už ten originál nestárne vůbec dobře a byla dost nuda jej číst, protože (už) nepřináší nic nového.
Brundibar
To je pořád dokola to samý. Už na to totálně seru. Poslední, co mě nasralo, byly ty bláboly naleštěnýho bolševickýho zmrda ohledně sportování dětí venku.
kiv61
No tak jistě, časem (v podstatě už ani teď) si „mladý“ ani nevzpomenou, že se kdysi dalo pohybovat bez roušek, stejně jako my starší jsme již poněkud zapomněli, že ve vlacích byla kuřácká odd./či se mohlo hulit v letadlech, o helmičkách na kolech a lyžích ani nemluvě.
Jo, je celé roky „Highway to Hell“ ale evidentně to většině ofčanů až tak tolik nevadí ..
Brundibar
Díky! Popelníčky ve vlacích, v letadle v zadních řadách Boeing 767 Kuwait Airwais Bombaj – London – JFK pěkně zahuleno :-)
Asi už jsem starej…
Jihočech Honza
Vagony s popelníčkama se na lokálních tratích ještě dají najít, na připomínku toho, oč jsme přišli. Jsem nekuřák, ale k těm zaplivaným čtyřkám to prostě patřilo. Hnusnej sterilní korektní svět.
prasatko Bobik
Pro mladší z nás lze upřesnit, že kouření či nekouření tabákových výrobků bylo dobrovolné – hulilo se ostopéro a nikomu to nevadilo – v provozovnách veřejného stravování též_vyšších cenových skupin (za socialismu) do cca poloviny roku 1989. Pak do roku 2005 se nekouřilo během snd – obd – več. Mimo kuřárnu, pokud v podniku byla. To šlo. Pak bylo období různého vyhrazování, v podstatě pohodové. Do té doby to bylo tak nějak lidsky zařízeno. Kdo chtěl, chtěl, kdo nechtěl, nechtěl. Kompletně se přešlo na – demokratický trendy a kůl – zákaz všeho ve jménu vyššího dobra od jara 2017.
Sysop
…a proto je potreba bojovat proti tomu hnusnemu bolsevickemu Rusku, kde se ve vagonech porad jeste huli a na motocyklech jsou helmy pouze doporucene. Jeste tak, aby se nam takove svinstvo zase vratilo do nasi stastne Evropy!
shane
A jé, sysopčik zasahuje. Stojí ti to Rusku za to, psát takový voloviny?
Sysop
Aaale… blbej den. Hned po ranu mne nasrala sekretarka, kdyz prinesla krabici testu a ze prej to mam s sebou mit na skoleni. Tak jsem ji s tim poslal do hader, ze mam test na care, takze se mne to netyka. Kurva clovek ten bordel vyhodi dverma a on zase vleze oknem. A to pry nemecka vlada premejsli, ze by na tri tejdny zavrela uplne vsechno, i lidi doma, necha jen potraviny. Pry to vyjde levnejc. At uz s tema lokdaunama jdou vsichni do vole prdele :-(
shane
Já když jsem dnes viděl jak se chudáci děti houfujou v dešti před školou a čekaj na testy, tak jsem konstatoval, že by ty šmejdy zlodějský měli pověsit na struně od piana. Po řádném soudu, samosebou.
Jako že dyž už nikdy ty umělecký školy ani jiná zábava neotevře, ať piána aspoň k něčemu sou?
Jacq
Speaking about pianos, do you know what’s better than roses on your piano …?
I assume you don’t …
It’s tulips on your organ …
shifty
Táhni doprdele zergu…
Brundibar
To bylo na mě?
Brundibar
Sorry, beru zpět.
prasatko Bobik
Heršoft, člověk přemýšlel, jaké asi varhany stojí kromě piána v hale nějakého zbohatlíka… a on to bude zřejmě zvukový jinotaj.
Fuj.
ygorek
prasatko Bobik 12.4.2021 v 20:15
No, ne nutně zvukový.
TULIPS ON YOUR ORGAN! This most popular scent is now in this gorgeous, pearly pink…
hellfire
Two lips on your organ:-D
shifty
S těma lockdaunama by fakt jít doprdele mohli. To je svatá pravda.
Já se ty vole těšil, že si konečně zahrajeme s kumpánama fotbálek, kterej jsme od října hráli jen dvakrát v prosinci v hale. Už mam přes 100 kilo, to bude bolet jako kráva. Abstinent se teda ze mě přes tyhle sračky nestal, takže zrovna nehubnu….. Ale snad už bude o něco líp. Nejhorší je, že letos je zrovna takový krásný dubnový počasí, jenže zrovna teď, když se nesmí na bazén, do wellnesu, do haly ani tělocvičny a ani do hospody, je to vážně už zkurveně dlouhej vopruz kterej mě sere.
Takže tak nějak chápu no :(
Je to už fpiči, už ai dodavateli vyšilujou s kokotinama a náhubkama, doteď to bylo relativně v pohodě.
Torm
Kecáš jako obvykle. Na místních spojích je kouření zakázáno od roku 2013, na dálkových spojích pak od roku 2014.
Федеральный закон от 23.02.2013 N 15-ФЗ (ред. от 30.12.2020) „Об охране здоровья граждан от воздействия окружающего табачного дыма, последствий потребления табака или потребления никотинсодержащей продукции“
Sysop
Sakrys, ja tam posledne uz jen lital :-(. Takze uz ani tam to nejni, co bejvalo. Tak aspon, ze ty blembaky nejsou povinny…
shane
U těch helem na motorku to bude stejný. Vzhledem k tomu že v ČSSR byly povinný už někdy od šedesátých let tak pochybuju, že by je SSSR, náš vzor, nechal nepovinný. Nebo že by tu povinnost Jelcin zrušil. Na druhou stranu nepochybuju že se na to v Rusku sere a že to milicianěri řeší selektivně podle toho jak moc chtěj toho kterýho pilota zadřít.
rovik
Při nárazu ve 150+ km/h do zdi je celkem jedno jestli pilot měl helmu nebo ne …. tam se pak dá mluvit o štěstí pokud tělo zůstane v jednom kuse.
Sysop
Tak helmy na maly motocykly nemusely v CSSR bejt az plus minus do konce socialismu. A na velkejch masinach v Rusku nebyly povinny jeste pred dvema lety, co jsem tam byl. Sice se s nima vetsinou jezdi, ale kdo chce na Harykovi jet kochacku se satkem na hlave, tak proste muze a je to ciste jeho vec.
Sysop
Tak jsem koukal, Rusaci nejak sjednocuji papiry se svetem a v ramci toho uz jsou i ty helmy povinne. Od kdy, to nevim. Nojo, tak aspon mne nemusi mrzet, ze uz tam nejezdim na srazy.
fatdwi
prasatko Bobik: nebylo, vizte mou odpověď níže Brundibarovi. Zahulený vlak (část nekuřácká oddělena sklem, ve kterém ale nebyly dveře) si v EC pamatuju ještě tak před 15 lety. Hulící parta dělňasů, prostě skvělý zážitek, dobrovolného na něm ale nebylo nic.
prasatko Bobik
Ano, je to možné. Ale já psal jen o hospodách. O vlaku toho moc nevím.
Jen že jsme v něm my, nezávisláci, nehulívali, když jsme jím před mnoha lety občas jeli. Navíc jen ČSD osobákem 2. tř. a v něm snad ani kuřácký oddíl nebyl debil. Jo, a otec někdy na konci šedesátejch, když jsme koukali u elektrárny na lokomotivy, řekl na moje prohlášení, že budu strojvůdce, abych jako něco ve smyslu konce předchozí věty. Ještě, že máme na co v dobrém vzpomínat. Na co budou dnešní školáčkové?
servisdok
Já jsem z generace, co ještě ve vlacích kouřila a kdy byl vlak půl na půl kuřácké a nekuřácké vagóny, alespoň tedy na delších tratích.
Typicky dělnické spoje, byly za mého mládí kuřácké úplně všechny, nikdo z nekuřáků proti tomu neprotestoval, kouřili i průvodčí a fírové. Měnit se to začalo až někdy začátkem sedmdesátek, odmontováním popelníků z některých lepších typů vozů.
Podívejte se na některé filmy z těch let – kouří se tam úplně všude, ve filmech z rozmezí let asi 1965-1975 jsou lidi s cigaretami úplně všude – na fízlárně, na dráze, ve fabrikách, dokonce i v nemocnicích na chodbách. Ty filmy převážně zachycují tehdejší skutečný stav věcí, nejen tady, ale i ve světě. Takoví svědkové doby a životního stylu, speciálně Francie a USA. Sice se to mnozí dneska snaží překroutit a okecávat, co jim síly stačí, ale dokud tihle svědkové doby nezmizí v trezorech – těch nových bolšánů, tak to budeme mít na očích.
prasatko Bobik
Jo. Popelníčky byly všude, i v obyč. vagonech. Na stěnách i v područkách. Cpali jsme do nich ohryzky, jistě k malé radosti tehdejšího stewardingu. Ale kouřit ve vlaku např. z Kralup n.V. do Prahy, si myslím, že už za normalizace nešlo.
servisdok
Uznávám, že se tomu tehdy nešlo vyhnout, protože všechny hospody byly až na dobu oběda kuřácké a nekuřácké hospody neexistovaly, protože by prázdné nepřežily ani dotovány režimem.
Dneska si nekuřák může svobodně vybrat, kam vleze.
Je úplně na palici, vlézt do typicky kuřácké hospody ala bývalá čtyřka, vlézt tam s děckama, co v hospodě dělají bordel a ještě požadovat po dalších 10 hostech, aby přestali kouřit, protože jsou tam děti. A pokud hospodský „nezakročí“, tak podnik udají všem těm ČOIkám, co existují, rozmáznou to na sítích atd.
V tomhle směru /ale bohužel nejenom v tomto/ jsme národem nesvéprávných degenerátů. Jenom rozmnožený degenerát leze do hospody, kde se kouří, s děckama a požaduje pro sebe nějaká „práva“, namísto aby vypadl do prázdné hospody, co sice smrdí po Savu, ale nekouří se tam.
prasatko Bobik
Dnes to chce zvláštní řešení. Prostě indivindy.
Rozumná dohoda „napříč společností“ je nemožná. Koneckonců jakoby někdy byla, že, ale kdysi to aspoň někdy_vyšlo. Dnes má převahu vždy to ujeté, sem nepasující, zdejší klid rozesrávající.
Každej jsme ňákej. Nikdo tady není dokonalej. Někdo se učil líp, někdo hůř. Klidní i vzteklí, ukecaní nebo tišší. Nešikové, brejlouni, pajdové, astmatici, žlučníkáři a bůhví jací – ale duševně a morálně zdraví. Prostě lidi.
Zato blbečci: Blbečci zůstávají. Blbečci se množí. Blbečci se organizují. Na blbečky člověk narazí na každém kroku.
Blbečci jsou červenobílí, hnědí, černí, rudí, zelení, duhovaní. Původní i přešití. Svých práv znalí. Vždy nadšení.
Blbečci nemají problém.
Být blbečkem je trendy. Jak určila elita, budoucnost „těch dole“ je blbečků.
servisdok
Tehdy se rozumná dohoda našla. Jak ve vlaku cestou na intr, tak na intru. Průvodčí, než by se s náma hádal, ať nehulíme na chodbě z okna, tak nám vyhradil jedno-dvě kupé, kde ještě zůstaly popelníky, museli jsme nechat pootevřené okno, zavřené šoupačky do kupé a automaticky přestat, kdyby se vlak přistoupivšími naplnil tak, že by k nám do kupé přišli další a naše kouření jim vadilo. A před vystoupením popelníky vysypat do koše na chodbě. 4 roky jsme to respektovali.
To samý na intru – tzv. vychovatel, nebo spíš dozorčí demoliční roty – kde bylo snadný i jako dozorčí dostat po držce – než by se s náma věčně dohadoval, což vždy smrdělo malérem, tak ustanovil jako kuřárnu hajzl. Určil kde a jak bude vypadat popelník, bude i při -20 otevřený okno a řekl „nikde jinde nechcu vidět ani popílek, jinak máte po ptákách“.
Respektovali jsme to i v mírně přiožralém stavu. On měl v tomto směru klid, že nikde nic nechytne, fungovalo to 4 roky k oboustranné spokojenosti.
prasatko Bobik
Internát, internát… Spolužáci a spolužačky, co tady byli v Domově mládeže, si na něj nestěžovali. Já tam chodil jen na oběd, ale prohlédl jsem si ho a v poho. Nebyli jsme nějací vybraní, obyčejní, spíš chudší, pravda, žádný kriminálník (pasťák/basťák a tak). Nebyl ten život tehdy nějak podezřele snadnej??
servisdok
To bych neřekl, že snadný, ale pokud se člověk nejebal do politiky a nesmrdělo to politickým průserem, tak se šlo dohodnout mnohem snadněji, než dneska. Život totiž nefrčel takhle rychle, jako dneska. Fungoval zdravý selský rozum i u těch lidí, před kterými by si dnešní pokrokáři uplivli. Dělali jsme věci, který tehdy byly považovány maximálně za odvážnější klukovinu a rošťárnu a za kterou bych dnes jako zletilý vyfasoval něco natvrdo za terorismus, naši rodiče by fasovali basu za vážné ohrožování mravní výchovy mládeže a tehdejší holky by dneska mohly skoro nonstop žalovat za obtěžování a harašení. Měly bobry a nikdo jim nevyčítal, že jsme si museli furt vytahovat chlupy z huby.
Zdůrazňuju – pokud nešlo vyloženě o politickou záležitost, což bylo docela snadný rozpoznat i tehdy, tak se dalo v pohodě žít, dýchat, pracovat bez toho, že bych musel být v permanentním střehu a stresu, vychovávat děti a bavit se.
Tehdy měli popiči aktivisti všeho druhu – vesměs ty typy lidí, co jsou dneska na koni.
prasatko Bobik
Aktivisti od přirozenosti byli v aparátu SSM, aspoň jak jsem zažil. Ale celkově jich bylo méně než dnes těch progresivních, to je fakt.
Jistě pak několik dalších porůznu informovalo.
Pokud jde o mravní výchovu, tak hanbatý časopis jsem zahlédl mezi 12-20 dvakrát, pak nějaké fotky, to ale byly akty, tedy umění. A Meopta stereokotouček s podobnými. To byla veškerá socialistická mravní zhýralost obyč. mladých ve městě. (Kdepak vyhledávač a „sex“ jen co se člověk ta písmenka naučil.) Na politvtipy jsme si dávali bacha, říkali se ovšem, ne že ne. Ale ne ve zlém úmyslu. Byly to prostě vtipy. Nějaký vlasáč zdrogovanej, disident se na míle kolem nevyskytoval. Možná jsme měli štěstí, pravděpodobně to však byla normálka. Byli jistě ulítlí jedinci – ale ti jsou všude. Byli však zřejmě drženi na uzdě.
V současnosti je jistě zájem to tu „zahustit“ a morálně vadným se dostalo volnosti. Bohužel, vzhledem k „demokracii“ to je vlastně v poho.
Koho napadlo, že to tak může/má dopadnout, aby se proti tomu vymezil. Orwel, protokoly… zajímavé, zlé – ale přeci fikce.
servisdok
Ano, s těmi blbečky je to velmi trefné.
Jejich projevy, které by ale nahlas neměli odvahu říct, je ostatně dobře vidět na asociálních sítích.
Někdy mám dojem, že některé ty sítě, si blbečci, dobroseři a lepšolidi přivlastnili pro sebe. Pro poplácávání se po zádech, jak to zase těm anarchošům, bordelářům a jiným živlům nandali.
Starý bolševik hadr, jen v obráceném gardu, Rudý právo a Kojzar naruby.
prasatko Bobik
Ono to je asi jako D-F stránky. Tady to člověk chápe, zejména řekněme staromilce, v dobrém samozřejmě. Na tom nic není. Právě naopak. Společnost bez minulosti je v háji.
Co ale mají ti progresívní na tom, že jsou in? Nechápu. Jo, pokud jsou přisátí nějakým způsobem na sosání z rozpočtu, nebo z toho mají nějaký jiný užitek, děti na škole třeba, co já vím, tak dejme tomu. Ale jinak?
Kdyby si žili podle svého mezi_sebou, tak čert je vem. Ať se opíchávájí 3x denně a dle pokynů z brusele se rozdají přiběžencům. Na svých trendy stránkách o tom mohou v klidu diskutovat.
Obdobně Afričané do Afriky, Cikáni do jižní Indie, Semité na Blízký východ. Život ve svém, podle svého, mezi svými, za své.
V Evropě několik desítek let práce a odříkání, než se to tu dá dokupy. Nemohu si pomoci, tohle je korektní řešení, nejen politicky, ale lidsky – normálně. Vše ostatní je na sprosté slovo.
servisdok
Frikulíni jsou šťastní ve své bublině, že jsou in.
Ten pocit jim stačí kolikrát i k tomu, že přes sociální sítě někoho udají, nebo ho nechají vyhodit z práce jen proto, že s nimi nesouhlasící člověk není in, je to podle nich zpátečník, staromilec a vůbec z jejich pohledu škodič, co nezapadá do jejich představy světa.
