Y2K aneb jak se dělala panika za naše peníze kdysi… - zpět na článek

Počet komentářů: 57

  1. É – a nestalo se nic právě díky tomu, že se ten problém pojmenoval a včas řešil?
    Upřímně, jiná byla situace tady, kde většina menších podniků budovala svou digitální agendu na zelené louce v 90. letech, a jiná na západ od nás, kde se jelo na reliktech návrhem a jádrem i ze 70. let.
    Ona tahle sféra je dost konzervativní a „co funguje, neměň“, na druhou stranu ne všechny agendy byly v té době auditované a z dnešního pohledu by už z hlediska safety spíš neobstály. A nemluvím o bankovních a energetických mainframech, ale o podnikových systémech menší a střední velikosti.

    Žádná panika nebyla, nikdo ji ani nevyvolával – ale říct lidem, aby si schovali složenky a případně si vyzvedli léky do zásoby, to je přece odpovědné. Nikomu to neublížilo a předešlo se případným kritickým stavům, kdyby se nekde neco přece jen posralo.

    1. Naopak. Strašilo se jak to šlo, přestože byl ten „problém“ dávno vyřešený. Dobře se na to pamatuji, sám jsem poměrně dost lidí musel uklidňovat, že se vlastně nic neděje.

      1. Ano, problem je vyreseny. Jednou provzdy.

        https://cs.wikipedia.org/wiki/Probl%C3%A9m_roku_2038

        Y2K obavy byly predevsim z toho, ze vybaveni mocnosti ze studene valky bylo vedeno na systemech ze 40.-70. let, kdy kazdy bit dat byl vzacny. Cili se zkratilo napr. 1. dubna 1930 na 1-4-30. Tenhle system tedy byl teoreticky vzato schopen pocitat jen do stovky a tak byly obavy co se stane az dojdou cisla a budou potrebovat cislici 100 v soustave co umi 0-99. Tento problem se plosne vyresil proste tim ze se preslo na pocitani vterin od 1.1.1970, a k pocitani byla pouzita tehdy neskutecne pokrokova 32-bitova struktura s tim, ze do roku 2038 jiz bude bezne pouzivana 64bitova struktura kde by vypocet vydrzel dele nez odhadovana zivotnost nasi galaxie.

        Jenze skutecnou obavou byly predevsim vojenske instalace a raketova sila. V lepsim pripade by mohlo dojit k nechtenemu zneskodneni odpalovacich mechanizmu, v horsim a lehce prehnanem a velice nerealnem k samovolnemu vystreleni ICBM (at uz chybou systemu nebo lidskou pricinou – jednalo se o bezpecnostni riziko, at bylo sebemin pravdepodobne).

        1. No, obavu z problémů vojenských instalací a raketových sil měl především ten, co o nich nevěděl lautr nic. Tam to totiž bylo vyřešeno jako první. Prostě – samé kecy. :-P

          1. Stacilo jedno misto s problemem… ruske radary si spletly vychazejici slunce s americkym utokem.

            Vypocetni vybavenost svazu, ktery se necelou dekadu pred problemem roku 2000 rozpadl, ktera tutlal Cernobyl jak mohl a dodnes jeji primarni nastupce tutla jak muze a svazu ktery nema ochotu uznat si jak vnitrne tak i navenek ze by meli jakoukoliv chybu nebo problem ve vybaveni, ve me nevzbuzuje duveru. Cili to riziko, at mohlo byt sebemensi, bylo realne. Stacil jeden rusky fanousek filmu Dr. Strangelove na zakladne kdesi uprostred niceho. Jak jsme rikal – se vsi pravdepodobnosti by se tyto zbranove systemy jen „zasekly“ a nebyly schopne odpalu. Ale kdo vi kolik bezpecnostnich chyb by mohlo takove pomateni data v systemech zpusobit, treba by zacal vzdavat slavu carovi 1.1.(19/20)00.

    2. ne, to rozhodně ne. Nestalo se nic, protože se nic stát nemohlo.

