Zpovídáme kandidáty: Prof. Dr. Josef Dolista

Featured Image

Jako poslední z kandidátů do zastupitelstva města České Budějovice odpověděl na mých několik skromných otázek Prof. Dr. Josef Dolista. Pana Dolistu najdete na prvním místě kandidátní listiny koalice Svobodní-Piráti a je kandidátem koalice na místo primátora. Pan Dolista je bez partijní příslušnosti, kandiduje za Stranu svobodných občanů.

Někteří mladší občané Českých Budějovic možná poznali Prof. Dr. Dolistu během svého studia na Jihočeské univerzitě nebo Vysoké škole evropských a regionálních studií. Snad nebude bráno jako projev devótnosti – pokud by někdo ode mne vůbec něco takového očekával – když se přiznám, že krátké setkání s p. Dolistou na mně udělalo ten nejlepší dojem a to z více důvodů. Pokud tedy očekáváte od svého voleného zástupce široký rozhled, schopnost uvažovat nejen na praktické, ale také na obecnější rovině, v neposlední řadě schopnost efektivně komunikovat s lidmi různých povah i zájmů a bezchybné společenské vystupování, pak budete marně na úrovni „tradičních stran“ v Českých Budějovicích hledat k p. Dolistovi rovnocennou alternativu. Ukázalo se také, že v převážně mladém kolektivu koalice Svobodní-Piráti a poněkud uvolněné atmosféře tohoto týmu těší značnému respektu, což potvrzuje můj postřeh výše.


D-F: Pane Dolisto, jste číslem 1 kandidátky Svobodných-Pirátů a kandidátem na primátora. Můžete říci něco sobě a vašem vztahu k městu Českým Budějovice?

Velmi dobře jsem poznal severní Čechy. Když jsem v r. 1992 přišel ze zahraničí do Českých Budějovic, bylo velmi znát, že se České Budějovice rychle zotavují z dob komunistického režimu. Mohli jsme vidět rychlé opravy budov, stabilitu obyvatel oproti severním Čechám, je zde čistší vzduch. Jižní Čechy mají krásnou přírodu. České Budějovice byly spjaty s mou výukovou činností. Dostal jsem nabídku mít trvalé bydliště v Praze, ale odmítl jsem. Raději dojíždím do Prahy, než abych opustil České Budějovice.
 

D-F: Jste kandidátem na primátora. Očekávám, že primátor statisícového místa bude také trochu vizionář. Položím Vám proto otázku, která je zdánlivě jednoduchá. Myslíte, že v Českých Budějovicích žijí spokojení lidé?

Kdo rád žije v Českých Budějovicích, tak je asi spokojen. Domnivám se, že pokud lidé z Českých Budějovic odcházejí, není to pro to, že zde nežijí rádi, ale odcházejí za zaměstnáním. To je ale pochopitelné. Spokojenost lidí nezávisí převážně na politicích, ale na jejich osobním životě, na jejich motivacích k činnosti, na jejich duchovním rozměru. Znám mnoho lidí, kteří si nestěžují na zaměstnání, na nedostatek peněz, na problémy v dopravě a službách, ale jsou nespokojeni uvnitř sama sebe. Politická rozhodnutí nezmění duši člověka. Politik musí udělat vše pro dobrý chod státu nebo města, aby lidé byli spokojeni tam, kde je to možné. Aby lidé dýchali čistý vzduch, aby byla dobrá dopravní obslužnost, aby fungovaly státní a veřejné služby. Ale na otázku snad mohu odpovědět takto: v Českých Budějovicích žijí lidé více spokojeni než ve velkých městech na severu naší republiky.

D-F: Máte nějaký recept na to, aby v Českých Budějovicích žili spokojenější lidé?

To je spíše otázka pro psychologa. Ale stručně řečeno: měli bychom odstraňovat všechno to, co nás v životě zbytečně otravuje. Když nás otravuje přecpané město automobily, pak je zapotřebí přemýšlet o změnách. Když nás otravuje to, že není kde zaparkovat, uvažujme o nových parkovacích zónách. Pokud se naučí lidé více žít pro druhé, budou spokojenější, to je můj recept. Pokud budou až patologicky zaměřeni jen do sebe (egocentrismus), budou velmi nespokojeni.

D-F: Když mě přesvědčíte, že v následujících větách nemám pravdu, budu velmi rád. V Budějovicích totiž pozoruji skoro pořád projevy naprostého buranství. Když chcete přejít silnici, tak vás nejspíš nepustí. Na trávníku šlápnete do psího lejna. Když je nádoba na odpad plná, tak se to prostě vysype vedle. Tohle mi vadí úplně nejvíc, protože před tím nejde uniknout. Tedy – jak proměnit Vidlákov?

