosím aj v poradí druhom fungel novom aute z Kórei (dúfam, že južnej).

                    7. Multimetr, zamknout a měřit.
                      Máte tam nějaký černý odběr, koneckonců u nějakého kočovníka z Afriky se nedivte, je to zloděj z principu . ;-)

                    8. SatanOkkY: vozit kabely není ostuda, ale není to ani důvod tolerovat autu černý odběr:-) Už víte, co bude to další?

                      Navíc baterka je sice spotřebák bez záruky, ale to co ji ničí být nemusí – stálo by za to zjistit, kde je problém, abyste buď nemusel dávat auto „do áček“ s tím, že záruka je jejich problém nebo se nedivil, že nový majitel na Vás po měsíci mává fakturou z VW:-)

                  2. fatdwi:
                    „… nemůžu z toho udělat závěr, že „u moderních aut se baterka po měsíci vybije“….“
                    – – –
                    Bez dobíjení či konzervace je za měsíc zhruba na 1/3 kapacity, kdy výchozím stavem byl plně nabitý akumulátor.

                    0,05 A x 24 h= 1,2 Ah
                    1,2 Ah x 30 dní = 36 Ah fuč, z baterky 54 Ah.

                    Holt nemáš zkušenosti s vozidly…

                    1. corona: to, co jsem popsal jsou zkušenosti. Rozumím, že nevíte, co to je. Ale jen tak ze zvědavosti: kolik aut a kolik je nutné mít odstavené několik měsíců, abyse to vzal na vědomí?

                    2. fatdwi:
                      Pokud bude klidový odběr 25 mA, pak se na tu třetinu kapacity dostane plně nabitý 54 Ah akumulátor za dva měsíce.

                      Je možný, žes měl nějaký tratar s odběrem momentálně nižším, třeba jen 12-15 mA. Pak ti mohl vydržet déle, možná i 4 měsíce. Otázkou času je ovšem nějaká změna stavu některého vnitřního zařízení, vyžadujícího trvalé napájení. Dost často už jsdem naměřil kolem 70 mA, zejména různá BMW, VW, Audi, ale i jiné značky.

                      Moje vozidlo má nyní klidový odběr 3 mA, protože jsem v něm zlikvidoval zbytečné nesmysly.

                    3. corona: nejdřív odpovězte na otázku.

                    4. fatdwi:
                      Laskavě mi přelož „…kolik aut a kolik je nutné …“.
                      „Kolik aut“ chápu, a co to je „kolik je nutné“?
                      Nebo co to je „…kolik je nutné mít odstavené několik měsíců,…“…?

                    5. corona: takže ani nevíte, o čem je řeč, ale jste schopen napsat „Holt nemáš zkušenosti s vozidly…“?

                      Kolik aut je nutné mít celkově (to jste zdá se pobral) a kolik je jich současně nutné provozovat ve stavu, kdy jsou odstavená několik měsíců. Když tedy nemám ty zkušenosti, jak Vy říkáte, přestože jsem je popsal.

                    6. fatdwi:
                      Jde o tu skutečnost, že auta stará cca 10 let a méně mají množství zařízení, trvale odebírající proud z akumulátoru.
                      Je možný, žes tu vycházíš z případů, kdy vozidlo bylo odstaveno až několk měsíců bez dobíjení a následně bylo stále možno jej nastartovat.
                      Uvedl jsem, že po 4 měsících (což je možná limit těch tvých zkušeností) ještě startovat šlo, ovšem takový stav se může změnit. Některé ztěch pitomých zbytečných zařízení ve voze může odběr změnit a akumulátor vydrží pouze měsíc.

                    7. corona: takže znovu. Umíte odpovědět na otázku nebo stále něco nechápete?

                    8. corona: v BMW se postupně vypínají relátka a odběr proudu z akumulátoru vypnutého auta se tak postupně snižuje. Na E46 se poslední relé odepne cca. po 6 hodinách stání! Teprve poté se tedy dá změřit skutečný zbytkový proudový odběr skutečně odstaveného vozidla.

                  3. fatdwi: baterka může být zcela nová a „moderní auto“ ji cíleně a systémově zničí. Kvůli EU totiž moderní auta cíleně odpojují alternátor a nechají baterii vybít, aby tak snížila zátěž motoru a snížila formální spotřebu.

                    „Chytré algoritmy“ BCM jednotky se snaží věštit, jak dlouho ještě motor poběží a kdy bude nutné alternátor připojit, ale často jim to nevyjde a tak dochází ke stavu, kdy je auto vypnuto a odstaveno s téměř vybitou baterií. Když se takto autem cíleně vybitá baterie pár dní ještě nechá uležet, tak samovybitím dojde ke stavu popisovanému předřečníky – auto nenastartuje nebo ani neodemkne.

                    A protože je baterie AGM kvůli start-stop, je o zábavu postaráno.

                    1. Jan Mrcasik: někdy by to chtělo vylézt z té Vaší nabušené teorie a mrknout taky do praxe. Asi mám nějaká divná auta, ale chovají se jinak než Vy tvrdíte. Souhlasím s tím, že start-stop kurví baterku a že odpojený alternátor je svinstvo. Souhlasím také s tím, že AGM vydrží méně než běžné baterky.

                      Nemůžu ale souhlasit s tím, že by to v praxi vedlo na to, co popisujete. Auto s AGM, 4 roky venku pod přístřeškem. Běžně nejede celý týden, někdy dva, včetně zimy. Nikdy se nestalo, že by nenastartovalo, baterka je zatím původní.

                      Jste moc jak zrg1, načetl jste si hrozivou teorii a teď žijete v jejím zajetí stejně jako on v zajetí teorií konspiračních. Kvalitativně je to samozřejmě zcela jiná liga, Vám mozek funguje a alobal na hlavě nemáte, ale to neznamená, že byste nemohl občas taky trochu konfrontovat znalosti s realitou.

                    2. fatdwi: jo jo, vám se to nestalo takže všichni kdo tvrdí opak jsou „konspirační teoretici“, včetně odborných periodik:
                      https://www.auto.cz/nespolehlivost-baterii-modernich-aut-jak-je-to-ve-skutecnosti-s-jejich-vydrzi-125770

                      Znám podobného chlapíka. Hlásal, že protože v 50. letech na vojně v ČSLA nezažil šikanu, dokazuje to, že v celé celičké ČSLA žádná šikana neexistovala. A tak různě podobně.

                      Ona totiž osobní zkušenost je poněkud ošidná: její presence může prokázat, že se něco stalo, jenže její absence nemůže prokázat, že se něco neděje.

                    3. Jan Mrcasik: ale no tak, máte navíc než na takové ubohosti jako že „všichni kdo tvrdí opak jsou „konspirační teoretici“.

                      Nic takového jsem netvrdil. Současně mám kolem sebe hodně lidí s novějšími auty, mnoho z nich právě s SS. Popisované problémy nemá nikdo z nich.

                      Jediné, co všichni znají jsou rychleji odcházející baterky než byly zvyklý, běžně dá AGM 4-5 let tam, kde běžná dala 5-8.

                    4. Inu, pak asi náhodou jezdí s autem takový cyklus, že se věštba jednotky BMC ohledně dobíjení trefí, a BMC milostivě dovolí dobít baterii předtím, než je auto odstaveno.

                      Ono je logické, že algoritmy „inteligentního dobíjení“ BMC jsou cílené na profil nějakého „mediánového uživatele“, pardon, řidiče, a pro řekněme 70% lidí se to klidně celkem trefovat může, takže nic nepoznají. Problém má těch zbývajících 30%, u nichž věštba BMC nevyjde.

                      To, že baterie vydrží ca. 50% doby, je přímý důsledek „inteligentního dobíjení“, v tom článku je to pěkně vysvětlené – výrazně vyšší cyklické namáhání.

                      A konečně, „Start-stop“ s tím nemá nic společného, „inteligentní dobíjení“ je nezávislý systém. Je jen korelace, že pokud někdo honil emise instalací SS, rovnou k tomu přidal i ID.

