Wartburg 1.3 Tourist - zpět na článek

Počet komentářů: 100

  1. Motor EA111 od Volkswagenu má pouze jeden snímač tlaku oleje. Rozepne v rozmezí 0,15-0,45 baru a pak už zůstává jen rozepnutý. Je to motor stejné řady jako motor použitý ve Felicii 1.6. Druhý spínač na 4 bary mi nedává smysl.

    Motor po převrácení na boku nebo záda ztratí mazací tlak, protože vyteče olej z vany a čerpadlo ho nemůže nasát.

    V případě použití převodovky z Favorita nebude pravděpodobně vycházet délka poloos.

  2. Olej při položení na bok, či snad dokonce vzhůru nohama proteče časem do válců a protože není stlačitelný, hrozí destrukce motoru. Klasicky se to stává, když někdo otočí auto při havárii na střechu, než přijede nějaké vyproštění chvilku to tak leží, po návratu na kola pokus o start, jestli je vše v pořádku a…vymalováno. Prevence je jednoduchá, před startem kdy si člověk není jist jestli něco takového nenastalo, vymontovat svíčky a protočit motor klíčem za řemenici.

    1. nu, je zhruba tak, jak píšeš, ale pár mých kamarádů (a jeden člen rodiny) se také s auty nějak kutáleli a skončili na střeše (ach to mládí). Průběh následně byl vždy stejný. Po vytažení a došmajdání domů se chvilku kolem aut chodilo a mudrovalo a pak se nastartovaly. Dvě hodiny to bylo kolem jako v Kuvajtu. Pak už to bylo docela dobrý. Všechny auta to přežily.

  3. K tym turbomotorom po umreti turba – urcite zalezi ako inteligentny ten kusok je. Predpokladam, ze novsie auta spadnu do service mode a tam zalezi uz len na tom, ako velmi je okresany. Saab 9000 po prusere v nemecku a naslednom zablokovani olejoveho mazania loziska turba prisiel 800 km domov v atmosferickom rezime bez jedinej staznosti a s rekordne nizkou spotrebou. Este starsie potvory ktore sa neobtazuju s ECU by sa stazovat nemuseli vobec.

  4. Chtělo by to pár obrázků a nebo linků na obraz toho zázraku z NDR. Popsané je fajn, ale viděné je více :-)

  5. Vůbec netuším, co si o autorovi myslet. Na jednu stranu do auta nedá ani korunu navíc, ale kupuje si starý rarity náročný na servis. Taky mám jiný pohled na adekvátní výkon a význam slova „přemotorovaný“:) Odstavec o registraci pod čarou už je úplně mimo.

    1. +1 Že by zde platilo „Ušetřil a zamrdal.“

  6. Do W1.3 lze bez velkých problémů implantovat kompletní „power pack“ motor + převodovka z Feldy 1.6, což řeší pátý převodový stupeň, trochu vylepší momentovou křivku i spolehlivost a hlavně, je na to všude spousta náhradních dílů. Případně lze použít samotnou převodovku a motor ponechat 1.3, podle vkusu každého soudruha.

    Na Kolínsku jezdíval – možná dokonce ještě jezdí – dvoudobý W353W sedan na plyn. Majitel doplnil oddělené mazání s nádržkou a čerpadlem na olej z nějakého sněžného skůtru a přidal směšovač LPG. Provozní náklady si nemohl vynachválit, na výkony neměla úprava vliv.

  7. Je to auto tak levné i po započtení práce strávené nad opravami?
    A hlavně nepřeju autorovi žádnou nehodu, může být opatrný, jak chce a stejně ho může někdo trefit. Nemusí to být ani kamion nebo tramvaj, střet moderního auta a pět nebo kolik generací starého rezavého nebo vyvařeného vozu dopadne pro něj bezpochyby katastrofálně už i v městských rychlostech.

    1. Vis o tom, ze wartburg ma dost festovni ram a neni to zadna samonosna sunka, zejo?

      1. Doloval jsem to z paměti, spletl jsem si trabanta a warburga, ještě že je google.
        Rám a motor by asi nejlíp zafungovaly při čelním nárazu, ale třeba boční náraz by podle mého ustřelil karoserii z rámu, zvlášť v oblasti A sloupku.

