… a i přes máslo na hlavě … - zpět na článek

Počet komentářů: 414

 1. Heydrich byl vůbec zajímavá osobnost.
  Byl kromě všech funkcí i stíhací pilot. A taky ho sestřelili, skončil na zemi v roští a dost tím nakrknul Adolfa.
  Jinak to byl nepochybně inteligentní a pracovitý pán, na druhou stranu patrně bezohledný psychopat a karierista.
  A sloužil režimu, který mu dovolil se plně realizovat podobně, jako se u sovětů realizoval Jagoda, nebo Berija.

  1. Heydrich a stihaci pilot? To snad nie.

   1. Toto tvrdi wiki: „V letech 1939–1941 byl rezervním stíhacím pilotem Luftwaffe, podnikl dokonce několik bojových letů, nicméně poté, co byl sestřelen nad nepřátelským územím a několik dnů nezvěstný, mu Hitler další bojové lety zakázal.“

   2. Jak uvádí opas a malickej, Heydrich skutečně létal. Na Bf 109, někdy bývá uváděno, že i na Bf 110, ale nevím, zda nejde o omyl.
    https://www.valka.cz/Heydrich-Reinhard-t9123

   3. Jiří Rajlich o Heydrichově stíhací „kariéře“ napsal pěkný článek do HPM 3/95. Stojí za přečtení.

  2. Heydrich mi ze všeho nejvíc připomíná Davida Ratha. Oba si ke své kariéře vybrali socialistickou partaj, oba si vytvořili své malé lokální královstvíčko, kde jim poddaní zobali z ruky. A oba si naivně mysleli, že se udělají sami pro sebe a obejdou ty největší mafiány, kteří to tu doopravdy řídí.
   A oba na to doplatili. Rath jen vězením, Heydrich byl zamordovaný vlastními německými doktory, kteří ho převzali do svojí „péče“ z rukou těch českých, u kterých se poměrně rychle uzdravoval.
   Zajímavé, že podobně dopadl třeba i Stalin, kterého pro změnu zamordovali židovští doktoři, protože jejich soukmenovce v SSSR odstavil od koryta a řadu z nich poslal na Sibiř.

  3. Kdyby mi hlava rozvědky a kdečeho dalšího lítala někde nad stepí, tak bych z toho taky sral hakenkreuzy. Se divím, že mu to vůbec někdo dovolil.

   1. Spíš se mu to neodvážili zakázat.

    1. Tak tak, to musel udělat až Adolf osobně.
     To je jako zakazovat Babišovi zneužívat dotace… Dokud neskončí hubou v roští, tak v tom bude pokračovat.

     1. A to nevěděli už dříve ti zákonodárci, že ty zákony se dají zneužít? Když tvořím zákon měl by být srozumitelný pro většinu a nezneužitelný. Když já budu zákonodárce a vytvořím zákon, který Vy budete úspěšně zneužívat, kdo je větší viník?

  4. opas: Sloužili režimu, protože jim z toho kynuly výhody a hlavně, měli neomezenou moc, o nějaký skvělý intelekt vůbec nešlo. Mohl přímo rozhodovat o Vašem životě, mohl s Vámi udělat co chtěl, mohl Vás vyšvihnout výš anebo poslat do plynu. Mohl Vás zničit lusknutím prstu a nikdo mu v tom nezabránil. Že by byli nacisti nějak zvláště vysoce intelektuálně skvělý, to opravdu ne. Navíc to byli v podstatě totální bludaři, zboštění vůdce, všechny přehlídky jako „náboženský svátek“, Goebbels nazýval stranické sjezdy jako „mši svatou“, nacisti se řídili „zázraky“ a „znameními“, když nad vůdcem vysvitlo slunce při jeho projevu, hned se v nacistických kuloárech hovořilo o „vůdcově zahalení nekonečným mystickým kouzlem“. Byli to v podstatě „machisti-idealisti“ v tom nejodpornějším a nejsurovějším stavu, jaký si vůbec dokážete představit. O filozofii marxismu neměli ani páru, jenom se tím zaklínali, protože nějak ten fanatický boj proti Židům museli ospravedlnit. Takže z marxismu se stal strašák, aniž by někdo vůbec tušil, o čem ta filozofie skutečně je.

   1. Já myslím, že dost němců se s marxismem seznámilo po Velké válce takříkajíc z první ruky v Bavorsku, Sársku, Berlíně, v pobaltí. Možná to filosoficky nedávali, ale oproti šedé teorii viděli metody a výsledky. A nebylo nijak složité ani nepochopitelné najít, co spojovalo vůdce sovětského svazu, bavorské republiky rad, hnutí spartakovců a dalších revolučních hnutí té doby. Když marxismus hlásali a prosazovali v Rusku pánové Leo Rosenfeld, Lev Bronštein a v evropě jim sekundovala paní Roza Luxemburgová, Kurt Esiner nebo Béla Kohn. Spíš byla výjimka, když nějaký vůdce marxistů byl náhodou taky jiné národnosti.

    1. Tak, filosoficky to nedávali, to je přesnější. Seznamovat se můžete s čím chcete, pokud je Vaše mysl v dimenzi dvě a jiná mysl v dimenzi tři, tak si těžko ty mentality budou rozumět. Je to stejné, jako když všichni se budou odvolávat na Nietzscheho a rozumět mu budou jen mentality s dimenzí třeba čtyři. A nešlo o teorii, neboť základním kamenem celé té filozofie materialismu-marxismu bylo (když to pojmu zjednodušeně), že mozek je hmota, ze které vychází myšlení a tudíž myšlení je možno posunovat do vyšších dimenzí a člověk se stává vyšší bytostí díky své mentalitě. Idealismus-machismus tvrdil opak, že myšlenka nepotřebuje hmotu-mozek, vznikne sama o sobě, tudíž že subjekt je nezávislý na objektu a smysly nejsou závislé na nervové soustavě apod. Tyhle dva tábory se přely ve filosofické rovině, jenomže se to vymklo (jako všechno, že), zpolitizovalo se to a ty ideologie co pak vznikaly už se odchylovaly od té prvotní filosofie, v podstatě to dopadlo tak, že se vyzobávaly z těch kontextů jen určité pasáže (bez ladu a skladu) a jiné mentality z toho utvářely vlastní ideologie dle svých vlastních myšlenek a názorů. Je to podobné, jako když Hitler vyzobal Nietszcheho, absolutně tomu nerozuměl, ale líbil se mu výraz „nadčlověk“ a tak si z toho udělal vlastní „mentalitní tanec“ a jelikož to byl v podstatě idealista a navíc velmi přízemní a surový, dopadlo to jak to dopadlo. A to, že někteří marxisté byli Židé mě nepřekvapuje, protože oni mají vskutku někteří vrozený intelekt na vysoké úrovni.

     1. ex.lex:
      „… mysl v dimenzi dvě a jiná mysl v dimenzi tři, tak si těžko ty mentality budou rozumět…“
      – – –
      V reálu žádné dimenze, jen větší či menší schopnost. Blábolení o dimenzích je vlastní esoterickým žvanilům.
      Ty si tu hraješ na myslitele, ale sám nedokážeš pobrat souvislosti, protože uvažovat tě bolí – snadno připomenu jako příklad naši debatu, kdy jsi mlel furt dokola, že nejsou důkazy o selhání fízlů, přičemž ta událost je naprosto jasná.

      1. Ad corona: Z jeho strany to byl jen překlep, jeho mysl měla být v demenci 3.

      2. Prosím Vás, co to vykládáte, vy „esotoro“? Dimenze je rozsah, to znamená, že ta mysl i ten intelekt má nějaký rozsah, rozměr, ve kterém se pohybuje, tudíž jsou zde stupně té mentality, když se narodíte, tak ten intelekt dostanete vrozený a myšlením postupně po celý život se pohybujete v těch rozměrech, takže když já budu v rozměru tři, tak Vy v rozměru dvě mně nebudete rozumět. A je to tady, protože mi nerozumíte. Když já budu mluvit na dítě, které má teprve rozměr jedna, myšlenkovým jazykem rozměru dva, tak mi nebude rozumět, to samé platí u dospělých. Vždyť Vy ani nevíte, co je „myšlenkový jazyk“, Vy „esotoro“.

       1. ex.lex:
        1.citace:

        „…když se narodíte, tak ten intelekt dostanete vrozený a myšlením postupně po celý život se pohybujete v těch rozměrech…“
        – – –
        Fajn, takže vrozený, celý život stejný stupeň.

        2. citace:
        „…Když já budu mluvit na dítě, které má teprve rozměr jedna, …“
        – – –
        Fajn, TEPRVE rozměr jedna…
        Takže dle tvý 2. citace má nejdřív stupeň 1 a pak asi další, dle tvý 1. citace nikoliv, tam je jen jeden vrozený a dál se nevyvíjí.
        Meleš z cesty, hlupáku.

        1. Ale vyvíjí, vyvíjí, protože ta hmota, co máte v hlavě produkuje myšlení, takže Vy se tím myšlením posouváte v před, někdo ustrne třeba v rozměru dva a jiný se dostane až do rozměru třeba pět a nemá to nic společného s tím, že má někdo samé jedničky a jiný propadá třeba z nějakého určitého předmětu, většina géniů propadala z nějakých předmětů, protože ten intelekt to považoval za nepodstatné, soustředil se na to, k čemu byl vrozený.

         1. ex.lex:
          Jo aha.
          Takže je vrozený – a tys ho měl rovnou vysokej od narození?

          1. Intelekt je vrozený úplně stejně jako to, že máte třeba hnědé oči, akorát rozdíl je v tom, že ty oči budete mít celý život hnědé, ovšem ten vrozený intelekt se dál rozvíjí, to znamená, že se posouvá tím myšlením do dalších dimenzí, takže když Vy budete mít vrozený intelekt, který je předurčen na to, že budete skvělý fyzik, můžete klidně propadat z matematiky a přesto z Vás bude geniální fyzik, bez ohledu na to, že jste z té matiky na škole rupnul (to je jen příklad).

          2. Nebo ještě jinak, Vy budete mít vrozený intelekt k tomu, že z Vás bude skvělý chirurg, Vy to ještě nevíte a okolí to nepostřehne, takže Vás dají na třeba práva, Vy to sice nějak dostudujete (nebo nedostudujete), ale víte, že to není ono, takže budete mizernej právník a společnost přijde o skvělého chirurga. Nebo intelekt je předurčen k tomu, že budete skvělý komik, bavíte děti už na základce, táhne se to s Vámi celý život, ale studoval jste hnojárnu, vůbec Vám to nic neříká, takže budete mizernej hnojař, a umělecký svět přijde o skvělého komika. To jsou jen příklady, jo?

          3. ex.lex:
           Tak to jó.
           Jenom esi vono to nebude spíš tak, že jde o kapacitu mozku a funkci smyslů, pak taky o prostředí kde člověk roste. No a taky na co kde právě narazí a co si z toho vezme.

           Onehdá dělali test na základce, kterýže děcko má či nemá hudební sluch. Tak tám zahráli nějaký posloupnosti tónů a žáček měl určit, co ladí a co neladí, v kterýmže řetězci byl nějakej tón posunutej moc hore bo dole.
           Chlapeček to určil, komise udělala čárku, že prej má hudební sluch a rodičům nakukali, že zápis do LŠU vhodný.
           Jenže chlapeček kladl odpor, jelikož měl jiné zájmy. Sice z toho měl léta dusno, že se nepodvolil, rodiče taky lehce dusno, že svět prej přišel o umělce, ale chlapeček byl spokojenej, že nemusí po odpolednách do další šulky vrzat a fidlat.
           Chlapeček se dnes věnuje technickým oborům a vůbec nelituje…

          4. Prostředí Vám dává návod na sociální dovednosti, smysly máte díky nervové soustavě, to vše má i imbecil, vrozený intelekt je taková funkce mozku, která Vás v podstatě vede, spolupracuje s těmi hemisférami, ale je schopen se odpoutat v tom smyslu, že Vy můžete být upoután na lůžko nebo na vozík, nic nepracuje, nedojdete si ani sám na záchod, nepohnete třeba rukou, nohou, necítíte chlad, teplo apod., ovšem intelekt neustále tvoří, vznikají myšlenky (pokud tedy nemáte mozek poškozený). Tím chci říct, že ten mozek je hmota, která neustále pracuje bez ohledu na zdravotní stav toho těla. Ten mozek je závislý na kyslíku, když to zjednoduším, nic jiného vlastně nepotřebuje, jakmile mu dojde kyslík, ta kůra umírá, to samé příroda, potřebuje kyslík, to je základní stavební motor.

          5. ex.lex:
           „…Prostředí Vám dává návod na sociální dovednosti…“
           – – –
           Prostředí může naučit, podle toho jak dává podněty.
           Když budu bez podnětné činnosti, nebude se mi dostávat informací, pak těžko můžu něco pochytit.
           Panelákový dítě vs. chlapec z vesnice, kde maj doma rozvinuté kovozemědělství – setsakra rozdíl.

          6. Pokud Váš intelekt nebude umět ty informace roztřídit a zpracovat správně, budou Vám veškeré informace na hovno, to samé platí o vzdělání.

     2. Veškeré ideologie a náboženství vytváří elita za účelem manipulace davu. Marxismu a nacizmus jsou zářné příklady tohoto.
      Takže pak nejde o žádný „souboj ideologií“ (jak taky může jít o soubo něčeho, když obě ideologie vytvořila tatáž vládnoucí elita), jako spíš o souboj který vyjadřuje staré české přísloví:
      „křesťani se perou, a žid jim k tomu dělá muziku“

      1. Manipulace lidí je stará jako lidstvo samo, a jde o souboj v té filosofické rovině, všechno se odvíjí od té filosofie a vždy jsou na začátku těch ideologických sporů přírodní vědy, od těch se odvíjí vlastně vše, dokonce i ten nacismus viz „čistota rasy“. Vše má základ v té přírodě, to se Vám snažím říct. Nejhorší je stav, když má společnost „elitu“ v rozměru dva a „lůzu“ v rozměru tři :oD. Pak se může stát že: „křesťani se perou, a žid jim k tomu dělá muziku“ – to je vtipný, to neznám :o)

       1. To je lidová moudrost zahající snad už k chetitům, i staří předkřesťanští římani něco podobného znali.
        A v ještě starší podobě je to „rozděl a panuj“
        Vládnoucí chytrák rozdělí nějakou lidskou skupinu na dvě a více částí, třeba pomocí ideologie a náboženství, a pak je systematicky poštvává proti sobě, podle své potřeby.

        Třeba když potřebovali stabilizovanou střední evropu, tak sem nainstalovali habsburskou monarchii.
        Když jim monarchie dosloužila, tak masivně podporovali nacionalizmus ve všech národech uvnitř i okolo monarchie, až jsme se servali v rámci 1. světové, přesně podle jeho plánu.

        Teď se snaží definitivně zlikvidovat celou evropskou civilizaci tím, že sem cpou miliony migráčků z naprosto nekompatibilních náboženství a kultur.

        1. Nemyslím si, že chce někdo zlikvidovat „evropskou civilizaci“, myslím si, že tím, že je planeta přelidněná a vznikají místa nevhodná pro život, tak dochází prostě k migraci těch lidí, myslím si, že je to stejné jako u zvířat, také migrují dokonce pravidelně. Člověk migruje v určitých vlnách po staletí, tady je spíše problém v tom, že lidí je skutečně hodně, fauna a flora mizí. Takže je rozhodně lepší, když to někdo bude řídit, myslím tím řízenou migraci lidí – propočítat, kolik se jich na určité území vejde, než kdyby byla živelná, to by byl myslím veliký průser. Bez toho řízení té migrace to není zvládnutelné, pak by se mohlo stát to, co říkáte, že Vás skutečně početnější skupina začne, ehmm, třeba vyhlazovat, protože každý ten národ chce přežít a potřebuje k tomu prostor, životaschopný prostor. Vy máte výhodu, že některé národy jsou mentalitou i kulturou níž, tudíž nemají takové výhody, jak si zajistit životaschopný prostor.

 2. Vyzivny gulas.
  Heydrichovy bicykly -> nesvitici bicykly -> nesvitici auta -> obecne rozesrane auta -> urcite smeckujou na STK -> overkriminalizace -> ceske narodni vlastnosti.

  Jak scena z psychologicke seance ve filmu Woody Allena.

  1. Ne ne! To je Tarantino.

  2. Není to guláš, je to docela dobrý :o), hlavně pointace je docela jasná, hypotéza, že je snadnější vypěstovat kulturní úpadek než kulturní pokrok je platná a příšerný na tom je hlavně to, že se toho ujímají někdy i skvělé intelekty, které by v jiném kulturním prostředí a bez něčí mentalitou utvořené „zplozené kvasící ideologie“, mohly dávno být v předstihu a pokroku.

 3. “ … Proč si nejširší veřejnost nemůže dopřát ten luxus se postavit rovně a říct, já už dál nešlapu? …“

  Protože rovná páteř je v této společnosti horším zločinem, než likvidace celého průvodu mateřské školky pomalu jedoucím parním válcem. Netřeba chodit daleko, i já jsem nakonec odsud odešel, jen proto, že za svoje názory a rovnou páteř je hlásat jsem byl zde označen za „komunistického dementa“. Paradoxně od lidí, kteří viditelně ohýbají. Co na tom, že většina toho, co jsem předpovídal, se splnila. Vystoupit s neohnutou chrbticí proti common sense se prostě nevyplácí. Takže se hezky oxčije technická, drží huba před radarizací a okázale zakazuje telefonování, zatímco kouřit se může (mám-li si vybrat, co mi v autě spadne na ptáka, zda mobil, či hořící cigareta, není moc co rozhodovat). Ovce se zkrátka bojí nestát v řadě.

  No nic, blíží se Vánoce, tak všem, kdo si na mne pamatují v dobrém, je přeju (možná poslední) hezké křesťanské. No a (nejdříve) zase za rok naslyšenou, holenkové …

  1. Ano, je na case vratit oslave slunovratu jeho puvodni format, kdyz uz fura veci se stejne provadi pohanskym zpusobem.

  2. Komunista s rovnou páteří je oxymoron.

  3. A co se splnilo? To bych mohl říct taky… :-P

  4. Konečne teda kresťanskí zlodeji vrátia tie sviatky pohanom tak ako to bolo kedysi?

   1. Umre Zeman a sezerou nas miliony migrantu co se od poslednich voleb skrejvaj v pohraničních hvozdech, kam nalezli v očekávání vitezstvi Drahoše.
    Btw, krestansky vanoce v nejateistictejsi zemi na svete… Muhehe

    1. Můžeš mě označit za pesimistu a škarohlída, ale to že po Zemanově smrti nás proti migraci budou „chránit“ existence typu nové předsedkyně TOP09 která si pro jistotu nechala na paži arabsky vytetovat jména členů svojí rodiny, případně promigrační eurosvazáci typu Hamáčka, ve mně zrovna moc důvěry v naši budoucnost nevyvolává.

     1. Dokud neni zakazany olovo, mame aspon nadeji.

     2. No tak hlavne ze te ochrani ten Zeman.

      „Vláda učiní vše pro to, aby se česká společnost v co největší přijatelné míře otevírala Evropě i světu a přetvářela se ve společnost multikulturní.“ To není programové prohlášení stínové vlády Tomáše Halíka nebo Jiřího Dienstbiera mladšího. To je programové prohlášení vlády Miloše Zemana ze srpna 1998. Zemanův kabinet taky doufal, že česká společnost překoná „některé negativní postoje k jinak hovořícím, vyhlížejícím a žijícím lidem, jimiž trpí každé izolované společenství“.

      1. Názory nemění jen idiot :-)
       Ono byla tehdy jiná doba, před 11/9…

      2. Tehda se vsichni hlasili k multikulti asi jako delnici k Narodni fronte v roce ’47. Navic ono neslo apriori o imigranty budouci, jako spise o ty (tehdy) soucasne, protoze ‚to zrovna frcelo‘.

  5. Protože chybí osobní odpovědnost. A jde to ze shora dolů. Bohužel.

 4. pro me osobne jsou nejzajimavejsi odpovedi nekterych rychle jezdicich telefonujicich a zaroven hamburger pozivajicich silnicnich piratu co znam, ze zakony je potreba zprisnit, protoze jinak bysme se vsichni na silnicich pozabijeli!

  Vysvetluju si to tak ze takzvana „projekce“ – podle sebe soudim sebe – je velice realna vec. Neco jako kdyz nekteri letaji na schuze businessjety, a tam kazaji o tom jak je potreba zakazat auta, nebo jako kdyz skutecni sexualni predatori z hollywoodu zacnou kazat o pravech zen… Vypovida to i o podstate komunismu jako o fasade rovnosti kterou stavi lide kteri nechteji byt rovni, a tak dale…

  1. On je tam hlavne uzasny ten nicim nepodlozeny argument, ze ‚ono by se stalo‘. A lidi to zerou.

   Pomerne zajimave je napriklad sledovat tuto argumentaci ve smyslu ‚kdyz nebudeme zastrasovat, Rusove nas napadnou‘. Rusove na nas serou, maji svych problemu habakuk, namisto toho je republika prospikovana cinskymi agenty, cinske banky postupne investuji do evropskeho prumyslu (do Agrofertu narvali Cinani miliardu), ale okolo toho je ticho po pesine. A lidi porad vidi ruskou kourovou clonu.

   Takovych prikladu je – jenze prave diky jeho tuposti lze ovladat dav. Zrovna v tomto by se Jozik s Adou a Risou nepochybne shodli.

   1. Drobná technická: říkat rusákům pravdu není zastrašování a nenechat si od nich líbit ten jejich imperialismus taky ne. Pak už toho faktického zastrašování moc nezbývá.
    Mimochodem, naše rozvědka loni řešila víc průserů s rusáky než s číňany.

    1. Máte pravdu. Je třeba nenechat si nic líbit. Ale ti rusáci sedí na ropě a zemním plynu, plus cele periodické tabulce prvků. A to my potřebujeme. To by si chtělo uvědomit, než si začneme hrát s ohněm (Vlasovci opod…).

     :-) A třeba tu rusáckou clonu vypouští číňánci…

     1. To má být ironie? A komu to budou prodávat, když ne nám? Do Afriky? Do Antarktidy? Do Venezuely? Na Kubu? Mimochodem, ceny v obchodu s ropou Rusko – Čína určuje Čína, ne Rusko.

     2. Komukoliv jinému, kam jaou momentálně schopni to dopravit. Je dobře mít na paměti, že odběry ČR/SR jsou pro Rusa tak zanedbatelný, že stejný množství jsou schopni prodat i jinam a třeba tankerama, když to nepůjde jinak.
      Už to tu bylo 2x. Nenadálé poruchy distribučního charakteru, ausgerechnet na Ukrajině. Podruhé byla tahle země, pokud se dobře pamatuju, nějaké 3 týdny bez plynu a podzemní zásobníky skoro prázdné.
      Taky je dobrý mít na paměti, že Rus si vždy nějakou záminku, třeba sebeabsurdnější, najde. Je dobrý se občas ohlédnout do minulosti a nespoléhat na nějaký smlouvy apod. Osobně se divím, že s ohledem na protiruský sankce ze strany EU nám Rus zatrhl jenom vývoz k němu. Madeta tam vozila 45% produkce a postavila tam vlastní fabriku.
      Optejte se pana Teplého, zda se mu protiruský sankce vyplatily, nebo ne.
      A tak je to se vším. Můžem spolu obchodovat bez omezení, ale jenom s tím, že se jeden druhému nebudeme srát do vnitřní politiky. Nemám prezidenta rád, ale ohledně kontraproduktivity sankcí měl pravdu.
      Co si koupí Škodovky, Madety a další fabriky za pouhý pocit, jak to tomu impériu „natřeli“?

