Amnézie - zpět na článek

Počet komentářů: 235

  1. Jako, že je Kolář ultrazmrd, vo tom žádná … na druhou stranu tam není sám a já nikdy ani ve snu netušil, že budu jednou se slzou v oku vzpomínat na takové persóny, jako byl Chalupa a Kousalíková.

    Ale ten článek je jak když pejsek s kočičkou pekli dort … vobčas něco dobrýho, výsledek děs běs a hrůza.
    Napadá mne něco ve smyslu klasika … piště méně a pokud možno nepište vůbec.

    1. A guglení mu taky nejde…
      https://nazory.aktualne.cz/manifestace-za-protektoratu/r~73d601acb4cd11e38f7b002590604f2e/r~27964494b4cf11e3a81d002590604f2e/
      A co se těch Drážďan a Hirošimy týče, to mám vždycky pocit, že je hlavně fajn, že o tom nerozhodovalo nějaké PAKO, co sere na životy vlastních, ale nepřítele by hýčkal.
      A o My Lai už se raději vůbec nezmiňovat, takových My Lai předvedli Koněvovi hoši stovky.
      Poté co jich ve vlasti viděli tisíce.
      A tak tedy k soše samotné, mohli ho šoupnout na Olšana, nebo kamkoliv jinam, třeba před ruskou ambasádu a mělo se to udělat hned.
      Bez mezipřistání v lapidáriu.
      Ale když ti Rusáci tak kvičeli kvůli Vlasovcům tak chuj s nimi, za chvíli budou chtít znovu postavit Stalina na Letné, stejně nikdo neví co s tím placem podniknout, naposledy ho využil jistý VK, co myslel jinak…
      https://denikn.cz/186380/jak-se-v-cesku-dostat-k-moci-jde-o-to-jestli-chcete/

      1. Frontu na maso, tedy Stalina, by dneska už nikdo nezaplatil. A tam je hlavně problém, že ono se to tak nějak lehce bortí, takže tam se jen tak nepostaví nic.
        Nicméně se mně osobně líbil ten metronom … akorát že to Praha platit nechtěla a nafurt samozřejmě ani nikdo jinej.

      2. Bombardování Drážďan na konci války se může jevit jako zbytečné (a možná i zbytečné bylo).
        Zato shodit atomovky na Japonsko zbytečné nebylo. Zemřelo při tom 200-300 tisíc Japonců a žádný Američan (dobře, možná nějací zajatci), alternativa byla klasická invaze, kdy by ztráty byly mnohem vyšší a to na obou stranách. Ty atomovky ušetřily ve finálu mnoho životů a to i japonských.

        1. Bombardování Drážďan si vyžádali Sověti, aby měli menší ztráty; plus po válce ředitel Kruppových závodů prohlásil, že v důsledku vybombardování Drážďan jim klesla produkce oceli o nezanedbatelná %. Plus museli náckové na obnovu rozbombardovaného železničního uzlu nahrat otrockou práci, která jim jinak vyráběla zbraně.

          A hlavně: argument „ke konci války“ je úplně absurdní protože tehdy nikdo nemohl vědět, jak dlouho se válka ještě potáhne. Pouhý měsíc předtím skončila nečekaná nacistická protiofenziva v Ardenách, která všechny zpravodajské služby totálně zaskočila, a nikdo nevěděl kolik podobných „překvapení“ náckové ještě mají nachystaných. Plus německá propaganda jela linku „nikdy se nevzdáme, budeme vést partyzánský boj Werewolfy.“

          Nehledě na to, že stejnou logikou se dá odsoudit i D-Day, protože ten přeci nastal úplně zbytečně za značných lidských obětí „méně než rok před koncem války“, že.

          1. Je to s těmi Sověty nějak doložené? Protože oni zas tak na lidský materiál útlocitní nebyli … jedno zda vlastní nebo jiný … ale o to raději měli různé suvenýry, co se dali odvézt. Takže si nejsem úplně jist, nakolik se jim to zplanýrování fakt hodilo do krámu, D byly v jejich zóně.

            1. Tady přímo od historika USAF:
              https://ia600902.us.archive.org/1/items/WhyDresdenWasBombed/WhyDresdenWasBombed.pdf

              Stručně řečeno: Drážďany byly de facto „úžina“ (vytvořená uměle frontou), skrze kterou jedině mohly na jih proudit nacistické posily.

              Samozřejmě je možné namítnout, že si to zlí Američané vycucali z prstu v rámci propagandistického souboje studené války a snahy hodit vlastní „zlé, zlé bombardování“ na Sověty. Jenže je nevyvratitelný fakt to, že na Jaltě si náčelník štábu Rudé armády, gen. Antonov, výslovně vyžádal, aby USAF a RAF nasadily své bombardéry k podpoře pozemní kampaně RA.

              1. Jako o požadavku podpory se samozřejmě nehádám vůbec.
                Jen si říkám zda fakt byl výslovný požadavek Sovětů na to D zplanýrovat tímto způsobem. Protože vojensky jim to bezesporu pomohlo, byť nejsem schopen posoudit jak moc, ale současně bylo jejich koníčkem ze zabraného území odvézt si domů co se dalo, včetně celých fabrik snad i s budkou vrátného a hajzlíkem.
                Pravda je, že to se stejně už asi nikdy nedozvíme.

                1. V Dráždanech nebyly pořádné fabriky toho typu, který by si Sověti odvezli. Sověti chtěli velké fabriky, korporáty a koncerny. Jenže v Dráždaněch byla vojenská a strojírenská výroby úmyslně decentralizovaná a distribuovaná do řady rodinných živnostenských dílen a firmiček, což by Sověty maximálně tak štvalo, ale rozhodně to nemohli patřičně megalomansky zreplikovat u sebe v Sajuzu :)

                  1. Jak říkám, nejde o to, zda Sověti vzdušnou podporu, včetně bombardování důležitých cílů, nepožadovali. Jde o to, zda to opravdu byli Sověti kdo požadoval zásah v aplikované formě … kulantně řečeno … která tedy byla skutečně hardcore.

                    Co by si odvezli a co ne a proč, o tom nehodlám spekulovat, až tak mi hlubiny ruské duše nejsou známy … i když co jsem je poznal, tak bych si tipnul, že by to prostě naložili a až doma pak řešili co s tím.

                    1. Na to výslovně odpovídá ta práce, kterou jsem linkoval ale neměl jsem čas ji číst.

                      „Why Dresden was bombed: a review of the reasons and reactions“

                      By: Mr. Joseph P. Tustin, Chief historitian
                      Historical division, Office of information services
                      HQ USAFE

                    2. No, u ní je potřeba vzít v úvahu, že je to pohled jen jedné strany, a navíc z r 54.
                      Takže jako zdroj samozřejmě ok, ale jako jediný ….

                    3. Ano HP, tak nějak to bylo.
                      Někdy naložili i s ovladači.
                      Živými.
                      https://moravskoslezsky.denik.cz/zpravy_region/rok–velka-sovetska-loupez-v-ostrave20110208.html

          2. Dobře, že to bylo „ke konci války“ víme dneska, to je pravda. Válku s Německem to asi zkrátilo, otázka jak významně a jestli to ospravedlňuje vypálené centrum města a tisíce civilistů.

            1. Centrum města chtěli vypálit Britové.

              Američané chtěli srovnat se zemí železniční uzel a kasárna, jenže Létající pevnosti s bojovými ztrátami v desítkách % a průměrnou dobou přežití posádky v řádu jednotek bojových letů měly podle oficiálních statistik „kruhový rozptyl“ 8km, protože se řídily metodou „doletět zhruba k cíli a honem to někam vysypat, abychom mohli domů.“

              1. Tak pardon, opravuji se:
                – průměrná doba přežití posádek B-17 byla 15 bojových misí. K dokončení turnusu bylo ovšem třeba nalétat 25 bojových misí.
                – průměrné bojové ztráty B-17 od října 1943 do března 1944 byly „jen“ asi 9% letounů z každé bojové mise

                http://www.taphilo.com/history/8thaf/8aflosses.shtml

            2. Ti civiliste byli v drtive vetsine volici NSDAP. Je spravne, kdyz spatna volba dostihne sveho volice.

              1. To sotva. NSDAP dostala něco pres 30 procent hlasu a volby byly pred dvanacti lety a dorostla celá generace co nikoho nevolila.

                1. Takze mlcici souhlas? Neco jako dnesni nevolici ANO…? :-)

                  Ja vim, jak se NSDAP k moci dostala, ale na druhou stranu v roce ’38 uz jasali i ti, co pet let predtim jasno nemeli. Tech, co byli proti, byla vazne mensina. Ano, v dobe bombardovani Drazdan uz ty nazory tak pokrokove jasajici zrejme nebyly, ale na pocatku valky delali Adovi spalir prakticky vsichni.

                  1. Usuzuješ z dobových propagačních materiálů, nebo z čeho?

                    1. Dobove noviny, ja jsem to nezazil. Ale muj deda toho mel na pude vagon. Pravda, nebyly tam myslim primo Dresden, ale risska mesta vsehochut. Jako kluk jsem cetl ABC, VTM, 100+1, AR, Modelare a risske noviny.

                    2. Já bych k tomu podotknul, že nejlepší volební výsledek udělala NSDAP v polských okrscích, zavírám a už zase jdu..

                  2. Hezký, ale tak nějak taktně opomíjíte dodat jak by to s člověk dopadlo, kdyby alespoň trochu nejásal.

                    1. A je v tom ve finale nejaky rozdil snad?

                      To je, jako kdyz mi fizl da flastr a posepta ‚ja s vama samozrejme souhlasim, ale musim delat svoji praci, vite?‘.

                    2. Rozdíl je to velkej. K fízlům se dát nemusíte. Občanem tak nějak jste a dost často ani nemáte moc šancí zdrhnout, pokud se vám to nelíbí.

                      Když přijel kdysi Brežněv, tak jsem ve špalíru stál. Jako celá třída ze základky. A že to bylo hodně tříd a hodně škol, ona ta Leninka, sorry Evropská:-), je docela dlouhá. Jako nijak jsme nejásali, ale v televizi to klidně mohlo jako jásající dav vypadat. Samozřejmě, mohli jsme říct, že na Brežněva serem a nikam nejdem … vy byste jistě takový hrdina byl. No, my nebyli. Tak jsme holt byli jásající dav.

