Chvála Rotačky aneb jak je to s tou průmyslovou revolucí 4.0 - zpět na článek

Počet komentářů: 254

  1. Průmyslová revoluce 4.0 není o robotizaci, to je jen doprovodný jev. Podstatou jsou dalekosáhlé změny ve společnosti a ekonomice, na které se západní firmy už připravují, jen my tu jsme 100 let za opicemi a totálně pozadu.
    Než jste vypotil tento sáhodlouhý a nesmyslný článek, mohl jste si prostudovat aspoň pár zdrojů o průmyslové revoluci 4.0 aby článek byl aspoň trochu relevantní. Přinejmenším toho profesora Staňka jste mohl shlédnout. Takhle je to jenom dvoustránková dojmologie.

    1. Já tvorbu Petera Staňka znám, zajímá mě Váš názor, kdy se stane to, o čem on mluví? Děkuji pěkně.

      1. Bez urážky, ale doopravdy jste shlédl celou staňkovu přednášku „PRŮMYSL 4.0 a TUŠENÍ SOUVISLOSTÍ“ ?
        https://www.youtube.com/watch?v=-ltYAhMVmmo

        Poněvadž přímo v té přednášce hovoří o tom, ZA JAKÝCH PODMÍNEK to nastane. Ne kdy. Protože to kdy a jestli vůbec, záleží jen na nás. A na tom, jestli necháme privatizační estébáky u koryta dalších 30 let konzervovat dávno přežitý model neoliberalizmu z počátku devadesátek (což jim velmi vyhovuje) a nebo na jejich místo dosadíme schopné lidi kteří ví o čem mluví.
        Za současných politicko-ekonomických podmínek je nějaká modernizace prakticky nemožná. Proto taky Staněk jezdí po vlastnech československých a přednáší až se mu od úst kouří.
        Řekl to natvrdo, že už má hodně let, a že je na těch mladých v přednáškovém sále, jakou si zvolí budoucnost, jestli budeme dělat čističe bot západní evropě a lokaje asijským turistům, a nebo se vzpamatujeme a půjdeme s dobou.
        Zatím se nám to klausovské dohánění německa za 5 let protáhnlo na 30 a jsme na tom stejně jako tehdy.

        K tomu bych doporučoval novější přednášky švihlíkové, která taky bije na poplach, že jestli se nevzpamatujeme a nezačneme hájit vůastní zájmy, tak to bude o nás bez nás a proti nám, jestli si tenhle vlak příležitosti necháme ujet.
        https://www.youtube.com/watch?v=Ljhdn02t4-w
        „ZAOSTÁVÁME, POLITICI NÁM LHALI. JE TU SOCIALIZMUS PRO VYVOLENÉ“

        A když vidím dfensovu generaci, která by touto dobou měla udávat hlavní tón ve společnosti, jak jsou zamrzlí v době před 30 lety, konzervativní, intelektuálně líní a myšlenkově nepružní, tak to nevidím moc růžově.
        Oni tu jsou i schopní a ochotní lidé, ale mají v hlavě staré harampádí předešlé odcházející éry. A s tím se nové příležitosti nedá chopit. Nejen informace, ale i pružnost myšlení a ochota učit se novým přístupům bud v budoucnu rozhodovat o tom jetli se uplatníte, nebo ne.

        1. Já jsem k nějakému jinému a pozitivnějšímu směřování společnosti dost skeptický, já na to hlavně nemám sílu a také bych řekl, že když mladí chtějí lepší budoucnost, tak ať se snaží. Já už mám svoje za sebou. Bůh ví jestli se dočkám nového srdce, dokud bude ještě o co bojovat. Po třech mrtvicích už nemám chuť ani sílu něco řešit a doufám že můj syn se připraví na věci budoucí. Díky za odpověď.

          1. Tak po třech mrtvicích je to jasné. Netušil jsem že jste už v doochodu, ale mělo mě to napadnout, vzhledem k tomu nadhledu a rozumným názorům, které nehrozí u zdejších třicátníků a čtyřicátníků zcela zblblých neoliberalismem – thatcherismem – klausismem.

