Autodepka 2016 - zpět na článek

Počet komentářů: 228

  1. Tak to budu asi také třídní nepřítel, když používám to ošklivé SUV s automatem – jednou jsi ho nazval silniční lokomotivou. Ale v mém autě je ještě aspoň motor, jehož výkon a konstrukce s reservou odpovídá předpokládanému využití auta; také konstrukce vozu jako celku byla ještě podřízena požadavkům na robustnost a universálnost využití jak na silnici, tak v lehkém terénu, čehož dnes stále plně využívám.

    Občas na tohle téma také přemýšlím: co po XJ-čku, až ten doslouží? Budu chtít ojeté a spolehlivé auto, které není oteklé, dá se servisovat v domácí dílně, díly nestojí nesmysl a auto bude disponovat výkonem a nenáročným luxusem. Ale to bude asi oříšek a navíc mám takové neblahé tušení, že až Jeep doslouží, auta pro plebs už budou zakázaná.

    A vůbec: líbí se mi, jak hranatý a svým způsobem neotesaně vyhlížející Jeep ostře kontrastuje se soudobou bachratou EU-automobilní produkcí kdekoliv, kam jej zaparkuji :).

    1. Ted mi v mem SUV odesel alternator. Komutator je pro ctvrt melounu km prodreny. Zbytek je ok, ale repasovat to by asi byl opruz. Zcela novy na 130A stoji $80, takze no stress. A stale je to levnejsi, jak na tuzemske supebvozy. Nechapu. Tohle auto budu uzdrzovat na pristrojich, dokud se nerozsype. Jedine, co mne zacina trapit, je kuze na mem sedadle, ktera zacina davat byebye. Budu muset sehnat calounika, ktery to umi vymenit a nezkurvit. Coz mne tady v Cesku dela dost nervoznim.

      1. Esli někoho najdeš, dej vědět. Do budoucna mě taky čeká totální renovace sedačky…

        1. Měl jsem kdesi v počítači kontakt na čalouníka kdesi u Příbrami, který prý umí. Musím pohrabat archivy…

          1. Tak to bych byl za kontakt zauzlen. Do Pribrami to nemam daleko, urcite bych ho zneuzil.

          2. Zvládá i techniku? Je potřeba tam rozchodit elektriku (posun, vyhřívání) a taky bych to tak nějak potřeboval upravit…jednak aby mi to líp sedělo na záda a druhak pro lepší boční vedení, když už to auto bude mít všechny ty úpravy…takže v podstatě kompletní předělávka původního kusu :D

            1. No tak to ja jsem skromnej jako Lenin, uplne mi postaci oprava tapecirunku pod prdeli…

              1. Když už, tak už :D

                1. Tak vás, pánové, zklamu. Ten kontakt bohužel nepřežil turbulence, které můj počítač za posledních pár let zažil a nenašel jsem ho. Zkusím to ještě vygooglovat, snad si vzpomenu na název firmy. Pamatuju si, že jsem se na ně dostal nejspíš přes jeepforum (zkusím ještě poptat tam), protože uměli i znovu vyrobit molitanové polštáře na míru do sedadel XJ. Ty konkrétné já mám prosezené tak, že už skrz ně cítím trubky rámu sedadla.
                  Jakmile se kontakt objeví, podělím se.

                  1. Kdyz bude, budu rad. Kdyz nebude, budu muset pohledat jinde. Radeji uvitam overenou referenci, nez nekomu dat sicnu a pak mit ozrany nehty a vyrvany vlasy, nez on to dodela.

                    Diky i tak.

                    1. Renovace by nestačila? Kůže je na tom málokdy tak bledě, aby to bylo na přečalounění.

    2. Pro tebe asi jako nástupce by připadal JK před faceliftem

  2. Chlape vďaka za tvoj comming out – perfektné zlepšenie večera a aj som sa niečo naučil (mám na mysli to víčko 710). A tej bývalej kolegyni poraď nech skúsi RAV4-ku napríklad v hybride s 2,5litrovým benzínom a prevodovkou e-CVT. Len to už nieje SUV ale MPV :)))
    Inak neviem čo máš proti SUV-čkam? Že nechce každý Alfu Romeo to hádam ešte nieje koniec sveta? Ja napríklad jazdím Nissan PickUp D22 s 2,5TDI a 5-stupňovým manuálom a manželka má Suzuki Grand Vitara s benzínovým 2,4VVT-čkom a 5 stupňovým manuálom. Obidva auta majú suchú hmotnosť okolo 1,7 tony a žerú od 8,5 litra nafty či 9 litrov benzínu na stovku. Automat nechcem ani ja, lebo nie som postihnutý a ja rozhodujem ako budem točiť motor a ako dlho.

    1. Rozhodne at ji nedoporucuje ten hNiss-an. Kaskaj a ikstrail maji stejny podvozky a stejne nahovno. Cely to auto je uplne nahovno.

      1. No šak chvalabohu jej nič neodporučil a povedal, že sa v tom nevyzná.
        Mám najazdené so starými X-Trailami (modely T30 (2004) a T31 (2007)) niekoľko desiatok tisíc kilometrov. Obidva modely s turbo-naftou a 6 stupňovým manuálom. Na to jazdenie (dlhé trasy 250km a viac po diaľniciach, mesto, medzimesto a max. parkovanie na trávniku) čo som prevádzkoval to boli / sú super autá. Dostatok výkonu, dobrá spotreba veľmi dobrý podvozok a riešenie pohonu oboch náprav. S novým modelom X-Trailu nemám skúsenosti a ani nechcem a ani sa mi nepáči.

        1. Moje zena ma T31 (2005), naskakano 120 tkm, protoze s tim skoro nejezdi. Predtim mela LR Fritaka. Ten Fritak je aspon terennak, Xtrail je jakysi hybrid, kde se clovek modli, aby se nevysraly spojky. Nicmene, vecne se sekaji prasatka v prednich brzdach (uz jsem to lestil, vymenoval za origo, vymenoval za neorigo, furt nahovno), intercooler chcije (kdyz se da novy za 18 tKc, behem tri mesicu tece zase => technologicka chyba spoje plast/hlinik), huli to jakoprase pri sepnuti turba (ale turbo je ok a netece), zrejme EGR ventil (udajne dost bezna bolistka 2.2 dCi motoru), ale ten uz jsem cistil X-trailkrat. A pristup kamkoli do motoru, nebo na napravy uplne totalne nahovno.

          Proste je to posledni dehtak v nasi domacnosti. Never more.

          1. …pardon, je to T30 (tusim YD22 motor, nebo tak neco). Ale to je fuk.

            1. No že to pri akcelerácii podymuje pri nájazdoch okolo 120 000 km a viac vraj majú na svedomí aj vstreky – nemenil som tak neviem potvrdiť či vyvrátiť. My sme na tom nič z tvojích porúch nemali ale slzilo pri 128 000km pravé gufero na prednom diferenciály. To som už neopravil, lebo nám toho X-Traila zpredu vytunil napitý rakušák tak, že auto šlo na totálku – našťastie ožratá hlava nechala svoju ŠPZ-tku na mieste činu tak sme mali „šťastie“. Boli sme aj tak stratový, ale to už nikto nevyrieši lepšie.
              No tie T30 mali 2,2DCi (japonec) so 100kW a T31 už dostala 2,0DCi (japonec-francúz) so 111kW resp. 125kW a väčšiu karosériu.
              My sme to auto mali na diaľničné presuny a na terén sa pozrelo raz so mnou a keď mu skrížilo nápravy a my sme ostali stáť tak som to otočil a šiel spokojne domov.
              Inak ja som menil všetky valčeky vpredu na mojom Nissane PickUp D22 lebo tak zhrdzaveli, že sa skoro ani nehýbali – jeden valček za bratu 70Eur origo bo druhovýroba je nedostupná a ešte k tomu 2 sady nových tesnení.

              1. Ja prave chtel motor japonce, i proto jsem radeji vzal starsi model, ale dCi. Je mozne, ze odchazeji vstriky, ale kuchat to ven a davat na test se mi nechce, to spis to asi drive pujde z baraku a at se s tim sere nekdo jiny. Dokud nesepne turbo, tak to nehuli.

                Zkrizit napravy se mi podarilo hned prvni den, kdyz jsem s tim jel od dealera. Bylo to v unoru, ja zastavil na krajnici, ale ona tam byla snehem zavata skarpa. Kurva a uz jsem tam visel. Ja, zhyckany samosvorem na UAZu jsem nechapal, proc X-Trailu rikaji 4×4. Ono je to spise „2+2“. Ani pribrzdeni ruckou nepomohlo, proste jsem musel ven a vyhrabat kus auta. A to jsem mel kliku, ze jsem mel s sebou vojenskou lopatku, protoze tasku s vercajkem jsem si privezl hned na koupi auta a ne „doma to tam pak dam“. Dodnes si to pamatuju a tim padem vim, ze do terenu to neni ani omylem.

