Xenony

Featured Image

Pro úvod si s dovolením vypůjčím upravenou repliku z jednoho báječného českého moowee a zároveň zkonstatuji, že jsem řidič… jezdím celkem rád a serou mě lidi, kteří mi to vědomě kazí.

Tedy, vážení,…

Poslední dobou se nám tu rozmáhá jeden nepěkný nešvar. Testování sítnic protijedoucích řidičů lemplovsky  nabastlenými xenony!   A… já…   Ano Potter… vy taky!!!

V tuto chvíli se již pravděpodobně čtenáři dělí na nestejně velké skupiny, kdy ta výrazně větší (tedy doufám…) zkušeně pokyvuje hlavou a zbytek, který si o mě říká, že sem posranej prudič a co mi je do jeho hoostokcháry – krom cool ultraviolet  xenonů vyšperkovaný ještě slušnou porcí plastových protéz z OBI, subwooferem na pobíjení hrochů a celkově tak trochu bez řádný technický.

A právě na ten zbytek bych se rád zaměřil. Problém asi všichni známe. Jedete si takhle podvečer kamsi vozíkem, vyladěná atmosféra, pobroukáváte si „U Plástvovoc f koopách yeltel“ , třímáte volant v poloze třičtvrtě na nic ,  civíte do šera před čumák, kterejpak zlitej cyklista se rozhodl přenocovat u krajnice, nebo nebohá číča nese koťatům chycenou mouse, když kde se vzal-tu se vzal – v protisměru svářeč… houby dva… kuva… vidim uplný hovno… sakra… zavíráte oči, přibržďujete, blikáte dálkovýma… nic jako… frajer vesele prosviští kolem a vy už jen vnímáte  mžitky v očích a v zrcátkách vidíte, jak na něj bliká další zoufalec za vámi…

Technical part:

Xenonové výbojky s příslušnou napájecí elektronikou – někdo tomu říká zkušeně Balast, někdo trafo…  se dnes dají sehnat v rozličných modifikacích jak vlastních výbojek, tak předřadné elektroniky – mnohdy již přímo jako prodejní sety pro bastliče za peníz vcelku přijatelný až mrzký. Vlastní instalace xenonového setu není nikterak pracná, avšak vzhledem ke kategorii řidičů, kteří si ji instalují –  mnohdy doprasená a to jak ze stránky elektroinstalační, tak ze stránky mechanické implementace. Elektročást nechme stranou – co má shořet to shoří a věnujme se mechanické části. Zde je potřeba si uvědomit rozdíly mezi dvěma základními typy světlometů a jejich vhodnost pro instalaci xenonových výbojek.

Začnu „menším zlem“ čímž jsou světlomety projekční – tedy ty s čočkou, clonou a hladkým zrcadlem.  Zde se tvar/ořez světelného kužele modeluje pomocí plechové clonky umístěné mezi refrakčním zrcadlem, žárovkou/výbojkou a čočkou světlometu. Díky konstrukci světlometu je ořezová hrana světelného paprsku v režimu potkávacích světel celkem ostrá a pokud je světlomet slušně seřízen – nebývá vesměs problém ani s dodatečně naprasenou výbojkou… Vyjma zcela běžných situací – tedy xenonový deviant hamtá na plyn, jede do kopce, nebo má na zadních sedačkách naloženou partu náctiletých lulanů nebo kikin a jedeme voe na zábavu… pak nastává situace, se kterou si továrně montované světlomety poradí vcelku hravě – nastupuje automatická niveace a kužel světla příslušně sklopí. Částečně svéprávný majitel dotuněného klumpru pouvažuje – občas i poladí sklon manálně.  Náctiletý lulan naproti tomu sere i na možnost sklopení světlometu manuální nivecí. Protijedoucí řidič potom zažívá masáž očních čípků a následně navádí vůz chvíli jen podle čuchu.