                    3. To ano. Po atentátu na Heydricha se hromadne odsuzoval atentat, sepisovaly petice a hajlovalo na náměstí, čehož ruzni narodni flagelanti s chuti využívají k rozvijeni tezi o ceske otrocke povaze.
                      Vec mela ovsem v realu jeden hacek, spis teda hak. Se smyčkou. A sice trestny cin Schvalování atentátu. A nez jednosmernou rodinnou jizdenku do Kobylis nebo Mauthausenu, tak kazdej normalni clovek radsi hajloval jako o zivot. Vlastne ne jenom jako. Po valce to nikdo neresil, kazdej vedel o co slo.
                      Totalitni rezimy primo milujou masovy demonstrace loajality.
                      Btw, sysope, za komancu uz si volil?

                    4. Nevolil. A byl to docela problem. Potkalo mne to jen jednou, ale ja se valel ve spitale a s urnou mne nenasli. Nebejt te ulejvarny, tak tezko rict. Ono ve finale bylo jedno, jestli clovek volil, nebo ne. Podstatny bylo, jestli se vedelo, ze volit chce a nebo nechce, vsak to pamatujes.

                      Ale to ani nemusime tak daleko. Ja osobne jsem napriklad hlasoval za vstup do EU. Taky muzu dneska vykladat, ze vlastne mne obelhali, ze mi nerekli to a ono… ale pravda je ta, ze jsem byl proste linej se podivat, co to presne obnasi a nechal jsem se oblbnout propagandou. Takze nikdy bych nerekl, ze ti, co to chteli, at si to ted vyzerou a podobne. Ja jsem byl stejna kunda. A to mne pritom nikdo nenutil. Ja osobne jsem presvedcenej, ze fura lidi to tam tehda te NF nahazela i proto, ze chtela. Nikdo tehdy netusil, ze za par let bude vsechno jinak.

                    5. S volbou do EU som na tom rovnako a mnoho dalsich tiez.

              2. OMG, to už rovnou napiš „mrtvý Němec, dobrý Němec“. Řada obyčejných Němců k tomu přišla jako slepej k houslím. Ne každej byl nácek a ne každej asi byl přesvědčený volič NSDAP, to máš jako dneska, řada lidí ani neví, koho si u voleb vybrat a když, tak to považuje za menší zlo, případně vystřízliví krátce po volbách.

        2. Souhlas, ale nestačila na prezentaci síly jedna?

          1. Když shodili bombu na Hirošimu, nedostali odpověď, jakou čekali: „souhlasíme se všemi podmínkami kapitulace“. Za tři dny shodili druhou na Nagasaki.

            Proti použití atomových bomb hovoří argumenty jako že Japonsko by kapitulovalo stejně, byla to jen otázka času, do války s Japonskem by vstoupilo Rusko, atd.

            Účinek jaderné bomby byl tak silný a pro Japonce tak nečekaný, že tomu zpočátku ani nevěřili.

            Možná nebyla potřeba druhá, možná ani ta první. Japonci se bránili dost urputně, bylo to vidět na každém ostrůvku v tichomoří – na Iwodžimě, kde byl jenom prach a popel, měli Američani co dělat, aby je porazili a vlastně je museli všechny pobít. 20 700 Japonců tam padlo a jen asi 200 jich zajali. (Američanů padlo asi 7 000.) Jaké inferno by to bylo přímo na území Japonska, to si Američani ani nechtěli představit.

            Japonci prostě dostali jasnou zprávu, že když se okamžitě nevzdají, každý den bude vymazáno jedno město. Po první bombě si mohli myslet, že další už nebude (takovou věc asi nešijou v továrně jak Baťa cvičky), po té druhé už tomu asi uvěřili.

            Američani mohli počkat nějaký den navíc a ušetřilo by to Nagasaki. Ale Japonci taky mohli být rychlejší, upřímně řečeno, válku projížděli, prohrávali jednu bitvu za druhou, přišli snad o všechny lodě a většinu letadel, Německo padlo už před pár měsíci, jsou sami proti zbytku světa… a po Hirošimě jim trvalo tři dny se rozhodovat, jestli se teda vzdají nebo ne. To mělo být v řádu hodin, ne dní.

      3. Dachsmeister:
        Chápu tě. Si představ, jsem včera otevřel balení mouky, z palety, kterou jsem nasyslil na karanténu a co myslíš? No byl tam….prostě z mouky na mě kouká Vladimirovič. Ani roušku neměl. A to nebylo všechno, chvíli kouká a pak říká: „To neděláš dobře Jaromíre.“
        A já na to: „Co jako?“ „A nejsem Jaromír.“
        Von že: „No strkat ty vypálený koněvy zpátky do krabičky…jednou se ti to vymstí!“

        1. Ve vší úctě startere25, nějak jsem Vaší ironii neporozuměl.
          Měli jsme jeden čas s VVP stejné lyžáky od židovské firmy Šalamoun, ale jinak ho až tak neřeším.
          IMHO jeho macho styl více vypovídá o Rusech než o něm.

          1. Tohle paušalizování na základě víry či jakési osoby mě vlastní není. Zejména poté, co jsem na východ zavítal jako turista. Pokud ti obyčejní Rusové přijdou jako nepřátelé tak mám větší strach z tebe než z nich.

            1. Tak když ho volí 77 %, 56 000 000 ?

              1. Tak samozřejmě, ty bych do toho dobytčáku naložil taky. Už to máme tady v Evropě natrénováno. A po cestě do Polska s krátkou odbočkou a zastávkou v ČR, kde naboardujeme taky všechny, kdo tu volil komouše. Pořádek musí bejt.

                1. Tomu řikam slibnej začátek.

                  1. Tak jako děkuju, já to nedělám kvůli sobě, žejo. Už se prostě nemóžem dívať jak to všichni ty dlouhé roky ignorujů. Musíme našim lidem pomoct, těm morálně nezlomným Čechům, kteří se již odmala musí dívat do očí svým otcům a dědům a tím si neustále pripomínať jejich zradu a trpěť, ale neodhodlali se dosud k jejich eliminaci. Plně chápem jejich břímě, a prostě to zařídíme, tady i tam, mám humanitární cítění.

                    1. Já to chápu. My alturisti to holt máme těžký, málokdo nám rozumí.

              2. Tohle paušalizování na základě víry či jakési osoby mě vlastní není.

                Tak samozřejmě, ty bych do toho dobytčáku naložil taky.

                To je trošku protimluv ne?

  2. S touto logikou jsme po 5/1945 měli ponechat říšskoněmecké pojmenování ulic, busty Hitlera a ostatní nacistické symboly.

    S tím Leninem je to navíc fatální chyba: podle průzkumů většina Rusů vůbec nebere Lenina jako psychopatické degenerované hovado, které povraždilo miliony Rusů a zničilo ekonomiku, nýbrž jako postavu kladnou či ani+/ani-.

    Zcela jiná kapitola je pak socha Džerzinského, kterou moskevská radnice údajně vytáhla ze skladiště a reinstalovala. To by bylo na stejné úrovni, jako kdyby si Merkelová v Berlíně vystavila sochu Heydricha nebo Eichmana.

    S ikonoklasticismem je prostě třeba hledat nějaké vyvážení. Nemá smysl bořit sochy Žižky proto, že podle dnešního pohledu vraždil nekombatanty a dopouštěl se plenění, protože tehdy to byl standard a je to důležitá součást naší historie. Ale nacističtí či sovětští gauneři byli zločinci i podle dobových standardů, a klidně by strženi být mohli.

    1. Ne že by mi maršál nějak přirostl k srdci … a to pamatuji, když ho tam v těch osmdesátkách (takže skoro s křížkem po funuse) uplácli. Ale když už tam vydržel víc jak 30 let po 89, tak bych se na nějaké sundavání zvysoka, to už mi přijde fakt jen póza.
      Prostě to je/bylo jisté svědectví své doby. Svým způsobem navíc tvořil takový zajímavý kontrast, bo v parčíku na druhé straně ulice je Tesla od Milkova.

      Jo kdyby ho sundali rovnou po listopadu jako Lenina na Kulaťáku, tak proč ne. Ale takhle …

      1. Já teda hlavně nevim proč bysme to měli furt řešit my. Ať si to vyřeší lidi který mají na to čuráčí hlavu okna.

        1. No, když se teď dívám z ona a ta placatá čepice tam není, je mi to tak nějak jedno.
          Líto je mi ovšem tohoto dialogu:
          .
          -To není hlídač, to je maršál Koněv.
          –Držel koště!
          -To je kytice šeříků.
          .

  3. Já myslím, že ti to už dávno vůbec nevnímali … a pevně věřím tomu, že by měli řadu lepších nápadů, co by radnice měla dělat … a hlavně co by rozhodně dělat neměla.
    Ale je fakt, že z okna tam nedohlídnu, je to sice z kopce, ale přece jen skoro 1,5 km.

    1. No dobře, jste ze stejný vsi, takže máte teda výjimku. Dovolte mi otázku. Děláte nějaký opatření? Posilujete protivzdušnou obranu? Co zásoby CO? Máte smlouvu s Řeporyjema o spojenectví v případě napadení? Jako rusáci jsou magoři, nebral bych to na lehkou váhu.

  4. Řeporyje nejsou Praha, to zaprvé:-).
    Za druhé … kdyby třeba matička Rus vydala nějaké ultimatum, že jako buď vojna s kozákem nebo vydat Novotného … nooo … jak se to říká a dvou mouchách jednou ranou:-).
    Ale kdyby bylo nejhůř, tak opatření samozřejmě dělám, zrovna dneska jsem při uklízení narazil na Rj slovník ještě z gymplu:-).

    1. Že nejsou? Mam tady simulátor ruskejch raket a když to dam zaměřit, tak je to ve stejným kolečku jako Břevnov. Zajímavý…. Pro někoho možná i lehce znepokojivý….