S tím ještě budou trable, velký, velký trable.
prasatko Bobik
Nedávno týnka říkala, že na vesnici (3 týdny pobytu mimo město) je skvěle a internet moc nefunguje, takže se nekoukala na instagram každou minutu, ale jen jednou za hodinu. Člověk tuhle část infomace nechal plavat, není to můj svět. Ale: jejich jo a zřejmě mohutně. Nevím, k čemu bych to přirovnal ve vztahu nás ke generaci našich rodičů a prarodičů. Asi k ničemu.
Brundibar
Staromilci vymřou a s nimi i historie, tak je ještě dnes k vyprávění a k dohledání. 1984 byl nadčasovej román, téměř se zdá, že se jede podle něho. Jsem rád, že jsem stačil zažít ještě vcelku normální svět, to už se opravdu asi nevrátí. Škoda.
damp
>Staromilci vymřou a s nimi i historie, tak je ještě dnes k vyprávění a k dohledání. 1984 byl nadčasovej román, téměř se zdá, že se jede podle něho. Jsem rád, že jsem stačil zažít ještě vcelku normální svět, to už se opravdu asi nevrátí. Škoda.<
Amen…
fatdwi
prasatko Bobik: moje chyba, reagoval jsem dohromady na původní příspěvek Brundibara a Váš.
O to, na co budou vzpomínat dnešní školáčkové, si nemusíte dělat starost – na to, na co my. Že Vám to „Vaše“ přijde lepší? A to jste nikdy neslyšel povzdechy ze svého dětství, co že z té děsné mládeže jednou bude? Co oni nikdy neměli (ti starostliví dospěláci) a nebylo a jak to bylo lepší? (bez televize, videa, počítače…)?
Jasně, že jsou věci, které i mě přijdou poněkud ujeté a říkám si, co že to jednou bude znamenat (asociální sítě, šmatlafouny), ale to podstatné je, že pro ně je to stejně normální jako pro nás věci zcela jiné. Ono je jednoduché dělat generační odsudky, ale když to natáhnete na delší časovou řadu, zjistíte, jak hloupé to ve skutečnosti je. Zkuste si představit svět před 500 lety – vždyť to ani nejde srovnat tak, aby se dalo říct „jóoo, to za našeho mládí bylo líp, máme na co vzpomínat“. Pro každou generaci je to jejich „normální“. Je jedno, co to je, oni jiné „normálno“ neznají, takže nebudou smutnit po tom, co jste zažil Vy nebo já. Stejně jako já nesmutním po dětství svých (pra)rodičů. Měl jsem přece svoje. Je to málo? Proč?
Panek
Nám na ZŠ ještě smrděla vysvědčení, jak ředitel při podepisování kouřil.
shane
Já byl tuhle v autoservise kde majitel hulil fajfku. Auto mi smrdělo ještě měsíc poté. A to věřím že mi v samotným autě nehulil.
Panek
Já kouřím jen v pracovně, ale smrdí mi i ručníky v koupelně, která je za 3 dveřmi.
shane
Jo. Máloco je tak pronikavý jako tabákovej kouř. A to mám dost mizernej čich.
HonzaV
Ale že by fajfka…? Asi záleží, co do ní cpe. Já doma běžně kouřím (Peterson, Connoisseur’s Choice) a druhý den po příchodu z práce mě vítá jen jemné, velmi příjemné aroma. A to si myslím že čich špatný nemám.
shane
Fajfka nebo nějaký doutníky. Cigarety to nebyly. Ono to v tý garáži vonělo celkem příjemně. V tom autě už podstatně méně
donovanstangiano
Pamatuju si kuracky kupe jeste kdyz jsem jezdil z Plzne do Budejic ze skoly,takze cca 2002 (rychlik 667 Rožmberk:) Tenkrat jsem kouril Startky bez filtru a vezl se jak pan, kdyz si v Nepomuku prisedl dedula a začal palit Marsky, jednu od druhe. Kupe jsem musel opustit, pro celkovou otravu a slabost. Od te doby jsem tam nejel a hulit sem chodil na hajzl.
fatdwi
Brundibar: asi jste, protože já tohle naprosto nesnášel. Ten smrad na letišti ve Vídni (nebo Curychu? už ani nevím, je to dávno, letěl jsem Vídeň – Curych – tramtárie a možná to bylo na obou) byl hnus. Řeči o tom, že „kdo chtěl, chtěl, kdo nechtěl nechtěl“ jsou úsměvné. Já nechtěl, ale musel. Takže za mě toto jednoznačně obrovské plus. Zahulené letadlo jsem nezažil, ale to muselo být ještě o level horší. O zahuleném kanclu (my tady všichni kouříme, tak máš smůlu) ani nemluvím (nebyl to kancl můj, ale bylo to „něco“).
Hospody jsou jiná liga, tam skutečně byla volba. Nicméně hovada jsou hovada, takže se vůbec nedivím, že se toho aktivisti chytli. Není nic lepšího, než když si k dětskému koutku jde borec zahulit, „aby to nefoukal na už ani nevím koho, že jí-mu to vadí“. Nebo doutníček u oběda (sám jen pivo), však ostatní si můžou to jídlo přenést jinam. Cyklodres a klapající botky už jen dokreslily obrázek labužníka (bylo jim 50 plus, 2 kousky, jeden navíc ne zrovna ve formě, takže ten obtažený pupek si pamatuju dodnes). Tak by se dalo pokračovat, Vaši nostalgii tedy nesdílím.
shane
Kouření ve vlacích nebo letadlech se už nikdy nevrátí, pokud nezačne hulit významná část populace. Ony jsou s tím totiž dost velký náklady navíc.
fatdwi
shane: to vnímám pozitivně. Stejně tak se svého času jistě našel nostalgik, kterému chyběl bordel na ulicích, to byl vzdoušek, ne jak dnes, když máme popelnice a splaškovou kanalizaci. Zatracená sterilita tohle.
shane
Jo, vzdoušek. Dneska už nám to nepřijde, jak jsou katalyzátory a tak. Ale tuhle mi pod oknama jezdili dva kluci na origo fichtlech a smrad to byl teda slušnej. Někdy okolo roku 1990 musel bejt na ulicích smrad děsnej. Všechny ty fichtly, warťasy, starý škodovky, Avie, trambusy, dýzlový autobusy, smrad z fabrik a uhelnejch kotlů… Akorát už jsme na to zapomněli, no.
fatdwi
shane: tak to si naopak pamatuju výborně – především první návštěvu Vídně v roce 1989. U nás neskutečný smrad, který tam chyběl, přestože tam byl výrazně silnější provoz. Pak fast forward 10 let a okolo roku 2000 už se toho chytli „ekologové“ a smrdělo to tam dost podobně jako u nás, protože diesely. Hlavně, že to žralo málo.
Kolem let 2005-2010 jsem jezdil hodně na hory do Francie a vždy mě fascinovalo, jak dokáží menší města až městečka uprostřed hor neskutečně smrdět, hůř než Brno. Holt Frantíci se do kadle kadle zamilovali nejvíc v Evropě a byl to nářez. Taková Peripherique v Paříži (5 pruhů v každém směru) ve špičce byla někdy okolo roku 2012, kdy jsem tam byl párkrát soukromě i pracovně, neskutečná žumpa. Čadící staré pažouty, citroeny a výkvět německé kvality mi připomněl právě osmdesátky a stojící Zvonařku nebo Úvoz v Brně. Prostě kam šlápne socan, tam deset let tráva neroste. Je jedno, jestli je to rudá, zelená nebo covidová verbež, vždy je to špatně a nikdy to z principu věci být jinak ani nemůže.
Nicméně nostalgiků bude jistě dost. Tehdy auta neměla zbytečnosti jako klimatizaci, elektrická okna, pořádné brzdy, jízdní vlastnosti ani motor, generálka se dělala co 100k (pokud to někdo po víkendech vůbec najel dřív, než zázrak socialistické techniky shnil) a hlavně se všichni museli přizpůsobovat kuřákům. To byla super doba, ne jak dnes, kdy bordel můžou dělat pro změnu cyklouši, na které tehdy kálel hafosaurus a mezi které se většina tehdejších kuřáků nepočítá. Typově je to ale ta stejná skupina bezohledných lidí, kterým se ostatní musí přizpůsobovat (např. tehdá i dnes se jim vyhrazují části vlaků a hospod, změnila se jen síla a struktura smradu).
shifty
Musím teda říct, že dvoutakt pokud to není nějaký extrémní množství dýmu, mi víceméně voní, zatímco diesely jsou opravdu odporné.
fatdwi
shifty: u mě je dvoutakt jen kousíček nad ropákem – je to o drobet lepší, ale jak vypadá trabant nebo warťas kde není extrémní množství dýmu? Ta auta už když byla nová byla dost humus a za totáče měla roli právě ropáků (to smradlavý co nejede). U dieselů to první platí dodnes, to druhé už nějaké to desetiletí ne (bohužel, kdyby zůstalo u komůrkových sestřelených zer a SDI 47 kW, nemuselo to tady být tak nechutné jako dnes, protože k zásadnímu rozšíření by nedošlo).
shifty
Tak já měl spíš na mysli třeba Jawku, my sme měli na chatě 350 co jsme si postavili s bratránkem s krabice a ta mi nesmrděla, ale možná to bylo tím mládím a radostí z toho…
shifty
z krabice :/
fatdwi
shifty: bavíme se o autech, takže motorka mě nenapadla. Jo, Jawa mi nikdy tolik nevadila, ale taky přecejen smrdí o dost míň než trabant. Plus celkový vliv motorek na ovzduší města je někde mezi nulou v zimě a pár promile (možná jedno procento?) v létě.
Komůrkový atmosféry jsou fasácká věc mimochodem. Zajímavý je, že i spotřeba je plně srovnatelná s dnešníma přeturbenejma zhůvěřilostma, a to je tady dvě desetiletí „vývoje“, ovšem nijak to nehulí a nesmrdí (vyjma těžších zimních startů, jistě) a určitě z toho nepadají brikety.
Marty...
Komůrkový atmosféry jsou fasácká věc mimochodem. Zajímavý je, že i spotřeba je plně srovnatelná s dnešníma přeturbenejma zhůvěřilostma, a to je tady dvě desetiletí „vývoje“, ovšem nijak to nehulí a nesmrdí (vyjma těžších zimních startů, jistě) a určitě z toho nepadají brikety.
Zajímavá spotřeba je jenom v tehdejší lehkých autech, navíc při jízdě tehdejším tempem.
Pikouše mám s boudo, nějaká stovka kilo tam je taky navíc trvale a ani smykem nejezdím tehdejším tempem, ať je to kdokoli.
fatdwi
Behemot: „tehdejší tempo“ je právě ta stovka. Na dálnici jste si možná už všiml, že se může 130 a že tak nemálo lidí jezdí.
Jinak je zase úlet, že „spotřeba je srovnatelná“ – není. 47 kW sračka žere zhruba jako dnešní 300 hp biturbo ve víc než 2x tak těžkém autě. Trochu mi připadáte jako jedna nepříliš inteligentní paní, provozující ladu, která je v lepším stavu než ona paní. Nicméně i tak tento zázrak sovětské techniky žere zhruba 8-9 na 100 a řídit to je zážitek, který si na delší cestu rád odpustím. A tato osoba mi svého času položila otázku, kolik že žere můj wagen. Když jsem řekl, že 8-8.5, tak opovržlivě opáčila, že to je teda dost a že čekala nějaký ten posun když je to moderní auto. Že to mělo 2x větší motor s 3x takovým výkonem, o prostoru, výbavě a vlastně úplně všem nemluvě, to ji nějak makovice pobrat nedokázala. Při čtení Vašeho příspěvku si nešlo na tuto prachem zapadanou historku nevzpomenout.
Zhruba sedí ten průměr 6-7 a je jedno, esli dálnica, nebo poskakování po semtamfórech. Pravda, jezdím průměrem 110-120 a jenom při předjíždění rychlejš, hlavně kvůli kdejakýmu hluku (eště není vodservisovaný všechno, co dělá randál). Na těch semtamfórech a ostatně nikde nepoznávám ten ach tak velkej pokrok, protože na křižovatkách ujedu zhruba >4/5 vostatních, i kdyby měli pod kapotou třeba 3000 koní, protože to neumí nebo nejsou ochotní používat. Já mám 60 chcíplejch koní a jezdím svižnějc, než VĚTŠINA VOSTATNÍCH DOHROMADY a i přes to to má celkem dost slušnou spotřebu. Dá se do toho lejt kde co, průměrnou cenu mám 16/l, takže vůči tomu už je fakt, že to ani nežere zas tak moc, opravdu jenom bonus navíc. Nehodlám se přít vo nějaký desetiny a halíře, nejsu vochfácková píča, navíc spotřebu řeší jenom piča – TCO i přes to, kolik do toho sypu na servisu (relativně vůči PC hodně, absolutně nic, dyž na dnešní 10 let starej wagen tě stojí třeba jenom hente slavné LED světle 10-30k kus typyčo) je fakt nádherný. A to fakt řeším věci, na který většina vohnoutů sere, jak sme diskutovali nedávno (a pak je pro ně hrozný překvápko, že ten krám se doslova rozsype, dyž to doteď bylo přece úplně supr a lil se do toho jenom dehet a voda do vostřikovačů!).
Esli tam nějakej ten sqělej pokrok je, tak mi ho nikdo na silnici nedokáže ukázat, těch pár obchodních cestujících, co najezdí ročně 50-100k km a kteří sou teda schopní nějakým způsobem využít úsporu na palivu, je mi naprosto u prdele – většina vostatních krvácí na servisech, protože je to pak složitý jak raketoplán a sere se to vo to víc. A tuhle zkurvenost fakt vo nějakejch 30 halířů na kilometr nižší provozní náklad nevytrhne. Nebejt tydle zkurvenosti povinný, tak na to normální lidi, co najezdí průměrně kolem 10k ročně, serou z takové vejšky, že by to vypadalo, že to padá až z vesmíru ty vole. Protože na ty nájezdy úplně obyčejnej jednoduchej atmosférickej (jedno esli dehtovej, nebo bencinovej) motor v klidu stačí a největší úsporu vole VE VESMÍRU udělá to, že to má zanedbatelnou údržbu a pokud to neshnije, tak to jezdí 30 let.
Ale to by všichni ti uhnijní příživníci a další socanský svině neměly co žrát a musely by PRACOVAT, že.
fatdwi
Behemot: pokrok na silnici jsem si nekoupil kvůli Vám a ani mi není 18, abych Vám jednu z jeho vlastnostní (výkon) ukazoval na semaforu. Jestli nepoznáte rozdíl v jízdě mezi něčím slušným a něčím tak hrozným, jako je filcka s SDI, co na to říct? Jak pak chcete o něčem diskutovat? Na začátku příspěvku píšete, že jezdíte na dálnici jak s hnojem 110-120 hlavně kvůli hluku, následně jste děsně rychlej a nechápete, kde je ten pokrok? Co třeba v tom, že s normálním autem nemusíte jezdit 110-120 kvůli hluku, protože se v tom dobře poslouchá vcelku kvalitní stereo i ve 140? Nemluvě o tom, že výkon v autě nemám na to, abych kouřícím vraždám ukazoval na semaforu zadní světla, ale proto, abych se přes ně dostal na okresce a nemusel se vyhýbat padajícím briketám.
Filcka nemá žádný SDi, nikdy neměla a nikdy mít nebude, tím asi můžeme diskusi ukončit, protože žvaníš píčoviny a nemáš vůbec ponětí, vo čem je tady řeč.
Zatímco drtivá většina lemplů tvýho ražení se kochá těma střídajícíma světýlkama na křižovatkách, já sem dávno o křižovatku dál a jediný, co mě drží od toho, projet danou městskou trasu eště rychlejš než vo třetinu, proti vám, ste právě vy sračky, c ose plantáte ÚPLNĚ VŠUDE a eště kurva ani nechcete uhnout do prdele a matláte se v té své souběžné agónii klidně KILOMETRY. Nejradši mám ty ksindle co jedou kurva TŘICET aby to pak hrkli do křižovatky na červenou, která mezitím stihla ve směru padnout, kvůli jejich sračkové jízdě, a najednou nemají problém to vyhulit na sedumdesát, takže je kamera voholí hned dvakrát, to brečím od toho smíchu tvl.
Tak se kochej, faktem je, že z tady těch wagenů NIKDY žádnej neměl kdovíjakou motorizaci, třeba partnery a berlinga mají ty motory možná vo něco tišší, ale jedou eště víc na hovno s ohledem na pevnou kastli (a tím menší vnitřní prostor a výrazně větší váhu, a to se vyplatí!) a v zásadě stejnej výkon. A že by dodáfky klidně o další půldekádu mladší byly jako nějak oáza ticha a na dálnici (ehm) lítaly a přitom nežraly 12+ sem si taky nevšiml. Takže nevim, co žvaníš, mě teda to co ten pikouš předvádí přijde naprosto úchvatný na to, co to je za wagen, co to uveze a kde to vzniklo a spíš je zřejmý, že seš celej špatnej z toho, že se v schadewerke jednou za půlstoletí podaří udělat wagen, kterej je i po čtvrt století furt výborně použitelnej.