                    5. *BCM – je to Body Control Module, nikoli Body Module Control, mea culpa :o)

                    6. Jan Mrcasik: když se většině lidí nic neděje, je na místě přestat tomu říkat „náhoda“. To je to – Vy máte teorii, podle které se to sere a když ne, tak je to „náhoda“. Není to náhoda, jen prostě jste tu Vaši teorii vzal moc doslovně a zcela opomněl konfrontaci s realitou. Teď už jste na 70% (zdroj?), pořád je to „náhodných 70%“? Obecně můžete být 4 roky v klidu, to mi nepřijde nijak super (bylo to lepší), ale ani žádná hrůza.

                      Start-stop s tím má společnou námahu baterky a její výdrž danou taky jejím typem.

                    7. fatwi: myslím, že to tady někde zmiňoval pan domácí. Každopádně motor EURO 6 musí mít inteligentní dobíjení, tzn. alternátor nedobíjí po celou dobu chodu motoru, resp. jen tolik, aby baterka příště auto nastartovala. Spolu se start-stopem je to smrtící. Když pojedete po dálnici a nebudete z kopce brzdit motorem, ale vyřazovat, pravděpodobně cestu ukončíte s baterkou v podstatně horším stavu než na začátku. Alternátor navíc nabíjí intenzivně až 16 V, což normální baterka nevydrží a musíte použít drahou gelovou. Podobně když přijedete k domu, než zaparkujete, tak vám start-stop taky při couvání párkrát motor vypne, takže auto stojí s vymlácenou baterkou.

                    8. cyklista: „když pojedu…“ bla bla. Píšete co Jan Mrcasik, teorie. Nevnímáte realitu, kterou ale já na rozdíl od těch Vašich teorií o tom, jak dojedu s baterkou v horším stavu než na začátku, žiju. Kdyby byla pravda co píšete, tak bych tu baterku musel měnit co týden. Asi tedy není pravda, že po jízdě je baterka v horším stavu než před ní, protože takto by to asi 4 roky fungovat nemohlo, že?

                      Současně Vaše představa o tom, jak při couvání neustále start-stop vypíná motor je úsměvná. Jel jste s tím vůbec někdy? Myslím, že ne, jinak byste takovou blbost nemohl napsat.

                    9. Zde bych se pana cyklisty zastal, minimalne to, o cem pise, rikaji i lide, kteri se autama profesionalne zabyvaji. Cetl jsem presne toto na ruznych serverech typu „garaz.cz“ a podobne.
                      A vzhledem k tomu, ze jsem utrpel elektritechnicke vzdelani, tomu docela verim, protoze to dava logiku.

                    10. Lojza: není čeho se zastávat, já ty články četl taky a taky nemám důvod pochybovat o tom, že dávají smysl. Jen jaksi v praxi se to od laboratorního testování značně odchyluje.

                      Zajímavé, že se neustále zastáváte teorie a snažíte se vyvracet realitu, to mi hlava nebere.

                      Připadáte mi jako člověk, který do diskuse o spotřebě auta linkuje článek o laboratorním testování jako argument, proč auto žere 5 litrů jak je v techničáku a ne těch 8, za které jezdí uživatel.

                    11. Asi jsi cetl jiné clanky.
                      Ja prave cetl ty clanky o tom, jak to funguje v praxi a jak po 2-3 letech se menej baterky..

                    12. U firemního auta mám start-stop natvrdo vypnutý, protože to neuvěřitelně obtěžuje a protože to u daného modelu jednoduše jde.
                      Zeptejte se někoho, kdo se baterkami živí. Mají žně. Zatímco dřív levná baterka vydržela klidně 12 let, dneska drahá baterka nemusí přežít ani polovinu nebo třetinu.
                      Jinak klasický start-stop vypne motor pokaždé při neutrálu a puštění spojky, pokud se auto nepohybuje. Takže mně to nechcípá, protože na spojce stojím, dceři několikrát, než se rozmyslí, kam a jak vlastně zaparkuje.

                    13. cyklista
                      10.6.2020 v 15:36

                      To je daný ovšem z velké části taky tím, že jak dovozci, tak ai distributoři a prodejci jsou tupý lopaty, který ne že nemají nejmenší ponětí vo tom, co prodávají, ale taky se ani nehodlají vzdělávat. Mě to přišlo naprosto automatický, dyž sem automoto zařazoval do nabídky a narazil na hromadu specifikací, co mi nedávaly smysl se zařazením dovozce, se dovzdělat a udělat to po svým a kupujícím ty informace poskytnout. Pokud to nevyužijou, to už je jejich boj.

                      Ale zase dobře ovcím tak, pokud jim jde jenom vo to, koupit to vo tři koruny nejlevnéšéšéš u nějakejch lopat co to hroutí na palety a je jim všechno u prdele, tak nech si vyhodí těch několik tisíc každý tři roky, ať ale oprávněně nadávají debilitě své a prodejcově, ne těm akunám, ty za to nemůžou.

                    14. cyklista: kdo vyrábí takový poklad, že lze SS vypnout natvrdo?

                      SS, který vypíná motor při parkování mi nepřijde „klasický“, ale „blbě nastavený“. Schválně to u svého auta zkusím, když si vzpomenu. Nicméně dceři by stejně stálo za to ukázat to tlačítko, které má v takovém případě zmáčknout (a ideálně ihned po nastartování).

                    15. cyklista
                      10.6.2020 v 12:56

                      Vápníkovo-vapníkový, tzn. s oběma elektrodama legovanejma vápníkem, to dají, ty už chtějí o něco vyšší ekvalizační napětí. Jsou na trhu jak v bezúdržbové, tak v klasické mokré nalévané údržbové variantě.

                  4. Nevim, jestli mely baterku novou. Mely vsak baterku plne funkcni. Samozrejme muzeme rict, ze kdyz vezmeme 5 nahodnych aut a u vsech se toto stane, tak vsechny mely baterku pred smrti. Teoreticky to je mozne, ale prakticky by mi to prislo az moc nahody najednou.
                    Ostatne, mam kamarada, kteremu nemam duvod neverit, ktery mi tvrdi, ze si koupil novou baterku do nejake Octavie, pak to auto musel po par dnech provozu odstavit na par tydnu a kdyz k tomu pak prisel, tak byla baterka znicena a musel koupit novou.
                    Osobne mam zkusenost s blbou Fabii – s nejakou nahodnou baterkou v neznamem stavu – , ze po par tydnech (doslova, bylo to tak 14 dni) jsem ji pak tak tak nastartoval. Baterka se pak jizdou dobila a fungovala pak zase v pohode (jasne, predpokladam, ze byla ve stavu 3/4 zivotnosti v prdeli).
                    Uprimne je mi uplne jedno, kdo ma jakou pravdu, jen sem pisu svoje zkusenosti – a vubec nepopiram,ze nekdo ma jine. Ja jen rikam, ze mam takoveto…

                    1. Lojza: motáte páté přes deváté. Zaprvé, nebavíme se o 5 náhodných autech, ale o konkrétních zkušenostech. Chápu to tak, že na to, na co jsem se ptal nemáte odpověď a tak jste se rozhodl argument poněkud pozměnit, akorát už to nedává smysl.

                      Kamarád nejspíš šetřil, skoro se chce říct dobře mu tak. Takové lidi znám taky – „jen dement by to platil autorizáku, varta vole za litr“. Moje zkušenost je taková, že originál baterka nebo její náhrada nabízená autorizákem má své opodstatnění, i když stojí o půlku víc. Nestačí auto nastartovat, je taky potřeba obsloužit bižuterii.

                      Vaše zkušenosti Vám neberu, jen tvrdím, že z nich nevyplývá nic z toho, o čem se tu bavíme, tedy že by moderní auta na baterku trpěla a stará nikoliv.

                    2. Tvl, ja mluvim o konkretnich zkusenostech, s „nahodnymi auty“, tedy nikoliv jedne konkretni znacky / typu.
                      A jelikoz chapu, jak funguje elektronika v autech, tak je zcela logicke, ze soucasna auta vybijeji baterie radove vice, nez ty stara (pokud stoji a nejezdi se s nima)

                    3. Normální stav to není, obvykle některá z řídicích jednotek něčeho (hlavně dálkovej centrál, to bejvá nejhorší), případně rádio, berou větší proud, než mají (měl by se pohybovat u normálního stavu tak do 10 mA, 20 mA už je hodně).