      1. Na těch ruských sankcích je právě vidět, že si rusáci nic nedovolí. Zakázali dovoz potravin, ale ropu a zemní plyn nepřestali vyvážet. A Madeta, ta umí dost dramatizovat. Dobře si pamatuji, jak Teplý vyhrožoval, kam až se dostanou ceny másla.
       Samozřejmě se na těch 100 Kč nedostaly.
       A zase, rusáci jsou nespolehlivý partner a jinak než tímhle nátlakem se slušnému chování nenaučí.
       A hlavně se musí naučit, že nejsou středobodem vesmíru a že nikoho nezajímají (pokud dají pokoj sousedům). Oni by chtěli furt někoho řídit, ať si udělají nejdřív pořádek doma. HDP na osobu poloviční vůči nám, platy ddto, lidi jim umírají před důchodem, sociální rozdíly jak někde v Africe a to má být náš vzor?

       1. Nespolehlivy partner… kdyz budeme rozebirat treba tu ropu a plyn, tak kdy byly s Rusakama naposled problemy se zneuzitim jejich moci? Ja jen, ze nam je predhazovan zapad a jeho spojenec Arabove, ale kdyz odkraglovali soudruha v Turecku, tak zcela otevrene rekli, ze jestli okolo toho bude moc velky toco, tak klidne vyzenou cenu ropy na dvojnasobek.

        Drzel bych se faktu. Rusaci jsou ledacos. Ale nerosty dodavaji spolehlive.

        Ze by chteli nekoho ridit… inu, je to velmoc, jako kazda jina. USA, Cina, Rusko, zeme NATO… kazdej vetsi spolek ma tendece druhejm lajnovat svoje pravidla.

        Jasne, je potreba se mit pred Rusakem napozoru. To bezpochyby. Ale aby nam behem toho sledovani treba neuniklo, ze za kulisama uz taha za nitky nekdo uplne jinej. Ja osobne vidim realnou hrozbu dal, nez v Rusku.

        1. Hele, nevím o žádné civilisované zemi, která by vyváděla jako Rusáci a vyhrožovala vším možným kvůli kdejakýmu plku nějakýho bezvýznamnýho trotla jakým je starosta městské části co má obyvatel asi jako průměrný moskevský panelák. Člověk by si řek, že největší země světa se bude řídit příslovím Orel much nelapá, ale to by to nesměli bejt rusáci s komplexem méněcenosti velkým jak Rusko.
         Dovedeš si představit že by Američané takhle vyváděli kdyby v Ostravě postavili pomník Benedicta Arnolda, nebo že by nám Británie vyhrožovala za pamětní desku na Lorda Haw Haw a Legii Sv. Jiří? (ne že bysme teda měli důvod něco takovýho dělat) Nebo že by nám Taloši začali vyhrožovat pokud neodejmeme řád Bílého lva Benitu Mussolinimu (dostal ho za propagaci husitství A knihu o Husovi)?

         1. Prosimte, muzes mi poslat nejakej link, kde skutecne nekdo v Rusku silene vyvadi? Pokud vim, tak Zacharovova to spis taktne okomentovala nazorem, se kterym bych souhlasil. Dal ofiko jem nezaznamenal nic. Pak samozrejme ruzni mluvkove, kteri maji v nasich mediich vzdy dvere otevreny, ale ze by to bylo oficialni stanovisko RF, to jsem nikde nevidel.

          Naopak mi to prijde spis takove, ze zatimco oficialni mista to jen okomentovala prave jako tu mouchu na hovne, tak bulvar vyhrabal nejake politicke zombie a jejich slinty jsou ted vsude.

          Muj osobni postoj je neutralni. Ze mladej Novotnej je debil, to vim uz davno. At se pro mne za mne treba vysvlikne v Kremlu donaha. Muj zastupitel to neni. Na druhou stranu, Rusaci si muzou pindat co chteji, ale na nas vliv nemaji. My jsme momentalne pod jhem EK, ne Kremlu. Jo, takhle urvana deska s logem EU jako podekovani za dotaci, to by byl panecku pruser. Ale tohle…? Boure ve sklenici vody.

          1. No, už jen ty výkřiky ruské ambasády jsou dost za hranou standardního diplomatického chování. Zablokování státní návštěvy ministra zahraničí už je poměrně silný kafe. Rusáci prostě nejsou schopný pochopit, že v demokratickym státě nemá vláda sebemenší vliv na to, co žvaní nebo dělá nějakej starosta městský části a že vůbec nemá smysl se k podobným aktivitám vyjadřovat na diplomatické úrovni, zvlášť když ten starosta je z opozice.

          2. Pockej, ted myslis ten bordel, co mel minitr v papirech, kdyz nejaka jeho sekretarka si ani neracila overit, jak to ted funguje, kdyz maji Rusaci s Cinanama kartel? Tak tohle by nastalo i bez toho reporyjskeho tyjatru. Rusaci bez bumazky ani ranu, ale nevim, proc se tomu nekdo divi. Obcas musim resit nejaky veci na nemecke celnici a ze by to bylo vyrazne jednodussi, tak to teda ani omylem. Jak je nekde papir, uz je tam debil a buzerace.

          3. Jasně. Bez bumážky. Státní delegace. Tomu snad sám nevěříš. Bejt to bordel v papírech, tak by to vyřešil jeden telefonát z ruskýho zamini, pokud by si to nějakej ouřada na nějakym prdelnim letišti vůbec lajs. Houby, to bylo prostě varování v klasickym mafiánským stylu.

          4. btw, co maj nějaký rusko-čínský vztahy co společnýho s ruským vnitrostátním leteckým provozem? Oni neletěli do Číny, ale do Tatarstánu a ten je, pokud se během dneška něco nezměnilo, ještě furt součástí Ruské Federace.

          5. Detaily uz si nepamatuju, lze to dohledat. Po podepsani Rusko-Cinske spoluprace se nejak zmenily papiry pro vnitrostatni cestovani. Asi se Rusaci chteji sichrovat proti imigraci Cinanu, nevim.

          6. Co ambasády, ale jejich zamini. To je jak klimakterická učitelka občanský výchovy v roce 1978 na speedu.

        2. Takže teď naposled, ta kontaminovaná ropa, to byl teda jenom kontrolní chroust?

         1. To byl echt typisch ruskej bordel. Srali si do vlastniho hnizda, nota bene v dobe vzstavby Severniho proudu 2. Jakej by jim to prineslo profit? Dansko jim to tehda jeste nepodepsalo a Amici cekali na kazdy skobrtnuti.

       2. Můj ruskej dodavatel je celkem v pohodě, dokonce už ai moskevská celnice je v pohodě a tu vzdálenost z Tveru do Prahy to ujede rychlej, než jak se to od buzerantů s nenechavejma pazourama posune ke mě na kopec (a tak asi za stejný prachy).

        1. Moje zkusenost je, ze nejvic pisku do soukoli sype celnice v Cesku. V Rusku vzdy sel export fpoho. Jedinej problem byl tam zaplatit, pokud prijemce nemel PayPal. Tusim, ze pro mezinarodni transakce tam maji jen asi tri banky, ty to preposilaji lokalnim bankam a vsude se musi zduvodnovat, co je to za penize. Zlata EU, tady muzes krast a nikoho to nezajima.

         1. >Sysop< Jen by mě zajímalo, jestli jste v tom parádním současném Rusku někdy vůbec osobně byl.
          Nezajímá mě, jak moc a aktivně s nima obchodujete na papíře, nebo na těch internetech (jestli vůbec).

          Zajímá mě – byl jste tam?
          Asi ne, dle Vašeho velebení toho prašivince.
          Pár návštěv stačí – současné Rusko je přesně takové, jak ho známe z parodií a karikatur na komunismus.
          Svrab, neštovice a bordel, k tomu se na rozhodujících postech neskutečně chlastá.

          Z Ruska nikdy (NIKDY!!!) nepřišlo – a dle mých zkušeností ani nepřijde – nic dobrýho (leda Stolyčnaja od strejdy Borise).
          Úplně debilní a ztracená zem, kde po ztrátě cara nevědí, co sami se sebou.

          1. Tak Vám pěkně děkuju, že jste mi zaplašil Sysopa, teď se nedozvím, co aktivista Žirinskij má za cíl a jaký je jeho boj.

           A ve kterých zemích není „Svrab, neštovice a bordel, k tomu se na rozhodujících postech neskutečně chlastá.“ ?

          2. Samozrejme, ze jsem tam byl. Nekolikrat a mam tam i par pratel. Dokonce to nejstarsi pratelstvi trva uz 35 let. Sice je to zeme velka, jako krava, ale bordel je tam podobny, jako treba v Brazilii (jo, tam jsem byl taky).

           Stran toho chlastani – muj pribuznej byl osm let velmi aktivni v ceske vlade. Nikdy jsem netusil, ze v Praze se zacina chlastat uz v 9 rano. Jako Moravak jsem si puvodne myslel, ze proste nekdo jen protahl nocni oslavu a prave vylezl z ‚budy‘. Oh, kdepak, to strizlivy prave zapocal svoji dalsi chuzi Johnyho Wolkera.

           Rusko urcite neni zeme zaslibena. Lidi jsou tam moc fajn, ne takovi studeni cumaci, jako treba tady Nemci. Ale jinak celej ten stat je jeden velkej bordel, dokonce vetsi (zatim), nez ten ceskej.

           Ja osobne z Ruska jsem mel fury dobrych myslenek, algoritmu, postupu… naprosto perfektnim zpusobem zpracovane programovani cipu, atd. Rusaci jsou neuveritelni v improvizaci a umeji reseni najit i tam, kde proste zadne neni. To je dost velka deviza. Konzumni veci mne nezajimaji a zaplatpanbuh bolseviky uz tam nemaji. A svine? Jiste, tech je tam vagon, stejne, jako u nas.

           Nebudu velebit zadnou zemi, protoze za hovno to stoji vsude. V USA, v RF, v Cesku, Nemecku,… staci si jen sednout a rict si „kampak emigruju, az se to tady vysere?“. A clovek zjisti, ze i NZ uz neni, co bejval a ze je fakt ta Zeme mala. Nemam ale rad ty primitivni uvahy typu fanouska Baniku, ze Rusko je vsechno zlo sveta, kdezto zapad je spasa a stesti. Picu, leda. Takhle to neni prakticky nikde na svete. I v te Arabii se najdou svetle stranky.

          3. Pěkný. Sysope, proč Vy nejdete do politiky? Vrozený intelekt máte slušný, jste i sečtělý a máte všeobecné znalosti, přehled, snažíte se být objektivní a v rámci možností spravedlivý, v té politice ta mentalita objektivity i spravedlivého postoje zoufale chybí.

          4. Člověče nešťastná, Takový vlastnosti jsou poukázkou na vyloučení prakticky z kterýkoliv partaje a s velkou výdrží a opatrností se možná dá přežít, abyste následně zjistil, že jste pomohl do sedla nějaký svini.

          5. monday: Aha, takže politika – věc veřejná a původně myšlená pro lidi, je pro svině. No, to jste mě nepotěšil :o).

          6. @ex.lex
           no tak to je logické. Většina lidí po té co narazí na první svini, řekne tady já nebudou a hned zase vystoupí. Takže je jasné, že se svině v partajích zahušťují. Ti vytrvalejší naivové zabojují a jsou vyloučeni. No a ti nejvytrvalejší se postupně musí stát sviněmi, jinak by zůstali řadovými nosičemi vody pro svině.

          7. Taky vtip v anglictine (ma nejake nepresnosti pisanej verzii, ma sa hovorit)
           Tick = blood sucking creature
           Poly = many
           Therefore politics = many blood sucking creatures

          8. V Cesku se to rika o policajtech, ale nema to ten for. Vis co je to polycajt? Hromada monocajtu. A vis, co je to monocajt? Uplny hovno.

          9. Re: ex.lex
           4.12.2019 v 16:58

           Ja jsem minarchista, pomerne extremisticky :-). Ja bych statni zamestnance zminimalizoval na osazenstvo jedne hospody :-).

           Navic, politika neni o zadne slusnosti. To zkusil Fischer, znam ho osobne a vyletel jak oskubana slepice. A navic, nevim ani setinu toho, co bych skutecne vedet mel, abych si mohl dovolit druhejm ridit zivot.

          10. Sysope, tak to by sis na dnešní Jílkové pochutnal. Jestli máš možnost, tak si předem vem nějaký sedativum a pusť si to. Něco takového jsem ještě neviděl.

          11. servisdok: Já bych si zase pochutnal na myšlenkovém gerontokratismu Tomského :o).

          12. Sysop: Minarchista? Co to je? Neznám takový zkomolený výraz :o).

           Politika nemá řídit lidem život, politika je věc veřejná, je to diskuze, pokud možno konstruktivní a logická diskuze.

          13. No, prave proto je to takovej boj, protoze ani sebevzdelanejsi clovek nema mnohdy trpelivost logicky diskutovat se stadem hlupaku.

          14. Moje zboží je celkem fajn, lidi to kupují, dělám něco blbě?

           Sysop: dlouhou dobu zdržovala právě moskevská celnice. Teď už dlouho zdržují zmrdi tady. A sem zvědavej, jak to dopadne s těma zrušenejma limitama.

          15. Ja jsem vetsinou s exportem z Ruska problem nemel, jen Rusaci chteli mit podchyceny, za kolik to jde ven a kolik tim padem Rus ma na trzbe. Pokud to bylo cajk, slo to v pohode. V Cesku je to jina story, tady se firmy o balicky perou, protoze na procleni maji poplatecek. A pak se to zdrzuje.

          16. Pri exporte?

          17. V Cesku pri importu platis za vystaveni JSD. Pokud z Ceska neco exportujes a je to mala hodnota, lze to i bez JSD.

      2. Kdyz uz je rec o tech protiruskych sankcich, tak mne celkem pobavila epizodka z minuleho tydne, kdy rusaci kvuli „administrativnim problemum“ vykopnuli ministra zemedelstvi Tomana i s celou delegaci:

       https://www.lidovky.cz/domov/ministr-toman-predcasne-ukoncil-podnikatelskou-misi-v-rusku-tamni-urad-neumoznily-prelet-do-kazane.A191128_092958_ln_domov_vag

       Tedy, mne spise pobavilo to pokrytectvi ve vsech ceskych mediich: kdyz rusakum okopavame kotniky miliardovymi sankcemi, tak je to OK, kdyz rusaci vykopnou „veledulezitou“ delegaci z jakesi stredo-evropske Chechnye, tak je to hruza a hlavni zprava dne. Skoda (?) ze u sem nechodi Zrg1, to by byla ta spravna voda na jeho mlyn. :-D

       1. Tak to je typicky bulvarni sousto. Proc se to vlastne stalo a ze to byla chyba Tomanova ancablu, to uz se dneska pise sestkou pismem nekde na sedmnacte strane. Jak jinak, ze. Je blby si priznat, ze Toman ma neschopny lidi. O aktualnich predpisech diky novemu spojenectvi Rusko-Cina se vi minimalne od pocatku tohoto roku.

        1. Co má co spojenectví Rusko-Čína společnýho s ruskou vnitrostátní leteckou dopravou? Toman neletěl z Moskvy do Číny ale do Tatarstánu, součásti ruské federace. Jakože si Rusáci musej každou zahraniční delegaci nechat schválit od Pekingu?

         1. Jakože že naše slavná delegace nedokázala včas vyplnit ty správný lejstra a Rusáci trvali na tom,že papaláš nepapaláš, bumážka není, tak se nikam neletí. Jak píše Sysop, tato informace je někde vpravo dole šestkou písmem, takže o ní nevíte. Zhruba stejný jako když se pravidelně ukáže, že za chemickým útokem opět nestál Asad, nebo když se ukáže, že Bellingcat vyprodukoval nějaký protiruský fejk. Zkrátka původní zpráva všude v headlinu a uvedení na pravou míru nikde.
          Samozřejmě, že se na to Rusáci mohli vysrat a pustit je, ale asi už to maj v paži, protože dobře vědí, že i kdyby jejich prdy voněly po růžích, vždycky budou za ty špatný.
          Trubky do Číny už mají prakticky hotový a mám dojem, že už mají úplně v zadeli, jestli s nima Evropa chce obchodovat nebo ne. Prdel je, jak všichni vědí, že mají Rusáci propagandou vypláchlý hlavy, ale Rusáci klidně nechaj Novotnýho, ať ukáže, jak vypadá prezentace pravdy a lásky v praxi, zatímco my v tý naší pluralitní televizi z druhý strany pustíme tak maximálně politickýho geografa Romancova, kterej ví, že kdyby vypustil z huby něco jinýho, než že Putin je arciďábel, tak by místo politickýho geografování mohl nejvejš dělat přidavače na stavbě.

         2. Pote, co Rusko s Cinou uzavrelo novou smlouvu o spolupraci, zmenily se nektery papiry ohledne pohybu cizich statnich prislusniku po uzemi RF a Ciny. Proste jiny lejstra, nic vic. Profik, kterej se papirovanim zivi, to musi ovladat.

          U nas se nektery viza taky nevystavi na lusknuti prstem a neni duvod, proc by nejakej urednik ze zeme, ktera oficialne tvrdi, ze Rusko je jeji nepritel a je clenem protiruskeho paktu, by mela mit nejake vyhody pri stani fronty na nove papiry, kdyz ty stary zjebala.

          Info se da dohledat na Netu. Jen to holt neni v mainstreamu, ten to nezajima.

          1. Btw, kdyby to byl kapric Rusu a bezduvodnej, tak uz se pisi noty a uz klape ruskej ambasador na ceskej koberecek poslouchat neco o neplneni mezinarodnich dohod. Jak je tedy mozny, ze jsme tak tolerantni a nic takoveho jsme neudelali?

    2. Nemyslim si, ze NATO zastrasuje Rusaky rikanim pravdy.

     Jak rikam – my se soustredime na picoviny typu pomnik Vlasovcum, ale Evropu nam pod prdeli tise skupuje Cina.

     Btw, na ty Vlasovce by mohli prispet i obcane Varsavy. Vsak nemala cast Vlasovcu tam hrdinne bojovala a zabila pres 10000 nepratel statu.

     1. ROA vznikla az dva mesice po varsavskem povstani. Pokud chceme kadrovat co delal kdejaky vojcl co padl pri osvobozovani CSR, tak bysme museli zbořit tak polovinu pomniku Rudé Armady. To co delali soveti ma dobytem uzemi byly taky pekny zverstva.
      A nebo to holt pausalne smaznem pod heslem „darovanemu koni na zuby nekoukej“, pripustime ze ti vrazi z Varsavy i vrazi z Kralovce Cechum pomohli a basta. A ve Varsave at si stavej ci nestavej pomniky komu chtej.

      1. No, třeba Rybalkovy a Leljušenkovy tanky přijely do Práglu devátýho května a hynuly zase desítky rudoarmějců i bojovníků povstání. A pak se všichni hádali, a Rybalko napadal Smrkovského, že se paktovali s vlasovci. Vlasovci byli v nemilosti, protože Vlasov nesnášel Stalina. Rybalko byl nepříčetnej a chtěl Smrkovského zastřelit, to byla fiča, ještě že ho ostatní přítomní klidnili, jinak by měl Smrkovský mozek z hlavy ven :oD.

      2. No mě jen trochu ruší, že budeme kádrovat každýho rudoarmějce, na srpnový výročí se všichni křižují a když mají výročí Lidice nebo březnová okupace, tak se občas najde zmínka vpravo dole.
       Nemám nejmenší problém s názorem jaký má Novotný, ale za formu projevu jsem se styděl, protože Pavlík se tvářil, že dostal nominaci mluvit tam za celý národ.
       Naprosto kdekoliv je možný kopat do Rusáků o sto šest, kdyby někdo mluvil takto o kterémkoliv jiném národě, či dokonce menšině, tak už ho vlečou k soudu.
       Nevím jestli se ten marketingový plán, nahradit absenci Fialova charismatu Pavlíkovou nevymáchamou hubou trochu nevymkl z rukou.
       A mimochodem, ještě stále zdejší ideologický dohled trvá na tom, že VKml skončí mimo sněmovnu a ODS očištěná od extrémismu vystřelí do výšin?
       http://www.sanep.cz/pruzkumy/volebni-preference-2019-4/
       Musím suše konstatovat, že na rozdíl od Okamury, umí VKml debility svých odpůrců mistrně využívat. Ten sedmnáctý listopad se jim povedl.

       1. Na kádrování máme jiný élity. Ta forma projevu byla příšerná to souhlasím, jenomže on takovej prostě je, může mít dobrej názor, ale když ho prezentuje veřejně primitivním způsobem, je hned znát, že ta státní (lidová) kultura je špatná. Jenomže s tím my dva nehneme.

        Kopat do Rusů je nesmysl, protože oni taky nemůžou za to, že tam byl stalinismus. To je těžký, někteří prostě ty vůdce milujou, někteří věří dodnes, že Stalin byl dobro, taky to moc nechápu, ale některé národy prostě tyhle brutální diktátory snad přitahují nebo co.

        K politikům se nevyjadřuji už z principu, nebo jen velmi zřídka, o politice mám své vlastní mínění a není to nic hezkýho :oD.

       2. Re: monday
        3.12.2019 v 19:10

        Klid, ze je mladej Novotnej debil, to Rusove vedeli, staci se podivat na ty fotky, ktery zobrazovali vedle ziveho prenosu s nim. Rusaci tusili, jak se projevi a on jim to divadylko paradne sehral. Osobne mam u prdele, jak se on ztrapnil v nejaky rusky bedne. A rozhodne si nemyslim, ze vetsina Rusu bude od tohoto okamziku mit Cechy za kreteny. Vetsina Rusu dnes uz ani nevi, kde nejaky Ceskoslovensko je. A ze je Evropa bubak, na to mame profiky, jako NATO, takze ti podpori ruskou propagandu za nas.

        Ja chapu, ze Vlasovci na ustupu pred batuskou, pri vidine, ze padnou Amikum rovnou do naruci, proste pro zmenu strileli vlastni spojence. Coz se nam momentalne hodilo. Ze vsadili na spatnou kartu, byl holt osud zradce.

        Skoro tretina techto osvoboditelu byla primymi ucastniky potlaceni Varsavskeho povstani, takze rozhodne o nejakou bratrskou vypomoc neslo. Byl to kalkul, nic vic.

        Ano, nam se to siklo, ale troufam si tvrdit, ze jejich prinos valce jako takove byl veskrze negativni, takze jednim dobrym skutkem uz to pak vykoupit nejde. Byli to zradci a kolaborovali, s kym se jim to zrovna hodilo.

        Pres to vsechno ale, si myslim, ze Reporyjsti maji pravo si u sebe postavit sochu, koho chteji, pokud je to za jejich prachy. Vlasova, Ady, Stalina, Gottwalda, jak je libo. Je mozny, ze i Gottwald udelal pro Reporyjske nejaky dobry skutek, mozna i ten Ada nekoho nenechal zastrelit. Mozna by to misto jednoho pomniku melo byt spis takove zatisi vdeku a v nem fura soch. Liberec ma take dodnes mezi cestnymi obcany Henleina a vadi to snad nekomu?