                1. X-trail má vůbec spoustu problémů. Kupříkladu jen zcela zanedbatelnou odolnost vůči agresivním vlivům vnějšího prostředí :D

                  (No, asi bych měl ocenit, že to nedokázal převrátit na střechu, a jen to odsunul do houští a zul tomu gumy… ;))

                  1. Pokud to je anglicka verze hNissanu, pak slon prichazejici zprava ma samozrejme prednost, coz anglicka osadka nemusela ihned reflektovat. Mohou byt radi, ze to byl mirumilovny slonik a ne treba nasrany TIRak…

                    1. Jihoafrická, což je v zásadě totéž*. Původně míjel zcela korektně zprava ve vlastním pruhu, ale žel nebyl úplně tak mírumilovný a začal odbočovat zhruba týmž stylem, z nějž soud osočil /podle všeho neprávem/ Lacinu; nadto dokonce aniž by dal znamení o změně směru. Postavení vozu na fotce už je jen důsledek.
                      ___
                      * A zčásti i příčina problému; asi bych byl býval té potvoře dokázal ucouvat, ona zase tak rychle neběží, kdybych se mohl v sedadle řidiče otočit; ale točit se doleva nejsem zvyklý, doprava to samozřejmě nešlo, a jen na zrcátka jsem to nezvládl.

                    2. Myslim,ze zakon stanovi,ze znameni o zmene smeru jizdy je mozne dat i koncetinou,v tomto pripade chobotem.Uznavam,ze s nim mozna kyval,ale pokud k tomu pridal i dodatecny zvukovy signal, pak Lacinizace vaseho automobilu nebyla jeho vinou, byt v jeho rezii.

                    3. On blikal ušima, ale oběma naráz.

                    4. Svobodna to zeme. U nas by mu to neproslo.

                    5. Naopak.

                      Kdyby to byla svobodná země, měl bych na tom výletě pušku.

                      Kdybych byl býval měl pušku, pak by mu to skutečně neprošlo.

      2. Oboje su sice nafunnute hatchbacky na platform z kompaktu, ale tie podvozky zhodne nie su. Lisi sa dokonca aj prva a druha generacia kaskaja.

    2. „Automat nechcem ani ja, lebo nie som postihnutý a ja rozhodujem ako budem točiť motor a ako dlho.“

      Dovolím si jako zastánce automatu reagovat. Volba převodovky je samozřejmě věc každýho řidiče a nemyslím si, že ten kdo má auto s automatickou převodovkou musí nutně být nějak postižený. Ano, mám ve svým autě automat, subjektivně totiž nevidím důvod proč bych měl mít ve dvoutunovým naftovým kombíku manuál. Další věc je že 70% procent řidičů prostě neumí řadit, soustavně auto přetáčí, podtáčí, nechápou že spojka nemá jenom dvě polohy(zapnuto/vypnuto) atd. Tam si myslím že by automat taky nebyl na škodu, už jsem to pár lidem(byť na mojí hlavu padla hromada nepublikovatelnejch slov)i doporučil.
      Takže je škoda že to takhle spolu s Dfensem škatulkuješ, to že má někdo rád automat neznamená že neumí řadit. Prostě jen manuál u některejch aut nemá moc smysl..

      1. Automat ma jednu zasadni nectnost – kdyz se vysere, fakt je nahovno ho davat do kupy. Videl jsem na vlastni oci automat do BMW a napocitali jsme celkem 96 kolecek. Pravdepodobnost, ze se neco vysere, celkem korelovala s poctem prevodovek na opravu u tohoto opravare. Nemohl si stezovat, ze nema do ceho vrazit ruce.

        Mel jsem v zivote automatu nekolik, jezdim jaxautomatem, tak s qedlackou, sednu, jedu.Neni zadne preucovani, zvykani si, atd. Neni v tom rozdil. Automat je prijemnejsi do mesta, radit plynem se da samozrejme bez problemu (ostatne ve meste na kratkych vzdalenostech v ulicich je bezne vypinat overdrive a jet jen na drive, pak odpada ono zpozdeni pri razeni).

        Ale automat vyzaduje po cca 200 tKm generalku. Nebavim se o vymene filtru a oleje, ale generalku (brzdy, spojky, kontrola rozvadece, etc.) plus byva uz dobre vymenit hydromenic. Vymena hydromenice je jako vymena oblozeni spojky, to neresim. Ale repas prevodovky uz neni prace na hodinu a kdyz to mechanik dojebe, tak je problem. Pricemz dojebat je to mnohem jendodussi, nez u klasicke prevodovky.

        Mne ted ceka vymena stredniho gearu u automatu, protoze se urvaly satelity. Holt… „odbornik“ ktery to repasoval, spatne zkontroloval osicky satelitu. Bohuzel jsem si to neudelal sam, protoze mi tehda auto kixlo 250 km od baraku a tahat se mi s tim nechtelo. Chyba.

        Nejde o ty dily, ony jsou na ameriku levne, ale to srani s tim. To se s qedlackou jen tak nestane. Maximalne vybehana kulisa, kdyz soudruh ridic je debil a neumi radit. Jinak klasicka prevodovka vydrzi vsechno.

        No a posledni vec je samozrejme prenos vykonu. Kdyz za dvouapultonovy SUV s automatem povesim dvoutunovy obytnak a pojedu okrskama pres Alpy, tak po navratu z dovolene muzu rovnou prevodovku repasovat. To mi kvedlacka neudela, maximalne spalim spojku a to lze spravit pomalu na ulici.

        Automat je pohodli, ale nez se neco vysere (a to se nabavim o tom, ze to neni pro semaforove zavodniky „300 z mista“, kteri jsou schopni ocesat turbinu v hydromenici).

        1. Pokud se v Evropě automaty chovají takhle, tak je něco špatně. Asi už dlouho žiju v USA. Za autem dost často tahám čtyřtunový přívěs v horách Sierra Nevada (většinou točité horské silničky) a automatu to nic nedělá. Stejně tak tu nevím o automatech, které by v pohodě nevydržely pár set mil bez oprav. Možná to vše je trochu jinak dimenzované a ty převodovky odpovídají 5-6 litrovým osmiválcům.

          1. Částečně je možná problém v tom, že mnoho pisatelů si pod pojmem „automat“ představí nějaký naprosto šílený sekvenční systém s 20 rychlostmi a 40 počítači, designovaný k minimalisaci spotřeby a maximalisaci počtu hvězdiček v tom testování, co je stejně všichni švindlují.

            To je ovšem omyl. Automat je planetové soukolí, pár jednoduchých brzd kolem toho, a hydraulický měnič momentů mezi tím a motorem. Jo, žere to o pár deci benzinu víc; a to zajímá probůh koho? Život je příliš krátký, než abych sledoval spotřebu svého vozu.

          2. Ja jsem evropsky automat nikdy nemel. Prvni automatickou prevodovku jsem opravoval ve Firebirdu (5.7 L motor), vysypal se gear 4. stupne.

            Ted mne ceka oprava Fordackeho automatu (Mercury Mountaineer) na 4.0 L motoru a to jsem netahl zhola nic, jel jsem s prazdnym (450 kg) vozikem. Ale prevodovka uz ma 250 tKm.

            Co se tech BMW tyce, tak ty prevodovky, co jsem videl, byly uplne zbytecne slozite a pritom poddimenzovane vykonove. To, co spina 6 kolecek na Fordu, na to ma BMW kolecek 18. Samozrejme tencich, aby se to tam vsechno veslo. Evropskyho automata bych nebral ani omylem.

            1. Já se přiznám, že mám v USA zkušenosti převážně s Toyotou (Sequoia, Tundra, LX570) a tam s převodovkou nikdy nebyl sebemenší problém (tohle vše jsou auta se stejným motorem 5.7 V8). Kamarád má na Tundře asi 300 000 mil, tahá za ní pravidelně a taky úplně v pohodě. Bydlím na venkově, v oblasti kde se za auty tahá ledacos, většinou koně a lodě. Sousedi kolem jsou patrioti a mají na tahání většinou F-250/F-350 a také problémy nemají. Mercury Mountaineer je vlastně Explorer a za něčím tak malým se tady skoro nic netahá. On tu každý podezíravě kouká už i na tu Tundru/Sequoiu, že to není zrovna vhodné auto na tahání :-)

              1. Tak tak, Mounty je v podstate Explo v lepsi vybave, ale na stejnem podvozku a motorizaci. Neni to tahounna tezke veci (ostatne pro U.S. je 4.0 L motor „low entry“). Ale v Evrope i vzhledem k cenam PHM je to cele jinak. F-350 je nadhernej, asi ho koupim zene, ale tady se s tim po tech zkurvenych uzkych silnicich nahovno jezdi.