                      Stará auta tolik píčovin nemají (hlavně tu dálku), takže tam ji nemá co žrát.

                  5. fatdwi: Vybije se, je-li už stará a hlavně je-li zima
                    To právě né. Vyšší teplota podporuje chemický reakce, takže aj to samovybíjení. V zimňe je teda samovybíjení nižší, bohužel stéňe jako celková kapacita baterie.
                    Stará vojenská technika mévala vodpojovač baterie, negde u řidiča, např. pod sedačkó. Dyš bylo potřeba auto na dýl vodstavit, vytáhli vodpojovač a byla jistota, že nic necucá.

                    1. vltava: se s váma teoretikama nějak roztrhl pytel:-) Pojďte to říct mým baterkám, problémy se startováním zásadně v zimě a neznám nikoho, kdo by to neměl stejně, pokud tedy baterka nebyla před smrtí, ta si roční období nevybírá.

                    2. fatdwi:
                      Ano, jasně, máš ty tvoje zkušenosti.
                      A taky platí fyzikální zákony, takže např. když u posrané Škoda-cosi bude klidový odběr 20 mA, vysosne akumulátor za dva měsíce na třetinu a to už pro start nemusí stačit.
                      nevím, co na tom složitého k pochopení, výpočet jsi viděl…

                    3. corona: nahoře jste ještě pořád nedokázal zodpovědět jednoduchou otázku.

                    4. To:fatdwi
                      Vydrz baterek je asi dost individualni. No ja ma zkusenost, ze Ford stal dva mesice, prisel jsem k nemu a nastartoval v podstate bez problemu i kdyz jsem mel pripraveny kably. Baterka mela asi pet let. Rok stary Ducato stalo mesic a bylo potreba ho otevrit klicem, protoze ani central nesel. Triletej MB Eclass nesel po mesici taky otevrit dalkou, o startu nemluvim, vymena baterky. Nekdo muze mit jiny zkusenosti, nepopiram nic. Letita zkusenost mi rika, ze cim vic je v aute veci, ktery primo nesouvisej s jizdou, tim horsi to je. Bez ohledu na znacku, motorizaci, kvalitu vyroby.
                      Ja mel aj DualRam aj Scorpio ale to uz je hodne let. Scorpio jsem rozbil nehodou a DualRam jsem prodal nez jsem se odstehoval z CZ a to uz je pres dvacet let. Byly jiny priority.

                    5. No nevim, esi zrovna já su nélepčím příkladem teoretika, dyš sem před štyrycetima rokama nastópíl jako eletrikář do údržby a dolívat destilku do baterek byla jedna z věcí co sem mňél v popisu práce.
                      Možná by to scelo lepčí číst to vo tem že v zimňe klesá kapacita baterie.
                      Představte si, že ste negde gde je 20 supňů. Baterka OK, auto startuje. Přejedete jinam gde je -10. Klesne kapacita baterie, zároveň stuhnó maziva. Necháte auto venku do rána, studený, nenastartujete. Necháte se rozklačit, vodjedete spátky do 20, a druhé deň auto zase startuje jako nic. S nabíjením – vybíjením to nemá nic společnýho.
                      A teda je pravda, že dyš máte nejaké konstantní klidové vodběr, keré by tepló baterku vycucál např. za měsíc, tak tó studenó vycucá dřív, ale jenom proto že tá studená má menčí kapacitu.

          2. Pokud je 2.4 JTD v Lybře stejný motor co se dával do Alf tak je to pětivál s hladkým chodem, srovnávat ho s starým TDI je dost mimo (to ostatně i jeho „brášku“ 1.9 JTD). Jediný na co trpěl byla dvouhmota (2.4 ne 1.9).

            1. gogan: naše představy o tom, co je to „hladký chod“ se zjevně zásadním způsobem liší.

              1. fatdwi@
                Denně jezdím benzínovým v6 o „hladkém chodu“ mám svoji představu. Ale tady se bavíme o diselu, tak by mě zajímalo, který „něco jako 1.9 TDI a první 2.0 TDI“ tedy jede lépe nebo stejně jako ona stará pětiválcová 2.4?
                https://www.youtube.com/watch?v=ygfQOM4-8YQ

                1. gogan: o „jetí lépe“ jsem nic nepsal. To video jsem nepochopil, vždyť o tomto právě mluvím. Traktor „jak tenkrát“. Kdybych nevěděl, že je to pětiválec, tak z toho rachotu bych to nepoznal. Za „hladký chod“ u dieselu vidím až V6:
                  https://www.youtube.com/watch?v=Y6SffjYvP9Q

                  1. „Copak je s tím příjemné jezdit? Staré 2.4 JTD je něco jako 1.9 TDI a první 2.0 TDI, rachot jak v traktoru.“ – Jinak, já zas nepochopil video z jízdy s motorem pod plynem v autě který každý druhý mělo aktivní zvuk, jestli je to řachták je slyšet na volnoběh. A to tedy ty šestiválce TDI taky žádná hitparáda.
                    https://www.youtube.com/watch?v=K90Dt00-pi4

                    1. gogan: Vy vážně vidíte „jede to líp“ ekvivalentní s „příjemně se s tím jede“? Zrovna ten traktor často „jede líp“ než nějaký atmo benzín, ale jede se s tím děsně.

                      Hitparáda to není, ale proti tomu 2.4 je to nebe a dudy.

                    2. Jako součást „příjemně se s tím jede“ určitě. S motorem který mě chce vyběhnout z pod kapoty se mě určitě příjemně jezdit nebude. Pojem „jede líp“ u motoru beru celkově, ne jen jako otázku jednoho parametru.
                      Poslouchali jsme stejné odkazy? Dle mě všechny linkované motory na volnoběh kadlaj srovnatelně.

                    3. gogan: na volnoběh toho zas tolik nenajezdím a i na ten volnoběh mi přijde V6 výrazně kultivovanější. Jestli to neslyšíte, fajn, ale pak nerozumím, proč se Vám nezdá porovnání TDI s JTD, protože ten rozdíl je výrazně menší. Přijde mi to jako slyšet rozdíl mezi dvěma rádii Intersonic z burzy, ale neslyšet rozdíl mezi Intersonikem a solidní řadou alespoň od Sony nebo Technics.

                    4. Mezi tím 2.4 JTD a linkovanými TDI je tak dvě generace rozdíl. Na co jsem reagoval bylo srovnání s TDI jeho stáří a to je rozdíl. Doslova „Staré 2.4 JTD je něco jako 1.9 TDI a první 2.0 TDI“.
                      To že na volnoběh nejezdíte je při posuzování chodu motoru asi tak zdařilý argument jako následná fabulace s elektronikou.

                    5. gogan: pokud je pro Vás důležitější, jak se motor chová na neutrál než za jízdy tak proč ne, Vaše věc.

                      A že neslyšíte rozdíl, well, opět Vaše věc. Jen se mrkněte, co znamená slovo „fabulace“ – ne, není to „přirovnání“, což je to, co jsem použil. Nesmíte být takový suterén, když cizí termity neovládáte. Vystavujete se zbytečně rizotu fiakru.

                    6. Jasně jsem Vám už psal „Pojem „jede líp“ u motoru beru celkově, ne jen jako otázku jednoho parametru.“. Ale jestli Vy jste si ochotný koupit auto s motorem který má špatný volnoběh, taktéž Vaše věc. Výčitku že neslyším rozdíl bych bral vážněji od někoho který netvrdí že není rozdíl v chodu pětiválcového JTD a dobového čtyřválcového TDI.
                      Jistě že fabulujete, to není přirovnání ale bajka o nákupu tranďáku na burze a srovnání (s čím vlastně?).
                      Zkuste třeba ještě „hodinky a holinky“ … to jste mě to teda nandal :D

                    7. gogan: já Vám nic nandávat nechtěl, ale když myslíte, tak si to užijte, stejně jako ten hladký chod JTD.