      Davaj děngi bystra! :)))

      1. Tak vono záleží na raketě, že jo … když to bude ta pravá, tak v tom kolečku bude ledacos:-).
        Jinak pohoda jazz, Břevnov je taková divná čtvrť … vot strelaj, moloděc:-).

  5. Je uplne jedno, ze nacisti povazovali 80% cechu za ponemcitelne, z toho pulku za nebezpecne kvuli presvedceni. Nacismus a komunismus jsou ideologie, se kterymi nechceme mit nic spolecneho. At by byl Heydrich nejlepsi ponemcitel, nebo Konev nejlepsi osvoboditel, vzdycky to budou zmrdi. Jejich sochy nemaji v Praze co delat. A pokud jsou po nich jeste pojmenovane ulice, doufam ze se prejmenuji.

    1. Přejmenování je fajn … to na Žižkově už zkusili. Pro velký jásot ze strany místních toho zase nechali.

      1. Nojo, je s tim administrativa a litani. Konevka je dlouha, to neni jako Pod kaštany.

  6. hele Pako, jako ten koněv nikdy nebojoval v argentině ani v italii, o španělech nevím, snad ani v čile, tak nevím , jako tedy, kde ten fašismus porazil,

    1. Stejná otázka napadla i mne. Je to onen výklad dějin, kdy je německý nacionální socialismus nazýván fašismem, aby lidem nedošlo, co by vzniklo po jeho fúzi s milánským fotbalovým klubem.

  7. Článek nabízí k diskusi spoustu otázek. Z nichž asi nejdůležitější a nejpotřebnější by byla patrně ta, co vlastně tak šíleného ti Pražáci autorovi článku osobně provedli.
    Dle zmínek v textu je patrně pamětníkem komunistických demonstrací, které a) nekonaly se pouze v Praze b) nebyly spontální. A přesně takto to vypadalo i s pietou za Heydricha. S jediným rozdílem, že postihem za nepřátelský postoj nebyly problémy v práci či znemožnění studia dětem, nýbrž podstatně drsnější řešení realizované zpravidla hned do druhého dne.
    No a takhle se to má i dalšími věcmi v textu zmíněnými. Rudý puč měl sympatizanty po celé zemi, podpora Dubčekaa spol. o 20 let později byla rovněž rozprostřena po všech končinách. O „zotročení českého národa“ již snad nemá cenu mluvit, mariánský sloup byl oslavou ubránění města před drancující smečkou pod hlavičkou švédské armády (nic proti Švédům, na konci třicetileté války už extrémně zdivočelo každé vojsko).

    A Koněv samotný? Nepochybně má na triku věci nejen dobré, ale i zásadně špatné, leč ze strany Prahy 6 šlo nepochybně o hraní si na velkou politiku a provokování kontraverzí. 30 roků po konci rudé éry tam socha stát vydržela a najednou se musí odklidit, aniž by se počkalo na představení onoho proklamovaného památníku osvoboditelům, což by byla zároveň i jasná protiargumentace výkřikům o fašistech. Řešit běžné problémy jedné městské části je nuda, raději se budou klukovsky přejmenovávat náměstí s odstraňovat sochy.

    1. Byt to na me, tak z ciste estetickeho hlediska byla ta socha fialovy hnus. Klidne ji mohli sundat hned v 89tem.
      Z estetickeho hlediska, teda.
      Z politickeho hlediska to je trochu horsi. Rusaci nas proste osvobodili, pres cely ten kognitivni bias zapadni propagandy, Hitlera zlomil Stalingrad a ruska ofenziva.
      Tecka. To jsou historicka fakta.
      Zatimco zapadni spojenci se na nas totalne vysrali a predhodili nas Mnichovem jako kus hadru Germanum napospas.
      To jsou taky historicka fakta.
      Soucasne Rusko sice neni totez, co SSSR, jenze oni na obeti druhe svetove dosud hrajou a to dost vydatne, potoze jich heblo 25mega, to je zkurvenych 15 procent !!!! zatimco v nasem prizdisracskem Cechistanu zemrelo fesackych 200tisic, a to jeste vetsina byli zidovske transporty nekde na podkarpatske Rusi. Nebyt tech transportu, tak nase obeti jsou pod padesat tisic, zlomecek celkove populace, konkretne 1,5% s transporty a 0,4% bez transportu.
      Takze se nedivte, ze na Rudem Namesti dodnes defiluji vnoucata hrdinu Velke Vlastenecke s fotkama jejich mrtvych dedecku a s poduskama s jejich metaly.

      Zeman rekl, ze odstraneno sochy KOneva povazuje za hloupost.
      Ja bych sel dal a rekl bych ze srat a urazet jadernou supervelmoc na nasem zahumenku v situaci, kdy USA jsou objektivne jako geopoliticka velmoc do pice je krajne neprozirave, ba primo hranicici se sebevrazdou.
      To jenom, kdyby se nekdo namahal popremyslet, od koho ze to bereme zemni plyn, ropu a jak se na nas uz jednou vysrali „spojenci“ ze Zapadu v roce 1938, pokud pominu fakt, ze to byli Nemci, kteri nas napadli a byla to Francie a spol. kteri se vzdali bez boje, stejne jako drtiva cast zbyle kontinentalni Evropy.

      Sorry, ale Prazaci jsou debili, kdyz tam takove figury toleruji v zastupitelstvu a ten jejich primator Kolar by mel jit do izolace do cvokhausu za totalni blbost.

      1. Stalin si na začátku války podal ruku s Hitlerem a Evropu si rozdělili. Zatímco mnichovská dohoda znamenala, že bývalí západní spojenci předhodili ČSR Hilterovi pro zachování evropského míru (a snad tomu fakt věřili), Rusko si rovnou vzalo půlku Polska a další území.
        Stalin se otočil proti Hitlerovi až ve chvíli, kdy ho zradil, navíc bez materiální pomoci západních spojenců by tak jistou převahu neměl. Měl mnógo lidí, ale zbraně a technika mu chyběla.
        Že Rusáci osvobodili Prahu bylo víceméně politické rozhodnutí, ostatně Američani šetřili síly, protože se chystali na invazi do Japonska. Tak se jim hodilo nechat východní Evropu osvobozovat Rusy.

        1. Je skoda, ze Prahu neosvobodili Americane. Velka skoda.

          Aspon by tam dneska nebylo tolik problematickych turistu.

        2. Tak snad až sem půjdou Číňani tak se snad kluci dohodnou líp a zastaví se na Slovensku nebo přinejhorším v Brně. Slávii jim pak jako na znak díků pošleme do Bratislavy. Prej jim tam krachujou kluby tak se jim to bude hodit. Kdo je pro?

          1. Já sem, Brno je cajk. A Zerga by si mohli vzít jako mistra propagandy a trošku ho vylepšit, nějak mu to poslední dobou nejde :(

      2. hej banikovec mjfox, a jak ti do koncepce zapada fakt, ze ja, jakozto obyvatel Slezskych Sudet, jsem byl v predvecer WW2, nez Hitler napadl Polsko, napaden a nepratelsky priclenen k temuz Polsku, ktere oportunisticky zabralo Hlucinsko, kdyz se porcovala republika, hm ?
        Porad budeme ohybat historii a vyzobavat si z toho zhnileho kusu rozinky, ktere se nam hodi do kramu ?

        Zapadni spojenci byli hovno spojenci jak pred druhou svetovou, tak po druhe svetove. Polaci byli zmrdi odjakziva a dodnes trpi zastydlou pubertou a primitivni rusofobii, coz jim nebrani byt jedna ruka s Nemeckem, ktere jich pozabijelo nasobne vice, nez Rusko.
        Momentalne je cela ta zapadni S0rosova maskarada na demokracii to nejhorsi globalisticke centrum sikany, ze i ta komunisticka Cina je svym zpusobem konzervativnejsi a kulturni prostredi, protoze tam aspon maji trzni ekonomicky model, kdyz uz ne politicky. My nemame ani politicky, ale bohuzel uz ani trzni. Mame nevolene bruselske papalase, nahe rite, vyplachle mozky, lenive obyvatelstvo na socialnich davkach a prozranou budoucost. Jinymi slovym jsme v PICI, jako prasata v prasecaku, chovane na porazku a ta porazka se jmenuje COVID19. Kdyby vam to doted nedoslo, odkud se ten virus vzal, tak v S0rosove labaku.

        1. 1. Hlučínsko v roce 1938 nezabralo Polsko, ale Německo.
          2. Pokud jde o polský zábor Těšínska, situace není zdaleka tak jednoznačná, aby se dalo říct, že ten zábor byl nějak 100% neoprávněný-Těšínsko bylo v letech 1918-1920 předmětem nejen sporů, ale dokonce i česko-polské války a jeho připojení k ČSR bylo spíš výsledkem strategického rozhodnutí než vůle obyvatelstva, které bylo spíš propolské než pročeské. Polsko se se ztrátou Těšínska nikdy nesmířilo a jeho zábor září 1938 bylo jen logickým důsledkem celkového rozkladu ČSR.

          1. Ad. 2. Polsko po první světové pulku Tesinska neztratilo, nýbrž získalo, neboť od času Jana z Lucemburku spadalo celé toto území pod Korunu českou. Nežili tam pouze Češi a Poláci, nýbrž i Němci, Židé a především Slonzaci, jejichž ochota spadnout pod polsky stat byla dosti pochybna.I z toho důvodu nakonec Polsko akceptovalo řešení pomocí arbitraze. V roce 1938 připravovali zásah ještě před definitivním mnichovském rozhodnutím, což ovlivnilo i názor naši generality na případnou obranu.
            A jestli by se chtěl uplatňovat argument národnostní, tak to tuplem platí i pro rozdeleni Polska o rok později, neboť východně od Curzonovy linie žili ve značném počtu Ukrajinci
            a Belorusove.

            1. Židé a především Slonzaci, jejichž ochota spadnout pod polsky stat byla dosti pochybna.