        Rám má i třeba obytný přívěs, a podívej se na libovolný crashtest obytného přívěsu, myslím, že Warburg by dopadl stejně.
        Třeba https://www.youtube.com/watch?v=qmTCej6gfis

      2. Festovny ram vyzera inak ako ram z Wartasa. A tuto vidno ako dopadne poctive auto s festovnym ramom po zrazke so samonosnou sunkou.
        https://www.youtube.com/watch?v=1_ptUrQOMPs
        Zle jazyky tvrdia ze to video je zmanipulovane. Ze co je Pravda neviem.

        1. Pokud se dobre divam, tak ten starej chevy je trefenej vice od osy vozu, proto jde deformace dal. Nicmene, nelze to hazet do jednoho pytle. Kazdopadne cim je auto starsi, tim vice vydrzi to s ramem, to je logicke. Kdo toci auta po ctyrech letech, tak to neresi.

          1. The Bel Air bol ’59. Vtedy sa auta nestavali na 4 roky ani v USA

            1. Tehdy byl uplne jinej zebricek hodnot, vcetne cen benzinu. Bohuzel. Vzit tenhle starej korab a nechat si ho hodit do Venezuely, pak by to clovek vychutnal.

              1. Ono to nie je nejak bohvieako zle ani v nasich krajoch. Benzin stoji 90c CDN za liter, STK neexistuje, emisna na auta nad 25 rokov takisto nie…problematicke by mohlo byt poistenie. Vlastne, pre mna uz ani to nie…

                1. Ja jeste kdyz jsem tahal auta z U.S., tak ale jakesi samolepky na znackach (zrejme coby STK) mely. Takove prouzky s poslednimi dvema ciframi letopoctu, nalepeno uprostred. Ale co to bylo, o to jsem se nezajimal.

                  1. To je dan. Teda, vola sa to licensing fee. U nas je to momentalne 105 CAD/rok.
                    Inak, niektore americke staty pravidelne technicke kontroly vyzaduju. V Kanade sa technicka kontrola vyzaduje len v pripade prepisu auta. Vykonavaju ju bezne autoservisy a rozsah zdaleka nie je tak siroky ako v CR alebo SR.

        2. To nebyl dobře zvolený příklad:). Bel Air měl x-rám a už tehdy se vedly debaty ohledně bezpečnosti aut postavených na tomto typu rámu. Používal ho GM oproti Fordu, který zůstal u klasického obvodového. X-ko bylo zvoleno hlavně proto, aby rám „nepřekážel“ na bocích auta. O nějakou „festovost“ vůbec nešlo. Další věc je, že (nejen) ty rámy dost hnijou (ve videu je to vidět okolo 1:00, kdy se vyvalí oblak rzi).

          1. Osobne si myslim ze typ auta bol zvoleny presne tak aby video splnilo svoj ucel :-)
            Na druhej strane, niektore vozidla na tom neboli bohvieako dobre ani 40 rokov neskor
            https://www.youtube.com/watch?v=6Wb66PzljP8

            1. U pickupů crashtesty nedopadají nijak slavně tak nějak obecně a je spíše výjimka, když se to někomu podaří postavit tak, aby se to nesrolovalo jako plechovka od piva nebo nepřelomilo vejpůl za kabinou. Posledních pár let je na tom celkem dobře Toyota Hilux a Mitsubishi L200, naopak Nissan Navara a Isuzu D-max dopadly tragicky. Jak jsou na tom americké full-size pickupy nevím. Ale když třeba v testu poslali čelně Ford F-150 proti Hondě Civic sedan, raději bych seděl v té F-150. Prostě když člověk tímhle typem auta jezdí, nesmí to napálit do pilíře mostu nebo jiné nedeformovatelné překážky, ale jinak může být díky velikosti a hmotnosti těch vozidel celkem v pohodě.