                    8. To:gogan
                      Ano je to stejny motor, ja ma verzi 99kw, ale byly v ty dobe aj 110kw. Myslim, ze desetiventil mel nejsilnejsi verzi 129kw ale ruku do ohne za to nedam. Daval se do AR 156, AR 159, AR 166, Lancia Thesis a Fiat Marea.

          3. fatdwi: motivace je taková, že všechna auta zkonstruovaná po roce cca. 2008-10 jsou sračky, které jsou dělané nikoli podle přání řidiče a údržbáře na responsivní jízd, spoelhlivost a dlouhou životnost, nýbrž podle přání byrokratů s přesně opačnými cíli.

            Šéf Fordu či BMW to řekl jasně: „o podobě moderních aut rozhoduje EU svými safety regulacemi, přičemž automobilkám je pouze dovoleno dotvarovat dílčí detaily.“ K čemuž já dodávám: a ještě pokutami za každé prodané „nademisní“ auto, díky kterému je nerentabilní prodávat auta bez systémů šikanujících řidiče ve prospěch marginálního snižování formální spotřeby=emisí.

            Konkrétně se jedná mj. o toto:

            – přímé vstřikování motoru (anti-robustní kurvítko vynucené EU emisemi)
            – turbo (anti-robustní výměna emisí za safety margin over-engineered motoru)
            – start-stop (ničí auto a je neekologický, ale EU si jej vynutila)
            – naboptnání do výšky (vynuceno regulací EU, že mezi motorem a kapotou musí být volné místo kvůli ochraně chodců)
            – snižování zadních okýnek (nevyhnutelný nýsledek předchozího bodu, má-li se od vysokého předku zvyšovat linie boků)
            – elektronický posilovač řízení bez zpětné vazby (opět EU skrze spotřebu a emise)
            – palubní deska bez haptické vazby řešená skrze perverzní dotykové panely vyžadující oční kontakt mimo silnici
            – ZATRACENÉ odpojování alternátoru (vyslovená perverze ničící baterii i spolehlivost, opět vynucené EU)
            – ZATRACENÉ automatické brždění (brutální false-positive-rate vytvářející krizovky nebo řvoucí)
            – ZATRACENÉ lane assist (NIC nesmí šmatat do řízení volantu, ale tohle to dělá)
            – ZATRACENÉ PROKLETÉ automatické vyhýbání se kolizím (alias kamikaze funkce – tohle je na odstřel)
            – ZATRACENÁ PROKLETÁ NEODPUSTITELNÁ telemetrika bonzující pohyby auta, způsob jízdy a vše ostatní
            – ZATRACENÝ PROKLETÝ NEODPUSTITELNÝ e-call s neodpojitelným mikrofonem

            A k tomu ještě bývá ŘJ tak obludně mapovaná, že třeba v Toyotě Avensis vysloveně ohrožuje řidiče, protože při předjíždění šlápnete na plyn a 3 vteřiny se neděje vůbec nic, pak teprve ŘJ neochotně usoudí, že teda ten mizera za volantem chce zrychlit a zvýšit emise a začne neochotně zvyšovat otáčky.

            Moderním řidičům to nevadí, protože jak řekl šéf marketingu Škoda Auto už před 5 lety, parafrázuji z paměti:

            „moderní řidiče nezajímá výkon nebo jízdní vlastnosti, ale infotainment a konektivita.“

            Já to neakceptuji stejně jako Jozko a lovím kousky z „přijatelného období“ autoprůmyslu, které nejsou zrezlé a dají se jezdit.
            Ideální by bylo jezdit nečím ze zlatého období (1995-2005), jenže to už bohužel bývá zrezlé nebo domrvené tuzery.

            1. Z čehož vychází, že stejně jako Jožka i já uvažuji o Fordu Crown, protože to splňuje absenci EU-zvráceností. Není to zábavné auto, je to styl „kočár“, ale dá se to udržet při životě až milion tkm a neobsahuje to nic prokletého.

              1. To:Jan Mrcasik
                Mne u Crownu vadi asi nejvic ten automat a ze to neni kombik. I kdyz moji obcasnou potrebu prepravy vetsich predmetu bych mohl poresit privesnikem, ten automat je pro mne dost problem. A kdyz uz tak bych to chtel z roku nekdy mezi 1992 a 1998. Nehledejte v tomhle vyberu nejakou logiku, proste nechci auto, ktery ma v roku vyroby cislo zacinajici dvojkou…

            2. „– turbo (anti-robustní výměna emisí za safety margin over-engineered motoru)“

              EU vznikla 1. 11. 1993, jestli se nemýlím.
              Přeplňování výfukovým turbodmychadlem se datuje kamsi do let 1909–1912 (Alfred J. Büchi).
              Většího významu mimo motoristický sport se dočkalo díky GM v USA někdy počátkem 60. let 20. století. Asi největší „turboéru“ mj. právě prostř. motoristického sportu pravděpodobně odstartovala automobilka Renault počátkem 80. let 20. století, tedy cca 13 let před samotným vznikem EU. Následně se přeplňování výfukovým turbodmychadlem rozšířilo (podle mého názoru nelogicky pomalu) do celého světa, aniž by k tomu byla zapotřebí jakákoli „kladná“ legislativa. Je pravda, že v některých zemích legislativa pomohla, ale legislativa negativní (ceny povinného pojištěné v závislosti na zdvihovém objemu válců motoru), která měla zcela opačný záměr, než prosadit přeplňování výfukovým turbodmychadlem (a také dotyčná legislativa je dnes odvislá od jiných parametrů, často výkonových, coby reakce na přeplňování).
              V této souvislosti není bez zajímavosti, že ve většině motoristických spotů od té doby nevyhrál automobil s nepřeplňovaným motorem v konfrontaci s přeplňovaným, a to ani navzdory různým restrikcím pro přeplňované motory – tedy legislativa přeplňované motory naopak často omezuje ve prospěch motorů nepřeplňovaných, viz. např. předpisy FIA příloha J).
              Tedy to, co jste napsal v tomto bodě, je naprostý nesmysl.

              1. asi nieje legislatíva ako legislatíva…..
                Niesom istý, ale tipol by som si, že predpis FIA príloha J nemá žiaden vplyv na prevádzku motorového vozidla na verejných komunikáciach. Ak sa mýlim, tak ma opravte.
                Ono úplne stačí aby nejaká vyšinutá skupinka (menšina) začala páchať „dobro vo veľkom meradle“ v mene napr. detí, žien, farebných či planéty – a už sa začína stáčať špirála zlých okolností smerom dole a my všetci sa vezieme (v drvivej väčšine nedobrovoľne).

              2. Integrale: je rozdí lemzi turbem pro zvýšení výkonu závodních aut – o čemž píšete vy – a mezi turbem honěnými maličkými motůrky, tzn. „downsizingem“ ve jménu pokutami EU hnaných snížení emusí, o němž mluvím já.

                Stejně tak váš závěr: nebavíme se o tom, že by snad atmosferické motory měly výkonově navrh oproti přeplňovaným, nýbrž o tom, že neošizený nepřeplňovaný motor je oproti identickému přeplňovanému méně zatěžován a tedy déle vydrží. Pro ultimátní příklad viz právě americké vysokoobjemové ale nízkovýkonové motory, které vydrží šlapat až milion tkm, nebo viz staré atmosferické zážehové motory BMW, pro které půl milionu tkm také nebyla žádná láce.

                1. pre Jan Mrcasik 10.6.2020 v 13:32
                  Tá skratka tkm v tvojích príspevkoch je TACHO-kilometer, alebo TISíC-kilometer?

