Autonomní řízení 4: Když je oběť viník - zpět na článek

Počet komentářů: 53

  1. Vynecham fakt, ze ridic fungovalo presne tak, jako beznej clovek a rovnou se presunu na par zabavnych faktu o detekci chodcu autonomnim rizenim ve tme
    1) Deti vypadaji jako chodici popelnice(kdyby se tohle dostalo ven oficialne, tak maji ty auta a verejne testy celkem solidni pruser, co? :D)
    2) V zime detekujeme velke prd diky vrstvam obleceni, ktere na sebe lidi navliknou. Bud je rizeni nepozna(nokto), nebo nevidi(termo). Deti stale vypadaji jako chodici popelnice(ktere ztloustly)
    3) Realny funkcni sonarovy detektor chodcu je zkurvene draha hracka a prekvapive to moc vyrobcu do svych vozitek necpe. A zase tak funkcni to taky neni. (rozhodne vic, nez obrazove metody)

    Pokud vite o tom, ze ve vasem okoli je testovano takove vozitko(nebo jej nekdo vlastni), tak po setmeni dbejte vyrazne zvysene pozornosti, ty auta jsou ve tme slusne slepa! To, co poznaji lide, poznaji proto, ze sleduji ostatni lidi a vi, jak ostatni lidi vypadaji. Je docela problem tohle naucit pocitac.

    Zdrojem je clovek, ktery se deep learningem zabyva docela dlouho a profesne mu na tom zalezi. Jeho hodnoceni bylo „to se dalo cekat, ve tme je to auto skoro slepy“.

    Technology is not there yet. (TM)

    1. deacon:
      Aniž bych měl takové informace, jako např. konkrétně „…Deti vypadaji jako chodici popelnice…“ nebo „…Realny funkcni sonarovy detektor chodcu je zkurvene draha hracka a prekvapive to moc vyrobcu do svych vozitek necpe…“, dobře vím, že celé to tzv. „AŘ“ je nesmysl.
      Fungovat nemůže nikdy – pokud se vozidla nebudou pohybovat po kolejích, případně v jen ve specifických koridorech s absolutně vyloučenou jinou dopravou, nelze tohle provozovat.
      Pokud chce někdo oponovat, ať mi tu hezky vysvětlí, jak vyhodnotí robotický trakař třeba železniční přejezd a kterak se u něj bude chovat…

      1. Železniční přejezd. To je zrovna docela jednoduché a napadá mě několik, doplňujících se, řešení:
        – je důležité říct, že přejezdů je limitní množství, nový vzniká několik měsíců/let a je jednoduché je evidovat
        – nejdříve samotné plánování trasy tak, aby přejezdy na trase nebyly – dálnice, případně silnice první třídy, kde jich tolik není.
        – vizuální detekce zabezpečeného přejezdu – odchytávání specifického zvukového signálu nebo blikání světel (podobně jako dnes řeší semafory)
        – rozšíření zabezpečených přejezdů o vysílání takového signálu, který auto bezpečně pozná. Vzhledem k počtu přejezdů u nás (8000, z toho 4000 zabezpečených) to nebude stát raketu.
        – trochu oříšek bude s přejezdy „zabezpečenými výstražným křížem“. Jeden aspekt je, že takové přejezdy jsou většinou na poslední míli cesty, tj. člověk může převzít řízení. Druhá možnost, co mě napadá, je při příjezdu k přejezdu přepnutí auta do jiného módu, kdy prioritně vyhodnocuje boční směry. Lokomotiva není zas tak malá, aby se nedala detekovat. Navíc se to dá kombinovat se systémy SDŽC, kde určitě mají v reálném čase přehled o všech vlacích (na tratích, které spravují oni) a auto, resp. společnost dodávající mapy pro auto, může mít přístup do těchto systémů.

        1. Psycho:
          Nikoliv, železniční přejezd není v tomto případě vůbec jednoduchá záležitost.
          – přejezdů jsou tisíce, není přejezd jako přejezd, o některých ví málokdo
          – plánování trasy – ??? Asi nějaká fantazie…
          – přejezd bez výstražného signálu znamená nutnost se rozhlédnout, takže taky nic…
          – ne, žádné „…vysílání takového signálu, který auto bezpečně pozná…“, protože v takovém případě není řešen poruchový stav…!
          – „… jsou většinou na poslední míli cesty, tj. člověk může převzít řízení…“ – takže zase nic…!