              Jo ja zapomnel, nekteri nevychodili ani ZS a nikdy necetli Bezruce. Namatkou

              Prisli pani:“Skola polska!“ …

              Sto tisíc nás poněmčili, sto tisíc nás popolštili, v srdce pad mi svatý klid: když nás zbylo sedmdesát, tisíců jen sedmdesát, smíme žít? …

            2. S tim Těšínskem je to trochu složitější, protože v druhý půlce 19. století se tam nastěhovala halda Poláků co nakonec početně přečíslila všechny ostatní, na základě čehož si Polsko v roce 1918 začalo dělat na Těšínsko nárok, z hlediska Práva na sebeurčení národů vcelku oprávněně.
              Mimochodem, žádná Curzonovova linie nikdy neexistovala, protože nejdřív ji odmítli vítězící bolševici a potom když se to otočilo, tak vítězící Poláci, takže se ta lajna nikdy nedostala dál než do stádia návrhu. A takovejch už bylo.

              1. Já to vidím tak, že když se někam přistěhuji, tak mám především nové prostředí respektovat a nikoliv si ho nárokovat až k odtržení. Ale i tak platí, že Poláci šli raději do arbitráže, neb se zprvu jasně očekávaný výsledek referenda najednou začal jevit dosti nejistým, důvody viz výše.
                Curzonovu linii jsem teď mínil především jakožto čáru na mapě značící rozdíly v národnostní skladbě západně a východně od ní.

                1. Tak tady je otázka jak dlouho tam musíš bydlet abys získal nárok. Ty Poláci tam žili už tak 3 generace. Sice na jednu stranu upíráme Němcům* nárok i po osmi stoletích, na druhou stranu podporujeme volyňáky co jsou náplavy snad ještě mladší než ti Pšonci na Těšínsku. Ostatně, v římksém právu platí záásada,m že držba zakládá nárok. Židům v Palestině to taky klaplo, tak co by ne pšonkám

                  *Nechme stranou že Germáni byli v kotlince asi o půl tisíciletí dřív než Slovani

                  1. Přistěhuje-li se člověk někdo již existujícího útvaru tj. s povolením představitelů tohoto útvaru, beru to tak, že tím zároveň přiznává základní loyalitu. Držba může být soukromá, nikoliv na sáttní úrovni, to znamená, majete včetně půdy je tvůj, ovšem ale územím daného státu neméně. Podpora volyňáků je za mně správná, ale nikdy bych si nepředstavoval,že mají nárok trhnout se od Ukrajiny. V době stěhování národů zde nějaký dokladovatel státní útvar existoval, nemluvě o tom, že před Germány by takto měli nárok Keltové, ještě předtím šňůrkové korálky, popelnicová pole, Kopčem s Veverčákem….

                  2. Jenže židé v Palestině si neurvali kus existujícího státu, ale dohadovali se s majitelem území-Británií o novém uspořádání po jejím odchodu.

                    Plus tam v té době žili nějakých 5,000 let nepřetržitě s výjimkou nějaké doby po roce 70, kdy je Římani vykopali a na truc přejmenovali Judeu na „Palestinu“…

                    1. Británie nebyla de iure majitel území, Británie byla jen správce mandátního území Palestina. O těch 5000 letech by se dalo s úspěchem polemizovat, Jerusalem se stal židovským až v roce 1000 př.n.l, kdy ho dobyl král David. Zakládat nárok na nějaké území na tom že tam naši předci žili před 2000 lety je dost nešťastný. Asi by se nám nelíbilo kdyby nás Němci poslali ať táhneme zpátky za Ural protože oni tu byli prokazatelně asi o 600 let dřív než my.
                      Ještě za Osmanů byl počet Židů v Palestině (Judeji, Izraeli, jak je komu libo) vcelku zanedbatelný, masová migrace tam nastala až za Britů ve 20. a 30. letech

                    2. Za časů Říma přece žádní Němci neexistovali, jen různé germánské kmeny občas tvořící nějaké pomíjivé celky a radostně se peroucí mezi sebou.
                      Kdežto židovský stát existoval již ve starověku.

                    3. Nemci neexistovali jeste v roce 1870. jen ruzne germanske statecky perouci se mezi sebou. Zid coby narodnost vznikl taky az nekdy v 19. stoleti. Nakolik jsou dnesni Zide geneticky pribuzni s Zidy z dob krale Davida nebo bojovniku z Masady by me celkem zajimalo. Asi neprilis, jak uz to byva.
                      Proste je potreba se smirit, ze to jsou akorat ruzne statotvorne legendy majici podporit narok na dane uzemi. Je to ht myslenkovy relikt z dob kdy se krome Prava vetsiho klacku bylo potreba ohanet jeste nejakym tim Z bozi milosti. Boha jsme zrusili, ale natvrdo priznat narok na zaklade Vetsiho klacku nam furt jeste prijde blby, tak to okecavame. Pritom o nic jinyho nejde a nikdy nešlo. My meli vetsi klacek v roce 1918, Nemci a Psonci v roce 1938. V roce 1945 meli vetsi klacek Rusaci a srovnali to do lajny. Zidi maj vetsi klacek jak Palestinci. Atd..

              2. Synci než se teho chytne autochtonní jungvoj, jehož prapraprapraděd táhl se Sobieskim na Turka tak asi takhle:
                Těšínsko, nejdřív si ho vymezíme od západu na východ.
                Jako oblast od Frýdku a Slezské, tehdy Polské Ostravy po Bílsko (Bielsko) Bělá, (Biala) už je Halič.
                V průběhu 19.století se zdejší lid národnostně uvědomoval.
                V 1.polovině 19.století ještě Češi a Poláci spolupracovali proti poněmčování, pak začali intrikovat proti sobě.
                Prim hráli Poláci, kteří si prosadili polské bohoslužby i školy a Češi s překvapením a zpožděním zjistili, že jsou z území postupně vytlačováni.
                Místní hatmatilka byla R-U sčítacími komisaři považována za polštinu, ač se část prostého lidu Poláky necítila.
                Například v dědině Rychvald (dnes na hranicích Ostravy) bylo l.p. 1900 napočítáno 11 Čechů a 4458 Poláků, l.p. 1910 už tam bylo 2907 Čechů a 3001 Poláků…
                Paradoxně emigranti z Haliče, co přišli makat do hutí a dolů byli národnostně vlažní, ale statistiky trochu ovlivňovali.
                Šlo však o vnitrostátní migraci, podobně jako když za Československa šli Slováci makat do Česka.
                Po válce se 5.11.1918 území předběžně rozdělilo dle výsledku sčítání 1910 na základě dohody mezi Radou narodowou z Těšina a Zemským národním výborem z Ostravy.
                Dohoda byla označena jako provizorní a konečné rozhraničení mělo být dohodnuto mezi Prahou a Varšavou a ne mezi místními kmásky.
                Na provizorním území však Poláci konali jako by bylo jejich a po vypsání voleb došla Čechům trpělivost a slabší polské jednotky zahnali za Wislu.
                Po zbytek roku 1919 a půl roku 1920 pak na území zavládl bordel a chaos, obě strany provokovaly a na podzim 1919 bylo rozhodnuto o plebiscitu na území celého Těšínska.
                Ten zejména Poláci začali časem bojkotovat, neb průzkumy naznačovaly, že takzvaní Šlonzáci (místní obyvatelstvo co se necítilo býti Poláky ač za ně bylo R-U úředníky považováno) se přiklánějí k ČSR, stejně jako Němci.
                Ve finále bylo rozhodnuto arbitráží v situaci, kdy stál Tuchačevský už skoro pod Varšavou a Polsko mělo jiné starosti, Beneš vychcaně eee zákulisně dojednal maximum možného a 28.7.1920 bylo rozhodnuto o hranici, která platí dodnes.
                Poláci to těžce nesli, neb část obcí, zejména na Jablunkovsku byla ryze polská a část větších měst (Karviná, Třinec) byla podle nich nadpolovičně také polská.
                Zajímavé je, že národnostní princip kterým se oháněli na Těšínsku Poláci v Haliči nebo Gdaňsku neuplatňovali.
                I plebiscit ve Východním Prusku v té době pro ně skončil neúspěchem.
                Dalších 18 let pak na území probíhala standardní česká národnostní politika jemné buzerace, novostaveb českých škol, šikanování polských státních zaměstnanců atd., atp.
                Když se pak na podzim 1938 Československo posralo a pseudospojenci se na něj vysrali, využili Poláci toho, že soupeř je K.O. a rychle si z polomrtvoly urvali svou libru masa.
                Užili si jí necelý rok.
                Za těch 11 měsíců ty kurwy ovšem jasně ukázaly, jak si představují tu správnou národnostní politiku.
                České školy zakázali, české úředníky vyhnali, za použití češtiny byly pokuty a tresty a jako bonus vyhnali na Štědrý den ti zbožní katolíci i část rodin přímo s nastrojenými stromečky.
                Např. mého dědu.
                Obyvatelstvo pak vítalo 1.9.1939 Němce jako osvoboditele.
                Po válce si kurwy myslely, že jim něco z kořisti zbude, ale Sověti je umravnili.
                Postupnou asimilací jich je nyní z cca 100.000 v roce 1921 podle posledního sčítání 2011 tak 40.000, ale to se zase mohli posrat, neb národnost nebyla povinný údaj a přes obrovskou kampaň v jejich komunitě byl pro ně výsledek zklamáním.

                1. Já si ho taky za to považuju. Mít já praprapradědu kterej táhnul se Sobieskim na turka, tak bych měl rypák sakra vysoko!

                  1. Můj praděda se šel jednou v Dolomitech vychcat a spatřiv italskou vzducholoď informoval kanonýry, kteří ji sestřelili a za mu dajli medajli.
                    Pak ještě jednou chrápal na horní pryčně s revolverem a když dolů mezi mužstvo vpadli italští lovci jazyků, tak je uvítal olovem.
                    Další medajle.
                    Když přišli Němci v 39, dal se z úřadu pensionovat, ač uměl německy lépe než česky.

                    1. No to je sice docela dobrý, ale turkobijec Lev z Lechistánu – to není jiná liga. To je úplně jinej sport.

                    2. No tak pokud Leszek nehřebelcoval koně tak ano, je to liga mistrů.
                      Kdežto italská fronta l.p. 1916 byla jen taková Evropská liga III.kategorie.
                      Praděd ještě vojel pár rakouských Italek coby kvartýrmajster abych jeho multiskill trochu pozdvihl.
                      Jo tehdy ti holky daly za konservu, možná se toho taky dočkám, tak to abych koupil nějaké konzervy…

                    3. Muj praděda byl na ruský frontě. U pětatřicátníků. Ale nedezertoval, takže mu nepostavili žádnej pomník, ani pitomou desku nemá.