                  1. SOkkY: mea culpa, v tomto případě je to „tacho-kilometr“ ačkoli jsem to zamýšlel jako „tisic-kilometr“. Jak se čitadlo překlopilo o řád nahorů ze stovek tkm na jednotky mkm, nedošlo mi to :o)

                2. Není. Protože turbo je k motoru vždy přimontováno proto, aby zvýšilo plnicí tlak v sání a tím snížilo ztráty sací fáze díky využití kinetické energie výfukových plynů, tedy zvýšilo účinnost a výkon motoru. A principiálně vždy šlo v historii spalovacích motorů o „downsizing“, protože je výhodný (nižší ztráty vlivem nižšího tření a menšího momentu setrvačnosti proti stejně výkonnému n/a motoru). Je úplně jedno, zda se jedná o motor pro F1 nebo do luxusní limuzíny. Jednotlivé konstrukční parametry jsou sice úplně odlišné, princip je ale naprosto stejný.
                  Ten T-Jet, který DFENS tak vřele doporučuje, nalítá stovky tisíc km bez nejmenšího problému. Jestli zvládne milion km, to netuším, protože to s tím nikdo v okruhu mých známých nenajezdil a asi ani nikdy nenajezdí. Nicméně jsem si jist, že z těch Fiatů zbyde právě motor, jak je ostatně letitá značková tradice.
                  A Váš příklad rozhodně nebyl dobrý, nepříjemná část n/a motorů od BMW trpěla právě problémem mizerné životnosti.
                  Ono v principu nejde ani tak o to, zda je ten motor přeplňovaný či nikoli (naopak, problémy máme spíš s otáčkami, než s tlaky), vždyť některé moderní n/a varianty motorů (VW, PSA…) jsou poruchovější a méně životné než jejich plepňované varianty. Ono jde spíš o konstrukci, výrobu a „filozofii“ konkrétného motoru.

                  1. Tak jistě, v principu jde vyrobit trochu větší motor o menším objemu, ale v praxi to vypadá tak, že se zmenší objem a eště ztenčí stěny, přitom s přeplňováním vzroste objem energie uvnitř válců, tzn. na jednotku objemu bloku se výrazně zvětší tepelný namáhání. K tomu ty tlaky, to zas kurví pístní kruhy a všechny těsnění (hlava, vana, ventily apod.). Eště k tomu přidat, jak ostatně D-F psal, turbo nasraný co nejblíž, aby se mohl zkrátit čumák žejo, a je to v píči.

                    Na to trpěly už i třeba GMkem pojebaný bloky Saab B235 (a v menší míře B205), kde bylo turbo tak blízko, že v tom místě vytvářelo pnutí bloku teplotní roztažností, co vydíralo jedno až dvě ložiska kliky v tom místě. A samozřejmě vypalovalo olej po 10k km. A to přitom furt dyž se mrknu v provozu na 9-5ku, tak to vypadá tak, jak má auto vypadat – velkej nárazník, pak pozvolna začíná kastle, motor a až hodně daleko je posádka a to tak, aby motor měl při větším nárazu čas zajet pod podlahu a posádku zvednout mimo nebezpečí. Dneska nárazníky ani nejsou, za tím plastem je nějaká trubička, aby se neřeklo, a rovnou kastle (z nějakýho papíru). Všechno je tam nasraný na malým prostoru, jakákoli operace je rozebrání půly motoru a při nehodě nemá posádka šanci, motor ji umačká na sračky. Ať mi pak místní jendové vyprávějí báchorky vo bezpečnosti tvl :D

                    1. Ten motor nemusí být velký a jeho robustnost není ani tak úplně závislá jen na množství materiálu, ale i na kvalitě materiálu. V Giuliettě máte 2 velmi podobné motory: v QV je krátkozdvihový 1742 ccm ve starém litinovém bloku, ve Veloce stejně se tvářící krátkozdvihový 1742 ccm, který má ale hliníkový blok s lisovanými vložkami válců. Vypadají prakticky stejně, uživatelsky rozdíl téměř nepoznáte (ten novější jede o něco líp díky jinému turbu a dalším drobnostem, ale kombinuje se jen s TCT a elektronikou MM), v životnosti nejspíš také žádný nebude (zatím není dost relevantních dat), přitom jde principiálně o zcela odlišnou konstrukci, přičemž blok je nyí lehčí o cca 15 kg.
                      Jde spíš o „filozofii“ toho motoru, jaké má mít parametry a jakou předpokládanou životnost.
                      Např. zmiňovaný T-Jet byl ještě klasický motor „na věky“, předimenzovaný jako prase díky primárnímu určení pro motoristický sport (a proto působí tak zaostale). Měl navázat na FIRE 1.3 i.e. turbo a později 1.4 i.e. turbo známé např. z Una Turbo (mistr světa v rally skupiny A7) nebo Punta GT.

                  2. Nope, žádný tubo nechci. Se v tom nehodlám zabít. 350 kobyl stačí. Nechci ani vědět, co by s tím udělala nějaká profi firma přidáním turba. A stejně to bylo kupovaný do města :)

            3. Jan Mrcasik: nedáváte pozor :-) Já nerozporoval provozování starého auta obecně, ale proč v rámci starých aut zrovna takové krámy.

              Když už jste se ale pustil do těch moderních vozů, protože nesouhlasím s tvrzením, že „všechna auta od roku 2008-2010 jsou sračky“. Jaké s těmi „sračkami“ máte vlastně zkušenosti? Zřejmě z toho nic nemáte doma a (možná?) s tím občas jezdíte v práci, takže kde jste to o těch sračkách nabral?

              Ke konkrétním bodům: přímý vstřik není jen o emisích, ale je to taky o zákaznících. Na nízkou spotřebu slyší všichni, kteří jezdí tím nejhorším, co tu kvůli EU máme – diesely. Je iluzorní si myslet, že zákazník benzínového auta po nižší spotřebě netouží.
              – Start-stop lze nepoužívat, už ani nevnímám, že ho vypínám při nastartování
              – Výška jak u čeho, to je houby argument, současně opět je to z velké části dané zákazníky, kteří chtějí mít pohodlnější nastupování (obliba SUV je naprosto jednoznačně navzdory EU, nikoliv jí tlačená)
              – Opět záleží auto od auta, vzadu ale nejezdím, takže řešit malá zadní okýnka mě ještě nenapadlo
              – EPS – souhlasím, hydraulika je lepší
              – Palubky – nesouhlasím, resp. souhlasím s tím, že jsou displeje na hovno, nesouhlasím s tím, že je to věc EU, chtějí to mladí a neklidní řidiči a částečně už se u toho po orgiích upouští, takže to nevnímám jako problém, současně je nutné s tím chvíli jezdit aby člověk pochopil, že to, co na papíře vypadá hrozně není až taková hrůza při provozu
              – Dále jen telegraficky ty „zatracené“ věci: lane assist lze vypnout, s ostatním souhlas.

              Celkově nevnímám situaci tak dramaticky a přestože Crown Vic znám akorát akorát jako spolujezdec, rozhodně patří k autům, které bych za sračky označil já. Holt máme na auta každý jiné nároky, Vám je fuk, že to má šílené jízdní vlastnosti a ergonomii (seděl jste v tom vůbec? Lepší celý interiér ve stylu šmatlafounu než sedačky v tomhle), hlavně když to nemá přímý vstřik. Mě zase vadí ty šílené jízdní vlastnosti, řízení (po zkušenosti s dobovými US auty mnohem horší než dnešní s EPS) nebo interiér a radši budu mít lane assist, který vypnu.

              Jinak sám bych tu laťku posunul tak do roku 2017, protože do té doby nebylo GPF, auto nic nikam nehlásilo a hromada těch nesmyslných a nebezpečných asistentů nebyla povinná. Líp už bylo.

              1. fatdwi:

                v širší rodině se moderní křápy protáčely, takže jsem si je zkoušel nebo byl přímým svědkem frustrace řidiče z jejich otřesného chování (hele, teď podřadím a naschvál sešlápnu plyn až k podlaze a sleduj, jak se několik vteřin vůbec nic nebude dít.“)

                Ad přímý vstřik: jen ignorant, nepřizpůsobivý, byrokrat nebo humanitně vzdělaný řeší pouze okamžité náklady (spotřeba) za soustavného ignorování dlouhodobých (servis). Lifecycle costs jasně ukazují, že ta trocha úspory zajištěná přímým vstřikem se zpravidla nevyplatí kvůli choulostivosti trysek přímého vstřikování (a nutnosti krmit je kvalitnějším palivem).
                Navíc konkrétně v případě dieselů dokázala auta s nepřímým vstřikem v 90. letech jezdit za srovnatelnou spotřebu (3-4l/100km) díky vyšší kompresi. To pak zatrhlaEU ve jménu boje proti nevímčemu.