        1. Zrádce z Vlasovců především udělal Stalin když všechny sovětské zajatce označil za zrádce. od toho okamžiku už bylo fuk, jak se zachovají, jejich osud byl zpečetěn.
         Co se týče ROA, RONA, RKKA a podobných uskupení, je dobrý si uvědomit, že to všichni byli ti samí Ivani zformovaní a ukutí v krvavym pekle Leninova a Stalinova SSSR. Mnozí vpojáci ROA, předtím než padli do zajetí (obvykle ne vlastní vinou) byli loajální a stateční vojáci RKKA. Vlasov sám byl poměrně vcelku schopnej sovětskej generál co měl ne úplně malý podíl na úspěšné obraně Moskvy. Co se týče chování, všichni tihle byli nemlich ten samej dobytek. Jakmile RKKA začala postupovat na západ, nejdřív začali plošně likvidovat kolaboranty a „Kolaboranty“ na osvobozených území SSSR, pak vraždili, kradli a znásilňovali na dobytých územích svých nepřátel a nakonec znásilňovali, kradli a vraždili na území svých spojenců (jmenovitě ČSR, dál se naštěstí nedostali).
         Ani jedni nebyli žádní beránci a jediné co jim přináší nárok na nějaký pomník je jejich prospěšnost pro ten který národ. Rudoarmějci byli dobytek (Květa Fialová nby mohla vyprávět), ale osvobodili nás od Němců a za to jim patří dík, bez ohledu na to co dělali v Polsku, Východním Prusku nebo co dělala SMERŠ v ČSSR. TO samé Vlasovci. Ať byli jací byli, zachránili v Praze životy tisíců lidí. A za to jim patří náš dík.
         NO a Novotnýmu patří dík za to, že se Rusáci zase jednou odkopali a ukázali, jak o nás smýšlí. Obvinit Legie z rozpoutání občanské války v Rusku nebo vyjádřit lítost nad tím, že nás Stalin nesrovnal masovejma popravama do latě je docela silný kafe.

         1. Tak ono jde taky o to, kdo ty pindy v Rusku vyklada. Jestli myslis Zirinovskyho, tak to je samozrejme debil velkyho kalibru. Tu ruskou show jsem videl celou a nevsiml jsem si, ze by tam vedli nejaky takovyhle radikalni kecy. To byla proste show v rezii ruske propagandy, kde – logicky – bylo zapotrebi ukazat, jaky kreten se dostane do statni funkce, kdyz v zemi neudela poradek Putin. O nic jinyho tam neslo. Zadny plivani na Cesko, pokud vim.

          No a ta sprska ruznych ‚odborniku‘ a ‚znalcu‘ na vsechno… skoda mluvit. Nemci taky, kdyz se prdnou, maji dost radikalni nazory na uplne vsechny okolo. Od Frantiku, Svycaru, Holandanu… takze ja bych to nehazel do jednoho pytle. My mame StBaka Stetinu, kterej by nejradeji vsechny Rusaky vystrilel a taky to neni repre nazor celyho naroda.

          Jak rikam – i na hajzlovi se da najit svetlej okamzik. Ale pokud budeme se na dejiny koukat timto uhlem, pak budeme mit vsude mozne sochy skoro vsech. Ale kdyz to tak reporyjsti chteji, necht to maji. Do toho nema zadny Rusak co kecat. Seru jim na nejakou smlouvu o nepromlcitelnosti valecnych zlocinu.

          1. No, jestli ten Žirinovskij taky vytrhává z kontextu (jak někdo tady), tak pak je těžký skutečně v tom najít logiku a fakta :o).

          2. Zirinovskij by nejradeji celou Evropu (neruskou cast) poslal do plynu. Jeho nazory je obcas zajimavy si precist. Takovyho radikala hned tak nepotkas.

          3. A kdo to je ten Žirinovskij? Neznám.

          4. Vladimir Zirinovskij, zeptej se Googla.

          5. Nebudu teď gůglit, dívám na tv. Tak řekněte v kostce, kdo to je (spisovatel, filozof, historik, politik apod.) ať vím, jestli má cenu vůbec ho gůglit :o).

          6. Vedouci opozice, vychcanej Zid, kterej se prohlasuje za krestana, kdyz se mu to hodi a vsechno od Ukrajiny na zapad by nejradeji zaoral. Politicky dost silna osobnost.

           Celkove to show nahrala prave jemu v propagaci toho, ze CR je zeme plna fasistu. Vzhledem k tomu, ze sledovanost teto show je cca 100 milionu polopitomych Rusu, tak je to super tah. Ne, ze by na nas vyrazili, to ani omylem. Spis se na nas vyserou. A to si nejsem uplne jistej, jestli je idealni. Neni uplne jedno, kdo nas rozcupuje.

          7. Hmm, to je zajímavý, mezi kozáky byli taky židé. Takže on je proti Putinovi, jestli to chápu správně?

          8. Zase je reklama. Takže ten Žirinovskij v podstatě kopíruje vlasovce, ti šli proti Stalinovi a ten Žirinovskij jde proti Putinovi. To je prdel, jak ta historie se opakuje jak přes kopírák :o). Akorát, že Putin má do Stalina hodně daleko a není žádná světová válka, takže ten Žirinovskij chce vlastně co? Jaký je vlastně jeho boj a jaký má být cíl?

          9. Zirinovskij je vzdy proti vsim. Ehm. Proti vsem. Typicka, beznadejna opozice. Putin si ho vydrzuje, protoze v Rusku je velmi pocetna zidovska obec. Ale jinak si chlapec k poradnemu soustu ani necuchne. Kuriozni je, ze Zirinovskij by nejradeji na vsechny, co se mu nelibi, aplikoval nacisticke metody. Fakt dobra figurka. V bulvaru a podobnych medialnich senzacich typu ‚rusky Kotel‘ je dnes a denne.

           Samozrejme, nase media ho take miluji, protoze ty sracky, co z nej lezou, pak tvori idealni obraz Rusaka tak, jak ho EUropan ma videt. Kdo to ale je, ten Zirinovskij, to se v oficialnich mediich moc nepise. To si clovek musi vyhledat sam, na coz se prumerny burtozrout vysere. Sveho casu se Zirinovskij nasim presstititum hodil, kdyz se doufalo, ze Putin to neda. Pak se ale ukazalo, ze Putin to da a s rezervou, takze funkce Zirinovskeho se v nasich mediich zmenila. Ted je to ten ‚echt typickej Rus, jako fseci‘.

          10. Žirinovskýho si vydržuje kvůli tomu, že vedle něj vypadá jako umírněnej dobrák. Potřebuješ negra aby vyniklo že si bílej. A čim víc přičmoudlej seš, tim černějšího negra potřebuješ. On se ten Žilinovskej od ruskýho mainstreamu zas tak moc neliší, akorát je „politicky nekorektní“ a říká věci na plnou hubu.

          11. Ostatně, už od časů Jelcina jim Žirinovskej slouží jako jistá hrozba a forma nátlaku na zbytek světa – „Buďte na nás hodný, navalte prachy a pojďte nám na ruku, jinak se to u nás rozsype a k moci se dostane Žirinovskij a bude válka, kobylky a apokalypsa“

          12. Tak jasne, vsak taky presne takto to Putka kouli.

          13. Takže Žirinovskij nemá žádný boj ani žádný konkrétní cíl, on jenom „prudí“ a aby byl vidět, nejlépe před všemi kamerami. Takže díky :o)

          14. Je to profesionalni politik, kterej ‚jen dela svoji praci‘ :-) Takovej Okamura s boosterem v ruskym formatu.

          15. Když se vrátím k té debatě Sysope, tak když vynechám tu afektovanou piču moderátorku, tak tam ocasovi ze Samary (co Běločechy označil za původce občanské války v Rusku) fundovaně oponoval ten liberál Nikulin, než ho ukřičeli a přepnuli na gosudara slunce jasné VVP.
           A sorry, na tu repliku o střílení Poláků nahráli Novotnému perfektně. Ještě mohl dodat, že na to varšavské střílení Poláků v 44 se RA spokojeně dívala z pravého břehu Odry.

          16. Je potreba si priznat, ze tohle je show, kterou sleduje tolik lidi, ze si proste pruser nemuze dovolit. Je to suverenne nejsledovanejsi online show v Rusku. Cili na tom maka tym psychologu, informatoru, analytiku,… to neni zadnej Kotel s Jilkovou a sebrani delnici autobusama po okrese. Staci sledovat treba ty ‚divaky‘ v pozadi. Tohle vsechno je peclive vybrany a propagandisticky zmakly. Tipuju, ze na Novotnym makali par veceru, nez to cely zrezirovali. Taky nevime, jaky noty meli ucastnici te show, atd.

           Novotnej je hlupak, protoze tohle mohl cuchat a prave proto by jim udelal dost brutalni caru pres rozpocet a mel i moje sympatie, kdyby se na to pripravil s nejakym solidnim novinarem (ne zrovna agentem Plavcem), nekym, kdo tu show zna a vystupoval jako naprosto seriozni clovek s argumenty v rukavu. To by byli Rusaci fpici a to bych se fakt smal i ja.

          17. No ono to rusko polský kočkování už trvá pár staletí a každý si z toho vezme, co se mu zrovna hodí. No a tak jako my si připomínáme hlavně šedesátejosmej a osmatřicátej se stává bezvýznamným datumem, tak Rusáci si taky raděj připomínají ty své světlejší okamžiky.
           Ostatně my v tom svém boji za svatou pravdu, taky zrovna moc nepřipomínáme, že Lenina jim do kožichu nasadili Němci a zvěrstva, ktará tam Němci za WW2 napáchali, byla tak ohromná, že kdyby Sověti následně Germánce vyhladili do posledního nemluvněte, nikdo by nemohl říct ani popel, ale zdá se, že nyní nás více zajímají hříchy rudoarmějců v dobytém Německu.
           Celej ten přístup je jak náhledna zápas Slavie-Sparta a to by nás mělo celkem dost srát.

          18. Tak ona politika a veci okolo ni jsou vzdy jako zapas s Banikem. Je to propaganda a pak uz je jen na pozorovateli, jestli se tech prasaren zucastni z presvedceni, nebo z donuceni. My jsme dnes nuceni adorovat novou jedinou spravnou pravdu. Sice jeste pred ctvrt stoletim to vsechno bylo mnohem jednodussi a volnejsi, ale srouby se utahuji cim dal tim vice. A bude hur, jako v Cine.

           Jasne, ze 17. listopad odjakziva prece byl svatek potlachu na Narodni, jasne, ze v breznu ’39 se nestalo lautr nic, Mnichov je znamy pouze vystrilenim sportovcu a zapad to s nami myslel vzdy jen dobre a EK je Buh na Zemi. A predtim to zase byly jine pravdy, jako ze Plzen osvobodili Rusaci, strih ‚na Havla‘ zadnej holic nezna a dlouhej vlas je podvratnej zivel. Na cem se kazdopadne ta soucasna verchuska s tou minulou shodnou je, ze Ada byl pravicak. Holt, vrana k vrane seda.

           Napriklad je zajimave, ze citaty Zirinovskeho vuci Cechum se objevily palcovymi titulky, ale ze k tomu i prohlasil, ze po valce meli Nemci tak akorat sazet brambory a byl by v Evrope klid, to se uz mnohde neuvadi. Proste… kazda propaganda se z toho snazila vytezit to svoje maximum. Vsak i ti novinari prece ‚jen delaji svoji praci‘. Mam v rodine jednoho velmi znameho zpravodajce z CT. Na ferovku mi rekl ‚hele, ja mam deti, takze…‘. A takhle nejak to funguje vsude. Jako vzdy.

           Nejlepsi je, pokud to jde, nevrhat se do vln, jednotlivce to vzdy semele.

          19. @Sysop
           to je sice pravda, ale za bolševika z toho měla většina lidí prdel a dnes to spousta lidí žere a to zvláště ti, kteří se považují za chytřejší a k volbám by ostatní pouštěli jen po složení zkoušek. Živě si dokážu představit ty zkušební testy.
           I když jak tak pozoruji ten stále intenzivnější boj proti fake news, už to eurobudovatelské nadšení asi taky ochabuje.
           Poseru se smíchy, až ten svatej boj proti Babišovi vyvede půlku demobloku mimo parlament.

          20. Wisly

        2. — Byl to kalkul, nic vic.
         No dyš spomínat varšavský povstání, tak celý. Jak se Rudá armáda blížila k Varšavě, tak vypuklo povstání. Ale Stalin scél bét vosvoboditel, tak zastavíl vojska. A molodcí seděli na prdeli, klačili do hlavy, sušili vonučky a tak. Až dyš povstání padlo, tak se fronty zase pohly a RA hrdinně vosvobodila Varšavu. Jo, kalkul, přesně.

        3. Pro Řeporyjské neudělal nic dobrého ani Gottwlad, ani Adolf a ani ti vlasovci. Co by tak v Řeporyjích dělali, když tam třetí říši zastupovali tři starší německý oficíři. Seděli v budově staré školy a projevovali se jedině tím, že chodili furt na poštu telefonovat domů, jestli jejich příbuzný ještě žijou. Na konci války se sebralo pár občanů Řeporyjí a šlo je do školy vyzvat, ať odevzají zbraně, že je konec války. Oficíři jim jako uvědomnělí skopčáci řekli, že to nejde, protože se nemůžou vzdát civilům. A tak občani šli domů, převlíkli se do starejch uniforem a pak se ti důstojníci „vzdali“.

         1. To je dobry… a ty uniformy byly jen prvovalecny, nebo mely i fedrpuse? :-)

          1. To nevím, já u toho samozřejmě nebyl:-) Jenom díky tamnímu příbuzenstvu mám dost informací, abych tuhle Novotnýho šáškárnu nežral. Udělali z toho takovou komedii, že to vypadá, že v Řeporyjích se odehrávala druhá největší bitva od Prochorovky. Ale pametníci už jsou mtví, takže si můžou moderní přepisovači dějin jako Novotný dělat co chtějí a honit si péra bojem tam, kde se dobojovalo před 80 roky.

          2. Jasně, a ti esesáci co se na Prahu valili ve velkym od jihu a co vraždili civilisty jak na běžícím pásu by se Řeporyjím určitě vyhnuli, co? Z Lahovic nebo Barrandova to do Řeporyj neni zas tak daleko a Kampfgruppe Klein se s tim rozhodně nesrala.

          3. Proc se valili na Prahu od jihu, kdyz kazdej rozumnej SSak si tou dobou odrezaval kuzi s cislem a v sedlackych hadrech pak mazal k Amikum do Plzne?

          4. Nikdo si nic neodřezával. Aby bylo jasno, tak ve výcvikových prostorech v blízkosti Práglu čekaly silné tankové jednotky SS na povel, v Milovicích jo, tak tam byl připravenej cyklistickej pluk plukovníka von Flotowa, v ruzyni jo, tak tam laskavě byly dislokovány dvě stíhací eskadry tuším devátýho leteckýho sboru a pak se ještě dalo proti povstalcům použít taky několik pěších rot strážní ochrany i baterií dělostřelectva. A k tomu samozřejmě ozbrojení až po zuby příslušníci leteckého personálu, jo. Potom byly kruce útvary plánované divize Bohmen a Mahren, tyhle v okolí Práglu prováděly výcvik, pak tu byly dva prapory SS střežící přímo Pražský hrad, taky byli z části ubytovaní v budově právnický fakulty, pak v kasárna Dejvicích byly dělostřelci pluku SS, pak záložní prapor pancéřových granátníků SS č. 2, na Strahově a na Petříně hezky číhaly zase protiletadlové baterie schopné palby do pražských ulic. Jo, a ještě k tomu připočítáme jednotky německé policie a polního četnictva plus strážní oddíly, pak ještě v těch lazaretech všude možně leželi další Němci, ti mohli klidně taky do boje, pokud mohli zacházet se zbraní, bylo jich tuším cca 50 tisíc a pak ještě no jistě, osádka vojenského letiště Kbely a tam byla síla cca třitisíce mužů plus mínus, no. Takže Sysope jako žádný, že mazali k amíkům, jo? :oD

          5. Doufám, že jsem na nic nezapomněl, když tak doplňte, páni historici :o).

          6. Doplňuju: přímo ve škole na Zelený lišce byla komandatura SS.

          7. Tuším Wachtabattalion Prag. Velitelstvi SS bylo taky v Pravnicky fakulte a dost povstalcům zavarilo. Od Melnicka postupovali vojaci 2. SS divize co se snazili probit pres Most Barikadniku, Na Prazacce sidlil prapor SA Feldherrnhalle atd.
           A vsechna tahle pakaz se chystala utopit povstani v krvi aby uvolnila komunikace pro presun skupiny armad Mitte z vychodnich Cech k americanum. Ona byla totiz Praha klicovy dopravni uzel ktery se dal objet jen tezko a po druhoradych ucpanych komunikacích.

          8. Jo, ještě laskavě, k Amíkům a Anglánům mazali vlasovci, protože je pak po tom povstání, začali sověti střílet, protože zradili Stalina a v jménu „Nepřítel mého nepřítele je můj přítel“ se paktovali s Němci proti Stalinově vládě, jenomže si ti vlasovci nepomohli, protože Amíci a Angláni je sovětské straně pak stejně skoro všechny vydali. Takže asi tak.

          9. „Skoro“ je bohužel eufemismus. Šli tam VŠICHNI.

          10. Ne, někteří ne :o)

          11. podotek: Ještě k tomu, proč vlastně západní mocnosti vydaly vlasovce – protože generál Vlasov dopsal do jisté proklamace, (tedy do věty, která byla o boji proti Stalinovi), že boj je i proti západním mocnostem jako stoupencům Stalina. A dopsal to tam na žádost Himmlera. Himmler chtěl, aby tam dospal ještě taky i něco o židovské otázce. A Vlasov se naježil a rezolutně prohlásil, že „proti židům tam nic dávat nebudu, pro náš lid žádná židovská otázka neexistuje“.

           Generál Vlasov byl vlastně taková tragická postava, připojil se k Hitlerovi a zároveň vlastně byl bojovníkem proti stalinismu, chtěl demokratické Rusko, byl to vlastenec. Z hlediska dějinného to byla velmi zajímavá a kontroverzní osobnost. Zajímavé je, že ho Němci nejdříve věznili (1942). A pak vznikla ta „zvláštní spolupráce“. Myslím si, že přecenil své ideje a podcenil logiku. Nevím, zda je rozumné se paktovat, byť má člověk ušlechtilé ideje, s jedním „ďáblem“ proti druhému „ďáblovi“, dle mého názoru je to vždy cesta do pekla.

          12. Tak téma paktování s ďáblem v motivaci ho přelstít je myslím ve světové literatuře traktováno mnohokrát a těžko překonatelně

          13. Hmm, myslím si, že Vlasov propadl fikcionalismu, to je asi nejhorší, co se může mozku stát. To si může dovolit spisovatel, ale ne generál v šílené válce. Ta fikce svobodné a velké Ukrajiny ho v podstatě zničila. Za prvé špatně načasovaná fikce a za druhé mlýnské kameny dvou „ďáblů“, no, jak to mohlo skončit…

          14. Protože ve výcvikovém prostoru na Benešovsku byly zkriplený esesácký jednotky, co si prostě masakr Prahy nechtěly nechat ujít. A třeba na Kačerově a Pankráci si ho ani ujít nenechaly, včetně takových chuťovek, jako odřezávání prsou žen a vyřezávání děcek z břicha těhotných (Úsobská). Tam káchly desítky chlapů, co se snažily týhle síle čelit. Jo a mimochodem, ty největší zvěrstva tam nedělali Němci, ale Srbové, kdyby na tom mělo záležet.

           Taky je dobrý si uvědomit, že vltavský údolí vypadalo dost jinak než dneska a cesta přes Prahu na Rokycany byla vlastně i docela racionální volba.

          15. Jj, na jihu Prahy padly asi tri ctvrtiny vsech padlych povstalců. Byl to hlavni smer utoku na Prahu a bylo to tu hodne zly.

          16. Tenhle model domacich zabijacek frcel na Ukrajine a v Polsku. Netusil jsem, ze jsme to meli i doma :-/

           Ja nevim, ale je nekde opravdu historicky zdokumentovane, ze opravdu chteli Germani v Praze bouchnout dverma, nebo je to JPP a nasledne prace komancske propagandy? Jinak mi to prijde, ze bylo lepsi Prahu nechat pruchozi a padlo by min lidi.

          17. Kudy by Sysop mazal ze Štěchovic, btw? Do Brd, kde už operovali partyzáni?

          18. Hehe, tady se hlavně zapomíná na to, že Češi chtěli, aby je osvobodili Amíci. Protože majoru Schwenningerovi neuniklo, že česká delegace často navštěvuje generála Buňačenka, československé důstojnické uniformy jaksi nešlo přehlédnout, že? ;o)

          19. Sysop nema tuseni jakej logistickej orech je presun byt jen blby divize, natoz Skupiny Armad. Nemci Prahu zoufale potrebovali jakozto dopravni uzel. Pres Prahu vedly vsechny podstatny silnice a zeleznice a obejit ji po okreskach a polnackach by pri tom počtu muzu a techniky byla strapace na tejdny.
           No a samozrejme v ramci Spalene zeme mela byt Praha nasledne srovnana se zemi, aby se zpomalil postup rude armady.

          20. Tak.

          21. Hosi, tohle nikomu neberu. Ok, Praha se diky povstani zasekla, takze holt tam mazal kdejakej nacek. Ale jde mi o tu prvotni myslenku – proc vubec nejaky povstani zacalo, kdyz drtiva vetsina nacku vedela, ze valka je fpici a nejlepsi, jak se zachranit je, vzit kramle pred Rusakama a to pres americkou caru.

           Proc teda nejakej nacek mazal na sever do Prahy delat bordel, aby to vyvolalo povstani, kdyz radeji se na to mohl vysrat a v klidu servat frcky a vzit to na Plzen?

          22. 4. dubna ještě nikdo netusil kdy valka skonci, v protektoratu byl milion muzu ve zbrani a velel jim fanatik Schorner a za esesaky jeste fanatictejsi Puckler-Burghaus. Realne hrozilo ze se Protektorat stane mistem nicivych boju a ze naciste na ustupu znici co budou moct, vcetne zeleznicni site, mostu, skladu a vsejo co budou moct.
           A nepovstala jen Praha, ale cely Protektorat.

          23. re: shane
           4.12.2019 v 21:19

           Nerozumim. Prazske povstani zacalo 5. qetna.

          24. De facto se zaclo strilet uz 4.5. vecer, byt sporadicky a zivelne

          25. Sorry, prepsal jsem se. Melo bejt 4. kvetna.

          26. A kudy by to asi na tu Plzeň vzal, když ne přes Prahu?

          27. Protože bylo třeba dost lidí ve věznicích, který by bylo fajn nenechat odkráglovat? Tvl, co to prosazuješ – válka je na konci, tak hoši hlavně klid, ať se němec nerozzlobí?

          28. Re: podotek
           4.12.2019 v 21:26

           Ted nevim, na koho reagujes, jestli jsem se v tom vlakne nejak nezacyklil.

           Vem si, ze Nemci cestou na Plzen prosli furou prdeli a lidi byli spis nekde zalezli a jen cekali, kdo jim prijde oznamit to, co uz slyseli z rozhlasu. Jestli to bude Rus, nebo Amik, sere pes. Taky mohli vyskocit a zacit je kropit, nandat jim to hajzlum, konecne.

          29. Nebylo to tak. Ta situace byla zoufalá – a Němci byli připraveni dělat zoufalé věci. V Praze třeba nabrali rukojmí mj. z řad zbylé inteligence – nedává ti smysl udělat run na věznice, než se zdaří jejich ponuré dílo?

          30. Časově, abychom si rozuměli, ještě těsně před Povstáním!

          31. Ne, shane. To je lež, protože Prágl byl vyhlášen jako lazaretní město, vůbec neměl být Prágl srovnán se zemí. Proto tam leželo v těch lazaretech přes více jak 50 tisíc Němců.

          32. Než přišel plán ARLZ „pevnosti Praha“, že. Je třeba si uvědomit, že prohlášení „lazaretního města“ byla jen proklamace mimo v té době už dost narušené velicí linie, a Schörner si servítky nikdy nebral. (Ostatně proto šel v BRD sedět, zatímco v DDR mu nabízeli post šéfinspektora Volksarmee.)

