Český sen?

Featured Image

Zkusím jít ve stopách Vosy a napsat recenzi na český film, který jsem neviděl. Jmenuje se Český sen, prý se jedná o první českou reality show a právě teď na to běží upoutávky.

Na konci upoutávky je položena otázka: „Víte, proč to udělali?“ Ušetřete si peníze za lístky. Nedejte jim je, už jste jednou přispěli. D-FENS vám poví, proč to udělali. Je to jednoduchý jak facka.

Protože jsou to zmrdi!

Jak to celé probíhalo? Reklamní agentura objednaná dvěma studenty FAMU spustila kampaň na nový obchoďák, se všemi atributy, které taková kampaň má, včetně určitého vestavěného antireklamního vjemu. Víceméně obšlehli reklamní kampaně na velkoprodejny (česky hypermarkety) všech možných značek, především je asi inspiroval Electroworld (to jsou ty prodejny, kde jsem si ještě nic nekoupil). Jednoduše tedy vytvořili mystifikaci  nejdřív v médiích a pak taky v reálu – postavili kulisu a nechali k tomu ty lidi přijet. Pak si je naši dva filmoví FAMUlové natočili a teď to zkoušejí zpeněžit. Studentská recese? Nikoli. Promyšlená kampaň, zpracovaná agenturou nepochybně po poradě s právníky, protože ani jeden reklamní leták či spot nelze označit za klamavou reklamu. Kromě finančního efektu, který přinese film, je zde ještě penězmi neměřitelný efekt v získání know-how pro zmrdy z advertisingu a marketingu, pro které tato akce bude učebnicovým příkladem dobře zvládnuté kampaně na další leštěný prd.

Připadá vám to všechno jako drzost? Jestli jo, tak čtěte dál.

Celý projekt produkovala veřejnoprávní Česká televize a přispíval na něj jakýsi obskurní Fond České kinematografie. Na tvorbě Českého snu jsme se tedy nepřímo podíleli všichni. Ptal se vás někdo, zda s tím souhlasíte? Řekli byste ano? (link)

Druhým pozoruhodným momentem v existenci tohoto zmrdidílka bylo vyjádření autorů, že tím chtěli testovat reakci veřejnosti na marketingové kampaně. Jinak řečeno, testovali ovlivnitelnost občana reklamou. Snad by to nebylo tak pikantní, kdyby to všechno nefungovalo na principu hry zvané letadlo. Česká televize potřebuje reklamu, aby kromě vlastního megaaparátu mohla financovat přiblblé rádobyumělecké projekty typu Českého snu a mohla zajišťovat více než přijatelnou životní úroveň panu Remundovi a dalším parazitům tohoto typu. Stačí si vyvzpomenout na houževnatý odpor, s jakým vzdoroval a odolal ministr Dostál tlaku na omezení reklamy v ČT. A nyní je to zase ta samá ČT, která si dělá z reklamních kampaní prdku. Je doufám jasné, že to nemůže myslet vážně ani upřímně. ČT nic proti reklamě, marketingovým kampaním a vymývání mozků z principu namítat nemůže, protože z toho žije. Zloděj křičí, chyťte zloděje.

Dr. Mengelemu měli pokusy na lidech za zlé. Autoři o tom ještě točí film. Záměr autorů je ve skutečnosti zlý, úchylný a je to výsměch tomu, co ČT sama aktivně spoluvytvořila. Je to výsměch tomu, že obyčejní lidé podléhají čím dál tím snáze mediálnímu tlaku. Remunda a spol. může ve skutečnosti poděkovat pánu Bohu, že jsou lidi takhle dalece zmasírovaní, protože kdyby nebyli, mohl by slovutný pan režisér a scénarista tak nanejvýš pást na letňanském letišti kozy. Český sen je tudíž jen taková hra na velký nezávisláky, kdyby totiž nebylo příjmu z reklam na vložky a na Whiskas, celé letadlo by nemělo zdroje a nedostávalo by se ani na  100% přírodní a na všem kromě konopí nezávislé mladé nadějné tvůrce, kteří konzumem jakoby opovrhují.

O čem tedy bude ten film? Bude mít dvě dějové roviny. Jedna bude o zmrdech a druhá o slušných lidech. První půlka bude o tom, jak to zmrdi z najaté reklamní agentury celé nachystali. Jak identifikovali segmenty, vytvořili marketingovou strategii a komunikovali zprocesování do pajplajny. Druhá bude o tom, jak lidi přijeli ze všech možných koutů, utratili peníze za dopravu s vidinou televize za dvě tága a pak byli rozzlobení. Nakonec zase přijdou vysmátí zmrdi a řeknou, podivte se, lidi, jak jste hrozně důvěřiví a pitomí a jak se necháte snadno převézt. Ale pozor, vy bulíci, řeknou zmrdi. Buďte takoví dál, protože jinak bychom my zmrdi neměli na chléb náš vezdejší, třeba na oktávky f kombíku f tédéíčku a f eleganci a f plný palbě a f tuningu. Budete odcházet z kina, brodit se poházeným popcornem a odpadky a přemýšlet, kdy, jak a kdo vás zase napálí. Třeba hned zítra.

