Balada o tužce Frixion (a sčítání lidu) - zpět na článek

Počet komentářů: 49

  1. Když se nechci sečíst tak se nesečtu. Na nějaký vyplňování „magickým perem“ seru.
    Kdyby to tak udělali všichni co se nechtěj nechat sečíst tak by bylo i v tom našem Kocourkově líp.

    1. Taky mne fascinuje kolik už se kolem toho nadrápalo blogýsků a přitom je to tak jednoduchý – serem na ně!

      1. Taky považuji toto řešení za řádově jednodušší, než shánět nějakou tužku a pak doufat v dostatečnou teplotu válců.

  2. Ja sem k tomu webu sednul a pouze povinne udaje tam behem 10 minut za celou familii namlatil. Par drobnosti jsem ponekud poopravil a zbytek nechal bejt. Urcite mi to zabralo min casu, nez vymyslet, jak s tim vymrdat.

    Kdyz jsem pak nad tim premyslel, tak System se nedozvedel nic, co by bud nevedel, nebo co by k necemu mohl zneuzit. Ve srovnani s tema srackama, co ho zajimaly drive, je to o parnik jinde.

    1. V principu je to tak. Zase na druhou stranu, proč hrát hru na mravní uvědomělost jako za bolševika?

      Elektronické vyplnění ovšem usnadňuje práci státu. Ušetří za přepisovače, komisaře a ještě to bude mít bez chyb. Nasrat. Takže papír a můj škrabopis. Z principu.

      1. Hned se mi vybaví ta neskutečná pakárna od nekonečné řady úředníků při stavebním povolení a dalších „vyjadřovaček“. Co to stálo nervů a peněz. Proč bych jim měl něco usnadňovat.

        1. Tak zrovna u stavebního povolení, STK, založení firmy atd. se řídím cost-benefit, prostě najdu někoho kdo to „umí“, zaplatím a víc se s tím neseru.
          Čas je komodita, kterou nikde nekoupíš.

          1. To jsem taky udělal, vše nám vyběhal projektant znalý místních poměrů, ale začátek jsem zkusil sám a asi bych to nedal. „Dobrovolnou“ plánovací smlouvu s výpalným jsem bohužel absolvovat musel.

            1. Prostě to započítáš do nákladů. Takovej je svět, se s tim buď smíříš nebo si projdeš očistcem, no.

              1. Bodejt. Svyho casu se do stavebnich nakladu pocitala napriklad i pokuta tricet litru za cernou stavbu nekde uprostred lesa. Nez zavedli nastroj ‚narizeni odstraneni stavby‘ to byla rozpoctova marginalie :-)

  3. Minulé sčítání mi přinesli formuláře až domů na samotu u lesa. Řekl jsem té paní, že jsem si nic neobjednal. Ona mi začala vysvětlovat, že musím, tak jsem ji zdvořile požádal, aby odešla, dokud mluvím potichu a psi jsou zavření. Paní odešla a tím to skončilo. Jakpak to dopadne letos?

    1. Stat pokrocil, uz ma ruzne elektronicke nastroje kterak se vypalneho dosici. A mozna se jeste doziju dalsiho scitani, to bude jeste vetsi prdel (‚nastavte nam tu ruku s cipem, jinak budete neutralizovan a nezapocten…‘).