          33. Všechno se plánovalo dopředu. Hitler nechtěl žádný svobodný „ukrajinský stát“, ale moc dobře věděl, že ukrajinští nacionalisti půjdou proti Stalinovi, protože byli proti stalinismu vysloveně naježení. Nacistická zpravodajská služba měla dost dobré informace o tom, že ukrajinští nacionalisti půjdu s kýmkoliv, kdo je zbaví stalinismu. Plukovník Konovalcev byl v Holandsku zavražděný, za něj nastoupil pak Melnyk, opoziční byl Bandera. Ono je to složitější ty vazby. Takže nějaký Schorner to je jen taková rybka v moři :oD

          34. Tak baraky by asi zustaly, ale zeleznice, nadrazi, sklady, dilny, fabriky a mosty uz byly podminovany a mely bejt zniceny aby zpomalily postup Rusu a proste i jen tak ze msty.
           A lazarety tam byly protoze Praha byla bezpecnej tyl. Ty dva nalety za celou valku nestaly za rec.

          35. Tohle je ten bod, kterej se mi nezda. Zpomalit Rusaky, kteri sli de facto pesky a brali to barak od baraku, kdyz nacek mohl v klidu vzit kone, nebo nejaky auto, ktery jeste melo benzin a frcet na jih? Mel by u prdele nejaky Rusaky, kteri by ho na teto trase nechytili. A proc by zpomaloval nekoho, kdo se nezastavil ani pred Berlinem?

           Chybi mi v tom nejaka logika. Porad z toho citim komunistickou propagandu, ktera potrebovala ten model zachrancu z RA, kteri beze spanku s pisni na rtech frceli od Berlina zachranovat Prahu. Tim padem se muselo prizivit a zduvodnit i povstani.

           Fakt bych rad nekde videl cerny na bilym, ze byl nejakej nacistickej rozkaz vzit Prahu na popel. Sem-tam neco rozflakat – to delali vsichni, to nepocitam.

          36. Nojo, ale ten plan – zcela logicky – nepredpokladal kapitulaci, alebrz stazeni nacku do tyla a pokracovani v boji.

           Umim si predstavit, ze dal jeli podle glejtu, i kdyz to nemelo Wert. To by mne u Germanu vubec neprekvapilo. Ale jestli skutecne byla ochota v tomto planu pokracovat i po kapitulaci…?

          37. V dobe vypuknuti povstani nikdo v protektoratu netusil kdy ke kapitulaci dojde, hergott. Nevedeli to nejspis ani ti, co ji za par dnu podepsali.
           A tem co bojovali jeste 11.5 u Milina byla taky nejaka kapitulace v zasade u riti.

          38. Tak hrálo se o to, co se stane třeba desátého, jedenáctého. Nikdo neměl křišťálovou kouli.

          39. Protoze tu na vychod byla odrizla cela Armeegruppe Mitte ktera potrebovala uvolnit cestu na zapad zaspuntovanou povstaleckou Prahou. Proto ty zurivy utoky na Prahu. Nemci byli disciplinovani a koordinovani do sameho konce, to nebyly žádný trucakce na vlastni pest. A demolovat mel az zadní voj na posledni chvili.

          40. Re: shane
           4.12.2019 v 21:25

           …a ma pak smysl se do nacku pustit, kdyz jich je jeste plna Praha a dalsi pres ni potrebuji projit, nebo radeji pockat a odkraglovat az ty na konci?

          41. Ta tim povstanim se zabranilo mnohem vetsim skodam. Květnový povstani v podstate ochromilo manevrovatelnost nemeckych vojsk, neumoznilo jim zaujmout obranna postaveni ani provest Plan ARLZ.

          42. A v neposledni rade to prispelo i k tomu, ze jsme mohli z valky vyjit se cti.

          43. No, hlavně základní pointa je v tom, že Němci moc dobře věděli, že Rusko nikdy neporazí bez Ukrajiny. Takže pokud jde o nějakou čest, tak na tu se v téhle válce nehrálo. Tam šlo o velmi významný strategický cíl – Rusko.

          44. Němci ty Vlasovce zneužili, ti to pochopili až pozdě, proto se vrhli do bojů s povstalci proti nacistům, protože jim bylo jasný, že nebude žádný svobodný ukrajinský stát a že nacisti jsou nemlich to samý ne-li horší než stalinisti, takže vlastně nemají už žádný domov, proto pak se dali zajmout Amíkama a Anglánama, jenomže ti se na ně taky vysrali (pardon) a šoupli je pak pěkně pod nos Stalinovi. To je v kostce celá ta „sranda“.

          45. Tak ja jsem si dneska v praci spravil odpoledne ctenim ruznych clanku o Prazskem povstani. Doplnil jsem si mezery ve vzdelani, alespon nektere, tedy. Prosel jsem si i ty zdokumentovany masakry, to teda byl humac :-(, predevsim moralni. Zadny vykuchavani deti z brich se sice nekonalo, ale uz jen to postrileni deti… skoda mluvit. Nejake kuchani probehlo v Jelenim prikopu, coz udajne byla prace jednoho gestapackeho paru. Vetsinou se SSaci spokojili s vydloubnutim oci, dorazenim do hlavy a tak….

           Kuriozni je, ze kdyz uz se po valce komarum podarilo nekoho z nich dohledat (NDR, Blava), tak namisto trestu byli naverbovani StB… holt, vrana vrane oci nevyklove.

           Stran toho povstani mi z toho vyslo, ze to vlastne zacalo spis spontanne pote, co rozhlas vyhlasil srani na nemecky forsrifty, lidi vyrazili jasat do ulic a nackove to do nich zacali kropit s tim, ze jeste nerekli posledni slovo. A postupne zacala mela. To dokazu pochopit. Cili zadna planovana akce, strategicky propracovane, podpora zahranici, atd. Prd. Lidi si bohuzel mysleli, ze uz je svoboda a tak v nich bouchly saze, kdyz se ukazalo, ze ani hovno. To nasere asi kazdyho. No a dalsi prubeh zaslouzi smeknuti, protoze na to, ze to upekli na kolene a vojaku s milicema nebylo moc, takze strilel i kdekdo v balonaku s kloboukem, tak to dopadlo dobre.

           Je samozrejme pravde podobny, ze by nackove za sebou bouchli dverma, kdyby jim v tom nikdo nebranil. To nezpochybnuju a byl to jejich styl.

          46. Začalo to v Přerově prvního května, protože se rozšířila (nepodložená) zpráva, že Německo kapitulovalo. Přerováci prostě byli vlastně tací první povstalci, ustavili revoluční výbor a sesadili normálně německýho okresního hejtmana a vyhlásili pohotovost ozbrojeným silám, jenomže tohle povstání nacisti doslova utopili v krvi, to bylo strašný v tom Přerově. To se rozkřiklo a v Nymburce se lidi nasrali a druhýho května se tam rozpoutalo povstání a to se šířilo dál do Poděbrad, Chlumce, Bydžova a dál. Třetího května v Rakovníku s velkou námahou potlačili nacisti povstání a sotva to potlačili tak jim vzniklo nový povstání v Semilech, Turnově, v Brodu, Jilemnici, v Pace, no prostě to jelo, Němci nevěděli co dřív :o) Příbramští partyzáni obsadili řadu obcí a kontrolovali komunikace. Na zasedání ve Flensburgu zdrcený Hermann Frank oznámil, že: „Pánové, Čechy stojí na Prahu revoluce, protektorát není možno udržet politicky ani vojensky..“ Admirál Donitz dostal málem infarkt :o). A na to konto vyhlásil, z podnětu německého státního ministra pro Čechy a Moravu, rychle Prahu jako lazaretní město. Tak to vzniklo. A čtvrtýho května povstal východomoravský Vsetín a to už Němci věděli, že je to revoluční lavina a že jsou v pjdéééli a to ještě netušili, že Buňačenko a Vlasov se svými vojsky je budou taky kosit :o).

          47. Jj. Jenom technicka, pojem Lazaretni město nemel žádný vyznam, bylo to neco zcela noveho a nikde nebylo napsano co to ma znamenat a ze by to melo prinest nějaké vyhody. Neco jineho by bylo Otevrene mesto, ten termin byl mezinarodne kodifikovan, jenze aby to mohlo bejt Otevrene mesto, tak by musela nemecka posadka komplet vysmahnout.

          48. shane: Význam „lazaretní město“ sahá hluboko do historie, vyhlášení takového stavu ve městě (v oblasti) znamenalo, že zavládne klid zbraní, dříve se na takových místech soustředili nemocní, ranění apod. Když to Němci vyhlásili tenkrát na Prágl znamenalo to ještě, že: „..rušení klidného a spořádaného života bude potlačeno zbraněmi..“, Němci měli v Práglu soustředěný skoro všechny raněný Němce, proto vlastně jedinej Prágl byl vyhlášený jako „lazaretní“.

          49. Proč vlastně nikdo nenatočil ještě historický velkofilm o generálu Vlasovovi? Ty kráso, takový válečný téma, tolik fičáckých zápletek, a ten jeho konec, tragická postava jak stehno, já bejt scénárista mám scénář jak víno.

          50. Tipuju, ze Hrevul uz maka na nekonecnym serialu. Nazev ‚Hairman‘, at je to uderny, nenavist k Rusum tam je, biovlozka v podobe seriku taky, dramaticke zceny jakbysmet. Jeste tam musi naroubovat Hejvlovo detstvi a Cesky lef je v kapse.

          51. Hmm, to není pak žádný film o faktický historii, nýbrž fikcionalismus režiséra. To umím taky, vymýšlet zápletky a vytvořit fikci umí každý, kdo má nějakou fantazii.

          52. Sysop:
           A jak by asi překroutili, že Heydrich chodil do hejvlovic rodiny na přátelské návštěvy a malého Vašíka kolébal na klíně?
           Kdepak, Hejvla by museli vynechat, a proto se to nikdy nenatočí.
           Protože bez pravdoláskařského odkazu a hejvlovského sentimentu by se hned ukázalo, co je to za propagandistické sračky pro bezmozky.

           Btw. první návrh pomníku vlasovcům už je prý v hubých obrysech hotový:
           https://ultimateclassicrock.com/deep-purple-in-rock-album/

          53. Heydrich k Havlum nechodil. Ta fotka kde ma bejt Heydrich s Havlem je ve skutečnosti Heydrich se svym synem Klausem. Tim co ho pak prejel nakladak.

          54. Sysop:
           Ta diskuze o pražském povstání je zatraceně zajímavá. Já původně zastával spíš tvoje stanovisko, ale teď mi připadá, že kdybysme do toho tehdy nešli, kdoví co by z tohoto státu zbylo za kůlničku na dříví.
           Tím že je zaměstnávali jak rudoarmějci, tak mnohá povstání, neměli na tyhle pičoviny typu „taktika spálené země“ čas.

           Jen si vzpomeň jaký pozdrav na odchodu nám náckové chtěli zanechat v Brně.
           Vždyť podminovali hráz Priglu.
           Jaký by tohle mělo vojenský význam? Jen smrt tisíců civilistů v důsledku povodně.
           Prostě by na odhchodu zničili infrastrukturu, kde by to šlo.

           To pak souvisí s tím, že náckové (přinejmenším od hitlerovy smrti, ne li dřív) dostávali rozkazy z Británie. A ta neměla zájem předat Stalinovi ČSR v použitelném stavu (viz spojenecké bombardování kdejaké infrastruktury těsně před koncem války).

          55. Protože věznice byly plný rukojmích? Třeba?

     2. Hehe, historickým faktem je, že generálporučík Vlasov nesnášel Stalina. Major Kononov by to mohl dosvědčit, kdyby žil.

      V každém případě co se týče pražského povstání zásah vlasovců přišel včas, protože i když ruské pluky bojovaly statečně, tak nebýt vlasovců tak pražské barikády by podlehly už druhej den ničivé síle tankových divizí, ty se totiž valily skutečně na Prágl ze všech stran. Takže, vlasovci neosvobodili Prágl v pravém slova smyslu, ale rozhodně byli silou, která velmi pomohla Praze k vítězství. Předčasnou porážku povstání rozhodně pomohli vlasovci odvrátit.
      Fakta jsou taková, že sedmýho května 1945 vlasovci na pravém břehu Vltavy drželi velkou část města, na levém břehu hlídali Smícháč, Strahov, Hradčany, Motol, Ruzyň a v bojích pokračovali s Němci až do devátýho května. Takže asi tak.

     3. Nejvíc mě irituje obviňování vlasovců ze zrady. Pokud někdo někoho zradil, pak Stalin obyčejné vojáky. Spojenci normálně posílali přes červený kříž zajatcům potraviny a léky a umřelo jim jich několik tisíc, Stalin se na ně vybodl a ruských zajatců umřel 1 milion. Ale to je normální v komunismu. Plná huba keců o službě lidem a reálně zacházení s lidmi jako s onucemi.
      Já se vůbec nedivím, že Němci postupovali zpočátku tak rychle. Stalin po všech těch zvěrstvech, hladomorech, čistkách neměl žádnou loajalitu obyvatelstva. Že Němci nakonec dostali nakládačku, za to si mohou sami, protože se chovali nemlich stejně jako bolševici.

      1. To by ještě nebylo to nejhorší. Horší bylo, že Stalin ty zajatce svým rozkazem 270 přímo označil za vlastizrádce. Pro mančaft to znamenalo gulag, pro oficíry rovnou kulku. Pak se div, že se dali k Němcům, když se jich vlast oficiálně zřekla.

      2. Co říkal Léňa? Nepouštějte Stalina k moci, je příliš brutální. A to se potvrdilo na 200 procent. Třeba Zykov říkával: Nenávidím Stalina a jeho režim a jsem přesvědčený marxista a vlastenec. Takže když jste marxista neznamená to být komunista. Zykov to věděl a já to vím taky. A vlasovci nenáviděli stalinismus, chtěli demokracii. Votomtoje.

      3. To je samozrejme vsechno pravda, ale nijak to Vlasovce nevyvinuje. Jsou to dve zcela rozdilne veci. Vlasovci meli normalne skoncit pred polnim soudem vsichni.

       1. Jenomže tam to vzniklo už v roce 1941, oni si mysleli zprvu, jako hodně jiných, že Němci jim pomůžou se zbavit Stalina, tam šlo o ty ideologie, vlasovci si mysleli, že Němci jsou „zachránci“, že je zbaví bolševismu, oni říkali: Přidáme se k vám, pokud nám bude umožněno bojovat proti bolševismu. Třeba Kaminskij, ten úplně hořel nenávistí ke všemu co bylo sovětské. NKVD ho poslal na Sibiř, takže tihle lidé prostě mysleli, že Němci je přišli osvobodit. Sysope, Vy to vidíte jen z jednoho úhlu, to takhle nelze.

        1. Ale hovno. ROA vznikla až v listopadu 1944. Jako osvoboditele vítaliNěmce příslušníci porobených národů SSSR, především pobaltské státy (ještě v roce 1940 svobodné nezávislé státy, posléze napadené a anektované rusákama( a na Ukrajině (kdovíproč nemohli Stalinovi odpustit holodomor, parchanti nevděčný)

         1. Ale hovno, RONA byla už v roce 1941.

        2. Vlasovci byli poslepovani z ruznych divizi prakticky ke konci valky. Jo, nekteri z nich sice osobne pamatovali zlatou eru vitani Ady v Pobalti, ale to fakt byla jina pisen. Mam dokonce ten dojem, ze za to, jak tito vojaci zmasakrovali Varsavu, byli ruzne rozkouskovani a prerozdeleni. Ostatne i u nas meli par dobrych preslapu, kdyz vystrileli partyzany, apod.

         Jak rikam – ze nenavideli bolsany, budiz jim ke cti. Ale jinak toho uz moc dalsiho neni. Byli to takovi ‚pirati valky‘, kteri si delali, co chteli a co bylo vyhodne hlavne pro ne. Kdyby Amici osvobodili Prahu, tak se smali az dodnes.

         1. Počátek to má ve Smolensku. Skupina aktivistů byla tenkrát připravena bojovat s německou armádou proti Stalinově vládě. To se psal rok 1941.

      4. Btw, pozor na to – v Rusku nikdy zadny komunismus nebyl. Takze to, co Stalin predvadel, byl cistokrevne levicacky tanec, kdyz v nem ma jeden neomezenou moc. To se celkem dobre muze stat zase kdykoli a ne prave v Rusku. Je potreba byt furt ve strehu, proti ruznym Stalinum, Hitlerum, Evropske Komisi a dalsi levicacke svoloci.

       1. Říkali tomu bolševismus, nebo stalinismus. Ano, neříkali tomu komunismus, protože ten je úplně o něčem jiným. Měli jen v názvu – komunistická strana.

        1. Tak. Podobne, jako kdekdo ma v nazvu ‚demokraticka‘.

    3. …a to znamena, ze rozvedka funguje spatne, nebo ze opravdu je tady malo cinskych cmuchalu? Kdyz si clovek precte verejnou cast vyrocky BIS, tak zjisti, ze je to porad stejnej koncept asi tak dvacet let. A prave proto, ze Cina se za poslednich dvacet let dostala uplne nekam jinam, ze stredoveku je to vedouci ekonomika, tak mam spis dojem, ze BIS neco flaka a nebo ma (coz by bylo jeste horsi) objednavky jen urcitym smerem.

 5. To zase mne do oci trisklo „…se pohybuje po silnici spoustu aut“. Ten cestin muj kobylek. To neni preklep, tento blabol slycham i od profesionalnich zpravodajcu.

 6. „Lidu se to nelíbí a viní z toho řidiče kamionů nebo kamiony samotné, ovšem zcela bezdůvodně, protože kdyby směli krátkodobě překročit nejvyšší rychlost dovolenou v daném místě, přejíždění by proběhlo úplně stejně jako když se přejíždějí osobní auta.“

  Co mam zkusenost s kamiony, tak pri povoleni vyssi rychlosti pro ne se na pomalem predjizdeni nezmeni vubec nic. Jen oba pojedou rychleji.

  1. No, ale i tak budou méně zdržovat. ;-)

  2. Tak nejak.

   V inteligentni formu zivota za volantem kamionu zacnu verit az ve chvili, kdyz uvidim, ze pri 4 km dlouhem predjizdecim manevru ten predjizdeny kamion proste na chvili sunda nohu z plynu.
   To jsem jeste nezazil.

   Zato jsem zazil hodne degenu, kdyz v pulce predjizdeciho manevru predjizdeny kamin mirne zrychli a zacne zase ujizdet dopredu.

   Muj osobni rekord je 12 km dlouhy predjizdeci manevr mazi Polakem a Madarem na dalnici u Norimberka. Tam co je pres den zakaz predjizdeni kamionu, bylo to v noci.

   1. V inteligentni formu zivota za volantem kamionu zacnu verit az ve chvili, kdyz uvidim, ze pri 4 km dlouhem predjizdecim manevru ten predjizdeny kamion proste na chvili sunda nohu z plynu.
    Ano, naprosto přesně.

    1. Vy yntelygenťy. Předjížděný nohu nesundá, naložený kamion není osobák, takže kdyby sundal tak se kurva Halík stane co? No musí podřadit o několik stupňů a pokud je to i v neznatelném stoupání, tak to tam už nedá zpátky, i kdyby se posral. A předjíždějící předjíždí pomalu ne pro to, že nemůže kvůli rychlosti, na to sral pes, ale kvůli omezovači nebo výkonu. A předjíždí toho o pár km/h pomaleji jedoucího ze stejného důvodu, aby nemusel podřazovat kdyby se měl za ním plazit až přijde stoupání. Taky hraje úlohu aerodynamika, protože pokud se stroje při předjíždění dostanou na stejnou úroveň, tak může být relativní zpomalení/zrychlení druhého, protože ta deska, kterou před sebou tlačí, má odpor jaxvině.

     1. :oD, já to říkám furt, že lidi by se měli vyjadřovat jen k tomu, o čem mají páru, proto se ke kamionům nevyjadřuji, neb o tom nemám páru.

      1. :oD, já to říkám furt, že lidi by se měli vyjadřovat jen k tomu, o čem mají páru, proto se ke kamionům nevyjadřuji, neb o tom nemám páru.
       Často jezdím se služebákem, kde mám na hrbu GPS. Je tedy velmi vhodné dodržovat různá omezení na 30 nebo 50, protože kontrola je pak velice snadná.

       Zkuste někomu v kamionu udělat to samé, co dělá vám. Opakovaně mi přišlo, že bouchne vzteky.

       Je to celkem jednoduché, pokud budou řidiči kamionů tímto svým chováním štvát okolí, tak si koledují o plošný zákaz předjíždění.

   2. Tak si to zkuste, jakmile povolíte v kamionu plyn i do mírného kopce, tak ztratíte rychlost, kterou do kopce už znova nedosáhnete, zvedne se Vám vlivem marné akcelerace spotřeba, snížení rychlosti zhorší dojezdový čas. Za to všechno Vás dopravák opravdu nebude chválit.
    Chtěl bych vidět, kdybyste ve Vašem autě o hmotnosti 1,5 t měl motor o výkonu 16 koní, jak ochotně povolujete plyn, když Vás někdo předjíždí.

    1. Kecy.

     Jedine co se po lumenovi v predjizdenem kanionu chce, aby _MIRNE_ ubral plyn a zpomalil z 80 na 75. Tento prosty ukon zmeni predjizdeci manevr na akceptovatelnych par stovek metru. Toto ostatne musi ridic delat bezne pri bezne reakci na okolni provoz. Dnesni kamiony maji 400kw motory a automatickou prevodovku.
     Celkova prace jizdy do kopce se nemeni, jediny rozdil je, ze predjisdeny kamion ztrati cca 2 sekundy casu – prosta fyzika zakladni skoly.

     Naprosto bezne vidim, jak se dva curaci vedle sebe serou nekolik kilometru, muj osobni rekord je 12 km jizda za dvojici curaku (Polska a Madar) na dalnici u Norimberka.
     A to z toho duvodu, ze ti zmrdi na ostatni provoz osobaku zkratka a dobre serou. To je cela a jedina pricina.

     Vypozoroval jsem, ze tupost kamionaku je cyklicky jev.
     V krizi zustavaji slusni a schopni ridici, ktere si spedicni firma ponecha i pri snizovani stavu.
     V konjunkture zacne jezdit naprosta banda kokotu, typicky vymasteny degen s 8 exekucemi, ktery pak dostava penize na ruku ve forme diet, plat ma cosi kolem minima aby mohl vyjebavat s veriteli. A takovy degen se pak na silnici chova jako degen, az tak je to proste.

  3. Chápu to tak, že krátkodobé povolení vyšší rychlosti (třeba 90 místo 80) by znamenalo, že předjížděný kamion pojede 80, kdežto předjíždějící 90. Těžko oba stále pojedou 90, z tachografu by těžko ukecávali stálé předjíždění :-)
   I když kamioňáci jsou vynalézaví, před lety jsem na stopu při návratu z Turecka potkal na bulharských hranicích Poláka, jenž co pár minut popojel pár metrů a pak zase čekal. Vysvětlil mi, že předchozí den večer dojel na hranice a už neměl oficiálně čas na přechod, musel mít přestávku. Nicméně viděl, že fronta je minimální a nechtěl riskovat, že by to ráno bylo jinak – tak vyřadil záznam, přejel hranice a šlofíka si dal až v Bulharsku. A jak ráno chtěl odjet, napřed simuloval ranní přechod hranic – muselo být z výpisu vidět občasné popojetí ve „frontě“…

   1. To je prave vono. Nic proti bezpecnostnim prestavkam, ale tohle je fakt svejkovina na entou.

   2. A je to opravdu švejkovina, když Vás někdo a úplně zbytečně buzeruje, nebo dokonce pokutuje skrz kraviny?
    No tak se zařídili po svém, aby dopad těch buzerací nebyl takový a pokuty byly eliminovány. Švejkoviny bych tomu určitě neříkal.