Tuším, na co narážíte. Jistá velkorysost nám zde v Českých Budějovicích chybí. Myslím ale, že čím více lidí vycestuje do Rakouska, do Německa, do jiných států, bude to mít velký vliv. V Německu (Bavorsku) nás právě může překvapit čistota ulic a člověk by se styděl odhodit nějaký odpad na ulici nebo z auta. U nás se buranství u některých obyvatel stalo normou chování. Asi ještě potřebujeme více času v tomto pedagogickém procesu. Trpělivost přináší ovoce. Ale regulace chování obyvatel bude nutná také pomocí vyhlášek a dozoru nad jejich dodržováním. To by měl být velký úkol městské policie.

D-F: Musím říci, že jsem konsternován z letošní kampaně ke komunálním volbám. Ještě nikdy jsem neslyšel tolik bezduchých frází a sloganů. Vnímám to jako ohlupování a bezohlednost vůči lidem, kteří nejsou dostatečně vnímaví, aby tohle odmítli. Na našem webu takové praktiky označujeme jedním nehezkým slovem. Máte nějaké vysvětlení, proč to zašlo tak daleko?

Mám vysvětlení. Lidem strašně chutná moc nad druhými a peníze. Často si kladu otázku, zda by lidé chtěli být politiky např. za 28 000 Kč. Pak by se možná ukázalo, že by bylo na politické funkce  upozorňováno na úřadu práce. Lidé se tlačí do těchto pozic nikoli jen z důvodů  ideových – tj. pomáhat lidem, ale z důvodu vlivu, moci a peněz. Bezduché fráze a slogany nás skutečně provázejí, kdybych měl moc, nedovolil bych z lidí takto dělat hlupáky.

D-F: Nyní bueme směrovat k praktickým problémům. Jaké vidíte hlavní příčiny problémů na sídlišti Máj?

Nabídnu jasnou odpověď: bezohlednost, asocialita, neslušnost, neúcta k druhým.

D-F: Kde vidíte cestu k nápravě?

Ve výchově, také však v sankcích a v práci policie.

D-F: Vláda ČR v podstatě za zády občanů pracuje na konceptu, který v následujících letech nepochybně zasáhne do mobility každého občana. Připravuje zákonné úpravy, které umožní obcím vyhlašovat „ekologické“ zóny, tzn. trvale uzavírat vybrané komunikace pro motorová vozidla, která nesplňují určitý stupeň emisí. Druhým takovým nástrojem je tzv. městské mýto, zpoplatňování vjezdu autem do určitých částí města. Podpořil byste zavedení takových opatření v Českých Budějovicích?

Městské mýto bych nikdy nepodpořil. Trochu jsem už odpověděl. Zavedl bych parkovací prostory a dobrou dopravní obslužnost do města.

D-F: Bývalý primátor Thoma má na svém černém Audi registrační značku 4C3 1265. Bývalý primátor Tetter má na svém voze Seat registrační značku 2C2 2222.  Máte také záměr opatřit si odznak moci?

Nikdy bych o nic takového neusiloval. Snad by mě to ani nenapadlo.

D-F: Strpěl byste jako svého tajemníka člověka, který má vazby na knížete Pavla z Hluboké, po večerech posedává v barech a podnapilý blábolí nesmysly o tom, že má „tamty školy v Moskvě“, potom odtrhává stěrače ze zaparkovaných aut a ještě ovlivňuje policejní vyšetřování? A to i kdyby to nebyl neschopný byrokrat s mluvou mafiána, ale schopný člověk?

Schopné lidi najdete vždycky, nikdo není nenahraditelný. Pokud se prokáže (!!!), že se někdo dopustil nemravného chování, musí odejít z veřejného života.

D-F: Jak trávíte volný čas?

Mnoho jej nemám. Pokud se najdou zbytečky volného času, trávím jej turistikou a rád se dívám na mnou vybrané filmy, které jsou na DVD.

D-F: Poradil byste něco čtenářům našeho webu, jedno zda jsou z Budějovic nebo ne?

Poradil bych jim, aby dali při komunálních volbách šanci  koalici malých stran Svobodných a Pirátské straně, ale má šanci být štikou v jihočeském rybníku.

D-F: Děkuji Vám za rozhovor. Doufám, že napomůže k tomu, aby se štice v jihočeském rybníku dařilo dobře, protože tam zatím plují pouze kapříci a v bahně se líně povalují sumci. Hodně štěstí.


zaznamenal 06.10.2010 D-FENS

12345 (1x známkováno, průměr: 4,00 z 5)
231x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:58
D-FENS © 2017