      Jo, patrně existují systémy, kde to něco může způsobit, ale a) o takových systémech patrně nikdo z nás ani neví b) nemá k nim žádný přístup c) nemůže je jakkoli ovlivnit. Veřejným „pojmenováním“ problému v hlavním vysílacím čase jen stresujete lidi a šíříte paniku. Anebo se tím zmobilizuje bába vomáčková a půjde napsat fix do fortranu? Leda kulový. Většina elektroniky tenkrát v provozu (různé vejtahy, mikrovlny) o čase ani nevěděla, a pokud snad ano, fungovalo to spíš jako budík: „Je právě tolik kolik je, protože … ehm a pokud je snad čas jiný, tak se na tom nic nemění.“ A pokud snad někde běžel archaickej stroj, maximálně by došlo k přetečení a nestalo se nic. V hrubě nepravděpodobném případě, kdy by se něco mohlo stát, by to znamenalo pouze, že soft je v extrémně havarijním stavu a neudržovaný už roky, a jeho rizikovost je tak nějak známa a jde o tikající bombu, připravenou vybuchnout kdykoli bezohledu na rok 2000.

      Ale to co se dělo byl pravý opak: různí dementi dostávali čas ve vysílacím čase, kde strašili nefunkčností výtahů, bankomatů, aut, prostě totální apokalypsa. Ale co je úplně nejzajímavější je fakt, že to těm lidem neodsralo reputaci, ale naopak, stále jsou za machry schopné vyjádřit se k problému a včas jej „řešit“.

      1. V letáku vidím výzvu, aby se lidi predzasobili léky, pokud jsou pro ně nezbytné. Proč ne? Kdyby se vysral nějaký dopraseny systém v nemocnici Šumperk, asi by bylo lepší mít léky doma než uprostřed zimy jet do Olomouce nebo Pardubic. Krčím rameny, jako rada mi to smysl dává.

        Kdo se připraví a nic se nestane, je ovce v panice. Kdo se nepripravi a něco selže, je naivní ovce bez odpovědnosti za vlastní život, která se spoleha na stat. Tady si holt člověk nevybere, žejo?

        1. Problém je v tom, že toto validuje hrozbu, která reálně neexistuje. Šance, že zůstanete v zimě trčet >24h na D1 bez pomoci, protože fízlové zrovna budou žrát guláš, a mister kamion při předjíždění masturboval a srazil se s kolegou, který usnul, je o mnoho řádů reálnější že nastane, a přesto nikdo nenabádá lidi, aby s sebou v autech vozili deky/léky/nouzové zásoby potravin a kempingové vybavení.

          V případě nouze běžných „kritických“ systémů, jako jsou lékárny a nemocnice, se přejde na papírovou formu, a bude vše OK. Skutečně krizové léky ± dostanete. Ty skutečně podstatné systémy, které by mohly něco způsobit, a o kterých ani nevíte, doufejme neprovozují 30-40 let staré systémy. Ale vzhledem k bývalému „heslu“ 000000 v US jaderných silech by mne nepřekvapilo nic.

          Pokud máte nemoc / cokoli, vyžadující nepřetržitou zásobu, je vhodné se předzásobit i bez y2k. Protože 2 balení summamedu jsou pro 99% lékáren neočekávaná situace, kterou je nutno řešit extra objednávkou.

          –> y2k je nesmysl, a jen se strašili lidé. A vše nač se měli kvůli y2k připravit, na to by měli být připraveni vždy.

          1. „V případě nouze běžných „kritických“ systémů, jako jsou lékárny a nemocnice, se přejde na papírovou formu,“

            Pouze za předpokladu, že je celý řetězec na papírovou formu připravený od začátku do konce a že výpadek nebude trvat příliš dlouho.

            Tuhle jsem slyšel veselé vyprávění, jak systém A je na dálku ovládán přes systém B, jenomže systém B snese tak maximálně pár hodinový výpadek systému A a pak sám taky zkolabuje. No a jelikož A lze ovládat na dálku, tak je potřeba asi tak řádově méně techniků v poli, než když se to dělalo „po staru“, takže polní technici šli na dlažbu.

            Po nečekaném delším výpadku B se zjistilo, že je potřeba A nahodit ručně, jenomže lidí, kteří by skočili do auta a začali objíždět region a nahazovat A je najednou málo … Jo kritické systémy … (Nešlo prý o ČR, ale šlo o zemi v EU)

            Jiná součást kritické infrastruktury a potenciálně jiný problém: „… a co ty všechny alarmy, které vám tu svítí ? Toho si nevšímejte, to je normální …“

            „Nestalo se nic, protože se nic stát nemohlo.“

            Spíš se nestalo nic, protože už několik let se kontrolovaly kódy a upgradoval se firmware, takže zvenčí byly vidět jen blbě vygenerované faktury a účty za elektřinu. Co se dělo uvnitř, tím se veřejně nikdo nechlubí a občas ty historky bylo možné potkat na místech, kde se vykecávají programátoři a lidi, co tehdy měli služby na zajímavých místech infrastruktury.