            Situace je tristní. Mladí jsou vymaštění a neschopní, a starým zkušeným už dochází síla, pokud rovnou neumírají.

            1. V duchodu. Ale invalidnim. Je mu neco kolem tricitky. Psal to ve svym prvnim clanku.

              1. A jo vlastně. Taky bych potřeboval důchod na tu svoji sklerózu. Spletl jsem si Adanedhela s někým jiným.

                Btw. třeba naopak pro takové lidi v průmyslu 4.0 bude větší šance uplatnění, než je v dnešní éře točvolantů a montoven. Protože tam půjde o informace a knowhow. A ne makojakopako 12 hodin u pásu.
                Čili Adanedhele, je ve vašem nejvyšším zájmu aby ta průmyslová revoluce 4.0 u nás nastala, protože jinak budou v prdeli i ti z montoven a další ne moc kvalifikovaní, na kterých je stále založená naše ekonomika 3.světa – laciná práce s nízkou přidanou hodnotou. Ta v budoucnu už bude pasé.

                1. Adenedhel bohuzel udelal to co vzhledem ke svemu dlouholetemu zdravotnimu stavu rozhodne udelat nemel – vysral se na vzdelani a sel se zivit nekvalifikovanou manualni praci. Je pravda ze řidiče z povolani jeste dlouho zadnej stroj nenahradi, jenze je to profese silne zavisla na dobrym zdravotnim stavu.
                  A bohužel nas socialni stat neni tak bohaty aby mohl prokazatelnym invalidum jako je Adenedhel platit slusne zivobyti. Holt kdyz zasekne sekeru i v době blahobytu… Ale hlavne ze starobni duchodci jezdej zadarmiko.

        2. Nějak jste se do toho zamotal. Jednak se nejprve rozčilujete nad neoliberalismem, abyste v zápětí konstatoval, že tu místo neoliberalismu máme socialismus pro vyvolené (tomu pojmu nějak vůbec nerozumím, ale asi jste měl na mysli Švihlíkové oblíbený pojem „Rentierský kapitalismus“, což už trochu smysl dává, ale spor ihned musí nastat kolem toho marxistického slova kapitalismus a jeho definice).
          Dále obviňujete Klause z něčeho, co nikdy neřekl (tyhle kecy o dohnání Německa měl Komárek) a nepřímo jej činíte odpovědného za to, že 90 % obyvatel této země vůbec nepochopilo princip a smysl kuponové privatizace, kteý naopak podle Vás využili jen „privatizační estébáci“. Jenže zásadní otázkou je, zda ŠLO UDĚLAT PRO OBYČEJNÉ LIDI VÍC, než jim rozdat státní majetek na základě výběru jich samotných? To jim ho měl ještě přebrat a garantovat, že každým konkrétně vybraný majetek přetrvá tisíciletí? Nebo jak jste si jako představoval líp? Podle mě, VÍC UŽ UDĚLAT NEŠLO a Klausovi za to patří svatozář. Že to dopadlo jak to dopadlo není vina Klause, ale těch, kteří vůbec nepochopili, vo co go.
          Takže na jedné straně usilovně bojujete proti všem formám liberálního kapitalismu, abyste nakonec konstatoval, že problémem je nastolený socialismus. Tak co vlastně chcete?
          Dále se rozčilujete, že střední generace je zamrzlá v době před 30 lety „konzervativní, intelektuálně líní a myšlenkově nepružní“, kteří „mají v hlavě staré harampádí předešlé odcházející éry“, tak by mě zajímalo, co byste od naší generace tedy očekával?

          1. Vám zřejmě nedošlo, že neoliberalizmus je v praxi právě ten socializmus pro hrstku vyvolených.
            Maximální deregulace a minimální stát vyhovuje právě korporacím a žralokům. Zatímco obyčejný člověk nebo malá ryba se nedovolá svých práv.
            Samozřejmě že nejvíc vyhovující je současný systém, kde kromě nulových práv těch dole, ti dole ještě všemožně z daní dotují ty velké ryby a korporace. To už je ultrasocializmus.

