BMW E92 kupé N52 - zpět na článek

Počet komentářů: 14

 1. To bol ozaj článok o tej „prémiovke“ z Mníchova?

 2. Tohle se cte spise jako denicek nestastneho majitele.

  Pri 230k uz to prece jen neni nejmladsi. S bavoraky mam hromadu zkusenosti a prave generaci e90/e92 bych nedoporucoval. Zachovala e46ka je spolehlivejsi, ale prave tech zachovalych uz moc neni. Mozna by stala za dovoz z USA. U motoru N52 oproti M54 v podstate nevidim zadnou vyhodu.

 3. Koupit třináctiletou ojetinu s čtvrtmilionem na hrbu není nic k chlubení nebo sdílení. Recenze vraků ocení na místních autofórech podle značek. Mladá krev s nedostatkem financí, a článek je na světě.

  1. No jo, ale když chce člověk zadokolku s šestiválcem, bez turba a bez přímého vstřiku? Kdo mi dnes prodá novou? Já článek naopak vítám, bo vím co čekat.

 4. Během přípravy na nepotřebnou povinnou lustraci jsem chtěl vyměnit lanovody parkovací brzdy. Bohužel jsem zjistil, že je nebude kam upevnit…
  Chápu správně, že bez existence nepotřebné povinné lustrace by se autor problematikou koroze podvozku nezabýval?
  Nu, potom tedy díky Bohu za nepotřebnou povinnou lustraci.

  1. Ona je snad ruční (či parkovací) brzda nějaký extra kritický článek pro běžný provoz či řízení vozu? ;-)

   1. No taká dobre nastavená ručná brzda u vozidla s manuálnou prevodovkou je na nespevnenom povrchu ozaj kritický článok v rámci zábavy. Áno ja viem, nieje to bežný provoz.

   2. ygorek ani náznakom nespomenul ručnú brzdu. Má pravdu keď sa sťažuje na funkčnú negramotnosť…

    1. Přesně. Když auto mělo tak zrezlou podlahu, že nebylo kam uchytit lanovody, to je co říct.

     Jinak k ruční brzdě samotné – u starých aut je to zdroj problémů na STK, řidič často ani nepozná, že tam nějaký problém je, protože ta ručka se prostě moc nepoužívá. U aut s elektronickou parkovací brzdou se to opravuje blbě a řada lidí to nějak vočůrá. Zaplaťpámbu za tu klasiku páka + ocelové lanko, s tím si poradí kdejaký garážový kovář.

 5. Cením snahu napsat článek, i když je hnán touhou zpropagovat > prodat. Příště doporučím stručněji, lépe strukturovat, jednodušší věty. Čte se to velmi obtížně.

  1. Autor má také evidentně problém s používáním zájmen. Další rada tedy může být, aby nepoužíval slova, která neumí napsat.

   1. A s přechodníky a shodou podmětu s přísudkem. Ovšem nejen gramatika, ale i syntaxe a celková informační hodnota textu je na nízké úrovni.
    To jen tak na okraj, když už pícháme ty hnidy. Jinak pravidlo 6.

 6. Díky za článek, jako majitele E90 330i (LCI – ano, s tím „strašným krámem“ N53…) moc potěšil. A půjdu proti proudu, a klidně za to budu bojovat. Jo, tohle auto není i přes všechny negativní recenze/komentáře atd. vůbec žádný krám a rozhodně člověka dokáže pobavit, ale to i při možnosti převézt celou rodinu přes půl světa. A ne v křeči, ale naopak strašně pohodlně. Kdokoliv, kdo se může pos*at z Octavie RS, měl by zkusit tenhle „křáp“. To je jiný svět. K těm vlastnostem zmíněných v článku – se špatným řazením nemůžu souhlasit. Často se to píše, ale já to moc nechápu. Mně vadila spíše spojka – odstranil jsem tedy CDV – taková blbost, co „počká“ s brzdovou kapalinou a nechá tak spojku pomaleji dosednout. Pak řadíte jako nějaká stará bába, co neumí trefit ten správný moment (když chcete realizovat nějaký dynamičtější rozjezd). Po odstranění už se to auto chová tak, jak by mělo – prostě spojka buď zabírá, nebo ne. Náklady 0 Kč + práce. Předpokládám, že každý mechanik to zvládne třeba v rámci výměny oleje i udržet v tom rozpočtu 0 Kč… Přítelkyně si taky nijak nestěžovala, takže nevím, pro koho tohle vyvinuli. Ale zpět k převodovce… Doporučil bych BMW Performance zkrácené řazení, případně nějakou alternativu. Já mám Performance a je to moc fajn. Ale přišlo mi OK i v sérii, jen jsem občas svoji uspěchaností počítal zuby.