                Ad startstop: ano, takže je k ničemu, musíte jej vypínat, tzn. otravovat se navíc, ale je to zcela v pořádku protože jste si na to zvykl. On si člověk nakonec zvykne na všechno. Na to, že musíte mlčet před domovním důvěrníkem nebo strkat vlaječky do oken jste si nakonec také zvykl, takže to vlastně nebyl žádný problém – no ne?

                Ad výška: nebavíme se o výšce PRAHŮ, resp. světlé výšky, nýbrž o výšce KAPOTY, která pak ovlivnila zbytek designu a konstrukce vozu.

                Ad malá okénka vzadu: to je důležité kvůli couvání, protože zadní kamera je perverzní a zcela nedostatečná náhražka. Pěkných pár lidí už kvůli ní při couvání někoho ťukli nebo měli nehodu a opletačky s policií, protože výrobce samozřejmě deklaruje, že couvací kamera je nedostatečná a je nutné koukat ven očima a zrcátky.

                Ad palubky: já se cvičím tak, abych večkeré vybavení palubky ovládal poslepu, s očima přilepenýma na silnici. třeba aftermarketové rádio jsem cíleně vybíral tak, aby mělo samostatné, dobře nahmatatelné tlačítko pro všechny funkce, které požaduji. To prostě se šmatlacími displeji z principu nelze.

                Ad asistenti: kdyby šli hardwarově vyřadit, budiž. Pokud jsou ale pouze „softwarově deaktivováni“, je to konstrukční zvěrstvo a riziko, protože to nepříjemně často lze hacknout:
                http://dfens-cz.com/hackovani-a-ovladani-aut/

                Crown vic je jiný svět ano. Jízdní vlastnosti nejsou na sportovní jízdu, ale vyžadují zcela jinou mentalitu řidiče i jízdní sty, pěkně popsané zde:
                https://www.autickar.cz/clanek/myty-a-legendy-lincoln-town-car/

                Sám mám delší zkušenosti jen s Grand Cherokee XJ, což má tytéž nebo ještě horší nectnosti, a ač me to z počátku – zvláště při přechodu z BMW – hodně frustrovalo, dalo se na to zvyknout a bylo to pak vlastně pohodlné, jen to prostě chtělo nikam nespěchat. Jediné na co jsem si nezvykl byl overdrive, který se neúmyslně pouštěl když jsem příliš zmáčkl plyn i když jsem neměl ten pocit, že na něj dupu – s tím jsem vlastně nakonec bojoval nejvíc.

                1. Jan Mrcasik: vidíte chybu auta tam, kde je chyba v uživateli. Proč si dotyčný kupoval takový krám? Já toto zažil v Talismanu, otřesné auto, ale taky jsem si ho nekoupil, abych pak po rodině ukazoval, jaký je to šmejd (teď mi doufám řeknete, že to chudák dostal v práci, no hrůza, za to může EU).

                  Ad přímý vstřik: zcela mimo. Drtivá většina lidí nemá auto na takovou dobu, aby je zajímaly dlouhodobé náklady. Auta se dělají pro lidi, kteří kupují nová. Optimalizace se zdaleka netýká jen vstřikování. Současně už samotné elitářství o tom, jak jen (v podstatě) blbci neřeší dlouhodobé náklady je mimo, takhle prostě člověk nefunguje. Spotřeba dieselů byla poplatná jejich výkonu, smradu a váze aut jako takové. Souhlasím s tím, že dnešní EU je kontraproduktivní, ale čára toho, kde je smysluplná snaha o ekologičtější auto fakt není u humusu jako je TDI v O1 (které za 3-4 stejně nejezdilo, leda na internetu).

                  Ad start-stop: byl bych radši kdyby nebyl, ale nevidím v tom takový problém jako Vy. Štve Vás to moc? Klidně si kvůli tomu trhejte žíly, já to dělat nebudu (štvou mě jiné věci). Diskusní faul s tím, že když přežiju kromě zapnutí pásu a dalších úkonů taky vypnutí SS, tak si taky zvyknu na domovního důvěrníka jste vymyslel vlastní hlavou?

                  Ad výška: o té se taky nebavím, myslel jsem, že se bavíte o výšce auta jako takové. Stále netuším problém, SUV jsou populární, protože je lidi chtějí, ne protože EU chce vysokou kapotu.

                  Ad zadní okno – to považuji za směšné, ještě jsem neviděl auto, kde bych zadním oknem viděl víc než tou „nedostatečnou náhražkou“. Klidně kameru nepoužívejte, ale nečekejte, že tohle bude někdo brát vážně.

                  Ad palubka – je nutné si uvědomit, že na spoustu těch šmatlacích ovladačů není nutné za jízdy vůbec sahat a pak je úplně jedno, že nemají haptickou odezvu. Například ani nevím, kdy naposled jsem ovládal hlasitost tlačítky na palubce (mám ji na volantu).

                  Ad asistenti: zase zbytečně vyšilujete, hackování je spíš hříčka pro panikáře než reálný problém (jistě všechna auta nejsou hacknutá jen „náhodou“, že). Mě vadí jejich implementace jako taková, jestli něco vidím jako zlo EU, pak právě tohle (lane assist, emergency braking, pre-collision systémy a další kraviny) – v tomto nejsme ve sporu.

                  Ad „mentalita řidiče“ – já si vybírám auto dle své, takže předělávat sebe na to, abych byl kompatibilní s Crown Vic – ne. To je ještě horší než to, co dělá EU a co Vám tak vadí. Jestli Vy se rád přizpůsobíte, fajn, ale pak drtivá většina Vašich námitek výše nedává smysl (protože předělat sebe je mnohem horší než se smířit s vypínáním asistenta). Zrovna to, co píšete u GC je to, co by u mě bylo důvod to nekoupit.

                  1. Takže dle Vás je chyba v tom kdo to nechce, a ne v tom, kdo to přikazuje? Centrální řízení potřeb obyvatelstva horší než za toho minulého socialismu Vám připadá normální? Provozuji (a moc rád) auto z r. 1997, a druhé z r. 2011 (kdy ho přestali prodávat), a co ateista se modlím aby mi do konce života vydržely, protože do ničeho z toho, co se vyrábí, nechci dát už nikdy ani korunu. Nikoho nezajímá co chce zákazník, vše je úředně nařízeno, tohle fakt není svět ve kterém jsme v devadesátkách chtěli žít. Udaněno a uregulováno k smrti. A když něco z toho někdo podotkne, tak je mu doporučeno se odstěhovat? Neměli by táhnout do prdele spíš všichni ti komunisti všech barev?

                2. „Ad přímý vstřik: jen ignorant, nepřizpůsobivý, byrokrat nebo humanitně vzdělaný řeší pouze okamžité náklady (spotřeba) za soustavného ignorování dlouhodobých (servis).“
                  Bohužel, pak lze většinu zákazníků kupující nová auta nazvat ignoranty.
                  Jenže já bych je neurážel. Protože zatímco spotřeba paliva měřená nějakým (sice debilním, ale stále a pro všechny stejným) způsobem je na papíře při koupi nového auta srovnatelná, životnost ani servisní náklady na papíře nenajdete a srovnatelná pro Vás v daný okamžik nejsou (krom Fiatů, páč ty se zásadně vrábějí desítky let v nezměněné podobě). A většina lidí, kteří kupují nová auta Vám z vysoka kašle na to, zda to auto bude sloužit v době a průběhu, kdy jej již dávno mít nebudou. Jestliže auto kupuji s tím, že jej za 5 let prodají a za tu dobu najezdím něco kolem 100 000 km, tak se nedivím, že jim je fakt buřt, zda patnáctý majitel po nich bude nebo nebude muset řešit jaké problémy. A automobilka by byla sama proti sobě, kdyby vyráběla auta „navždy“, jako v 90. letech a která prostě není racionální důvod vyměnit za nová a jichž jsou stále plné silnice.
                  Vám zřejmě vadí, že se nákupem nového auta automaticky dostáváte do cca pětiletého cyklu (v principu svým způsobem vynucené) obnovy, je to tak? Naprosto Vás chápu (mím to stejně), ale položte si otázku, zda to aktérům, tedy prvomajitelům, vadí také? Já osobně se domnívám, že ne. Chtějí auto na 5 let A 120 000 km, tak jej za svoje peníze dostanou. Co je na tom tak špatného?