            1. Si myslis ze kdyz budes nahodne pouzivat cizi termity co si nekde zaslechnul tak nebudes vypadat jako blbec? V tom pripade ti musim dat castecne za pravdu – vypadas totiz jako mnohem vetsi blbec.

            2. No jo, pokud jste přesvědčen, že „neoliberalizmus je v praxi právě ten socializmus pro hrstku vyvolených“, tak se nikdy nemůžeme ani shodnout, ani si rozumět, protože používáte slova zcela mimo jejich standardní význam.
              (Neo)Liberalismus a socialismus jsou principiálně antonyma.

          2. Integrale: To je nějaká mantra Klausových věřících? Nejsi prodejce předražených dek a hrnců? Argumentace by tomu odpovídala. Kupónová privatizace byla pouze jedna z metod jak se státní majetek dostal ze státních rukou do soukromých nikoliv jediná (ano, narážím na to, že v mnoha případech ti byla knížka úplně k hovnu, když vybraným jedincům byly arbitrárně přiřknuty peníze de facto bez záruk, které do dneška splácíme my všichni). A i když dotyčný byl poučený a znalý tak co bránilo tomu si se mnou jako drobným akcionářem vytřít zadek, což se pochopitelně dělo. Kupónová privatizace byla jen divadlo, aby celý ten proces budil dojem legitimity a jinak sis s ovcemi vytřel pozadí “zárukou desetinásobku”. Vyšlo by to nastejno, kdyby si to šíbři rozdali mezi sebou.

            1. Jasne, takze lidi nekdo nutil s pitoli u hlavy, aby to tomu Kozenymu prodavali..
              Si vzdycky rikam, kde se tihle lidi jako ty lihnou, na to musi byt nejaka specialni pestitelska stanice, to jinak neni mozny.

              1. Rozhodli se blbě, a teď se zlobí na stát, že jim umožnil se rozhodovat, pitomci. Teskní po dobách, kdy stát rozhodoval za ně; sice blbě, ale měli se na koho vymluvit. To by jeden blil, velebnosti :(

              2. Lojzo, podělím se s tebou o malé tajemství. O tom v mém příspěvku není ani slovo a ani to není jeho podstatou.
                Chápu, že máš tězkej život, když i blbej váženej průměr je pro tebe vyšší dívčí. Ale tak chtěl sis kopnout, sice ses netrefil, ale snad tě to uspokojilo.

            2. Nevím, ale z mých blízkých nikdo není a nebyl šíbr a většina nás dostala podstatně více než desetinásobek. Kdyby si to šíbři rozdali jen mezi sebou, tak jsme z toho neměli nic.

              1. Že vás tak dráždí ten desetinásobek:) Tak šíbři si to taky rozdali. To pastelkovné, co se takhle rozdalo je právě to divadlo kolem. Většina podniků ani přes kupónovou privatizaci nešla.
                Jen pro úplnost, já se toho fyzicky ani účastnit nemohl, takže je mi celkem jedno, jestli na tom nějaký jednotlivec prodělal nebo vydělal. Každopádně k nějakému investičnímu rozhodování to mělo na hony daleko, to jen k tomu kádrováni vydělal jsem – jsem king, támhleten prodělal – je to debil. Já bych to popsal slovem náhoda.

                1. „Jistota desetinásobku“ je ale právě ta klíčová záležitost, protože prakticky všichni, kdo mají plná ústa toho, jak je Klaus okradl tím, že jim nabídl, aby si ze státního vzali co chtějí z uvedeného seznamu, podlehli buď této nebo podobné reklamě. Protože čerta starýho pochopili, o co tady jde a neměli potřebu třeba jít a něco si o tom dění přečíst. A dneska všude řvou, jaká to byla zlodějská doba.
                  Ne, byla to ojedinělá příležitost obyčejného občana, jak zadarmo dostat nějaký podíl na majetku státu.

                  Říkat zlodějina tomu, když mi někdo něco dává, a já to zahodím do kanálu, mi připadá dost divné.