Víš milej zlatej, mě taky netěší ten randál poslouchat, ovšem kvůli zkurvené uhniji už takovýdle auto tady NIKDO nesmí vyrábět ani prodávat, všechny tydle pikouše jsou vyráběny jenom pro Asii, Afriku a Jižní Ameriku. U nás se dá pořídit tak něco jako Hilux za stovky tisíc a boudu na to za další kilo. Sqělý no, za tu cenu mám pikoušů celou flotilu včetně KOMPLETNÍ generálky do (skoro) továrního stavu. Hrozný překvápko, že to pak lidi drží při životě. Časem dojde i na přídavný vodhlučnění.
fatdwi
Behemot: no dobře, měla 1.9D, krám jako krám. Jsem rád, že jste tak skvěle identifikoval, jak jezdím, především tím, že Vás ve 140 na dálnici zdržuju, když to valíte svých 110-120. Jen se zeptám, kde jste přišel na to, že se „kochám“? Citace by nebyla?
shifty
shane – taky je fakt, že celkově těch vehiklů bylo výrazně výrazně méně a méně se i jezdilo. Škodovky nebyly zrovna etalon spolehlivosti :-) i když jak které a jak kdy. Hodně lidí i v 70., 80. letech jezdili spíš vlakem nebo busem, i když měli auto. Třeba moje babi na chatu, dokud unesla narvanou krosnu žrádlem(A dokud byl děda, tak ten si samozřejmě táhnul hlavně lahváče a whiskey taky v krosně), tak jezdila vlakem Praha – Mladotice a pak cca 5 km pěšky na chatu, i když v Praze dávno auto měli, pěknýho modrýho žigulíka. Tenkrát ale taky v každej prdeli o 100 lidech byl aspoň krámek. Dneska někde na samotě člověk bez auta může, ale musí se omezit.
Brundibar
fatdwi: mně se po tý době nestejská, ale tak to prostě bylo. V tom zmíněném letadle, pokud si to dobře pamatuju, se mohlo kouřit pouze v několika posledních řadách. Ve vlacích byl cítit kouř v celém vagónu a bylo úplně jedno, že kuřáckých kupé bylo jen pár. Když se ještě hulilo v hospodách, musel jsem večer veškeré oblečení hodit do pračky. Jinak nekouřím už dávno. Takže za mě, že se nekouří +.
A pročs teda do té paluše lezl, dyž to bylo ach tak hrozný? Eště, že ti dávají pokuty, jinak by ses jim zabil, co?
Brundibar
A proč bych nešel? Že to bylo ach tak hrozný nepíšu.
shane
To je asi jako povolit v bazénu čůrání jen v dráze 4 a 5.
Dachsmeister
Já kouřil v minulém tisícileti trochu.
Povětšinou v hospodě, semtam doutníček, výjimečně doutník.
Co se hospod týče, jsem pro volbu majitele zda kuřácká či ne, popř. kombinace.
U vlaků, letadel dtto.
Co bude příště zakázáno v restauracích?
Alkohol?
Maso?
Dětí?
To sis ráčil všimnout, že sou skoro rok zakázaný hospody? Myslím, žes trochu zaspal dobu, šéfe :o)
ygorek
Behemot 14.4.2021 v 10:29
Musím sebekriticky přiznat, že jsem při návštěvě Našeho hostince v Poděbradech dne 19.9.2020 ze celé čtyři hodiny vůbec nepostřehl, že jest tento zavřen.
Možná jsem také zaspal dobu.
Sysop
To sou voni, predcedo. Nikdo jim nerek‘, ze to nejde, voni dou a udelaj to.
Nepochybně.
Cituji:„To sis ráčil všimnout, že sou skoro rok zakázaný hospody?!
Přesně před rokem, v neděli 12.04.2020 ve 14:15 jsem ale nespal, bylo 21°C, v pivovaru měli otevřenou zahrádku, pod slunečníky seděli v hloučích víkendoví cyklisté a dodržovali pitný režim.
Pokud se ono „skoro rok“ váže například k osmi měsícům, což by u vás nepřekvapilo, tak ve středu 12.8.2020 ve 14:15 jsem také nespal, bylo 30°C a lufťáci dodržovali pitný řežim stejně pilně.
Vzhledem k tomu, že jsem ygorek, nemohu býti jendou. Tolik k relevanci vašich dat.
Váš způsob sčítání intervalů je podle politických pravidel jistě správný, ale jak jsem naznačil, nesouhlasím s ním.
To, že jste to nepochopil a místo argumentu použil dehonestující označení, je váš zaběhnutý styl, to chápu, ale co důvod k pokračování diskuse neakceptuji.
Helevolekrávo, vymejšlej si jaký definice chceš, ale faktem zůstane, že je to zavřený už zhruba 10 měsíců, což je skoro rok, takže tak. Klidně si běž kam chceš, proč mi to vůbec píšeš?
ygorek
Behemot 12.4.2021 v 19:15
Jste přemýšlivý hoch a dokážete trefit hřebík přímo na hlavičku. Vězte, že tutéž otázku si kladu, čta libovolný váš příspěvek.
ygorek
Dachsmeister 12.4.2021 v 9:46
No, zákaz volného pohybu dětí v areálu „tenisové“ restaurace Kamínka jsem zažil ještě v době, kdy se tam smělo kouřit.
Bylo to rozhodnutí majitele, týkalo se dětí a psů.
Zajímavé jsou scény z italských filmů, kde publikum kouří v kině během představení. To si z tuzemských kin nepamatuji…
servisdok
Právě na kinematografii lze vystopovat pravdu – do kdy a kde se mohlo, případně jaký byly trendy. Včetně tuzemské „tvorby“.
HonzaV
Mimochodem, je zde pamětník, který by mi objasnil, jak to bylo v kinech s popelníčky? V sedadlech asi nebyly, klepalo se to na zem? Včetně vajglů?
shane
Existovaly přenosný popelníky. V podstatě takový plechový uzavíratelný krabičky, něco jako na mejdlo. V sedačkách popelníky nebyly, chodil jsem jako kluk do kina co mělo vybavení beze změny z 30. let a bylo bez popelníků.
misaka
Přestože ješte v 99´ jsem si v rychlíku z opušťáku ve vlaku legálně zakouřil (super vyklápěcí popelníčky v opěrátkách do kterých furt nějaký kundy strkaly obaly z lízátek, takže to pak leckdy smrdělo jak v Lovosicích při špičce), v obecním kině si to nepamatuji ani jako úplný kluk. Což je paradox, neboť kino bylo v 400 let staré budově, kam co 15 minut chodil přikládat do dvou uhlových kamen obstarožní pomocník promítače, čímž vždycky narušil představení nejenom přechodem stínu přes plátno, ale i dvojím otevřením dvířek do „plamene“ a ozářením části publika. Nasypal tam půl uhláku do každýho, zadrmolil do Belmondova Muži z Acapulka „pardon“ a šel do hospody vedle dopít stojáka. Ale kouřit se tam nesmělo.
HonzaV
Jo, kamna pamatuju taky, kino Kačerov. Topič je vždycky naládoval, až se roura v tom přítmí rozhicovala do třešňově červeného žáru. Pochopitelně kino navazovalo na hospodu, což skýtalo řadu příjemných synergií.
damp
>Mimochodem, je zde pamětník, který by mi objasnil, jak to bylo v kinech s popelníčky? V sedadlech asi nebyly, klepalo se to na zem? Včetně vajglů?<
Máte štěstí, že jdu zrovna kolem.
Pamatuju. Jako malej smrad, když nás jako děti naši rodiče vyvedli v naší dědině do kina (zhruba polovina sedmdesátek – kino hrálo ve středu a v neděli), jsem byl svědkem normálních kuřáckých orgií.
Popelníky byly v opěradlech dřevěných sedaček – podobně, jako ve vlaku.
Dokonce si z té doby pamatuju, že se normálně kouřilo i na chodbách okresní polikliniky v Liberci (tam měli ty klasický plechový popelníky na jedné noze).
Kouření v tom samém kině, které jsem pak navštěvoval už bez rodičů v osmdesátkách, bylo (v podstatě až do krachu zařízení) tolerováno nadále. Včetně popíjení čůča, piva a rumu.
Arnold J Rimmer
Ani z vojny?
ygorek
Arnold J Rimmer 12.4.2021 v 23:00
Nojo! Ale v PDA jsem měl dozor jen jednou a nic jsem neviděl, takže si to logicky nemohu pamatovat.
Arnold J Rimmer
Tak to je jasný že si to nemůžeš pamatovat!
fatdwi
Dachsmeister: a diskuse končí v obvyklém mrtvém bodě „kdo má na co právo“. Dřív měl kuřák právo otravovat život nekuřákovi, dnes to právo bylo poněkud dost osekáno. Za mě to není špatně.
Příklady s alkoholem a masem jsou mimo mísu a diskusní faul, to nemá cenu vůbec řešit.
A pokud jde o děti, Vy jste ještě nikdy neslyšel o adult-only hotelech? A ne, nemyslím hodinový hotel, ale klidně i jen část resortu, kde Vám děti do určitého věku neubytují. Takže i restaurace je jen pro dospělé. Běžné je toto např. v nóbl restauracích, klasika je pak něco s michelinskou hvězdou. Dítě do 11 let si holt oběd za 300 euro nedá.
Wildcat
Ano, tak. Chvala bohu za 18+ resorts. Deti mam dospele, vnucata nemam, jednoducho nemam zaujem delit sa o priestor na dovolenke s ufnukanymi detiskami niekoho ineho.
fatdwi
Wildcat: mě to popravdě nikdy nezajímalo, spíš bych potřeboval adult-only letadlo:-) I když po té, co jsem párkrát letěl s miminem 10 hodin jsem na to dost změnil názor a místo, abych vysílal vražedné pohledy jsem se zařadil do skupiny těch, kteří se zoufalými rodiči navazují oční kontakt a chápavě a povzbudivě se usmívají:-) Oni jsou vždycky šťastní, že je v letadle aspoň někdo, kdo jim celou cestu nenaznačuje, že by bylo nejlepší je vysadit někde nad mořem.
Sorryjako ale takle mimino vozit letadlem je šílenost. Mimo další, dost pochybuju, že dostaneš děckou sedačku, takže ten uzlík musíš držet, při nějaké nehodce je dítě 100% mrtvý, i když u připoutanejch pasažérů je jistá šance na přežití.
fatdwi
Behemot: pořád bezdětný, že? Zaprvé, „dětskou sedačku“ skutečně mimino nemá, co by v ní dělalo. Dostane dětské lůžko a ano, část cesty je nutné ho držet, nějak ho zabavit, nakrmit a tak. (Ne)bezpečnost letu pro mimino vs. pro dospělého mě upřímně rozesmála, ale proč ne. Klidně to takto můžete jednou řešit, každý to máme nějak a něco se Vám v hlavě honit musí, tak proč ne strach z toho, že spadne letadlo, Vy přežijete a dítě ne. Ač nechápu, tak respektuji.
Současně jste zřejmě nikdy nejel s miminem ve vlaku, tramvaji (šalině) nebo například v autobuse. Zkuste si představit, co se ním stane, není-li zrovna připoutané nebo klidně i když je, ale kočárek poletí vzduchem? Představa, že kdokoliv, kdo někdy jel s miminem v MHD řeší nebezpečnost letadla je komická.
LWG
Já tedy dítě letadlem nevezl, ale vzhledem k tomu, jaká je pravděpodobnost havárie (nula nic) a jaká je pravděpodobnost přežití havárie obecně (nic moc i pro dospělého) mě to nebere.
Děti mají problémy s vyrovnáváním tlaků v uších a může jim to být nepříjemnější než dospělým, konečně s věkem prý roste tolerance i k výškové nemoci (tlak v letadech prý odpovídá cca. 3 km výšky, což není moc, ale také ne málo – kdybyste se tam tak hopem dostali a měli se proběhnout…)
Děti rostou a jsou vnímavější na radiaci a ta tam vyšší je (kamarád se proletěl s dozimetrem, tak to potvrdil), ale i tak jde o nevelké zvýšení.
Wildcat
Tlak v kabine zodpoveda vo vacsine lietadiel 2400 metrom nadmorkej vysky. Nie 3000. To by uz pomali vypadavali masky. A350 a B787 su tlakovane na ekvivalent vysky 1800m.
rovik
2400 je nařízený limit, Concorde byl taky tlakovaný na 1800 (což vzhledem k výškám kde létal byl největší rozdíl tlaku vevnitř a venku).
Ale na světě je i pár letišť nad 3000 m a hrstka dokonce nad 4000 m, tam pak tlak venku po přistání může být menší než uvnitř letadla :)
Lukas B.
nebezpečnost, čili počet nehod a mrtvol na přeosobokilometr je u letadel nejvyšší ze všech druhů přeprav (mluvíme o velkých letadlech v severoatlantickém kulturním prostoru, ne o vylítaných mrchách s pologramotnou posádkou někde v subsaharské africe nebo o vrtulnících nad tajgou nebo cesnách někde v pampě či buši). když se to počítá na ukázněné cestující, tak je na tom zase nejlépe dráha, ale tam kazí statistiku ti opilci a sebevrazi v kolejišti a blbouni na železničních přejezdech. pak dlouho dlouho dlouho nic, pak hromadná doprava autobusová a tramvajová, a pak zas dlouho nic a osobní auta.
shifty
Zřejmě jsi myslel bezpečnost že? :)
Lukas B.
přirozeně že ano. letadlo je nejvíc bezpečné cestujícím i okolí a osobní auto nejvíc nebezpečné.
fatdwi
LWG: právě problémy s vyrovnáváním tlaku jsou důvod, proč mimina tak často a dlouho v letadlech řvou. Nejde s tím nic moc dělat, proto jsou ostatní protivní, protože „to je votravný děcko, ať s tím něco ti kreténi udělají“, zatímco rodič se může rozkrájet a ono nic. Naštěstí v našem případě to proběhlo docela v klidu, ale zažil jsem fakt nepříjemné cesty a není náhoda, že si v letadle sedám spíš dozadu.
Panek
fatdwi: U moderních strojů ten tlak už nehraje takovou roli. Začalo se na 2800m, dlouho se létalo na střední hodnotě tlaku srovnatelné 2400m a teď už konstrukce dovoluje udržovat median kolem 83 kPa (což je cca 1600m) a výkyvy jsou taky malé.
Jinak pokud nechcete, aby vám harant kopal do zad, tak si sedejte jednu řadu před nouzový východ. Na sedadle u nouzového východu musí sedět jen způsobilé dospělé osoby.
fatdwi
Panek: zafixováno mám 2400, jaká letadla umí 1600?
S kopáním do zad mám zkušenosti vcelku malé a vždy se to dalo řešit domluvou, vyloženě agresivní dítě jak popisuje AJR jsem nezažil. Ono zas tolik dětí tím letadlem nelítá, aby se to dělo pravidelně.
Wildcat
fatdwi 13.4.2021 v 15:07
Panek: zafixováno mám 2400, jaká letadla umí 1600?
Airbus A350, Boeing 787
Panek
Zafixováno máte správně 2400, to je pro nejrozšířenější letadla. A380, A350 určitě můžou tlakovat na 1600m, ale jdou na 6000ft (tedy 1800m). U boeingu to budou letadla stejné generace, tedy 787. A 737 to technicky umí taky, ale rapidně to u ní snižuje životnost letadla.
fatdwi
Wildcat, Panek: díky, zase se člověk dozví něco nového. Obojí je hodně nové a ani nevím, jestli jsem tím někdy letěl.
Panek
fatdwi: Qatar A350 má na palubě systém, kde si může člověk prohlížet cabine pressure, IAS, TAS, FL atp.
Arnold J Rimmer
Doprdele, celou cestu do Afiky mi kope do zad spratek a řve furt dokola „mamma, mamma, mamma“. To se fakt nedá, tenhle teror. To si to nemůžou někam zavřít jako ostatní normální slušný lidi?
Lukas B.
ano, už mě sralo poměrně dost dětí (mluvím o cizích, vlastní jsou úplně jiná kapitola) v dopravních prostředcích, ubytovacích zařízeních, oslavách s kamarády a tak. důsledně však rozlišuji (byť marnou) snahu rodičů dítě nějak zabavit a minimalizovat jeho negativní impakt na okolí od „pohodového nezájmu“.
Arnold J Rimmer
Tak já na to koukam úplně stejně jako na čoklaře. Buď to mam nějak vychovaný a pak je všechno OK, anebo s tim nelezu mezi lidi a když je to holt nezvladatelný zvíře, tak s tim chodim o samotě. Aby bylo jasno, tady se nebavím o běžných dětských projevech, ale o zvířatech ponechaných samo sobě v rámci „tzv. volné výchovy“.
Chápu že tohle neni populární, protože dneska je děcko posvátná kráva který se nesmí nic říct, ale já to neuznávám a nevím proč bych na to měl doplácet.
Panek
Urban legend: V tramvaji řvalo děcko, do všeho kopalo i do zavazadel ostatních cestujících. Jeden pán poprosil maminku, aby si ho zklidnila. Ona opáčila, že její dídě je vychováváno v bezstresovém prostředí moderní výchovou a že na vše musí přijít samo. Mladík, který to slyšel, sundal sluchátka, vyndal si žvýkačku z pusy a precizně ji vhnětl oné mamince do melírovaných dlouhých vlasů. Na čež prohlásil: „Já byl taky vychováván moderní výchovou v bezstresovém prostředí.“
Arnold J Rimmer
Jo, to je dobrý.