                1. Zajeďte si na dovolenou do Anglie; pak si budete užívat krásných širokých českých silnic :)

                2. Přiznám se, že bych si velice rád zkusil jízdu s F-350, samozřejmě jsem připraven i přispět na náklady s tím spojené. Ale zatím se nikde nic nevyskytlo…

                  1. Re: CzechDave
                    5.12.2016 v 0:02

                    Ja jsem smirenej s tim, ze jestli rozhodnuti padne, tak to budu muset pritahnout pres louzi. Resit to budu ale az koncem pristiho leta. Zatim jsme ve fazi diskusi… moje zena chce pracanta auto, ale obcas resi i design a ma vyhrady. Ja na design seru z vysoka, mne zajima uzitek a spolehlivost.

                  2. Také bych řekl, že americké automaty budou diametrálně odlišné od evropských. Už jen z důvodů jakési tradice, kdy americký automat musí vydržet nejméně to, co manuál, ale i z důvodu podstatně výkonnějších motorů s přebytkem kroutícího momentu. Jak jsem to trochu sledoval, tak v USA je benzínová přeplňovaná 1.4 s automatem nejen neprodejná, ale vlastně i nepoužitelná.
                    Stačí se rozhlédnout po parkovišti před jakýmkoli větším storem a máte perfektní přehled, jaké požadavky na auto americký šofér má. Tady je dost problém zahlédnout dvacetiletou pipku ve velkém a výkonném autě /myslím tak nad 300k/, ale tam jsem viděl nasedat do šestilitrových automatů opravdu mladé holky s ještě mokrým řidičákem. Otázkou je, jak by se taková pipka popasovala s autem, co by k tomu šestilitru mělo klasickou spojku a manuál – ale myslím, že je to zase jen věc jakési tradice a určitě i výuky v autoškolách. Ostatně i ta silná velká auta, ve kterých jsem v ČR mladé pipky viděl, měla do jednoho automaty. Ale vzhledem k velikosti těch vozů jsem zas musel ocenit, jak to auto i ta pipka „měla v oku“ a napoprvé se s tím vpasovala do mezery na parkovišti, kde bych si i já s menším autem pohlídal zrcátka.

                    1. S tou preplnanou 1.4 sa mylite. Zacina to byt jediny motor v kompaktoch u viacerych vyrobcov. Niektori idu az tak daleko ze to pchaju aj do strednej triedy. Napriklad sucasny Chevy Malibu ma ako zaklad stvorvalec 1.5 turbo. Preplnany dvojliter je k dispozicii len v najvyssej verzii. A je to auto vo velkosti Passata a predava sa to vyhradne s automatom.

              2. Btw, tady Tundru neprehlednes, protoze je o level vetsi, nez nejvetsi evropske pickupy. Takze cemu se pak divit…

        2. Musím zaklepat, moje auto má naježděno se stávající převodovkou Aisin-Warner AW-4 přes 300 000 km (jen během mého vlastnictví jeepa nařadila téměř 80 000 km – však už budu brzy měnit opět olej a filtr) a řadí zatím dobře, bez prokluzů a nějakých zvláštních prodlev. Jen obložení lock-upu měniče už nebude asi stoprocentní, protože při uzamknutí měniče na jedničce je cítit mírné škubnutí. Jinak ve městě a při rychlostech do cca 100 km/h volím trojku, při rychlejší jízdě (hlavně na dálnicích) dávám OD a aisina je evidentně s tímto stylem spokojená.

          1. Zažil jsem v životě jednou jedinkrát spálené lamely na Dodgesce, někde kolem 390 000, paměť-li mne nešálí.

            Jinak jsem jezdil s několika ZF kolem 350 K a s jednou přes 400 K; vše bez nejmenších problémů, a to servis převodovky přesně odpovídal tomu, že tam výrobce už nedává ani měrku převodového oleje, protože „náplň vystačí na celý život“ :), tedy byl nulový.

            1. Jo, merky se nedavaji uz snad od poloviny 90. let, ale na druhou stranu vymena oleje se doporucuje po 100 tKm. A musim rict, ze jsem se na to jednou vysral a mila prevodovka mi dala papa ve 190 tKm. Olej sice neubyval, ale postupne menil viskozitu, zalepil nektere trubicky v hydrorozdelovaci, ten se pridrel a spalily se spojky. Takze dextron menit je pomerne dobry zvyk. Kdyz jsem toto resil, tak primo Ford mi rekl, ze na vsech svych prevodovkach doporucuje cykl 90 tKm a to: olej-repas-olej-repas- atd. Vzhledem k tomu, ze olej v U.S. stoji uplne hovno a repasovaci sada cca $300, tak to tam nikdo neresi jako vydaj.

              1. Tady musím A-W pochválit, protože se tu ještě počítalo se self-service. Převodovka má měrku i výpustní šroub ve dně vany, což není úplně běžná věc, takže výměna oleje je jednoduchá. Vyměnit filtr je komplikovanější o demontáž vany a trubky s měrkou, která zároveň slouží pro nalití nového oleje (zejména zpětná montáž trubky je vopruz z důvodu nedostatku místa pro uchopení a udržení trubky v posici při montáži, dělá-li se to v jednom člověku), ale i tak je to poměrně jednoduchá záležitost. Jinak u AW-4 je doporučený interval výměny oleje každých 40 000 km, filtru každých 80 000 km.

                1. Blbe se to delalo na Pontiacu, kde sice byla trubka i vypustny sroub, ale vana prevodovky byla presne nad sankama napravy, takze bud clovek musel motor vyhodit ze silentbloku a zvednout aspon deset cisel hore, nebo shodit prevodovku. Podobne vymena benzinoveho cerpadla byla zuzo, protoze cerpadlo bylo do nadrze strcene shora, ale v aute nebyl za sedadly k nadrzi pristup. Takze vyfuk pryc, kardan pryc, zadni naprava pryc a pak voila! nadrz sla vyndat…

                  1. Ona není náhoda, že Firebird se dá koupit za pár kaček. Je to auto na pohled velmi hezké, ale tak nějak… hm… jak to říci. Nedomyšlené místy.

                    1. Re: ocs
                      5.12.2016 v 0:04

                      Bylo to moje prvni ‚emericky‘ auto, splnenej klukovskej sen „Knight rider…“, jen holt to byl model ’91, ne ten filmovej. Ale aspon to byl posledni Faros, co se delal tak dlouhej. S duo karbecem 5.7 L atmosfera, jo to byl trhac asfaltu pro mladyho blbce… kufr tak akorat na dve teninovy rakety, jinak nahovno, zadni lavice tak mozna pro dve pubescentky s kratkyma nohama. Ale jezdilo to nadherne, kocarek. Ve fabricke verzi zavodak ani omylem, samozrejme.

                    2. KITT! Úplně už jsem na to za ta léta zapomněl :)

                2. Já bych se musel podívat do manuálů, co doporučují v Solihullu pro ZF, z hlavy to nevím. Co naopak vím jistě je to, že na to všichni (včetně yours truly) srdečně defekují, a převodovku považují za nesmrtelnou bez jakékoli údržby.

                  A víš co?

                  Mají (máme) pravdu.

                  Zažil jsem lecjaké problémy (teď mám zrovna na krku auto se zadřeným motorem, grrrr!!! :( ), ale problém s převodovkou nějak… nepamatuji. Žádný. A přitom je typický nájezd v komunitě 250K plus, a těch 400 taky není úplně výjimka.

                  1. Ja jsem si o Fordu myslel totez. Az do prosince 2014.

      2. Premňa zamňa (for me behind me) nech si jazdí každý ako chce, s čím chce a na čo má. Ja proste potrebujem manuál, lebo potom pravou rukou oklepávam stredový panel ako hľadám šalt-páku. To porovnanie, že nie som postihnutý a chcem manuál sa vzťahuje na mňa a mne podobne postihnutých.
        Jazdil som na automate v VW Golf kombi (taký asi teraz 2 ročný model) chvíľu, ale chcel som z toho vystúpiť a ísť stopom. Radilo to ako podtáčave prasa ešte aj v Sport režime tak som to prehodil do „manuálu“ a sekal tam podľa môjho gusta. Mám skúsenosti aj s medveďom ML300CDi so 7-stupňovým manuálom a voličom napravo pod volantom na spôsob trabanta. Tu už bol len jeden mód automatu (žiaden ECO či Šport ako u VW) a radilo to lepšie keď človek dupal akcelerátor na podlahu – ale ta sekajúca „prodleva“ ma jemne dráždila. S pádlami pod volantom to je chvíľu zábava, ale potom to človek cvakne do automatu a nechá sa unášať. Automat má zmysel na dlhých cestách na diaľnici v spojení s adaptívnym tempomatom, v plnom meste, pre drvivú väčšinu ženských, ľudí ktorí majú problém zvládať všetky nutné činnosti vo vozidle a pre ľudí ktorí ten automat chcú z akéhokoľvek dôvodu.