                  1. fatdwi: z velké části to byly nafasované služebáky, občas něco vlastního, co se tak při koupi nezdálo.

                    integrale: to je pravda, tuto sortu lidí jsem sice na chvilku měl na paměti ale pak jsem na ni zapomněl. Ale člověk, který koupí zcela nové auto s tím, že po prvních 100 metrech jízdy přijde o 30% hodnoty své investice, a který vyhazuje statisíce do kanálu co pár let jen aby měl „nové“ a „bez starostí“ je pro mne jiný živočišný druh.

                    Co do vynucené obnovy… No jak se to vezme. Měl jsem pár aut, která déle jak 5 let vydržet neměla, ale v principu mi jde o něco jiného: kdybych co 5 let musel kupovat (trvanlivosti přiměřeně drahou) ojetinu jako BMW E39, Chrysler 300M nebo Ford Scorpio, nebo z malých hatchů Fiat Punto 2 nebo Ford Fiesta, v principu bych s tím neměl problém, protože to jsou prostě auta která se mi líbí a vyhovují mi.

                    Problém je v tom, že od roku 2010 nejpozději se úplně přestala dělat auta, jaká bych chtěl já, a namísto toho se začala vyrábět perverzní elektronikou a vysloveně škodlivými komponenty vyrobené wageny pro byrokraty a smartphonové hipstery.

                    Občas se, pravda, vynoří něco pěkného i z moderních aut – naposledy třeba nová Corvette -, ale už to má sobě tolik neodpustitelných prokleteých zvěrstev v čele s telemetrikou a digitální přístrojovkou, že to prostě nepřipadá v úvahu ani třímetrovou tyčí. A u motorek totéž: hrozně se mi líbí BMW R1200GS, jenže v servisu to pošle úplně všechny údaje o řidiči, jeho stylu, pohybech atd. na servery BMW. Odmítám jezdit s StBákem na sedadle spolujezdce.

                    Takže pro mne přijatelná auta končí rokem 2008-10 (to nejlepší designově ale bylo kolem přelomu tisíciletí), a výběr se scvrkává na boj „jak sehnat staré auto ve slušném stavu, které vydrží jezdit“. A jak auta stárnou, výběr se redukuje na technicky primitivní vergly na rámové karoserii…

                    1. Jan Mrcasik: já Vám rozumím, ale je potřeba si také přiznat, že jste prostě v menšině a Váš názor není pro výrobce perspektivní do té míry, aby se jím jakkoli řídil. Prakticky všechny automobilky, které bych třeba já zařadil do kolonky „oblíbené“ buď už dávno zkrachovaly, krachují, nebo změnily svoji filozofii, aby dokázaly přežít.
                      Já v současné době spolupracuji s lidmi o téměř generaci mladšími, přičemž se jedná o pracovité a inteligentní kluky, kteří jsou zapáleni pro svoji práci a neustále hledají, jak by ji vylepšili. Úžasní mladí lidé. Ale když se sejdeme na pivě, nemáme si v podstatě co říci. Nerozumí mé averzi vůči Euru, nerozumí mé averzi vůči EU, nerozumí Brexitu, nerozumí mému odporu k životu na splátky, nerozumí prakticky vůbec ničemu co říkám či dělám. Všichni mají nová SUV na operativní leasing s dieselem, automatickou převodovkou a maximální elektronickou výbavou a naprosto nechápou, proč by studenému autu neměli naložit plnej knedlik když jedou z lyžovačky? To je přece problém někoho jiného, aby auto fungovalo, ne jejich. Splátky budou platit stejné, jako kdyby o auto pečovali jak o miminko, takže proč by měli autem ztrácet sebemenší kapacitu svého mozku? Když motor klekne, tak ho snad leasingovka nechá vyměnit za nový nebo jim dá jiný auto, pokud možno ještě novější s ještě více LEDkama a interaktivnějšími hračkami.
                      Mobil má v jejich žebříčku hodnot nesrovnatelně vyšší místo, než nějaké blbé auto. To je má dopravit z bodu A do bodu B. Jediný, čím může hodnota auta v jejich očích vzrůst je, že se stane víc mobilem. Ale řízení, motor, zavěšení kol nebo tuhost karoserie – a k čemu je to dobré? Proč to řešit?
                      Mně nepřipadá, že by na tom bylo něco špatného.
                      I když taková auta taky nechci, nekupuji a nezají mě.
                      Divnej jsem ale já, ne ta auta.

                    2. Integrale
                      10.6.2020 v 18:24

                      To je samozřejmě jasný, že dyž to hroutí na objemy, tak se řídí blbečkama (ale ti na to začínají dojíždět, protože když to tak kurví a zároveň je trh přesycenej podobnejma zmrvenejma ojetinama „po důchodcích“, tak už to nikdo nechce a najednou to pro lízingofky není rentabilní a ty ceny půjdou prudce nahoru, vlastně už šly) a korporátem, ten toho kupuje nejvíc, protože to střídá jak ponožky.

                      Je to ale správnej přístup?

                      Vono se to netýká jenom automotive. Dneska vlastně už ani nekoupíš UPSku ve střední cenové třídě v takové kvalitě, jako do konce milénia. Protože nejvíc toho zase hroutí do korporátu, kde obvykle už ani nejsou ochotní zaplatit člověka, co by se o to staral a měnil akuny, takže to po pěti letech všechno vyhodí do hajzlu a s hromadnou slevou koupí zase nový. A výrobce se tomu přizpůsobil a vočesal to to tak, aby to nedalo 15 let, ale 5. Celý zařízení, ne jen akuna. A je to všude, protože byť jdou s kvalitou ustavičně jenom dolů (přestávají rozumně fungovat základní funkce, který to mělo 30 let, ale hlavně že to má displeje a kunďárny na šmatlafouny! no typičo to je hrozně důležitý u UPSky k serveru!!), pořád jsou nejlepší volbou na trhu APC Smart-UPS (teda, některý z nich). Což je hodně smutný, že zbytek konkurence je až tak moc v prdeli.

                    3. Integrale: Jan Mrcasik není „v menšině“, ale zcela mimo zájem automobilek, není vůbec cílová skupina. Je-li všechno za posledních 12 let sračka, kterou by si nekoupil, tak už minimálně těch 12 let jeho názor automobilky nezajímá, protože jim peníze nedává.

                      Nicméně k tomu generačnímu rozdílu – nemusí být vůbec generační. Obrovský rozdíl je už mezi lidmi, kterým je dnes do 30-35 a těm co je 40 a víc. Důvod – krize. Ti, co byli v letech 2008-2010 na školách mají představu o dluzích a o tom, co je „normální“ cela jinou oproti těm, kterým je 40 a dobře si ještě pamatují, jaké je to buď o práci přijít ze dne na den nebo být rád, že o ni nepřišli.

                      Zkušenosti lze předat pouze omezeně, některé vůbec. Protože náš mozek neumí pracovat bez informací, které má a současně mu nevadí pracovat bez těch, které nemá, výsledkem je vzájemné nechápání se.

                      Názory na novodobé otroctví jménem AaaS se u některých změní, o to bych se nebál. Když jsem se asi dva roky zpět bavil s kolegou (30 let), jestli si má vzít auto na operák nebo na klasický leasing, koukal na mě dost divně, když jsem mu řekl, ať si koupí na co má za cash. To nechápal vůbec, tak jsem řekl, že když už se nutně chce zadlužit, ať je to aspoň jeho. Prý na co, operák vyjde líp a bude mít pořád nové auto. Tak mu říkám a co když na něj nebudeš mít? Když je to tvoje, tak si ho necháš dýl, když přestaneš platit operák, nebudeš jezdit. Vůbec nechápal, o čem mluvím, mohl jsem v tu chvíli klidně začít s přednáškou o raketovém pohonu, ten „puzzled look“ by byl stejný.

                      Za rok si myslím, že bude rozumět o dost líp, i když dělá v sektoru, kde se o práci bát nemusí. Ale pár kamarádů co to štěstí nemají ho vyškolí, o to strach nemám.