Nebo „prosimvás pane pankáči já už nevim co s ní, moh byste ji nějak postrašit??“
Ne, nejsu piča, takže když nelezu do socky sám, rozhodně eště nepolezu do socky s děckem. Ses nezbláznil? Už z tak naprosto příšerné věci (cesta sockou) udělat peklo na zemi nejenom pro sebe, ale ai pro všechny vostatní vokolo? To sou hente kočáre tvl, některý linky najebaný po střechu a teď tam začnou eště matky hrát carmageddon dyž tam začnou do všech bourat kočárem. Fakt idiocie.
A to sem ani nedošel k tomu, dyž začne ta protiletadlová siréna ječet.
Fakt todle je absolutně mimo normální chápání, s miminama do letadla. Kurva na takový cestování normální člověk počká, dokud tomu dítěti není aspoň pět nebo nějakej podobnej soudnej věk.
fatdwi
Behemot: bejt Váma musí stát dost za houby. Pokud jde o matku s kočárkem v MHD, asi zase velké překvapení, ale je jich celkem dost, které auto vůbec nemají. Proč zrovna kočárek je „v lince najebané po střechu“ ten „navíc“? Kam jedou ti ostatní co se tam cpou? Že by to byl samej debil? Myslíte, že snem většiny matek co nemají auto je nacpat se s kočárem do nejnarvanější linky ve špičce a vždycky ráno nemůžou dospat, jak se na to těší?
Sorry, že je něco běžného mimo Vaše chápání je především Váš problém. Mimino bylo v letadle zcela jistě především proto, že jsme měli zbytečných pár desítek tisíc a toužili to vyzkoušet. Takových je v letadle většina, podobně jako v MHD těch matek s kočárky. Je to prostě zábava, někdo sbírá známky, někdo opravuje Saaba a jiný zase miluje natřískané prostory s miminem.
shane
Ony i kolikrát auto maj, ale speciálně v Praze je na kratší vzdálenosti lepší použít MHD, zvlášť pokud člověk cestuje paprskově a nehoní vteřiny. Ono naložit a vyložit dítě s kočárkem a doprovodným bordelem není úplně jednoduché a pohodlné a navíc to vyžaduje mít vedle auta dost místa. Tam kde se protáhne řidič se zataženým břichem rozhodně nevyložíš mimino. A to je problém skoro všude kde není podélné stání.
No jasně, svobodný batikovaný matky, co nepotřebujou auto, ale pak s těma harantama obtěžujou desítky dalších a všechny vokolo, co auto mají. Todle zkoušej na někoho jinýho.
Já si myslim no, prostě ste se museli sebrat a letět hodiny kamsi do piče, jinak to nešlo. Čoveče jo, kupodivu, převážná většina sou takoví, co vyhodí pár desítek tisíc, aby se váleli někde v písku, protože považ, už tam nebyli celý tři roky a to prostě nende, děcko to bude muset zvládnout, protože voni se tam prostě už musí poválet.
fatdwi
Behemot: pokud se nějakým nedopatřením rozmnožíte, zjistíte, že dítě je vcelku přirozená součást života. K tomu pak bude patřit i to, že s dítětem budete dělat různé věci společně, například pojedete MHD (tím samozřejmě nemyslím Vás, ale bylo by komické, kdyby zrovna Vaše vyvolená neměla nejen auto, ale ani řidičák, případně nebyla nadšená z přiděleného „pikouše“). Pokud bude dítě řvát, je dost pravděpodobné, že budete mít pocit, že ostatní otravujete, to je normální. Stejně normální je tento pocit nemít, když dítě neřve. Jinak byste musel nevyhnutelně dojít k názoru, že otravuje-li dítě život ostatním samou svou existencí, pak otravujete život ostatním i Vy.
A pokud jde o Vaše poněkud hloupé tipování, proč a kam jsem letěl, tak začínám mít dojem, že Vám corona ukradl nick, ten taky vždycky trefí (něco tak odhadem 50 metrů od terče).
Wildcat
No, kazdy sme nejaky, ze? Mna po 30 rokoch cestovania kvoli praci „spoznavanie novych krajov“ rozhodne neberie a davam prednost svatemu pokoju all inclusive resortov. Takze tam si vyberam adults only. Co sa tyka lietania, to sluzobne kde musim sediet v economy je vacsinou len v severnej Amerike, takze ide o niekolko hodin. Pritomnost deti mi tam nevadi, ludia nejako cestovat musia. No a na ten TATL raz za dva roky za svoje sa nabuzerujem do businessu. Tam je vacsinou svaty pokoj. Okrem toho to ma aj vyhodu toho ze sa clovek nemusi tlacit v 17×30 sedacke 8 hodin.
fatdwi
Wildcat: však jasný, navíc hodně záleží, kam a jak často jezdíte, tj. co je to, co Vás fakt štve:-) Mě na dovolené nikdy moc děti nevadily, protože jsem byl na místech, kde jich přirozeně moc nebylo plus hotel primárně používám ke spaní, takže jestli tam děti přes den dělají binec je mi celkem fuk:-) Během dálkových letů, ať už USA nebo Asie, tam tomu člověk prostě neujde a má-li smůlu a mimino hned vedle, je to někdy náročnější. Naštěstí noisecancelling headphones fungují velmi dobře a člověk získal časem docela slušnou dávku tolerance (zajímavé, že k jiným věcem tolerance naopak valem mizí, ale to je zase jiná story).
servisdok
Tak to jo. Jestli noise-cancelling sluchátka fungují podle Vás dobře, pak je tedy těch 64-128kbps z MT čistokrevné HiFi.
Dali mi otestovat dvoje, Koss a Sennheiser, od firem se stoletou tradicí ve výrobě špičkových elektroakustických měničů. Ale je možný, že nějaká čína ten cancelling zvládá pod 1kHz líp..
fatdwi
servisdok: kolik jste toho s NC sluchátky nalétal? (mimochodem, jedná se o „špunty“ od Sony). Možná jen nechápete jejich smysl, kterým není hifi přednes, ale tlumení hluku. Které v letadle znamená, že si pustíte film, dáte hlasitost na 2 z 10 a slyšíte to naprosto bez problému. Když máte obyč sluchátka, máte to tak na 8 a stejně slyšíte špatně, plus Vás z toho bolí časem uši.
servisdok
Děkuju za školení, opravdu z toho názvu nechápu jejich smysl.
fatdwi, neurazte se, ale na rozdíl od Vás dobře chápu i jejich princip, na kterém pracují.
Jeden 2,5h let a byly to ty polo-elastické, šedočerné Sennheisery, nevzpomenu si už na typ. Pultovka pak byla okolo 3.8k a dostal jsem je od dovozce na vyzkoušení.
Ale možná, že Sony líp zvládá obracení fáze rušivých hluků přesněji a proto Vás to tak uchvátilo. Ve skutečnosti jsou to jen mizerně hrající, naleštěné prdy, co zvládají v reálném čase to obracení fáze hluku přesně o 180° jen ve velmi úzkém kmitočtovém rozsahu, což jsem ostatně i naměřil. Výsledkem toho je, že processing dotyčných měničů potom vyřízne určitou kmitočtovou oblast užitečného signálu a do uvolněné posílá fázově obrácený „vyrušený“ hlukový. Výsledek je, z mého vlastního pohledu, zhruba na úrovni lepších telefonních měničů. Ale proti spotřebnímu gustu žádné dišputáty :D
Wildcat
servisdok 14.4.2021 v 18:03
Subjektivna kvalita zvuku je vec ocakavani a siroko debatovana. Jedna vec je ista, clovek si nebude tahat do lietadla (alebo na cesty vobec) nic super duper kvalitne v cene slusneho ojazdeneho auta. Tym viac ze material co bude pocuvat zvukovou kvalitou stoji zvacsa aj tak za trt makovy.
Osobne som presiel viacerymi NC sluchatkami. Skusil som Sony, nebolo to nic moc. Takisto Sennheiser. Po oboch som sa vratil k svojim starym walkmanovym sluchatkam (Koss Porta Pro). Vlani som vyskusal Bose Quiet Comfort 35/II (napriek tomu ze som sa vzdy dival na Bose ako na lesteny prd) a prijemne prekvapili. Akorat su oproti Portam strasne neskladne. Ale zvukovo sa uz nazoaj tvaria ako normalne sluchatka.
fatdwi
servisdok: přesně tak to vypadalo, že nechápete jejich smysl. Že rozumíte principu je klidně možné, ale mě to nezajímá, mě zajímá výsledek. Ten je takový, jaký jsem popsal. Bez NC můžete mít v letadle klidně hifi sluchátka za 20 litrů, stejně nejspíš líp uslyším film já než Vy. Navíc zdroj signálu bude daleko horší než schopnosti těch sluchátek, takže to bude mít smysl ještě menší. Zkuste si schválně doma k tomu, co (předpokládám) máte pustit vysavač a napojte to na mp3 128 kbps a pak mi řekněte, jak jste si to užil. Protože v letadle „vysavač“ nevypnete a lepší zvuk palubní systém nemá, nezbývá, než vzít za vděk NC i s jeho neduhy – ve výsledku je to lepší. Chce to srovnávat jabka s jabkama, ne domácí podmínky, gramodesku a drahá sluchátka se zvukem v letadle.
Jo a zkuste to tak 10-11 hodin (5 filmů jedna cesta), ať taky vyzkoušíte svou odolnost vůči tomu vysavači.
Sennheisery neznám, mám schválně špunty, kde výsledky jsou dle mého výrazně lepší než u čehokoliv přes hlavu, není-li to velikost těch Bose, o kterých píše Wildcat (ty jsou fajn, ale kdo by se s tím tahal, plus ty Sony stály tehdá cca 3k a já je koupil v USA za polovinu, zatímco Bose QC stojí 6k). Navíc naprosto zásadní výhodou Sony je drát a výdrž na jednu AAA baterku cca 50 hodin, většina dnešních NC vydrží daleko méně, hlavně pokud je to wifi (i ty Bose umí „až 20“ bezdrátově, naštěstí umí i drát, kde dají 40).
Wildcat
fatdwi 14.4.2021 v 20:04
The Bose maju (oproti portam ktore maju hlavovy most z pasoviny) nevyyhodu v tom, ze je problem driemat s hlavou opretou o stenu lietadla ked ich ma clovek na lebeni. Spunty samozrejme tento problem nemaju, ale tie pre zmenu nemozem vystat. Bolia ma z nich usi a nasledne cela lebena. Co sa tyka ciest v dlzke 10-11 hodin, na tie som uz spomenul recept vyssie.
fatdwi
Wildcat: zkusil jste někdy u špuntů jinou velikost? K mnohým se „gumičky“ dodávají ve více velikostech, k ostatním to lze za pár kaček dokoupit.
Váš recept jsem zaznamenal, ale je pro mě nepoužitelný (jednou za čas soukromý let můžete řešit businessem, ale jak jste psal, služebky létáte také economy).
grg
Ja si teda z vlakov na Slovensku pamätám len, že býval jeden (možno aj viac) celý vozeň fajčiarsky, ale ktovieaké úžasné to nebolo. Fajčiari totiž aj tak radšej sedeli v nefajčiarskomm, do fajčiarskeho chodili len húliť, furt sa trúsili hore-dolu a takí nasmradnutí potom páchli opäť v nefajčiarskom vozni…
fatdwi
Brundibar: přečetl jsem si Váš příspěvek ještě jednou a pořád mi to přijde jako nostalgický povzdech. Ale rozumím, nebylo to tak myšleno. Že jsem nemusel hadry házet do pračky po jediné návštěvě hospody byla jedna z věcí, která se mi velmi líbila v USA už někdy na přelomu tisíciletí.
JASAN
A jak sem pěkně vypalovalo třeba při čekání na zkoušku na chodbě ve škole. A nebo v předsálí posluchárny o přestávce. Jó to byly časy…
servisdok
Výraz „zaplivaná čtyřka“ je zavádějící, naprosto v duchu místních rovnačů historie a vykladačů té správné, co jim od řiti ještě odpadávají skořápky. Jako mládežníci jsme o sobotách běžně chodili ke čtyřkám, odchytit někoho, kdo nám bude ochoten koupit cigára. A o něco později, kdy už nám je rezignovaně prodávali a někteří semtam i desítku točili, si pamatujeme tu zvláštní hustou atmosféru těchto čtyřek, tak okolo jedenácté až půlnoci. Hustou doslova i obrazně – po vstupu se dal do prostoru zavěsit deštník a byla-li sobota, tak šlo o malou společenskou událost. V hospodě asi tak čtyřicet chlapů dvojího druhu – sedláků, co byli anihilováni do družstev a těch, kterým bylo povoleno do určité míry soukromě hospodařit, s nařízenými odvody. Mezi jedenáctou a půlnocí se jen napjatě čekalo, kde někdo hodně zvedne hlas a padne první rána. Pak bylo vstkutku namístě, lokál raději opustit, páč šlo doslova o život. Ti sedláci se s tím vůbec nemazali, to byl třídní boj ve formě, jakou nikdo z pozdějších ročníků už nezažil. Nebylo výjimkou, že po jedné takové sobotě byl dotyčný lokál na další pracovní dny zavřený, aby se aspoň zhruba opravil a byl nachystaný na další takovou sobotu.
Bylo to prima.
Vlk
Právo na zdraví (Tomáš Jindříšek)
Čekal jsem je již dlouho, takže mě nepřekvapilo, když opravdu přišli. Trochu mě jen zarazila vysoká hodnost důstojníka podepsaného pod rozkazem. „Pan Alois Vomáčka?“ Zeptal se muž v uniformě, ale na odpověď nečekal. „Mám na vás zatykač podepsaný vrchním velitelem bezpečnostních farmaceutických sil dislokovaných v oblasti.
Půjdete s námi! Po dobu vašeho zadržení jsou pozastavena vaše občanská práva s vyjímkou práva první pomoci a práva užívání vašich léků.“ Poté mi okamžitě nasadili pouta a naložili mě do policejního antonu. Cestou jsem přemýšlel, jak to se mnou mohlo dojít tak daleko. Věděl jsem stejně jako ostatní, že je moje chování ilegální. Jediný rozdíl byl možná v té drobnosti, že já znal historii vzniku naší nové společnosti.
Na začátku jednadvacátého století se vše podřídilo byznysu. Nejbohatšími byly společnosti prodávající zbraňové systémy, dvojkou na trzích byly farmaceutické koncerny. V době fúzí došlo k propojení. Obchodníci svírající v jedné ruce samopal a v druhé ruce lék proti nachlazení. Bylo jen otázkou času, než někoho napadlo, že produkt číslo jedna účinně podpoří prodej produktu číslo dva. Na náměstí před futuristickou budovou zdravotního komisařství právě skládaly přísahu desítky nových příslušníků farmapolicie. Skandovali základní heslo: „Za povinné zdraví a svobodu!“ Museli jsme do budovy vstoupit zadním vchodem. Soudil mě samosoudce MUDr. Jiří Pečenka. V místnosti kromě nás stáli pouze dva policisti. Soudy pracují v naší době velmi efektivně. „Pane Vomáčko,“ začal soudce laskavě, „jste si vědom, že vaše chování vysoce poškodilo vaše právo na zdraví a narušilo závažným způsobem morální suverenitu společnosti?“ Byl jsem si toho vědom. Jedna věc je nedodržovat předepsanou měsíční kvótu na užívání vitamínů a potravinových doplňků, to dělá spousta lidí a jsou za to jen pokuty a občas zápis do kádrových materiálů. Já jsem ale udělal něco mnohem závažnější. „Pane Vomáčko, dva roky jste neužíval preventivní léky proti závažným chorobám. Proti rakovině, leukémii, ebole a dokonce i proti případné mozkové dysfunkci! Proč? Proč jste tak hazardoval se svým zdravím?“ Když jsem se neměl k odpovědi, soudce dodal podezřívavě: „Nepatříte snad k zakázané sektě alternativců, která odmítá přijímat léky?“ „Ne vaše ctihodnosti, já jen nesnáším lékárny, děsí mě.“ Soudce se zatvářil nedůvěřivě a pak zmateně, než začal znovu mluvit, chvíli něco studoval na monitoru. „Ale podle našich záznamů je v blízkosti vašeho bydliště hlavní lékárna. Největší a nejmodernější lékárna ve městě. Věděl jste, že dříve to bylo budova hlavního vlakového nádraží? Ale kam by dneska někdo jezdil, že.“ Dodával soudce žoviálně. „Šest pater, čtyřicet oddělení, stotřicetdva prodejních míst, dva dětské koutky, pravidelné ochutnávkové akce, kino pro promítání nových lékových trendů. trojrozměrné videoreklamní poutače.“ Soudce se dostával do náboženského vytržení, povstal a poslední věty už brunátně křičel: “ A vám. A vám se to nelíbí, vy si dovolujete odmítat lékařskou péči, pohrdat výdobytkem, právem naší civilizace, sabotovat farma byznys! Tak to ne přítelíčku, to tedy ne, vy budete zdravý, i kdyby vás to mělo zabít!“
Soudce se zase uklidnil, vrátila se mu normální barva a mluvil opět laskavě. „Pane Vomáčko, byl jste shledán vinným z porušení svého práva na zdraví zvlášť hrubým způsobem ve smyslu paragrafu dva odstavce tři zdravotního zákona. Vzhledem k tomu, že vaše patologické jednání vypovídá o značném psychickém narušení, odsuzujete se k doživotní lékařské terapii v psychiatrické léčebně se zvýšenou ostrahou. Podmínečné propuštění možné za třicet let. Vaše terapie bude financována z vašeho majetku, který se tímto rozhodnutím zabavuje a propadá státu. Odvést!“ Jedno jsem věděl jistě a hřálo mě to u srdce. Lékárnu už v životě neuvidím.
prasatko Bobik
Bezva. Ke staršímu „Plán splníme, i kdyby na chleba nebylo“ – legrace z doby, kdy to už tak žhavé nebylo, se přidává současné „Budete zdravý, i kdyby vás to mělo zabít“ – což žádná legrace není.
už ten originál nestárne vůbec dobře a byla dost nuda jej číst, protože (už) nepřináší nic nového.