        1. Byla jedna vec, kdy mi automat vyhovoval. Na U.S Fordu Taunus jsem mel automat, razeni pod volantem a vpredu tri sedadla. Takze kdyz mi ho za jizdy kocka hulila, v pohode jsem ji pravou rukou prstil, protoze prava ruka neovladala vubec nic krome saltpaky. Cili se tam luplo O-D a jelo se. Leva resi blinkry plus sterace, zbytek primo ve volantu. Tam to bylo fajn.

            1. :-)) Jojo, ja mel Taunuse v roce ’92… zlata to doba. Prisvecoval do zatacek a ja tehdy netusil, ze to je ficura, ktera prijde s velkou slavou do Evropy o mnoho let pozdeji…

              1. Prve seriovo vyrabane auto z natacacimi svetlami vyrobil Citroen, volalo sa Citroen DS a prekvapivo bolo to v Europe.
                https://www.youtube.com/watch?v=rjWxF4_G-pM

      3. Zeptam se jako blbec a ridic zacatecnik – jak radit? Vetsinou radim zadkem, to jest podle toho, jak se auto chova, a podle palubniho pocitace. Ten me ovsem trosku mate, protoze ma tendenci drzet otacky hodne nizko (i pod 1200), takze to jen tak odhaduju, a snazim se zbytecne nejezdit pod 1500 a nad 3000. Auto je Focus ecoboost 1.0 (a nesmejte se, pro dva lidi a dve kocky staci).

        1. Snažil bych se nechodit pod 2000. Vysoké otáčky tomu nevadí (např. dlouhodobě na dálnici). Spíše nedojíždět olej až do konce intervalu pro normální podmínky a na řazení podle palubáku zapomeň.

      4. Ono spíše naopak — postižený (a to klidně i v positivní smyslu!) je ten, kdo chce manuál.

        Já ten kus historie nikomu neberu; kdyby někdo chtěl ručně tahat za dráty od ventilů jako starej Benz, vůbec nic proti tomu. Ostatně sám ve spoustě případů preferuji historická (a méně pohodlná) řešení oproti absurdním modernám.

        Nicméně zrovna automatická převodovka je samozřejmostí někdy od, hm, 60. let? Míním v civilisovaném světě, nikoli samozřejmě v české sovětské republice?

        Aniž bych to komukoli vnucoval (!), já osobně mnohem raději tu část pozornosti, již jsem zamlada v Trabantu nebo Nivě musel věnovat takovým podivným činnostem, jako „kdy vyšlápnout spojku“ a „kdy přeřadit“ a „kdy podřadit“ a podobně, věnuji okolí.

        Kromě toho je automat statisticky mnohem spolehlivější než manuál; oproti většině (nikoli všem, samozřejmě; ale většině) řidičů řadí lépe, tj. méně trápí motor v nevhodných otáčkách; a umožňuje mnohem přesnější ovládání vozida (typický příklad: najíždím na vysoký kolmý stupeň, ale potřebuji zastavit bezprostředně za hranou — nejraději ještě na ní — a nesmím zajet moc daleko. Na to, aby kolo vyšplhalo nahoru, musím přidávat plyn; na to, aby hned za hranou zastavilo, musím zabrzdit. Ne že by to nešlo řešit s jednou nohou na dvou pedálech v manuálu; ale s každou nohou na jednom pedálu v automatu je to daleko přesnější).

        1. Mmmm… ano, automat obvykle umi udrzet auto ve svahu bez stani na brzde.A pak staci jen pridat plyn… jak rikam,je to o pohodli a komfortu pri jizde. Ale na opravovani je automat vetsi drbacka. Pokud si koupim funglovku, tak je mi to fuk, protoze nez s tim naskacu onech magickych 200 tKm, tak jde auto z baraku a kupuju zase funglovku. Kdo ale bere jetinu, tak uz je to velka otazka, jak moc na prdel te prevodovce dal minuly majitel. Staci, aby to byl treba fanda do jachtingu a tahal s tim dve tuny neceho nekam. Nacatej brzdnej pas se vubec nemusi projevit a pak rup – a je vydelano.

          1. No, nevím; já četl statistiky firem, jež v USA pronajímají auta do terénu — samozřejmě, že klienti dokáží rozbít cokoli, ale automaty opravdu bylo třeba opravovat mnohem méně často, než třecí spojky.

            S tím, že když už se to výjimečně přec jen vykaká, je s tím mnohem více práce, samozřejmě naprostý souhlas.

            1. V USA muzes mit RP na automata od 15, qedlacku az (tusim) od 18 (Iowa). Prumernej Amik s qedlackou proste NEUMI.

              1. Což ostatně platí stejně i pro průměrného Evropana. Jediný rozdíl je, že ten prvý si to připouští, kdežto ten druhý si lže do kapsay opak.

                1. Neco na tom je. Pokud by se v Evrope vyrabelo vice automatu, jako v USA, pak budou lidi degenerovat jeste rychleji. Ale je fakt, ze co mam pratele Amiky, tak nemaji problem si chyby priznat.

              2. Většina států nerozlišuje DL na manuál/automat. To rozlišení manuál/automat je spíš u komerčních DL. Jinak bohužel, ve většině států USA dnes DL až od 16 let. Těch států s věkovým limitem 15 let ubývá. A je to docela chyba. Podle zkušeností s mými dětmi v tom věku 15-16 let ještě moc nefrajeří, docela poslouchají a naučí se dobře jezdit. Pak v tom kritickém věku 18-20 let už jezdit docela umí (často mají najeto aspoň třeba těch 30 000 mil) a mají méně problémů.
                Je pravda, že průměrný Američan s manuálem neumí. Třeba moje holky po tom nikdy ani netoužily, neměly důvod. Je dobré, že když se učí jezdit, tak se nemusí soustředit na řazení, ale mohou se soustředit na řízení :-)

                1. Zlatejch i tech 16 let. Tady od 15 fichtla, jinak nic. Ja jsem si papiry delal jeste ve Svazarmu (za 1140 Kcs), ale bylo mi 17, takze jsem musel pak rok cekat, nez mi dali noty.

                  1. Zase na druhou stranu — děti normálních a soudných rodičů jezdí jejich auty tak cca od 10-12 nahoru, ne? Jasně, nikoli po frekventovaných silnicích, ale tak normálně z jedné vsi do druhé…

                    1. Tady je to ještě trochu lepší. Čtyřkolky, UTV, motorky nebo i Jeep a v poušti v podstatě legálně :-) Čtyřkolky a UTV často od 6 let.

                    2. Ono vůbec v průměru tam je o dost lépe, než tady; jakkoli tu a tam některé výstřelky jsou dost děsivé. Ale zvláště pokud žijete v některém z relativně rozumnějších států, lze Vám jen závidět — copak čtyřkolky, ale možnosti lovu, Druhý dodatek, FOPA (bez ohledu na Hughese), …

                      Jinak tady mimo silnice je to vcelku taky OK. Pokud se ovšem vůbec dá sjet, protože ti kreténi mizerní tady mají na skoro každé lesní cestě závoru; objíždí se to mnohdy prabídně :( Asi začnu vozit bateriovou flexu…

                    3. Asi ano, asi je tu stále ještě o něco svobodněji než v Evropě. Bydlím kousek od Lake Tahoe, naštěstí tím správným směrem. Z okna vidím některé vrcholky hor ve státě, kde již druhý dodatek skoro neplatí.
                      Bohužel, ačkoliv tady v Nevadě je stále 99% území naprosto s převahou republikánské, tak jsme v současných volbách ztratili většinu v obou komorách nevadského parlamentu. Stále ještě máme republikánského guvernéra (i když Sandoval je v mnohém dost levicový). Problémem Nevady je migrace z Kalifornie. Ono se jim tam zdá draho a nechtějí platit velké daně, takže se stěhují na východ. Velká města, zejména Las Vegas, ale částečně i Reno, se tak kalifornizují. Bohužel noví obyvatelé si sebou zároveň přináší své názory a politické preference. V tomhle vidím problém každé imigrace – přináší si sebou to, před čím utíkají.