                    4. Můj Praděda taky. On dezertoval, ale nějaký desky nebo pomníky mu stejně jako tomu vašemu byly dle mýho u prdele. Většina těch chlapů za nějakou dobu stála zase na jedné straně.
                      Ale budu rád, když mě opravíte. Sám v tomhle tématu trošku plavu a Zajímá mě velmi, čím sem starší, tím víc.

                    5. Moc toho nevim. Já vim jenom, že to byli chlapi, který dostali povolávák a pak už holt museli plavat jak uměli. Určitě by radši byli doma v posteli u starý, za hrdinu se většinou hlásej jenom pitomci.

                    6. Tak tohle je bez debat. Spíš by mě zajímalo třeba to 35. vs. Legionáři a následně to sladění, které v rámci armády podle mě proběhlo. Ono to rusko dál na východ taky nebyl med, ani trošku…

                    7. No pokud vim, žádný extra sladění nebylo, naopak. „Austriáci“ to dostali v nový republice pěkně sežrat a spostu jich slovy klasika rylo držkou zemi. Tady není velkomyslnost v módě, naopak.

                      To je asi takovej zdejší sport, podobně jako to věčný udávání.

                    8. To udávání je fakt už legendární. Dějiny píšou vítězové(té doby), ale uznávám, že si o tom iluze nedělám. Nicméně většina se musela sladit, když pak proti Maďarsku šli spolu. A pevně doufám, že většina lidí hledala spíš cestu spojení, než nekonečné pomstychtivosti.

                    9. Já se obávam, že si to trochu idealizujete. Samozřejmě, že nechat se zabít maďarem nebo polákem některý směli, ale kádrovej škraloup tam byl přesto kurva velkej.

                    10. Ok dějiný kontext – někdo byl zběh a následně Legionář, nicméně se vlastně dostal na správnou stranu po vzniku 1. republiky. Někdo byl poctivej voják na straně kde být musel, nějak ať jakkoliv to dopadlo a pak měl kádrovej škraloup?

                      PS: Já bych potřeboval tady k tomu nějaký materiály, čtení atd… nebylo by něco? Prosím? Online ideálně, ebooks, cokoliv?

                    11. dějinný

                    12. Začněte třebas tady: https://www.valka.cz/14960-Povalecne-usporadani-ovlivnujici-vyvoj-vystavby-a-zachovani-vojenskych-pamatek-na-Velkou-valku

                      ( z toho se zas masarykovský národovci poserou tři metry do vejšky )

                    13. Jo dobrý. Ať se klidně poserou. Zajímavý čtení.

                    14. Omlouvám se za vměšování do zatím ladíci diskuse, ale stalo se, tož proč by se z toho masarykovci měli potento? Není to jen kvůli tomu, že jsou nyní demodé, v kursu je monarchie a masarykovci mají teď nějakou tu morální povinnost se vztekat, zuřit, být prostě směšní?

                      Ten článek je zajímavý, zachycuje změnu státních poměrů se všemi zmatky, křivdami a nespravedlnostmi, leč že by kaisertreu byli odstaveni na dno en bloc, je asi tak pravdivé jako to údajné typické udávání, jehož nadkritickou koncentraci ve zdejších končinách v porovnání s ostatními národy zatím nikdo jaksi nebyl schopen dokumentovat.

                      Pokud i v té době dokázali najít společnou řeč takové dvě předtím totálně rozdílné postavy jako bývalý c. a k. generál Podhajský a buřič anarchista Machar, nemá cenu pěstovat si paušalizace. Legionáři nepochybně tahali za delší konec provazu,ale austrijácká minulost nezabránila kupříkladu josefu Bílému v dosažení hodnosti čs. armádního generála či Alexandru Hessovi stát se velitelem 310 Squadron RAF.

                    15. V neděli to komentovali policajti ve zprávách. Kromě jinýho udali i nějaký děti s pomlázkou v Budějicích. Tím bych považoval otázku udávání za uzavřenou. Jinak oblíbený diskusní trik si tentokrát odpustíme, mne ani v nejmenším nezajímá jak moc se práská v Horních Uhrách, nebo v Německu.

                      „Ano, staly se určité, leč pochopitelné chyby… v revolučním zmatku … křivdy a nespravedlnosti…. „. Nepřipomíná vám to poněkud komunistický obhajoby?

                      Paušalizace sice nemá cenu pěstovat, to však neznamená, že musíme upadnout do bahna relativismu, což? ;)

                      Ale nabízím určitý smír v jedné otázce; s represemi pozdějších režimů to nesneslo jistě srovnání.

                    16. Škoda, že tuto zajímavou otázku považujete za uzavřenou. Já nikoliv, tudíž bych si dovolil podotknout, že diskusním trikem by poukaz na jiné země byl v případě, kdybych popíral jakékoliv zdejší udávání (snaha odvést pozornost). Leč já reagoval na tvrzení typu, že udávání je zdejším sportem či že je legendární, kterážto tvrzení mohou být oprávněná jen ve srovnání s ostatními.
                      Křivdy a nespravedlnosti jsem neobhajoval, konstatoval jsem, že v článku jsou uvedeny. Gró mého příspěvku nebyla obhajoba, nýbrž otázka, proč by masarykovci neměli být schopni uznat, že všechno nebylo správné, proč by měli být představování jakožto nekriticky věřící sekta.
                      (ano, jistě někteří z nich jsou, ale totéž se týká i některých monarchistů, nekriticky věřící jsou asi v každém názorovém proudu).

                    17. Hehe, doporučuju vám občas koukout na fízloweby. Tak namátkou: Od pátku do neděle jsme řešili zvýšený počet oznámení od občanů, že lidé nedodržují vládní nařízení. Policisté řešili každou situaci individuálně. Zvýšený počet oznámení jsme zaznamenali zejména v neděli a v pátek. Desítky přestupků vyřešili policisté na místě domluvou.

                      https://www.policie.cz/clanek/krajske-reditelstvi-severomoravskeho-kraje-zpravodajstvi-nouzovy-stav-kontroly.aspx

                      Celkem se bonzáci činili, což?

                    18. AJR: je to tak dva-tři týdny co třetinu oznámení na 158 tvořilo bonzování na lidi bez roušek. To bylo těsně před tím, než soudruzi zavedli 10k flastr na místě, protože proč jezdit po udáních jen tak pro nic za nic, když se na tom dá rovnou rejžovat? Kdyby lidi neudávali, troufám si tvrdit, že by nikdy na policejní poptávku po zvýšených pravomocích a 10k flastrech nedošlo. Proč taky, vůbec by o tom jako o možném zdroji příjmů nevěděli.

                    19. Ad 11:58 – že se udání dějí, není samo o sobě důkazem, že zrovna my jsme pro to zaslíbená země. Osobně nechápu snahu líčit společenství, ve kterém žiju, za každou cenu jako špatné.
                      Prosím, když bude srovnání, že jinde jsou na tom lépe a bude podpořeno jasnými fakty, akceptuji to a budu přemýšlet o nápravě.

                      Koneckonců, proč to nevzít opačně, většina občanů neudává, jsme tedy legendární v neudávání :-).

                      A to pomíjím dost závažný fakt, že zdaleka ne každé oznámení na policii je negativní. Uvidím-li někoho, jak leze do cizího auta či někoho surově mlátí, tak – no , jsem asi od přírody odporný bonzák, udavač a kolaborant – fakt nebudu cítit morální námitky ohledně oznámení na policii, nejsa hrdina akčních filmů, bych vždy zasáhl sám.

                    20. Nejsem způsobilý se vyjádřit ohledně země zaslíbené, ani ohledně ceny za špatné líčení, tíméně pak k srovnání jak je tomu u sousedů, ani k polehčujícím okolnostem bonzů

                      Já pouze tvrdím, že je tu udavačů jak nasráno, vždycky bylon a je. Udávali už dědka gestapu, tátu a mne komunistům a práskají mne práskači dodnes, tentokrát demokratům. Přeju jim jejich lucerny. To je vše, co k tomu mám a co k tomu chci říct.

                    21. Dobrá, již jsme se tedy dostali do oblasti víry, kdy tvrdá data či pouhé volání po nich nebo dokonce poukazování na to, že se tohle vyskytuje všude, jevila by se být stále opovrženíhodnějšími a přízemně nicotnějšími. Koneckonců, je to víra, která duši povznáší, ne nějaká data bo čísla. Sám budu uvažovat o svém vlastním protibonzáckém džihádu, uvidím-li nějakou grupu lézt do cizího auta či baráku, budu trénovat hledění si své cesty, abych se neposkvrnil něčím na způsob bonzáctví.

                    22. Jako myslíte že vám dodám statistiku udavačů? A co jinak, jinak zdrávo, vy tvrdý dato?

                    23. PS: Tušil jsem že se to pokusíte rozžvanit a demagogizovat. Ale že až tak hloupě … nu příště budu moudřejší

                    24. Čtu-li vzájemné přizvukování, jak je udávání sportem a jak je to legendární, tak bych skutečně nějaký to tvrdý dato ohledně srovnání s jiným zeměmi očekával. Bývá tak nějak zvykem mít svoje tvrzení podložená.
                      Že se u nás dějou vraždy či žhářství, taky hned znamená, že jsme v obou oborech legendární?
                      Jestliže cajti řešili desítky případů , jak z toho vyplývá, že ten „zvýšený počet oznámení“ (nevi se ještě k tomu, do jaké míry oprávněných či neoprávněných) byl alespoň trochu významně typickým jevem? Od pátku do pondělka se provedlo 1200 kontrol, zahrnujíc v to jak oznámení od občanů tak vlastní iniciativu. Moravskoslezský kraj má přes milion lidu, proč by v nejlepším! případě 1 promile VŠECH obyvatel mělo být významné a charakteristické?
                      A na závěr, pokud to, že oznámení jasně kriminálního případu je komentováno stylem, že jde maximálně o polehčující okolnost, je ironie ještě slušnou formou odpovědi. Nevím, jak to mají jiní, ale já a moje rodina skutečně nežijeme obklopeni bonzáky, asi máme štěstí na prostředí.