  Otáčky jsou samozřejmě problém. Auto má těžkou dvouhmotu. I když N53 je v tomto asi lepší, tak i tak pořád přemýšlím, jestli s výměnou spojky nezkusit dát jednohmotu. Ale názory na to jsou různé. Někdo uvádí jen určité zvýšení vibrací při podtáčení motoru (což může působit skvěle výchovně…), další pak riziko zničení motoru vlivem vibrací, které nemá co pohltit. Takže nejsem rozhodnutý. Ale lehký setrvačník by tomu motoru strašně slušel, to je jistota. V MX-5 jsem instaloval setrvační o cca 1/3 hmotnosti sériového a byla to ta nejlepší věc, co to auto dostalo. Především díky tomu, že to nepřineslo jakékoliv negativum. Ale chce to kvalitní díly…

  Řízení… Dokonce i u nenáviděné 330i LCI s balíčkem „efektivní dynamiky“ je řízení super. Po přesednutí s čehokoliv, včetně uctívaných soudobých Mazd, je člověk prostě strašně rád zase zpátky. Všechna ostatní auto mají volant přeposilovaný, extrémně lehký. Pak je vám vlastně trochu jedno, jestli z něj něco cítíte, protože nejste princezna na hrášku a hledat to v tom volantu s odporem 10g je docela nesmysl. Takže opět BMW potvrzuje to, že jsou to řidičská auta. Ano, i varianty 2.0d. Chce to ale vyjet na okresku a překonat tu komfortní zónu, která odděluje Audi a zbytek konkurence od těchto aut.

  Podvozek a pohon jsou největším benefitem. Jak v článku zaznělo, hmotnost 50:50 je tu prostě základ. Auto je v podstatě koncepcí MR, nikoliv FR, jelikož přední motor je za přední nápravou. Ale to jsou detaily. Nicméně nikoliv nezajímavé, uvědomíme-li si fakt, že auto má řadové šestiválce – tedy dlouhé motory. A prostorově ani bezpečností to žádná tragédie není, i když se Superbem si to kufr měřit nebude, stejně tak Volvo bude narážet do všeho vždycky radostněji… Jen to chce zase trochu přemýšlet. Například geometrie. Spousta „odborníku“ hlásá, že BMW trpí na nerovnoměrné sjíždění gum. Akorát že vůbec. BMW trpí na lidi, co nerespektují servisní manuály pro nastavení geometrie. Ta se má nastavovat s určitou úrovní paliva v nádrži (tuším polovina – logicky), ale především se závažími na sedadlech! Když toto nikdo nedodrží, ale hodnoty z geometrie použije, logicky nebude nastavená nikdy správně. Přitom právě výrobce měl ambice i v tomto detailu být o něco dále. Co je určitě nevýhoda, tak absence samosvorného diferenciálu. Neříkám, že by auto muselo mít lamelovou špéru, ale nějaký Torsen by tomu určitě slušel více, než elektronika. Ale upřímně – to asi čekat ani nešlo.