        2. Občas prostě automat není volba. Typicky u Saabů při razantnějším zvýšení výkonu motoru ten moment automat prostě nedá. Manuály zvládnou bez potíží dvoj až trojnásobek základního momentu.

          Ale na běžný ježdění si snad nakonec automat pořídím. Z toho neustálýho stání v kolonách a posilování na spojce (díky zmrdům jako šulínek, pardon, dolínek) se mi asi začíná srát koleno.

          1. Hele, moji mamce jsem kdysi pritahl GEO Metro. Automat, trihrnek, litrovej, klima, 5dver. Tusim snad $3000, vic jsem za to tehda nedal. Mel jsem pochybnosti, co udela klima s automatem na litrovym motoru. Hele, jelo to jako vino za nejakych 7 litru po Brne, vsude se mati vesla, klima paradni, automat pro blby,… bezvadna kara za ty prachy. A sedela na to fura dilu ze Swifta, takze i opravy za pusu.

            1. Zkusím to spíš zkombinovat s nějakým tím pracovním vozítkem, takže kombík a motor aspoň 110 koní co jde jednoduše zplynovat. Třeba ty Volva 740, 840. Akorát že aby to mělo automat v dobrým stavu, to je tak jedině z prověřenýho dovozu…

              1. S automaty ve Volvu osobně také nepamatuji ani jeden jediný problém. Ale bohužel odešel Nivomat vzadu (postupně v obou), a podle dvorního servisáka to bylo neřešitelné :/

                1. Bejvalej svara byl take nadseny Volvista. Ale pak mu zacalo v aute strasit. Nejprve mu hvizdal vzduch od turba, pricemz postupna vymena vsech hadic diru neodhalila. Pak za mnou prijel, ze potrebuje diagnozu, protoze mu behem jizdy jen tak prestane fungovat ABS. Diagnoza neodhalila zadny problem ve spojitosti s brzdama, zato vadnou lambdu, ktera i po vymene behem tydne zase odesla.

                  Svara to auto jeste ma, ale uz s nim radeji nejezdi, protoze to jsou poruchy uplne nahovno. Projevi se obcas, ve znackovem servise zjistili kulovy, jen do toho tecou prachy. Ale uznavam, ze to neni domena znacky, tohle se muze projevit kdekoli. Ja jsem na Pazoutovi jednou resil, ze nejprve mi rupla leva zadni pruzina, pak se behem tydne vysypal pravej zadni tlemic, do toho vlevo zase odeslo lozisko a pak behem mesice se vysypaly celisti rucni brzdy. Ne, nemohlo se to vysrat vsechno naraz. Ale alespon to byly veci jasny, detekovatelny a opravitelny.

                  1. Ono hlavně Volvo od 850 nahoru už tak nějak není Volvo :)

                    1. 1+
                      Znam 850. Typicke svedske auto – topeni super rychle, ale AC nedokazalo vychladit auto
                      pod 25 C, coz v Arizone byl problem.
                      Moc vysoke teziste, auto nachylne na obraceni na strechu pri zataceni nad 30 km/h, ale
                      po rovince to jelo jak z praku, B5234T mel za sebou pres 250 tisic km,
                      kdyz jsem autu rekl ‚bye‘, motor byl tak akorat zajety…

                    2. Proto jsem taky psal 740/840 :D Docela mě překvapuje, že ty motory neměli vůbec špatný, už ve druhé polovině 80. let, v podstatě se Saabem papírově naroveň.

                  2. ABS většinou aspoň u Saabu (ale řekl bych, že to bude obecně) zlobí kvůli uhnilým/ulomeným kabelům od čidel, převážně předních kol.

                    Pokud se srala lambda a zároveň to dělalo další věci, možná problém někde na motoru, špatná směs…BTW nehvízdalo třeba to turbo samo o sobě (ložiska)?

                    1. To hvizdani svara nakonec nasel, pry to bylo kdesi u hadice a i kdyz se dala nova, tak to bralo falesny vzduch. Pry nejaka prasklinka na prirube. Nevidel jsem. ABS uz ma povymenovane kdeco, ted se k tomu jeste pridalo to, ze kdyz na to hamstne, zustane prave kolo zabrzdene a odpadne to az za dlouho. Uz mu ve znackovem servise vymenili trubky (pry by to mohl delat bordel uvnitr), pak celou celist (pry se mohlo kousat prase) a ono to dela furt…

                      Ja nemam ani cas ani chut se mu v tom hrabat. Kdyz ho bavi platit ranec za vymenovani dilu bez vysledku, jeho volba.

          2. Za 2016 sme na troch 9000kach vystriedali kazdy po jednej prevodovke. (Ja sice este nie, ale byt doma, uz je roztahana po celej garazi.) Dvaja znami maju tak 370-400 Nm a pozuvane zuby na 2nd/3rd, ja mam teraz stock FPT mapu (tusim 320 Nm) a podla zvukov hranate loziska v prevodovke. Brzdit motorom na trojke je zazitok.

            Takze manualy a 2-3 nasobok zakladneho momentu.. no.. ja by som bol opatrny.

        3. Jeden z postihnutych som ja. A to ma ako exmajitela 5 automatov a pravidelneho uzivatela automatov v autach s pozicovne nikto nemoze podozrievat ze neviem co hovorim. Jednoducho, neznasam ze ta vec podradi vtedy ked chce ona a nie vtedy kedy to chcem ja. Paradoxne, najlepsi bol z tohoto hladiska trojstupnovy Hydramatic bez blokovania menica v Opeli Kadett z roku 1988. Dnesne prevodovky su obetami CAFE a podobnych noriem inde na svete a napchaju tam co najvyssi stupen velmi skoro len any tlacili otacky co najnizsie…naznasam to.

          1. Měl jsem dojem, že právě u dnešních automatů typicky lze uzamknout nejen maximální (jak to šlo odjakživa kvůli brzdění motorem), ale přímo i kterýkoli požadovaný převodový stupeň?

            1. Musim sa priznat ze nerozumiem co myslite tym uzamknutim stupna. Myslite manualnu volbu stupna? To funguje vyborne v kopcovitom terene alebo ked sa chcete pohnut na snehu na dvojku, ale na nahle podradenie nie, nakolko vacsina beznych aut vyzaduje presunutie shiftera do polohy M a aj potom im to trva. Svetlu vynimku v tomto predstavuje Chrysler s modelmi 200S a 300S (RT, SRT), kde staci tuknut do padla bez akejkolvek inej aktivity.
              Co sa tyka uzamknutia najvyssieho stupna, musim sa priznat ze take cosi som v zivote nevidel. Dalo sa vyradit radenie najvyssieho stupna, to ano, ale zamknut ho?

              1. OC pravděpodbně myslí zamknutí měniče…

                1. I když na druhý pohled možná opravdu myslí omezení že převodovka nezařadí nižší než určený stupeň. Však on to vysvětlí sám.

                  1. Naopak — nezařadí vyšší než určený stupeň.

              2. Stran těch nových převodovek a konkrétního stupně, to s jistotou nevím. Já se svou starší ZF mohu zamykat konkrétní zvolený stupeň pouze společně s redukcí — a tam to skutečně funguje tak, že je a zůstává zařazen a převodovka do toho nekecá (nepodřadí, nenadřadí, nepřeřadí, nechá to prostě tak). Jak to je v moderních bez redukce nevím, domníval jsem jse že podobně, ale mohu se mýlit.

                Naopak stran uzamčení maximálního pro brzdění motorem (tedy má to i jiná použití, ale toto je hlavní) se mýlit nemohu, mám to vyzkoušeno mockrát na mnoha různých autech: každá normální automatická převodovka (tedy docela určitě tomu tak bylo ve všech vozech, jež jsem kdy vlastnil, ať je dělali v USA, ve Švédsku nebo v Británii) má volič, nabízející polohy P, R, N, D, 3, 2, 1 (někdy bez 3, v závislosti na počtu stupňů a na implementaci overdrive). PRND je jasné, a
                – 3 znamená, že si převodovka volně řadí 1, 2, 3, ale nikdy 4
                – 2 znamená, že si převodovka volně řadí 1, 2, ale nikdy 3 a 4
                – 1 znamená, že převodovka nic nijak neřadí a zůstává na 1

                Je snad zřejmé, že (i jak přesně) se to hodí především pro brzdění motorem.

                Uzamčení měniče a.k.a. overdrive s tím většinou nesouvisí (resp. nijak jinak než tak, že je to zakáže).