                  Většina podniků se privatizovala na základě privatizačních projektů. Tam už ale obyčejný dělník neměl moc šancí, protože houby s octem věděl, jak ten podnik funguje, jaká má dodavatelsko-odběratelské vztahy a jak by mohl fungovat na volném trhu. A taky nezním jediného, kterého by to zajímalo.
                  Některé z těch podniku fungují do dneška, některé nepřežily ani 5 let. Některé projekty byly hovadiny už na první pohled, ale přesto byly projekty na jejich privatizaci třeba jediné, a tak předkladatel vyhrál, i když každý, kdo měl IQ nad 70 věděl, že to nemůže vyjít ani v pohádce. A v jednom případě takové do nebe volající kraviny osobně vím, že privatizér fakt těm nesmyslům věřil, i když mu všichni z oboru říkali, že to je nesmysl. Stálo ho to nejen deziluze, ale rodinu, prakticky veškerý rodinný majetek i zdraví. Ale zkusil to. Pak z něj udělali zločince, aby ta lůza měla zase svýho keťase, který za všechno může.
                  A pravda, některé projekty byly vyslovená žumpa od samého začátku, ale jiný projekt prostě nebyl a tím pádem vidina nějaké lepší alternativy také ne. Všichni ti dementi, co dneska nadávají, si mohli podat privatizační projekt svůj, lepší. Ale to by museli něco dělat, že jo. V hospodě u píva těch privatizačních projektů moc nevzniklo (ona to byla docela honička udělat nějaký smysluplný projekt; člověk taky třeba x nocí nespal a projezdil půl světa).
                  A to je prostě riziko soukromého vlastnicví, že si holt majitel se svým majtetkem bude nakládat, jak sám uzná za vhodné, a nikoli k nějakému obecnému prospěchu někoho jiného, kdo sedí v hospodě a má plnou hubu keců, jak by to bylo, kdyby.

                  1. „Jistota desetinásobku“ bylo naprosto geniální heslo…
                    Prakticky nikdo se nezamyslel nad otázkou: desetinásobek ČEHO?
                    Ta tisícovka přece nebyla žádná investice, alebrž vstupné do tomboly…

                    1. Tehdy nikdo lepsi postup, jak zprivatizovat ukradene, nemel. Jasne, Klaus&hiz boyz se nazobali, protoze byli u zdroje informaci. Jenze je potreba si priznat, ze proste tak to v zivote chodi, ze nekdo ma informace, nekdo ma stesti a nekdo ma hovno. Kdo tvrdi, ze by mela byt spravedlnost, tak muze zacit treba resit spravedlnost v rakovine.

                      Rozumny a realne smyslejici clovek proste vyjde z toho, ze zhodnoti svoje moznosti a pokud ma v ruce kulovy, tak je proste rad, ze se aspon dostane bliz k tem, co zrovna zerou a tim padem jim obcas od tlamy odpadne vetsi kus. Stat jen opodal a nadavat, ze „voni zerou a nepodeli se“ je sice dobre zavedeny cesky zvyk, ale nikdy jsem nevidel, ze by nekdo od koryta odesel a nechal ho plny jinymu, dokud sam nema dost.

                      Vraceni ukradeneho je vzdy nahovno a nikdy to neni ke spokojenosti vsech. Navic to byl precedens, takze ono se to dneska hezky keca, kdyz uz vime, co nasledovalo. Ja jsem si tento svet plny kecu uzil v dobe, kdy jsem se venoval futures. Takovejch chytraku, co druhej den presne vedeli, co se den pred tim pohlo kam a proc, byl vagon. Ale nikdo, kdo by dneska vedel, co bude na burze zitra. Ten, kdo aspon tusil, tak umel vydelat. A zbytek jen prodelaval a remcal.

                    2. To si nemyslím. Sice je to už docela dlouho, ale matně mi z mlhy času vystupují debaty o způsobech privatizace a naopak kupónová metoda byl způsob o kterém do té doby nikdo neslyšel. A myslím že po létech tehdejší hráči, nebo „otcové privatizátoři“ přiznali že Klaus tuto metodu protlačil (ve vidině Nobelovky) i přes výhrady ostatních. Tuším Ježek a ještě někdo toto tvrdil.
                      Jinak samozřejmě při shodném zadání existoval určitě minimálně ještě jeden další způsob. Tedy když byl „úkol/rozkaz“ rozdat státní majetek do rukou lidem, tak mohl být rozdán těm, kterých se to přímo týkalo. Tedy formou podílů zaměstnancům příslušných továren/provozů.
                      Co ale bylo horší než zvolená forma bylo ono úmyslné „zhasnutí“(privatizace bez pravidel) si myslím. Protože po tomto období toho co se dělo hodně vyplavalo a zbyla dost nepěkná pachuť..