    1. No ne, ja myslim ten fakt, ze proste musi zastavit, i kdyby trakare padaly. Ze tam proste neni naka moznost to o neco presvihnout, treba s delsi prestavkou, nebo neco podobnyho.

 7. Tentokrát za 4. Když nevím, proč se nějaký jev děje, můžu si ho dostudovat, nebo se pustit do dojmologie. Ta má predikovatelné výsledky, vede k sice zdánlivě logickým, ovšem nesmyslným závěrům.

  Zaprvé, technický stav vozidla (kola, zahrady, oděvu, hygieny) nemá se zákony obvykle nic společného, protože se na to nijak nevztahují a tam, kde ano, se „to pořeší“. Typicky jde o mix mnoha faktorů, kde lze vysledovat podobný přístup k mnoha věcem v životě, který je tu a tam přerušován konkrétním vztahem k dané věci. Tak jsou lidé, kteří mají doma naklizeno, ale na auto kašlou a vypadá na rozpadnutí, zatímco jiný má doma bordel jak v tanku, ale auto leští každý druhý den. Většina je někde mezi, tj. jejich domácnost i auto vypadají co se údržby týče dost podobně a diskrepance se projevují zase jinde, dle toho, co je jejich srdci na straně jedné bližší a na straně druhé zcela lhostejné.
  S jakoukoliv zákonnou represí to nemá společného vůbec nic, tady jde jen a pouze o společenské normy a výchovu. Nemá to ani nic společného s Čechy, toto je univerzální, jen se to v různém kontextu projevuje různě dle toho, k čemu jsou lidé vychováváni.

  Zadruhé, lidé jsou sobečtí. Je to dáno evolučně, platí to všude, odchylky jsou dané maximálně tloušťkou civilizační slupky. Projevuje se to opět všude, není to žádná specialita naší kotlinky. Tam, kde Němec jezdí novým dieselem, Čech jezdí starým. Oba k tomu mají stejný důvod – ušetřit. Jen tomu Němci to nové holt smrdí míň. Až bude staré, smrdět pod nos mu nebude, protože si ho nadšeně odveze šetřílek z východu nebo z Francie (hnus, jaký panuje v aglomeracích je ještě horší než Praha nebo Brno). Represe stále nikde, Češi stále nikde, pořád jsme jen u lidské přirozenosti.

  Zatřetí, lidé mají zkreslené představy o vlastních schopnostech a přínosu. Jedním z projevů je efekt benefektance – zeptejte se v týmu 10 lidí, jaký je jejich podíl na úspěchu týmu. Výsledné číslo bude přesahovat 100%. Každý si myslí, že sám dělá víc a ostatní dělají míň. Z toho plyne fakt, že v práci si většina lidí myslí, že kontrola je nutná – těch ostatních, kteří dělají málo. Analogicky represe je nutná, kvůli ostatním.

  Lidi si vůbec neuvědomují, že represe ostatních je ve finále represí jejich. Nejsme na to stavění. Nemá to nic společného s Čechy, chovají se tak všude na světě, jen ty projevy bývají často různé.

  Nechápu tohle havloidní sebemrskačství a považuji za komické, že k ilustraci toho, jaký jsme my Češi hrozní slouží představitelé nacistického Německa. Příští článek by mohl být třeba o tom, co o nás řekl Juncker nebo Stalin. Určitě by se mezi jejich výroky našlo něco zdánlivě chytrého, co nám o nás řekne, jaká jsme banda lůzrů. Když se to pěkně logicky seskládá, nic není nemožné.

  1. +10, moc hezky řečeno

   ale ono to tady tak nějak patří, to psaní o tom jací jsou ti češi dementi, nejhorší na světě. Samozřejmě TI DRUZÍ češi, ne já , vy , pan domácí nebo kterýkoli jiný diskutující. TI DRUZÍ

   Ano národ jsme malý a cyklistická nátura lze do jisté míry vysledovat, např. poláci ji skutečně nemají, a to k nim byl osud dějin podstatně krutější než k nám, kteří vyvázli ze všeho vlastně skoro bez úhony.(ve srovnání s nima). Podobná cyklistická nátura však lze vysledovat u všech malých národů, dáno evolučně.

  2. fatdwi – když to tak čtu,
   vy nebude hloupej

  3. Napsal jste to hezky, ale myslím si, že pointace článku byla úplně někde jinde. Takže v podstatě mrskáte dýfense za něco, co jste vlastní mentalitou usoudil, že je to „to vono“ :o).

  4. přímo se zákony to souvislost nemá, ale souvisí to s tím, že hromada zákonů tahá lidem z kapes peníze a pak nezbývá na to ostatní. Kdysi za komoušů, když nebyly prachy, nebyly náhradní díly, byla na ulicích spousta aut, která měla okna přelepená igelitem, nárazník přichycený lepící páskou, světlomet opásaný izolepou, prohnutý blatník, prohnuté dveře, zaslepený zámek a to dlouhodobě. Po revoluci to jako zázrakem zmizelo, kdo někde trochu bouchnul auto, nechal si díl vyměnit. Poslední dobou už se to pomalu objevuje zase. Takže zanedbaná auta se možná neobjevují v přímé souvislosti se zákonem, ale neutuchající represe jednak tahá prachy z kapes a druhak možná odradí i část těch, kteří by za běžných podmínek auto leštili každý druhý den.

  5. PAN Juncker nebo PAN Stalin. Dávejte si pozor na správné oslovení. Když už tu máme „pana Heydricha“.

 8. Jen drobnost:

  v civilizovaném světě je předjíždění kamionů zakázáno běžně a přestože se to anarchistům nemusí líbit, funguje to. Žádné kolony jsem tam neviděl, pravý pruh připomíná nekonečný nákladní vlak jedoucí stabilně 80.

  Včera jsem si zase dal republiku tam a zpátky po dálnici, a brzdil jsem asi za 100 dementama, co se musí předjíždět rozdílem 1 kmh, načež jsem pak musel zpravidla do kopce znova rozjíždět firemní fábii, která má naštěstí poslední čytřválec 1,2 TSi, takže táhne velmi slušně. S naloženou dodávkou bych to absolvovat fakt nechtěl.

  Ne všechna pravidla jsou nespravedlivý útlak, ale to je někomu asi zbytečně vysvětlovat.

  A tu cyklistickou hlášku já teda vždy chápal tak, že „nahoru se hrbí a pod sebe šlape“, tedy nadřízeným třeba lézt do řiti a lidi pod sebou je třeba jebat, jebat, jebat. Ale možná jsem si to jen špatně vyložil.

  1. Jo, k té cyklistické hlášce, to máte pravdu. Docela by mě zajímalo, co si pod tím vlastně kdo představuje. Mně to připadá taky spíš jako to vaše vysvětlení.

   1. Já žiju v domnění, že „běžný“ význam té hlášky je právě takový, jaký zmiňuje Pospec, ale ono se to dá metaforicky aplikovat i na to, co zmiňuje D-F, byť tam by asi bylo bližší říct „káže vodu a pije víno“. Někdy mám ale fakt dojem, že řada lidí se chová podle (též D-Fem zmíněného) vzorce „pane esembé, dejte mi pokutu, nebo se vám zrakvím“. Nejde mi tohle uvažování moc na rozum, ale vidím to kolem sebe taky hodně často.

   2. Pospec, RomanL: Já ten výrok vždycky chápal jako výraz autorova výsměchu a pohrdání vůči českému podřizování se autoritám, sice s opatrným brbláním za rohem, ale za stálého pracovního nasazení. Tzn. že Čech se každé autoritě (vrchnosti, úřadu nebo cizí mocnosti) podřídí (hrbí se), ale místo, aby se z té podřízenosti snažil nějak vymanit (osvobodit se nebo si vybojovat lepší/rovnější podmínky), ještě pro tu autoritu poslušně maká (šlape).

    1. Tiez som to tak pochopil.

    2. On se Heydrich taky vyjádřil nějak ve smyslu, že nordického člověka je možno přesvědčit, anebo zlomit. Čech se sice pod tlakem ohne, ale sotva tlak povolí, švihne vás zase zpátky.

     1. My jsme dobrej národ, psychologický rys národa vzniká podle toho, jakou má živnou půdu, ze které vyrůstá. Němci by taky nebyli tací, kdyby měli správné vedení. Je to o těch ideologiích, když je špatná ideologie, tak je špatná živná půda – co mohlo vzniknout z ideologie, která hlásala: Je nezbytné, aby naše civilizace vybudovala svůj nový chrám na horách mrtvol, na oceánu slz a na smrtelném chroptění nesčíslných mužů..“, nebo „my jsme a musíme být barbaři..“ nebo „Nová Evropa bude kontinentem, který bude navrácen barbarství..“ No, ty woe, tohle do mě někdo hustit od rána do večera, tak buď emigruji (což je nejlepší), nebo tomu uvěřím. Takže když národ uvěří tomu, co do něho hustíte, tak se pak nedivte, že se stane to, co se stalo s Němci za Hitlera. Takže si nenechte nabulíkovat, že jste neschopný národ, chudinky, blbečci, ohnutý hřbety apod., to není pravda!

  2. No, nemáte tak docela pravdu. Když je zákaz, jede se líp osobákům, když není, tak náklaďákům. V zákazu to nevypadá tak, že v pravým jede vláček osmdesát. Spíš šedesát, padesát, do kopce i třicet, podle nejtěžší/nejslabší/nejspořivější soupravy v čele, že.
   V Německu vidíte běžně, že nejen šoféři z východu, ale i domácí na zákaz předjíždění serou, protože když mají naloženo tři čtyři pět tun, je to skoro to samý, jako kdyby jeli po prázdnu a do kopce nemají žádnej problém. To, že jsou silnice plný kamiónů, protože se sem a tam převáží spousta zbytečností je věc druhá.
   Jediný řešení vidím ve zrušení omezovačů rychlosti, protože je to nebetyčná kravina a současně docela nebezpečná věc.

   1. nevím, dal jsem v létě durch rakousko a kus itálie přes alpy, a žádný truck nejel 30, ani 50. Dnešní kamiony udrží 80 i v táhlých kopcích, kde navíc dokonce i v kocourkově bývá tak jako tak předjížděcí kamioňácký pruh.

    Fakt nevím kde jste to viděl.

    Takhle pomalu jezdily východní vergly před 20 lety, kdy byly silnice plné starých Liazek a vylágrovaných přeložených ruských Kamazů, polských Jelczů a Starů a obecně náklaďáků starého střihu s motory kolem 200 – 250 k a odpáleným turbem, zatímco dneska mají 500 – 700.

   2. Ropak: Bylo by to krásné, jenže ty omezovače spíš přibydou do osobních aut, než aby zmizely z náklaďáků. Viz snaha některých dopravně socialistických zákonodárců…

    P.S. před týdnem jsem si pár dní zajezdil v 30 let starém opečovávaném autě. Bez elektropíčovin, prosté všech omezovacích fíčur a upozorňovacích signálů. Retropoježdění, líbilo se mi to…

    1. no popravdě ono to omezení je do značné míry z šetřivých důvodů, protože ve vyšších rychlostech ty trucky hodně žerou. Při několika milionech trucků nonstop na silnici v evropě už je to pořádný kopec ropy, za kterou arabáš nebo putin nedostane svůj doláč.

     ono se to okecává horem spodem z jiných důvodů, ale podle mě jde hlavně o tohle.

  3. V civilizovaném světě možná. Kdyby se tohle aplikovalo u nás tak v pravým je nekonečný nákladní vlak jedoucí stabilně 80 a vpravo osobní nekonečný vlak jedoucí podle toho kdo ten vlak zrovna vede…

   1. ale nebuďte takový škarohlíd jak pan domácí. Naši lidi nejsou větší blbci než jinde na světě, spíš bych řekl vlastně možná dokonce nadprůměr.

    kupodivu se už pomalu naučili i zipovat

    Zkušenost z itálie letos v létě – rozkopaná dálnice jako u nás, zúžení do 2 užších pruhů, ale přecejen trochu větších než u nás. Vpravo nákladní vlak 80 kmh, vlevo osobní vlak 110 – 120 kmh (totální dopravní špička, tisíce aut). žádná kolona, žádná havárie, stovky kilometrů takto, bez stresu, když usnete, nic se nestane. Rakousko jakbysmet, akorát se tuatam vyskytne český nebo polský debil co v tom natropí chaos. Přejedete zkurvený přechod v mikulově, v tu chvíli všichni předjíždí zprava, motají se zprava doleva, kolony, havárky, bordel, stres, nervy, přitom poloviční provoz. Ale oni by se naučili, a celkem rychle, ale když není motivace ….

    1. Ja tohle vidam denne. Nemusim ani sledovat cedule, nebo krajinu a vim presne, jestli jeste jedu Nemeckem, nebo uz Ceskem. Pravda, par kilaku od hranice to trosku splyva, protoze ceska prasata prasi i v Nemecku. Kazde rano, kazde odpoledne. Ja samozrejme chapu, ze rano mnozi spechaji, protoze jim nekde tvrdne malta. Ale proc to maji odsirat i ostatni, ze oni se lip neucili, to nevim…

     1. no pravda, v rakousku to začíná už za vídní směrem na sever, kde se prudce zvyšuje počet českých, polských, slovenských a dalších východoevropských aut.

      1. No a pokračuje to od Viedne na východ po A4 do feferón-landu. Alebo obrátene začína to už niekde v na HU-RO hranici a tiahne sa to cez Rakúsko až do západného Nemecka.
       Kedysi dávno za čias keď bolo všetko lepšie (zdravím fatdwi-ho) som pri návrate z BRD+DDR či Švajcu už na kopci pred Viedňou mal ten slastný pocit, že už je to najhoršie cestovateľské za mnou a už som vlastne za chvíľku doma. A teraz hovno. Odkedy začali feferóni maďarský pendlovať za robotov až do Viedne sa to zhoršilo na A4-ke medzi Viedňou a diaľničnou križovatkou Bruckneudorf (A4 – A6). No a definitívne to šlo dopiči potom čo rumunská a bulharská verbež začala okupovať pracovný trh v BRD+DDR a v AT a začali priekupníci z RO a BG voziť autá zo západu do tej ich tramtárie.

     2. Ak by sa všetci učili tak dobre ako ty, tak by si ty asi nerobil to čo robíš resp. by nemal kto na teba robiť tú „čiernu robotu“, ktorú pracujúca inteligencia nemieni robiť. Nebyť manuálne pracujúcej väčšiny, by kancelárska menšina mohla leda tak papiere prekladať zľava doprava a potom nazad.

      1. jé, to jsem poslouchal 5 let od robošů ve studenském vlaku do školy a ze školy. Klasická vesnická „kdo nemaká rukama, nemaká vůbec“. Ještě nám zpravidla chtěli dát přes držku, protože studujeme za jejich peníze.

       Rozdíl mezi námi v tom kupé byl v tom, že každý jeden student a nakonec i absolvent v životě makal na brigádě rukama, mnohdy velmi intenzivně a mnohý inženýr či doktor si sám stavěl u míchačky barák, či si sám opravoval auto nebo třeba stavěl nábytek, zatímco lopatu co by uměla anglicky, v excelu, počítat vzorce či operovat bypass jsem ještě neviděl.

       Nemluvě o tom, že i „lopatí“ práci dneska dělají prakticky všude stroje, a klasickou „černou špinavou“ už dělají jen ukrajinci a morgoši, a týká se v podstatě výhradně stavebnictví.

       1. Jasnééééééééééééééé.
        CNC sústruh či fréza si pri kusovke či malosérii sama napíše a natiahne program do PLC na opracovanie výrobku, sama si naloží polotovar do čeľustí, sama odoberie výrobok, sama vyklopé špony do kontajnera. A aj po ten kontajner dojde Muskov samo-pilotný elektrovergel.
        Aj dlážka sa sama vyberie, dovezie a položí hneď potom čo si overí parametre podkladu.
        Aj tá mašina sa sama nakábluje a naťahá si rozvody tlakového vzduchu či hydrauliky.
        Aj rúry pre kanalizáciu či rozvod pitnej vody si same hópnu do rigóla, ktorý predtým vykopal samoriadiaci bager.
        Aj….
        Aj…
        Aj….

        1. CNC či kalibrace strojů je už napůl „kancelářská“ práce, jen ve výrobě, tu se nebavíme o „lopatách“ ale o kurva dobře placených dobře proškolených a velmi vyhledávaných specialistech.

         Dlažba, trubky, omítky – ukrajinci, morgoši, bulhaři, případně takoví ti alkoholici najímaní před večerkou nádenickým způsobem.

         A nebojte, ono je to vykoupeno, za papírování v kanclu nejsou vůbec žádné prachy.

         1. Otázka znie:“Čo si predstavuješ pod pojmom papírovaní v kanclu?“
          Že napríklad za dokumentáciu k zložitej mašine sa zákazníkovy nechce „platiť“ (bo furt to chce dajakú zľavu), ale požaduje po tebe všetky certifikáty to je tiež taká zaujímavá pesnička.
          Sústruženie, frézovanie, zváranie a celkovo obrábanie kovov nieje ani z ďaleka napúl „kancelářska“ práce, ale klasika v dielni za mašinou či s náradím. A tak isto sa to týka kompletácie mašín – hlavne v malosériovke či kusovke.
          Ja aj keby som sa posral a moju časť roboty (v kancli) by som urobil na 111% tak aj tak by mi to bolo piču platné, lebo by som to nemal na akom zariadení použiť. A to zariadenie / mašinu mi musia dať dokopy chlapi na dielni vďaka manuálnej práci.

          1. dobré, to jsme už ve sféře „řemeslo“ ne „lopata“

           umělecký obraz malíř maluje rukama a stěží bychom ho označili za lopaťáka

           Technicky vzato i v kanclu mlátím do klávesnice, přenáším papíry, podepisuju smlouvy a zvedám telefony vlastně rukama, tak je to taky manuální práce, no ni?

           Ale stejnak, bohužel, ty montovny s těmi stroji co se obsluhují ručně, co jich tu mám zrovna kolem sebe asi 30, produkují mizivou přidanou hodnotu, proto zaměstnávají jen lidi z moldávie, ukrajiny a tak za méně než minimálku, a i tak krachujou.

          2. Ešteže postaviť dom (podlaha, trubky, káble omietky) nieje remeslo. Sa v tom nejak strácaš seňor.
           Teóriu o práci hlavou už vyvrátil Pitkin – proste nikdy nevidel naklepať rezeň hlavou či zatĺcť klinec do steny hlavou vraj tiež nevidel.

          3. Já se v tom neztrácím, spíš nějak nechápu ten point.

           Jen práce rukama je opravdová práce?

           Kancelářské krysy smrdí?

           Kdo nestojí u soustruhu, nezaslouží si žít?

           Podívejte, makal jsem kdysi na farmě v anglii, vypadalo to tam do puntíku jak v ovečce Shawn, a náš farmář tak nenáviděl počítače, papíry, jednání, telefony a nakupování, že by radši stál 16 h u sbíječky, než by hodinu papíroval.

           Ve společnosti panuje dělba práce, jedni dělají papíry, druzí programují počítačové systémy, jiní kopou uhlí sbijakem na šachtě, někdo třeba slouží mše v kostele a jiný láme v koncentráku kámen a tak nějak ta civilizace prostě funguje. Všeho je potřeba a prostřednictvím peněz a trhu se reguluje, kolik čeho. A proto se stává, že absolvent VŠ třeba dělá koupelny, protože to víc sype a víc ho to baví než nudné papíry a meetingy a jednání.

           Ono je to krásně vidět, když necháte třeba nějakého technika dělat papíry, jak se v tom ztrácí a je na nervy a nenávidí to. Protože všichni nenávidí papíry, proto je to práce a ne koníček.

          4. pre Pospec 3.12.2019 v 14:45
           Tak ti to napíšem pekne pomaly a zrozumiteľne aby si nestratil point. Dobre?
           Pre mňa je remeslo sústružník, podlahár, dlaždič, tesár, murár, vodár, elektrikár atď. atď. atď.. Asi to mám zo starých čias kedy sa ozaj uživil človek ktorý vedel remeselne pracovať rukami, keďže pred 100 či 200 rokmi nebolo veľa automatizácie tak ako ju poznáme a už vôbec sa nemenežovali zamestnanci Excelevskou tabuľkou.
           Definíciu práce mám presne takú istú ako servisdok v príspevku nižšie.
           Kancelárska krysa môže kľudne aj smrdieť. Či už tým, že neprináša firme úžitok (typicky je to potom zmrd), alebo v lete keď po dojazde do otvorenej kancelárie na bicygli nevykoná odsmraďovaciu hygienu. Takže za normálnych podmienok a správnom nastavení pracovných povinností taká kancelárska krysa nesmrdí.
           Kto si zaslúži a nezaslúži žiť z môjho pohľadu? To by bolo ozaj na dlhý článok.

          5. no takže není třeba dál mlátit prázdnou slámu. Prostě jste ten typ člověka co se domnívá, že kdo nemaká u soutruhu nebo u míchačky, nemaká a je to příživník a zmrd.

           Takových je u nás v ghettu plná knajpa.

           Kdo má brýle je inteligent a patří do koncentráku.

           Vidím že bolševik zasel zrno tvrdé pěsti dělnické třídy velmi hluboko.

           Já vím, vy s náma, těma zkurvenýma pracujícíma inteligentama zatočíte, na lampy nás budete věšet na šachtu nás pošlete.

           Jen nechápu jak od toho soustruhu můžete v pracovní den diskutovat na internetu. :) Komické

           PS: před 100 nebo 200 rokmi sice nebyl excel, ale existovala řemesla jako písař, účetní, tiskař, novinář, tajemník atd., ono to bylo už za starého říma, ale tehdy ještě neměli marxistickou doktrínu. Podívejte se třeba na nějaké staré filmy z první republiky, tam ještě Oldřich Nový nebo Vlasta Burian kupodivu nestojí u soustruhu a nezpívají internacionálu.

          6. pre Pospec 4.12.2019 v 15:32
           Ako som už predtým písal – si sa v tom proste parádne stratil.
           Nikde som nepísal, že kto nemaká rukami (v pôvodnom slova zmysle) je zmrd či príživník. To si si len domyslel a dopasoval aby sa ti to hodilo.
           Bolševik a dělnícka třída – no je pravda, že v našej rodine to za socíku bolo s absolventmi vysokej školy dosť bieda (spomínam si len na jedného ujka mojej mamy čo to dotiahol na doktora v tých časoch). Takže to u nás bola ozaj asi len dělnícka třída, lebo neviem kam zaradiť priamych rodinných príslušníkov ktorý robili v labáku (mäsokombinát) či v kancli (asi to bola pracujúca inteligencia, ale niesom si istý).
           Zatočiť s těma skurvenýma pracujícíma inteligentama? Kde som o tom písal, prosím ťa? A navyše by som išiel sám proti sebe (príspevok 3.12.2019 v 12:56).
           Čo je to marxistická doktrína. Asi som akurát nebol vo škôlke keď sme to pred revolúciou preberali.
           Tie staré filmy o ktorých hovoríš ma zatiaľ nijak neoslovili – asi som na to ešte mladý, alebo si na tie staré dobré časy nepotrebujem spomínať, že ako vtedy dobre bolo.
           A teraz trochu irónie: Môj sústruh má predsa internet vecí a zrovna dfens-cz.com mi na ňom ešte nezablokovali……………hehehehehehe

          7. nemusíte to psát doslova, ono je to tak nějak jasné z kontextu. Tykačka, blahořečení manuální práce, výsměch inteligenci a to jsme ještě ani nenatrkli tu horší část – kulaky a buržoazii !! To jsou teprv kurvy.