                    25. Račte vydržet, podívám se vám do statistiky Eurostatu na procentické zastoupení udavačů v členských státech.

                      A kdyby vás mezitim někdo udal za špatný parkování, já to nebyl. S bohem.

                    26. ARJ: jenže druhý aspekt je, že medializace zpráv o bonzování je propagandistickým nástrojem represivní moci.

                      Kupříkladu ten slavný článek, že Češi přetěžují Gestapo udáními – ono mělo Gestapo brilantní PR metodiku. Například na ulici sebralo 10 lidí pro nic za nic a 9 z nich propustilo – aby pak začali upřímně věřit a šířit, že Gestapáci jsou fakt spravedliví a skutečně nevinné pustí.

                      Ze stejného ranku pak vidím „stěžování si na udávání“ i policií udávané články o udávání: je to stejná propaganda, jako „Velký Bratr tě vidí tak buď poslušný“, zde akorát ve variaci „stejně vás někdo práskne, protože se tu práská o 106, tak buďte poslušní“.

                    27. @Jan Mrcasík: To beru, to je releventní námitka.

                      Nicméně moje celoživotní zkušenosti v tomhle státě a dvou režimech mne opravňují k jisté skepsi. Ostatně aktuálně vedu válku se dvěma udavači.

                    28. U nás před barákem je vjezd do rodinného domku.
                      Ulice máme šířku 5m, kdysi byla obousměrná.
                      Dnes je to jednosměrka a naproti vjezdu je žlutě vyšrafovaná požární plocha .
                      Když tam stojí někdo cizí, tak paní domácí která neumí řidit volá Městapo.
                      To dá lístek za okno a žádný odtah se stejně nekoná.
                      Když přijede za pičou & spol. z domku návštěva, neotevřou jim bránu, ale nechají je stát na žlutých.
                      Když u nich dělali zídkupod plotem, stála tam dodávka a dokonce tam složili štěrk.
                      No chtěl jsem je po staročesku udat, ale jsem líný sráč, tak jsem se na to vysral.

                  2. Na Turka se přece od nás táhlo v minulosti masově. Bohužel, Poláci jsou daleko lepší v dělání historického P.R., takže co se Vídně 1683 týče, každý vidí polské andělské jezdce, ale že Češi (kromě jiných národů) odvedli černou práci jak při obraně Vídně, tak i v řadách osvobozujících vojsko, se pomíjí. I Zdeněk Kaplíř ze Sulevic byl polozapomenut.

                2. Jinými slovy, tehdy jel každý účelově, jak se mu nejvíce hodilo, ale zrovna z našeho počínání zas tak špatný pocit nemám, v porovnání s ostatními patřilo v té době k těm lepším. Naši občané bez ohledu na národnost měli v RČS práva, která ve okolních zemích patřila už jen k chimérám.

              3. shane: Tak snad toužebný praxit neproběhne tak, že si půlku Prahy k sobě připojí Rusko a druhou půlku Ukrajina a Vietnam. Chápeš, sebeurčení národů.

                1. Doufejme. Podle mého je právo na sebeurčení národů jedna z nejnebezpečnějších píčovin co lidstvo vymyslelo

          2. Mě bohatě stačí historické polské touhy „od moři k moři“. Tak uvidíme příště kam dojdou.

        2. Jak by to mělo zapadat? Rusko byl osvoboditel ve stylu „nepřítel mého nepřítele“ a kdyby ho Hitler nenapadl, historie se mohla ubírat úplně jiným směrem. Mohli si tu Evropu prostě rozdělit a společně bojovat proti západu. Mohly tu dnes být dvě velmoci, německá třetí říše a vedle ní velká ruská říše, proč ne.

          Jenže Hitlerovi hráblo a myslel si, že může dobýt třeba celý svět a napadl Rusko, což byla jedna z největších chyb, jestli ne ta úplně největší.

          1. O tom, že kdyby Hitler nenapadl Stalina, napadne Stalin Hitlera, už dnes není sporu. Ta jediná otázka je, kdy se tak mělo stát.

            1. Možná ano, možná ne a když, tak není jasné, s jakým výsledkem. Kdyby Hitler nenapadl Stalina, mohl síly soustředit jinde, třeba porazit Británii, třeba odrazit invazi do Normandie. Ten vývoj mohl být úplně jiný.

            2. Spekulace a fakta stran Stalina bych nemichal. Ze komancske myslenky mely pohltit kapitalismus, o tom zadna. Ale to nam slimaci prorokuji taky a skutek utek‘. Podle mne Stalin v polovine minuleho stoleti nemel ani prachy, ani techniku a tesne pred valkou ani generalitu, kterou by tu Evropu vzal utokem. Takze vlhke sny samozrejme ano, ale do reality daleko.

              1. Většina zdrojů co sem četl tvrdila že tak v následujícím roce, že toho zrovna moc nechybělo.

                1. Jo, s temi informacnimi zdroji se po kotrmelci roztrhl pytel. Ano, ta spekulace ma realny zaklad, vzdyt i ja jsem byl indoktrinovan M-L ucenim, ze jednou vsude na svete bude komarismus a Stalin nedelal v podstate nic jineho. Ale podle mne od myslenek k dosazeni cile bylo u socialistu vzdy daleko. Ne, ze by chybel elan, ale spis chybely zdroje, pokud nebylo zrovna koho okrast. Stalin nemel na to, aby dosel az na zapad. Nedelam si iluse, ze nasi spojenci by nas stejne dobre, jako Adovi, neprodali Gosudarovi. Samozrejme, ze by to udelali. Ale pres Krusnohori by ho zcela jiste nepustili, i kdyby meli jit do holpecu s Adou.

                  1. Umím si představit, že v alternativní realitě, kdy by Něměcko skončilo jako vítěz, by Stalin přísahal na bibli, že Hitlera napadnout v žádným případě nechtěl.

        3. Polsku, ktere oportunisticky zabralo Hlucinsko, kdyz se porcovala republika, hm ?

          Tesinsko, aby me nahodou nekdo netahal za slovo, je to o cca dvacet kilometru vedle.

  8. S mariánským sloupem je to vůbec zajímavá historie plná omylů. Byl postaven roku 1652 jako památník vítězství nad Švédy (kupodivu ne v hokeji, ale roku 1648). Nicméně čertvíproč si dost lidí myslelo, že je to památník bitvy na Bílé hoře a tedy symbol potupy udatného českého národa. Rozhodně si to myslel známý ožrala, anarchista a vůbec dobrý kumpán Franta Sauer. Ten namluvil tehdejšímu místnímu „zastupiteli“, že Národní rada rozhodla o strhnutí sloupu, aby mu dal pár hasičů. A pak už to šlo rychle, Franta vždycky dokázal protestující ukecat nějakým výmyslem. No, a když už byl sloup na kusy, bylo na diskuse už pozdě…

    1. Jo, ty omyly o mariánském sloupu šíříte hezky. Jenže sám oficiální historik Rakousko-Uherska, prof. Pekař, prohlásil, že sloup „oslavuje vítězství legitimity a katolicismu nad kacířským královstvím“.

      Vzorem pro stavbu pražského sloupu pak byl sloup, který dal postavit v Mnichově roku 1638 vévoda Maxmilián výslovně na paměť vítězství císařských vojsk na Bílé hoře v roce 1620.

      Víte, s přepisováním historie je vždycky ta potíž, že narozdíl od Orwellova „1984“ v naší realitě nebyly spáleny nehodící se historické materiály.

      1. Nic proti Pekařovi, ledacos bylo zajímavé si přečíst, ale pokud to napsal, jde ryze o jeho interpretaci … která může být do jisté míry správná, ale také nemusí.
        Navíc by bylo fajn to vidět v nějakém kontextu, ta formulace sama o sobě je taková divná, bo fakticky žádné kacířské království neexistovalo.

        1. A Jiří z Poděbrad byl v katolickém narativu co přesně, když ne „kacířský král kacířského království“? ;-)

          Pekař byl považován za oficiálního historika C.k. monarchie, napsal oficiální učebnici historie schválenou „ministerstvem kultu a vyučování“, a hlavně nebyl žádný renegát, nýbrž vystihoval ducha doby.

          Ostatně mám v rodu pár pamětníků, kteří pamatovali na kázání prelátů před II. Vatikánským koncilem. Tam se to „kacíři“ jen hemžilo ;-)

          1. Ehm … nebyl v tom 1620, natož pak 1652, Jiřík už pár let pod drnem???
            A po něm na byl na trůnu leckdo, ale že by někdo z nich byl kacíř? To je mi novinka.
            Vystihoval ducha doby … spíše oficiální řekněme doktrínu.

            Pekařovy publikace mám rád, protože představují fajn protiváhu proti komunistickému dějepisu mého mládí. A není pochyb o jeho odborné erudici. Současně je z jeho knih možno jasně poznat, že jeho vlastní postoje byly celkem jasně vyhraněné a o nějaké nestrannosti nemůže být řeč.
            Když to zvulgarizuji, tak jenom Pekař je sice o něco lepší než jen Nejedlý, ale to je tak všechno.
            Jinak ještě jednou, čtu jej velmi rád ale zase všeho s mírou.

            1. Jasně že byl pod drnem, jenže katolicismus v Českých zemích dle svého názoru nezvítězil koncem Jiříka (to nestačilo), nýbrž teprve vyháněním/zavíráním Jednoty bratrské a ostatních „kacířů“ a odstraněním kacířských šlechticů, což v požadované maximální míře umožnil teprve až rok 1620.

              No a protože 30letá války byla z tohoto pohledu „kontrarevoluce reakčních sil“, abych tak parafrázoval, tak teprve definitivní porážkou protestantských vojsk a dokonanou rekatolizací na našem území byli katolíci tak spokojeni, aby si postavili pražský mariánský sloup a aby Karel Škréta dle zadání Jana Bedřicha z Valdštejna (pozdějšího pražského arcibiskupa) namaloval obraz, podle kterého měl být pražský mariánský sloup doslova středem rekatolizace celé Evropy vč. německých protestantských území.