To je pořád dokola to samý. Už na to totálně seru. Poslední, co mě nasralo, byly ty bláboly naleštěnýho bolševickýho zmrda ohledně sportování dětí venku.
No tak jistě, časem (v podstatě už ani teď) si „mladý“ ani nevzpomenou, že se kdysi dalo pohybovat bez roušek, stejně jako my starší jsme již poněkud zapomněli, že ve vlacích byla kuřácká odd./či se mohlo hulit v letadlech, o helmičkách na kolech a lyžích ani nemluvě.
Jo, je celé roky „Highway to Hell“ ale evidentně to většině ofčanů až tak tolik nevadí ..
Díky! Popelníčky ve vlacích, v letadle v zadních řadách Boeing 767 Kuwait Airwais Bombaj – London – JFK pěkně zahuleno :-)
Asi už jsem starej…
Vagony s popelníčkama se na lokálních tratích ještě dají najít, na připomínku toho, oč jsme přišli. Jsem nekuřák, ale k těm zaplivaným čtyřkám to prostě patřilo. Hnusnej sterilní korektní svět.
Pro mladší z nás lze upřesnit, že kouření či nekouření tabákových výrobků bylo dobrovolné – hulilo se ostopéro a nikomu to nevadilo – v provozovnách veřejného stravování též_vyšších cenových skupin (za socialismu) do cca poloviny roku 1989. Pak do roku 2005 se nekouřilo během snd – obd – več. Mimo kuřárnu, pokud v podniku byla. To šlo. Pak bylo období různého vyhrazování, v podstatě pohodové. Do té doby to bylo tak nějak lidsky zařízeno. Kdo chtěl, chtěl, kdo nechtěl, nechtěl. Kompletně se přešlo na – demokratický trendy a kůl – zákaz všeho ve jménu vyššího dobra od jara 2017.
…a proto je potreba bojovat proti tomu hnusnemu bolsevickemu Rusku, kde se ve vagonech porad jeste huli a na motocyklech jsou helmy pouze doporucene. Jeste tak, aby se nam takove svinstvo zase vratilo do nasi stastne Evropy!
A jé, sysopčik zasahuje. Stojí ti to Rusku za to, psát takový voloviny?
Aaale… blbej den. Hned po ranu mne nasrala sekretarka, kdyz prinesla krabici testu a ze prej to mam s sebou mit na skoleni. Tak jsem ji s tim poslal do hader, ze mam test na care, takze se mne to netyka. Kurva clovek ten bordel vyhodi dverma a on zase vleze oknem. A to pry nemecka vlada premejsli, ze by na tri tejdny zavrela uplne vsechno, i lidi doma, necha jen potraviny. Pry to vyjde levnejc. At uz s tema lokdaunama jdou vsichni do vole prdele :-(
Já když jsem dnes viděl jak se chudáci děti houfujou v dešti před školou a čekaj na testy, tak jsem konstatoval, že by ty šmejdy zlodějský měli pověsit na struně od piana. Po řádném soudu, samosebou.
Soudruh Kůže je asi latentní pedofil
https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/plaga-testy-do-skoly-sshr-testy-i-ze-stolice-rektalni-testy-nosohltan-babis-arenberger.A210412_090728_domaci_lre
Potřebuje si taky hrábnout než mejdan skončí. Strunu od piana. Škoda provazu.
Jako že dyž už nikdy ty umělecký školy ani jiná zábava neotevře, ať piána aspoň k něčemu sou?
Speaking about pianos, do you know what’s better than roses on your piano …?
I assume you don’t …
It’s tulips on your organ …
Táhni doprdele zergu…
To bylo na mě?
Sorry, beru zpět.
Heršoft, člověk přemýšlel, jaké asi varhany stojí kromě piána v hale nějakého zbohatlíka… a on to bude zřejmě zvukový jinotaj.
Fuj.
prasatko Bobik 12.4.2021 v 20:15
No, ne nutně zvukový.
TULIPS ON YOUR ORGAN! This most popular scent is now in this gorgeous, pearly pink…
Two lips on your organ:-D
S těma lockdaunama by fakt jít doprdele mohli. To je svatá pravda.
Já se ty vole těšil, že si konečně zahrajeme s kumpánama fotbálek, kterej jsme od října hráli jen dvakrát v prosinci v hale. Už mam přes 100 kilo, to bude bolet jako kráva. Abstinent se teda ze mě přes tyhle sračky nestal, takže zrovna nehubnu….. Ale snad už bude o něco líp. Nejhorší je, že letos je zrovna takový krásný dubnový počasí, jenže zrovna teď, když se nesmí na bazén, do wellnesu, do haly ani tělocvičny a ani do hospody, je to vážně už zkurveně dlouhej vopruz kterej mě sere.
Takže tak nějak chápu no :(
Je to už fpiči, už ai dodavateli vyšilujou s kokotinama a náhubkama, doteď to bylo relativně v pohodě.
Kecáš jako obvykle. Na místních spojích je kouření zakázáno od roku 2013, na dálkových spojích pak od roku 2014.
Федеральный закон от 23.02.2013 N 15-ФЗ (ред. от 30.12.2020) „Об охране здоровья граждан от воздействия окружающего табачного дыма, последствий потребления табака или потребления никотинсодержащей продукции“
Sakrys, ja tam posledne uz jen lital :-(. Takze uz ani tam to nejni, co bejvalo. Tak aspon, ze ty blembaky nejsou povinny…
U těch helem na motorku to bude stejný. Vzhledem k tomu že v ČSSR byly povinný už někdy od šedesátých let tak pochybuju, že by je SSSR, náš vzor, nechal nepovinný. Nebo že by tu povinnost Jelcin zrušil. Na druhou stranu nepochybuju že se na to v Rusku sere a že to milicianěri řeší selektivně podle toho jak moc chtěj toho kterýho pilota zadřít.
Při nárazu ve 150+ km/h do zdi je celkem jedno jestli pilot měl helmu nebo ne …. tam se pak dá mluvit o štěstí pokud tělo zůstane v jednom kuse.
Tak helmy na maly motocykly nemusely v CSSR bejt az plus minus do konce socialismu. A na velkejch masinach v Rusku nebyly povinny jeste pred dvema lety, co jsem tam byl. Sice se s nima vetsinou jezdi, ale kdo chce na Harykovi jet kochacku se satkem na hlave, tak proste muze a je to ciste jeho vec.
Tak jsem koukal, Rusaci nejak sjednocuji papiry se svetem a v ramci toho uz jsou i ty helmy povinne. Od kdy, to nevim. Nojo, tak aspon mne nemusi mrzet, ze uz tam nejezdim na srazy.
prasatko Bobik: nebylo, vizte mou odpověď níže Brundibarovi. Zahulený vlak (část nekuřácká oddělena sklem, ve kterém ale nebyly dveře) si v EC pamatuju ještě tak před 15 lety. Hulící parta dělňasů, prostě skvělý zážitek, dobrovolného na něm ale nebylo nic.
Ano, je to možné. Ale já psal jen o hospodách. O vlaku toho moc nevím.
Jen že jsme v něm my, nezávisláci, nehulívali, když jsme jím před mnoha lety občas jeli. Navíc jen ČSD osobákem 2. tř. a v něm snad ani kuřácký oddíl nebyl debil. Jo, a otec někdy na konci šedesátejch, když jsme koukali u elektrárny na lokomotivy, řekl na moje prohlášení, že budu strojvůdce, abych jako něco ve smyslu konce předchozí věty. Ještě, že máme na co v dobrém vzpomínat. Na co budou dnešní školáčkové?
Já jsem z generace, co ještě ve vlacích kouřila a kdy byl vlak půl na půl kuřácké a nekuřácké vagóny, alespoň tedy na delších tratích.
Typicky dělnické spoje, byly za mého mládí kuřácké úplně všechny, nikdo z nekuřáků proti tomu neprotestoval, kouřili i průvodčí a fírové. Měnit se to začalo až někdy začátkem sedmdesátek, odmontováním popelníků z některých lepších typů vozů.
Podívejte se na některé filmy z těch let – kouří se tam úplně všude, ve filmech z rozmezí let asi 1965-1975 jsou lidi s cigaretami úplně všude – na fízlárně, na dráze, ve fabrikách, dokonce i v nemocnicích na chodbách. Ty filmy převážně zachycují tehdejší skutečný stav věcí, nejen tady, ale i ve světě. Takoví svědkové doby a životního stylu, speciálně Francie a USA. Sice se to mnozí dneska snaží překroutit a okecávat, co jim síly stačí, ale dokud tihle svědkové doby nezmizí v trezorech – těch nových bolšánů, tak to budeme mít na očích.
Jo. Popelníčky byly všude, i v obyč. vagonech. Na stěnách i v područkách. Cpali jsme do nich ohryzky, jistě k malé radosti tehdejšího stewardingu. Ale kouřit ve vlaku např. z Kralup n.V. do Prahy, si myslím, že už za normalizace nešlo.
Uznávám, že se tomu tehdy nešlo vyhnout, protože všechny hospody byly až na dobu oběda kuřácké a nekuřácké hospody neexistovaly, protože by prázdné nepřežily ani dotovány režimem.
Dneska si nekuřák může svobodně vybrat, kam vleze.
Je úplně na palici, vlézt do typicky kuřácké hospody ala bývalá čtyřka, vlézt tam s děckama, co v hospodě dělají bordel a ještě požadovat po dalších 10 hostech, aby přestali kouřit, protože jsou tam děti. A pokud hospodský „nezakročí“, tak podnik udají všem těm ČOIkám, co existují, rozmáznou to na sítích atd.
V tomhle směru /ale bohužel nejenom v tomto/ jsme národem nesvéprávných degenerátů. Jenom rozmnožený degenerát leze do hospody, kde se kouří, s děckama a požaduje pro sebe nějaká „práva“, namísto aby vypadl do prázdné hospody, co sice smrdí po Savu, ale nekouří se tam.
Dnes to chce zvláštní řešení. Prostě indivindy.
Rozumná dohoda „napříč společností“ je nemožná. Koneckonců jakoby někdy byla, že, ale kdysi to aspoň někdy_vyšlo. Dnes má převahu vždy to ujeté, sem nepasující, zdejší klid rozesrávající.
Každej jsme ňákej. Nikdo tady není dokonalej. Někdo se učil líp, někdo hůř. Klidní i vzteklí, ukecaní nebo tišší. Nešikové, brejlouni, pajdové, astmatici, žlučníkáři a bůhví jací – ale duševně a morálně zdraví. Prostě lidi.
Zato blbečci: Blbečci zůstávají. Blbečci se množí. Blbečci se organizují. Na blbečky člověk narazí na každém kroku.
Blbečci jsou červenobílí, hnědí, černí, rudí, zelení, duhovaní. Původní i přešití. Svých práv znalí. Vždy nadšení.
Blbečci nemají problém.
Být blbečkem je trendy. Jak určila elita, budoucnost „těch dole“ je blbečků.
Tehdy se rozumná dohoda našla. Jak ve vlaku cestou na intr, tak na intru. Průvodčí, než by se s náma hádal, ať nehulíme na chodbě z okna, tak nám vyhradil jedno-dvě kupé, kde ještě zůstaly popelníky, museli jsme nechat pootevřené okno, zavřené šoupačky do kupé a automaticky přestat, kdyby se vlak přistoupivšími naplnil tak, že by k nám do kupé přišli další a naše kouření jim vadilo. A před vystoupením popelníky vysypat do koše na chodbě. 4 roky jsme to respektovali.
To samý na intru – tzv. vychovatel, nebo spíš dozorčí demoliční roty – kde bylo snadný i jako dozorčí dostat po držce – než by se s náma věčně dohadoval, což vždy smrdělo malérem, tak ustanovil jako kuřárnu hajzl. Určil kde a jak bude vypadat popelník, bude i při -20 otevřený okno a řekl „nikde jinde nechcu vidět ani popílek, jinak máte po ptákách“.
Respektovali jsme to i v mírně přiožralém stavu. On měl v tomto směru klid, že nikde nic nechytne, fungovalo to 4 roky k oboustranné spokojenosti.
Internát, internát… Spolužáci a spolužačky, co tady byli v Domově mládeže, si na něj nestěžovali. Já tam chodil jen na oběd, ale prohlédl jsem si ho a v poho. Nebyli jsme nějací vybraní, obyčejní, spíš chudší, pravda, žádný kriminálník (pasťák/basťák a tak). Nebyl ten život tehdy nějak podezřele snadnej??
To bych neřekl, že snadný, ale pokud se člověk nejebal do politiky a nesmrdělo to politickým průserem, tak se šlo dohodnout mnohem snadněji, než dneska. Život totiž nefrčel takhle rychle, jako dneska. Fungoval zdravý selský rozum i u těch lidí, před kterými by si dnešní pokrokáři uplivli. Dělali jsme věci, který tehdy byly považovány maximálně za odvážnější klukovinu a rošťárnu a za kterou bych dnes jako zletilý vyfasoval něco natvrdo za terorismus, naši rodiče by fasovali basu za vážné ohrožování mravní výchovy mládeže a tehdejší holky by dneska mohly skoro nonstop žalovat za obtěžování a harašení. Měly bobry a nikdo jim nevyčítal, že jsme si museli furt vytahovat chlupy z huby.
Zdůrazňuju – pokud nešlo vyloženě o politickou záležitost, což bylo docela snadný rozpoznat i tehdy, tak se dalo v pohodě žít, dýchat, pracovat bez toho, že bych musel být v permanentním střehu a stresu, vychovávat děti a bavit se.
Tehdy měli popiči aktivisti všeho druhu – vesměs ty typy lidí, co jsou dneska na koni.
Aktivisti od přirozenosti byli v aparátu SSM, aspoň jak jsem zažil. Ale celkově jich bylo méně než dnes těch progresivních, to je fakt.
Jistě pak několik dalších porůznu informovalo.
Pokud jde o mravní výchovu, tak hanbatý časopis jsem zahlédl mezi 12-20 dvakrát, pak nějaké fotky, to ale byly akty, tedy umění. A Meopta stereokotouček s podobnými. To byla veškerá socialistická mravní zhýralost obyč. mladých ve městě. (Kdepak vyhledávač a „sex“ jen co se člověk ta písmenka naučil.) Na politvtipy jsme si dávali bacha, říkali se ovšem, ne že ne. Ale ne ve zlém úmyslu. Byly to prostě vtipy. Nějaký vlasáč zdrogovanej, disident se na míle kolem nevyskytoval. Možná jsme měli štěstí, pravděpodobně to však byla normálka. Byli jistě ulítlí jedinci – ale ti jsou všude. Byli však zřejmě drženi na uzdě.
V současnosti je jistě zájem to tu „zahustit“ a morálně vadným se dostalo volnosti. Bohužel, vzhledem k „demokracii“ to je vlastně v poho.
Koho napadlo, že to tak může/má dopadnout, aby se proti tomu vymezil. Orwel, protokoly… zajímavé, zlé – ale přeci fikce.
Ano, s těmi blbečky je to velmi trefné.
Jejich projevy, které by ale nahlas neměli odvahu říct, je ostatně dobře vidět na asociálních sítích.
Někdy mám dojem, že některé ty sítě, si blbečci, dobroseři a lepšolidi přivlastnili pro sebe. Pro poplácávání se po zádech, jak to zase těm anarchošům, bordelářům a jiným živlům nandali.
Starý bolševik hadr, jen v obráceném gardu, Rudý právo a Kojzar naruby.
Ono to je asi jako D-F stránky. Tady to člověk chápe, zejména řekněme staromilce, v dobrém samozřejmě. Na tom nic není. Právě naopak. Společnost bez minulosti je v háji.
Co ale mají ti progresívní na tom, že jsou in? Nechápu. Jo, pokud jsou přisátí nějakým způsobem na sosání z rozpočtu, nebo z toho mají nějaký jiný užitek, děti na škole třeba, co já vím, tak dejme tomu. Ale jinak?
Kdyby si žili podle svého mezi_sebou, tak čert je vem. Ať se opíchávájí 3x denně a dle pokynů z brusele se rozdají přiběžencům. Na svých trendy stránkách o tom mohou v klidu diskutovat.
Obdobně Afričané do Afriky, Cikáni do jižní Indie, Semité na Blízký východ. Život ve svém, podle svého, mezi svými, za své.
V Evropě několik desítek let práce a odříkání, než se to tu dá dokupy. Nemohu si pomoci, tohle je korektní řešení, nejen politicky, ale lidsky – normálně. Vše ostatní je na sprosté slovo.
Frikulíni jsou šťastní ve své bublině, že jsou in.
Ten pocit jim stačí kolikrát i k tomu, že přes sociální sítě někoho udají, nebo ho nechají vyhodit z práce jen proto, že s nimi nesouhlasící člověk není in, je to podle nich zpátečník, staromilec a vůbec z jejich pohledu škodič, co nezapadá do jejich představy světa.
S tím ještě budou trable, velký, velký trable.