                    3. Jenom technicka, to ze existovaly jine navrhy jeste neznamena, ze byly lepsi a ze by nevedly ke stejnym nebo jeste horsim pruserum.

                    4. Koneckonců v DDR ten slavný západní právní rámec měli a žádnej sukces ta jejich transformace taky nebyla.

                    5. Kdyz jsem se zamyslel nad tou ideou rozdat akcie jen zamestnancum, tak me z fleku napadla cela rada duvodu co by se mohlo posrat a na co by lidi dodnes nadavali. Dobrej zpusob asi neexistuje.

                    6. Přesně tak!

                  2. “Protože čerta starýho pochopili, o co tady jde…”
                    Výborně, to se ti snažím stále sdělit.
                    Ty jsi nejspíše pochopil, takže mi vyjmenuj, které akciové tituly jsi loni nakoupil a které prodal a s jakým profitem. Když je to přeci tak easy, a to máš dnes asi tisícinásobně více informací. Stačí prej zvednout zadek.
                    Jinými slovy, zkus si udělat IPO stylem kupónovka z devadesátek a neprodáš ani jednu akcii, protože žádné IPO ani nezačne.
                    Ano, babka ze vsi nic nepochopila, což není problém, protože na burze pochopitelně obchodovat nemusí. Problém jaksi nastane, když se má rozdělovat majetek nás všech (i babky) a zvolí se metoda, která ve formě v které proběhla je pro účastníky bez zákulisních informací a vazeb zcela náhodná a pro babku je to úplný blackbox.
                    Říkáš nebo si podat privatizační projekt. Myslíš, který ti ministerstvo/banka zamítla a pak ho zcela překvapivě podalo jakési sro a záhadně byl schválen?
                    Baví mě jak tady snažíte ze zhasnutých devadesátek dělat jakési “svobodné” a čisté prostředí. Vždyť za všechny použité metody by sis na západě šel v té době sednout do basy a tady to někteří omezenci prezentují jako svobodu v rozhodování nad majetkem. Wow. Co berou, chci to taky.

  2. Co se týče I4.0, autor napsal několik hezkých a klasických příběhů o tom, jak managerské rozhodnutí nemusí být vždycky správné a jak úroveň automatizace nemusí být nastavena správně.

    A jako rohlíky jsou o mouce (díky Ygorku), tak I4.0 je o datech. Prostě datamining. Těžíte data, o všem, o každém, síťujete, predikujete, nastavujete algoritmy a aplikujete. Našly by se příklady z prediktivní údržby, kde data mohou zdvojnásobit životnost stroje anebo nástroje, našly by se příběhy o tom, kolik parazitů je přisáto na servis a jak se dají ona data zneužít (prodat).

    Článek je spíše staré osvěžení o vohnoutech.
    I4.0 je ve skutečnosti zcela nový level big brothera, víme?

    1. Článek je o průmyslové revoluci. O revoluci ve fízlování nemá autor žádné pochybnosti.

      1. Clanek je spise o tom, co lidi mylne zarazuji do prumyslove revoluce 4 :)

        Soucasti Prumyslu 4 by mela bejt smart factory(coz fakt neni random robot a jiny kundoviny) a IOT. IOT uz mame a smart factory je otazkou casu a vule spis nez neceho jineho. To, cos napsal v clanku, neni P4.0 a neni to ani pocatek daneho.

        1. To přesně zapadá do neurčitosti definice průmyslu 4.0 – smart factory. To je jako když by se někdo ptal co je součástí kouzelného nápoje a dostal by odpověď: „magická esence“. Taky by mě zajímalo co je tak revolučního na IOT – jako že senzory budou namísto po sběrnici komunikovat přes celý internet? Mě to spíš připadá jako kontrarevoluce.