            „Ty skutečně podstatné systémy, které by mohly něco způsobit, a o kterých ani nevíte, doufejme neprovozují 30-40 let staré systémy.“

            Doufejte dál:
            … the operational functions of the United States‘ nuclear forces, such as intercontinental ballistic missiles, nuclear bombers and tanker support aircrafts,“ and that the „system runs on an IBM Series/1 Computer—a 1970s computing system—and uses 8-inch floppy disks.“

            https://www.newsweek.com/trump-nuclear-bombs-north-korea-floppy-disks-648874

            1. Myslím, že oba píšeme ± totéž.

              lékárny a nemocnice nejsou hlavní problém, a přejdou v zásadní krizi na papír snadno. Prostě jen přestanou evidovat. Není problém. Velké systémy, které nesmí padnout, mají zálohy a snad i nějaké cvičení a přípravy. Ale ano, nedělám si iluze. Jak se to dělá správně jsem viděl kdysi na masarykově univerzitě, to byla radost to vidět (a cítit naftu). Systém, jehož výpadek pocítí široká veřejnost, není kritický. Každýmu bude totálně jedno, jestli si pepa nerozsvítí a v mrazáku se mu zkazí maso. Nelze očekávat, že přetečení registru zhodí elektrárny „nafurt“. Ale ano, nepřekvapilo by mě nic, zejména jak už jsem psal po zveřejnění hesla na US atomové rakety: 000000.

              nestalo se nic, protože se nic stát nemohlo: pořád mám problém představit si kus kódu, kterej ten problém způsobí. Brainstorming: muselo by jít např. o něco, co měří intervaly a s aktivním čekáním. Tj. teď je „100000“(pro zjednodušení) budu čekat tak dlouho dokud nebude 100010, jenže po přetečení je jen 10, a tedy nějaká operace se provede významně později, resp. neprovede se. Část systému se zastaví. OK, budiž, pokud by bylo něco napsáno takto katastrofálně, je to možný. Ale aby to udělalo problém, muselo by jít o kritický proces, bez možnosti restartu, bez jakékoli sebekontroly. Takový systémy jsou absolutně okrajová záležitost, a bavíme-li se v kontextu píčusů strašící běžné lidi, pak až na pár jednotek exemplářů takové systémy neexistují.

              Uvedený příklad se sily, používajícími 8 palcový floppiny, je právě takový okrajový příklad. A jen tak naokraj: floppina mě děsí výrazně méně, než windouz 10 připíchlej do netu či android.

              1. Asi tak.

          2. Pro delsi cesty v zime kamkoli si rozumnejsi clovek vezme tolik obleceni, kolik by ho zahralo na pripad jiti pesky a pokud se nekam – nejlepe na dalnici – vyjizdi vecer, tak deka neni od veci.

            Ja jsem konkretne nasi slavnou D1 natolik vyskolen, ze opravdu za zadnim sedadlem v Mountym je malej turitickej varic, esus a krabicka s caji. Vodu v aute vozim porad – taky zkusenost, kdy jsem si jednou koupil jen bagetu a malem se s ni udusil. Plus, ve vybave kazdeho naseho auta je skladaci lopatka. Vozival jsem i pytlik pisku, ale pote, co ho pes nekolikrat roztrhal, uz na to seru. Kdyz jsem posledne zapadl, vyresily to smrkove vetve.

            1. Já mám v autě vodu, sušenky, deku, pracovní rukavice a jako heavy-duty reflexní vestu mám levnou zateplenou oranžovou zimní budu z pracovních potřeb, protože už jsem si ověřil, že běžná reflexní vestička fakt nezahřeje a když se zadaří, tak na odtah člověk čeká i pár hodin a to ani nemusí být na D1.

            2. Písek vozím v plastovým kyblíku s víkem vot stavebního lepidla. Skládací lopatka – stačí to na neco? Já v zimě vozím greblo na snich…

              1. Posledni zimu jsem najel v lese na zmrzlej snih a zustal viset na brise. Neni to prdel vykopat auto. Ale dal jsem to prave diky skladaci lopatce.