                1. Prevodovku s redukciou som nikdy nevlastnil, takze neviem co to tam robi so stupnami, ale prevodovky v beznych autach sa spravali presne tak ako to popisujete.
                  Co sa tyka ovedrive, niektore automobilky tak mohli nazyvat blokovanie menica, ale vo vseobecnosti sa tak nazyva akykolvek prevod s pomerom nizsim ako jedna. V minulosti to byvala dokonca extra pridana prevodovka. Ta sa stratila s rozvojom prevodoviek. Pocet prevodovych stupnov narastol a tak prevodovka prevzala funkciu overdrive sama. Mimochodom, volakedy som vlastnil manualny F150 a tam bol najvyssi stupen oznaceny nie 5, ale O/D

                2. No mal som teraz výlet na medveďovi ML300 r.v. 2010 v sedemstupňovom automate a tam je radenie páčkou pod volantom na pravej strane (všetko ostatné sa ovláda ľavou rukou – no jeblo ma z toho skoro). U tohto automatu sú len tieto polohy: R, N, P a D. Ak chceš podradiť či preradiť tak použiješ pádla pod volantom a on zbehne do „semi-mauálu“, t.j. radíš 1 až 6 ako chceš, ale keď dôjdeš na akomkoľvek stupni po obmedzovač otáčok tak tam aj tak sám hodí o jeden stupeň vyšší prevod a navyše keď sa hodíš zo 6-tky do 7-mičky tak sa to celé prehodí opäť do automatu.

                3. Prevodovka v Pontiacu to takto mela.

                  Prevodovka ve Fordu to takto nema.

                  O – znamena overdrive (1-2-3-4-5 a zamknout)
                  D – znamena drive (1-2-3-4 a nezamykat)
                  3 – znamena 3 (ne 1-2-3)
                  2 – znamena 2 (ne 1-2)
                  1 – znamena 1

            2. uzamknut ide, ale po prekonani urciteho parametra(otacky obycajne) sa to samo odomkne a robi si to dalej co chce.

              1. Ako ktory. Charger SRT 8 tam bude drzat co mu tam date…

                1. Tak. Ja jak u GM, tak u Forda, co tam dam, to tam je, i kdybych mel motor pretocit. Na Fordovi mam 5qalt a muzu radit R-N-O-D-3-2-1. Prvni 3 qalty nevyrazuji, jsou tam stale (akcelerace/brzdeni), D a O vyrazuje do neutralu. Kazdopadne kdyz dam treba trojku, bude tam jen a pouze trojka. I na rozjizdeni.

    3. Nejsem on, ale většina SUV mě sere taky. Podstatná část těhle sport utility vehicles není ani sport, ani utility. Důvod existence aut jako X3, Q3, Q2 apod. je mi záhadou. Sport to teda není ani omylem, utility už vůbec ne, vždyť se s tím nedá vjet ani na trochu mokrou louku. Velký zvenku, mrňavý uvnitř, neekonomický, nijak zvlášť pohodlný ani skvěle ovladatelný… Ty auta neexcelují naprosto v ničem. Pro jejich koupi vidím snad jen dva důvody a sice, že se v nich sedí trochu vejš a že lidi předpokládají větší bezpečnost (vidíš tu spoustu plechu kolem mě? Tak si naser blbej hatchbacku…). Paradoxně čím víc těhle zbytečně těžkejch krav jezdí po silnicích, tím nebezpečnější ty havárky budou. Co nechápu je to masový použití, ten trend. Že lesník bude jezdit Hiluxem beru, stejně jako že si pár lidí bude chtít hrát na dobrodruhy a budou brázdit ulice velkoměsta Jeepem a budou uchcávat z průjezdu každý kaluže hlubší než po kotníky. Když jim to dělá radost a maj na to, kdo sem, abych je soudil. Ale ta masovost mě fakt udivuje. Kór v dnešní době, když se jakože hraje na zelenou strunu. To je vidět, jaký pokrytci lidi jsou.

      1. Evropske „SUV“ jsou jen o tvaru karoserie. Jinak nejsou ani sportovni, ani uzitkove, ani velke, ani vykonne. Je to jen PR pro vohnouty.

        1. Nielen europske. Funuje to prave tak isto aj na zapadnej strane Atlantiku. Ved si len pozrite ze ako dopadol Explorer a Pathfinder…
          Nafuknute hatchbacky a kombi sa tu predavaju ako SUV. Zas na druhej strane, praotec vsetkych SUV – Chevy Suburban bol v podstate tiez velky kombik ked sa roku 1935 zacal vyrabat.

          1. Cili navrat ke korenum? No nevim. Kdyz vidim nektere ty nove SUV tady, tak musim konstatovat, ze to neni ani uzitkove, ani sportovni, ani auto. A nizke je to, ze bych mel strach prejet pres kanal.

            1. Dalo by sa to tak nazvat. Ale pre mna ma SUV velku svetlu vysku, motor pozdlz a ram aspon zapusteny do karoserie. Cize s Vami suhlasim.

        2. Ale ale ale, pokud je skutečně sportovní a rychlé SUV to, co chcete, tak ho i skutečně seženete, myslím, že není důvod se tvářit že ne. Samozřejmě záleží na tom, čemu říkáte sportovní, ale na poměry třídy sportovní?? Tssss…

          1. Ono hlavně, obávám se, primárním zdrojem nedorozumění je to, že “Sport” v tom SUV nemá a nikdy nemělo nic společného s rychlostí; šlo o sporty typu rybaření a jiné podobné.

            1. Velmi pekne :)

            2. Já to vždycky chápal jako suburban utility vehicle, tak žádný nedorozumění není. Na chatu v lese to zatím eště dojede. Dojely tam vždycky i kostitřasy typu schadewerke 105, tak tady tydle novoty tam taky musej dojet, a ještě dál.

              1. No… mně přijde naopak nešťastný právě ten termín “suburban“ (a to i u toho Chevroletu). Předně ty vozy nemají zhola nic společného s příměstským životem; a krom toho v angličtině to má i další význam (“contemptibly dull and ordinary”).

                Stran novot úplně nevím, koncept SUV pochází z 30. let — tehdy sice existovala Schade, leč rozhodně nikoli Schade 105.

                Stran „ještě dál“, ano, to je dávno známé pravidlo — díky pohonu 4×4 lze zapadnout na mnohem ztracenějších a opuštěnějších místech než bez něj :)

                1. Jestli ono se tím „příměstským životem“ nemyslí spíše bydlení v takových těch zapadlých oblastech v US, odkud se jede za prací / zábavou do blízkého, pouhých sto kilometrů vzdáleného městečka. Asi něco takového, co v mnohem menším měřítku provozuju každodenně já – ráno vyjedu od své Chajdy z kopce cca kilometr sice udržovanou a zpevněnou, ale přece jen lesní cestou, která končí napojením na úzkou asfaltku, vedoucí mezi pastvinami a ranči a ta po dalším necelém kilometru kříží silnici první třídy, po které pak už jedu do města. V US podmínkách bych tyhle úseky nepočítal ve stovkách metrů, ale v jednotkách až desítkách mil :) a k tomu už auto s podvozkem 4×4 a dostatečným výkonem, vnitřním prostorem (k odvozu početné ridiny nebo supplies) a komfortem vhodné je. Prostě Suburban.

      2. Dost lidí holt dneska chce, aby jejich často jediný auto splňovalo (alespoň na oko) několik funkčních vlastností naráz, výsledkem čehož je trend SUV. Mimochodem mám dojem, že sám nevíte, co byste od tý kategorie měl chtít sám – X3 nebo Q3 od sportu fakt nejsou a nevidim na tom nic divnýho, požadovat od SUV takový vlastnosti mi vůbec připadá úchylný, proč bych měl chtít s něčim, co má těžiště tak vysoko jezdit na okreskách takovym způsobem, že nebude stačit standardní odladění toho auta? Tak bych si měl asi v první řadě ujasnit požadavky, ne? Takový auto zase nikdy nebude úsporný, alespoň ne tak, jako srovnatelnej „břichoplaz“, ale to je snad taky jasný. Krom toho vyloženě sportovní SUV skutečně existujou, pokud je sport to, co od nich chcete, X5, ML AMG, Cayenne, Macan, Range Sport. Jen to holt nejsou auta s 0km na tacho za 800k, což mi divný taky nepřipadá, pokud od nich chcete takovej mišmaš vlastností jako je sportovní SUV. Zase můžete křičet, že nevyjedou zasněženej kopec. No jo, když je to sport, co od nich chcete..