  No a ta spolehlivost… Auto nehnije, jako E46. V zásadě nemá žádné brutální vady. Do E90 často teče přes dveře – strašná blbost, stačí rozebrat dveře a „připlácnout“ zpět fólii. Odchází senzor zpátečky, často urezne úchyt tepelného štítu na brzdách, odcházejí zadní LED světla (LCI) – OEM stojí 1 500 Kč (včetně „zárovek“ – prostě celý LED segment). Instalace 10 minut i s cestou pro šroubovák… V interiéru jsou na pár místech zmíněné pogumované plasty, včetně madel dveří – Čína řeší za pár stovek. Pak samozřejmě věci spojené s danými motory. Spousta hororových článků o N52, co žere olej, až ho sežere i s autem… N53, co nemůže najet více, jak 100 000 km, protože už na servis v tuto chvíli bude stát 500 000 Kč. Jo, prostě to chce najít někoho, kdo umí auta opravovat a nejezdit k Frantovi do stodoly, co mi dělal dřív Favorita a pak zvládal jakž tak Focus I. Tenhle koncept servisování aut je největší hovadina. Kdo kdy přišel na to, že někdo, kdo „dělá všechno“, bude znát konkrétní slabá místa mého auta, dané značky, a dokonce jednoho přesného typu motoru? A to nemluvím o diagnostice, která u BMW hraje zásadní roli – bez OEM programů se prostě nedozvíte vůbec nic, co se nějakých podrobností týče. Jen věci typu „závada NOX systému“. Zatímco OEM diagnostika (umíte-li v ní číst) naprosto jednoznačně identifikuje danou chybu a díl, který dělá problém. A to už je pak něco jiného, než platit někomu za to, že se „učí“ vaše auto, a pak následně metodou pokus/omyl mění díly. Tohle je přesně největší problém N53 motorů. A platí to i pro N52, které trpí „jen“ na průsaky oleje. Ale i takovou blbost (viz popis autora) nezvládnou všude. Sám mám v okolí kluka, co už se chtěl N52 zbavit, protože jezdil všude možně a auto pořád žralo olej… Předal jsem mu kontakt na BMW neautorizovaný servis, kde zaplatil sice o trochu víc, ale problém přestal existovat. Celkově tedy spolehlivost auta není tragická, tragické jsou osudy lidí, které nerespektují naprosto logické věci. Přeci nepůjdu s bolavou nohou k psychiatrovi, tak proč jezdit s BMW někam, kde to auto/motor viděli možná dvakrát v životě… Jasně, u Škodovky se tohle nestane, ale to asi nechceme srovnávat.

  Co osobně nesnáším, tak je ta zmiňovaná elektronická olejoměrka. Akorát že mně smysl nedává vůbec. Jednak se může kdykoliv rozbít a člověka to může dostat do nehezké situace (buď falešně auto odstaví, nebo naopak vesele jede dál i bez oleje…). Naopak nechápu, co je na tom dobrého. Limitně malé množství oleje umí hlásit auta už snad desítky let. A jenom diletant to nechá dojít tak daleko (samozřejmě když neprorazí vanu). Ale proč bych měl potřebovat někde 10 minut stát na místě, abych zjistil, kolik mám oleje? Proč bych měl řešit, že když jsem stál déle v kopci, tak si olejoměrka bude myslet, že je oleje moc málo/hodně? Proč bych nemohl prostě otevřít kapotu a vytáhnout drátek a mít jistotu, kolik oleje mám? A taky třeba zhodnotit jeho barvu? Tohle fakt ne, a navíc u značky, která se orientuje na řidiče. Za mě jednoznačně „epic fail“ jako prase.

  No a závěr budu mít stejný. Auto bude taky brzy na prodej, protože 3 děti a pes, to už je i na sedan docela dost. Ale stejně, jako autor, bude cena odpovídat motivaci auto prodat. Tak snad to zvládnu nějak rozumně „zakonzervovat“ a na stará kolena ještě zavzpomínám, jak moc dobrá ta „strašně špatná“ BMW dřív byla auta…

 7. Jak je to tam s tím teplotoměrem vody? Pozná se vadná sahara na voleju, nebo pak až to začne vařit? :-o

  S tím poškrábaným sklem, asi minerální prach, nejezdil s tím původní majitel po stavbách třeba?

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017