Nedávno týnka říkala, že na vesnici (3 týdny pobytu mimo město) je skvěle a internet moc nefunguje, takže se nekoukala na instagram každou minutu, ale jen jednou za hodinu. Člověk tuhle část infomace nechal plavat, není to můj svět. Ale: jejich jo a zřejmě mohutně. Nevím, k čemu bych to přirovnal ve vztahu nás ke generaci našich rodičů a prarodičů. Asi k ničemu.
Staromilci vymřou a s nimi i historie, tak je ještě dnes k vyprávění a k dohledání. 1984 byl nadčasovej román, téměř se zdá, že se jede podle něho. Jsem rád, že jsem stačil zažít ještě vcelku normální svět, to už se opravdu asi nevrátí. Škoda.
>Staromilci vymřou a s nimi i historie, tak je ještě dnes k vyprávění a k dohledání. 1984 byl nadčasovej román, téměř se zdá, že se jede podle něho. Jsem rád, že jsem stačil zažít ještě vcelku normální svět, to už se opravdu asi nevrátí. Škoda.<
Amen…
prasatko Bobik: moje chyba, reagoval jsem dohromady na původní příspěvek Brundibara a Váš.
O to, na co budou vzpomínat dnešní školáčkové, si nemusíte dělat starost – na to, na co my. Že Vám to „Vaše“ přijde lepší? A to jste nikdy neslyšel povzdechy ze svého dětství, co že z té děsné mládeže jednou bude? Co oni nikdy neměli (ti starostliví dospěláci) a nebylo a jak to bylo lepší? (bez televize, videa, počítače…)?
Jasně, že jsou věci, které i mě přijdou poněkud ujeté a říkám si, co že to jednou bude znamenat (asociální sítě, šmatlafouny), ale to podstatné je, že pro ně je to stejně normální jako pro nás věci zcela jiné. Ono je jednoduché dělat generační odsudky, ale když to natáhnete na delší časovou řadu, zjistíte, jak hloupé to ve skutečnosti je. Zkuste si představit svět před 500 lety – vždyť to ani nejde srovnat tak, aby se dalo říct „jóoo, to za našeho mládí bylo líp, máme na co vzpomínat“. Pro každou generaci je to jejich „normální“. Je jedno, co to je, oni jiné „normálno“ neznají, takže nebudou smutnit po tom, co jste zažil Vy nebo já. Stejně jako já nesmutním po dětství svých (pra)rodičů. Měl jsem přece svoje. Je to málo? Proč?
Nám na ZŠ ještě smrděla vysvědčení, jak ředitel při podepisování kouřil.
Já byl tuhle v autoservise kde majitel hulil fajfku. Auto mi smrdělo ještě měsíc poté. A to věřím že mi v samotným autě nehulil.
Já kouřím jen v pracovně, ale smrdí mi i ručníky v koupelně, která je za 3 dveřmi.
Jo. Máloco je tak pronikavý jako tabákovej kouř. A to mám dost mizernej čich.
Ale že by fajfka…? Asi záleží, co do ní cpe. Já doma běžně kouřím (Peterson, Connoisseur’s Choice) a druhý den po příchodu z práce mě vítá jen jemné, velmi příjemné aroma. A to si myslím že čich špatný nemám.
Fajfka nebo nějaký doutníky. Cigarety to nebyly. Ono to v tý garáži vonělo celkem příjemně. V tom autě už podstatně méně
Pamatuju si kuracky kupe jeste kdyz jsem jezdil z Plzne do Budejic ze skoly,takze cca 2002 (rychlik 667 Rožmberk:) Tenkrat jsem kouril Startky bez filtru a vezl se jak pan, kdyz si v Nepomuku prisedl dedula a začal palit Marsky, jednu od druhe. Kupe jsem musel opustit, pro celkovou otravu a slabost. Od te doby jsem tam nejel a hulit sem chodil na hajzl.
Brundibar: asi jste, protože já tohle naprosto nesnášel. Ten smrad na letišti ve Vídni (nebo Curychu? už ani nevím, je to dávno, letěl jsem Vídeň – Curych – tramtárie a možná to bylo na obou) byl hnus. Řeči o tom, že „kdo chtěl, chtěl, kdo nechtěl nechtěl“ jsou úsměvné. Já nechtěl, ale musel. Takže za mě toto jednoznačně obrovské plus. Zahulené letadlo jsem nezažil, ale to muselo být ještě o level horší. O zahuleném kanclu (my tady všichni kouříme, tak máš smůlu) ani nemluvím (nebyl to kancl můj, ale bylo to „něco“).
Hospody jsou jiná liga, tam skutečně byla volba. Nicméně hovada jsou hovada, takže se vůbec nedivím, že se toho aktivisti chytli. Není nic lepšího, než když si k dětskému koutku jde borec zahulit, „aby to nefoukal na už ani nevím koho, že jí-mu to vadí“. Nebo doutníček u oběda (sám jen pivo), však ostatní si můžou to jídlo přenést jinam. Cyklodres a klapající botky už jen dokreslily obrázek labužníka (bylo jim 50 plus, 2 kousky, jeden navíc ne zrovna ve formě, takže ten obtažený pupek si pamatuju dodnes). Tak by se dalo pokračovat, Vaši nostalgii tedy nesdílím.
Kouření ve vlacích nebo letadlech se už nikdy nevrátí, pokud nezačne hulit významná část populace. Ony jsou s tím totiž dost velký náklady navíc.
shane: to vnímám pozitivně. Stejně tak se svého času jistě našel nostalgik, kterému chyběl bordel na ulicích, to byl vzdoušek, ne jak dnes, když máme popelnice a splaškovou kanalizaci. Zatracená sterilita tohle.
Jo, vzdoušek. Dneska už nám to nepřijde, jak jsou katalyzátory a tak. Ale tuhle mi pod oknama jezdili dva kluci na origo fichtlech a smrad to byl teda slušnej. Někdy okolo roku 1990 musel bejt na ulicích smrad děsnej. Všechny ty fichtly, warťasy, starý škodovky, Avie, trambusy, dýzlový autobusy, smrad z fabrik a uhelnejch kotlů… Akorát už jsme na to zapomněli, no.
shane: tak to si naopak pamatuju výborně – především první návštěvu Vídně v roce 1989. U nás neskutečný smrad, který tam chyběl, přestože tam byl výrazně silnější provoz. Pak fast forward 10 let a okolo roku 2000 už se toho chytli „ekologové“ a smrdělo to tam dost podobně jako u nás, protože diesely. Hlavně, že to žralo málo.
Kolem let 2005-2010 jsem jezdil hodně na hory do Francie a vždy mě fascinovalo, jak dokáží menší města až městečka uprostřed hor neskutečně smrdět, hůř než Brno. Holt Frantíci se do kadle kadle zamilovali nejvíc v Evropě a byl to nářez. Taková Peripherique v Paříži (5 pruhů v každém směru) ve špičce byla někdy okolo roku 2012, kdy jsem tam byl párkrát soukromě i pracovně, neskutečná žumpa. Čadící staré pažouty, citroeny a výkvět německé kvality mi připomněl právě osmdesátky a stojící Zvonařku nebo Úvoz v Brně. Prostě kam šlápne socan, tam deset let tráva neroste. Je jedno, jestli je to rudá, zelená nebo covidová verbež, vždy je to špatně a nikdy to z principu věci být jinak ani nemůže.
Nicméně nostalgiků bude jistě dost. Tehdy auta neměla zbytečnosti jako klimatizaci, elektrická okna, pořádné brzdy, jízdní vlastnosti ani motor, generálka se dělala co 100k (pokud to někdo po víkendech vůbec najel dřív, než zázrak socialistické techniky shnil) a hlavně se všichni museli přizpůsobovat kuřákům. To byla super doba, ne jak dnes, kdy bordel můžou dělat pro změnu cyklouši, na které tehdy kálel hafosaurus a mezi které se většina tehdejších kuřáků nepočítá. Typově je to ale ta stejná skupina bezohledných lidí, kterým se ostatní musí přizpůsobovat (např. tehdá i dnes se jim vyhrazují části vlaků a hospod, změnila se jen síla a struktura smradu).
Musím teda říct, že dvoutakt pokud to není nějaký extrémní množství dýmu, mi víceméně voní, zatímco diesely jsou opravdu odporné.
shifty: u mě je dvoutakt jen kousíček nad ropákem – je to o drobet lepší, ale jak vypadá trabant nebo warťas kde není extrémní množství dýmu? Ta auta už když byla nová byla dost humus a za totáče měla roli právě ropáků (to smradlavý co nejede). U dieselů to první platí dodnes, to druhé už nějaké to desetiletí ne (bohužel, kdyby zůstalo u komůrkových sestřelených zer a SDI 47 kW, nemuselo to tady být tak nechutné jako dnes, protože k zásadnímu rozšíření by nedošlo).
Tak já měl spíš na mysli třeba Jawku, my sme měli na chatě 350 co jsme si postavili s bratránkem s krabice a ta mi nesmrděla, ale možná to bylo tím mládím a radostí z toho…
z krabice :/
shifty: bavíme se o autech, takže motorka mě nenapadla. Jo, Jawa mi nikdy tolik nevadila, ale taky přecejen smrdí o dost míň než trabant. Plus celkový vliv motorek na ovzduší města je někde mezi nulou v zimě a pár promile (možná jedno procento?) v létě.
Komůrkový atmosféry jsou fasácká věc mimochodem. Zajímavý je, že i spotřeba je plně srovnatelná s dnešníma přeturbenejma zhůvěřilostma, a to je tady dvě desetiletí „vývoje“, ovšem nijak to nehulí a nesmrdí (vyjma těžších zimních startů, jistě) a určitě z toho nepadají brikety.
Komůrkový atmosféry jsou fasácká věc mimochodem. Zajímavý je, že i spotřeba je plně srovnatelná s dnešníma přeturbenejma zhůvěřilostma, a to je tady dvě desetiletí „vývoje“, ovšem nijak to nehulí a nesmrdí (vyjma těžších zimních startů, jistě) a určitě z toho nepadají brikety.
Zajímavá spotřeba je jenom v tehdejší lehkých autech, navíc při jízdě tehdejším tempem.
Pikouše mám s boudo, nějaká stovka kilo tam je taky navíc trvale a ani smykem nejezdím tehdejším tempem, ať je to kdokoli.
Behemot: „tehdejší tempo“ je právě ta stovka. Na dálnici jste si možná už všiml, že se může 130 a že tak nemálo lidí jezdí.
Jinak je zase úlet, že „spotřeba je srovnatelná“ – není. 47 kW sračka žere zhruba jako dnešní 300 hp biturbo ve víc než 2x tak těžkém autě. Trochu mi připadáte jako jedna nepříliš inteligentní paní, provozující ladu, která je v lepším stavu než ona paní. Nicméně i tak tento zázrak sovětské techniky žere zhruba 8-9 na 100 a řídit to je zážitek, který si na delší cestu rád odpustím. A tato osoba mi svého času položila otázku, kolik že žere můj wagen. Když jsem řekl, že 8-8.5, tak opovržlivě opáčila, že to je teda dost a že čekala nějaký ten posun když je to moderní auto. Že to mělo 2x větší motor s 3x takovým výkonem, o prostoru, výbavě a vlastně úplně všem nemluvě, to ji nějak makovice pobrat nedokázala. Při čtení Vašeho příspěvku si nešlo na tuto prachem zapadanou historku nevzpomenout.
fatdwi
13.4.2021 v 11:47
Zhruba sedí ten průměr 6-7 a je jedno, esli dálnica, nebo poskakování po semtamfórech. Pravda, jezdím průměrem 110-120 a jenom při předjíždění rychlejš, hlavně kvůli kdejakýmu hluku (eště není vodservisovaný všechno, co dělá randál). Na těch semtamfórech a ostatně nikde nepoznávám ten ach tak velkej pokrok, protože na křižovatkách ujedu zhruba >4/5 vostatních, i kdyby měli pod kapotou třeba 3000 koní, protože to neumí nebo nejsou ochotní používat. Já mám 60 chcíplejch koní a jezdím svižnějc, než VĚTŠINA VOSTATNÍCH DOHROMADY a i přes to to má celkem dost slušnou spotřebu. Dá se do toho lejt kde co, průměrnou cenu mám 16/l, takže vůči tomu už je fakt, že to ani nežere zas tak moc, opravdu jenom bonus navíc. Nehodlám se přít vo nějaký desetiny a halíře, nejsu vochfácková píča, navíc spotřebu řeší jenom piča – TCO i přes to, kolik do toho sypu na servisu (relativně vůči PC hodně, absolutně nic, dyž na dnešní 10 let starej wagen tě stojí třeba jenom hente slavné LED světle 10-30k kus typyčo) je fakt nádherný. A to fakt řeším věci, na který většina vohnoutů sere, jak sme diskutovali nedávno (a pak je pro ně hrozný překvápko, že ten krám se doslova rozsype, dyž to doteď bylo přece úplně supr a lil se do toho jenom dehet a voda do vostřikovačů!).
Esli tam nějakej ten sqělej pokrok je, tak mi ho nikdo na silnici nedokáže ukázat, těch pár obchodních cestujících, co najezdí ročně 50-100k km a kteří sou teda schopní nějakým způsobem využít úsporu na palivu, je mi naprosto u prdele – většina vostatních krvácí na servisech, protože je to pak složitý jak raketoplán a sere se to vo to víc. A tuhle zkurvenost fakt vo nějakejch 30 halířů na kilometr nižší provozní náklad nevytrhne. Nebejt tydle zkurvenosti povinný, tak na to normální lidi, co najezdí průměrně kolem 10k ročně, serou z takové vejšky, že by to vypadalo, že to padá až z vesmíru ty vole. Protože na ty nájezdy úplně obyčejnej jednoduchej atmosférickej (jedno esli dehtovej, nebo bencinovej) motor v klidu stačí a největší úsporu vole VE VESMÍRU udělá to, že to má zanedbatelnou údržbu a pokud to neshnije, tak to jezdí 30 let.
Ale to by všichni ti uhnijní příživníci a další socanský svině neměly co žrát a musely by PRACOVAT, že.
Behemot: pokrok na silnici jsem si nekoupil kvůli Vám a ani mi není 18, abych Vám jednu z jeho vlastnostní (výkon) ukazoval na semaforu. Jestli nepoznáte rozdíl v jízdě mezi něčím slušným a něčím tak hrozným, jako je filcka s SDI, co na to říct? Jak pak chcete o něčem diskutovat? Na začátku příspěvku píšete, že jezdíte na dálnici jak s hnojem 110-120 hlavně kvůli hluku, následně jste děsně rychlej a nechápete, kde je ten pokrok? Co třeba v tom, že s normálním autem nemusíte jezdit 110-120 kvůli hluku, protože se v tom dobře poslouchá vcelku kvalitní stereo i ve 140? Nemluvě o tom, že výkon v autě nemám na to, abych kouřícím vraždám ukazoval na semaforu zadní světla, ale proto, abych se přes ně dostal na okresce a nemusel se vyhýbat padajícím briketám.
Filcka nemá žádný SDi, nikdy neměla a nikdy mít nebude, tím asi můžeme diskusi ukončit, protože žvaníš píčoviny a nemáš vůbec ponětí, vo čem je tady řeč.
Zatímco drtivá většina lemplů tvýho ražení se kochá těma střídajícíma světýlkama na křižovatkách, já sem dávno o křižovatku dál a jediný, co mě drží od toho, projet danou městskou trasu eště rychlejš než vo třetinu, proti vám, ste právě vy sračky, c ose plantáte ÚPLNĚ VŠUDE a eště kurva ani nechcete uhnout do prdele a matláte se v té své souběžné agónii klidně KILOMETRY. Nejradši mám ty ksindle co jedou kurva TŘICET aby to pak hrkli do křižovatky na červenou, která mezitím stihla ve směru padnout, kvůli jejich sračkové jízdě, a najednou nemají problém to vyhulit na sedumdesát, takže je kamera voholí hned dvakrát, to brečím od toho smíchu tvl.
Tak se kochej, faktem je, že z tady těch wagenů NIKDY žádnej neměl kdovíjakou motorizaci, třeba partnery a berlinga mají ty motory možná vo něco tišší, ale jedou eště víc na hovno s ohledem na pevnou kastli (a tím menší vnitřní prostor a výrazně větší váhu, a to se vyplatí!) a v zásadě stejnej výkon. A že by dodáfky klidně o další půldekádu mladší byly jako nějak oáza ticha a na dálnici (ehm) lítaly a přitom nežraly 12+ sem si taky nevšiml. Takže nevim, co žvaníš, mě teda to co ten pikouš předvádí přijde naprosto úchvatný na to, co to je za wagen, co to uveze a kde to vzniklo a spíš je zřejmý, že seš celej špatnej z toho, že se v schadewerke jednou za půlstoletí podaří udělat wagen, kterej je i po čtvrt století furt výborně použitelnej.
Víš milej zlatej, mě taky netěší ten randál poslouchat, ovšem kvůli zkurvené uhniji už takovýdle auto tady NIKDO nesmí vyrábět ani prodávat, všechny tydle pikouše jsou vyráběny jenom pro Asii, Afriku a Jižní Ameriku. U nás se dá pořídit tak něco jako Hilux za stovky tisíc a boudu na to za další kilo. Sqělý no, za tu cenu mám pikoušů celou flotilu včetně KOMPLETNÍ generálky do (skoro) továrního stavu. Hrozný překvápko, že to pak lidi drží při životě. Časem dojde i na přídavný vodhlučnění.