  4. Je neděle, tak trochu srandy. Jen se pánové sečítejte a pak můžete dopadnout taky takto:
    – Haló, pizza Giovanni?
    – Jistě pane, ale nyní jsme Google Pizza.
    – Sakra, spletl jsem si číslo, omlouvám se.
    – Nikoli pane, Google koupil pizzerii Giovanni.
    – Ok, mohu si tedy objednat?
    – Jistě pane, dáte si jako obvykle?
    – Jak, jako obvykle? Vy mě znáte?
    – Přihlédnu-li k vašemu číslu telefonu, které se mi zde zobrazuje, objednal jste si za posledních 12 týdnů 12x pizzu quatro formagi, s přídavkem chorizza…
    – Ano to souhlasí….
    – Mohu vám k tomu nezávazně, jen na vyzkoušení, učinit nabídku naší nové pizzy? Tentokrát doporučujeme pizzu s fenyklem, tomaty a salátem?
    – Ne! V žádném případě, mám hrůzu ze zeleniny…, děkuji.
    – Ale váš cholesterol není nejlepší…!?!
    – Co vy o tom můžete vědět?!
    – Z vašich minulých mailů na Seznamu, kdy jste konzultoval výsledky rozboru vaší krve s vaším lékařem…?!? Mmáme tady výsledky za posledních 7 let.
    – Ok…, ok, ale já nechci vaší zeleninovou pizzu. A na zvýšený cholesterol beru pravidelně léky.
    – To ano, ale neberete je dostatečně pravidelně!
    – Jak to můžete vědět?
    – Protože poslední krabičku léku s 30 pastilkami, jste zakoupil před čtyřmi měsíci v lékárně U Salvátora, na Karlově náměstí č 3, v Praze 2.
    – Kopupil jsem si jiné balení potom…, v jiné lékárně.
    – Ale to nefiguruje na vašem bankovním výpisu z karty.
    – Platil jsem hotově!
    – Ale na vašem bankovním výpisu není žádný výběr hotovosti v poslední době!
    – Jistěže, proč by měl? Mám i jiné příjmy.
    – Ale ty nefigurují na vašem daňovém přiznání…, takže chcete řící, že máte příjmy nelegální, které nedeklarujete?
    – TO BY SNAD STAČILO! Přivezete mi objednanou pizzu, nebo jdu jinam!
    – Zajisté pane, k vašim službám, omlouváme se, ale naše poznámky a postřehy vám zdělujeme pouze pro vaše dobro…, abyste se cítil spokojeně, že je o vás pěčováno. Ostatně na kterou hodinu vám máme pizzu dodat?
    – Manželka se vrací z Pardubic kolem 19 hodiny, takže na 20. to bude nejlepší… děkuji.
    – Mohu si dovolit malé doporučení?
    – Samozřejmě.
    – Pouze s vaším dovolením..
    – Poslouchám vás.
    – Vaše žena nemůže být doma kolem 19 hodiny, protože je právě 18 hodin 15 minut, a vaše žena platila přesně v 18 hod. svojí platební kartou jedny Rolexky v hodinářství Halada v Chrudimi.
    – Proboha jak to můžete vědět?
    – Protože stejnou kartou, ostatně registrovanou na váš soukromý účet ve Švýcarsku, platila dnes ráno v Chrudimi ve čtyřhvězdičkovém hotelu účet za dvoulůžkový pokoj. Nocleh za 3 dny. Ostatně jako účty z hotelové restaurace. Vždy za dvě osoby. Stále stejnou kartou.
    – Mohl bych prosím vědět v jaké výši byly ty útraty a kolik bylo celkem z našeho švýcarského účtu odepsáno?
    – Nikoli pane, lituji. Takové údaje vám nemůžeme zdělit! Zakazuje nám to směrnice GDPR. Musíme především respektovat soukromí klientů a občanů.
    – TO BY SNAD STAČILO!! Strčte si tu vaši pizzu do prdele! Mám dost Googlu, Facebooku, Twitteru i Whatsupu…, opevním se na pustém ostrově, kde NEBUDE ŽÁDNÝ internet, žádný chytrý telefon, ani počítač. Zvláště tam nebude ani živáčka, který by mě mohl sledovat, špiónit a podávat o mě informace!
    – Jistě plně vás chápu, pane…, ale informace kterými disponujeme, jste na sebe prozradil vy sám, nebo jste dal k jejich zdílení souhlas. Ostatně na pustý ostrov se s občankou EU nedostanete! Takže si musíte obnovit pas, protože ten váš je propadlý už 5 let a 4 dny….

    1. Tohle snad už jde dnes i bez sčítání, ne?

  5. Ano, některé kopírky to nechají zmizet. Jenže k opětovnému získání textu stačí mrazák.

    1. Načo bolo dobré to sem písať? Komu tým prospejete?

      1. Komu prospívají ty ovce, co se sem přišly pochválit, jak uvědoměle si nechaly strčit teplotoměr do prdele?

      2. Tak třeba si někdo důležité poznámky položí na akumulačky, jak to udělal jednou syn mé kamarádky.

  6. Mohl by autor ctěnejm čtenářům vysvětlit, co furt motá granáty, miny, krmivo pro děla, houfnice, minomety, granátomety, raketometomety a další libůstky, který těm netáhlům zcela jistě nikdo do pazoury nedal, se třema lehkejma ručníma zbraněma?

  7. Ale tak aktuálně se ten sčítací web dá využít k ověřování platnosti cizích dokladů.

    Pokud se zadá nějaké náhodné devítimístné číslo a náhodné datum, tak to vyplivne „Přihlášení se nezdařilo, nebyly zadány správné přihlašovací údaje“.