        1. Chodil na nemcoch program o autách (ale nespomeniem si ako sa volal) a tam sa stretli traja moderátori na troch ober-SUV-čkach a hladili si egá – teda hladili iba naoko lebo ani jeden z nich nebol majiteľom daného ober-SUV, ale mali to len požičané. Stretli sa tam Porsche Cayenne, BMW X6 a Range Rover Sport Supercharged. Najprv nadžgali dnu do každého lyže, paličky a všetko ostatné na lyžovačku, potom akcelerovali na diaľnici smerom lyžovačka, potom jeden z nich (bývalý pretekár) prevetral všetky tri káry na čas na uzavretej súkromnej zátačkovej zimnej ceste a nakoniec sa štverali hore upravenou zjazdovkou povedľa lyžiarskeho vleku. A kopec to bol ozaj slušný s takým kvázi polo-rovným predelom asi v strede. Hore vyšli dva ober-SUV (X6 a Sport Supercharged) a po prvý predel vyšiel aj Cayenne, ale tam sa jeho vodič priposral keď videl, že za predelom je to ešte strmšie ako prvá časť a radšej to otočil.
          A napríklad jeden náš moderátor Chvála išiel v zime na Range Rover Evouqe išiel hore krňačkovou trasou a dal to parádne – http://tv.sme.sk/v/24254/test-range-rover-evoque-porazil-aj-krnohy.html
          Takže ide to aj športovo aj snehovo. Tie nové auta s kvázi 4×4 pohonom už to majú celkom dobre zmáknuté. Jasne, že to niesu off-roady s diferenciálmi a uzavierkami, ale je to OK.

        2. No, kde začít. SUV je akronym slov Sport Utility Vehicle, což z vašeho komentu skoro vypadá, že vám uniklo. Ale to asi ne, že? Nicméně pokud se dívám na SUV, tak předpokládám, že bude toto splňovat. V jakým smyslu jsou auta typu X3 nebo Q3 sport? Dám dovnitř kolo? Lyže? To těžko. To vše jmenovaný už spíš složím do nějakýho kombíku. Sportovní jízdy to taky moc schopný není. Což tyhle auta obecně nejsou a když už, tak je to jako slon v balerínách (např. monstrózně drahej Range Rover sport). Zkrátka to nedává smysl. Čili takový X3 a Q3 mi zatím vychází přinejlepším jako UV, nikoliv SUV. Jenomže… Co to utility. Vejde se do toho něco? Ne. Má to vyšší světlou výšku? Tak třeba ta Q3 má na základních šestnáctkách 17 cm. To je stejně jako Golf Mk. 7. Tomu tedy říkám odvaz :) Vždyť to v nižší verzi nemá ani pohon 4×4. Takže nám z našeho SUV zbyde nakonec jenom to V, což bych jim už nebral :) Jsou to zkrátka těžký wannabe, plní to stejnou funkci jako třeba Golf, přitom to je větší (ale ne vevnitř), těžší, dražší atd. Takže what’s the point? Důchodce těmahle autama stejně nejezdí, ten má něco jako Thalii. Tam se taky sedí výš, a nestojí to jak půlka baráku. Proto je nemám rád, všechny tyhle „levný“ (což fakt nejsou) SUV jsou pretendři jak sviň.

          Skvěle je to vidět třeba na našich plácačkách. Ty si koupili iX 35 a zjistili, že s tím nemůžou ani na louku, aniž by nedrhli zespod. Kdo by to byl čekal… Vopicajt no, marketing zabral :)

          1. „…Vopicajt no, marketing zabral :) “
            Bingo. Je to uplne votom.
            SUV – na pocatku nebylo slovo, ale pickup, ten mel jine regulacni zaklinadla, nez osobni auta.
            Na ten podvozek/frame pak posadili karoserii, ktera mela urcite vyhody – vice kovu kolem sebe, vyssi posaz/lepsi vyhled atd.
            Nehlede na to, ze z toho bastlu byl zisk z prodeje nehorazny – pokud si pamatuji – psalo se v te dobe o $10-12 tisic/kus.
            No a pak se na zizalu chytil Hollywood no ted jsme kde jsme.
            Monkey sees – monkey does.

          2. Neuniklo, jen by mě jako tradičního automobilovýho nadšence nenapadlo slovo sport v souvislosti s automobily chápat jinak, než jako „motorsport“, čili k závodním účelům odladěná varianta téhož. To v souvislosti s SUV nedává smysl (třebaže i takový varianty nejsou nemožný) naprosto žádnej a to jsem se Vám snažil naznačit. Se zbytkem komentáře pak souhlasim v podstatě beze zbytku (jen bych se divil, že bych do X3 nedal lyže nebo kolo, nezkoušel jsem to, ale 2m lyže jsem při troše diskomfortu pasažérů vozil ve Š120 zcela běžně, pyčikl se zas dal nacpat do Faka, jen se muselo trochu demontovat přední kolo), když se podívám na takový BMW X1, tak mě cílovka toho auta skutečně nenapadá. Možná ženský, co chtěj něco většího než kombík, ale menšího než X3? Eh? To samý s Q3, ale bude ještě hůř – Q2 je žhavá novinka a Q1, co vypadá fakt jako átrojka na obřích kolech, je podle všeho na cestě. No co, clověk v tom snad aspoň sedí vejš, takže má ten přehled… ? Jediný, co mi z tý třídy dává opravdu smysl je Range Rover, zbytek jsou teréňáky, co se s nima nesmí do terénu.

            1. Obojí narvete samozřejmě i do menších aut, ale jak. Vezl jsem Corsou 4 dospělý lidi se sjezdovkama mezi sedačkama, kufr plnej lyžáků, přileb a žrádla. No jo, jde to :) Ale to lezeme dost zásadně do prostoru posádky a co by to dělalo třeba při havárce si nebudu domýšlet, navíc je budete asi balit do hadrů, abyste si neprořízl hranou čalounění atd. Není to zkrátka to pravý ořechový. Třeba do Avensisu v kombíku jsem dal do kufru kolo, aniž bych ho musel demontovat. Stačilo naplno vytočit řídítka. Řešit se to samozřejmě dá třeba zahrádkou, ale tu ve finále můžu namontovat i na svoji Pumu. Tý už se lidi smáli různě, ale do SUV jí zatím nikdo nenadával.

              Nezatracuju všechny. Třeba takovej Duster mi smysl dává (i když je to fujky Renault), stejně tak XC90 nebo pak i Range Rover nebo Porsche Cayenne. Q1, 2, 3, 5, X3, X6 a další… Ani snad radši ne.

          3. Jo, furt do mě otec mele že mám pořídit nějaký tyhlety nový RAV4 a podobnej šrot. Sem to viděl na parkovišti a to je nafouklá Filcka na větších kolech! Kufr zůstal stejnej, tam se s bídou vejde nákup. V tom bych toho teda odvez…

            1. U vás jezdí personál na nákup stejným autem, které používáš na ježdění Ty? O tempora, o mores!

      3. Přesně tak, každý ať si koupí za svoje poctivě vydělaný peníze co chce a cose mu líbí, ale smysl mi to rovněž nedává.
        Není důležitý, aby na autě něco excelovalo, ale aby auto bylo harmonickým celkem (co je platné, že je DS3 docela solidní auto, když z jeho motoru z dílny BMW si ojnice občas přijde jen tak pro srandu králíkům pokecat s řidičem?).
        Myslím si, že to je celkem téma na nějaký psychologický výzkum. Co vede pětadvacetiletou holčičku vážící 50 kg i s postelí k tomu, aby musela řídit dvouapůltunový kolos, s nímž není schopna se trefit ani na dálniční pruh a přitom čtyři lidi se dovnitř nevejdou, ani když nacvičují duhové sexuální praktiky? Je to „já na úkor ostatních“ (česky: raději zrakvím všechny kolem, než sama sebe, protože jsem tak špatná řidička, že s tím musím počítat denně)? Nebo potřeba urvat si pro sebe co největší kus prostoru?
        Jeden argument k popelnicím jako je třeba právě Hůjdaj iXněco mi říkal osmasedmdesátiletý novopečený majitel iX20: do mého Fiata Coupé si prostě nesedne a nevystoupí, protože jeho kostra už to prostě nedá a proto potřebuje vyšší posaz. A proč jezdí autem? Protože se do práce jinak těžko dostává…

        1. „…osmasedmdesátiletý novopečený majitel iX20….A proč jezdí autem? Protože se do práce jinak těžko dostává… “
          sign of the times.

  3. No a v důsledku podobné nálady na poli motocyklů jsem si udělal Eurofuckera a předtím sajdku. Abych nejezdil na nějakém rozklepaném plastu.
    I když na tomto poli je to rozhodování snazší, protože s věkem rozhodování a pocity převážně ovlivňuje stav tělesné schránky.
    Do budoucna to vidím na kompilaci z anglických nebo japonských retroklasiků.