          1. Rekneme fabrika, do ktery polezou lidi, jenom kdyz bude nutny opravny zakrok, jinak by to melo jet bez lidi.

            Ja jsem byl linej to rozepisovat, ale klidne to rozepisu.

            Na IOT neni revolucniho nic :D Jde spis o to, ze ty stroje jsou propojene a navzajem na sebe reaguji. Coz driv samozrejme nebylo, nebyl problem, aby jeden dopravnik vrazil do dalsiho, protoze sice to bylo automaticke, ale dopravniky se nazvajem nevidely :D

            Smart factory zjednodusene znamena, ze fabrika funguje bez lidskeho zasahu, krome oprav. Tzn. stroje na sebe reaguji, funguji autonomne, jsou schopne se, v ramci moznosti, adaptovat(napr. robot s jesterkou objede krabici, kterou tam polozil jinej robot s jesterkou) a soucasne decentralizace ovladani. Na prikladu v predchozi zavorce – misto aby ridici system rekl – robote a, privez krabici 2345-a a po ceste se vyhni krabici 231-c, ktera stoji na 1245. metru, tak rekne – privez krabici vyrobku 2H13 na chromovani. Robot prijede do skladu, oscanuje krabice, vybere krabici s vyrobkem 2H13, vyzvedne si ji(krabice muze byt kdekoliv), po ceste se vyhne ty zpropadeny krabici aniz by se musel centraly ptat, kde je krabice a dojede na chromovani, kde tu krabici polozi do oblasti „k pochromovani“. Tohle je celkem primitivni priklad, ale i tohle je dost tezke. Pokud po ceste potka lidi, tak se jim vyhne taky, obv. V tuto chvili treba tohle je realne, ale drahe :D Opice s vozikem funguje levneji a spolehlive.

            Ono to neni slozite na predstavu, ale implementace tak, aby to nebylo zavisle na centralnim mozku, to uz je jina.

            Heslovite by slo smart factory asi popsat tak, ze je
            – bez lidi
            – decentralizovana
            – automaticka

            Ale zase se vracime k tomu, ze si spousta lidi pod nekterymi pojmy predstavi jine veci.

            1. 1, bez lidí – lidi jenom když bude nutný opravný zákrok – to je dneska taky, zajděte se kouknout někam na automatickou linku, taky tam zajde strojník jenom když se něco zadrhne

              2, decentralizovaná –
              jednak horizontální integrace systémů ať už „postaru“ přes kontakty a nebo „ponovu“ přes nějaký komunikační protokol probíhá už taky nějaký pátek (to je taky narážka na Vaší větu že před IOT nebyly stroje „propojené“),
              a druhak – může to tak vypadat že existuje nějaká vertikální centralizace, protože na dispečingu je jedna televize, kde je to všechno vidět, ale ve většině případů je na tom dispečingu jenom nějaké stroj který centralizovaně sbírá data z autonomních systémů a zobrazuje je – to že ve smart fabrice to bude nějaký virtuální stroj někde v kloudu než server co stojí u dispečera pod stolem je asi nepodstatné

              3, automatizace ve smyslu nahrazování lidské zpětné vazby vaznou strojovou už taky probíhá nějaký ten pátek

              To co popisujete je třeba u hydraulických systémů standard. Smart je jenom takový marketingový obal do kterého se dá zabalit vyústění současných trendů aby se to dalo snáze prodat to je celé. Kdybyste chtěl nazvat nějak technicky lidsky to co jste popsal výše tak by se to třeba dalo slovy: „výrobní linka s vysokou mírou automatizace“.

              1. Automatizovana linka neni P4. Kdyz automaticke lince vypadne ridici signal, tak skoncila.
                Kde jsem napsal, ze pred IOT nebyly stroje propojene? Nebyly propojene vsechny stroje(napr. chladnicky :P ), ale obecne tam, kde to bylo zapotrebi, to spojene bylo. Byla by citace?