              1. No, že těch motivů pro vztyčení MS bylo více a jedním z nich asi bylo i to, o čem píšete, nijak nezpochybňuji. Nehledě na to, že vždy jak jde o symbol, tak si tam každý domýšlí co se mu zrovna hodí.
                Řeč ale byla o té formulaci, která je taková … no, jak jsem psal, i Pekař měl své slabší chvilky:-). Ale jak jsem psal, bylo by zajímavé kdy to P napsal a přesně v jakém kontextu.

                1. Tak zkouším Googlit (resp. „kachnit“) a některé zdroje udávají, že ten nápis o „vítězství legitimity a katolicismu nad kacířským královstvím“ prý byl přímo na památeční desce na tom sloupu.

                  Viz tento rozhovor s prof. Bednářem:
                  https://ct24.ceskatelevize.cz/archiv/1117236-mariansky-sloup

                  Bednář: Na sloupu se totiž skvěl nápis od císaře Ferdinanda III., že se zde vypíná pomník oslavující vítězství legitimity a katolicismu nad kacířským královstvím. To znamená nad osamostatněným Královstvím český, pro které byla charakteristická náboženská svoboda. Dále pokračuje, že tam stojí socha Panny Marie Vítězné, Vítězné podtrhuji. K tomuto prvořadému politicko-náboženskému symbolu se konaly na zdůraznění hlavního významu jeho postavení vždy předvečer výročí bitvy na Bílé hoře procesí právě od Bílé hory.
                  (…)
                  Není korektní mluvit pouze o první části věnovacího nápisu. Aniž bych ji popíral, zastřešující je druhá část, kterou jsem zmínil na začátku

                  Vlnas: Negativní konotace pražského sloupu v průběhu věků skutečně vycházely z toho, že je odvozen od sloupu mnichovského. Ten nechal postavit Maxmilián Bavorský na paměť spoluúčasti bavorských vojsk na vítězství na Bílé hoře. Navíc obraz Panny Marie byl nesen v bitvě na Bílé hoře pány ze Strakonic a tradičně byla vykládána jako generalissima, která pomohla Habsburkům vyhrát ve třech osudových bitvách jejich dynastie – u Lepanta, na Bílé hoře a nad Turky u Vídně v roce 1683.

                  1. No, tady je tedy otázka zda třetí Ferda myslel Jiříka nebo Bedřicha. Nechci mu křivdit, ale řekl bych, že o nějakém Jiříkovi asi možná ani nevěděl, ale pokud ano, tak už mu byl silně volný.
                    Ale jak jsem psal, motivů bývá obecně vždy několik a vnímání symbolů ještě mnohem více. Navíc, taky nemusím vědět úplně všechno:-).

              2. Tohle je myslím vlastně docela podobné situaci s Koněvem. Jedni budou tvrdit, že socha symbolizuje osovobození republiky Rudou armádou a druzí zase, že to byl symbol poroby a normalizace. Kupodivu tady možná ani žádnou objektivní pravdu nenajdete, záleží na výkladu, momentální náladě nebo pouhé schopnosti využít okamžité situace, jak to udělal Franta Sauer a vlastně teď tak trochu i radní z Prahy 6…

                1. Jenze kazdy nezaujaty za tim vidi rektalni alpinismus smer USA a okopavani kotniku smer Rusko.

                  Jedni budou tvrdit, že socha symbolizuje osovobození republiky Rudou armádou a druzí zase, že to byl symbol poroby a normalizace.

                  Ja na tyhle radobyfilozoficke uvahy zatvrdle v 50 let vyexpirovanych geopolitickych nazorech nejedu. Ja se divam, co to znamena tady a ted.
                  Americani – jako globalni mocnost – jsou v pici. Cinani si z nich delaji srandu. Do americkych valecnych lodi v Jihocinskem mori tak dlouho narazely hacknute tankery, az od tama amici odtahli se schliplymi ocasy. Kdyz jim cinani vylovili a okopirovali drona, tak se zmohli jen na par mektu v novinach. Rusove jim rozmrdali koalici v Syrii. Saudi dostavaji cocku od hadraru v Jemenu, coz je jedna z nejchudsich zemi v regionu. Iran pres veskere sankce dokoncuje uspesne jaderny program a ma vyvinute nosice, kterymi muze ohrozovat nejvrchnejsi veleni celych USA, totiz Nadpozemsky Nadstat Vyvolenych Nadlidi zvany Izrael, ackoliv se USA cely lonsky rok marne snazily zatahnout Iran do valky a znicit.

                  A my – kokoti nejvetsi – vylucujeme ruske diplomaty v souvislosti se Skripal hoaxem, prejmenovavame ulice po ruskem prislusniku pate kolony Nemcovovi a sundavame rusum pomniky, kdyz americky LNG sotji desetkrat tolik, co rusky zemni plyn z plynovodu.

                  Aniz bych mel nejake politicko-filozoficke ambice, ciste pragmaticky to povazuju za soucasne konstelace geopolitickych sil za zbytecne strileni se do vlastni nohy, za ktere nam nikdo zadne plusove politicke body neda. Nic vic, nic min.

                  1. Ony se taky USA snaží ze zahraničních misí spíš vycouvávat než je nějak rozšiřovat. Navíc bude teď heslo „America first“ možná ještě hlasitější, starat se spíše o vlastní problémy (chtěrých bude docela dost), necpat peníze do OSN, NATO a podobně.

                    1. Neverim americanum ani nos mezi ocima. Stary Bush vyhlasil, ze nechce valky a pak rozpoutal peklo v Perskem zalivu. Mlady Bush tvrdil, ze nechce valky a jeho kariera sla od deseti k peti, nez si shodili dvojcata a mohli vyhlasit „Valku terorismu“, coz byl primy dusledek ekonomicke krize 2008 a odvedeni pozornsoti americkeho ovcana od domacich problemu. Obama vyhlasil, ze nechce valky a rozpoutal dalsi peklo v Afghanistanu, Iraku, Syrii, Libyi, Jemenu, Somalsku a Pakistanu, barevne revoluce ani nepocitam, tech byly snad desitky podle scenare, ktery se borcum tak osvedcil uz driv. Samozrejme s Ukrajinou na predni pozici. Trump vyhlasil, ze nechce valky a neukoncil zadnou z Obamvych bojuvek, vcetne nestastneho Afghanistanu a v Syrii dokonce naridil raketove utoky na vlastni triko. V OSN vyhrozoval Severokorejcum jadernou anihilaci, za coz si vyslouzil velmi popularni prezdivku „Dotard“ a malem zacal valku v Iranu.
                      Ja beru Americany jako tupou nesvepravnou kolonii Izraele a tak nejak to odpovida realite.
                      Jo, ja vim zase prikluse nejaky mamrd a bude se mi snazit dokazat, ze ja nic nevim a me znalosti jsou udesne.

                    2. Je to tak cype, škoda, že mě máš v ignoru, jinak by mě zajímalo, co měl s tím pičusem Sadámem dělat.
                      Nechat ho zahojit si dluhy po válce s Iránem v Kuvajtu?
                      Saudi v té době ještě zčásti jezdili na velbloudech a spořádaně zbrojit začali až pak.
                      Stejně si myslìm, že mladej Křovák to l.p.2003 konsultoval se starým a ten mu řekl, jdi do nich, já to l.p. 1991 zajebal.
                      Jo, že po vyhrané válce byla zvolena špatná mírová strategie se nepřu.

                    3. Zdravím, jen bych podotknul, že starej Bush IMHO dobře věděl, proč se spokojil s pouhým vyhnáním Saddáma z Kuvajtu. Nechtěl rozkolísat celý region.
                      Saddám poté, co dostal v Kuvajtu přes ústa, začal alespoň mezinárodně jakž takž sekat dobrotu, protože nebyl fanatik, nýbrž někdo, kdo si chce moci užívat, nikoliv hrdinsky padnout. Držel si moc, což mj. zahrnovalo i tvrdý postup vůči islamistům, v nich viděl oprávněně mocenské konkurenty. Pak ovšem přišel Bush mladší….

                    4. Starej Bush nemohl vyhnat Saddáma jednoduše proto, že jej nepustila pan-sunnitská koala.

                      Tehdy ještě USA nebyly v regionu etablované jako „security provider“ (fakticky žoldák arabů) a naopak existovala obrovská opozice vpustit nohu nevěřícího „šajtána“ na posvátnou muslimskou půdu arabského poloostrova.

                      A taky se blížily predizentské volby a Bush potřeboval tu válku brzy a vítězně uzavřít.

                    5. Což mu ovšem ve volbách až tak nepomohlo proti neklidnému poklopci co slíbil střední třídě prosperitu.

                    6. Tak jednak jsou státy, kde slíbit celému národu na plnou hubu (legendární „Read my lips, no new taxes.“:-), že se daně zvedat nebudou, se holt vyplácí dodržet:-). A pak už byli republikáni u vesla 3 volební období a amíci mají přece jen to střídání rádi. Navíc já tam zrovna 91-92 poprvé byl a z hlediska stavu domácí ekonomiky tam zrovna nadšení nepanovalo, to prostě starej Bush nemohl ustát.
                      A nutno říci, že co jsem kdy slyšel, tak Vilíka dodnes většina hodnotí celkem kladně.

          2. Jiří z Poděbrad byl Římem trpěný vládce Čech. Ostatně asi i on sám docela dobře věděl, že má máslo na hlavě a ke cti mu slouží to, že před svou smrtí zajistil návrat trůnu legitimním následníkům (ačkoli syny měl a mohl se pokusit o založení nové dynastie). Mimochodem, kam se na něj v pronásledování Jednoty Bratrské hrabou všichni Habsburkové.

            Plošné zařazování protestantů mezi kacíře apod. je nesmysl, ale je smutná pravda, že k němu v římskokatolické církvi docházelo a bohužel občas dochází i dnes. To, že jsem katolík, neznamená, že budu do roztrhání těla hájit vše, co kdy nějaký katolík spáchal. Na druhé straně zase nedělejte, jako by reálně hereze neexistovaly a jako by se protestanti ke katolíkům nikdy nechovali stejně, nebo i hůř.