  4. Ad výjev třetí:
    Obávám se, že problémem Kodiaqu je klasický Škoda ojeb, za který by byly ostatní automobilky ukřižovány. Tj. postavit vozidlo, o kterém se tvrdí, že je velké na platformě Tiguanu.

    1. K designu Kodiaqu jsem četl dobrý komentář pod jakýmsi článkem, že prý design zadku (výklopných dveří) připomíná obličej Jeremyho Clarksona. To mně přišlo, že geniálně sedí.
      http://www.autoweb.cz/uploads/thumbs/6e/fotogalerie-skoda-kodiaq-objednavky-od-rijna-ceny-srovnatelne-se-superbem-a-bude-i-sportline_54-750x.jpg
      http://www.autojournal.cz/wp-content/uploads/2015/03/Jeremy-Clarkson.jpg

      1. Hlavně to vypadá jak báwo. Nenápadný jak třímetrový hovno uprostřed dálnice…

        1. Ale na americke dalnici to bude vypadat jen jako 3 ft shit…eh? (zapnout zvuk)
          Kodiaq would be a natural fit here

          1. Dokud jsem slysel, ze U.S. dolar jde do prdele, bral jsem to s rezevou.

            Dokud jsem slysel, ze americke zbrane zacinaji pokulhavat ve vyvoji, bral jsem to s rezervou.

            Kdyz ale ctu, ze v U.S. se bude prodavat Schadewerk, tak je to jasne – USA jsou fprdeli.

  5. No já nevim, executive a limousine vždycky byly tak nějak věčejší, ne? Saab 9000 měl 1763 mm už v roce 1984. Časem tam budu muset dát (nebo nechat dát) parkovací senzory, je z toho hovno vidět, zevnitř se to zdá být ještě o polovinu větší, než to je, tak parkování s tím je fakt prdel…už sem je viděl v kaufu za pár stovek, tak tipuju, že slušnější aftermarket sada bude za pár tisíc. Pak jsou prdel ty ceny za originální čidla že litr kus apod. když to číňan nabouchá za stovku komplet…

    1. Na Xtrailu ma zena origo hNisan a kdyz zaprsi a lehce namrzne, jdou ta cidla srat. Po zarazeni zpatecky to hvizda fakt nechutne. V garazi odmrzne, vyschne a zase je to good. Takze je to o konstrukci, ne o znacce.

      1. Stejně to sloupek apod. nevidí. Nejlepší je hezky postaru vystoupit a podívat se, kolik je místa (a je-li na tom někdo moc sexy, pak halt leda kamera).

        1. Moje zena snad nikdy nebourala, jezdi malo, ale denne a dobre. Ale senzory ma rada, zvykla si na ne. Ja se na ne nespoleham.

          Predloni se mi podarilo, ze kdyz jsem couval s bagrem, taxem se dozadu podival jen zbezne, tudiz blbe a lzici jsem si otevrel zadni okenko na mem SUVu a to tak, ze uplne. Takze uz se zase divam poradne…

          1. Otázku bagrů a evropsky nutného pípání při couvání bych tu raději neotevíral, musel bych být sprostý :(

            Jinak jsem ale před pár lety měj půjčené… už nevím, co to bylo; nějaký žábožrout, možná Renault. Mělo to manuál, na který nejsem zvyklý, a vůbec jsem si s tím autem moc nerozuměl a neměl jsem moc odhad, odkad pokad to sahá. Zajížděje do carportu raději jsem si otevřel dveře, abych se mohl vyklonit a ověřit, jsem-li tam, kde si myslím, že jsem.

            Zajel jsem perfektně.

            Jen jsem ty dveře jaksi… zapomněl zavřít (vizte prosím na výše odkázané fotce ty sloupy vedle vozu) :D

            1. Ach tak, stane se i lepsich rodinach… ja jsem se alespon probral z iluze, ze kdyz uz mam na/v ruznych motohybech pres pul mega km, tak ze „s tim umim“. Hovno. Zase reset.

          2. Na senzory taky nespoléhám, ale už nejspíš zachránily pár idiotů který jsou schopný nakráčet pod couvající auto na parkovišti u obchoďáku a studovat při tom účtenku namísto sledování dění okolo. A typicky si umí vybrat úhly kdy prostě vidět nejsou.

            1. Co idiotů, ale jejich dětí. Najde se výrazně vysoké procento debilů, co u nákupáku vypustí navolno dětičky natolik malé, že nejsou za autem vidět a natolik nepoučené nebo hloupé, že jsou schopné lézt za auto se svítícími couvacími světly. Už mě a dotyčné dítě senzory několikrát zachranily. Ideální je couvací kamera, jelikož má hodně široký objektiv a vidí i trochu do stran.

              1. Myslím, že ta šílená causa, jak chtěli usmažit toho řidiče za to, že takového fracka v přesně popsané situaci přejel před pár lety, ale úplně nakonec dopadla relativně dobře? Tedy, míním, samozřejmě že ty nervy a čas mu nikdo nevrátí, ale nakonec jej neusmažili a nebručí?

                1. Myslím, že nebručí. Ale vžij se do jeho situace. Mě by se s vědomím, že jsem přejel malý dítě, žilo dost špatně. I dneska mám radši mladšího synka u ruky, když jdeme po parkovišti, ato je ku skoro deset.

                  1. Jistě, vždyť přece nejen, ale do značné míry právě proto bylo tak totálně absurdní a svinské jej vůbec stíhat.

                    V deseti už by rozumně vychované dítě mělo už být víceméně v bezpečí (tedy stejně, jako třeba v 17 nebo ve 27 nebo v 57; o absolutní bezpečí samozřejmě nejde), nicméně uškodit to samozřejmě nemůže.

                    1. Rozumně vychované. 😀😀. Já Ti ho klidně na chvíli půjčím, abys věděl, zač je toho loket. Inu je po mamince. Ten obrázek už jsem jdnou komentoval, že má takovou fotku muj táta z protektorátu. Akorát má v ruce ulovenou krysu.

                    2. Šlo o krysu z SS, o krysu z Gestapa, nebo o krysu z českých udavačů?

  6. „Serou mě auta.“
    Kurwa, to je mi prekvapeni…. a hned v to pondelni rano! ;-))
    re: Tipo – neuzamknutelnovaci viko nadrze (pri tankovani je nutne nasadit na ‚pistoli‘ specialni adapterek),
    nejen Tipo – i 500X a podobne ‚cinquecentoes‘ to maji taky tak.
    Tipo = Made in Turkey, nothing special here (zrovna tak tam bouchaji dohromady i TOY Corolla, REN Megane Sedan)
    re: AR Giulia za 2 mil? Neeext!

    re: VW Passat vypada, presne tak, jako kdyz date 5-ti letemu decku pastelky a papir,
    a reknete mu at namaluje auto. ,Auto obecne jinak receno Das Auto (coz uz dnes neni „IN“)

    re: „Strčte si automat do prdele, nejsem invalida.“
    Neni nad jasnou, neposkvrnenou a koncentrovanou vyhranenost ;-), rad bych koupil pro naseho mileniala aspon 20 dkg (kez by to tak slo!)

  7. Do toho bicyklu doporučuji dvouválec od boxer BMW. jede to, dá se to opravit kladivem (do roku 2000)a ty vibrace a zvuk…..

  8. šlapací kolo je jedním z posledních ostrůvků normality, kdy si můžete koupit co chcete, postavit co chcete a provozovat co chcete s mírným omezením kde chcete, a předpisy o odrazkách a nezávislých brzdách jsou poměrně nebuzerační. nejsou tam žádné debilní deformační zony, a konstrukce může jít „po technice“ a nemusí jít „po předpisech“. kolo je elagantní podobně jako malé letadlo nebo veslice, tedy vše je nadimenzované tak akorát, jednoduché, opravitelné, lehké. tomu nějaká plechovka nemůže konkurovat.

    1. Vydrz. Dokud se stat nazobe na motorovych pohybovadlech, jsou ta slapaci out of focus. Ale az se tento bochnik sezere, postoupi se dal.

      Ostatne, i to slapani na kole za meho mladi a v soucasnosti je legislative sledovane zcela jinak. Lip uz bylo.

  9. staré auto se dá udržet v provozu klidně 20 let, když se člověk stará

    hlavně včas nastříkat spodek a dutiny, světe div se, i moderní pozink časem shnije jako fáčko

    podle mě jsou teda všechna auta hnusná od dob, co nemají chromované nárazníky a větrací trojúhelníková okénka, takže mě takováto depka nehrozí, já jsem se musel smířit už dávno

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017