          :ODD

    2. System vivija mnozstvo firiem, niektore tajne, niektore verejne. Nie kazdy sa k tomu postavil rovnako a nie pre kazdu firmu plati to co ste napisal. Ale pravda je ze na plne autonomne povozy si este pockame.

  2. Tak vás řízení baví? To by tak hrálo!
    https://insmart.cz/lide-za-volant-nepatri/
    To je přesně o tom co dfens píše.

  3. Tezko svádět na absenci reflexních prvků nebo přecházení v místě, kde nemá chodec co dělat. Prostě to mohla být srnka a očekávám, že právě takové autonomní systémy budou kolizní „těleso“ detekovat. Zde se ale asi řídili pouze obrazovým záznamem, což v takto mizerné kvalitě v podstatě nelze.

  4. Ciste z IT hlediska autonomne rizena auta v lidma osidlenem a nerizenem prostredi jsou dva naprosto zasadne odlisne a nekompatabilni svety.
    Lidi a AI se spolu nemohou vyskytovat na jednech cestach, stejne jako neni dobry napad pustit skolni vylet mezi svareci roboty v automobilce. Je uplne jedno, ze Musk tvrdi opak. V lidskem nerizenem prostredi, kde plati jedine pravidlo, totiz, ze zadne pravidlo neplati, ma lidsky mozek s kapacitou resit slozite ulohy s velkym poctem alternativnich reseni nasobne vetsi efektivitu, nez soucasne pocitace, coz bude mit zase neco do cineni s tim, ze zakerne zivotni situace nam priroda predhazuje miliardy let a my se na to adaptujeme prirozenym vyberem, coz je o neco vice, nez Muskovy marketingove proklamace a par let vyvoje software nejakyma opicema v Indii.
    Par tech muskovych nehod jsem studoval a jejich priciny jsou neskutecne pitome. Napriklad na dalnici se objevi baba s kolem, AI ji nerozpozna a prejede. Na dalnici se objevi traktor, ktery si krati cestu z pole na pole, AI ho nerozpozna a nabori ho.
    Na dalnici je zuzeni betonovym svodidlem, AI ho ignoruje a drzi se cary, ktera bohuzel konci pod svodidlem a dojde k nehode.
    Na ceste stoji cestari a jejich nakladak ma tmave sede sasi splyvajici s asfaltem a svetlou nastavbu, splyvajici s pozadim. Radar miri pod nakladak (kde je samozrejme volno), AI ho odignoruje a Tesla se zapasuje pod nakladak.
    Reknu vam na rovinu, i naprosty DEBIL by neridil tak spatne, jako AI v beznych situacich.
    Rekl bych, ze i ten skolni vylet mezi svarovacimi roboty je mensi riziko, nez sednou do samoridiciho auta a zapnout autopilota.
    Mimochodem, presne tohle jsem tvrdil od zacatku, davno, nez k tem nehodam doslo…

  5. Dúfam, že doba kedy budu povinné autonómne systémy riadenia tak skoro nepríde. Neviem si predstaviť, že elektronika bude zasahovať do riadenia a nebude sa to dať vypnúť. Krok za krokom, salámovou metódou nám vnucujú rôzne „bezpečnostné“ systémy v autách. Kedysi vyrábali aj autá, ktoré bolo radosť šoférovať. Teraz akoby ľudia zleniveli, zdegenerovali, veď elektronika sa postará
    : ( Hlavne aby v aute bol veľký display, USB vstupy, konektivita a iné vychytávky. Zážitok z riadenia auta nebude podstatný.

    Keď sledujem trendy v automobilovom priemysle, je mi z toho smutno. Napr. všadeprítomné SUV. Koľkokrát sa pýtam prečo všetci kupujú SUV, lebo ich ponúkajú výrobcovia alebo naopak ich vyrábajú preto lebo to zákazník chce? Dfens by mohol napísať článok na túto tému.

  6. Vypukla oficiální válka mezi Teslou a NTSB, protože vyšetřovatelé NTSB se dotkli posvátné krávy „bezpečné autonomie“ a nestrpěli když Tesla vypouštěla manipulativní předčasné závěry, aby se vyvinila:
    https://bgr.com/2018/04/12/tesla-autopilot-fatal-crash/

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017