           No to je ta Marxistická doktrína, tenhle způsob uvažování, manuálně pracující lid je ten hodný, který tvoří hodnoty a všichni ostatní jsou příživníci kteří tyjou z jeho těžké dřiny a VYKOŘISŤUJÍ ho (to je to vaše „kdyby na tebe ty zmrde kancelářský dělníci nemakali, zdechl bys hlady“). Nejvíc samozřejmě buržoust nahoře, kterému patří půda a výrobní prostředky, ale ty kurvy v tom kanclu na centrále taky, protože tlučou jen do psacích strojů a nikoli kladivem do železa v huti.

           A proto je třeba buď postřílet, nebo přetvořit taky na dělnickou třídu a z dojičky a zámečníka udělat prezidenta a generální prokurátorku.

           Ty filmy jsou zajímavé jako lehká sonda do toho jak vypadala asi společnost za první republiky, možná někdy tu historii trochu sledovat není od věci, pak by se nám ten kovaný komunismus tolik nešířil ještě v roce 2019.

           Já beru, že to berete trochu v nadsázce, ale mezi řádky je prostě ten rudý hlas lidu od nás z knajpy slyšet tak hlasitě, až se mi tu třepe monitor.

          8. pre Pospec 4.12.2019 v 9:24
           Posledné hlásenie (dúfam) k danej téme (lebo mi ozaj na tom mojom „sústruhu“ zablokujú toho dfens-a).
           Čítaj moje riadky a nie medzi riadkami a hlavne si nedomýšľaj. Ja nie som nejaký zženštilí metroš či bukvica ktorá nevie povedať či napísať myšlienku a názor tak ako si to myslím či to považujem za správne.
           Keď už sa v SR stal prezidentom „úžerník a podvodník“ a teraz je tam právnička s podivnou históriou tak prečo by nemohol byť prezidentom SR zámočník či dojička. Aj tak táto figúrka nemá nejaké väčšie právomoci v SR a už žiadne v zahraničí.

          9. Hm, reagujete úplně mimo mísu toho, co jsem psal. Moje narážky jste evidentně nepochopil, jste si vůbec vědom toho, že tu byli 40 let bolševici, kteří dosazovali do vrcholných politických i podnikových funkcí po desetiletí nevzdělané lopaty, které pak vedly zemi tam, kam ji dovedli a naopak právníky, konstruktéry a spisovatele zavírali do uranových dolů, aby se jich potichu nejlépe zbavili?

           To byla narážka na to.

           Myšlením „jen práce rukama je práce“ to začíná a výše zmíněným končí.

           A s metrošema a bukvicema to teda nesouvisí už vůbec, stejně jako s tím nesouvisí schopnost vyjádřit názor. Naopak mám pocit že zrovna metrouši a bukvice posledních 10 vyjadřují svůj názor tak nahlas a všudypřítomně, že nás z toho všechny už trochu bolí hlava.

          10. Práce je všechno, kde je jejím výsledkem nějaká prokazatelná hodnota či přínos. Užitečné pro mě, nebo pro ostatní. Vymýšlení a případné implementaci dalších buzeračních předpisů, pro lidi vysoce kontraproduktivní, případně sloužící pro jejich okrádání, se neříká práce, byť ten člověk také buší hodiny do klávesnice.
           Do klávesnice mnohé hodiny buší i programátor, nebo takzvaný „ajťák“ Městského národního výboru :D
           Výsledkem práce prvního, je třeba velký a složitý řídící program pro mašiny, které potom vyrábí něco užitečného pro lidi.
           Výsledkem práce toho druhého je třeba pohodlné sdílení tiskárny/kopírky celým tím národním výborem, což ušetří nějaký časy. Aby měli víc času na kafíčka a nemuseli tak často zvedat prdele ze židle :D Není práce jako práce, podstatný je ten výsledek..

          11. servisdok: popisovaný rozdíl vystihují slova „práce“ a „zaměstnání“. Spousta lidí, neschopných dělat to první, dělá to druhé. Typické je to ve státní správě – ta sice práci nedělá, ale zaměstnává spousty lidí. Ti pak mají zaměstnání, z pohledu státu lepší, než nezaměstnaní (v mnoha ohledech to stojí podobně – po započtení všech daní, který zaměstnanec zase zpátky pošle tam, odkud je vzal), ale zvyšuje se loajalita k chlebodárci a zaměstnanec nekazí morálku pracujícím poflakováním se na dávkách.

         2. Dlazba, trubky, omietky – ved len pockaj. Az sa raz vycerpaju zasoby ukrajincov morgosov a bulharov tie este len zdrazeju.

          1. No abo keď to raz budeš chcieť mať poriadne urobené…..

          2. ^^ presne toto. Mne sa fakt nechce stavat cely dom vlastnymi paprcami, ale ked vidim ako doprasili stavby alebo len male rekonstrukcie tzv. „odbornici“ znamym…

          3. Ja som rekonštruoval dom svojpomocne, ale aj tak na pár vecí trebalo odborníkov – podlahové kúrenie spolu s rozvodmi vody a kanalizáciou, montáž tepelného čerpadla a omietky (veľké plochy a málo času). Jedine ten chlap čo mi montoval to tepelné čerpadlo stál zato aby mu človek povedal Pán majster. Zbytok trebalo kontrolovať a otravovať aby to urobili poriadne – a aj tak som ešte tie položené nopové platne a trubky podlahového kúrenia za nimi prerábal.

          4. Satan:
           Poriadne urobene? Vobec urobene. Vlani som potreboval opravit komin. Ja teda dokazem urobit kadeco, ale mal som par mesiacov po operacii srdca, takze sa mi naozaj nechcelo tahat tehly na strechu. Najst murara co by ten komin opravil? Strasny problem. Po dlhom hladani som dostal kontakt na isteho chorvata co vraj robi dobre. Prisiel, pokyval hlavou a potom hovori: Vies, toho roku to nemozem spravit (bol zaciato maja). Pri rieke stavaju nove domy a robim tam 50 kominov. A robim to sam lebo nikto nechce ist ku mne za ucna (on ten pan ma cez 60). Tak to nakoniec spravila akasi partia z nejakej prdele mimo mesta. Neurobili bohvieaku robotu a stalo to 3700 CAD.

          5. pre Wildcat 3.12.2019 v 14:54
           Len taká technická otázka. Prečo by si sa ťahal stými tehlami ty, keď máš na to syna? Ty by si urobil len stavebný dozor resp. len kelňou maltu naberal a tehly lepil. Na zbytok by si mal učňa teda syna.
           Inak platí (na 91%) také pravidlo pri výbere majstra na prestavbu / pokládku / prerábku v dome či byte: Ak sa mu dovoláš a vysvetlíš čo chceš a on povie, že do hodiny (trochu preháňam) je u teba a už aj to začne robiť tak tam je veľmi vysoké riziko, že to bude prúser. Kvalitný (a aj drahý) majster má v drvivej väčšine kalendár plný na pár mesiacov dopredu.
           Mám známeho na vyhodze (čítaj – blízky východ Slovenska) čo svojho času robil prerábky umakartových bytových jadier na murované podľa priania zákazníka. Pri štandardnej prerábke (žiadne exemplárne výmysly zazobaných paničiek či ich detí) to on ponúkal tak, že od prvého úderu búracím kladivom po upratanie miesta činu po ukončení roboty to trvá 3 týždne. Pravidelne dostával od ľudí blbé otázky typu:“Prečo je to od Vás také drahé a trvá to 3 týždne, keď pán XYZ mi jasne povedal, že za 2 týždne má fertig a bude to stáť polovicu.“. Nato kamoš pravidelne odpovedal, že to trvá 3 týždne preto, lebo on to robí poriadne a dodržiava technologické postupy a používa kvalitné materiály. A v danej dobe ozaj nema núdzu o zákazníkov aj keď bol hádam najdrahší v okrese.

          6. SatanOkkY 3.12.2019 v 15:21

           Jednoduche. Jeden syn mal zranene koleno po pracovnom uraze, druhy sa boji vysok. Ja sa na tej streche tiez necitim komfortne, ale ked treba tam vyleziem a spravim co treba.

           Prerobit bytove jadro na murovane za 3 tyzdne je parada. Mne to roku 1993 trvalo dlhsie. Akurat v tom case o takych veciach nikto nechyroval a musel som si hladat remeselnikov na jednotlive fazy prace sam. Teda na tie co som nezvladol sam.

          7. pre Wildcat 3.12.2019 v 15:21
           No tak to si mal vtedy ozaj blbú konštaláciu doma. Som poznal dvoch chlapov čo mali tiež strach z výšok – sme si z nich uťahovali, že keď si obujú hrubé ponožky tak sa im hlava zatočí.
           On to ten známy tie jadrá neprerábal sám – mal tam pomocníkov k tomu, ale on tomu celému ansámblu velil. A už to bolo v dobách keď sa tie jadrá prerábali vo veľkom, takže nebol problém ani s kvalitným materiálom ani s overenými postupmi.

          8. tak nějak, 70% lidí co znám si to řeší sami nebo v okruhu po rodině, známých a tak.

           Lopaťárnu zvládne každý a dá se to pojmout formou bečka-prase-brigáda s bandou kámošů, bratranců apod.

           A neměl bych strach, vždy se najde v populaci dost lidí moc blbých na opravdu kvalifikovanou práci, kteří zároven nesnáší 3-směnný provoz v korejské fabrice pod zářivkou u pásu a radši dělají na stavbě lopatu, znám jich docela dost.

      2. Postavil jsem vlastnima rukama jeden celej barak – s partou zedniku jsem makal od prvniho kopani, az po osazeni krakorce. Prakticky vsechny cihly mi prosly rukama, topeni, elektrinu, plyn, vodu – jsem si delal komplet sam. Dalsi barak rekonstruuju z 50 %. Protoze jeden zednik je kdesi v Rakousku a druhej bruci, tak to zatim taky dodelavam sam. Takze s manualni praci problem nemam.

       Co teda podle tebe delam spatne?

       1. Kde píšem, že robíš niečo zle?
        Reagoval som na to tvoje „že oni se líp neučili…“.
        Že si postavil svojpomocne barák a ďalší zrekonštruoval je z môjho pohľadu ta najlepšia varianta. Ja takto tiež rekonštruujem náš starší dom.
        Len ide o to, že ak by som napríklad ja v mojej robote nemal chlapov, čo sa „líp neučili…“ tak by som bol ja, ktorý som sa zrejme lepšie učil (učiť sa a absolvovať strednú či vysokú školu sú podľa mňa 2 rôzne veci), v prdeli lebo by moja kancelárska robota bola úplne zbytočná. Načo by som navrhol elektriku, pneumatiku a riadenie a potom tie komponenty objednal ak by som nemal chlapa čo mi to na dielni ponahadzuje a pozapája na mašine ktorú v tej istej dielni vyrobili a postavili ďalší chalani, ktorý sa „líp neučili…“. Aj stým softvérom by som si mohol ísť pískať ak by ho nebolo kam nahrať. Ak by sme sa všetci „líp učili…“ tak by bol problém, lebo by sa nikomu nechcelo robiť manuálnu robotu kvôli ktorej on preds neštudoval X rockov tú vysokú školu.

        1. Jenze ono se nikdy nestane, ze by se vsichni ucili lip.

         A dalsi vec je, ze sice dotycni na uceni srali, ale pak shaneji praci v Nemecku, takze touha po vetsich penezich se stejne ukazala. Chapu, kdyz nekdo na uceni sere, pak se nejak protlouka zivotem a rekne, ze mu to tak staci. Znam takoveho cloveka.

         Ale prosrat mladi a pak busit jako helfer v Nemecku s tim, ze musim jezdit jako prase, abych nahodou do hokny neprisel v 6:01, protoze to je proooser, to uz je dost smutny, rekl bych.

         1. No to vieme, že sa všetci nebudú učiť lepšie či nebodaj výborne. Je to proste dané tým, že každý sme iný.
          Keďže žijeme v konzumnej spoločnosti (v princípe od vynálezu skupinového života niekde v jaskyni) tak samozrejme túžba po majetku je v každom z nás. Stačí, že sa pozrieš na detskom ihrisku na tie malé nevinné deti – každý má niečo svoje a zároveň berie druhému jeho veci a chce si ich aspoň na chvíľu privlastniť (a vystrája keď sú navrátené pôvodnému majiteľovi). Len chorý socialista si myslí, že ľudia dokážu dlhodobo žiť v nejakom zdieľanom spoločenstve kde nikto nemá nič a zároveň si môže zobrať čokoľvek.
          Prosrat mládi a pubertu nieje vôbec žiadny veľký problém, len to prebudenie po prvej životnej facke (väčšinou moment keď sa daný človek musí uživiť sám) býva potom nepríjemné. No a keď niekto nemá ani tu elementárnu zodpovednosť vstávať do roboty s dostatočnou rezervou a potom to doháňa na úkor druhých (napr. prasí na ceste) tak to je potom už ozaj na pres-držku. Samozrejme, že sa môže stať nejaká situácia s ktorou sa nedá počítať, ale ak to niekto robí pravidelne tak potom už ozaj pres-držku.

  4. Prave proto, ze Nemci nemaji moc ve zvyku prcat podrizene (pokud nenastane nejakej megaprooser), tak si myslim, ze ten vyrok byl skutecne minen jinak, a sice, ze Cech proste maka, kdyz slape. To hrbeni sedi.

   1. Myslíš že šlo o chybu v překladu?
    Tomu moc nerozumím co znamená „čech maká když šlape“ to by vyznělo skoro jako „pilný jak včelička“ a to mi na Heydricha tak úplně nesedí.

    Otázkou ale je, jestli se nebuzerování podřízených vztahuje taky na untermensche: židy, cikány, homosexuály, slovany, čechy apod.

    1. U nas v praci jsem od ruznych Nemcu na ferovku slysel, ze vedi, ze Cesi makaji vic, nez Nemci. Nemyslim si, ze je to nejakej fenomen nove doby. Jina vec ovsem je efektivita.

     Je to blby, ze to reknu jako Cech, ale myslim si, ze pokud je ve vedeni Nemec a pracovnik Cech, tak je mnohem vyssi pravdepodobnost, ze to bude efektivne fungovat, nez kdyz to bude opacne. My Cesi jsme vychcani a diky minule totalite umime (alespon moje generace ano) nektere veci ojebat bez nasledku a vydupat nemozne. Presto vsechno ale, Nemci funguji pomaleji, rozvazneji, na evropske pomery s vetsi jistotou dosazeni cile. To proste valna vetsina Cechu neumi.

     Jenze prave proto, ze Cech u prac premysli, jak ji vojebat, zefektivni mnohe postupy a dela lepe, nez Nemec. Verim tomu, ze uplne stejne to bylo i za Heydricha. Proste Cesi ohli hrbet a makali.

     Neni nutne pitvat tento – udajne Heydrichuv – vyrok, staci si pocist v knize JFK, ktery byl z nacismu naprosto nadsen a po navsteve Prahy pri presunu do Varsavy zcela otevrene prohlasil, ze Polaci nejsou jako Cesi, kteri se podridi a makaji. Polaci se staveli na zadni a JFK to imponovalo.

     1. Efektivita neni tak důležitá, důležitá je produktivita. A ta naneštěstí pro nás nespočívá v tom, jak rychle někdo za šichtu hází lopatou, ale kolik za to trhne.
      Českej průmysl je většinově subdodavatelskej. Vyrábíme i technologicky poměrně náročný výrobky, jenže jako subdodávky někomu, kdo z toho smontuje finální výrobek a ten prodá a trhne na něm mnohonásobně víc než my na těch dílech.

      1. Já myslím, že dost záleží na tom jak někdo hází lopatou. Když bude někdo házet lopatou tři dny a udělá metr a někdo bude házet lopatou jeden den udělá deset metrů, tak je to podstatnej rozdíl, ne?

       1. Pokud ten jeden vykope truhlu se zlatem metr hluboko a ten druhej desetimetrovou jámu na vodovodní přípojku, tak je to kurva rozdíl.

     2. Zásadní rozdíl mezi prací Němce a Čecha je ten, že Čech potřebuje trvalý dozor ve formě drába, který už tutéž práci předtím dělal. Češi se totiž naučili „oklepávat“ – tj. když jde okolo mistr, tak předstírají usilovnou práci, třeba i bušením kladivem do čehokoliv, nebo čučením do rozvaděče mašiny a hlasitými úvahami „čím to sakra může být“ :D Nejmarkantnější to bylo samozřejmě v ČSLA, kde toto označení předstírání práce původně vzniklo.
      Přes den bylo „zaměstnání“ toho typu, že všichni, kdo měli přidělenou nějakou specializovanou nástavbu, na ní měli „makat“. Pokud se ale s vozem nikam nejezdilo, nebylo co pucovat, vylepšovat, uklízet, nebo štelovat. Tak se prostě „oklepávalo“, řidič vozu chodil okolo vozu, měl otevřený motor či bufík a rozložený vercajk okolo. My z nástavby to samé – v pojízdné dílně jsme se napíchli na síť, rozložili po stolech nějaké neopravitelné vraky, zapnuli měřáky a zdroje, aby svítilo co nejvíc kontrolek, rozložili vercajk, nějaké díly – a bylo vymalováno na minimálně sedm hodin „práce“..
      Přesně tohle my umíme, je to bohužel dědictví v hlavách lidí ještě ze socialismu.
      Velmi šikovný člověk byl se svým denním výkonem hotov klidně za 4-5 hodin, ale udělat další práci navíc, anebo dokonce odejít, nemohl.
      Výsledkem další udělané práce by totiž byla přitvrzená norma pro úplně všecky, i pro ty míň šikovné či bystré, co to v běžné směně stihli taktak.
      Zbytek pracovní doby, ten šikovnější člověk nějakou práci jenom předstíral, případně se „fušovalo“ na něčem svém.
      Tohle, pokud vím, v zahraničí nikdy neexistovalo. Ono to neexistovalo i na některých místech u nás – tam, kde dělali v superčistém úkole, typu „vyděláš, kolik uděláš“, jenže to tady bylo málokde.

 9. Já jsem si dlouho říkal, kam až Dfensovo cyklofobie nakonec dospěje. Ale spíš jsem čekal že to skončí sympatiemi k něčemu typu mussoliniho fašizmu, než k regulérnímu nacionálnímu socializmu.
  Holt, jak tu někdo už podotkl, podstata automobilizmu je až do morku kostí socialistická, a ke svému rozvoji nutně potřebuje silný stát. I proto docházelo k nějvětšímu rozvoji automobilizmu právě za Hitlera. Dokonce nám tu u Brna začal stavět kvalitní dálnici, jehož masivní těleso ani po 70 letech nejeví jakékoliv známky opotřebení, a to včetně betonových pilířů, o jejichž kvalitě si stavební mafiáni typu Skanska či Metrostav, můžou jen nechat zdát.

  1. A že po tom těch 70 let jezdí silnej provoz, co :o)

   Blbej, až to tříská dveřma…

   1. Stačí se kouknout jak vypadají ty pilíře nabo jakékoliv betonové prvky vystavené těch 70 let dešti, mrazu, slunci (třeba ten pilíř hned pod hrází brněnské přehrady).
    https://mapy.cz/zakladni?x=16.5218467&y=49.2326741&z=17&pano=1&source=base&id=1897918
    To současné obdobné betonové prvky jsou po 15 letech v mnohem horším stavu.

    Musím říct, že ani ta prvorepubliková přehradní hráz není už tak kvalitně dělaná, ačkoliv její kvalita je dnes nedostižná. Já bych třeba pod hrází postavenou Skanskou, nebydlel ani kdyby mi tam dům či byt nabízeli zadarmo. Mám rád svůj život.

    Je hezké, že tu veřejně přiznávaš že jsi „blbej až to tříská dveřma“, ale myslím že není nutné to opakovat, beztak už to většina lidí dávno ví.

   2. Pan Baťa začal v roce 1936 stavět silnici ze Zlína, která měla původně končit v obci Biskupice, na napojení silnice na Uh.Brod a dále. Po celé trase je dodnes vidět spousty betonových prvků, nejviditelnější je asi ten betonový nadjezd u obce Ludkovice, nebo statisícitunové násypy za Luhačovicemi, pod kterými vede betonovými štolami místní potok. Kousek za Ludkovicemi, na takové pláni jsou dodnes vidět budoucí betonové jímky kanalizačních vpustí. Když ke všem těm prvkům přijdete blíž a prohlédnete, osaháte, tak na nich není těch cca 83 let vůbec vidět, až na zezelenání severních stran. Beton a železobeton drží a dalších sto let bude držet, dokud to někdo neodstřelí.
    Pokud se Vám při zkoumání povede kus toho Baťova betonu něčím urazit, tak je na lomu podivně blankytně modrý a pololesklý. Nikdy jsem to neviděl. Z úplně stejného, světlemodrého, pololesklého železobetonu, jsou odlity všechny nosné pilíře 21.budovy, včetně stěn a stropů a přístupů do obou suterénních etáží. Ten barák má pod sebou ještě dvě regulérní etáže a jednu technickou, výtahy tam ale nejedou :D
    Měla to být nejkratší /asi jen 18km dlouhá/ trasa na Zlín – na svážení pracovníků z Uh. Brodu a blízkého okolí. V půli roku 1938 ale intenzivní práce zastavili. Baťa nebyl určitě hloupý a viděl nejspíš dobře, kam politická situace Evropy jako takové směřuje. Zpětně vzato, neměl s tím vůbec začínat, ale jeho podnikatelský zájem ještě v dubnu 1936 zřejmě převažoval nad realistickým posouzením politické situace.
    Chtěl jsem tím jenom naznačit, že pokud se při stavbě jakéhokoli podobného prvku neojebává a dodržuje technologický postup, tak to nutně musí vydržet sto let i víc.

    1. Jenže třeba prvorepublikové dělostřelecké sruby byly lity z betonu takových vlastností, kterým se dnes neumíme ani přiblížit. Know-how prostě zmizelo a není.

     1. Nemyslím si, že by zmizelo. Naopak, postupy výstavby i postupy výroby betonu+armování jsou poměrně dobře archivované. Neumíme se jim přiblížit proto, že by to bylo extrémně náročné na materiály i metody, které nejspíše už dnes nejsou k dispozici.

      1. Bylo by to zbytečně drahý. Kanon na vrabce. Vysokopevnostni cementy se vyrabej i dnes, ale nestojej par kacek pytel. Plus beton tvrdne furt, i po sto letech.
       A ta kvalita… Nedavno delali rozbory Libenskyho mostu postavenyho nekdy 1929 a vojebanej je až strašidelně. Akorat ze vetsina historickejch vojebanej staveb uz davno spadla, sla do demolice nebo je za ty roky za tezky love opravili a renovovali.

       1. pár poznámek:
        1. libeňák není „vojebanej“, ale byly podceněny některé faktory, zejména prostá mrazuvzdornost betonu (o chemických rozmrazovacích látkách nemluvě) a alkalicko-křemičitá reakce. a samozřejmě hutnost betonu a s tím související rychlost karbonatace a ztráta pasivace výztuže. spolu se staticky naprosto nesmyslným návrhem šikmého zazubení klenbových pasů.

        2. vysokopevnostní cement neexistuje. ale existují vysokopevnostní, nebo tedy spíš high-performance betony, a ty se míchají s obyčejnou 42,5 nebo 52,5 cementem. kubíková cena je oproti „občejnému“ C30/37XF4 vyšší jen o pár desítek procent. oproti běžnému betonu je větší důraz na ideální křivku zrnitosti kameniva jemného a vysoká pevnost hrubého kameniva, a nejde to bez nějakých příměsí, typicky silika (odpad; odprašky z výroby polovodičových součástek).