                Kdyz jsem vezl kdysi domu novyho X-Traila, tak to bylo taky v zime, vyhejbal jsem paku, co chytlo smyk a najel do skarpy. Levy predni a pravy zadni v lufte. X-Trail uzavreky nema. Takze lopatka…

    3. strašilo se a rejžovaly prachy, pamatuju si že se prodávaly předražený diskety s jakýmsi fake programem kterej měl detekovat zda systém bude mít problém s Y2K nebo snad i patchkovat. Dál si pamatuju reportáž že snad jeden jedinej počítat (snad na poště) to nedal protože už v té době byl 30 let starej avšak stále v provozu…

    4. Problém Y2K měl podle mě dvě roviny a jednou z nich bylo komerčně úspěšné ale jinak zbytečné strašení domácích uživatelů elektroniky a PC.
      Druhá rovina problému byly velké (a tehdy většinou doslovně sálové) počítače které řídili běžný chod elektráren, bank, pojišťoven atd.
      Byly to velmi často stroje plně vyhovující ale také velmi starého data výroby. Povětšinou RISCové mašiny ze 70tých let. U některých se opravdu nepočítalo s nějakým rokem 2000. Kampaň které se rozjela donutila mnoho institucí a firem nejen prověřit kompatibilitu s 2k (povětšinou ostrým testem během odstávky), ale nakonec i pustit chlup do toho managementem nenáviděného a „nevýdělečného“ IT.
      Takže to nakonec mělo i přínos pro budoucnost v obměně vybavení.

  2. Jednou je to Y2k, podruhé prasečí chřipka, kolik takových psy-op už bylo?
    Stádo se musí udržovat v neustálém strachu a stresu. Pak je snadno ovladatelné. To ví kdejaký politický zmrd.

    Ostatně média neslouží k ničemu jinému.
    Na fyziologické úrovni to funguje na neustálém zahlcování „emočního“ mozku, takže vyšší zmozkové funkce neokortexu jsou zablokované a člověk funguje na emoční úrovni ustrašeného zvířete. Na úrovni útok-útěk-strnutí.

    A propos, víte že tohle už bylo známo ve starověku? Jak myslíte že fungovaly ty obrovské říše založené na mase otroků?

    1. Tož, jest na každém, jak si ty prvoplánové reakce vypne. V lidských silách to jde. A jde i to, že je nevypnete, ale pozorujete je. Pozorujete, jak VY fungujete. A učíte se z toho. O sobě, o lidech. Je na Vás, jak se zachováte, To nezávisí na prvoplánových myšlenkách č prvoplánových reakcích.

  3. Pokud pan p.t. autor dovolí, vidím zde několik rozdílů:
    1) Problém Y2K byl (narozdíl od klimatických změn) zcela určitě a na 100% způsoben lidskou činností.
    2) Problému Y2K odborníci porozuměli.
    3) Ač mohlo být řešení někdy nákladné, bylo to skutečné řešení, které problém Y2K vyřešilo.
    Možná by se našly i další rozdíly, ale tyto mi připadají jako klíčové.

    1. Myslím, že jde spíše o formu projevu, a o to, že se řeší vyřešené (neexistující problém). Tedy pokud nevěříte na to, že poručíme větru, dešti. ;-)

      1. Ad RomanL:
        To, že nevěřím, že poručíme větru, dešti, je vyjádřeno v bodech 1) a 3).

  4. Strasne som sa onoho casu musel rehotat ked som v sklade pouziteho tovaru videl stolceky pod strbinove lampy ktore mali na sufliku a na zdroji (transformator s prepinanim odbociek) nalepku Y2K ready…

  5. Ja jsem celkem zvedavej, jestli se neco zajimaveho stane 19. ledna 2038, kdy pretece Unixovy cas:

    https://en.wikipedia.org/wiki/Year_2038_problem

    Zvlast v takovych prumyslovych PLC by to mohla byt celkem sranda – vyrobci moc nechteji zasahovat do jednou odladeneho a certifikovaneho HW a SW, takze obcas obsahuji doslova prehistoricke cipy a zdrojove kody. Nektere PLC pritom po instalaci funguji i desitky let.