A skončím „větším“ zlem čímž je světlomet zcela klasické – tedy pouze reflekční konstrukce bez čočky a clony. V tomto případě se modeluje tvar a ořez světelného kužele pouze tvarem paraboly, či – u starších světlometů – soustavou povrchových prolysů na krycím skle světlometu. U těchto světlometů není již ořezová hrana tak jasně definována jako u předchozího typu a v režimu potkávacích světel lze na regloskopu mnohdy spatřit pouze jen jakýsi pozvolný fadeout. Světlomety vesměs bývají vybaveny ještě jakousi čepičkou před vlastní žárovkou, která stíní světlo jdoucí svévolně a neřízeně ze světlometu na všechny strany. A teď – co se stane, padne-li hustokchára vybavená  takovýmto světlometem do ruk xenonochtivého bastliče. ( dovolím si zde vsuvku – s poukázkou na cenovou dostupnost takto vybavených vozů, jenž se stávají terčem náctiletých tunerů a jejich množsví značně převyšuje předchozí kategorii – hovořím zde o roozných fábiích, letitých oktách, escortech, astrách atp…) Inu – teepek – jsa vybaven hustoxenonsadou, šroubovákem – spíše plochým – , nožíqem a hlavně! – metry a metry izolačky , vyškubne světlomet, zněj v první řadě demontuje ono stínítko instalované výrobcem před předchozí žárovkou, páč pyčo – k čemu to tam jako je ne? Mi to akorát bude stínit ty xenony a navíc to vadí tomu drátkovýmu bazmeku, co vedy z tý kchool jako výbojky. V případě, že má na výbojce shodný typ patice – výbojku nasadí, v případě, že máme typ jiný – nevadí – pozohýbáme lůžko a nasadíme také. Následuje nasazení masivního bajonetového konektoru na terminál výbojky, kabely protáhnem… no… třeba… tudy?… ale to by chtělo vrtačku a někde to rozpojit… prdku! Prostě to dáme jako pod tim deklem nějak ne…  Našťoucháme zadní kryt, čímž skřípnem dráty a zcela jistě vyosíme výbojku, ale koho to kuwa sere žejo a… fertig! Seřizovat nebudem, páč nemáme na čem a vono – proč taky – dyk sem s tim zas tolik neudělal a hlavně už už to vyzkoušet a kochat se, jak já vidim a divit se proč na mě někteří řidiči blikaj… taky bych jim to mapral do držky debilům – jak pak mám vidět, ale ta swiňa xenononka nemá druhý vlákno či co… zeptám se franty, jeslipa  mu to na fábce taky jako nefunguje či co.

Výsledek pak vypadá, jak všichni znáte…

Morální teorie:
1. Jsem nadšený začínající řidič, chodím do autoškoly, absolvuji jízdy a na silnici potkávám ne málo takto pořešených aut (pro info – dle mých průzkumů je to asi každé sedmdesáté až devadesáté auto). Pořídím si vlastní vozeyk a… Přez to, že jsem měl možnost si na vlastní bulvy čeknout, co to se mnou dělá, když mam najednou po průjezdu pana šatila blackout, nasadim xenony taky páč chci vidět líp než ostatní a těch pár nadšenců do obloukové technologie s klidem přežiju. – Jsem debil…
2. Jsem již povyrostlý řidič, mam již zkušenosti, pořídim si příkladně Oktu f TDi, ale… sakra s vobyč lampama a co tekon… Franta s Lojzou maj xenony a já jako ne?…  Nic jako, du do toho! Dneska to má kde kdo, auťák líp vypadá, Franta a Lojza budou čumět a …. těch pár nadšenců do obloukové technologie s klidem přežiju. – Jsem dechberoucí debil…
3. Jsem pilot kamionu… z podstaty jebu na všechno a na všechny. Xenony si nabastlim prostě proto! Do kabiny stejně nikdo nedosvítí a když vezu drcený maliny – musim prostě vidět!!! Jsem Intergalaktickej debil. –  ku prospěchu ostatních – v současné době pouze v nemnoha exemplářích.
4. Pak jsou tu tací, kteří si s tím dali opravdu práci… Nevykuchali z parabol clonítka, utěsnili průchody, vyvázali a umravnili kabeláž, seřídili světlomety s přihlédnutím k úpravám. Budiž…  i tak je to pochopitelně poznat, ale dá se to přežít a asi nemá cenu v kontrastu s ostatními skupinami je nějak řešit.