              1. To s tou Navarou je zaujimave, nakolko americky ekvivalent (Frontier) dopadol v porovnanim s malym pickupom od Toyoty (Tacoma) fajn. Tacoma je sice odlisny truck v porovnani s Hiluxom, ale pochybujem zeby ausgerechnet v severnej Amerike predalava Toyota menej bezpecny truck. Co sa tyka velkych truckov, tie su v poslednej dobe hodnotene dobre.
                Suhlasim aj s tym ze v pripade vzajomnej zrazky je na tom lepsie posadka trucku. Napokon, na kompaktnom trucku jazdim uz dnes

                1. Poslední test Navary je z roku 2008, zatímco Hilux a L200 jsou novější, takže to možná Nissan od té doby vylepšil.

                  1. Mam obavy ze to bude niekde inde. Frontier sa od faceliftu roku 2007 menil len v detailoch (Navara je od MY2015 uplne nova, no v severnej Amerike sa nepredava). Skor to bude v odlisnosti testovacich metodik IIHS a NCAP.

  8. Cele mi to prijde ponekud silene… raritni vozidlo pouzivane k obskurnim ucelum ve stavu pravdepodobne vice nez podezrelem :)

    1. Divat se na to pres prachy je blbost. Exhumace tehle zdechliny proste musi byt bud srdecni, nebo mentalni zalezitost.

      Ja mam doma moderni auta a mezi nimi ten zminovany UAZ469B. To je neco podobneho, co se pohledu na vec tyce.

      1. Mně by nevadilo, že se do toho občas musí něco koupit, náhradní díly jsou zřejmě levné a je jich snad dost (dokud všecky vraky neskončí v lisu), ale vadilo by mi, že se tam musí furt něco montovat, aby to vůbec jezdilo. Spojka, cívka, startér… měl bych obavu, abych vůbec dojel z bodu A do bodu B.

        1. Zena ma X-Traila od funglovky a porad se tam neco sere taky. Dokonce takove veci, jako intercooler, se serou uz z vyroby (ten hlinik s plastem fuckt ne a ne tesnit…). Asi je to nepomerne mene, nez ve Wartasovi, ale zase vzhledem k cene Nissanu je to tragedie.

          1. To bude tím, že z Nissana to má jen plechy a podvozek. Honí to motor od těch s píčou ve znaku. Já to měl tři roky. Po 15kkm výměna motoru, pak se srala elektrika, pak zase motor a tak pořád dokolečka dokola.

            1. Nene, 2.2 dCi je sikmookej. Ale ten mezichladic proste zkurvili par excellence.

      2. Takhle, chapu oblibu jednoho netuctoveho stroje a soustavnou resuscitaci.. ale nedovedu si predstavit pouzivat to na denni bazi na cestovani ktere provozuji …sice srdicko, kurva srdicko, ale co bezpecnost, rychlost, spotreba a spolehlivost?

        Krabicoidni volvo ze stejne doby poslouzi nepochybne lepe… a stat bude snad i mene..

  9. Takže napřed jsi to musel komplet vyvařit a udělat rozborku – sborku. OK, bylo to levné auto za cenu šrotu. Pokud to někoho baví, proč ne.

    Co se tam všecko vysypalo za 6 let a 25000 km provozu:

    Celá elektrika – to je vopruz.
    Regulátor alternátoru – to se stává i v lepších rodinách.
    Sklo ve dveřích – dtto
    4x cívka.
    2x startér.
    2x spojka.
    Samovolně upadnul nárazník.

    Z ostatního popisu mi to připadá, že se to furt sere. Opět, pokud někoho baví se v autě furt hrabat, aby jezdilo, proč ne.

    A ten střep má top speed 130 km/h. Ale jo, skvělé auto.

    Zapomeň na to, že by wartburga někdo dneska začal vyrábět. Asi nejpodobnější auto bude nějaká Dacia nebo Lada. Nebo obojí, viz Lada Largus (= původní Logan MCV).

    1. To auto naopak museli přestat vyrábět v roce 1991, protože nebylo konkurenceschopné. Poslední modely měly v sobě na tu dobu hodně výbavy, tuning od firmy Irmscher, stály asi 70% ceny Golfa, což bylo zhruba srovnatelné auto, a stejně se to nedalo prodat.

      Podle mě to byl šrot i ve srovnání s Favoritem. Ten litinový německý motor VW je na vyliž prdel, koncepčně ze 70. let, převodovka byla poddimenzovaná a soudruzi v Německu ještě tehdy neměli pětikvalt. Ale jinak je to zajímavý stroj a pokud se někdo hodlá vyvztekat, tak je to ideální platforma.

      Záměr na obnovení značky Wartburg se občas objeví a zase zanikne.