    1. V minulé práci jsem byl svědkem toho, jak se „na sklad“ nakoupila komplet výběhová produkce procesorů, které už výrobce pro zastaralost „zařízl“. Jenže protože byly obsaženy v našem produktu, u kterého je předpokládaná životnost klidně desítky let (a na podobnou dobu je nastavena i SW/HW podpora zákazníkům), je nutno mít skladem náhradní díly.
      Tohle může být ještě zajímavé :-)

    2. nestaci posunout systemovy cas a studovat jak se ty systemy budou chovat .. ? da se na to snad pripravit …

      1. To je sice hezka teorie, ale k tomu je potreba:

        -Vedet, ze problem Y2038 vubec existuje (schvalne, kolik z vas o nem slyselo nez jsem ho zde nalinkoval?).
        -Vedet, ze system obsahuje komponentu, ktera bezi na *nixovem jadru.
        -Vedet, ze pouzita verze firmwaru/jadra muze byt zranitelna na Y2038.

        Z me vlastni zkusenosti muzu rict, ze vyvojari PLC vetsinou nejsou nejaci velci lumeni se sirokym rozhledem, takze ani jeden z tech bodu opravdu nelze pokladat za neco samozrejmeho nebo jasneho. Ono se o tom asi zacne mluvit v roce 2035-37, jenze… kolik lidi bude umet vzit 20+ let stary kod (vytvoreny ve 20+ let starem vyvojovem prostredi) a preportovat ho na nove *nixove jadro? A kolik lidi bude umet prehrat firmware ve 20+ let starem hardwaru?

        1. Myslím, že za 20 let budou mít lidé úplně jiné problémy… ;-)

    3. jediný co se může (nejpravděpodobněji) stát, že se dosere časování při jednom měření, kdyby programmer měřil uběhlý čas rozdílem dvou timestampů. Pokud by toto mohlo způsobit zásadní problém, máte problém mnohem větší, b při nejbližší odstávce si přenastavte čas o 50 let zpět a je to OK.

    4. Přeteče 32 bitový signed integer*, myslím, že v případě PLC to není úplně běžná záležitost.

      1. Neni to tak neobvykle, jak by se mohlo zdat. Napriklad minuly tyden jsem kuchal stroj pro vapor-phase pajeni, ktery byl rizen PLC od Saia Burgess. Stroj byl porizen v roce 2012, ale pouzite PLC (rada PCD1) bylo na trh uvedeno snad jeste pred rokem 2000. V nem jsou hodiny realneho casu, podle kterych se hlidaji servisni intervaly dulezitych komponent a loguji kriticke zavady. Toto je soucasne takrka ucebnicovy priklad stroje, ktery (pri predepsane udrzbe) muze klidne do toho roku 2038 vydrzet fungovat a po celem svete ho ve fabrikach jsou minimalne jednotky tisic kusu.

        V tomto konkretnim by naprava byla jednoducha – z PLC na chvili vytahnout baterku RTC obvodu, cimz se cas zresetuje zpet do 1.1.1980 ale… bude to vedet bangladessky/vietnamsky/indonezsky maintenance engineer, ktery zrovna bude mit sluzbu a vsechny pajeci stroje v hale se najednou „zahadne“ zastavi?

      2. Jo a bonbonek na zaver – v Linuxu je Y2038 bug opraveny pouze na 64-bitove verzi, ve 32-bitovych zustava z duvodu zpetne kompatibility (nebo to tak bylo minimalne jeste v roce 2017):

        https://www.viva64.com/en/w/v795/

        Takze good luck se vsemi temi hipsterskymi hovadinami zalozenymi na Raspberry Pi a podobnych popularnich platformach.

        1. Přesně tak. U průmyslové elektroniky je snaha navrhovat ji spolehlivou. U spotřební elektroniky roli kurvítek spolehlivě plní levné elektrolytické kondenzátory, tak u leckteré průmyslové elektroniky, pokud ji postupně nezničí přepětí, existuje značné riziko, že by dnešní hardware mohl žít a fungovat i v roce 2038.

          Před pár lety se vedla diskuse zda se nezruší vysílání časového signálu DCF77, neboť je to v mnoha ohledech překonané. Jeden z vážných argumentů pro zachování mělo být to, že nikdo neví co všechno na tom vlastně závisí a tedy co vše by se mohlo podělat, kdyby to vypnuli.

          S rostoucí provázaností systémů se infrastruktura jako celek stává křehčí a křehčí.

    5. vyrobci moc nechteji zasahovat do jednou odladeneho a certifikovaneho HW a SW
      No hlavně de vo to že zásahem do nečeho certifikovanýho vo tu certifikacu přindete, a musí se certifikovat znova, a to stójí peníze.