    Pokud by se zadal platný doklad a odpovídající datum, tak by to předpokládám pustilo dál (nezkoušel jsem).

    MVČR sice má databázi kradených a ztracených dokladů, ale tam jsou jen kradené a ztracené, nelze z nich poznat falzum.

  8. Vím, že je to obecně rozšířený (a používaný) omyl, ale přesto mě pokaždé dráždí spojení „samopal SA 58“.
    Pokud vím, tak samopal definuje použití pistolového střeliva, a to náboj 7,62×39 není. SA 58 je útočná puška, ev. karabina.

    K tomu sčítání: Tohle je konečně návod, jak celkem nenásilně sčítání sabotovat. Má to ovšem tři háčky (resp. čtyři). Ten hlavní spočívá v tom, že si úplně nemyslím, že se budou dotazníky kopírovat. Předpokládám, že data z těch „pár“ sčítacích archů v listinné podobě někdo nacvaká do počítače a fertig. Ten druhý – náš drahý stát (pokud o data jakýmkoli způsobem přijde) se bude chtít těch dat domoci. To znamená, že pokud dojde k popsané situaci, budou mě obtěžovat sčítací komisaři, což při mé prchlivosti může vyústit v kolizi větší, než jsem ochoten na tohle téma absolvovat. A třetí háček je v tom, že tento návod vyžaduje, abych vyplnil dotazník ručně, což je činnost, kterou dělám s opravdovým odporem a jen tehdy, je-li to zcela nevyhnutelné.

    A v mém případě je tu ještě ten čtvrtý háček – a sice ten, že „nesečíst se“ považuji za ukázku vpravdě dětinského trucu, a nevidím jediný důvod, proč se takhle prezentovat.

    1. On to není omyl. Ta útočná puška se jmenuje Samopal vzor 58.

      1. No, já vím, jak k onomu pojmenování došlo, přesto si myslím, že to omyl je – byť obsažený už v původním názvu. Nechci tu moc zabředat do sémantiky, ale není možné dávat názvy s ustáleným obsahem věcem, které tento obsah nenaplňují. To vede jen ke zmatení pojmů.

        Pro příklad si dojdu do oblasti na hony vzdálené technice: Jakákoli akce podniknutá jakýmkoli příslušníkem bílé většiny proti nebílým obyvatelům je označena jako „rasismus“ – bez ohledu na její oprávněnost a na přítmonost skutečných rasových pohnutek.

        Vás to nedráždí? ;-)

        1. Jak píšu níž, první byl Sturmgewehr 44, ten pojem sotva vznikl a trochu se usazoval.

          1. Ostatně i ten StG 44 se často označoval MP (MachinenPistole) 44, i když neměl s MP38/MP40 na devítku Luger nic společnýho.

        2. sroubek 10:37
          …asi ani moc ne.
          Vznikl jsem v době, kdy se SA 58 ustáleně přezdívalo „sapík“ anebo „sapr“ a měl jsem to tak zažité. Termín „útočná puška“ jsem si osvojil až později. Konstruktéři SA 58 očividně s termmínem „útočná puška“ nebyli zvklí operovat, tak se narodil sapr. Anebo kosa… :-) dneska je to už historie, včetně dobového označení.

          Docela by mě zajímalo, kdy se termín „útočná puška“ široce vžil a začal používat – StG byl samozřejmě praotec toho termínu, zcela jistě se o AK-47 anebo SA-58 v době vzniku jako o „útočných puškách“ nemluvilo.
          Myslím, že klíč bude někde u „assault rifle“, ale hledat to nebudu. AR-15 to není… :-)

          1. Nehodlám se tu zabývat etymologií názvu SA 58. Z mého pohledu je to tak, že označení „samopal“ je v daném případě (zejména, ale nejen, z pohledu dnešní terminologie) zavádějící, a jako takové mi vadí.

            Nicméně moje závěrečná otázka už nesměřovala k (samopalu) SA 58, ale k mému příkladu…

            Zeptám se tedy ještě jednou: Vás takové nesprávné používání ustálených názvů nedráždí? :-)

            1. sroubek 11:05
              jak jsem již odpověděl, ani moc ne.
              Angličtina, zvláště pak rozdíly mezi USA a UK angličtinou, mě naučily brát názvosloví s rezervou a o to víc si ověřit, že to co říkám, je správně pochopeno.
              To bych musel bejt podrážděnej furt.