                Decentralizace znamena, ze kdyz robotovi poslu prikaz(jedno jakym kanalem), tak ten robot to udela i kdyz mu vypnu vsechny ridici kanaly, pak bude cekat od ridiciho kanalu na dalsi prikaz, pokud nema vykonavat rutinu. To je prave ten rozdil od bezne automaticke linky. Taky P4 automatizovane lince nemusis rovnat vsechno na mikrometry(coz bylo v clanku), pointou te P4 je prave to, ze to jede vic jako clovek – tzn. kdyz je neco natocene, tak si to zvladne pretocit zpatky.

                ANO, KURVA, PROBIHA TO. DYT O TOM TADY MLUVIME UZ SKORO TEJDEN :D

                Proboha >< Ale na urovni idealni automatizace ve smyslu revoluce to jeste neni, protoze to ma porad problemy, ktere by to melo resit bez asistenci a bez slozite masinerie.

              2. To je prave to, porad se pouzivaji ty same termity ale znamenaji neco jineho.

                Viz sitarina a switch s virtualnim routerem, ktery se zve fyzickym, ale pokud je v urcitem stavu, tak se stane virtualnim(pritom jde porad o virtualni aplikaci bezici na chytrem switchi).

    2. Nějak tomu nerozumím – máte nějaký stroj s nějakým komunikačním rozhraním. Ten stroj ukládá data o svém chodu a kdokoliv si může třeba přes web rozhraní vyčíst dat co ráčí. Ale najednou to jako nějak zasíťujeme – předpokládám že skrze ten IOT a já si ta samá data budu moc vyčíst z nějakého proxy serveru aniž bych musel někde k tomu stroji připojit kabel a nastavit mu síťové parametry. A to je teda ta revoluce je to tak?

  3. Je také dost možná že ideu průmyslu 4.0 protlačila skupina neodborných grafiků za tím účelem, aby mohli dodávat do odborné literatury zmrdivobrázky a zmrdiaramy.

  4. Sakra dědku, chlape, ty seš reakcionář !!! Ne, vážně… vím přesně o čem mluvíš, včetně toho posledního odstavce o parazitech. To už se nám tvrdilo na začátku století, že to bude století zábavy a volného času, díky automatizaci, ale jaksi se to pořád odkládá do vzdálené a hlavně neexistující budoucnosti. Alfa a omega problému je že lidi mají kušovat a rejt držkou zemi, a ne mít spoustu volného času k přemýšlení o tom jak to je. Jinak na tohle téma dobrý Větva:
    https://vetvicka.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=636526

    1. No, to není zrovna dobrý článek, byť obsahuje i vtipné postřehy.
      Osobně už mám ale fakt těžkou alergii na hloupá tvrzení, jak jsme měli bezva průmysl do té doby, dokud jej zlí a hloupí kapitalisti nezprivatizovali a neposlali do kopru. To jsou myšlenkové pochody proletariátu, tak, jak jej definoval Marx: prázdná ruka, prázdná hlava.

    2. Na tohle téma je super knížka od Švihlíkové – „Jak jsme se stali kolonií“
      Tam to najdete všechno vysvětlené.
      Je zcela nežádoucí aby východní mužik, který svou lacinou prací a podhodnocenou měnou dotuje západoevropský socializmus, měl nějaký volný čas, nedejbože slušnou životní úroveň.

      1. Konečně někdo kdo nahlas řekl to, co tvrdím já už dlouho. V Západní Evropě mají regulérní socialismus a ke to neznamená, že my máme kapitalismus. V kapitalismu, by si takový běžný Tonda Lopatka,mmch skutečně se tak jmenuje, alespoň vydělal adekvátní prašule, kdežto dnes jsme se vrátili do minulosti, protože jako tehdy i dnes se obyčejný pracující musí rozeběhnout do Rakous a nebo do Rajchu, aby si „podřadnou“ prácí vydělal navíc než konstantní nulu na úctě.