  6. Na tento fenomén jsem si vzpomněl také. Ve školách se tomuto problému věnovalo enormní množství času a na VŠ se vedly mnohahodinové učené debaty a přednášky kde se rozebíraly strategie postapo vývoje. Byla to legrace. Mě, jako dítě zajímalo, kdo že do toustovače a počítače montuje ty nožičky a nože, kterými nás měly usmrtit. Tehdy také proběhla ta mystifikace Český Ráj s Remundou a Klusákem. Pak se začalo strašit s rokem 2012 a po roce 2012 se začalo tvrdit že přijde superlize a Rusko bude vládcem světa. No a dnes se to tak nějak smíchalo a všichni tady chcipmeme když nesežere mě vlastní děti. Vyhledejte si save the planet, eat the children t shirt a destroy my pussy, not my planet.

    1. Pokud se nepletu, tak to byl Český sen.

      1. A byl v roce 2003.

    2. „destroy my pussy, not my planet“ – to je nějaká variace na „make love, not war“?

      Nejlepší je, že až tyhle pipiny zahnízdí, budou chtít taky domeček a dvě autíčka a plnou skříň šatstva a… a… a… A budou rády za patriarchát, aby jim to zajistil, planeta neplaneta.

      1. A nebylo by lepší, kdyby nezahnízdily? :-/

        1. Pokud jsou to děvčata dobré rasy a špatného smýšlení, tak po náležité převýchově, proč ne.

          1. Je s podivem, kolik lidí to o tom ničení kundy nepochopilo. Spousta lidí si myslela že je žhavá do mrdání a ona se zatím nechce rozplemeňovat. Je to celé na hlavu.

            1. A to nám Fukuyama sliboval konec dějin.

            2. Zase na druhou stranu je dobře, když se dementi nechtějí rozmnožovat.

          2. Máte dost dlouhý bič?

    3. Já jsem si to tedy vyhledal a vyběhla na mě pouze trička s těmito hesly. Tohle nikdo nemyslí vážně. Svědčí to o tom, že si lze ještě alespoň (zatím) dělat legraci.

  7. Tady matlaji 2 nesouvisejici veci.
    Klimanabozenstvi je ciste shluk doom blabolu, od globalni doby ledove predikovane v osmdesatkach jsme pres globalni oteplovani v nulkach postoupili ke globalni zmene, coz muze byt cokoliv.

    Y2k byla normalni mitigace realneho problemu, ktery hrozil hlavne na zapade, kde jely v bankach starozitne COBOL bloby uz od sedmdesatek.

    U nas toho moc nehrozilo, akorat par perlovych webu zacalo na novy rok rikat, ze je datum 1.1.19100

    Ze se toho chytli kombinatori, podle kterych, pokud stat nazesoli, ani nepojedou semafory, je vec jina.

    1. Přesně.

      1. Zlatí středověcí flagelanti.

        1. No, za hovno stojí všichni.

          1. Flagellanti ubližovali jen sami sobě, a kdoví, třeba jim to před soudní stolicí Boží mohlo pomoct :-)
            Greténi nás všechny stáhnou s sebou.

            1. Greteni jsou spíše jurodiví, častí ve středověkém Rusku

        2. Co flagelanti, ale jak se enviromentalisté vypořádají s flatulanty!

          1. Od té doby, co v irském městě Corku objevili korek…

  8. Mne na tom tehdy pobavila mira lidske tuposti. Nejprve se resilo, ze 1.1.2000 je nove tisicileti. Po pul roce senzace hruzy vysumela a tak napodzim se ti stejni chytraci objevili s tim, ze vlastne to byla blbost, protoze zadnej rok nula prece nebyl, takze rok 2000 patri jeste do minuleho tisicileti a zkaza sveta prijde 1.1.2001. A celej ten saskec jel zase znovu, jen v mensi intenzite.

    1. Poslední dobou mám pocit, že se snaží o to, že když ten očekávaný konec světa pořád sám od sebe nepřichází, tak aby ho způsobili alespoň oni sami… :-(

  9. Ve firmách kde opravdu o něco jde (tj. v bankách, představte si, že by někomu přes noc připočetli úroky za 100 let) se v průběhu roku 1999 dělal audit všech důležitých systémů a na přelomu roku držela IT podpora zesílenou pohotovost. Co vím, tak se nikde (v Česku) nic závažného nestalo. Ten audit měl smysl, protože spousta systémů byla ještě napsaná v Cobolu, ajťáci vědí co to znamená :-)

    1. Přesně tak

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017