        3.ceny vstupů stavebních prací; furt roste cena práce a času oproti ceně materiálů; historické „bunkrové“ betony jsou z dnešního pohledu pro železobeton nezaplatitelné; jednak téměř ideální křivka zrnitosti (beton byl míchán laicky řešeno „z několika písků a štěrků vožených bůhvíodkud“, malý podíl cementu, a to cementu hrubě mletého a velmi pomalého, a hutněn byl dusáním do bednění (na což by se dnešní zaměstnanec po půlhodině vysral a šel by se hodit marod nebo zaregistrovat na pracák). náběh pevnosti byl velmi pomalý a vývin hydratačního tepla pomalý a nízký. bednění bylo dřevěné tesařské na jedno použití, a tak odbedňovací pevnost až po několika týdnech nikoho netrápila. trochu podobně se dělají přehradní a silniční betony, ale ty se dělají jen jako prostý beton a bez výjimek se pokládají strojně (buldozerem a válcem ty přehradní, a hehe, přehrada se u nás už pár let nestavěla, nebo finišerem na dálnici). dnešní beton pro železobetonové konstrukce se čerpá a hutní ponornou vibrací, a odbedňovací pevnost bývá druhý den u stěn, třetí den u stropů a pátý den u mostních konstrukcí.

        1. Libeňák má i blbě zhutněnou a promíchanou směs (a tuším že i nevyhovující kamenivo). A to už se za ojebávku dá směle označit

         1. Toto mi pripomina ten bradaty vtip o vysetrovani pricin zrutenia budovy…

         2. mimochodem, co jiného je alkalicko-křemičitá reakce než blbé kamenivo, žánop, akorát že ještě bechyně, který o tom psal ve svém mnohadílovém životním díle o pětadvacet let později, uváděl, že tento problém v tuzemských podmínkách prakticky nenastává. a ejhle. tudíž ve své době to vojebávka fakt nebyla.

        2. Pěkný rozbor, díky!

      2. No dobrá – Libeňský most, postavený 1929, přitom prý ojebaný – a stojí a slouží dodnes. Nejen sebevrahům :D
       Jakého druhu to ojebání teda bylo, když to stojí dodnes?
       Přičemž nové menší mosty, stavěné třeba okolo roku 2000, jsou už dávno v prdeli, anebo po třech generálkách, co spolkly desítky miliónů?
       Jak dlouho ten libeňák sloužil bez nutnosti nějaké opravy? Sloužil třeba sedmdesát let, než někdo „zjistil“, že je vlastně strašně ojebaný a nutně potřebuje „rekonstrukci“?
       Vy za tím nic nevidíte? Kolik je takových staveb, do kterých netřeba rejpat, ale do kterých se rejpe jen proto, aby se prachy točily a skláři od stavebních firem měli co žrát???
       Co takový Nuselák a X tisíc dalších staveb, dělaných bolševikem?
       Taky jsou všechny ojebaný až na kost? Třetina cementu, na něj určeného, skončila prý určitě v rodinných vilách.
       Přitom ten most furt stojí, drží a jezdí se po něm. Počítám ale jen do momentu, než zase nějaká „odborná firma“ zjistí, že potřebuje „rekonstrukci“ za necelou miliardu?
       Při který se posere a dokurví i to, co se doteď nekurvilo a drží?
       Viz ta ostuda se „starým a nevyhovujícím“ mostem, co měl už při zatížení 200t podle výpočtů spolehlivě spadnout. Naložili na něj 465t a s mostem to ani nehlo??

       1. Nuselák už za tu dobu rekonstruovali asi třikrát. Tam je průser s hmotností vlakových souprav.

       2. No, mne hlavne zaujalo, ze ty stejne vypocty, ktere se aplikovaly na ten neznicitelny most, zcela nepochybne jsou uvedeny v predavaci zprave kazdeho noveho mostu, kde presentuji bezpecnost nove konstrukce…

        1. základní sdělení, které jsem jako študent dostal někde ve třeťáku na úvodní přednášce mé odbornosti a které mi bylo vtloukáno do hlavy na cvičeních, když mi byly opakovaně vraceny jako nedostatečné semestrální „projekty“, a které jsem si osvojil je:
         strašně složitý statický výpočet zvládne řádně vycvičený šimpanz, taková věc je úplně na nic, akorát si tím projektant pohoní triko a v konečném důsledku se ušetří pět tun předpínací výztuže na mostě za čtvrt miliardy. důležitý je řemeslně robustní a jednoznačný základní návrh a výpočet „na lístku od tramvaje“, a precizní a „robošovzdorné“ vyřešení detailů již v úrovni předběžného návrhu. mosty nepadají pro špatný staťák ani pro takovou tu selsky vnímanou nekvalitu, ale na nedotažený návrh detailů, které znesnadňují až neumožňují údržbu a na statické systémy které včas nevarují.

         oba spadlé mosty (jak trojská lávka tak janovský) byly velmi „chytré“ konstrukce (v dobrém i špatném smyslu tohoto slova), velmi elegantní, úsporné a architektonicky atraktivní, a dojely na nedořešené detaily a následně korozi předpínací výztuže, kterou nebylo možno kontrolovat, svojí koncepcí předběhly dobu a technologické možnosti (což je škoda, protože konstrukci předpjatého pásu asi už nikdo u nás nepostaví).

         k experimentálnímu pokusu o přetížení kolaps starého ocelového mostu: jakkoli bývají staré ocelové mosty subtilní a staticky jednoznačné konstrukce, unesou zpravidla mnohem víc, než unese papír. třeba proto, že nýtované styčníky příhradiny, ve výpočtu idealizované jako klouby, jsou ve skutečnosti podivně a nelineárně „semiridžid“, že spolupůsobí všelijaká ta zábradlí a pochozí rošty, že zasviněná ložiska jsou přiblokovaná po přejetí běžného provozního vyježděného posunu konstrukce začne fungovat trošku jako klenba, že stabilita tlačených prvků se počítá s nějakým odhadem imperfekcí, které musí být na bezpečné straně atakdále. posouzení mostu tak, aby byl legálně provozovatelný, je totiž úplně jiná disciplína než ženijní shazování mostů přetížením, jakkoli se to selsky zdá podobné.

         1. PTak zrovna u ty Trojsky lavky bylo provedeno kontrolni mereni od CVUT, ktere rikalo, ze to za 5 – 7 let spadne. Spadlo to 6 let od kontroly. Holt je blby, kdyz ten odhad rika, ze to spadne az v pristim volebnim obdobi. A to vyplavalo na verejnost par dni po padu. Takze tohle byl pad po kontrole, ktera ji trefila s nevydanou presnosti.

          1. jakákoli diagnostika předpjatého pásu (podstatné jsou korozní úbytky lan), není-li to průzkum bojem během demolice, je podobně spolehlivá jako věštění budoucnosti z ovčích jater. maximálně se dá s nějakou mírou nejistoty diagnostikovat míra proinjektování kabelových kanálků, ale lokální vypraskání džojntů a zaiontování kapilár je těžko lokalizovat a kvantifikovat. což všechny diagnostiky neopomněly (byť až na druhý pohled jednoznačně) zmínit.

       3. Vojebávalo se i za tý první répy. Vzpomeňme nešťastnej dům na Poříčí nebo dálnici do Mirošovic, která měla na některých úsecích tak zfušovaný propustky a přemostění, že je tehdejší investor odmítnul převzít, strhly se a postavily znova. (Tohle tady chybí.)

       4. Libeňský most stojí. To je ale dost málo, ne? I náhodný cestující si všimne divného chování tramvajáků hned napoprvé. Někomu napodruhé, někomu až napotřetí dojde, že se na mostě nesmějí míjet. Nákladním automobilům je na most vjezd zakázán.

        Atd.

      3. Nemusime chodit ani pro beton. Uplne staci drevo.

       V dobe, kdy zil Bata, se jeste drevo plavilo, obcas. Zjara skoncilo na pile a tam se skoro rok valelo, nez ho dalsi rok narezali na rezivo. Dneska neni cas, dneska se rekne ‚se to musi hodit nahoru mokry, vono jak to schne, tak to ten krov stahne‘. Krokve do vrtule, klestiny jak vyhybky do pekla. Kdyz dneska clovek chce rovnej a nepopraskanej sloup, ak zaplati ranec za lepenej europrofil. Pokud pouzije nekde tramy rovnou z pily, tak popraskaji. Pokud je nekde necha proschnout, tak se zkrouti.

       A sere to snad nekoho?

       1. Mám na domě krov z roku 1908, z cca 98% původní (a ty 2% jsem měnil osobně letos). Opravdu velká část původních trámů má v sobě praskliny široké 0,5 cm až někde po snad 1 cm a hluboké běžně do půlky trámu. Nejméně jeden trám je opravdu výrazně zkroucený do vrtule. Snad jediné trámy co nemají praskliny jsou ty 4 největší vazné trámy u podlahy na kterých to všechno stojí. Já bych si tu minulost tak neidealizoval.

        Na druhou stranu přestože to je celé rozpraskané a přestože mě jako strojaře jímá hrůza když vidím jak hluboko jsou ty trámy občas ve spojích prořízlé (často i do poloviny průřezu), tak ten krov už drží střechu 111 let a nevypadá že by se měl v dohledné době zřítit.

        1. Barák z roku 1930, „základy“ s bídou dvacet centimetrů hluboký, podlaha prkna položený na hlíně. Příčka na férovku ukotvená do komína. V celym baráku neni jedinej pravej úhel a omítka se vlní jak oceán. A to nejde o žádnou svépomoc ale o jeden z mnoha stejnejch domků stavěnejch tehdejším bytovým družstvem. Stavební materiál co bouračky daly.

         1. Pamětníci mi říkali, že v době Velké krize, když chlapi zůstali doma, tak zvelebovali a rozšiřovali baráky. V lepším případě z bouraček, v tom horším z vepřovic. Pořád lepší než sedět na zadku a nimrat se v psychice.

          Ale na domy ze 30. let je nutné si dáti pozor.

        2. Pozor, my ale nevime, proc tehdy toto drevo pouzili. Bezpochyby bylo levnejsi.

         V baraku, kde jsem se narodil (stavba 1921) bylo schodiste ze samych koncovych schodu, protoze byly levnejsi. Kazdej treti sar mezi cihlama byla hlina. Krov z mokryho dreva, kazda druha krokev krome hambalek chybela. Duvod? Bylo to sice staveno na klic, ale v ramci hypoteky s 3 % urokem. Pradeda holt setril. Ostatne, za nej se to neposralo.

         Stran toho praskani – podelne praskliny obvykle nemaji na pevnost vliv, pokud jde o skrut. V ohybu to muze byt horsi, ale to u strechy vetsi paseku napacha slunce. Staci, aby na jizni strane snih roztal a na te severni zustal. A je takovej bocni tlak do pozednic, ze nejaky prasklinky v krokvich jsou naprosta sranda. Atd.

         Ale kdyz chces treba pekny stojky pod presazeny balkon a ony se ti behem dvou let zkrouti, tak vypada fakt blbe. Samozrejme navic, ze se kazda zkrouti jinak. Takze mas balkon jak socka.

       2. Znamy nakupene tramy nechal par tyzdnov/mesiacov v lete preschnut, stiahnute gurtnami a zatazene paletami s krytinou. S vysledkom bola vcelku radost robit.

        1. to je pěkný placebo.
         základem je pěstování lesa na vhodné lokalitě. mluvíme-li o smrku na stavební řezivo, tak to nesmí být moc úrodné, nějaké to zalesněné pole. dalším problémem je, že v některých lokalitách rostou spirály, to dělá kombinace svahu a větru. pak kácení ve vhodnou roční dobu a ponechání v kůře a ve stínu půl roku. (čtěte klostermanna a jeho sračkohistorky, je v nich i poučení, kácelo se od listopadu do března, v letní sezoně se odvětvovalo a připravovalo dřevo na hromady a v zimě za sněhu se vozilo na saních k vodě a následující jaro a léto se plavilo do pil. na stavební řezivo se tedy řezalo dřevo zhruba rok staré a přebrané). podobně selské lesy – kácelo se v zimě, zpracovávalo se následující podzim – tedy když nebyla práce na poli.

         dneska jede harvestor furtpryč (a někdy se v létě na mašinách dokonce střídají dvě posádky) a řeže se dřevo div né s ptáčkem zpívajícím na větvi. ale dejte za smrkové hranoly patnáct a né pět klacků za kubík, žánop.

         1. Jina vec ovsem je, ze i kdybych nabidl tech patnact, tak ty hranoly stejne nedostanu. Na pile by na prachy sice slyseli, ale na praci a skladovani se vyserou.

          1. za patnáct za kubík ovšem koupíte lepené hranoly, protože ty přesně nařeže a zazubí a slepí stroj velkej jak chalupa a dřevo do hranolů se suší v sušičce pár dní. pokud to není na krov svatého víta ale do střechy rodinného domku, tak není důvod se s tím půldruha roku srát. jo takhle perknišťata na pobití štítu, to je jiná.

     2. „Jenže třeba prvorepublikové dělostřelecké sruby byly lity z betonu takových vlastností, kterým se dnes neumíme ani přiblížit“. Ale prd, jen by to stálo hromadu peněz, a to v době, kdy ve výběrku má devadesátiprocentní váhu cena.

      1. No ono to bylo drahy uz tehdy, vsak nas ROP v podstate privedlo na buben.

       1. ROP Severozápad?

        1. ROP Sudetenland

    2. Ty technologické postupy by mě zatraceně zajímaly. Přece do toho betonu nemleli topazy, nebo nějaké polodrahokamy pro zvýšení tvrdosti a stoleté odolnosti.
     Musím říct, že beton na lomu lesklý s namodralým nádechem jsem nikdy nikde neviděl. Taky je možné že používali nějaké lokální suroviny které už jsou dnes vytěžené.

     btw. na dnešní dobu poměrně bytelné a poctivé socialistické bunkry CO z 60. let, už mají problémy s průsakem podzemní vody.
     https://www.youtube.com/watch?v=Ck7umRph1tM

     1. Všecky vyšší budovy v Baťově areálu, co jsou dělané s modulem 6,15m, mají nosné sloupy /jedna až dvě řady jsou i středem etáží, kde se počítalo s velkým zatížením stroji/ právě z tohoto betonu. Je hodně obtížné do toho sloupu i moderními vrtačkami/vrtacími kladivy cokoli vyvrtat a není to primárně kvůli železu ve sloupu. Je to tvrdé a tak houževnaté, že se na tom dají dost poničit i SDS Boschovy vrtáky.
      Kromě samotné 21.b je další krásný příklad 34.b, bývalý sklady Velkoobchodu obuví, nebo speciálně 52.b, bývalá příprava směsí a zároveň válcovna. Všecko to je z druhé půle 30.let a stojí bez jediné prasklinky na sloupech, nebo i obkladech budov. Musel byste to vidět, třeba po té stavební stránce je to prostě k neuvěření.
      Baťa to nestavěl na deset, ale na sto let, tím to všecko bude. Věděl, že se mu prostě vyplatí nešetřit.
      Můžu sloužit další spoustou „maličkostí“, co si Baťova fabrika vyráběla sama. Dodnes mají vlastnosti, které si /pokud vůbec seženete/ musíte kupovat za horentní příplatky.
      Za Bati to byl ale naprosto normální standard. Znovu zdůrazňuju, že Baťovi lidi nevyráběli jakýkoli stroj či zařízení, nestavěli budovy a zařízení v nich, nebo stroje na 10 let, ale nejméně na padesát.
      Třeba taková blbost, jako 0,5mm M-trafoplechy, nebo 0,8-1,5mm plechy do statorů motorů.
      Ovšem u traf se ztrátami pouze 1,5W/kg a se spoustou místa pro solidní, nešizené vinutí. M-řez je v tomto velmi výhodný.
      Z těch plechů byly potom v Baťových speciálních dílnách vyráběné transformátory pro různý ovládání či osvětlení, anebo jednoúčelové elektromotory pro Baťou vyrobené, jednoúčelové stroje. Co pak běžely zapnuté celé 3 směny, 6 dní v týdnu a 50 let.
      Studený trafo či vlažný motor jsou totiž spolehlivý, takovou základní blbost věděli Baťovi lidi už tehdy a podle toho je taky navrhovali i vyráběli.
      Mám na památku dva takové kousky, 50VA a 100VA, vyrobené v druhé půli 30.let.
      Ten větší 100VA bere naprázdno ze sítě 230V /tehdy ovšem bylo 220V/ pouhých 5W. Přitom má i díky silnému primáru sekundární napětí tvrdé, jak ten jeho beton..
      Cívky do transformátorů a motorů tam navíjel /se svou pozdější ženou/ i vyučený elektromechanik, jakýsi Milouš Jakeš. Nastoupil hned po absolvování vyhlášené a respektované, dvouleté Baťovy školy práce a pak nadstavby pro elektro :D

      1. Ale nějak ho to nenadchlo, neb se dal záhy ke komančům a zrobil u nich slušnou kariéru.
       Kdoví jak by dopadl coby dráteník?
       No na mistra by to asi dotáhl.
       Mohl jít l.p. 1982 do doochodu a užít si min. 37 let poklidného odpočinku.

       1. Evidentne ho prace u Bati take konzervovala a bude tady smrdet 100 let. A jak ma klidny stari, vubec se neboji, niceho.

        1. až mi bude 97, tak už mi taky asi bude všechno u prdele. Co mu kdo může… Když ho odsouděj, stejně ho ze zdravotních důvodů nezavřou, na stoletý dědky nejsou kriminály zařízený, takže maximálně skončí v něčem jako domov důchodců, akorát bez vycházek. A ta žaloba je stejně akorát fraška, Milouš byl šéf KSČ dva roky a před tim byl šéf kontrolní komise a taky fušoval do zemědělství. Nějaká problematika ochrany státních hranic a jejího zákonného rámce šla mimo něj. Pochybuju, že je vůbec pod něčím z toho podepsanej. Vzato kolema kolem, klidně se může hájit, že za jeho šéfování se poměry rapidně uvolňovaly, přestávalo se zbrojit, mohlo se začít podnikat a tak.

         1. Ta zaloba je samozrejme saskarna, jako kdyz Nemci zavrou nejakyho nacistickyho nastenkare. Spis mne sere, jak to dedek vyzral. Ten mel viset hned v prosinci ’89. Zadny ‚nejsme jako oni‘, ale ‚hrr na ne‘. Moh‘ tady bejt mnohem cistsi vzduch. Nebylo lze zlikvidovat vsechny komary, ani by to nemelo smysl, ale tak dvacet tricet hlavounu se zhoupnout rozhodne melo.

          1. Zase kdyby komouši chytli vítr že budou viset, tak by to bez krve nepustili. Sil na to měli ještě dost.

          2. To si nemyslím. Kdo pamatuje poměry a stav techniky v ČSLA z přelomu 70/80.let, tak ví, že by se jim to nejspíš nepovedlo. Už v té době, myslím tedy přelom 70/80.let, to byla mizerně zahraná, předražená šaškárna, byť se sklady, plnými ostrých.
           Velitel mého útvaru, tehdy plukovník Schindler /mj. důstojnický stav, na který se údajně mělo spoléhat nejvíc/, spravedlivý chlap ze staré školy těsně před důchodem, sice byl stále „jaksi“ loajální, ale do vlastních lidí by to nedal.
           Navíc s tím materiálem, jaký měl k dispozici na nižších stupních velení, no ani hovno.
           Náčelník štábu, tehdy major Dvořák, bylo asi 150kg pupkaté hovado, které kdyby se jen sehnulo pro pětikačku, tak už nevstane.
           Náčelník autoparku obvykle ani nevěděl, co je za den – tak byl v jednom kuse naložený ve špiritusu a všecko měl v píči. Věděl, že to nejzákladnější udělají mazáci sami, i bez něj.
           Velitelé rot, většinou poručíci a podporučíci, to byly fakt případy samy pro sebe.
           Skoro každý druhý to měl podepsaný a „vyštudovaný“ za trest. Můj velitel „roty“ o patnácti lidech se tím ani netajil a až okázale dával najevo, s jakým odporem tam chodí.
           Buď skrzevá rodiče, politickému či jinému průseru během ZVS. Píšu konkrétně o VÚ9117, v Žižkových kasárnách v městečku pana domácího..:D
           Naproti přes Žižkovu ulici, bylo usádlené velitelství divize, stálá radiová a RR služba apod. To bylo sice papírově celé narvané vyššíma důstojníkama, ale jinak v hodně podobném stavu.
           V objektivně nejlepším stavu tam byla technická knihovna a důstojnická jídelna, ty jediné fungovaly poměrně dobře :D
           Ne, ani omylem – možná některé vyloženě pohotovostní útvary, podobné, jako bylo to bicí komando flojdů. O těch jsme tehdy popravdě moc nevěděli, ani neměli vědět, ale běžné útvary ZVO by nedaly ani prd. Kór v prosinci v ČB, kdy už nejmíň polovina naftových vozů nešla natočit :D
           Už vůbec si třeba nedovedu představit, že by kterákoliv guma měla komplet převzít třeba televizi, či rozhlas, pokud by se jejich personál šprajcnul, jako 1968.
           I při tehdejším stavu analogové techniky – ani špatným vtipem ne.

          3. Tak tak, Adamcovci spolehali hlavne na Milovickou posadku. Proto taky jeste ve stredu pred 17. listopadem byli s prosikem u Gorby. Ten jim uz tehdy rekl, ze chysta Maltu a ze o zadny nasilnosti nestoji, takze Rusaci zustanou pekne sedet na prdeli. A po Malte rovnou prohlasil, ze pokud Rusaci z Milovic ty prdele vytahnou, tak jedine proto, aby vykopali celou Adamcovu vladu. A to byla tecka za komunistickou moci u nas.

          4. Zapomínáš na 80 000 lidovejch milicionářů, z velký většiny kovanejch příslušníků KSČ ozbrojených až po zuby. Na potlačení protestů nepotřebuješ poslat tisíce tanků, stačilo by pár stovek milicionářů co by začali smažit ostrejma a máš po protestech. Usekni hlavu a tělo umře samo. Kdyby celej ten výbor OF během jednání vytáhli na ulici a postříleli, tak jim nikdo na pomoc nepřijde. V podstatě by ani nemuseli dělat nic takhle mezinárodně vošajstlich, prostě by je cestou an jednání sebrali a zavřeli.
           Během Palachova tejdne v lednu 1989 to komouši tvrdě rozprášili a nikdo ani necek.
           v republice byly skoro dva miliony komunistů a jejich rodin. Nikdo nedokáže odhadnout co by se dělo, kdyby všichni tihle chytli vítr, že je po převratu začnou věšet na lucerny. Kurva, stačila by jedna zlynčovaná komoušská familie během protestů aby komunisti chytli vítr a začli kopat zpátky. I ti umírnění komouši co tu moc opravdu chtěli předat by minimálně zčásti velmi rychle hodili zpátečku. Nejspíš by z toho vznikla nějaká malá občanská válka.

          5. A vono těch zastánců tvrdýho potlačení protestů bylo v ÚV dost a dost. kdyby ten umírněnej zbytek dostal stracha podpořil ty jestřáby…

          6. A mimochodem, moc nevěřím tomu, že by se milovická SA přidala ve vzniklé občanské válce na stranu otevřeně protikomunistických a protisocialistických revolucionářů a spolu s nima smetla legitimní komunistickou vládu… To by si Gorbi nelajsnul, zas tak pevnou pozici doma neměl.

          7. – pokud byla vetsina milicionaru stejna, jako ta parta v hokne umyho fotra, tak to jsem uplne klidnej. Jeden zazranej komanc a zbytek jen chlapi od rodin, co si obcas radi vystrelili, jenze nebylo kde a z ceho. Kdyz prisel befehl hned 20. listopadu, ze mozna bude mela, tak z toho meli milicionari docela hlavu v pejru. Nechteli mit pruser, takze asi by v mundurech sli az na flek, ale fakt neverim, ze by masove zacali kropit cesky lidi, casto vlastni decka.