Behemot: no dobře, měla 1.9D, krám jako krám. Jsem rád, že jste tak skvěle identifikoval, jak jezdím, především tím, že Vás ve 140 na dálnici zdržuju, když to valíte svých 110-120. Jen se zeptám, kde jste přišel na to, že se „kochám“? Citace by nebyla?
shane – taky je fakt, že celkově těch vehiklů bylo výrazně výrazně méně a méně se i jezdilo. Škodovky nebyly zrovna etalon spolehlivosti :-) i když jak které a jak kdy. Hodně lidí i v 70., 80. letech jezdili spíš vlakem nebo busem, i když měli auto. Třeba moje babi na chatu, dokud unesla narvanou krosnu žrádlem(A dokud byl děda, tak ten si samozřejmě táhnul hlavně lahváče a whiskey taky v krosně), tak jezdila vlakem Praha – Mladotice a pak cca 5 km pěšky na chatu, i když v Praze dávno auto měli, pěknýho modrýho žigulíka. Tenkrát ale taky v každej prdeli o 100 lidech byl aspoň krámek. Dneska někde na samotě člověk bez auta může, ale musí se omezit.
fatdwi: mně se po tý době nestejská, ale tak to prostě bylo. V tom zmíněném letadle, pokud si to dobře pamatuju, se mohlo kouřit pouze v několika posledních řadách. Ve vlacích byl cítit kouř v celém vagónu a bylo úplně jedno, že kuřáckých kupé bylo jen pár. Když se ještě hulilo v hospodách, musel jsem večer veškeré oblečení hodit do pračky. Jinak nekouřím už dávno. Takže za mě, že se nekouří +.
A pročs teda do té paluše lezl, dyž to bylo ach tak hrozný? Eště, že ti dávají pokuty, jinak by ses jim zabil, co?
A proč bych nešel? Že to bylo ach tak hrozný nepíšu.
To je asi jako povolit v bazénu čůrání jen v dráze 4 a 5.
Já kouřil v minulém tisícileti trochu.
Povětšinou v hospodě, semtam doutníček, výjimečně doutník.
Co se hospod týče, jsem pro volbu majitele zda kuřácká či ne, popř. kombinace.
U vlaků, letadel dtto.
Co bude příště zakázáno v restauracích?
Alkohol?
Maso?
Dětí?
To sis ráčil všimnout, že sou skoro rok zakázaný hospody? Myslím, žes trochu zaspal dobu, šéfe :o)
Behemot 14.4.2021 v 10:29
Musím sebekriticky přiznat, že jsem při návštěvě Našeho hostince v Poděbradech dne 19.9.2020 ze celé čtyři hodiny vůbec nepostřehl, že jest tento zavřen.
Možná jsem také zaspal dobu.
To sou voni, predcedo. Nikdo jim nerek‘, ze to nejde, voni dou a udelaj to.
Tys toho zaspal víc.
Behemot 12.4.2021 v 14:00
Nepochybně.
Cituji:„To sis ráčil všimnout, že sou skoro rok zakázaný hospody?!
Přesně před rokem, v neděli 12.04.2020 ve 14:15 jsem ale nespal, bylo 21°C, v pivovaru měli otevřenou zahrádku, pod slunečníky seděli v hloučích víkendoví cyklisté a dodržovali pitný režim.
Pokud se ono „skoro rok“ váže například k osmi měsícům, což by u vás nepřekvapilo, tak ve středu 12.8.2020 ve 14:15 jsem také nespal, bylo 30°C a lufťáci dodržovali pitný řežim stejně pilně.
Já vim že ty seš takovej místní jenda, ale počítej se mnou – jenom zhruba po měsících, neřešim konkrétní data:
1. březen
2. duben
3. květen
4. říjen
5. listopad
6. prosinec
7. leden
8. únor
9. březen
10. duben
Behemot 12.4.2021 v 14:39
Vzhledem k tomu, že jsem ygorek, nemohu býti jendou. Tolik k relevanci vašich dat.
Váš způsob sčítání intervalů je podle politických pravidel jistě správný, ale jak jsem naznačil, nesouhlasím s ním.
To, že jste to nepochopil a místo argumentu použil dehonestující označení, je váš zaběhnutý styl, to chápu, ale co důvod k pokračování diskuse neakceptuji.
Helevolekrávo, vymejšlej si jaký definice chceš, ale faktem zůstane, že je to zavřený už zhruba 10 měsíců, což je skoro rok, takže tak. Klidně si běž kam chceš, proč mi to vůbec píšeš?
Behemot 12.4.2021 v 19:15
Jste přemýšlivý hoch a dokážete trefit hřebík přímo na hlavičku. Vězte, že tutéž otázku si kladu, čta libovolný váš příspěvek.
Dachsmeister 12.4.2021 v 9:46
No, zákaz volného pohybu dětí v areálu „tenisové“ restaurace Kamínka jsem zažil ještě v době, kdy se tam smělo kouřit.
Bylo to rozhodnutí majitele, týkalo se dětí a psů.
Zajímavé jsou scény z italských filmů, kde publikum kouří v kině během představení. To si z tuzemských kin nepamatuji…
Právě na kinematografii lze vystopovat pravdu – do kdy a kde se mohlo, případně jaký byly trendy. Včetně tuzemské „tvorby“.
Mimochodem, je zde pamětník, který by mi objasnil, jak to bylo v kinech s popelníčky? V sedadlech asi nebyly, klepalo se to na zem? Včetně vajglů?
Existovaly přenosný popelníky. V podstatě takový plechový uzavíratelný krabičky, něco jako na mejdlo. V sedačkách popelníky nebyly, chodil jsem jako kluk do kina co mělo vybavení beze změny z 30. let a bylo bez popelníků.
Přestože ješte v 99´ jsem si v rychlíku z opušťáku ve vlaku legálně zakouřil (super vyklápěcí popelníčky v opěrátkách do kterých furt nějaký kundy strkaly obaly z lízátek, takže to pak leckdy smrdělo jak v Lovosicích při špičce), v obecním kině si to nepamatuji ani jako úplný kluk. Což je paradox, neboť kino bylo v 400 let staré budově, kam co 15 minut chodil přikládat do dvou uhlových kamen obstarožní pomocník promítače, čímž vždycky narušil představení nejenom přechodem stínu přes plátno, ale i dvojím otevřením dvířek do „plamene“ a ozářením části publika. Nasypal tam půl uhláku do každýho, zadrmolil do Belmondova Muži z Acapulka „pardon“ a šel do hospody vedle dopít stojáka. Ale kouřit se tam nesmělo.
Jo, kamna pamatuju taky, kino Kačerov. Topič je vždycky naládoval, až se roura v tom přítmí rozhicovala do třešňově červeného žáru. Pochopitelně kino navazovalo na hospodu, což skýtalo řadu příjemných synergií.
>Mimochodem, je zde pamětník, který by mi objasnil, jak to bylo v kinech s popelníčky? V sedadlech asi nebyly, klepalo se to na zem? Včetně vajglů?<
Máte štěstí, že jdu zrovna kolem.
Pamatuju. Jako malej smrad, když nás jako děti naši rodiče vyvedli v naší dědině do kina (zhruba polovina sedmdesátek – kino hrálo ve středu a v neděli), jsem byl svědkem normálních kuřáckých orgií.
Popelníky byly v opěradlech dřevěných sedaček – podobně, jako ve vlaku.
Dokonce si z té doby pamatuju, že se normálně kouřilo i na chodbách okresní polikliniky v Liberci (tam měli ty klasický plechový popelníky na jedné noze).
Kouření v tom samém kině, které jsem pak navštěvoval už bez rodičů v osmdesátkách, bylo (v podstatě až do krachu zařízení) tolerováno nadále. Včetně popíjení čůča, piva a rumu.
Ani z vojny?
Arnold J Rimmer 12.4.2021 v 23:00
Nojo! Ale v PDA jsem měl dozor jen jednou a nic jsem neviděl, takže si to logicky nemohu pamatovat.
Tak to je jasný že si to nemůžeš pamatovat!
Dachsmeister: a diskuse končí v obvyklém mrtvém bodě „kdo má na co právo“. Dřív měl kuřák právo otravovat život nekuřákovi, dnes to právo bylo poněkud dost osekáno. Za mě to není špatně.
Příklady s alkoholem a masem jsou mimo mísu a diskusní faul, to nemá cenu vůbec řešit.
A pokud jde o děti, Vy jste ještě nikdy neslyšel o adult-only hotelech? A ne, nemyslím hodinový hotel, ale klidně i jen část resortu, kde Vám děti do určitého věku neubytují. Takže i restaurace je jen pro dospělé. Běžné je toto např. v nóbl restauracích, klasika je pak něco s michelinskou hvězdou. Dítě do 11 let si holt oběd za 300 euro nedá.
Ano, tak. Chvala bohu za 18+ resorts. Deti mam dospele, vnucata nemam, jednoducho nemam zaujem delit sa o priestor na dovolenke s ufnukanymi detiskami niekoho ineho.
Wildcat: mě to popravdě nikdy nezajímalo, spíš bych potřeboval adult-only letadlo:-) I když po té, co jsem párkrát letěl s miminem 10 hodin jsem na to dost změnil názor a místo, abych vysílal vražedné pohledy jsem se zařadil do skupiny těch, kteří se zoufalými rodiči navazují oční kontakt a chápavě a povzbudivě se usmívají:-) Oni jsou vždycky šťastní, že je v letadle aspoň někdo, kdo jim celou cestu nenaznačuje, že by bylo nejlepší je vysadit někde nad mořem.
Sorryjako ale takle mimino vozit letadlem je šílenost. Mimo další, dost pochybuju, že dostaneš děckou sedačku, takže ten uzlík musíš držet, při nějaké nehodce je dítě 100% mrtvý, i když u připoutanejch pasažérů je jistá šance na přežití.
Behemot: pořád bezdětný, že? Zaprvé, „dětskou sedačku“ skutečně mimino nemá, co by v ní dělalo. Dostane dětské lůžko a ano, část cesty je nutné ho držet, nějak ho zabavit, nakrmit a tak. (Ne)bezpečnost letu pro mimino vs. pro dospělého mě upřímně rozesmála, ale proč ne. Klidně to takto můžete jednou řešit, každý to máme nějak a něco se Vám v hlavě honit musí, tak proč ne strach z toho, že spadne letadlo, Vy přežijete a dítě ne. Ač nechápu, tak respektuji.
Současně jste zřejmě nikdy nejel s miminem ve vlaku, tramvaji (šalině) nebo například v autobuse. Zkuste si představit, co se ním stane, není-li zrovna připoutané nebo klidně i když je, ale kočárek poletí vzduchem? Představa, že kdokoliv, kdo někdy jel s miminem v MHD řeší nebezpečnost letadla je komická.
Já tedy dítě letadlem nevezl, ale vzhledem k tomu, jaká je pravděpodobnost havárie (nula nic) a jaká je pravděpodobnost přežití havárie obecně (nic moc i pro dospělého) mě to nebere.
Děti mají problémy s vyrovnáváním tlaků v uších a může jim to být nepříjemnější než dospělým, konečně s věkem prý roste tolerance i k výškové nemoci (tlak v letadech prý odpovídá cca. 3 km výšky, což není moc, ale také ne málo – kdybyste se tam tak hopem dostali a měli se proběhnout…)
Děti rostou a jsou vnímavější na radiaci a ta tam vyšší je (kamarád se proletěl s dozimetrem, tak to potvrdil), ale i tak jde o nevelké zvýšení.
Tlak v kabine zodpoveda vo vacsine lietadiel 2400 metrom nadmorkej vysky. Nie 3000. To by uz pomali vypadavali masky. A350 a B787 su tlakovane na ekvivalent vysky 1800m.
2400 je nařízený limit, Concorde byl taky tlakovaný na 1800 (což vzhledem k výškám kde létal byl největší rozdíl tlaku vevnitř a venku).
Ale na světě je i pár letišť nad 3000 m a hrstka dokonce nad 4000 m, tam pak tlak venku po přistání může být menší než uvnitř letadla :)
nebezpečnost, čili počet nehod a mrtvol na přeosobokilometr je u letadel nejvyšší ze všech druhů přeprav (mluvíme o velkých letadlech v severoatlantickém kulturním prostoru, ne o vylítaných mrchách s pologramotnou posádkou někde v subsaharské africe nebo o vrtulnících nad tajgou nebo cesnách někde v pampě či buši). když se to počítá na ukázněné cestující, tak je na tom zase nejlépe dráha, ale tam kazí statistiku ti opilci a sebevrazi v kolejišti a blbouni na železničních přejezdech. pak dlouho dlouho dlouho nic, pak hromadná doprava autobusová a tramvajová, a pak zas dlouho nic a osobní auta.
Zřejmě jsi myslel bezpečnost že? :)
přirozeně že ano. letadlo je nejvíc bezpečné cestujícím i okolí a osobní auto nejvíc nebezpečné.
LWG: právě problémy s vyrovnáváním tlaku jsou důvod, proč mimina tak často a dlouho v letadlech řvou. Nejde s tím nic moc dělat, proto jsou ostatní protivní, protože „to je votravný děcko, ať s tím něco ti kreténi udělají“, zatímco rodič se může rozkrájet a ono nic. Naštěstí v našem případě to proběhlo docela v klidu, ale zažil jsem fakt nepříjemné cesty a není náhoda, že si v letadle sedám spíš dozadu.
fatdwi: U moderních strojů ten tlak už nehraje takovou roli. Začalo se na 2800m, dlouho se létalo na střední hodnotě tlaku srovnatelné 2400m a teď už konstrukce dovoluje udržovat median kolem 83 kPa (což je cca 1600m) a výkyvy jsou taky malé.
Jinak pokud nechcete, aby vám harant kopal do zad, tak si sedejte jednu řadu před nouzový východ. Na sedadle u nouzového východu musí sedět jen způsobilé dospělé osoby.
Panek: zafixováno mám 2400, jaká letadla umí 1600?
S kopáním do zad mám zkušenosti vcelku malé a vždy se to dalo řešit domluvou, vyloženě agresivní dítě jak popisuje AJR jsem nezažil. Ono zas tolik dětí tím letadlem nelítá, aby se to dělo pravidelně.
fatdwi 13.4.2021 v 15:07
Panek: zafixováno mám 2400, jaká letadla umí 1600?
Airbus A350, Boeing 787
Zafixováno máte správně 2400, to je pro nejrozšířenější letadla. A380, A350 určitě můžou tlakovat na 1600m, ale jdou na 6000ft (tedy 1800m). U boeingu to budou letadla stejné generace, tedy 787. A 737 to technicky umí taky, ale rapidně to u ní snižuje životnost letadla.
Wildcat, Panek: díky, zase se člověk dozví něco nového. Obojí je hodně nové a ani nevím, jestli jsem tím někdy letěl.
fatdwi: Qatar A350 má na palubě systém, kde si může člověk prohlížet cabine pressure, IAS, TAS, FL atp.
Doprdele, celou cestu do Afiky mi kope do zad spratek a řve furt dokola „mamma, mamma, mamma“. To se fakt nedá, tenhle teror. To si to nemůžou někam zavřít jako ostatní normální slušný lidi?
ano, už mě sralo poměrně dost dětí (mluvím o cizích, vlastní jsou úplně jiná kapitola) v dopravních prostředcích, ubytovacích zařízeních, oslavách s kamarády a tak. důsledně však rozlišuji (byť marnou) snahu rodičů dítě nějak zabavit a minimalizovat jeho negativní impakt na okolí od „pohodového nezájmu“.
Tak já na to koukam úplně stejně jako na čoklaře. Buď to mam nějak vychovaný a pak je všechno OK, anebo s tim nelezu mezi lidi a když je to holt nezvladatelný zvíře, tak s tim chodim o samotě. Aby bylo jasno, tady se nebavím o běžných dětských projevech, ale o zvířatech ponechaných samo sobě v rámci „tzv. volné výchovy“.
Chápu že tohle neni populární, protože dneska je děcko posvátná kráva který se nesmí nic říct, ale já to neuznávám a nevím proč bych na to měl doplácet.
Urban legend: V tramvaji řvalo děcko, do všeho kopalo i do zavazadel ostatních cestujících. Jeden pán poprosil maminku, aby si ho zklidnila. Ona opáčila, že její dídě je vychováváno v bezstresovém prostředí moderní výchovou a že na vše musí přijít samo. Mladík, který to slyšel, sundal sluchátka, vyndal si žvýkačku z pusy a precizně ji vhnětl oné mamince do melírovaných dlouhých vlasů. Na čež prohlásil: „Já byl taky vychováván moderní výchovou v bezstresovém prostředí.“
Jo, to je dobrý.
Nebo „prosimvás pane pankáči já už nevim co s ní, moh byste ji nějak postrašit??“
„Bububu ty malá krávo! „
Za nas se to osloveni rikalo vic banikovsky.
Ne, nejsu piča, takže když nelezu do socky sám, rozhodně eště nepolezu do socky s děckem. Ses nezbláznil? Už z tak naprosto příšerné věci (cesta sockou) udělat peklo na zemi nejenom pro sebe, ale ai pro všechny vostatní vokolo? To sou hente kočáre tvl, některý linky najebaný po střechu a teď tam začnou eště matky hrát carmageddon dyž tam začnou do všech bourat kočárem. Fakt idiocie.