Myslím si, že Český sen bude než dalším pochcaným patníkem lemujícím cestu českého filmu do pekel. Dalším z řady filmů z tvorby „mladých a perspektivních“ tuzemských autorů, jako jsou pánové Hřebejk nebo Gedeon. Hlavní hrdina je zpravidla představován jako neoficiální nebo dokonce státem certifikovaný mentál, který by se bez pomoci hned celého kolektivu veselých a obětavých přátel neobešel a který v laskavém, hluboce lidském a patetickém závěru prokáže, že z nich všech byl vlastně nejmoudřejší a morálně nejpevnější. Když podobnou optiku budete aplikovat na svět kolem sebe, možná že se dovtípíte, že sám neznamenáte vůbec nic a měl byste svěřit svůj osud i myšlenky do rukou Velkého audiovizuálního bratra. Raději si nic nemyslet a počkat, až vám herec pan Liška v dalším díle nevyhlášené trilogie Návrat idiota – Nuda v Brně – Pupendo poradí zase nějaké hluboké moudro, ze kterého vyžijete do dalšího dílu seriálu o kriplech. Cílem takto pojaté filmové tvorby tedy není posluchače povznést, dokonce jej ani pobavit, ale naopak ponížit a ještě otrávit. Český sen je na tom stejně, jen hlavní hrdina je hrdina kolektivní.

Další, co mi na filmu vadí, je jeho protičeský nádech. V reklamní kampani autoři na internetových stránkách tvrdili, že obchodní dům bude prodávat výrobky českých výrobců a obdchoďák že patří českým vlastníkům. Sám neexistující obchodní dům se jmenoval Český sen a autoři projektu dokonce drze tvrdili, že je „Čechům na míru“. Sekundárním cílem autorů tedy bylo asi zesměšnit nacionální myšlení, což v době okolo referenda o EU jistě nebylo náhodou. Opět další důkaz pro mé oblíbené tvrzení, že každý český film provází politická objednávka.

Posledním zajímavým faktem je jméno pana Remundy. Zdá se, že Iva Janžurová je celkem zdatná a podařilo se jí do světa filmu a televize prostrkat nejen obě dcery, jejichž neobyčejný herecký antitalent jsme mohli obdivovat v dalším příšerném paskvilu Výlet, ale ještě dalšího Remundu. Vyvolává to dojem, že ve světě českých herců jaksi neplatí Mendelovy zákony a dítě herce může být z prnicipu zase herec nebo „aspoň“ něco jiného „vod filmu“. Myslím, že právě zde někde leží příčina toho, že se na tuzemské výplody nejde dívat. Všichni jsou taková jedna velká rodina, přeneseně i doslova, a množí se už jen incestem, takže trochu degenerují.

Dobrá zpráva nakonec: Film má v sobě předprogramovanou absenci pointy, něco jako raketa má autodestrukční systém, který ji zničí, když se odchýlí z definované dráhy. Logickým závěrem filmu by musela být krutá kritika zmrdiálního marketingu a ilustrace jeho dopadu na naše životy. Dala by se z toho udělat prima taškařice, ale ta se z toho udělat nesmí.

Autoři, kteří vytvořili tento film, mediální marketing kritizovat nemohou, vylili by s vaničkou dítě. Díky mediálnímu zmrdimarketingu totiž žijí jejich současní i potenciální chlebodárci a díky jim zase oni. Celému filmu je tedy vlastně dovoleno skončit nanejvýš konstatováním, že Češi rádi levně a ve velkém nakupují, což je jistě objevný poznatek. Je obecně známo, že podle metodiky „ode zdi ke zdi“ je v ČR životní styl představovaný supermarkety, multikiny a McDonaldy přijímán ještě nadšeněji a radostněji než v zemích okolních nebo srovnatelných, takže vám už dopředu mohu zaručit, že po tomhle kousku klidně usnete a vaše sny nebudou zmítány nějakými hlubšími myšlenkami.

Jediný člověk by Český sen jistě rád viděl. Ale neuvidí ho. Kulhavý génius mediálního marketingu, který se narodil v nevhodnou dobu. Kdyby se narodil nyní, nepošel by v nějakém nechutném bunkru spolu s ženou Magdou a dětmi na otravu kyanidem, ale byl by váženým majitelem reklamní agentury, která by se jmenovala Joseph Goebbels Media Services. Ten k tomu ve skutečnosti napsal scénář a teprve v dnešní době by si uvědomil svoji velikost.
 


06.06.2004 D-FENS
 
 
 
 

12345 (8x známkováno, průměr: 2,13 z 5)
723x přečteno
Updatováno: 28.11.2015 — 0:08
D-FENS © 2017