P&Ch a  jaxe k tomu postavit:

Pokud jsem si  povšiml, tak orgány se k dané problematice staví jak lačný xsraní. Nezaznamenal jsem jediný signál z okolí, že by snad někdo věděl o někom, kdo zná někoho, kdo byl od P&Ch guys byť jen pokárán, či dokonce brutálně zpokutován. A nelze se v segmentu osvětlení vozidla domnívat, že akční orgány zákona nevyvíjejí aktivní činnost – důkazem mi budiž i mě udělená pokuta za zapnutá mlhová světla pražskými střelci (byť celkem slušně lilo). Vyhláška samozřejmě pamatuje na paragraf  prohibičně řešící obdobné úpravy na vozidlech pohybujících se na veřejných komunikacích, ale… Vždyť mají P&Ch guys toliko jiných hitů – medicalboxy, zimáky v létě/letňáky v zimě a nakonec i vlastní svícení, tak proč by se měli s někým dohadovat, lízt pod kapotu a složitě dokazovat, že tenhle smotanec izolačky a drátů vedoucí ke svářečce není z originální dílny škodawágen.

A co borci na STK?  Pokud někdo kontroluje světla – a to jako že jo, tak snad není nýggerskej Stýví, aby postřehl, že tvar, směr a intenzita světla je jaxi mimo škálu příslušného světlometu a tudíž mazej do hajzlu šmejde a vrať se, až to bude přijatelný. Patrně to souvisí s tím, že to není závada přímo ohrožující pilota vozu na STK se právě nacházejícím, ale jiných pilotů později tohoto blba čelně střetnuvší.

Já osobně (a tohle není návod) se k výše uvedeným dymákům stavím asi tak, že zprvu slušně (i když vím, že zcela marně a jen kvůli dobrýmu svědomí) bliknu na worning…  Pochopitelně se nedočkám reakce žádné, maximálně problik, či plné palby dálkových těch šťastlivců, kteří měli k dispozici pro bastlení dvouparabolové reflektory.  Následuje odvetná akce v podobě dálkových bi-xenonoů a dálkových H3 (vše tovární)  po dobu, než debil zmizí za kantnou a když mě hodně sere, tak ještě naznačím nájezd do jeho pruhu. Většinou díky absenci dálkového vlákna nemohou svářeči kontrovat a holt si to vyžerou do konce. Bohužel se to nedá aplikovat vždy a v případě, že s v blízkosti xenonového devianta nachází i standardně homologovaný wozíq raději od předchozího manévru upouštím…

Domluva s majiteli takto vytuzených  wehyklů není patrně možná. Onehdá jsem podnik pokus jedné duté palici f hustě na stranu nasazený kšiltovce a v Pegině 406 s nápisem SPPEDY (opravdu vám nelžu) – po té, co mě oblažoval záplavou modré záře asi 5 min jízdou za mou prdelí – vysvětlit z okénka do okénka na světlech, co že mi to jako na výbavě jeho wozeyku vadí. Dutohlav nebyl příliš komunikativní a celý dialog se odehrál pouze stažením okénka, posláním mě do prdele a vytažením okénka. Po pravdě – co lze čekat víc od dementa, který nepochopí, že v dané situaci bude rozumnější zoostat jako druhý, než hamtat na krk dýchavičnému komůrkovému turbodechtu a nabídnout mi možnost dát revanš do doby, než začal štelovat zrcátka v manuálu.

Co závěrem? Spíš se ukáže v diskuzi – bude-li nějaká – zdali je to širší problém a nebo jsem jen malicherný, útlocitný  jedinec se sklony ke zveličování.
Enjoy your ride…


16.08.2009 Rexmundi

12345 (3x známkováno, průměr: 3,67 z 5)
304x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:59
D-FENS © 2017