A to sem ani nedošel k tomu, dyž začne ta protiletadlová siréna ječet.
Fakt todle je absolutně mimo normální chápání, s miminama do letadla. Kurva na takový cestování normální člověk počká, dokud tomu dítěti není aspoň pět nebo nějakej podobnej soudnej věk.
Behemot: bejt Váma musí stát dost za houby. Pokud jde o matku s kočárkem v MHD, asi zase velké překvapení, ale je jich celkem dost, které auto vůbec nemají. Proč zrovna kočárek je „v lince najebané po střechu“ ten „navíc“? Kam jedou ti ostatní co se tam cpou? Že by to byl samej debil? Myslíte, že snem většiny matek co nemají auto je nacpat se s kočárem do nejnarvanější linky ve špičce a vždycky ráno nemůžou dospat, jak se na to těší?
Sorry, že je něco běžného mimo Vaše chápání je především Váš problém. Mimino bylo v letadle zcela jistě především proto, že jsme měli zbytečných pár desítek tisíc a toužili to vyzkoušet. Takových je v letadle většina, podobně jako v MHD těch matek s kočárky. Je to prostě zábava, někdo sbírá známky, někdo opravuje Saaba a jiný zase miluje natřískané prostory s miminem.
Ony i kolikrát auto maj, ale speciálně v Praze je na kratší vzdálenosti lepší použít MHD, zvlášť pokud člověk cestuje paprskově a nehoní vteřiny. Ono naložit a vyložit dítě s kočárkem a doprovodným bordelem není úplně jednoduché a pohodlné a navíc to vyžaduje mít vedle auta dost místa. Tam kde se protáhne řidič se zataženým břichem rozhodně nevyložíš mimino. A to je problém skoro všude kde není podélné stání.
No jasně, svobodný batikovaný matky, co nepotřebujou auto, ale pak s těma harantama obtěžujou desítky dalších a všechny vokolo, co auto mají. Todle zkoušej na někoho jinýho.
Já si myslim no, prostě ste se museli sebrat a letět hodiny kamsi do piče, jinak to nešlo. Čoveče jo, kupodivu, převážná většina sou takoví, co vyhodí pár desítek tisíc, aby se váleli někde v písku, protože považ, už tam nebyli celý tři roky a to prostě nende, děcko to bude muset zvládnout, protože voni se tam prostě už musí poválet.
Behemot: pokud se nějakým nedopatřením rozmnožíte, zjistíte, že dítě je vcelku přirozená součást života. K tomu pak bude patřit i to, že s dítětem budete dělat různé věci společně, například pojedete MHD (tím samozřejmě nemyslím Vás, ale bylo by komické, kdyby zrovna Vaše vyvolená neměla nejen auto, ale ani řidičák, případně nebyla nadšená z přiděleného „pikouše“). Pokud bude dítě řvát, je dost pravděpodobné, že budete mít pocit, že ostatní otravujete, to je normální. Stejně normální je tento pocit nemít, když dítě neřve. Jinak byste musel nevyhnutelně dojít k názoru, že otravuje-li dítě život ostatním samou svou existencí, pak otravujete život ostatním i Vy.
A pokud jde o Vaše poněkud hloupé tipování, proč a kam jsem letěl, tak začínám mít dojem, že Vám corona ukradl nick, ten taky vždycky trefí (něco tak odhadem 50 metrů od terče).
No, kazdy sme nejaky, ze? Mna po 30 rokoch cestovania kvoli praci „spoznavanie novych krajov“ rozhodne neberie a davam prednost svatemu pokoju all inclusive resortov. Takze tam si vyberam adults only. Co sa tyka lietania, to sluzobne kde musim sediet v economy je vacsinou len v severnej Amerike, takze ide o niekolko hodin. Pritomnost deti mi tam nevadi, ludia nejako cestovat musia. No a na ten TATL raz za dva roky za svoje sa nabuzerujem do businessu. Tam je vacsinou svaty pokoj. Okrem toho to ma aj vyhodu toho ze sa clovek nemusi tlacit v 17×30 sedacke 8 hodin.
Wildcat: však jasný, navíc hodně záleží, kam a jak často jezdíte, tj. co je to, co Vás fakt štve:-) Mě na dovolené nikdy moc děti nevadily, protože jsem byl na místech, kde jich přirozeně moc nebylo plus hotel primárně používám ke spaní, takže jestli tam děti přes den dělají binec je mi celkem fuk:-) Během dálkových letů, ať už USA nebo Asie, tam tomu člověk prostě neujde a má-li smůlu a mimino hned vedle, je to někdy náročnější. Naštěstí noisecancelling headphones fungují velmi dobře a člověk získal časem docela slušnou dávku tolerance (zajímavé, že k jiným věcem tolerance naopak valem mizí, ale to je zase jiná story).
Tak to jo. Jestli noise-cancelling sluchátka fungují podle Vás dobře, pak je tedy těch 64-128kbps z MT čistokrevné HiFi.
Dali mi otestovat dvoje, Koss a Sennheiser, od firem se stoletou tradicí ve výrobě špičkových elektroakustických měničů. Ale je možný, že nějaká čína ten cancelling zvládá pod 1kHz líp..
servisdok: kolik jste toho s NC sluchátky nalétal? (mimochodem, jedná se o „špunty“ od Sony). Možná jen nechápete jejich smysl, kterým není hifi přednes, ale tlumení hluku. Které v letadle znamená, že si pustíte film, dáte hlasitost na 2 z 10 a slyšíte to naprosto bez problému. Když máte obyč sluchátka, máte to tak na 8 a stejně slyšíte špatně, plus Vás z toho bolí časem uši.
Děkuju za školení, opravdu z toho názvu nechápu jejich smysl.
fatdwi, neurazte se, ale na rozdíl od Vás dobře chápu i jejich princip, na kterém pracují.
Jeden 2,5h let a byly to ty polo-elastické, šedočerné Sennheisery, nevzpomenu si už na typ. Pultovka pak byla okolo 3.8k a dostal jsem je od dovozce na vyzkoušení.
Ale možná, že Sony líp zvládá obracení fáze rušivých hluků přesněji a proto Vás to tak uchvátilo. Ve skutečnosti jsou to jen mizerně hrající, naleštěné prdy, co zvládají v reálném čase to obracení fáze hluku přesně o 180° jen ve velmi úzkém kmitočtovém rozsahu, což jsem ostatně i naměřil. Výsledkem toho je, že processing dotyčných měničů potom vyřízne určitou kmitočtovou oblast užitečného signálu a do uvolněné posílá fázově obrácený „vyrušený“ hlukový. Výsledek je, z mého vlastního pohledu, zhruba na úrovni lepších telefonních měničů. Ale proti spotřebnímu gustu žádné dišputáty :D
servisdok 14.4.2021 v 18:03
Subjektivna kvalita zvuku je vec ocakavani a siroko debatovana. Jedna vec je ista, clovek si nebude tahat do lietadla (alebo na cesty vobec) nic super duper kvalitne v cene slusneho ojazdeneho auta. Tym viac ze material co bude pocuvat zvukovou kvalitou stoji zvacsa aj tak za trt makovy.
Osobne som presiel viacerymi NC sluchatkami. Skusil som Sony, nebolo to nic moc. Takisto Sennheiser. Po oboch som sa vratil k svojim starym walkmanovym sluchatkam (Koss Porta Pro). Vlani som vyskusal Bose Quiet Comfort 35/II (napriek tomu ze som sa vzdy dival na Bose ako na lesteny prd) a prijemne prekvapili. Akorat su oproti Portam strasne neskladne. Ale zvukovo sa uz nazoaj tvaria ako normalne sluchatka.
servisdok: přesně tak to vypadalo, že nechápete jejich smysl. Že rozumíte principu je klidně možné, ale mě to nezajímá, mě zajímá výsledek. Ten je takový, jaký jsem popsal. Bez NC můžete mít v letadle klidně hifi sluchátka za 20 litrů, stejně nejspíš líp uslyším film já než Vy. Navíc zdroj signálu bude daleko horší než schopnosti těch sluchátek, takže to bude mít smysl ještě menší. Zkuste si schválně doma k tomu, co (předpokládám) máte pustit vysavač a napojte to na mp3 128 kbps a pak mi řekněte, jak jste si to užil. Protože v letadle „vysavač“ nevypnete a lepší zvuk palubní systém nemá, nezbývá, než vzít za vděk NC i s jeho neduhy – ve výsledku je to lepší. Chce to srovnávat jabka s jabkama, ne domácí podmínky, gramodesku a drahá sluchátka se zvukem v letadle.
Jo a zkuste to tak 10-11 hodin (5 filmů jedna cesta), ať taky vyzkoušíte svou odolnost vůči tomu vysavači.
Sennheisery neznám, mám schválně špunty, kde výsledky jsou dle mého výrazně lepší než u čehokoliv přes hlavu, není-li to velikost těch Bose, o kterých píše Wildcat (ty jsou fajn, ale kdo by se s tím tahal, plus ty Sony stály tehdá cca 3k a já je koupil v USA za polovinu, zatímco Bose QC stojí 6k). Navíc naprosto zásadní výhodou Sony je drát a výdrž na jednu AAA baterku cca 50 hodin, většina dnešních NC vydrží daleko méně, hlavně pokud je to wifi (i ty Bose umí „až 20“ bezdrátově, naštěstí umí i drát, kde dají 40).
fatdwi 14.4.2021 v 20:04
The Bose maju (oproti portam ktore maju hlavovy most z pasoviny) nevyyhodu v tom, ze je problem driemat s hlavou opretou o stenu lietadla ked ich ma clovek na lebeni. Spunty samozrejme tento problem nemaju, ale tie pre zmenu nemozem vystat. Bolia ma z nich usi a nasledne cela lebena. Co sa tyka ciest v dlzke 10-11 hodin, na tie som uz spomenul recept vyssie.
Wildcat: zkusil jste někdy u špuntů jinou velikost? K mnohým se „gumičky“ dodávají ve více velikostech, k ostatním to lze za pár kaček dokoupit.
Váš recept jsem zaznamenal, ale je pro mě nepoužitelný (jednou za čas soukromý let můžete řešit businessem, ale jak jste psal, služebky létáte také economy).
Ja si teda z vlakov na Slovensku pamätám len, že býval jeden (možno aj viac) celý vozeň fajčiarsky, ale ktovieaké úžasné to nebolo. Fajčiari totiž aj tak radšej sedeli v nefajčiarskomm, do fajčiarskeho chodili len húliť, furt sa trúsili hore-dolu a takí nasmradnutí potom páchli opäť v nefajčiarskom vozni…
Brundibar: přečetl jsem si Váš příspěvek ještě jednou a pořád mi to přijde jako nostalgický povzdech. Ale rozumím, nebylo to tak myšleno. Že jsem nemusel hadry házet do pračky po jediné návštěvě hospody byla jedna z věcí, která se mi velmi líbila v USA už někdy na přelomu tisíciletí.
A jak sem pěkně vypalovalo třeba při čekání na zkoušku na chodbě ve škole. A nebo v předsálí posluchárny o přestávce. Jó to byly časy…
Výraz „zaplivaná čtyřka“ je zavádějící, naprosto v duchu místních rovnačů historie a vykladačů té správné, co jim od řiti ještě odpadávají skořápky. Jako mládežníci jsme o sobotách běžně chodili ke čtyřkám, odchytit někoho, kdo nám bude ochoten koupit cigára. A o něco později, kdy už nám je rezignovaně prodávali a někteří semtam i desítku točili, si pamatujeme tu zvláštní hustou atmosféru těchto čtyřek, tak okolo jedenácté až půlnoci. Hustou doslova i obrazně – po vstupu se dal do prostoru zavěsit deštník a byla-li sobota, tak šlo o malou společenskou událost. V hospodě asi tak čtyřicet chlapů dvojího druhu – sedláků, co byli anihilováni do družstev a těch, kterým bylo povoleno do určité míry soukromě hospodařit, s nařízenými odvody. Mezi jedenáctou a půlnocí se jen napjatě čekalo, kde někdo hodně zvedne hlas a padne první rána. Pak bylo vstkutku namístě, lokál raději opustit, páč šlo doslova o život. Ti sedláci se s tím vůbec nemazali, to byl třídní boj ve formě, jakou nikdo z pozdějších ročníků už nezažil. Nebylo výjimkou, že po jedné takové sobotě byl dotyčný lokál na další pracovní dny zavřený, aby se aspoň zhruba opravil a byl nachystaný na další takovou sobotu.
Bylo to prima.
Právo na zdraví (Tomáš Jindříšek)
Čekal jsem je již dlouho, takže mě nepřekvapilo, když opravdu přišli. Trochu mě jen zarazila vysoká hodnost důstojníka podepsaného pod rozkazem. „Pan Alois Vomáčka?“ Zeptal se muž v uniformě, ale na odpověď nečekal. „Mám na vás zatykač podepsaný vrchním velitelem bezpečnostních farmaceutických sil dislokovaných v oblasti.
Půjdete s námi! Po dobu vašeho zadržení jsou pozastavena vaše občanská práva s vyjímkou práva první pomoci a práva užívání vašich léků.“ Poté mi okamžitě nasadili pouta a naložili mě do policejního antonu. Cestou jsem přemýšlel, jak to se mnou mohlo dojít tak daleko. Věděl jsem stejně jako ostatní, že je moje chování ilegální. Jediný rozdíl byl možná v té drobnosti, že já znal historii vzniku naší nové společnosti.
Na začátku jednadvacátého století se vše podřídilo byznysu. Nejbohatšími byly společnosti prodávající zbraňové systémy, dvojkou na trzích byly farmaceutické koncerny. V době fúzí došlo k propojení. Obchodníci svírající v jedné ruce samopal a v druhé ruce lék proti nachlazení. Bylo jen otázkou času, než někoho napadlo, že produkt číslo jedna účinně podpoří prodej produktu číslo dva. Na náměstí před futuristickou budovou zdravotního komisařství právě skládaly přísahu desítky nových příslušníků farmapolicie. Skandovali základní heslo: „Za povinné zdraví a svobodu!“ Museli jsme do budovy vstoupit zadním vchodem. Soudil mě samosoudce MUDr. Jiří Pečenka. V místnosti kromě nás stáli pouze dva policisti. Soudy pracují v naší době velmi efektivně. „Pane Vomáčko,“ začal soudce laskavě, „jste si vědom, že vaše chování vysoce poškodilo vaše právo na zdraví a narušilo závažným způsobem morální suverenitu společnosti?“ Byl jsem si toho vědom. Jedna věc je nedodržovat předepsanou měsíční kvótu na užívání vitamínů a potravinových doplňků, to dělá spousta lidí a jsou za to jen pokuty a občas zápis do kádrových materiálů. Já jsem ale udělal něco mnohem závažnější. „Pane Vomáčko, dva roky jste neužíval preventivní léky proti závažným chorobám. Proti rakovině, leukémii, ebole a dokonce i proti případné mozkové dysfunkci! Proč? Proč jste tak hazardoval se svým zdravím?“ Když jsem se neměl k odpovědi, soudce dodal podezřívavě: „Nepatříte snad k zakázané sektě alternativců, která odmítá přijímat léky?“ „Ne vaše ctihodnosti, já jen nesnáším lékárny, děsí mě.“ Soudce se zatvářil nedůvěřivě a pak zmateně, než začal znovu mluvit, chvíli něco studoval na monitoru. „Ale podle našich záznamů je v blízkosti vašeho bydliště hlavní lékárna. Největší a nejmodernější lékárna ve městě. Věděl jste, že dříve to bylo budova hlavního vlakového nádraží? Ale kam by dneska někdo jezdil, že.“ Dodával soudce žoviálně. „Šest pater, čtyřicet oddělení, stotřicetdva prodejních míst, dva dětské koutky, pravidelné ochutnávkové akce, kino pro promítání nových lékových trendů. trojrozměrné videoreklamní poutače.“ Soudce se dostával do náboženského vytržení, povstal a poslední věty už brunátně křičel: “ A vám. A vám se to nelíbí, vy si dovolujete odmítat lékařskou péči, pohrdat výdobytkem, právem naší civilizace, sabotovat farma byznys! Tak to ne přítelíčku, to tedy ne, vy budete zdravý, i kdyby vás to mělo zabít!“
Soudce se zase uklidnil, vrátila se mu normální barva a mluvil opět laskavě. „Pane Vomáčko, byl jste shledán vinným z porušení svého práva na zdraví zvlášť hrubým způsobem ve smyslu paragrafu dva odstavce tři zdravotního zákona. Vzhledem k tomu, že vaše patologické jednání vypovídá o značném psychickém narušení, odsuzujete se k doživotní lékařské terapii v psychiatrické léčebně se zvýšenou ostrahou. Podmínečné propuštění možné za třicet let. Vaše terapie bude financována z vašeho majetku, který se tímto rozhodnutím zabavuje a propadá státu. Odvést!“ Jedno jsem věděl jistě a hřálo mě to u srdce. Lékárnu už v životě neuvidím.
Bezva. Ke staršímu „Plán splníme, i kdyby na chleba nebylo“ – legrace z doby, kdy to už tak žhavé nebylo, se přidává současné „Budete zdravý, i kdyby vás to mělo zabít“ – což žádná legrace není.
Vzbuďte se, nesu vám prášky na spaní.