           – Rusaci byli jinej level. Tem bylo jedno za kavo vajevat i protiv komu. Tam to bylo jen o rozkazu. Navic by strileli do uniforem, coz i bezne ozralej muzik pochopi adin dva.

           – Gorbi mel mnohem vetsi problemy doma, nez nekde v centralni Evrope. Navic je docela pravdepodobny, ze by ho v tom zapad podporil, protoze bylo nad slunce jasny, ze zapad studenou valku vyhral a tim padem bere stred Evropy.

           Ja netvrdim, ze vsechno je jednoduchy a jasny, jako facka. Ale je potreba nezapomenout, ze drtiva vetsina komancu byli lidi jako nasi rodice a taky ruzni podnikavci, kteri jen cekali, az to zuchne a muzou s prachama a kontaktama ven. Takze tech vernych by bylo pomalu a zejmena pak, kdyby si cuchli k vlastni krvi.

          8. Nepodceňujte ovšem ÚRBB v ČST nebo Armádní film, tam ta pracoviště byla. – Obecně vzato, špinavou práci nedělají kmenové jednotky, ale elitní složky pod rozvědkou/kontrarozvědkou, u nás VKR/StB, v Polsku ZOPO.

         2. Nevím, čím přesně to je. Všichni „staří Baťovci“, co jsem znal, se dožívali min. 85 roků. Dva ze známých Baťovců ještě žijí. Jsou jenom o cosi mladší, než Jakeš, jsou plně soběstační a radujou se z pravnuků. Čert ví, co v tom je. Byli a jsou to ve 100% lidi, co až doteďka furt něco musí dělat, i kdyby to mělo být jenom shrabování listí, nebo sečení trávy. Mám podezření, že by bez práce prostě umřeli – a dokud mohou něco dělat, tak žijí. Vesměs rtuťovití, šlachovití staříci, kterým byste přes 90 nehádali ani omylem.
          Já z vyprávění vím poměrně přesně a mám i zapsáno, jaký byl v Baťově škole práce režim a čemu všemu je tam učili. Doteď to nebylo v žádné literatuře podrobně popsaný krom toho, jak se všichni odkazem Bati zaklínají, ale nic víc, nikdo si žádné poučení nevzal.
          Je toho za ty povinné dva roky opravdu hodně, ale vážně bych nečekal, že to má až takový dosah – doslova na celý zbývající život dotyčných lidí.
          Všichni, se kterými jsem kdy přišel do kontaktu, byli naučení až nesmírné osobní zodpovědnosti za to, co dělají. Zíral jsem často s otevřenou hubou.
          Já sám totiž už patřím ke generaci, v mládí už kurvené bolševikem. Oni toho ještě byli ve svém mládí ušetřeni. Z těch vyprávění taky vím, jak následně, po r.1948 a pod bolševikem psychicky trpěli, to fakt a doslova.
          Přitom bolševici kolem Baťovců na jedné straně našlapovali po špičkách, protože dobře věděli, co dovedou, čemu je naučili u Bati a že jsou to tahouni kolektivů.
          Na druhé straně byli pod bedlivým dozorem ostřížů strany a běda, aby Baťovec nechtě šlápl vedle.
          To hned byly plné huby imperialistického, revanšistického a vykořisťovatelského smýšlení..
          Ani jeden z těch, co znám, nikdy do žádné strany nevstoupil – apolitičnosti byli naučení už právě z BŠP.
          Byli to skvělí lidi, nepochybně bychom se od nich mohli mnohému učit.
          Bylo mi nesmírnou ctí, moci s nimi mluvit a stýkat se s nimi.

          1. A Milouš byl výjimka nebo odpadlík nebo jen špatný kus?

          2. Špatný kus, řekl bych.

          3. Já jsem poznal jednoho co makal u bati u pásu. A ten si hodně oddechl, když přišli komunisti. Prý makat v komunistické továrně na 3 směny byla proti baťovi pohoda.
           Holt ti co jsou na dně potravního řetězce to vidí poněkud jinak než ti co už jsou o trochu výš.

           BŠP mi zní podobně jako PŠM. On i Baťa měl svoji firemní ideologii a tu tvrdě vyžadoval po svých zaměstnancích. A to svobodomyslnějším asi zrovna nevonělo.
           Stejně jako vidlákům u něj zaměstnaným zakazoval rýpání se v zahrádce před jeho baťovskými domky.
           Z určitého úhlu pohledu by se dalo říct, že to byl takový korporátní fašizmus s lidskou tváří. Dnes už ho máme jen bez té tváře.

          4. Á, je vidět, že pán četl Botostroj.
           To ale skutečně není moc vhodná literatura k tomu, aby jeden pochopil Baťův přístup ke spolupracovníkům. S ideologií to vůbec nemá co dělat, člověče. BŠP je Baťova Škola Práce a formálně se nelišila od tehdy dvouletých učňovských škol.
           Jen to bylo celé víc zaměřeno „na fabriku a obor“, všeobecné vzdělání /pokud dotyčný měl např. jen obecnou školu a ne měšťanku/, na péči o zdraví i kondici jednotlivců, vztahy v kolektivech, volnočasové vyžití a hlavně praxe, praxe, praxe. Mmch. placená.
           Dva dny z celkových šesti probíhala praktická příprava v provozech fabriky, učni jen seběhli z luxusních internátů na stráni /orientačně nad Obchodním domem/.
           Přesně naopak to bylo s těmi domky a zahrádkami.
           Bylo vyžadováno, aby se nájemník sám staral jak o domek samotný, tak o pozemek – zahradu vedle něj, někdy i dost velkou.
           Jediné, co nebylo dovoleno, byly jakékoli vlastní úpravy domků, nebo výměry těch zahrad.
           Byl dovolen pouze dřevěný domek 4m2 na nářadí v rozích parcel, ale už nebylo možno např. přistavět k nejběžnějšímu typu domků žádné druhy garáží, ostatně stejně nebylo kam.
           Těch domků bylo celkem 6 verzí a některé „lepší“, rozuměj pro lidi na vyšších úrovních tehdejšího řízení, měly standardně v suterénech betonový sklep i garáž.
           Všecko to tam ještě stojí a můžete se jet podívat.
           A zrovna na mě s takovými přiblblými kecy nechoďte, pokud o tom víte prd.
           Ten, co jste ho poznal a co makal „u pásu“ /ve skutečnosti to byly tzv. kruhy/ byl zřejmě líný jak svině, když si s bolševikama oddechl..Já chápu, že monotónní práce s repetitivními úkony může být pro někoho pěkně otravná, ale tady to prostě jinak nešlo, bavíme se tu o mohutné sériové výrobě, ne o verpánku.

          5. Pán nečetl Botostroj. Pán před lety mluvil přímo s pamětníkem co tam makal u pásu. Jak jsem koupil, tak prodávám.
           Slyšel jsem z více zdrojů, že to co o Baťovi dnes vykládáme, je dost zidealizované, a že řadový dělník to viděl z poněkud jiného úhlu pohledu.

           A rozhodně nepovažuju člověka co do důchodu makal v komunistické továrně u pásu za lempla, protože vím co to bylo za dřinu, a kolikrát zdraví a život ohrožující (chemické provozy, slévárny atd.)
           Lemplové jsme možná vy a já, kteří jsme se nikdy nemuseli živit v továrně u pásu, bo máme vyšší vzdělání. Já si to vyzkoušel na brigádách, což byla obrovská motivace k dalšímu studiu, a k určitému respektu k dělníkům.

    3. Tuším že modrej je s přídavkem skalice, ale můžu to zkonzultovat u statika. Máme tím zalitou podlahu v koupelně, to se dělalo snad pak v 70. letech, takže žádnej vzácnej historickej materiál. I když se to taky nikomu nechtělo ubourávat, ale to bylo spíš leností (bylo potřeba sundat asi 5 cm).

     1. Ja jsem tenhle beton zazil u souseda dedy, nekdy pred dvaceti lety. Sam tehdy prohlasil, ze kdyz mu na poli za barakem udelali v osmatricatym ROPik, tak aby prestal nadavat, udelali mu ze zbytku aj desku pod latrinu. Pravda, nasli jsme v tom coby armaturu zalitou zeleznou postel, krabicky od sardinek apod., ale kurva jsme se zapotili, nez jsme to rozmlatili, protoze vnuci chteli travnicek a dedci se domluvili, ze ‚to bude ajn cvaj tak na to ovikendu vlitnem‘. Jeste ted mne z toho bolej zada, kdyz si na to vzpomenu.

     2. Z jakého důvodu by se do desetitisíců kubíků betonu dávalo tolik CuSo4, aby beton viditelně zmodral?

   3. Taky bych rád připomenul, že veškeré rekostrukce-modernizace posledních 25 let vedou k mnohem horšímu stavu, než byl původní. Silnice jsou po rekonstrukci do tří let zničené ještě víc, než byly původně, o stavbách budov ani nemluvě.
    Tak do svých 25 let jsem si myslel, že když už se dělá nějaká rekonstrukce, tak by určitě měla vést k lepšímu stavu a lepším užitným vlastnostem, než měla stavba původně. Dnes už vím, že se to dělá, aby se to dělalo, ale bez jakýchkoli ohledů na budoucí vlastnosti a fungování. O ohledu na lidi, nebo životní prostředí ani nemluvě.
    Byl jsem u toho, když se údajně kvůli izolačnímu stavu /mmch. pořád ještě dobrému/ měnil opravdu velký, štítkově 7kW asynchronní elektromotor Škoda, se spouštěním Y/D a kotvou nakrátko. Bylo to v hlavním ventilátoru vzduchotechniky, původně instalované roku 1935.
    Vyměnili jej za nějakého 7,5kW prcka od Siemensu, který tedy měl mít ještě 0,5kW rezervu výkonu. Za necelý týden chodu začal shazovat jeho nově nainstalované ochrany. Vyměnili je za stejné /Siemens/ a nakonec za další 2 dny shořela D-část statoru.
    Vyměnili za jiný kus téže firmy /už byly vyvrtané nové díry, upravené uchycení i šponováky/ a až na rozdíl několika dnů se opakovalo úplně totéž.
    Nakonec to dopadlo dobře.
    Původní elektromotor Škoda šikovní elektromechanici v tichosti opatrně otevřeli, zkontrolovali původní, brutálně velká ložiska Made in Sweden a stator i kotvu odvezli do navijárny. Tam nechali stator v impregnační vakuové peci a při pouhých 70°C jen vysušit. Při tom se měřením zjistilo, že původní plochý drát(!), mmch. izolovaný smaltem a bavlnou, plus průřez plechů statoru, odpovídá zhruba dnešním, moderním, ale asi 15kW motorům.
    Mechanici vyprali původní švédská ložiska z roku 1935, ze zachované původní dokumentace zjistili, čím je naplnit, udělali to a zavíčkovali. V navijárně ještě zkontrolovali původní, precizní vyvážení kotvy, motor mechanici následně pečlivě složili a ten motor tam s původním vinutím, původními ložisky a vrácenými původními stykači/ochranami Škoda funguje bezproblémově dál.
    Motor z roku 1935.. Celá tahle ostuda stála tento stát dohromady necelých 180.000,-Kč a skončila potupným vrácením původního motoru Škoda na jeho původní místo.
    Už nějakých pár desetiletí, když slyším o jakékoliv rekonstrukci či modernizaci, tak si myslím svoje.

    1. Hehe, kdyby ty firmy byly placeny od výkonu a ne hodinově, to byste viděl ten hukot, silnice by byla jak malovaná :o).

     1. ty firmy jsou samozřejmě placeny v úkole a maj termín dodání a následné penalizace. Kdyby je platili od hodiny, tak by to dělali věčně.

      1. Joo? Tak to vykládejte holubům, možná, že papírově to sedí, ale realita je jiná, prej úkolově :oD, a úkol není to co výkon, když dostaneme oba úkol, že máme vypracovat stejný pracovní výkaz, a já ho vypracuji lépe než Vy. Oba dostaneme stejně zaplaceno, úkol jsme splnili oba. Výkonem je můj výkaz na jedna a Váš je výkonem na čtyři, přesto máme stejný peníze. No, s tím jděte do háje :oD

       1. Děláš jako bys někdy makal rukama, filosofe :P

        1. Nemám na to fyzičku, jsem střízlík :oD Ale pozor, pušku unesu!

         1. a co jako?

          1. No nic, jenom, že každý nemůže lámat skály silou fyzickou ;o).

          2. Na většinu manuální práce nepotřebuješ fyzičku ale fortel

          3. Tak jest!

          4. Si pamatuju, kdyz jsem jako pubos s muklama makal v cihelne, tak behem nakladani palet jsme si ty cihly hazeli a oni mne ucili ‚musis ji drzet co nejkratsi cas, jinak se z toho poseres‘. Postupne clovek dostane grif a fakt na tom neco bylo.

          5. Jo, ten lidskej řetěz je ukázkovej příklad. Kdyby každej běhal s náručí cihel, tak těch cihel sice odnosí míň, ale bude na konci šichty rozbitej jak cikánský hračky. Zatímco v řetězu mu sice projdou rukama všechny cihly, ale jakmile řetěz chytne rytmus tak to lítá jedna báseň a člověk se ani moc nedře.
           Jsou profese co jsou opravdu dřina (vytloukání odlitků, ruční kopání bazénů a tak) a většina je fyzicky náročnější než ťukat do compu, ale základ je grif a ne síla.

    2. Proč by se ten dělňas snažil, když dostane zaplaceno úplně stejně jako jinej, kterej nic nedělá a jen se veze. Takže nakonec zvolní tempo úplně všichni, protože na výkon se nehledí a nemáte z toho, že skutečně makáte, žádný profit.

    3. To je krásný příběh servisdoku.
     A zároveň smutný…

    4. No, jenze co ma konzumni spolecnost z toho, ze nejakej motor vydrzi jet skoro 100 let? Motorari by nemeli co zrat… :-/

     1. Konzum je mor téhle doby.

      1. Je to mnohem horsi. Je to totiz uz jedina hybna sila. 80 let od posledni valky, to je proste ekonomickej problem.

       1. Jasně, předtim to tu byl na planetě samej asketa a altruista. Nikdo se za ničím nehnal, majetek nehromadil a radši voněl k růžím a poslouchal zpěv ptáků…

        1. No, aby za x let nebyla ta růže a ten pták jen v muzeu jako exponát a Vy budete žít pod kopulí jako vězeň vlastního mamonu – zlatých růží a slavíka ze skla, protože kolem budou podmínky nevhodné pro jakýkoliv život.

         1. Prostě meleš blbosti, tak si nech ty útoky ad hominem na jindy.

         2. resp. sysop mele blbosti a ty si nech ty útoky ad hominem na jindy

          1. shane: Machista a solipsista, takže nula od nuly pojde :oP.

          2. Nevim co to meleš a je mi to fuk. Pokud chceš někoho urazit, tak nesmíš použít to, co by urazilo tebe, ale co by urazilo jeho.

         3. Ad ex.lex:
          Já bych si jako exponát v museu dovedl docela dobře představit Vás.

        2. To netvrdim. Cestou v aute posloucham Bayern1, protoze pekne hrajou a ten digital je fajn. Jsou tam ted docela casto diskuse na tema potapejici se automotive a celkem otevrene (se divim) si Nemci priznavaji, ze proste za poklesem zajmu o auta neni jen baterizace, ale i ten fakt, ze proste lidi uz vsechno maji, i ta auta vydrzi dele, nez by bylo idealni pro konzum. Dale, ze mladez dostava nemovitosti po rodicich a prarodicich v uspokojivem stavu, takze mnohdy nedela novou vystavbu, ale jen castecnou rekonstrukci, pokud vubec neco. Cili nejvetsi tahaky ekonomiky zacinaji stagnovat a potraviny to neutahnou.

         Samozrejme, ze nikdo v nemeckym radiu nerekne, ze by to chtelo valku, aby zase bylo co stavet, ze :-). Nicmene, faktem je, ze valka jsou investice do zbrani, nasledne investice do vystavby, rozjizdi se uverovani, atd. Je to blby, ale je to tak.

         Urcite jsou i lepsi reseni, bezpochyby. Jen zadne neznam.

         1. Co třeba nějaká pěkná průmyslová havárie:)

         2. No nevim. Válka só investice do zbraní – no to fakt těžko, na základě zkušeností z poslední války, esi teda investice je neco co by mňelo v budócnu vydělávat. Viz nacistický Německo, tam se „investovalo“ do zbraní vopravdu hodně, a trvalo jim 15 let po válce než dostali ekonomiku na předválečnó úroveň, a to do nich Amící pumpovali prachy horem dolem, bez Maršálovýho plánu jim to mohlo trvat klidně 30 let. Británie – ztratila vedócí postavení, zadlužená u Amíků po uši… atd atd.
          Válka nic novýho nevytvoří, enom část zničí a část zbytku přerozdělí, za cenu tisíců mrtvéch a desetitisíců vožebračenéch. Ve válce spíš zařvó tí schopní, už enom to že za vojáky beró ty zdravý, zatímco scípáky nechajó doma. Jo, pár zmrdů na válce aj vydělá, ale 99% lidí só válkó bití.
          A samo že só lepší řešení, a známe je fšecí. Např. ekonomická kriza, co do přerozdělení funguje podobně, taky se neco sem tam zničí protože se vo to nigdo nestará, ale tisíce lidí neumřó. Po všech stránkách lepší řešení.

          1. Ale kdepak. Valka je super business – fura zbozi se zdrazi, fura ze znici a je ho tedy zapotrebi znovu vyrobit, po valce znovu vystavba, znovu zasitovani, nove zauverovani, prerozdeleni trhu a moci… valka je pro ekonomiku system reset a pokud se toho chyti ti spravni sibri, pak vydelaji.

           Jo, ze to odsere kdosi dole… inu… koho to zajima? Ted v tydnu byla zprava, ze fizlove dohonili ujizdejici auto a zastrelili oba z posadky plus trefili dva nevinny, co sedeli v autech okolo. Na to fizlove nechali slyset, ze o tech collateral damages se prece nebudou bavit… A takhle nejak se dela i valka, jen ve vetsim formatu.

           Tech 99 % lidi o ekonomice nerozhoduje. Ale kdyz se buduje, pak jsou soucasti toho stroje. Rostou mzdy, roste zivotni uroven…

          2. To co připisujete válce, platí úplně sténě aj vo té krizi. To, že po válce rostó mzdy a životní úroveň, je nepochybně pravda, třeba v poválečným Německu to tak bylo, ale je potřeba dodat že vod NULE, protože válka je připravila vo fšecko.
           Krize só s nama po staletí, a navopak nigdá dřív nikeho takovýho jako Hitler nepřinesly. Stalin = ten to akorát vzál po Leninovi, a teho zase přinesla válka. Němcí tenkrát potřebovali ulevit na východní frontě, tak Lenina ve Švajcu ukecali, podplatili a nacpali do vlaku směr Moskva, aby tam mezi vojákama buntovál rebelie. Gottwald = nula, akorát Stalinůj pucflek.

          3. Kde se v Němcích bere ta sebejistota, že zrovna oni jsou předurčení k vládě nad ostatními, podle nich méněcennými národy? Z čeho přesně ta jejich sebejistota vychází?
           Denacifikace tohle jenom na pár desetiletí zabrzdila a potlačila, ale je to tu zase.
           Proč mám pocit, že čeho nedosáhla III.říše hrubou vojenskou silou, toho pohodlně dosahuje IV.říše financemi a vlivem EU?
           Proč mám intenzívní pocit, že Němec sice nahlas říká A, ale myslí si a dělá B?
           Nebude zapotřebí dalšího Hitlera. V těch lidech to prostě je.
           Jestli bude v Evropě další průser, pak přijde zase z vyfrustrovaného Německa.

          4. Posledni veta samozrejme plati bez vyhrad.

           Ale s tou kolektivni jistotou to neni pravda. Pravda spis je, ze germanske narody maji jedninecnou schopnost cas od casu vygenerovat nejakeho sebevedomeho kretena, kteremu pak daji moc. Nemci jsou naprosto neuveritelni stran poslouchani autorit. To v nich bylo a je. Zrejme jeste i dlouho bude. Pruser nastava, pokud ta autorita je nejakej bezdetnej kripl.

          5. …a stran te ekonomicke krize… zatim to v dejinach bylo vzdy tak, ze ekonomicke krize prinasely Hitlery, Staliny a Gottwaldy.

          6. Jistě, ale zároveň taky nějaké ty churchilly, roosevelty, regany či thatcherové … :-)

        3. Shane, tohle bylo hodně špatně.

         1. Ani ne, to co se děje je jen logický završení technickýho vývoje. Kdyby naši předci před dvěma sty lety měli naše technologický a výrobní možnosti, tak se chovaj úplně stejně, ne-li hůř, protože tenkrát nikdo neřešil nějakou ekologii a ochranu přírody a zvířata se dělila na užitečná a škůdce, přičemž škůdce bylo záhodno vybít do posledního, přičemž škůdce bylo v podstatě všechno, z čeho nebyl přímej prospěch a co nebylo esteticky krásný aby se to chovalo v kleci.
          Současnej stav jhe přímej důsledek myšlenkového vývoje trvajícího stovky let a až dnes je vidět, že se nám to pomalu vymyká z rukou. Jenže nikdo neví co s tím, protože to je jízda na tygru. Na konzumu stojí prosperita naší civilizace a všchny ty úžasný výdobytky co máme díky kterým žijeme nejlépe tza celou historii. Jenže nás to púomalu tlačí držkou do zdi, jenže nikdo neví jak omezit konzum aby nešla do prdele prosperita a co hůř, náš životní standard.
          Dneska jsou ěsta zarvaný autama až do bodu kde to přestalo bejt výhodný, jenže lidi se auta nevzdají a jakékoliv návrhy jak počet aut ve městech omezit se setkávají s zuřivým odporem. jenže co s tim? Dobrovolně se většina aut nevzdá, zákonná omezení se nelíbí a tak se holt jede na tygru a čeká se až to vyřeší nějaký kolaps nebo průser. A tak je to se vším.
          K naší cti je nutno říct, že spousta lidí si ten problém uvědomuje a snaží se přirodu a životní prostředí chránit.

          1. Stačilo by nebejt bolševická piča, co se vostatním sere do života, a nechta trh stavět (garáže, baráky s garážema apod.). Ale to ne, to voni zas jiní socani zabetonují všechny ty párpatrový činžáky na věky věků jako nějaký tydlety pamádky a všichni se poserte.

          2. Já myslel, že bolšivická píča byl Muž na radnici a ejhle on šel trhu naproti.

     2. Tak nebýt těch elektromechaniků, co to dělali jakoby na zapřenou /chtěli mít klid/, tak to ve výsledku nestálo „jenom“ 180.000, ale dvakrát tolik.
      Prostě by se postupně měnily motory za silnější a silnější, až by nakonec trefili ten, co by to nějak ustál.

    5. Ehm.. Siemens-Schuckert (alebo AEG ci Brown Boweri) motor z 1935 by bol aspon tak precizne a kvalitne urobeny ako Skoda.. Skoda nebola nicim vynimocna.. porovnavat sucasny cost-cutting smejd s produkciou spred 80+ rokov..

    6. Měl sem za to, že seví, že slušnej asynchronní motor běží skoro věčně. Šak ai ve výtazích se obvykle nechávají původní 60 i víc let starý motory, jen se udělá nová kabina, nebo i jen dveře. Dyž si vezmu ty dnešní 2kW motorky, tak mám trochu strach do těch výtahů lézt, zatímco ty původní motory sice mají taky štítkově jen kolem 5 kW, ale těch malejch se do nich vejde dvacet :D

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017