        1. Regulerni socialismus nemaj ani ve snu. Maj socialni stat, ale to rozhodne neni totez. Ani smykem.

          1. Tak to zas pozor. Třeba doochodci v raichu dělají 50% obratu v maloobchodu a ve službách. Zatímco u nás je to cca 25%. Ten socializmus se jim docela vyplácí, protože doochodci ty prachy zase sypou zpět do systému. V našem žebríkově tohle nefunguje a jsou v hajzlu jak doochodci, tak i mladí kteří by mohli pro ně dělat služby, ale nemá jim to kdo zaplatit, tak všichni zdrhají do prahy za prací a venkov se vylidňuje bo tam chcípl pes.

            1. Co to ma spolecnyho se socialismem, u vsech Marxu?

              1. Vůbec nic, to je kaBrnak naprosto nechápe významy termitů, je prostě z těch jeho kospiračně-teoretických videí totálně zmagořený. :-)

          2. To je otázka definice a stanovení hranic. I přes čistě demokratický základ máme v EU korporativistické (česky fašistické – a fašismus je jen umírněnou či vyváženou formou socialismu) prvky, které jsou silnější než ten demokratický princip (kdyby ne, vládl by dnes např. v Itálii Salvini), máme tam centrální řízení na vůdcovském principu (Komise je Vůdce, ale je teoreticky odvoletalná Parlamentem, ovšem pouze teoreticky, protože ani v Komisi se de facto demokraticky nehlasuje, ale pouze předkádá s možností se vyjádřit pouze pozitivně, jinak se kolečko opakuje), Tripartitu (podíl na moci pracujících, státu a vlastníka), ekonomika neslouží primárně k tvorbě zisku, ale plní společenské a politické funkce (dotace, regulace, povolenky….), a tak bychom mohli pokračovat do alelůjá.
            Já bych řekl, že v EU vládne prostě Eurosocialismus.

        2. Ale houbeless …
          Tiskař dneska nejde po 50, nástrojař a fůra jiných profesí jakbysmet ..
          A pak celkově: když je člověk svobodný bez dětí, je ochoten spát přes týden v cimře po čtyrech, nechlastá a na víkendy jezdí domů na mamapapahotel tak se to gastarbajtničení samozřejmě vyplatí.
          V okamžiku rodiny a držení všech tamějších nákladů to už zdaleka taková hitparáda není.

          Samozřejmě lopata co vyrobí víc zmetků než finálního produktu má dnes problém tady i tam a proto je ve finále levnější místo lempla instalovat nějaký ten polo/automat a joudu si nechat jen na odvážení špon …

  5. Dal jsem si 10 let pauzu od robotizace, a našel ji prakticky tam, kde byla předtím. Tam fakt probíhá jen pozvolná evoluce. Více revoluce je v segmentu software, kde to ovšem zase lítá ode zdi ke zdi. Je tam příliš moc hype a příliš moc roztříštěnosti řešení toho samého v závislosti na daném korporátu.

    Dědku, pěkný, pobavilo. Piš dál!

    1. Já jsem měl od školy pauzu 25 let, a je to prakticky totéž. ;-)

    2. Kdyz dobre ovladas hype, vydelas miliardy. To si nedelam prdel, spousta majitelu start up firem vydelala miliardy na tom, ze zvladli vyvolat hype a vsechny kritiky zvladli umlcet bez tvrdych dat. Casem bublina praskla, ale to uz byl majitel bohatsi :) Krasnym prikladem je Theranos, dokument(ENG) napr. zde: https://www.youtube.com/watch?v=3CccfnRpPtM

    3. Chybí totiž odborníci a bude to ještě horší. Ty vlahé sny o automatizaci a robotizaci narážejí právě na tohle. Není kdo by to vyvinul a udržoval. Budeme rádi, že vůbec budeme schopni udržovat “staré” technologické celky.
      By mě zajímalo, jaký odvážlivec a zda vůbec naostro pustil AI do svého core businessu, třeba v ČR a kde na to vzal v tomto oboru silně seniorní lidi.
      Každej jouda v každém druhém korporátu o tom blábolí, ale praxe nic takového neukazuje.

  6. Snažil jsem se ale dál než do polovimy jsem se neprokousal.

    Dal to někdo dál?

    O I4.0 ani slovo. Přijde mi to jako zahořklej výlev.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017