                    4. To máte pravdu.
                      Jen mimochodem dodávám, že všichni v okamžiku, kdy to vypadalo, že korona ze dne na den utne jejich příjmy, na to tata vystřízlivěli.
                      Příjmy jim sice nijak nespadly (spíš naopak), ale už alespoň začali chápat, co jim říkám, když při vrácení auta z operáku by museli zaplatit pokutu v ceně solidní ojetiny.
                      Ten nezaslouženej blahobyt prostě působí, že si lidé nedokáží mnoho věcí představit. Jako si v roce 1914 nebo 1938 neuměli představit, jakou cenu bude za tři roky mít kilo vepřovýho.

                    5. Integrale: krásně popsáno. Tuhle mi právě takový „mladý a progresivní“ kolega říkal, že „to je pokrok, to nezastavíš.“

                      Tak jsem mu opáčil, že přesně tohle tvrdili komunisti 40 let – že jsou „pokrokové síly“ které nezadržitelně ovládnou svět a změní jej dle obrazu svého; že tahle údajná „dějinná nevyhnutelnost“ byl koneckonců jeden ze základních kamenů dialektického marxismu, a že jim to úplně nevyšlo. Na což mi ten milý mladý muž – mimochodem původem z Ruska, posléze vychovávaný na dalekém socialistickém severu, a s neochvějnou sebejistotou světoběžníka který vše viděl a zažil – opáčil v tom duchu, že však komunisti mohli mít pravdu, jenom naposledy se to nepovedlo kvůli lidským chybám.

                      „Zastavte svět, chci vystoupit.“

                    6. Tak ono to a priori nemusí být špatně. Určitý přirozený pokrok určitě existuje a když srovnám své mládí třeba se současnými vrstevníky, je to úplně jiný svět. Ale přirozený pokrok a pokrokářství jsou dvě zcela odlišné věci. Bohužel pokrokářům nic nevysvětlíte, jak jste zjistil, protože pokrokářství je politick náboženství.
                      Těm normálním mladým lidem, kteří mají nějaké vzdělání a živí se poctivou prací to ještě někdy jde, ale je to náročný na jejich představivost, když celý život prožili v bezpečném a materiálně zajištěném světě.
                      Upřímně, taky si doma nedělám zásoby naloženýho masa, cukru, pitný vody, zlata a dalších součástí KPZ (Krabice Poslední Záchrany) pro případ vypuknutí války, jako moje babička. Sice znám pár svých vrstevníků, kteří se dlouhodobě připravují na atomovou válku, ale myslím si, že to je spíš ojedinělé. Většina lidí už také nepočítá s tím, že by jim zítra mohly mířit tanky laufem do bytu, jako v srpnu 68.

                    7. Známý mě v Dubaji povozil tehdy 18 let starým Luxusem LS400, to bych si dokázal představit na plutí krajinou v doochodu…

                    8. Dachsmeister: jo jo, LS400 je moc pěkná věc, občas se podívám na mobile.de, jestli tam není poface s rozumným nájezdem, ale to vůbec nehrozí. Ještě mám slabost pro Legenda kupé, ideálně 3.2 manuál, podobná písnička co se dostupnosti týče. Ale jako daily car je obojí nesmysl a jako auto na víkend tomu přebývá střecha, potřeboval bych extra garáž.

                    9. To:fatdwi
                      Muj vyber auta je podle vas trochu nelogicky, coz chapu. Napriklad pracku musim mit bezpodminecne se sklenenym okynkem, protoze se obcas stane, ze si uvarim litr kafe, vezmu kresylko a sedim pred prackou, koukam jak se to tam smrdla, na nic nemyslim a relaxuju. Nebo si sednu na zahradu a cely odpoledne sleduju, jak roste strom.
                      Z toho plyne i vyber myho vozovyho parku. U Mondea jsem skoncil vlastne proto, ze v dobe kdy jsem potreboval velkej kombik, proste nebyl vyber toho, co jsem chtel a nemel jsem cas cekat pul roku nez se neco objevi. Plan byl ze po roce pujde pod magnet a uz ho mam treti stk interval, ma to najeto pres 400 tisic a furt to drzi. Za celou tu dobu mne vysel na servisnich nakladech na nejakych 3500-4000 eur i cenou za kterou jsem to koupil, nepocitam to presne. Za ctyri a pul roku a 100 tisic km. Lancia byla vlastne z nouze, u Forda odesly brzdy a nechtelo se mi je delat hned, tak jsem koupil Lanciu na dobu nez se mi bude chtit delat Fordi brzdy. No…a nakonec to dopadlo jinak a mam v podstate renovovany obe dve auta. Dva mesice krasny prace, uzil jsem si to a mam radost uz jen z ty obycejny veci, ze proste to jeste dokazu z 95% vlastnima silama.

                    10. Takové „exoty“ bych zkoušel hledat na švýcarském autoscoutu. Je to samozřejmě trochu složitější to sem dovézt, ale dá se. Já mám takhle před rokem a půl dovezené tady ne moc obvyklé auto a bylo to za srovnatelný peníz jak z němec.

        2. Jenže ty emise se měří podle normy v TP. Takže Vaše auto projde, i když má 10x větší emise než auto z r. 2015.

          1. Ty emise se v prvé řadě měří, aspoň u dehtů, naprosto kokotovským způsobem zcela mimo realitu toho, co to kdy v provozu uvidí, a zcela mimo realitu toho, kdy jsou nejhorší.

            To zase vymyslel nějakej kokot, no každopádně je v podstatě zbytečný tam jezdit, protože si tam měří cosi, co nemá s provozem auta ani málo společnýho.

        3. „… stacilo udelat repas vstriku, turba, vymenit vacku, rozvody, vycistit sani a zaslepit egr a je jak nova…“
          No, nezlobte se, ale když uvážím, že pěkná Lybra 2.4 jtd stojí cca 500 Euro, superhezké kousky třeba i 800, tak mi opravdu Vaše počínání přijde logiky prosté.

          1. To:integrale
            Mne to smysl dava. Urcite ne financni, ale od ledna chodim vyrazne min do prace a zabavit se opravou auta mi prijde lepsi nez lezet u telky a zrat chipsy…

            1. Aha, tak to je samozřejmě zcela jiný benefit, který jsem nevzal v potaz.

              1. To:Integrale
                Lancia byla vlastne „first aid choice“ kdyz mi u mondea odesly brzdy v listopadu a nechtelo se mi to v zime a desti resit, tak jsem otevrel Bazos s tim, ze prvni pojizdnej kombik koupim na jezdeni zejmena do prace. No..a prvni byla Lybra tak jsem ji koupil. Odjezdila az do unora a potom se roztrhnul servisni remen a preskocil rozvod. Chvili byla varianta P&K vykup, ale protoze v ty dobe jsem uz pracoval jen dva dny v tydnu, tak jsem se rozhodl nakonec pro renovaci. Takze jsem to postupne pitval az jsem to udelal i s fordem. Na dva mesice jsem se slusne zabavil. A penize? Pristi mesic od prvniho jedu na trimesicni turnus a pak muzu zas pul roku delat nic. Idealni stav…

                1. Ale samozřejmě, Vaše peníze, Vaše volba. Jen mi to z ekonomického hlediska nedávalo smysl, ale koníčky nedávají ekonomický smysl už z principu.
                  Taky mám podobnou úchylku, jen mě nenapadlo, že by to někdo podstupoval u diesela. Mazlení Lybry 20v nebo dokonce implatování motoru 2.4 místo 2.0 – (samozřejmě současně se čtyřpístkovýmna brzdama, solidním odpružením a uložením náprav), tomu bych rozuměl podtatně víc. A co víc, ten pětiválec byl i v turbu i se samosvorem, ale to by se možná do toho úzkýho čumáku blbě skládalo…

      3. Popravdě řečeno, ona Lybra i s 2.4JTD (což je ve své 10ti ventilové verzi jeden z nejlepších nafťáků má za hovno peníze i na dnešní poměry velmi slušnou výbavu, a umím si představit, že bych si ji doma nechal, nemít už na léto jiné auto.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017