      1. Všechna auta socialistického bloku – a to i ta licenčně vyráběná původně „kapitalistická“ – byla prodávána se sloganem „NOVÉ AUTO ZA CENU OJETÉHO“.
        Již zhruba od roku 1983 jsme se dostali do situace, kdy kupní síla obyvatelstva v tehdy sociálně-kapitalistické Evropě, životnost automobilů, servisní náklady a ostatní vlivy vykrystalizovaly do situace „proč kupovat nové, stejnou hodnotu dá ojeté“ a v průběhu dalšího desetiletí dokonce „ojeté výhodnější nového“.
        Z těchto důvodů byly po roce 1985 takřka všechny socialistické výdobytky v této oblasti neprodejné.
        Jedinou výjimkou byla nová a ve vládním úkolu pro socialistické Československo celou ekonomiku značně vyčerpávající Škoda Favorit, která byla do velké míry „kapitalistickým“ natrucproduktem společnosti Nuccio Bertone (aby se pomstil Fiatu). Ale dalo by se říci, že byla jedním z pilířů ekonomického zhroucení reálného/marxistického socialismu.
        V dnešní době má provozování těchto skvostů z jiných než veteránských důvodů obrovský morální problém v tom, že neplní základní kritéria a standardy kladené na motorová vozidla a je podle mého čirá lidská bezohlednost takové věci denodenně provozovat na pozemních komunikacích.

        1. Já v tom morální problém nevidím, to je konečně na zvážení majitele, zda se mu vyplatí něco takového provozovat. Pokud je to auto technicky v pořádku, pak do toho nemáte co mluvit – naštěstí. Na mnoho socialistických aut, mj. Favorita i Felicii (coby Favorita v novém hávu) nedám dopustit a troufám si tvrdit, že s dostatečnou péčí se tato auta neztratí ani v dnešním provozu.

          A ano, jsem potrefená husa, provozuji dvacet let staré auto, které ale bez potíží strčí do kapsy mnoho současných vozidel. Pokud k tomu nebudu donucen násilím ze strany státu, hodlám jej provozovat z nostalgických i ryze praktických důvodů i nadále, dokud se to bude vyplácet.

          1. Nejde jen o auto. Je potreba lidem lajnovat, jaky maji mit doma nadobi. Jak novej nabytek, ze si musi pravidelne kupovat televizi, boty,… proste vsechno stary je nahovno, protoze to nesplnuje soucasne standardy. Rekonstrukce stareho baraku? No tak to uz se nekdo ale fakt posral!

        2. LOL podle mně je čirá lidská bezohlednost takové zakazování kouření v hospodách, EET, a hlavně propagace kozomrdů a jejich přicmrndávačů, to je dokonce smrtonosné. Ale asi nemáte žádné jiné starosti, když vám vadí provoz auta, na které si dotyčný sám vydělal a za své ho provozuje.

        3. Bezohlednost je i jizda na koni? Nebo budeme pekne po bolsevicku lidem lajnovat, v cem smi jezdit? Co si zaplatilo standardy, tak to muze, aaaano…

          1. Ja bych do toho nestoural, ono to pak ma tendenci vic smrdet.

        4. Proč by to měl být nějaký problém, natož morální? Aktuálně mám E34 a E39 a k tomu jsem si pořídil Favorita. Ano, už to není kvůli tomu, že se jako jediné auto dalo koupit za první výplatu, a celkově se to s přestavbou na LPG ekonomicky naprosto nevyplatilo, ale je prostě zábava v tom jezdit a vlastně i řešit neustálé závady (protože jen málokterá vozidlo odstaví, spíše jen více či méně znepříjemňují jízdu). A vzhledem k mému zaměstnání není takový problém jednou za čtvrt roku zavolat, že holt mám poruchu a místo ráno dojedu až na oběd. V E39 vim, že spolehlivě dojedu z bodu A do bodu B, ale naprosto ta cesta postrádá nějaký fun faktor. E34 má sice fun faktor, ale závada obvykle znamená i odtah, rozhodně častěji než u Favorita. A tak ta auta střídám podle nálady.

    2. No hlavně se to určitě nebude vyrábět pro někoho, kdo si to koupí za 20 let:))) Autor fakt žije v jiné realitě.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017