            2. V případě kosy je to přesně naopak. V zemích výhodního bloku se termín „útočná puška“ vůbec neužíval, pouze „puška“ pro jednoranné dlouhé zbraně a „samopal“ pro zbraně střílející dávkami. Krom toho ještě existovala ještě „pistole“ a „kulomet“.

              Takže „Samopal vzor 58“ je oficiální armádní označení a dobový terminus technicus. Pojem „útočná puška“ jste sem zatáhli (a dle mého nadbytečně) až po revoluci.

              Zkrátka pro nás už to navždy zůstane „sapík“, „kosa“, „pádlo“, „sklopka“, to račte prominout.

              1. Arnold J Rimmer 30.3.2021 v 11:35

                Podle toho, co jsem se učil v češtině o češtině, měly by mít svou kategorii i pušky obranné. Stejně jako k UTONu by měl být dodáván OBRAN.
                A co teprve střelivo!

                1. :)) OBRAN, joooooo!

                2. ygorek:
                  Heh, dobrý nápad – vyhledám kvalitního nožíře a nechám si jej vyrobit jakožto jediný kus.
                  OBRAN – nebude jejmít nikdo jiný na světě…

                  :OD

              2. Školící poručík nám tehdy řekl asi toto:
                „Samopal Sa.58 patří do kategorie, které se na západě říká samonabíjecí útočná puška, v Sovětském svazu říkají tomuto druhu a typu zbraně prostě jen avtomat. Samopal mu říkáme ne proto, že sám pálí, ale že se sám nabíjí k dalšímu výstřelu, Sověti používají název avtomat proto, že i jejich samopal AK47 se nabíjí sutomaticky, jako náš Sa.58“.
                Z nějakého důvodu mě to zaujalo, to srovnávání s jinými. Funkční AK-47 nám tehdy ukazovali, stejně tak jsme si mohli za Rudolfovem z něj i jedenkrát zastřílet – ovšem vyhrazeno jako odměna pro nejlepší střelce z každé roty :D V útvarovém zbrojáku jich bylo asi tak pět-šest. Co jsem mluvil s mladšími ročníky, tak oni už později tu možnost neměli, nebo jenom někde. AK47 v tom provedení, co jsem tehdy měl v ruce, byl děsně potlučený kus, na kterém při pohybu všecko rachtalo, ale dalo se jím kupodivu střílet nejméně stejně přesně, jako kosou, co jsem měl přidělenu.

                1. Tys byl ty sraci na vojne? Jako proc, abys mohl zabijet lidi na ktery nejaka bolsevicka mrdka ukaze prstem? Strilet po emigrantech na hranicich?

                  1. Takový Jacq o vojně asi hoodně slyšel…

                    :OD

                  2. co je zas tohle za kokota? katko?

                  3. Jacq:
                    Het „srac“ tiled „vojna“ mectic dorm ethé „bolsevicka mrdka“ past, dus behitted plamás etti migrant haftata boin emgrenz hutt…!

                    1. Jiná inkarnace hovnometu zerga.

                    2. — to bylo pod deacona– nějak to přeskočilo. :(

            3. sroubek 30.3.2021 v 11:05

              Dráždí, samozřejmě.
              Pokud však zde člověk dá své podráždění najevo, pak buď zbytečně slovíčkaří, nebo je rovnou idiot.

          2. Tipuji až tak 70. léta, co se masově rozšířil 5.56 NATO. 30 NATO není střední náboj, je to full size puškový náboj.

      2. Tak tak, bylo to takhle oficiálně pojmenovaný. Vona kategorie „útočná puška“ vznikla relativně nedávno (v zásadě první byl StG 44) a eště se to neusadilo.

        1. Tak ona ani žádná taková kategorie v době vzniku neexistovala. Jediný exempláře byly německý StG, pak Kalach, ale to byl ofiko avtomat a americký karabiny M1 a M2, což byly carbine. Všechny ty FAL, CAL, CETME a ostatní nebyly a de facto nejsou útočné pušky, protože náboj .30 NATO není střední náboj, ale plnotučnej puškáč.

      3. Je to omyl, ta puška se jmenuje SA. vzor 58, neboli Samočinný Automat vzor 58.

        1. Ne, nemenuje. Viz třeba tady původní vojenské předpis:
          https://www.gunexpert.sk/products/predpis-7-62mm-samopal-vz-58/

    2. To bylo oficilní armádní označení! Samopal vzor 58.

  9. Toto nakreslíl Švýcar do švýcarskéch novin:
    https://www.tdg.ch/dessin-du-25-mars-240967335369
    Asi nebýl na vojně.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017