            Pokud bych akceptoval Váš přístup, mohl bych Vám předhazovat pronásledování anabaptistů ze strany reformovaných protestantů, tisíce či možná desetitisíce obětí čarodějnických procesů v německých protestantských státech, paktování se nemalé části lutherské církve s nácky, moderní úchylnosti jako prosperity gospel, teologii osvobození apod. Nebo jsou tyhle věci v pořádku jen proto, že se jich nedopustili ti zlí papeženci a pro jejich pachatele musíme mít lidské porozumění, odpuštění apod.?

            1. pest: samozřejmě že nejsou v pořádku, stejně jako není v pořádku teologie osvobození ;-)

              Jenže v těchto debatách se zapomíná, že dnešní ŘKC je úplně jiná než před II.VK. Tehdy vlastně ŘKC akceptovala 99% výhrad protestantů*, čímž skončilo vzájemné osočování se z kacířství a úchylkářství a nastalo smíření. Před IIVK to ovšem bylo jako oheň a voda…

              *nekompatibilní zůstaly jen a pouze 4 oblasti, kde se navíc hrany dále tupí smířlivým výkladem: mariánský kult + ikony, papežský primát, faktická nadřazenost katechismu nad Biblí, a podmíněnost spasení skrze ŘK církev a její svátosti; proto dnes může čile bujet ekumena

              1. Jo, zato protestantské církve se vůbec nemění od roku 1519, tolerance je jejich hlavním znakem a tak se muselo čekat na prohlédnutí těch zlých a tupých katolíků. Před časem mi jeden bývalý zdejší autor ukazoval paměti führera té jejich církvičky (CB) tuším z přelomu 19. a 20. století a láska ke katolickým bližním z toho vyloženě kapala. Podobně je možno vzpomenout na pronásledování katolíků v Anglii. Za odsloužení mše svaté trest smrti, ale to je zase ok, nebo to alespoň není taková hrůza jako protiprotestantské výroky nějakého katolického tupce.

                Ikony v římskokatolické církvi? Já je osobně taky dvakrát nemusím (u ortodoxních), ale zkuste si načíst oficiální zdůvodnění a historii – jsou tam i velmi zajímavé úvahy a principy a rozhodně bych se to nedovážil smést ze stolu jako jasné modlářství. Navíc mi tahle oblast přijde jako opravdu nedůležitá na to, aby mohla být zdrojem nějakého extra tření mezi katolickou a protestantskou tradicí.

                Katechismus není Písmu nadřazený, katechismus je prostě přehled věrouky, která je na Písmu a tradici založena. Tj. spíš nějaký sborník výkladů toho, co Písmo říká. Podobné souhrny existují i u protestantských církví, jen holt většinou nejsou tak obsáhlé a propracované a mají nějaký nenápadnější název jako stanovy či řád. Ano, někdo bude tvrdit, že není potřeba tlustá kniha, ale stačí vyznání víry.. ŘK církev pod vlivem historických zkušeností dospěla k názoru, že je lepší mít věrouku a výklady trochu podrobnější. Obdobně svátosti – my jich máme 7, většina protestantů o něco méně, ale princip je stejný.

                Pokud jde o papežský primát – ať se Vám to líbí, nebo ne, tak papežství a apoštolská posloupnost mají poměrně jasnou oporu v Písmu a tradicích prvotní Církve. Že občas byl tento úřad vykonáván všelijak je smutná pravda, ale jsme lidé hříšní. Mimochodem, v době různých raných herezí, kterými se nechal zblbnout kde kdo, to byl právě římký biskup, který v zásadních otázkách držel ortodoxní linii, která později po velkých koncilech převládla a kterou pak ve většině případů převzala i reformace.

                „Podmíněnost spasení skrze ŘK církev“ je opravdu extrémní zkratka, která je Vás nehodná. Opět doporučuju nastudovat církevní historii – např. sv. Augustina a sv. Tomáše Akvinského.

      2. Pekař nebyl žádný „oficiální historik“. Rakousko-Uhersko nemělo ani úřední jazyk a jako stát bylo docela škrt. Vydržovat si „oficiálního historika˜ by stálo moc peněz. Ten výrok je blbost. Někteří „sloupobijci“ tvrdí, že nápis tohoto znění byl přímo na sloupu, ale historicky je doložen nápis úplně jiný. Schválně si ho dohledejte.

        Ano, vzorem byl sloup mnichovský. Jaký taky jiný? Máte alespoň základní představu o tom, kolik těch sloupů v té době stálo? A mimochodem, i mnichovský sloup byl postaven jako projev díků za úspěšnou obranu Mnichova před Švédy.

        Nepopírám, že některé prvky sloupu měly i protireformační význam, ať už od úmyslný od začátku nebo později připisovaný. Ale pořád lepší bránit města a stavět sloupy, než plenit kostely (kalvinisti v Praze), zrazovat ty, kteří poskytli útočiště (čeští bratři v Lešně), spojovat se s Turky (uherští protestanti) o tom, co vyváděli novokřtěnci v Münsteru nemluvě.

  9. Obcas je autor jenom obycejne pako, ale dneska se teda projevil jako naprostej curak.

    1. A ruská vlezprdel, podotkl bych. A autore, na tom Václaváku nedemonstrují věrnost říši Češi, ale především Němci, protože Praha byla za války napůl německá a před válkou i z části židovská. Tím netvrdím, že určité procento čechů nekolaborovalo, ale to je v každém národě. I mezi židy se našli kolaboranti. Jako třeba rodina Havlů nebo Klausů.

      1. A ruská vlezprdel, podotkl bych

        Ad ruska vlezdoprdel.
        Vsichni maji plne huby rusofobie. Uz jsem to napsal jinde, Rusu heblo za druhe svetove 25 milionu, neboli 15 procent populace, aby zastavili Hitlera. Nebyt toho, tak jste si mohli ty sve statecne rusofobni nazory pestovat v kremacce v Osvetimi, v lepsim pripade ve vyhnanstvi v Ohnove zemi, abyste tady nesmrdeli a nezabirali Rajchu zivotni prostor. To bylo tehdy.
        Nepopiram, ze nas v 68mem Rusak schramstl, ale to byla minimalni dan za to, ze jsme se celou WW2 jen flakali a meli svych 50.000 obeti, zatimco Rusaci cedili krev a pak nas milostive priradili do klubu viteznych mocnosti, kdyz jsme prebehli z nemeckych spojencu par dni pred koncem valky.
        Ted je 80 let po valce a uz zase tu smrdime a zavazime a zabirame zivotni prostor, akorat ze ne Hitlerovi, ale Gretce a jeji posahane squadre depopulatoru. Hitlera i Gretku financuje ta sama klika zednaru a iluminatu, se S0rosem v cele. Proc se otirame o sochu Koneva v teto suvislosti? Kauzalita mi ponekud unika.

        1. Z jakých německých spojenců? My jsme byli spojenec Německa?

        2. nevim, co tu zase kdo prisral, ale pokud vam vadi, ze povazuju Cechy za narod kolaborantu, tak IMHO jsme statecne kolaborovali celou druhou svetovou. Treba to mnou zminovane Hlucinsko vesele narukovalo do wehrmachtu a ani moc neprotestovalo. Nase slavna exilova vlada se zmohla na rozhlasove vysilani, kterou se ta valka fakt nevyhrala. Par letcu, vysadkaru, armadni sbor Svobody a tot zhruba vsecko. Zadna slava, kdyz to treba porovnate s mnou zminovanym Finskem nebo Jugoskou, kde ten ozbrojeny odpor byl mnohem bytelnejsi.
          Anebo si vemte takove Belorusko, kde se diky sile partyzanskeho odboje Hitler nerozpakoval vypalit to komplet do zakladu. Takze „kolaborantska“ Praha stoji dodnes,zatimco z MInsku nezustal kamen na kameni. Jo , my mame Lidice, , tragedie, samozrejme, porovnejte to s Beloruskem, ktere melo 5295 takovych Lidic a jeden milion obeti, zatimco my meli tech fesackych kolaborantskych 50 tisic.
          Trochu zase michame hrusky s jabkama, ze jo
          Germany imposed a brutal regime, deporting 380,000 people for slave labour, and killing hundreds of thousands of civilians more. The population was to be exterminated for German colonization. At least 5,295 Belarusian settlements were destroyed by the Nazis and some or all their inhabitants killed (out of 9,200 settlements that were burned or otherwise destroyed in Belarus during World War II).[1] More than 600 villages like Khatyn were annihilated with their entire population. Altogether, over 1 million were killed in Belarus during the three years of German occupation.

          1. A kurva, já myslel že už máš po fajruntu a žes vyfáral. Co tu ještě děláš, lopato sparťanská?

          2. Víš trotlíku zergoušku, i když tady ty svoje hloupý a blbý sračky budeš psát pořád dokola, pravda se z nich nestane. Ty lži, co tady ve skoro každém příspěvku píšeš, tě také jednou doběhnou. I v tej tvej díře ty strašpytle podělanej.

          3. Srovnávat za války ČSR s Finskem nebo Jugoslávií může jenom kokot.

            Finové měli výhodu terénu, počasí a tehdy mizerné ruské armády. Trvalo 3 měsíce, než je Rusové porazili (resp. než se obě strany vyčerpaly a uzavřeli mír), za cenu 3-5x vyšších ztrát jen pokud jde o lidi, plus hromada zničených tanků a letadel. A za rok začala válka znovu, teď už za podpory Německa, s podobným poměrem ztrát.

            Jugoslávie Německu (a Itálii a Maďarsku) vzdorovala přesně 12 dní. Bránili se, protože válka už probíhala. Ale nebylo jim to nic platné, projeli to za cenu 300 000 mrtvých (zatímco na straně Německa a spojenců to bylo tak 4000).

            ČSR napřed musela odevzdat bez boje pohraničí (kde bylo částečně vybudované opevnění) a za půl roku si ho Hitler zabral celé. Bojovat v takové situaci? Jako bojovat s kudlou v zádech a se zlámanýma nohama. A to ještě válka ani oficiálně nezačala.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017